UTFËM Radio-Omroep. FEUILLETON. Waf zal hij er mee doen? X in Genève zou een uitgebreide communistische spionnage-organi- satie zijn ontdekt. Mellon, de Amerikaansche Minister van Financiën, legt een verklaring af inzake de schuldregelingen. Onder de Radio-berichten: Gisteren is te Brussel een internationaal Studentencongres geopend. Von Kiihlmann's toestand vooruitgaande. Pogingen tot herstel der Zwitsersch-Russische betrekkingen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De studie aan de Technische H oogeschool. Stijging van Rotterdams inkomen. Na den watersnood. Actieve Handelspolitiek. Meer kennis omtrent land en volk van Java. De electrische tram van Den Haag naar Scheveningen. Hoog bezopk op de Jaarbeurs. De Rijksmiddelen in 1927. Een oordeel over de R.K. Volkspartij. De Bond van Nederlandsche Architecten. SOCIAAL LEVEN. De werkver schaf fine in Drente. [Wordt vervolgd), rikaansche Representantenhuis, waarvan de meerderheid zich verzette tegen gemak kelijker voorwaarden. De vrouw met den ruiker. Een elegant gekleede vrouw, die in haar nand een ruiker en een paar handschoenen hield, en herinnerde aan de vrouw, die Zondag j.l. Kerensky, den oud-minister president van Rusland, een draai om de ooren gaf op het tooneel van een schouw burg te N%w-York, waar hij zou spreken, trachtte Woensdagavond door te dringen in de balzaal van Hotel Waldorf Astoria, terkijl Sir Esmé Howard, de Engelsche ge zant, een rede uitsprak aan een diner, dat ter eere van het corps diplomatique door het Genootschap van Amerikaansche Vrou wen was aangeboden. Zij hernieuwde haar poging drie maal. Tenslotte hield een rechercheur haar aan en bracht haar naar huis terug. De politie weigert de identiteit der vrouw bekend te maken. DE COALITIE. In verband met de loopende geruchten over plannen, die bij de Duitsche regeerings partijen zouden bestaan om den rijksdag met Mei voor een half jaar r.aar huis te zenden, zoodat de coalitie eenig respijt krijgt om-haar krachten te sterken voor den grooten strijd' om rijksschoolwet, enz., blijkt uit een overzicht in de „Frankf. Z." van de politieke zorgen van de regeerings- coalitie, dat deze inderdaad niet gering zijn, zoodat het denkbeeld van het standpunt dier coalitie nog niet zoo gek schijnt de oppositie loopt reeds te koop om er zich tegen te verzetten. De politieke zorgen, schrijft het blad, stapelen zich voor de coalitie zoo op, dat daarover reeds in de coalitiepers openlijk wordt gesproken en dat men de interfractioneele conferenties niet meer tellen kan. De strijd om de soci aal-politieke hervormingen sleept van week tot week voort; inzake de noodwet voor de arbeidswetgeving staan Centrum en D.- volkspartij nog even scherp tegenover elkaar als een maand geleden; over de in validiteitsverzekering kan men 't niet eens worden. In de buitenlandsche politiek staat de coalitie onder den indruk van de resul taten van Genève waren de D.-natio- nalen nog in de oppositie en Rijksdag bin nen enkele dagen duchtg van leer trekken; .als verantwoordelijke regeeringspartij staan zij er anders voor en weten niet hoe de zaak te draaien voor hun aanhangers. Het ergste nog zijn de financieel politieke zor gen van het nieuwe regime. De debatten in de betrokken commissie wifzen erop, dat over de financieele regeling met de landen een strijd van allen tegen allen aan den gang is. Van de stabiliteit van het regiem, van de zuver zakelijke poltek en beheer, welke bij den aanvang van den nieuwen koers be loofd zijn, is tot dusver niet veel geblekep, constateert het blad ten slotte. Het „Berl. Tag" verzet zich hevig tegen een eventuecle verdaging gedurende een half jaar en wekt de geheele oppositie op tot een strijd daartegen tot het bittere einde. VALSCH BANKBILJETTEN. Te Metz is dezer dagen de Servische schrijnwerker Zirkowitsj wegens het uitge ven van valsche Servische bankbiljetten tot 2 jaar gevangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld. De biljetten waren in een drukkerij te Duisburg vervaardigd en de drukker werd deswege reeds veroordeeld. DE KRUISTOCHT VAN DEN ABBé, Wij hebben al eens melding gemaakt van den kruistocht van den abbé Bethléem tegen pornografische bladen, die in de Pa- rijsche kiosken zijn uitgesteld. Hij pleegt deze te verscheuren maar was steeds bereid de kioskjuffrouw schadeloos te stellen. Gis teren moest hij deswege voor den rechter verschijnen, maar hij was niet de eenige, want na hem stonden twee personen terecht die, als antwoord op het optreden van den abbé, godsdienstige afbeeldingen hadden vernield, die volgens hun zeggen hun filo sofische overtuiging hadden gekrenkt. De abbé beriep er zich voor den rechter op, dat zijn optreden te vergelijken was met dat van iemand die zag, dat op straat aan een kind een doodelijk vergift zou worden aengeboden en zich dan van dit vergift zou meester maken. Het O.M. vroeg, zijn sympathie betuigend met den beklaagde, veroordeelingg tot het minimum der straf en de rechtbank veroor deelde hem, overwegende dat hij volgens zijn eigen bekentenis nadeel heeft toege bracht aan het eigendom van anderen en dat de burgers zich nimmer zelf recht mo gen verschaffen, tot een boete van 11 francs en betaling der kosten van het geding. De beide anderen werden tot dezelfde straf veroordeeld. De verkeerswet. De Engelsche minister voor het tran- portwezen heeft heden het nieuwe ver- keerswetsontwerp gepubliceerd, waarbij de sne.heidsbeperking wordt opgeheven, roe keloos rijden, afgescheiden van gevaarlijk rijden', strafbaar wordt ges.eld. en een grootere controle wordt ingesteld op de openbare dienstvoertuigen. De mijnwerker'sinternationale te Berli n. (n de bestuursvergadering van de Mijn- werkersintemationale is de heer Van der Bilt uit Heerlen nog vertegenwoordigd, i In de vergadering is het tot een scherpe botsing gekomen tusschen Hodges en Cook over hun beider houding gedurende de Engelsche mijnwerkersstaking. De commissie heeft tot dusver haar hou ding in deze aangelegenheid nog niet be paald. De beslissing zal morgen vallen. De E.-Lo!haringsche kwestie. Onlangs heeft de D-nationale leider graaf westarp in redevoeringen gesproken over de Elzas-Lotharingsche kwestie en daarbij gewezen op het zelfbeschikkingsrecht der •volken. Briand heeft dezer dagen in een in erview op duidelijke wijze te kennen gegeven, dat de heer Westarp zich ter- zake geen illusies behoefde te maken: El- Zas Lotharingen was en bleef Fransch. loans krijgt de D. nationale leider nog een terechtwijzing van „Der Elsasser", het leidende katholieke blad van Straatsburg, hetwelk in een open brief aan graat w estarp dezen aan het verstand breng., dat men van een dergelijke hulp niet ge diend is: daarnaar hebben de conservatieve nationalisten in Dui.schland het voor den oorlog niet gemaakt, toen zij het „Rechs- land steeds als een veroverde provincie behandelden. Na den wapenstilstand, zoo betoogt het blad, hebben wij dadelijk ge pleit voor een eerlijken vrede met Duitsch- land, „onbekommerd of onze haat-na.iona- Iisten ons daarom van Duitsc'hgezindheid zcuden beschuldigen." Met des te groote: verontwaardiging wijst het blad het af, als thans lieden als Westarp durven spreken over het nationale recht om over het eigen lot te beschikken. „Alleen door zich heel koest te hcuden, kunnen die kringen hun .vroegere houding doen vergeten." Een vlag-incident. Men herinnert zich wellicht dat de rector v3l de. univ®rsiieit in Greifswald, prof. Vahlen, indertijd de zwartrood-gouden vlag op het universiteitsgebouw eigenhandig neerhaalde. De kamer van discipline ver oordeelde hem deswege tot een boete en overplaatsing. Thans heelt het Pruisisch kabinet, dat in deze de hoogste instantie is, prof. ,v ahlen yan zijii ambt ontheven. Prof, Vahlen is nationaal-socialist en was van Mei tot December 1924 lid van de nationaal-socialistische fractie in den Rijks dag. Von Kühlm&nn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in den toestand van oud-staatssecretaris Von Kühlmana een kleine verbetering is inge treden. Het gevaar voor complicatie is weliswaar iets geringer, maar nog niet ge heel geweken. Een communistische spionnage- organisalie? De Fransche bladen vernemen uit Bern, dat een uitgebreide Sovjettistische spion- nage-organisatie is ontdekt, die onder lei ding^ stond van een Poolsch .handelsman, te Genève gevestigd. De voornaamste cen tra van de organisatie waren Genève, Bern, Zurich en Bazel. Drie keer per week gingen geheime agenten van Genève naar Parijs. De politie- en justitie-autoriteiten te Genève verklaren het bericht volkomen ongegrond, dat een onderzoek Zou zijn in gesteld ter zake van handelingen van per sonen, verdacht inliohtingsagenten te zijn in dienst van de Sovjets. De gevangen vliegers. Uit Rabat wordt gemeld, dat het dén beiden Franschen officieren-vliegers, die na een noodlanding met hun vliegtuig door de inlanders gevangen werden genomen, gelukt is te ontsnappen en de Fransche Toorposten te bereiken. Een brief van Mellon. .n een brief aan den president van de universiteit van Princeton verklaart Mel lon, de Amerikaansche minister van Finan ciën, dat de heropening van de quaestie van de regeling der buitenlandsche schul den een stap terug zou zijn, er op bere kend tweedracht en verwarring te stichten. De schrapping van de rechtmatige aanspra ken der Vereenigde Staten zou geen, ver andering brengen in den hekel, waarmede de Europeanen, naar wordt beweerd, Ame- rika beschouwen. Aanmoediging van de hoop op een herziening van de schuld regelingen was volkomen ongewettigd met het oog op de goedkeuring van de over- eenkomst-MellonBcrenger door het Ame- ZTCH TWAALï OAAK SCHUILGEHOUDEN. Voer den krijgsraad te Lyon hadden twea breeders terecht gestaan, beiden vrijgezel, die in September 1914, toen zij onderschei denlijk 30 en 33 jaar waren en moesten op komen, gedeserteerd waren. Zij hadden zich sedert bijna 12 jaar schuil gehouden in de grotten van een berg in de Boven Alpon, tot ze in Januari van dit jaar waren aange houden toen zij een preek bijwoonden. Zij hadden er zich op beroepen, dat hun pr'ote- stantsch geloof hun verbood te dooden. Vol gens hun verklaring hadden zij veel geleden in het berggebied en waren ze in al die twaalf jaar niet uit de kleeren geweest. De president voegde hen toe, dat hij een officier gekend had, die het zelfde gemoeds bezwaar had. Deze had zijn revolver niet gebruikt, maar had zich aan het hoofd van zijn mannen laten dooden. Een getuige verhaalde, dat de gebroeders" een éénzaam leven leidden; zij lazen den bijbei en gingen alleen naar een godsdienst oefening. -Zouden zij, vroeg de president, hun moeder niet verdedigd hebben als zij werd aangevallen? Zij behooren tut een secte, die geenerlei geestelijke overheid erkent, zoo vertelde de predikant, die als aalmoezenier der gevan genissen het tweetal bestudeerd had. Ten slotte werden de broeders voorwaar lijk tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. DE „IJZEREN BIBLIOTHEEK". Qt: „Iron Library", de cirkelvormige bi bliotheek in het Britsche Museum kan haar last van wijsheid niet meer torsen. Zij toont neiging tot verzakken. Vijf en zeventig jaar geleden werd zij ge bouwd en is niet berekend op de meer dan vier millioen boeken, welke er thans in ge rangschikt staan! DE VERDWENEN VERPLEEGSTER. Miss McCarthy, die de op zoo geheim zinnige wijze tijdens een uitstapje naar Bou logne om het leven gekomen pleegzuster Daniels vergezelde, heeft definitief gewei gerd zich naar Boulogne te begeven om door de Fransche justitie te worden gehoord. Haar verdedigers deelen mede dat zij niet wenschl zich zonder bescherming te onder werpen aan een buitenlandsche jurisdictie, welker bevoegdheden en methoden van verhoor haar onbekend zijn en veel ver schillen met die in haar eigen land. Zij zal echter in een onder eede afgelegde verkla ring, welke op schrift is gesteld, de toe dracht van zaken voor zoover zij er bij be trokken is. mededeelen ter informatie der Fransche justitie. DIEFSTAL OF ONACHTZAAMHEID? Bij het vervoer van de haven te Shad- well naar het London Hospital in White- chaperoad zijn Dinsdag niet minder dan 240 tubes met een gevaarlijk vergif, in 24 doo- zij verpakt, op raadselachtige wijze verdwe nen uit den wagen waarin zii waren gela den. Men Weet niet. of men hier te denken heeft aan diefstal of onachtzaamheid. Direct nadat de verdwijning van het vergif (dat arsenicum bevat en gebruikt wordt voor in jecties bij gevaarlijke ziekten] ontdekt werd, stelde de politie een onderzoek in. Zij vond 180 tubes terug, verspreid over een aantal straten van de route, die de wagep geno men had. Opgemerkt werd dat kinderen aan het spelen waren met de kartonnen verpak kingen. Tot nog toe echter kon de politie de zeventig resteerende tubes niet op het spoor komen. Zii heeft een waarschuwing verspreid om te wijzen op de gevaarlijkheid van het vergif. EEN VREEMDE BEGRAFENIS. De burgers van Napels gemeten dé wel verdiende reputatie van een vindingrijk brein en een snelwerkende geest, waarover zelfs de plaatselijke politie op een morgen verbaasd stond. Toen zij dezer dagen een begrafenisstoet op haar vervelenden weg van een der bui ten de stad gelegen hospitalen, visiteerde, tengevolge van een aanwijzing, welke haar door middel van een anoniemen brief be reikt had, vond zij in de doodkist niet den gebruikelijken inhoud, doch 60 pond van het fijnste wittebrood. Daar brood uit zuiver meel bereid in Italië niet toegestaan is, werd de koetsier gearresteerd. Deze beken de dat hem de kist was meegegeven door een welbekenden aannemer van begrafenis sen, welke hem het adres opgaf van een bakker, die de kist met den luxueusen in houd gevuld had .Men heeft nagegaan, dat deze vreemdsoortige vennootschap haar be drijf reeds eenige maanden uitoefende tot profijt van den deelgenooten en tot vreugde van vele welgestelde families. DE KU KLUX KLAN. Uil Atlanta City kwam dezer dagen het bericht, dat geprotesteerd was tegen geese lingen, waaraan leden der Ku Klux Klan zich hadden schuldig gemaakt. Aan nadere berichten in de Engelsche pers ontleenen wij, dat de eigengereide rechters tot deze geeselingen waren overgegaan, omdat zij hun slachtoffers verdachten van „immoreel gedrag". Het aantal personen, dat aan deze geeselingen werd onderworpen, zou meer dan honderd hebben bedragen en verspreid zijn in verschillende deelen in Georgia. De leden der Ku, Klux Klan, die aan de geese- üng deelnamen, zaten in het wit gekleed op paarden. Een der gegeeselden, een zekere Flanders, redacteur van de „Sópterton News", zou zoo hard zijn geslagen, dat zijn toestand critiek wordt geacht. Een rech ter, Wimberley Brown, die vier van moord beschuldigde Ku Klux Klan-leden vervolg de, werd met een zweep afgeranseld, toen hij in de rechtbank verscheen. Een groep der K. K. K. zou reeds langer dan een jaar bezig zijn met deze geeselpartijen. Ook vrouwen behooren tot de gegeeselden. jViij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 15 ELFDE HOOFDSTUK. Welk een prachtige middag was het. De grillige Engelsche zomer was dien dag zoo vriendelijk jegens het kind en haar nieuwe vrienden. Daar recht voor hen lag de Theems, glinsterend door het wilgerloof. Vance maakte de boot los en Lionel ging naast Sofie zitten, kinderlijk als zij. Ziin trots op zijn bijna mannelijken leeftijd was hij vergeten. Zij stapten in de boot. Voor zoover ze zich herinneren kan, had Sofie nooit in een bootje gezeten. Alles was nieuw voor haar; de snelheid van het kleine vaartuig, de vischjes die zij in het heldere water heen en weer zag dartelen, de rythmische maatslag der riemen en die statige zwanen op eenigen afstand. Zij werd stil; haar hart was vol. „Waar denkt ge aan Sofie?" vroeg Linoel, op de roeispaan rustend. i,Denken? Ik dacht niet,"^ „Wat dan?" „Ik v/eet het niet. Ik voelde, den ik. „Wat?" „Zoo iets als tusschen waken en slapen, zooals het water misschien voelt, als de zon er op schijnt." „Hoe dichterlijk," zei Vance, die gewoon was den spot te drijven met dichterlijke aandoeningen in anderen. „Maar op zich zelf zoo kwaad toch niet. Maar ik zie tranen in uw oogen. Heb ik uw ijdelheid ge kwetst?" „Neen mijnheer," antwoordde Sofie aar zelend, „maar nu dacht ik toch." „Zoo, dat is erger. Wat dacht ge daan?" „Het speet mij, dat mijn arme grootvader niet hier is; "dat is alles." „Het was Onze schuld niet. We hebben er op aangedrongen, dat hij meeging," zei Lionel. „Dat hebt gij zeker, mijnheer en ik dank u er voor. Ik weet waarlijk niet, waarom hij weigerde." De jonge lieden wisseldeii een mede lijdenden blik met elkander. Dit bleek voor Lionel aanleiding te wezen, om haar van haar vroeger leven te doen spreken. Hij vroeg haar daarom, om nog iets over juffrouw Crane te vertellen; wie en wat zij was. Maar Sofie kon of wilde er niets van zeg gen, De herinnering was haar pijnlijk. „En de menschen dan, bij wie Waife haar gebracht had en die vriendelijk voor haar geweest waren," vroeg Lionel. i Repetitie-colleges. Betreffende de voor eenige jaren inge voerde 'nieuwe studieiregelingen aan de Technische Hoogeschool te Delft, wordt in Tiet orgaan van het Delftsch Studenten Corps ö.m. opgemerkt, dat uit de thans ge publiceerde uitslagen van de propaedeuti- séhe examens is gebleken, dat de verkre- _gen resqltaten niet beter zijn dan die, wel ke met, de oude regeling werden berrikt. Geconstateerd wordt dat de van studievor ming verwachte voordeelen zijn uitgeble ven. Hei repeteeren is niet afgenomen en vr ir wfinig kans, dat dit euvel in de ko mende L-ren zal verminderen, tenzij de juis'e maatregelen in het geven van onder wijs worden getroffen. Door de studenten wordt ten zeerste ge waardeerd de door prof. ir. W. Schermer hbin ingevoerde studie-methode voor de door hem gedoceerde vakken landmeter en waterpassen. Deze hoogleeraar heeft naast zijn gewone collegèsj repetitie-colleges ingesteld, waar aan groepen van 1015 studenten kunnen deelnemen. Voor deze repetitiecolleges wordt de te behandelen stof van te voren Opgegeven, zoodat den deelnemers voldoen- dèn tijd wordt gegeven zich voor de lessen vóór te bereiden. Aan studenten, die deze colleges ereeld bezoeken en die blijk ee- ven de behandelde stof te begrijpen, wordt geheele of gedeeltelijke vrijstelling gggeven van bet af- te leggen examen, Als voordeelen van deze studiemethode wiorden - genoemd: 1. een grooter contact tusschen den hoog- loeraar cn de studenten; 2. een geregeld collegebezoek; 3. eeii geregeld bijhouden van het be- tieffende vak, zoodat dit niet in de laatste oogenbfikken voor het examen geleerd ir.'pet worden; 4. waarschijnlijk een sterke vermindering én hét repeteeren. Wenschelijk wordt geacht, dat deze méthode eveneens voor andere vakken, b.v. vi>or wiskunde, wordt toegepast. Uit het jongste overzicht, betreifende dé verschillende bronnen van inkomsten der gémeente Rotterdam, blijkt wederom een stijging van de velschillende cijfers. In to taal wérd in de eerste twee maanden van 1927 pntvangen een bedrag van 1.555.067 v- j. 1,373.879. Het havengeld vcor zee vaartuigen bedroeg 842.789, V. j. 639.067, voor binnenvaartuigen 316,123, v. j. i 283.812, de beursbelasting 102.817, v. j. f 102,042, de vermakelijkheidsbelasting f' 145.284, v. j, f 130.042, het marktgeld 15.284. v. j. 15.291. (18e en laaiste verantwoording van het Ned. R.-K. Huisveslings-Comité), Na de 17e verantwoording van giften van het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité, welke in totaal 760.394.89/4 beliep zijn door ge noemd Comité nog eenigé giften ontvangen, waardoor het totaal der door het Comité, oiitvangen giften is gestegen tot 762.295.85/4. Hiermede wordt de lijst ge slóten. Tót duiver was aap de Alg. Watersnood- Commissie te Amsterdam afgedragen en verantwoord een Bedrag van 750.000. Eene nieuwe afrekening van 4418.39 is thans gedaan, een bedrag van 1200 is door ver schillende schenkers gegeven ter eigen ver- deeling door het R.-K. Huisv.-Comité, zop- dat dah nog met de Alg. Watersnood-Com missie een bedrag van 6677.46)4 zal te verrekenen zijn. Naar wij vernemen zal dezer dagen in druk Verschijnen een uitgebreid overzicht van de hulpverleeningsactie van het Ned. R.-K: Huisv.-Comité, samengesteld door den beer J. Pastoor te 's-Hertogenbosch, lid van het hoofdbestuur' van genoemd comité. Een adres voor retorsie. Het bestuur der Vereeniging voor actieve Handelspolitiek heeft zich tot den Minister raad gewend met een breedvoerig adres, waarin gewezen wordt op de huiveringwek kende moeilijkheden, waarin meer dan een onzer nationale bedrijfstakken door onna tuurlijke buitenlandsche «concurrentie ver keert, Zoowel in de nog altijd zich voort zettende valutaconcurrentie, als in de ern stige belemmeringen, welke het buitenland in isteeds toenemende mate aan onzen uit voer in den weg legt, vindt het bestuur redenen om de regeering te verzoeken on- verwijld te breken met de lijdelijkheid, die onze handelspolitiek kenmerkt. ii eT^nSler^am is opgericht aan het adres: afd. Volkenkunde van het Koloniaal Insti tuut het Nederlandsche Java-Instituut, ten einde de in dezen tijd meer dan ooit noodige kennis omtrent land en volk van Java te helpen verspreiden. Het doel van het Ned. Java-Instituut is, in samenwerking met de Kon. Vereeniging Kojoniaal Instituut te Amsterdam: a' ,!),e' verzamelen van zoo volledig mógelijke gegevens betreffende Java: b. het beschikbaar stellen van deze ge gevens ten behoeve van het welzijn en van de stoffelijke en geestelijke ontwikkeling van de bevolking van Java en van onze betrekkingen met haar, jjTer bereiking van dit doel zullen één of meer vaste werkers (laboranten) aan bet Ned, Java-Instituut wórden verbonden, zal te gewenschter 'tijd steun verleend worden aan onderzoekingen ter plaatse, zullen des noodig onderzoekers naar Java wordep gezonden en zullen wijders worden aan gewend andere wettige middelen, die ge oordeeld worden aan het doel bevorderlijk te zijn. De kosten worden bestreden uit de bij dragen der stichters-lcden, donateurs-leden en gewone leden en uit eventueele andere inkomsten. Ieder, ook een rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging of een ven nootschap, kan toetreden als stichter-üd, donateur-lid of gewoon lid. Het directorium van het Ned. Java-Insti tuut bestaat voorhands uit mr. G. Visse ring Amsterdam, voorzitter; A, C, W, Janssen, Amsterdam, onder-vporzitter; prof. J. C. van Eerde, Amsterdam, secretaris; de Koloniale Bank, Amsterdam, penning meester; mr, S. Cohen, 's-Gravenhage; D, Crommelin, Heemstede; G. H, Crone Am sterdam; mr. J. H. van Hasselt, 's-Graven hage; P. van Leeuwen, Boomkamp, Am sterdam; A, C. Meer, Rotterdam; Mirandolle- Voüte, Amsterdam; H, C. Rehbock, Amster dam; Edwin von Rath, Amsterdam; mr. W. Suermondt Lzn., Rotterdam; Tiedeman en Van Kerchem, Amsterdam; A. Veder Rotterdam. Ingediend is thans een wetsontwerp houdende nadere regeling betreffende den aanleg en de exploitatie van een electri sche tramweg van 's-Gravenhage (station S. S.) naar Scheveningen. In Aprii 1925 deelden B, en W, van 's-Gra venhage aan den Minister van Waterstaat mede, dat naar hun meening de exploitatie in den bedrijfsvorm van een N. V. practisch de beteekenis zou hebben, dat het gemeen telijk tramwegnet door de gemeente wordt overgenomen, zoodat de gemeente van de bedoelde bevoegdheid van overnemi .g ook bij den nieuwen bedrijfsvorm gebruik zr.u kunnen maken, B, en W. wenschten te ver nemen, of de Regeering zich met deze opvatting vereenigde. De verlangde ver klaring kon echter niet zonder meer wor den gegeven. Indien in de gevraagde ruimere opvatting van de overeenkomst was toe gestemd, kon dit niet zonder voorbehoud geschieden en wel in verband met het karakter van den tramweg, zooals deze zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld. Sedert de exploitatie in handen is gekomen van de N, Z. H, T. M. en de lijn geëlectrificeerd was, heeft zich een belangrijk intercommu naal verlieer over deze 'lijn ontwikkeld. In dien de exploitatie van den tramweg aan het gemengde trambedrijf van 's-Gravenhage werd overgedragen, behoorde zekerheid te bestaan, dat de belangen van het intercom munaal verkeer in het algemeen voldoende gewaarborgd zouden blijven. Na onderhandelingen is nu de noodige waarborg verkregen nl. door-aanvulling van artikel 14 der vergunning en door wijziging van artikel 2 der bij de vergunning be- hoorende overeenkomst. Voorts is aan die overeenkomst een nieuw artikel toege voegd, regelende de beslechting van even tueele geschillen. Verder zijn eenige wijzigingen in de ver gunning gebracht,in verband met boven bedoelde ruimere opvatting en als gevolg van den aanleg van een bus nabij het station „te Scheveningen, De minister yan Waterstaat, vergezeld van de heerèn Rosenwald en Silyersten Hoogstad; administrated)? bij zijn départe ment,. en den "heer Van der. Broek, hoofd ingenieur bij den Rijkswaterstaat in het district wegentechniek, heeft een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. De minister bezichtigde, met veel belangstelling de verschillende stands. Het bezoek had vooral ten doel, kennis te nemen van de verschillende systemen voor wegverharding, met het oog op het moderne verkeer van de toestellen, die voor die verharding worden gebruikt. De Koningin en Prinses Juliana zullen a.st. Zaterdag voor het voorgenomen bezoek aan de Jaarbeurs per s.s,van 12,45 van 's-Gravenhage naar Utrecht vertrekken en worden te kwart voor 5 weder te 's-Gra venhage terug verwacht. De tweede maand van het jaar brengt een resultaat ten aanzien van de Rijksmiddelen, dat weliswaar belangrijk achterblijft bij Ja nuari (het mindere aantal werkdagen maakt zulks waarschijnlijk) doch in vergelijking tot Februari 1926 een vooruitgang vertoont. Bracht Februari 1926 f 35.7 millioen binnen, ditmaal is het totaal f 37.8 millioen of f 2.1 millioen meer. De achterstand met Januari vergeleken is echter nog groot: f 8.9 mil lioen, terwijl ook de raming niet gehaald is: bet nadeelig verschil bedraagt f 1.5 mil lioen. Ook hier mogen wij natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat Februari een korte maand is, In het geheel heeft de schatkist derhalve in de afgeloopen maand f 45.65 millioen ontvangen, tegen f 42.85 millioen verleden jaar, en in de twee eerste maanden f 101.24 millioen tegen f 93.44 millioen, met inbe grip van f 16.65 (v. j, f 14,59) millioen lee- ningsopcenten. In een voor de studieclub der Katholieke kiesvereeniging te Utrecht gehouden inlei ding heeft, naar de Msb. verneemt, de heer A. C. de Bruijn meegedeeld, dat de Katho lieke Volkspartij de door de Katholieke Staatspartij uitgestoken hand niet heeft willen drukken. De juistheid van deze me- dedeeling zou blijken, wanneer de onder- ZATERDAG 19 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 4.30-5.00 Concert door het H. D. O— orkest. 5.005.30 Duitsche les voor be ginners, 5.306,00 Fransche les voor be ginners. 6.006.45 Vervolg van het H. D.O.-concert. Operettemuziek. 6.45—7.45 Cursus voor boekhouden en handelsken nis. 7.45 Politieber. 10 30 Persber. 8.10 V. A. R. A.-avond 10.35 uur Een uurtje illustratieve filmmuziek uit de Ci nema Royal te Amsterdam. Orkest o.l.v. Hugo de Groot, DAVENTRY 1600 M. 3.20 Intern. Rug- bymatch SchotlandEngeland. 5.15 Con cert. De band van H.M. Royal Airforce. 5.35 Kinderuurtje. 6.05 Fransche novel les. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerber. nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causer'e 7.35 De piano-sonates van Mozart 7.45 Causerie: Rugby football. 8.05 Dansmuziek. 8.20 Orgelbespeling. Concert orgel van de New. Gallery Kine- ma. 8.35 „The Arcadians", tooneelstuk met zang en muziek in 3 acten, v. Monck- ton en Talbot. 9.20 Tijdsein, weerber. nieuws. 9.35 „The Arcadians", vervolg 10.35 Lez'ng: The prophetic camera. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoye- Hotel. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek 1 12.502.10 Concert, Orkest en Mme N. Kerjean, zang. 5.055.55 Concert Jazz Symphonie. 8.5011.50 Gala-concert, groot orkest, jazz-band, vocale en instru ment. Solisten. LANGENBERG 469 M, 10.20—11.20 Concert, 12.501.50 Concert Dubbelkwar- tet „Arion." 4.205.20 Orkestconcert. 7.208.50 Concert. K. Jöken, tenor. Kate Jöken, sopraan. Iseglio-kapel. Opera aria's en operette-liedjes 8.5010.20 Vroolijke avond. 10.3012.20 Dansmu ziek door de T.utterkaoel in Kaiserhof. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 2.20—7.30 uur Lezingen en lessen 7.50 uur Hans Reimann leest uit eigen werken vqpr 8.20 uur B'aas-orkest concert 9.50—11.50 uur Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 uur Orkestconcert 3.354.20 uur Cello-concert 5.206 uur Vroolijk concert 7.2011.10 uur „Dat leeve Geld", comcdie in 5 acten. Daarna dans muziek. BRUSSEL 509 M. 5.20-6.20 uur Dansmuziek 8.5010.50 uur Cottf eert i, d. zaal „L'Union Coloniale". handelingen zullen worden bekend gemaakt Overigens zeide spreker, dat wanneer de Volkspartij-leiders een drang in zich voelen opkomen om personen buiten hun kring scheldwoorden naar het hoofd te gooien, zij eerst goed moeten leeren lezen, opdat zij zich niet al te zeer blameeren. Politieke onkunde behoort niet tot oilbeschofthede/ te leiden. Kan een architect-bouwer lid van den B. N. A. zijn? Dc Bond van Ned. Architecten hield dezer dagen een ledenvergadering in de „Indu- strieele Club" onder voorzitterschap van den heer P. G, Buskens. Dc vergadering was in hoofdzaak gewijd aan de bespreking der vraag óf een archi- act-fcouwer lid van dett B. N. A. kan zijn. De vergadering was van gevoelen, dat met lit vraagstuk nog verschillende andere sa menhangen, die een complex vraagstukken vormen, over de positie en den werkkring van den architect in de naaste toekomst. Dit complex van vraagpunten zal door den B. N. A. nauwkeurig worden bestudeerd, en daartoe zal een commissie van deskundigen worden ingesteld. Inmiddels zal de bestudee ring van dit onderwerp onafhankelijk zijn van de beslissing die genomen werd ten be hoeve van de aanhangige statutenwijziging, die binnen enkele maanden haar beslag moet krijgen, en waarvoor besloten werd de posi tie van architect-bouwer niet vereenigbaar te doen zijn met het lidmaatschap van den B. N, A. Deze geheele kwestie hield nauw verband met de positie van den heer Gratama, als architect bij de Bouw Maatschappij HAGA. Inmiddels heeft de heer Gratama deze posi tie veranderd en hij is thans architect-advi seur bij de HAGA, Deze verandering van positie heeft ten gevolge gehad, dat de op de vorige leden vergadering aangenomen motie, waarin werd uitgedrukt dat de positie van architect-bou wer onvereenigbaar is met het zitting nemen in gemeentelijke aesthetische controle-com missies, zooals de z.g. commissie „West", thans geen betrekking meer kan hebben op den heer Gratama, die lid is van de com missie „West". Voorts werd besloten dat de B, N. A. zich niet zal doen vertegenwoordigen in het co mité dat ingesteld zal worden- ter voorbe reiding van <ie „Concours d'Art", welke aas dc Olympiade zal ziin verbonden. Tot lid van de Schoonheidscommissie ta 's-Gravenhage werd benoemd de heer Ir Jos. Klijnen. O, dat waren de juffrouwen Burton. Zij hielden een dagschool en leerden Sofie lezen, schrijven en rekenen. Zij woonden dicht bij Londen, in een laan die op een groot dorp uitkwam, met een grasperk voor het huis. Zij hadden een groot aantal leer lingen en hielden een roodbonte kat en een kanarie. Solie wist dus niet veel te vertellen, wat aan haar toehoorders eenig licht in haar lotgevallen gaf. Zij waren nu aan dat statige paleis Hamp- ton-Court gekomen, waaraan zooveel ge- schicdkunige herinneringen verbonden zijn De boot schuurde langs den wal, dat jonge lieden gingen er uit en naderden de poort van het verlaten paleis. Zij zagen de groote zaal, de receptie-kamer en de reeks van vertrekken met verkleurde portretten, Vance als schilder en kunstenaar,Lionel als een opgewonden knaap, die veel heeft gelezen maar nog weinig heefit doorleefd en Sofie als een verbaasd, onwetend kind, dat niet weet wat 'het van al die pracht moet denken. Daarna dwaalden zij door de grootsche tuinen met zwaar geboomte en ontmoetten er een gezelschap deftig ge kleede aanzienlijke lieden. Vance hoorde zich bij zijn naam noemen. Hij had de Lon- dcnsche wereld vergeten; vergéten onder rijn zomerzwerftochten, dat de „London- Season nog in vollen gang was en daar werd hij zoowaar opgevangen door fijne heeren en dames, met kwijnende stemmen en gemaakte, malle lachjes, én nóg wel in een vrij versleten reiskostuum, ih gezel schap .van het jonge wonder van Rugge's toöheel, maar toch altijd in een katoenen, eenyoudig jurkje. De schilder stond stil, boog, bloosde en beantwoordde de lustelooze vragen, die tot hem gericht werden, haastig en schuw. Hij poogde te ontsnappen, maar ze lieten hem niet! los. „Gij moet meegaan en met ons dineeren in de „Ster en de Kousenband," zei lady Seljrra Vipont. „Er is aangenaam gezel schip; ge kent de meesten. „We kunnen u niet vrijlaten," mompelde een der heeren op slaperigen toon. „Ge zijt wel vriendelijk," antwoordde Vance, „maar ik ben niet eens gekleed vopr.y „Gij ziet er schilderachtig genoeg uit, .bovendien, wat doet dat er toe? Iedereen weetï.wie ge zijt. Maar, waar ter wereld zijt ge geweest?" klonk de vraag van lady Seliifc. „IJci heb een voetreis gemaakt en schetsen geschilderd." In plaats van te antwoorden, richtte lady Selina. haar lorgnet op Lionel eti Sofie, die op eenigen afstand waren blijven staan, „Maar uw gezelschap?" zcide zij op leoraetrden toon, „zeker uw broeder? En Jat jlfcvë-meisje, uw zusje, denk ik?" „Neen, ze zijn geen familie van mij. Ik heft de zorg voor den knaap, op mij geno men gèi3urende ons reisje. Hij is een knappe ,órigen „en hét kleine meisje is.... een kléin meisje zoo'als ge ziet. Ze ziet er allerliefst' Naar de Msb. verneemt, melden zJcli thans te Amsterdam tal van vrijwiligers aan voor de werkverschaffing in Drenthe, Reeds hebben zich eenige honderden daarw toe opgegeven. uit, zooals ge zegt; een model voor een schilderij," „Nu," zei lady Selina Vipont op achte- looze toon, „laat die kinderen zich dan ergens anders gaan- vermaken. Nu we u ge vonden hebben, houden we u stellig bij ons," Frank Vance was geen nalooper van de groote wereld, maar bevond hij zich een maal onder den invloed der conversatie van de groote lui, dan had die op hem ook haar invloed. Die groote dames kochten, we! is waar, zijn schilderijen niet, maar zij schonken hem de positie, die anderen aan leiding gaf om ze te koopen. Vance had zijn kunst lief en voor zijn kunst was het noodig qm carrière te maken. Lady Vipont zegevierde dan ook en de schilder*liep naar Lionel terug. „Ik moet met die menschen naar Rich mond cn vertrouw dat gij mij zult excu- seeren. Ik eljc geval kom ik van avond weer terug, A propos, als ge naar het post kantoor hier gaat om den brief, dien ge van uw moeder verwacht te halen, breng dan mijn brieven ook mee, Ge zult wel goed op .Ie kleine Sofie passen, niet waar? Maak .naar gauw dat ge uit den tuin komt, anders al die lady Selina haar maar met neaer- juigende goedheid aanspreken als- mijn rotégée." Vance drqk!e_ Lionel's hand, die dit be wijs yan hartelijkheid onbeantwoord liet en- was al. weg om zich bij; de beschaafde pretmakerij van lady Vipont en haar gé-1 zeischap te voegen. „Laat ons de stad maar ingaan, lieve Sofie, zei Lionel, zijn ergernis over dc handelwijze van zijn ouderen vriend be dwingend, „ik zal een pop voor je uitzoe ken. Ge moogt er nu wel een hebben, zonder bang te zijn dat zij u zal aftrekken van datgene, waartoe ge u vroeger ver nederd hebt. Ik wordjf boos als ik er aan denk, dat ge het ooit hebt gedaan." toen Lionel met opgeheven hoofd en ficren blik, Sofie aan de hand houdend, den tuin uitging, was hij genoodzaakt het def tige gezelschap, waartoe Vance nu be- noorde, voorgij te gaan. oen hij het voorbij liep, werden allen, vooral lady Selina, getroffen door zijn aouding en gelaat, „Een hoogst fatsoenlijk uiterlijk heeft die knaap," zei zij, „wat een knap gezicht! Hoe heet hij?" „Hij heet Haughton, Linonel Haugton," antwoordde Vance, „Haughton! Haughtón! is hij dan soms familie van dien armen, goeden kapitein Haughton? Van Charley Haughton, zooals hij gewoonlijk genoemd werd?" Vance, die weinig meer van de aangele genheden van zijn jongen vriend wist, dan dat zijn moeder kamers verhuurde, waar door hij, toen bij een harer huurders was,* kqnnis met den knaap gemaakt had, en dat ei: pensioen trok als kapiteins-weduwa, -antwöórdde gedachtenioos:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6