UÏTÈN Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Ingevolge de Schund- en Schnnitz-wet zijn te Stuttgart een aantal wetenschappelijke werken in beslag genomen. De val van Nangking wordt eiken dag verwacht. 1 GEM. BUiTENL. BERICHTEN.' nomen, verklaarden bij hunne aankomst, dat ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN KATHOLIEKEN VROUWEN BOND IN ENGELAND. KUNST EN KENNIS. 3e Nederï. Esperanto Congres. UIT BOEK EN BLAD. BOEKBEOORDEELING. Kjfómrfêm. De ontwapening ter zee. De quaestie van de ontwapening ter zee zal Maandag in het Engelsche Lagerhuis worden besproken. De Labour Partij zal dan haar politiek, dat nationale veiligheid en daardoor internationale vrede slechts door internatio nale overeenstemming over een vast te stel len stevige vermindering der bewapening ter zee kunnen worden verzekerd, uiteenzetten. Wetenschappelijke werken in beslag genomen. Gisteren heeft de officier van justitie te Stuttgart door drie rechercheurs in den boek handel van de firma Fackel een groot aantal wetenschappelij ke werken in beslag doen nemen, ingevolge de Schund und Schmutz- wet, waaronder alle werken van den psycho analyticus Steckel, een leerling van Freud, voorts de werken van den bekenden Engel- schen onderzoeker Havelock Ellis, die van Magnus, Hirschfeld, Iwan Bloch, Eduard Fuchs en nog zeven andere wetenschappelijke schrijvers. Een groot aantal dezer werken zijn reeds sedert tientallen jaren in den boekhandel. Veemmoordproces. In het nog steeds voortdurende laatste veemmoordproces-Wilms, dat in Moabit ge voerd wordt, is het thans tot een eenigszins opzienbarend feit-gekomen. De verdediging, die het net steeds dichter om haar clienten zag toetrekken, heeft het, zooals de „Vor- warts" het uitdrukt, plotseling te kwaad ge kregen en heeft in een soort wanhoop openlijk te kennen gegeven, dat de eigenlijke schuldi gen aan de veemmoorden niet de beklaagden zijn, maar leidende rijksweerofficieren. O- penlijk heeft zij eeu der getuigen, kapi tein Kainer, beschuldigd, dat hij eigenlijk zelf op de bank der beklaagden thuis hoort. De zitting werd geschorst en besloten werd eerst militaire deskundigen te hooren, waartoe echter machtiging vaft den rijksweer- minister noodig is. Wellicht dus, dat er nu een nieuw element In deze geschiedenis komt, zoodat eindelijk iets meer bekend wordt over de beweeg krachten achter de coulissen, in plaats van over de ondergeschikte werktuigen, waar mede men niet veel Verder doordrong in het geheim van de zwarte rijksweer. Gevangenïscensuur. Naar aanleiding van de klachten van de „Frankf. Z." over gevangenis-censuur in een tuchthuis in Brandenburg, wijst een ambtenaar van het O. M. in een ingezonden stuk erop, dat den gevangenen, die daarvoor in de termen vallen, volgens de voorschrif ten het lezen van een courant moet worden toegestaan, waarbij, de keuze van het blad geheel aan de veroordeelden moet worden gelatenalleen bladen met tendenzen tegen den staat mogen niet worden toegelaten. Het gekozen blad moet in zijn geheel aan den gevangene worden ter hand gesteld, zonder onleesbaar gemaakte kolommen daar in. Zulk een censuur is alleen toelaatbaar, als de inhoud gevaarlijk moet worden geacht voor de handhaving van de orde in de ge vangenis. Het door de „F. Z." vermelde geval acht de ambtenaar teekenend voor de patriar chale of militair-autoritaire opvatting, waar mede de wetgever al sinds '23 heeft gebro ken de opvatting nl., dat de gevangenis muren den gevangene niet alleen scheiden van de vrijheid, maar ook van de levens voorwaarden van die vrijheid en dat diens geheele gevangenisleven ten volle in de macht van de bewakers moet worden gelegd Uit die verouderde leer vloeit ook de mee ning voort, dat men de gevangenen door zorgvuldige censureering behoeden kan n moet voor schadelijk geachte invloeden van buiten. De praktijk heeft bewezen, dat zulk een methode van behandeling de gevangenen op den duur geheel vervreemdt van het leven, waarin zij zoo straks moeten terug- keeren en dat een dergelijke voogdij hun wils- en geestkracht, zoo noodig voor het latere leven, geheel breekt. Daarom gaat het nieuwe systeem uit van den eisch, dat, bij handhaving natuurlijk van een redelijke discipline, de arbeidslust bij de gevangenen moet worden gewekt en ontwikkeld en dat ook het contact met het geestelijke leven buiten de gevangenis niet moet worden verbroken. Pangalos. Uit Athene wordt gemeld, dat het proces tegen Pangalos zooveel mogelijk Zal worden bespoedigd. Men neemt aan, dat de Kamer zal besluiten Pangalos voor een bepaalden tijd te verbannen. Kapitaal en arbeid. Er is thans iets meer bekend geworden omtrent de wijze, waarop Mussolini zich de ontwikkeling der verhouding tusschen kapi taal en arbeid, welke zal worden opgenomen in het „Carta del Lavoro", denkt. Aan de verschillende vakvereenigmgen is in verband met de samenstelling van het „Carta del Lavoro" een vragenlijst gezonden. De eerste twee vragen hebben betrekking op den socialen steun voor arbeiders. De derde vraag informeert naar de mee ning der vakvereenigingen over de codifi catie van de arbeiderswetgeving, spreekt van een „^rbeidspolitie" en vraagt welke functies de vakvereenigingen in de nieuwe organisatie kunnen innemen. Het schijnt, dat het de taak van de „arbeids- politie" zal zijn de naleving van de arbeids wetten te verzekeren. Omtrent den vorm dezer politie is evenwel nog niets bekend. Het vierde punt. heeft betrekking op de samenwerking tusschen economische crediet» instellingen en syndicale coöperaties, in de eerste plaats in verband met haar verhouding tot den staat. DF RUSSISGHF KROONTTTWFFT FM circa 380 leerlin8en van het Spaansche Wee- Ub KUbbISCHE KROONJUWEELEN. ?enhuis der Dominicanen door Chineezen De veiling van de Russische kroonjuwee- mishandeld 2;jn. Protestantsche Missionaris- jen bij Christies te Londen, heeft blijkens de sen ujt poucheu deelde mede, dat zij gedu- berichten in engelsche bladen een buiten- rende de vlucht van hunne kleeding werden gewoon groote belangstelling getrokken. Er beroofd. 0p hun reis naar Hongkong ont- s waren niet alleen koopers uit verscheidene moetten zij dikwijls vijandige demonstraties, landen van Europa aanwezig, maar ook de publieke belangstelling was zoo groot, vooral DE KATHOLIEKE KERK IN CHINA, van de zij de der vrouwen, dat de suppoosten „Osservatore Romano" bracht een der veilingzaal de grootste moeite hadden overzicht over de organisatie der kerk in Zich op de been te houden, toen zij de deuren China. Volgens dit verslag heeft China thans, openuen om het publiek toe te laten. De col- jn weerwd van het naar verhouding kleine lecne, die geveild werd, was voornamelijk aantai katholieken, eene kerkelijke organi- afkomstig uit de achttiende eeuw en was saf;e, dje zich ver buiten het gebied van het het eigendom van een Britsch syndicaat. Zij gebied van het Chineesche Rijk uitstrekt, oiacht een bediag op ter waarde van ongeveer Bisdommen, vicariaten en missies zijn er een nullioen gulden. De grootste aandacht overai en ;n de toekomst staat men voor de trOiC een „Fluwelijkskroon'die met zes- opgaaf, met hulp en ondersteuning van den honderd diamanten bezet was en bij huwe- binnenlandsche clerus de al te groote en uit- bjken aan liet Russische hof werd gebruikt, gestrekte kerkelijke gebieden kleiner te maken, d.w.z. van een groot gebied meerdere maken en nieuwe centra voor de missie te vestigen, China is kerkelijk in 5 adminis tratieve deelen verdeelddeze weer in ver schillende onderdeelen. Een minutieus over zicht, hoe of deze onderafdeelingen zijn inge richt en aan wiens zorgen deze zijn toever trouwd, zoude ons te ver voeren. In elk geval is alles met de grootste nauwkeurigheid georganiseerd en vindt de missie hier een prachtig veld, hoezeer ook met tallooze moeilijkheden gepaard gaande, het zaad van den katholieken godsdienst uit te strooien. De kroon bracht een bedrag ter waarde van 720.000 gulden op en kwam in handen van den heer Fournés, te Parijs, die overigens de grootste kooper op deze veiling. VLIEGENIER BEBOET. Het instituut van autovallen is vrijwel inge burgerd. Het werd uitgevonden ter bezwe ring van het gevaar, ontstaan door het rijden door snelheidsmaniakken. De politie van Warnemiide heeft het thans ook voorzien op de motoren in de lucht. Een vlieger van een nabijgelegen vliegtuigfabriek, die een nieuwe machin: invloog en daarbij een paar keer over het stedeke vloog, kreeg een boete aanzegging ten bedrage van 55 M. thuis. De vijfde vraag heeft betrekking opde De overweging luidde, dat hij „door het vaststelling van salarissen en loonen met het lawaai van zijn motoren de bevolking op doel de nationale productie te verhoogen. onhebbelijke wijze hinderde". De beide volgende punten hebben betrek- Vindt deze politioneele zienswijze instem- king op het collectief arbeidscontract, de ming, dan wordt dit wellicht een aansporing arbeids-discipline, den arbeidstijd, vacantie, te meer voor de deskundigen om des te en2- ijveriger te zoeken naar den geluidloozen De negende vraag verzoekt de meening motor der vakvereenigingen omtrent de verhou ding van de nieuw in te stellen organisatie DE VESUVIUS IN WERKING, tegenover den staat, terwijl de tiende vraag j Volgens een bericht uit Napels is de Vesu- ten slotte inlichtingen verzoekt omtrent de vius sinds gisteravond in werking. De direc- instelling van een arbeidsbeurs door den teur van het observatorium van den Vesuvius staat. i De smokkelhandel in drank. Het New-Yorksche Bondsgerechtshof heeft volgens een draadloos bericht een von nis geveld, volgens hetwelk de Britsche schoe ner „Mulhall" met een lading sterke dranken ter waarde van 40.000 dollars, een jaar gele den door de kustwacht buiten de driemijls- grens in beslag genomen, aan de eigenaars moet worden teruggegeven. Het Hof stelde vast, dat de inbeslagneming onwettig was. Verwacht wordt dat het vonnis de werkzaam heid der kustwacht sterk zal beperken. De bedreiging van Sjang hai. De val van Nanking wordt eiken dag ver wacht. Kenteekenend is, dat de Sjantoeng- sche troepen aan de aanvallen der Zuidelijken slechts zwakjes weerstand bieden. De Zuidelijke troepen naderen Nangking. Hun jongste successen bestaan in de verove' verklaarde dat er geen gevaar is. DE DOOD VAN SOCRATES. Een advocaat te Athene, Paradopoelos geheeten, heeft naar de „Frf. Zeitung" ver telt, dezer dagen bij het hoogste gerechts hof te Athene het voorstel ingediend om het proces van Socrates, dat in 399 v. C dus vóór meer dan 2000 jaar gevoerd is en Zooals bekend eindigde met de veroordeeling van Socrates tot den dood door den gift beker, te heropenen, daar volgens hem het vonnis destijds door den areopagus geveld, een gerechterlijke dwaling en de dood van den grooten denker een gerechterlijke moord was. Paradopoelos is na het proces-Socrates tien jaar zorgvuldig bestudeerd te hebben, tot de overtuiging gekomen, dat de rechters het doodvonnis tegen beter weten in hebben uitgesproken. De eer van Griekenland, zoo schrijft hij, verlangt, dat het proces opnieuw behandeld wordt en dat de onschuld van Socrates ondubbelzinnig door een rechter lijke uitspraak wordt vastgelegd. Het be ring van Wiekiang, op 18 km. afstands vanl „waar, dat het proces al meer dan 2000 jaar Soetsjau, en van Lisjoci, op 3 km. ten Z. O. 0ud jS; houdt volgens hem geen steek daar van Nangking. het vaak voorkomt dat na den dood van den veroordeelde processen opnieuw ter hand Tsjang Tso Lin en Woe worden genomen om den doode in eere te Pei Foe. herstellen. Het gerechtshof heeft den advo- Uit Hankau wordt gemeld, dat de troepen caat reeds te verstaan gegeven, dat het van Tsjang Tso Lin naar het Zuiden opruk- nieuwe proces overbodig en slechts verspil" ken in de provincie Honan. De troepen van hng van tijd en geid js> daar Socrates reeds Woe Pei Foe worden gedwongen zich naar het sedert eeuwen in eere hersteld is en als een Zuiden terug te trekken. Men gelooft evenwel der beroemdste mannen der wereld wordt niet, dat Tsjangs troepen verder zullen op rukken uit vrees, dat zijn verbindingen zullen worden afgesneden door de troepen van ge neraal Feng, wiens troepen uit Shensi in Oostelijke richting oprukken. Generaal Tsjang Tsjoeng Tsjang, die maarschalk Soen Tsjoeng Fang is opgevolgd als de verdediger van Sjanghai, zou volgens een bericht uit Sjanghai aan de „Westm. Gazette" de ontruiming van den sector van Sjanghai voorbereiden als gevolg van het feit, dat hij van de plaatselijke Chineesche koop lieden niet het door hem gevraagde geld heeft kunnen loskrijgen ter bekostiging van de ver dediging. In Fransche kringen geeft men uiting aan de meening, dat de Zuidelijke troe pen begin der volgende week Sjanghai zullen bereiken. Intusschen zijn Tsjang Tsjoeng Tsjangs troepen bezig inlandsche vaartuigen op de Whangpoorivier te requireeren, hetgeen weer zou wijzen op een nieuwe beweging in de buurt van Sjanghai. Al deze vaartuigen zijn naar Woosoeng gebracht, ten noorden van Sjanghai aan den Yangtse. De Buitenlandsche handelaren in China maken zich ongerust over het feit, dat de posterijen in tnkele deelen onder de con- tróle der Nationalisten staan. De Nationa listische regeering, ofschoon gekant tegen het recht van Peking, om de publieke dien sten te contröleeren, erkent het belang van een centrale contróle van den postdienst, doch is klaarblijkelijk niet bij machte te verhinderen, dat de arbeiderssyndicaten in de afgelegen districten de postkantoren volgens hun ideeën contröleeren. In enkele gevallen zijn de buitenlandsche postdirec teuren vervangen door mandatarissen der Koeomintang. Het overwicht der extre misten heeft de vrees vergroot, dat de doel treffendheid en integriteit van den postdienst wordt aangetast. beschouwd. Geen rechtbank kon hem schit terend er rechtvaardigen dan het nageslacht reeds gedaan heeft. Paradopoelos bleef evenwel op zijn stuk staan, daarbij betoogend dat het een eere plicht voor Hellas was, deze schandvlek op de geschiedenis der Helleensche recht spraak uit te wisschen. En daar hij zijn voor stel na de eerste afwijzing nog eens in den voorgeschreven vorm heeft ingediend, moet het hoogste gerechtshof zich in een zijner eerstvolgende zittingen wel officieel met de zaak bezig houden. In de groote algemeene samenkomst van den kath. vrouwenbond in Engeland werd een verslag gegeven, ter gelegenheid van de verkiezingen van eene nieuwe presidente, en wel voor de laatste jaren. Is een der belangrijkste punten werd het oprichten van een vakschool te Bethlehem genoemd, alwaar de jonge Arabische meisjes behalve dat zij een handwerk leeren, ook on derwijs genieten in den Katholieken gods dienst. Een verdere verdienste van den Bond is het inrichten van een godsdienst op de groote tranatlantische booten. De bond, die in 97 steden van Groot-Bri- tannië is vertegenwoordigd, heeft ook de zorg voor de meisjes-padvindsters ter hand genomen. EEN JAARLIJKSCHE WERELD MISSIEDAG. De Centrale Raad tot het verbreiden van het Geloof, heeft aan den Paus voorgesteld een jaarlijksche Missiedag in te voeren. De Paus heeft dit aangenomen. NIEUWE VERVOLGINGEN IN CHINA. Ongeveer 30 Katholieke priesters en non nen, die door de dreigende houding der Chi neezen de vlucht naar Honkong hadden ge- EEN JESUIETENMISSIQNARIS ALS NAVORSCHER. Pater Emil Licent S. J., is een der meest beduidende kenners van China. Hij is doctor in de natuurwetenschappen en behoort sedert 1914 als Missionaris tot het Jesuieten-Vika riaat van Sien-hsien (China). Tot zijn arbeidsveld behoorde het stroom gebied van de Gele Rivier in Noord-China, tot welk gebied de volgende 8 provincies behoorenSchangtung, Tschely, Schansi, Monan, Schensi, Kansu, Mongolië en Ooste- lijk-Thibet. In den tijd van 12 jaar heeft hij alle deze provincies doorkruist, en hierbij een weg van rond 30.000 kilometer afgelegd. In het jaar 1923 ontdekte hij in het plateau van Ordos (Zuid-Oosthoek van Mongolië) fossiele resten van een mensch, die volgens het oordeel van vakgeleerden uit den ouden steentijd stammen het was voor de eerste maal, dat een dergelijke vondst hier werd gedaan. Bovendien verzamelde hij nog 18.000 kilo fossiele overblijfsel uit het ter tiaire tijdperk. De door Pater Licent bij elkaar gebrachte verzameling op natuur historisch gebied, welke gedeeltelijk in musea is ondergebracht, gedeeltelijk zich in het Museum der nieuwe Jesuietenuniver- siteit te Tientsin bevindt, bevat o.a. 8000 soorten planten, monsters van 350 verschil lende soorten boomschors en houtsoorten verder eene uitgebreide verzameling van mossoorten, zwammen, korstmos e* algen 2500 vogelhuiden met 300 vogelnesten, 300 verschillende kruipende dieren en 800 vischen Zoomede tallooze insecten en spinnen. Pater Licent is thans 51 jaar oudzijn voornaamste werk „Le compte-rendu de dix annees de voyage et de séjour en Chine!', bevat 296 bladzijden, groot formaat. LA UNIVERSALA SPESMILA BANKO. In de „Holanda Esperantisto" d. d. 3 Maart j.l. lezen wij de volgende WAARSCHUWING. De Nederl. Esperanto Vereeniging La Estonto Estar Nia raadt allen aan, alvo rens mej; de nieuw gestichte „Universale Spestnila Ban'ko" postbus 1 te Laren, in rela lies te -treden, vooraf informaties te vragen aan den Secretaris van L, E. E. N„ Ceintuurbaan 188, Amsterdam-, Het overnemen van deze waarschuwing door andere bladen wordt verzocht, ESPERANTO DOOR RADIO. Esperanto treft men bijna in elk radio programma aan. Nu hebben de radio-stati ons in België -het ook in hunne program ma's- opgenomen. Het station „Radio Belgique" te Brussel kondigt een Esperanto cursus- in het Fransch, en het station „Radio Zoölogie" te Antwerpen een dergelijken cursus in het Vlaamsch aan. Het station te Stuttgart, waarvan de uit zending gehoord wordt in Wurtemberg (Elzas) en in een gedeelte van Zwitserland, waarin in 't Duitsch het meest gesproken wordt, heeft in zijn programma opgeno men een tiental redevoeringen betreffende het vraagstuk van de hulpwereldtaal in verhouding tot het Vaderland, de draad loze telegrafie, de luchtvaart, de school, de wetenschap, de diplomatie, de sociale politiek en de ambtenaren. De laatste Esperanto cursus uitgezonden per radio door het station te Minneapolis, Vereenigde Staten van N .Amerika, heeft aangetoond, dat de belangstelling voor Es peranto in Amerika grooter wordt. Meer dan 1200 luisteraars bestelden een Espe ranto spraakkunst. ESPERANTO BIJ DE BLINDEN. Esperanto wordt in bijna alle blindcn- s-molen donderweren, ook al omdat het drukken in relut Braille schriit van boeken enz. in elke nationale taal zeer duur en daardoor beperkt is, terwijl de blinden van alle landen reeds een groot aantal weiken in Brailleschrift als gemeenschappelijke literatuur bezitten, alsmede een zeer ver breid internationaal tijdschrift ui'gevcn. Hef eerste Radio tijdschrift m Esperanto voor blinden is juist verschenen bij de groote Fransche uitgeverszaak Chiron te Parijs. ESPERANTO EN DE VREDEBOND VAN DUITSCHE R, KATHOLIEKEN. De Vredesbond van Duische R, Katholie ken heeft in zijn vergadering te Münster o.a. besloten, het leeren van Esperanto door zijn leden ten sterkste aan te bevelen .daar hierdoor de daadwerkelijke samenwerking met den Internationalen R. Katholieken- bond tot stand zal komen. DE WETENSCHAP EN ESPERANTO. In het verre Oosten gebruiken d-e geleer den hoe langer hoe meer het Esperanto. Het observatorium op den berg Taten, nabij Tokio, heeft onlangs in deze taal zijn uit gebreid weerkundig rapport over 1926 ge publiceerd. Sedert verleden jaar wordt door de Ja- pansche geneesheeren in het Esperanto en het Japansch een wetenschappelijk tijd schrift ..Psikiatrio" uitgegeven, waarin de vraagstukken betreffende ziels- en zenuw ziekten, onder leiding van Dr. Junko Sibaia directeur van het Imura-Bioin hospitaal te Hatagaya, nabij Tokio, behandeld worden. HET GROOTE SPAANSCHE WETENSCHAPPELIJK WOORDENBOEK EN ESPERANTO, Het voorbeeld door het groote Spaan sche lexicon „Espasa" gegeven, is van veel beteekenie, In dit grooische werk staat in de nomenclatuur van alle woorden de ver taling in verschillende talen, waaronder ook Esperanto, ESPERANTO EN DE POST, Wij vermeldden reeds het gebruik van Esperanto in den Russischen postdienst. In den laatsten tijd geeft de Sovjet postadmi nistratie antwoord briefkaarten met een op schrift in het Russisch en Esperanto uit. RUIZE-RIJMEN. Zoomin als Clinge Doorenbos, J. van Riemsdijk, Speenhoff en andere vaardigs makers en zangers van liedjes en rijmvaer- zen, zal Charivarius in den lande een on bekende zijn. Hij heeft er zeker evenveel recht op als de bovengenoemden. De velen, die hem kennen en zijn bijdragen in week bladen hebben gelezen, zullen met vreugde dezen derden druk van Ruize-Rijmen, door de firma Tjeenk Willink in een donkerroo- den band met toepasselijke teekeningen gestoken, begroet hebben. In ons land, waar dc zolders kraken van dichtbundels en haute-literaturen (het beeld is reeds oud geworden!) en onbenullige romannetjes met een stijl van gehakt hout bij duizenden ge lezen worden, is zulk een boek met pak kende, scherpe, leuke, sterke-, vlotte en humoristische stukjes welkom. Al voorziet het in geen „dringende behoefte'' welke pretentie de schrijver allerminst zelf zal hebben het bezit in de boekenkast zal niemand betreuren. Ook humor: al schrijft. Charivarius in het voorwoord, dat enkele rijmen bij ongeluk misschien een min of meer komisch effect hebben, verschillende versjes zijn van een frisschen, origineelen humor, die onweer staanbaar tot een lekkere lachbui opwekt. Met enkele zinnetjes haalt hij het onzinnige en belachelijke naar voren, zooals bij een spiritistische seance: 't Begint met een Largo van Handel, Dat maakt ze wat melig en mak. Dan zijn ze goed gaar voor den zwendel, En steek je ze zoo in je zak. Dc oorlogsliedjes uit de „Groene" zijn ook in den bundel opgenomen. Had men veel gemist, als ze waren geweerd? Ook Charivarius heeft niet verborgen naar wel ken kant zijn antipathie in dien feilen tijd uitging en misschien was lïet beter geweest zijn gedrag in deze te bepalen naar het beginsel van op-allebei-is-iets-san-te-merken, uitgedrukt in „De Ilochkultur en de 'bloo- mingforeigner". Na de ramp van Augustus '1914 is wel ieder overtuigd van sommige zegeningen der beschaving. Of hier echter beschaving identiek is met Christendom en of er niet minder van die zegeningen zouden zijn, als de beginselen van het Christendom meer werden beleefd? Daarom is het liedje van lastige Klaasje minstens wat simplistisch, evenals, maar op een andere manier, „De criticus". Over politiek, gebruiken, taal, kunst, de huldigingsmanie, plaatselijke blaadjes en honderd en een mis- en wantoestanden en belachelijkheden, die iedereen ziet, maar niet zooals Charivarius, laat hij dan zijn spotverzen gaan. Pittig en raak, scherp en juist, rijt hij met een verbazingwekkende handigheid woorden en zinnen tot de vlotte stukjes aaneen. De origineele manier, waar op „De-twee-minuten-stilte" en zoovele andere onderwerpen worden behandeld, geeft ontspanning van het goede soort. En laat vooral iedereen het laatste cou plet lezen van het rijm, dat op de eerste pagina prijkt: Vcor de film of tingeltangel kijk j' om geen rijksdaalder scheel, Maar wanneer j' een boek moet koopen, is een kwartje je te veel. Lieve lezer.... hm, ja, heb je roe gekocht, dan ben je lief, Maar wanneer je me te leen hebt, en je leest me dan ben je een dief. ZONDAG 20 MAART. HILVERSUM 1650 M. 2.30 uur - Namiddag-concert, te geven door de Am- sterdamsche Orkestvereeniging in ..Artis te A'dam, Dirigent Frans v, Diepenbeek, 8 uur Persber. en sport-uitslagen. 8,10 uur: Concert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Willem van Warmelo; werken van Schubert, St. Saëns en Men delssohn. Coba Ryneke, piano-. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Licht orkest programma. Orkest en A. K. Winter, so praan. E. Isaacs, piano. 5.35 Vertelling uit het Oude Testament: The flight from Egypt, 5.506.20 Kinder-kerkdienst. 8.20 Studio-kerkdienst, 't Acton Bro'herhood mannenkoor. Het Hammersmith Brother hood Orkest, 9.15 Causerie: „The Gold Digger". 9.20 Tijds., weerber., nieuws, 9.35 Beethoven's Mis in D (2e helft). Koor en symphonie-orkest van Cardiff. Et Suddaby, sopraan. M. Foster, contra alt. P. Jones, tenor. H. Heyuer, bariton. 10.35 Orgelconcert door R. Goss Custard. 10.55 Epiloog. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.20 —1.05 Koorzang en preek. 1,052.10 Or kest-concert. 5.055.55 Concert door de Jazz Symphonic. 8.5010.50 Concert, Dansmuziek en zang. LANGENBERG, 469 M, 8.20—9.20 Con cert. 10,5011.50 Koorzang. 12.201.20 Kamermuziek (piano, viool, cello), 4.20. 5.20 Zitherconcert. 7.359.20 „De vogel koopman", operette in 3 acten van Zeiler. 9.40—11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 8.20—9.40 uur Relig. Morgenconcert 10.50— 11.40 uur Militair concert 11.40 12.30 uur Max en Paul. humoristen 12.301.50 uür Concert (piano en fluit) 3.504.50 uur Orkestconcert 5.20 uur „Siegfried", van Rich. Wagner 9.5011.50 uur Dansmu ziek, HAMBURG 394.7 M. 8.35 uur Mor genwijding 10.5011.50 uur Open luchtconcert 12.251.05 uur Or kestconcert 1.051.50 uur Kamer muziek 3.254,25 uur Vroolijk con cert 4.506.50 uur Orkes'.concert 7.2011.10 uur „Hasemann's Toch ten", volksstuk in 4 acten. BRUSSEL 509 M. 8.50^ uur Gala concert 9.50 uur Lezing 10.10— 10.50 uur Galaconcert, vervolg. Steecis het JVieuivste in Rac/io CaST* Vafihumt/r/e //er^ieif/r/yen r/ewjartiorr/^ MAANDAG 21 MAART. HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politicbcr. 3.304,30 Vrouwenuurtje door mevr. Rhe- monda. 56 uur Kinderuurtje, door mevr. Ant. van Dijk: 6.056.45 Concert door het H. D. O.-orkest; 6.457.15 Tuinbouwpraalje. Lezing door den heer Dix over: Voorjaarsbloemen en wat ver der straks aan de bloembollen in tuin en huis zal zijn te doen. 7.157.45 Engelsche les voor beginners; 7.45 Politieber. 10 uur Persber. 8,10 Een avond in Bergen- op-Zoom. 1. Kon. Erkend Fanfarecorps „Arbeid Adelt", dir. C. G. Govaarts; 2. De drie medewerkende zangvereenigingen on der leiding van H. J. Schutte; 3. Causerie door den heer J, C. Sloff, over: Bergen-op- Zoom en omgeving; 4. Chr. Zangver, „Ex celsior", Vrederust, Dir. H. J. Schutte; 5. Vioolsolo door den heer C. M. Stuben- rauch, pianobegel. van mej. N. de Kok; 6a, mej. K. Wijnmalen, alt; 6b. De hr. J. Fon- tijn, fluit; 6c. Sextet van de Afd. Bergen- op-Zoom van Toonkunst (sopraan-alt- viool-cello-fluit), pianobegeleiding mej. N< de Kok; 7. Gem. Zangkoor Ned. Herv. Ge meente, dir. H, J. Schutte; 8. Mevr. P. Tie-" man-Brand, sopraan; Mej. K. Wijnmalen alt; Mej. N. de Kok, piano; 9. Bergen-op- Zoomsch Strijkorkest, dir. M. Verbarendse; 10. Gem. Zangvereeniging „Crescendo dir. H. J. Scutte; 11 Harmonievereeniging „Een dracht maakt Macht", dir. J. Florst. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Daven- try-kwartet en solisten (sopraan, bas, bari ton, viool, piano). 1.20-2,20 Orgelconcert. 3.15 Voorlezing; Sailing alone round the world. 3.20 Lezing; The Balkan States. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Lezing; The move ments of living creatures. 4,50 Dansmu ziek 5.20 Iluishoudpraatje. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Orkestconcert. 6.45 Radio-bul letin. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Dram, critiek. 7.35 De sonates van Beethoven. Lamond, piano. 7,45 Spaansche causerie. 8.05 „For the love of Mike" (-rophone). Uit oude en nieuwe revues, vroolijke muziek en zang. 9,20 Tijds., weerber-, nieuws. 9.40 Lezing: Our plans for broadcasting the grand na tional and the boat race. 9.5511.20 „My programma", door A, Barrisler, 11,20 12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50 11.20 Concert, 12.502.10 Concert Or kest en Mme Kerlane- zang. 5.055.55 Concert Declamaties, viool- en pianomu ziek en Mme. Coudray, zang 9.05 11 uur Convine, spel in 1 acte, A. W.erelowska en Jvonneck, zang, LANGENBERG. 469 M. 10,20—11.20 Con cert. 12.501.50 Orkestconcert. 4.20 5.20 Kamermuziek voor blaasinstrumenten. 7,509.20 Noorsche gedichten en liederen. M. Leithner, R. Rieth, declamatie. - A. Frankel- zang. Gedichten van Jacobsen, Ibsen, Hamsun. Liederen van Grieg en Sinding. 9,4011.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1.50—7.05 uur Lezingen en lessen 7.50 uur Sonate voor piano C-dur op. 53, Beet hoven 8.20 uur „C-dur Mis", koor, orkest, soli, Beethoven 9.5011.50 uur Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 uur Orkestconcert 1.252,05 uur Kamermuziek 3.354,20 uur Lente concert 5.205,50 uur Vroolijk con cert 7.2011.10 uur Literair-muzik. kamerkunst. BRUSSEL 509 M. 8,20 uur 1 acte v. d. operette „Prima Donna" 9.15— 10.50 uur Orkestconcert, comedie. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTONS „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. 36 „Zijn vader was kapitein, maar ik weet niet of hij Charley heette." „Hij lijkt sterk op Charley Haughton. Weet ge ook of hij verwant is aan dien zonderling Darell?" „Op mijn woord, ik weet er niets van. Weieken heer Darell bedoelt gij?" „Het ligt zeker niet in de lijn uw schil derkunst om den heer Darell tc kennen, een der eerste mannen in het Parlement en een mijner bloedverwanten. Hij is advo caat geweest, maar den meesten naam heeft hij gemaakt als lid van het Lagerhuis. Alle partijen waren het er over eens, dat er geen post was, die hij niet met eer zou kunnen bekleeden. Maar hij was misschien te rijk, om belang 'te stellen in het nastreven van posten. In ieder geval, het Parlement werd ontbonden toen hij op het toppunt stond van zijn roem als rede naar en hij wilde niet herkozen worden. Maar komaan," vervolgde de schoone lady, „het is vandaag mooi weer ea we moeten er eens aan denken om naar Richmond terug te keeren.' Hierop begaf het gezelschap zich lang zaam in groepjes op weg. TWAALFDE HOOFDSTUK. Lionel kjm in den galanteriewinkel van het dorp geen pop vinden, die hij mooi ge noeg voor Sofie vond, maar hij kocht cr een, die de meer nederige menschen van het meisje, ruimschoot bevredigde. Daarna slenterde hij naar het postkantoor. Er waren verscheidene brieven voor Vance en één voo hem, van zijn moeder. Het was al laat geworden. Sofie moest honger hebben, al verklaarde zij het tegendeel. Ze gingen een fruitwinkel voorbij, waar de aardbeien en kersen er verleidelijk uitzagen, Achter het huis der fruitvrouw lag een tuintje, eigenlijk een vruchtenboomgaard, die er door de geopende deur aanlokkend koel uitzag en waarin kleine tafeltjes hier én daar verspreid stonden. Lionel cn Sofie liepen den tuin in, waar zij spoedig aan een der tafeltjes onder een appelboom een keur van versche vruchten zaten te eten. De knaap hield zeer veel van zijn moeder, maar haar brieven waren niet zoo, zooals een jongen ze gaarne leest. Niet alle moe ders begrijpen wat jongens zijn; hoe licht men hun gevoel van eigenwaarde kwetst; hoe vroeg ze zich man gevoelen en hoe zij hun geheimen en dwaasheden hebben Ken brief van mevrouw Hanghton bracht Lionel's prikkelbaar zenuwgestel gewoonlijk het lezen van den brief, dien hij nu had ontvangen, uitgeste'd, totdat de voldane eet- sloten brief open, doorliep den inhoud en rust na hun tocht over den langen, stoffigen weg, hem in een prettige stemming gebracht hadden. Langzaam brak hij het zegel los; er was een ar.dere brief ingesloten. Bij de eerste woorden veranderden zijn gelaatstrekken; hij uitte een zachten kreet en las haastig verder. Toen scheurde hij, alvorens den brief zijner moeder uit ta lezen, den onge sloten brief pen, ddorliep den inhud en wierp de beide brieven op het gras. Met het hoofd in de hand rustend, bleek hij aan een geweldige gemoedsbeweging ten prooi. Dc brief zijner moeder was van den vol genden inhoud; Mijn lieve jongen! „Hoe kondt gij zoo iets doen! Zoo in 't geheim! Buiten weten van uw eigen moeder! Dat had ik nooit van u gedacht! Misbruik te maken van mijn vertrouwen, toen ik u de brieven van mijn vaders neef lie lezen; aan hem zelf te gaan schrijven en dat in 't geheim! gij, die, naar ik meende, zulk een openhartig karakter hadt en die het mijne op prijs behoorde le stellen. Ieder die mij kent zegt, dat ik een vrouw ben uit duizend, niet om schoonheid of talent, (ofschoon ik ook daarover mijn bewonderaars heb gehad) maar om mijn goedheid, Ais echtgenootc en moeder kan ik zeggen, dat ik een voorbeeld ben geweest. Ik heb harde beproevingen met den besten kapitein gekend. Maar op zijn sterfbed zeidc hij: Jessica, ge zijt een engel, in heftige beroering. Instinctmatig M hij Na. dien t»d heb ik aanzoeken gehad, on noemelijk veel aanzoeken, maar ik wijdde mij aan mijn kind, gelijk ge weet. En wat ik doorgestaan heb met het verhuren van mijn eerste verdieping, weet niemand, en dan te leven van een weduwen-pensioen en dan op een kantoor te moeten komen om het te ontvangen! En dan te denken dat mijn eigen kind voor wie ik zooveel verdra gen heb, mij zoo wreed behandelen zou! Zoo ter sluiks, dat doorboort mij het hart, Mevrouw Suinan vond mij schreiend en vroeg: Wat scheelt eraan? Gij, die zulks een engel zijn, schreien als een kind. En ik kon mij niet weerhouden van te zeggen: het is een slangenbeet, mevrouw. Ik wil er niet eens naar raden, wat gij aan uwen weldoe ner (ik had gehoopt uw beschermer) ge schreven hebt. Het moet zeker iets ruws en onvoorzichtigs zijn, te oordeelen naar de weinige regels die hij me schreef. Ik kan ze wel uitschrijven voor u. Al mijn handelingen mogen gezien worden, gelijk de kapitein _mij zoo menigmaal placht te zeggen: „Jusseica, uw hart zit in een glazen stolp." En dat is ook zoo". „Mevrouw, zoo schrijft hij aan mij, uw zoon heeft goed gevonden, de voorwaarden te schenden, waarop ik u ten zijner behoeve ondersteunde. Ik sluit hier een antwoord aan hem in, dat ik u verzoek hem in handen te geven zonder het zegel te verbreken. Daar gij het geen onbescheidenheid hebt geacht, aan een knaap van zijn leeftijd brieven te laten lezen, die ik tot u alleen richtte, kunt gij het in mij niet afkeuren, indien ik gevolg geef aan uw eigen meening, dat hij in staat is voor zich zelf te oordeelen, over den aard eener briefwisseling en over de inzichten en het karakter, mevrouw, van uw zeer gehoor zamen dienaar." „Dat is alles aan mij. Ik zend zijn brief aan u, het zegel onaangetast, Ik maak er uit op, dat hij voor altijd met u heeft afgedaan cn dat uw carriere bedorven is. Maar als dit het geval mocht zijn, arm kind, dan heb ik bij die gedachte het hart niet, u nog meer te beknorren. Indien et zoo mocht wezen, o, kom dan naar huis, bij mij, en ik zal voor u werken en sloven en gij kunt met opgehe ven hoofd door het leven gaan en een fat soenlijk man zijn, zooals gij zijt van top tot teen. Stoor u niet aan hetgeen ik in 't begin gezegd heb, lieve jongen. Ge weet, ik ben wat driftig en ge hadt me pijn gedaan. Maar het kort uw bedoeling niet zijn, listig en in 't geniep te handelen; het was alleen uw eergevoel en het was mijn schuld! Ik had u de brieven tóet moeten loten lezen. Ik hoop, dat gij wèl zijt en vrij van dien naren hoest en dat mijnheer Vance U met behoorlijke ach ting behandelt. Ik vind hem wat tc opdrin gend en te fameliaar, ofschoon over hel geheel een aangenaam jongmensch. Maar hij is toch altijd maar een schilder. God zegene U, mijn kind; heb toch nooit weder geheimen voor uw arme moeder. JESSICA HAUGHTON De ingesloten brief bij dit moederlijk "pistel was van den volgenden inhoud. LIONEL HAUGHTON! „Er zijn menschen, die belccdigd zouden zijn door een brief, zooals gij cr mij een gezonden hebt. Ik niet. Op uw; jaren en onder de zelfde omstandigheden, zou ik allicht een brief in den zelfden geest ge schreven hebben. Stel u gerust.. Vooralsnog hebt ge geen verplichting aan mij. Ge hebt slechts terug ontvangen, wat u' toekwam. Mijn vader was arm; uw grootvader Robert Haughton kwam hem tegcmcet in d'e kos ten voor mijn opvoeding. Ik heb nu uw va ders zoon geholpen en zoo zijn we elkander niets schuldig Eer we evenwel besluiten niets meer met elkander te doen te heb ben, stel ik u voor mij een kort bezoek te brengen. Waarschijnlijk zult gij niet in mijn smaak vallen, noch ik in den uwen. Maar beiden zijn we fatsoenlijke mdnnen en we behoeven onzen afkeer van elkander niet al te grof te toonen. Als go besluit om te kemen, kom dan terstond, anders zoudt ge mij mogelijk niet hier vin den. Indien ge weigert, zal ik een gering denkbeeld hebben van uw verstand en uw karakter en binnen een week zal ik ver geten hebben dat gij bestaat. Ik moet hier nog bijvoegen, dat uw vader en ik eens gtoole vrienden waren en dat ik door af komst het hoofd ben niet alleen van mijn eigen geslacht, dat met mij uitsterft, maar ook van de Haughtcns, welke naam door uwe familie, ofschoon deze een jongere tak is, werd aangenomen. Tegenwoordig leert men waarschijnlijk aan jongelieden niet, om belang te stellen m zulke dingen. Ik heb het wèl geleerd. Huize Fawley, t.t. GUY HAUGHTON DART

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 12