HULDIGING REYNIER VAN 'T HOFF 9door FR AN S* °M E U°E r9 6 S P r k r TOUWHANDEL j HOFFMANN I Spaarne 42-44 Tel. 12 27 1 BAHLMAMS&cCo. :CCCCCC*XCCCCC<CCC<C<<i^>>>>>>XCCC^^ ELCK WAT WILS TREKJES. Vierde Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 19 Maart 19271 KUNST EN KENNIS. Nieuwendijk Amsterdam VOO RJ A A RS- en ZOMERKLEEDING No. 439. De Nederlandsche opera. ï)oek, -*• - 'M Of ik eventjes naar de huldiging van Reynier van het Hoff, in de Gemeentelijke Concertzaal wilde gaan, werd mij verleden week Vrijdag gevraagd. Zoo gewillig ik anders ben om mijn huid te wagen, ditmaal doorliep een kille huive- mijn angst allezins gerechtvaardigd was en ik in denzelfden gemoedstoestand naar de Concertzaal ben gebgaan als indertijd Garcia Moreno, de president van Ecuador gekend moet hebben, toen men hem aanzegde dat er mannen op hem loerden om hem te ver moorden of zooals Jul.us Caesar het voelde zij het dan ook in mindere mate dan ik toen hij in de Senaat ieder oogenblik den dolksteek mocht verwachten, die zijn vrouw klaarblijkelijk een uitstekende psycho-me- triste reeds voorvoeld en voor-droomd had. Dat 't journalistenpad niet alleen over rozen gaat blijkt immers duidelijk uit het feit dat ik verleden week thuis, terwijl ik juist bezig was malsche fricandeau te ver orberen, aan de telefoon werd geroepen door een mijnheer, die zich voorstelde als een ongeletterd man, waaruit ik meende te moe ten afleiden dat die persoon mij als een geletterd man beschouwde Natuurlijk maakte ik hem -er opmerkzaam op, dat het beslist niet noodzakelijk is dat een journalist onge letterd is. Het is al voldoende als hij daarvoor doorgaat. Het is misschien dom om onder, alle omstandigheden even eerlijk te zijn- maar ik kan gerust verklaren, dat ook onbe grensde eerlijkheid een van mijn grootste eigenschappen is, waarop ik mij trouwens niet verhef, daar een natuurlijke deugd in Zelfportret (na een enkelvoudige behandeling door het bestuur van J. v. L.) ring mijn schoongevormde leden en legde ik iets af van de kloosterlijke gehoorzaamheid die mij indertijd bij de Paters Capucijnen al zoo'n beetje was ingestort, evenals mijn onbegrensde naastenliefde, die er steeds op bedacht is cm niemand ook maar in het minst te krenken. Als ik u de oorzaak vertel van de huivering die mijn reeds eerder gekwalificeerde lede maten doorliep, zult u mij toegeven, dat zijn of haar genegenheid wil betuigen zich geroepen schijnt te voelen daaraan te trekken. Daar kan ik absoluut niet tegen evenals wezenlijke speldenprikken mij ontzettend kunnen irriteeren. Bovendien heeft deze neuzentrekkerij het minder aangename gevolg gehad, dat mijn neus nog langer werd Hoe ik in Haarlems straten sluip, geen enkel opzicht als een verdienste be schouwd kan worden. Na de verzekering dat ik met een ongeletterd man te doen had, verklaarde de stem aan de andere kant der lijn het bleek later een ongeletterd be stuurslid van de letterlievende vereeniging Jacob van Lennep te zijn dat ik heelemaal niet knap ben. Het is niet plezierig zooiets ten moeten hooren, vooral als je je evenals iedere jonge man nogal toonbaar acht en jezelf herhaaldelijk in stilte bekend hebt, dat je er nog zoo beroerd niet uitziet, als die neus maar niet zoo kolossaal lang was, dat iedereen die op een of andere manier „Wat verbeelden die lui zich wel", zei m'n schoonzuster toen ze van het geval hoo'de. en ik gedwongen ben om hem nu overal in te steken. Eerst later begon ik te bevroeden, dat deze twijfel aan mijn knapheid meer sloeg op mijn meerdere of mindere intelligentie. Toen speet het mij werkelijk niet meer in de gelegenheid te zijn mijn hoffelijken tegen stander hulde te kunnen betuigen voor zijn helder en scherp inzicht, daar ik evenals zoo vele moderne jongelui weinig meer in mijn mars heb, dan een onuitsprekelijk verruk kelijk talent om den Charleston te dansen, dat menigeen mij benijdt, mijn gehqele ziel in beslag wordt genomen met berekeningen omtrent de speelkansen van R. C. H. en H. F. C. en nog met eens motor kan rijden. Inplaats daarvan doe ik zoo'n beetje aan philosophie en kunstgeschiedenis, iets dat men in deze tijd als onvergeeflijke zwakheid mag beschouwen. Ik wilde mijn zegsman reeds vragen naar het verband tusschen zijn ongeletterdheid en zijn twijfel aan mijn knapheid toen hij mij dat reeds verduidelijkte door achter- eenvolgens te beweren dat de letterlievende 1 vereeniging Jacob van Lennep door mijn schuld 150 leden had verloren, dat er in mijn artikel een hopelooze Latijnsche fout stond en dat ik klaarblijkelijk geen Latijn kende al deed ik alsof. Op mijn verklaring dat ik niet alleen Latijn maar ook Grieksch kende gaf de goede man mij welwillend den raad om mijn schoolgeld te gaan terughalen. Kon ik dat maar, dan had ik een aardig spaar potje. Om mij echter omtrent mijn Latijnsche fout te rechtvaardigen, gaf ik natuurlijk onmiddellijk de schuld aan den zetter, zooals ieder goed journalist pleegt te doen als hij in het nauw zit. Eindelijk kwam de aap uit de mouw. „U bent niet alleen eenprul, mijnheer," zei man van het bestuur, „maar u bent ook een kwezel. Er was teveel bloot, op het bal- masqué nietwaar mijnheer, en daar kan u niet goed tegen." De goede man wist natuurlijk niet, dat ik op m'n tamelijk veelzijdige zwerftochten heel andere dingen heb gezien dan het tamme en toch ietwat burgerlijke bloot dat men op het gemaskerd bal van Jacob van Lennep te aanschouwen kreeg. Een getaande en dikwijls pukkelige en ruwe huid onbe dekt dragen is nog iets anders dan een de- collecté vertoonen, dat zoowel charmant als gevaarlijk beschouwd moet worden en dat alleen indruk maakt als het gepaard gaat met smaak en intelligentie. Ten slotte werd mij medegedeeld dat Prins Carnaval, een zeer vooraanstaand heer uit een zeer vooraanstaand kantoor leuk een aanklacht tegen mij zou indienen wegens beleediging, er zouden verschillende leden naar mij toekomen om mij een pak slaag toe te dienen toe maar en als men er even gelegenheid toe kreeg zou men mij den toegang weigeren tot ev n ueele vergaderingen of feesten, waarbij bestuurs- wagen, temeer waar ik tegen een zaal met ca. 1000 menschen met ben opgewassen, en bovendien geen boks-tournooi wensch te houden voor een aantal toeschouwers, die allicht vergelijkingen zouden trekken tus schen Harold Lloyd en mij. De avond verliep echter uiterst tam. Er werd muziek gemaakt door Haarlem's Tram-Fanfare-korps, waarvan de heer Rei- nier van 't Hoff de leider is en die daarmee den dag vierde waarop hij 15 jaren lang den dirigeer-staf zwaaide over de tram-mannen. Ca. 8 uur ontstond er in den omtrek van de Lange Bagijnestraat een zekere deining, die sterk deed denken aan het naderen van j een aardbeving. Het ging gepaard met een j Reynier van't Hoff (Directeur) de hr. v. Velden (E'ere /oorzitter) leden van Jacob van Lennep betrokken waren. Nu moet ik toegeven nog nooit een goed pak slaag ontvangen te hebben, maar te oordeelen naar hetgeen ik daar meermalen van hoorde, moet het iets onaangenaams Zijn, waartegen je je beter wapenen kunt. Mocht het echter ooit voorkomen, dan zal ik onze lezers getrouw verslag uitbrengen van de gevoelens en ervaringen van iemand die een pak slaag ontvangt, althans voor zoo ver arls daartoe nog in staat zal zijn. Overigens meende ik dat dergelijke uitdrukkingen en dreigementen in West-Europa als onbe schaafd worden beschouwd en dus niet meer in goede kringen voorkwamen. Alles bijeengenomen echter zal men zich nu eenigszins kunnen indenken dat ik huiverde naar de muziekuitvoering in hetCon- certgebouw te gaan om daar waar zoovelen aanwezig konden zijn van hen die mij van harte een pak slaag gunden, het veege lijf te de hr. Hendricks (2de dirigent) dof gebons als bij de nadering van een groote kudde olifanten. Een oogenblik gebeurde er iets bij de ingang dat iets had van een zonsverduistering. Toen kraakten en zwiepten de planken en de geweldige trachtte zich door de deur te wringen. In de zaal rees een applausje op, dat nietig leek voor die ontzaggelijke gestalte. Het was Reijnier van 't Hoff, de sympa thieke dirigent die was binnengekomen en een oogenblik flitste mij door het hoofd het eenigste moment dat ik eens kennis met hem maakte. Dat was een toen ik een een-mans-wagen beklom zonder gepast geld gereed te houden en hij mij minder vriendelijk toe-mopperde omdat de tram zoo lang moest wachten, iets wat ik hem nooit kwalijk genomen heb, omdat ik onder die omstandigheden ook op mijn poot gespeeld zou hebben. Voetje voor voetje stapte hij voort over den vloer, die ieder oogenblik dreigde te bezwijken en bereikte zoo het breede podium voor hem niet breed genoeg en ging daar zitten op 'n stoel die onder hem verdween als een tabouretje onder een stratenmaker. Uit de verte gezien deed hij heel even den ken aan een kolossaal paaschei met een hoofd er boven op of aan een jong kuikentje, dat van de vocht geleden heeft in den volks mond een „kapelaantje" dat zijn vleugel? laat hangen. Inmiddels had ik even plaatsgenomen vlak onder het balcon en stond tegen den wand geleund om rustig het feestelijk gedoe in de zaal gade te slaan, toen er opeens wat op mijn hoed drupte. Het was een propje papier, dat een of andere onverlaat in het kuiltje van mijn hoed trachtte te mikken. Op het eene propje volgden er meerderen, totdat ik nijdig begon te worden. Gelukkig bedacht ik echter bijtijds dat het heerlijk moest zijn om zoo van boven af propjes in zoo'n verleidelijk hoedekuiltje te mikken dat ik zelf graag zou hebben meegedaan als er een ander had gestaan. Na het entreé van den heer van 't Hofi, werd deze zeer hoffelijk toegesproken door den heer van Helden, de eere-voorzitter, die eenige mooie, maar onverstaanbare woorden sprak, waarna ook nog den heer Hendricks de tweede dirigent eenige vrien delijke woorden moest aanhooren. Het is voor de muziekvereenigingen onder leiding van den heet van 't Hoff te hopen, dat niet weer zijn oude lust tot reizen en trekken boven komt hij gaat wanderen om iets min der gewichtig te worden. Beriehten de ontvangst eener zeer uitgebreide sorteering Bekende solide kwaliteiten naast zeer concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend B A HLM ANN Co. DE ROLVERDEELING. Dilettanten-tragedie in een acte, naar het leven. Personen Juffrouw Titters vrouw van concierge. Juffrouw Tempelman voorzitster-re- jisseuze van de dames-tooneelclub „Een drachtig samenwerken". Jo Derksen secretaresse. Cor van Hintenpenningmeesteresse. Mientje Rekkers. Toos Lambert. Bertha Krom. Dina de Moon. Truus Hengels. Leden. Adspirant-lid. Tooneel Vergaderzaaltje. Bij aanvang aanwezig Mientje, Toos, Bertha, Truus, juffrouw Titters de laatste verzorgt de kachel de anderen zitten om de tafel. Ze bladeren nu en dan in de meege nomen tooneelboekjes. Mientje log-dik jammerlijk mislukte polka-kop.) 't Bestuur is laat. Toos (lang, dun alles aan haar is hoe kig en (of) spits.) Ja, dat zijn we niet gewend. Concierge (breed, gedienstig, praterig plak-scheiding met scheef-gezakte knot in nek behaarde kin en bovenlip.) De dames benne nog effies bove, in 't kleine zaaltje. Bertha (middel-groot recht-model, zoo wel van voren als van achteren wipneus.) O, de rolverdeeling is zeker nog niet voor mekaar. Dina (klein model proppeschieter stem als van 'n twee-cents opblaas-piepertje.) 't Zal mijn benieuwen of ik nou eris 'n ordentelijk rolletje krijg. Bertha Zou 't mijn beurt óók niet es worden? 't Was nogal wat moois de vorige keer tien woordjes in 't begin van 't eerste bedrijf. Toen me vader en me moeder in de zaal kwamme was ik al uitgespeeld. Is dat effe wat Toos De kleine rolletjes motte d'r óók weze. Dat is nou eenmaal niet anders Mientje Ja, dat kan jij makkelijk zegge. Toos Omda'k de vorige keer 'n beetje flinke rol heb gehad? Nogal wat lekkers, zoo'n ouwe wijve-rol. Die hadde ze van mijn best magge houwe. 'k Schaamde me dood in dat misselijke japonnetje van bruin dames- laken met al die slierten gitjes d'r op. 'n Mooi gezicht'k werd gewoon uitgelachen. Mientje (plagerig) 't Is de vraag of dat om die japon was Toos (nijdig) Begin je weer Als jij maar peste kan Dan leef je. Mientje: Wel alle.... Toos Ja zeker 1 Of jij zoo'n prima-donna bertAls 'r tdeva'lig geen rol in 't stuk is van 'n dikke werkvrouw of zooies, dan kaune ze jou wel achter de keliese laten staan. (onderdrukt gelach Mientje nijdig.) Concierge (om te sussen.) Gane de da mes weer 'n nieuw stukkie leeren Dan hou 'k me weer angerikkemedeerd voor 'n paar vrijkaaretjes. Gus-gus, wat heb 'k de vorige keer genote.echt lol gehad hoor Dina Lol Lol 't Was 'n drama U dacht zeker, dat 't 'n klucht was? Concierge: Gunst, juffrouw.... was dat nou nog maar 'n drama Dan is 'n klucht zeker heelegaar om je ziek te lachen. Dina 't Was niet om te lachenu heb 't zeker niet goed begrepen Concierge (tikje beleedigd.) Nou, dan heb zeker de halve zaal 't niet goed begre pen 1 En die ik heb zien meelachen, daar waren mensche van inpertansie bij, hoor 1 Juffrouw Handels, de schooljuffrouw.... juffrouw de Put, de aptekerès.die zat note-beene d'r zakdoek an 'n proppie in d'r mond te dauwe, om 't niet uit te gillen. Nee, wat gezegd mag worde, dat mag ge zegd wordeuwes kluppie heb 't aardig gespeeld al was 't dan 'n drama. Echt leuk. En as u zegt, dat 'n drama alleen om te huile is, dan kan ik u dat toch anders vertelle niet, da'k 'r wat mee noodig heb, hoor 1 D aar niet vanMaar me neef.'n zoon van me bloed-eige zuster.... die is ook an de kemedie. En die speelde onderlaast de hoofdrol in.... in.... hoe hiette dat ook weer? O-ja.... „Het gebed eens moeders". Merakel mooi, dames, dat had uwes motte zien. Gelache datte we hebbe.... néé.... we konne niet meer. En dat was toch óók 'n erg drama.... 'n treurspel nog wel as 'k 't goed hebafijn, daar wil 'k van af wezeMaar nou mot u wete, dat Koos de Bruin, zoo hiet me neef.dat die ook afgerazend mooi in 't voordragen is. „De begrafenis van me schoonmoeder" dat is z'n succesnommertje.heb ie wel honderd keer voorgedragedan komt ie op 't teneel met 'n drijfnatte zakdoek en die vringt ie dan tellekes uit 1 Om je naar' te lachen 1 En huilen dat ie dan doet 1 Vréé- selijk Maar nou wil 't geval, dat ie in „Het gebed eens moeders" uit 'n zijkamertje most komme waar zoo juist z'n vader was doodgegaan. En daar komt ie me op 't te neel, mensch.... met z'n zakdoek yoor z'n ooge.... en erg huilend netuurlijk om z'n pas dooie vadermaar precies net als in „De begrafenis van me schoonmoeder". Alleen ze zakdoek was niet nat, vanwege, dat 't 'n treur-stuk wasmaar dat was dan ook 't eenigste verschil 1 Gebruld hebbe me.... gebruld. Ze gaffe nog 'n spiktakel- sjijne óók toe.maar daar hebbe we lang zóó'n pret niet bij gehad. Daar wil 'k maar mee zeggen, dat 'n drama nou juistO, daar komme de dames van 't bestuur de trap af. Nou, as u me noodig heb, voor de kachel of zoo, dan schelt u maar. Genoege- lijke rippetisie, dames 1 (schommelt af.) Juffrouw Tempelman Jo Derksen en Cor van Hinten. (Algemeene begroeting. Bestuur gaat ook zitten.) Jo (degelijk, maar met iets uitdagends, echter niet in al te ongunstige zin.) 't Is hier beter als boven. Temp. (oude vrijster van 't minst hatelijke soort.) Hebben jullie lang gewacht We had den nog een klein bestuursvergaderingetje. Cor (kalm-bazig in haar geluid 'n niet te domineerend meerderheidstoontje.) 't Is nog geen kwart over achtendus Temp We zullen maar gauw beginnen, dames. Jullie hebt zeker allemaal 't boekje gelezen (collectief knikje.) Zooals jullie weten moeten we met dit stukje meedoen aan de liefdadiglmdsuitvoermg ten bate van „Het paarsche kruis", 't Moet 'n vroo- lijke avond worden, vandaar dat we ditmaal 'n blijspel hebben gekozen, 'k Heb 'n poos geleden wel beloofd, dat de dames, die de vorige keer 'n klein rolletje hebben gehad, 'n volgende maal 'n beter partijtje zouden krijgen.... maar deze keer moet 't bestuur er rekening mee houden, dat we spelen voor elite-gezelschap en de hoofdrollen dus zoo goed mogelijk en door de daarvoor 't meest geschikte personen moeten worden vervuldBij 'n uitvoering, die er niet zoo erg op aan komt, kunnen we dan wéér zien. De rolverdeeling is als volgt(zoekt lijstje) Mientje (zacht tot Bertha) Daar grijpen we weer naast. Bertha: Ik geloof 't ook.... afijn, af wachten Dina (in nerveuze afwachting) Ssssst. (Er wordt geklopt) Temp jt Concierge in de deur. Concierge Dames, daar is juffrouw] Hengelsdie vraagt of ze Temp O, ja Truus Hengels Die wil lid wordenze zou vanavond komen kennismaken. Laat u 'r maar binnen. Concierge Bestig, juffrouw, (keert zich naar de onzichtbare Truus) Komt uwes maar binnen, juffrouw. D'r is op u gerekend. (laat haar door en verdwijnt.) Truus. Truus ('n goedig, lacherig meisje met bolle, tomaat-kleurige wangen ze lispelt Dag dameszs.... ik ben maar zoo vrij ge- weeszst Temp Ga zitten, Truus.... we zullen maar direct bij de vóórnamen noemen, hè Da's amicaler. Truus: Hi-hi.... ja, da'szs wel szsoo geszsellig. (T. stelt voor en Truus zegt bij iedere hand: „Aangename kennismaking" Temp. Heb je al es wat aan tooneel gedaan, Truus? Truus Nou dat iszs te szsegge, juffrouw. 'k heb wel iszs 'n paar keer meegeszspeeld op 'n feeszsiemet 't szstukkie van „De boerin op de koszs-szschooldaarin szspeelde ik de dirrektrieszse. (heimelijk lol bij de anderen pletter-blik van voor zitster.) Temp: Zoo.... ja.... nou.... we zullen 't es met 'n klein rolletje probeeren, Truus. 't Komt toevallig uit, dat we voor 't nieuwe stukje 'n persoon te kort komen. Truus: O, leuk.... aszsje'olieftHi- hi.... nou meteen al meeszspelen. Temp Ik wou juist aan de verdecling beginnen. De dames willen maar even luis teren O, ja, vinden de dames goed, dat Truus lid wordt? (massa-knik.) Het stukje is getiteld dat weet Truus nog niet „De wraak van de bedrogen naaister". Door- tje Stiksteek, de naaister, Jo Derksen. Eveline Hooimans, haar vriendin, Cor van Hinten Bertha (drie nijdige neus-ophaaltjes, geaccompagneerd door drie stoel-rukjes, zoo mogelijk iets nijdiger.) Toos Sssst 1 Bertha Zèg ik soms wat Toos Nee, je doet wat Truus: Hi-hi.... o, pedön 1 Temp (rustig doorgaand) Juffrouw Krul, een klant, Mientje Rekkers. Mientje (gistend) Die rol is gauw ge leerd één bladzij 1 Temp (als voren) Mejuffrouw de we- j duwe Stiksteek, moeder van Doortje, Toosj Lambert. Toos Wel verr.... (zacht) As 'k 't niet docht..,, wéér zoo'n oud wijf. Temp (als voren minder vast) Juffrouw Wip, tante van Doortje, Bertha Krom. Bertha (vier a vijf neus-ophaaltjes met een hevige stoel-ruk) Asjeblieft Temp Ja, als de dames soms 'n betere rol-verdeeling weten Cor Lees nou eerst door Dina (kwaad) Dat is niet noodig Ik weet precies wat 'r voor mijn overblijft. De rol van bedelaarster, die om 't hoekie van de deur om 'n cent komt vragen Jo Nee, toevallig niet.... jij speelt de dienstbode. Dina O, nog mooier 'n Briefie binnen brengen en 'n theeserviesieen drie woordjes ja mevrouw, goed juffrouw, best mevrouw, 'k zal er voor zorgen juf frouw. Daar kom ik an met me rol.... Kaatje, de dienstbode.... specialiteit in 't op komme en afgaan.... Truus Hi-hi 1 O, pedön. Temp. met 'n rood-wit-wisselwerking op 't gelaat.) En dan kun jij 't bedelvrouwtje probeeren, Truus. Truus: Hi-hi! Lollig.... 'k szsie me szself al szstaan.... aszsjeblieft 'n szsentje juffrouw. Szseker wel 'n leuk szstukkie Temp. Ja, heel aardig. Bertha Maar ik bedank er dan toch voor, om in dat aardige stukkie mee te doen 1 Ik heb 't al voorspeld, dat de mooiste rollen voor 't bestuur zoue zijn 't Is precies zoo uitgekomme 1 't Hoefde eigelijk niet eens voorspeld te worde Jo Wil je mijn rol spelen? Berta Daar meen je toch niks van, huichelaarster Cor Ho Ho 1 Zeghier wordt niet beleedigd, begrepen? Jo Stil maar, Cor't is altijd makke lijk als je iemand z'n karakter leert kennen. Bertha (heviger spel met stoel en wip neus) Dat van j,ou hoeven we niet meer te leeren.... we.... we weten allemèèl wel hoe geniepig jij je eigen altijd in de hoofd rollen dringt en de beste kluifies voor je eigen d'r uit pikt en je hoeft heusch Temp. (die voorloopig wit blijftIk ver lang stilte 1 Bertha Ja, omdat de waarheid niet ge zegd mag worden Temp. Nee, omdat we ons fatsoenlijk hooren te gedragen Is dat 'n optreden 't Lijkt wel of 'r met 'n rolverdeeling altijd herrie moet zijn Bertha En wie zorgt voor die herrie Wie zijn er de oorzaak van Temp. De personen, die vergeten, dat we allemaal, ieder volgens z'n capaciteiten, ons best moeten doen, om 'n uitvoering te doen slagen 1 De personen, die denken, dat ze 'n tafellaken zijn en nog niet tot de helft van 'n servet reiken.... (roode gloed) De personen met 'n kilo eigenliefde en 'n gram volgzaamheidDe menschen die 't meeste praten en 't minste doen en die Cor Maak je zoo druk toch niet om zoo'n haaibaai. Laat 'r in d'r vet gaar smoren. Ze heb altijd wat tegen te pruttelen. Mientje En tóch heb Berta gelijk 1 En ondergeteekende bedankt staande de ver gadering als lid van de tooneelvereeniging „Eendrachtig samenwerken (staat op gaat weer zitten Jo proest.) Ik heb Y genog van 't Zijn hier altijd en eeuwig dezelfde, die met de grootste rollen gaan strijken.. da's ook erg gemakkelijk als je ze zelf te verdeelen hebIk wil nou óók es laten zien, dat 'k me niet in 't kippehok laat dau wen en dat.... Cor (spottend) Dat zal ook 'n heele toer Zijn Mientje Dat staat je gemeen, om met iemand z'n postuur te spottendaar kan je echt an zien van wat soort jij bent. Temp. Als 'r niet behoorlijk gepraat kan worden Mientje Dat mot u tegen haar zeggen. die naast u zit 1 Ik laat me niet voor de gek houwen door iemand, die uit 'n steeg komt. en die d'r vader. Temp. (bons op tafel) U heeft bedankt 1 U is geen lid meer U heeft niets meer te zeggen 1 Ik verzoek u heen te gaan Mientje Best 1 Best, juffrouw Tempel man u heb 't maar voor 't zeggen, hoor 1 Dat kan u doen als presidente zijnde Iemand z'n mond stoppen, da's 't gemakke lijkst. Maar ik zal gaan hoor 1 Ik zal toonen, dat ik tenminste 'n beetje fesoen in me lijf heb. (maakt aanstalten tot vertrek.) Bertha Ik ga met je mee 1 Ik heb ook genoeg van 't zoodje. Toos Ik bedank insgelijks. Geef die ouwe-wijven rol maar an juffrouw Titters. Die is ook best op de hoogte met tooneel 1 Dina Bedanken jullie nou alledrie Da's óók wat moois 1 Bertha O, jij hoeft om ons niet te be danken, hoor Blijf gerustSpeel je dienst meidenrolletje maar 1 Dina Wie zegt dat Ik denk er niet over.... dat heb 'k genoeg laten blijken. Maar, als je bedankt geef je 't heft uit han den 1 Dan speelt dat stel daar mooi weer van onze contributie-centen en.... Temp.Maak je niet bezorgd, Dina.... ikMtedank ook.... 'k Had 't al veel eerder De directie der Nederlandsche Opera bericht, dat door haar, behalve reeds vroe ger vermelde artisten, nog geëngageerd zijn de dames Elise de Haas, Lily Koek koek en Truus de Bruin; de heeren Gustaaf de Loor, heldentenor, Jos. Lesselink, lyrisch tenor, Joh, de Nocker, 2e bariton, Joh, Teseke, 1ste bas en Bern, Leeuwin, bariton, tevens inspecient. Als 1ste solo-danseres tevens balletmcesteresse is geëngageerd mevrouw Gerie Folmer, als 2de solo-dan seres mej, Claire de Jongh, beide dames leerlingen van Gertrud Leistikow. Zooals bekend, opent de Nederlandsche Opera in het laatst van April de reeks harer voorstellingen met de opera Samson et Dalila van Saint-Saëns. Voor de partij van Samson is gecontracteerd met den heer Charles Fontaine, heldentenor van de Opéra Comique te Parijs. Ook is voor eenige gastvoorstelüngen verplicht de bariton, de heer E. .Telkens Servals. DE A. J. P.-BIBLIOTHEEK. De fabrikant der gerenomeerde A. J, P. puddingpoeders heeft htans eene serie boek jes voor de jeugd uitgegeven met sprookjes, verhaaltjes en fabeltjes, geïllustreerd en na verteld door den bekenden kunstschilder Jan Wiegman. Deze alleraardigste boekjes, welke niet in den handel zijn, worden gratis verstrekt bij aankoop van A. J. P.'s Sprookjespudding. Bij elke trommel van 6 pakjes zijn n.l. twee boekjes verpakt. En 't is een allerleukst idee van de puddingfabriek A. J. Polak geweest, de aardige trommels te voorzien van afbeel dingen uit de boekjes. moeten doen. Al lang genoeg heb 'k me laten nee, ik zal zwijgenik(geeft Jo en Cor 'n hand) Adieu 1 We spreken elkaar nog wel es.... Dag dames 1 Ik hoop, dat 't u in 'n andere tooneelclub beter zal bevallen. Maar dat u daar de hoofdrollen krijgt betwijfel ik sterk. Truus, 't spijt me, dat je 't voor de eerste avond zoo moest treffen. Truus Ja.... hi-hi.... (Juffrouw Tem pelmam af). Jo 't Spreekt vanzelf, dat ik dat niet on der me kan laten't zou laag zijn, om juffrouw Tempelman alléén te laten gaan. Ik bedank ook. Cor Ik sluit me bij de vorige spreekster aan. (tot de anderen). Onze functies staan ter uwer beschikking, dames O, néé, jullie hebben al bedankt, (af met Jo.) Truus Wat lollig Hi-hi 1 't Lijkt óók wel 'n tooneelszstukkie. Dina Ziezoo 1 Nou zijn wij de baas 1 Toos Wou je nou weer niet bedanken Dina: Natuurlijk.... 'n nieuw bestuur kiezen. Bertha 'k Zou je danken 1 Om morgen in de krant te staan, 't Za' toch de vraag we zen of die knul van de krant 'r Zaterdag geen trekkie van maakt als ie 'r achter komt. Kom mee.we beginnen 'n andere club. Toos: Ja.... da's 'n idee.... en weet je wat we dan doen(gaan pratend weg 3 vergeten, dat Truus er nog zit. Deze blijft komisch-zielig achter.) Truus: Nou-nou.,.. daszs nou óók wat. Concierge. Concierge (gluurt even om 't hoekje komt verbaasd binnen.) Wat zal me nou bove me hoofd hange Zit uwes hier alleen Truus: Ja.... hi-hi! Szse hebbe alle maal gedaan genome. Concierge Gedaa.(gaap-mond) En u Truus Ik ben vanavond paszs lid ge- worde.... duszs.... Concierge: (lacht) Nou.... gelukkig maardan is de club tenminste nog niet heelegdér op de flesch.... Truus Wat mot ik alléén doen 'k Vond juiszst zoo geszsellig, om an 'n tooneelclub te szsijn. Concierge (vertrouwelijk beschermend Geen zorg, juffrouwwil ik u es wat zeggen De volgende week zijn ze hier alle maal weer terug.... Truus (verbaasd, half-ongeloovig) Nee., u szegt Concierge Let op mijn woorden, 'juf frouw.... 't is met alle nieuwe stukkies, die ze gongen instedeere, zoo gegaan 'k ben al tien keer met datzelfde water voor de dokter geweest. Truus: Nou.... hi-hi.... je szsot» szsegge.... je szsou szsegge....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11