Git tramwer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in aeM bladzijden. Plaatselijk Nieuws. Voornaamste Nieuws 1 1, T &Mf Leekepreeken. Verstrekt handelscredieten tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid. Zaterdag 19 Maart 1927« Jaargang No. 16S04 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechlen, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na liet ongeval Wordt er geluisterd? De gemeenteraadsverkiezingen. Het politiek aövies Begrafenis Pastoor G. W. van den Burg. DE STILLE OMGANG. Een verzoek. DE ELECTRISCHE TREINENLOOP Zeventig treinen HaarlemIJmuiden v.v. in dit nummer. ■m 1! x De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. NIEUWE KAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel ïraag- en aanbod-advertentiën W( ■egels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 el per regeL Bij contract belangrijke korting. AHe cbonné's op dit blad zijn, ingevolge de verse kerirtgs voorwaarden f QOJlfl »- Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7uJ) bij een ongeval met f O^fl - bij verlies van een hand, f 197 I tJUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop lhW." een voet of een oog; lull. bij verlies van een f Kf]| bij'n breuk van f *f| bij verlies f. ee® duim of wijsvinger1 been of arm; tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tJUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloopf 6'Jbl." een voet of een oog; duim of wijsvingerbeen of arm; andere vinger» 180. CONCENTRATIE. I gepast? Hoeveel overdrijving en gevaar ligt tiet Dehoort tot de strevingen van onzen tijd, om in alles te zoeken naar specialisa tie. En dan neme men „onzen tijd" wat ruim, want al vóór den grooten oorlog was het verschijnsel er, in zijn frissche opkomst zelfs nog sterker waarneembaar dan nu. Tegenover den alwetenden aesculaap, tegenover den deftigen dokter cf „meester" (gelijk onze grootouders den chirurg noem den) van vroeger hebben wij onze keel-, neus- en oordckters gekregen; de speciale kinderartsen, de dokters voor huidbehande ling en inwendige ziekten, de zenuwartsen in tien soorten, de behandelaars van tropi sche ziekten, de specialiteiten in kanker, in lever- en hartziekten, in suikerziekte, tuberculose enz. enz. 't Is voor een leek niet doenlijk om ook maar in het ruwe aan te geven, hce de medische wetenschap zich gespecialiseerd heeft. En gelijk het in de medische wereld gaat, zoo gaat het op liet geheele gebied der wetenschap, al heeft de groote massa dan uiteraard den besten kijk op en de meeste belangstelling in de geleerde heeren, die voer het heil van ons lichaam en ons zoo fijn bewerkt organisme zorgen, 't Is met de taal-, de wis- en natuurkundige vakken, de juridische en zelfs met de filosofie en the ologie al juist eender. Men behceft maar een lijstje van de hooglceraren aan onze Universiteiten na te kijken met de achter hun namen vermelde vakken om te duizelen van de specialisatie, waartoe de weten- schap gekomen is. En gelijk het in de hoogere regionen van het mensclielijk weten gegaan is, zoo gaa het niet minder in de groote levenspractijk. Heel ons leven staat onder den druk der specialisatie en differentiatie. Het onder wijs, hoog en laag, is er van doortrokken Telkens nieuw opkomende opvoedkundige systemen en leermethoden streven naar niets anders dan den aard van ieder kind afzonderlijk meer tot zijn recht te doen komen, het klassikale, het eenvormige hoe larger hoe meer terug te dringen en den, leerling gelegenheid te geven om ziin na tuurlijke gaven te ontwikkelen in de richting van die speciale vakken, waartoe zijn aan leg het meert drijft. En zelfs in de sociale zorg, voorzorg en nazorg, in heel dat wijde gebied van overheidsbemoeiing en philan- thropisch streven komt hoe langer hoe meer de neiging aan den dag om voor zieken en gebrekkigen, voor maatschappelijk onge- sc.hikten, voor armen en werkloozen, spe ciale maatregelen te treffen al naar gelang van ieders kwaal, milieu, van den oorsprong van zijn ongeluk, enz. Dan is er ten derde het groote terrein van economische voortbrenging, van de klein-nijverheid, den handel en de groot industrie. Een moderne, groote fabriek is wellicht het beste specimen van de spe cialisatie van onzen tijd. Iedere machine vervaardigt een onderdeel van het arbkel, dat in een ongelooflijk» korten tijd kant en klaar de werkplaats verlaat. Iedere machine wordt door één of meer werklieden bediend, die altijd dezelfde beweging maken, het zelfde wieltje draaien, dcnzelfden hefboom l.anteeren, die de knoopen op een weefge touw leggen, of andere mechanische be wegingen uur na uur maken. De specialisa tie is in het ambacht over heel de lir/:- toegepast. Onze ouderwetsche kleermakers zijn door de confectiefabrieken tot een lut tel aantal beperkt; en op de confectiefa brieken kent men slechts broeken-, vesten- en jassenmakers. De timmerman, die een huis helpt bouwen, krijgt de deuren en ra men, de dorpels en kozijnen kant en klaar van'de timmerfabrieken; in de drukkerijen zit de machinczetter voor zijn ingenieuse linotype als een typiste voor haar schrijf machine; giet een ander de looden cylinders enz., maar de ééne drukker, die van blanco papier een bedrukt stuk maakt, is een ver dwijnende soort. De voordeden van deze specialisatie lig gen voor de hand: wie zich op één en de zelfde, zeer beperkte taak toelegt, krijgt daarin een groote routine, bereikt de hoog ste productie van menscheliik kunnen op zijn gebied, wat de productie zeer ten goede komt, de behandeling bijna onfeilbaar, het inzicht helder en zeker maakt. Op de spe cialisatie is een lang loflied te zingen, maar als aan alle menschelijk streven is ook hier een donkere schaduwkant. Een medicus, die zich te veel in het onderdeel van zijn gekozen vak zou opsluiten, loopt gevaar er,kei maar de afwijkingen in een bepaald orgaan te zien en te vergeten dat het lichaam één groot organisme is, waarvan allerlei organen op elkander inwerken. Er ger is het met andere wetenschappen, waar de specialisten vaak hinderlijke krentenzif- ters worden en in hun zucht naar speciali seering met de meest dv/aze hypothesen voor den dag komen. Maar het grootste gevaar schuilt op de andere genoemde terreinen. Hoeveel kin deren zijn al niet het slachtoffer gewor- er b.v. niet in de op zich zelf goede bedoe ling om ieder kind naar eigen aard en aan leg te ontwikkelen? Zoo spoedig bepaalt de keus zich tot enkele liefhebberijen en blijft de prikkel uit, om ook die vakken onder de knie te krijgen, welke eenige meerdere moeite en inspsnnng kosten. Maar de grootste gevaren brengt de spe cialisatie in de productie. Wanneer wij b.v, naar Amerika opzien, dan lijkt dit land met zijn geweldige fabrieken het dorado voor de industrie, het paradijs ook voor de ar beiders, die met weinig werkuren en hooge loonen een zooveel gelukkiger leven moe ten leiden, dan de ambachtslieden in vroe ger tijd en nog achterlijke landen van thans. Maar ook hier is zooveel meer schijn dar, wezen. Onlangs immers verscheen er een merkwaardig rapport van het Amerikaan- sche vakverbond, dat ongeveer drie millioen leden telt en waarin over die Amerikaan- sche arbeidstoestanden onder meier deze merkwaardige bekentenis werd gedaan: „Sinds de federatie, ten tijde van haar oprichting, zich voor invoering van een achturigen arbeidsdag verklaarde, hebben in de methoden van voortbrenging ingrijpende wijzigingen plaats gevonden. In de groot bedrijven wordt een haast onberispelijke arbeidskracht ontwikkeld, waardoor het vermogen van den mensch om voort te brengen ontzettend gestegen is. De pro ductie-capaciteit van inddstrieele bedrijven is thans zoo groot, dat vele ondernemers soms gedwongen zijn gedurende vele weken per jaar hun poorten gesloten te houden. Uit regeeringsrapporten zou blijken, dat, indien verschillende basis-industrieën ge durende zes maanden op volle capaciteit werkten, deze meer zouden voortbrengen, dan tegenwoordig hun geheele jaarproductie bedroeg. De moderne productie-methoden de groote druk, waaronder gewerkt moet worden, de specialisatie, waardoor tal van arbeiders gedwongen zijn duizenden malen per dag dezelfde beweging te maken, heb ben tengevolge, dat het zenuwstelsel van den arbeider een spanning ondergaat, welke zeer enervcerend is, meer tot lichamelijke en geestelijke uilputting leidt, clan wanneer hij een aantal arbeidsuren boven zijn ge wone dagtaak werkte en het te verrichten werk het voortdurend gebruik van zijn eigen initatief en scheppende kracht ver- cischte." Ziedaar de keerzijde. In de gespeciali seerde arbeidsmethoden is de ziel van den arbeider ten gronde gegaan, is hij zelf niet ndeis dan een klein en vaak onbeteeke- nend deel van de machine en zeker een in eigen oog onbenullig deel van het ge heele bedrijf geworden. Het scheppende ge voel, de wetenschap zelf iets te verrichten, wat nut heeft, gaat verloren en daarmede de lust voor den arbeid. Hef vraagstuk zelf is er een om door de industrie, door de vakbeweging, door allen, bij den arbeid betrokkenen, zelf te worden opgelost. Tegen een al verder doorgevoerde specialisatie ziet men Trouwens reeds op ieder terrein al reactie komen. Voor ons geldt de gevolgen er van té zien voor den mensch van het oogenblik. En deze zijn veie en vérstrekkende. De oppervlakkigheid, de zucht naar ontspan ning en vermaak, de uithuizigheid, de lust naar het sensationeele, het avontuurlijke, naar al maar sterker prikkels moet voor een goed deel aan de eentonigheid van het moderne bedrijfsleven worden toege schreven, aan de afnemende liefde voor den arbeid, aan het geestdoodende van de dagtaak. Het eenige geneesmiddel is: concen tratie. Het opgroeiend geslacht zal moeten leeren zijn hart te verpanden aan groote en waardevolle dingen des levens, zal moe ten leeren boven al de duizenden nietig heden, welke het in ontspanning, sport, ver maak, dans en prikkellectuur vindt, zijn aandacht te concentreeren op zich zelf en het eigen levensdoel. Het gaat met den modernen mensch als met het kostschool meisje, dat plotseling, zonder leiding of voorlichting, op eens „in de wereld" komt Haar lacht en lonkt alles toe: het leven lijkt een zee van onuitputtelijke en onaf zienbare genietingen. Hoe groot is de af stand tusschen dat waandenkbeeld en de meestal duurgekochte ervaring, dat het ware geluk huist in den zeer beperkten kring van een eigen woning, een eigen ge zin, waaraan de vrouw haar natuurlijke gaven geeft. Zoo ook moet de moderne mensch weer leeren, dat al de duizenden dingen, die zijn aandacht komen opeischen. wanneer hij zijn dagtaak geëindigd heeft, meerendeels nietigheden zijn. Dat al die met felle kleuren lokkende bioscooptafreelen, die daverende lofredenen op tooneelspelers en musici, die uitbundige aankondigingen van sportgebeurtenissen, die aanprijzingen van nieuwe romanwerken, zooals b.v. naar het heet maar één in een eeuw verschijnt., dat al die lokkende gelegen heden met dans en muziek, met licht en kleuren, voor het meerendeel boerenbedrog en listige reclame-middelen zijn, bestemd om .zijn. verdeelde aandacht tot zich te trekken. Hij moet leeren, dat werkelijke voorname tallen op onzen aardbodem verschijnen, dat hij heusch niets van zijn waarde zal ver liezen, wanneer hij dezen of genen artist niet gezien of gehoord, deze of gene met veel lawaai aangekondigde demonstratie of uitvoering niet heeft bijgewoond, dit of dat boek niet heeft gelezen. Morgen maken de reclamebiljetten met nog grooter ophef gewag van nieuwere sterren, nieuwere lich ten, nieuwe prestaties. Boven die vergulde wisselvalligheden uit moet de moderne mensch leeren zich zelf te zien, leeren zich terug te trekken in eigen sfeer, een eigen levensdoel stellen, de wer kelijke levenswaarde leeren schatten. Con centratie in zich zelf! Maar loopen wij hiermee geen gevaar egoïsten en onsociale wezens te kweeken? Neen, integendeel! Wie in zich zelf keert en de levensdingen op juiste waarde leert schatten, die ziet eigen en anderer nooden beter en zuiverder dan de mensch, die, zoo genaamd van alles kennis neemt, zich „overal voor interesseert". Zulk een in zich zelf geconcentreerde werdt als een gevoe lige plaat, waarop de indrukken scherp in werken, en waarop het beeld de juiste ver houdingen, de juiste verdeeling van licht en schaduwen krijgt. Wat de moderne wereld noodig heeft is 't leven, den mensch en zijn levensdoel weer te leeren zien als één geheel en in de ware verhoudingen en waar de dagtaak te een zijdig beslag legt op een deel van zijn per soonlijkheid, daarvoor aanvulling te zoeken en het evenwicht te herstellen in een rus tig, verstandig, menschwaardig gebruik van zijn vrijen tijd. HOMO SAPIENS. UN den van de proefnemingen terwille eener kunst niet te grabbel ligt, dat waarlijk nieuwe methode of modegril op hen toe- greote genieën niet iedea*en dag met tien- jj S omgeving, om door de radio de amateurs te Met Voorjaar. I waarschuwen dat zij niet te vroeg de bol- De werkzaamheden vlotten goed. HetUen in het licht moeten plaatsen, en deed riet, dat als laatste bedekking op de bollen dit op eemgsz.ns humoristische wr,ze, door j r. p.. i te vertellen, dat een zekere mijnheer Ver ligt, wordt er droog afgehaald De bollen I vJ vf,rfp1_ zijn niet bijzonder vroeg. Eigenlijk laat, in verhouding tot het weinige winterweer. De verwachting was anders, schrijft „Kweekers- blad". De hyacinthen zijn, wat men in een vak term noem, „lui". Toch zijn de meeste nu van het laatste dek ontdaan, of, zoo dit niet is geschied, is men er toch druk mede bezig. Met het oog op het verspreiden van het zwartrand verdient het wel aanbeveling de bollen zoo vroeg mogelijk bloot te maken en in de gier te leggen. Het ontdekken, wanneer de bollen al flink boven den grond staan, brengt steeds gevaar voor verwon dingen mede. Het egbruik van potten neemt steeds toe. Vooral glazen potten, welke sterker zijn dan aarden potten, worden de laatste jaren veel gebruikt. De kweekers doen wel hun uiterste best om de bestaande onheilen te bestrijden. Op verschillende akkers worden asbest-ce- mentplaten aangebracht om den dauw_ en de daarmede gepaard gaande besmetting te weren. Valt ergens nog eens een plek zwartrand, dan wordt de verspreiding door deze afscheiding tegengegaan. De platen worden al dwars door geheel den hoek heen gezet, om te voorkomen, dat meer door de paden geloopen wordt dan noodig is. Het voorjaar brengt weer zijn zorgen aan. De kweeker moet er op bedacht zijn om van den beginne af aan alles in het werk te stellen om zijn kraam gezond te houden. De narcissenkweekers zijn begonnen met het naloopen van de partijen voor de narcisvlieg. De missende bollen worden er uil gehaald. De vraag mag echter wel ge steld: „Schenkt men wel voldoende aan dacht, waar de zieke bollen heen gaan?' De aangetaste planten uit de partijen ver wijderen is wel goed, maar toch maar half werk te achten, indien niet tegelijkertijd de vlieg onschadelijk wordt gemaakt door totale vernietiging. Aangetaste narcisbollen in een bosch, houtwol of op de porriehoop geworpen, zijn een gevaiar voor de omge ving. De larven van de narcisvlieg ontpopt pen even goed, soms nog beter, op den por riehoop en in 't bosch, dan in het vel.d Een maal ontpopt en vlieg geworden, kunnen zij zich voortbewegen en de narcissenakkers weder opzoeken. Men denkt met het ver wijderen, het netjes uitkokeren zijn plient te hebben gedaan, maar het is slechts half werk, als niet voor vernietiging van den aangetasten bol en de larven wordt ge zorgd. Hetzelfde geldt ook voor de aangetaste olanten uit de hyacinthenakkers. Met „painstaking care" wordt bed voor bed, plant voor plant, nagezien en rotte bollendie hebben geen waarde en worden daardoor veronachtzaamd. Hoe kan het anders verklaard worden, dat te Hille- gom, in het hartje van de hyacinthencul- luur zich een porriehoop bevindt, dat eer, erzamelplaats is van allen mogelijken uitval en van waaruit de besmetting zoo gemak kelijk kan beginnen? Ongelukkig hij. die zijn velden m de oost-zuid-oostelijke richting daarvan heeft liggen- Nu in het voorjaar de nieuwe gewassen wederom boven den grond komen, is het niet overbodig hierop bijzonder de aan dacht te vestigen. t Met oordeel en verstand alles in het werk gesteld om de cultures zoo zuiver mogelijk te houden. De heer D„ die wel eens spreekt voor de microfoon, had een buurman, in het bezit van een radio-installatie, vertelt het „Kwee kersblad." De buurman had liefhebberij er voor, had ook liefhebberij voor bollentrek- ken in zijn huiskamer en serre. Buurman wilde de bollen vroeg in het daglicht plaat sen. Mevrouw waarschuwde, dat dét niet goed was. De bloem moest eerst uit de nek van den bol zijn, voordat ze de warmte ver dragen kon. Mijnheer wist het beter en kreeg zijn zin. De potten en kistjes werden uit de kelder gehaald en in het daglicht en in de warmte geplaatst, met het bekende gevolg: een totale mislukking. Te vroeg binnen gehaald. De heer D. benutte dit voorbeeld uit zijn beek, die anders thuis niet veel te vertel len had, nu eens zijn zin gekregen had en wat de gevolgen ervan waren. Den anderen dag, toen zijn, buurman weg reed met zijn auto naar de beurs te Amster dam, balde hij zijn vuist naar den man van het tuinbouwpraatje, want de goede marf had vol belangstelling zitten luisteren naar hetgeen zijn buurman D. vertelde, niet we tende, dat zijn experiment ook het onder werp van het praatje zou uitmaken. Hoeveel erger werd het echter voor den huurman toen hij in Amsterdam op de beurS kwam, en successievelijk zijn beurs- vrienden naar hem toekwamen en hun spijt uitdrukten dat zijn boilengroei zoo mislukt was, hem beklagende, dat hij zoo onder de plak van zijn vrouw zat. Deze grap leerde eens, hoe vele personen, waarvan men het niet verwachten zou, naar dergelijke radio-praatjes luisteren. De Politieke Adviescommissie stelde in ha-e vergadering van gisterenavond haar Politiek Advies vast, nadat zij een gecom bineerde vergadering had gehad met de be sturen der R. K. Kiesvereer.iging -n van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Haar- lemmerliede en Schoten. Dit Politiek Advies luidt: 1. Mr, J. N. J. E. Heerkens Thijssen, 2. M. L. A, Klein, 3. W. J, B. van Liemt, 4. A. J. Loerakker. 5. J. Ph. H. Castricum, 6. H. J. L. Klein Schiphorst, 7. Mr. Dr. F. A. Bijvoet, 8. Ch. C. Wolff, 9. F. Keesen, 10. J. G. van Kessel, 11. H. J, M. Bartels, 12. Mr. H, L. M, Muller Brands, 13. Mevr. A. HoekstraZethof, 14. M.Emans, 15. T. J. M. Tonino, 16, N. Cobelens, 17. Mevr. J. Wiegant, 18. J, W. v, d. Berg (Haarlemmeriiede). 19. F. J. Hilterman, Over dit Politiek Adv^s zullen de leden der Kiesvereenigingen van Haarlem en der aangrenzende gemeenten, voorzoover woon achtig in de te annexeeren gebieden, moeien stemmen, zeer wellicht op Vrijdag. Zaterdag en Zondag eind der volgende week. Dit wordt weldra definitief medegedeeld. Over dit advies wordt eenvoudig gestemd met VOOR of TEGEN. Wordt dit advies goedgekeurd met 2/3 van het aantal uitgebrachte stemmen, dan zijn dezen de officiëele Katholieke candi- daten. Verklaart 1/3 van het aantal stemmen zich er tegen, dan is het verworpen en heeft een ledenvergadering plaats, waarin be zwaren kunnen worden kenbaar gemaakt. Alsdan treedt de Politieke Commissie, desnoods wederom de diverse besturen hoorend, in nieuw overleg. Zij kan haar aanvankelijk Advies hand haven of hetzelve wijzigen, doch dan heb ben 50 leden het recht een nieuwen candi- daat onder het Politiek Advies te plaatsen en dan wordt er gestemd over de rangorde, d. w. z. wie dan de meeste stemmen op zich verecnigcn, komen in volgorde onder elkaar. Vrijdagmorgen vend te Nederhorsl den Berg onder groo'e deelnemende belangstel ling van geestelijke en wereldlijke autori teiten de uitvaart pLats van het s obelifk overschot van den Zeereerw. Pastoor G. W, v, d. Burg, in leven Pastoor aldaar, vroeger rector van de Witte Zusters te Haarlem. Bij de doodenme'ter. 's avonds tevoren gehouden was agens Rector Spec» van Amsterdam, diaken kapelaan v. Dijk van Overveen, subdiaken kapelaan Tepe van Ankeveen. Als candores fungeerden kapelaan W. Dessing van Rotterdam en kapelaan H. Dro-st van Nedcrhorst^ den Bsr^. Van de ^elejjenheid om het -s oficli/.i overschot van den beminden Pastoor ie zien en voor zijn zielerust te bidden, had den vele parochianen 's middags in de kerk gebruik gemakt. Van Vrijdagmorgen 6 tot 9 uur naderden de meeste parochianen dot de H. Tafel of woonden het ld. Misoffer bij. Te half tien uur begonnen de Lauden. Agens was Deken G. Maat, Pastoor van O. Bui'.enveidert, diaken kapelaan Bran- denhof van Amsterdam-, subdiaken kape laan van Dijk van Overveen. Kapelaan Drost van Nederhorst den Berg fungeerde als c fremoniarius. Met dezelfdè assistentie als die van de Lauden begon te 10 uur de plechtige Uit vaartdienst. De kerk en het Priesterkoor waren geheel bezet. Onder de Eerw. Flee- ren Geestelijken merkten wij op: mgr. P. Stroomer, deksn van Amsterdam, Deken TI. A. Th. van Dam uit Den Haag, Deken A. J. C, 'Schraag uit Schiedam: verder Pastoor Cclla, Rector Huibers. beiden uit Ams er- dam, Pastoor W. Dirken van Rotterdam, em.-pastoor C. Devoghel, de buurt-pasdoers van Ankeveen en Kortehoef en vele Gees telijken uit het Kckonaat Ouwerkerk, On der de aanwezigen bevonden zich ook B. en W. van Nederhorst den Berg, de plaat selijke dokter en het vol'allige bestuur van de Processie-Broederschap van het H. Hart, waarvan de overleden Pastoor president was. Het zangkoor voerde op waardige winze en devote wijze de Gregoriaansché Mis gezangen uil. Na de H. Mis hield de oud-kapelaan van Nederhorst den Berg, W. Dessing, de lijk rede. Spreker had tot tekst gekozen hoofd stuk 20 vers 35 uit de Handelingen der Apost. Bea ius est magis dare quam ac- cipere: het is zaliger te geven dan te ont vangen. Na de absoute werd het stoffelijk ovcr- scho', door eenige leden van den R.-K. Volksbond gedragen, grafwaarts gebracht en in een nieuw gebouwd Priestergraf neergelaten. Allen waren zichtbaar onder den indruk van deze droeve plechtigheid. Het Bestuur van het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam heeft dit jaar enkele nieuwe maatregelen genomen ten einde een goede orde en een geregetden gang der telken jare vermeerderende deel nemers aan den nachtelijken tocht Zondag a.s, te verzekeren. Vroeger dan thans ge schiedt kan niet begonnen worden en heel den nacht door golven de duizenden door de soms zéér enge straten van oud-Amster dam. Daarom heeft reeds voor jaren het Bestuur er over gedacht te bewerken, dat sommige deelnemers b.V sommige groe pen van buiten of congreganisten e.a, uit de stad een anderen nacht ko-^n om den Zondagnacht te ontlasten. Z H. de Paus heeft reeds den vollen aflaat voor heel het octaaf toepasselijk gesteld. Intusschen heeft het bestuur hiertoe nog niet het initiatief genomen. Ten einde nu toch te zorgen dat Zondag nacht de tienduizenden regelmatiger verder trekken kunnen en op tijd hun aangewezen kerkgebouw kunnen bereiken (een nieu we moeilijkheid is dat de oude kerken der binnenstad successievelijk verdwijnen) zal het bestuur een proeve nemen met een nieuwen maatregel. De deelnemers zullen thans nl. onmiddelli'k van het Soui links de Kalverstraat inzwenken. dus niet meer door de nauwe Begijnensteeg gaan. Ze trekken dan nu sneller verder door de Kalverstraat in de richting van den Dam. Een veel snel ler en regelmatiger optrekken wordt hiervan verwacht. Bii het terugkomen door de Tak- steeg in de Kalverstraat zullen de deelne mers op een bepaald punt slechts bij tus- schenpoozen worden toegelaten, ten einde in de Kalverstraat zelf slechts twee en geen driestroomen, zooals vroeger te verkrijgen, We behoeven de te treffen maatregelen hier niet te ditailleeren, maar verzoeken alleen den deelnemers stil en stipt de aanwijzingen der bestuurderen te willen opvolgen, ten ein de hopeloos aldus een regelmatiger en snel ler doortrekken der duizenden te bewerken. Ieder werke dus mede voor het beoogde Mocht de proeve niet slagen, dan kan ieder oogenblik de oude maatregel worden her steld. Men zij dus van goeden wille, en vooral zij, die uit de Nes naar d.e Taksteeg trekken, moeten soms even geduld oefenen en wachten ten einde juist het geheel van den ommegang regelmatier te doen aan. Een beroep wordt gedaan op aller medewerking. Het bestuur waarschuwt ook een enkel strooibiljet of courant te willen aannemen of koopen. Het is steeds het dringend ver zoek van het bestuur en zijn geestelijken moderator Amsterdams Deken geweest, dat met niets wordt gecolporteerd. Wat dus eventueel zou worden aangeboden is geen katholieke lectuur, al zou men het ook als zoodanig presenteeren. Men beware vooral orde en stilte. De Stille Omgang blijve: een stil gebed, zonder eenige uiterlijkheid. Naar wij vernemen zullen in de eerste helft van April, vermoedelijk den tienden van die maand, de electrische treinen op het traject Rotterdam—Haarlem V.V. m dienst worden gesteld. Voorloopig zullen slechits de snel-stoom-treinen vervangen worden door de electrische z.g. stopsnel- treintjes, welke evenwel nog niet op stoom- snelheid zullen rijden. Dit zal eerst ge schieden van 15 Mei a.s. af, tot zoolang Het politiek advies betreffende de samenstelling der groslijst van de Gemeen teraadsverkiezingen te Haarlem van da P. A. C. uit de R. K, Kiesvereeniging. De R. K, Staatspartij en de R. K. V„»Vs- oartij; publicatie der gevoerde onderhen» delingen. De Eerste Kamer zette de behandeling van het verdrag NederlandBelgië voort. Mr. A. J. Graaf v. Randwijck. f De pensioeneering van intercommnnaal trampersoneel. Inzake de botsing tusschen trein en autobus te Rilland-Bath, verklaarde de Kantonrechter zich onbevoegd om van de feiten kennis te nemen. De vaste besneler van den Stadsschouw burg te Amsterdam; een nieuwe sollicitant? Binnen 7 uur van Rotterdam naar Marseille; een mooie prestatie voor de mail dienst naar Indië. De uitkomsten der arbeidsmarkt 1926. De malaise in de Maastrichtsche indu strie; dn R. K. Fabrieksarbeidersbond zendt een motie aan den ministerraad, H. M. de Koningm zal in de 2e helft van Mei hasr jaarlijksch bezoek aan de Hoofde stad brengen. Schandelijk optreden ven den rapaljaen Coremans in den Rofterdamschen gemeens ieraad. Ingevolge de Schund- en Schmutz-wet zijn te Stuttgart een aantal wetenschappe lijke werken in beslag genomen. Een tornado her": gewoed fn Arkansas; acht dooden, vijftien gewonden. De strijd in China concentreert zich om Nanking, waarvan de val wordt verwacht. Te Sjanghai is de algemeene staking afgekondigd. Barometerstand 9 uur v.m., 776 Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 6.40 en overmorgen cm 6.42. Groote Houtstraat 187, - Tel. 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht Verzegelde rakken Ook A'dam, Hilversum, Bussum, Leid n geldt dus de snelheid die thans de stoom treinen bereiken. Van en naar Flaarlem zullpn acht treinen voorloopig in dienst gesteld worden. De vertrektijden van Haarlem zullen als volgt zijn: (Richting Rotterdam) 7.19 uur v.ml 9.49, 1236, n.m., 14.16, 16,15, 18, 1850 en 22.19. De electrische treinen van de richting Rotterdam, komen te Haarlem aan: 8.19 uur v.m., 9.36, 11.36, 13,15, 16.53, 18.21, 19.24, en 22.58. Voorts zullen nog onderscheidene treinen ingelegd worden van Rotterdam naar Delft, den Haag en Leiden. In den loop van den zomerdienst zullen enkele stoomsneltreinen AmsterdamRot terdam vervangen worden door electrische treinen, echter met de snelheid van stoom treinen. Bij invoering van den Winterdienst zal de stroomsnelheid ingevoerd worden. HaarlemIJmuiden. Op 15 Mei a.s. zullen op het traject Haar lem—IJmuiden de electrische treinen gaan rijden. Ingevoerd wordt een hahuurs-dienst. De eerste trein van Haarlem naar IJmui den vertrekt 's morgens om 6.32 uur. Be laatste trein vertrekt in aansluiting op den treinenloop van Amsterdam om 23.50 uur. Op den Zondag vertrekt de eerste trein om 7.32 uur v.m. Van IJmuiden naar Haarlem vertrekt de eerste trein om 7.00 uur 's morgens, verder om 't half uur, terwijl de laatste trein om 23.50 uur vertrekt. Zondags vertrekt de eerste trein om 8.00 v.m. In de week loopen dus op dat traject 35 treinen heen en 35 treinen terug, inderdaad een geweldige verbetering. De concurrentie met de autobusdiensten wordt dus wel scherp aangepakt. J' ik«iiZ& WÈÊMii& mÈm& Interieur van de nieuwe St. Josephskerk te Hillegom, die heden werd ingewijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1