Maria-Stichting IB0EKEN H. DE VRIES. G. F. H. PASTOOR - HAARLEM I Haar!. Oude en Nieuwe gevraagd gevraagd Gegalv. Gegolfds Platen 1h)¥ENHU!S TE HUUR Men moet dit niet onderschatten. Ernstig ongeluk op Zee. VAN ONZE RECHTBANK. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek BURGERLIJKE STAND. NU DE RIJKSSTRAATWEG TE 0UD=SCH0TEN VERBETERD WORDT. Een arbeidersdorp verscholen achter krotwoningen. GELOOF EN WETENSCHAP. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. EtKSlc KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59.31 59.29 PARIJS 9.79 9.78 BRUSSEL. 34.76 34.75» U N EENEN 35.50 35.171/2 LONDEN 12.13»/, 12.135/8 STOCKHOLM 66.90 66.92»/2 KOPENHAGEN 66.60 66.57l/2 OSLO 65.25 65.34 BAZEL 48.10 48.08 NEW-YORK s 2.50 2.49»/8 ROME i 11.50 11.49i/2 PRAAG 7.45 7.401/a WARSCHAU 28.— 28.— LAATSTE NIEUWS. Belastingbiljetten onjuist en onvolledig ingevuld. Het collectief contract in de M etaalindustrie. Een ernstig auto-ongeluk te Raalte. Uitbreiding stakingsbeweging. 0 Koningstraat 10 Haarlem. J. J. WEBER 5c ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN WEERBERICHT. NET MEISJE Net R.-K. Dagmeisje NETTE JONGEN geregelde afnemer Te huur gevraagd een flinke Werkmans woning KIPPENHOK. Nu is het Gordijnen-Tijd GEBRS. BRAAKMAN I worden tegen hooge prijzen ingekocht. i Jacobijnestraat 3 en Gèd Oudegracht 27, Telef. 10785. D2 VROUW, MET socialisme en ONZE R. K. STAATSPARTIJ. Het is een bekend feit, dat de politieke par tijen van verschillende richting steeds ijveri ger in de weer zijn om zich de medewerking Van de vrouw te verzekeren. Vooral van sociaal-democratische zijde legt En wanneer men U vrouwen tegenwerpt „Wat zijn de uitkomsten van het vrouwen kiesrecht en het deelnemen der vrouw aan de politiek." Hierop kan het volgende antwoord wederom van Mr. van Schaik dienen „Ik geloof, dat de tijd nog niet is gekomen, men daarbij een ongewone activiteit aan den 1 om daarover reeds een rijp oordeel uit te spre- dag- Voorlichting van de vrouw en organisatie voor de vrouw is daar aan de orde van den dag. De S. D. A. Partij te versterken met de hulp der vrouw is het doel. En daartoe geeft men een vrouwenblad uit, daartoe belegt men vergaderingen, daartoe houdt men cursussen en redevoeringen, daartoe organiseert men vrouwendagen. De resultaten van al deze stelselmatige ge voerde bedrijvigheid blijven niet uit. Ze openbaren zich in de cijfers. En zoo stond de volgende mededeeling dezer dagen in de bladen te lezen „De partijsecretaris der S. D. A. P. deelt mede, dat het ledental, hetwelk op 1 October 1926 40986 bedroeg, op 1 Januari tot 43196 was gestegen. Het aantal mannelijke leden be droeg op 1 October j.l. 30225 en is vermeer derd met 556 of 1.55 Het aantal vrouwelijke leden was 10761 en steeg met 1654 of 15.31 Een vooruitgang, die niet verontrustend is, teekende een onzer bladen hierbij aan en tot zekere hoogte kan men dit oordeel, gelet op de breed opgezette socialistische propagan da onderschrijven. Maar in elk geval geeft het toch te denken, dat het aantal vrouwen, dat zich onder de roode banier kwam scharen, zoovéél grooter was dan dat der mannen. Terwijl men ook in aanmerking heeft te nemen, dat de groei van ledental voor een zoo ken. Het gaat met deze zaak als met de ar beidswet, er zullen minstens 25 jaren moeten heengaan vooraleer resultaten tastbaar en aanwijsbaar zijn. De tijd is nog te kort. En omdat de vrouwenbeweging nog van zoo jongen datum is, heeft de vrouw nog geen voldoende gelegenheid gehad al haar kracht en talent op dit terrein te ontplooien. Maar wel zou ik nu reeds kunnen verklaren, dat de tof dusver opgedane ervaring mij heeft be vestigd in het gegronde van mijn uitgangs punt. Zoowel in de Gemeenteraden als in de Staten-Generaal hebben vrouwen verdien stelijk Werk geleverd. Of er reeds een baan breker onder haar was? Maar zijn er eigen lijk wel veel mannen, die baanbrekenden ar beid verrichten Den tijd om met voldoende ervaring een volledig oordeel uit te spreken acht ik nog niet gekomen." Verder zegt de heer van Schaik nog over d verwachtingen van het actief deel nemen der vrouw aan het openbaar en politiek leven voor onze staatspartij het volgende „De Katholieke vrouw zal mijns inziens krachtens haar diepere godsdienstige over tuiging minder gemakkelijk het oor leenen aan verkeerde politieke leerstellingen, ver kondigd buiten onze partij. Deze zelfde ei- kart'tijdsbestek' toch "niê t onbTdlud'end was" Pn'chap ?0:nede haar sterk rechtvaardig en geenszins mag worden onderschat. Daar- i heidsgevoel zal aan de zuiverheid van het le- om zij hier de aandacht op gevestigd, want het is altijd verkeerd, de oogen te sluiten voor feiten en cijfers, die eene waarschuwing in houden. Dit lazen wij in de rubriek „Op de Bres" van de Katholieke Vrouw van 25 Jan. En wij kunnen er nog bijvoegen, sinds 1 Jan. stond de propaganda der S. D. A. P. niet stil. Integendeel nu is er een propaganda aan gevangen, onder aanvoering van de vrouwen van het partijbestuur, welke als leuze zal heb ben gesteld „Tegen de verouderde Huwe lijkswetgeving." Voor deze vergaderingen worden in steden van eenig belang de biljetten huis aan huis verspreid. Wij kunr.en ons de vraag stellen „Wat deed onze R. K. Staatspartij op dit ge bied?" Tot nog toe heeft, wat de politieke voor- Echting van de vrouw betreft, de R. K. Vrou wenbond gedaan, wat er gedaan is, maar het verrichte werk is niet voldoende. En de Diocesane commissies tot Pol. voor lichting kunnen, op een enkele uitzondering na, niet getuigen van een groote medewerking in deze, van de plaatselijke kiesvereenigingen. Het is hoog tijd,dat onze Partij deze taak niet alleen aanvat, maar krachtig doorzet. Het kan toch bekend zijn, dat de 3 in Ne derland bestaande studieclubs voor vrouwen reeds rapporten uitgaf, betreffende de herzie ningen van de Nederlandsche Huwelijkswet geving en daarin aangaf welke wijzigingen men van Katholiek standpunt wenschte te zien aangebracht, haar standpunt formuleerde en uiteenzette, ook in het bijzonder van de burgerrechtelijke positie der Nederlandsche vrouw. Ei zijn totaal 2 rapporten uitgebracht. a. het rapport van de Studieclub in het Aartsbisdom Utrechtb. het rapport van de gezamenlijke studieclubs „St. Paula", bisdom Haarlem en van de studieclub bisdom Den Bosch van den R. K. Vrouwenbond. Deze rapporten kunnen als leiddraad die nen bij een eventueele behandeling in de Kiesvereenigingen. Daar men veronderstellen kan, dat de besturen zullen weten, dat de be- stfandï Huwelijkswetgeving geen weerspie geling geeft van de rechtspositie der vrouw, naar Katholieke opvatting, zal de meening van de R. K. Vrouw neergelegd in deze rapporten de aandacht vragen van de Kiesvereenigingen. Het is'meteen een goede gelegenheid voor de Kiesvereeniging om bij onze vrouwen meer belangstelling te wekken voor onze partij, door juist dit onderwerp te behandelen waar bij zoo nauw verbonden zijn de belangen van het gezin en het persoonlijk belang der vrouw. Het 2e punt dat wij onder de aandacht van onze vrouwen en van onze kiesvereenigingen willen brengen is het volgende De gemeenteraadsverkiezingen zijn aan staande. Dat nu de tijd aangebroken is Uw plicht te doen, is duidelijk. Daarom zouden wij deze eenvoudige vraag willen stellen „Hoe doen wij vrouwen onzen plicht in de Kiesvereeniging Een eenvoudige vraag, maar niet zoo een voudig te beantwoorden vooral niet door haar, die hare belangstelling in den politieken strijd en in ons openbaar ïeven toonen door.op alle vergaderingen, gehouden door de plaat selijke kiesvereenigingen, te schitteren door afwezigheid i Daar de reglementen van de Kiesvereeni ging onderling zeer verschillen kunnen wij aan de vrouwen in het algemeen het volgende aan bevelen 1. Bezoek de vergaderingen van Uwe Kiesvereenigingen. 2. Raadpleeg Uw statuten en kiesregle menten. 3. Zorg, wanneer Uw besturen U hierin niet voorgaan, dat de aftredende vrouwen in kicskringbesturen of openbare lichamen op nieuw gecandideerd worden. 4. Zoo in Uwe woonplaats geen vrouwen nog zitting hadden in kieskringbestuur of Gemeenteraad of andere openbare lichamen, stel dan tijdig geschikte vrouwen als candida- ten. En waarom Wij vrouwen willen nu eens niet zelf zeggen, waarom wij het noodig vin den, dat de vrouw zitting neemt in het Land en Stads-bestuur, doch een man aan het woord laten en wel niemand minder dan onzen Ka tholieken Affev. Mr.Dr. J. H. R. van Schaik het bakende lid der Tweede Kamer, die reeds in 1919 zeide „Ik acht het in het welbegrepen volksbe lang, dat aan de vrouw het kiesrecht wordt ge geven. Het bestuur van het land wordt uitge voerd zoowel ten behoeve van het mannelijk als ten behoeve van het vrouwelijk gedeelte ervan. Tevens is het ook van belang te weten, wat en hoe deze afgevaardigde denkt over de ge schiktheid van de vrouw „In verschillende vereem'gingen had ik met vrouwen mogen samenwerken en daarbij had mijne meer theoretische zienswijze haar practische bevestiging gevonden. Ik zou niet durven beweren, dat de vrouw in het alge meen minder intellect bezit en minder lo gisch is dan de man. Alleen zij denkt en re deneert op een andere wijze dan de man. Bo' vendien en hierop zou ik wel eenigen na druk willen leggen is de politiek niet uit fluitend een zaak van logica en intellect, maar moeten daarin ook andere gaven, door God aan den mensch geschonken, hun gewicht in de schaal werpen. Het is een liberalistische op vatting aan het intellect boven alles den voor rang te willen geven Wie zijn leven, zei ik indertijd in de kamer, alleen laat beheerschen door verstandsover wegingen, dreigt hardvochtig en cynisch te worden en zoo is ook in de Staatskunde de uitsluiting van het gevoelselement verwer pelijk. Een ernstig woord van een vrouw, die daarbij spreken kan met ervaring en practi- schen zin, zal doorgaans van meer belang we gen dan een louter verstandelijk oordeel. ven in de partij slechts ten goede komen. Op den duur zal zij ook een grootere belangstel-, ling voor de politieke actie krijgen. Zij zal gaandeweg meer begrijpen, dat de vrouw, die zich in haar huis opsluit, eigenlijk ook als huisvrouw niet voldoende kan beantwoorden aan de taak, welke zij in deze tijden te ver vullen heeft. De belangstelling voor de Staat kundige en Maatschappelijke vraagstukken zal haar cultureel verheffen en daarvan zal ook het gezinsleven, de opvoeding der kin deren profijt trekken. Indien de vrouw, naast haar groote en onschatbare zorgen voor haar kinderen, naast haaf opofferende toewijding aan de belangen van haar huishouding ook meer het geestelijk leven met haar man mee leeft kan het familieleven er niet anders dan rijker en voller door worden. De kwestie van de zoogenaamde gehoorzaamheid der vrouw aan den man, staat hierbuiten. In het gezin predomineert uit den aard der natuur de man, maar dit brengt niet mee, dat de vrouw in vragen in practische politiek geen recht van meespreken en van eigen oordeel en inzicht zou hebben. En evenmin dat daaruit twist en tweedracht in de gezinnen zou moeten ont staan. Al wat men daarvan heeft gevreesd en voorspeld is gebleken ongegrond te zijn. De meeningsverschillen over politieke vraag stukken leiden tot gesprekken en discussies, die een opgewekte stemming kunnen bevor deren, in het huiselijk leven, en dit zal weer leiden tot grootere ontwikkeling en verrijking van geest en gemoed." En de conclusi^ van Mr. van Schaik was i „Dat men van het vrouwenkiesrecht, van een actief deelnemen der vrouw in de politiek, zonder daarvan zich zelf of anderen gouden bergen voor te spiegelen, iets zeer goeds mag verwachten en de tot dusver opgedane er varing ook in die richting wijst." Aldus Mr. van Schaik in een interview in de Katholieke Vrouw van 18 Februari j.l. Wij behoeven hieraan niets toe te voegen. Wij hebben daarom gemeend het algemeen belang van onze R. K. Staatspartij te dienen door deze punten onder de aandacht Van alle kiezers en kiesvereenigingen te brengen. De commissie tot Politieke Voorlich ting van de R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. NATUURLIJK. Wij warén er rotsvast van overtuigd dat cr.ze oproep om de Juliaantjes te helpen in een ocgenblikkelijken nood, niet vruchte loos gedaan zou zijn. Haarlem's Katholie ken moeten slechts weten dat de zuster tjes iets noodig hebben, en in minder dan geen tijd is het gegeven. In dit geval is het weer eens gebleken. Een der zustertjes was door haar fiets gezakt. Het vehikel is onmis baar bij het vele werk In de stad en om streken, zoodat er een nieuwe fiets moest komen. Eergisteren maakten wij melding van het droevig gebeuren, en vandaag kun nen wij berichten, dat de fiets reeds is ge komen, Een daffle heeft een bijna splinter nieuw rijwiel gegeven. Moeder Overste van de Juiiaantjes is dol blij en de« zuster zelf rijdt zielsverheugd op haar hinkende nieuwe fiets en bidt een dankbaar schietgebedje voor de milde geefster. 3 Matrozen gekwetst. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de stoomtrawler „John Brown." genummerd IJmuiden 109, van de V. E. M. te IJmuiden binnengekomen met 3 ernstig gekwetste matrozen aanboord. De directie van de V. T. M. deelde ons hieromtrent het volgende mede: De John Brown was Vrijdag 11 Maart j.l. naar de visscherij vertrokken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 3 uur, terwijl de trawler visschende was. is het vischtuig vastgeloopen. Tengevolge van de groote kracht welke daarvoor ontwikkeld wordt, moet er iets breken, hetzij de schiet- lijn of iets anders. Ditmaal heelt de z.g. dekrol het begeven, waarover de lijn loopt. De wegspringende lijn heeft 2 matrozen ge troffen, terwijl een derde matroos door den wegspringende dekrol is geraakt. Van den ongehuwden matroos M. v. d. Tooren, af komstig uit Scheveningen werden beide beenên gebroken. Jan Dirk van der Tooren, een broeder, die gehuwd is en eveneens te Schevenin gen woont, kreeg een beenbreuk, terwijl hij aan het andere been gewond werd. De matroos, die door den dekrol was getroffen bekwam een hoofdwonde, benevens een kneuzing aan het sleutelbeen en een bloed uitstorting. Om 7 uur hedenmorgen kwam in de visch- hal te IJmuiden van het lichtschip Haaks' een telefonisch bericht van het ongeval Door de directie van de V. E. M. zijn daar op onmiddellijk maatregelen genomen. Dr. Rutten werd gewaarschuwd, terwijl gezorgd werd voor zieken-auto's om de ge wonden weg te brengen. Dr. Rutten verze- karde zich van de assistentie van 2 andere doktoren, zoodat toen de trawler binnen kwam onmiddellijk geneeskundige hulp kon worden verleend. De visscher Herman, af komstig uit Noordwijk, die er het minst erg aan toe was. werd in de auto van de direc tie van de V. E. M. naar zijn huis gebracht. Ten einde de twee ernstig gekwetsten op de meest doelmatige wijza uit het schip te brengen, werd de kap van de kajuit af gebrand. Beide werden daarop per auto 1 naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Naar men ons mededeelde, is hun toestand niet levensgevaarlijk. BELASTING-MISERE. AMBTENAREN, WIER LEVEN AAN EEN ZIJDEN DRAAD HING, Heden stond terecht de 53-jarige J, de B. te Geverwijik. volgens de dagvaarding beschuldigd Van bedreiging tot mishande ling. Up 18 ugustus 1926 kwamen drie belas- tingamb eneren in haar woning te Bever wijk „om beslag te leggen op den inboedel wegens belastingschuld". Er moest 57 be taald worden, die de B.. volgens haar Ver klaring onmogelijk kon betalen. Zij was steeds te hoog aangeslagen, meende zij.' De amb enaren inspecteerde alle kamers, om het huisraad op te schrijven. Ondertusschen was de vrouw in de huiskamer bezig een kast op te ruimen. In die kast lag o.a. een sabel. Met dit wapen maak'e zij een steek- beweging naar den commies G. H. Deze verklaarde voor de rechtbank, dat de vrouw in hoogst driltlgen en overspan nen toestand verkeerde en op een gegeven ocgenbli'k met een sabel op hem afkwam. Als de getuigen, die tegenwoordig waren bij het beslag leggen, haar niet hadden weerhouden, was hij overtuigd, dat hij met het wapen gewond zou zijn. Verdach'e de B. zeide niet de bedoeling gehad te hebben den ambtenaar et steken. Teen de ambtenaren bii hear kwamen staan, nam zij den sabel en zeide: „Als ik je hiermee eens een por gal?" Toen tracht ten G. H. en de twee getuigen haar den sabel af te nemen jdaarover werd zij drif tig. Of zij echter toen gestoken heeft, kon verdachte zich niet meer herinneren.; zij was daar'oe te opgewonden geweest. De ambtenaren, als getuigen gehoord, vertelden echter, dat verdachte reeds en kele malen gevraagd had geen beslag te leggen, cmdat zij geen geld had. Plo'seling, toen dit vragen natuurlijk vruchteloos was, opende zij een kast. haalde er een sabel uit en stak ermede naar den commies H. met de bedreiging. „Ga eruit of ik steek je eruit." De ambtenaar C. F. sloeg met zijn hand de sabel neer en wrong hem haar uit de handen. De Officier van Justitie zeide, dat de zaak vervolgd werd om den algemeenen kant, die er aan zi'. Spr. had geen vervol ging willen instellen, doch van hoo^erhand was bevolen de zaak wel te behandelen. Spr. was van meening dat veroordeeling niet kon vo'gen. Als de vrouw zulk een be weging heeft gemaakt, is het niet aan te nemen, dat het leven van den bedreigden commies aan een zijden draad hing. Spr. vroeg daarom vrijspraak. Indien de Rechtbank hiermede niet mee ging, was spr. blijdo van zijn plaats ook eens de clemen'ie van de rechtbank in te roepen. De verdachte staat zeer gunstig bekend, heeft weliswaar de ambtenaren, die hun plicht Vrvulden, bedreigd, maar haar fittancieele omstandigheden brach'en haar tot drift en tenslotte beeft zij beleefd haar excuses aangeboden. Spr. vroeg daar om vrijspraak. De ui spraak werd bepaald pp Donderdag 21 Maart a.s. KERMISPRET. In September van het vorig jaar, bij een volksfeest te Lisse, beviel enkele bezoekers van den luchtschommel, het draaien zoo goed, dat zij niet wilden uitstappen, toen de bel voor het einde Geluid had. De on dernemer moest de handrem, en daarna de noodrem aanzetten, om den schommel te steppen en to' uitstappen te dwingen. De aldus gestoorde pret en de glaasjes bier, die reeds gedronken waren, Waren oor zaak, dat er spoedig een vechtpartij out s' ond. J. v, H. heeft toen met een blok eikenhout gegooid naar P. E., de eigenaar van den schommel, met het gevolg, dat hij een hoofdwonde kreeg en drie van zijn tanden braken. Na langdurige getuigenverbooren nam de Off, v. Justitie hel woord. Spr. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en vroeg wegens mishandeling 3 maanden gc- vanganissraf met de verplichting 150 schadevergoeding te be'alen aan P. E. Uitspraak 24 Maart a.s. Dat zulke toestanden allesbehalve aan genaam zijn, behoeft geen verder betoog en waar de krotwoningen, die het geheel ver schuilen toch ontruimd zijn en bovendien op den grond Waarop ze staan een bouw- verbod ligt, verwondert men er zich over, dat ze niet reeds lang opgeruimd zijn. Maar zooals 't meer gaat, er zit meer aan de zaak vast en naar aanleiding daarvan ontvingen wij dezer dagen verschillende mededeelingen. De onbewoonbaar verklaarde woningen behooren, naar men ons verzekerde aan diverse eigenaren en zijn voor de nieuwe woningcomplexen een sta in den weg, welke men gaarne zag opgeruimd. Pogingen daartoe zijn door de woning bouwvereniging „St. Bavo" en de N.V. Geko aangewend, tot nog toe echter zonder resultaat. Wel werd, naar men ons mede deelde, het Rijk bereid gevonden den grond vobr ongeveer 2000 te koopen, indien de woningen vóór 1 April zouden zijn opge ruimd. Het Rijk zou dan, hoewel dit thans strikt genomen niet noodzakelijk is, een gedeelte van den grond gebruiken voor weg en den overigen grond, waarop een bouw- verbod ligt, gratis afstaan aan „St. B'avo" en „Geko." Dat opruiming van de krotten aan de woningcomplexen ten goede zou komen is duidelijk, vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat op den grond, waarop thans ook de onbewoonbaar ver klaarde woningen staan, een groot plein met plantsoenaanleg geprojecteerd is. Bovendien worden „St, Bavo" en „Geko" volgens onzen zegsman gedupeerd door het feit, dat de Woningcomplexen zoo geïso leerd liggen, zoo zelfs, dat verschillende verzekeringsmaatschapapijen geen lust heb ben hypotheek te verstrekken of althans dit doen onder weinig aanneembare voorwaar den. „Geko" was daarom bereid, boven de bijdrage van het Rijk ad. 2000 nog een som gelds té storten voor de afbraak der krotwoningen, in mindering van de som van 8400, welke voor de gezamelijke woningen gevraagd wordt. Men deed, zoo zeide men ons, pogingen bij het gemeentebestuur van Schoten, doch dit bleek niet bereid te zijn, het ontbrekende bedrag Voor aankoop der woningen te geven, zoodat de krotwoningen, die reeds geruimen tijd leeg staan aan den grooten Rijksweg, leeg blijven. Met dit al verkeeren „St. Bavo" en „Geko" thans in een lastige positie, doch zoowel bestuur van „St. Bavo" als directie van „Geko", zullen nog eens aankloppen bij de gemeente en pogen een gewenschte oplossing te krijgen, waardoor het aspect van Oud-Schoten belangrijk zal verfraaien, de Rijksweg een ruimer aanzien zal krijgen en „lest not least", „St. Bavo" en „Geko", die er toch ook zeer veel belang bij hebben, geholpen zullen zijn. Geboren: 15 Maart: d. van A. Kelderv. Erp; 16 Maart: Z. van M. J. H. v. Kessel— Goedemans. Ondertrouwd: 17 Maart: J. F. W. Aukes en C. Erdtsieck; G. H. Bolhuis en M. J. N. de Jamaer. NIEUWE GRACHT 57 - TELEFOON 12066 EFFECTEN - PROLONG ATI EN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN Niemand zal ontkennen, dat de bewoners van den Rijksstraatweg te Schoten er op vooruitgegaan zijn, nu het Rijk den grooten weg een danige verbetering heeft doen ondergaan. Bijna iedereen zal zich den ouden toestand nog herinneren: In 't mid den een hobbelige weg, geplaveid met steenen, die den wijdschen naam van „kinderhoofdjes droegen; aan weerszijden een rij boomen; dan aan den oostelijken kant een levensgevaarlijke stoomtram, die •angs de trottoirs sukkelde en ten slotte de voetpaden. Hoe smal de rijweg was en hoe menigvuldig de ongelukken door de te nauwe passageru.mte hangt ons nog als een nachtmerrie bij. Nu is 't afgeloopen. Breede trottoirs, een gladde ruime asfaltweg, gerievelijke iietspaden, wat wil men meer! Zoo is 't tot de Jan Gijzenvaart, maar komt men over de brug, dan leeft daar nog de oude, voor een Rijksweg bijna voorwereldlijke toestand. Er komt echter verbetering en wel heel spoedig, want ploegen werklieden treffen reeds de voorbereidende maatregelen en binnen enkele dagen dagaen wordt de Rijks, weg hier afgesloten voor de de.initieve astal teering. Het is daar over de Jan Gijzenvaartbrug een eenigszins eigenaardige toestand. Schoten en ook Oud-Schoten breiden zich zienderoogen uit en onophoudelijk verrij zen groote woningcomplexen, die binnen een minimum van tijd bevolkt zijn en steeds vermeerdert het aantal huizen. Dat weet iedereen, want wie oogen heeft om te zien, hij ziet het. Toch is er wel eens iets, wat men niet opmerkt en het zonderlinge is hier eigenlijk, dat men in het door ons hier bedoelde gevai niet één, twee, tien ot desnoods 20 huizen voorbijziet, omdat ze niet voor het oog opvallen, maar niet min der dan ongeveer 400 woningen met een be volking van een paar duizend menschen liggen hier verscholen achter.... een paar krotwoningen. Onmiddellijk nabij de brug, aan de oost zijde van den weg staan een rij onoogelijke, voor het meerendeel ontruimde en met planken dichtgespijkerde, van de oLicieele borden voorziene onbewoonbaar ver klaarde wonfngen, echte krotwoningen. Wanneer men nu dit allesbehalve fraaie complex passeert, zou men allerminst achter die vervallen optrekjes nog nieuwe huizen vermoeden, laat staan een heel arbeidersdorp met een bevolking van een paar duizend zielen. Toch is 't zoo. Tusschen twee onbewoon baar verklaarde woningen door voert een smal zandwegje, bij regenachtig weer een echte modderpoel naar twee groote woningcomplexen, n.l. van de woningbouw- verceniging „St. Bavo" en van de N.V. Geko. De bewoners wonen er dus geïsoleerd en de eenige uitgang van het „dorp" is het smaalle modderpoeltje. Getrouwd: 17 Maart: J. Oostwal en C. v. d.Ven. Overleden: 16 Maart: E. d. Zeunen— v. Wel, 83 j,, Aelbertsbergstraat; H. F. 4 mnd., z. van A. Hos, L. Heerenvest; H. J. Vreene- goor, 41 j., Gasthuisvest; M. v. LoenenWe zenbeek, 66 j., Emostraat; M. v. Reijendam Monshouwer, 74 j., Ruljchaverstraat; 17 Maart: M. H, v. Rooijv. Eijk, 62 j., Kam perlaan. He't probleem van het lijden. Voor een niet zeer groot, maar daarom blijkbaar te meer voor dit onderwerp ge ïnteresseerd gehoor uit de leden van G. en W., heeft Woensdagavond Pater fr, Jos. van Wely O.P. zijne voordracht gehouden over het probleem van het lijden, dat, aldus spr meer klemmend problemen, van waarde de wereld en de mensch zijn en waarom, of er blijvende schoonheid, blijvend geluk, blij vende liefde gevonden worden, welke ver houdingen en welke plichten ons regeeren, enz., zich aan den onverschilligste zelfs op dringt: Waarom, het lijden? Het lijden is een kwaad, en kwaad, in zooverre het een ontbreken s van iets goeds, van een volmaaktheid, iets negatiefs dus, is niet positief door God gewild en voortgebracht. Het verschil tusschen het zedelbk kwaad en hét lijden ligt in de vrijen menscheliiken wil, die voor hst eerste noo dig is, terwijl wii In de meeste gevallen niet in de gelegenheid zijn om door onzen persoonlijken vrijen wil het lijden van óns af te wenden. Maar hoe heeft, wanneer wij een persoon lijken God aannemen, deze hoogste Liefde en Goedheid uit geheel vrijen wil, waar een Wereld van minder lijden denkbaar is, juist deze wereld van zooveel lijden geschapen? Vooreerst moeten we ons voer de beant woording dezer vraag deze zuiver stellen en ons afvragen, of wij het lijden niet oneven redig zwaar opwegen teg"n het levensrfe- luk: wij moeten tegenover het lijden, tegen óver de diepste smart erkennen de vreugde en het geluk, die we vinden kunnen in zoo veel liefde, goedheid, schoonheid, adel, ta lent en andere geestelijke weelden; ja, juist uit de smarten onzer felste worsteling met lilden wordt immers zoo dikw;;ls het diep ste, weergalooze menschengeluk geboren en „Daar zóó de liefde viel, Smolt liefde met ziel En hart met hart te gader: THè lieMe is stereker dan de dood. Geen liefde koomf Gods liefde nader, Noch schünt zoo groot". Geen liefde komt Gods liefde nader: geluk is zoo hoog, dan hetgeen door diepste smart en felsten strijd verkregen is. Waar om ons dus van het lichl afwenden en al leen het donker willen zien? De stof brengt door haar beperking van nature onvolmaaktheid mede, maar al de gtadueele scheppings- en zijns-vormen vin den in ei!*en bestemming eigen geluk. En te beter zullen we Gods goedheid en de waarde van geluk erkennen uit onze ge slagenheid onder smart: hoe zwaarder strijd, hoe glorieuser overwinning; hoe dieper smart, hoe hooger geluk; geen geluk en gen rust zoo teer, als d*e verkregen zijn door het innigste lijden. Troost is er alle*n voor die hebben geweend, zalige verzadi- 17 MA4RT i i ft t 1 ging alleen voor die de pijn van den honger hebben gekend. Wanneer de wereld alleen een physiek doel gegeven zou zijn, dan zou God ze uit- teraard volmaakter hebben moeten maken; maar er is een ethisch doel: de volmaking van onszelf door onszelf. Door het lijden moeten wij gelouterd en verheven worden en wanneer we deze noodzakelijkheid van het lijden voor dit bepaa'de doel in het oog houden, verschijnt ons de wereld als zoo goed mogelijk gemaakt. De zedelijk sterken groeien niet uit ver wende kinderen, en zoo is het met de men- schelijke geestkracht in het algemeen. Wat een winst kan er voor ons karakter niet lig gen in de beproeving, waar blijvende fortuin en voorspoed en vriendschap ons verslappen zouden. Bovendien maakt het lijden breed en lief devol en medelijdend, schenkt het ons le- vensbeheersching, menschenliefde en verge vensgezindheid. Wat is ascese, die de zedelijke verhef fing beoogt, dan ook anders dan georgani seerd lijden? In iedere religie, die op ver heffing gericht is, worden offer en lijden als noodzakelijk beschouwd voor dit doel. En als nu het leed aan onze eigen keuze werd overgelaten, wat zouden we dan zachte heelmeesters voor ons zelf blijken en slechts kleine schrammetjes kiezen daar, waar een flinke operatie noodig was om onzen moed en onze kracht en onze over tuiging en onzen wil, ons karakter te ge nezen, wanneer die genezing behoefden, wat zouden we fut- en overtuiginglooze zwakke karakters blijven. Zelfs voor het dier, dat geen zedelijke winst uit lijden putten kan, is het lijden noodig om zijn speurzin en voorzichtigheid en volharding en kracht te versterken. Geheel kunnen echter deze beschouwingen niet voldoen. Want de verdere vraag dringt zich op. waarom God ons dan niet allen in voldoende mate sterk, voortvarend en volhardend gemaakt heeft om alle lijden te overwinnen en waar is de eindelijke rust te vinden voor onze hunkeringen? Het is een mysterie, niets moeilijker dan dat van Gods Wezen, of Chrisus' tegen woordigheid in de H. Eucharistie, maar wij aanvaarden het onwilliger omdat dit niet betreft wat buiten ons ligt maar juist ons zelf en ons leven van allen dag. De Open baring lost dit probleem op door boven het physieke en zelfs het metaphysieke het ge luk der eeuwigheid, onze hemelsche be stemming ons voor te houden. Het lijden, de onvolmaaktheid, de slijting zijn verbonden aan de natuur Van de stoi en het lijden is bestemd om de hemelvreugde en een te hooger hemelvreugde voor ons te ver dienen. De mensch in het paradijs was meester over het lijden en God had ook in den pa radijsstaat het lijden n:et gewild: maar on ze eigen schuld, onze erfschuld, heeft ons onze natuurlijke vólmaaktheid en krachten, onze heerschappij over het lijden ontnomen. Maar door het litden mogen wij nu ook de verspeelde zaligheid mede terugverdie nen, en bovendien is het lijden zelf bij machte ons de Verloren krachten weer grootendeels terug te schenken. Het lijden is geen aanklacht tegen Gods goedheid: Christus' lijden toont ons, dat het onze God niet onverschillig is, anders had Hij niet de volheid van alle menschelijk lijden verdragen. Hij heeft ons daarbij onze houding tegenover het lijden geleerd, niet de verdooving en de onversch'Iligheid van Oosterschc of Antieke philosophische systemen, geen passiviteit, maar activiteit en strijdbaarheid: lijdensoverwinning. De verheerlijking op den Thabor na de onrust wekkende voorspelling van Zijn Lijden is het symbool van de overwinning over hel lijden en de voorafbeelding der hemelsche heerlijkheid. Bijzonder door de voordracht van enkele zijner eigen verzen, wist spr. met zijne peroratie diepen indruk te wekken, terwijl bovendien de werkelijk ademloor.» stilte, waaronder het gehoor 3e voordracht had gevolgd, bewees, hoe diep deze warm- menschelljke beschouwingen de aanwezi gen getroffen hadden. AMSTERDAM, 17 Maart. De 4de kamer der Rechtbank alhier heelt heden den 45-jarigen metelaar, die terechtgestaan heeft ter zake, dat hij in de maanden Juni 1922, 1923, 1924 en 1925 zijn aangiftebiljet der inkomstenbelasting over de jaas 1922 1923, 1923—1924, 1924—1925 en 1925—26 onvolledig en onjuist heeft ingevuld ver oordeeld tot 14 dagen gpvangenistraf. Het O. M. had 2 maanden gevangenis straf gevorderd. Gisteren had te 's-Gravenhage een be spreking plaats tusschen het dagelijksch bestuur van den Metaalbond en het hoofd bestuur van den Algemeen Nederlandschen Metaalbewerekrsbond over het door dezen bond ingediend ontwerp collectief con tract. De besprekingen hebben tot resultaat gehod, dat een vorm is gevonden, die de principieele bezwaren van het dagelijksch bestuur van den metaalbond ondervangt. Dit bestuur zal thans een tegenvoorstel in bovenbedoelden geest formeeren. Twee personen gedood, Hedennacht omstreeks één uur heeft in de gemeente Raalte, nabij de halte De Pleegste, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De heer G H Boer hof, uit Heino, keerde met eenige vrienden, de heeren D. J. Schiphorst uit Heino en M. Kemperman uit Zwollerkerpspel terug van een autotocht. Nabij de halte De Pleegste is de auto door tot nu toe onbekende oorzaak van den weg over den kop in de sloot ge slagen. De drie inzittenden kwamen onder den auto in de sloot terecht Alleen de heer Kemperman kon zich onder den wagen uitwerken en op het drojfe komen. Hij hield een volgende auto, welke spoedig aankwam, aan om h lp te verkrijgen. Ook de marechaussee uit Raalte werd gewaar schuwd. De redingspogingen hadden èvec- wel geen succes. Toen eenigen tijd later de heeren Boerhof en Schiphorst uit de sloot waren gehaald, waren zij reeds overleden. Hun lijken werden per auto naar Heino overgebracht. De heer Boerhof die den wagen bestuurde, had den auto sinds eenige dagen. LONDEN, 17 Maart. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de agitatie onder de arbeiders voortduurt. De stakingsbeweging breidt zich uit. Deze pagina gedeeltelijk ongecorrigeerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.37. Naar waarnemingen in den morgen v»a 17 Maart. Hoogste Barometerstand 773.8 m.M. te Weenen. Laagste Barometerstand 749.8 m.M. I Haparanda. Verwachting: matitfe Z. O. tot Oostehjken wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. R. K. Meisje van 8—7 uur. Zelf st. k, werken. Zich aan te bi'den 's avonds na 8 uur, bij J. P- MAAS, Emma- straat 16 2757 Gevraagd een voor de kinderen en het naaiwerk, C. BOOMS, Binnenweg 3, Heemstede. 2755 gevraagd. SCHEEPMAKEkSDIJK 26. 2764 een gevorderd Bakkers-Leerling, Dief beneden de 16 jaar (intern). Bij G.^ P. OUT, Hoofdstraat, Hillegom. 2739 Voor direct gevraagd een goed kunnende fietsen. JANSLPs D'elicatessenhandel, Raadhuisstraat 54. Heemstede. 2756 te koop. Te bevr. bij P. JOOSTEN, Timm, en Aannemer, 631 Wouwermanstraat 18 Tel. 12258. Koek- en Banketbakkerij, zoekt een van de artikelen. Prijzen billijk. Brie ven onder no. 2738, Bur. van dit blad. Wegens ziekte der tegenwoordige,, terstond een nette met ongeveer X- H.A. goed land, niet te vtr* van R. K. school en kerk, waar veel los werk is, door werkman met 3 schoolvrije kinderen. Aanbiedingen aan G. POSTMA, Koninginneweg 256, 's-Gravcland. 748 te koop. Nieuwe kippenhokken vanal 14.Adres: N. GELDELOOZE- PAD 24 {zijstraat van Jordenstr.) voor rustig gezin, omtrek KI. Hout weg. Brieven onder No. 2695, Bur. van dit blad. Alle concurrentie ten spijt Bij ens door grootste vraag De prijzen steeds heel laag KLEINE HOUTSTRAAT 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2