UTïU«l Radio-Omroep. MARKTNIEUWS. Een Fransche persbeschouwing over de resultaten van Genève. De toestand van Von Kühlmann blijft ernstig. De Duitsche marine- begrooting aangenomen. Onder de Radio-berichten: Het Duitsche Kabinet keurt de houding der Geneeische delegatie goed. De Belgische minister-president verklaart in de Kamer, dat Eupen en Malmedy definitief Belgisch bezit zullen blijven. Bereidt Polen zich ten oorlog voor tegen Litauen? Besprekingen over een Poolsch-Russisch garantiepact. GEM. BU1TENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het TwenteRijnkanaal. Afvloeiing van onderofficieren. LUCHTVERKEER. Een Noorsche vlieger te Amsterdam. AMSTERDAMSCH NIEUWS. KERK EN SCHOOL. Nog steeds het Rokin-vraagstuk in Amsterdam. Bezuinigingen. De Utrechtschestraat en de Amsterdamsche Bank op het Rembrandtsplein. Plechtige onthulling van het standbeeld van den H. Petrus Canisius te Nijmegen. Nieuwe Flores-missionarissen. Zeldzame Jubilea. Een nieuw klooster te Arnhem. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een rumoerige vergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „De Boerenstand". Het resultaat van Genève. Te midden van de verontwaardiging, welke vrijwel overal zou bestaan ten ge volge van het compromis in de Saarquaes- tie door Stresemann te Genève aangegaan, mag wel even erop gewezen worden hoe de Parijsche correspondent van de „Voss, Z. over deze quaestie oordeelt. Na te hebben aangestipt, dat Frankriik bij de uitlegging van het verdrag van Ver sailles zich, niettegenstaande Locarno, nog altijd niet geheel van den geest van '19 kan losmaken en dat het in zulke gevallen rekenen kan op den steun van zijn vrocge- ren bondgenooten, constateert de corres pondent, dat men in Duitschland echter de zaken beslist te tragisch opvat. Immers het ging in de Saarquaestie om het vinden van een modus vivendi tusschen de (nationale) Duitsche eischen tot zoo spoedig mogelijke opheffing van de Fransche militaire heer- schapp in het Saargebied en Briand's stel ling, welke sterk onder den invloed stond van binnenlandsche politieke overwegingen. Ten slotte ging het niet om 500 of 800 man bewakingstroepen. maar hirover, of Duitschland al of niet op teruggave van het Saargebied vóór den, in het vredesver drag vastgestelden termijn kan rekenen. En in dat opzicht heeft Duitschland werke lijk geen reden, om met de gevallen be slissing ontevreden te zijn. Al is het daar bij niet tot bindende beloften gekomen, dan blijkt toch uit de Fransche concessies vol doende, dat men zich in Frankrijk reeds thans ernstig begint in te denken in de spoedige ontruiming niet alleen van het Saargebied, maar ook van het Rijnland. Anders ware het n.l. niet te verklaren, dat de Fransche regeering zich heeft neergelegd bij het compromis, hetwelk een zeer pre- cairen toestand meebrengt wat betreft de militaire veiligheid van het in het Rijnland staande Fransche leger, In de Fransche pers hecht men aan d* beslissing dan ook die beteekenis, links met volkomen instemming, rechts scherp be- critiseerd en met heftige verwijlen aan het adres van Rriand. Een oordeel van Masaryk. Minister Vandervelde heeft in een onder houd met vertegenwoordigers van. de per3, waarin hij over de Raadszitting te Genève o. a. verteld, dat hij een gesprek met den 77-jarigen president der Tsjecho-Slowaak- sche republiek heeft gehad over den on- zekeren toestand in de wereld. President Masaryk ontkende niet, dat cr een reactie voelbaar is en dat er ook gevaar beslaat voor plaatselijke oorlogen. Doch de groote autocratische Staten bestaan niet meer en de ersatz-autocraten, die de plaats ervan hebben ingenomen, zullen geen lang leven leiden. Na den oorlog van 1870 heeft het 30 jaren geduurd, voerdat er een nieuwe we reldoorlog losbranden zou. Men mag gerust zeggen, dat er 90 jaren verloopen zullen, voordat opnieuw de volkenkrijg over de wereld zal losbreken. De volken zijn, uit geput en de huidige geslachten herinneren zich nog te zeer de loopgraven dan dat er vooralsnog een nieuwe oorlog zal uit barsten. De hoop bestaat dan ook, dat er tijd ge noeg zijn zal om de pogingen tot grond vesting van den wereldvrede te doen ge lukken, De vrede 2al den haat overwinnen. Er zijn er wel, die spreken van een nieu wen aanstaanden oorlog, doch de bedoeling van deze laatsten is hoofdzakelijk de over tuiging te doen ingang vinden, dat de be wapening in eigen land moet versterkt worden. Von Kühlmann. Uit Berlijn wordt gemeld dat de toestand van den oud-secretaris von Kühlman, die Zaterdagavond door een motorrijder werd overreden, gisteravond nog zeer ernstig was. Een later bericht meldt: In den zorgelijken toestand van den heer v. Kühlman is weinig verandering gekomen. In de Duitsche bladen wordt er op gewe zen dat op zijn familie een soort fatum schijnt te rusten. De vroegere staatssecre taris is n.l. het derde lid van zijn familie, die door een ernstig autoongeval wordt ge- tioffen. Anderhalf jaar geleden overleed zijn moeder te München tengevolge van overrijding door een auto. Eenigen tijd daar voor verongelukte de broeder van den heer v. Kühlmann tengevolge van een dergelijk vugeval als hem thans is overkomen. De Britsche Marinebegrooting. Nadat in het Lagerhuis een tegen de ma rinebegrooting gericht amendement der Ar beiderspartij met 250 tegen 91 stemmen was verworpen, werd de begrooting in eerste lezing aangenomen. De aangehouden Duitsche Journalist. Wij hebben melding gemaakt van de ar restatie van den Duitschen journalist Delius in verband met een geillustreerd artikel van zijn hand in een Duitsch blad, dat beleedi- gend zou zijn voor Mussolini. De journalist werd veroordeeld. Naar thans volgens een Wolfbericht aan de Duitsche bladen wordt meegedeeld, had den de foto's van het artikel betrekking op de zwaveljfï-oeven van Sicilië. Delius had daarbij een' tekst geschreven, waarin ge zegd werd, dat ondanks de gegeven belof ten de Italiaansehe grondwerkers in Sici lië het onder het fascistische regime nog slechter hadden dan vroeger. Aan de bla den wordt verder meegedeeld, dat van be voegde zijde de aandacht der Italiaansehe regeering op de zaak-Delius is gevestigd. Men hoopt althans strafvermindering te kunnen bereiken. Een gevecht in Fr. Marokko. Volgens een telegram uit Rabat aan de „Petit Parisien" zijn bij een plaatselijk in cident bij Wezzan, waarheen troepen wa ren gezonden om afvalligen terug te drij ven, die uit de Spaansche zone gekomen waren, een majoor, een luitenant en twee onderofficieren gedood en een veertigtal .Marokkaansche soldaten gedood of gewond. Het spoorwegongeluk bij Bha- drah. Thans wordt gemeld, dat het spoorweg ongeluk bij Bhadrah te wijten is aan een jrerkeerdeo wisselstand. De pnderstations- chef en twee wisselwachters werden gear resteerd. Een uiteenzetting van Welling ton Koo, In een interview heeft Wellington Koo, de premier en minister van buitenlandsche zaken, verklaard dat de voorrechten der buitenlanders door geheel China, zonder uitzondering van partij, als grievend worden beschouwd. De verdragen moeten daarom zoo spoedig mogelijk worden gewijzigd. Hij voegde er aan toe, dat hij met den Britschen gezant van gedachten heeft ge wisseld over de in Januari voorgelegde Britsche voorstellen. De Chineezen wensch- ten dat de Britten onderhandelingen zou den openen voor een duidelijke wijziging der verdragen in plaats van de aangelegen heid bij stukjes en brokjes te behandelen. De Chineezen erkennen dat de Britsche voorstellen werden gedaan in een geest van goeden wil en een teeken waren'van de goede bedoelingen. Zonder omtrent China's positie zich te binden, stemde Koo toe in de vorming eener gemengde commissie voor het teruggeven der Britsche concessies en in het bestudeeren van een gedeeltelijk opgeven van de Britsche juridische rechten met het cog op het sluiten van definitieve overeenkomsten. Ten slotte verklaarde Koo, dat de hou ding der Ver, Staten niet zoo duidelijk was als die der andere landen ten opzichte van de herziening der verdragen. China zal de aangelegenheid niet voor den Volkenbond brengen daar de onderhandelingen een gun stig verloop hebben. Geschillen in de Koeomintang. Een conferentie van het centraal der revolutionair-republikeinsche partij, de z.g, Koeomintang, nam een resolutie aan, waar bij de functies van president van den poli- tieken raad, president van de permamente commissie en president van den militairen raad worden afgeschaft, al welke functies Lsjang Kai Sjek in zich vereenigde en waar voor in de plaats komt een raad van presi denten. Tsjang Kai Sjek zal afhankelijk worden van het gezag van een militairen raad. De toekomst zal moeten uitwijzen ot deze veranderingen zullen leiden tot een vermindering van macht van Tsjang Kai Sjek. De gearresteerde Russec. Uit nadere berichten aan de Engelsche pers blijkt, dat volgens öiededecling van Wellington Koo aan den zaakgelastigde dei- Sovjets, de vier gearresteerde Russen voor den rechter zullen worden gebracht op grond van de beschuldiging, dat zij hebben deel genomen aan een campagne tegen de regee ring te Peking, Koo gaf den zaakgelastigede echter de verzekering, dat hun geen ieed zou geschieden en aan de Sovjetregeering ruim den tijd zou worden gegeven, zich bij het verhoor te doen vertegenwoordigen. De zaakgelastigde der Sovjets heeft in- tusschen te Peking een schriftelijke verkla ring ingediend betreffende de feilen met betreking tot de „Panjat Lenina", waarin wordt gezegd dat alle berichten nopens het vinden van munitie of andere ontoelaatbare voorwerpen aan boord van het schip opzet telijke leugens zijn. Het aanhouden van de officieele diplomatieke koeriers der Sovjet regeering, die voorzien van geviseerde pas poorten op weg waren naar het consulaat- generaal te Hankau, wordt genoemd „een openlijke, ongeëvenaarde gewelddaad tegen het internationaal recht, onder welks be scherming zij staan, en zelfs tegen het in ternationaal fatsoen". Verder zegt de ver klaring, dat de poging om de gewelddaad te rechtvaardigen met het argument, dat de koeriers moesten dienen als verkeersmiddel met de „rebellen" aan de Jangtse, op zijn minst vreemd klinkt, daar vele voorname gedelegeerden der vreemde mogendheden reizen naar, en formeel onderhandelingen voeren, met dezelfde rebellen. De Sovjet-regeering blijft daarom aan- c' ringen op de onverwijlde invrijheidstel ling van het stoomschip (dat de Chineesche regeering als een marine-transportschip uitrust) en van alle aangehouden personen. „Zulk een oplossing", zegt de verklaring, „zal natuurlijk de noodzaak van andere maatregelen wegnemen, waarvoor in elk geval de bedrijvers van deze gewelddaad de volle verantwoordelijkheid zullen dragen". HET ZOEKGERAAKTE RADIUM. Dezer dagen heerschte in het ziekenhuis van Charing Cross te Londen groote op winding. Het radium was zoek. Het was ge borgen in twee kleine tuben ter grootte van een potlood. Men had het in de operatie-zaal gebruikt. Nadat het schoongemaakt was, had het dan weer geborgen moeten worden in de daartoe bestemde kast, Daar vond men het intusschen niet meer. De stukjes van deze kostbare stof vertegenwoordigden een waarde van twintigduizend gulden, nog daar gelaten de moeilijkheid om er andere voor in de plaats te krijgen. Het ziekenhuis werd van den kelder tot den zolder ondersthoven gehaald. Men infor meerde bij de schoonmaakster en zocht de vuilnisbakken na. Geen radium echter. Agenten van Scotland Yard werden te hulp geroepen, daarna een speciale detective. Deze, die nog eens de vuilnisbakken van het huis nazocht, vernam van een keukenmeisje een belangrijke bijzonderheid. Het vyil was verbrand in het fornuis; de asch en de sintels waren op een bepaalde plaats neergestort. Een radium-deskundige van het zieken huis van Middlesex werd ontboden met zijn machine om radium te ontdekken. Dit is een buitengewoon gevoelig apparaat. Wan neer cr ook maar het kleinste deeltje ra dium in de buurt is, begint het apparaat te vonken. Men begaf er zich mee naar de aschbelt. De afval der laatste lagen werd om en omgewerkt. Het toestel vertoonde geen werking. Tenslotte, toen men het bo ven een hoop slakken hield, zag men een flauw schijnspl. De vreugde vonkte eveneens in het hart van den detective en den ge neesheer, Het radium bevond zich daar onder de resten van de steenkool. Het werd een heele toer voor de scheikun digen om het kostbare element uit de slak ken te verwijderen. Het radium was onge schonden uit het fornuis te voorschijn geko men het zou een nog veel hoogere tem peratuur hebben kunnen doorstaan en er was alleen een onzegbaar klein gedeelte verloren gegaan. Het radium is thans weer opgeborgen in de twee tuben in de daarvoor bestemde kast in bet Charing Cross ziekenhuis, ENGELSCHE KRANTEN IN IERLAND j VERBRAND. Gewapende mannen hebben Zondagmor gen te Kingstown 32 balen Engelsche Zon dagsbladen in beslag genomen en ver brand. De bladen waren geadresseerd aan een plaatselijken nieuwsagent. De mannen dwongen den bestuurder van een lorrie, waaimede de kranten werden aangebracht, naar den buitenkant der stad te rijden, naar een plaats, waar andere mannen wachtten. De bladen werden hier uitgela den en in brand gestoken. DE WONINGNOOD IN HET SAARGE BIED. Deze is heel groot, zooals men weet. Er ontbreken ruim 640.000 gezinswoningen in Duitschland en alle pogingen om den nood te lenigen, bleven tot dusver zonder resul taat. Per jaar worden tegenwoordig 25 000 huizen gebouwd, waarmede hoogstens iets meer dan de jaarlijksch toenemende beoef- te wordt gedekt. Vooral in de groote stelen is de toestand schrikbarend, vooral ook door den toenemenden toeloop van het land via de kleinere gemeenten naar de groote en grootste steden. Dit heeft in ver band met het daar aanwezige tekort aan huizen geleid tot een zeer bijzonder stelsel van woningverschaffir.g, hetwelk geleid wordt door een particulier .bemiddelingsbu reau". De daarbij betrokken lieden hebben hun net over geheel Duitschland gespreid, siaan met elkaar in verbinding, bezitten hun woninglijsten en leveren „ruilwoningen waarbij een uitgebreide kettinghandel bloeit Bijvoorbeeld. Een gezin wil uit Maagden burg naar Berlijn verhuizen. De woning te Maagdenburg wordt beschikbaar gesteld, een reflectant uit Hamburg meldt zich aan; voor zijn Hamburgsche woning iemand uit Dusseldorf, voor de Dusseldoifsche woning iemand uit Hannover en eindelijk blijkt er een Berlijner te zijn, die juist te Hannover wil gaan wonen. De ketting is daarmede ge sloten en het Maagdenburgsche gezin kan zijn boeltje inpakken voor Berlijn indien althans de over HairburgDusseldorfHan nover loopende ketting van ruilers het eens wordt over de „afstandssom", want zonder zulk een bedrag trekt niemand tegenwoor dig meer uit zijn huis, maar kan ook nie mand een nieuwe woning betrekken. En die „afstandssommen" zijn gewoonlijk zeer hoog, in Berlijn gewoonlijk 500 tot 1000 M. per kamer. Weliswaar zijn deze „afstandssom men" als woeker verboden, maar daar weet men raad op: het „Abstandsgeld" is omge doopt in „Umstellungsge'd", een bijdrage in de verhuizing, of het middel is ook elders maar al te bekend geworden! men be taalt voor eenige oude afgedankte stoelen of een versleten kleed een onevenredig hoog bedrag. Men begrijpt wij zouden haast zeggen: uit eigen ervaring dat bij dergelijke zor gen de 800 of 500 man Saarbezetting bij den niet-politiek aangelegden Duitscher in het niet verzinkt! KERKSCHATTEN TERUGGEVONDEN. Schatgravers hebben in Panama de plaats ontdekt, waar de vrijbuiter Sir Henry Mor gan in 1671 de kerkschatten heeft begraven, die hij roofde na de verovering van Panama op de Spahjaarden door de plundering van de hoofdstad. De schatten werden in twee kisten en een vergane lederen koffer ge vonden in een tunnel onder de ruïnes van de San Josékerk. De schatgravers, twee Engelschen en een Amerikaan, hebben meer dan een jaar gezocht, naar men aan neemt met een instrument, dat hun de rich ting naar de schatten wees. De inventaris van de Iristen en koffer wordt opgemaakt met behulp van drie vertegenwoordigers der Amerikaansche regeering, die het leeuwen aandeel der vondst zal krijgen, daar de schatten zich bevinden op den „treasure concession" der regeering. Het lid der Provinciale Staten, de heer P. G. J. Pino Post, te Hengelo (O.), heeft aan Gcd. Staten van Ovcrijsel de volgende vragen gezonden: Hebben Ged. Staten kennis genomen van de vragen van den heer Albarda, lid der 2de Kamer, aan Z. E. den Minister van Waterstaat betreffende het Twente—Rijn kanaal-, alsmede van het antwoord van Z.E.? Zijn de Ged. Staten niet van mecning, dat deze minister krachtens zijn verleden, dc totstandkomingvan het Twente-Rijnka- naal met al zijn vermogens dient te be vorderen? Hebben Ged. Staten zich na de aanvaar ding van het ministerschap van den heer v d. Vegtc tot Z. E. gewend om krachtig bij hem aan te dringen op bespoediging van den aanleg van het kanaal? Zoo neen, achten zij dan den tijd niet ge komen om thans na het antwoord van den minister aan den heer Albarda, aan te drin gen op bespoediging van het onderzoek naar de rentabiliteit van het kanaal? Zou het niet liggen op den weg van Ged. Staten om krachtige pogingen aan te wen den, het nog aan de som van 654 millioen gulden ontbrekende bedrag, dat door be langstellenden moet worden^ bijgedragen, zoo spoedig mogelijk bijeen tè krijgen? Zouden Ged. Staten niet genegen zijn de provinciale bijdrage te verkoogen, even tueel daartoe een voorstel te doen, indien de gemeentebesturen in Overijsel, welke bijdragen bebben toegezegd, zich daartoe eveneens bereid verklaren, zoodat zoo doende gezamelijk ponds-ponds-gewijze het ontbrekende bedrag zou worden gevonden? Achten Ged, Staten verbetering van de afwatering van, Twente voor zoover be treft het Regge-gebied en Buurserbeek door afwatering voor een groot gedeelte op het te graven Twente-Riin-kanaal1 niet van zoo veel belang, dat ook daarom het kanaal voor Twente een levensbehoefte is? Zou het niet gewenscht zijn de aandacht van den minister van Waterstaat op het belang van die afwatering te wijzen, opdat Z.E. bii het rentabiliteitsonderzock daar mede rekening kan houden? In antwoord op de schriftelijke vragen van het Kamerlid Van Rnpoard, bctrefien- Jc het wekelijks ter kennis brengen van de korpsen, welke onder-officieren niet meer behoeven af te vloeien, deelt de minister van oorlog thans mede, dat het onjuist is, dat het aantal sergeanten, dat op 1 April 1927 wegens overcompleet den dienst had moeten verlaten, door verschillende muta ties reeds is verminderd, dan wel, dat deze vermindering zeker kan worden verwacht. Aanvankelijk, zoo zegt de minister, heeft het in de bedoeling gelegen, bij de infan terie te doen afvloeien: a. alle onderofficie ren die in de bestaande organisaties over compleet waren, b. 48 seirgeant-majoors- administrateurs en 48 fouriers, dit in de nieuwe organisatie overcompleet zouden worden, en wel de groep b, in verband met de vermindering van het aantal com pagnieën. Met het oog op de toezegging, in de Tweede Kamer gedaan, en het be houden der sergeant-majoors-administra- teuTS als nog in overweging te nemen, is besloten, dc rfvloeüng van deze 48 scr- f'eant-iraioors-adnunistrateurs te vervangen dcor die van evenveel sergeanten, die in de nieuwe organisatie kunnen worden ge mist. Deze meerdere afvloeiing van s'-gean- ten zal worden verkregen door vrijwillige op wachtgeldstelling open te laten, tot dat het totaal, dat moest afvloeien is bereikt. Vergeleken bij het oorspronkelijk voorstel, waarbij bij de infanterie verplicht afvloeien 118. rullen nu verplicht afvloeien 70 onder- offi .'ren, terwijl afvloeiing van 48 onder officieren zal worden verkregen door vrij willige aanmelding en natuurlijk verloop. Op het vliegkamp Schellingwoude is aangekomen de Noorsche vliegboot „N. 25" op haar derden tocht naar Harwich. Aan boord van de vliegboot bevond zich een van de Noorsche Ministers die heden een bespreking te Rotterdam zou h"bben. Het ligt in de bedoeling, dat de „N. 25" morgen weer zal vertrekken ter voortzet ting van de reis naar Harwich. ten van de eigenlijke Utrechtsche straat haar ten goede zal komen. De straat wordt korter en verhoudingsgewijze dus breeder, d? as werking van het Palcis voor Volks vlijt zal meer effect sorteeren. „Wij gaan ervan, uit dat de rest van de Utrechtsche straat niet verbreed wordt. Dit is trouwens volmaakt overbodig. „En ten slotte de tirade over den „kip- penhoek", wier behoud1 het oude beeld van bet Rembrandtsplein had moeten redden. Wij vragen ons met verwondering af wie sinds het rampzalige oogenblik dat het prachtige oude, gammele hek om de slinger paadjes rond de gemoedelijke beeltenis van Rembrandt vervangen is door het gladge schoren, gazon met het stijve geschoppeerde lintzaagband, hier nog over het oude stads beeld durft gewagen. Moet nu waarlijk deze I vervlakte kippenhoek als zondebok dienen? De commissie meent het zelf niet, want zij voegt er aan toe „het nieuwe standbeeld krijgt niet de karakteristiek van een wel overwogen plan." Door den „Groep Groot Amsterdam", is aan den Raad van Amsterdam het volgende adres gezonden: Overttr^-1 van de groote beteekenis van onze staa voor het Rokin-vraagstuk, dat binnenkort bij Uwen Raad in behandeling zal komen, mèenen ondergeteekenden, ver tegenwoordigende de Groep Groot-Amster dam, bij de vele inzichten die Uwen Raad reeds kenbaar werden gemaakt, .ook hun oordeel te moeten voegen, omdat het hun wil voorkomen, dat 't vraagstuk te zeer op zich zelf wordt beschouwd, terwijl het toch een onderdeel is van de verkeersregeling in de geheele stad. Het Rokin-vraagstuk is, naar de meening van ondergeteekenden, in de eerste plaats van stedebouwkundigen aard nog meer dan van architectonischen aard, cn het zal eerst dan tot een oplossing kunnen worden ge bracht, wanneer aan de hand van een alge meen uitbreidingsplan de toekomstige ont wikkeling in goede banen kan worden ge leid. Om een beslising ie nemen betreffende het Rokin, is noodig, dat men de functie kent, welke het in de toekomst in het net van verkeerswegen in de binnenstad zal hebben te vervullen en deze functie is slechts te bepalen, wanneer het geheele ver keersprobleem onder het oog is gezien. De Groep Groot-Amsterdam mocht uwen Raad er reeds op wijzen van weik een pri mair belang het is, dat een plan Groot- Amsterdam tot stand komt; nu de verkeers regeling op het Rokin om oplossing vraagt, blijkt naar haar meening wel zeer duidelijk, dat zulk een plan niet kan worden gemist. Partieele behandeling zal in de toekomst tot groote moeilijkheden aanleiding kunnen geven; een treffend voorbeeld daarvan is het gebouw van dc Industrieele Club, dat, slechts een luttel aantal jaren geleden ge bouwd, nu reeds een sta in den weg blijkt te zijn. Op grond van het bovenstaande zouden ondergeteekenden Uwen Raad met den meesten aandrag willen verzoeken geen verstrekkend besluit betreffende het Rokin te willen nemen, alvorens het net der hoofd verkeerswegen in de binnenstad met de richting der uitvalswegen is aangegeven, waarbij zij op het weder ter hand nemen van een algemeen uitbreidingsplan met klem zouden willen aandringen. De commissie van bijstand betreffende de gemeente-financiën. Onder voorzitterschap van wethouder Wibaut vergaderde ten Stadhuize andermaal dc Commissie van Bijstand in het beheer der gemeen tefinanciën. Aanwezig waren alle commissieleden, t.w. de heeren E. J. Abrahams, G. Baas Kzn„ \V. Boissevain, A. R. Ophorst, S. J. Pothuis, mr. C. P. M. Romme en F. J. A. M. Wierdels; benevens de heeren J Walch, administrateur der gemeente-financiën en JFabricius, secretaris der Commissie. Er is bijna twee uren beraadslaagd over de mogelijkheid van bezuiniging op een aantal tamelijk wel ondergeschikte punten. Het totaal der tot nu toe verkregen resul taten zet, naar het „Hbld." verneemt, met betrekking tot de vermindering van het to taal aan uigaven op de begrooting-1927, „weinig zoden aan den dijk". Maar enkele groote punten: de Nota aangaande de bezuiniging op het Hoofdstuk der „Openbare Veiligheid", der grond- en Ieeningspolitick, der onderwijsuitgaven, moeten nog ernstig worden bezien. Dat zal in eene volgende vergadering ge beuren. Eenigen tijd geleden is het advies van de sub-commissie uit de Amsterdamsche Schoonheidscommissie verschenen inzake den bouw van het nieuwe kantoor voor de Amsterdamsche Bank op het Rembrandts plein aldaar. In het „Bouwkundig Weekblad" wijdt de heer J. P. M(ieras) een beschouwing aan dit advies. De meening aangaande de winkels blijkt hij niet te deelen. Sinds de verplichte win kelsluiting is daarvan geen verlevendiging van het avondaspect te verwachten, zelfs niet al blijven de lichten aan. Levendigheid geven de koopers en die kunnen niet terecht. „Vv anneer de Schoonheidscommissie van oordeel is, dat hei stadsschoon van Amster dam gebaat zal1 zijn met een levendig avond aspect, moet zij een actie gaan voeren- om dc acht-urige winkelsluiting opgeheven te kriigen." Dc commissie had beter op een café-res taurant kunnen aandringen. De beschouwing gaat verder: „De monumentale groepecring van de wanden der Utrechtsche straat ten opzichte Van de van het Paleis van Volksvlijt af gaande aslijn af is verbroken. Door dc ver vlakking van den z.g, kiupenhoek wordt het oude beeld uiteengerukt. (De terminologie is van de S. C.). Het argument dat door ver plaatsing van de rooilijn aan eene zijde over een vierde gedeelte van de straat, de aswerking van het Palcis van Volksvlijt zal schaden, lijkt ons niet juist. Integendeel, zij zal aan het aspect van de Utrechtsche straat ten'goede kernen. Voor hen, die vaak door de Utrechtsche straat wandelen is het bekend dat deze straat tc lang is om het effect van den koenelbouw van het Paleis voor Volksvlijt geheel tot zijn recht te laten komen. Door haar lengte is de Utrechtsche straat een smalle straat. Iedere smalle straat heeft uit zichzelf al een voel baar middenvlak, hoe breeder de straat wordt, hoe minder dit denkbeeldige midden vlak voelbaar wordt. Het wordt eerst weer aesthetisch waarneembaar wanneer aan het eind een object is geplaatst dat de as der straat weer aanduidt, „Omgekeerd is zoo een obiect aan het eind van een smalle straat eenirfszt'ns over bodig, doelloos. Zoo'n obiect krijgt beteeke nis aan het eind van een straat, die met betrekking tot dat object geproportioneerd is. „Daarom zijn wij overtuigd dat het inkor-1 Op den feestdag van den H. Petrus Ca- i nisius, 27 April a.s., zal het standbeeld van i den Heilige in het Hunerpark te Nijmegen plechtig worden onthuld. Naar dc Msb. verneemt zal ook Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen bij die p'echtigheid te genwoordig zijn en een pontihcalc H. Mis opdragen in de St. Canisiuskerk. Men schrijft ons uit 't Missiehuis te Uden: Met groote blijdschap werd verleden Zon dagmorgen door de bewoners van St. Willi- brord 't bericht ontvangen van de benoeming der laatst-gewijde priesters, door den Hoog Eerw. Alg. Overste van Steil, Pater Dr. W. Gier. Behalve Pater Piet Belljens, die de be noeming ontving tot leeraar aan het Missie huis te Uden, werden alle nieuw-gewijden, volgens hun wensch, bestemd voor de Missie van FIores-Timer (N. O. I.); n.l. de paters Jac. Bakker uit Wervershof (N.-H.); Wil!. Daniels uit Beugen, (N.-B.); Herm. Enninga uit Vlagtv/edde, (Dr.); Piet Heerkens uit Tilburg; Matthieu Naus uit Neer, (L.)Jan Srfiit uit Andijk (N.-H.). Met deze nieuwe missionarissen zal van den zomer (voor der, tweeden keer) naar zijn Missie vertrekken Pater Bern Glaneman, oud-provinciaai op Flores. Binnenkort zullen in het bekende Instituut St. Louis te Oudenbosch enk"le zeldzame jubilea worden gevierd. Op 1 Mei herdenkt de Eerw. Broeder Augustinus den dag, waarop hij vóór 60 jaar geprofest werd; op 4 Mei viert Broeder Alphonsus even eens zijn diamanten kloosterfeest, terwijl het op 27 Juni 50 jaar geleden is, dat Broeder Willibaldus in de orde trad. Naar de „Geld." verneemt, zal Arnhem binnenkort waarschijnlijk weer een nieuw klooster rijk worden. Er beslaat n.l. zeer veel kans, dat hier een slotklooster geves tigd zal worden van de ongeschoeide Car- meiitessen van de H. Theresia, een con templatieve orde, die slechts enkele kloosters in ons land telt en waarvan het moederhuis te Schiedam is gevestigd ROTTERDAM, Dinsdag 15 Maart. Eieren. (Rott. veiling). Aanvoer 255.(00 st. Prijzen kippen- f 4.506.25, eenden- f 5-5.70 Vee. Ter markt waren aangevoerd 168 paarden, 7 veulens, 1556 magere runderen, 976 vette runderen, 358 vette en graskal veren, 1212 nuchtere kalveren, 98 schapen of lammeren, 37 varkens, 189 biggen. De prijzen waren als volgt koeien ie qual. 90100 c., 2e qual. 8085 c., 3e qual. 6575 c., ossen le qual. 9998 c., 2e qual. 8590 c,, 3e qual. 7075 c., stieren le qual. 8090 c., 2e qual. 6575 c., 3e qual. 6070 c. per kg. vette kalveren le qual. 150160 c., 2e qual. 130145 c., 3e qual. 110125 c., melkkoeien f 190310, kalf- koeien f 200425, stieren f 185350, pin ken f 145195, vaarzen f 150175, werk paarden f 200400, slachtpaarden f 160 250, hitten f 100250, graskalveren f 60 100, nuchtere kalveren f 69, fokkalveren f 1218, biggen f 152.0, overlbopers f 25—40. Vette 'runderen met iets lagere prijzen, in het bijzonder voor 2e qualiteiten. Vette kalveren met tamelijken aanvoer en staticn- nairc prijzen, handel traag. Graskalveren met redelijken aanvoer en handel, nuchtere en fokkalveren traag ver handeld. Biggen en overloopers met zeer tragen handel tot lagere prijzen. Paarden met flinken aanvoer maar weinig kooplust. SNEEK, 15 Maart. Vee. Ter markt waren 273 melk- en kalfkoeien f 155360, 35 vette koeien f210320; 11 vette kalveren f40 80; 878 nuchtere kalveren f 613; 222 pin ken f 40125; 303 schapen f2240; 311 varkens f 50120; 93 biggen f717; vette runderen 4042ct.; vette kalveren 60 65 ct., vette varkens 2730 ct., zouters 27 28 ct. per Kg. Melkvee met goeden handel; vette koeien kalm en lager; vette kalveren prijshoudend; pinken met goeden handel en veel vraag voor Spanje; nuchtere kalveren met flinken handel; schapen met flinken handel en duur; vette varkens en zouters iets lager, biggen traag. 's-HERTOGENBOSCH, 15 Maart. Boter (Bericht van de Coöp. Roomboterfabriek). Aangevoerd 31625 Kg. Hoogste prijs f2.12, laagste prijs f 1.98, middelprijs f 2.06 per Kilogram. BODEGRAVEN, 15 Maart. Kaas. Ter markt waren 103 wagens. Prijzen f 4046, rijksmerk le soort f 4952%, 2e soort f 44 47. Handel matig. PURMEREND, 15 Maart. Kaas. Aan voer 13 stapels fabrieksbaas met merk f 47, 7 stapels boerenkaas met merk f 44. Boetr. Aanvoer 670 Kg. fl.952 per Kg. Vee. Aanvoer 552 runderen als: 90 vette koeien 7080 ct., per Kg. melk- en geldekoeien f 120325, 33 vette kalveren f 1.351.50 per Kg. 1111 nuchtere kalveren f 1033, 18 stieren, 30 paarden f 80200, 632 scha pen, vette schapen f 4050, overhouders f 1843, 450 vette varkens, slachtvarkens 6065 ct.,' zouters 5862 ct. per Kg. 65 magere varkens f 2040, 267 biggen f 16 24. Handel in runderen cn kalveren matig, in varkens en schapen vlug. Eieren. Kippen- f 5—5.50, eenden f 5 per 100 stuks. PURMEREND, 15 Maart. Eieren. Aan de veilingen werden aangevoerd 180.000 kip pen- f6.205.40 en 110.000 eenden- f5 7,30 per .100 stuks. ROERMOND, 14 Maart. Eiermijn. Aan voer 4.150.C00 stuks. Prijzen kippen- f 5.20 6.20 id. kleine f 4.605.10, eenden- f 5.70 6.30 per 100 stuks. VENLO, 14 Maart. Eieren (Cöop. Vei lingver.) Aanvoer 1.040.000 stuks; kippen- f 5.10 a f 6.20, kleine f 4.505, eenden f 5.90 6.10, ganzen f20.5021.—.per 100 stuks, i DONDERDAG, 17 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.304.30 Uurtje voer wees- en zieken huizen 5.00—6.45 Concert door het H.D.O.-orkest, Jan Nieland, piano. 6.45 7.45 Beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handelsrecht. 10.39 Persb, 8.10 Aansluiting van den Stads schouwburg te Amsterdam. Caecida-con- cert, Orkest o.l.v. Pierre Monteux. Soliste Mevr. Noordewier-Reddingius DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert. De band van H. M. Royal Airforce en so listen (contra alt, t°nor. cello). 12.05 Gedichten van Tennyson. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2 45 Voorlezing: Mo by Dick. 2.50 Lezing B* fore and after the war. 3.20 Evensong van de West minster Abbey 4.05 Lezing: On imagi ning things 4 20 Orkestconcert. 5.20 Causerie: Up hill and down dale. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert, Davcntry- kwartet.. 6.35 Landbouwber. 6.40 Het Davenlrykwartet. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.0b Caurcrie: Ladies Golf. 7.2C1 Lezing: The tournament. 7.35 Dc piano-sonates van Mozart, pianomuziek. 7.45 Lezing: Nature's camouflage. 8.05 Dansmuziek 8.20 B. B. C. National Concert. Koor Orkest (150 musici) o. 1. v. A. Honegger en G. Holst. Om 9 35 on derbroken door de weer- en nieuwsber. 1 10.25 Lezing Wanderings in Australia. 10.3512.20 Dansmuziek, PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 10.50— 11.20 Nieuwsber. en muziek. 12.50 2.10 Concert. Orkest 5 055.55 Kin deruurtje. 9.0510.50 Concert. Orkest en vocale solisten. LANGENBERG, 469 M. 10 20—11.20 Con cert 12.501.50 Kamermuziek (piano, viool, cello). 4 205.20 Concert. Lie deren, koorzang en instrument, soli, or kest, alt, sopraan, cello. 7.359.20 Con cert door het groote orkest, o. L v. Dr. Buscbkotter. KÖNÏGSWÜSTERHAUSÈN, 1250 M. I.057.05 I-ezingan en lessen, 7.20 11.10 Radio cabaret. Orkest, Poelgeest, viool. A. Seeker, piano. H. Ritter, cello. W, Kruger, harp. A. Manntzhusen, so praan. Daarna dansmuziek in Gölln.ers Guten Stuben. HAMEURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 3.354.2Q Kamermuziek. 4.20—5.20 Trio-concert, 5.206.20 Dansmuziek. 7.20 Radio-cabaret. Zie Königswusterhausen. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Kin,der uurtje. 8.50 Orkest-concert. 9.55— 10.50 Dansmuziek. AMSTERDAM, 15 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.305.50, id. blauwen f 5.205.50, id. bravo's f 5.255.40, id. eigenheimers f 55.25, id. eigenheimer poters f 3.50 3.75, id. bf- uwe poters f 3.253.50, id. bonte poters f 3.253.50, id. roodstar poters f 3225 3.50 ÏJpolder bravo's f 5.155.40 Anna Paulowna zand f 56, id. roodstar f 4.70— 4.80 Hillegommer zandaadappelen f 5 6 Friesche borgers f 4.90b.10 p. hl. Winter Malta f 1314 per 100 kg. ELST (Bet.). Fruitveiling V.V.O.B. Extra Spaansche rabouwen 27, 1ste soort 22, 2de soort 12, rabauwen 1819, 2de soort 1314, goudreinetten 1ste soort 41, 2e soort 26, Bredero's 25, Keulemans 1825, extra Brugge reinetten 30, 1ste soort 25, 2de soort 18 ct. per kg. GRONINGEN, 15 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 350370, 2e f 275 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s. f 325375, 2e s. f 250300 kalfvaarzen le s. f 275300, 2e s. f 170190 stieren le s. f 0.740.76, 2e s. f 0.660.68 slachtvee le -s. f 0.82—0.84, 2e s. f 0.72—0.76 p. kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 vette schapen le s. f 4045, 2a s. f 3035, weide- schapen le s. f 3638, 2e s. f 2528, weide- lammeren f 10—14 vette kalveren f 1.05 1.10,2e s. f 0.940.98, vette lammeren f 22 28, loopvarkens f 1729, vette varkens le s. f 0.600.62, 2e s. f 0.540.56, zouters f 0.560.58, biggen f 713, f 11.50 per week. Aanvoer 182 vette koeien, 497 kalveren, 789 k?If- en melkvee, 68 stieren, 238 scha pen, 761 vette en Londensche varkens, 663 magere varkens en biggen. Het kalfvse, melkvee, slachtvee en de stieren werden bij grooten aanvoer niet vlug maar legen vorige week's prijzen opgeruimd. De prijzen der vette en nuchtere kalveren waren ruim zoo hoog, de laatste brachten van f 49 op. De wolveehandel had bij zeer kleinen aanvoer in alle soorten een ruim prijshoudend verloop. Vette varkens prijs houdend. Zouters iets lager. De handel in biggen was bij overgrooten a invoer slecht. GRONINGEN, 15 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt; 15 Maart 8 Maart. Zomertarwe f f Roode tarwe 13.75-14.25 13.25-13.80 Witte tarwe 13.50-14.10 13.25-13.80 Inl. rogge 11.50-12.50 11.25-11.90 Wintergerst 10.50-11.50 10.25-11.25 Zw. gerst 10.25-11.25 Zomergerst 10.25-11.10 10.25-11.10 Witte haver 9.25-10.00 9.00- 9.75 Zwarte haver 9.00-10.20 9.00-10.2 Gele haver Bi. Peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardebooaen 11.00-12.75 11.00-12.75 Wierboonen 11.00-12.75 11.00-12.75 Waalsche bn. 13.00-16.00 Karwijzaad 25.00-35.00 25.00-35.00 Koolzaad 16.00-25.00 18.00-23.00 Geel m. zaad 16.00-24.25 16.00-24.75 Kanariezaad 10.00-12.10 10.00-12.00 Lijnzaad blbl. 12.00-17.50 12.00-20.00 ld. witbl. 12.00-17.50 12.00-20.00 BI. maanz. v De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per Kg. NIJMEGEN. 14 Maart. Varkens. Aange voerd 129 vette varkens, per Kg. f 0.30 —0.32; '770 biggen per stuk f 12—15. Vee. Aangevoerd: 37 vette koeien per Kg. f 0.40—0.45; 9 dragende koeien f 175 —250; 18 vette kalveren per Kg. f 0.32 0.40; 170 nuchtere kalveren f 816; 4 scha pen f 1721; 5 geiten f 610. Eieren. Aanvoer 295.000 kippen-, f5— 5.50. per 100 stuks. 13.50-24.00 13.50-24.00 Onder voorzitterschap van den heer B. G. Brink, werd' te ïerwolde een vergadering gehouden van de Coöperatieve Stoom- Zuivelfabrick „De Boerenstand", waarbij de voorzitter allereerst mededeelde, dat hij als zoodanig zal aftreden (applaus). Spr. ging vervolgens uitvoerig op de aanleiding daartoe in. Hij merkte op, dat de fabriek, welke uitstekende producten aflevert, thans berucht is geworden. Volgens spr. zouden du minder gunstige bedrijfsresultaten ge deeltelijk een gevolg zijn van een teveel aan personeel. Het rappoit van de commis sie, ingesteld om de toestanden aan de fabriek te onderzoeken, was gunsbg. merkte spr op. Aanwezig was o.a. de bur gemeester van Voorst. In weerwil van de aanwezigheid van politie in de zaal, was de vergadering zeer rumoerig, meldt de „TeL" De interrupties waren niet van de lucht, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6