STADSNIEUWS Dit nummer bestaat nlt 24 bladzijden, waaronder het - geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. f50.- PIJLTJES -v EFFECTEN - COUPONS - VREEMD GELD - CRED1ETBRIEVEN. AMSIERDAMSCHE tKWCIEÏ-Mij.ini«a Zaterdag 12 Maart 1927 50 ste Jaargang No. 16498 Aangiile moei, op straffe van ver Hies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twlnlïg uren na kef ongeval Agenda 13 Maart Agenda 14 Maart Apotheekdiensten. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEOPEND: De raadsverkiezingen. Jubileum-Middenstands-retraite. Zeer onoogelijk. DE H E B A. Een medaille van Prins Hendrik. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. DE BLOEMENTENTOONSTELLING IN HET CONCERTGEBOUW. De sbonnementspriis bedraagt vooz Haarlem en Agentschappen: Per week 025 Per kwariaa! 3.25 franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel traag- en aanbod-advertentiën 1-4 .«egels 60 ct per plaatsing: elk* regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeefcng 60 cl, per regel. Bij contract belangrijke korting. ABe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden •gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen f - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7iïfl bij een ongeval met f OGfl bij verlies van een hand, |OC bij verhes I dtiilU." verlies van beide armen, beide bcenen of beide oogen; «U*' doodelijken afloop "dU." een voet of een oog; Lis%~ duim of wi van een wijsvinger bij *n breuk van been of arm bij verlies v. eer» andere vinger* 179. MASKERS. De vastenavondpret is al weer voorbij, Maar als openbaar volksvermaak is car naval dood, althans stervende. Dit bleek dezer dagen uit een beschou- maar groote advertenties in binnen- en wing in de Parijsche „Figaro een blad, buitenlandsche bladen roepen de carnaval- vierders al weer op voor „mi-carème," voor „half-vasten." Eigenaardig is die hardnekkigheid, waar mee de modern-héidensche wereld aan de orde tradities van de Katholieke Kerk vast houdt, in zooverre zij daarin gelegenheid vindt voor feest en jolijt. Van Kerstmis, Pa- schen en Pinksteren geniet zij de gelegen heid om vette ganzen te slachten, diners te geven, winkels en huiskamers te versieren, vacantiedagen te houden; 's ochtends lang te slapen en 's nachts laat te fuiven. En van den vasten gebruikt zij enkel den vooravond, vastenavond, waarop geloovigen gewoon wa ren zich nog eens te goed te doen, alvorens de strenge onthouding van veertig dagen in ging. En die .vastenavond" wordt een dolle maskerade met nachtelijke brasserijen, we ken lang, dagen vóór en na Aschwoensdag En bet enkele feit. dat de Kerk op den 4en Zondag van de Vasten den Introïtus van de Mis.met „Laetare" begint, is al weer aanlei ding voor nieuwe feestelijkheden van „half vasten" Maar hel was mijn bedoeling niet op deze inconsequentie van de wereldlingen te wij zen .die minder van vasten weten dan het kleinste Roomsche kind, laat staan zich vrij willig iets ontzeggen en toch doller en in tenser „vastenavond" vieren dan de stevig ste Katholieke boer, die zeven weken lang voor Paschen iederen dag tegen den middag zijn maag voelt jeuken van echten, gretigen honger, omdat hii des ochtends en des avonds de vastenwetten zijner Kerk heeft onderhouden. Waarover ik ditmaal een enkel woord wilde zeggen is de eigenaardige en blijkbaar aantrekkelijke gewoonte van den mensch óm zich te vermommen en te verkloeden. Wie ook maar oppervlakkig bekend is op het terrein van 't liefhebberij-tooneel, weet, dat er onder het volk een ware hartstocht bestaat voor hét drama, waarbij men zich kan hullen in koningsmantel of ministerjas, waarin men een paar uren graaf of baron, bankier of professor, desnoods cipier of beul kan zijn, althans een andere gedaante kan aannemen dan die van eenvoudig tim merman of kantoorklerk,waarin men zich jaar na jaar van het eentonige leven ver toont en waarin nooit eenige verandering komt. Het tooneel geeft gelegenheid om zich één avond millionair te wanen, ridder of ko ning te spelen. En ook het publiek, dat de stads- en dorpszalen vult, geniet mee vaB 'de transformatie, voelt zich eenige uren verplaatst in een andere wereld. Die trek naar een anderen schijn dan het wezen zelt is ook de grondslag van de mas kerade, de ziel van het carnaval. Daarom is de vastenavondpret in oorsprong onschuld-g. Wij stellen ze ons in den eersten tijd van haar ontstaan voor als een volksfeest in „„„w meer noodig. Wat men ook op onze eeuw ieder dorp, waarbij groot en Klein arm en rijk eenige dagen verkleed en ver dat het weten kan en dal schrijft over de lichtstad, waar da carnavalspret altijd een der kleurrijkste uitingen van het openbare leven is geweest. Vasteiavond, zucht de schrijver, en nie mand denkt er aan zich te vermommen Waar zijn nu de Pierrot's van vroeger? Zeker in andere hemelstreken, waar het meel minder duur is. Colombine werkt voor de film en Harlekijn brengt revue's ten too- neele, die evenals zijn kleeren uit stukken en brokken zijn samengeflanst. En waar zijn die Turken, die Tirolers en Chineezen, d e Schotten en Spanjaarden, die vroeger op Carnavalsdag over den boulevard trokk-n? Zij zijn er nog steeds (de vreemdelingen), iets minder talrijk wel is waar sinds de frank in waarde is gestegen, maar zij heb ben zich ditmaal als Parijzenaars vermomd. Wat ons betreft, wij hebben den smaak voor klatergoud verloren, wat jammer is, want kleeren maken den man. Neem den ergsten deurwaardersbediende, die er be" staat, zet hem een muts op en doe hem een Pierrot-kraag om en hij zal geen andere muziek kunnen maken dan op een mandoline aan 't adres van zijn liefje. Verkleedt men den bangelijksten Franschman als musketter, hij za! op iederen straathoek zijn degen trekken en de ergste sul zal in de vermom ming van Spaanschen grande geen andere dan ridderlijke gedachten hebben. Maar eenieder, die zijn hoed met pluimen afzet en zijn wambuis uittrekt, zal bij het grijpen naar zijn kamerjas of zijn paraplu, zijn ziel- van-flle-dag en zijn daarbii behoorende fou ten terugvinden. Geen kleeren meer, geen man meer. Ik weet zeker, dat de carnavals koningin, als ze op haar zegekar door Parijs lijdt, met een kartonnen kroon op 't hoofd, een houten scepter in de hand en een opr oeren mantel, afhangend van haar schouder tjes, meer het gevoel van haar grootheid en haar macht moet hebben dan een presi dent 'van de Republiek, die naakt in zijn badkuip zit. Carnaval is dood. Laat ons weenen bij zijn asch, want wii zullen niet meer de weelde kennen één dag ons gelaat en onzen bur gerlijken stand af te leggen, wij zullen geen afstand doen van onze persoonlijkheid om eenige uren te leven in het vel van een roover uit Calabrië, een Roodhuid of een mandarijn. En vooral Zullen wij niet meer het genoegen kennen niet meer te zijn dan een domino, een masker, een blik. En omdat ons gelaat onbedekt zal blijven, zullen we evenals gisteren, evenals morgen, al enze gedachten moeten verkleeden en al onze gevoelens vermommen, Gij zult, lezer van de 20ste eeuw, den man van den „Figaro" gelijk geven, maar zijn" treuren om wat eens was en nu niet meer is, dwaas achten. Met onze bioscopen en danszalen, met onze uitgaansgelegenheden voor iedereen en iederen tijd van het jaar, en voor de huisliefhebbers de radio en daar mee heel de wereld in hun kamer, is car navalspret overbodig, onbestaanbaar gewor den. Maar vooral zult ge hem zijn slottirade niet vergeven, dat wij, bij gebrek aan mas kers, onze gevoelens nu madr moeten hui chelen achter uiterlijk onbewogen gezichten. Neen, protesteert de mensch van onzen tijd: wij hebben £een maskers en vermommingen teloosheid en wanneer het een tot het ander leiden moet, dan is dat een dure ruil. Bo vendien, is het wel zoo geheel en al waar, dat wij in onze twintigste eeuw zonder mas ker leven? Vanwaar dan die herhaalde schokken in de internationale politiek, wan neer op eens blijkt, dat de eene staat ach ter den rug van een ander om, een tractaat gesloten heeft, een handigen zet heeft ge, daan, een listigheid heeft uitgehaald? Wat op dit terrein is behaald, is meer schijn dan wezen. En in het particuliere leven? Van waar komen die herhaalde verrassingen over notarissen, ontvangers, burgemeesters en secretarissen, bankdirecteuren en penning meesters van vereenigingen, die uiterlijk welgezinde burgers waren, plichtgetrouwe ambtenaren of vertrouwenspersonen van duizenden, totdat ons trouwe dagblad, beelj van de openbaarheid, ons op eens bericht, dat die magistraat of vertrouwensman al sinds eenige jaren de boeken heeft ver- valscht, achter het masker der eerlijkheid heeft geloopen en er nu met de laatste cen ten van door is gegaan. Durven wij heusch volhouden, dat er in onzen tijd minder huichelarij is dan ineen vroegeren? Zeker, wij durvèn elkaar meer de waarheid te zeggen, ronduit, zonder de veinzerijen van een zich in diplomatieke vormen hullende conventie. Dat kan een voordeel zijn voor de levensverhoudingen, mits wij ons houden binnen bepaalde grep- zen. En toch, is ook die oprechtheid we) zoo algemeen? Waarom is er dan om éér voorbeeld te noemen zoo weinig vertrou wen in de politieke en sociale leiders? Pra ten doen zij allen toch heel mooi! Maar zeggen de arbeiders, maak een der onzen voorman in de beweging, Zoolang hij onder ons is en op onze bijeenkomsten, haalt hij uit zijn linker broekzak eën rooden zakdoek maar in Den Haag zit hij bij de heeren in „de Witte" achter een glas wijn en heeft dan in ziin rechterzak een witten neusdoek. Maar, zeggen de kiezers, ook bij onze pc- litici, die het hardst over hel algemeen be lang praten, speelt het eigenbelang de hoofdrol. Neen, laten wij ons niet te veel op de openhartigheid van onzen tijd beroemen; daar is zooveel meer schijn dan wezen. Het best zou dat blijken, wanneer wij onze moderne menschen eens van binnen naar buiten konden keeren. Met den onverschil ligen mond, met de onrustige, overal naar genot en afleiding zoekende oogen lijken de meesten ongevoelig voor alles wat aan vroe gere geslachten dierbaar was. Slechts dat «éne schijnen zij na te streven; pleizier ma ken, buitenshuis, in volkomen onafhanke lijkheid, volkomen los van alle banden, die ouders aan kinderen, kinderen aan ouders, echtgenoQten aan elkaar binden. Hoeveel ionge vrouwen ook heeft de emancipatie van een kwart eeuw geleden niet in de maat schappij geschoven met het vrijmoedig uiter lijk van: ik kan op eigen beenen staan; -k heb geen behoefte aan den steun van een man en de liefde van kinderen. Maar de natuur begint hoe langer hoe meer haar rechten te hernemen en overal nemen wij teekenen waar. dat het onbezorgde, naar genot hunkerende of wel parmantig vrouwe lijke uiterlijk niets anders is dan 'n masker; dat diep in de ziel het verlangen knaagt naar een leven, dat meer gevuld is, naar meer degelijkheid, meer gebondenheid, naar de rust van het wel ouderwctsche, maar in zijn stillen rijkdom en duurzaam geluk on misbare en niet te evenaren gezinsleven. Wanneer wij zóó de dansende, flirtende en geëmancipeerde wereld beschouwen, dan lijkt heel onze groote maatschappij we! één lange maskerade; dan zou men geneigd zijn te zeggen: vroeger droegen de menschen maskers drie dagen in den carnavalstijd; thans is heel het leven één groot, durend carnaval. Laten wij niet terugverlangen naar de brasserijen van de oude maskeradefeesten, maar wel streven naar meer oprechtheid en waarheidszin, naar meer durf, om ons inner lijk ook naar buiten te dragen, dan za! menigeen, schrikkend van het eigen zlele- beeld, er toe komen de samenleving te hel pen aan betere, meer evenwichtige en op recht gelukkige menschen, HOMO SAPIENS. RIME morod door de straten liep en wat dolle sprongen uithaalde, alvorens de tijd van bcete en versterving aanving. En bij die ver momming laat het zich zoo goed verklaren, dat men eens in het laar van de gelegenheid gebruik maakte om elkaar achter de mas kers de waarheid te zeggen, welke men in den tijd vsn de omwalde steden, van de op- elkaar-aangewezen samenleving, in den tijd van de huizen met de onderdeuren en de groene en blauwe horren voor de ruiten een jaar lang nooit zeggen kon. Maar wie ook maar een weinig den men- schelijken aard kent, begrijpt, dat uit deze in oorsprong onschuldige pret al heel spoe dig misbruiken, uitspattingen, misdaden moesten voorkomen. „Wie de waarheid zoekt, komt tot het licht," heeft reeds de Apostel geschreven. Openbaarheid, de we tenschap, dat veler oogen op hem gericht ziin, dat zijn daden aan de gemeenschap bekend zullen worden, is altijd een natuur lijke prikkel geweest cm van h<K kwaad af te houden. Hoe meer het dorp of de stad op ééne groote familie gelijkt, hoe sterker de vrees voor openbare schande. Daarom was de schaamte, het publieke fatsoen in oudon tijd zooveel sterker ontwikkeld dan in den onzen. Maar daarom was de maske rade, waarbij zwakke en misdadige wezens de gelegenheid hadden om zich drie dagen in een geheel jaar achter een masker uit ie leven, ook zoo gevaarlijk. Wie zoo de vastenavondviering ziet, die gevoelt, dat er voor onzen tijd in het ge heel geen reden meer is voor carnaval. Wij zien dat oude volksfeest dan ook geleide lijk aan uitsterven. Een overprikkeld ge slacht neemt het nog als aanleiding om in de. badplaatsen van het zonnige zuiden bac chanalen te vieren en de zoogenaamde bal- masqué's rekken in de steden nog een be staan, totdat zij met de algemeene dans- manie ook wel op den duur hun totale over bodigheid in dezen aan pret en genot over- verzadigden tijd zullen tóonen. St. Josephgez®llengebouw, Jansstraat 59. j Algemeene H. Communie in de kerken j aan d N, Groenmarkt onder de H. Mis van j kwart voor 7 uur. 's Avonds 8 uur ge- j zellige bijeenkomst in 't vereenigingsge-1 bouw. Gem. Concertgebouw. H. O. V., half 3 uur. moge afgeven, huichelaars zijn wij niet 't Is onze roem en onze eer, volgens som migen zelfs onze schande, dat vrij alles openbaar behandelen. Wij kennen geen hor ren meer om achter te gluren; geen onder deuren om een ongewenscht bezoeker te woord te staan, zonder dat hij een voet o.ver onzen drempel kan zetten. Men moge ons dan onbeschaamd noemen, zeggen onze moderne vrouwen in haar luchtige kinder jurken; wij verbergen niets; men weet, wat men aan ons heeft 'en wij knijpen de kat niet in donker, zooals in den tijd van onze grootmoeders. Alles geschiedt in het openbaar: wij heb ben de geheime diplomatie afgeschaft, om dat het veilt moet weten wat er gebeurt en er niet in de kanselarijen van ambassa deurs en ministerkabinetten over zijn lot beslist wordt. Wii hebben onze pers, het machtigste wapen der openbaarheid. Met >nze dagbladen is er geen mogelijkheid, dat vc iets verborgen blijft. Het dagblad, waarin de balansen der vennootschappen worden ontleed, het beheer der fabrieken even goed als het beleid der regeeringen en het gepraat der politici aan de kaak wordt gesteld, waar in de rubrieken van rechtzaken en gemengd nieuws tot zelfs de meest intieme verhoudingen der menschen worden blootgelegd, het dagblad is het beeld van onzen Lijd. Wij hebben geen geheimen meer; wij hebben niets te vermommen. Kijk maar'jjjj Leeszaal naar de echtscheidingsprocedures; de moder ne vrouw schaamt er zich niet voor vijf- désnoods tienmaal openbaar te getuigen, dat zij het met den man harer keuze niet in den kan en het maar weer met een anderen zal probeeren. Geen maskers meer en dus geen mas kerade! Het lijkt zoo, maar klopt deze opvatting wel met de werkelijkheid? Openbaarheid is tin kostbaar goed, kan het althans in vele gevallen zijn en ontwijfelbaar ademen wij vrijer en in frisscher lucht dan onze voor ouders in hun jongen tijd. Maar openbaar heid en vrijheid zijn niet gelijk aan schaain- Sociëteit „St. Bavo". Bond, 8 uur. Electricienspatroons, 8 uur. Bestuur R.K. Kiesvereeniging," 8 uur. Haarlem's Zanggenot, 8 uur, R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R.K. Transportarbeiders, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Damclub „T. en P." om 8 uur in de bovenzaal. R.K. Militairenvereeniging, Zoetcstraat 14. Bestuursvergadering R. K. V. V. „T. Y. B. B.", 8 uur. R.K. Leeszaal, Jansstraat 49. Lezing door den heer C R. de Klerk over: Prof. Hujzinga en Erasmus, 8 uur. Kleine Tüeresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs vooi mannen en jon gens. Sociëteit ,.St Bavo" Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. s middags van 3—5 uur, s avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9!4 12 uur R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8—9K uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraal 23. Van 8—10 uur .p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12 van 2—5 en van 7—10 uur. be- hal". e des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken var 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniginö Bloemhnfstraat 1 Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisies. die hier geen téhiiis hebben- r— Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen oro versterkende middelen voor arme zieken de S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden vr.n de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, G"d Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsveraeniginn afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Middagconcert SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en clectriciteitsonge- vaüén Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 R.K. Grafische Da Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: de Fa, C. G. Loomeyer en Zcon, Bartel- jorisstraat 11, tel. 10175 en de Fark-Apo- theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. Nieuwe Groenmarkt 22- Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tut 7 uur. Klarerbeehstraat 60: Woensdagavond van half 8 tót 9 uur Hagestraat 49: Wcesdag- en Vrijdagavond van hall 8 tot 9 ur. Gen. de la Reystraat 17 ("Schoten): Dins dag- en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. KAPELAAN VAN DER WEIJDEN. Naar wij vernemen, is de ziektetoestand van den Weleerw. Heer N. J. van der V/eij- den, van 19121918 kapelaan te Haarlem- merlicde, thans te Rotterdam, die ongeveer een week geleden ter observatie werd.op genomen in het St. Elisabethgasthuis te Lei den, zoodanig verergerd, dat voor zijn leven wordt .gevreesd. Gisteren heeft in de S. D. A. P. de stem ming plaats gehad over de groslijst ¥oór de a.s. raadsverkiezingen. Onder de leden der vakvereenigingen zijn er, die enkele voor mannen in. de vakbeweging, een op de gros lijst gunstige plaats willen verzekeren, waar om door hen een andere volgorde werd voor gesteld, welke hierop neerkwam dat de vak- vereenigingsmenschen vooraan op de lijst stonden en de zittende raadsleden achteraan. Daardoor hoopt men in den opzet te sla gen. Zaterdag wordt de uitslag der stemming opgemaakt. Maandagavond met d»r trein, die te 5 uur 48 m. uit Haarlem ver'rakt, gaan de Katho lieke Middenstanders te Noordwiikerhout in retraite. Indertijd zijn vele Haarlemmers ontstemd geweest over de mogelijkheid dat de Spoor wegen hun goederen-emplacement zouden doortrekken langs de Westergracht, waar door het uitzicht op onze mooie Kathedraal er niet beter op zou worden. Wij herinneren ons ook nog dat velen het Haarlemsche ge meentebestuur er een verwijt van gemaakt hebben de kathedraal in een diepte te heb ben neergezet door den bouw van de Emraa- brug en de Westerbrug. Hierdoor wordt aan het majestueuse van den bouw geen goed gedaan. Telkens en telkens blijkt dat onze kathedraal zich in de bescherming van het groote publiek mag verheugen, en daarom was het prettig te vernemen, dat de Haar lemmers voorloopig niet ongerust behoeven te zijn, want dat voorloopig de Spoorwegen er niet aan denken het goederenemplace ment langs de Westergracht uit te breiden. Maar wat er nu gebeurt, is niet minder onaesthetisch dan een lange rij goederenwa gens vóór de kathedraal. Jarenlang is geklaagd over een onwelrie kende mesthoop, die op niet meer dan een honderd meter afstand van den hoofdingang der kathedraal lag. Het wordt er nu nog er ger. Het wordt op dat weiland een soort vuilnisbelt. Mesthoopen, puin, bouwmate rialen, alles wordt er gedeponeerd in hoe veelheden die doen denken aan een groote stadsbelt of aan een vinnigen loopgraven oorlog, met een gordijnvuur van zware gra naten. Wij willen maar zeggen, dat het er verre van mooi is. Het is er geen mooi uitzicht op de kathedraal en geen gezicht vanaf de ka thedraal en voor de omwonenden is het ook allesbehalve fraai en gezellig. Vergissen wij ons nu niet. dan behoort dat terrein toe aan het gemeentebestuur van Haarlem. Dat verpacht het aan particulieren En nu moge het al billijk zijn dat particu lieren op van de gemeente gehuurd terrein kunnen doen en laten wat zij willen, heel erg zouden wij het niet vinden, indien ons ge mcéntebestui'r in de huurvoorwaarden voor dit terrein een bepaling opnam, dat het niet voor opslagplaats of berging van mesthoopen mag gebruikt worden, Opzet vanwege het gemeentebestuur is hier natuurlijk niet in het geding, maar daarom zal het onzen stadsbestuurders allicht aangenaam zijn, dat wij door deze publicatie uiting geven aan wat door velen over deze zaak in stilte ge mopperd wordt. Mocht de huurder of pach ter van het terrein gedupeerd worden door een verbod of beperkende bepaling, dan kan hij misschien wel een ander terrein in huur krijgen waar zijn opslagplaats minder on vriendelijk aandoet. Deze retraite wordt geleid door den be kenden Pater Aug. Zeij, S.J. Donderdagmiddag keeren zij weer terug. Nog een paar plaatsen zijn beschikbaar. Men geve zich op bij den geestelijke adviseur, den ZeerEerw. Rector J. P. J. Kok. Telefoon 22519. Aan het groot aantal medailles en cere- blijken, dat tot op heden is geschonken ten behoeve van de wedstrijden der van 20— 29 Mei a.s. in het Brongebouw te houden tentoonstelling voor Banketbakkerij, Koke rij en aanverwante vakiken de „Heba" kan thans nog worden toegevoegd een medaille, ontvangen van Prins Hendrik. Hebben we tot nu toe slechts melding gemaakt van de geschonken medailles var. vorstelijke personen en cfficiëele .instel lingen, binnenkort hopen we in de gelegen heid te zijn de geheele lijst der schenkingen te publiceeren met de namen der personen of instellingen die de ecreblijken beschik baar stelden. Meldden we de vorige week reeds, dat een chocoladefabriek in werking op de Heba aanwezig zal zijn, ook heelt nog een andere, vooral bij de Haarlemmers zeer erkende chocoladefabriek het geheele po dium in de groote zaal van het Brongebouw afgehuurd voor het- plaatsen en inrichten van een stand. Dat ook deze firma van plan is om goed voor den dag te komen, spreekt haast van zelf. De enorme ruimte van het podium leent er zich uitstekend voor om cr iets buitengewoons van te maken en de firma die haar keuze op deze ruimte liet vallen, is daartoe ook in staat. Trouwens, de geheele groote zaalruimte is in vrij groote vakken ingedeeld, zoodai elke firma, die daar exooseert, wil zij aan haar stand een behoorlijk aspect geven (en dat kan zijn alleen door de beschikbare ruimte zoo goed mogelijk te vullen en te benutten) verplicht is, een zeer groote collectie ten toon te stellen. Wc mogen dus verwachten dat alle exposanten er naar zullen streven om iets aantrekkelijks te expeseeren: vooral de Haarlemsche choco ladefabrikanten hebben groote plannen, waarmee zij willen trachten, hun naam in KAMER VAN KOOPHANDEL. Het ureau der Kamer van Koophandel stelt voor, voor het jaar 1927 de volgen de subsidies te verleenen: Aan de Ned. Organisatie voor de Intern. Kamer van Koophandel 100. Aan de Vereeniging „Het Nederland- sche Wegencongres 25. Aan de commissie voor den Nederl - Zuid-Afrikaanschen Handel 25. Aan IJmuiden's Bloei 100; en aan Holland-Huis te Brussel stelt het bureau voor geen subsidie te verleenen. BLOEMENDAALS GEMENGD KOOR. Maandagavond a.s. om 8 uur zal Bloe- mendaal's Gemengd Koor in hel gebouw der afdeeling Bloemendaal van den Neder- landschen Protestantenbond aan den Pot- gieterweg een concert geven Mevr. J. v. d. MeentWalter, alt en mej. A. Vermeulen, viool zullen hunne wel willende medewerking op dien avond ver leenen NEDERLAND EN ORANJE. In gebouw „St. Bavo" hield de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland'en Oranje on der voorzitterschap van mr. A. Bruch, haar jaarvergadeing. Na opening deelde de voorzitter mede dat een verkiezingsorgaan zal word n uit gegeven, hetwelk getiteld zal zijn „Prinsen-; De Eerste Kamer zette de beraadslagin gen oyer het verdrag NederlandBelgië voort. In de Tweede Kamer werd met 46 tegen 26 stemmen een motie-van Scfaaik aange nomen, tot voorloopig aanhouden van het wetsontwerp inzake het opheffen van 33 Kantongerechten. Verschenen is de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Justitie begroting; de invoering eener psychopa- thenwet in voorbereiding. Het overnachten buiten de militaire Ka zernes; een nieuwe regeling vastgesteld. De hotsing tusschen auto en trein te Ril landEath voor den Kantonrechter behan deld; het O. M. vraagt vrijspraak voor den chauffeur. Mgr. L. Schioppa, pauselijk internuntius, naar Kowno; hij wordt tijdelijk vervangen door Mgr. Kaideweg. De Belgische minister VanderVelde pro testeert tegen de strafvermindering van de moordenaars op luitenant Graff, Het Duit» sche antwoord. Dc officiëele cijfers omtrent de verliezen door de jongste aardbeving in Japan ver oorzaakt. Het garantie-verdrag tusschen Letland en Sovjet-Rusland voorloopig onderteekend. Dc gearresteerde Russen in China veilig en wel opgeborgen te Tsjinanfoe. Zie verder Laatste Nieuws, Barometerstand 9 uur v.m.: 766 Vooruit. Lichf op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.28 en overmorgen om 6.30. Groote Houtstraat 187, - Tel. 12504 zorgvuldige bediening tn elk opzicht Verzegelde zakken Ook A'dam, Hilversum, Bussum, Leider hof". Tevens werd bekend gemaakt, dat, in verband met de annexatie, welke be houdens de goedkeuring door de Eerste Kamer op 1 Mei a.s. een feit zal zijn en de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met de besturen der kiesvereenigingen van Bloe mendaal, Heemstede en Schoten besprekin gen zullen worden gevoerd over de te stel len candidaten ook uit die gemeenten, de heer W. Korvinus. werden o.m. her dacht de leden D. v. d. Eykhof en Ds. R. Mulder. Bij de bestuursverkiezing werdren de heeren C. M. J. Baas en W. Hoek her kozen. In de vacature G. v. d. Boogaardr die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer AUa. Mr. Bruch hield hierna een rede over het belang der a.s. Provinciale Staten verkiezingen. POLITIE. Door de politie is gisteren controle gehou den over de motorrijtuigen. Er werden 16 motorrijtuigen gecontroleerd, waarvan er 3 niet voorzien waren van voldoende rem- of stuurinrichting. Tegen de bestuurders van deze motorrijtuigen werd proces-verbaal opgemaakt. Hedenochtend omstreeks 7 uur werd de wielrijder O. uit Schoten aangereden door een motor nabij den Kennemerbrug, waar door deze het bewustzijn verloor. Op advies van een doet er werd de aangeredene naar zijn woning vervoerd. De aanrijding ontstond doordat de motor rijder achter twee auto's vandaan kwam en. moest wijken voor een tramrijtuig. De tentoonstelling, ter gelegenheid der winterbijeenkomsl der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde door de afd. Haarlem georganiseerd, is een succes ge worden boven verwachting. Er zijn gedu rende dien éénen dag ongeveer 1000 be zoeker^ geweest. De bezoekers der bijeen komst waren vol lof over de prachtige col lecties. Met een dankwoord tot alle mede werkers werd de expositie s avonds door den heer Bouwer gesloten. De afdeeling Haarlem der» Mij. is thans reeds doende aan de voorbereiding der groote dahliatentoonstelling, die van 7 tot lt September gehouden wordt in alle zalen van liet Gem. Concertgebouw. VERTRAGING HAARLEMSCHE TRAM. Doordat de bestuurder van een personen auto niet zag, dat een voor hem uitrijdende vrachtauto den Osdorperweg wilde inrijden, ontstond een aanrijding tusschen beide voer tuigen, waardoor eerstgenoemde auto door de heg der E. S. M. reed en op de tram baan kwam te staan. Het tramverkeer had hierdoor ongeveer 20 minuten vertraging. De personenauto werd zwaar beschadigd. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1