ABDüsïroOP Het Zwitsersch S!aatsbestel. Binnsnlandsch Nieuws. BERICHT! negenen Weet gij dat' iiiiiiiiuiiitiiitüiiitaii: S Nieuwe Haarl. Courant 5 i GRATIS i 9991999991199999911911991919 De Memorie van Antwoord, aan de Eerste Kamer inzake de Arbeidsbegrooting 1S27. GEMENGD NIEUWS. Een inbraak met 'n invitatie „Niet thuis". Om f 65. Noodlottige val. Na de ontploffing in de Hoofdstad. De brutale roofoverval te Am sterdam slechts een hevige vechtpartij. Genoegelijke buurtjes. Worsten, wekkers, potlooden, enz., enz. Een kist met bankpapier en effecten in den tuin. Suikersmokkelen. Duf, zuur, groen en beschimmeld vleesch. KUNST EN KENNIS. STOOMVAARTLIJNEN. RECHTZAKEN. Verzilverde helve centen voor dubbeltjes. Dr. Willem Royaards als gast en regisseur bij het Nieuwe Nederl. Tooneel. LANDBOUW EN VÏSSCHERÏJ Fijn keukenzout voor stikstof- vrije chili-salpeter. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KEGELEN. Haarlemsche Kegelbond! Haarlem. II. STAATKNRICHTING. De ontwerpers der Grondwet van den Bondsraad Zwitserland stonden voor een zware taak; er moest een hechte eenheid worden geschapen; de bond moest krachtig genoeg lijn om met voldoende gezag naar Duiten te lAnnen optreden, de gemeenschap- pe.i.ke belangen der kantons voldoende te regelen en strijd tusschen de kantons ai- zonderlek definitief onmogelijk te maken; anderzijds bekoorde er angstvallig voor te worden gewaakt, dat de typische volkseigen- schappen en karaktertrekken, van kanton tot kanton verschihend, geëerbiedigd ble ven; dat niet door een te straffe centrali satie de drie groote beschavingsstrooraingen, die in taal, litteratuur en kunst tot uiting komen," in hun wederzijdsche ontwikkeling werden belemmerd. Eén eenheidsstaat was geheel uitgesloten. Al dadelijk werd begonnen de drie taler. (het vierde taalgebied, een gedeelte vato Graubdnien, waar bet „riltoro.i.an.sch" ge sproken wordt, was te klein cm er rekening mede te kunnen houden) voikomen gelijk te stellen; iedere wet wordt zoowel in het Fransen, Duitsch als Italiaansch openbaar gemaakt en' iedere tekst geldt voor zich als de ofiiciëele. Aan de kantons werd voorts een zoo groot mogelijke zelfstandigheid gelaten; boven dien beeft de bond er voor gewaakt om cp die g-bieden, waar hij regelingsbevoegdheid heeft, het nemen der uitvoerende maatrege len aan de kantons over te laten, aldus weer de kantonale sfeer ee-biedigend. Slechts op die punten heeit de bond rege lingsbevoegdheid, waartoe hem in de grond wet de bevceguheid uitdrukkeli.k is ver leend. Voor ieaer door den Bond nieuw te regalen gebied moet dus ee st een grond wetsherziening piaats hebben. In den aanvang vrij bepe kt, hebben de boadsbevoegdheden zich sedert 1874 voort durend sterk vermeerderd; zoo verkreeg hij o.a. in 1085 de bevoegdheid den verkoop en fa'orikatle van alcohol te regelen;'in 1891 het bankbiljettenmonopolie; in 1897 het toe zicht op. den handel in levensmiddelen; in 1898 de wetgevingsbevoegdheid over het ge- hesle gebied van het civiel- en strafrecht; in 1919 wetgevingsbevoegdheid betreffende de scheepsvaart; in 1921 betreffende de lucht vaart; in 1S25 betreffende ouderdoms- en weduwen- en wcezenpensioen. Zoo wordt het gebied der vrije hande lingssfeer der kantons steeds kieine-; bel werk der kantonale zelfstandigheid is hoofd zakelijk nog slechts het belastingrecht. De Bond heeft niet de bevoegdheid directe be lastingen te heffen. De hoogste autoriteit in den bond is de bondsvergadering, bestaande uit 2 afdeelin- gen. den nationaien raad en den standen raad; de eerste vertegenwoordigt het Zwit- sersche volk in zijn geheel, de tweede de kantons. Beide afdeelingcn hebben volko men geli.ke rechten en bevoegdheden; voor den aanvang van iedere zitting komen de voorzitters onderling oaereen, welke afdee- ling een kwestie het eerst zal behandelen; bij verschil van meening beslist het lot. Heelt de eene aideeling de behandeling ge ëindigd, dan vangt de andere haar aan; is er g.on overeenstemming, dan gaat het ont werp naar de eerste afdeeling terug, waar bij de besprekingen bij de verschilpunten be perkt blijven; zoo gaat het ontwerp heen en weer, totdat een der afdeeiingen beslist, op haar afwijkend standpunt te blijven staan. In dat geval tracht een commissie, samen gesteld uit beide afdeeiingen een van haar uitgaand bemiddelingsvoorstel voor te leggen. Hierover wordt in beide afdeeiingen slschts éénmaal gestemd; bij verwerping wordt het ontwerp van de lijst dre te be handelen onderwe pen geschrapt. Is een wetsontwerp of een besluit van al ge. een belang, dat niet tevens is dringend verklaard, dcor de bondsvergadering aange nomen, dan kan binnen drie maanden na de publicatie door 30.000 stemgerechtigde bur gers hie tegen het referendum worden aan- g-vi-aagd. Over het ontwerp moet dan een volks stemming worden gehouden, waarbij de meer de: heid der stemmenden, niet der stemge rechtigden, beslist. Dit volksrecht is eerst in 1874 opgenomen. Wel was in IS 18 reeds geregeld, dat over iedere grondwetsherziening door volk en kantons n.oost worden gestemd, alsmede dat door 50.000 burgers een grondwetsher ziening kon worden verlang, doch het refe rendum voor wetten en besluiten bestond ni:t in den Bond. Terecht was door velen op het onlogische vrn dezen toestand gewezen; wijl referen dum en volks-initiatiefrecht in het meeren- deel der kantons wel bestond, zouden de burgers hij ove dracht van kantonale com petenties op den bond hun recht om over die onderwerpen mede te stemmen en er voorstellen over in te dienen, dus verliezen. Hierom werd het juist geacht, in 1874 het referendus voo- wetten en besluiten ook in den bond in te voeren; van het volks initiatiefrecht voor wetten bleef men ech ter afkeerig; de ddondsstratsidee zou hiervan te veel nadeel ondervinden en de invloed van den standenraad, waarin juist de kleine kan tons sterk verlegenwoordigd zijn, te zee: wo den beperkt. Wel kent men in den bond het volks initiatiefrecht voor grondwetsherzieningen; 50.000 stemgerechtigde burgers kunnen ver langen, dat de grondwet geheel of gedeelte- Uk herzien wordt. Bij gedeeltelijke herzie ning kan het ontwerp bestaan in een met- nader gefcrmuleerden wensch of in een uit gewerkt ontwerp. In het eerste geval moet de bondsverga dering binnen het jaar beslissen of ze met den uilgedrukten wensch accoord gaat; zoo ia, dan is ze verplicht een ontwerp in den geest der initianten uit te werken; en dit aan volk en kantens ter stemming voor te leg gen Voor aanneming is vereischt, dat zoo wel volk als kantons beiden vóór zijn; de uitslag der volksstemming in een kanton geldt tevens als kantonsstem; Vóór 1874 was dit anders; toen had hier en daar de kantr.nsraad de bevoegdheid, om ongeacht den uitslag der volksstemming in het kan ton, de kantonstem te bepalen. Gaat de bondsvergadering met den wensch niet ac coord, Jan wordt aan het volk, doch dit maal niet aan de kantons, gevaagd, of een ontwerp in den zin der intitianten moet worden uitgewerkt; bij bevestigend ant woord is de bondsvergadering verplicht een ontwerp gereed te maken en aan volk en kantons de definitieve beslissing voor te leggen Bij ontkennend antwoord is de beslissing van de bean. Over iedere g-ondwetsherziening, hetzij deze is lot stand gekomen middels volksini tiatief, hetzij op verzoek van 8 kantons, het zij op verzoek van den bondsraad of op eigen initiatief der bondsvergadering, moet steeds door volk en kantons worden ge stemd. De nationaalraad wordt sedert 1918 ge kozen volgens evenredige ve-tegenwoordi- ging.^ Op de uitwerking hiervan heelt de bondsstaat echter zijn eigen kenmerk ge drukt. Iedere kanton of half-kanton vormt een kieskring, waarbij op iedere 20.000 in woners één afgevaardigde wordt gekozen; een gedeelte van 20.000, mits boven de 10.CO0 geeft ook nog recht op een zetel. Kantons met minder dan 20.CC0 of 30.000 in woners, gelijk Appenzeli-Inner Rhoden, Obwalden, Nidwalden en Uri kiezen dus slechts één afgevaardigde; bij hen valt de evenredige vertegenwoordiging simen met het gewone ir.etrderhe:ds3ysteem. In de grootere kantons kiest ieder bur ger zooveel personen als er zetels door het kanton te bezetten zijn; zoo koos b.v. in 1922 een inwoner van Ziirich 27, van Bern 34, van Aargau 12 personen. De kiezer kan zoowel een partij-stem briefje afgeven, waardoor, ook al heeft hij maa- één candidaat aangewezen, hij geacht wordt zooveel stemmen op de partij gege ven te hebben als er zetels door het kanton te bezetten zijn, alsook veranderingen op het partiji-stembriefje aanbrergen of een van ambtswege hem ter hand gesteld leeg stem briefje naar believen invullen of den naam van een candidaat tweemaal schrijven. In Zwitserland is het partijwezen dus officieel erkend. De leden van den nationaalraad ontvan gen geen vast salaris, doch een vergoeding van 35 fres. v'oor lederen dag, dat ze aan de vergadering deelnemen, alsmede een reisrvergoeding ad 50 centimes pe- afgeleg en kilometer. Het is niet onaardig dit eens te vergelijken met de vergoedingen ten onzent. In 1921 werd in totaal 693.185 ires, als vergoeding aan de leden van den natio naalraad, toenmaals uit 182 leden bestaan de, uitgekeerd; de 2de Kamer ten onzent kost Nede land jaarlijks 500.000; het aan tal leden is hier bijna de helft kleiner; de kosten echter bijna tweemaal zoo hoog. Er zij echter bijgevoegd, dat in Zwitserland het aantal zittingsdagen veel geringer is dan ten onzent. De nationaal-aad kiest zelf zijn voorzitter voor den tijd van één jaar; niemand mag twee jaren achtereen dit ambt bekleeden. Om de drie jaren hebben nieuwe verkiezin- gén plaats; de leden zijn steeds herkiesbaar. De Standenraad bestaat uit afgevaardig den der kantons; iedere kanton zendt twee afgevaardigden; ieder half-kanton één. Ze bestaat uit 44 leden. De regeling der wijze van verkiezing, ambtsduur, salaris, is geheel aan de kantons overgelaten, De leden van den standenraad worden in het meerendeei der kantens door het volk gekozen; echter, in Fpbourg, Bern, St. Gallen en Neuenburg geschiedt dit nog steeds door den Grooten Raad van het kanton. De Standenraad kiest zelf zijn voorzitter; afgevaardigden uit het zelfde kanton mogen niet tweemaal achter een tot voorzitter of vice-voorzitter gekozen worden; dit om rivaliteit tusschen de kan tons te voorkomen en de suprematie van een der kantons te beletten. Een enkele maal houdt de bondsvergade ring gemeenschappelijke zitting onder voor zitterschap van den voorzitter van den nationaalraad; dit geschiedt bij verkiezing van de leden van den bondsraad, van bel bondsgerecht, van den kanselier, den gene raal van het leger (deze wordt slechts in tijden van oorlogsgevaar benoemd), benevens bij het nemen van beslissingen over het verleen en van gratie en -bij beslissingen over bevoegdheidsconflicten tusschen de bondsorganen, welke laatste functie een merkwaa-dig voorbeeld i» van administra tieve rechtspraak door het wetgevend lichaam. MR. DR. F. A. BIJVOET. (Wordt vervolgd.) Cntwlkkelirg van de collectieve arbeids overeenkomst een g.oot belang. Neg geen maatregelen ter ratiricatie. Verschenen is de Memorie van Antwoord arn de Eerste Kamer over de arbeidsbe- g ooting 1927, waarin de minister Slolema-' ker de Bruine, naar aanleiding van twijfel van enkele lecUn of zijn beleid wel van de noodige vastheid getuigde, opmerkt, dat hij ontwikkeling van de Collectieve Arbeids overeenkomst van groot maatschappelijk belang acht. Een overheidsingrijpen, dat deze ontwikkeling zo" kunnen bevorderen, zender andere algemeene belangen oneven redig te schaden, hei ft dan ook onverdeel de instemming van den minister. Daarom wenscht hij eer betere civielrechtelijke re geling van het collectief contract en het bevorderen van den invloed van collectieve contracten op de publiekrechtelijke arbeids wetgeving, een beginsel, dat reeds aan art. 28 zevende lid der Arbeidswet 1919 ten grondslag l.gt, en waaraan hij uitvoering hoopt te geven bij de wijziging van de Stu- cadoorswet en de Ziektewt en t.z.t. ook bij een ontwerp Landbouwarbeiderswet. De minister meent echter, dat de verbindend verklaring van loonen vooralsnog geen aan beveling verdient. Hij meent zich echter alle rijheid te moe ten voorbehouden om zi,n standpunt zoo nccdig te herzien. De minister staat ook sympathiek tegen over medezeggenschap en bedrijfsorganisa tie, Bevordering van die instituten, voor zoover dit met toepassing van het Vrijwil ligheidsbeginsel zal geschiede^ bi? wenscht. Ingrijpen der overheid in de rich ting van dwang roeent hij vooralsnog in beraad te moeten houden. Dan minister zijn den laatsten tijd geen omstandigheden beker,d geworden, welke er op zouden wijzen, dat aan een onderzoek naar de trust, en kartelvorming hier te lande bijzondere behoefte zou bestaan. Invoering op ko-ten termijn van de werk- tijdfcepalingen der Arbeidswet 1919 op alle onder die wet vallende bedrijven is prac- tisch onuitvoerbaar. Dat bij de binnen- beurtvaart te lange dienst- en werktijden voorkomen zal de minister niet ontkennen. Wettelijk ingrijpen vereischt echter een zeer omvangrijke controle, en het rekening hou den met tal van ingewikkelde bedrijfsom standigheden, waardoor een uitbreiding van het toezicht noodig is. waaraan thans nog niet gedacht kan worden. Er wordt een algemeene maatregel ge reed gemaakt ter verzekering van een we- kelijksche rustdag aan chauffeurs en andere voerlieden. De minister kan de meening niet deelen, dat samenkoppeling van het Werktijdenbe sluit voor winkels en een Winkelsluitingswet de invoering der Arbeidswet voor het win kelpersoneel te veel zou vertragen. De voorbereiding van beide regelingen is reeds gevorderd. Uitbreiding van de werktijdbe palingen voor kantoorpersoneel boven de 18 :aren stuit nog steeds af op de personeels bezetting d-r Arbeidsinspectie. Omtrent het ontwerp-Verplegingsbesluit zijn met het oog op de belangen der ziekenverpleging de noodige ambtelijke adviezen ingewonnen. Het ontwerp zal binnenkort den Hoogen Raad van Arbeid bereiken. Ook ten aanzien van hst hotel- en kotiiehuisp-rsoneel er kent de minister de noodzakelijkheid van wettelijke regelingen, doch hij kan geen be lofte doen omtrent het tijdstip van invoe- -'-I* j'—3», T.'i'jX"'.* Waf den arbeiders, werkzaam bij het land- en tuinbouwbedrijf betreft, is de mi nister van meaning, dat het eerst ter hand behooren te worden genomen wettelijke re gelingen, strekkende tot bescherming van kinderen, jeugdige personen en vrouwen en tot beveiliging tegen ongevallen. Daarna zal gestreefd worden naar een regeling van den arbeidsduur van mannen, waarbij veel in vloed wordt toegekend aan de organisaties van werkgevers en arbeiders in het bedrijf. Een vacantieweek, hoe wenschelijk ook voor de arbeiders en hun gezinnen, acht de minister thans nog n>et voor algemeene verplichte invoering vatbaar. Een vrijen middag voor de winkelbedien den wenscht de minister in het vast te stel len Werktijdenbesluit voor winkels voor geschreven te zien. Voor de toonkunstenaars hoopt hij, krach tens de Arbeidswet 1919 een wekelijkschen rustdag te verzekeren. De minister is van oordeel, dat onder de tegenwoordige opistandigheden door ons land tog geen maatregelen behooren te worden genomen in de richting van ratifi catie van het ontwerp-verdrag van Was hington, strekkende tot beperking van den arbeidsduur in nijverheidsondernemingen tot 8 uren per dag en 48 uren per week. Het ligt daarom in zijn voornemen de indiening van een M van A. op het V. V. der Twee de Kamer betreffende het ontwerp van wet, houdende voorbehoud tot de bevoegdheid van toetreding lot dit ontwerpverdrag, voor- loopig aan te houden. Met de wettelijke regeling van de huis industrie wil de minister nog eenigen tijd wachten, omdat zich spoedig een gelegen heid zal voordoen over dit onderwerp de ervaringen en opvattingen van andere lan den volledig te vernemen. Met betrekking tot het voorontwerp- Ziektewet, zegt de minister, dat hij alvorens een definitief wetsontwerp voor te stellen, de critiek op het voor-ontwerp uitgeoefend door de organisaties van christelijke arbei ders, alsmede de door andere organisaties van werknemers en werkgevers uitgeoefende critiek zorgvuldig zal overwegen. Daarmede zal ook mede worden overwogen, of de voor te stellen regel'ng aan dr ondernemers te zware lasten oplegt. De minister is van oordeel, dat de huidige moeilijke economische omstandigheden maatregelen wettigen, waarbij bij aanbeste ding aan de Nederlandsche nijverheid bin nen zekere grenzen een voorkeur wordt verleend. Het is het voornemen van den mi nister, om na ontvangst van het rapport van den Middenstandsraad, welk college den in vloed der valuta-concurrentie op de mid- denstandsbedrijven in de grensstreken in on derzoek heeft, van den uitslag van het door den Nijverheidsraad en Middenstandsraad ingestelde onderzoek in den vorm van een algemeen overzicht mededeeling te doen. Een wijziging van de W.oningwet met be trekking tot uitbreiding van rooilijn en bouwverbod is reeds in studie genomen. De minister hoont eerlang eén voorst-I te kun nen doen. Van nadere tijdsaanduiding moet hij zich voorshands onthouden. De minister houdt zich ernstig bezig met het vraagstuk der werkloosheidsverzekering. Hijoverweegt hierbij ook of het aanbeveling verdient, deze materie bii de wet te regelen, dan wel of het beter is voorloopig de rege ling bij K. B. te behouden en deze zoo moge lijk te verbeteren. In antwoord op de vraag naar de kosten der sociale verzekering over het iaar 1927 depft de mimster een berekening waaruit Wijkt, dat deze kosten zullen bedragen 45.002.609. De inbrekers maakten er een duchtig gebruik van. Dinsdagavond, ongeveer tusschen 8 en 11 uur, is ingebroken in de woning van ir. ,4aas Oeesteraous aan het Van Limburg Stirumolein te Utrecht. Dotr een glas-in- 'oodruitje in te drukken, hebben de inbre kers de voordeur weten te opznen. Ver volgens zin zli het huis ingedaan, hebben in verschillende kamers de kasten door zocht, totdat zij op de studeerkamer van den heer Geeste-anus een d-mestasch met sleutels vonden. Daarin was ook de sleutel van de brandkast. Zij hebben daa-on de brandkast geopend, waarui' zij een kistje haalden, w-arin zich ongeveer 5 h f 600 bevond. Voorts hebben zii uit de kasten voor ongeveer 2000 aan zilverwerk, be nevens eenige sieraden van mevr. Maas Oeesteranus medegenomen. Ten slotte heb ben zij zich van een dreital elfec'en meester gemaakt. De recherche, die onmiddal1iik gewaar schuwd we-d, toen de heer Maas Geeste- ranus thuis kwam, heeit een uitg"b-eid onderzoek inges'eld. doch van de daders heeft men geen spoor gevonden. Slechts oenWe vingerafdrukken heeft men ont dekt. doch het is nte' zeker, dat die van de inbrekers z'in. In de gang van het hius, waar de gestolen voorwerpen door de m- b-ekers werden ingepakt, werd een stuk touw gevonden, F.en uiWebrid onderzoek word' door de recherche ingesteld. Ir. Maas Geeeteranus, die chef is van den d'enst van weg en werken der Neder landsche Spoo-wegen heeft, zoels geb-ui- kelï'k was, om onnoodig wachten van per soneel van dien dienst te voorkomen, dat eventueel den chef zou komen spreken, he bord'e ..Niet thuis" voor de ramen ge- n'aatst. De inbrekers hebben van die invi tatie dus duchtig gebruik gemaakt. Een oude man ernstig mishandeld. Een drietal gemaskerde bandieten heb ben, naar de ,'s-Hert. Crt.meldt, des nachts zich toegang verschaft door ver breking van een vensteraam lot de woning van den beiaarden Van den Heuvel, die woont op „Weijen" onder Nistelrode. Van den Heuvel, die reeds omstreeks 70 jaar oud is, woont samen met een dochter en een schoondochter. Op het gerucht van dc inbraak ont waakten de bewoners. De gemaskerde roovers begaven zich naar de slaapplaats van den ouden man, terwijl de beide vrou wen met revolvers in bedwang werden gehouden. Blijkbaar de gewoonte kennend, althans Van den Heuvel had deze, werd direct een onderzoek ingesteld in zijn bed en na een worsteling waarbij de oude man bloedend verwond werd wist een der roozers een tabaksdoos, inhoudende 65, onder het hoofdkussen vandaan te halen. De verwondingen, welks Van den Heuvel opliep, werden hem hoofdzakelijk toege bracht aan het hoofd; «de geweldpleging schijnt van ernstigen aard te zijn. Zoodra de indringers hun buit in handen hadden, verlieten zij de woning om in de duisternis te verdwijnen. Onder leiding van den brigade-comman dant der Kon. Maréchaussée te Uden, is aanstond een uitgebreid onderzoek inge steld, dat nog in vollen gang is. Het parket uit Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Van de daders is tot nu toe geen spoor. Op den Dam te Amsterdam kwam een man, die op een rijwiel -eed, te vallen. Men bracht hem naar het Binnengasthuis, doch De kelder geheel uitgegraven. Het opruimingswerk van de puinhoopen van perceel Herengracht 285 te Amster dam nadert zijn voltooiing. De kelder van het gebouw der N.V. Emelka" is gisteren geheel leeggegraven. Gebleken is, dat de vier wanden er van, die beneden het straat- vlak zijn gelegen, intact waren. Een groot aantal filmtrommels is opgegraven; onder het puin werden kachels gevonden, die bij de instorting van het huis omlaag zijn ge komen. Er zijn steigers tegen de muren van de aangrenzende huizen aangebracht om de sporen van de exploisie te doen ver dwijnen. Bovendien wordt een schutting voor de plaats opgericht, waar eens het huis, dat nu tot den laatsten steen ver dwenen is, stond. Het verkeer dat tot dusver afgesloten is geweest, zou vandaag of morgen hersteld worden. Het nader onderzoek, ingesteld naar aan leiding van de vechtpartij Dinsdagavond op de Prins Hendrikkade le Amsterdam, heeft aan het licht gebracht, dat er van een po ging tot berooving geen sprake is geweest De aanvaller is een bekende vechters baas, die, vooral als hij niet heelemaal nuchter is, dadelijk met de vuisten klaar staat en bij de geringste aanleiding er op 'os slaat. Ook wel eens zonder aanleiding. Volgens zijn verklaring, was de kantoor bediende tegen hem aangeloopen en dit had 's mans woede gaande gemaakt. De gewonde zeide van die botsing niets te we ten; hij had' opeens een klap gekregen. De beide andere mannen, die eerst wa ren aangehouden, doch later zijn vrijgela ten, hadden, naar is komen vast te staan met het geval niets te maken. Zij waren slechts toevallig' in de nabijheid. De gewonde kantoorbediende is, hoewel er geen levensgevaar bes aat, er leelijk aan toe. Een paar tanden zijn hem uitge slagen, zijsn onderkaak kan hi) vrijwel niet bewegen, zoodat het spreken hem moeilijk vait. Voorts heeft hij een diepe hoofd wonde, gevolg van een paar schoppen, en zijn de beencn gewond. Commissaris Tinholt en inspecteur Ho's- bergen hebben den gewonden kan oorloo- per Poll, die in het O. L, Vrouwengarthuis verpleegd wordt, gehoord. Deze verklaarde, dat het drietal den indruk had gemaakt dronken te zijn. Een hunner zeide tegen hem; „drar heb je er een, een Czaar Pe- terstrater". Jan Hendriks liep toen tegen hem op, zoodat hij k.wam te vallen en diende hem, toen hij iets zeide, een klap toe. Of het drietal hem kende weet hij niet. Wel is het juist, dat hij vroeger in de Czaar Pe erstraat gewoond heeft. De burger, die te hulp schoot, was reeds over de brugleuning getild, toen men hem bevrijdde. Het tweetal, dat met Jan Hendriks ge arresteerd werd, is op vrije voeten ge steld. Een voorbijganger had hen aangewe zen en medegedeeld, dat zij medeplich ig waren. Jan Hendriks zelf zal ter beschik king ven de justitie worden gesteld, wegens zware mishandeling, driemaal gepleegd. De meeningen omtrent het dronken zijn van de drie personen loopen ui een. Ver schillende politie-agenten verklaren, dat zij nocmaal waren. I I Wederzijdsche oificieele uitstapjes. De pogingen, aangewend door den consul van Nederland te Aken om, in samenwer king met het Nederlandsche verkeersbureau aldaar, de Nederlandsch-Du'ische Vcreeni- glng in Limburg en de Omt.'.có-Nederland- sche Vereemging in Aken. het wederzijdsch bezoek tusschen Nederlanders en Duilscheis in het grensgebied te bevorderen, schijnen met succes bekroond tc worden. Reeds voor de tweede maal hebben de Nederlandsche Spoorwegen een extra-trein doen loopen van verschillende i imburgsche stations naar Aken om de Nederlandsche grensbewoners lp de gelcgenhied te stellen tegen lagen prijs een opera-voorstelling in het Akensche stadstheater bij te wonen Beide malen was de extra-trein „uitver kocht" en het operagebouw bezet met een enthousiaste menigte Hollanders. Omgekeerd zal thans na de vasten een extra-trein loopen om Duitschers uit het grensgebied naar Maastricht te brengen, waar zij een concert van de Maastrichter Staar zullen bijwonen. Tevens zullen de Duitsche bezoekers dan nog gelegenheid hebben eenige uren ift Valkenburg door te brengen. De bedoeling is dooi het organiseeren van dergelijke officieele „uitstapjes" de goede nabuurschap tusschen de grensbewoners té bevorderen. Het gebeurde den laatsten tijd verschil lende malen, dat in huizen in de „Pijp" te Amsterdrm kleine diefstallen werden ge pleegd. Steeds bleek, dat de dader aan de achterzijde was binnengedrongen. Ten slotte werd een man gearresteerd, die op deze wijze verschillende kleine zaken had gesto len. In den regel verschafte hij zich toegang tot de tuinen via een leegstaand huis. De waarde van het gestolene is niet groot; tot de artikelen, welke van zijn gading waren, behoorden worsten, wekkers, potlooden enz. De man is naar het bureau Lauriergracht overgebracht, waar man hem ook voor der gelijke inbraakies zoekt .Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. Waar een opruiming al niet goed voor Is. Bij het opruimen van den tuin achter een leegstaand huis te Rijswijk, is een ijzeren geldkist met papieren, pol'ssen van verz-ke ringen, buitenlandsch bankpaoier en effec ten gevonden. Bij onderzoek bleek, dat deze geldkist afkomstig was van den dief stal, gepleegd in September j.l. te Voorburg. De politie van Voorburg heeft de geldkist met inhoud in beslag genomen. Door de politie te Roosendaal zijn op den Boulevard Antverpia aldaar de gebroeders v. E. aangehouden wegens het vervoeren van eenige zakken gesmokkelde suiker. Aangezien dc agent van politie, die het tweetal ontdekt, geen kans zag de beide smokkelaars alleen te arresteeren, loste hij eerigc schoten in de lucht om assistentie, welke spoedig ter plaatse verscheen. Een zestal politiemannen nam het tweetal mee naar het bureau. Verd. ontkende het feit. Get. Mej. G. A. M. vermiste begin Dec. j.l. een armband, bestaande uit aaneenge regen verzilverde halve centen. Zij ver moedde dat het voorwerp op het kleed ge vallen en bij het kloppen op straat verloren was gegaan. Get. M. B., boterbezorger te Arnhem, was na in de Langstraat boter te hebben ver kocht, tot de ontdekking gekomen, dat men hem verzilverde halve cenen voor dubbel tjes in de hand had gestopt. Andere getuigen hadden eveneens van verdachte verzilverde halve centen voor dubbeltjes ontvangen. Verd. meende, dat Zij dat geld wel van een ander kon hebben ontvangen. De Officier van Justitie achtte aan de hand van de getuigenverklaringen het be wijs van den diefstal geleverd en eischtc twee maanden gevangenisstraf. Smakelijk eten. Op 5 Januari 1.1. trof een keurmeester in een der Jordaanstraten te Amsterdam, een jongen aan, die op een fiets in een mand 36 K.G. vesch vleesch (afsnijsel van rund en varkensvleesch) vervoerde en dit trachfte te verkoopen aan een in die straat wonende slager, die volgens den jongen een geregeld gebruiker van dat afval was. Door den keurmeester was bij den slager juist een partij bedorven vleesch in beslag genomen. Het door den jongen vervoerde vleesch had een duffe, zure lucht, groene verkleuringen en vertoonde' schimmel; 't was volgens verklaring van den veearts Veenstra in bedorven toestand. Voor den 'kantonrechter rar. Van Dam, stond een slager terecht, die den jongen opdracht gegeven had het vleesch te ver voeren. Hij bekende dit feit en werd des wege tot een boete van 40 of 40 dagen hechtenis veroordeeld. Beschuldigd van diefstal van een armband stond voor deRechtbank la Arnhem wam X Q. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ADELAAR, ms., 14/3 Southend gep. ANNA, ms., 11/3 van Yarmouth naar Huil. ARY SCHEFFER 13/3 v. R'dam te Havre. BATAVIER V 16/3 v.m. 8 uur 10 van Rot terdam te Gravesend. BELLATRIX 15/3 van Las Palmas; Santa Fé naar Amsterdam. BERK 15/5 van Abu Zenima naar R'dam. BRABANT sleepb., 16/3 v. Cuxhaven naar Huelva. met een droogdok. BRITSUM 15/3 v. Teneriffe te Las Palmas. EEM 14/3 Ouessant gep. Cadix n. R'dam. EURASIA ms., 12/3 van Foweg n. Antw. FRIDIUS ms., 14/3 Bevezier gep. om de Oost. FRIESLAND, sleepb. 15/3 v. Dakar naar IJmuiden met den baggermolen Bever wijk 8. HELENA 15/3 v. Rott. te Oran. JANTIENA ms., 13/3 v. Nykibing te Gran gemouth. JOHANNA 15/3 v. Bilbao n. Poortershaven. KATENDRECKT 14/3 v. Constantinopel latoum naar Thames Haven. KELBERGEN 13/3 v. R'dam naar Buen. Ayres. MAAS 16/3 Finisterre gep. Rufisque naar Duinkerken. MAASSTROOM 14/3 v. A'dam te Leith. MARGRIETHA ms., 12/3 v. Lond. teYar- mouth. MERWEDE 13/3 van Antwerpen te Hull. NOORD-HOLLAND 15/3 v. Newcastle n. Delfzijl. ST. ANNALAND 14/3 v. Blyth naar Ham burg. ST. PHILIPSLAND 14/3 v. Danzig naar Kopenhagen. STAD ZWOLLE 15/3 Peniche gep., Rott. naar Nioe. SULTAN VAN LANGKAT 14/3 v. Con stantinopel Batoum naar Ver. Kon. TER NEUZEN 15/3 v. Algiers n. Bilbao. VECHTSTROOM 14/3 v. A'dam te Huil. WAALHAVEN 14/3 400 mijl O. van Cape Race, Nordenbam n. Wilmington. WALCHEREN 15/3 v. R'dam te Colon. WASSENAAR 16/3 v. Newpoort n. Mar seille. WITTE ZEE 15/3 Sagres gep., R'dam naar Marseille. ZUID-HOLLAND, 14/3 van Newcastle n. Hamburg. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. GROTIUS (uitr.) 16/3 v. Suez. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 15/3 v. Alexandrië te Piraeus. AGAMEMNON 15/3 v. Bourgas n. Varna. AMERSFOORT (thuisr.) 16/3 Vlissingcn gen., n. Antwerpen. AMSTERDAM 15/3 v. Valparaison n. San Antonio. ERATO 16/3 v. Danzig te Amsterdam. FAUNA 15/3 v. Alicante te Barcelona, die zich vanaf heden abonneeren op de Dr. Willem Royaards is met het Sociétair Bestuur der N.V. „Het Nieuwe Nederlandsch Tconeel", artistiek leider Louis Saalborn, principieel overeengekomen om gedurende het tijdvak 1 October 1927 tot 1 April 1928 bij dit gezelschap twee nieuwe stukken te regisseeren en enkele gespeelde werken van het repertoire der Kon. Ver. „Het Ne derlandsch Tooneel" opnieuw in te stu- deeren. Behalve als regisseur zal Dr. Willem Roy aards in dat tijdvak ook als gast in één ol meer der onder zijn leiding tot stand te ko men vertooningen medewerken. g ontvangen tot 1 April 1S27,de «a nog te verschijnen nummers m> DE ADMINISTRATIE PLUTO 16/3 v. Valencia te Amsterdam» ULYSSES 15/3 v. Algiers n. Calamata. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) 15/3 v. Rio Janeiro. GAASTERLAND (uitr.) pass. 14/3 Oues sant. ZEELANDIA (uitr.) 15/3 v. Santos. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ- TASMAN 15/3 v. Batavia n. Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. CALLISTO (uitr.) pass. 16/3 Vlissingen, n» Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM 15/3 v. New-Orleans n. Rott. LOCHGOIL, v. Vancouver n. Lond./Rott., 14/3 v. Southampton. MAASDAM, Rott. n. New-Orleans, 15/3 v, Havana. RIJNLAND (toeristenvaart) 16/3 v. Hüvre te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OOSTKERK (thuisr. 16/3 te Chefoo. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. 1 HOOGKERK (thuisr.) pass. 16/3 Perim. RIDDERKERK 16/3 van Hamburg te Rot terdam. JAVA—NEW YORK LIJN. VEENDIJK Java naar New York 15/3 te Suez. JAVA—BENGALEN LIJN. BENGKALIS 16/3 van Java te Calcutta. BONDOWOSO 14/3 v. Calcutta te Java. CALCUTTA 14/3 van Java te Rangocn. CEYLON 15/3 van Java naar Calcutta- ROTTERDAMSCHE LLOYD. JACATRA (uitr.) 16/3 te Antwerpen. PALEMBANG (thuisr.) pass. 16/3 Don- derchead. TAPANOELI 16/3 van R'dam te Londen, ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. POELDIJK 14/3 van B.-Ayres n. R'dam. ZIJLDIJK (uitr.) 15/3 van Pernambuco. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. POLYDORUS van Liverpool naar Java, pass. 15/3 Sagres. ?RL •Uit een rondschrijven van den directeur van het rijkslandbouwproefstation te Maas tricht blijkt, hce nog steeds getracht wordt, de landbouwers te misleiden of partij te trekken van onkunde. Genoemde directeur bericht nJ. dat hem door een firma hier te lande is medegedeeld dat haar uit Antwerpen voor levering tot einde April waren aangeboden eenige wa gons „stikstofvrije chili-salpeter" tegen 18 Belg. frs. per 100 kg. De aanbieder vroeg of de Nederlandsche firma koopster van deze meststof wilde zijn. Blijkens het onderzoek aan het genoemde station is gebleken, dat het aangeboden ar tikel uit fijn keukenzout bestond. Door den opsporingsdienst zijn de douanen aan dc grenskantoren gewaarschuwd. Mochten er neg meer aanbiedingen wor den gedaan, dan houdt de directeur voor noemd zich gaarne voor mededeeling daar van aanbevolen. PRIAM v. Liverpool naar Java 15/3 te Pe- nang. RHESUS v. Batavia n. A'dam, pass. 15/3 Perim. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 14/3 van Palermo naat Valencia. gij Uw borst versterkt. Uw ademhalingsor ganen zuivert door het geregelde gebruik van DE EINDUITSLAG, Onder veel deelneming en belangstelling is Zondag 13 Maart het Clubkamp'oenschap van den H. K. B. geëindigd. Door flink optreden van de club H. K. B. werd „Eendracht I" No. 3 en bleef de „Volhar ding I" zijn kampioenschap behouden. H'eronder volgt de geheele uitslag, zoo wel van bovengen, kampioen als vrije banen, koppel en parenwedstrijden. Afdeeling A. Kampioen ,,de Volharding I" 1324. 1 prijs: H. V. K. I 1287; 2 prijs de Een dracht I, 1280; 3 prijs 't Spaarne I, 1257) 4 prijs de Leeuwerik I, 1226; 5 prijs Richten en Rollen, 1224 met 189 treffers. Buiten de prijzen valt S. S. S. I 1224 met 184 treffers. Afdeel'ng B. 1 prijs de Eendracht II, 1271: 2 prijs H. V. K. II, 1261; 3 prijs Richten en Rollen, 1174; 4 prijs de Volharding II, 1164. Gecombineerde vijftallen, le prijs de Eer.d-acht I en II, 2551; 2e p& H. V. K. I en II, 25478. Baan A, koppels. 1 prijs H. LomansE. Stoeken, 50; 2 pr. H. VerdolP. v. Gaart, 49; 3 prijs H. Den kersG. Schouten, 482X46; 4 prijs L. BoerlagenL. v. Maaswinkel 482X45$ 5 prijs N. v. OrdenH. Trantgen 2X4745 Baan B, paren. 1 prijs, Mevrouw van Ordenv. Orden, ''S47; 2 prijs Mevr. NoëNoë, 481—42; 3 prijs Mej. A, GroerewgG. Kimman, 472X46; 4 prijs, Mevr. de BruinM. Sleggers, 4744. Baan C. Dames. 1 prijs, mej. W. Groenewegen, 4136; 2 prijs, m^vr. Schouten, 4039; 3 prijs, mevr. van Orden 2X3938; 4 prijs mevr. Heydendaal, 2X3937; 5 prijs, mevr. de Bruin 394X38; 6 prüs, mevr. Raadw'ldt, 3931; 7 prijs, mevr. Noë, 3837; 8 p;ijs, mevr. Leen, 383X36. Baan D, vrije baan H. T, 1 prijs, H. Frantgen, 120—2X114—3X110; 2 pri's, E. Kimman 120114110; 3 prijs, W. Wellcr, 120106; 4 prijs, Joz. v. Elfen, 2X114; 6 prijs, A. C. J. Kreek, 2X110—94; 7 prijs, H. J. Leen, 2X11094; 8 prijs, N. P. Visser, 110—108. Baan E, vrije baan, gew, telling. le prijs, H. Lomans, 45; 2 prijs, W. Lub bers 44; 3 prijs. G. Schouten, 43—41; 4 prijs, H. Frantgen, 432X40; 5 pri's, N. v. Orden, 422X40; 6e prijs, E. Stoeken, 4210; 7 prijs, P. Rcitsma, 42—39; 8e prijs, W. Kttvk, 4139. Hoogste werpster, 40 ballen, mevr. de Bruin 2-6. De prijsuitreiking heeft plaats op Vrijdag 18 Maart, waaraan verbonden een feest avond, aanvangende 8 up- 30 in het Club- ■■"'.«ri r K

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6