In en om Haarlem. m I m V'erkeersonge' Voornaamste Nieuw Stadsnieuws. -> PIJLTJES ■m Donderdag 17 Maart 1927 50ste Jaargang No. 16502 AangIMe niael, ©p> sSratfie verlies «tfiie rechlen, geschieden uilerlifk driemaal vier en Iwinlig uren na hel ongeval Dït nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad «•»- Uit den Gemeenteraad. V&n pctütisk gesproken. GOUDEN JUBILé VAN ADAM VAN DER HORST, ORGANIST VAN DE ST. BAVO-KERK TE HEEMSTEDE. 'Agenda 18 Maarfc N.V. Begraafplaats „Westerveld". De Bediening in ket Postkantoor. VAN ONZE RECHTBANK. Het Telefoonnet in <_e Bloem bollenstreek. DE HEER A. J. C. DAAMEN 40 JAAR NOTARIS ■IÉK D'è 'abonnementsprijs Scïraagtvooj Haarlem en Agentschappen: fer week 0 25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij yooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. HAARLEMSCHE COURANT BB Hdverfentiën 35 cents per regeL *raag- en aanbod-advertentièn 1-4 jegels 60 ct per pzaatsing: elk» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentlën tusscben deD tekst, als ingezonden mededeeling 60 c( per regeL Bii contract belangrijke korting. Aï:e rbonr:c's op dirblad zijn, ingevolge de veraekeringsycorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7*'; ft bij een ongeval met f Olf) bij verlies van een hand, f 192 bij verlies van een fffl bij'n breuk van f Art bijverliesv.ee» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen dUülHJb'"-verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; t CU," doodeltjken afloop nuU." een voet of een oog; duim oi wijsvinger wil." been of arm; andere vinger» De Raad heeft gisterenmiddag vermoede lijk een der laatste zittingen van Klein- Haarlem gehouden en dan Klein-Haarlem in oen vollen zin des woords. Hoe is het ioch mogelijk, dat vijf en dertig menschen zóó lang en zóó langdradig over de meest onbenullige dingen kunnen praten! De Raad is bijna dood; 't is goed merkbaar. Moge het nieuw.e bloed frisscher zijn! Daar was een eenvoudige vraag van den stadsorganist, om een kleine verandering te brengen in de gemeentelijke orgelconcerten. En daar we'd een breedvoerige discussie over opgezet. Om een voorbeeld van de conversatie te geven: George Robert, die bet weten kan, had opgemerkt, dat de con certen ,in April zoo slecht bezocht worden, onder andere omdat de kerk op de Groote Markt dan zoo koud is. Daar kunt ge uit afleiden, wie de ware muziekliefhebbers zijn, die zelfs de kou trotseeren, zei de heer Joh. Visser. Maar het ergste bezwaar tegen de voorgestelde nieuwe regeling was, dat de koster er zei het in stille en fluisterend zijn stem niet aan geven kon. Immers, wanneer de orgelconcerten van Donderdag naar Vrijdagavond werden verplaatst, dan zou de Zaterdag er alleen zijn om het stof te. verwijderen, dat de bezoekers achterla ten. En dien eenen Zaterdag is daarvoor niet voldoende. Toen na heel lang praten deze plechtige verklaring door den heer Joh. Visser was afgelegd, bleek het geval zóó gewichtig, dat de voordracht tot een volgenden keer' werd aangehouden. De tweede discussie z m nog heel wat meer tijd in beslag nemen, maar eerlijkheids halve dient- gezegd, dat de schuld hier niet geheel bij den Raad lag. De voordracht tot tijdelijke huisvesting van een deel der se cretarie in de benedenverdieping van de school' aan de; Prins- Hendrikstraat, bleek slecht voorbereid. Wanneer dan zulk een voorstel een paar dagen -vóór de openbare behandeling wordt rondgezonden en er is voor de Raadsleden geen voldoenden tijd om zich vooral eens te oriënteeren, dan komen alle bezwaren en bezwaartjes in den Raad en is. het eind van zulk een discussie niet te zien. De zaak waarom het ging was deze: wan neer, op 1 Mei. a.s de annexatie haar beslag krijgt, dan moet de gemeente klaar staan om 30 tot 40.000 nieuwe gemeentenaren op te vangen. De tegenwoordige hulsvesting van don Burgerlijken Stand en van de belasting controle is eigenlijk al onvoldoende voor Kléin-Haarlem. Bovendien moeten de nieu we kiezerslijsten worden opgemaakt. Dus is er voor de secretarie nieuwe ruimte noodig. De burgemeester zette dit heel, klaar en duidë'ijk uitesn,nadat eerst, een half dozijn sprekers zich tegen de voordracht hadden verklaard, en om aanhouding hadden ver zócht. B. en W. trokken zich toen in raad kamer terug, waarna de voorzitter de ver dediging begon en aanhouding afwees. Het verzet gold tweeërlei: onderwijsbezwaren en critiek op het nemen van een incidenteèle beslissing over inrichting van gemeentege bouwen. De onderwijsbezwaren konden wij niet voelen. De beer Scboll sprak van on rust, welke in de onderwijswereld zou worden gebracht, wannteer de kinderen de zer school van de beneden- naar de bo- venverdiepig moesten verhuizen en daar door één klas zou gedetacheerd moeten worden! De heer Boes vond het geval op zich zelf vrij onschuldig, .doch vreesde, dat het niet bij de verhuizing van benaden naar boven zou blijven. Er zou in September wel eens kunnen blijken, dat de secretarie de geheele school noodig had en het was onverantwoordelijk om over het lot van deze goedé school te' beslissen, wanneer niet te voren vast stond, welk gebouw daarvoor in de plaats kwam. En mej. Berdenis wilde het onderwijs niet aan de secretarie op offeren. Op zich zelf was de verhuizing, niet zoo heel erg. Maar het was wel erg, dat aan een bloeiende school haar bestaans zekerheid werd ontnomen Vroeger is dit een dubbele school geweest. Toen is ze gesplitst en kwam de bovenverdieping vrij. Hét getal leerlingen is inmiddels al weer greoter dan toen het nog een dubbele school was. Er is al een parallelklas. Dus mag de verdere vooruitgang niet gestoord worden, -door de helft van de school af tc nemen, met de mogelijkheid, dat de andere helft met Septeihbr ook verdwijnen moet. Aldus luidde de critiek. Wethouder Bruch kon gemakkelijk aa-n- toonen, dat hier van vrees voor het scha den van onderwijsbelangen geen sprake was. .De kinderen gaan eenvoudig van be neden naar boven; dat is alles. En het de- tacheeren van één kl^s is toch ook mets bijzonders. ..Verwekken van onrust" is dan ook een groot woord, is erge overdrijving, die door niets gerechtvaardigd wordt. Uit drukkelijk verklaarde de wethouder, dat er geen sprake van was, om in September ook de bovenverdieping aan d* secretarie toe te voegen. Dit vermoeden kon wel door de voordracht zijn gewekt, maar dit was niet cis bedoeling, ln.de oorspronkelijke concept- voo f dracht hadden eenige zinnen gestaan, welke wezen op de -mogelijkheid om later het geheele geb 'uw voor secretarie te be stemmen, Door toedoen van den wetb outer zijntoen eenige zinsneden gewijzigd, blijk baar echter niet voldoende, om den 001- spronkelijken tekst in overeenstemming te1 brengen, met de eit dbesl.'ssmg van B. en w. Dit bracht verwarring in de Raadzaal en maakte van dit vrij eenvoudige geval een verwarde discussie. Dit is ook ons bezwaar tegen de manier, v.-aarop soms de gemeen tezaken behandeld worden. Naast de onderwijsbezwaren gaf bij een deel van den Raad en wel met name bij de sociaal-democraten den doorslag bet lelt, dat de commissie van Op-onbare Werken bii dit voorstel niet was gehoord; dat niet in overleg met de commissie was nagegaan, of' er ook een andere oplossing mogelijk was, te meer, waar het vraagstuk var. de verd eling der gemeente-gebouwen al lang azn de ede is. De burgemeester én wethou der Reinalda legden daarop uit, dat dit de eenige oplossing voor het oogonblik was. Wethouder Reinalda scheidde zich n.m. in deze van zijn collega s af en aan de zijde van B en W. In zijn rede schemerde door, waarom hij zoo gewillig was. Er moeten in- de naaste toekomst toch een aantal nieuwe scholen komen, rr-?ar dr.n aan den buitenkant van de stad. We behoeven dus pit zorg voor het openbaar onderwhs dit voorstel niet tegen te houden, zei hij. En we 'gelotven, dat hij heel wat juister en breeder ;:ag dan ziin nartiigenoot'n in den Raad, die hardnekkig aan uitstel bleven vasthoud sn. Voor ons zou de beslissing ge geven hebben een sympathiek woord, dat de burgemeester sprak, die er n.m. op wees, dat i enerzijds de nieuwe burgers op 1 Mei zoo goed mogelijk, ontvangen moesten wor den, dat men het hun zoo min mogelijk lastig moet maken, maar anderzijds, dat de kosten der gemeentelijke uitbreiding met gebouwen en personeel tot het uiterste be perkt moesten worden. Ziedaar de politiek, die o.i. ever heel de lijn <n de naaste toe komst gevolgd dient te worden. Deze over weging heeft blijkbaar bij de rechterzijde van den Raad dan ook den doorslag gege ven. De rechterzijde sloot zich bij het col lege van B. en W, aan. bij wie zich ook mr. Doosjes voegde en op deze wijze werd met 15 tegen 17 stemmen het voorstel- Scholl tot aanhouding van het voorstel ver worpen en met dezelfde, stemmenverhouding de voordracht zelf gaedgekeu-d. Hierna kregen wij eindelijk eens een wat meer zakelijke discussie te hooren. Bij de voordracht om een crediet van f 163 000 voor nieuwe aspha'teering toe te staan, klaagde de heer Klein Schiphorst over de slechte nieuwe bestrating in de Groote Houtstraat, Kruisstraat en Kruisweg en in formeerde, ol het nu zoo maar aanging, dat de gemeente met zulk slecht asphalt bleef zitten, terwijl de leveranciers tonnen gouds hebben Opgestreken. Wethouder Reinalda gaf een geruststellende verklaring. Inderdaad zi,n er vele slechte gedee'ten in de ge noemde straten. Dat komt. omdat toenter tijd de machines nog. niet volmaakt warep. De leveranciers willen echter zelf die slech te werken niet op hun naam hebben en hebb en aangeboden al de onvoldoende straatgedeelten te vernieuwen. In 1926 is aldus al 37 pet. der asphaltbestrating zon der kosten voor de gemeente vernieuwd. Een nög interessanter discussie was die over het voorstel van B. en W. om nieuw baggermateriaal aan te schaffen. Hierbij deed zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat de heer Klein Schiphorst, die tot nu toe altijd om meer uitgaven voor baggerwevk had gevraagd, nu voorsteldeom de voor dracht van B. en W. niet te aanvaarden. Uit de gegevens van dén directeur was hem ril. gebleken, dat baggeren zoo goed als niet meer noodig was. In 1913 lag er in de grachten ruim een meter dik bagger. Nu is deze langzamerhand uitgeschept, tot 5 a 20 c.M. in den Kinderhuissingel, en iets meer in de Amsterd. Vaart en Bakenessergracht. De gemeentelijke baggermachine ligt trou wens al lang stil. Of ze wordt verhuurd naar elders. Dus, zei de heer Klein Schiphorst, hebben we de aangevraagde motorsleepboot en 'de- bakken niet noodig en kan het ge- vr.' credkt. .vra f 31.0Ü0 voor baggeren gevoegelijk tot f 10.000 verminderd worden. De heer Van Liemt wierp de belangwek kende vraag op, ol de vervuiling van het water wel in de stad moest gezoclit worden. Een deskundige had hem meegedeeld, dat men momenteel in Spaarndarn het vuile Water uitpompte en door de Leidsche Vaart weer evenveel water in onze grachten spoelde. Het zou noodig zijn om de Leidsche Vaart tot voorbij de Zandv. laan goed schoon te houden; dan was er kans op ver betering van ons grachtwater. Dr. Adrian stelde daartegenover, dat er toch altijd nog 80.000 mensch en zijn', die dagelijks allerlei vuil door de riolen in de grachten brengen. Er is dus maar één middel om den stank radicaal kwijt te ra ken, nl. de rioleering op een groot buizen stelsel laten oopen en dit naar zee afvoeren. Wethouder Heerkens Thijssen toonde te genover den-heer Klein Schiphorst aan, dat er geen sprake van kon ziin, om het bag- germaHriaal op te geven. Baggeren immers blijft vo'orloopig hoog noodig. Dan gaat het er maar om-, cp welke wijze het moet ge schieden. De tot nu toe gebruikte sleepboot is totaal op.. Bakken heeft de gemeente niet; die moeten altijd gehuurd worden. En nu lijkt het veel economischer om het mate riaal zelf aan te schaffen, dan het van an deren te huren. Dé. gemeentelijke machine is sinds 1924 niet mger verhuurd. In den winter moet zij echter stil liggen, met het oog op mogelijke vorst en voor het aan brengen van hoog noodige reparaties.^ De opmerking van den heer van Liemt, leek den Wethouder interessant genoeg, om ver der te onderzoeken. Met baggeren van de Leidsche Vaart komt men hier echter in middels niet mee. I nmers. de. bedoelde vervuiling van de Leidsche Vaart geschiedt door verrotting van planten. Dit vuil zweeft in het water; is dus met een baggermolen niet te verwijderen. En wat het pan van dr, Adrian betreft, dal is al zoo dikwijls be sproken en wordt trouwens onderzocht. Een buis leggen, van Haarlem naar zee kost echter zóóveel geld, dat daarover voorloo- pig wel niet te denker) is. Aldus werd met enkel de stemmen van de heeren Klein Schiphorst en van Santé de voordracht goedgekeurd, nadat de heer van Liemt. den heer Joosten nog een wel verdiende afstraffing had toegediend. Dit sociaal-d nrocratische lid beduidde n.m. den heer van Liemt, dat deze zich oo een des kundige had beroepen, zonder diens naam te noemen. Ik ken dien deskundige ook, zei de heer Joosten, maar die beeft alleen ver stand van planten, niet van bagger! De heer van Liemt vroeg den heer Joosrin voortaan eens uit te scheiden met dit schoolmees teren, wat de Raad;,l:den danig begint te vervrien! Inderdaad, dat moest eens gezegd worden. Ten slotte is nog het voorstel behandeld om een terrein aan de Zomervaart uit te geven aan d' ve-ecniging .Oosterkwartier voor speelterrein. De h-erer, K'-esen, Car- tricum en Job. Visser informeerden, of ook andere vereoni,':n*en en in h-t algemeen de kinderen van de buurt van dit terrein zou den kunnen nrofiteeren, waarop wethouder Bruch bevredigend' antwoordde. In liet jongste nummer van ,,De Gemeen schap" wijst Aibert Kuyle de aanspo ring, tot de katholiek jongeren" gericht, om zich meer met po'itiek te gaan bemoeien, van de band. „We weten maar één ant woord schrijft hij tnder meer dat van den gemiddelden straatjongen: als we gek •zijn., We- doen niet mee. Nu niet en mo gen Ook niet. U moet bet doen met die andere .jongeren; die strooibiljet ~n rondbrengen, op fietsen rijden in den verkiezingsoptocht en 's avonds on hooge ladders de stad beplak ken. ,,Er zijn nu heusch genoeg karakters be dorven, levens ve-gald, beginselen versme ten; er is genoeg cujtureele waarde ver knoeid Wij weten al bijna niet meer wat er gebeurt. Of van Wijnbergen nog leeft, en of het Politiek Advk-s is opgevolgd Of Co- lijn over ons tevreden is en of de coalitie nog bestaat. We hebben andere dingen te doen." Men mag er zich toch eigenlijk wel eens over verwonderen, hoe een nuchter, ver standig denkend mensch dergelijke nonsens kan neerschrijven en hoe iemand, die toch aanspraak wil maken op eenige achting van anderen, zich kan blampi'ren, door dergelijke redeneeringen ten beste te geven, die zoo duidelijk als de dag toonen, dat de schrijver niet het minste begrip heeft van hetgeen hij zegt. Het gaat toch maar niet aan, dat de een of ander, dien men in minder parlementaire bewoordingen zou kenmerken met de kwali ficatie; Kwajongen,,met een air van zelfbe wustheid en cynisch kalme minachting het ingespannen moeizame werk van onze Room- sche propagandisten poogt belachelijk te maken en het zijdelings wenscht te doen voorkomen, alsof onze propagandisten, van eenigen geëxalteerden aanleg niet zouden zijn vrij te pleiten. Men mag voor de eene zaak meer gevoelen dan voor de andere, men mag over een of ander onderwerp zijn eigen meening koesteren, maar dan diene men als fatsoenlijk mensch toch eerbied te hebben voor de opinies van anderen en dan gaat het niet aan, sommige personen zoo maar, zonder eenigen schijn van voldoende redeneering, belachelijk te maken. Want. wie onze propagandisten, al is t ook zijdelings, bespot, geeft zich. zelf daar mede het meest evidente brevet van onwe tendheid, omdat hij ten eenemriale misver staat bet noodzakelijke propagandawerk voor onze eigen Roomsche partij; en de on bezonnen schrijver had zich dan ook wel tienmaal mogen bedenken over het'geen hij wilde'gaan beweren. Blijkbaar heeft hij dit niet gedaan, en er zoo maar klakkeloos op neergepend; deed hij djit wel, des te erge: voor hem-en het eenig afdoendeantwoord op zulk een on- noozele tirade kan slechts een schamper glimlachen of een medelijdend schouderop halen zijn. Dat wat de eerste boutade betreft. Erger nog wordt het, wanneer de schrij ver meent, zich ;en oordeel te moeten aan matigen over de politick, die hij wil ken merken met enkele holle phrases, zooalsi karakters bedorven, levens vergald, begin selen versmeten, culiureele waarde ver knoeid. Wel ja, laten we zoo nog even doorgaan, waarom niet; karakters vermoord, levens verwo'est, beginselen door 't slijk gehaald, cultureel» waarde vertrapt, enz. enz. Het is een -betrekkelijk gemakkelijk kunstje, om kolommen vol van dergelijke aantijgingen neer te schrijven, maar ernsti ger -is - het, de verantwoordelijkheid vqor dergelijk gebral te moeten dragen. Indien werkelijk de politiek begrepen werd jsoo- als'Vf allien bégrepen moet worden, zou de schrijver haar wel anders zien en zich niet tot dergelijke snoeverijen opblazen en het strekt hem absoluut niet tot eer, dat hij niet weet, of van Wijnbergen nog leeft, of het pclitiek advies is opgevolgd, of Co- lijn over hem tevreden is en of de coalitie nog bestaat Het antwoord van den schrijver aan de jongeren, i etwelk wij hierboven curiositeits- halve afdrukten, besluit met een niets en toch weer veelzeggende slotzin: „We heb ben andere dingen, te doen." Nietszeggend, omdat de schrijver wijselijk heeft verzwegen? wat die andere dingen zijn. Veelzeggend, omdat de schrijver daar mede tevens, zich zelf verslaat. Juist, Albert Kuyle, u heeft andere din gen ie doen. Doe die en we hopen, dat u ze dan niét zult doen op die wijze, waarmede u nu ge poogd hebt uw standpunt te rechtvaardigen en waarmede u zich verwaardigd hebt uw opinies wel te willen vastleggen. Doe andere dingen, omdat ge van politiek niets afweet, maar laat dan s.v.p. het voortaan ook na, het werk van anderen, dat hun dierbaar is, belachelijk te maken. voor arme zieken de' S E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus, Aanvragen ook voor n et-leden van" de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclassseringsverzeniéind afd. Haar lem Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin centiusvereeniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. 3NELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 én vérder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel DE RQQDE KRUIS TRANSPORT COLONNE {EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN) en REDDINGSBRIGADE (Gas-, Verstikkings- en Eléctriciteits-ongevallen) is aangesloten onder nummer 12685. (bii geen gehoo: 10392). Sociëteit „St, Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Bestuur Kiesvereeniging, 8 uur Meubelmakers .8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur „Amicita 8 uur R.-K. Bevolkngsbureau 8 uur .Bestuur- Zuivelberejders 8 uur. St. Josepbgazellengebouw. Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Militairenvereeniging Zoetestraat 14 R.-K. Mannënkoor „Philip Loots" 8 uur. Gemeentelijk Or- Gem. Concertgebouw o'elconcert 8 uur. Schouwburg, Jarsweg Lezing vereeniging j.Oost en West" 8 uur. R.-K. Krirg, Jansstraat 49 - Jaarvergade ring R.-K. Kring half 9 uuir. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vooif onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs voot mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van .9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur. 's avonds van half 8half 9 uur, 's Zaterdags alleen van 9'412 uur R.K Arbeidsbeurs voor. Vrouwen en Mejs- ies Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en all.é werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 8—q uur. behalve Zaterdag avond Te! 11671 A'keidsbemiddcl'ngsbureau van het Sint Fiarciscrs Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van. 8—914. uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- ■v"nd B.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49-— Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur be- hal'e des MaandagsqcMends en oo Zon en F'-esïdagen. Uitleenen van boeken ^/ar 25 uur en van 7 -9 W oens- dagcriddag ruilen van kinderboeken. St. Mnrthfivereenlginfi B'oemhofstraat 1 Zondags en Woensd"gs van 810 uur n.m gezellig samonzim vior Hollandscbe meis:es. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereoniglng Jansstraat 49 Aanviagén om versterkende middelen Het zal 1 Mei a.s. 50 jaar geleden zijn, dat Adam van der Horst voor bet eerst het orgel besteeg van_.de R.K. kerk te Heemsfede, toentertijd nog gelegen aan de Koediefslaan. Wij maakten eenige dagen geleden een gemoedelijk praatje over de voorbije halve eeuw, met den nog veerkrachtigen, breed gebouwden bleekerszoon, wiens leven niet zonder kruisen was, want van zijn 15 kin kinderen schonk hij er reeds 13 terug aan i God. „Ja, het was eigenlijk bij ongeluk, dat ik organist werd. Zooals u weet, organist zijn, b hoorde vroeger tot de eereoosten, en deze waren ook toen niet gemakkelijk te veroveren. Het toeval wilde echter, dat ik op 14-jarigcn leeftijd nu en dan de gelegen heid kreeg om in noodgevallen het orgel te bespelen. Dit duurde zoo 3 jaar, totdat ik op 1 Mei 1877 onder Pastoor Kerlen mijn vaste aanstelling kreeg. De 'i--"4 tusschen de kerkelijke en profane muziek was toen juist ontbrand. Heernste.de was nog een eenvoudig, landelijk dorp, overwegend Ka tholiek, terwijl hoofdzakelijk, zooals ook heden nog, de bron van inkomsten bestond uit de bleekerijen en eenige bloemisterijen. Groote uitgestrekte bleekersvelden rolden zlcfi uit over het' land tusschen Bleckers- vaart en Heeremveg, toen in 1877 mijn va der aan de kerk een stuk grond verkocht, waarop oa. in 1879 de R.K, kerk werd gebouwd." „Was u steeds uw eigen leermeester?" „Neen, mijn leermeester was de vader van den bekenden organist van de St. Joseph- kerk in Haarlem. Hendrik Andriesszn, wiens lessen in orgelspel en piano ik 10 jaar lang volgde." „Breidde het koor zich in den loop der jaren nog uit?" „Ja, antwoordde de beer v. d. Horst ons met zekeren trots dat ging steeds vooruit. Ik begon met 12 man, terwrl ik er nu 24 heb, van allen rang en stand en er is een beste geest Daarnaast staat nog een sterk knapenkoor, geheel onder mijn leiding en wat ik geregeld op sterkte houd door de gaatjes tijdig aan te vullen. U vindt 't mis schien nog een aardige bijzonderheid te weten, dat mijn vader 60 jaar directeur was van het koor en als zoodanig aftrad in 1900!" „U was dus organist onder de directie van uw vader?" Ja, en nadien van mijn broer, die hem als zoodanig gedurende 30 jaar Opvolgde, zoodat wij 87 jaar lang voor den zang en de muziek in Gods tempel zorgden!" Met den wensch, dat de jubilaris drie kwart eeuw in dezen dienst zou mogen blijven, verlieten wii met een hartelüken handdruk dezen verdienstelijken jubilaris. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd Ovcreen- lomstig het bestuursvoorstel is het divi dend bepaald op 14 pet. op de aandeden en ƒ.70 per bewijs van deelgerechtigheid. De heer F. der Kinderen Jr. periodiek af tredend, werd als bestuurslid herkozen. Motorongeluk. De koopman B. kon Dinsdag bij bet afrij den van een kluft van den Ringdi.k alhier, door het'defect raken van een der onder deden, het stuur van zijn motorrijwiel niet meer meester blijven, met het. gevolg, dat de motor eerst in een grindhoop terecht kwam en daarna omsloeg. De berijder kwam zoo danig te vallen, dat hij een arm brak en per auto naar zijn woning moest worden ge- hracht. Het motorrijwiel werd later met een vrachtauto weggehaald. Klap van een paard. De 16-jarige K. stond in de Haarlemmer meer bij een boerderij achter een paard. :st dier sloeg plotseling achteruit en gaf den knaap een zoodanigen klap tegen het bovenbeen dat dit ernstig werd gekneusd en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. In de Kamer van Koophandel heeft een der leden er de aandacht op gevestigd dat het betalen van belasting aan het loket voor betalzn en innen van postwissels aan het postkantoor veel oponthoud geeft voor degenen, die gild voor postwissels moeten storten of ontvangen. Waarschijnlijk wil men op die manier het verzenden van post wissels saboteeren ten gunste van den post cheque- en girodienst meende hij, maar dat een dergelijke onedele bedoeling bij het personeel zou voorzitten, werd al dadelijk door andere leden tegengesproken. Wij gelooven aan zulk een opzet ook niet, maar toch had het klagende lid gelijk, want er is voor de loketten inderdaad veel stag natie. De oorzaak ligt hem echter, naar wij hebben geconstateerd, in de organisatie van den dienst. Herhaaldelijk komt het voor, dat dc ambtenaar achter het loket wordt lastig gevallen door andere ambtenaren, die bem wat komen vragen en dan een minuut of vijf noodig hebben om voldoende te wor den ingelicht, anderen, die van hem gege vens noodig hebben voor hun administratie blijkbaar en zells meenen wij wel eens op gemerkt te hebben, dat de controle op de administratie althans gedeeltelijk geb-urt in de uren, dat de ambtenaar aan het loket klanten moet helpen. Dat veroorzaakt de stagnatie. Nog een dezer dagen waren wij er de dupe van dat het controleeren van een of andere optel- ling zoo lang duurde dat aan het postwis- selloket niet minder dan 32 personen ston den te wachten. Dat is natuurlijk geen goede regeling. Het publiek neemt er vrede mede dat de loketten om half drie worden gesloten op grond van de overweging dat de ambtenaar gelegenheid moet hebben na half drie zijn administratie in orde te maken. Maar laai hij dat dan ook doen na half drie en niet in den tijd dat bij klanten moet bedienen. Laat de 'regeling in de administratie op het postkantoor zóó zijn, dat een ambtenaar, die aan de loketten dienst doet. nimmer wordt gestoord door collega's of door controlee- cer.de superieuren. Voor de ambtenaren is dat prettiger en rustiger werken en voor het publiek aange namer wachten. Het moet toch zoo moeilijk niet zijn om dat te bereiken! Het publiek wordt bediend wanneer de loketten op"n ziin; de administratie geschiedt wanneer de loketten gesloten zijn. 'DE ..KENNEMER HYPOTHEEKBANK" TE ZANDVOORT. De verdachte in de oplichting be'reffende de z.g. „Kennrmer Hypotheekbank"^ _.te Zandvoort, Ch. A, B.. werd beden veroor deeld, overeenkomstig den eisch, -tot 1M jaar gevangeniss ral, mét bevel tot onmid dellijke gevangenneming. De Eerste Kamer zette de behandeling van het Verdrag NederlandBelgië voort. Het R, K. Werkliedenverbond heelt te Utrecht gisteren een buitengewone verga dering gehouden, teneinde het veibonds- tandpunt te bepalen omtrent het bij den Hoögen Raad van Arbeid ingediende voor» outwerp-Ziektewet, Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Arbeids» begroeiing 1927. In een rumoerige vergadering behandelde de gemeenteraad van Amsterdam de voor dracht omtrent den vasten bespeler van ien Stadsschouwburg; neg geen besluit De voorgeschiedenis der Indische onlus» ten; een rapport aan den Volksraad. De rijwielbelasting bracht in Februari 1927: f 206.637 op tegen 376.290 in Februari 1926. Een conferentie over den noodtoestand in de Maastrichtsche industrie. Een ernstige autobotsing te Raalte; twet personen om het leven gekomen. Ter bijwoning van de bijzetting van het stc"elijk overschot van generaal van Heutsz zullen twee inlandsche brigades naar Nedeiland overkomen. In Boedapest is een opzienbarende cor ruptie-zaak ontdekt: een rechter en vijf tien advocaten, zijn gearresteerd. De suppletoire begrooting in den Fran- schen Senaat; een rede van Poincaré. Bijzonderheden over den terugkeer van Bïrk, den vroegeren Estlandschen gezant te Moskou. Ir den Duitschen Rijksdag houdt minister Schick een rede over den toesiand in des landbouw. Vinnige strijd om Sjanghai, Zie verder Laatste Nieuws. De Directeur van hef Telegraafkantoor te Haarlem brengt ter kennis van de geabon- neerden op het Telefoonnet Haarlem, dat met ingang van 1 April voor hen de ge legenheid wordt geopend tegen bijzondere voorwaarden locale gesprekken te voeren met de geabonneerden van het net Lisse (omvattende Lisse, Hillegom Sassenheim en Noordwijkerhout) en met sommige abonné's te Bennebroek, I.eiden en Noordwijk, Voor nadere inlichtingen gelieve men zich desgewenscht te vervoegen bij den directeur van het Telegraafkantoor. Zaterdag 19 Maart a.s. herdenkt de heer A. J. C. Daamen den dag, waarop bij vóór 40 jaar door Z. M. Koning Willem III werd benoemd tot notaris. Van die 40 jaren bracht notaris Daamen er dertig door in Haarlem. In deze simpele regels ligt een groot ge deelte van den levensloop besloten van een man, die een lange reeks van jaren zijn medemenschen heeft, gediend in de ve"vul- ling van een ambt, dat zoo gewichtige eischen stelt aan verstand en hart. Welke Haarlerrme' ziet, wanneer bij den naam van Notaris Daamen hoort noemen, hem niet voor zich? Die krachtige gestalte, ondanks den gevorderden leeftijd, dat tin telend oog, fonkelend van nog jeugdige levenslust, in zich opnemend en vasthou dend alles wat het op zijn weg ontmoel, dat vriendelijke gelaat, dat zoo optimistisch het leven weel te bezien. En onwillekeurig wordt 'n ieder, die hem op straat passeert, even geboeid door die ma'kante gestalte en houdt nog een wijle bij zich de herinnering aan een nict-alle- daagscbe figuur. Ja waailijk, een niet-alledaagschc figuur, ook in de vervulling van zijn ambt. Zij, die' den jubilaris van meer nabij moge gadeslaan, zij kunnen het getuigen met welk een energie en werkkracht Noriris Daamen de belangen behartigt van ben, die zijn bij stand komen inroepen, hoe hij het ve'trou- wen van zoovelen wist en weet te winnen door zijn innemendheid, zijn g&moedelük-1 heid in den omgang en zijn onkreukbaa'heid. Doch niet alleen voor zijn notariaat, ook op maatschappelijk en liefdadig gebied heeft de heer Daamen jarenlang in onze stad zijn tijd, kennis en werkkracht beschikbaar ge- (Naar een geschilderd portret.) steld tot heil van Kerk en Maatschappij. Daarom kan notaris Daamen met voldoe ning terugblikken op de afgelegde levens baan, daar hij zich omringd weet door een breede schare van vrienden, die hij met raad en daad heef' bijgestaan. Na in den ochtend van den feestdag God te hebben bcdanki voor het vele goede in de vervlogen veertig jaar genoten, zal de jubilaris des namiddags van 2lAVA uur ten zijnen woonhuize aan den Kleinen Hout weg 63 recipiceren. Haarlem's Burgerij zal niet ontbreken en zij wenscht den geachten feesteling toe nog vele jaren in dienst van het Notariaat. Wij lalen hier nog de opsomming volgen van de verschillende functies van den jubi laris. Na twee jaar candidaat-notaris te zijn geweest, werd hij in 1887 benoemd tot nota ris te Obdam, vanwaar hij 26 Februari 1897 naar Haarlem werd overgeplaatst. In de jaren dat hij candidaaf-nofaris was te Til burg, was hij voorzitter der commissie tot herziening der grondbelasting in het district Breda, In 1887 kwam de benoeming tot Lid van Verdienste der Noord-B abantsche Maat schappij van Landbouw te Tilburg, waarvan hij mede-oprichter was en eerste secretaris- penningmeester. Te Haarlem was de jubilaris secretaris- penningmeester der aid. Haarlem van de Hollandsche Mij. voor Landbouw, en bijna 25 jaar kerkmeester van de parochie van O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans en H. Do- minicus. Thans is de jubilaris nog regent van het R. K. Wees- en Armenhuis „Sint Jacob", van het R. K. Hofje „De twaalf Apostelen", van het Verwershofje en van Guurt Burrethofje en bestuurslid van het bestuur .van Fonds Coelombie te Haarlem;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1