r..":v:r.^r?1||l li UI F 118 HOI rUvliUL PllllDIIIlT 53" - ft, Reclame-Politiek Voornaamste Nieuws iMsmiiimitiiimiiiiiii BERICHT! Stadsnieuws. S Nieuwe Haarl. Courant 2 i GRATIS S lili9969UHI9BI99ill9ISflii PIJLTJES "weerberichtT Aangiite moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 15 Maart Ernstige brand te Beverwijk. DE GEMEENTEBEGROOTING 1927 VAN ZAND VOORT. Verhooging van den belasting factor noodzakelijk? WEDEROM MISERE MET DE EIGEN WATERLEIDING VOOR ZANDVOORT. Een beroep op de Kroon? EEN HOOISCHELF VERBRAND. EEN WOONKAMER UITGEBRAND. „Mooi" stilzitten. Een les. R.K. BOND VAN TRANSPORTA RBEI- DERS. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN H. J. VAN DER MEER LAATSTE NIEUWS. De Koninklijke Familie op het Loo. Dc abonnementsprijs bedraagt root ©jfi'lk 'ffiBl BlAAfl IS® 8 8 81 Wk 08' 8 ~'jBP IP Jp& f«| A M| Mk jgKS| A A If <*5® Advertentién 35 cents per regel ^BslltUwt HflAnLtWdbrtt bllUltAWI ;hhsb; Postrekening Ne. 5970. Maandag 14 Maart 1927^ 50ste Jaargang No. 16499 Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit biad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfSfsf} Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Eft bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f JOC bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f fi f) M bijverliesv.ee» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ctlSUÏJ."' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; oU." doodelij ken aflooputiii." een voet of een oog; l£to." duim oi wijsvinger f *lU." been of arm; andere vinget, De vorige week is de onlwapenings- campagne van de S. D. A. P. in de Twee de Kamer geëindigd met de verwerping van het voorstel-Ter Laan. „Het Volk" is zoo verstandig geweest om d' nederlaag een mcreele overwinning te noemen. Maar in werkelijkheid weet de S. D. A. P. wel, dat het verloren spelletje minder zal opleve ren. dan verwacht was. De tegenpartij heeft overvloed van gelegenheid gehad om om de loosheid van een politiek aan te toonen. welke uitsluitend ter wille der reclame een zaak doorzette, welke reeds te voren tot mislukking gedoemd was. Niets anders dus dan verspilling van den natio- nalen tijd. Wanneer- nu zooals aanvan kelijk was verwacht de niet socialisti sche partijen het wetsontwerp met een enkel gebaar hadden afgewezen, dan zou dit althans gelegenheid hebben gegeven om er politieke munt uit te slaan. Maar de tegenpartij heeft den ontwapenaars het volle pond gegeven en hun wetsvoorstel behandeld, alsof het werkelijk kans van slagen had Zoodoende was het mogelijk tegenover al de bodemlooze praatjes van de onmogelijkheid voor ons land om zich zelf te verdedigen, de dwaasheid en roe keloosheid van nationale ontwapening op eigen gelegenheid, aan te toonen. En ten derde had de S. D. A. P. niet gerekend met den communistischen broeder, die op de meest grove wijze de Nederlandsche ontwapenaars aan de kaak stelde. Nauwelijks is deze politieke reclame revue voorbij of een nieuw stuk wordt op gevoerd. Het N. V. V. heeft Zaterdag en Zondag een congres gehouden ter be spreking van den achturendag en „Het Volk" heeft aan den vooravond een stich tend artikel over dc zie! van den arbeider geschreven, die aileen bij een achturigen werkdag is te redden; en daar alleen de roode en politieke vakbeweging voor be houd en doorvoering van den achturendag zorgt, is dus div ziel van den arbeider al leen veilig in de alleen zaligmakende S. D. A. P. en het N. V. V.! Nu is een congres een heel verdienstelijk ding en een bespreking van de Arbeids wet in haar toepassing van het oogenblik en ven de wenschelijkheid en mogelijkheid om haar verder door te voeren, niet min der. Maar dan moet ook inderdaad het be lang van de samenleving, waarin ook het belang van den werknemer besloten is, voorop staan, liever nog het eenige doel zijn. Maar ook dit congres van het N. V. V. is weer niet anders dan een stuk reclame- politiek geweest. Mocht van een dergelijke groote arbeidersorganisatie, de grootste in Nederland, zooals zij zich zoo gaarne noemt, niet eens wat meer serieuse arbeid worden verwacht? Neen, dan komt er toch heel wat meer beschavingswerk, dan komt er toch heel wat meer leerzaams voor den dag, wanneer de georganiseerde katholieke of christelijke arbeidersorganisaties derge lijke bijeenkomsten houden Dan worden de zaken degelijk voorbereid; verschijnen er sprekers, die wat te vertellen hebben en wordt niet alles opgeofferd aan reclame voor „de organisatie", door de grofste, eenzijdige behandeling van het aan de orde zijnde vraagstuk. Wanneer wij de verslagen van het acht- urencongres doorlezen, kan de indruk niet anders zijn dan: doelbewuste reclamema kerij en opzettelijke negatie van alles, wat iets anders kan zijn dan een klacht, een aanklacht, een beschuldiging tegen de te genwoordige Arbeidswet en haar toepas sing. En juist bij dit onderwerp was er toch wel reden om anders te praten dan werd gedaan. Moet het nogmaals ge; egd, dat Ne derland met de Arbeidswet-Aalberse en met wat op het gebied der volkshuisves ting is gedaan, in de wereld aan de spits staat van sociale overheidszorg? Maar zoo iets kan men uit den mond van roode volksleiders niet verwachten. Immers, zij zouden dan moeten toegeven, dat de groote, daadwerkelijke vooruitgang in onze sociale wetgeving van een Katholieken Mi nister, van een christelijke regeering ge komen is 't Is gemakkelijker om al de zegeningen van de Arbeidswet maar over het hoofd te zien en enkel te schelden op de leem ten, die nog gebleven zijn. En, wanneer men al die eischen op den keper beschouwt, dan zegt het gezond verstand, dat er iets meer dan grootspraak en moties noodig zijn, om verder te regelen, wat de Arbeids wet tot nog toe ongeregeld liet. 't Is na tuurlijk een kunstje, dat een kind verstaat, om per motie aan de Tweede Kamer den eisch te stellen, dat ook voor handelskan toor- en winkelbedienden, voor kellners, chauffeurs en zeelieden de achturige ar beidsdag moet worden ingevoerd, dat er geen overwerkvergunningen meer mogen gegeven worden enz. Maar ook een socia listisch minister van Arbeid zou, wanneer men hem voor die taak stelde en hij nog eenig begrip van verantwoordelijkheid had, zulke eischen zoo maar niet zonder meer durven uitvoeren. Zoo'n minister immers zou doen. wat hef N. V. V. verzuimde, na melijk eerst een onderzoek naar de moge lijkheid en uitvoerbaarheid zijner schoone voornemens Instellen. En de practijk zou hem op ontelbare bezwaren doen stuiten. Evenals toch de eisch geldt, dat de werk nemersorganisaties gehoord moeten worden, alvorens er ten hunne opzichte besluiten genomen worden, zoo mogen toch ook de bedrijfsleiders vragen, dat zij hun bezwaren tegen voorgenomen bestuursmaatregelen kenbaar maken. En dan behoeft men geen enquête in te stellen om te weten, dat. het huidige winkelbedrijf en het zakenleven, dat buiten de industrie kantoren moet hou den, al heel slecht met een strikten acht urendag gediend zou zijn. Wie dat alleen kunnen zijn de ondernemingen, waarin het groot-kapitaal zich geïnteresseerd heeft en waar het personeel in twee of drie ploegen opkomt. Voor de meeste bankinstellingen, ondernemingen met groote administraties en voor het overwegend deel van den nering doenden middenstand zou doorvoering van de Arbeidswet op dit oogenblik moordend zijn en het leger werkloozen in weinig tijds schrikwekkend opvoeren. Aan zulke kleinigheden denkt het N. V. V. niet. Evenmin aan de mogelijkheid, door Minister Aalberse nog voor zijn aftreden ge schapen, om de overwerkuren in overleg iusscben patroons- en arbeidersorganisaties te regelen. Van een serieuze beweging zou men mo gen verwachten, dal eerst eens terdege studie werd gemaakt van het onderwerp, dat men in openbare behandeling neemt. Met zulk studie-materiaal zou ook de wet gever wat kunnen doen En wanneer d«n een vakverbond met eischen, gegrond op nauwgezette en degelijke bestudeering van de zaak, kwam, was de strijd al ten halve gewonnen Immers, dan waren er argumen ten. Maar het gaat met het N V. V. al juist als mei de S.D A.P. s. meetingen hou den, moties aannemen na wat flink op de burgerlijke wetgevers en de niet-socialisti- sche partijen gescholden te hebben en.... de reclame is al weer gemaakt. Speculatie op de domme massa en goed vertrouwen, dat de „zelfbewuste" arbeiders toch maar niet zoo zelf-bewust zijn, als men hen voorpraat, wat zij deer de roode poitieke en vakbeweging geworden zijn! Sociëteit „St, Eavo" R. K. Jonge Vrou wenbond 8 uur Bestuur „St. Jozef' half 9 uur Bestuur R. K. Begrafenis- vereenb'ing 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Rechtskundigbureau half 9 uur. St. JosephgezCllengebouw. Jansstraat 59, Repetitie vioolclub 8 uur Repetitie Rederijkers „St, Genesius" 8- uur. R.K, Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. Reddingsbrigade ,St. Fraticiscus" 8 uur. Gebouw Kamer van Koophandel Kruisweg 70 Vergadering der Kamer half 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs vooi mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bovo" Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur. s avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9 '442 uur R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Te! 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smrdestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtend-, en on Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken •/an 25 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenziin voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de- S E V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor n et-'eden van de D»rde Orde te richten tot Mevr Coebergh, G"! Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Rcclasseeringsverzenigind aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging. N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBANO, CentrMe Post Telef 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel DE ROODE KRUIS TRAMSPORT COLONNE (EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN) en REDD NGSBRIGADE (Gas-, Verstikkings- en Electriciteitsj-ongevallen is voortaan aangesloten onder nummer 12685 (bij geen gehoor 10392.) KORTSLUITING DE VERMOEDELIJKE OORZAAK. Zondagmiddag omstreeks drie uur brak in de boerenhofstede „Besoeki", bewoond door den heer Arie Schaap en staande in den Wijkermeerpclder te Beverwijk, brand uit. 's Morgens was geconstateerd, dat het electrisch licht niet brandde. Een monteur kwam 's middags raar de storing zoeken, en bracht juist een nieuwe zekering aan, toen hij door een buurman, den heer Brantjes, gewaarschuwd werd, dat er brand uitgebroken was. De felle noordwester wakkerde het vuur om: iddellijjc zoodanig aan, dat aan blusschen niet meer viel te denken. Het geheele ge zin van den heer Schaap was thuis, in ver band met den verjaardag van den jongsten zcon des huizes en moest in allerijl een g'ted heenkomen zoeken. De brandweer van Beverwijk kwam met een handspuitje, dat water pompte uit een put, omdat er geen waterleiding in de buurt ligt, doch kon met den enkelen straal niets tegen de vlammenzee uitrichten. In de aan wezige circa 600 balen karwijzaad vond het vuur welig voedsel. Van het woonhuis sloegen de vlammen over op de schuren, die al spoedig eveneens in lichte laaie stonden. Een locomobiel en een tractor waren niet meer in veiligheid te brengen. Alleen 10 paarden en een koe kon den worden gered Om 10 uur 's avonds woedde het vuur nog fel in den aanwezigen voorraad zaad, De brandweer stond nog steeds machteloos tegenover de vlammen. De tegenover de hofstede gelegen gehou wen kregen geen schade, dank zij de om standigheid, dat de wind niet draa.de. Alles was verzekerd. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben dezer dagen de begroöting 1927 der gemeen te Zandvoort teruggezonden met een nota van opmerkingen. Reeds eerder hebben wij er melding van gemaakt, dat Ged. Staten van meening wa ren, dat tegenover verschillende groote pos ten voor uitgaven, niet voldoende inkomsten stonden. In verband daarmede uittten wij dc veron derstelling dat, indien het gemeentebestuur van Zandvoort er niet in zou slagen, vol doende inkomsten aan te wijzen en dc: in komsten dus op andere wijze vermeerderd zouden moeten worden, dit zou moeten' wor den gevonden in verhooging der plaatselijke inkomstenbelasting. Die veronderstelling is gebleken juist te zijn, want naar vrij thans vernemen, zijn B. en W. van Zandvoort, hoewel zij de nood zakelijkheid der uitgaven hebben kunnen aantoonen, er niet in geslaagd, voldoende in komsten daartegenover aan te wijzen. Gevolg zal nu zijn, dat hoogstwaarschijn lijk de factor der plaatselijke inkomstenbe lasting verhoogd zai moeten worden van 1.6 tot 1.8. De oorzaak der hooge uitgaven, die de be grooting 1927 aanwijst, moet gezocht worden in de reorganisatie van het onderwijs op Zandvoort, waartoe de raad kort geleden be sloot welke reorganisatie groote financieede offers vraagt. Verder ook hadden Gedeputeerde Staten gemeend een veel hooger bedrag te moeten afschrijven voor oninbare belasting, dan het gemeentebestuur meende, dat noodig was, Intusschen zal de kwestie nog in den ge meenteraad ter sprake moeten komen. lp ,.de geheime raadsvergadering waren de vorige week waarschijnlijk dienaangaande teeds mededeeüngen gedaan, althans doelde de voorzitter in de daaraan voorafgaande openbare vergadering blijkbaar reeds op deze kwestie, toen hij als zijn meening te kennen gaf, dat het met de financiën van Zandvoort niet zoo rooskleurig stond, het geen duidelijker zou blijken, wanneer de be grooting 1927 terugontvangen was. 't Is al weer misère met de eigen wate"- leiding voor Zandvoort. Men zal zich nog herinneren, dat Gedep. Staten van Noord- Holland kort geleden eindelijk een uitspraak in de langzamerhand penibel geworden kwestie der eigen waterleiding voor Zand- voo't deden. Ondanks het afwijzend advies van de zijde van het Amsterdcmsch Duinwaterlei dingbedrijf hebben Gedep. Staten toch 'net raadsbesluit van Zandvoort waarbij 50.000 werd gevoteerd voor een eigen waterlei ding. goedgekeurd, zoodat de gemeente Zandvoort nu dus met het stichten van een eigen prise d'cau kan beginnen. Amsterdam schijnt het er echter nog niet bij te willen laten zitten. Althans heeft het gemeentebestuur van Zandvoort dezer dagen een schrijven van Amsterdam ontvangen, waarin er bij het gemeentebestuur van Zandvoort ernstig op wordt aangedrongen, niet met den bouw van een eigen prisé d'eau te beginnen, daar Amsterdam anders ernstig overweegt van de beslissing van Gedep. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. Zandvoort's gemeentebestuur heeft op dit schrijven geantwoord, dat Amsterdam dan maar met omlijnde voorstellen moet komen, daar er toch eindelijk eens een op lossing komen moet en Zandvoort in het hoogseizoen van dit jaar reeds over vol doende drinkwater moet beschikken. Ver-i traging van een definitieve oplossing zal tot gevolg moeten hebben, dat men in 1927 weder gebrek aan drinkwater in Zandvoort zou hebben. Met dit al wenscht het ge meentebestuur toch niet de dupe te wor den van deze nieuwe vertraging en over weegt, naar wij vernemen, ernstig, zeer binnenkort reeds te beginnen met de voor bereidende werkzaamheden voor den bouw van het prise d'eau voor de eigen water leiding. Gisterenmiddag is brand ontstaan in een hooischelf achter de woning van E. Smits, bloemist en klei.o-veehouder, wonende aan den Spieringweg bij den Bennebroekerweg te Hoofddorp. De oorzaak is vermoedelijk het spelen met lucifers door kinderen. De auto motorspuit uit Hoofddorp, was spoedig ter piaatse en wist den brand te beperken tot de hooischelf. Het woonhuis kon worden behouden. De hooischelf, bevattende onge veer 5 voer hooi, wat is verbrand. Hedenmorgen ontstond brand in de woning van H. Oudt, wonende aan den Akeredijk te Rijk, doordat een kind ver moedelijk een petroleumlichtje heelt om gegooid. De auto-motorspuit uit Hoofd dorp werd gewaarschuwd, doch behoefde niet te werken, doordat de brand inmid dels door eenige buren was gebluscht. De woonkamer brandde geheel uit. Verzeker ring dekt de schade. 2» die zich vanaf jjj «o heden abonneeren op de e» ent ;ss> ontvangen tot 1 April 1927,de nog te verschijnen nummers s» DE ADMINISTRATIE Naar aanleiding van mijn stukje over onder pressie „mooi" stilzitten, kreeg ik van mej. C. Willemse het volgende staaltje uit haar Amsterdamsche opleidingspraktijk over vrijwillige beheersching: Sientje, een erg druk, rusteloos nerveus menschenkindje is met veel kuurtjes pas op school gekomen. Als ze met haar vrien din Janna haar schooldag is begonnen met stofafnemen en ze terug komen van het uitslaan der stofdoekjes om de deur vinden ze de andere klasgenootjes geschaard om het aquarium dat op een laag rond tafeltje staat en vandaag de eerste visch als be woner gekregen heeft. Ze staan allen vol bewondering en vragend. Juf vertelt er eerst wat van en dan komen ze lo«: ,,'t Is net zilver", zegt de een. „En die mooie staart" en „Wat een gek oog" en „Moet ie ook eten?' Het drukke Sientje zegt: „Kijk 's wat ie stil staat. „Zullen we ook s zoo stil staan? vraagt juf. „Ja, ;a", klinkt het van alle zijden en langzaam komt er rust over het troepje. Al kijkend naar da visch probeeren ze ook zoo onbeweeglijk te staan. Sommigen lukt het volkomen naar eigen genoegen; maar Sien slaakt zucht op zucht. Ze wipt nu eens op haar leenén, slaat dan haar armen uit en kiikt wanhopig naar juf. „Ik kan het niet als die visch" Ze kruipt dichter tegen juf aan, Houdt ten slotte stevig haar handen vast en kijkt strak vooruit om het klaar te krijgen. Heel haar lichaam trilt er van; 'n hooge kleur komt op haar gezicht e en lang zaam, heel langzaam komen dikke tranen over haar wangen rol'en! „Hè", zegt dan juf, „wat was dat moei lijk, maar wat ging het al goed hè. Vindt je niet Sien?" Sien kiiki op en barst in tranen uit en snikt cm zich daarover te veront schuldigen uit: „Het was zoo moeilijk, dat je er van huilen moet." Juf tilt haar vroolijk op, lachend laat Sien zich even aanhalen, en gaat dan rustig en voldaan naar haar stoeltje. Maar den volgenden morgen is haar eerste vraag: „Juffie, doen we weer dat moeilijke lesje, waar ik van huilen moest?" J. M. STERCKPROOT. RIJWIELONTVREEMDING. Bij de politie werd aangifte gedaan, da! Zaterdagavond een rijwiel is ontvreemd, dat onbeheerd stend voor een perceel in de Oranjestraat. Dienzelfden avond werd een rijwiel ont vreemd, staarde voor een perceel aan de Kracht. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag beeft men zich toegang verschaft tot de M. U. L. 0.-school aan den KI. Houtweg. Uit' een Missiebusje werden eenige guldens ont vreemd, terwijl alle lokalen werden door zocht. De inbrcker(s) verschafte(r) zich vermoe delijk toegang door een W.C. raampje. DIEFSTAL. Door de recherche werd aangehouden J. D., werkster, die ten nadeele van mevrouw T„ alhier, had entvreemd eèn gouden arm bandhorloge, hetwelk zij in de bank van Itching had beleend. Te haren huize werd in beslag genomen l raar schoenen, 2 paar kousen, 1 kannetje, 5 vloerkleedjcs, 1 vaasje e. d. De moeder van deze 17-jarige dienstbode had 4 gouden munten aargenomen. Tegen haar werd proces-verbaal opgemaakt. AANRIJDING. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur reed op den Jansweg nabij het Kennemerplein een handwagen, midden op den weg. Daarachter reed een 15-jar'ge wielrijder, die, om den handwagen te kunnen passeeren, aan den linkerkant van den weg reed. Van de andere kant kwam een auto, die den jongen omver reed. Met dezen auto werd de asngerederc ter observatie naar het St. Elisabeth Gast huis gebracht, alwaar ernstige kneuzingen werden geconstateerd. Het riiwiel was ern stig beschadigd. De bestuurder van den handwagen is onbekend gebleven. TWIST, In den nacht van, Zaterdag op Zondag beeft in de Kleine Houtstraat een onder linge twist plaats gehad tusschen leden van de „Duitsche Verein", die dien avond een vergadering had gehad. Twee rechercheurs, die den twist wilden beslechten, kregen ernstigen tegenstand. Ten slotte verzette men zich tegen de politie, die intusschen was versterkt met een agent in burger, al daar suirveilleerend met een politiehond. Een Dultscher werd gearresteerd. Hij ver keerde onder den invloed van sterken drank Tegen den man werd proces-verbaal op gemaakt. De politie loste een schot in de luciit. ONTEIGENING IN BENNE3ROEK EN HEEMSTEDE. In een Nota n.a.v. het Verslag over het; onteigeningsontwerp betreffende de gemeen ten Bennebrock en Heemstede (voor verbe- tering van den Rijksweg van den Haagsche Schouw naar Haarlem), merkt de Min. v. Waterstaat o.m. op: Wanneer men het be- zwaar van eenige leden tegen de verhar dingsbreedte van den rijweg weegt, moge worden bedacht, dat deze breedte, werd de weg ingericht op het doorgaand verkeer, dal ook in de toekomst op dit gedeelte is te verwachten, nog grooter zou moeten zijn, en dat hier slechts zal worden tot stand ge bracht, wat op het oogenblik nog bereikbaar is. Wat betreft het aanleggen van geheel nieuwe wegen buiten de bebouwde kom men der gemeenten, zullen de onderschei den gevallen elk in het bijzonder moeten worden beoordeeld. De Katholieken zijn vooral sterk in qe kunst om de oneenigheden, die zij onderling hebben, naar buiten uit te dragen. Een hei beltje is niet goed beleefd, wanneer er geen kolommen schrift over in de krant hebben geslaan. Bij voorkeur komen daar de lijden van verkiezingen voor in aanmerking. Dat er in andere politieke partijen nimmer moeilijk heden zijn. zal wel niemand geleoven, en in derdaad ze zijn er ook, maar men is wel zoo verstandig om al dat leed niet aan de groote klok te hangen. Zoo nu en dan, lekt er eens wat uit. De S. D. A. P. in Haarlem maakt een cenigszins moeilijken tijd mede, in ver band met de Gemeenteraadsverkiezingen. De vakbonders meenen in die partij recht op betere vertegenwoordiging te hebben en zoo werd dc.or een comité, dat namens de vak bonden scheen op te treden, het parool uit gegeven de candidaten der vakbonden als no. 1 op de lijst te zetten om zoodoende te trachten, dat zij een verkiesbare plaats op de lijst zouden krijgen. Het officieele advies luidde als volgt: 1. M. A. Reinalda; 2. J. Gerrilsz, 3. J. Joosen; 4. Mevr. M. Maarschal!Komin; 5. J. H. Visée; 6. M. Meyers; 7. J. A. Scholl, 8. W. Koppen; 9. Mej. W. G. van Vliet; 10 F. Keerwolf; 11. H. de Vos, 12. E. Stam; 13. M. H. Groenendaal; 14. J. Roza; 15. H. J. Klein; 16 K. Posthumus; 19. B. J. Chnpon 20. M. Gregoire; 21 M. Doornebosch; 22. Kd, v. d. Berg; 23. H. Lindeman, 24. W. J. E. Bartels; 25. J. v. d. Steylen; 26 H. v. Her werden. Toegevoegd door de leden, in volgorde döor het lot bepaald: 27. K. J. Oudolf Pater; 28. C. v. d. Winden; 29. P. Voogd, 30. A. Mars; 31. C. H. Th. de Zwart; 32. P. HoogerbeetsBruijn; 33. W. Hoogerbeets. De voorstanders c'er candidaten van de vakbonden adviseerden te stemmen als volgt: 1. C. v. d. Winden, 2. J. Roza; 3. P. Voogd 4. B. Chapon; 5. J. M. A. v. d. Stevlen; 6. Posthumus; 7. A. Mars; 8. K. v. d. Berg. 9. Mevr. HcogcrbeelsBruine, f0. H. Lindeman; 11. W. J. Bartels; 12. H. v. Herwerden; 13. Adolf Pater; 14. Zwart; 15. H. J. Klein; 16. W. Hoogerbeets, 17. Doornebosch; 18 Gre goire; 19. Spierdijk; 20. Kitigma; 21. De Vr.s- 22. Groenendaal; 23. E. Stam, 24. Keerwolf; 25. Mej. v. Vliet: 26. W. Koppen: 27 Schol'; 28. Meyers; 29. Visée, 30 Mevr, Maarschall Komin; 31. J. Joosten; 32. J. Gerritsz; 23 M. A. Reinalda. Zoo iets kan ook hïi de Katholielen of in elke andere partij voorkomen. Maar nu het verschil, dat tevens een ies kan zijn voor ons. Wij rfelooven niet, dat bij de S. D'. A. P. iemand mocht de steming niet naar zijn smaak uitvallen uit verdriet daarover op de lijs! der Rcomsch-Katboliekün zal stem men. Hij zal ook dan op de lijst der S. D. A. P. stemmen. Kan echter van de Katho lieken gezegd worden, dat zij in het geval, dat zij hun zin niet krijgen, uit depit ook niet op een verkeerde lijst stemmen? In alle geval wordt er dikwijls mede gedreigd, al wordt de pap niet zoo heel gegeten in dm regel als zij gekookt is. ONZE BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. De Engelsche kweekers er niet mee ingenomen. Dezer dagen deelden wij mede, dal er in de Londensche parken, dank zij de edelmoe digheid der Nederlandsche bloembollen kweekers, perken met Nederlandsche bloem bollen te zien zullen zijn. Volgens de „Eve ning Standard" blijken de Engelsche tuin bouwers, die zich hoe langer hoe meer toe- leggen op het kweeken van bollen voor handelsdoeleinden, echter iang niet ingeno men met de gift der Nederlandsche kwee kers (die in totaal 56.000 bollen hebben ge schonken). Zij zien er niet een mooi gebaar in, doch een handelsreclame, en meenen dat de Engelsche autoriteiten best haar tulpen en andeie bolgewassen in Engeland zelf had den kunnen koopen. RADIO VOOR SLECHTHOORENDEN. Dezer dagen is begonnen met een serie radioluir,teravonden,welke georganiseerd wor den door de Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. De firma Heringa Wuthrich verleent daartoe welwillend hare medewerking; zij richtte een vertrek van haar gebouw Zijlweg 15 keurig in, zoodat een 25-tal belangstel lenden tegelijk gelegenheid heeft rustig na te gaan wat de radio zoowel door kop telefoon als door luidspreker voor elk van hun waard is. En er is belangstelling voorTerecht trouwens, want de eerste avonden bevestigden al dadelijk den indruk, welke bij een vorige proef reeds was gewekt, dat in de radiowereld voor slechthoorenden nog heel wat te genieten valt. Deze maand wordt er vijf avonden geluisterd. Naar men ons mededeelt houdt de afdee- ling Haarlem van bovengenoemden Bond hedenavond Maandag 14 Maart te 8.30 uur hare jaarvergadering in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Na afloop dezer ver gadering bestaat gelegenheid zich als lid op te geven, waartoe elk R.K. Transport arbeider wordt aangespoord om eendrachtig samen te werken in aller belang. Alle leden worden dringend verzocht, deze vergadering bij te wonen, en niet - of verkeerd georgani seerde leden te introduceeren. NED. REIS VEREENIGING OP EXCURSIE. De afdeeling Haarlem van de Ned. Reis- vereeniging was Zaterdagmiddag op bezoek bij de fa. Heringa Wuthrich. De bedrijfsleider van de afdeeling electri- citeit, de heer van Thiel, verklaarde in een korte causerie de draadlooze overdracht van zendstation tot ontvangstation. Een kleine demonstratie-zender was op gesteld. Hiermede werden telegrafische sei nen en telefonie uitgezonden. Het „Piet Hein," in een ander vertrek weergegeven door een gramophoon, werd duidelijk via zender en ontvanger door den luidspreker in het gezellige zaaltje ten ge- hoore gebracht. Daarna werd overgegaan tot het demon- streeren van verschillende ontvangtoestellen, zoowel met dak- als met raam-antenne, welke De oud-gouverneur-generaal van Ncderk- Indië, Mr. J. P. graal van Limburg Stirum, komt ernstig in aanmerking voor de benoe ming van gezant te Berlijn. Waarschijnlijk zal h t wetsontwerp op dc Naamlooze Vennootschap deze week door de Tweede Kamer in behandeling genomen worden. Een record op Broadcasting gebied; Indië hoort radio-muziek uit Eindhoven. Te Lent bij Nijmegen botste een auto in volle vaart tegen een boom; een doode, drie gewonden. Een Franscbe studie-commissie zal een be zoek aan de Jaarbeurs te Utrecht brengen De beslissing van den Volkenbondsraad in de Saar-kwestie, Von Kiihlmann, voor eenige jaren Duitsch gezant te 's-Gravenhagc, door een motor rijder aangereden. Zijn toestand is ernstig. De Vereenigdc Staten hebben de uitnoo- digingrn voor de ontwapenirgstconferen'.ie verzonden. Een straaigevecht te Boedapest. Eèn doode, dertig gewonden. Mr. B. J. C. Loder benoemd tot lid van den Raad van Beheer van het nieuwe Vol- kenbondsinstituut te Rome. Japan opnieuw geteisterd, thans door hevige sneeuwstormen. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen ivorden opgestoken om 6.32. Naar waarnemingen in den morgen van 14 Maart. Hoogste barometerstand 769.8 m.M. Laagste barometerstand 750.8 m.M., te Ingö. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Maart: Matige N.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenigé regen of sneeuw, weinig verandering in tempera tuur. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen 10 u. 5 m'n.: aan alle posten Attentie-sein neer. MICHELÏN BUITENBANDEN i 1.98 BINNENBANDEN m. 1 j. garantie 98 cent. Gratis omlekgen 408 SCHAGCHELSTRAAT 7. allen zeer zuiver de muziek van de verschil lende omroep-stations weergaven. In een slotwoord dankte de leider, de heer de Vos, den heer van Thiel voor zijne inte ressante causerie en de firma Heringa Wuth rich voor de gelegenheid, welke zij de Reis- vereeniging geboden had om voor de tweede maal met de radio kennis te maken. „JACOB VAN LENNEP" WEDEROM DRIE PRIJZEN. Voordat .IJacob van Lennep" ten wed strijd trok naar Hoogezand met het tooneel- werk „De Schande" nam zij nog deel aan den Nat. Toooneelwedstrijd te Krommenie, van de Tooneelver. „Eensgezindheid", en ofschoon zij een minder gelukkige avond had, ook al door de zeer beperkte ruimte van het tooneel verkreeg „Jacob van Lennep" den derden prijs Zilveren medaille en 100.- den derden prijs, zilveren medaille van het gemeente Bestuur en 100.De eerste prijs besten tooneelspeler, hoofdrol A. van Hemert, verguld zit. medaille. De eers'e prijs bijrol den heer Fuiringa, verguld zil. medaille. Deelnemers waren de vrije werk kring uit Amsterdam met „Er zij recht", de Markerspelers uit Bergen met „Soma" en de Lett Liever.de ver. „Varia" uit Vlaar- dingen met „de Grond", waarvan de Vrije werkkring Amsterdam en de Markerspelers uit Bergen respectievelijk den eersten en den tweeden prijs kregen. Jacob van Lennep behaalde met het tooneelwerk „De Schande", in twee nat. wedstrijden thans 10 prijzen, waarvan een eereprijs, zeven eerste prijzen, een derde, en een prijs voor de beste uit spraak benevens ƒ400. Aanstaande Woensdag zal voor de leden de Tooneelver. Nut en Vermaak uit Leiden een gastvoorstelling geven in den Stads schouwburg met het blijspel om 10.000 dol lar in drie bedrijven. APELDOORN, 14 Maart. Dc Koninklijke familie wordt 2 April a.s. voor haar zomer verblijf op net Loo verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1