DE SPAARNEBANK Huldiging van den heer Van 't Hoff. MUZIEK. Weldadigheid naar Vermogen. Onderlinge BrandwaarborgVer. voor de gemeente Haarlem. Deutscher Verein, In een der zalen van café Brinkmann werd Zaterdagavond, uitgaande van de Reichszentrale für Deutsche Verkehrswer- bung een lezing met lichtbeelden gehou den over Zuid-Weselijk Duitschland, al® toerist en'and en badkuhrort. In de inlei ding verhaalde de spreker, hoe reeds in de oudste tijden het baden in zwang was. Van de Egyp .snaren, uit dsn tijd van de Pha- rao's, is het bekend, dat zij baden hebben gebouwd, terwijl het algmeen bekend is dat m Rome en andere voorname steden van Italië groote- cn kleine luxueuss thermen werden gebouwd. Op hun vercverings'ochten door hef overige deel yan Europa ver INBRAAK IN DE ST. THERESIA-SCHOOL. SPEELTERREIN IN HET AMSTERDAMSCHE KWARTIER. ASPHALTEERINGSWERKEN, GEMEENTEZAKEN. BURGERLIJKE STAND. De Makelaardii. De prijzen van vacantiekaarten. De Huistelefoon-Installaties. Exursie naar de gasfabriek. DE RAADSVERKIEZINGEN. De lijst der S. D. A. P. Muziekavond Christelijk Lyceum. Vereeniging Oost en West. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. R.-K. Ksesvereeniging „Credo Pugno." GrocJ feest op Huize Duir.rust. ioi3/8 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 14 MA4RT laaiare DE VERKIEZING VOOR DE PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De nummering der lijsten. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als musicus werd de heer van 't Hoff, 1.1. Zaterdag uitbundig gehuldigd. Omstreeks haif zes stelden onder enorme belangstelling van de zijde van het publiek op de Groote Markt de volgende muziekcorpsen op Excelsior, Heemstede, Haarlemsche Politie Fanfare en de Zandvoortsche muziekkapel. Cm kwart voor zes precies zette de stoet zich door een haag van menschen in beweging voorafgegaan door eer, landauer door be- pluimde paarden getrokken. Voor de woning van den heer van 't Hoff aan de Jansstraat hield men stil en nadat, de jubilaris zich met zijn echtgenoote en beide zoons in het rijtuig hadden gezet trok de stoet, gevolgd en ge flankeerd door een rijke hoeveelheid men schen via Jansstraat, Jznsweg, Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Ko ningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, PI ii, naar de Tempelierstraat alwaar reeds een extra tram gereed stond, die het uitge breide gezelschap naar Zandvoort vervoerde. Dat er tijdens de route door de muziekkorp sen heel wat schoons ten gehoore werd ge bracht, behoeft zeker wel geen betoog. Onder vroolijken kout werd de reis naar Zandvoort aangevangen, alwaar de eigen lijke huldiiing alsmede de feestrede en de aanbieding van het huldigingsgeschenk plaats vonden. Lang voor de aankomst van de tram te Zandvoort, had zich bij de Halte Tol een groote menigte verzameld, die met onge duld de aankomst van de feestwagens verbeidde. Eindelijk naderde de tramtrein, die voor deze extra gelegenheid uit een vij.'tal wagens bestond. De auto van den heer Van de Geer stond gereed, de jubilaris nam daarin plaats met zijn familie en voorafgegaan door de Haarlemsche Politie en de Heemsteedsche Excelsior fanfare en gevolgd door ds Zand voortsche Muziekkapel, ging het langs den door ons reeds opgegeven weg het dorp door, terwijl fakkeldragers den stoet bege leidden. Op verschillende plaatsen langs den weg hadden zich groepen inwoners opgesteld en telkens klonk er een hartelijk gejuich of werd er gewuifd en gezwaaid, als de stoet voorbij kwam. Nog voor de stoet zijn tocht beëindigd had, was het al gevuld in de^ groote zaal van „Zomërlust". In de zijzaal werd de jubilaris ontvangen door een commissie, bestaande uit bfcrgemeester Van Alpheu, de heer Jellema, secretaris, de heeren Meier en de heeren Brokmeier en Rinkel van de Zandvoortsche Randelsvereeniging. Toen alien in de zaal een plaatsje hadden gevon den, werd de jubilaris binnengeleid, vooraf gegaan door de heeren van het comité. Na een levendig applaus bij het binnentreden van burgemeester Van Alphen, barstte een spontaan gejuich los, toen de famifie Van het Hof de zaal binnentrad en schetterde de Zandvoortsche muziekkapel haar luid: ,,Lang zullen, ze leven." De heer Plant, voorzitter van het Haar lemsche Politiecorps, sprak daarna de feestrede uit. Ilij begon met een overzicht van het leven van den jubliaris, die op elfjarigen leeftijd als muzikant b ijde ochutterijmuziek zijn kunstloopbaan begon. Verder werden nog andere steden in hel buitenland genoemd, waar de heer Van 't Plof ais dirigent steeds voornamer positie innemend, zich hooger ontwikkeld had. Om maar eenige van de meest uiteenloopende plaatsen te noemen: Crefeld, Belfort, Petersburg, We enen, Kiew, Budapest en Parijs. Vooral de laatste stad had veel ir.vloed geoefend op de ontwikkeling van de muzikale talenten van den jubilaris. Na de finale van den vrijgezel, die te Duis- t burg een nieuwe symphenie inzette, kwam de heer Van 't Hoff naar Zandovoort, waar hij in 1913 de leiding der Harmonie op zich nam. Spreker schetste de ware liefde voor de kunst door te vermelden, dat geen enkele repetitie-avond werd overgeslagen, niet tegenstaande de jubilaris zelis vaak uit Parijs, waar een deel van zijn werkkring was, er voor moest overkomen. Daar de Harmonie een kleine kas had, kwamen de onkosten van die reizen bijna altijd voor eigen rekening. Een grootere lie.de, dan er nu vaak valt te bespeuren tusschen ouder en kind. (Applaus). Dan ging spreker na, hoe de twee Zand voortsche muziekgezelschappen, die beide een lijdend bestaan hadden, zich samen gingen voegen, toen gebleken was, dat de directeur de rechte man op de recht plaats was. Nadat kort de heer Vlessing directeur geweest was, werd in 1920 de hear Van 't Ho.'f directeur, Spreker verklaarde, dat men jaloersch kon zijn op wat de Zant- voortsche Muziekkapel tot stand had ge bracht. Hij wees op het bedrag van 3000 in korten tijd vrijwillig door de inwoners bijeen gebracht, toen een aankoop van nieuwe instrumenten noodzakelijk was. Spreker noemde de samenvoeging een voorbeeld voor andere plaatsjes in de om geving van Haarlem. (Applaus.) Daarna ging spreker de rij van overwin ningen na, door de Z. M. K. onder leiding van den heer Van 't Hoff behaald. De lange opsomming eindigde met de laatste over winning te Wcesp, waar het hoogste be reikt was, dat bereikt kon worden. (Applaus.) Daarna kwam een overzicht van het Haarlemsche Politiecorps. Hij bracht vooral hulde aan den jubilaris voor zijn leiding. Ook de bij dit corps behaalde overwinnin gen werden genoemd. Daarna kreeg Ksemstede de beurt en hoewel de jongste in oprichting, waren ook hier de vorderingen reeds duidelijk merk baar. Spreker gaf een uiteenzetting, waarom niet samengewerkt kon woiden met de huldiging te Haarlem. Dc hoofdzaak was, dat het potje al gestdofd was, voor de andere vereenigiagen er iets van wisten. Als bewijs van aller achting en liefde, bood hij den jubilaris een. cassette met zilveren eetslel aan. Een levendig applaus besloot deze rede. De heer Van 't Hof dankte in eenige korte maar kernachtige woorden Daama kreeg burgemeester Van Alphen het wood. In een zéér pittige bewoording, tintelend van fijnen humor, schetste deze zijn eerste kennismaking met den heer Van 't Hoff te Nieuwendam. Verder gaf hij uitting aan zijne waardeering voor de Z. 'M. K., omdat ze steeeds klaar stond, wanneer de medewerking gevraagd werd. Ook het uitdragen van den naam bij con coursen achtte hij een reclame voor ons dorp, die de badplaats ten goede kwam. Hij bood hem een zilveren potlood aan. Cok de heer Brokmeier, namens de Zand. vocrtsche Handelsvreeniging sprekende, deed woorden van waardeering vergezeld gaan van een bewijs van achLng. Daarna bood de heer P. Schaap bloemen acn. Vervolgens werden eenige nummers ge blazen door de Z. M. K. en Excelsior, waarna een Zandvoortsche Revue vertoond werd. Het was een leuk ding, waar heel veel mooie momenten in waren. Op bij zondere wijze had men stukken ingelachi, toepasselijk op dezen avond en waarbij ge- 1 jenheiil was, den jubilaris te huldigen. Noemen wij de hulde van het kleine Zand voortsche paar, die bestond in het aanbie den van eer. bloemen voor mevrouw Van 't Ho ecu reuzen worst voor den jubilaris. Ook de liederen, gezongen door het damcs' eor, kwam heel triool uit en brachten even een toon van nadenken in dit zoo bijzonder gezellige en feestelijke jubileum. Verder vermtldde het programma solo's van de heeren J. Weber en van C. Hollen- berg en eenige kleinere tooneelstukjes en voordrachten. De Accordeon Jazzband zorgde voor den dans terwijl door den fotograaf Bauckmann eenige groepen werden gefotografeerd om een blijvend aandenken aan dezen zoo goed geslaagden avond in „Zomërlust." KLEIN ORKEST EN VIOOLLEERLI" I- GEN VAN JOH. STEENMAN. Het vioolspel heeft wel zijn meest eigzn moeilijkheden. De beginneling in deze kunst moet wel door beweegredenen van allerlei soort worden gepaaid, om den moed niet te verliezen. Die aansporingen, om 't eenmaal in zoo groote verwachting begonnen werk voort te zetten, zijn velerlei. Voor den met minder talent begaafde mogen zij bestaan in beloften van onderscheiden aard, die o.a. den leveran cier in voetbalschoenen zijn buitenkansjes bezorgt. Maar er zijn onder de leerlingen ook, die de aangeboren gave bezitten, zich als 't ware spelenderwijze de viooltechniek eigen te maken. Voer dezulken geldt als aansporing het hooren van goede muziek, het luisteren naar voordrachten van vriendjes, die zich op de voordrachtoefening doen hooren en die daar niet alleen zelf plezier beleven aan wat ze presteeren, maar ook den hoorder veelal een genot verschaffen van een buitengewone be koring. Zij mogen dan in een zeer muzikaal voor gedragen Menuet van Haydn (Burmester) op merken, hoe niet alleen aangeboren muzikali teit. maar ook tot in uiterste perfectie ont wikkelde techniek de beide grondpijlers zijn, Zender welke weinig in de kunst valt te be reiken. Een bijzonder zuivere intonatie, een in één woord prachtige stokvoering, en daarbij een onbevangenheid in de voordracht maak ten de uitvoering van dit slotnummer der so listische voordrachten tot een genot voor oog en oor. Niet altijd echter gaat de studie der muziek langs effen paden. Daar zijn er, die slechts ten koste van de grootste inspanning en dagelij k- sche nauwgezette studie zich een behoorlijke stokvoering weten eigen te maken. Dat onder leiding van een bekwaam paedagoog ook deze minder door fortuna bedeelden het een heel eind kunnen brengen, zoo zij slechts den ern- stigen wil hebben men kan dit altijd op de leerlingen uitvoeringen weer opmerken. In menig opzicht stuwde in de lijn der pas gereleveerde voordracht de heel muzikale weergegeven Berceuse van Godard, maar ook een heel eind terug, ja reeds aan 't begin haast van den avond liet zich veel en velerlei met plezier aanhooren. De reine intonatie begon alreeds bij No. 2. De jongeren werden veelal aan de piano begeleid door hun jongere, of ongeveer even jonge zusjes, 'die soms wel vonden, dat het thuis wel eens beter ging en dan veel neiging toonden, hun kritische be merkingen lucht te geven, zooals alleen meis jes dit kunnen. Natuurlijk steeg daardoor ons oordeel over broertjes spel belangrijk in waar de. Alles en alles gaf ons voldoende grond tot het vaststellen onzer meening, dat bijzondere begaafdheid, en jarenlange ervaring den heer Joh. Steenman maakten tot een bekwaam viooüeeraar, die, door ervaring ook al weer, zijn leerlingen cok het principe van het or- kestspel weet bij te brengen. In twee Spaan- sche dansen van Moskowsky, twee deelen uit Haydn's symphonie en de Corneliusmarsch van Mendelssohn vonden de jongelui mate riaal genoeg om er hun strijklust bot te vieren. Er was een prettig rythme, veelal een. mocie nuance in het spel, en bovenal een Spiel- freudigkeit, die "haar invloed voortplantte tot aan deze zijde van het podium. Ket was een gewieg en fleurig slot van een jaar vol in spanning. De bloemenmand symboliseerde die blijheid, evenals 't begeleidend woord, waarmee dit geschenk der dankbare leerl.ngen den heer Steenman werd overhandigd. G. J. K. ST. JOSEPH'S-GEZELLEN-VEREENI- GING HAARLEM I. Men schrijft ons Zondag j.l. was het wederom de dag, waar op alle leden van bovengenoemde vereeniging deelnamen aan de Alg. H. Communie, welke om de drie maanden gehouden wordt In een schrijven aan Z. H. den Paus, had onze Eerw. Praeses, Pater Hentzen, verzocht zijn toestemming te geven om een vollen af laat te kunr.zn verdienen bij de Alg. H. Com- muniz's, welke vier keer in 't jaar gehouden wordt, welk verzoek Z. H. zeer gaarne vol daan had. Voorzeker een bewijs van sympa thie van Z. H. voor de St. Joseph's Gezellen Vereenigingen. Na het Evangelie hield de Eerw. Praeses een kort voorbereidingsgebed, waarna alle leden ter H. Tafel naderden. Zeer goed werd 't gemis van een zang- afdeeling gemerkt, daar 't meezingen van de Gezellen met enkele gezangen, nu juist geen vlot verloop had. Laten we den wensch uit spreken dat bij een volgende Alg. H. Com munie in deze behoefte zal zijn voorzien. Nadat de H. Mis geëindigd was, kwamen de leden bijeen in 't vereenigingsgebouw om aan 't gemeenschappelijk ontbijt deel te ne men. De heer Ger. Kruyver regisseur van de be kende Rederijkerskamer „St. Genesius", droee een eigengemaakt vers voor, gericht tot Zijn Eerwaarde, bij gelegenheid van zijn vijf en twintig jarig priester jubilé, welk vers een daverend applaus uitlokte. Doch er stond nog meer op 't programma. Pater Hentzen had een verrassing, n.l. de mededeeling, dat de vereeniging in 't bezit was gekomen van een splinternieuw billard. En een billard, waarop de vereeniging en de leden trotsch mogen wezen. Onder een toe passelijk woord werd 't nieuwe billard door den Praeses en de overige bestuursleden door enkele stooten officieel „ingeweid". 's Avonds kwam 't slot van dezen werkelijk mooien dag. Allen waren weer bijeen in de intieme zaal. „St. Genesius" zorgde voor aan vulling door enkele stukjes. In Februari is ui gegeven: Brood 45.57, wekelijksche ondersteuning 435.05, losse giften 310.diversen 8.Totaal 798.62. De algemeene vergadering van deelheb bers wordt gehouden Maandag 28 Maart a.s. des avonds 8 uur, in de Bovenzaal van Brinkmand. Groote Markt. De agenda vermeldt: Lezing van de no uien der vorige ver gadering, Verslag over den toestand der Vereeniging. Rekening over het jaar 1926, roet Rapport van de commissie voor het nazien der rekening. Verkiezing van twee bestuursleden wegens het bedenken van den heer J. W. A. Beijner en van den her Mr. J. Francken. Rondvraag. spreidden de Romeinen cok de badencul- tuur. Zoo was bijv. Baden een geliefd Kuhrort van de Romeinen; overblijfselen van oude.Romeinsche thermen zijn daar nog te vinden. Ook bij den Hollandschen be kenden humanist Erasmus van Rotterdam zijn uitspraken over baden te vinden. Daarna werd een serie lichtbeelden ver toond over het meest aan natuurschoon rijke en romantische deel van Duitschland, dat bij uitstek voor toerisme en verschil lende kuren geschikt is. De projectiebeel- den gaven een goeden indruk over de mooie natuur en de oude romantische ste den. Achtereenvolgens zag het publiek plaatjes over de universiteitsstad Heidel- berg met het beroemde slot en even be roemde reuzenvat het Zwarte Woud met de huisindustrie, Karlsruhe, Baden-Baden, enz. Van iedere plaats en landstreek wer den de voornaamste bijzonderheden van de geschiedenis, oude gebouwen, zeden en ge bruiken en aantrekkelijkheden voor den toerist naar voren gebracht. Na de pauze werden nog lichtbeelden over een reis langs den Rijn vertoond, die de prachtige panorama's en natuurgezichten duidelijk weergaven. Nader vernemen wij hierover: Na de school in de Cruquiusstraat heb ben inbrekers voor den tweeden keer ?en R. K. school tot doel van hun nachtelijken tocht gekozen. Ditmaal is er ingebroken in de St. Theresiaschool aan den Kleine Hout weg, in den nacht van Zaterdag op Zondag. Men is binnengekomen door uitsnijding van een ruit aan den achtergevel. Alle lokalen zijn doorzocht en verschillende kasten opengebroken, doch er wordt niets vermist dan verschillende sleutels en een bedrag van ongeveer 1 uit missiebusjes. Het steeds toenemend verkeer maakt het voor de jeugd gevaarlijk, schrijven B. en W. den raad, om op den openbaren weg te spelen. Het verdient naar onze meening daarom aanbeveling in de meest volkrijke stadsgedeelten afgesloten speelgelcgenheden te doen inrichten, alwaar de jeugd onder behoorlijk toezicht zich veilig kan be wegen. De behoefte aan een dergelijke speelge- legenheid doet zich o.i. thans het sterkst gevoelen voor de jeugd in het Amsterdam- sche kwartier. Het komt ons daa'om ge- wenscht voor om op het aan de gemeente in eigendom toebehoorend terrein ten zui den van de Zomervaart, en beoosten den molen, onder de gemeente Haarlemmer- liede cn Spaamwoude, (welk terrein reeds tijdelijk als speelterrein dienst deot), een speeltuin te doen aanleggen. Het terrein heeft een oppervlaktt van 3500 M2. De aanlegkoslen van den speeltuin zijn geraamd op 21.720. Voor het aanschaffen van de benoodigde speelwe-ktuigen enz., zal een bedrag van 23C0 moeten worden uitgegeven, zoodat in totaal een bedrag van 24.020 voor den speeltuin zal noodig zijn. De speeltuinvereeniguig „Het Ooster kwartier" alhier, welke zich ten doel stelt de schoolgaande jeugd buiten den school tijd nuttig en aangenaam bezig te houden, is bereid zich met de leiding van het ge bruik van de aan te leggen speeltuin te belasten. In verband daarmede komt het ons ge- wenscht voor om dien speelutin aan ge noemde vereeniging tot wede-opzeggens in gebruik af te staan, onder nader door ons te stellen voorwaarden. Voor de in 1927 te asphalteeren straten, n.l. Smedestraat, Klokhuisplein, Riviervisch- markt, Groote Ma kt (resteerend deel) Jansstraat en Jansweg, vragen B. en W. een credit van 162.950 aan. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening over 1925, betreffende de 26 arbeiderswo ningen aan de Hofdijkstraat, de Botje Welffsriaat, van de Woningstichting „Het Oosten". B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening over 1925, betreffende de 77 arbeiderswo ningen aan de Zomerkade, de Van B„re- steynstraat, enz., van de Coöp. Woning- vereeniging voor Gemeentêpersoneel. B, en W, stellen voo-, een aantal stra ten, pleinen en plantsoenen uit het ge meentelijk grondbedrijf te nemen en voor een 3-tal perceelen vergoeding voor die uitvoering te geven. B. en W. stellen voor, voor het ver gunningsjaar 19271928 te benoemen tot deskundige, belast met de schatting der hurwaarde van ve-gunnings-lokaliteiten H. H. van Asch. B. en W. stellen voor, te benoemen tot leden der schattingscommissic C. J. Cramer, J. C. v. Ommeren, G. F. H. Pas toor en J. Wentholt. Ondertrouwd: 12 Maart: H. v. Ginkel en J. Lagerwaard, Geboren: 10 Maarl: J. M. CasséeHar tendorp, d. L. M. A. ReepSchutters, z. F. R. PeersmanSchelfaut, z. en d. 11 Maart: P. KokHensen, d. J. M. Teeuwenv. Hee.de, d. E. E. V, Floor v. d. Kreeft, z. 12 Maart: M. E. V. Gros kampv. Rossum, d. H. Pennartsv. d. Hurk, z. A. S. DekkerSchiltman, d. T. Altav. d. Meer, d. 13 Maart: T. P. v. d. Er.ghde Jong, z. M .E. Berg manBrouwer, z. 14 Maart: A. M. Boer Degen, d. M. v. Veenv. Essen, z. Overleden: 10 Maari: H. H. v. Bilder- beek, 69 j„ Tetterodestraat 11 Maart; J. v. Hemerd, 66 j., Keizerstraat H. M. de Nijs, 17 j., Rollandotraat 12 Maart: A. G. MeijersBakker, 36 j., Rollandstraat 13 Maart: C. v. d. Putten, 41 j., M. v. Heemskerkstraat J. v. Essen, 27 j., K. Houtstraat C. E. GuntersBudde, 86 j., Rolhuizen 14 Maart: J. Jansenv. d. Linden, 49 j., Hazepatersiaan. De Kamer van Koophandel er. Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, te Middelburg, heeft aan den Minster van Justitie een adres gezonden, waarin verzocht wordt, bij de Sla- ten-Generaal spoedig een voorstel aanhangig te maken, om de desbetreffende bepalingen in het Wetboek van Koophandel te wijzigen, dat het makelaarschap een vrij beroep wordt en de beëediging worde afgeschaft. De commissie ter Beoordeeling van candi- daat-makeilaars der Haarlemsche Kamer geeft in overweging in gelijkeir geest bij de betrokken minister te adresseeren. Naar aanleiding van een voorstel-v. d. Burg, om aan de directie der Ned. Spoorwe gen te verzoeken een billijker tarief in te voeren voor vacantiekaarten en invoering te bepleiten van vacanliekaartcn voor kinderen, heeft de Commissie voor Verkeer en Ver- oer in de Haarlemsche Kamer van Koop handel inlichtingen ingewonnen bij het ge meentebestuur van Zandvoort en verschil lende daarvoor in aahmerking komende or ganisaties. Het is haar daarbij gebleken, dat elke ver laging der spoorwegtarieven wenschelijk werd geacht en derhalve ook verlaging van de prijzen van vacantiekaarten zou worden toegejuicht. De commissie stelt daarom voor een schrijven te zenden aan de directie der Ned. Spoorwegen, waarin wordt aangedrongen op een zoodanige verlaging der prijzen van va cantiekaarten, dat overeenkomstige verhou ding als ten aanzien van de tegenwoordige enkele reiskaarten zal worden verkregen. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, aan den Minister van Waterstaat een schrijven te richten, waarin de Kamer mededeelt, dat de bepaling, waarbij huistele fooninstallaties alleen dan op het Rijksnet aangesloten mogen worden, wanneer deze door het Rijk in gebruik zijn gegeven, haar haar niet juist voorkomt, omdat eenerzijds de overheid zich hiermede een nieuw mono polie schept en anderzijds den telefoonge bruiker een zeer bezwarende verplichting op legt. Daarom verzoekt het schrijven den minis ter de voorgestelde maatregelen alsnog te willen overwegen, terwijl het hoopt, dat deze overweging moge leiden tot wijziging, zoo niet tot geheele intrekking van den bedoel den maatregel. Zondagmorgen omstreeks half 11 kwam een twintigtal leden en incroducee's der Nederl. Rocmsche Reisvereefiiging tezamen bij de portiersloge der Gem. Gasfabrieken, om deze onder deskundige leiding te be zichtigen. Dat zij geen spijt gehad hebben, den kotiden Noord-Oostenwind getrotseerd te hebben, bleek wel uit de aandacht, waarmede zij de uitlegging van het bedrijf, gegeven door den heer Scbelings, volgden. Het was dan ook zonder twijfel met in stemming van alle deelnemers dat de leider dezer exursie na afli op den heer Schelings dank bracht voor de prettige wijze waarop deze het gezelschap de hoogst interessante gasfabricatie heeft laten zien. Het was wederom een zeer geslaagde excursie. Zaterdag is men bij de S. D. A. P, be gonnen met het tellen der stemmen, uitge bracht bij de stemming over de samenstel ling edr groslijst. De telling is nog niet beëindigd, doch wel kan reeds nu worden aangenomen, dat de voorgestelde lijst voor de eerste 6 voorgestelden ongewijzigd zal blijven. Dit zijn: 1. M. A. Reinalda, 2. J. Gerritsz, 3, J. Joosten, 4, M. Maarschall Komin, 5. J, H. Visée, 6. M. Meijers. Over de volgorde der verdere candidaten is nog niets te zeggen. De orgelcommissie van het Christelijk Lyceum organiseert een derden muziek avond in de aula van het Lyceum waar onder leiding van mej. H. van Spanje soli en koornummers zullen worden uitgevoerd door leerlingen van het Lyceum en den heer R. Riphagen, soli-pianist. De Boeddha Figuur in de kunst. Vrijdag 18 Maart a.s. zal in den Schouw burg aan den Jansweg de heer Anne Hal- lema een lezing met bijzonder mooie licht beelden geven over bovenstaand ontwerp. Volgens de critiek van de in Amsterdam gehouden lezing zal dit een zeer bijzon dere avond zijn. O.m. wordt gezegd, da'; de heer Anne Kallema bij eik lichtbeeld een toelichting gaf, na een vooraf gehouden al gemeene inleiding, welke toelichting ieder op zich zelf een juweeltje van woordkunst, van taalmuziek was. Er heerschte een ge- Wijde atmosfeer in de zaal. Na afloop van de lezing zal de danseres Sitce Soendari enkele Javaansche dansen vertoonen, n.l. Serimpidans zooals die ge danst .wordt in den kraton van den Soe- soehoennan van 'Solo en de Pijl en Boog- dans (gamelang begeleiding). De lezing begint precies acht uur. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen is bereids door de daarvoor aangewezen organen een advies voor de samenstelling van de R, K. canaidatenlijst opgemaakt. Voorzichtigheidshalve moeten wij echter als verantwoordelijk R. K. orgaan onthouden van het doen van mededeelingen daarom trent teneinde geen ongegronde verwach tingen te wekken. Verandering in het advies is trouwens geenszins uitgesloten, zoodat alle eventueele publicaties minstens zeer voorbarig zouden zijn. Het advies wordt deze week besproken met de besturen der omliggende gemeenten. Het bestuur van de R.-K. Kies vereeniging verzoekt ons te melden, dat tot en met Donderdagavond gelegenheid bestaat om zich op te geven als lid, ten einde te kun nen deelnemen aan de stemming over de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Aangezien het advies naar alle wcarr schijniijkheid a.s. Zaterdag bekend wordt, kan de termijn niet langer gesi.eld worden. De opgaven worden ingewacht bij den secretaris J, Adelaar, Popefingstraat 6, Zooals wij reeds meldden, Viert heden do heer P. J. Raaijmakers, oud-secire'.aris- generaal van de Rijksverzekeringsbank, zijn eOsten verjaardag. De feestdag werd hedenmorgen ingezel met een plechtige Hooglnis, welke In de intieme kapel van Huize Duinrust tc Ovec- vec.n, in tegenwoordigheid van alle inwoners van Du.nrust werd opgedragen door den zoon van den jubilaris, den Z.Eerw. Hoog geleerden Pater Prof. Dr. Ch. Raaijmakers, geassisteerd d or Pastoor v. Nickerk als diaken en kapelaan van Dijk als subdiaken. Het zangkoor van dc parochiekerk te Over- veea voerde onder leiding van den heer Olivier Koop op voortreffelijke wijze de Votiefmis der H. Maagd uit. Hierna werd in de ontvangzaal, wdar reeds de zomer bloeide van de bloemen, „de vader van Duinrust'' gecomplimenteerd bij monde van den heer G. Th. van den Bosch, die de volgende speech uitsprak: „Beste heer Raaijmakers, Dat op dezen blijden dag alle bewoners van Duinrust met uw talrijke vrienden en vereerders in den lande zich verheugen, dat God U in het bezit van uw volle gezondheid uw 880en verjaardag laat vieren, dat spreekt van zelf. Maar het is ook verklaarbaar, dat velen order hen, gaarne deze gelegenheid hebben aangegrepen om op meer bijzondere wijze, door het aanbieden van een gezamenlijk geschenk, dezen blijden dag tevens tot uw eereüag te stempelen. Dat dit verlangen, in vele hóTten levend, het eerst tot uiting kwam bij de bewoners van de meer en meer bekend en beroemd wordende Wijnandestraat, het is niet te ver modderen, immers zij, meer dan wie dan ook, ci-dervinden dagelijks hoe waar het woord is van dat aardige versje van Dr. Heije: „Een goede buur, een verre vriend, ik zou het mét den eersten houden". Maar, nauwelijks was het tot daad-leidende woord gesproken, of van stle kanten, van alle gangen, van alle rangen, van Noord tot Zuid, van Oost tot West mochten zij het vernemen: „als er iets voor mijnheer Raaij makers wordt gedaan, dan doen wij o zoo gaarne mede"; zóo is het begonnen. En toen er sprake van was, wat wij U dan wel wilden geven, och, mijnheer Raaij makers, toen pas bleek hoeveel goed men U wel wilde doen; zooveel werd er ge noemd, dat, als wij aller wensch hadden willen bevredigen, het eenvoudig onbetaal baar zou zijn geweest en de lengte van dagen welke wij u zoo van harte toewen- schen, U zou die niet bereikt hebben want U had „das Guten zu viel bekommer.." Zoo werd dan stilzwijgend overeengekomen, dat enkelen zich zouden belasten met de keuze van het geschenk en.... wanneer U nu ten slotte over die keuze even goed tevreden zult zijn, als wij dit allen zijn, dan zijn wij daarover echt en innig verheugd. Aan mij is gevraagd of ik U namens deze uwe vrienden oms vierledig geschenk wilde aanbieden, en hoe gaarne ik die taak aan anderen, die U langer cn beter kennen dan ik, had overgelaten, toch heb k die niet wli- len weigeren, omdat het mij een vreugde toe scheen dat ik, de gevoelens van anderen vertolkend, zou mogen zeggen, wat ik zelf veor U gevoel. Ik zal niet uitweiden, feestvierende Duin- rust-vader, over al het goede dat U in uw leven voor Kerk en Staat hebt gedaan; de pers heeft daar ruimschoots voor gezorgd en beter dan ik het zou kunnen doen en het meest verheugend is het want ook persar tikelen vergaan, dat wij mogen vertrouwen dat het mooiste artikel over U, O.L. Heer zelf door Zijn engelen in uw levensboek heeft laten schrijven. Ik wil dan slechts met een enkel woord zeggen hoe dankbaar wij U zijn dat U door uw voorbeeld ons leert, hoe leder van ons op zijn eigen wijze en in zijn eigen kring de talenten moet benutten, welke God ons heeft geschonken, en vooral omdat U ons leert, hce wij bet tweede gebod c,an het eerste en voornaamste gelijk in toepassing moeten brengen; „zijn naasten beminnen als zich zelf." Ik wil U vei der namens allen ook dit zeggen, hoezeer het door ons wordt ge waardeerd wat U voor „Duinrust" deed in moeilijke dagen en wat ge voor „Duinrust" nog doet als ge er slechts even de gelegen heid voor hebt, hoe U vooral op vele en treffelijke wijze de belangen hebt behartigd van de gezegende Congregatie die voor „Duinrust" zorgt. En wat nu ons drieledig geschenk betreft, geachte feesteling, het volgende: Hoe goed ge ook zijt ook voor U is het waar dat zelf kennis steeds het beste middel Is om goed te blijven en beter te worden. Daarom meenden wij goed te doen om U het middel aan de hand 'e doen om U zelf te leeren kennen, U zelf als het ware in den spiegel te zien; het zal U leeren, om, als tot nu toe, blij en opgewekt door het leven te gaan. Komen er oogenblikken, mogen zij weinig en ver af zijn, waarop ge het hoofd zoudt willen laten hangen, sla dan uw blik op U zelf en zeg: Volhouden Raay, het hoofd omhoog en de lach op de lippen; God leeft en al wat Hij ons schenkt is waard, dankbaar te worden aanvaard." Wij hebben er verder aan ge dacht, om het oude Hollandsche spreek woord in toepassing te brengen door te zor gen dat er een appeltje voor den dorst zou zijn en om U verder de noodzakelijke zelf studie gemakkelijker te maken schonken wij U de symbolicke sigaren welke rustig leeren schouwen en dit, al spreken ze ook van ide alen die in rook zijn vergaan, ook er ons aan doen denken, dat wij onze gedachten steeds als wierook omhoog moeten laten stij gen: excelsior. Eindelijk hebben wij ook u eenige bloe men willen geven, die vriendelijke Godsga ven, die spreken van den goeden Vader, die, al zij er kruisjes in het leven, ook bloe men strooit op onzen levenswegen^ zii ver tolken u onze wensch dat ge nog vele Gods- vaven op uw levensweg zult vinden. Maar hoe lang die weg ook moge zijn, aart ieder leven is een grens gesteld daar is geen ontkomen aan, en toch.wij zouden u zoo gaarne voor Duinrust tot ir lengte van da ge willen bewaren en dat kan eentigszins, als u wilt. Zie geachte feesteling, wij hebben uw beeld, zooals u nu zijt, zooals wij u nu blijde bij ons zien, vastgelegd, dat is liet hoofdgeschenk, geniet er van vele, vele ja ren, maar als die voorbij zijn, laat dan ons geschenk hier, blijf aldus in Duinrust en laat het dan, zoolang Duinrust bestaat, verhalen van het vele goede dat ge voor Duinrust deed, het zal daar een cereolaats krijgen in het huis waarin ge zelf gelukkig zijt geweest en dat ge voor anderen geluk kig hebt helpen maken. Zie hier, beste heer Raaymakers onze wenschen en ens verzoek, dat wij met een zekere aandrang tot u richten. En nu ten slotte nog een enkel woord. Het is geen gehe.m, want u hebt zelf ge zegd: Mijn grootste geluk bezit iK in mijnt kinderen en dus kunnen wij u geen grooter plezier doen dan uwe kinderen ook op dezen uwen eeredag van harte geluk te wenschen. Zeer Eerwaarde en hooggeleerde heer Prof. Raaymakers wij wenschen u van harte geluk met het schoone feest van vader, zooals wij vader vooral gelukwen- schcn dal de beste wersthen vandaag voor hem geuit in het H. Misoffer door u vcor hem in het H. Misoffer zijn opgedragen; schooner feestgeschenk kon God hem met geven: het is het loon voor het voorbeeld dat hij u heeft gegeven en dat u uwe ver heven roeping heeft geschonken, wae.rin gij de talenten aan u geschonken op nog ool- koinener wijze dan hij, aan anderen Kunt mededeele. Onze wenschen gaan ook naar het st'flle klooster, waar uw dochter vandaag zoo heei- lijk,, wie weet wel het allergelukkigst, met vader mede feestviert en met Haar, die u voorgegaan is, God dankt voor alles wat Hij u heeft geschonken en verdere zegen vraagt, waarop Hij Amen moge zeggen en zeker vooral vandaag vraagt dat wanneer ge uw levenswerk gaat aklluiten, de woorden tot de uwe kunt maken v/aarmede ten Kate.^ wat lui als zün levenswerk beschouwde, eindigde: „Neem Vader, uit genade weer, wat Gij uit genade hebt gegeven. J Een gelukwensch ten slotte aan Uwe meer intieme vrienden, die zich vandaag met u en de uwen verheugen op dezen scboonen, blij den eereclag; die wensch niet waar, mocht niet ontbreken. En nu, geachte feesteling, wil ik eindigen en ik doen het met de klassieke woorden, waarmede zoovele redevoeringen en aan spraken eindigen, en die vaak het mooiste worden gevonden: Ik heb gezegd. Als geschenk van de heumers werd den heer Raaymakers een vergrooting van zijn portret aangeboden, alsmede een flinke rrand met fruit en een assorte kist met sigaren. De goede grijze jubi'aris was zeer ont roerd dcor de hartelijke woo-den van. den spreker en de stoffelijke blijken van be langstelling en sprak zijn dank uit. Voorlezing werd gedaan van een telegram van Kardinaal Gasparri, waarbij mededee- liftg werd gedaan van den Zegen van Z, H. den Paus aan den Jubi'aris. Vermelden wij nog dat het aangeboden por'ret slechts in „Huize Duinrust" zal blij ven hangen. Onder de bloemstukken bevond zich een skoote tnand. afkomstig van den heer Pa- tijn, voorzitter van den Pensevenraad te 's-Gravenh.age. Een groot aan'al telegrammen, brieven en kitart..; waren reeps bezorgd. In den loop der ochtend maakte de HoogEerw. heer Plebaan Westerwoudt zijne opwachting. 5% Nederland 1919 1013/8 6% Nederland 1923 1021/» 1021/» 4lA Nederl 1917 98»/16 98»/ia 414 N. 1. 1926 B. 961/16 961/is 6-1 N.-l. 1923 D.. lO'H/is IO'H/h Holl. Lloyd 561/1 Oude Vaart 89 881/, dito Gem. EigendL 86 86 Mij „Nederland".. 187 Scheepvaart-Unie 193 Rotterd Lloyd 176 Paketvaart 230 230 b Oude Boot 1C83/ Holl. Stoomboot 78 lurgens gew 174 173 geb Nederl Kunstzijde 285 28 i-81/2 Maecubee 102 101 Holl. Kunstzijde 107l/2 106i/a Koloniale Bank 263i/2 263'/3 Indische Bank 176 176 Cert. Handel Mij... 161 I 161 1 161 161 Phoenix 130 l Geconsolideerde 260 263 Kon Olie 3901/2 3891/2 U. S Steel '625/ie 162 Marine comm. 81 /a 8 Marine pref. 43 b 431/4 H. V A. 742 738 b Java Cultuur 391 390 Vorstenlanden »90l/a 190 b 179 Poerwoderjo 1201/» Oude Dcli 451 450 Senembah 4331/2 439 Deli Batavia 464 467 A'dam Rubber 367l/2 369l/, Scrbadjadi 359 r- 192 r Allied Sumatra 121 122 Oostkust 244 249 V I. C. O 224 225 Deli Bat. Rubber 286 Dordtsche Petr. 3641/2 hhÜb Siuthern Rails 1251/4 125 '693/g 170 ■Vabash 953/4 701/16 69s/ 4 ELtiZ) 1 L KOERS KOERS BERLIJN 59.28 59.27 PARIJS 9.78 9.771/3 BRUSSEL 1 34.76 34.78 Y.EENEN 1 t 35.25 35.20 LONDEN s 12.13 12.12 */4 STOCKHOLM 66.80 66.87 KOPENHAGEN 1 66.60 66.60 OSLO .11 k 65.45 65.37 BAZEL 1 48.10 48.09 NEW-YORK 9 i 2.50 2.49»/» ROME I 9 11.25 11.20 PRAAG a 1 7.45 7.40 WARSCHAU X 1 27.— 28— Hedenavond zal de Muziekvereeniging „Euphonia" den Jubilaris een serenade brengen, Hedenmiddag 12 uur had door het Cen traal Stembureau de nummering plaats der candidatenlijsten voor de verkiezing voor leden der Provinciale Staten. De uitslag "v als volgt: 1. Lijst-De Hartog in kieskring 1 en 7. 2. S. D. A. P. 3. Vrijheidsbond in kring 1, 2, 3, 4, 7. 4. Lijst Wijnkoop. 5. Vrijheidsbond in kring 5 en 6. 5. Lijst Groenewegen in den kring Ara. sterdam. 6. Christ. Democraten. 7. Communistische Partij (v. d. Glas) la kring 1, 4, 5, 6 en 7. 8. Anti-Rev. Partij, 9. Anti-Stemdwangcomité in kring 1, 2, 4, 5 en 6. 10. Neutraal Blok van Middenstanders. 11. Vrijz.-Democraten in kring 1, 3, 4, 3. 6 en 7. 12. Herv. Geref. Staatspartij in kring 1, 5 en 7. 13. R. K. Volkspartij in kring 1, 3, 4, 5, 6 en 7. 14. Ghrist. Hist. Partij. 15. R. K. Staatspartij in kring 2, 3, 4. 5, 6 en 7. 15. (Alleen in kring Amsterdam) Sodalis, tische Partij IPeltenburg.). 16. Vrijz.-Dem. Plattelanders in kring 1, 2 3, 4 en 6. 17. Staatk. Geref. Partij. 18. R. K. Staatspartij in den kieskring Amsterdam. Waar niet anders vermeld wordt, geldt het nummer voor alle kieskringen in de geheele provincie. DE ONTDUIKING VAN ACC7NS OP GEDISTILLEERD. De Hoo^e Raad heeft heden behandeld het cassatieberoep van J. G. C. L. S, te Haarlem, die in eerste instantie door de Haarlemsche Rechtbank was veroordeeld tot 82 geldboeten tot een totaal bedrag van 296.851.40 wegens frauduleuzen invoer ran gedistilleerd, Het gerechtshof te Am- s'crdam bad dit vonnis in hooger beroer bevestigd. De raadsman van verd. Mr. HiLster lichtte het cassatieberoep toe. De uitspraak .werd 'bepaald op 29 Maart a.s. Deze pagina gedeeltelijk ongecorrigeerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2