S Radio-Omröêp, FEUILLETON. V/at zal hij er mee doen? <S! De behandeling der suppletoire begrooting in den Franschen Senaat, feen rede van Poinearé. De terugkeer van den Estiandschen gezant te Moskou. Een opzienbarende corruptie-zaak in Hongarije. Onder de Radio-berichten: Een rede van minister Schiele in den Duitschen Rijksdag over den toestand in den Landbouw. Coolidge Jfceeft Italië nogmaals een nota gezonden. Een felle strijd wordt gestre den om het bezit van Sjanghai. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bezwaren tegen de invoering van het verplichte zevende leerjaar De algemeene veiligheids- toestand bij de Nederlandsche Spoorwegen De bijzetting van generaal Van Heutsz Prins Hendrik. Wanneer wordt de fout in het bezoldigingsbesluit hersteld? Het quarantainestation te Kamaran. De Italiaansche gezant vertrokken. De nieuwe gezant te Brussel. De Rijwielbelasting. De R. K. Vrouwenbond en de Politiek. UIT ONZE OOST. De voorgeschiedenis van de Indische onlusten. Voorzichtig met electrische draden! 14 •Nader blijkt, dat niet alle effecten, welke Rochette aan den man trachtte te brengen, waardeloos waren. Sommige er van zijn af komstig van bloeiende ondernemingen. Koning Albert ongesteld. De gezondheidstoestand Yan Koning Albert heeft de laatste dagen te wenschen overgelaten. Hij lijdt aan griep. Naar ver luidt is de toestand thans weer beter. Een mislukt congres. In de daartoe ter beschikking gestelde lokalen der universiteit te Luik zou gisteren een congres van pacifistische vrouwen plaats vinden. Onder de spreekster bevond zich de Duitsche pacifiste Gertrud Baer. De Luiksche studenten dreigden met hard handig optreden tegen de Duitsche als deze op het congres mocht verschijnen. De auto riteiten hebben daarop te elfder ure de toe lating om het congres in de universiteit te houden ingetrokken. De terugkeer ran gezant Birk. Dezer dagen deelden we mede, dat de vroegere Estlandsche gezant te Moskou Birk, onder geheimzinnige omstandigheden in Estland was teruggekeerd. Na het groote schandaal, het vorige jaar ontstaan door het gedrag van den heer Birk en diens partij kiezen voor Sovjet-Rusland, hoorde men van deze vreemde en geheim zinnige geschiedenis niet veel meer. Thans duikt de man weer op. Onder buitengewone en verbluffende omstandigheden treedt hij weer op den voorgrond. Naar lichaan en ziel uitgeput, in ver scheurde kleeren, en met het uiterlijk van een martelaar is Birk uit Moskou te Reval aangekomen. Hij vertelt, dat hij in de grootste armoede in Woronesj in een afgedankt varkenshok heeft geleefd. Ten slotte was hij weer naar Moskou gegaan, waar hij dag en nacht on der bewaking van de geheime veiligheids politie (de beruchte Gepeoe) had gestaan. Herhaaldelijk had hij getracht aan dat toe zicht te ontkomen, maar steeds weer be merkte hij, dat hij gevolgd werd. Het heette, dat deze bewaking diende voor zijn eigen bescherming, maar uit alles bleek, dat deze bewering verzonnen was, zoodat hij voor zijn leven begon te vreezen. Vervolgd, over al opgejaagd door werkelijke of schijnbare gevaren, was hij eindelijk in een voorstad van Moskou in een rivier gesprongen en was naar den overkant gezwommen, waar door hij zich van zijn „begeleider" had be vrijd, die hem wegens een hartkwaal niet in het ijskoude water had durven volgen. Ver kleumd van koude had hij toen een toe vlucht gezocht in het Noorsche gezantschap, vanwaar de Estlandsche gezant op de hoogte werd gebracht. Birk gaf den wensch te kennén, naar Est land terug te mogen keeren en dadelijk gaf het commissariaat van buitenlandsche zaken op een daartoe strekkend verzoek van den Estiandschen gezant een visum. Onder ge leide van een ambtenaar van het Estland sche gezantschap kwam B:rk aan de grens, waar de Estlandsche politieke politie hem dadelijk arresteerde. De doktoren, die hem onderzocht hebben, verzekeren, dat zijn geestestoestand geheel normaal is, behoudens een groote nervosi teit. Zijn verhalen klinken zoo fantastisch en tegenstrijdig, dat het moeilijk is ze niet voor leugens te houden. Hoe is het bijv. te verklaren, vraagt de correspondent, dat de man, die beweert als een landlooper te hebben geleefd, groote geldbedragen bij zich had? En hoe kwam het, dat hij plotseling het land uit mocht, nadat hij eerst zoo scherp bewaakt was? Telkens doen zich nieuwe raadsels voor, zoodat de zaak-Birk voortdurend ingewik kelder wordt. President Masaryk. De nationale bergadering zal op 24 Maart den president der republiek kiezen. De her kiezing van president Masaryk schijnt ver zekerd. Een corruptiezaak. Een opzienbarende corruptiezaak houdt de autoriteiten bezig, zoo meldt de Boedapes- ter correspondent van de „Frankf. Z." en wekt overal pijnlijke verrassing. Sinds en kele maanden werd in alle stilte een on derzoek ingesteld tegen een rechter, die be last was met faillissements- en surséance zaken. Deze magistraat is thans gearres teerd; met hem werden tegelijk 15 geziene Boedapester advocaten naar de gevangenis gebracht. De rechter, die een zeer ver kwistend leven leidde, wordt verdacht met de advocaten te hebben samengespannen om dezen bij faillissementen en surséances geweldige onkostenrekeningen toe te doen wijzen. Die bedragen werden dan onderling verdeeld. Op deze wijze moeten de heeren de laatste vier jaar groote bedragen hebben opgestoken. Onder de gearresteerden bevin den zich ook vrouwen. Fransche vliegers gevangen genomen. Volgens berichten uit Rabat is een Fransch militair vliegtuig ten noorden ban De suppletoire begrooting In den den Franschen Senaat. Senaat heelt de suppletoire credieten woor 1926, groot 1,150 miilioen, behandeld. Poinearé herinnerde er aan, waarom op ieen moment in 1925 de begrooting een de ficit van twee milliard aantoonde. Hij kon izich niet veieenigen met den aanmaak van dertien milliard aan bankbiljetten, daar bij van oordeel was, dat inflati tot en duur der levensonderhoud zou kunnen leiden en het deficit zou kunnen doen toenemen. Hij bracht hulde aan de politiek van na tionale eenhid en legde er den nadruk op, jdat de beschikbare marge der Bank van (Frankrijk, zonder tot inflatie haar toevlucht Se hebben genomen, heden 7500 miilioen be- jdraagt. De vervaltermijnen der vlottende schuld voor 1927 zijn van nu af reeds ver zekerd. De schatkist heeft een ongekende «elasticiteit teruggekregen, de deflatie be- fdraagt thans negen milliard, de franc steeg !.ea indien de Bank en de Schatkist geen jcevisen hadden gekocht, zou de franc nog fhooger staan. I Het zou stellig wenschelijk zijn, aldus (Poinearé, over in goud omwisselbaar geld ite beschikken, doch het schijnt mij gevaar- Tijk toe deze problemen in het openbaar te [minister van financiën schandelijke specu laties zou kunnen uitlokken. Ik acht het '^behandelen, daar het minste woord van den noodig den huidigen koers voor een laag- jtdurige periode te handhaven. Indien de te- igenwoordigen stand van den franc kan wor pen gehandhaafd de Bank heeft er de (middelen toe zulien wij de crisis zien (verminderen en verdwijnen. De inning der belastingen blijft bevredi gend. Wij zullen in de begrooting van 1928 de uitgave blijven beperken. Met geduld en ijver zullen wij onze krachtsinspanning voort zetten met medewerking van het parlement. (Levendige bijval). i 'i Cheron, de algemeene rapporteur, ver klaarde dat de begrooting voor het eerst sedert den oorlog een batig saldo aan in- Jkomsten van meer dan een milliard zal aan- ïwijzen. Cheron gaf een uiteenzetting van de krachtsinspanning van Frankrijk om zijn fi- manciën te herstellen en van het in de ver- kvoeste gebieden verrichte herstel. Er zijn 86.500 huizen herbouwd, alsmede 157.000 ipqrceelen voor landbouwdoeleinden, 11.GO0 openbare gebouwen, 8200 fabrieken, 7000 (scholen, 53.000 km. weg, 2100 km. spoorlijn en 1500 km. vaarwater, terwijl 3.266.000 heet. grond van projectielen zijn gezuiverd *n 1.8155.000 heet. weer zijn bebouwd. Deze wederopbouw kostte 84 milliard. De regeering verleende 3.842.946 pensioenen, welke jaarlijks vier millard fres. kosten. Frankrijk, zoo voegde Cheron er aan toe, Aeeit geleden door de kwade trouw zijner Ucbiteuren, doch kwam zelf ziin verbintenis- '®an na. De maritieme conferentie, j De diplomatieke redacteur van Havas (verklaart, dat te verwachten is dat de Fransche regeering zicji volkomen zal ont houden van deelneming am de maritieme ontwapenings-conferentie in den vorm, ■waarin zij door de Ver. Staten wordt be oogd, L,.— De nieuwe zaak-Rochette. —De Fransche bi'.aden smullen natuurlijk taan de nieuwe zaak-Rochette en bieden er hun lezers heele kolommen over aan met afbeeldingen van de drie verdachten, die hun onschuld blijven volhouden. Bij de huiszoekingen, in verband met deze arrestaties gedaan, o.a. in de keurig inge richte bureelen van het blad „Bourse et Fi nance", is een merkwaardig stelsel van ïiches gevonden met inlichtingen over de slachtoffers, die men op het oog had. Zoo wordt daarop van mijnheer Die-en-die gezegd: ,.Pas maliéabie, a cause de ses con- naissances en Bourse" („Niet te vermurwen wegens kennis van de beurs"). Van een ander: „Bonne poite, mure cueillir' („Goede peer" een poire is ook iemand dien men er gemakkelijk kan laten inloopan „rijp om te plukken"). Van een derde heet het: .,Een gemakkelijk met eenvoud «n correctheid te overtuigen cliënt". Van •weer een ander: „Wil zijn staatsstukken houden III" Het naarste van het geval vond Rochette .het dat door deze arrestatie het aanstaande huwelijk van zijn oudste docher in de war werd gestuurd! En tot den hoofdinspecteur van politie, aan wien hij dit verklaarde, zeide hij nog mistroostig, dat de maand Maart hem altijd ongeluk aanbracht. „Herinner u zich nog," voegde hij den politieman toe, „dat het ook op een Zondag in Maart was, toen u mij in 1905 arresteerde?" Bij de huiszoeking was ook Rochette tegenwoordig. Hij verleende alle mogelijke medewerking, zoo zeer zelfs; dat hij aan politie en justitie aanwijzingen gaf, hoe een bepaalde deur, waarvan men den sleutel niet had, open te breken. Bij het verlaten vin een der kantoren, werd hij door het publiek uitgejouwd, Armarane Saaï fjèneden gevallen. öe tje?3e vliegers werden door de Marokkanen, die zich in dit gebied niet aan de Franschen onderworpen hebben, gevangen genomen. Het Fransche oppercommando heeft maat regelen genomen om de vliegers te bevrij den. De Amerik. vlootconferentie. Volgens een onbevestigd krantenbericht zal Hughes, de vroegere minister van Bui tenlandsche Zaken, chef van de Amarikaan- sche delegatie op de Washingtonsche ont wapeningsconferentie, worden uitgenoodigd de Amerikaansche delegatie van de drielan- den-conferentie te Genève te presideeren. De dranksmokkelarij. De kustwacht te Norfolk beweert, dat een Canadeesche schoener, die naar Charleston (Zuid-Carolina) werd opgebracht en verbo den sterken drank vervoerde, trachtte een lading van tweeduizend kisten door middel van een duikboot, die uit elkaar kon worden genomen, aan land te zetten. Deze boot werd, door de bemanning verlaten, door het personeel der kustwacht in een baai terug gevonden. Vroegere berichten uit Charleston meld den, dat de schoener door een kotter der kustwacht met kogels werd doorboord, om dat hij weigerde stil te houden. De lading wordt op 100.000 dollar geschat. De burgeroorlog in Nicaragua. De Nicaraguaansche legatie deelt mede dat de strijdkrachten van Diaz een beslissen de overwinning hebben behaald over de libe ralen, die bij Muymuy duchtig verslagen zijn. De regeeringstroepen maakten machi negeweren, geweren en munitie buit. Tachtig man van het conservatieve en 150 van het liberale leger werden gedood. De strijd om Sjanghai. Volgens een te Londen ontvangen telegram uit Sjanghai is aan de ongeveer achthonderd Amerikanen en Britten te Nangking order gegeven tct het evacueeren van de stad in verband met de vrees, dat de stad over een paar dagen in handen der Kantonneezen valt. Draadloos wordt gemeld, dat de vrees voor plundering te Sjanghai door de Sjantoeng- sche troepen, die Sjanghai moeten verdedi gen, zoo groot is, dat de Fransche autoritei ten om versterking van de Fransche troepen macht met 1000 man koloniale troepen hebben gevraagd. Honderdvijftig agitators, uitgekozen uit de bes tgeoefenden, zijn hier bij groepen uit Hankau aangekomen. Zij hebben de plaatse lijke arbeidersorganisaties reeds geheel on der den duim en voeren een campagne van vreesaanjaging en moord, met het doel een stevig en onmiddellijk antwoord te krijgen, wanneer zij de algemeene staking afkondi gen. Tsjang Tso Lin en Woe Pel Foe. Een bericht meldt nog, dat volgens een telegram uit Peking aan „l'Information" de troepen uit Moekden, die Tsjengtsou namen, thans naar het Zuiden opmarcheeren. EEN DEUGDZAAM DEPARTEMENT, De zitting van het assizenhof van het departement Lot, die dezer dagen te Cahors zou worden geopend, is niet doorgegaan daar er geen enkele zaak op de rol stond. Sedert September 1924 is er maar één zaak voor dit assizenhof behandeld n.l. in Juni 1926. De behandeling daarvan was in drie uur afgeloopen. HET KASTEEL VEN DEN EX-KEIZER. Het kasteel Urville het voormalig zomer verblijf van den ex-keizer in Lotharingen, waarover gistermorgen „Van Overal" het een en ander werd meegedeeld, is met het bijbehoorend paviljoen, een park, een boom gaard en tuinen in openbare veiling voor 347.200 francs aan een Parijzenaar verkocht. BRAND IN EEN SLAAPWAGEN, In den D.trein Nice-Weenen is gisteravond door een tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in een slaapwagen, welke brand oversloeg naar een tweeden wagen. De negen passagiers van beide waggons, die zich reeds ter ruste hadden begeven, konden nog bijtijds in de andere wagens komen. De beide brandende wagens, die grootendeels vernield werden werden afge koppeld, waarna de trein de reis voortzette. DE VERDWENEN VERPLEEGSTER. De Engelsche bladen houden zich nog steeds naarstig bezig met het mysterie van de te Boulogne verdwenen verpleegster, miss Daniels, wier lijk veertien dagen later aan de Fransche kust werd gevonden. De Fransche justitie heeft bij haar onderzoek geen spoor gevonden, dat tot oplossing van het raadsel kan bijdragen, en verklaart, dat de eenige, die misschien licht in de duister nis kan ontsteken, miss Carthy is, die zooals men weet, miss Daniels op haar uitstapje naar Boulogne vergezelde. De justitie noo- digt haar daarom met aandrang uit, naar Boulogne over te komen voor het geven van de verlangde aanwijzingen. Miss Carthy raad pleegt daaromtrent thans haar rechterlijke raadslieden. Het onderzoek in deze zaak wordt gecompliceerd door het feit, dat naast het lijk van de veplaegster een spuitje is gevonden voor onderhuidsche inspuitingen, zoodat men thans niet weet of men, in ver band met de reeds door ons vermelde aan- wijzigingen, aan moord heeft te denken, dan wei aan zelfmoord. In een vergadering der Vereeniging van Burgemeesters van Noord-Limburgsche Gemeenten ten stadhuize te Venlo gehou den, werd de vraag behandeld of invoering van Kef Verplfchfe tevenïe feerfaa# WOT de gemeenten van Limburg noodzakelijk en wenschelijk kan worden geacht. Na ampele bespreking kwam de vergade ring tot de navolgende besluiten: 1. Invoering van het verplicht zevende leerjaar zonder eenige beperking is voor de gemeenten in Noord-Limburg niet wenschelijk: 2. De wetgever late het daarom aan het inzicht der gemeentebesturen over om te bepalen den Inspecteur van het L. O. gehoord of in bepaalde gemeenten of in i bepaalde gedeelten van een gemeente het verplichte zevende leerjaar dient te worden ingevoerd; 3. Bij niet-invoermg worde aan de gemeentebesturen overgelaten uit te maken, den Inspecteur van het L. O. gehoord, of ai dan niet verplicht vervolg-onderwijs het verplichte zevende leerjaar dient te ver vangen; 4. De drie bovengenoemde conclusies dienen ter kennis gebracht te worden van de afdeelingen Noord-Branbant en Limburg der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, met verzoek deze conclusies zoo spoedig mogelijk een onderwerp van be spreking te doen uitmaken in een gecom bineerde vergadering der beide afdeelingen, ten einde alsdan vast te stellen conclusion ter kennis te brengen van de Regeering. Waarom wordt de motie-Van Braambeek niet uitgevoerd? Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft den Minister van Waterstaat ge vraagd of deze thans bereid is uitvoering te geven aan de op 10 December 1926 zon der hoofdelijke stemming door de Kamer aangenomen motie, waarin een grondig onderzoek naar de algemeene veiligheids toestand bij de Nederlandsche Spoorwegen door een deskundige commissie, waarin ook de vakvereenigingen zijn vertegenwoordigd, noodig wordt geoordeeld. Indien het antwoord op deze vraag ont kennend mocht luiden, vraagt de heer Van Braambeek, of de Minister dan wil uiteen zetten, waarom de motie niet wordt uitge voerd en wanneer zulks dan wel zal plaats vinden. Twee inlandsche brigades komen naar Nederland. Twee brigades, in hoofdzaak bestaande uit gedecoreerden, zijn aangewezen, om onder commando van een inlandsch officier, naar Nederland te gaan, tot bijwoning van de bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat Prins Hendrik Donderdag 24 Maart van zijn Zwit- sersche reis in Nederland terug wordt ver wacht. Het Tweede Kamerlid, mei. Westerman, heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd, of hij reeds, in gevolge zijn toezegging in de vergadering der Tweede Kamer van 13 Dec. jl., zijn aandacht heeft gewijd aan het herstellen van de fout in het Bezoldigingsbesluit 1925 voor hoofden en onderwijzers, wat betreft het achteruitgaan in salaris der hoofden van scholen, wanneer zij naar 'n andere school worden overgeplaatst, en zoo ja, wanneer herstel van deze fout dan kan worden tege moet gezien?. Blijkens het V. V. der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de met de regeeringen van Groot-Brittan- nië ejj Noord-Ierland en van Indië gesloten overeenkomst (met bijlage en protocol) na mens het beheer van het quarantainestation te Kamaran. was men met de totstandko ming van deze overeenkomst algemeen in genomen. Gevraagd werd echter, op welken grond aan de getroffen regeling de vorm van een overeenkomst is gegeven, en niet die van een tractaat, hoewel de regeling de uitoe fening van een bestuurstaak betreft. Verder werd o.m. de vraag gesteld, of ook door den koning van den Hedjaz de quarantaineregeling te Kamaran als afdoen de is erkend, zoodat de pelgrims die aan de te Kamaran gestelde eischen hebben voldaan, te Djcdda zonder verder medisch onderzoek zulien worden toegelaten. Ook werd gevraagd of de regeering bij de voor bereiding van de overeenkomst voeling heeft gehouden met de directie der stoom vaartlijnen op Ned.-Indië of met daarvoor in aanmerking komende organisaties en, zoo ja, of dan met deze directies of organisaties overeenstemming is bereikt. Met den Parijschen sneltrein van 3.20 heeft Dinsdagmiddag de afgetreden gezant van Italië bij Hr. Ms. Hof. markies F. Maestri Molinari de Mettone met zijn echt- genoote de Residentie verlaten. Op hel per ron werd hem uitgeleide gedaan door zeer vele leden van het diplomatieke korps, in de eerste plaats de leden der Italiaansche legatie, voorts door mr. Scheltus. chef van het kabinet van den minister van Buiten landsche Zaken, als vertegenwoordiger van minister Van Karnebeek, leden van de Ko ninklijke Hofhoudingen en tal van dames en heeren uit de voorname kringen der resi dentie. Aan de echtgenoote van den schei- ïfenüen gézatt? wer3en EïoeWea SafigelwSeS. De vertrekkenden werden bij het wegrijden van den trein hartelijk toegewuifd. Definitieve benoeming van Jhr, Mr. F. Beelaerts van Blokland. Thans is bij Koninklijk Besluit Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, werkzaam aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, benoemd tot buitengewoon gezanten gevolmachtigd minister te Brussel In Februari 206,637. De Rijwielbelasting heeft over de maand Februari 1927 opgebracht 206.637 tegen 376.299 in Februari 1926. Een schrijven van de commissie tot politieke voorlichting van den R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Namens de commissie tot Politieke Voor lichting van den R. K- Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem, wordt aan de Msb. een schrijven toegezonden, waaraan wij o.m. het volgende ontleenen: Het is een bekend feit, dat de politieke partijen van verschillende richting steeds ijveriger in de weer zijn om zich de mede werking van de vrouw te verzekeren. Vooral van sociaal-democratische zijde legt men daarbij een ongewone activiteit aan den dag. Voorlichting van de vrouw en organisatie voor de vrouw is daar aan de orde van den ^De 'commissie stelt zich verder de vraag: „Wat deed onze R. K. Staatspartij op dit gebied?" Tot nog toe heeft wat de politieke voor lichting van de vrouw betreft de R. K. Vrou- wenbond gedaan, wat er gedaan is, ma&r het verrichte werk is niet voldoende. En de Dio- cesane commissies tot Politieke Voorlichting kunnen op een enkele uitzondering na, niet getuigen van een groote medewerking in deze van de plaatselijke kiesvereenigingen. Het is hoog tijd, dat onze Partij deze taak niet alleen aanvat, maar krachtig doorzet. De commissie meent verder, dat de twee rapporten, a het rapport van de studieclub in het Aartsbisdom Utrecht; en b. van de gezamenlijke studieclubs „St. Paula bisdom Haarlem en van de studieclub Bisdom Den Bosch van den R. K. Vrouwenbond, als leidraad kunnen dienen bij een eventueele behandeling in de Kiesvereenigingen. Daar men veronderstellen kan, vervolgt het schrijven, dat de besturen zullen weten, dat de bestaande Huwelijkswetgeving geen werspiegeling geeft van de rechtspositie der vrouw naar Katholieke opvatting, zal de meening van de R. K. Vrouw, neergelegd in deze rapporten, de aandacht vragen van de kiesvereenigingen. Het is meteen een goede gelegenheid voor de kiesvereenigingen om bij onze vrouwen meer belangstelling te wekken voor onze partij, door juist dit onderwerp te behande len, waarbij zoo nauw verbonden zijn de be- iangen van het gezin en het persoonlijk be lang der vrouw. Het tweede punt, dat wij onder de aandacht van onze vrouwen en van onze kiesvereenigingen willen brengen, is het volgende: De gemeenteraadsverkiezin gen zijn aanstaande. Dat nu de tijd aange broken is uw plicht te doen, is duidelijk. Daarom zouden wij deze eenvoudige vraag willen stellen: „Hoe doen wij_ vrouwen onze plicht in de Kiesvereeniging?" Een eenvoudige vraag, maar niet zoo een voudig te beantwoorden vooral niet door haar, die hare belangstelling in den politie- ken strijd en in ons openbaar leven toonen door.,., op alle vergaderingen, gehouden door de plaatselijke kiesvereenigingen, te schitteren door afwezigheid. Daar de reglementen van de kiesvereeni ging onderling zeer verschillen, kan de com missie aan de vrouwen in het algemeen het volgende aanbevelen: 1. Bezoek de vergaderingen van uwe kies vereenigingen; 2. Raadpleeg uw statuten en kiesregle menten; 3. Zorg wanneer uw besturen u hierin niet voorgaan, dat de aftredende vrouwën tn kieskringbesturen of openbare lichamen op nieuw gecandideerd worden; 4. Zoo in uw woonplaats geen vrouwen nog zitting hadden in kieskringbestuur of gemeenteraad of andere openbare lichamen, stel dan tijdig geschikte vrouwen als candi dates Dit beveelt de commissie aan, omdat zij het noodigvindt, dat de vrouw zitting neemt in het land- en stadsbestuur, welke meening de commissie staalt met enkele opmerkingen van het Tweede Kamerlid mr. dr. J. H, B. van Schaïk, De commissie zegt tenslotte, gemeend te hebben het algemeen belang van onze R. K. Staatspartij te dienen, door deze punten onder de aandacht van alle kiezers en kies vereenigingen te brengen. Een rapport aan den Volksraad. Aan den Volksraad is het overzicht van de voorgeschiedenis der onlusten verstrekt. Er wordt in uiteengezet, dat de actie van Juli 1925 tot December 1926 een gevolg was van het doorvoeren van de besluiten, geno men op het Wereldcongres te Moskou in 1924, welke besluiten nader werden uitge werkt op het congres van de P. K. I. in 1924 te Djocja. In 1925 kwamen instructies van de leiding van de P. K. I, tot de oprichting van ille gale organisaties. De plannen werden ge preciseerd in een bijeenkomst op 22 Maart te Weltevreden, die door veie slechte ele menten werd bijgewoond. Op deze bijeen komst zette Alimin het plan van de P. K. I. uileen, om in de kampongs misdadigers te VRIJDAG 18 MAART, HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Poli'iebëfï 5-006-45 Concert door het H. D. kwartet. Wilh, v. d. Hoek, sopraan- Po* pulaire muziek, 6.457.45 Fransche le» voor beginners en meergevorderden. 7.45 Politieber. 8.10 Les vanwege het onder wijsfonds voor de binnenvaart. Spreker, de heer R. P. van Ree, over 4-tact moto ren. 8.35 Concert door het H.D.O.-orkesti Hubert Laroche, tooneelspeler en roar, drachtkunstenaar. 10.30 Persber, DAVENTRY 1600 M. 11.20 Con cert. Daventrykwartet en soliste» {sopraan, bariton, piano). 12.50— 12.50 Orgelconcert. 1,202.20 Orkestconecrt. 3.35 Voorlezing; Emma, J. Austen. 3.40 Fransche les- 4,05 People's concert-orkest. 8e symphonie, Beethoven. 5.05 Vocaal concert, G. Dowell, tenor. 5.20 Causerie. 3.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds- weerb., nieuws. 7.05 Orkestcon* eert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 -r' De sonates van Mozart, Pianomuziek. 7.45 Lezing: Poetry and the plain man. 8.05 Een kwartiertje met Nelson Key»« 8.20 Vroolijke muziek en zang. Clapham en Dwyer, humoristen. 9.20 Tijds., weerber,, nieuws. 9.35 Speeches a. h. diner van de Comp. ot Master Mariners 10.20 Compositie» van Armstrong Gibbs, M. Herbert* sopraan; A. Cramer, bariton, Symphonie- concert. 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M, 10.50—11.20 Nieuwsb. en muziek. -• 12.50—2.10 Concert, Orkest en Mn», M. Mielka, zang. 5.055.55 Concert. Declamaties, zang en piano, en vioolmu ziek 9.05 „Ali Baba", op«r»-buifa van Lecocq. 11.20 Sluiting. LANGENBERG 469 M. 10.20—11.20 Concert. 12.501.50 Orkestcon^ eert, 4.205.20 Orkestconcert. 7,558.20 Will Vesper leest eigen gedichten voor. 8.209.50 Kamer» muziek. Het Hülser-trio (piano, viool cello). 10.0511.20 Dansmuziek. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN 1250 <m BERLIJN 484 en 566 M. 11.20—7.6J Lezingen en lessen 7.50 „Mann isf Mann", klucht van B. Brecht 9.50—11.56 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 1.25—2.10 Kamer, muziek. 3.354.20 zang en gedichten; 5.26 6 uur Vroolijk concert; 6.4511.10 „De* Evangelimann", tooneelspel met muziek en zang. BRUSSEL, 509 M, 8.50—10.20 Orkest, concert. 10.20—10.50 Vlaamsche literatuur* zoeken voor de organisatie van Toovew* benden. De tweede helft van 1925 werd geken. merkt door een vakactie als laatste gevolg van de besluiten van het congres van tran sportarbeiders te Canton; de P. K. I. orga- niseerde vakbonden en betrok kleine nog zelfstandige bonden in de actie, hetgeen verschillende stakingen tot gevolg had. Hel voornemen tot een algemeene staking waartoe op 5 Aug. 1925 besloten werd, ii gestuit door het vergaderverbod, omdat d* plaatselijke organisatie overgelaten was aan de vereenigingen. De leiding van de P. K. I. concentreerde haar aandacht op Soerabaja, teneinde een keten van verbindingen met het secretariaat in Moskou te sluiten. Zij stichtte een „Se- cretary Red Labour Indonesia" en begon een zeer krachtige actie onder de vakben den. De stakingen te Soerabaja zijn echter te vroeg uitgebroken. Intusschen was t* Singapore een geheim centrum opgericht, bestaande uit een afdeeling van propaganda voor Indo-China en Ned.-Indië en een voor directe actie. De hoofdleiding van de P. K. bevond zich voor een deel te Bandoeng en voor ee* deel aan den overwal. Het contact met Moskou werd voortdurend inniger, wat e.su blijkt uit de correspondentie, die uitwees, dat de Indische communisten Nederland te ver verwijderd achten om van daar uit 4® beweging in Indië te doen leiden. De leiding van het verzet versterkte in-i tusschen de illegale actie. Zulks bleek uif gevallen van brandstichting, roof en qil bomaanslagen. Bij de arrestatie van een vervaardiger van bommen ontdekte de ju stitie het bestaan van een dubbel-orga* nisatie. Bij de hoofdleiding te Singapore ontstond onderling meenigsverschil in verband met het besluit van een vergadering der Indi» sche Communistische Partij te Soio, die plaats vond, bij het einde van 1925 cn waarbij besloten werd tot onmiddellijke verwekking van de onlusten. Alimin stemde hiervóór, maar Tanmaiakka was tegen. Ten slotte werd in het overzicht gecon stateerd, dat de P. K. I. er in geslaagd i* gedurende 1926 haar positie belangrijk te versterken, waarbij zij o.a. gebruik maakt* van de bestaande stroomingen op godsdien» stig gebied. Te Koog a.d. Zaan waren eenige jongens aan het voetballen op een weiland gren zende aan de houtloods van den heer Honing, Zooals meer gebeurt kwam de bal in 4» sloot terecht. De 14-jarige C. Pel kwam bij zijn pogingen om den bal weer uit de sloot te halen, in aanraking met e*n niet geïsoleerden electrischen draad. IJlings toe* geschoten monteurs knipten den draad door en trachtten onder leiding van een onmlddel» lijk ontboden geneesheer een uur lang doop middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten van den knaap weder op tc wekken. Hun pogingen bleven vruchteloos. (Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. „Hoe fs dit mogelijk geweest met uw uitmuntende opvoeding! Maar vergeef mij, Ik heb mijn verwondering over hetgeen nog onlangs uw beroep was, reeds vroeger doen blijken en het viel bij u niet in goede aarde." „Ik hoop niets gezegd te hebben," ant woordde Waife, „wat een armen, gebrek- kigen zwerver als ik ben, kwalijk passen zou. Ik ben geen. vermomde prins; ik ben een tot niets deugende huurling, die maar al te dankbaar moest zijn, als hij iets heeft om hem voor gebrek te bewaren.' „Praat toch zoo niet," zei Lionel. „Als dat ongeluk niet overkomen was, dan zoudt ge nu de grootste acteqr op het toonecl dor hoofdstad kunnen zijn. Wie heeft geen achting voor een tooneelspeler van den eersten rang?" „Het tooneel van de hoofdstad! Ik werd er toe overgehaald; ik ben blijde, dat het ongeluk er mij voor bewaarde. Spreek daar niet meer over. Maar ik heb uw „séance" bedorven. Solie is, zooals ge ziet, van haar stoel opgestaan." „Ik heb gedaan voor vandaag", zei Vance, „morgen nog en dan is het werk klaar." Lionel ging naar Vancc en fluisterde hem iets in het oor. De schilder knikte hem toe en wendde zich toen tot Waife. „Wij zijn van plan oiq van dit heerlijk weer op de Theems te gaan genieten, zoodra ik deze zaken opgeborgen heb en zuilen tegen acht uur naar ons logement, niet ver van hier, terugkeeren om ons avondeten te gebruiken. Het souper is ons hoofdmaal. Wij maken hier geen omslag van egn lormeei diner. Wilt ge ons het ge noegen doen van met ons te soupeeren? Onze hospes heeft heerlijken brandewijn, d:e als men ze enkel gebruikt, wat sterk is, maar als groc, uitmuntend voldoet. Breng uw pijp mede en wees onze gast. Het gelaat van Waife helderde op. „Gij zijt wel heel vriendelijk; ik zou niets liever doen, „maar" en zijn gelaat nam weer een sombere uitdrukking aan ik kan niet, dat wil zeggen ik.... ik heb mij zelf de belofte gedaan om aan al zulke ver zoekingen weerstand te bieden. Ik ver zoek u dus mij te excuseeren." „Verzoekingen!" riep Vance verwonderd; „van welken aard? groc van brandewijn? „Och ja, groc van brandewijn, zooals ge zegt. Misschien hield ik er vroeger te veel van en ik zou nu de verzoeking van een gias te veel, niet kunnen weerstaan. En als ik eens van den regel afweek en een dronkaard werd, wat zou er dan van Julia Araminta worden? Om harentwil, dring niet bij mij aan." „Och grootpa, ga maar," zei Sofie. Hij drinkt nooit, nooit iets sterker dan thee; ik verzeker u, mijnheer, dat kan het niet zijn." „Dat is het wel, onnoozel kind en niets anders," zei Waife op stelligen toon, „excuseert mij dus, heeren." Lionel streek met zijn mouw zijn hoed glad en scheen in gedachten verdiept. Eindelijk sprak hij: „Wel mijnheer, mag ik u dan om een andere gunst vragen? Mijnheer Vance en ik gaan morgen na de zitting van het Parlement, Hampton-Court bezichtigen. We hebben dat uitstapje voor het laatst bewaard, eer we deze landstreek verlaten. Zoudt gij en de kleine Sofie met ons willen gaan spelevaren? We zullen geen groc heb ben en u beiden weer veilig thuis brengen." „Wat zegt ge daar? Ik, ik? Gij zijt zeer jong mijnheer en een fatsoenlijk man door geboorte en opvoeding. Daar zou ik «eu eed op willen doen! En ge zoudt misschien door uw vrienden of verwanten gezien wor den met een ouden vagebond als ik ben, in het paleis van de koningin, in de publieke tuinen! Ik zou een ellendeling zijn, als ik van uw aanbod gebruik maakte. Fraai gezelschap, zou men zeggen, dat ge daar opgedaan hebt. Met mij, met mii? Wee» maar gerust, mijnheer Vance, ik denk er niet aan." De jonge lieden waren diep getroffen. „Ik kan die reden niet aannemen", zei Lionel na een korte stilte, „ofschoon ik mij niet vermeet, u van uw gewoonten te wil gen afbrengen. Maar zij mag mee gaan, niet waar? We zullen goed op haar passen er: zij is zoo eenvoudig en netjes gekleed en ziet er uit als een dametje." „Ja, lhat haar meegaan," zei de schilder. Maar hij deelde niet in Lionel's geestdrift voor haar gezelschap. Hij dacht, dat zij hen maar in den weg zou staan. „De hemel zegene u beiden, antwoordde Waife; ze mag wel eens een pieizierigen dag hebben en zij zal er een hebben. „Ik wil liever bij u blijven,^ grootpa; gij zult het zoo eenzaam hebben, riep Solie „Neet?, ik wilde morgen den beelen dag uitgaan; voor ons nieuw bestaan. Ik zal niet alleen zijn; ik ga kennismaken snet onzen ioekomstigen metgezel. En ge kunt mij nu al missen? O wee." „Dat is dan afgesproken, goeden mor gen," en met deze woorden gaf Vance aan Lionel een wenk en beiden verlieten hel /ertrek en het huis van den schoenlapper. Den volgenden dag was Waife, wellicht om elke bedenking uit het gemoed van zijn kleindochter te verdrijven, reeds uitge gaan ten behoeve van zijn nieuw beroep, eer de vrienden kwamen. Sofie was eerst stil en mistroostig, maar langzamerhand werd zii vrooiijker te moede en toen de zit ting afgeloopen en de schilderij voltooid was, behalve de laatste toetsen, die Vance voor zijn atelier bewaarde, en hij haar ver lof gaf om haar eigen beeld te beschouwen, juichte zij yan blijdschap. „Zie ik er zóó uit? Hoe is het mogelijk? O, hoe schoon! mijnheer Merlel" en de kamer uitloopende eer Vance haar kon tegen houden, keerde zij met den schoenlapper terug, die gevolgd werd door een magere, beenige vrouw, die hij met veel ophef zijn huishoudster noemde, maar die eenvoudig zijn dienstmeid was. Een vrouw had de eerzame Merle niet. Zijn horoscoop, zeide hij altijd, waarin Saturnus dwars door het zevende huis stond, verbood hem, zich aan liet huwelijksleven te wagen. Allen schaar den zich rondom de schilderij, allen be wonderden die en terecht; het was een meesterstuk. Vance schilderde later in zijn besten tijd, nooit iets bekoorlijker. He' bleek, dat hij de drie pond, zoo voordeelig had uitgezet als maar mogelijk was. Vol daan over zijp werk, vond hij zelfs in dezen eenvoudigeo, welgemeenden lof behagen. „Gij moet wel zeer onder den invlord van Mnrcurius en Venus gestaan bebben", zei de schoenlapper, „en als g'e het hoofd van den draak in het tiende huis hebt, dan kunt ge er op rekenen, dat men veel over u zal ipreken na uw dood." „Na mijn doodl" riep Vanace vol ergernis. ,Ik heb geen vertrouwen in kunstenaars die er op rekenen dat men na hun dood van hen soreken zal. Ik heb nooit een klad." schilder gekend, die het niet deed. Maa» het wordt tijd, dat we gaan. Maak uw haar in orde en zet uw hoed op, Titania. Ge hebt toch een doek? Geen klatergoud hoop ife Hoe eenvoudiger hoe beter." „Die heer mag mij ook wel uitteekenea, als hij wil," zei de beenige meid van Merle; „zal ik het hem zeggen, baas?" „Kijk liever naar het spek, dat beneden in de braadpan sist, malloot. Wel, hij tal drie pond voor haar portret, omdat zij zqo mooi is, maar gij kondt hem uw huur vaq drie jaren geven, eer hij u recht in het ger zicht keek, omdat uw gezicht verdraaid is,** en voegde de schoenlapper er wijsgierig bij, „wanneer de booze geesten het vat van een meisje vijandig zijn, dan is de man zoo danig door de natuur gevormd, dat hij geen zin in dat vat kan krijgen of er moet eer* gouden handvat aan zijn. Wees maar niet verdrietig. Het is uw schuld niet; onder den Scharpioen geboren, grof van leden, voost van gestel, het hoofd van den draak heeft een on gelukkigen invloed op geheel uw be staan." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7