Sociaal Leven. Het verdrag Nederland—Belgie in de Eerste Kamer. VOORTZETTING DER DEBATTEN. FINANCIËN. Congregatie der Eerw. Zusters van het H. Kruis te Linz AMSTERDAMSCH NIEUWS. De vaste bespeler van den Stadsschouwburg. Een proef met nieuwe tram- brievenbusjes. Het voorontwerp-Ziektewet. De tewerkstelling van werkloozen in Drente De malaisewaarom buiteniand sche werkkrachten? Stichting voor landontginning en cultiveering in Nederland. De malaise toestand in de glas-, kristal- en keramische nijverheid. Drentsche arbeidersgezinnen naar Twente. MARKTNIEUWS. De toestand van den Duitschen landbouw. De mijnwerkerinternationale Britsche filmindustrie De Duitsche Rijksdag. Kerkbrand te Brussel. Het voorstel van Coolidge. De bedreiging van Sjanghai. Wordt Delius uitgewezen? Het Deensche Koningspaar te Berlijn. De chaos in China. Geen Poolsche versterkingen, aan de Litausche grens. Onder voorzitterschap van den heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst zette de Eerste Kamer gisteren de behandeling van het verdrag NederlandBelgië voort. Het eerst was aan 't woord de heer v. d. Bergh (V.B.) die zijn rede, welke hij den vorigen dag had afgebroken, voortzette. Allereerst herinnert spr. eraan, dat hij 'den vorigen dag gezegd had, dat de minis ter in 1923 te Rotterdam een onderhoud had met eenige Rotterdamsche heeren. Toen had de minister verklaard, dat, als hij de bezwaren tegen het Moerdijkkanaal eer had geweten, hij dit kanaal nog wel had kunnen afwenden. Na de vergadering heeft de minister aan spreker verklaard, dat dit onderhoud niet in 1923, doch in 1925 had plaats gehad. Des avonds heeft spr. te Rot terdam geïnformeerd en is hem inderdaad gebleken, dat dit onderhoud heeft plaats gehad in Juni 1925. Voor deze correctie dankt de Minister van Buiteniandsche zaken. Dan gaat de heer v. d. Bergh verder, be- tocgende, dat in 1914 de overeenkomst met Nederland betreffende het uitbaggeren van de Schelde en het vaststellen van anker plaatsen. In 1919 stelde België zijn verre gaande eischen zoogenaamd ter wille van het verkeer. Dit verkeer is echter in die vijf laren geenszins toegenomen, had integen deel bijna stil gelegen door de oorlogsom standigheden. Hieruit blijkt wel, dat een reëele grondslag voor s'ministers voorstel te eenenmale ontbreekt. Deze Belgische desiderata van 1919 zijn pas door prof. Co lenbrander bekend geworden, nadat het vo tum der Tweede Kamer was gevallen. Spr. is zeer benieuwd wat de minister zal aan- Yoeren in deze onbegrijpelijke zaak. Is, het geen hier gebeurd is, wellicht het gevolg van een gebrek aan organisatie op het De partement van. Buiteniandsche Zaken, waar- coor de continuteit niet is gehandhaafd? Nu beweert de minister wel, het stand punt van den nieuwen tijd in te nemen en te handelen in den geest van Locarno, doch vergist de minister zich niet daarin? Staat hij niet veeleer op het standpunt van de oude, geheime diplomatie? In 1920, toen België de onderhandelingen over de herziening afbrak, had de minister de zaak als afgedaan moeten beschouwen. Zijn groote fout is geweest, dat hij in 1924 weer aanraking heeft gezocht met België en nog wel op een basis van de eischen van. 1919! Maar, wat zal er nu moeten, gebeuren als dit verdrag verworpen wordt? Spr. ziet geen groote behoeften aan een verdrag. Alles zou kunnen blijven, zooals het is. In dien er echter een nieuw verdrag tot stand zou komen, zou dat geheel op wederkeerig- heid moeten berusten, maar 't is de vraag of zulk een verdrag mogelijk is. Verder, wat nu de kanalen betreft, het kanaal AntwerpenRuhrort kaD voor ons geen bezwaar opleveren, mits wij onze rechten volledig behouden en België allo kosten voor zijn rekening neemt. Daar dit kanaal ruim 100 millioen kost, zal België zich wel goed bedenken, vóór het de eerste spade in den grond zet. Zooals het Moerdijk-kanaal is ontworpen, mag het er echter nooit komen. Daartegen fljïi te groote politieke en economische be zwaren. Het wordt weer een kanaal met een internationaal servituut, waardoor in breuk kan worden gemaakt op onze souve- reine rechten in de toekomst Spr. zou minder bezwaar hebben tegen een kanaal MoerdijkSchelde tot even vóór de lijn, waar de grens van Nederland ophoudt. Dan zou het een zuiver Neder- lansch belang zijn. Het kanaal zou 20 a 25 millioen kosten en er zou met een lage heffing kunnen worden volstaan. Als het voorgestelde kanaal, van die enorme afme tingen er komt, zouden vele onzer handels firma's zich naar Antwerpen verplaatsen, waardoor groote bronnen van ons volkbe- staan zouden worden aangetast. Alleen de verwerking der massale goederen brengt in onze havens een verdienste van 100 mil lioen. Onze voorvaders hebben hun leven gewijd aan de opkomst van onzen handel. Zouden zij van dit Moerdijk-kanaal nog kennis kunnen nemen, dan zouden zij zich in hun graven omkeeren. Hierna voert de heer Michiels van Kes- senich (R.K.) het woord. Spr. zal zijn be zwaren tegen dit verdrag slechts aanstip pen, omdat reeds 11 sprekers vóór hem uit voerig hun bezwaren hebben behandeld. Aan voorlichting van handel en iniustrie en van gezaghebbende lichamen heeft het niet ontbroken. Herinnerd dient te worden aan de conclusies van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, van de Kamers van Koophandel en van gemeentebesturen. Op zich zou spr. tegen het Schelie-regi- me geen bezwaar hebben, wel echter tegen de bepaling, dat de Schelde te allen tijde cok voor de groote schepen bevaarbaar moet zijn. Bovendien brengt de Belgische reserve ten aanzien van de oorlogsschepen gevaar mee voor onze positie in oorlogstijd. Ten onrechte zijn de oorlogsschepen in het tractaat gebracht. Ten slotte heef', spr. bezwaar tegen het uitsluiten van beslag op doorvarende sche pen. Van de vocrdeelen van. de Limburg- sche kanalen voor ons moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Voor spr. is het een groote teleurstelling, dat het tractaat zóó is uitgevallen, dat hij zijn stem daaraan niet mag geven. Hij ge leefd ook niet, dat aanneming van het ver drag de goede verstandhouding tvsschen België en Nederland zou bevorderen. Hierna wordt een half uur pauze gehou den. Na heropening der zitting is Het woord aan den heer van Embaen (V.D.). Spr. meent vooralsnog dit verdrag te moeten aanvaarden. Volgens spr.'s oordeel hadden de tegen standers hun onverbiddelijke meening nog niet moeten vestigen om toegankelijk te blijven voer de argumenten van den minis ter. Spr. is van meening, dat de grondslag van het tractaat niet te vinden is in de annexionistische eischen. Hierna bestrijdt spr. de opvatting der te genstanders omtrent de casus belli-verkla- ring. Hij ziet daarin geen enkel militair ob ligo doch slechts een element der geschie denis. Steeds is in België gevoeld, dat hel van Nederland afhankelijk was met betrekking tct de Schelde. Niemand zal ook beweren, dat, utilistisch beschouwd, de grens tusschen Nederland en België juist is getrokken. Altijd heeft België, reeds lang voor 1914 dus, beseft, dat het de Schelde noodig had als eenigen uitweg naar zee voor zijn eerste haven. Dan bespreekt spr. uitvoerig het Schelde- regiem. Verwerping van hei verdrag schijnt hem nadeeliger voor ons land dan aanneming. Sr» meent, dat wat het Moerdijkkanaal betreft, de probleemstelling aldus moet lui den, dat Antwerpen behalve de Schelde- haven. ook Rijnhaven is, doch een Rijnha ven met onvoidoende verbindingen. Het argument, dat de kanaalverbinding kunst matig is, kan niet opgaan, daar Rotterdam en Amsterdam ook profiteeren van kunst matige verbindingen. Een volk mag zijn grondgebied niet misbruiken om een buur man hinderpalen in den weg te leggen, door te beletten, dat die buurman kan voldoen aan de gewijzigde erkeersbehoefte. Van een groote zuigkracht van het Moerdijkka naal kan geen sprake zijn. Het heeft slechts attractie tegenover de huidige veel slech tere verbinding door Zeeland. Het betee- kent dus alleen een vermindering van het nadeel van Antwerpen. Verder, wat nu de kosten van het Moer dijkkanaal betreft, de bijdrage daarin door ons kan nooit grooter zijn dan het belang, dat wij er bij hebben. Ook de sluizen bij IJmuiden waren de grootste ter wereld, doch wij waren eT trotsch op, die noodig te hebben voor het verkeer en die te kun nen plaatsen zonder de toestemming noodig te hebben van een ander land. Thans is Nederland niet gerechtigd, den aanleg te weigeren van een kanaal, dat Antwerpen zegt, noodig te hebben. Wanneer wij dit kanaal afwijzen, zullen wij toch binnenkort komen te staan, voor den aanleg van het veel kostbaarder Ruhrort-kanaal. Na deze uiteenzetting komt spr. tot de taak der Eerste Kamer. Moet zij dit trac taat afwijzen omdat de andere tak der volksvertegenwoordiging zich met zóó kleine meerderheid ervoor verklaarde en omdat onder het volk een zóó scherpe actie is gevoerd? Het antwoord hierop is: neen. Er zijn twee precendenten ten deze. Het eerste is de felle actie van Amsterdam tegen het voorstel tot den aanleg van een spoorwegnet in 1859, omdat het net Rotter dam te veel gaf. De Amsterdarosche afge vaardigden stemden tegen, Hoe zou de heer Polak in 1859 gestemd hebben? De Eerste Kamer is voor de agitatie gezwicht en wees het ontwerp af. Rotterdam kreeg toch eeni ge jaren later de spoorwegverbindingen, die het begeerde. Het tweede precedent is de leerplichtwet, die de Tweede Kamer pas seerde met 50 tegen 49 stemmen. Het lid dat afwezig was, zou hebben tegen gestemd. Dt Eerste Kamer aanvaardde de wet. In één opzicht wil spr. aan de publieke opinie een concessie doen, dat zou zijn het instellen van een nationale commissie van onderzoek nopens de kanalen. Wordt zulk een motie verworpen of niet ingediend, dan zal spr. voor dit tractaat moeten stemmen. Wijzen zij het af, dan zou het wel eéns kunnen gebeuren, dat zij in de toekomst onder den drang der omstandigheden een regeling moeten aanvaarden, veel ongunsti ger dan deze. De heer VERKOUTEREN (C.H.) betoogt, dat de Belgen de reserve omtrent de oor logsschepen in het verdrag hebben gebracht als een gewilde dubbelzinnigheid, om te kunnen krijgen, waarop het geen recht heeft. Men moet niet zeggen-, de Belgen hebben geen oorlogsschepen. Want wat niet is, kan worden. Natuurlijk is het onaangenaam, dat' de deur van hel Belgische huis op ons grond gebied ligt. Maar een dergelijke geografi sche onaangenaamheid heeft men nu een maal te dulden. Spr. wijst op de gevaren van de z.g. pe netration pacifique, waartoe dit ontwerp ongetwijfeld bijdraagt. Reeds vele Belgen hebben grondgebied in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland- Wat zal er gebeuren als het tractaat wordt aangenomen? Dan zal een nieuw tijd perk geopend worden van misverstand en ongenoegen. Het annexionisme zal worden aangemoedigd en veel verder gaande eischen zullen volgen. Wordt het verworpen, dan zullen wij stijgen in de achting onzer buren en zullen de Belgen begrijpen, dat zij ons hebben te behandelen op voet van gelijkheid en niet als overwonnenen. De heer DOBBELMANN (R.K.) zou wen schen, dat de Grondwet bepaalde, dat voor onherroepelijke verdragen een meerderheid van 2/3 in het parlement noodzakelijk was om die verdragen te ratificeeren. Onder 't huidige verdrag is België rijk geworden. Wij hebben ons steeds eerlijk aan. dit verdrag gehouden. Deze herziening brengt voor ons slechts verlies mede. België verlangt echter meer om nog rijker tt kunnen worden. Nederland heeft daarbij echter de plicht, op te komen voor zijn hoogheidsrechten en souvereiniteit. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagmorgen 11 uur. 7 le hypothecaire 10-jarige cbligatieleening. Bij de Ned. Landbouwbank te Amster dam, Lentjes en Drossaerts, te 's-Hertogen- bosch en andere bankinstellingen, wordt vanat Woensdag 23 Maart de inschrijving opengesteld op de 7 lc hypothecaire 10- ;arige cbligatieleening gr»ot 300.000 ten laste van de congregatie der eerw, zusters van het H. Kruis te Linz (Oostenrijk) in coupures van 1000, 500 en 100, tot den koers van 100 Voor rente en hoofdsom is de Congrega tie der Eerw Zusters van het H. Kruis te Linz of haar rechtspersoon ten volle aan sprakelijk. Als meerdere zekerheid voor cbligatiehcuders geeft het moederhuis te Linz echter nog een eersle hypotheek op goudfcasis op; het groote R.-K. Ziekenhuis te Wels. Rumoer in den Amslerdamschen gemeenteraad. In de vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam werd gisteren herstemd over het voorstel-Boekman en Abrahams, o-m het subsidie voor den vasten bespeler van den Stadsschouwburg (in verband met de 12-maandsconlracten) te verhoogen van 70.000 op 85.000. Dit voorstel werd verworpen met 2220 stemmen. De wethouders stemden tegen. Vervolgens werd gestemd over het voor- stel-Wierdels, om deze verhooging te be palen op 10.000. Dit werd aangenomen met 2616 stem men. Hierna was asm de orde het voorstel- Wierdels, om na de wijziging van de voor waarden in het cahier des charges, een nieuwe oproeping van sollicitanten te doen plaats hebben. Dit werd verworpen met 3111 stemmen. Ten slotte zou de eigenlijke voordraoht van B. en W. in stemming komen, om voor de periode 1 Aug. 1927—1 Juni 1928; 1 Aug. 1928—1 Juni 1929; 1 Aug. 1929—1 Juni 1930 to-t vaste bespelers van den Stadsschouwburg aan te wijzen Eduard Verkade en Dirk Ver beek („Het Vereenigd Tooneei"). De heer Wierdels vroeg zijn stem voor deze voordracht toe te lichten. Spr. en zijn fractie zou vóór de voordracht stemmen, omdat hij, hoewel spr. tegen twee stukken ernstige bezwaren had gehad, thans van het „Vereenigd Tooneei' voldoende zekerheid had gekregen, dat stukken vermeden zullen worden, welke een partij zullen kwetsen. Op deze mededeeling ontstond rumoer in de vergadering en volgde een verwarde dis cussie. De heer Wierdels herhaalde, dat hij de redelijke zekerheid had gekregen, dat too- neelopvoeringen, die eenige partij zouden kunnen kwetsen, niet meer opgevoerd zou den worden. Deze zekerheid is niet geëischt vóór wij onze stem zouden uitbrengen. Het rumoer duurde voort, waarom de voorzitter, teneinde de gemoederen tot kalmte te brengen de vergadering schorste voor enkele oogenblikken. Na heropening deelde de wethouder voor Kunstzaken, de heer Wibaut, mede, dat de mededeeling van den heer Wierdels voor B. en W. een evengroote verrassing was, als voor den raad. B. en W. willen geen enkele ceinsuur, behalve die van den bur gemeester, volgens de gemeentewet. B. en W. wenschen niet anders te subsi- j dieeren dan kunst, d. i. iedere uiting van het gedachtenleven, welke naar redelijken vorm,! zoo mogelijk naar artistiéken vorm, toege licht kan worden. Op voorstel van B. en W. werd daarna besloten de discussies te schorsen; de stem ming over de voordracht aan te houden tot gegevens van den vasten bespeler verkregen zijn. Bij de Gemeentetram te Amsterdam zijn dezer dagen vijf trambrievenbusjes van nieuw model ontvangen. Zij zijn van allumi- nium vervaardigd en daardoor veel lichter dan de bestaande. Het trampersoneel vond n.l. de oude busjes, welke 7.5 kg. wegen, te zwaar. Op de lijnen 1 en 2, welke aan de eindpunten kringlijntjes hebben, is dat niet erg, maar bij lijnen, aan welker eindpunt de rijrichting worat verwisseld, moeten de bus jes worden verhangen. Het personeel nu vindt dit werk bezwaarlijk, wanneer de bus jes 15 pond wegen vandaar dat naar lichter materiaal wordt uitgekeken. Het is echter nog de vraag of de busjes van alluminium sterk genoeg zullen zijn of zij niet spoedig ïullen indeuken of zij voldoende bedrijfs- zeker zullen zijn ook wat betreft de sluiting, Dit zal het beste in de praktijk kunnen blijken. Daarom wordt thans op lijn 2 met twee van de nieuwe busjes proef gereden. Slaagt de proef, dao zullen deze busjes voor de andere lijnen worden aangeschaft. Vol doen zij niet, dan zal, ondanks de bezwaren van het personeel, weer worden terugge keerd tot de oude, ijzeren busjes. In elk geval moet de proef zijn afgeloo- pen, alvorens alle tramlijnen, welke het Stationsplein aandoen, van trambusjes zul len worden voorzien. Een buitengewone vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond. Het R.-K. Werkliedenverbond heeft gis teren te Utrecht een buitengewone verga- dering gehouden naar aanleiding van het bij den Hoogen Raad van Arbeid inge diende voorontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet. De verbondssecretaris, de heer J. A. Schutte, ontwikkelde de volgende stellin gen. a. dat in de Ziekteverzekering het werk- nemersbelang overheerscht; b. dat herhalve de invloed der werkge vers bij de uitvoering van de ziekteverze kering zeker niet grooter kan en mag zijn dan die der werknemers; c. dat de uitvoering der sociale verzeke ringen door de gezamenlijke organisatie van werkgevers en werknemers dienstbaar kon worden gemaakt aan het bevorderen der gewenschte verhoudingen in het be drijfsleven; d. dat met het sub a, b en c genoemde in het voor-ontwerp niet of niet voldoende is rekening gehouden; e. dat bij de beoordeeling van het onder havige voor-ontwerp niet bui:en beschou wing kan blijven, wat in de laatste jaren met betrekking tot de ziekteverzekering is geschied; f. dat het voor-ontwerp door de erken ning van zelfstandige ondernemingskassen eenerzijds de ontwikkeling van z.g.n. be- drijfskassen belemmert en anderzijds leiden moet tot een zóó overheersehende positie der werkgevers, dat van het zeggenschap der werknemers practisch weinig cf niets overblijft; g. dat het aanleiding zou geven tot zeer vérgaande versplintering der verzekering waardoor o.m. de controle zeer bemoeilijkt wordt; h. dat lang niet allen, voor wie ziekte verzekering noodzakelijk en mogelijk is, onder de bepalingen van het voor-ont.verp vallen,; i. dat iedere controle op de aan- en af meldingen ontbreekt, waardoor de gele genheid tot wetsontduiking bevorderd wordt; j. dat het voor-ontwerp niet voorziet in de behoefte aan centrale controle en pro- phylaxe. De heer Schutte meende, dat naar aan leiding hiervan dit voor-ontwerp onaanne melijk wordt geacht en hij vertrouwde dat bij het samenstellen van het definitief ont- werp de volgende grondslagen zullen wor den in acht genomen: 1. De uitvoering der Ziekteverzekering worde, waar mogelijk, opgedragen aan be- drijfskassen voor elk bedrijf één waarvan de oganisaties van werkgevers en werknemers de draagsters zijn. De bestu ren dier kassen worden op den grondslag van pariteit samengesteld uit vertegen woordigers van werkgevers en werknemers. In de ondernemingen of plaatselijke groe pen van ondernemingen, tot de bdreijfekas- sen behoorende, kunnen commissies wor den gevormd, op denzellden grondslag, als de besturen der bedrijfskassen samenge steld, aan welke, onder leiding dier bestu ren, de controle kan worden opgedragen, pen van ondernemingen tot de bedrijfskas sen ais de leden dezer commissies worden door de resp. organisaties van werkgevers en werknemers aangewezen. 2. Ten behoeve van werknemers in on dernemingen, die om een of andere reden niet tot eene bedrijfskas toetreden, worde gelegenheid tot verzekering gegeven bij kassen, op te richten door de Raden van Arbeid en bij bijzondere kassen. Voor de erkenning van bijzondere kassen worde een minimum aantal verzekerden van 200 ver- eischt. De bijzondere kassen moeten bestuurd worden door de verzekerden. 3. De verzekeringsplicht worde uitge strekt tot allen die in dienst van een ander tegen loon werkzaam zijn. of wegens werk zaamheden in dienst van den werkgever verricht van derden uitkeeringen in geld ontvangen. Hierdoor zullen met name dienstboden, kleermakers, kellners, chauffeurs e.d. en eveneens de losse arbeiders onder de wet vallen. 4. De werkgevers worden verplicht tot betaling der premie. 5. De uitkeeringen worden bepaald op 80 pel. van een loonbedrag van ten hoogs'e 8 per dag gedurende minstens 26 weken per kalenderjaar. 6. Voor zoover de onderneming niet is aangesloten bij een bedrijfskas wordt dooi de werknemers in die onderneming werk zaam bij geheime stemming bij meerderheid beslist omtrent de instelling, waarbij zij verzekerd zullen zijn. 7. Er worden bepalingen opgenomen, welke voorzien in een controle, als waar borg op de naleving der wet en bepalingen omtrent de verplichting tot bestemming van een gedeelte der premiën voor maat regelen ter voorkoming van ziekte. Deze resoluties werden na bespreking' goedgekeurd, met uitzondering van punt 3. hetwelk nog nader beschouwd zal worden. Het Tweede Kamerlid mevr. Bakker Nort heeft tot den minister van Binncn- landsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht: Is hei waar, dat het in de bedoeling ligt aan de werkloozen uit Den Haag, Rotter dam en Amsterdam, die in Drente te werk gesteld zullen worden, naast den toeslag, die hun van gemeentewege zal worden ver strekt, hetzelfde loon uit te keeren, als aan de Drentsche werkloozen, die bij de Rijks werkverschaffing in Drente werkzaam zijn, zoodat deze Hollandsche werkloozen ruim 30 per week zullen verdienen voor gelijk- soortigen arbeid, waarvoor de Drentsche werkloozen 15 a 16 per week verdienen? Acht de minister het niet ongewenscht, dat aanverschiilende categorieën arbeiders voor hetzelfde werk ongelijk loon wordt uitgekeerd? De S. D.-raadsfractie heeft een schrijven gericht aan B. en W., waarin gezegd wordt, dat aan de te bouwen cementfabriek te St. Pieter bijna iedere week Nederlandsche arbeiders ontslagen worden, waarna Belgen en soms ook Duitschers in hun plaats aan gesteld worden. Adressante herinnert er aan, dat bij de vaststelling der rooilijnen voor dé fabriek bepaald is, dat bij den bouw minstens 80 Nederlandsche arbeiders te werk gesteld móesten worden. Thans evenwel negeert de betonmaatschappij H. B. C. deze voorwaar den, zoodat. 2/3 van het personeel uit niet- Nederlanders bestaat. De fractie meent, dal hiertegen stelling genomen moet worden, mede in verband met de heerschende malaise. Voor de algemeene volkswelvaart. Ten kantore van den notaris C. F. J. Brands te Amsterdam is, naar men aan het „Hbld." mededeelt, de acte van oprichting verleden van de Stichting voor Land- ontginning en Cultivcering in Nederland. Toen de eerste noodkreten uit Drente vérnomen werden, hebben eenige bekende Nederlanders, onder aanvoering van den heer mr. Harm Smeenge, plannen beraamd om praktisch te kunnen medewerken aan den wederopbouw van deze provincie. Vele besprekingen zijn over de plannen gevoerd met verschillende vooraanstaande mannen uit Drente, verscheidene praktische raadgevingen werden ontvangen van den héér mr. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in deze provincie, van de directie van het Landschap Drente en van den Rijks inspecteur van werkverschaffing aldaar, waardoor de allereerst zoo begrensde plan nen uitgebreider werden bezien en tot resultaat hadden, dat de grenzen van het werkplan gelijk met de begrenzing van Nederland werden gesteld. Vooral werd gevoeld, dat de begrenzing niet één provincie zou kunnen gelden, waar in verschillende andere provincies van ons vaderland nog zooveel ontgonnen en in cultuur gebracht kan worden. De opzet van deze stichting had dus aanvankelijk haar ontstaan aan de Drent sche toestanden te danken, waarom, in overleg met de Drentsche autoriteiten, ver moedelijk ook de eerste werkzaamheden in deze provincie zullen beginnen. De bedoe ling dezer stichting is, mede te werken aan de algemeene volkswelvaart in ons Vader land, meer speciaal door landontginning en cultiveering. Het bestuur dezer stichting zal bestaan uit: mr. Harm Smeenge, lid der Eerste Kamer St.-Gen„ voorzitter; prof dr. J. A. Veraart, lid der Tweede Kamer St.-Gen„ vice-voozitter; L. B. van Nierop, bankier te Amsterdam, penningmeester; E. D. van Utrecht; ir. J. P. van Lonkhuyzen, dir. der Nederlandsche Hcide-Mij„ Aruhexn; mr. dr. J. A. van T'niel, subst.-off. van justitie, Amsterdam; Joh. J. F. de Freese, kopman te Amsterdam, secretaris, terwijl het secre tariaat zal zijn gevestigd Prinsengracht 747 te Amsterdam. Nederland mag niet verder de vuilnisbak van het Contingent zijn. In Huize Voorhout" te "s-Gravenhage had Donderdag een conferentie plaats ter bespreking van den thans bestaanden ma- laisetoestand in de glas- en kristal en kera mische nijverheid, in Maastricht, maar niet minder in Leerdam. Het initiatief tot deze bijeenkomst, was uitgegaan van de Algemeene R. K. Werk- geversvereeniging. Aanwezig waren de hee ren Jos. F. E. Regout, (De Sphinx), nar. L. F. H. Regout (porselein- en inuurtegelfa- briek „Mosa"). J. Defesche (Société Céra- mique), Ir. L. M. de Nérée tot Babberich (Kristal-unie) en P. W. Cochius (glasfabriek Leerdam), vertegenwoordigende de bedreig de industrieën; verder de heeren De Jonge, Jurgens en Rippen (Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders). Kleys en Kaanen (R. K. Fabrieks- arbeidersbond) en Karsdorp (Christ. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond'l ,en ver tegenwoordigers van de groote dagbladen. Mr. Kortenhorst die de bijeenkomst leidde, wees er in zijn openingswoord op, dat aanvaarden van overheidssteun de laat ste stap moet zijn, waartoe een industrieel overgaat. „Het liefst redt men zichzelf. Waar hier echter, zoowel in Maastricht als Leerdam, een langzame doodsstrijd wordt gestreden, door bedrijven, welker voortbe staan en bloei zeker een plaatselijk zelfs algemeen belang is, staat de zaak anders. Hier is inderdaad de uiterste noodzaak aan wezig, welke recht geeft op ingrijpen door de landelijke overheid. Herhaaldelijk heb ben de betrokkenen reeds een dringend be roep gedaan op de regeering. tot nog toe zonder tastbaar resultaat evenwel. Thans is de kwestie ook aanhangig gemaakt bij de Rijkscommissie voor de werkverruiming, welke haar op de agenda heeft geplaatst van haar a.s. Zaterdag te houden vergade ring." Daarna gaven de aanwezige directeuren een uiteenzetting van den huidigen stand van zaken. De resultaten der Maastrichtsche sani- tair-aardewerk-industrie zijn nog zeer be vredigend. Hiervoor wordt dan ook geen steun gevraagd. Doch thans overweegt Frankrijk een verhooging van 44.10 tot 120 frs, per 100 K.G. en voor wit aardewerk van 44.10 tot 85 frs. En dit is, naar men zei- de, een nieuwe bedreiging.van de eenige kurk, waarop de aardewerkfabrie ken nog drijven. Gevraagd werd, of de outillage der Maas trichtsche fabrieken wellicht bij de ont wikkeling der techniek is achtergebleven. De fabrikanten verzekerden evenwel, dat men zeer zeker den toets der vergelijking met de gemiddelde buiteniandsche bedrij ven kan doorslaan. Maar al waren we beter ingericht dan de meest moderne buiteniandsche fabriek, dan werden we nog vermoord. Zoo passeerden de verschillende oorza ken van den noodtoestand de revue: de Duitsche expansiezuchl, dumpingmethodes, lage buiteniandsche loonen, tariefpolitiek, concernvorming, enz. Wat Leerdam betreft zeide de heer Cochius zich aan te sluiten bij de jammer klachten der andere heeren en zijn stem te voegen bij den samenzang in mineur. „De flessohenindustrie zeide hij, is al lang in decadentie; ook de vlakglasfabrikage staat er verre van rooskleurig voor, en wat nu onze fabriek betreft, wij zijn allermo dernst ingericht, de laatste uitbreiding is van 1918, maar de afdeeling voor draai- en ornamentglas ligt nog stil. Vroeger exporteerden wij vooral naar En geland, maar daar ontwikkelt de glasindu strie zich de laatste jaren zeer; zoodat het gevaar van die zijde al lang niet meer denk beeldig is." Na langdurige gedachtenwisseling over de middelen tot verbetering, waarbij de werk gevers uiteenzetten, waarom zij vooral heil verwachtten van een heffing van den in voer naar het gewicht, in plaats van de be staande naar de waarde werd ten slotte betoogd, dat dit ook in het belang zal zijn van het publiek, daar zij bij volle produc tie in staat zullen zijn, de prijzen nog eens cenigszins te verlagen. Het volgende gewichtsterief is in overwe- ging gegeven: voor wit-porselein 7.50 per 100 K. G. bruto gewicht gedecoreerd idem 15; aardewerk resp. 5 en 10 en voor wandtegels resp. 2.50 en 5. Dit tarief zou voor ten minste vijf jaar moeten gelden. De conclusie was, naar de „Tel." mede deelt, dat Nederland in deze niet langer de magneet moet zijn, welke heel Europa aan trekt en nog minder de vuilnisbak, Waar bet Continent allen rommel heen kan sturen, en dat slechts de regeering in staat is, hier in verandering te brengen. Reeds is eenigen tijd geleden melding gemaakt van de moeilijkheden bij de migratie van Drentsche gezinnen naar Twente, Eind Mei zullen in Enschede omstreeks 120 woningen gereed zijn, terwijl niet meer dan 110 huizen bewoond zullen zijn, omdat de andere gezinnen of niet meer bereid zijn te emigreeren of weigeren voor den afloop van het veenwerk te verhuizen, daar zij het aangenomen werk niet onafgewerkt kunnen laten liggen. Een zestal gezinnen zal in de maanden Juni, Juli en Augustus nog ver trekken, maar er zullen een veertig wonin gen leeg blijven staan, hetgeen een schade post is voor de betrokken woningbouwver- eenigin-g. Om hel aantal migranten, dat op om streeks 200 bepaald is, weer volledig te maken, zal de Directeur van de Arbeids beurs in het Veengewest weer een. opioe- ping doen van gegadigden. Hij zal trachten 55 geschikte gezinnen te vinden in de ge meente Emmen en als dat niet mogelijk rs :n de andere Drentsche gemeenten. De migratie van deze arbeiders zal geschieden in het tijdvak November 1927Mei 192$, omdat nu reeds voldoende gebleken is, dat migratie in andere maanden tal van onover komelijke bezwaren met zich mede brengt. GOUDA, 17 Maart. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2654 stuks, waarvan 254 vette varkens, prijzen van 3031 'A ct. per half Kg., 2 pet. korting; 701 magere varkens, prijzen van 3045 per stuk; Londensche van 2325 et. per pond, levend met 2 pet. korting; Zouters van 3031 ct. per pond, levend met 2 pet, korting; 1115 biggen, prijzen van 818 per stuk; 11 runderen, prijz envan 250350; 559 nuchtere kal veren, prijzen van 6—11; 6 schapen, prij zen van 2026; 8 bokken en geiten, prij zen van 48 per stuk. Handel: vette varkens vlug, magere var kens matig, Londensche vlug, zouters vlug, biggen matig, runderen vlug, nuchtere kal veren matig, schapen matig, bokken en geiten matig. Algemeene markt. 108 partijen kaas. Prij zen le kwal. met Rijksmerk van 4750; 2e kwal. idem van 42—46; le kwal. zon der Rijksmerk van 4346; 2e kwal. idem van f 4042. AMSTERDAM, 16 Maart. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 244 vette kalveren, le kw. 94110 ct., een prima ex. daarboven, 2e kw. 8092 ct., 3e kw. 65 78 ct., per Kg. levend gewicht; 221 nuchtere kalveren f 713 per stuk; 550 varkens, Hol landsche Overz. en Geldersche: le kw. al. vleeschvarkens 7779 ct., Hollandsche 2e kw. 7o76 (afloop lager), vette varkens 74 76 ct. per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 16 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonten f 5.355.50, id. Blauwen f 5.10 5.50, id. Bravo's f 5.25—5.40, id. Eigenhei mer poters f 3.503.75, id. Blauwe poters f 3.253.50, id. Bonte poters f 3.253.50, id. Roodstar poters f 3.253.50, Friesche Borgers f 4.755.25 per Hl.; Winter Malta f 12—14 per 100 Kg. ASSEN, 16 Maart. Eieren. Op de heden gehouden eierenmarkt van de V.P.W. waren aangevoerd 221.000 stuks. Prijs f 4—6 per 100 stuks. MAASTRICHT, 16 Maart. Botermijn. Aangevoerd 130.500 Kg. Hoogste prijs f 2.17 middenprijs f 2.10, laagste f 2.03. WOERDEN, 15 Maart. Kaas Ter markt waren 67 partijen Prijzen: Goudsche f 42 46, Rijksmerk le soort f4850, 2e soort f 4547. Handel matig. Bij de behandeling in tweede lezing der begrooting van het departement van voed selvoorziening en landbouw, verklaarde mi nister Schiele in den rijksdag o.a„ dat nie mand meer belang had bij een productie ven landbouw dan de verbuikers met name de stedelingen. Aan den landbouw als steunpilaar van het economische en staat kundige leven moet in de politiek de plaats worden toegekend, waarop hij als grootste Duitsche tak van bedrijf, als bron der volks kracht, recht heeft. Op het oogenblik geeft de voedselvoor ziening geen reden tot bezorgdheid, maar de verantwoordelijkheid voor de toekomst is daardoor des te grooter. De invoer van buiteniandsche levens middelen bedroeg de beide laatste jaren ca. vier milliard mark. Een sterke verminde ring van dien invoer is dringend noodzake lijk. Gisterenmorgen is in het gebouw van den Pruisischen Landdag te Berlijn het bestuur der mijnwerkersinternationale voor een zit ting bijeengekomen. Vertegenwoordigd zijn Duitschland, Groot- Brittannië, Frankrijk, België, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Nederland en Polen. Gemeld wordt verder, dat de vergadering zich bezighield met de Engelsche mijnwer kersstaking waarbij de vraag werd gesteld, of 'net standpunt van Hodges gedurende de staking en verder de aanvaarding van het lidmaatschap van den electriciteitsraad ver- eenigbaar was met zijn positie als secretaris van den Intern. Mijnwerkersbond. Deze quaestie werd ter verdere bespreking naar een sub-commissie verwezen, die na afloop van hel onderzoek rapport moet uitbrengen, Sir Phillip Cunlifie Lister, de president van den Board of Trade, diende gisteren bij het Lagerhuis de tweede lezing van de Cinematograph Films Bill in, welke ten doel heeft het percentage Britsche films in de bioscopen, dat op het oogenblik ongeveer vijf bedraagt, te vergrooten. In zijn toelich ting herinnerde Sir Phillip er aan, dat reeds in de jongste rijkscomerentie op het groote belang dezer aangelegenheid is gewezen, waarna hij wees op den grooten invloed van de bioscoop op het volk. Vóór den oorlog waren 25 pet. der films van Engelschen oor- sprong, maar daarna was de Britsche film industrie door de Amerikaansche overvleu geld. In parlementaire kringen verluidt, dat de regeeringspartijen het voornemen koesteren den Rijksdag in Mei voor een half jaar met reces te laten gaan. Op 9 April begint de Paaschvacantie, die waarschijnlijk tot de eerste dagen van Mei zal duren. Men neemt aan, dat de regeeringspartijen, om de moei lijkheden, die zich nog voortdurend blijven ophoopen, voorloopig op de lange baan te schuiven, haar toevlucht zouden willen nemen tot een langdurig zomerreces, ten einde op deze wijze het leven van de coali tie te rekken. Gisterenmiddag is de Anglicaansche kerk te Brussel door brand vernield. Van het ge bouw is alleen het torentje en verder niets dan de buitenmuren overgebleven. Coolidge, zoo weet de Duitsche radio dienst te berichten, heeft thans ook tot Italië nogmaals een uitnoodiging gericht, om aan de conferentie inzake de ontwapening ter zee deel te nemen op een wijze, welke Italië het best schikt. Op twintig mul afstand van Sjanghai wordt thans een zware strijd gestreden om het bezit dezer stad. De Sjantoengsche troepen worden langzaam maar zeker uit hun sterke verdedigingspositie ten oosten en westen van het meer van Taihoe teruggedrongen. De Kantonneezen hebben de stad Ihaing ingenomen en behecrschen het meer daarbij; tevens hebben ze een belangrijk strategisch punt aan den SjanghaiNankingspoorweg genomen. Generaal Tsjeng is teruggevallen op Soetsjau en de communicatie met Nanking is verbroken. Nanking is dus thans vrijwel geïsoleerd. De Kantonneezen zeggen ook Peng Poe te hebben genomen. Gisterenavond zijn berichten ingekomen over gevechten tusschen Woe Hoe en Nan king, op 30 mtj! van Nanking. De telegrafische verbinding tusschen Nay» king en Peng Poe is verbroken. MILAAN, 16 Maart. Naar de „Stampa" meent te weten, zou de te Genua tot 30 da gen gevangenisstraf veroordeelde Duitsche persfotograaf Deüus na zijn ontslag uit de gevangenis uit Italië geëxterneerd worden. BERLIJN, 16 Maart Het Deensche ko ningspaar zal morgenochtend op zijn reis te Berlijn arriveeren. De Koning zal des mid dags een bezoek brengen aan den Rijks-pre sident von Hindenburg; deze zal een tegen bezoek op hel Deensche gezantschap af leggen. BERLIJN, 16 Maart. In verband met den opmarsch van de Cantonneesche legers heeft generaal Tsjang zijn hoofdkwartier tea Noorden van Nanking gevestigd. BERLIJN, 16 Maart. Naar uit Kowo ge meld wordt, heeft de Poolsche gezant te Berlijn een tegenspraak gelanceerd met be trekking tot de gemelde Poolsche verster» kingen aan de Litausche grens. Heb het nitstekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8