I Levensverzekering Zij, die het Christelijk gezinsleven verwoesten. VOORZORG WEERT ZORG. KAPITAALSVERZEKERING - VOLKSVERZEKERING VERZEKERD KAPITAAL 22 MILLI0EN GULDEN ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD. *t Huïs fe Bloemendaal. staat en doet daarmee den naam bloemen stad alle eer aan. Spr. dankt de afd.Haarlem voor haar welwillende ontvangst, spreekt den wensch uit, dat vele bezoekers dit schoons zullen komen zien en dat de aangename verhouding tusschen Hoofdbestuur en af- deeling tot in lengte van dagen moge be stendigd worden. De Winterzitting der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Aanbestedingen. VAN ONZE RECHTBANK. Een reis naar Lisieux Lourdes Par'is. INGEZONDEN. voor hem de grootste voldoening gelegen? Sluit daarom nog heden een levensverzekering bij de te NIJMEGEN SPORT EN WEDSTRIJDEN. CRICKET. LUCHTVERKEER. - Het luchtverkeer PraagAmsterdam. LAATSTE NIEUWS. Internationale tentoonstelling voor cinematografie. Door een auto overreden en gedood. De Maas wassende. Een nieuw decreet van Mussolini? De toestand te Sjanghai. Hevige storm in West Japan. Politie-bureau geplunderd. 3naf Zomerzorgerlaan. Brederodeweg *n Aclbertsbergweg, is door het rooien van Kreupelhout het overblijfsel van het oude huis te Bloemendaal zich baar geworden. Wij geven daarom voor onze lezers, die er be'ang in stellen hieronder eenige bijzon derheden over dit merkwaardige histori sche gebouw. Het is ontleend aan het onlangs ver schenen Gedenkboek 'der vereeniging „Haerlem". t Huis te Bloemendaal is in de geschie denis beter bekend als „Het Hof te Ael- bertsberg", naar den ouden naam van 1 j i 1 oiaaeren, cie ae noeken en zijkante SeTdwas.dl rtXtó'S Sl^vcrhoogen den totaal-indruk. Met de ruimte in de kleine bovenzaal, waarin de tentoonstelling is ondergebracht, is gewoekerd.Daarnaast is aan een aesthetisch geheel alle aandacht geschonken, zccdat de expositie een keurigen indruk maakt. Fraaie, hooge palmen, met haar waaiervormige bladeren, die de hoeken en zijkanten aan- Bij den ingang rechts en links zien we t°?1!c,ndft", aan SL Adelbert. dM aüereerst een'uitgebreide inzending van de firma Alb. Bos Hzn. van Overveen. De kleine h er het geloof heeft gepredikt.. Wanneer men thans het oude s'eenen schuurtje ziet, vindt men het onwaarschijn lijk, dat dit het overblijfsel is van een groote en mooie behuizing, het hof van de grayen van Holland. Het werd gebouwd door de gemalen van graaf Floris H, bij genaamd F'oris de Veite, naar de rust en welvaart die onder zija vreedzaam bestuur heerschte. Hij regeerde van 1091 tot 1122; zijn gemalin was Petronella van Sanen, een ha'.ve zuster van keizer Lotharius II, Graaf W Hem II, ds Roomsche koning verbleet dikwijls op het Hof, evenals zijn zoon, Flc- ris V Dt: Henegouwers, die na het Hol- landsche Huis in Holland aan de regeering i v urv fcvvl tl dal U gwol i dit kwamen, ue er. zich er niet veel aan gele- geerd, bestaat uit orchideeën, fresia's, azalea groep rechts is een uitmuntend geslaagd voor beeld van mandbeplanting met hyacinthen. De groote inzending links van den ingang, die aeu geheelen linkerwand beslaat en rechts achter afgesloten wordt door den schoorsteen bestaat in hoofdzaak uit bolgewassen tulpen, narcissen, hyacinthen, verder druifjes-nya- cmthen, anemonen en scilla's, de merk waardige tulipa Cornuta en de tulipa Clusia, longenkruid, alles opgewerkt met heesters als laria en jeneverbes. De heer A. Koper, Bennebroek, heeft de ruimte achter in de zaal vóór den schoor steen in beslag genomen. De inzending, die zeer fraai is gearram gen liggen. Zij b'èven in het Zuiden wo- r.en. Waarschijnlijk om de herinnering aan de cudc bezitters levendig te houden, werd later een gedenksteen ingemetseld, waarop: Hic grondem Hollandiae Curia d.t. hier was vroeger het Hof van Holland. Er kon hier van „Hof" gesproken worden, wan hier werden de staatszaken behan- de'd en de Charters uitgegeven. Ma Fioris V hoorde men gedurende en kele eeuwen r.iqt^ van het hoi, tot in 1555 toen Mary van Jutfaas, gehuwd niet Frans van Bloemendaal het verkocht aan Jonk heer Fioris van Jutfaas voor 2000, Deze was Meeswknaap in de houtvesterij van K" 'and en Schout. De rechterhoek en 't grootste gedeelte van den rechter-zijkant bevat eene gecombi neerde inzending van de firma J. J. Kuijper te Haarlem en Gebr. van Waveren, Hillegom. Van de bolgewassen, welke wij hier in vollen bloei zien lagen de bollen in Januari j.l. nog droog op stelling. Door de heeren Brake! en v. d. Hoek, oud-leerlingen van den Rijkstuinbouw-Wintercursus is deze stand in elkaar gezet en opgewerkt. Hyacinthen, tulpen en narcissen vormen in deze inzending het hoofdbestanddeel. De volgende stand brengt ons bij de in zending van de kweèkefij „de Teunisbloem" van den heer C. Siokes te Overveen met een veelsoortige collectie alpina planten pri- den loop der tijden is het huis dooi j muia's, rood longenkruid, heideplantjes, enz. v. op er. ve-erving het eigendom gc- j Verder vinden we hier de rhododendron west van verschillende families. preccx. De laatste kc-o-r, althans van het ge - Onder langs het podium vormen de ïn- hcele huis ro o: cehoorende tuinen, vij- j zendingen van de firma D. Smit, Haarlem vers enz. is_ Albert us Lippert geweest, d:c en de N.V. Enchantress v/h. H. Carlée een het in 17 55 voor 5090 verkreeg. Kort fraaie afsluiting. De firma Smit heeft een nadien schijnt et gre "deels afgebroken uitgebreide Collectie vetplanten met de meest zonderlinge en grillige vormen, o. a. de grijsaard cactus. Enchantress toont ons een uitmuntend geslaagde muurbeplanting, benevens rots partijen. Het groote middenvak tenslotte toont ons aan de podium-zijde een inzending van de firma Aid. Maarse Czn., Aalsmeer met een nieuwe variëteit Cyclame, die de aandacht trekt door een teere kleur. De firma heeft ze gênoemd Cyclame-seringenblauw. Daarnaast prijkt eene collectie van de •te zijn gewerden. Van de afbeeldingen, die in den Atlas van Haarlem voorkomen, vindt men cr geen lalc- gedateerd dan 1746. Het is vrijwel zeker, dat er om streeks dien tijd niets overbleef dan het „matigh woonhuis van een geringen boe' ■de overige vrijgekomen grond werd in tuin- en kweekgrond veranderd. Voor dien tijd echter was er van de oor- sr onkeü'ke schoonheid van dit historische gebouw niet veel overgebleven. Voortdu rend werd 'iet verbouwd en vertimmerd, zoodal he' langzamerhand een vreemdsoor- j firma Koper uit Bennebroek van amaryllis, tigc verzameling werd van ouden en mo dernen bouwstijl en in het „Zegepralend ■Kennemerland" Brcuërius van Nidek onder cm afbeelding van het voormalige Hof van •Holland het onderschrift plaatst: Het overb'ijfsel en fciigctimmer'e van het Huis te Aelbertsberg. Wie echter voor dit igebrek aan zorg en piëteit vcor het gebouw verantwoordelijk gesteld moet worden, is ni"t bekend. De weduwe van Albertus Lippert her trouwde la'er met Mr. Frederik van Berck; hij verkocht het eigenodin van zijn vrouw voor 200 aan Willem Philip Kops; het heette toen het „Schuurmrndje". calla's, azalea's, anthurium, enz., terwijl het andere gedeelte van het middenstuk een rijke inzending bevat van de firma v. Empel en v. Dijk te Aerdenhout, waarin bijzonder de fraaie exemplaren Cineraria de aandacht trekken. Het podium vormt, van uit de zaal gezien, een waardig sluitstuk voor deze keurige expositie. De rechter en linker-hoek wordt in beslag genomen door de firma J. F. Bek- ker, alhier. Smaakvol opgewerkte bloemen manden vullen de beide hoeken weelderig op. We zien hier hortensia's azalea's, anjers, anthurium. Lest best. De tusschen deze beide hoek- Bij een prent in den 'Stedelijken Atlas vullingen opgestelde inzending van de firma J. J. van Cruyningen te Haarlem, met een wordt de vo'gende beschrijving gegeven: ,.A!brcchts-Bergh legt, van de kérk te Bloe mendaal een Goede stuk wegs in 'Duin waer bij een meertje Legt, dit hars he'- wclk door GraveFioris II anders d.e vette gezëgt voor den Jaare 1122 is a*nge!egd, en is in dén Jaare 1132 verbrandt door des vet en zoon Graaf Fioris, dog is zedert mecrmaalcn verbouwd. Het heeft zijn naam gekregen naar Sint Albrecht geloofs-predi- ker in Kennemerland, eertijds was het een Lus4ftiia der graven, in een Oude Muur Leest men nog Hic quondam Hollandiae Curia, dit is hier was eertijds het Hof van Heiland, alwaar ook verschelde Handves ten zijn gegeven, hier heeft ook nog ge weest de zoogenaamde Kapelle van Petro nella waarvan No. 1 nog het overblijfsel van is, waarin nog onlangs een Ja ars dienst plagt gedaan te worden zooals in den Jaare 1746 doe ik he' naar het Loeven getekend heb nog geschiede, maar thans van geen Godsd'enstig gebruik meer. Thans is het een Landhuis van weinig van aansier., Schoon er de Ondertoorige streek den Naam nog van draagt" Over het bouwvallig schuurtje, dat tegen woordig a'leen nog bestaat, vindt men eeni ge bijzonderheden in het gedenkboek van Haarlem, waaraan ook de bovenstaande beschrijving is ontleend. De schuur is ge bouwd op een kelder van he' vroegere ka- iteel, die nog duidelijk de degelijke bouw orde van vroegere eeuwen demonstreert Door een luik kan men in het. keldergeweli afda'en, langs een vijl tredige trap van Fricsche mopsteen. Door een muur van 35 c.M.4 dikte is de- kelder in t weeën gedeeld In het voorste gedeelte is in het gewelf nog een ijzern ring, waaruit men kan aflei den dat de het ondergrondsC.be wrblijf vroe'er als gevangenis dienst 4ped. Achter den noordooster ken muur loopt een onderaardsche gang. die zich een eind onder het bouwland uitstrekt, deze gang beef: censpann'ng van ongeveer 1.50 M. Men bereikt de schuur door achter de boerderij „het Huis Bloemendaal" a?n den Aelbrechtsbergweg, ongev'cer 100 M., een voetpad te volgen. Wi nter bij eenkomst. De winterbijeenkomst van de Ned. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde, welke heden in de Gemeentelijke Concertzaal wordt gehouden is gecombineerd met een bloemen tentoonstelling, welke is ondergebracht in de kleine bovenzaal en hedenmorgen tien uur is geopend met een inleidend woord van den voorzitter der afd. Haarlem, den heer J. L. Bouwer. De heer Bouwer vraagt in zijn openings woord de aandacht voor de uitlegging, waar uit deze expositie is geboren ai. om de win- zeer fraaie collectie orchideeën en oncidiurn vormt wel, zéker vóór den doorsnee-bezoeker, het fijnste, wat deze expositie te zién geeft. In een der zalen van het Gem. Concert gebouw hield'Vrijdag 11 Maart de Kon. Ne- derlandscbe Maatschappij voor Tuinbouw en 'Plantkunde baar Winterbijeenkomst. Te circa 11 uur opende Jonkheer G. van Tets, voorzitter, de vergadering met eer. woord vail welkom, in 't bijzonder tot de leden van het Departement, de eereleden der Mij. en de inleiders, Spr. bracht dank aan de afd. Haarlem, voor de ontvangst en de georgani seerde tenetoonstclling. Daarna werd het woord gegeven aan prof. dr.C. van Slogteren te Lisse, die een inlei- dinghield over „Internationale uitwisseling van land- en tuinbouwproducten". Prof. v. Slogteren zeide dit onderwerp ge kozen te hebben om de urgentie van het vraagstuk. Elke kweeker heeft belang bij rit internationale vraagstuk. Spr, zou zich beperken tot de gevaren van internationale uitwisseling, en wel een der voornaamste hiervan, n.l. de piantenzieklen. Er zijn tallooze plantendokters, waarvan velen zich 't tct een eer rekenen nu en dan een nieuwe ziekte te ontdekken. Het is ech ter beter één ziekte radicaal te genezen en uil te weren. De inderdaad gevaarlijke ziekten bedreigen onze eigen cultuur; andere zijn genoegzaam ten onzent onderdrukt doch leveren gevaar op voor buitenlandscbe afnémers. Voor deze groepen is alleen heil te ver wachten van een innige samenwerking tus schen kweekers en de onderzoekers der ziekten en de afnemers. Mededeeling van eikaars resultaten van onderzoek zal ten hoogste bijdragen tot de ontdekking der ziekte. In- en uitvoerende partij hebben hierbij belang en voordeel; redelijke termen tot wering van zieke planten moet hierin den grondslag vormen Spr. behandelde vervolgens de z.g, gevaar- Hike ziekten, n.l. bij planten die door andere oorzaken in kwaliteit gedaald zijn. Verkapte kwaliteitsreclame speelt hier ook een rol. Veel góed kan hier doen de samenwerking tusschen producent en afnemer. Het is fneer eeri economisch dan een tech- nisch vraagstuk. Elk land heeft het recht j producten van eigen industrie te bescher- men, op billijke economische gronden. De aangevoerde argumenten ten deze kunnen niet door den wetenschapsman verlegd wor- i den, maar door den man van de practijk en j den econoom. Bij een ruilhandel moeten beide landen belang hebben; geen volk heeft voldoende aan eigen producten. Indien econoom en di plomaat het doel niet" bereiken, blijft er slechts over ons eigen product door be schermende maatregelen te protegeeren. Vooral moet hier gestreden worden tegen verkapte protectiemaatregelen van andere ïtrar ten uiterste zuiver houden, terwijl ooii veel bereikt kan werden door overleg met anderen. De heer Witte noemde een geval, dat in Ned.-Indië een paket planten uit Nederland, ondanks een certificaat van ziektevrijheid, door den phytopatologischen dienst deels was vernietigd, omdat een secundaire schim mel zich had gevormd. Dergelijke practijken moesten niel voorkomen, aldus spr,, ook vroeger zijn zulke klachten gehoord. Hiertegen word opgemerkt, dat ondanks een certificaat het nuttig is een zending te onderzoeken, omdat gedurende de reis zich heel goed gevaarlijke ziekten kunnen ont wikkelen. De voorzitter dankte prof. Van Slochteren en gaf het woord aan den heer E. Witte te Leiden, die sprak over de mogelijkheid, dat door de Mij, een internationale regeling wordt bevorderd tot uitwisseling van leer ling-tuinbouwers. Voor den oorlog gingen geregeld jonge lieden naar het buitenland, om daar zich te bekwamen in het vak. Men begrijpt, aldus spr., welken gunstigen invloed het verblijf in het buitenland had op de ont wikkeling der jonge kweekers. De oorlogs tijd heeft dit veranderd. Tegenwoordig is het vrijwel onmogelijk plaatsing te verkriigen op buitenlandscbe kweeke-ijen. Hetzelfde gold kort na den oorlog ten opzichte van buitenlanders voor Nedcrlandschc kweekerijen. Het gelukte slechts als men een verklaring had 'van een arbeidsbeurs dat er geen werklooze arbeidskrachten waren, die de. begeerde plaats konden innemen, In Zweden is deze bepaling kortgeleden wet geworden. Het is echter wenschelijk dat er weer ge legenheid komt voor jonge Nederlanders om- naar het buitenland te gaan. In het hotelbe- drijf bestaat de regeling dat een jonge Ne- derlandsche hotelhouder naar een vreemd land gaat, als de vader verklaart een jongen buitenlandschen hotelhouder in dienst te ne men. Spr. vraagt of zulk een regeling niet mogelijk zou zijn voce het kweekersbedrijf. Deze kwestie kan behandeld worden in de Mij. voor tuin- en landbouwkunde, zoo dit onmogelijk is, dan in den Nederlandschen Tuinbouwraad. De voorzitter deelde mede dat dit vraag stuk op de agenda staat van het dit Najaar tc houden Internationaal Tuinbouwcongres te Weenen. De heer Balk deed daarna cenige mede- deelingen over de volle grond-tentoonstel ling, die dezer dagen te Alkmaar zal wor den gehouden. De Commissaris der Ko ningin is bereid gevonden deze expositie te openen. Vervolgens werd gepauzeerd. Gistermorgen werd door dén hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland in zijn bureau Zijl- weg 86. de volgende aanbesteding gehóu den: de voorziening van het boord en het weder op hoogte brengen van een gedeel te van den zuidwestelijken dijk van het Merwedekanaal in - Noordholland. Raming 35.000. Ingekomen waren 19 biljetten. Laagste in schrijver was Jac, Beemstcr te Oostyvoud voor 32.980. Uitspraken van 10 Maart 1927. J. K., varensgezel, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. 1. Vernieling. 2. Landiooperij, sub. 1. een maand gev. straf, O.V.. sub. 2, 12 dagen hechtenis O. V. C A. de V. koopman, wonende te Haar lem, verduistering, vrijgesproken. L. D., kellner wonende te Alkmaar, appèl overtreding Motor- <in Rijwielwet, vonnis kantongerecht te''Haarlem bevestigd/ N. W„ groentenbandelaar, wonende te Wormerveer, appèl overtr. der verordening op de Winkelsluiting te Wormerveer, 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, N. W„ groentenhandelaar, wonende te Wormerveer, appèl overtreding Bouw- en Woningverordening van Wormerveer. Vrijge sproken. Het reisbureau Lindeman organiseert een Katholieke reis naar Lisieux, Lourdes en Parijs. Deze gezelschapsreis is geen officieele bedevaart, echter door de leiding van den inspecteur is het bureau er in geslaagd speciale Katholieke reizen te organiseeren. De deelnemers aan deze reizen zullen dan ook uitsluitend Katholieken zijn, Dc reis, die 10 dagen duurt, vangt aan op Dinsdag 2 Augustus en vermeldt o.m. dat in Lisieux bezocht zullen worden de Carmelie- tessenkapel, graf van de II, Theresia, de Buissonnets etc. Voor Lourdes staat buiten de gewone be zoeken ook op het programma een bezoek aan Pierre Soubirous, den jongsten broeder van de Zalige Bernadette. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.] terbijeenkomst een feestelijk karakter te verkapte protectiemaatn geven eil het hoofdbestuur de moeder komt anden. De nadruk moet er op worden ge-1 bij de dochter op bezoek waardig te ontvangen. Een daartoe gedaan voorstel vend bij dp leden een enthousiaste ontvangst. Het eigenaardige is, dat aan deze tentoon- steü.ng geen prijzen zijn verbonden. Dat d.t niet noodzakelijk is, is door de afd. Haar lem bewezen. Het aantal inzendingen was desondanks zoo groot, dat meerdere moesten worden teruggewezen. De leden van de afd. Haarlem, aldus spreker, stellen het op boogen prijs het hoofdbestuur in hun midden te mogen ontvangen. De voorzitter van de Nederlandsche Maat schappij van tuinbouw en Plant-kunde Jhr. G.F. van Tets, dankt voor de vriendelijke woorden door den Haarlemschen voorzitter gesproken. Wanneer dit een moederdag is, HRVH| HHHHi is et een vervroegde moederdag, die eerst te wijzen op het gevaar, dat schuilt in de op 23 Mei a.s. zal plaats hebben. Toch isoolitiek, die zij thans voeren. De heer Van ontvangst van zoo fijnen aard, dat het 'l Toeteren, hoofd van den plantenkundigen legd dat er verband zij tusschen de kwee kers en den plantenziektekundigen dienst. De voorzitter dankte namens de vergade ring den inleider. Naar aanleiding van een vraag zeide de voorzitter dat de Mij. zich niet moet in laten met de protectiekwestie; meer aan dacht moet gegeven worden aan de kwestie Van inferieure kwalieiten enz. Verder wordt besproken de economische commissie van den Volkenbond die de be perkende maatregelen in den handel van landen onderling zal bestudeeren. Daar zal behandeld worden de camouflage van protectie door sanitaire maatregelen. Prof Van Slochteren wees er nog op, dat 't zeer veel nut zou hebben bepaalde pro ducenten, fruitkweekers, grnanbouwers, enz. te bezien is cf da eigenlijke moederdag in dit opzicht zal worden overtroffen. De afd. Haarlem, de beminde d ichier van de moeder maatschappij, is tot zoo iets bijzonders in dienst, zeide dat men in Holland niet alleen moet letten op de bestrijding der ziekten, j maar ook op de plaats en omgeving van den afkomst der producten. Men moet onze cul- DR. C.F.T.J. MEULEMAN. Op 22 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Dr. C.F.T.J. Meuleman te Heerlen, Geneesheer-Directeur der Wilhelminakweek- school voor Vroedvrouwen onder het be heer der R.K, Vereeniging „Moederschaps- zorg" aldaar, tot arts bevorderd werd. Een ieder die den a.s. feesteling en zijn streven kent, begrijpt, dat dit jubileum niet onopge merkt voorbij mag gaan, zoowel om de per soonlijkheid van den jubilaris, als om de be- teekenis van zijn werk. Meuleman toch laat door zijn merkwaardige eigenschappen van geest en karakter niemand van de velen, die hem kennen, onverschillig. Hij is be gaafd met een scherp intellect, dat zich vooral in practische richting openbaartals genees heer beschikt hij over een zeldzaam groote vakkundige belezenheid en een gedegen ervaring, als organisator over een veelzij dig initiatief, groote werkkracht en taai vol hardingsvermogen hij is een helder docent, welsprekend redenaar met goeden smaak voor letteren en schoone kunsten en grooten zin voor humor en ironie. Door zijn onvermoeide strijdlustigheid en rake slagvaardigheid met woord en pen, heeft hij zich vooral in vroeger jaren buiten den kring van zijn vele en groote vrienden, ook vele tegenstanders op den hals gehaald. Zijn optimisme echter, dat hem in weerwil van de grootste moeilijkheden en zwaarste zorgen steeds bijblijft, doet hem zonder rancune miskenning en leed spoedig vergeten en het oog hoopvol gericht houden op de toekomst. Wanneer Meuleman deze proeve van beschrijving van zijn persoon en karakter onder de oogen komt, zal hij daarmede mis sel-ien matig ingenomen zijn, want persoon-1 lijke ijdelHeid, in den burgerlijken zin van het woord, is hem vree nd. Hij zal er echter i in berusten, indien zijne schepping, de Heer- j lensche Vroedvrouwenschool, er eenige mate mede gebaat kan zijn en in een feestgave aan „de school" bij deze gelegenheid, za zijn. Als gevolg van hetgeen er in de laatste jareh, ook in 's Lands vergaderzaal, over deze instelling, waaraan de naam Meuleman onafscheidelijk verbonden is, gezegd en geschreven is en van de felle critiek op de kostbaarheid van bouw, inrichting en on derhoud, heeft men haar eigenlijk doel maar al te zeer uit het oog verloren. Men heeft vergeten, welke schoone vruchten dit groot- sche, sociaal-geneeskundig instituut voor de hygiënische, moreele en religieuse op heffing van ons Vaderland reeds heeft af geworpen en in de toekomst nog belooft te geven. Op zijne beteekenis daarom thans nog eens het voile licht te doen vallen, is alleszins passend en gewenscht. Het beoogde doel dan der Vroedvrouwen school te Heerlen is drieledig, namelijk le. De opleiding van a.s. vroedvrouwen, voor het meerendeel, doch volstrekt niet uitsluitend Roomsch-Katholieken, aan welke vooral in het Zuiden des Lands en elders groote behoefte is 2e de bestrijding der zuigelingen-sterfte, in het bijzonder in de Mijnstreek, Zuid- Limburg, waar deze door veelal gebrekkige hygiënische en sociale toestanden en in zichten nog bedenkelijk hoog is, voorname lijk door een intensieve propaganda voor de moederborstvoeding bovendien wordt door het systematisch aankweeken daarbij van j juiste begripp'en en toepassingen der prac tische hygiëne door „de School" en haar personeel, ook de volksgezondheid in het algemeen ten zeerste bevorderd 3e vooral het prachtige, sociale werk lichamelijke, geestelijke en sociale hulp verleening aan diep beklagenswaardigen onzer medemenschen, n.l. de ongehuwde moeders, meestal jonge vrouwen, die zonder bescherming van een echtgenoot, zonder vadêr voor het te verwachten kind, in ge zegende bittere ironie dezer benaming omstandigheden verkeeren. Wanneer men overweegt, wat er in de ziel van deze deer- niswaardigen moet omgaan, welke angsten haar gemoed beklemmen, welke strijd door haar gestreden wordt, dan stijgt in het men- schelijke hart een onweerstaanbaren drang tot medewerking op, om aan deze in nood verkeerende medeschepselen bijstand te bieden, zonder welken zij, in natuurlijken en moreelen zin, dreigen ten onder te gaan. Hoe nuttig en verdienstelijk nu het werk is van hem, die mede aan de redding van gevallen meisjes, als een hoog levensdoel, leiding geeft, zij aan ieders eigen beoordee ling aanbevolen Wanneer dan, weldadige lezer edelmoe dige gevoelens van naastenliefde en erkente lijkheid voor het reeds tot stand gebrachte bij U opwellen, geef er onbaatzuchtig uiting aan door het schenken van Uw liefdegave Laat niet beïnvloeden door critiek als „die Heerlensche inrichting heeft al zoo verschrikkelijk veel geld gekost I" of „men moest haar zus of zoo wijzigen zijis en blijft menschenwerk en dus -onvolkomen, doch zij streeft ontegenzeggelijk nobele idealen na en hoe ruimer de middelen zijn, des tè beter en yvijdscher kan zij hare zegen rijke werkzaamheid ontplooien Met Uwe bijdrage naar vermogen, hetzij groot of klein, steunt gij een nuttig, echt charitatief werk en geeft tevens blijk van Uwe waardeering aan den jubileerenden Directeur Dr. MeulemanPostrekening Nr, 12.854 kantoor Heerlerbaan van den l-JérW9?rden „Fleer P.J. Nijsen, Rector der yr^dvrbówehschooi te Hooghees (Heerlen) aanduiding»; „Jubileum Meuleman" E.R.K. staa ter beschikking. Dr. D. DE WIJZIGING IN DE CRICKET- COMPETITIE. Naar de Tel, meld' heeit het bestuur der Amsterdamsche Cricketver. V. R, A. zich met een bezwaarschrift tot het bestuur van den N. C. B. gewend, naar aanleiding yan de voorgestelde competitieregeling waaromtrent wij reeds eerder een en ander mededeelden. Aan dit bezwaarschrift ortleenen wij. „Wij concludeeren uit het bericht, dat uw college van meening is, dat de eerste klasse Nederlandsche criéket-competitie niet langer volgens het z.g. „systee:n-De Meyeré" behoort te worden gespeeld. Ech ter. Wanneer u dit systeem niet langer wenjscht te handhaven, dan is het niet an ders dan billijk, dat de toestand, zooals din was aan het eind van het-seizoen 1923, wordt hersteld. Immers uitdrukkelijk is in de aléemeene vergadering van hetvoor jaar 1924 door uw bestuur toegezegd, en r ienovereenkomstig door de voornoemde A. V. besloten, dat, wanneer in de toekomst het systeem-De M. niet langer zou worden gehandhaafd, de toestand van 1923 automa tisch zou terugkeeren. Uw besluit om dit jaar nog twee 2de klas- sers te promoveeren en dan aan het eind ■van het seizoen 1927 van de in totaal 14 eerste klassers 6 te degradeeren tot een overgangsklasse, bevat een dusdanige onbil lijkheid tegenover de oude eerste klassers (die van vóór 1924, t. w.: H. C. C, I V. V. V, Haarlem", R W, V O C, „Hermes" en V. R. A.), dat wij niet twijfelen, of u zult, na onze uiteenzetting dienaangaande, zulks moeten erkennen. U wenscht in te voeren den strengen competitiegeest van promotie en degrada tie. Echter gaat ge eerst nog voor één sei zoen zelf uitbreiding geven aan het systeem- De M„ twee 2de klasse clubs tot eerste klasse promoveeren en niet de oude eerste klassers van vóór 1924, en tie ten behoeve van het systeem-De M. gepromoveerde nieuwe eerste klassers: H. C. C. 2, „Hilver sum", P. W., Quick, Ajax, gelijke kansen geven om in een volgend seizoen in een z.g. hoofdklasse te kunnen spelen. Ge wilt gedurende 1927 14 clubs laten spelen om 8 plaatsen in de hoofdklasse en dus de 7 oude eerste klassers (die van voor 1924) blootstellen aan 6/14 kans de plaats te ver liezen, die zij sinds jaren door zichzelf ver overd en behouden hadden. Daartegenover gaat ge 5 door u, ten behoeve van het systeem-De M. goedgunstig gepromoveerde elftallen en bovendien nog twee 2de klasse clubs een 8/14 kans geven een plaats in de hoofdklasse te verkrijgen. De onbillijk heid hiervan is inderdaad wel zoo kolos saal, dat wij er niet aan twijfelen, of uw bestuur zal dit moeten inzien. De ten be hoeve van het systeem-De M. gepromoveer de eerste klassers zullen zich derhalve nooit en te nimmer over onbillijkheid kunnen beklagen. Wenscht ge thans een hoofdklasse in te stellen, welnu, ,dan de toestand 1923 her steld en in een overgangsklasse gebracht de goedgunstig; ten behoeve van het sy steem-De M., door u gepromoveerde 5 clubs en, indien ge zulks wenscht, de twee 2e klassers, die uw bestuur op het oog had voor het komende seizoen le promovee ren. Wenscht ge de hoofdklasse te doen bestaan uit 8 clubs, dan de hoogste van de n'et-ou^e eerste-kl-ssers naar de hoofd klasse gebracht (H.C.C, 2). Wanneer u op deze wijzen 1927 aan vangt (derhalve den toestand van 1923 her stelt plus op utiliteitsgronden H.C.C. 2, dan hebt ge het recht voor het vervolg promotie en degradatie in den gestreng- sten vorm toe te passen. Wij meenen ook nog te mogen wijzen op een andere inconsequentie op de door u voorgestelde competitie-regeling. Ge wenscht in het vervolg den strengen geest van promotie en degradatie in te voeren en daarvoor een hoofdklasse en overgangsklasse in te stellen, maar ge gaat deze twee klassen instellen op resultaten, bereikt in één seizoen, waarin ge eerst, volgens het systeem-De M. het aantal clubs uitbreidt, door liet spelen van een halve competitie, waarbij door.loting wordt aan gegeven op welk veld gespeeld wordt. Op grond van het bovenstaande vertrou wen wij, dat uw bestuur zal inzien de on billijkheid van de door hem voorgestelde competitie-indeeling. Alvorens dit schrijven te besluiten, zou den wij uw bestuur nog Wel ernstig in overweging willen geven na te gaan, of het inderdaad het beste zal zijn voor den bloei van het Nederlandsche cricket, het systeem- De M. niet langer te handhaven. Volgens onze meening geeft het systecm-de M., meer dan eenig ander systeem, gelegenheid de cricketsport tot bloei te brengen. Met den meesten ernst en nadruk zou den wij uw bestuur willen waarschuwen voor de instelling van promotie- en degra datie-wedstrijden. Cricket is daarvoor geen sport en wij verwijzen naar de vele om standigheden, die op de verrichtingen van een club invloed kunnen hebben. Heeft een vereeniging al een paar zwak kere jaren, dan is het volgens ons absoluut niet noodzakelijk, dat onmiddellijk het spook van degradatie dreigt. Was niet R. W. gedurende het seizoen 1923 de zwak ste van de eerste klassers. en heeft zij zich sindsdien niet volkomen gerehabiliteerd? Meent ge, dal de animo in een dergelijke vereeniging zou zijn blijven bestaan, indien zij gedegradeerd ware? Meent ge daarme de den bloei van de cricketsport le be vorderen? Mijne heeren, wij richten het bovenstaan de tot u, in de volle overtuiging, dat inder daad de belangen van de cricketsport uw leden zeer en zeer ter harte gaan en het is daarom, dat wij met vertrouwen ver wachten, dat door uw college gevolg gege ven zal worden aan de hierboven geuite Wenschen." De di'recteür-genëraal van de Skoda-fa- brieken te Praag, dr. Sykora, die zich in het bijzonder met het vjiegtuigbedrijf van deze etablissementen bezighoudt, begeeft zich naar gemeld wordt in gezelschap van den afdeelingschef vo >r civiele luchtvaart in Cechoslowakije, ir. Janak, naar Neder land. Laatstgenoemde komt als vertegen woordiger der Cechoslovaaksce regeering. Beiden worden begeleid door den heer H. W. Doorn, die ook eerder reeds als be middelingspersoon tusschen de Kon. Lucht vaart Maatschappij en de Cechoslovaaksche autorititen is opgetreden. Het doe' van dit bezoek is drieledig. De heer Janak zal vooreerst in verbinding treden met onze regeering om te trachten te geraken tot het sluiten van een lucht- vaarfovereenkrmst, welke, nu een Licht dienst PraagAmsterdam in de naaste toe. komst zal worden ingesteld, noodig is ge worden. Verder zullen de beidt heeren conferee- ren met den directeur der K. L, M„ den heer Plesman, ten einde met hem het plan voor deze luchtlijn tot in bijzonderheden te regelen. Hierbij is de vaststelling der route wel een der gewichtigste punten. Het is namelijk nog onzeker, o! de lijn over Frankfort, dan wei over Dresden zal wor den gevoerd. De mogelijkheid van tus- schenlandingen speelt hierbij natuurlijk een yoorname rpl. Hét derde doel Is het brengen van_ een bezoek aan de Fokker-fabrieken. Ofschoon men eenige Farmans in aanbouw heeft, voelt men hier ook veel voor de Fokker producten. Verwacht wordt, dat de besprekingen een vlot verloop zullen hebben. Toch zal de lijn vermoedelijk niet eerder dari half Mei kunnen worden geopend. AMSTERDAM, 10 Maart. Het Poolsche consulaat te Amsterdam deelt mede, dat van 20 April tot 29 Mei een internationale ten toonstelling voor de cinematografie te War schau zal worden gehouden. TER APEL, 11 Maart. Het 5-jarig zoontje van den heer A. Bunsing, spelende bij een handkar nabij diens woning, werd, toen hij van de kar was afgegaan door een iuist passeerenden auto overreden. Het kind overleed spoedig na het ongeval aan de be komen verwondingen. MAASTRICHT, 11 Maart. - De laatste regens hebben de Maas weer doen stijgen; eerst nogal vlug, daarna nog 20 c.M. Woens dag nog 36 c.M. en gisteren is er stilstand gekomen. De peilschaal teekende aan de Maasbrug 2.14 of 44.5 boven N.A.P, ROME, 11 Maart. De plaats, die Musso lini in Italië inneemt js ongeveer gelijk aan die van Bismarck in het Duitsche Keizerriik echter met de meer wijdsche titel van hoofd der regeering, wélke titel binnenkort wel officieel zal worden aangekondigd, Het is reeds van algemeen bekendheid in Rome, dat .er een nieuw decreet in vergevorderden staat van voorbereiding is, waarin hierom trent nader is voorzien; tegelijkertijd zal hierbij de hervorming worden ingevoerd. Het Fascistisch dagblad „de Tevere" maakt hieromtrent thans de eerste mededeelingen openbaar. LONDEN, 11 Maart. Sir Percival Phil lips, de correspondent van de Daily Mail te Sjanghai verneemt uit betrouwbare bron te Nanking, dat een nauwgezet onderzoek der communistische litteratuur, welke te voor schijn is gekomen uit de „diplomatieke" ba gage der Moskousche agenten, die aan boord medepassagiers waren van mevr. Borodin tal van anti-Britsche documenten heeft doen vinden, die bestemd waren om onder de be volking te worden verspreid. Gene'aal Chang, de verdediger van Sjanghai, die het bewuste vaartuig in beslag nam, heeft het in een transport voor zijn troepen veranderd. De Pekingsche correspondent van de Shangtung News meldt, dat de drie gearres teerde koeriers zouden zijn terechtgesteld, terwijl de vrouw onder bewaking staat van de Chineesche autoriteiten. OSAKA, 11 Maart. Een hevige storm, woedt in West Japan. In het door de aard beving toch reeds zoo zwaar geteisterde Tango .werden door den orkaan tal van vluchtelingen-wijkplaatsen verwoest. WEENEN, Naar gemeld wordt is gister avond te Sofia een politiebureau door een bandietentroep overvallen en geplunderd. Tal van belangrijke politioneele documenten gingen verloren. Als Katholieken 's avonds naar het Lof gaan en dan thuis blijvea en zich met hun kinderen bezighouden, als zij het gezellig vinden in d- huisïc.vóer, waar kinderen lachen en kraaien en blij zijn dat ze nog wat langer op mogen Llij.en bij vader en moeder omdat Zondag is. dan zegt een zekere groep minachtend: wat 'n ouderwet» sche duffe bo- l! Als 's avonds de Residentie„ode; of Tijd, of Maasbode wordt binnengebracht, dan glimlacht zeker 'emand medelijdend en zegt: Ba, wrt 'n duffe ouderwetsche opvat- ting! A!s vijf of zes hinderen, waarvan de oud ste nosj geen dertien jaren is, rumoerend door een huiskatné' hellen, da", zeggen ze kere jonge merscben - hij, bleek gezicht róèt lorgnetje en geparfumeerd, zij, met een pagekepje, zeer mager en rillerig in haar weinige kleeding „Foei, wat ordinair!" Wij beleven een pra-httgen tijd! Er woont onder ons ook onder onze Katholieken, voora. echter daarbuben een nieuw soort mensrhen, dl? absoluut geen gevoel van plicht hebben, geon hoog-re opvatting van het lev.en en geen begrip van zonde. Gerotzieken zoo is hun iuiste bena ming, zieken, die zich 'ederin morgen af vragen, waar zal ik vanavond nu eens heen kunnen. Die menschen vinden het als ver schrikkelijk, als ze niei iedere week uit kun nen gaan naar den schouwburg of minstens naar de bioscoop en de avonden in huis, zijn voor hun vervelende, akelige uren Weet ge, wien geen kinderen wenschen? Weet ge, wie zorde op zonde stapelen en hun Katholicisme behouden als een soort nooduitgang om i„ een laatste oogenbük nog veilig bet andere leven in te glippen? Het zijn niet de armen? Die laten het kind nog toe in den familiekring. Het zijn niet degenen, die in zorgen arbeiden! Die kennen in den regel den weg van ijzeren plicht! Het zijn niet de sterke. Roomsche karakters! Die dragen den ast met hoogere idealen. H"t zijn niet de groote zielen! Die weten wat de vrede des harten en de zorgen van God beteekenen! Neen, het zijn die ellendige egoïsten, die vaak in voorspoed leven, die vaste inko mens bezitten, die een ruim bestem vinden, maar die geen zin hebb-m om met kinderen of huiselijke zorgen bezig te houden, die iedere revue, ieder 'ooneelstuk, iedere film moeten zien cn schijnen t e denken, dat God, Die de kinderen bemint, blind is voor hun zonde tn straffeloos hun gruwelijke boosheid zal laten voortwoekeren. Hun zonde sleept buit aan. Natuurlijk! Glansnieuw blijf' hun ameublement! Onbe rispelijk en modieus is hun kleeding! Zij maken hun reisjeg, zij lachen in de theaters, zij hebben hun avoravisite's en zij hebben ook.... een kindje. Sommigen hebben er zelfs twee, één voor het breken! De jaren spelen voorbij. Tuss. hen het getob van hen, die zorgen hebben, tusschen het gesloof en gezwoeg van de> armen der aarde, bewegen, zich die twee lieve, vriendelijke, lachende menschen en genieten 't' blijde, lichtende leven! Maar aan dat alles komt een einde! De zonde sleept eerst de deugd en het hoogere leven weg uit hun zielen, dan bracht zij den rijken buit van aards:he genietingen in die leege ziel. Nu komt echter de vergel ding. Vergelding bestaat en ook zij zullen die vergelding moeten binnenlaten. Er komt een tijd, dat blijde, lachende menschen bleek en doodziek liggen, dat geweldige tegenspoed met één slag al die gestolen genietingen ver nietigt, dat de Dood het ééne kind weg neemt ot een plichtvergeten vader of moeder wegrukt u:t dat vergooide leven Het Geluk is in ons, als Gods genade in ons woont. Hij, die God verliest, verliest den eenigen s*eun bij rampen en dood. Welnu, laat ze uitsterven deze verloren geslachten! Het sterke, Roomsche leven vindt ge in de huiskamer bij den ouder- wetschen „huiselijken haard". Ik weet wel, dat dit beeld van „huiselijken haard" is enorm archaïstisch. Maar een ieder, die bra ve Roomsche ouders had, goede, ouderwet sche ouders, die veel van hun kinderen hielden cn trotsch waren op hun groot, flink gezin, voelt nog in oudere jaren een heim wee, een stille ontroering, als hij denkt aan den ouderwetschen huiselijken haard, waar hij eens zat Dan verschijnen de huiselijke avonden in den glans van het vertrouwelijke licht van de lamp. Tevreden, blijde gezichten s'aren ons aan uit een moo\ gelukkig ver leden en dan dankt men God, Die on* degelijke, edele en brave ouders schonk. Katholieken, er is slechts één weg tot het ueluk: de weg van plichtl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2