X NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad'Vrijdag 18 Maart 1927 GEMEENTERAAD VAN ZANDVOQRT. Discussie over een ontslag van een schoolschoonmaakster, wegens onbe kwaamheid; de raad gebruikt clementie en besluit nog een maand proef te nemen. at is voor den bloei Van Zandvoort noodig? De com missie krijgt haar zin en ruim f 2000. -Weer een poging om het kampeer- verbod opgeheven te krijgen; de voorzitter ontneemt den voorsteller het woord. Fan verzoek tot het stichten van een zonnebad-inrichting; de raad verklaart zich in principe vóór de zonnebaden. De bloei van Zandvoort. ZONNEBADEN. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. H1LLEGOM. BEVERWIJK. HEEMSKERK. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. HEEMSTEDE. Donderdagavond vergaderde de 'raad derB. en W. aanvankelijk wel bevreemd, doch gemeente Zandvoort onder voorzitterschap spr. heeft nadere inlichtingen ingewonnen, van den burgemeestertijen heer H. v. Alphen die hem van standpunt hebben veranderd Afwezig mevrouw Weenink. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. zoodat spr. het voorstel van B. en W. kan billijken. De werkvrouw heeft herhaalde aanmaningen gekregen, waaraan ze evenwel c §een gehoor gaf. Daarom ook komt het spr. e.nge raadsbesluiten zijn. door Gedep. wel moeilijk voor haar nu nog eervol ont- Staten goedgekeurd. j sjag je verleenen. Strandverpachting. j De heer HEINTZBERGER vindt den Overeenkomstig desbetreffende verzoe- maatregel, dien B. en W. willen nemen te ken, stel.en B. en W. den raad voor onder sterk. de vastgestelde voorwaarden eenige gedeel ten strand te verpachten. Tevens wordt voor gesteld V. Draijer overeenkomstig zijn wensch van zijn stnndpacht te ontslaan én dat gedeelte strand te verpachten aan A. Ba kkenhoven. Aldus wordt besloten. De duinreep. Nu de gemeente eigenaresse van de duin- reep langs de Boulevards de Favauge en Barnaart geworden is moest zij ook beslissen wat er gebeuren zal met de overtuintjes. B. en W. stellen den raad voor die tuintjes te verhuren voor een prijs van f 5.per strek kende meter, wanneer de grond alleen ge bruikt wordt als tuin. Wordt de grond inge richt voor het gebruik van een inrichting, dan zal de prijs bedragen f 10.per strek kende meter. In de allereerste plaats komen als huurders in aanmerking de bewoners van de perceelen, gelegen tegenover de tuintjes. Willen die den grond niet huren, dan ko men de andere ingezetenen of tijdelijk ver- toevenden in aanmerking. Na eenige bespreking van meer localen a rd betreffende de verstrekking van eenige tuintjes, merkt de heer PADT op, dat een prijs van f 10 per strekkende meter voor een bedrijf toch wél zeer laag is ten opzichte van een prijs van f 5.voor een tuintje. De heer v. d. PLAS vraagt of er geen maatregelen zijn te nemen tegen het bedrijf, hetwelk' de directie van Paviljon Riche op het terrein voor haar etablissement uit oefent, hetwelk spr. meent, dat aan de om wonenden last veroorzaakt. Den VOORZITTER is van dit laatste niets bekend. Dc heer PADT meent, dat 't er op het bedrijf „buiten" altijd rustig toegaat. „Bin nen" kan 't bij de Riche soms een „heiden- sche keet" zijn. De heer PADT stelt voor per strekkende Meter voor een tuintje voor bedrijf een prijs te bepalen van f 20. Dit voorstel wordt verworpen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. ongewijzigd aangenomen. Verkoop van boomen. B. en W. vragen aan den raad machtiging de boomen, die aan de Oostzijde staan van de Haltestraat tusschen de Schoolstraat en de Diaconiehuisstraat te verkoopen. Deze boomen moeten, in verband met het ver keer, verwijderd worden. Het komt den heer ZWAAN gek voor, dat B. en W. de boomen "willen verkoopen. Spr. zou 't jammer vinden als de Haltestraat van haar boomentooi werd ontdaan. Er kan toch niets tegen zijn, om de boomen een eind achteruit te plaatsen. Dit beveelt spr. aan. De VOORZITTER meent, dat men be ter jonge boompjes in de plaats van de oude kan planten. Overplanting der oude boomen zou bo vendien veel kosten meebrengen. De heer HEINTZBERGER kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen; de voorgestelde verandering zal geen verbe- Het is nog de vraag of de werkvrouw in dezen schuld heeft, Is dit zoo, dan hadden B. en W. toch voldoende kunnen bereiken met schorsing voor korteren of langeren tijd. Daarom wil spr. eerst uitgemaakt zien of de werkvrouw werkelijk schuld heeft of niet. Heeft ze schuld, dan zou spr. willen voor stellen haar \4 dagen te schorsen. Ijlog enkele leden voeren hierna het woord. De heer PADT pleit er voor, aan de werk vrouw, nog een maand gelegenheid te geven om haar werkzaamheden naar volkomen ge noegen der autoriteiten te kunnen doen. Blijkt na die maand, dat niets bereikt is, dan behoeft men ook geen pardon meer te gebruiken. De VOORZITTER verdedigt het voor stel van B. en W. Het college van B. en W. is heusch niet over één nacht ijs gegaan. Herhaaldelijk is de werkvrouw gewaarschuwd, doch B. en W. zijn tot de conclusie moeten komen, dat de werkvrouw wegens volkomen ongeschikt heid voor haar werk ontslagen moet worden. De heer V. D. PLAS vindt 't hard, dat zoo iets moet gebeuren. Straf is er nog niet toegepast en nu de eerste straf gegeven wordt, krijgt ze het volle pond: „Er uit." Daarom vraagt spr., dat de werkvrouw niet ontslagen wordt, doch voor een maand wordt geschorst. De heer GEERS kan het voorstel-Padt steunen, om nog een maand proef aan de werkvrouw te gunnen. In stemming wordt dan gebracht een voor stel tot een maand schorsing. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Dan wordt in stemming gebracht een voor stel om een maaiid proeftijd te gunnen. Dit voorstel wordt met 7 tegen 5 stemmen aangenomen, zoodat de werkvrouw nog een maand proeftijd krijgt. Tuinzaadcultuur. Een ingezetene van Zandvoort wil eenige proeven nemen met tuinzaadcultuur in de duingronden om na te gaan, of dit succes zal hebben. B. en W. zijn van meening dat het algemeen belang hiermede gediend kan zijn en stellen voor hem ongeveer 3 H.A. duingrond op Plan Noord te verhuren voor 3 jaren tegen een huurprijs van f 1.00 per l H.A. per jaar, onder bepaling, dat het na- tuurschoon niet verloren gaat en dat de ge- 1 meente, indien zij den grond moet gebruiken direct de geheele of gedeeltelijke huur kan doen ophouden. De heer V. D. PLAS meent, dat de proef1 wel op een kleiner oppervlak zou kunnen1 geschieden. Bovendien zou spr. bepaald willen zien, dat, indien de proef mislukt, het duinterrein weder stuifvrij volkomen naar genoegen van B. en W., zal worden opgeleverd. Daarom stelt spr. voor 1 Hectare te geven. De heer PADT meent, dat als men een proef neemt, de proefnemer beschikken moet over voldoende terrein. Oorspronkelijk was 5 Hectaren gevraagd eu reeds stellen I t>\YT -5 TT. t - Tviauuttuig ach gcCXX VCIUC- vvew gCVXdd^U. Cxi ICCUd 31CXXCI1 tering blijken te zijn, omdat het trottoir aan B. en W. voor 3 Hectaren te geven. Laat de Oostkant te smal wordt. Daarom vraagt i men het nu bij 3 Hectaren houden. spr. aanhouding van het voorstel om de 1 kwestie later nog eens te bezien in verband met een algeheele verkeersregeling voor Zandvoort, dan kan de Haltestraat voor het één-richting verkeer worden ingericht en behoeven de boomen niet achteruit ge plaatst te worden. In stemming wordt gebracht het voorstel- Zwtan tot verplaatsing der oude boomen, welk voorstel verworpen wordt met 8 tegen 4 stemmen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, waarover de stemmen staken (6 tegen 6). Over het voorstel zal dus nog in de eerst volgende vergadering gestemd moeten wor den. Verbreeding van de Hal testraat. In verband met de verbetering van den toegang van de Schoolstraat stellen B. en W. De heer GUNTERS zou liever eerst eenige inlichtingen ingewonnen willen zien bij een proefstation. (Mevrouw Weenink verschijnt ter ver- gadering.) Weth. MOLENAAR verdedigt het voor- stel van B. en W. B. en W. hebben gemeend deze proefneming, welke hun belangrijk voorkomt, te moeten steunen. Na bespreking wordt het voorstel van B. en. W. aangenomen. De heer v. d. Plas stemde tegen. De Passage. De N.V. „De Kaboutertjes", eigenares van een groot gedeelte van de Passage heeft aari den raad een ruiling van grond voor gesteld. De gemeente kan dan haar ruimte krijgen van de Passage en zij wil dan een gedeelte hebben van Plan Noord. Op dien ooistraat stellen B. en W. J v den raad voor van de afdeeling Zandvoort gr°nd ZU"en dan woningen gesticht,worden, j van de Vereeniging „Het Witte "Kruis" t, waarvoor de gemeente garant za moeten zijn -- i van een bouwcrediet en van n verstrekte koopen ongeveer 20 M2. grond van het per ceel waarop staat het magazijn van die ver eeniging voor een prijs van f 1.per M2. hypotheek. B. en W. stellen den raad voor hierop niet in te gaan, daar de gemeente reeds j garant is voor een aanmerkelijk bedrag en Allereerst wordt besloten tot aankoop van g2"nt 15 voor ee" aanmerkelijk bedrag en den grond, waarna verbreeding van de Halte- net me' wenscht is, die bedragen nog te straat wordt goedgekeurd. f vergrooten. De heer PADT vraagt of t nu werkelijk De schoonmaakster van j zoo dwaas is wat de N.V. „De Kaboutertjes" school C. i vraagt. Is het niet mogelijk het in te willi- laartoe een voorstel. É>LAS vraagt of er zekerheid Reeds verschillende malen waren er klach- 6en Spr. doet daartoe een voorstel ten gekomen, dat de schoonmaakster van j De heer v. d. PLAS vraagt of er z< school C. haar taak niet naar behooren's> dat „De Kaboutertjes" het gemelde plan vervulde. Zij is er verschillende malen op zullen uitvoeren. Of is hier speculatie in het M. U AM AAA* J.'i. 1- C A 1 1 C n rt l Tn sA A V. M *1 A AA A A. AAA AA a A A *A 1. gewezen, maar dit heeft niets geholpen. Daar B. en W. het onverantwoordelijk vinden een dergelijken toestand te laten, tevens in verband met den gezondheids toestand' stellen zij voor haar met ingang van 15 April a.s. te ontslaan. De heer V. D. BOS Verwondert zich over het voorstel van B. en W. Naar spr. weet zijn nooit geen klachten over de school schoonmaakster geuit, toen de heer Blokker hoofd van school C. was; nu de heer Werk hoven hoofd is, geschiedt dit wel. Verder spel Is dit laatste waar, dan is spr. tegen het verzoek. Laat de N.V. „De Kaboutertjes" daarom met haar plannen komen. De heer ZWAAN kan zich eveneens met de aanvrage van de N.V. vereenigen. De heer GUNTERS is dezelfde meening toegedaan. De heer PADT vraagt of 't niet mogelijk is, nog eens met de N.V. te confêreeren. Weth. SLEGERS meent, dat de meerder heid van den raad thans met B. en W. eens is, dat, zoo als 't er ligt, het verzoek niet kan jiuveii liuuiu 12», geaumcui uil wei. vcxuei «xo «- «gi, xxcl vcx^cr iixcl &.<ux vraagt spr. of het ontslag oneervol wordt worden ingewilligd. In stemming wordt verleend. Bovendien zijn de geuite klachten gebracht, een voorstel tot aanhouding, dat niet van ernstigen aard, daar het over wat wordt aangenomen, stof gaat. De heer ZWAAN onderschrijft dit en kan niet begrijpen, dat een vrouw zoo maar broodeloos wordt gemaakt Noodwoningen. De N.V. Zandvoectsch Duin te Heem stede, had aan de gemeente voor een prijs bw..,«uni. iJlfcUV, V VJSJX CCXX pi XJÖ De heer GUNTERS deelt mede, dat bij de van f 1.per jaar afgestaan den bfnoodigden Commissie voor Publieke Werken verschil- grond voor het stichten van noodwoningen, lende klachten waren geuit. i Omdat die gronden bebouwd werden, wer- Een onderzoek wees uit, dat de toestand den de grondlasten veel hooger. De' N.V. op school C. groezelig is en het nieuwe verzocht nu aan den raad om haar die grond- schoolhoofd is bijzonder op reinheid van lasten vanaf 1921 terug te betalen. B. en W. het gebouw gesteld, wat spr. in hem prijst. 1 stellen den raad voor aan dien wensch te vol- De werkvrouw is verschillende malen doen. gewaarschuwd, echter zonder resultaat. I Aldus wordt besloten. Den heer GEERS heeft het voorstel van Het grondwerk aan Plan I Noord. B. en W. deelen mede, dat zij in belang van het werk het grondwerk voor Plan Noord niet hebben gegund aan P. Kerkman. De heer ZWAAN lijkt dit motief wel wat eigenaardig. Weth. SLEGERS meent, dat B. en W. hebben gezien naar de capaciteiten van den betrokken persoon. Verdere mededeelingen wenscht spr. niet te doen in 't belang Van den betrokkene. De commissie, die verleden jaar werd ingesteld om na te gaan op welke wijze de attractie van Zandvoort verhoogd kan wor den, heeft thans een uitvoerig rapport uit gebracht. Hierin stelt zij op de eerste plaats voor meer reclame in binnen- en buitenland voor Zandvoort te maken,en hiertoe zou aan de H(otel) en P(ensionhouders) V(ereeniging) een subsidie te verleenen van f 800. Voorts wordt in liet rapport voorgesteld in het tijdperk van 22 Mei tot 30 Aug. vijf vuurwerk te geven tusschen 15 Mei en 31 Augustus 11 con certen te laten geven door verschillende Harmonie- en Fanfarecorpsen, en daartoe f 25 subsidie per concert te geven een bloemencorso te houden en hiervoor een subsidie beschikbaar te stellen van f 150; strandfeesten, een concours de carosserie enz. te organiseeren. Tenslotte stelt de com missie een betere regeling der volksbaden voor. Het Zangconcours dit jaar is' boven dien reeds verzekerd voor Zandvoort. In hun prae-advies op dit rapport geven B. en W. te kennen, dat het juister zou zijn, het subsidie voor reclame te geven aan de V. V. V. en niet aan de H. P. V. Ook is het wenschelijk één dag per week vast te stellen voor het houden van een vuurwerk, en niet op vastgestelde data. Wijders achten B. en W. het wenschelijk, een vereeniging te stichten voor volkscon certen, voor het geven van concerten, ter wijl zij meenen, dat een bloepiencorso van het particulier initiatief moet uitgaan en hier voor geen subsidie van f 150 gegeven moet worden. B. en W. deelen verder mede, dat het in de bedoeling ligt, de besturen der vereeni- gingen, die aan het Zangconcours deelne men, 8 Mei op het Raadhuis te ontvangen. De heer PADT licht het rapport toe en bespreekt-het prae-advies van B. en W. Spr. is erkentelijk voor de waardeering van B. en W. ten opzichte van het werk der commissie. Toch, ondanks dat degemeentefinanciën niet zoo rooskleurig zijn, wil spr, namens de com missie voorstellen, nu eens een bedrag te wa gen. Velen zullen naar Zandvoort komen en er zal heel wat aan de strijkstok blijven han gen. Verder bespreekt spr. de detailpunten van het prae-advies van B. en W. Voor een bloemencorso is een subsidie van f 150 niet te .veel. B. en W. stellen verder wel voor om een vereeniging te stichten tot het geven van concerten, maar wie neemt 't initiatief? En het seizoen staat voor de deur. Dan komt de vraag: f 2000 voor de V.V.V. 't Is een groot bedrag, maar laat men re kening houden, met wat er voor gedaan wordt. Zandvoort is in de buitenwereld lang niet voldoe'nde bekend. Als men nu dit jaar iets doet en daardoor de meening wordt gewekt, dat er wel iets in Zandvoort te doen is, dan slaagt men in zijn opzet en is dan een ze kerheidsstelling van ruim f 2000 daarvoor zulk een hoog bedrag? De heer v. d. PLAS kan zich met het ad vies van B. en W. vereenigen. Spr. acht der gelijke uitgaven niet gerechtvaardigd bij den huidigen allesbehalve rooskleurigen toe stand van Zand voorts gemeente-financiën. Bovendien zal bij.al die drukte het politie korps weer moeten worden uitgebreid. Ech ter is spr. tegen een officieele ontvangst op Zondag. Spr. vraagt dit op Zaterdagmiddag te doen. Weth. MOLENAAR verdedigt het prae- advies van B. en W. B. en W. hebben in de voorstellen der commissie, hoewel zij voor het werk dier commissie dankbaar zijn, niet gezien, dat vooropgesteld is, naar de mogelijkheid uit te zien, om het buiten de gemeentefinanciën te doen. De heer GEERS sluit zich bij het betoog van den heer Padt aan en becritiseert het prae-advies van B. en W. Het gaat er om, dat Zandvoort hooger wordt opgevoerd. Alle organen willen mede werken om Zandvoort te maken tot wat Zandvoort zijn moet en dan mag de ge meente toch niet afwijzend staan tegenover een aanvrage van ongeveer f 2000 voor dat doel. Ieder Zandvoorter mag daarvoor, in den vorm van belasting desnoods, wel iets over hebben. De heer PADT repliceert. Den heer v. d. Plas antwoordt spr., dat hij hoopt: „dat het in Zandvoort dezen zomer zóó gruwelijk druk wordt, dat de commis saris van Politie 20 agenten extra zal noodig hebben." Dan zal spr. er glad voor zijn, de salarissen daarvoor uit de gemeentekas te voteeren. Hierna komt in stemming het voorstel der commissie, om ruim f 2000 uit de gemeente kas voor de door haar beoogde doeleinden beschikbaar te stellen. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de leden: Schaap, Zwaan, v. Voorthuijsen, Geers, Padt, Gunters, mevr. Weenink, v. d. Bos, Heintzberger, v. d. Wen. Tegen stemden de heeren Molenaar, v. d. Plas en Siegers. De Water-uitzichttoren. De tegenwoordige exploitant van den wa ter-uitzichttoren had verzocht de exploitatie onderhands nog langer te mogen pachten. Het komt Burgemeester en Wethouders niet wenschelijk voor die exploitatie onder hands te verpachten. Zij stellen den raad voor de exploitatie van den water-uitzichttoren voor drie achter eenvolgende jaren openbaar te te verpachten. Aldus wordt besloten. Hondenbelasting. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan het opgemaakte kohier van de honden belasting van 1927 tot een bedrag van f 2500 Vastgesteld. Een schoolgeldkwestie. Volgens de oude schoolgeldverordening, moeten al de leerlingen, die de M.U.L.O.- school bezochten 20 meer schoolgeld be talen, dan de leerlingen van de andere open bare lagere scholen. De heer Happee maakt bezwaar tegen de zen aanslag. Gedeputeerde Staten stellen den. heer Happee in het gelijk met zijn bezwaren en bepaalden dat leerlingen van de lagere afdee ling van de M.U.L.O. school over 1924-'25 en 1925-'26 een schoolgeld moeten betalen, dat gelijk was aan het schoolgeld van de andere lagere scholen. Zij verzoeken aan B. en W. te bevorderen, dat ook de andere schoolgelden, die ten onrechte waren gehe ven, zouden worden terugbetaald. B. en W. stellen den raad voor, machtiging te verlee nen, die schoolgelden terug te geven. Het bedrag, dat moet worden teruggegeven, be draagt bijna f 1200. Goedgekeurd. De gemeentewoningen aan Parallelweg en Marisstraat. B. en W. stellen voor een bedrag van f 75 toe te kennen aan de Commissie tot onder zoek naar den bouw van de woningen aan den Parallelweg en de Marisstraat. De VOORZITTER vraagt of de raad een uitgebreid onderzoek omtrent alle ge meentewoningen wenscht of een onderzoek omtrent de slechtste woning. Eenige leden verklaren zich voor een uit- I gebreid onderzoek, hetwelk ongeveer f 300 izou vragen. Een globaal overzicht van de slechtste woning zou f 75 kosten. Andere leden zien het nut van een uitge breid otvJerzcek niet in. De heer GUNTERS meent dat men er voor een uitgebreid onderzoek met een be drag van f 300 niet zal komen. Dan mag men wel f 1000 neertellen. De heer GEERS is 't hiermede eens. De heer V. D. BOS meent, dat de schuld bij Publieke Werken heeft gelegen ,die niet voldoende toezicht hebben gehouden. In stemming wordt gebracht een voorstel tot het instellen van een uitgebreid onder zoek. Dit wordt verworpen. Ket voorstel van B. en W. wordt aange nomen. HET KAMPEEREN. De raadsleden v. d. Bos en Heintzberger stellen den raad voor, om alvorens te beslis sen over het stichten van zonnebaden, de belemmerende bepalingen van het kampee ren op te heffen. Met meerderheid van stemmen stellen B. en W. voor niet op het voorstel in te gaan, daar de tegenwoordige raad besloten heeft het kampeeren bij nacht te verbieden. De heer ZWAAN begrijpt de illusie niet, die de voorstellers zich maken. Het baat bier toch niets, want de raad is nog dezelfde als vroeger en een beslissing werd vroeger reeds genomen, die nu zeker niet anders zal zijn. Laat men dus nu geen tijd gaan ver knoeien met nuttelooze discussie. .De heer HEINTZBERGER licht zijn voorstel toe en spr. brengt het in verband met de aangevraagde zonnebaden. Spr. wil eerst omtrent het kampeeren een beslissing zien, dan staat hij vrij tegenover de zonne baden. Spr. houdt een lange rede voor het kampeeren en noemt het kampeeren een levensbehoefte voor den arbeider. De VOORZITTER vraagt den heer Heintzberger zich in zijn rede te bekorten, anders zal hij hem het woord moeten ont nemen. De heer HEINTZBERGER gaat weer verder, waarna de voorzitter den heer Heintz berger het woord ontneemt. De heer Heintzberger protesteert, doch de voorzitter vraagt met verheffing van stem of de leden zich vóór of tegen behandeling verklaren. In stemming gebracht verklaren 10 leden zich tegen behandeling. (De heer Zwaan had zich verwijderd) Vóór stemden alleen de heeren v. d. Bos en Heintzberger. Gratis bagger. De voetbalvereeniging „Zandvoort" vraagt om gratis 25 karren bagger van de gemeente te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor op dit verzoek gun stig te beschikken. Na bespreking wordt aldus besloten. Kosteloos. Door een commies dienstgeleider van 's Rijks directe belastingen wafe'aan de gemeente verzocht hem kosteloos het .gebruik te geven, van een -localiteit van de gemeente, om daarin besprekingen te kunnen houden met de alhier gestationneerde belastingambte naren. B. en W. stellen den raad voor dat ver zoek, tot wederopzegging toe, in te willi gen, daar bij een goede inning van de rijks belastingen ook gemeentebelangen betrok ken zijn. Voorgesteld wordt hem een ka mer in perceel Groote Krocht 10 af te staan. Aldus besloten. Drankwet. Mej. A. A. Wilhelmus Heeft den raad verzocht, haar ontheffing te verleenen van de bepalingen van de verordening ex art. 35, 2e lid der Drankwet voor de beneden voor-lokaliteit van perceel Kerkstraat 10, dat niet aan de gestelde eischen voldoet. B. en W. stellen voor, de ontheffing niet te verleenen, daar de lokaliteit ook niet voldoet aan de eischen, die ingevolge de Drankwet gesteld worden, zoodat het verlof toch niet verleend kan wordeir. Aldus besloten. Verkeersregelingen. De heer P. W. L. Cassée heeft verzocht het verkeer in de Burgemeester Engelbert- straat te verbeteren. Voorgesteld wordt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen onder mededeelmg, dat de Piet Heinstraat voor het verkeer opengesteld zal kunnen worden, waardoor de belangen van adres sant gebaat worden. Na bespreking wordt aldus besloten. De heer G. W. van Toombergen verzoekt strand te megen pachten en in de duinreep een zonnebad,-inrichting te mogen stichten. •Naar aanleiding van dit verzoek schrijven eF W- ?an den raad, dat een zonnebad inrichting iets nieuws is voor deze gemeente. Het nieuwe dient allerminst gekeerd te worden, echter moet het in goede banen worden geleid. Zij meenen daarom te moeten voorstellen zich niet te verzetten tegen het tot stand kernen van zonnebaden. De inrichting en de wijze, waarop die baden gebruikt worden, zullen volkomen moeten voldoen aan eischen van fatsoen. B. en W. deelen verder mede, over de wijze van exploitatie, meer in 't bijzonder op de plaats der badexploitaties eenige op merkingen te moeten maken. Voor de toegang tot het strand, langs den strandweg, bevinden zich drie badinrichtin gen in de onmiddellijke nabijheid. Deze plaats bevordert allerminst een rustig genieten van het strand. Wil het mooie strand tot zijn recht komen, dan dient meer voordeel getrokken te worden uit de breedte en moet het bezoek zich niet hoofdzakelijk concentreeren bij en om deze drie bad inrichtingen. Wanneer het strand nog verpacht zou moe ten worden, dan zouden B. en W. naar aile waarschijnlijkheid adviseeren, om in over leg met de bad-exploitanten te komen tot de stichting van twee bad-inrichtingen c.q. met zonnebaden in de duinreep nl. een in richting in het Noorden en een inrichting in het Zuiden. Die in het Noorden ongeveer bij de van Kinsbergenstraat, en die in het Zuiden ongeveer bij het hotel Noordzee. Het tusschengelegen gedeelte zou dan vrij gehouden worden voor de gebruikers van de stoelen. Voorgesteld wordt om den heer G. W. van Toombergen een gedeelte duinreep te verpachten tegen den prijs van f 10 per strek-' 1 kenden meter, een en ander onder nadere goedkeuring van hef Hoogheemraadschap Rijnland. B. en W. hebben vernomen, dat de heer van Toombergen zich in verbinding gesteld heeft met de Zar.dvoortsche Terrein- en Hötel-Maatschappij en dat de kans groot is, dat het te stichten Zonnebad in sanienwer- i king met die maatschappij gesticht zal wor- dea. In een volgende vergadering zullen eventueels aanvullingen van de politiever ordening betreffende de wijze van het gebruik van Zonnebaden aan de goedkeuring van den raad onderworpen worden. Reeds nu wordt in overweging gegeven de duinreep in het Noordelijk gedeelte der gemeente niette ontsieren door de stichting van verschillende van dergelijke inrichtingen. AU plaats van stichting komt in aanmerking hetzij het gedeelte strand, gelegen tusschen de pachters E. Bol en J. Terol, dat gedeelte zeestrand eventueel te ruilen met een gedeelte van het strand, thans in pacht bij de Zandvoortsche Terrein- en Hotelmaatschappij, hetzij een deel der duinreep, ongeveer 30 Meter ten Noorden van de trap naar het Kurhaus gelegen. Dit laatste gedeelte verdient volgens het oordeel van B. en W. de voorkeur, uit hoofde van de rustige ligging. De heer v. d. WERF» heeft de aanvrage met genoegen begroet, maar het spijt spr. dat men aan den Noordkant hier vermoe delijk niet voor één maar voor twee inrich tingen zal komen te staan. Spr. vraagt of 't niet mogelijk is deze te combineeren. De VOORZITTER zegt, dat dit ook in de bedoeling ligt. De heer GUNTERS vraagt hoe 't staat met de onderhandelingen met de Hotel- en Terreinmaatschappij. Spr. verheugt deze combinatie, welke met de maatschappij tot stand zal komen. De heer GEERS heeft dit voorstel om verzoek voor zonnebaden zeer betreurd en hij wenscht daaraan ook absoluut met mede te werken en spr. herinnert er aan, dat hier dezelfde motiveering geldt, als bij het in 't leven roepen van het kampeerverbod. Spr. wil den arbeider geven wat hem toe komt, maar laat men ook voor het moreele zorgen, opdat de arbeider niet in een gelegen heid kome, waarin het voor hem zeer slecht is. En dat niet'alleen voor den arbeider, maar ook voor de meer gegoeden. Spr. wil er den nadruk op leggen, dat hij aan dit voorstel nimmer wil medewerken, ook al zegt men van de zijde van B. en W., dat 't iets nieuws is en men zich er niet tegen moet verzetten. Dat 't iets nieuws is, is voor spr. nog geen afdoend motief, want veel, wat tegenwoordig nieuw is, is nog niet goed. Nogmaals zegt spr. het voorstel te betreu ren en vooral, dat het geheele college van B. en W. er voor is. De heer ZWAAN verklaart zich voor de Zonnebaden. Het voorstel van B. en W. vindt spr. echter te vaag en hij vraagt nadere inlichtingen. Weth. SLEGERS zet uiteen waarom hij, zijn medewerking wil geven. Spr. meent dat het gemeentebestuur die voorschriften kan stellen, dat er geen gevaar is, dat de zedelijkheid in het gedrang komt. De heer GUNTERS wil er aan herin neren, dat 't kampeeren toch overdag niet verboden is. De heer GEERS zegt, dat een der motie ven voor het kampeerverbod toch was, dat 't niet ging, zooals 't moest zijn. Dat de politieverordening voldoende waar borg voor de Zonnebaden zal kunnen zijn, betwijfeld spr. De heer PADT verklaart zich voorstander van het voorstel van B. en W. De heer v. d. PLAS wil het voorstel van B. en W. aanhouden, omdat het nog niet volledig is. De 'heer v. VOORTHUIJSEN dringt er op aan, thans tot een principieele beslissing te komen. De heer ZWAAN sluit zich hierbij aan, De VOORZITTER geeft nog enkele nadere toelichting op het voorstel van B. en W De plaats zal komen tegenover de v. Kins bergenstraat en ter breedte van 85 Meter. Spr. dringt verder ook aan op een prin cipieele beslissing. De verschillende sprekers beantwoordend merkt spr. op, dat zooveel mogelijk alle over tredingen aan het strand gestraft worden. Zooveel het in zijn vermogen ligt, zal spr. ook de politieverordening ten opzichte van het strand laten naleven. Hierna wordt gestemd over de vraag, of de raad zich principieel voor of tegen Zonne baden verklaart. De raad verklaart zich met 11 tegen 2 stemmen vóór de Zonnebaden. Tegen stemden de heeren Geers en v. d. Plas. Rondvraag. De heer GUNTERS vraagt, wanneer nu eindelijk de Brederodestraat eens verbeterd wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat den raad in de volgende vergadering een voorstel dienaangaande zal bereiken. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. „Onderling Hulpbetoon", A. s. Zaterdag 19 Maart houdt bovengenoemde vereeniging in „Ons Huis" om 8 uur een ledenvergade ring. De agenda luidt ais volgt: 1. opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen, 4. Jaarver slag van den secretaris. 5. Rekening en ver antwoording van den penningmeester. 6. Rapport van de commissie van onderzoek. 7. Bespreking uitgave gedenkboek ter gelegen heid van het 35-;ar;g bestaan der Vereeni ging. 8. Stemming voor de benoeming van een commissaris in de vacature van L. H. Schut, welke zich niet herkiesbaar heeft ge steld. Candidaten zijn (alphabetisch): W, Bol Wzn., Maarten van Bos en. Jb. Weber, Jzn., 9. Verkiezing van drie leden voor de commissie van onderzoek bedoeld in de 4e alinea van art. 15 van het reglement. Af tredend en herkiesbaar zijn: L. N. van den Bos J. Zwemmer Pz. en J. Zeeres. 10. Rondvraag. De heeren H, Buys, vice-voorzit- ter, A. J. Hollenberg secretaris en J. J. Dijk stra, commissaris, welke periodiek aftre dend waren zijn bij enkele candidaatstelling herkozen. Burgerlijke Slard van 11 tot 17 Maart. Geboren: Mina Maria, d. van J. Keur en L. A. Krollart. Tlertrud Petronella, d. van J. J, Water en Th, Franssen. Getrouwd: W A. van der Werff en A. van der Werff. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week heeft zich alhier 1 geval van rood vonk voorgedaan, Een ernstige waarschuwing. Gister middag rond 5 uur re d een jongetje met of op een vliegende Hollander op het trot toir der Meerstraat Blijkbaar raakte het ventje zijn stuur kwijt. Juist kwam de stoomtram aanrijden en had de machinist niet op 3 M, gestopt, dan ware een doodelijk ongeluk niet uitgeble ven. Laten toch de ouders toezien, waar hun kleinen met zulk aantrekkelijk speel goed zich vermaken! Het ware te wenschen dat Vliegende Hollanders en autopeds in het geheel niet op de trottoirs mochten komen, deze toch zijn gemaakt voor dc voetgangers en dezen kunnen mede er ge noeg hinder van hebben. Een politie-veror- dening in dien geest zouden wij niets ver schrikkelijk vinden. Har.dwerkonderwijs. 1 B. en W. vragen den raad het benoodigd crediet voor de aanstelling van een onderwijzeres in het handwerken aan de O. L. school. Opruiming" der stoepen in de Breestraat. B. en V/. hebben aan belanghebbenden medegedeeld, dat spoedig zal worden overgegaan tol het aanleggen van een te geltrottoir ter weerszijden van de Bree- slraat. Derhalve is het gewensch. dat de nog bestaande stoepen ten spoedigste wor- den opgeruimd. Verzocht wordt om be langhebbenden, die bereid zijn hieraan mede le werken, dit'yvoor 1 April a.s. mede te deelen aan het bureau voor gemeente werken. Eindelijk zullen wjfe dus spoedig de las tige afwisselingen ia de trottoirs aan de Breesiraat zien vei'ijü.vijnea. EEN WACHTGELDREGELING VOOR GEMEENTE-AMBTENAREN. B. en W. bieden, den raad ter vaststet- ling aan een wachtgeldregeling voor de ambtenaren. Volgens deze regeling wordt aan den ambtenaar, die is ontslagen op grond van opheffing van zijne' betrekking of op grond van eene nieuw'e: organisatie van zijn dienstvak, wordt op zijn verzoek, met in gang van den dag .waarop het ontslag in gaat, ten laste der gemeend wachtgeld verleend, mits het verzoek daartoe is ge daan binnen een jaar. te rekenen van den dag af, waarop hek recht op wachtgeld is ontstaan en hij pret ingang van den dag van ontslag geen. recht op pensioen kan doen gelden. Het wachtgeld wordt uitgekeerd: te. aan den amfc/tenaar met minder dan 5 dienstjaren gedurende een tijdvak gelijk aan de helft van zijn diensttijd, doch min stens gedurende 3 maanden: 2e. aan den ambtenaar met 5 of meer, doch minder dan 10 dienstjaren, gedurende een tijdvak gelijls; aan het yk deel van zijn diensttijd; 3e. aan den ambtenaar met 10 of meer dienstjaren gedwrendè een tijdvak, gelijk aan zijn diensttijil. Het .wachtgeld bedraagt: a. voor den asabtenaar, die ten tijde van tiet ontslag kostwinner is van een gezin of daarmede gelijk is te stollen, gedurende de eersite 6 maanden de laatstelijk door hem genoten wedde; gedurende de volgende 6 maanden 85 ten honderd en daarna 70 ten. honderd van de laatstelijk door hem geno ten wedde; b. voor den ambtenaar, die ten tijde van het ontslag niet als kostwinner, bedoeld sub a van dit artikel, is aan te merken, doch op dat tiji'stip minstens 30 voor pen sioen in aanmerking komende dienstjaren heeft, gedurende de drie eerste maanden de laatstelijk dpor hem geno'en wedde; ge durende de volgende drie maanden 85 ten. honderd en da/arna 70 ten honderd van de laatstelijk dool: hem genoten wedde; c. voor den ambtenaar, die ten tijde van het ontslag nie't als kostwinner van een ge zin is aan te merken, gedurende de eer ste 3 maarden de laatstelijk door hem ge noten wedde; gedurende de volgende 3 maanden 80 tan honde-d en dra-na 60 ten honderd van tie laatstelijk door hem geno ten wedde, Kiesvereeniglaig. Door het bestuur der R. K. Kiesvereeniging zijn de volgende can didaten gesteild voor de komende gemeen- teraadsverkiesiing. De volgorde is alphabe tisch: C. Baltus, Jac. Beentjes Bzn., Jn. Commandeur, J. v. Duivenvoorde, Nic. Hen- neman, P. Klaasse, Jc. Pekel, P. Schuyt, G. Welboren Wizn., A. de Wildt en Jn, de Wit Jzn. Bij het bestuur kunnen tot en met 28 Maart nog kandidaten worden ingediend, mits deze aamwiizing vergezeld gaat van ten minste 15 bandteekeningen van leden der kiesvereeniging en van 'n verklaring, die de ingediende candidaat dient te ondertee kenen, dat .hij accoord gaat met de regle- mentsbepaliugen, welke hierover zijn vast gesteld. Nadere inlichtingen verstrekt het bestuur. Op 31 Maart zal 'n ledenvergadering ge houden warden, waarop de groslijst wordt vastgesteld, Daarna zal over deze lijst een proeistemmmg plaats hebben. Dt. v. d. "Bergh. Met ingang van 1 April heeft Dr. v, d. Bergh z'n ontslag ingediend als lid van d»n gemeenteraad. Burgerlijke Stond, Geboren: Lauren- tius Petrus, z. van A, Schouws en D. Lou wen. IJsbrand, z. van C. van Duiven voorde en M. 'Schuijf. Christina Emma, d, van F. Stet" en Jac. Steeman. Lamber- tus Kendricus, z. van L. Henneman en H. Koedijk. Henricus Josephus, z. van H. J. Heesterbeek en T. Bontes. Jacoba Maria, d, van G. A. Kók en A. Tuijn. Cornells Hendrik, z, van A. R. de Ruijter en C. Kok. Jantie, d. van M. Schipper en I, vaar der Hout. Burgerlijke Stcnd van 1517 Maart. Ceboren. Kom.el.is Johannes, z. van J. Ploeg en H, Docler. Maria, d. van P. Clemens en M. van den Berg. Govert, z. van T. Miedema en L. Bakker, Ondertrouwd: Leendert Geluk, 27 jaar en Trijntje Tamboer, 21 jaar. Cornelis Jo hannes Ket, 22 inar en Kommerina Kool haas, 20 iaar. Pieter Franzen, 24 jaar en Klaasje Verhulst, 23 jaar. Gelro/uwd: Adrianus Doets, 27 jaar en Geertje Antonia Sprangers, 23 jaar. Overleden: Cornelis Kracht, 78 jaar, wedn. Adrianus Hendricus van Beek, 19 jaar, ongeh. Statuiten. De „Staatscourant" bevat de statuten van. de N. V. Visscherij Maat- schajrpij „IJmnd", alhier. Verlof verlengd. Op advies van den be- beh.andelcnden geneesheer is het ziektever lof van den heer A. IJzerman, hoofd der gem. Mulo-school, verlengd tot 1 Mei a.s. Besmettelijke ziekte. In dc afgeloopen weck ziin in deze gemeente 3 gevallen van roodvonk voorgevallen. Rechtsvordering. Door de gemeente Haarlem is tegen de gemeente Heemstede eene burgerliike rechtsvordering ingesteld, teneinde betaling te verkrijgen van een be drag ad 392.24, als restant der ingevolge art. 104, le lid der Lager Onderwijswet 1930, verschuldigde uitkeering ad 1831 95 voor leerlingen uit de gemeente Heemstede, die in 1922 een bijzondere school voor lager onderwijs te Haarlem bezochten. Overwegende, dat het wenschelijk is, niet in deze rechtsvordering te berusten, doch zich daartegen te verweren, teneinde in deze principieele kwestie eene hoogere be slissing uit te lokken; stellen B. en W. voor, zich tegen de hierboven bedoelde rechts vordering vaft de gemeente Haarlem zoo wel in eersten aanleg als zoo noodig en mogelijk in beroep en cassatie, te ver- ween. Burgerlijke Stand. Getrouwd: F. F, Boorsma met M. van Dijk. L. K, van der Vlist met M. Arons. W. J. Levert met J. L. M. van ijzeren. H. J. van Muijen met T. Sint. Geboren: z. van J. J. Kroze-B'ee. z. van W. C. v. Emmerik-Otter. z. van G- M. van Looij-Kneppel. d. van M. van Leeuwen-Tolk, d. van P. de Zwart- Brouwer. z. v. M, C. L. Sengers-Blaauw- hof. z van Th. de Vries-Dijkstra, d. van H. Mooren-van Gertruy. Overleden: Corn, van Rees, echtgen. van ■J. Kooreman, 71 j. M. van Bakel, cchtg. van H. v. Rijn, 61 jaar. Suppletoir.-; r.gcnda jemcenteraad. 23a. Besluit tot verweer tegen eene burgerlijk® rechtsvordering dc- gemeente Haarlem. Zikenfocds „Helpt ElkceJer". Het Ziekenfonds „Helpt Elkander" houdt een bijeenkomst op Zaterdag 19 Maart in hst gebouw van den Haarlemsrlien Kegelbond, Tempeliersstr:at, des avonds om 8 uur, lef gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10