STADSNIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 18 Maart 1927 Agenda 19 Maart DE NIEUWE R.K. KERK TE HEEMSTEDE. MUZIEK. MUZIEKAVOND CHRISTEL. LYCEUM Alliance Francaise. zitter nog een woord van dank aan den heer Franken, die 2 eerste prijzen, (medailles) beschikbaar had gesteld. ERNSTIGE AANRIJDING. Een dame zwaar gewond. Bescherming der Deensche industrie. Sociëteit „St. Bavo", „Geei-Wit", 5 uur. Gwone zittingen, 7 uur. St. Josephgezellengsbouw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot half 10 uur. Kwart over 11 uur bijeenkomst der gezellen, die deelnemen aan Stillen Omgang. R.K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14, R. K. V. V. „Victrix", 7 uur. Bovenzaal Gem. Concertgebuuw. Leer lingen-uitvoering van E. A. Cats, 8 uur. Kleine Theresia Stichtxng. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en "s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671, Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89/4 uur R.K- Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Sm'edestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Mar'ha vereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenriin voor Hollandscfie meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de* S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. ■<,K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Cocbergh, God. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K, Reciasseeringsvereenïginrf Md. Haar lem- Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bii de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. DE ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE (EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN) en REDDINGSBRIGADE (Gas-, Verstikkings- en Electriciteits-ongevallen) is aangesloten onder nummer 12685 (bij geen gchoo- 10392). De inzegening. Gelijk wij reeds meldden, zal de nieuwe R.-K. Kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart op het Valkenburgerplein Vrijdag 25 Maart plechtig ingezegend worden. De plechtigheden zullen dien dag aan vangen morgens om half 11 uur en vol trokken worden door den Hoog Eerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem. De gezangen onder de H. Mis worden uitgevoerd door de „Schola Car.- iorum" van het Seminarie „Hageveld", on der leiding van den Wel Eerw, Zeer Gel. Heer Prof. J. C. W. v. d. Wiel. Zondag 27 Maart zal onder de Hoogmis van 10 uur de plechtige installatie van den nieuwen Pastoor, den Zeer Eerw. Heer P. J. Nieuw enhuis, plaats vinden, eveneens door den Hoog Eerw. Deken van Haarlem. „GIJSBERT JAPICX". Zaterdag, 26 Maart a.s.. des avonds om S uur, heeft in den Schouwburg Jansweg een buitengewone bijeenkomst plaats van het Frysk Selskip „Gijsbert Japicx". Dezen avond azl worden opgevoerd een tooneel- stuk in 3 bedrijven van J Schuitmaker, getiteld: „Het Wonder". DAS WIRTSCHAFSLEBEN DER ZUKUNFT. Voor de schoolvereemging „Die Raeckse" hield prof. Werner Sombart gisterenavond in de benedenzaal van het Gem. Concert gebouw een voordracht over bovenstaand onderwerp. Piof. Sombart is een der grootste levende economen, die vooral op het gebied der economische geschiedenis talrijke belang rijke werken heeft geschreven, van wiens grootsch-opgezette boek over „Der moderne Kapitalismus" onlangs het laatste deel, dat de ontwikkeling van het kapitalistische pro ductiestelsel in den jongsten tijd behandelt, is verschenen. Prof. Sombart gaf aan, dat het niet moge lijk is, de toekomst te voorspellen, maar dat men slechts kan voorzien, hoe bepaalde nu reeds aanwezige tendenzen zich zullen ontwikkelen, wanneer zich geen abnormale omstandigheden voordoen. Daarbij moet men zich zooveel mogelijk vrij houden van den invloed van eigen wenschen de toekomst voorspellingen van Toc-queville over Ame rika, van Marx over het kapitalisme en van Schmoller over Duitschland na den oorlog ziin door zulke invloeden onjuist geweest. Verschillende factoren zulien het econo misch leven der toekomst kenmerken. Ten eerste de kapitaalvorming en de groei van den rijkdom. Deze zal niet in hetzelfde te.npo voortgaan als tof nu toe. In tegen stelling met de ontwikkeling van de techniek is de opbrengst van bodem en mijnen aan grenzen gebonden, wier beperktheid zich Zal doen gelden. Daarbij zal het zelfstandig worden van koloniën en vreemde volken voor West- Europa, dat ze voorheen behandelde gelijk de stad het omliggende land, een groote bron van rijkdom verloren doen gaan. Deze wijziging in de onderlinge verhouding der volken zal tengevolge hebben, dat West- Europa op den duur op zichzelf zal zijn aan- ge vezen. In welken vorm zal deze „zelfgenoegzaam heid" worden verwerkelijkt Het kapitalisme ah economisch stelsel, dat op winst als drijvend motief gebaseerd is, zal nog lang blijven leven, maar vertoont wijzigingen in zijn karakter. Spr heett de factoren van ondernemingslust, waagzucht der ondernemers, vrije concurrentie, vrije overeenkomst, steeds als zeer belangrijke kenmerken van het kapitalistisch stelsel beschouwd. In dit opzicht nu voltrekt zich een verandering. De oorlog bracht de groote concernvormingen, overheidsbemoeiingen, reglementeering op elk gebied, grootere bureaucratische elementen. Dit beteekent een verstarring van het stelsel. Daarbij wordt de ondernemer meer en meer rentenier en geldschieter, zoozls in Italië na de 16e en in Holland na de 17e eeuw geschiedde, hetgeen zich nu waarschijnlijk ook in Duitschland en Amerika zal voordoen. Daarbij komt de vermindering van de bevolkingstoename. Deze geweldige groei van de bevolking was een belangrijke fac tor in de ontwikkeling van het kapitalistisch systeem. Neemt zij af, dan zal ook het tempo der kapitalistische ontw kkel ng trager wor den. Te verwachten is dus een kalmer, voor zichtiger en regelmatiger ontwikkeling. Het socialistische element dat niet van winst, maar van behoeftebevrediging uit gaat, wordt dan sterker. In dit uitgegiste en gestabiliseerde kapitalisme komt plaats vcor de „Planwirtschaft", een ambtelijke regeling der productie, waarbij de onder nemersfunctie verdwijnt. Het onderscheid tusschen socialisme en kapitalisme is hier gering voor den arbeider maakt het in zulk een stelsel weinig uit, wie de leider is. Belangrijk achtte spr. de positie van het individu tegenover dit stelsel en de vraag, of de familiehuishouding zal blijven bestaan of zich zelfs Zal ontwikkelen. Tegenover de algeheele opslokking»van het individu in het systeem staat in de fa milie-huishouding het individu op den voor grond. De vraag van haar bestaanskansen hangt vooral af van het woningvraagstuk, daar voor de volledige familiehuishouding een woning met stal en grond noodig zou zijn. Maar een neiging tot de „Eigenwirtschaft' meent spr. te kunnen constateeren. In ieder geval zijn het handwerk en het kleinbedrijf (ook in handel en trans-port) in Duitsch land zeer belangrijk en zelfs in Amerika niet zoo opgezogen in het grootbedrijf als men algemeen denkt. En bovendien brengt het grootbedrijf steeds vele mogelijkheden voor klein-bedrijf en handwerk b.v. reparatie- arbeid mede. Spreker acht dus de toekomst voor het handwerk veilig, en wat betreft den boeren stand, voorziet hij door de democratie en door verruiming van agrarische basis van West- Europa, die noodzakelijk is, een emanci patie daarvan, zoodat hij verwacht, dat naast de „Planwirtschaft" de „beseelte Wirt- schaft" van het kleinbedrijf zich zal uit breiden. Zoo zal de toekomstige maatschappij weer een bonter en rijker aspect bieden dan de voorgaande. De voordracht van prof. Sombart oogstte een dankbaar applaus. Vijfde kamer muziekavond van „Toonkunst." Karei de Jong. Er is in de geheele pianolitteratuur geen werk aan te wijzen dat zich kan handhaven naast Beethovens sonate opus 106, het werk van zóó geweldige dimensies dat het lezen der partitie alleen ons reeds met grenzelooze bewondering vervult. Het Adagio sostenuto, die wonderbare versmelting van Sonate- en Liedvorm, zooals er in de litteratuur geen tweede is, neemt men telkens weer ter hand en altijd weer grootscher wordt het ons, die al lezend den gigantischen bouw sneller en dus beter overzien dan wie dit enkel door hooren vermag. Dat een musicus zijn hart verpandt aan dit toonstuk is heel begrij pelijk. Deed ook César Franck dit niet? Zou zijn kunst niet een geheel andere zijn, zoo déze Beethoven niet had bestaan? Wie vindt niet hier, in de reëxposirie, die het derde deel is van het groote „Lied dé- velloppé," het onzeglijk rijk amplificeeren terug dat het wezen van Franck's kunst uitmaakt En waar ligt de basis van diens kwartet in D, van de variations symphoni- ques anders dan in den laten Beethoven Het was een verheugenis dat dit toonstuk thans zoo buitengewoon gelukkig werd weer gegeven door den pianist, die op zich had genomen, de gedachtenis van den grootsten der componisten te eeren, nu 't straks een eeuw geleden is dat Beethoven aflegde wat hem nog aan de aarde bond. De klavier speler, wiens naam aan het hoofd van dit opstel prijkt, mag de overtuiging meedragen dat tijdens het spelen van dit stuk het doel, dat hij zich stelde, werd bereikt. Niet slechts dat door een absoluut gaaf en prachtig klink- kend spel de gedachte niet op zijwegen raakte wij hebben het exposeeren van deze bij uitstek Beethovensche kunst met geheele overgave mogen doorleven. Dat bij de beide geweldige hoekdeelen dezer sonate de herin nering aan b.v. een Eugen d'AIbert ons parten speelde, lag meer aan het meeslepend élan waarin we ons slechts deze muziek gespeeld kunnen denken dan wel aan de mate van technische en cerebrale beheer- sching die bij Karei de Jong terecht onver deelde bewondering wegdraagt. Even deed zich in de fuga tegen 't slot (direct na 't moment waar 't motief in tegenbeweging gaat) en nog in 't midden, juist vóór de in trede van het tweede subject, een oogenblik een kleine inzinking voeien, maar het was niet in staat, de hartelijke bewondering die wij voer het grootsch ondernemen van dezen klavierspeler gevoelen, aan het wankelen te brengen. Toch kregen wij, im Groszen und Gan zen, de beste momenten eerst na de pauze, bij de sonaten, de op. 110 en 111. De Sonate opus 111 is ons in de auditie van Karei de Jong nog bekend, toen hij eens geheel onvoorbereid invallend voor iemand die verhinderd werd een spreekbeurt te ver vullen, zich aan het klavier (het oude en ge heel ontoereikende podiumwrak zette en ons verraste met een keurig gave en tot in de uiterste finesses verzorgde C moll sonate. Doch het heerlijke As-dur werk dat vooraf gaat, hoorden we van hem nog niet eerder. Hij heeft er zijn hoorders mee verrukt hier was het domein waar de pianist zijn onge wone gaven rijkelijk in dienst stelde van wat de muziek aan opgaven biedt concentratie, contemplatief weergeven van wat in den zoo uiterst beknopten vorm aan inhoudt ligt, en voornamelijk een zeer schoon exposeeren van den bouw van het werk. Hier sprak tot ons in een taak die geen oogenblik van twijfel toelaat, de hooge vereering van den musicus voor het tonen'oeeld, zooals Beethoven het in zijn noten heeft neergelegd. Een vereering, die in het moment van reproduceeren een embryonaal beleven is van wat zich in een tijdperk van vele jaren legde in de ziel van den mensch die de schoonheid zpekt cn haar slechts vindt waar zij licht als een ster van eerste grootte. Hier in het alles-bevrijdende slotdeel, waar de alternde Beethoven zich aan het aardsche ontwortelt door de macht van het scheppend denken, hier is geen plaats vöor wat deze of gene (denk eens aan de mislukte Beethovenavond van Paul Schramm aan individueels zoekt „hinein zu interpretieren." Men heeft het beeld, dat nergens twijfel toelaat, te aanvaarden of te verwerpen. Wie aan 't door Beethoven neergeschreven niet genoeg heeft, hij zal weinig of niets bereiken. Naast het Adagio uit de groote sonate in Bes zullen de werken 111 en 1 IC ons vcor lange tijden in herinne- ring blijven door dc zeer schoone weergave die wij anno 1927 op den kiavieravond van Karei de Jong mochten beleven. G. J. K. DEMONSTRATIE VAN DEN „BROVEDO" BAKOVEN. Gisterenmiddag waren wij de gast van de firma Wed. L. de Jong in de Groote Hout straat, waar onder de deskundige voorlich- ting van Mevrouw Brouwers uit Dordrecht zeer interessante demonstraties werden ge geven met den „Brovedo" bakoven. Zeer vele dames hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van de firma de Jong om deze demonstratie bij te wonen. De „Brovedo" kan zoowel gebruikt wor den op een gastoestel als op een gaskachel of een petroleumstel voor bakken en braden. Het is uitgesloten dat de spijzen verbranden of aan één zijde bruin worden, terwijl men overigens dezelfde resultaten bereikt als met den duursten Bak en Braadoven. In de oven bevindt zich een plaatijzer tafeltje, dat op pootjes er in geplaatst moet worden. Op dat tafeltje legt men een vuurvasten steen en daarop de asbestplaat. Wanneer nu de „Brovedo" op het gas of olietoestel wordt geplaatst stijgt de warmte omhoog. De bovenwarmte die hierdoor ontstaat is echter niet voldoende. Teneinde dan ook de noodige onderwarmte te verkrijgen bevindt zich in het apparaat een soort vuurvaste olver, (in den vorm van een vuursteen), die tevens voor de gelijkmatige warmteverdeeling zorgt. De Brovedo is dan ook de oven, welke de gelijkmatige warmteverdeeling heeft. Naast het bakken van cake en brood is de „Brovedo" tevens onmisbaar voor het warm houden van spijzen. Is de vuurvaste steen eenmaal gloeiend, dan kan men het gas of het oliestel uitdraaien en de steen houdt de spijzen nog wel een paar uur warm. Voor vleesch braden kan de Brovedo zon der steen gebruikt worden. Een groote be zuiniging wordt ook bereikt, doordat de oven niet voorverwarmd behoeft te worden. Voor het bakken is een directe heete onder- warmte zelfs niet goed. De Brovedo behoeft dan ook niet langer dan 1 minuut te worden voorverwarmd. Hierna werd de deeg- en kneedmachine E. G. O. gedemonstreerd, een zeer eenvoudige machine passend op een pan van 22 c.M. Het mislukken van cake, brood, enz. is hier beslist uitgesloten. Tevens wordt met deze machine het beslag ook veel luchtiger waardoor men een grootere cake zal maken dan wanneer men het op de gewone manier bewerkt. Ook het vermoeiende kloppen en kneden vervalt bij het gebruik van deze machine. Men kan echter ook gehakt met deze machine kneden. Verder is zij geschikt voor het maken van mayonaise, sausjes, puré, appelmoes, advocaat enz., terwijl zij ook als eierklopper, roomklopper enz. dienst kan doen. Een bewijs dat de oven populair is en in het gebruik zeer goede resultaten afwerpt moge wel hieruit blijken, dat reeds 11.000 ovens in gebruik zijn. Gisterenavond vond in de Aula van het Christelijk Lyceum de derde muziekavond plaats. Tal van genoodigden en leerlingen vulden de mooie zaal, hetgeen bewees, dat de po gingen van de leerlingen, om dezen avond te doen slagen, zeer gewaardeerd werden. Het openingsnummer was Improtu van Chopin, dat gespeeld werd door den heer C. Abraham, die werkelijk iets belooft, al be- heerscht hij nu nog niet ten volle de tech niek, die het moet gezegd voor muziek van Chopin, zeer veeleischend is. Misschien dat hij de lagere regionen beter beheerscht had. Daarna zong het meisjeskoor onder lei ding van mej. H. van Spmje, twee aardige liedekes, o.a. Bede van Joh. de Zwaan, dat wel het beste voldeed. Hierop volgde Klein Moederke van Kor Kuiler en een Marialiedje, die gezongen werden door mej. A. G. Laméris, waarna het sublieme Thema 7 uit de le choral van César Franck door den heer E. Jan en op schitterende wijze vertolkt werd. Over het geheel lag de diepe innigheid van 'n fijn aanvoelen van Franck's wondere muziek- scheppingen. Na de pauze speelde de heer R. Riphagen het Preludium, de Choraal en de Fuga van C. Franck. (piano). Zijn spel heeft in hoofdzaak het succes van den avond verzekerd, ofschoon we gaarne de psyche van Franck's muziek nóg wat meer mar voren hadden hooren komen, zooals dat in het laatste nummer wel het geval was. De pianist is eer pathetisch dan fijnge voelig. 't Gaat hem beter af 'n geweldige ope nstapeling van accoorden voort te bren gen, dan 't fijne tot ons hart te laten spreken. Het glanspunt van den avond vormde het klavier-concert I van Mendelsohn-Barthol- dy (voor piano en orgel). Dit nummer heeft ons zeer veel te genieten gegeven. De heer IH. J. Dirksen speelde de orgelpartij op i zeer verdienstelijke wijze, terwijl de heer R. Riphagen de piano partij uitstekend uit voerde. Het samenspel was eveneens alles zins te loven en de aandacht bleef tot het laatste oogenblik gespannen, waarna een luid applaus de waardeering van het pu bliek uitte. Mej. H. van Spanje komt eveneens een woord van lof toe voor de verdienstelijke wijze, waarop zij het meisjeskoor begeleidde en wij twijfelen niet of deze avond heeft veel bijgedragen tot de muzikale vorming van de Leerlingen van het Chr. Lyceum. L-.B. Voor de derde maal trad gisterenavond voor de Alliance Frantpaise de heer René Benjamin op. De opkomst was buitenge woon groot, wat zeker wel als bewijs mag gelden voor de aangename herinneringen door de leden van de Alliance Franqaise aan dezen illustren spreker bij vorige bezoe ken bewaard. De heer Benjamin zou spreken over een bezoek aan Clemcnceau. Men moet Fransch- man zijn, om met „verve," geestdrift en bewondering een onderwerp te behandelen, zooals Benjamin dit gisterenavond gedaan heeft. Scherp opmerker, geestig verteller, die intusschen ook ernstig kan zijn, heett de conferencier zijn gehoor, twee uur bijna, geboeid. Zijn rede te gaan vertellen, is bijna een onmogelijkheid. Dat zou ten eerste een lange kolom druks beslaan, maar anderzijds zou men door navertellen de ziel uit het gesprokene halen, den fijnen, Franschen geest, het sprankelende en geestdriftige. Een rede, zooals Benjamin gisterenavond heeft gehouden, moet men ais een groot, gaaf geheel opnemen en aldus in zijn herin nering bewaren. Afdalen in details moet noodwendig leiden tot verminking van het origineel. Benjamin heeft een portret geteekend ten voete uit van den „tigre," den „père de la victoire," van dezen 86-jarigen, waarin het leven geroest zit en die gedurende een lange periode in de staatskunde van zijn land een groote rol heeft gespeeld. LEDENVERGADERING KATHOLIEKE RADIO-VEREENIGING AFDEELING HAARLEM. Donderdagavond vergaderde bovenge- noemde vereeniging in het Patronaatsgebouw aan de Koningsteinstraat, voor dit doel wel- willend afgestaan door kapelaan Brinkman. I Als het reeds tegen half negen loopt, opent de voorzitter Dr. P. Kouwenhoven de ver gadering met den christelijken groet en heet alle aanwezigen welkom, in 't bijzonder ook de spreker van dezen avond Hr. A. de Haas. De voorzitter deelt mede, dat dit de eerste vergadering is, na de afkondiging van den K. R. O., dat all leden van Haarlem auto matisch lid van onze vereeniging zijn. Daarna geeft de voorzitter het woord aan den heer de Haas, die zijn derde en laatste lezing houdt over Neutrodyne versterking. De Neutrodyne-schema's zijn feitelijk uit Amerika geïmporteerd. Het hinderlijke ge- nereeren wordt hiermede tegengegaan, zoo dat men bij het zoeken naar diverse stations zijn buren niet plaagt en bij algemeene toe passing hiervan de „Mexicaansche honden" wel moeten uitsterven. Spreker noemt als voorbeeld van geneu- trodyniseerde schema's o.a. Schema Koo- mans en de Super-Radiola. Bij eerstgenoemd schema is de genereer- neiging echter niet volkofnen onderdrukt, zoodat men door te sterk koppelen toch nog „lawaai" kan produceeren. Verder tracht spreker zoo goed en zoo kwaad als dit gaat het Neutrodyne-principe te verklaren aan de hand van de brug van Wheatstone. Het onderwerp is eigenlijk te technisch om zoo eventjes voor amateurs te behande len. Mogelijk zijn vele leden er dan ook niet veel wijzer door geworden. Bij het Modulateur-principe wordt (fciist het tegenovergestelde toegepast, n.l. zoo hard mogelijk genereeren. In een tweede kring wordt dit genereeren vernietigd. Dit spontaan genereeren geschiedt in een onhoorbare frequentie Bij Fransche toestellen wordt hiervoor een golflengte van 40005000 Meter geno men. Men verkrijgt dan een zoogenaamde golflengte-transformatie toestel. Als voor beeld hiervan noemt spreker het Ducretet- toestel, waarvan een ejemplaar welwillend door den importeur Ph. Schut te Amster dam voor demonstratie was beschikbaar ge steld. Spreker noemde nog als speciale eigenschappen van dit toestel de groote aperiodische hoogfrequent-versterking en de terugkoppeling door middel van een klei ne condensator. Daarna volgde een demon stratie, waarvoor o.a. nog door de A.E.G. te Amsterdam, welwillend een luidspreker was afgestaan. Deze demonstratie liet niets te wenschen over en het groote aantal sta tions dat in zeer korten tijd werd „afge werkt" gecombineerd met de volkomen zui vere weergave van muziek en spraak, bewe zen wel, dat hier uitsluitend eerste klas ma terialen aanwezig waren. Na de demonstra tie volgde een aangekondigde k irte pauze, die echter door de voortgezette demonstratie en het beantwoorden van diverse vragen bij het toestel zoo langzamerhand het karakter van pauze ging verliezen. Toen ce spreker weer het woord kreeg, releveerde deze nog eens in 't kort, hetgeen hij in de drie lezingen besproken had en hoopte dat in de verschillende besproken onderwerpen een beter inzicht was verkre gen. De voorzitter bedankt den heer de Haas voor zijn interessante lezingen en meent na mens de geheele vergadering te spreken, als hij zegt, dat de heer de Haas op populaire en duidelijke wijze de zoo moeilijke radio- problemen in zijn lezingen heeft behandeld. Het applaus van de vergadering bewijst wel de algemeene instemming hiermede. De voorzitter behandelt dan den propa- gandadienst in verband met de a.s. exploi tatie van den nieuwen zender. Door afwezigheid van den hoofdpropa gandist, wordt deze kwestie echter aange houden en zal er de volgende week een spe ciale propaganda avond gehouden worden. Er zijn nog veel te weinig leden in onze ver eeniging. Het is daarom noodzakelijk, dat een sterke propaganda gevoerd wordt. Het is toch meer dan schande, dat in een stad als Haarlem nog maar net 100 menschen lid zijn van den K.R. O. In andere veel kleinere plaatsen wordt dit getal bij de oprichtingsvergadering reeds overschreden. De secretaris van de K.R.O. de heer Speet, zegt in dit verband nog een hartig woordje. Alle Bisschoppen van Nederland steunen den K.R.O. Het zal dus niet moeilijk zijn on der de Katholieken, leden hiervoor te winnen. Wat doen dan die duizenden Katholieken die Radio hebben? Het is toch niet aan te nemen dat dien Neutralen Omroep steunen, want dat staat gelijk met den Bijzonderen Om roep fnuiken. De voorzitter bedankt den heer Speet voor zijn opwekkende woorden. Bij de rondvraag vraagt een der leden over het instellenvan clubavonden voor ama teurs. Er ontspon zich toen een zeer geani meerd debat, waaruit bleek, dat dergelijke avonden wel levensvatbaarheid zouden heb ben. De voorzitter zegde toe, dit in de eerst volgende bestuursvergadering nader te be spreken. Om ongeveer 11 uur werd de zeer ge zellige vergadering, waarvan de opkomst ook ditmaal zeer groot was, met den Chris telijken groet gesloten. VERGADERING R. K.- EN CHRISTE LIJKE BAKKERSGEZELLENBONDEN. In het Gebouw „St. Bavo" had gisteren avond de sluiting plaats van den Vakcur sus, georganiseerd door de R.K. en Chris telijke Bakkersgezellenbonden. De vergadering werd met gebed geopend i door den heer v.d. Boogaard, voorzitter van j den Christelijken Bond, tevens voorzitter i van den Vakcursus. Spreker zeide, dat er aan het eind van dezen cursus weer veel reden tot dank bestond, want de organisatie van een vakcursus brengt altijd veei zorgen met zich mede. Bijzonderen dank werd 1 achtereenvolgens gebracht aan de heeren Franken en Carels, die beiden één avond 1 per week hun bakkerij disponibel stelden, j alsook aan de heeren leermeesters en pa troons, die veel hebben bijgedragen tot het welslagen van den vakcursus. Hierna wer den de médailles uitgereikt aan de navol gende winnaars van den wedstrijd. Groot brood, le Prijs P. Bakker 2e prijs M. Riedijk 3e prijs G. v.d. Glin. Luxe Brood, le prijs Joh. v.d. Putten 2e prijs A. Driesen 3e prijs Portegijs. Boterwerk. le prijs G. Kors 2e prijs Joh. v.d. Putten 3e prijs v.d. Vlis. Groepsprijizen Jongeren: le prijs J. Noordl; 2e prijs Dekker; 3e prijs Roeling. Vrije Inzending: le prijs v. Putten; 2e priis v. d. Zwam, 3e prijs Warning. Uit naam van de leerlingen sprak de heer van Putten een woord van dank tot de leer meesters onder aanbieding van een plant en een lampekap. Namens het Hoofdbestuur sprak de voorzitter van den Christelijken Bond van arbeiders in het bakkers- en aanver wante bedrijven de lieer Kannegieter eenige waardeerende woorden over het verloop van den cprsus en zette uiteen de beteekenis van de vakorganisatie die niet alleen materiee- le voordeelen wil behalen maar ook de meer ideeële na wil streven. Spreker wees er op dat de R. K. en Chris telijke Bonden de stoot hebben gegeven tot de vakopleiding en betoogde de hooge beteekenis van goede vakkennis, waartoe hij de leerlingen aanspoorde. Ook de oud voorzitter van den R. K. Bond, de heer Stevens, wijdde eenige woorden aan het vakonderwijs en de beteekenis van den vak cursus, en drukte de hoop uit dat de leer lingen de groote waarde van de organisatie zouden begrijpen. De voorzitter, de heer Van Wieringen moedigde degenen aan, die geen prijs hadden behaald. Hierna werden 1 de diploma's uitgereikt en bracht de voor Na een korte pauze volgde het 2e ge deelte van den avond, onder leiding van den heer M. Ph. van Rijn. R. K. DIOCESANE TUINDERSBOND.. De algemeene jaarvergadering van boven- genoemden bond werd dezer dagen gehou den. De voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet en houdt een korte openingsrede. Daarna worden de notulen van de vorige algemeene vergadering voorgelezen en goedgekeurd, zoomede het jaarverslag. Ook de verlies- en winstrekening en begrooting ling worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kring: West-Friesland stelt voor cre- dietverleening voor kassenbouw door de provincie aan onvermogende tuinders te bevorderen. De voorzitter is van meening, dat de provincie aan de hand van de opgedane ervaring geen crediten zal verleenen. Een tweede vraag is of zij steun in een anderen vorm aan de tuinders zal onthou den. De heer de Wit bestrijdt het practisch nut van p-oeftuinen met voorbeelden uit de afd. Grootcbrock en verdedigt financiëe- len steun voor kassenbouw. De voorz. zegt, dat men 't practisch nut van proeftuinen niet mag veroojjdeelen op grond, dat ze in een afdeeling geen levens vatbaarheid schijnt te hebben. De heer Koster schrijft de mislukking toe aan de leiding. De heeren Hartman en de Kok bepleiten grondige kennis van de glasculluur alvo rens zich op dit bedrijf te werpen en advi- seeren om de jongeren in het vak op te leiden om zoodoende een. keur van men schen te vormen, die het bedrijf grondig kennen. De heer de Wit wijst op het buitenland, hoe meer en meer invoerbelemmeringen worden gemaakt, terwijl eveneéns groote bedragen beschikbaar worden gesteld tot steun van den inlandschen land- en tuin bouw. Hij wil daarom eveneens bij onze Overheid aandringen bp bescherming van de bestaanszekerheid van den Hollandschen tuinbouw. Na ampele discussie wordt het prae- advies van het bestuur aangenomen n.l., dat in de huidige minder gunstige omstandig heden, omzetting van de voliegronds- in glascultuur, is toe te juichen. Afgezien echter van de geringe kans, die er bestaat op een credietverleening door de Ove-- heid, vraagt het zich af of dit wel het juiste middel is. Wegens gebrek aan de noodige vakkennis in de streken, waar glascultuur nog niet inheemsch is, is het gevaarlijk een uitbreiding te forceeren en is dus slechts een geleidelijke bevordering hiervan aan te bevelen. Tot ondersteuning hiervan en om in het gebrek aan vakkennis te voor zien, acht het bestuur meer aanbevelens waardig een actie bij de Overheid tot stich ting of subsidiëeering van proef- en demon- stratietuinen. De afd. Pijnacker stelt voor actie tegen wederinvoering van den zomertijd. De vergadering acht het thans onmogelijk om deze aangelegenheid bij de regeering aanhangig te maken. De uitspraak van de Eerste Kamer op het besluit van de Twee de Kamer geeft geen uitweg meer om op nieuw de zaak in behandeling te nemen. Van de actie-Braat wordt weinig verwacht. Evenwel kunnen wij plaatselijk de zomer tijd handhaven en dit zooveel mogelijk be vorderen. Door alle Land- en Tuinbouw organisaties wordt niets onbeproefd gela ten om de intrekking van deze gehate wet te bevorderen. Dezelfde afdeeling acht het onbillijk, dat verbetering van het bedrijf als waardever meerdering wordt beschouwd .terwijl de afdeeling Obdam bezwaar maakt tegen de bepaling, dat van minderjarige kinderen, die buiten het gezin werken, niet ai9 object van belastingheffing worden beschouwd. (Tenzij het loon 800 te boven gaat), doch integendeel kost en inwoning van kinderen, die in het bedrijf van het gezinshoofd werkzaam zijn niet als bedrijfsuitgaven worden gerekend. Na uiteenzetting van den heer de Boer uit Omdam, wordt besloten deze zaak nauwkeurig voor te bereiden en ter be- voegder plaatse de zaak aanhangig te maken. Wat betreft het voorstel-Pijnacker acht de vergadering het niet onbillijk, dat een werkelijke verbetering als waardevermeer dering wordt beschouwd. De afdeeling Berkel wenscht een meer actief optreden van de kringen van Dioc. Tuindersbond. Besloten wordt, dat het Be stuur in deze zal ingrijpen en zal trachten de Kringen tot actief leven te brengen. De heer Grootscholten uit Poeldijk vraagt naar de mogelijkheid van oprichting van een lagere Tuinbouwschool te Poeldijk. De voorzitter deelt mede, dat de oprich ting voor dit jaar niet meer mogelijk is, doch voor het volgend jaar is de mogelijk heid niet uitgesloten. De Geestel. Adviseur deelt mede, dat de Onderwijsvereeniging van den L. T. B. aan de Regeering ge vraagd heeft subsidie voor 3 lagere tuin bouwscholen. n.l. voor Lutjebroek, Voor hout en Poeldijk. De proef met lagere Tuinbouwscholen schijnt niet aan de verwachtingen te heb ben voldaan, zoodat herhaling van deze proef geen of weinig ondersteuning krijgt van de Regeering. Algemeen wordt de mis lukking toegeschreven aan de keuze van de plaats van vestiging. De vergadering neemt tenslotte een motie aan, waarin het Bestuur wordt opgedragen ter bevoegder plaatse aan te dringen voor stichting van lagere tuinbouwscholen en adhesie te betipgen aan de indertijd gezon den adressen van de Vereeniging tot be vordering van Land- en Tuinbouwonderwijs. De Geestel. Adviseur dringt aan op ont wikkeling en oprichting van Tuinbouwcur- sussen. Hij wijst op een toestand te Bever wijk, waar de Vciimgsvereeniging zich ge drongen achttf deze taak van de standsor ganisatie over te nemen. De voorzitter doet verder mededeehngen over de resultaten van den keuringsdienst en vraagt de goedkeuring, dat het Bestuur deze zaken naar best vermogen regelt. De ver gadering gaat hiermede accoord. Uit het financieel overzicht blijkt, dat het saldo f 1145.65 bedraagt. De voorzitter wijst daarna op de groote noodzakelijkheid van ontwikkeling. Inten sieve samenwerking over gelijke belangen en versterking van Organisatie. Hij geeft aan welke punten men in de Kringen gezamelijk kan bespreken. Daarna hield Ir. G. J. Heymeyer een le zing over ,.Onze Handelspolitiek" in ver band met de economische positie van den tuinbouw." Na verklaard te hebben wat onder Han delspolitiek te verstaan is, verklaart spr. hoe het komt, dat juist tegenwoordig dit onderwerp zoo zeer ter sprake komt en van groote beteekenis is geworden voor onzen tuinbouw* Dit is het gevolg van de gewij zigde houding van het buitenland te op zichte van den invoer van Nederlandsche producten- waardoor het, ondanks de ener gie van tuinders en kweekers om betere producten af te leveren, ziekten te bestrij den, sortecring, verpakking en verzending te verbeteren, toch niet gelukt de tuinbouw producten goed en tegen redelijke prijzen af te zetten. De inspanning van exporteurs om nieuwe afzetgebieden te vinden kan weinig succes opleveren, omdat zij te plet ter loopen tegen den hoogen muur van in voerrechten, verboden en belemmeringen van allerlei aard, waarmede alle exportlan den zich acbtereeenvolgens hebben om- ringd, 'tegenover de beschermende richting, waarin de handelspolitiek van bet Buiten land is gaan bewegen, bleef ons land steeds het vrijhandelsprincipe tot het uiterste ge trouw en neemt momenteel een uitzonde ringspositie in tusschen alle overige landen. Wil onze nationale productie niet ten on der gaan, dan zal de Regeering ook haar handelspolitiek moeten wijzigen. Wij behoeven daarom niet over te gaan tot bescherming. Dit is in het geheel niet noodig, maar Nederland moet zijn lijdelijke houding laten varen. Dat er een streven merkbaar zou zijn naar internationale vrijhandel is geheel onjuist.. Met verschillende voorbeelden toont spr. aan, dat we juist het tegenovergestelde zien gebeuren. in de tariefwet en de handelsverdragen. De tariefwet bindt ons en ontneemt ons alle middelen tot rechtmatige tegenweer, wan neer wij onaangename bejegening ondervin den van het buitenland. Bij het afsluiten van handelsverdragen komen onze onderhan delaars met leege handen; zij hebben niets te eischen, kunnen geen reducties toestaan op tarieven, om daarmede voordeelen bij het buitenland te behalen, omdat wij vastzitten aan het starre tarief van 8 en geen ta rieven hebben. Spreker wijst op het verschil tusschen de bereikte resultaten van Neder land en Zwitserland bij het afsluiten van het handelsverdrag met Duitschland. Zwit serland verkreeg 175 reducties op de Zwit- sersche uitvoerproducten, door eerst eenige tarieven op Duitsche producten te verhoo- gen en ze daarna, in ruil voer 175 Duitsche concessies.... weer te verlagen. Nederland kocht 12 reducties van 10 milliocn R.M.! Door tal van voorbeelden toont spr. ver der aan, dat de „meest begunstiging" door uitzonderingsbepalingen, tijdsbepalingen en fijne specialiseering, slechts formaliteit ge worden is. Daarom moeten wij een ander middel heb ben om onze exportbelangen bij het buiten land te behartigen. In dc wetgeving moet de mogelijkheid var, het nemen van retorsie maatregelen worden vastgelegd. Dit zijn slechts middelen van verweer en dragen geen protectionistisch karakter. De beste toepassing is een zoodanige, dat ze preventieve werking hebben. Bij het nemen van retorsiemaatregelen moet men voorzich tig te werk gaan en voor ieder geval over wegen, wat de voor- en nadeelen kunnen zijn. Het zal mogelijk zijn, dat een bepaalde groep van producenten nadeel zal hebben, door maatregelen die voordeelig zijn voor een andere groep. Hier zullen de belangen nauwkeurig tegen elkaar moeten worden afgewogen. Op de vraag of wij steeds met succes retorsiemaatregelen zullen kunnen toepas sen, geen algemeen antwoord te geven: Ieder land en ieder geval moeten afzonderlijk worden beschouwd; zoo staan wij tegenover Duitschland en Spanje veel sterker dan te genover Engeland bijv. Dit neemt niet weg, dat het noodzakelijk is, de mogelijkheid van retorsiemaatregelen in onze wetgeving op te nemen, daar wij voor het geval deze maatregelen ons voordeelen zouden kunnen opleveren, er ook gebruik van moeten kun nen maken. Tenslotte toont spr. aan hoe wij bij de on derhandelingen met Spanje met zeer veel succes zouden kunnen dreigen met retorsie maatregelen, en hoe, zelfs al werden ze ge nomen, geen enkel Nederlandsch belang zcu geschaad v/orden, te-wijl wij wel in de gelegenheid zouden zijn bij het afsluiten van een nieuw handelsverdrag met Spanje voordeelen voor onze export te behalen. Na de inleiding werd met algemeene stem men een motie voor retorsiemaatregelen aangenomen, welke reeds eerder is gepubli ceerd. Aan het slot van de vergadering hield de Geest. Adviseur, rector J. P. J. Kok, een opwekkende improvisatie, waarin tot actief leven in de afdeelingen cn het winnen van nieuwe leden door huisbezoek, wordt aan gespoord. HET LAATSTE ORGELCONCERT. Optreden van Rosa Spier. Het laatste orgelconcert in dit seizoen zal Vrijdag a.s. gehouden worden in de Gemeen telijke Concertzaal en het zal tevens een bij zonder cachet dragen door het optreden van de bekende harpiste, Rosa Spier. Rosa Spier is in Haarlem geen onbekende en reeds eerder verwierf zij hier bij haar optreden veel succes. Het is een zeldzaamheid wanneer men thans nog de harp als solo-instrument hoort, doch het instrument te hooren op zich zeif is reeds een kunstgenot, des te meer dus nog, wanneer het bespeeld wordt door een kun stenares als Rosa Spier. Zij weet aan haar instrument een onge- meene rijkdom van fantastische toonkleuren te ontlokken. Vcor de gewone bezoekers der orgel concerten dus niet alleen, maar ook voor vele anderen, die dit laatste orgelconcert komen bijwonen, zal de avond van Vrijdag een zeer bijzondere dus zijn. DIEFSTAL. Door de Haarlemsche recherche is tc Wassenaar aangehouden de 50-jarige E. O., kokin, die ui t een hotel alhier verschillende goederen had ontvreemd waaronder tafel lakens, beddenlak as, servetten, handdoeken, kussens een Keulsche pot, een caraffe bier en wijnglazen, groenteschalen, koppen met schotels, vloerkleeden enz. Het grootste gedeelte van de ontvreemde goederen is in beslag genomen. In verband met een en ander is door de recherche te Schiedam aangehouden de 27-jarige F. v. B„ verdacht van medeplichtigheid, die destijds kellner was in het hotel. EEN KIND TE WATER GERAAKT. Woensdagmiddag omstreeks half 3 speelde de 6-jarige J. v. S. op een schuit vóór de boterfabriek van Cohen en v. d. Laan en viel te water. De 22-jarige S. S., wonende te Schoten begaf zich gekleed te water, terwijl de walbaas met een reddingshaak aankwam. Met dien haak werd de derde maal het kind opgehaald, dat reeds in bewusteloozen toe stand verkeerde. Walbaas v. B. bracht het kind met kunstmatige ademhaling weer bij, waarna het per atax naar het St. Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Levensgevaar is niet te duchten. Woensdagmiddag omstreeks half 6 reed langs den Amsterdamschen Vaart de 65- jarige C. v. M., echtgenoote van J. S. in de richting Haarlem op het rijwielpad. Langs haar passeerde een tram tengevolge waarvan zij waarschijnlijk zenuwachtig werd en met het 2de rijtuig in aanraking kwam, waardoor zij viel. Een politie-agent verleende de eerste huip, waarna de dame, die in de Kenne er- straat woont, binnengebracht werd in de melkinrichting van den heer Jansen. De ongelukkendicnst bracht haar later per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis, waar een zware hersensschudding werd gecon- tateerd. Levensgevaar is niet uitgesleten. KOPENHAGEN, 18 Maart. De con servatieve partij heeft haar voornemen te kermen gegeven, heden bit den Decnschen Rijksdag een aantal voorstellen in te die nen 'of bescherming van de Dsonscbe •iHustrie t,c£en unfaire concurrentie vro; zjjver fi t door wettelijke maatregelen mo gelijk is!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5