Voornaamste Nieuws m.. De school en de vredesgedachle. m Vrijdag 18 Maart 1927 1 50ste Jaargang No. 16503 Aangtile moet, op straffe van -verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na kei ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal. Brand te Nieuwer-Amstel. EEN WONING- EN GEZINS TELLING IN HAARLEM. Zij begint 28 Maart a.s. Het Patroonsfeest der R. K. Middenstandsvereeniging. Een kijkje in een uer broeikassen uil de omgeving: .van onze eigen bloemenstad. De kas is geheel gevuld met Rauwenhof-Darwin-tulpen, die een lust voor de oogen zijn. i$ Koningstraat 10 Haarlem* J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN WEERBERICHT VAN ONZE RECHTBANK, Het voorjaar. Een hoeveelheid pkatiuige Rauwenhof Darwin-Tulpen, zoojuist geplukt in een der kassen in de omgeving van Haarlem, j De abonnementsprijs Pedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij «ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. A3vertentiën 35 cents per regel iraag- en aanbod-advertentiën 1-4 «gels 60 ct per plaatsing: elki regel meer 15 ct., bij vooruitbetalinj Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 c' per regeL Jij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ff 9(1(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7J(J bij een ongeval met ff Oïfl m bij verlies van een hand, jO» bij verli legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen U U Uverlies van beide armen, beide bcenen of beide oogen; *»U. doode lij ken afloopeen voet of een oog 1 duim of verlies van een f Cf) bij *n breuk van f ft bij verlies v. ee^ 1 du." been of arm; andere vinge& wijsvinger -mtr (Ingezonden). Nuchter beschouwd kan een volk, als een geheel genomen, slechts op tweeërlei wijze een vredelievende politiek voeren en wel ti idealistischen zin of uit noodzaak. Zoolang de „werel d"-ontwapening nog geen feit is, voert het leven van geen der laties langs idealistische vredëspaden en blijft er dus over: vrede tusschen de ver schillende rijken te bewaren uit noodzaak. In 't algemeen zullen de militair onbetec- kenende landen deze laatste vredesgedachte als vanzelf koesteren, want met geweld van wapenen kunnen zij hun doeleinden toch niet meer bereiken en zijn zij er wel op aangewezen langs den weg der onderhan delingen „zaken te doen". Nu moderne oor logen veel speculatiever heeten dan vroe gere en meer nog, omdat ze zoo ontzettend duur blijken te zijn, ook na liquidatie er van, zal elke, zelfs krachtig gewapende mogendheid, zich wel tienmaal bedenken, voor aleer ze met kanon, geweer en giftgas aspiraties tracht te verwezenlijken. De „vrede uit noodzaak-gedachte", wint zóó sterk veld, dat vooral in „kleine lan den op de scholen een chauvinistische op voeding niet meer mogelijk is. Als het wel gebeurde, zouden de ouders zich al heel spoedig afvragen, of de leer aren en onderwijzers niet goed bij 't hoofd waren, en óf zich gaan verzetten óf in hun gezinsopvoeding de gestrooide chauvinis tische zaden vólkomen doen verstikken. Dóch men kan gerust zijn: Sedert jaar en dag geeft dc doorsnee-onderwijsman geen onderricht meer, waarin hij den strijd ver heerlijkt of er toe aanzet, „De Duitsche schoolmeester heeft den oorlog van '70 gewonnen" is, als 't ooit waar is geweest, voor onzen tijd in elk geval 'n anachronisme geworden. Maar is dan de krijgsgeschiedenis uit onze scholen volko men verbannen? Natuurlijk niet, want dan zou er goed ge schiedenisonderwijs onmogelijk zijn. Omdat er in onze maatschappij geen slavernij meer bestaat en men de vrijheid predikt in schier alle opzichten, zal men toch niet durven eiscben: „Nu zal dc school ook niet langer over de lijfeigenschap spreken?" Oorlogen werden veelvuldig gevoerd en men zal ze als feiten te aanvaarden en daar om te releveeren hebben, hoe vurig ook de wensch, dat nimmermeer het wreede spel dér Vorsten en der Staten moge worden voortgezet, in de harten der menschen heeft postgevat; Bovendien kan men juist aan de hand van 't oorlogsgebeuren, zonder in verdwazing te vervallen, eerstens een idealistischen vrede propageeren, maar vooral sterk doen uit komen, dat er ook nog wel eens een vrede, zonder verbreking door 'n georganiseerden verdelgingsstrijd, komen zal, of liever, komen móét. Gerust mag er m.i. bijvoorbeeld in de school op gewezen worden, dat wij in den middentijd der Republiek der Zeven Veree- nigde Nederlanden onze wenschen, wanneer het er op aankwam, gewapenderwijs wisten door te zetten. In die eeuwen was het, hoe droevig ook, zoo het gebruik. Toen werd sterker dan nu, kracht voor recht aangezien. Bij 't verder schrijden der geschiedenis komt natuurlijk ook ter sprake, dat er in onze dagen voor kleine staten slechts „het verzoeken en vertogen" tot de gewenschte resultaten leiden kan en dat „ver" aan den horizon de blijde vredesdag gloort, waarop ook de sterke machten der aarde, om niet in elk geval veel slechter af te zijn, de knock periode maar overslaan en meteen langs „scheidsrechtelijken" weg de geschillen be slechten. Ik geloof, dat het oorlogszuchtig of vre delievend zijn van een volk bepaald wordt door sterker invloeden, dan die van de school uitgaan. Toen in vroeger tijd ons land nog maar weinig scholen telde, was ons lieve Neder land bizonder rijk aan „edele" vechtjassen met 'n wereldnaam en trokken de bewoners, bewust van hun kracht, spontaan en geest driftig de wapens uit de scheede. Er was Wat mee te winnen. In Duitschland val je van 't eene ruiterstandbeeld of overwinnigs- irophee over 't andere men geeft daar krijgsgeschiedenis op eiken hoek van de straat en op elk oogenblik van den dag en tóch zullen de Duitschers van nu den oorlog hartgrondig verfoeien, en zeker niet zoo spoedig meer zoeken. Daarvoor hebben ze te veel moeten lijden, 0In.niets. Het in bijzonderheid aanprijzen van den vrede is mode geworden en ten dezen op zichte wil men ook de school betrekken. Kwaad kan het in geen geval, doch daar voor is het verzwijgen der krijgsvoorvallen liet nóodig. Zeg de volle waarheid en ook in de scho len reeds zal men in meewarigheid lachen 001 't bloedig gemier der eerste stammen, bet dwaasheid vinden, dat er eerst een eeu wenlange worsteling noodig moest zijn, om vrijheid van persoon te kunnen bereiken, bet gedenken met 'n traan in 't oog en 'n schraping in dc keel, dat onze voorvaderen streden om zaken, zóó nietig eigenlijk, dat Hen er nu niet meer om strijden wil; met een zclfde medelijdend schouderophalen kennis- ae®ca van veel onguurs, evenals hef juwq" i zijn, dat hunne antwoorden en mededee- j lingen ergens anders voor gebruikt zullen worden dan uitsluitend voor de woning- en nageslacht dat zal doen, wanneer het be- gezinsteHing en dus kunnen zij zonder denkt, dat eerst Europa te vuur en te eeni^e vrees hunnc boorden naar waar zwaard vernield moest worden, voor dat men tot het besef wilde komen, dat veel, hetwelk de volkeren verdeelt, óók in minnelijke schikking oplossing vinden kan, W. J. J. SPOOK. In de Maart-vergadering der Gezond heidscommissie voor de gemeente Benne kroek, Bloemendaal, Haarlemmerliede c.a, Heemstede, Schoten, Spaarndam en Zand- voort, werden o,m. dc volgende punten be handeld: 2. Het wonen van verschillende gezinnen op de le verdieping van perceel Benne- broekerlaan no. 125, het voormalige loge ment: De Geleerde Man te Bennebroek, :vaar zich bevinden kleine kamers zonder stookgelegenheid, waterloozing enz. De be woners "wonen, slapen, eten koken, was- schen, enz. in 1 kan er. Het geheel is een broeinest voor ziekte en het brandgevaar met gevaar vc 1 bes aan menschen- levens aldaar is -r y.oot en bedenkelijk. 3. Het bebouwen van de geheele open- ruimte achter perceel Kloosterstraat no. 4 te Schoten en wel ter hoogte van 3,30 M. waardoor veel licht- en luchttoevoer aan de omliggende perceelen wordt ontnomen. Aangezien de nieuwbouw als wagenloods •wordt gebruikt, was eene lagere bouw mo gelijk. 4. Verder bet betreurenswaardige feit van opheffing der zgn. Huurwetten; geble ken is dat inmenging van overheidswege tegen verhuurders in ons ressort nog steeds zin heeft. Woendagnacht circa half één werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaan- den brand in de Oude Karselaan. Een roode gloed achter het Patrimonium-complex deed het ergste vermoeden, In de machi nale houtzagerij en timmerfabriek van den heer Korver, was brand uitgebroken;bin nen het gebouw lichtte een onheilspellende gloed. Spoedig nk de ontdekking van den brand sloegen de vlammen door het dak. Zeer kort na het waarschuwingssein klin gelden de beide motorspuiten reeds over den weg en waren binnen enkele minuten op het terrein van den brand. In een oog wenk werd het vuur met eenige geduchte stralen bestreden, wat tengevolge had, dat na driekwartier het vuur bestreden was. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Een groote hcutvoorraad en een tweetal machines gingen in de vlam men verloren. Een groot gedeelte der tim merfabriek brandde uit. Verzekering dekt de schade. Bij raadsbesluit van 25 Augustus 1926, besloot de gemeenteraad van Haarlem tot het houden van een woning- en gezinstelling niet alleen in de gemeente Haarlem, maar eveneens, na verkregen medewerking van de betrokken gemeentebesturen, in Schoten, Spaarndam en het aan Haarlem grenzende gedeelte van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwouae, ongeveer dat gedeelte, dat onder de grenswijziging valt. Doo. den krachtigen aanbouw van wo ningen valt ongetwijfeld een sterke vermin dering van den woningnood te constateeren. Tevens valt op te merken, dat de merkt ruim is ten cpzichfe van woningen, behoo- rende tot de hoogere huurklasse, terwijl daarentegen aan woningen, die tegen lagen prijs verhuurd worden, nog steeds behoefte bestaat. Het houden van een woning- en gezins telling heeft nu ten doel tot een beter in zicht te geraken in de behoefte aan woningen en daardoor de basis te verkrijgen voor het ontwerpen van de verdere voor de volks huisvesting noodige plannen. Omdat Haarlem nagenoeg geheel is vol gebouwd en de toestand op de woningmarkt in de omringende gemeenten natuurlijk van grooten invloed is op die van Haarlem, zou de telling geen voldoende nut afwerpen, indien zij alleen tot Haarlem beperkt bleef. Daarom werd de medewerking gevraagd van de hierboven genoemde gemeente besturen, die zonder uitzondering ten volle werd verkregen. De teliing in die gemeenten zal dus s elij ktijdig met die in Haarlem wor den gehouden en teneinde eenheid, zoowel in de telling zelf als in het opmaken van de resultaten, te verkrijgen, geschiedt de lei ding vanuit een centraal punt, namelijk den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem. In Haarlem zijn reeds twee woningtel lingen gehouden, nl. in 1913 en 1919; in de overige gemeenten alleen in 1919. De tel ling, die thans zal worden gehouden, zal echter veel omvangrijker zijn, omdat aan de woningtelling een gezinstelling wordt ver bonden. Bij een woningtelling wordt alleer als resultaat verkregen het aantal woningen, onderverdeeld in verschillende groepeeringen, waarvan di: naar de huurklassen wel de voornaamste is. Met deze gegevens is echter niet te bepalen, hoe groot de woningbehoefte in elk der huurklasse is en hierom is het juist te doen, als men met eenige mate van zeker- tuinbc heid geven. Ieder heeft belang bij een goeden toestand op de woningmarkt en dus is het ook in aller belang, dat de woning- en gezins telling zuivere resultaten oplevert,. Laat dus ieder medewerken om daartoe te ge raken. Om een denkbeeld te geven van het vele voorbereidende werk, dat verricht moest worden alvorens tot de telling te kunnen overgaan, zij medegedeeld, dat voor alle perceelen in het betrokken gebied een briefje moest worden ingevuld met het adres van het perceel. Het totaal aantal deze brief jes bedraagt pl.m. 24.000. Bovendien moest ook voor elk gezin een briefje worden ingevuld, waarop vermeld staat het perceel, waarin het gezin woont, de naam en de burgerlijke staat van het hoofd van het gezin en verder of het gezin hoofd bewoner of inwonend is. Deze gegevens zijn verkregen uit de registers van hét bevolkings bureau. Plet aantal dezer gezinsbriefjes is niet minder dan 26.000. Met dit omvangrijke voorbereidende werk is men nu zoo goed als gereed, zoodat op 28 Maart a.s. met de telling zal kunnen wor den aangevangen waarvoor een twintigtal tellers in dienst genomen zullen worden. In de plaatselijke bladen zal van dezen aanvang nog nader worden kennis gegeven, Voor de tellers heeft men slechts daarvoor in aanmerking komende werkloozen ge nomen en geen gepensionneerden, omdat deze laatsten niet geheel zonder inkomen zijn. Het geheele gebied, waarin de telling zal geschieden, is verdeeld in 25 kringen. Begonnen wordt met den buitenrand van het gebied, welke door een 15-tal tellers „bewerkt" wordt, terwijl de overblijvenden reeds dadelijk een deel der binnenstad ne men. Zooals hierboven reeds gezegd is, berust de centrale leiding "bij Bouw- en Wo ningtoezicht te Haarlem. De andere ge meenten hebben ten volle medewerking toe gezegd, doch de kosten zijn geheel voor re kening der gemeente Haarlem. De tellers hebben briefjes bij zich voor de woningtelling en voor de gezinstelling. Deze zijn zoo duidelijk mogelijk ingericht en zullen wel geen moeilijkheden opleveren. De werktijden der tellers zijn van half 9— half 1 en van 2 half 6. Voor hen is een in structie gemaakt, waarvan zij kennis hebben kunnen nemen, alvorens zij aangesteld wer den. Verwacht wordt, dat na ongeveer 3 weken de tellers met hun werk gereed gekomen zullen zijn. Daarna begint het moeilijke werk voor Bouw- en Woningtoezicht, dat dan de ingekomen gegevens moet verwerken. Daar mede zullen wel maanden gemoeid zijn, dus het uiteindelijke resultaat der telling laat vooreerst nog wel op zich wachten. Vertrouwd wordt, dat alle ingezetenen in het belang der Volkshuisvesting ten volle hunne medewerking zullen verkenen en door vlotte beantwoording van de vragen, die hun gesteld worden, zullen bijdragen tot een spoedigen afloop der telling. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, met het oog op het Patroonsfeest der R. K. Middenstandsvereeniging aanstaande Za terdag, op St. Josephsdag des morgens om acht uur aan het Hanze-altaar een H. Mis zal worden opgedragen voor de levende leden der vereeniging. De leden dér R. K. Middenstandsvereeni ging worden uitgenoodigd deze H. Mis bij te wonen, R. K. DIOCESANE TUINDERSBOND.. De algemeene jaarvergadering va.n boven genoemde!! borid werd dezer dagen gehou den. De voorzitter opent de vergadering met den Christelijkcn groet en houdt een korte openingsrede. Daa-na worden de notulen van de vorige algemeene vergadering voorgelezen en goedgekeurd, zoomede het jaarverslag. Ook de verlies- en winstrekening en begrooting ting worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kring: West-Friesland stelt voor cre- dietverleening voor kassenbouw door de provincie aan onvermogende tuinders te bevorderen. De voorzitter is van meening, dat de provincie aan de hand van de opgedane ervaring geen crediten zal verleenen. Een tweedevraag is of zij steun in een anderen vorm aan de tuinders zal onthou den. De heer de Wit bestrijdt het practisch nut van proeftuinen met voorbeelden uit de afd, Grootcbroek en verdedigt financiëe- len steun voor kassenbouw. De voorz. zegt, c'al men 't practisch nut van proeftuinen niet mag veroordeel en op grond, dat ze in een afdeeling geen levens vatbaarheid schijnt te hebben. De heer Koster schrijft de mislukking toe aan de leiding. De heeren Hartman en de Kok bepleiten grondige kennis van de glascultuur alvo rens zich op dit bedrijf te werpen en advi- seeren om de jongeren in het vak op te leiden om zoodoende een keur van men schen le vormen, die het bedrijf grondig kennen. De heer de Wit wijst op het buitenland, hoe meer en meer invoerbelemmeringen worden gemaakt, terwijl eveneens groote bedragen beschikbaar worden gesteld tot steun van den inlandschen land- en tuin bouw. Hij wil daarom eveneens bij onze Overheid aandringen op bescherming van de bestaanszekerheid van den Hollandschen De Rijksmiddelen brachten over dc eer. sfe twee maanden van dit jaar ruim vij! miilioen meer op dan in dat tijdvak rot 1926. De Eerste Kamer zette de behandeling van het verdrag NederlandBelgië voort. De knoeierijen bij de gemeentelijke vfsch. voorziening te Amsterdam; tegen een klerk-' kassier wordt 1 jaar en drie maandef gevangenisstraf geëischt. De malversaties te Do dew aard; ver dachte wordt veroordeeld tot een jaar ge. vangenisstrai. Mellon, de Amerikaansche minister van financiën, legt een verklaring ai omtrent dc schuldregelingen. Een uitgebreide communistische spion, nege-organisalie zou te Genève zijn ont« dekt. Pogingen iot herstel der Zwitsersch-Ru*. sische betrekkingen. Zie verder Laatste Nieuws heid wil aangeven, welke maatregelen ge troffen dienen te worden in het belang der Volkshuisvesting. De benoodigde gegevens daartoe kunnen alleen verkregen worden door den gezins telling of beter ware het misschien, te spre ken van een telling van woningbehoevenden. Bij een dergelijke gezinstelling moeten echter vr.'.gèn worden gesteld van meer in- ticmen aard, bijv. hoe groot de maximum huurprijs is, welken men kan verwonen en nu is het vaor het welslagen van de telling natuurlijk een eerste vereischte, dat die vragen naar waarheid worden beantwoord. Echter moet slechts die huurprijs worden opgegeven welke beneden f 500 per jaar is D" ingezetenen behoeven niet bang Na ampele discussie wordt het prae- advies van het bestuur aangenomen n.l., dat in de huidige minder gunstige omstandig heden, omzetting van dc voliegronds- in gfascultuur, is toe te juichen. Afgezien echter van de geringe kans, die cr bestaat op een credietverleening door de Over heid, vraagt het zich af of dit wel het juiste middel is. Wegens gebrek aan de noodige vakkennis in dc streken, waar glascultuur nog niet inheemsch is, is het gevaarlijk een uitbreiding te forceeren en is dus slecht; een geleidelijke bevordering hiervan aar. le bevelen. Tot ondersteuning hiervan en om in het gebrek aan vakkennis te voor zien, acht het bestuur meer aanbevelens waardig een actie bij de Overheid tot stich ting of subsidiëeering van proef- en demon- tesiraHetuineni De afd. Pijnackér stelt voor actie tegen wederinvoering van den zomertijd. De vergadering acht het thans onmogelijk om deze aangelegenheid bij de regeering aanbangig te maken. De uitspraak van de Eerste Kamer op het besluit van de Twee de Kamer geeft geen uitweg meer om op nieuw de zaak in behandeling te nemen. Van de actie-Braai wordt weinig verwacht. Evenwel kunnen wij plaatselijk de zomer tijd handhaven en dit zooveel mogelijk be vorderen. Door alle Land- en Tuinbouw organisaties wordt niets onbeproefd gela ten om de intrekking van deze gehate wet te bevorderen. Dezelfde afdeeling acht het onbillijk, dat verbetering van het bedrijf als waardever meerdering wordt beschouwd .terwijl de afdeeling Ohdam bezwaar maakt tegen de bepaling, dat van minderjarige kinderen, die buiten het gezin werken, niet als object van belastingheffing worden beschouwd. (Tenzij het loon 800 te boven gaat), doch integendeel kost en inwoning van kinderen, die in het bedrijf van het gezinshoofd werkzaam zijn niet als bedrijfsuitgaven worden gerekend. Na uiteenzetting van den heer de Boer uit Omdam, wordt besloten deze zaak nauwkeurig voor te bereiden en ter be- voegder plaatse de zaak aanhangig 1e maken. Wat betreft het voor?tel-Pijnacker acljt de vergadering het niet onbillijk, dat een werkelijke verbetering als waardevermeer dering wordt beschouwd. Da afdeeling Berke! wenscht een meer actief optreden van de kringen van Dioc. Tuindersbond. Besloten wordt, dat het Be stuur in deze zal ingrijpen en zal trachten de Kringen tot actief leven te brengen. De heer Grootscholten uit Poeldijk vraagt naar de mogelijkheid van oprichting van een lagere Tuinbouwschool te Poeldijk. De voorzitter deelt mede, dat de oprich ting voor dit jaar niet meer mogelijk is, doch voor het volgend jaar is de mogelijk heid niet uitgesloten. De Geestel. Adviseur deelt mede, dat de Ondërwijsvereeniging van den L. T. B. aan de Regeering ge vraagd heeft subsidie voor 3 lagere tuin bouwscholen, n.l. voor Lutjebroek, Voor hout en Poeldijk. De proef met lagere Tuinbouwscholen schijnt niet aan de verwachtingen te heb ben voldaan, zoodat herhaling van deze proef geen of weinig ondersteuning krijgt van de Regeering. Algemeen wordt de mis lukking toegeschreven aan de keuze van de plaats van vestiging, D.e vergadering neemt tenslotte een motie aan, waarin het Bestuur wordt opgedragen ter bevoegder plaatse aan te dringen voor stichting van lagere tuinbouwscholen en adhesie te betuigen aan de indertijd gezon den adressen van de Vereeniging tot be vordering van Land- en Tuinbouwonderwijs. De Geestel. Adviseur dringt aan op ont wikkeling en oprichting van Tuinbouwcur- sussen. Hij wijst op een toestand te Bever wijk, waar de Veilingsvcreeniging zich ge drongen achtte deze taak van de standsor ganisatie over te nemen. De voorzitter doet verder mededeelingen over de resultaten van den keuringsdienst en vraagt de goedkeuring, cïat het Bestuur deze zaken naar best: vermogen regelt. De ver gadering gaat hiermede arcoord. Uit het financieel overzicht blijkt, dat het saldo f 1145.65 bedraagt. De voorzitter wijst daarna op de groote noodzakelijkheid van ontwikkeling. Inten sieve samenwerking over gelijke belangen en versterking van Organisatie. Hij geeft aan welke punten inen in de Kringen gezamelijk kan bespreken. Daarna hield Ir. G. J. Heymeyer een le zing over „Onze Handelspolitiek" in ver band met de economische positie van den tuinbouw." Na verklaard te hebben wat onder Han delspolitiek te verstaan is, verklaart spr. hoe het komt, dat juist tegenwoordig dit onderwerp zoo zeer ter sprake komt en van groote beteekenis is geworden voor onzen tuinbouw. Dit is het gevolg van de gewij zigde houding van het buitenland te op zichte van den invoer van Nederlandsche producten, waardoor het, ondanks de ener gie van tuinders en kweekers om betere producten af te leveren, ziekten te bestrij den, sorteering, verpakking en verzending te verbeteren, toch niet gelukt de tuinbouw producten goed en tegen redelijke prijzen af te zetten. De inspanning van exporteurs om nieuwe afzetgebieden te vinden kan weinig succes opleveren, omdat -zij te plet ter loopen tegen den hoogen muur van in voerrechten, verboden en belemmeringen van allerlei aard, waarmede alle exportlan den zich achtereeenvolgens hebben om ringd. Tegenover de beschermende richting, waarin dc handelspolitiek van het Buiten land is gaan bewegen, bleef ons land steeds het vrijhandelsprincipe tot het uiterste ge trouw en neemt momenteel een uitzonde ringspositie in tusschen alle overige landen. Wil enze nationale productie niet ten on der gaan, dan zal de Regeering ook haar handelspolitiek moeten wijzigen. Wij behoeven daarom niet over te gaan tot bescherming. Dit is in het geheel niet noodig, maar Nederland moet zijn lijdelijke houding laten varen. Dat cr een streven merkbaar zou zijn naar internationale vrijhandel is geheel onjuist* Met verschillende voorbeelden toont spr. aan, dat we juist het tegenovergestelde zien gebeuren. Onze handelspolitiek vindt zijn grondslag in de tariefwet en de handelsverdragen. De tariefwet bindt ons en ontneemt ons alle middelen tot rechtmatige tegenweer, wan neer wij onaangename bejegening ondervin den van het buitenland. Bij het afsluiten van handelsverdragen komen onze onderhan delaars met leege handen; zij hebben niets te eischen, kunnen geen reducties toestaan op tarieven, om daarmede voordeelen bij het buitenland te behalen, omdat wij vastzitten aan het starre tarief van 8 en geen ta rieven hebben. Spreker wijst op het verschil tusschen de bereikte resultaten van Neder land en Zwitserland bij het afsluiten van het handelsverdrag met Duitschland. Zwit serland verkreeg 175 reducties op de Zwit- sersche uitvoerpreducten, door eerst eenige tarieven op Duitsche producten te verhoo- gen en ze daarna, in ruil voor 175 Duitsche concessies.... weer te verlagen. Nederland kocht 12 reducties van 10 miilioen R.M.f Door tal van voorbeelden toont spr. ver der aan, dat de „meest begunstiging" door uitzonderingsbepalingen, tijdsbepalingen en fijne specialiseering, slechts formaliteit ge worden is. Daarom moeten wij een ander middel heb ben om onze exportbelangen bij het buiten land te behartigen. In de wetgeving moet de mogelijkheid van het nemen van retorsie- maatregelen worden vastgelegd. Dit zijn slechts middelen van verweer en dragen geen protectionistisch karakter. Dc beste toepassing is een zoodanige, dat ze preventieve werking hebben. Bij het nemen van retorsiemaatregelen moet men voorzich tig te werk gaan en voor ieder geval over wegen, wat de voor- en nadeelen kunnen zijn. Het zal mogelijk zijn, dat een bepaalde groep van producenten nadeel zal hebben, door maatregelen die voordeelig zijn voor een andere groep. Hier zullen de belangen nauwkeurig tegen elkaar moeten worden afgewogen. Op de vraag of wij steeds met succes retorsiemaatregelen zullen kunnen toepas sen, geen algemeen antwoord te geven: Ieder land en ieder geval moeten afzonderlijk worden beschouwd; zoo staan wij tegenover Duitschland en Spanje veel sterker dan jte- genover Engeland bijv. Dit neemt niet weg, dat het noodzakelijk is, de mogelijkheid van retorsiemaatregelen in onze wetgeving op te nemen, daar wij voor het geval deze maatregelen ons voordeelen zouden kunnen opleveren, er ook gebruik van moeten kun nen maken. Tenslotte toont spr. aan hoe wij bij de on derhandelingen met Spanie met zeer veel sucóes zouden kunnen dreigen met retorsie maatregelen, en hoe, zelfs al werden ze ge nomen, geen enkel Nederlandsch belang zou geschaad worden, tcrwiil wij wel in de gelegenheid zouden ziin bij het afsluiten van een nieuw handelsverdrag met Spanje voordeelen voor onze export te behalen. Na de inleiding werd met algemeene stem men een motie voor retorsiemaatregelen aangenomen, welke reeds eerder is gepubli ceerd. Aan het slot van de vergadering hield de Geest. Adviseur, rector J. P. J. Kok, een opwekkende improvisatie, waarin tot actief leven in de afdcelingen en hot winnon va:i nieuwe leden door huisbezoek, wordt aan gespoord. MISSXO CANONICA. Goedgekeurd zijn: de Eerwaarde Zuster Odulfa van het arme Kind Jezus te Velsen- .barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand* Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.39. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Maart 1927. Hoogste barometerstand 776 m.M„ t« München. Laagste barometerstand 741.3 m.M., t« Vestmanör. Verwachting Van den avond van 18 tol den avond van 19 Maart: Zwakke tot matigen Z. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. km, Westergracht; M. Léotine; Alice e- Seraphina, beiden Koningstraat; Francisra, nessen van Bennebroek te Haarlem-Scho ten; M. Ignato, Hoofd R.-K. Bijz. Schoof M. Seraphina; Franciscanessen van Salskot- ten te Haarlemmerliede: M. G? bride, Hoofd d. R.-K. School en M. Anacleta: drie Catechisten van Bethanië: de Dames M. L. C. van Heijnen fs-Gravenhage); E. Deu- mens (Amsterdam) en V. Drieeen (Bloe mendaal); de Dames Onderwijzeressen: S. J. M. Boon (Haarlem); A. J. Bossaert !'Zandvoorl); D. M. A. H. Janse (Haarlem); A,. H. Layen (Wormerveer); C. G. M. van Nooy (Heemstede)'; A. van Riet (Haar'em- Schoten): C. C. C. Stavenuiier (Haarlem) en de heer Th. Remmerswaal, Hoofd d<*£ R.-K. St. Josephsschcol, te Vogelenzang. Uitspraken van 17 Maart 1927. C. A. B„ wonende te Zandvoort, thans te Amsterdam, oplichting, één jaar en zes maanden gev,straf o. v. met last tot gevan genneming. H. A. J. C. M. S., lecraar, wonende fe Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, ove-tr. artikel 249 Wetb. van Strafrecht, zes maanden gev.- straf o. v. met aftrek pr. hechtenis t/m 31 Maart 1927. J. de K arbeider, wonende te Haarlem mermeer, thans gedetineerd in het Huis van Bewarintf te Haarlem, overtreding van art. Noord; Mej. Emma Hopman, te IJmuiden; 246 Wetb. van Strafrecht. Ontslagen van de Heeren; H. van Roözendaal, Hoofd te Velsen-Nocrd; J. H. W. Gallee. Hoofd te Heemskerk en J. G. Jorna, Onderwijzer te Heemskerk; verder: de E.E. Zusters, van O. L. Vr. van Tilburg, -te Haarlem: M. An- gële; M. Gertruda; M. Helena; M, Mathilde; M. Réinacla; M. Willibrordus (Hoofd); alle rechtsvervolging met opheffing der voorloopige hechtenis. A. M„ schilder, wonende te Haarlem, overtreding wet Rijksinkomstenbelasting, f 300 boete subs. 30 dagen hechtenis. J. A. H., huisschilder, wonende te Haar lem, overtreding wet Rijksinkomstenbclas- Franciscanessen van Heij huijsen te Haar- ting, f 300 boete subs. 30 dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1