(CAVg- V erkeersongevallen. ILLU5TRATS *-JE EEN RGC6 ZONDER DOORNEN.' £*ind& ■iSSSSSSSSt. 789 ja"w;"ijiu>^6^SSaS C CATZ SZOOriVèa P£K LLA- G R OniHGEH Z DE S. D. A. P. EN DE RAADSVERKIEZINGEN. R. K. Prop Club, afd. „St. Jan." Jubileum. Tweede Lustrum „St. Lucas." Een botsing. Aanrijding te Aerdenhout. Gezondheeidscommissie. Keuring voor den dienstplicht. WANNEER KAN EEN VONNIS BIJ VERSTEK GEWEZEN WORDEN. Pastoor B. P. M. de Jong. Een „rare" besteller. Het zedenmisdrijf te Schoten. BURGERLIJKE STAND. DE M.-HOLLANDSCHE KANAAL PLANNEN. GEMEENTERAAD. SCHOTEN. 110.000 ABODE'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT" NASSAUSTRAAT - HAARLEM OVERVEEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59.35 PARIJS 9.80 BRUSSEL 34.77 EENEN 35.20 LONDEN 12.131/ STOCKHOLM 66.90 KOPENHAGEN 66.60 OSLO 65.20 BAZEL 48.12 .NEW-YORK 2.501/ ROME 11.33 PRAAG 7.45 WARSCHAU 28.— BERICHT. BINNENLANDSCH NIEUWE De Memorie van Antwoord op de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. LAATSTE NIEUWS. Met den auto van den dijk. Het voorstel van president Coolidge. Een verklaring van Bethlen. Zaleski teruggekeerd. Egyptische prins overleden. Italiaansche filmindustrie. Militair vliegtuig neergestort. Nieuwe algemeene staking te Sjanghai. Een delegatie van de London and Nordeastern Railway te Denemarken. II. BI» In aansluiting op wat wij gisteren reeds meldden, valt thans nog mede te deelen, dat de volgorde der candiaten voor de S. D. A. P. tot en met no, 17 als volgt is vastgesteld (gisteren vermeldden wij reeds de nummers 1—6): 7. J. A. Scholl; 8. W. Koppen; 9. mei. W. G. van Vliet; 10. F. Keerwolf; 11. H. de Vos: 12. E. Stam; 13. M. H, Groenendaal; 14. J. Roza; 15. H. J. Klein; 16. K. Kingma: 17. S. N, Posthumus. De verdere volgorde is nog niet bekcid. In vakvereenigingskringen is man zeer ont kiemd over de vaststelling dezer liist. om dat deze is geschied.* althans voor de ver kiesbare plaaten, overeenkomtig de meening van het bestuur der S. D. A. P. Men is van oordeel, dat men toch niet met succes tegen het bestuur kan optreden en over wogen zal nu werden of tegen de samen- steLing j^ezer lijst op de een of andere manier geageerd moet worden. MUZIEK. Beethoven-avond. Het „Doopsgezind Zangkoor" danken wij nu voor de nadere kennismaking met twee Bzethoven-werken, die maar zelden tot uitvoering komen en toch, zoowel om eigen waarde als voor het begrip van 's meesters ontwikkelingsgang, de aandacht wel ver dienen: het oratorium „Christus am Oel- berge en de „Koorfantasie". Eerstgenoemd werk, hoewel in den can- tate-stijl blijvend, is van een zuiverheid en goeden smaak, die het o. i. boven de oratoria van Mendelssohn en andere epigonen ver heft, maar toont toch weer wel, dat Beet hoven minder was ingesteld op 't schrijven voor solo-stemmen. In de juiste muzikale 2eg£mg missen wij vaak grooter diepte en dramatisch vermogen. Maar we herkennen de meester kracht, waar 't orkest meer zelf standig optreedt, de inleiding met de aangrijpende paukenslagen vooral en waar het gebruik van 't koor gelegenheid geeft tot rijker coloriet. Noemen we het eer ste koor (met den Seraph), het koor der ?°„7aten haben") en dat der leerlingen („Was soil en ten laatste het slotkoor. Die doen het betreuren, dat Beethoven geen grooter aantal composities voor koor heeft nagelaten 1 Vooral na een zoo goede uitvoering, als wij gisteravond genoten. Het „Doopsgezind Zangkoor toch gaf nagenoeg voltooid werk, waarin de vlekken (gelijk het onderduiken der tenoren in het „Erbarmen") zeldzaam wa. en. Respect hebben wij voor de wijze waarop de dirigent, de heer Jac. Zwaan de klankverhoudingen wist af te meten zóó juist, dat géén kleur de andere overstemde dat b.v. boven of liever mèt het toch wel sprekende koor de sopraansolo vol recht behield. Waartoe trouwens hielp het zilver- helder geluid van Maria de Petit, dat ook m den beurt- en samenzang met de heeren Paesi (tenor) en Van Rijsselberg (bariton) den partners waardig bleef. Gelukkig ge it :zen solisten al gaf de compositie hun weinig gelegenheid, hun expressief vermogen te toonen, tegen de hier gestelde taak bleken Zij en wat stemmiddelen, èn wat techniek, en wat muzikaliteit betreft, geheel op gewassen. r Eenzelfde getuigenis verdiende het sym- phonieorkest „Caecilia" (Santpoort, dir. de heer K. H. Kerkhoff), zoolang het in 't ensembre optrad. Vooral de introductie der cantate gaf ons voldoening. Minder af vonden wij de vertolking der le symphonie niet en^el wijl menuet en finale achterwege ble- ven, maar ook wijl in 't eerste allegro en 't andante menig détail vervaagd, de dyna miek wat luchtig behandeld werd. Al stelt men deze symphonie, met de tweede, wat achteraf zij eischt er bij excecutie niet min der zorg om en echt Beethoven is zij bij een pittiger, iets nerveuzer vertolking. Overi gens aan „Cecilia" ons respect voor streven en daad.' Nog verdient een deel der lauweren van den avond de heer Lürsen, die in de Fantasie op 80 het piano-obligaat vervulde. En goed! Vlot de moeilijkheden overwinnend, slechts nu en dan minder tintelend en markant, dan o.i. de concertstijl vraagt, en keurig van sa- menwerking met orkest en zangers. wat t werk betreft het kan zijn nut faeooen erop te wijzen, dat het een voorloo- .per is van de finale der 9e symphonie. Al is de uitwerking niet zoo diepzinnig, reeds hier treedt het koor op als top der ontwikke ling, en zelfs klinkt in melodie en rhythme van het „Schmeichelnd hold" het vreugde koor duidelijk vooruit. Bedenken we, dat we hier in 1803 zijn, het jaar van de Vijfde ?q-m e Symphonie, terwijl de Negende in 182-r voor 't eerst werd uitgevoerd, dan oujKt wel hoe naïef de meening is, als zou Beethoven zich op het einde van zijn arbeid door de uitdrukkingsmacht der instrumen ten niet bevredigd hebben gevoeld, en daar om het woord te hulp geroepen. Eer is aan te nemen dat hij hoezeer wellicht de hulp der woordbeteekenis waardeerend de menschenstem, den koorklank, om wille van het coloriet aan zijn orkest heeft willen toevoegen; in 1824 zoowel als in 1808; ter wijl hij nóch in 't eene, nóch in 't andere jaar, in zekeren zin au bout de son latin was! Hoe 't zij onze eerbied voor den groo- ten kunstenaar is door dezen mooien avond nog gestegen, en ook daarvoor zijn wij het „Doopsgezind Zangkoor" en allen, die me dewerkten, dankbaar. E. U. Op Vrijdag 18 dezer des avonds te 8V nur zal in het Patr.-gebouw, Teylerplein, eene groote Prop.-vergadering worden ge houden, waar als spreker zal optreden de heer Chris Jansen van Amsterdam, met het onderwerp: „Succes door mislukking" De bekendheid, welke genoemde spreker in Haa-lem bezit, maakt iedere aanbeveling overbodig. Medé door de muzikale opluistering be looft deze avond in alle opzichten een aan gename te zijn. Toegang vrij voor R. K, Op Maandag 14 Maart was het de dag dat de heer J. Nooy, alhier, voor 25 jaar terug in dienst trad bij de fa. Gebrs. Stuyt te Purmerend, thans kaasmaatschappij Gouda, alhier. De dag is voor den jubilaris niet onopge merkt voorbijgegaan. De jubilaris is door den oudsten directeur, de heer P. W. Stuyt alhier, toegesproken, waa:bij deze wees op de uitstekende ve~- itandhoüding, welke er tusschen de directie en een jubilaris steeds had bestaan. Hiervan was dóór de directie ook wel blijk gegeven, daor aan den heer Nooy het geheim van de fabriek toe te vertrouwen, waarvan hij thans als afdeelingschel de leiding heeft. Als blijk van waardee-ing ontving de jubi laris een enveloppe met inhoud. 1 I Ook zijn medeleden van bet personeel gaven op verschillende wijze blijk van hun belangstelling bij dit jubilé, o.a. werd hem een fraai cadeau "overhandigd. Een dezer dagen had de gewone maande- lijksche vergadering plaats van de R. K. Schilderspatroonsvereeniging „St. Lucas". Als een der punten dér agenda, stond ver meld: Viering 2e lustrum. Het bestuur deelde mede, dat de afd. Leiden voor is geweest, om te trachten de bondsvergadering daar te doen plaats heb ben en dan tegelijk de lustrumfeesten daar te vieren. Nu dit niet kon, besloot het be stuur de viering uit te stellen tot na de vasten. De vergadering was eensgezind besloten het 2e lustrum feestelijk te vieren. Besloten werd te beginnen met een kerklijke viering. Daarom zal 2en Paaschdag een H. Mis wor den opgedragen voor de leden der ver- eeniging, waaronder algemeen H. Commu nie. Daarna is er gezamenlijk ontbijt. Omtrent het verdere program bleek nog verschil van meening te bestaan, of dit op denzelfden dag zal plaats hebben of op een der werkdagen. Hierover zal nog stem ming plaats hebben waarvoor alle leden een biljet ter invulling thuis gestuurd krijgen. Op den hoek Generaal Cronjéstraat Paul Krugecstraat botsten gisterenavond 8 uur een vrachtauto en een personenauto tegen elkaar,, wik daardoor het trottoir opreden. Een daar loooende dame werd daarbij aangereden en bekwam een been kwetsuur. De politie maakte proces-verbaal op. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur had op den Zandvcortschen weg, bij de Eikenlaan, een aanrijding plaats. De fruitwagen van den heer J. G. van K. stond langs den weg, toen d auto van de familie M. Aerdenhout naderde, welke door een dame werd be stuurd. Er werd niet voldoende uitgeweken met het gvolg, dat d fruitwagen aangere den werd, waarbij het fruit op den straat weg terecht kwam. De auto, alsmede de fruitwagen werden een weinig beschadigd en de schade, welke de heer v. K. aan het fruit had gekregen, zal vermoedelijk door de bestuurster van de auto worden vergoed. In het jaarverslag der Gezondheidscom missie, gezeteld te Bloemendaal c.a. over het jaar 1926, lezen wij o.m. het volgende Naar aanleiding van ingekomen klachten of naar aanleiding van plaatselijke onder zoekingen door de Commissie of haar des kundige op verschillende tijden ingesteld, werd doorgegaan met de woningverbetering. In het afgeloopen jaar werden in de ver schillende gemeenten van ons gebied door onze onderhandsche bemoeiingen aan 26 woningen verbetering aangebracht. De Commissie blijft nog steeds aandrin gen op meer gelijkvormigheid in de bouw en woningverordeningen der verschillende gemeenten van haar gebied. Het wil de Commissie vooi komen, dat in verschillende gemeenten van haar ressort alsnog stagnatie heerscht in de zorg voor de volkshuisvesting, hetgeen tengevolge heeft, dat er nog vele slechte woningtoestanden blijven bestaan. Onbewoonbaarverklaarde woningen blijver langer bewoond dan wen- schelijk is, zeer slechte woningen worden niet onbewoonbaar vetklaard, terwijl ver betering van slechte woningen, waardoor dezen in 'n beteren bewoonbaren toestand zijn te brengen, slechts sporadisch voor komt. De Commissie geeft in overweging en wel vooral aan de gemeentebesturen van Benne- broek en Zandvoort voort te gaan met het bouwen van kleine woningen, bevattende nl. huiskamer, een of hoogstens twee slaap kamers keuken en zoldertje, dus woningen van lage bouwkosten, welke laag in huur zouden kunnen zijn, aangezien aan die wonin gen nog steeds gebrek is, zulks in verband met het in genoemde gemeenten nog steeds veelvuldig bewonen van krotten, welke voor menschelijk verblijf ongeschikt zijn. Geregeld werd voortgegaan met het onder zoek van drinkwater naar aanleiding van plaatselijke onderzoekingen of ingekomen klachten en bij gebleken ongeschiktheid werd aan de gemeentebesturen verzocht, de eigenaren der betreffende woningen tot ver betering der drinkwatervoorziening aan te schrijven. Van 26 perceelen werd het drinkwater onderzocht. Van 25 werd het water voor 't gebruik goedgekeurd en van 1 afgekeurd. Onbewoonbaarverklaring werd uitge sproken van 50 woningen. Door geen der leden der Commissie werd gebruik gemaakt van de bevoegdheid proces verbaal op te maken. In de gemeente Zandvoort zijn in het laatst van het vers agjaar vele roodvonk- gevallen voorgekomen, echter niet van ern- stigen aard. Het gemeentebestuur heeft in deze han delend opgetreden en zoo noodig klassen van scholen laten sluiten, ontsmetten enz. Door den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem is verzocht in geval febris typhoidea voorkomt in het ressort der Commissie, dit te melden. Hieraan is vol daan. De afgesloten rekening van ontvangsten en uitgaven over 1925 werd door alle ge meentebesturen goedgekeurd. De rekening beliep f 3062.70 54» De begrooting der inkomsten en uit gaven over 1927 werd vastgesteld op en ingediend tot een bedrag van f 3063.28. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de Keuriug-.r i ij veer de inge schrevenen voor den dienstplicht, lichting 1928, dezer gemeente zitting zal houden te Haarlem, in het gebouw „den Doelen", ge legen aan de Gasthuisstraat no. 32, volgens onderstaande regeling: Des voormiddags 9 uur: op Maandag 28 Maart 1927, voor de tijdelijk ongeschikt verklaarden der lichting 1927, wier namen aanvangen met een der letters A tot en met P.; op Vrijdag 22 April 1927, voor hen wier namen op het alphabetsich register der lich ting 1928 voorkomen onder de volgnummers 1 tot en met 15; op Maandag 25 April 36 tot en met 60; Dinsdag 26 April 81 tot en met 1C5; Woensdag 27 April 126 tot en met 150 Donderdag 28 April 171 tot en met 195; Vrijdag 29 April 216 tot en met 240; Maan dag 2 Mei 261 tot en met 285; Dinsdag 3 Mei 306 tot en met 330; Woensdag 4 Mei 351 tot en met 375; Donderdag 5 Mei 396 tot en met 420; Vrijdag 6 Mei 441 tot en met 465; Maandag 9 Mei 486 tot en met 510; Dinsdag 10 Mei 531 tot en met 555; Woens dag 11 Mei 576 tot en met 600; Donderdag 12 Mei 621 tot en met 645; Zaterdag 14 Mei 666 tot en met 688; en voor afdoening van de zaken, welker behandeling nog niet is afgeloopen. Des namiddags 1.30 uur: op Maandag 28 Maart 1927, voor de tijdelijk ongeschikt ver klaarden dei lichting 1927 wier namen aan vangen met een der letters R. tot en met Z. Op Vrijdag 22 April 1927, voor hen wier na men op het alphabctisch register der lichi 1^28 voc~! orrrn onder de volgnummers 16 tot en met 35; Maandag 25 April 61 tot en met 80; Dinsdag 26 April 106 tot en met 125; Woensdag 27 April 151 tot en met 170; Donderdag 28 April 196 tot en met 215; Vrij dag 29 April 241 tot en met 260; Maandag 2 Mei 285 tot en met 305; Dinsdag 3 Mei 331 tot en met 350; Woensdag 4 Mei 376 tot en met 395; Donderdag 5 Mei 421 tot en met 440;/Vrijdag 6 Mei 466 tot en met 485; Maandag' 9 Mei 511 tot en met 530; Dins dag 10 Mei 556 tot en met 575; Woensdag 11 Mei 601 tot en met 620; Donderdag 12 Mei 646 tot en met 665, De Hooge Raad heeft behandeld een cas satieberoep van iemand uit Haarlem, die in eerste instantie door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot 32 geldboeten tot een gezamenlijk bedrag van f296.861.40, we gens frauduleuzen invoer van gedistilleerd, welke pas ontdekt werd toen vanwege Öen belastingdienst een onderzoek in verdachtes boeken werd ingesteld. Het vonnis werd gewezen op 25 Februari 1925. In hooger beroep verscheen voor het Gerechtshof te Amsterdam, als gemachtigde van den bedoelde, mr. De Vrieze, advocaat te Amsterdam. Dit was op 20 April 1926. De zaak werd toen uitgesteld tot 19 October van dat jaar. Weer verscheen mr. De Vrieze als gemachtigde. De Rijksadvocaat droeg de zaak voor, waarna met de behandeling een begin gemaakt werd. Nadat het Hof in raadkamer was geweest, gaf het bevel, dat de verdachte persoonlijk ter terechtzitting zou verschijnen en de be handeling opnieuw zou worden geschorst. Deze had op 3 Dec. opnieuw plaats, maar ten derde male verscheen als gemachtigde mr. De Vrieze. Het Hof verleende daarop verstek tegen verdachte, met het gevolg, dat de gemachtigde, zoowel als de verdediger buiten de behandeling werden gesteld. Het vonnis is later bij verstek gewezen. Rapporteur in deze zaak was mr. Savel- berg. Als raadsman van requirant trad op mr. J. W. C. Pliester uit Haarlem, die het volgen de cassatiemiddel voorstelde Schending, immers verkeerde toepassing, van de artikelen 150, 190, 201, 251, 239, 264 W. v. S. (oud) art. 69 R. O., door arrest van 16 December 1926 bij verstek vervallen te verklaren het beroep van requirant voor zoover dit was gericht tegen dat gedeelte van het vonnis, waarvan hooger beroep, waarbij was reent gedaan op de vordering van den Officier van Justitie en voor het overige dit vonnis te bevestigen, hoewel op 20 April, 19 October en 3 December 1926 requirant bij gemachtigde is verschenen, het onderzoek is aangevangen, de zaak is voorgedragen, getuigen en deskundigen benevens requirant zijn gehoord, zoodat het Hof toen ten on rechte en met overschrijding van zijn rechts macht heeft gelast, dat requirant persoonlijk zou verschijnen en evenzeer ten onrechte requirant bij verstek heeft veroordeeld. Ter toelichting van dat cassatiemiddel wees mr. Pliester er op, dat, toen het onder zoek had geduurd van tien tot vijf uur, het Hof in raadkamer ging en besliste, dat re quirant persoonlijk zou verschijnen. Toen op 3 December requirant weer niet verscheen, werd direct verstek verleend en wees het Hof ook later bij verstek arrest. Naar plei ters meening was dit geheel ten onrechte. Immers, de requirant was reeds verschenen, in den persoon van mr. De Vrieze, en de leer bestaat eenmaal verschenen blijft ver schenen. In dit verband wees pleiter op een tweetal arresten van den Hoogen Raad, te vinden in de Weekbladen van het Recht 205C8 en 30146, waarbij de H. R. uitmaakte, dat van verstek geen sprake kan zijn als de beklaagde eenmaal in de eerste zitting is verschenen, hetzij persoonlijk, hetzij bij ge machtigde. Als men art. 150 van het Oude Wetboek van Strafvordering onbevooroordeeld naleest, zeide pleiter, dan kan men ook moeilijk een andere meening zijn toegedaan. De vraag is nu maar wanneer is de beslissing van het Hof gevallen, dat mr. De V. niet kan worden toegelaten als gevolmachtigde van S. Dit is gebeurd, nadat de zaak nagenoeg geheel behandeld was. Art. 150 van het oude Wet boek van Strafvordering gaat vooraf aan a t 152, waarin de aanvang der behandeling geregeld wordt. Dus moet de beslissing ook vallen vóór den aanvang. Het Hof had de vraag, of verdachte in persoon moest ver schijnen, niet moeten beantwoorden op 3 December, niet op 1 October, maar öp 20 April. Nu is het Hof daarop teruggekomen, nadat de zaak eenmaal was behandeld. Het Hof heeft dus verstek verleend met terug werkende kracht en het onderzoek, dat vooraf ging, wordt eenvoudig genegeerd. Omtrent de beteekenis wees pleiter op een arrest van den Hoogen Raad van 9 Mei 1910, Wkbl. 9042, waarbij uitgemaakt werd, dat bij verstek alleen de beklaagde en de ver dediging buiten de behandeling worden gesteld. Niets meer en niets minder. Dit doet pleiter vermoeden, dat de Hooge Raad thans van oordeel zal zijn, dat alleen bij verstek gevonnist kan worden, als geen verweer is gevoerd. Pleiter wees in dit verband tevens nog op een beschouwing over de beteekenis van verstekverleening van Blok en Besier (2c deel, blz. 321, waar gezegd wordt, dat een verstekvonnis alleen gewezen kan wor den, als geen contradictoire behandeling heeft plaats gehad. Pleiter concludeerde dan ook, dat het verstek vonnis van het Hof zou worden vernietigd. Conclusie van het O. M. 28 Maart. De nieuwe pastoor van Spoorwijk te 's-Gravenhage, onze oud-stadgenoot, de ZeerEer ,v. heer B, P. M. de Jong, die reeds eenigen tijd ongesteld is, is thans in het R. K. Ziekenhuis met gunstig gevolg ge opereerd, Wanneer zich geen nieuwe com plicaties voordoen, mag op algeheel herstel gerekend worden. Verschillende fabrikanten en handelaars in diverse artikelen (wijnhandelaars, zadel makers, ijzerwinkeliers, autoverhuurders enz.) te Amstedam, kregen Maandag in den loop van den dag bezoek van een per soon, zich noemende Eysinga, die flinke bestellingen deed. Natuurlijk kwam het be richt der opdrachten der politie ter oore die dra vernam, dat de lastgever uit Heem stede kwam. Aan de politie bleek, dat de man in het gesticht Reinier van Arkel thuis hoorde. Het spreekt van zelf, dat de besteller werd ingerekend, en naar Den Bosch werd teruggevoerd. De 24-jarige dekknecht van den bagger molen, liggende in de Delft, verdacht van het plegen van niet nader te noemen han delingen met minderjarige meisjes, is gis teren voor den Officier van Justitie geleid er, door dezen gehoord. Daarna is hij weer op vrije voeten gesteld. Ondertrouwd 16 Maart; W. L. Heerens en C. M. Leveld; D. Schild en J. G. Veldhuis; A. J. Tonnes sen en H. Konings; J, Nouwland en N. A. Klapwijk. Getrouwd; 16 Maart: W, Kol en J. P. Schutte; J. Derogee en M. Crombeen; A. F. de Nijs en M. H. Giljou; A, Land- werd en F. Barmentlo; C. J. B. van der Sluis en H. de Bruin,; B. van Aken en F Meijs. Geboren: 15 Maart: J, W. Lassooij—Van Tilburg, zoon; 16 Maart J. C, Kroon De Boer, dochten, Overleden 15 Mrt.: J. H, Scholfe, 48 jaar,? Lange Annastraat; S. P. van Dongen, 17 jaar, Kamperlaan. j Dreigend conflict in de commissie-v. Aalst. „Door dwang niets te bereiken." In de winterzitting van 1925 stelden de Prov. Staten van Noord-Holland met alge- roeene instemming vast de door de commis sie-Van Aalst en de provinciale commissie ontworpen kanaaiplannen voor West-Fries land en Noord-Hollands Noorderkwartier. De kosten werden zooals wij eerder ge meld hebben geraamd op 1314 millioen gulden, waarin de provincie de helft zou bijdragen, terwijl van het rijk 1/3 en van de belanghebbenden 1/6 in de aanlegkosten, dus 2millioen gulden, zou worden gé- vreugd. Korten tijd daarop hebben Ged. Staten de i bemiddeling van de commissie-Van Aalst j ingeroepen, om deze bijdragen van de streekbelanghebbenden te trachten toege zegd te krijgen. Kwamen voldoende bijdra gen van het rijk en de streekbelanghebben den in, dan zou de provincie ten spoedigste den aanleg ter hand nemen. Om aan ge meenten of polders de toezegging van bij dragen te vergemakkelijken, troffen Ged. Staten deze regeling, dat de provincie het geld voor hen zou leenen en zij de jaa-li;k- sche rente en aflossing aan de provincie zouden terugbetalen, In de Statenvergade ring was medegedeeld, dat de commissie- Van Aalst een verdeelingsplan voor de bij dragen door de streekbelanghebbenden reeds vrijwel gereed had en op de v-aag van Ged. Staten heeft zij zich dan ook spoedig tot het vragen van bijdragen aan de streekbe langhebbenden bereid verklaard. Na verloop van een jaar, aldus de „Tel.", heeft men echter van den arbeid der com missie-Van Aalst tot veler verwondering niets meer vernomen, totdat in een vergade ring te Oterleek de heer D. de Boer Dz., lid der commissie-Van Aalst, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, mededeeling deed van de in die commissie bestaande meening, dat de streekbelang hebbenden desnoods door dwang moeten worden verplicht de in het verdeelingsplan van hen uit te trekken bijdragen op te bren gen, indien zij niet vrijwillig zich daartoe bereid verklaren. De heer De Boer deelde nog verder mede, dat een minderheid tegen het opleggen van zoodanigen dwang blijk baar in aansluiting aan het door mr. Bos man te Alkmaar in de Statenvergadering reeds te kennen gegeven denkbeeld, clat er eventueel wel middelen zijn om belangheb benden te dwingen ernstig gekant is. Die minderheid zou zoo noodig niet aar zelen als lid uit de commissie-Van Aalst uit te treden. Zij is van oordeel, dat langs den weg van dwang bij de Noord-Hollanders niets zal worden bereikt en dat dit tot groote vertraging van de uitvoering der kanaal plannen zal moeten leiden. Slechts langs den weg van overleg en vrijwilige samen werking moet worden opgetreden. Op deze wijze zullen naar de meening der minder heid de kanalen het spoedigst tot stand komen, Dwang zou ook zeer strijden tegen de autonomie van gemeenten en waterschap pen. Van verschillende zijden vernemen wij, dat in de belanghebbende streken dit drei gend conflict ernstig wordt betreurd en zeer wordt gehoopt, dat het alsnog zal worden voorkomen. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. Maarschalk. Afwezig de heeren De Zeeuw en Keer- ^*T)e VOORZITTER wenscht de leden ge luk met het verkrijgen der nieuwe zetels. Hij hoopt dat de leden de stoelen in gezond heid mogen verslijten en dat deze voor vel,e raadsleden blijvende zetels mogen zijn. Spr. brengt hulde aan dn dienst van Openbare Werken, inzonderheid aan den heer Smits, den ontwerper en verder aan de firma Ran- doe voor dd uitvoering. De heer MIEZéRUS bespreekt het ver keer in de Kleine Houtstraat. Spr. had ge vraagd het 2e deel der Kleine Houtstraat voor het inrijden te laten beginnen bij de Ged. Oude Gracht. Voor handwagens zou men op bepaalde uren ontheffing kunnen verleenen. (De zitting duurt voort.) Opbrengst collecte. De collecte, welke Zondag j.l. inde parochiekerk van den H. Bavo te Schoten ten bate der St. Vin- centiusvereeniging werd gehouden, heeft de som opgebracht van 290.7914. Burgerl. Stand in dc week van 7 tot en met 12 Maart, Geboren: z. van A. Schort te-Korff; z van J. B. KleinNierop; d. van A. WesselingMica; z. van A. J. van den Bogaardv. d. Manakker. Ondertrouwd: P de Bruin en M. van Nas sau; A. deGoede en W. J. C. Hoedt; J. Yspeert en A. Zwart; C. H. J. de Kan en J, Huzemeier. Getrouwd; J. J. Vcllinga en C. W. Kruijer; M. Florie en K. Smit; F. G. Bakker en F. P Witzemann; J. F. Koedijk en S. M. Lindeman. jp~fccc ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELS PROPAGANDA Jaarvergadering „Witte Kruis". De jaarvergadering van de afd. Bloemendaal van dc N. H. Vereeniging ,,'t Wi te Kruis", gisteravond in hotel „Van ouds het Raad huis", gehouden, was drukker bezocht dan men de laatste jaren van deze vereeniging gewend was. De voorzit'er. Dr. Th. Born- water, uitte daarover in zijn openings woord zijn groote voldoening. Van enkeie leden was bericht van verhindering ingeko men. De voorzitter sprak de hoop uil, dat de secretaris, de heer A. IJzerman, binnen kort weer geheel hersteld, in school en in het publieke leven zou terugkeeren. Het jaarverslag van den secretaris, voor gelezen door den voorzitter, maakte mel ding van een geringen aanwas van leden en van een bevredigenden staat der finan ciën. Met groo e voldoening werd het werk der beide wijkzusters gememoreerd. In totaal werden ruim 4000 bezoeken ge bracht aan 217 patiënten. Vervolgens werd in herinnering gebracht de prach ig geslaagde feestavond in hotel Duin en Daal, gehouden bij het 50-jarig bestaan van de afdecling, die ruim 500 batig saldo opleverde. In 1927 zal de Wijkverpleging 25 jaar be staan. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer 'S. r. Rijnierse, het finantieel verslag uit. De ontvangsten en uitgaven bedroegen in totaal 7546.97. De commissie, belast met het nazien van de boekhouding, bracht een gunstig verslag uit, he'geen den voorzitter aanleiding gaf, den penningmeester hulde te brengen voor zij accuraat beheer. De afgevaardigde naar de algemeene vergadering, de heer S. P. Riinierse, gaf vervolgens een verslag van deze algemeene vergadering. Bij het punt: „wat verder ter tafel zal worden gebracht", merkte de voorzitter op, dat de afdeeling door de annexatie van een gedeelte van Overveen door Haarlem in een eigenaardigen toestand komt te ver- keeren. hij was van mcening. dat, als de arbeiderswijken aan de verzorging van Haarlem worden toevertrouwd, deze cr nie'. beter op zal worden, aangezien de wijk verpleging in Haarlem op delta groei niet -jeep pzeiw jnnjsaq jeg uey •puaojo.iaq st 16 MA4RT EtiKo 11 KOERS LAATSTE KOERS i J om machtiging verleend, met de afdeeling Haarlem in onderhandeling te treden om het geannexeerde Overveen door Bloemen daal te laten behandelen. Daarna rondvraag en sluiting, R.-K. Volksbond. De afdeeling Over veen en Omstreken houdt een ledenverga dering op Donderdag 17 Maart 1927, des avonds te 8 uur. in de St. Aloysiusschool. De agenda vermeldt o. m.: Bespreking boottocht of tocht naar de demonstratie in Nijmegen. Belangrijke bespreking tot aan sluiting bij de Dioc. InkooD Centrale. Vol gens; aankondiging in het-wintorprogram zal in samenwerking me! een flter v'nkatdêelin» gen a!s spreker opt-eden de heer .1. Kuiper van den R.-K. Landarbeidersbond, Technische redenen maken het onmogelijk heden de Beurs op te nemen. Noodmaatregelen ktinnen nog niet worden opgeheven. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het hoofdstuk Va (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Staatbcgrooting 1927. Hierin bestrijdt de minister, dat in de laatst verloopen jaren op de onderwijsuitgaven veel te veel zou zijn bezuinigd. Er is, zegt hij, op dezen tak van staatsdienst niet meer bezuinigd dan op andere takken. Voorts betoogt de minister, dat de nood wendige bezuinigingen niet uitsluitend of in hoofdzaak op het nijverheidsonderwijs en het lageronderwijs, maar wel degelijk over de geheele lijn zijn toegepast. De vraag of het oogenblik reeds is geko men, om de genomen noodmaatregelen weer ongedaan te maken, kan aldus alge meen gesteld, naar- de meening der regee ring, nog niet in bevestigenden zin worden beantwoord. Voorzichtigheid blijft geboden. De regeerir.g wacht met vertrouwen op de voorstellen, die door de thans werkzame Staatscommissie voor herziening van de L O.-wet zullen worden gedaan, alvorens deze voorstellen zijn ingekomen, kan aller minst overgegaan worden tot het onge daan maken van de in de vorige jaren ge troffen noodmaatregelen. Slechts de zeven jarige leerplicht zat hierop t. z. t. een uit zondering kunnen maken. Het ligt niet in het stelsel onzer wetge ving, zegt de minister voorts, van boven al door aanschrijvingen of anderszins, invloed uit te oefenen op de leerplannen en leer methoden der lagere scholen. De minister kan geen vrijheid vinden in die richting te gaan. Het is niet het voornemen andermaal stappen te doen om te komen tot verhoo ging van den minimum leeftijd om tot de school voor gewoon L. O. toegelaten te kunnen worden. De minister laat, nu het ontwerp in zake het onderwijs in vreemde talen op de lagere scholen in de Tweede Kamer is ver worpen, onderzoeken, of nadere maatrege len kunnen worden getroLën, ten einde een beteren overgang te verkrijgen van het lager onderwijs naar het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middel baar ohderwijs. Het overleg, hetwelk thans wordt ge pleegd in zake het toelaten eener vereen voudigde spelling, zal, naar de minister vertrouwt, spoedig zijn beëindigd. Ook naar de meening van den minister is de schoolgeldregeling voor de R, H. B.- scholen in het algemeen voor verhooging vatbaar. Hij is dan ook voornemens eerlang dienaangaande met het schooltoezicht over leg te plegen. Vermoedelijk zal hij echter niet kunnen bevorderen, dat bet minimum schoolgeld wordt verhoogd. eD voorwaar den, waaronder aan gemeenten subsidies voor haar H. B. S. wordt verleend, maken een onderwerp van de studie uit van de staatscommissie-Rutgers. Naar verluidt zijn de werkzaamheden dezer commissie aan- spoedig worden tegemoet gezien. Het voorontwerp van wet op het voorbe reidend hooger en middelbaar onderwijs, is gereed. Verschijnt bedoeld rapport, hetwelk uiteraard den Minister nog tot wijziging van sommige bepalingen van het wetsontwerp zou kunnen nopen, op het verwachte tijd stip, dan zal binnen enkele maanden het wetsontwerp de Tweede Kamer kunnen bereiken. Bij de afdeeling lager onderwijs merkt de Minister op, dat hij gaarne er toe zal mede werken den termijn, die voor die weder instelling van den zevenjarigen leerplicht is gesteld, te verkorten, «wanneer de finan- clcele bezwaren, die daartegen tot dusver een belemmering waren, zijn opgeheven. De regeering kan echter niet afwijken van het standpunt, dat zij in dezen heeft moeten innemen, en waarvan zij een uiteenzetting heeft gegeven bij haar gedachtenwisscling met de Tweede Kamer bij de ontwerp- Staatsbegrooting voor het loopende jaar- Dok is van den Minister niet een voorstel te verwachten om het assistentschap vroe ger le laten eindigen, dan nu eenmaal in de wet is bepaald. Bij de afdeeling Kunsten en Wetenschap pen deelt de Minister o.m. mede, dat met betrekking tot de afgraving van den St. Pietersberg vermoedelijk binnenkort een bepaald voorstel kan worden toegemoetge- zien. Voor het oogenblik onthoudt de Minister zich van het doen van nadere mededeelingen dienaangaande. De Minister heeft het indertijd opge maakte ontwerp-Monumentenwet, dat dc laatste jaren was blijven rusten, weder ter hand doen nemen. Dit ontwerp strekt zich echter niet uit tot de bescherming van natuurmonumenten. Met betrekking tot de subsidie voor het Amsterdamsche Conservatorium, herhaalt de Minister, dat alleen, wanneer de ge meente Amsterdam haar opvatting, als zouden de bijdragen van Rijk en gemeente gelijk moeten blijven, laat varen en voor gaat met verhooging van haar jaarlijksch subsidie, aan het Amsterdamsch Conser vatórium, hij ook eenige verhooging van 'en Rijkssteun zal overwegen. Binnenkort kan de indiening worden tsgemp^tgezien yap een wetsontwerp tot wijziging van de Archiefwet, waarbij ook de positie- van het Rijksarchief, in Drente zal MOT&en bekeken. zienlijk gevorderd en kan haar rapport vrij nen bedragen. WEMELDINGEN 16 Maart. Hedenmor gen reed de heer Wurthuer met zijn auto vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting van den ongeveer 9 meter hoogen dijk te Wemeldingen. De auto sloeg driemaal over den kop. Dc heer Wurthur werd licht gewond. De auto werd ernstig beschadigd. PARIJS, 16 Maart. De ministerraad zal Zaterdag den tekst vaststellen van het ant woord op de tweede nota van president Coolidge inzake de ontwapenings-conferen- tie. In officieele kringen is men van meening, dat het bewapenigsvraagstuk in zijn geheel moet worden bezien. Men acht het onge- wenscht een waarnemer naar de conferentie te zenden, daar deze clan geen gelegenheid zal hebben het Fransche standpunt uiteen, te zetten. De Fransche regeering zal de uit nood/ging van president Coolidge niet aan vaarden, omdat de conferentie in den voor gestelden vorm Frakrijk niet de gelegenheid geeft zijn rechten op gelijken voet te ver dedigen. BERLIJN, 16 Maart. Uit Boedapest wordt gemeld, dat Bethlen Vrijdag a.s. een belang rijke verklaring zal afleggen omtrent zijn aanstaand bezoek aan Rome en de toenade ring van Hongarije tot Italië. WARSCHAU, 16 Maart De minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, is gisteren avond uit Genève te Warschau teruggekeerd De Egyptische prins, Ibrahim Ilsy, n broer van koning Farad, is overleden. ROME, 16 Maart. De ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot bevorde ring van de Italiaansche film-industrie. Vol gens dit wetsontwerp zullen alle Italiaansche bioscoop-theaters verplicht worden van de tien films minstens één Italiaansche film te ver toonen. Twee dooden. Nabij Rochefort is een m:litair vliegtuig naar beneden gestort. De beide inzittenilen werden onmiddellijk gedood. LONDEN, 16 Maart. Uit Sjanghai wordt gemeld dat men vreest, dat tengevolge van de gevoerde agitatie opnieuw een alge meene staking zal worden afgekondigd. KOPENHAGEN, 16 Maart. Een delegatie van de London and Nordeastern Railway bezoekt deze week Denemarken in ver band met het besluit van genoemde spoor wegmaatschappij tot de oprichting van een groote moderne opslagplaats voor de ont vangst en distributie van spek uit Denemar ken, te Fast Smithfeld, Dc koslen van deze opslagplaats zullen ongeveer 5 millioen kro«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2