Radio-Omroep. Wat zal hij er mee doen? De overstroomingen in Zuid-West Frankrijk hebben groote schade aangericht. Von Kühlmann, eenige jaren Duitsch gezant te 's Hage, is te Berlijn door een motorrijder aangereden. Zijn toestand is ernstig. Het üuitsche Rijkskabinet besluit een subsidie van 25 millioen mark te ver- leenen aan de Mologa, de Duitsch-Russische hout-exploitatie maat schappij. De beslissing van den Volkenbondsraad inzake het Saarge bied. De Amerikaansche regeering heeit de officieele uitnoodigingen voor de ontwapeningsconferentie verzonden. Tsjang Tsoen Tsjang eischt 10 millioen tael ter bestrijding van de oorlogskosten. Onder de Radio-berichten: Een straatgevecht te Boedapest. Een doode, dertig gewonden. Een onderscheiding voor Mr. 13. C. J. Loder, die benoemd is tot lid van den Raad van Beheer van het nieuwe Volkeu- ^ondsinstituut te Rome. Japan opnieuw geteisterd, thans door hevige sneeuwstormen. GEM, BUITENL, BERICHTEN. SOCIAAL LEVEN. De 10e arbeidsconferentie. De toestand in de Maastrichtse industrieën. FEUILLETON. Overstroomingen in Z.W Frankrijk. Uit het Zuid-Westelijk deel van Frankrijk Komen nadere berichten over de schade en de verwoestingen, die de overstroomingen hebben veroorzaakt. In het departement Tarn et Garonne zijn bij een poging om levensmiddelen naar de bevolking in geïsoleerde huizen te brengen, drie manschappen van de reddingsbrigade verdronken. In La Reole is een dijk doorge broken. Hiertoe heeft de overstrooming zich uitgebreid. Te Monsegur is het station geïso leerd. Ook in het departement van de Marne is de toestand ernstig. Op verscheidene plaat sen hebben aardschuivingen plaats, zoodat bet verkeer op de landwegen bemoeilijkt wordt. Tusschen Fresnes en Chateau Salins in Lotharingen, is de spoordijk over een af stand van honderd meter verschoven. De rails zijn vernield, zoodat het spoorwegver keer voor eenige dagen gestremd zal zijn. Terug naar Engeland. De laatste Engelsche troepen, het tweede bataljon the Kings (Liverpool) Regiment hebben Irak verlaten en zich te Basra naar Engeland ingescheept. Von Kühlmann ernstig gewond. De oud-staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken, de heer Von Kühlmann, die ge durende den oorlog eenige jaren Duitsch ge zant te 's-Gravenhage is geweest is Zaterdag avond Unter der Linden door een motorrij der aangereden. Von Kühlman viel op het hoofd en bleef bewusteloos liggen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, wagr men een schedelbreuk constateerde. Zijn toestand geeft reden tot ernstige ongerustheid. Arbeider doodgeschoten, Een bericht uit Ratibor (Duitsch-Opper- silezië) meldt, dat dezer dagen te Zwino- witz in het tot Poolsch Oppersilezië behoo- rende district Rybnik de arbeider Orda, toen liij op straat een Duitsch lied zong door Pool- sche douanebeambten na een korte woorden- wi reling werd doodgeschoten. Er heerscht volgens het bericht zeer groote opwinding onder de bevolking. De daders bevinden zich nog op vrije voe- Rijkssubsidie voor de Mologa. Het Duitsche Rijkskabinet heeft besloten aan de Mologa A. G., de Duitsch-Russische houtexpioitatie-maatschappij, waarvan de oudrijkskanselier D>'. Wirth president-com missaris is, een subsidie van 25 millioen mark uit de rijksmiddelen te verkenen. Aange nomen wordt, dat dit crediet door den Rijks dag za! worden aangenomen, hoewel van verschillende zijden bezwaar wordt gemaakt tegen deze credietverleening door het Rijk aan een particuliere onderneming. Spiritussmokkelaars in arrest. De te Amsterdam gearresteerde Duitsche spiritussmokkelaar Heinrich Schwarz is Vrij dag te Hamburg aangekomen en daar in het Huis van Bewaring opgesloten, waar zijn broer Karl reeds sinds geruimen tijd in voorarrest zat. Uit den Volkcnbondsraad. De Raad van den Volkenbond heeft in zijn zitting van Zaterdagmorgen naar aan leiding van het protest van den Duitschen Volksbond in Opper-Silezië tegen de beslis sing der Poolsche regeering besloten tot het instellen van een controle in Opper-Silezië voor die gevallen, waarin twijfel bestaat om trent het bezoek aan de minderheids- scholen. Deze controle wordt opgedragen aan den president van de gemengde commissie voor Opper-Silezië Calonder, die in deze samenwerken zal met Zwitsersche adviseurs. Deze adviseurs zul len door den Volkenbond worden benoemd De kosten zullen door de Poolsche regeering moeten worden gedragen. Deze controle heeft ook betrekking op het bezoek van scholen door die kinderen, die Poolsch sprekeu, doch wier ouders hen de minderheidsscholen willen laten bezoeken. Door dit besluit van den Volkenbonds raad wordt de conventie inzake de minder heden van het jaar 1922 niet gewijzigd. Een beslissing in zake het Saargebied. Nadat de voorzitter der Saarbestuurscom- missie de Canadees Stepheus waarderend over de Saarbevolking had gesproken, en eraan herinnerd dat de commissie zelf de verkeerstroepen van 800 kon verminderen wanneer zij daartoe aanleiding aanwezig achtte, zonder daarin den Raad te hoeven te kennen, kwamen Briand en Stresemann tot een accoord op den grondslag eener Raad- resolutie, die Stresemann een succes geeft, daar zij de tegenwoordige Fransche bezet ting van het Saargebied noopt om binnen drie maanden te verdwijnen en de verkeers troepen op een maximum van 800 stelt en vastlegt, dat de Saarcommissie, die op eigen gelegenheid kan venitjaderen. Terwijl de Franschen kunnen bogen op het feit, dat het cijfer 800 in eerste instantie wordt ge handhaafd en dat het karakter dezer troepen, niet zooals Duitschers wenschten, wordt geïnternationaliseerd al is dit in theorie niet buitengesloten. Door een lawine over vallen. Vijf Duitsche skiërs, die te Compatsch vertoefden, zijn Donderdagmiddag door een lawine overvallen. Vier hunner werden bedol ven de vijfde wist zich te bevrijden en ging hulp halen. Een reddingsbrigade van dertig man had bij het afzenden van het bericht het lijk van een der verongelukte skiërs ge vonden. De drie overigen, waaronder een jonge dame, lagen toen nog diep onder de sneeuw. De toestand van den Spaanschen koning. .Naar men verwacht, zal de koning over acht dagen weer hersteld zijn van zijn ziekte. Revolutiepoging in Grie kenland. Wij maakten reeds melding van stakings onlusten te Athene. Nader lezen wij, dat na de algemeene staking werd ontdekt dat zekere legereenheden, welke onder Panga- los een rol hadden gespeeld, getracht hadden om de stakers te steunen met het doel zich van de macht meester te maken. De politie nam groote voorraden commu nistische proclamaties en propaganda-mid- delen in beslag. Communisten trachten de gouvernements-ambtenaren te bewegen om hun zijde te kiezen. Indien de eersten slagen, zal de regeering de krijgswet afkondigen en de ambtenaren mobiliseeren. Telegrammen uit de provincie berichten dat alle winkeliers hebben gesloten. Zij heb ben burgerwachten gevormd om hun eigen dommen te verdedigen tegen eventueele aan vallen der „Rooden". De politie requireerde te Athene tal van bakkerijen en restaurants. Te Saloniki bedwong de politie communistischen woe lingen. De Opiumcultuur. Ondanks het groote verlies aan inkomsten, heeft de Portugeesche regeeiing bepalingen ontworpen strekkende tot afschaffing van de opiumcultuur met ingang van Juli a.s. De opiumcontröle zal dan in handen der regee ring komen. De ontwapeningsconfe rentie. Aan Groot-Britannië en Japan is door de Amerikaansche regeering een formeels uit- noodiging gezonden voor een maritieme ont wapeningsconferentie. Deze conferentie zal te Genève op den eerst-geschikten datum na 1 Juni worden gehouden. De Amerikaansche regeering verklaart uitdrukkelijk aan Groot-Brittannië en Japan, dat de aanwezigheid van Frankrijk en Italië ter conferentie zeer welkom zal zijn. Zij zegt verder, dat de Amerikaansche regeering oprechtelij k hoopt, dat Italië en Frankrijk zich tenminste op niet-formeele wijze zullen doen vertegenwoordigen. De vliegtuigbouw. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft contracten afgesloten voor den bouw van 130 vliegtuigen ten bedrage van 1.708.967 dollars. Een Ford-drie-motoren metzTen transport- eendekker zal voor den prijs var, t O.'OO dol lars worden aangeschaft. De strijd om Sjanghai. Een speciale berichtgever van de „Daily Telegraph" in Sjanghai seint aan zijn blad, dat Sjanghai klaarblijkelijk niet langer het onmiddellijk doelwit der Kantonneezen is,' die thans op de spoorlijn NankingSoetsjau Sjanghai aantrekken, terwijl hun hoofd macht zich naar Nanking wendt. Enpang, een plaatsje bezuiden Nanking, is in haar handen gevallen. Generaal Tsjang Tsjoer.g Tsjang is thans de eenige bevelhebber der Noordelijken, daar Soen-Tsjoean-Tang terzijde is gesteld. Tsjang heeft 7000 man te zijner beschik king, die beter geoefend zijn dan welke macht der Kantonneezen ook. Hij heeft ver- 1 klaard Nanking tot eiken prijs te zullen ver- dedigen. Alles wijst op een ernstige verdeeldheid in de gelederen'der nationalisten, zegt de cor respondent en de conferentie, welke op het oogenblik in Woetsjang wordt gehouden, zou over het lot der Nationaliste Partij kun nen beslissen. De strijd gaat tusschen Tsjang Kai-sjek en Borodin, de Sovjet-adviseur. Tot dusver was Borodin vrijwel oppermach tig, daar hij de gelden beheert, die de Natio nalisten in staat stellen op te trekken. Nu de Noordelijke lagers langzaam wegsmelten, voelt Tsjiang Kai-sjek dat hij Sjanghai „in zijn zak" heeft. Als hij eenmaal de douane beheert en het opium-monopolie bezit, zal hij Borodin en zijn geld niet verder noodig hebben. Hij is een Chinees van den ouden stempel, die de reputaties der Krijgsheeren hoog hou den wil en de noodzakelijkheid niet inziet om de toekomstige buit te verdeelen zooals in de bepalingen van Moskou is vastgelegd. Vandaar dat Tsjiang Kai-^jek verlangend is van zijn lastige gasten af te komen alvorens hij de Noordelijken tot benoorden de Yangt- se Kiang terugdringt en de Chineesche stad van Sjanghai bezet. Als Tsjiang Kai-sjek er in slaagt de overhand te krijgen en de ge matigde nationalisten van Borodin weet te scheiden, zou dit een Britsch en buiten- landsch stanpunt een groote opluchting zijn, daar Engeland dan met een werkelijke Chi neesche partij en niqt met Rusland zou on derhandelen. Doch op het oogenblik is elke vertegenwoordiger der Kantonneezen of elke met hen onderteeker.de overeenkomst, een aangelegenheid, die de Derde Internationale raakt, welke een laatst.cn wanhopigen sprong doet om het geheele Oosten tot het bolsje wisme op te stoken en Oostelijk Europa te vernietigen. De Anti-Britsche beweging Ten gevolge van het verwijderen, door de politie, van anti-Britsche affiches aan boord van het Engelsche s.s. „Fatshan", staakte de Chineesche bemanning den arbeid en ver hinderde het vertrek van de „Fatshan" naar Kanton. Het vertrek van het schip is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Mevrouw Borodin. Volgens inlichtingen door buitenlanders ingewonnen bij de personen, die mevrouw Borodin vergezelden en door de autoriteiten van Sjantoeng werden gearresteerd aan boord van het stoomschip „Pamjat Lenina", zou zij een andere vrouw zijn. Alle vier de gevan genen zijn uit Tsirigtao verwijderd met het oog op het gevaar voor hun leven in ver band met de aanwezigheid te Tsingtao van vele „Witte" Russen. De strijd om Sjanghai. Vijfhonderd gewapende strijders uit Sjang- toeng poogden heden de internationale nederzetting binnen te dringen, doch werden door een Britsch infanterie-detachement teruggedreven. Voorloopig is aan honderd Sjangtoengers vergunning gegeven door de nederzetting te trekken, mits zij de wapenen afleggen. De wacht aan de ingangen der internatio nale zone is verdubbeld. Stakingen en troepen concentraties. De afzonderlijke stakingen blijven de rust te Sjanghai verstoren, in hoofdzaak ten gevolge van de houding der textielarbeiders, die de grootste hardnekkigheid toonen. De laatste wandaad, welke door bezol digde moordenaars werd bedreven, was gisteravond de aanslag op een Chineeschen boekhouder van de Maatschappij van Elec- trische Werken en Tramwegen in Sjanghai, j Hij werd door eenige schoten ernstig gewond. De gestadige regens veroorzaken een bijna volkomen stilstand der militaire operaties rondom Sjanghai, ofschoon Tsjang Soeng Tsjang op verschillende punten van de spoor lijn SjanghaiNanking, tusschen de Yangtze Kiang en Soetsjau, troepen blijven verzame len. Bestrijding der oorlogskosten. In Chineesche financieele kringen te Sjanghai is groote beroering gewekt ten gevolge van het verzoek van generaal Tsjang Tsoen Tsjang aan de bankiers en de kamers van koophandel tot het opbrengen van een som groot tien millioen tael, om hem in staat te stellen/de oorlogskosten te bestrijden. Herdenking van Soen Jat Sen Zestigduizend arbeiders staakten geduren de drie minuten het werk te Sjanghai om den tweeden verjaardag van het sterven van Soen Jat Sen te herdenken. Er werden wan ordelijkheden verwacht, maar een voort durende motregen, zullen ze wel hebben voor komen. De terroristen van de vakvereenigingen hebben hun vierentwintigste slachtoffer ge dood, namelijk een ambtenaar van de Sjang- haische gemeentetram. EEN ADELLIJK OPLICHTER. Dezer dagen is te Würzburg op last van het O. M. te München graaf Günther v. Königsmark gearresteerd. De levensloop van den graaf is merkwaar dig genoeg om dien hier te vermelden. Als bezitter van een groot, door erfenis ver kregen vermogen, bracht hij zijn diensttijd door bij een regiment garde-ulanen. Hij leefde er echter zoo op los, dat hij groote schulden maakte en tenslotte uit den dienst werd ontslagen. Aangezien graaf Günther van zijn gefor tuneerde familie geen ondersteuning kreeg, huwde hij een rijke, doch niet adellijke dame. Van haar huwelijksgift kocht hij te Lichterfelde bij Berlijn een villa, die hij overdreven rijk inrichtte. Hij verkeerde veel in de toen pas opgerichte „Klub der Harmlosen"; een proces daartegen deed in 1902 veel stof te Berlijn opgaan. Graaf Günther was spoedig door het geld j van zijn vrouw heen, zoodat hij naar een baantje moest omzien. Hij werd sportredac teur bij een klein krantje. Het geringe salaris was den nieuwbakken journalist echter heelemaal niet naar den zin hij zond daarom zijn vrouw naar haar ouders terug, verkocht zijn villa en spoorde met de opbrengst daarvan naar Monte Carlo waar hij in twee dagen alles verspeelde. Arm als een kerkrat kwam het heerschap in Berlijn terug, maar spoedig had hij een nieu we geldbron ontdekt, die hem na scheiding van zijn vrouw, weer een onbezorgd leventje mogelijk maakte. Graaf Königsmark wist n.l. toegang te verkrijgen tot kringen van rijke burgerlijke families, met trouwlustige dames, die gaarne een adellijk echtgenoot zouden hebben. Heer Günther bleek een gelukkige hand en een ruim hart te hebben tusschen 1903 en 1913 huwde hij niet minder dan acht maal. Vóór he sluiten van het huwelijk con ditioneerde nij steeds, dat na drie maanden de scheidingscisch moest worden ingediend. Tevens werd afgesproken of de vrouw of hijzelf als de schuldige zou worden aange wezen. Dit was van groot belang, want daar van hing de bepaling van den prijs af voor zijn adellijken naam. Die prijs varieerde n.l. tusschen 15 en 25.000 M., al naargelang hij of zij de schuld op zich nam. Zoo slaagde graaf Günther v. Königsmark erin een hoogst feudaal leven te leiden, zooals de „Frankf. Z." het uitdrukt. Den oorlog maakte hij natuurlijk niet mee: hij woonde toen in Zwitserland. In '18 keerde hij naar Duitschland terug, doch nu bemerkte hij, dat de tijden veranderd waren men bleek althans niet meer zóó erg gesteld op een adellijken naam, zoodat hij naar een anderen werkkring moest omzien. Met „ge lijkgezinden" begon hij te München een zaakje, dat hem echter spoedig met de justitie in aanraking bracht, zoodat hij een half jaar de gevangenis in ging. Na zijn straftijd gelukte het hem in relatie te komen met een te Würzburg wonende gravin. Onder het voorwendsel, dat zijn vriendin een kinderhuis, wilde oprichten, zamelde graaf Günther overal geld in, dat hem vaak groote bedragen toevloeide en hij natuurlijk alleen gebruikte om er goeden sier van te maken. Tot zijn oplichtingen aan het licht kwamen en de justitie te München hem inrekende. EEN VUURGEVECHT MET EEN INBREKER. In de onmiddellijke nabijheid van den „Potsdammer Platz" heeft Vrijdagmiddag blijkens de bladen, een sensationeele jacht op een misdadiger plaats gehad, welke ten slotte op de daken van de huizen aan den Kemperplatz uitliep op een vuurgevecht in optima forma, en waarbij een 25-jarige inbre ker door rechercheurs werd neergeschoten. Rechercheurs, die de Potsdammer Strasze in kwamen, zagen daar een elegant gekleeden heer, die hun erg verdacht voorkwam, omdat hij zich aan hun blikken trachtte te onttrek ken. Al spoedig kregen ze het vermoeden te doen te hebben met een onlangs uit een tuchthuis uitgebroken inbreker. Toen zij hem wilden arresteeren, nam de verdachte de vlucht en wist in een taxi te ontkomen. De rechercheurs zaten echter een seconde later eveneens in een taxi en nu begon een uit zoo vele detectiveromans vermaarde jacht door de straten. De vervolgde sprong tenslotte uit zijn wagen en vluchtte een huis binnen, waar hij zich in den kelder trachtte te verbergen. Maar zijn vervolgers zaten hem op de hielen en al heel spoedig stonden zij voor z'jn kelder. De inbreker trok zijn revol ver en wist tusschen zijn belagers door te slippen naar een wenteltrap, die hem naar hij hoopte naar een dak zou voeren. Toen hij zag dat hij vastliep, trapte hij een deur in, hield de menschen, die in de kamer waren, met zijn revolver in bedwang, en wist ten slotte langs een dakvenster naar buiten te komen. De politie, die intusschen versterking had ontvangen, zette den vluchteling over de daken na,die zich ook van hun kant niet onbe tuigd liet ongeveer dertig kogels werden gewisseld 1 Ofschoon de dappere kerel her haaldelijk getroffen werd, gaf hij het niet op, doch bleef doorvuren tot hem het wapen uit de hand werd geschoten. In het ziekenhuis gebracht, bleek, dat hij niet minder dan vijf zware verwondingen had gekregen. DRAADLOOZE DIPLOMATIE. De draadlooze deed haar intrede in de diplo matie. En indien succes wordt bereikt, zal het bij deze eerste proefneming niet blijven. Het experiment ging van Whitehall uit et als „proefkonijn" is ditmaal gekozen de kleine republiek Cuba. In tegenwoordigheid van den Cubaanschen gezant te Londen wer den draadlooze besprekingen gevoerd na mens den Engelschen minister van buiten- landsche zaken en senor Hortiz, minister van buitenlandsche zaken te Havanna. HET VERKEER OP HET EILAND. Allen, die het eiland Wight bezochten, Zullen zich de tochten in toerauto's herin neren. Thans zijn ongeveer dertig wegen op het eiland voor „charabancs" gesloten, aan gezien de wegen niet breed en sterk genoeg worden geoordeeld, voor onbeperkt autobus- verkeer. Het verbod gaat in, in den nazomer en zal gedurende vijf jaren van kracht zijn. EEN GEHEIMZINNIGE HISTORIE. De Engelsche bladen maken zich sinds eenigen tijd druk over een geheimzinnige ge schiedenis. Twee verpleegsters staken in October 11. van Brighton naar Boulogne over voor een kort uitstapje, met het plan om met de kee- rende boot terug te keeren. Maar in de Fran- sch havenplaats verdween een der dames, de andere reisde, na vergeefsch zoeken, alleen terug. De politie dacht aan een moord en tal van verhalen deden de ronde, het eene nog geheimzinniger dan het andere. Pas een twee tal weken geleden werd het lijk van de ver miste dame op de Fransche kust gevonden, doch de politie kreeg geen enkele aanwijzing omtrent een misdaad in handen. De ver pleegster in kwestie had haar reisgezellin „even" alleen gelaten en was daarna ver dwenen. Naar mate het onderzoek vorderde, wij zigde zich de meening omtrent het myste rieuze geval. Want ook was gebleken dat de andere verpleegster wie niets ten laste kan worden gelegd niet in Engeland was te ruggekomen met de boot, waarmede zij de heenreis had gemaakt. De politie zette haar nasporingen voort en vernam ten slotte dat, hoewel twee passagiers niet terugkeerden met het excursieschip, het aantal passagiers op de teiugreis toch even groot 316 was als op de heenreis. Eu op het lijk van Miss Daniels dat i.s de naam der verpleeg ster, wier stoffelijk overschot werd gevon den werden de be«de retour-biljetten niet aangetroffen, hoewel zij de kaartjes in haar bezit had gehad. Nu meent de politie dat van de letourbiljetten gebruik is gemaakt door twee personen aan wie het betreden van Engeland niet vergund was. Het verdere onderzoek wordt bemoeilijkt door de weigering der andere dame om naar Boulogne te komen, ten einde nadere ver klaringen af te leggen, en in dit geval schijnt zïj daartoe niet gedwongen te kunnen wor den. Indien zij blijft weigeren, zal de poli tie haar onderzoek moeten opgeven. DE STAD DER GELUKKIGE HUWELIJKEN. „Ik heb de stad der gelukkige huwelijken gevonden 1" juicht "de correspondent te Ëarl Shilton (Leics) van de „Daily Chro nicle." In dat onbekende oord van nauwelijks 5000 inwoners vieren dezer dagen niet min der dan 19 paren den dag, waarop zij langer dan vijftig jaren zijn getrouwd. Het recept voor een gelukkig huwelijk is volgens deze echtelijke kampioenen: werk hard, groote gezinnen, niet uithuizig zijn, steeds glimlachen en altijd met vreugde den huwelijksdag herdenken. De lezer ziet hetmoeilijk na te komen zijn de raadgevingen met! Althans.... te Earl Shilton. NA EEN WERELDREIS. De „Carinthia" der Cunard-lijn is na een reis om de wereld te Londen teruggekeerd. De teden der bemanning hadden op dien tocht zooveel souvenirs verzameld, dat 200 taxi's noodig waren om hen en hun schatten te vervoeren. VIJF DAGEN KUNSTMATIGE ADEMHALING. Te Chicago werd Zondag een jongeman door een verlamming getroffen, die zijn lon gen bereikte en hem belette adem te halen Om hem in leven te houden tot er genees middelen tegen de verlamming konden wor den toegediend, deden de doctoren een be roep op een corps van vijf-en-zeventig man, die blijkens een bericht van Donderdag in de „Daily Telegraph" tot dien dag in ploe gen van twee bezig waren geweest om de lucht uit de longen van den jongen man te persen door een regelmatigen druk dp den onderkant van de borst en daarna weer op hielden met drukken, zoodat de longen zich met lucht konden vullen. Dag en nacht is men hiermee doorgegaan, daar de patiënt niet in staat was ook maar één keer op na tuurlijke wijze adem te halen. Volgens de jongste berichten nam de verlamming onder de geneeskundige behandeling langzaam af en hadden de doctoren hoop op herstel als de patiënt nog enkele uren in het leven kon worden gehouden. Zoo nu en dan kwam de jongeman tpt bewustzijn en glimlachte hij tegen zijn onvermoeide vrienden, maar meestentijds wijst alleen het bewegen van de aderen aan de slapen er op dat hij nog leeft. Een draadloos bericht meldt dat de aan een verlamming lijdende jonge man, die vijf dagen lang door kunstmatige ademhaling in het leven is gehouden, thans overleden is. DE BEST GESALARIEERDE VROUW. Mevr Blanche R. Green, een Amerikaan sche, zal dezen zomer haar vacantie in Enge land doorbrengen. Waarom dat wordt gemeld Omdat mrs. Green de vrouw is met het hoogste tracte- ment der geheele wereld. Als vice-presidente der firma Spencer Corsets Ltd. te New York heeft deze dame een tractement van 20.000 p.st. per jaar. Zij verdient het dagelijksch brood voor haar echtgenoot, die verlamd is. Zonder eenige handelservaring begonnen, brak mevr. Green reeds in het eerste jaar alle verkoops records DINSDAG 15 MAART. HILVERSUM 1060 M. 12.30—2 Lunch"- muzielc door het Hall-orkest, o.l. van M. Noyee, in het Terminushotel te Utrecht. 12.00 Politieber. 3.00—4.00 Knipcur sus. 5.006.30 Concert door het H.D.O- orkest. Soliste: Mevr. G. StotynMolen- naar, zang. Aan de piano J. H. Stotyn, 6.30—6.45 Landbouwkwartiertje, verzorgd door het Kon. Ned. Landbouwcomité Dr. H. Molhuysen, secr. van het landbouw comité over: De ontwikkeling en de be- teekenis van onzen uitvoer van landbouw producten. 6.45—7.45 Vervolgles en conversatieles Engelsch. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 R.K. Omroep.. 8.10—10.30 Uitzending uit de St. Domini- cuskerk te Amsterdam. Het Gem. Zang koor der Eerw. Paters Capucijnen te Am sterdam, onder leiding van Jos. Pikkers. De vastenmeditatie wordt gehouden door den Zeereerw. Heer Pastoor Th. J. van Noord, van Langendijk, over: Driemaal verloochend. 1. Jesu Decus Angelicum, Meierer. 2. Christus factus est, HalUr. 3. Ps. 50 (Miserere, le ged.), Gregor.aansch. 4. Overweging over het lilden des Heeren (le fied-ï Past. Th. J. v. Noord. 5. Ps. 50 (Miserere, 2e ged.), Gregoriaansch. 6. Óverweging over het lijden des Heeren, (2e ged.) Past. Th. J. v. Noord. 7. Ave Ve- rum Corpus, waarna Paree Domine, Stol- lewark. 8. Audi benignc Condltor, Grego riaansch 9. O, bone Jesu, Palestrina. 10. Stabat juxta crucem, Gregoriaansch. 11. Omni die, Mitterer. 12, Ave Reg.na, Gre goriaansch. 13. O Fons Amoris, Perosi. 14. O, vos omnes, Gregoriaansch. 15. Po- pule meus, Victoria. 16. Tantum Ergo Sacramentum, volkszang. Gedeelte n a 10.00 uur: Mei. L. Wijngaarden, viool; Evert Haak, orgel. E. Koopmans, bari ton. 1. Pastorale uit Op. 42, Guilmani, (orgel). 2a. Tristis est anima mea, Roest. b. Ave Maria, Leoncavallo, c. Sanctus, Gou nod, (bariton.). 3a. Adagio (E-dur concert) Bach. b. Aria, Reger, (viool). 4. Cujus ani- mam (Stabat Mater), Rossini, (bariton). 5. Improvisatie op „Paree Domini, Haak. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert. Da- ventrykwartet en solisten (comra alt, tenor, viool, humorist. 1.202.20 Concert. Het Victor Olof Sextet en sopraan. 3.15 Voorlezing. The Bible in Spain. 3.20 Mu ziekles. 4.05 Orkestconcert. 5.20 Lezing: The new womanhood in Turkey. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: How to greet the Spring. 7.35 De sonates van Mozart. Pianomuz'ek. 7.45 Lezing: The growth of industry. 8.05 My Programma, door John Henry. 9.05 Vocaal concert door de Trinity Madrigal Club. 9.20 Tijds., weerb, nieuws. 9.35 Lezing: Beethoven 9.55 De werken var Bela Bartok. M. Baslides, sopraan. Bela Barok, piano. 10.50—12.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIJS". 17.50 M. 10.50 11.20 Nieuwsb.en muziek. 12.502.10 Orkest en Hr. Cqusin, zang. 5.05-5.55 Concert. Trio piano-viool-cello. 9.05— 11.20 Vroolijk concert. Orkest en vocaje solisten. „L'Enervec", 1-acter, Feraudy. LANGENBERG, 469 M. 10.20—11.20 Con cert. 12.501.50 Orkes'concert. 4.20 5.20 Orkestconcert. 7.359.20 Wagner- avond. Orkest. M. Bernard-Ulbrich, so praan. N. Rainfeld, tenor. Groot koor. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 3.20—7.30 Le zingen en lessen. 7.50 Beethoven-concert orkest en prof, Conrad Ansorge, vleugel. 9.50 Nieuwsbcr. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest- poneert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.35 4.20 Liedjes bij de luit. 5.20—5.50 Vroo lijk concert, 7.20—11.20 Beethoven-con cert. Daarna dansmuziek in het Alsterpa- viljoen. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Dansmu ziek. 8.50 Orkest-concert. 10.2010.50 „Never More", tooneel. Naar de Volkskrant verneemt, zijn voor de tiende Arbeidsconferentie tc Genève als adviseurs voor den door de Nederlandschc regeering te benoemen arbeidersgedele geerde, aan den minister van Arbeid, Ha- del en Nijverheid door het R. K. Werklie denverbond, het Christ. Nationaal Vakvei bond en! het Alg. Ned. Vakverbond aanbi volen de heeren P. J. S. Serrarens, sccri taris van het internationaal Christeli; Vakverbond en H. Amelink, secretaris v het Christ. Nat. Vakverbond. Deze voordracht heelt men opgemaa uitgaande van de gedachte, dat ditmaal beurt aan het N. V. V. is om den arbeidt gedelegeerde voor te dragen. De Ned, R. K. Fabricksarbeidersbond Willebrordus", heeft dezer dagen i Stichting De Stuers een drukbezo propaganda-avond gehouden in ve met de aclie tot verbetering van den toestand in de glas- en keramische strie alhier. De districtsbestuurder, de heer P. nen, die in een uitvoerige rede een zicht gaf van de bestaande malaise, nood der arbeiders, wekte ten sl, aanwezigen op, op groote schaal ganda te voeren voor de massa komst, welke Donderdag a.s. ge. wordt. Verschillende bekende spreke; len hier het woord voeren over „Het eener stervende groot-industrie e: regeering en volksvertegenwoordiging ten doen." Yiij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", 11 door )OS. P. H. HAMERS. De schoenlapper kon een glimlach niet weerhouden, toen zijn blik verteederd op de tengere, liefelijke gestalte van het kind bleef rusten. „God zegene u," zeide hij, „ge zijt bij de hand genoeg en als ge mijn vrouw waart, zou ik bang voor u wezen. Maar ik wil hier niet staan luisteren. Het kan wel wezen, dat uw grootvader gehei men heeft, die ik niet mag hooren. Roep mij als ge mij noodig hebt. Daarna gis^ Merle naar beneden. Sofie, die in haar bezorgdheid voor ha re:! grootvader, niet zoo'n afkeer als Merle had om te luisteren, bleef in het midden der kamer met ingehouden adem staan. Zi, hoorde geen geluid en had half lust om haar oor tegen het sleutelgat te houden. Maar dit scheen haar laagheid, als het niet gevorderd werd door de noodzakelijkheid. Daar stond zé dan, in luisterend^ hou ding, het hoofdje voorover gebogen, met opgeheven wijsvinger. O, Vance, wat zou uw kunstenaarshart van verrukking hebben geslagen, als ge haar zóó hadt kunnen schilderenl ACHTSTE HOOFDSTUK „Moet ik het er voor houden," zei Rugge fluisterend, teren Waife hem naar het fond van het binnenkamertje getrokken had, waar de bedgordijnen tusschen hen en de deur, het geluid hunner stemmen dempten, „moet ik het er voor houden, dat gij van plan zijt om te verdwijnen, zonder mij te waarschuwen, met de noorderzon, nadat ik u en het kind uit barmhartigheid en op uw eigen verzoek, aan mijn tooneel heb ver bonden? Is dat het gedrag van een eerlijk man?" „Mijnheer Rugge," antwoordde Waife, „ik heb mij slechts bij wijze van proefne ming aan u verbonden. Gedurende drie maanden waren wij van weerszijden vrij; gij iederen dag om ons op te zeggen,, wij, cm heen t® daan. De proefneming is ons niet mee gévallen, daarom gaan wij vertrekken." „Dat is niet waar," riep Rugge, „ik heb gezegd dat ik vrij was om uw beiden uw afscheid te geven, als het met het kind niet ging. Gij waart mij van geen nut, maar ik heb u volstrekt niet hooren zeggen, dat ook gij vrij zoudt blijven. Denk eens aan, ik zou mijn engagementen van een Waife laten afhangen, ik, Lorenzo Rugge. Maar ik ben een royaal man. Als het u met deze ondankbare handelwijze om hooger loon te doen is, zoo als ik denk, dan wil ik ook u tegemoet komen. Julia Araminta speelt beter dan ik dacht. Ik wil daarom een vaste overeenkomst met u aangaan, voor drie jaar," „Waife schudde ontkennend het hoofd. „Gij zijt wel goed, mijnheer Rugge, maar daarom is het niet te doen. Mijn kleine meid houdt niet van het leven op de plan ken, hoe voordeelig het ook moge zijn en daar zij mij onderhoudt, ben ik verplicht haar zin te doen. Bovendien," vervolgde de acteur, op afgemeten toon, „ge hebt uw woord tegenover mij gebroken. We waren overeengekomen, dat ik niet meer op het tooneel verschijnen zou. Al mijn werk zou bestaan in u raad te geven, omtrent de uit voering der stukken; die te wijzigen, te hel pen aan de „mise en scène." Maar ge hebt misbruik gemaakt van mijn geldverlegen heid. Toen ik u een klein voorschot vroeg hebt ge mij gedwongen, dit overblijfsel van wat ik, die William Waife heet, vroeger was, aan het medelijden van het publiek op te dringen. Genoeg, wij scheiden. Maar ik draag u geen kwaad hart toe," „Zoo, doet ge dat niet?" zei Rugge sma lend, „nu ik u ook niet. Maar ik ben een Brit en heb het karakter van een Brit. Ge zoudt beter doen me niet tot uw vijand te maken." „Ik behoef mij waarlijk geen vijanden meer te maken; ik vind altijd een vijand in mij zeiven." Rugge legde zijn sterke, knokkelige hand op den arm van den verminkten acteur en sprak; „Dat geloof ik ook; een kwaad ge weten, mijnheer! Hoe zoudt ge het vinden als men uw vroeger leven eens nader ging bekijken en vertellen?" „Mijn laaste vier jaar zijn in uw dienst doorgebracht, mijnheer Rugge," zei Waife op somberen toon. Wanneer de geschiede nis van dié jaren voor mijn benefiet-voor stelling was verteld geworden, dan zou in de heele zaal geen oog droog gebleven zijn." „Ik geef niets om uw spot," riep de too- neeldirecteur driftig; „wanneer een slang, die ik aan mijn boezem gekoesterd heb, mij bespot, dan laat ik hem aan zijn eigen nadenken over. Maar ik spreek nu niet van die jaren, waarin die slang salaris heeft ge noten en tabak gerookt heeft op mijn kos ten. Ik bedoel een vroegere daad uit uw avontuurlijk leven. Ha mijnheer, gij kruipt in uw schulp! Ik vermoed, dat ik iets van u zou kunnen ontdekken, dat.... „Dat wat?" riep Waile, zich woest .tot den tooneeldirecteur keerend. „Matig uw toon wat mijnheer, gij zult mij niet overbluffen. Ik heb kwade vermoedens en heb daar goede redenen voor. En als gij u op deze manier wilt wegpakken en mij zoo gemeen van mijn recht op Julia Ari- manta wilt berooven, dan zal ik niets onbeproefd laten om te bewijzen wat ik vermoed. Pas maar op, jij listige kerel! Maar kom, ik wil geen ruzie maken. Laten we het bijleggen," en zijn portefeuille voor den dag halend, vervolgde Rugge: „als gij direct geld wilt hebben en een engagement voor Julia Arimanta, zwart op wit, voor drie jaar, dan kunt ge een goede som van mij los krijgen er. zelf gaan waarheen ge wilt, al was het naar den duivel. Ik zal u nooit meer lastig vallen; ik wil alleen het kind," „Ik mag hangen, als ge het meisje krijgt," riep Waife, bevend van woede. Op dit oogenblik deed Sofie de deur wijd open en stapte onbevreesd binnen. Zij had haar grootvader met verheffing van stem hooren spreken, ofschoon de heesche toon haar niet vergunde de woorden te onder scheiden. Zij was ongerust over hem gewor den en nu trad zij binnen als zijn bescherm engel, om hem te verdedigen tegen een kerel van zes voet lang. Rugge stond daar met opgeheven arm, niet zoozeer om te slaan, als om aan zijn rede kracht bij te zetten. Sofie sloop tusschen hem en haar grootvader in en dezen met haar eenen arm omvattend, strekte zij den anderen met dreigenden vinger tegen den „wreeden baron" uit. Wat zou het publiek als razend in de handen geklapt hebben, als het haar zóó in „Covent Garden" te Lo'nden gezien hadl Maar de lieve Sofie wist niet, dat zij zoo voortreffelijk acteerde. Rugge wist dat ook en stond radeloos, getroiten van bewondering. Een woedende spijt kwam over hem bij het denkbeeld haar te zullen verliezen. „Bravo," riep hij vol geestdrift. „Kom Waife, zie haar eens aan; ze is voor het tooneel geboren. Mijn hart zwelt van hoog moed; zij is üiijn eigendom, mijn creatie in zedelijken zin; maak haar ook tot mijn wet tig eigendom en.... luister eens, in uw oor, vijftig pond! Wat zegt ge daarvan? Neem het oogenblik waar. De goudmijn van Gol- conda wordt geopend, vijgtig pond." „Neen," riep de zwerveling met kracht, „Nu, laat haar dan voor zich spreken." „Spreek kind. Ge wilt immers niet den heer Rugge terugkeeren, en dat n wel zonder mij? Wilt ge wel, Sofie?" „Zonder u, grootpa? Ik zou liever wille sterven." „Gij hoort wat ze zegt; we zijn het beiden eens. Gij hebt onze diensten tot gisteravond genoten; ge hebt ons tot gisteravond be taald. er.' nu, goeden morgen, mijnheer." „Mijn lief kind," zei de directeur, zijn stem zooveel mogelijk verzachtend, „bedenk u toch eens. Gij zult het zoo goed bij me hebben zonder dien vervelenden, ouden man. Ge denkt dat ik knorrig ben, maar hij ergert mij en maakt me driftig. Ik hou buitengewoon veel van kinderen; ik heb zei ook eens een kleintje gehad en als het ge stuipen gekregen had .van de tanden, da zou ik nog vader zijn! Vervul voor mij dr plaats van dat geliefde kindje. Ge zul mooie, nieuwe kleertjes hebben, heel nieuw ge moogt ze zelf uitkiezen: alle Zondage zult gij kalfsgehakt en roomtaartjes eten. drie jaren zult ge onder mijn leiding ee~ groote actrice worden en uw fortuin make en met een lord trouwen, want lords ver liezen hun verstand om groote actrices. Wat zult ge daarentegen bij hem doen? U af- slooven, wegkwijnen en doodhongeren. En hij kan niet lang leven; wat zal er dan van u worden? Het is een schande, dat gij ha tegenhoudt, gij luie, oude vagebond." (Wordt vervolg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7