Brieven uit Frankrijk. Het Zwitsersch Staatsbestel. Hoüandsche roem in den vreemde. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 19 Maart 1927 GEMENGD NIEUWS. Een muizenplaag in de Tielerwaard. Lenteboden, die... het slachtoffer worden. Utrecht gaat steeds meer bezuinigen. Lijk opgehaald. Een klok met een wijzerplaat zonder cijfers. De vaste bespeler van den Stadsschouwburg te Amsterdam. RECHTZAKEN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Het nieuwe brandalarmsysteem in de Hoofdstad. Een eigenaardig jongmensch. De malversaties te Dodewaard. RADIO-NIEUWS. Het succes op Broadcasting- gebied. SOCIAAL LEVEN Het ledenaantal der R. K. Vakbeweging. Het R. K. Werkliedenverbond en de R. K. Werkgevers. KERK EN SCHOOL De oudste missionaris van Afrika. De zwaar beproefde missies van China en Mongolië. Koninklijke onderscheidingen. INGEZONDEN. WERKLOOSHEID EN tDENTITEITSKAARTENWEE De werkloosheid, een kwaad, waar men in Frankrijk gewoonlijk heel weinig last van heeft, begint hier thans meer en meer vas ten voet te krijgen. Vooral in Parijs is het aantal van hen, die, zonder werk, cius zon der inkomen, met hun tijd eigenlijk geen raad weten,, groot. Ik heb het al eens meer betoogd, het rijzen van d'en franc en de daarmede geen gelijken tred houdende da ling der prijzen, is daarvan de hoofdoorzaak. De vreemdeling koopt hierdoor minder (10 francs moge, ongeacht den koers, voor den Franschman nu wel hctzelfce zijn, voor ons zijn 10 francs a 10 cents tweemaal zoo veel a's 10 francs a 5 cent) en daardoor heeft de handel een gevoeligen klap gekre gen. Dit is natuurlijk van terugwerkende kracht op de industrie. De handel verkoopt minder, kan dus minder gebruiken, waar door weer minder gefabrceerd behoeft te worden; het bekende cirkelgangetje dus. Met dat al echter zijn duizenden fabrieks arbeiders, kantoorbedienden, ateliermeisjes, enz. enz. zender werk. Vooral 's mddags, om een uur of twee, als de middagedities der voornaamste bla den uitkomen, valt het erg op, hoe groot de malaise hier ik heb het natuurlijk over Parijs eigenlijk is. Toevallig moest ik dezer dagen, juist tegen twee uur, door de Rue Réaumur, de straat, waar het bekende dagblad „L'In- transigeant gevestigd is. De straat deed me op dat oogenblik üenken aan het wandei- hoofd van 'n „Kur-ort". Voetje voor voetje, zonder dat iemand moeite deed zijn voor- buurman te passeeren, liepen de menschen er achter elkaar. Weliswaar ontbraken de traditicneele bekers kwalijk smakend, maar heilbrengend water, doch daarentegen wa ren allen bezig de, tegen hun kwaal de werkloosheid genezingbrengende, adver tentiepagina s van het zoo juist gekochte blad, tot zich te nemen. Om half drie, drie uur 's middags zijn hier aan de kiosken de avondbladen van den volgenden dag reeds te krijgen! De werkzoekende wacht daar echter niet op en zorgt om half twee voor het bureau te zijn van het dagblad, waarin hij dien dag de gelukaanbrengendc advertentie hoopt te vnden. Om kwart voor twee ongeveer be gint dan de verkoop der losse nummers, waarbij het ongeveer zoo toegaat als bij ens bij n druk bezochten voetbalwedstrijd. Henderden menschen staan in de rij, ge duldig hun beurt af te wachten, het geld liefst gepast in dc hand, want het moet vlug gaan, dat is het belang van allen. En dan, meestal reeds voor ze het gebouw uit zijn, beginnen ze met het bestudeeren der annonces. Is er iets bij, dat geschikt lijkt, dan gauw naar de „metro", van de metro weer cp de tram of met de bus, daarna meestal nog een eind loopen en dan.... is heel dikwijls de plaats reeds ingenomen, is men niet geschikt of en dat is neg het gunstigste mag men mee concurreeren met tien, twintig anderen, om één plaats. Inderdaad, de werkloosheid is heel erg op het cogenblik in Parijs. En ze doet zich daarom nog te erger gevoelen, omdat het vc.or de Parijzenaars iets geheel nieuws is. Het is als met een onbekende ziekte, waar tegen de medici nog geen geneesmidde len weten en die daardoor des te gevaar lijker is. Het is dan ook eigenlijk wel begrijpelijk, dat de vreemdelingen, die in Parijs in be trekking zijn het kleine aantal te ver vullen plaatsen nog kleiner maken slechts no'ode geduld worden. En er zijn er wat in Parijs werkzaam! En aangezien de vreemdeling, als hij zonder betrekking is, meestal weer naar zijn land teruggaat, dus in Parijs bijna nooit werkloos is is bet net alsof de werkloosheid slechts onder de Franschen zelf heerscht; wat de stemming jegens 'ffde indringers", zooals ze nu af en toe genoemd worden, er natuurlijk er niet beter op doet worden. Bovendien, niet alleen de houding van het volk, wettigt den indruk, dat de be kende Fransche gastvrijhed aan het minde ren is, ook v?.n officieele zijde is het op treden jegens den vreemdeling dikwijls verre van sympathiek. De houding der over heid is anders moeilijk te definieeren; ze is eerder eigenaardig dan streng. Zoo met de identiteitskaarten bijvoorbeeld; Er zijn twee soorten kaarten, de zoogenaam de luxekaarten, die frs. 375 kosten en be stemd zijn vcor hen, die in.Frankrijk wonen en er geen ondergeschikten werkkring heb ben. en de arbciderskaarten a frs. 40. De Franschen zelf hebben natuurlijk geen kaart ncodig. De dure kaarten zijn heel gemak- elijk te krijgen, die van frs. 40 daarentegen erbazend moeilijk. Dat is op zich zelf niet zoo erg;; trouwens, hef zou niet eens on billijk zijn, indien iedere vreemdeling, die in Frankrijk zijn bestaan vond, frs. 375 be taalde, daar dat eigenlijk alles is, wat men aan belasting enz. te betalen heeft. Nu er echter arbeiderskaarten tegen verminderen prijs te bekomen zijn. is het heel natuurlijk dat zij, die vcor zulk een kaart in aan merking komen, ook van hun recht gebruik wenschen te maken, temeer daar men met een „carte de luxe" geen ondergeschikten erkkring kan waarnemen. Zooals gezegd echter, is het zeer moeilijk zulk een frs. 40-kaart te bekomen; boven dien verstrijkt er tusschen aanvrage en ontvangst der kaart nog heel wat tijd. Aan gezien nu, een agent hier, net recht heeft, iedereen, zonder eenige reden op te geven zelfs, om zijn kaart te vragen en ieder, die haar niet toonen kan, moet arresteeren, lcopt men dus de risico als een gewoon. misdadiger aangehouden engevangen genomen te worden! Kan men dan den vol genden dag bewijzen, dat men een kaart aangevraagd heeft, doch dat de aanvrage neg in behandeling is, of men kar. bewijzen slechts voor korten tijd in Frankrijk te zijn, dan werdt men wel weer vrijgelaten, doch anders wordt men onmiddellijk dus zon der dat men ook maar den tijd heeft zijn zaken te regelen over de grens gezet! Dat is onbillijk; absoluut onbegrijpelijk ech ter is het volgende: Iemand heeft bijvoorbeeld zijn kaart aan gevraagd; cm de een of andere reden ech ter, meent men hem die niet te kunnen verstrekken. Soit. De persoon in quaestie nu, begeeft zich, na eenigen tijd tevergeefs gewacht te hebben, naar het Ministerie van Arbeid en zet daar zijn zaak uiteen: Dien dag heeft hij de kaart aangevraagd, toen naar bet commissariaat van politie in zijn „quartier" geweest, enz." Dan wordt 'hem echter medegedeeld, dat hij niet voor een goedkoope kaart in aanmerking komt. Dat alles is heel normaal. Nu echter het merk waardige; Zooals gezegd, is het verboden in Frankrijk te zijn zonder kaart. Wat ligt er nu dus meer voor de hand, dan dat de ambtenaar den betrokkene, nadat hij hem medegedeeld heeft, dat hij geen kaart van frs. 40 kan krijgen, zegt, dat hij nu eer. „carte de luxe" moet nemen, of anders het land meet verlaten? In plaats daarvan ech ter laat men hem kalm het „Ministre du travail", het hoofdkwartier der kaarten- beweging nota bene, verlaten, zonder kaart, hoewel het streng verboden is zonder kaart in Frankrijk te zijn! Maar als de eerste de beste politie-agent, dien de man tegenkom!, hem cm zijn kaart vraagt, wordt hij ge arresteerd, omdat hij er geen heeft, ofschoon men hem van het betreffende ministerie zelf, hoewel wetend dat hij geen kaart heelt, ongehinderd heeft laten vertrekken! Resumeerend zou men dus geneigd zijn aan te nemen, dat het niet verboden is m Frankrijk te zijn zonder kaart, doch wei, zich op dit vergrijp te laten betrappen door een politie-agent! H. de J. III. De uitvoerende macht wordt gevormd door den Bondsraad, bestaande uit zeven perso nen en gekozen voor den tijd van drie jaren; personen uit hetzelfde kanton mogen niet gelijktijdig lid van den bondsraad zijn; vaste praktijk is het tevens, dat de drie taalgebieden steeds in den bondsraad zijn vertegenwoordigd, alsmede de voornaamste partijen; alleen de socialisten hebben een hun aangeboden zetel om politiek-demago- gische redenen tot nog toe steeds geweigerd. De voorzitter van den bondsraad wordt ge kozen door de bondsvergadering voor den tijd van één jaar; het volgend jaar is hij noch als president, noch als vice-president herkiesbaar; usance is, dat de vice-presi dent het volgend jaar tot president gekozen wordt. De bondsraad vormt één geheel en kan slechts collectief handelen. Een éénhoofdig staatshoofd is in Zwitserland onbekend. Wel voert de voorzitter van den bondsraad de titel van „Bondspresident", doch speciale bevoegdheden, het vermeiden waard, heeft hij niet. De leden van den bondsraad zijn steeds herkiesbaar en worden geregeld her kozen. Het is vaste stelregel, dat iemand, die eenmaal tot lid van den bondsraad ge kozen is, dit blijft, zoolang hij zelf wil; hoogst zelden slechts is het voorgekomen, dat om politieke redenen bij het einde van zijn ambtsduur een lid van den bondsraad niet herkozen is. Er zijn er, die tot 30 jaren achtereen lid van dit college zijn geweest en 10 jaren behoort geenszins lot de uit zonderingen. De. bondsraad voltrekt de wetten en be sluiten, vaardigt verordeningen uit, dient bij de bondsvergadering wets- en besluiten- voorstellen in, houdt toezicht op de admi nistratie en beslist bij geschillen tusschen burger en administratie, waarbij het college dus min of meer als rechter in eigen zaak optreedt. Den bondsraad ontbreekt ten éénenmale het recht van sanctie of van veto. Ieder jaar moet hij aan de bondsver gadering rekenschap afleggen van zijn ver richtingen. In het systeem der grondwet is de bonds raad aan de bondsvergadering volledig on derworpen; 'meer dienaar en uitvoerder der van de bondsvergadering uitgaande bevelen <!an zelfstandig lichaam; een hoofdzakelijk administratief college, dat op verzoek van de bondsvergadering de door deze ge- wenschte wetsontwerpen nader uitwerkt. De bondsraad, wiens positie niet gebouwd is op of steunt op een meerderheid van het parlement, heeft geen vast program; in deze is hij in rechte slechts de uitvoerder van den wil der bondsvergadering; noch de bondsraad in zijn geheel, noch een zijner leden individueel treedt af bij verwerping van een van hem uitgaand voorstel; gehoor zamen en zich aan de beslissing der bonds vergadering onderwerpen, is steeds zijn standpunt en dat zijner individueele leden geweest. Uit eer. en ander blijkt wel, dat kennen, in Zwitserland niet bestaat. Trou wens, dit systeem zou in Zwitserland onbe staanbaar zijn, dank zij de werking van het referendum. Reeds vóór de invoering ervan was het onbekend en kenmerkten de regee ringen zoowel van bond als kanton zich door een zeer grooten stabiliteit, doch had het bestaan, het zou -spoedig met de invoe ring van het referendum verdwenen zijn, wijl het parlementair systeem zich nu een maal theoretisch noch praktisch met het referendum laat verzoenen. De praktijk heeft in Zwitserland een eenigszins andere toestand geschapen dan in het systeem der grondwet was gedacht. In werkelijkheid is- de bondsraad en de onder zijn leiding staande staf van ambtena ren, de bureaucratie, geworden tot het machtigste college in Zwitserland; het over wicht der hondsvergadering op den bonds raad is veranderd in een overwicht van den bondsraad op de bondsvergadering. Door dc zeldzame personenwisseling, die in den bondsraad plaats vindt, hebben de leden zich speciaal van de kennis de toestanden en verhoudingen kunnen doordringen en beheerschen zij veel beter de toestanden dan de log werkende bondsvergadering, die meermalen op de berichten en mededeelin- gen van den bondsraad, alsmede op de door hem verkondigde opinie is aangewezen. Door het bestaan bovendien van het refe rendum is de feitelijk onafhankelijke positie van den bondsraad nog in sterkte toegeno men. De bondsraad kan thans meer steunen op de daadwerkelijk naar buiten gebleken opinie van het meerendeel der bevolking en zich eventueel hiernaar oriënteeren. De stabiliteit der regeering in Zwitserland vindt naast dc afwezigheid van het parle mentair systeem, waardoor de bondsraad niet afhankelijk is van een wisselende, par lementaire meerderheid, zijn grond nog in vele andere belangrijke factoren, waarbij het volkskarakter een groote rol speelt. In Zwitserland is het een vaste regel, dat ieder, die een politieke rol in het eedge nootschap wil vervullen, deze eerst in zijn eigen gemeente en kanton moet hebben vervuld, en daar blijk moet hebben gegeven van staatkundigen aanleg. Hiermede heeft zich de gewoonte verbonden, dat de persoon vóór alles gaat en hooger geschat wordt dan het partij- of groepsbelang. Op persoon lijke eigenschappen en hoedanigheden wordt meer gelet dan op de politieke overtuiging. Daar komt nog bij, dat het volk zich ervan bewust is, dat het voor een groot deel de door de gekozen personen gestelde hande lingen eventueel weer ongedaan kan maken. Met des te grooter gerustheid kan het volk de leiding van den bondsraad volgen en zijn vertrouwen meer in de persoonlijkheid leg gen dan wel op de politieke overtuiging der bondsraadsleden doen steunen, waar het weet, dat in laatste instantie geen wet of belangrijk besluit door den bondsraad kan worden voorgesteld en door dc bondsver mee instemt en zich stilzwijgend mede accoord verklaart. De volksrechten hebben hier mede het vertrouwen in de persoon lijkheid opgevoerd en aldus wisselvalligehden in de executie vermelden. De terugslag van de zuivere democratie in Zwitserland heeft geleid tot een versterkte positie van het uitvoerend lichaam. Onjuist is het echter te meenen, dat referendum en volksinitiatief recht als zoodanig de hoofdoorzaken hier van zijn; reeds vóór de invoering der volks rechten deed het verschijnsel zich voor; da stabiele regeeringen van Zwitserland zijn veeleer de vrucht van historische ontwik keling, traditie en volkskarakter onder steun mede van het referendum. Aardig werd dit uitgedrukt in een hoofdartikel van het Zwit sersch blad „Der Bund" van 8 Juni 1924; „Het volk legt zijn behoefte naar stabili teit in dc regeering, zijn behoefte naar af wisseling in het parlement." Een en ander werd nogal uitvoerig bespro ken, omdat zoo menigmaal en dikwijls van zeer gezaghebbende zijde, wordt betoogd, dat de stabiliteit der Zwitsersche regcering een gevolg is van de werking van het refe rendum, waaraan dan de noodige conclusies voor Nederland worden vastgeknoopt. Doch juist hier blijkt het groote gewicht van den historischen groei, van den langzamen opbloei van een staatsrechtelijk instituut uit de his torische en traditioneele ontwikkeling. Het parlementair systeem zou in Zwitserland nooit recht wortel hebben kunnen schieten, wijl het een buiten het land ontstaan en buiten de staatsrechtelijke ontwikkeling liggend instituut is en de politieke .zeden en gewoonten van een volk zich nu een maal niet met één slag laten veranderen. Doch dit geldt evenzeer voor landen, waar de ontwikkeling anders is geweest. Wat in Zwitserland vanzelfsprekend schijnt, daartoe zou een ander land wellicht eerst na tal rijke botsingen, verwikkelingen en verwar ringen kunnen komen. „Men dwaalt, zoo men meent de Zwitsersche toestanden in Holland te kunnen invoeren, wijl de grond wetten op verschillenden grondslag zijn ge baseerd, zeide me eens en zeer terecht, een vooraanstaand Zwitsersch staatsman. Het referendum, in Zwitserland mede een oorzaak van de sterke positie van de exe cutieve, zou in andere landen hel tegen overgestelde kunnen bewerkstelligen. Dat de re'geering in Zwitserland stabiel is, de gehecle staatsinrichting goed functioneert en praktisch geen verstandig mensch er aan denkt, de democratische instituten door anderen te vervangen, het een vindt zijn oorzaak in het ander <:n in laatste instantie m het feit, dat Zwitserland de staatsinrich ting heeft, die het past, die langzaam, doch gestadig uit de staatsrechtelijke en histori- sche ontwikkeling van land en volk is opge groeid. Het is dan ook ondoenlijk één be paald feit als dé oorzaak of dé voornaam ste factor van de gesignaleerde verschijnse len aan te wijzen. Het een is onafscheidelijk van het ander; neemt men één steen weg, dan valt het geheele gebouw ineen. De Zwitser is in Zwitserland allereerst kantonsburger; dit belette een gecentrali seerde oppositie in den Bond; hij is nuch ter; dit deed volksinitiatieven, welke slechts utopieën waren, verwerpen; hij is vader landslievend; dit deed aanvallen op de wel vaart van het land afslaan; hij heeft eerbied voor de persoonlijkheid en vertrouwen in de gekozen personen; hierdoor werd het referendum niet gemaakt tot een middel om °e. regeering tot aftreden te dwingen en leidde anderzijds tot een niet te veelvuldige referendumsaanvrage; hij heeft een sterk saamhoorigheidsgevoel, waardoor werd be let, referendum en volksinitiatiefrecht als middelen te gebruiken om de eene cultuur en taal boven de andere te bevoordeelen waardoor mede menigmaal kantonale belan gen aan het algemeen bondsbelang werden opgeofferd; hij heeft zelfstandigheid in mee ning en oordeel, waardoor aan partijregee- ring en demagogenheerschappij den pas werd afgesneden; hij heelt een sterke tradi tioneele geest en een zeer grooten eerbied voor het historisch verleden, hetgeen aan vallen op de landsverdediging deed afslaan en klemeenng van de weermacht en tucht- ondenmjnmg onmogelijk maakt; dit heeft geleid tot een niet-militairistisch, doch in geval van nood zich verdedigend volk; hij heeft zin voor vrijheid en gelijkheid, het geen leidde tot wederzijdsche verdraagzaam heid en voorstellen, bcoogende een of andere bepaalde klasse van burgers ten koste van anderen te bevoordeelen, deed verwerpen, terwijl dit mede voerde tot een afkeer van te ver gaande staatsbemoeiing en het geven van ruime gelegenheid aan het particulier initiatief om zich te ontwikke len; de historische ontwikkeling van het land tenslotte heeft een te straffe bonds- centralisatie onmogelijk gemaakt; de con servatieve volksraad heeft nieuwigheden eerst lang en rijplijk doen overwegen; de sociale gelijkheid voorkwam tc felle'uit barstingen bij stemmingen. Zoo weerspiegalen zich overal in het Zwitsersch staatsrechtelijk leven ds hoofd eigenschappen van land en volk. MR. DR. F. A. BIJVOET. gon te gillen, ioen de bandiet bet wapen op den winkelier richtte, mei het gevolg dat Reilly, een kleurling, overijld den winkel verliet en vluchtte in een gereedstaande ta xi. De kreten van den eigenaar en de dame trokken de aandacht van agent van der Drift, die een voorbijkomende, auto op- eischte en daarin de achtervolging begon. De politieagent haalde de taxi in bij Melrose Avenue en dwong met de revolver in de hand tot stilstand. In de auto zaten Waddv en Reillv. Onder in de taxi lag een geladen revolver van 32 kaliber. Van der Drift hield dc mannen benevens den chauffeur, die later bij Morrisania Sta tion werd vrijgelaten, in bedwang. Een na der onderzoek in de taxi bracht aan het licht een bundel kleeding ter waarde van 100 dollar. Dit bleek de buit te ziin van een inbraak, een kwartier vóór de arrestatie ge pleegd bij Joseph Maurer. waar zij zich toe gang hadden verschaft door een raam van een nood-uitgang in te drukken. Midaerwiil begaven twee detectives zich naar het adres, door de gearresteerden op gegeven, waar zij inderdaad „der Dritte im Bunde" vonden, vermoedelijk wachtend op zijn kameraden. Toen de politie dezen man. Ford gehee- ten, fouilleerde, vonden zij óp hem een pandbriefje van twee costuums en een pels jas, die het eigendom bleken te zijn van John Learv, wonende 1284 Franklin Ave nue, bij wien op 17 December j.l. werd in gebroken, De pelsjas werd geschat op 300 dollar. Ford bekende, volgens mededeeling der politie, de goederen te hebben verpand. Hij werd eveneens in bewaring gehouden. Tn de kamers, door Waddv en Reilly be woond, vond de politie een groote hoeveel heid kleeren, juweelen en andere voorwer pen van waarde, voor een bedrag van meer dan 1000 dollar. Aangenomen wordt, dat deze goederen ontvreemd werden bij een serie inbreken, welke den laatsten tijd in Bronx hebben plaats gehad. Zij bekenden een vijftiental inbraken te hebben gepleegd; Ford werkte bij deze inhraken mee met Reilly. Hieruit blijkt voldoende van welk groot belang de arrestatie door den oud-Haar lemmer van der Drilt is geweest, die door zijn kranig optreden de hand legde op en kele bandieten, die geruimen tijd een be paalde stadswijk onveilig maakten. Van bevriende zijde wordt ons een knip sel gezonden uit een New Yorksch blad, waarin wij een relaas vinden over dc koene arrestatie van twee bekende inbrekers, be werkstelligd door een politieagent, met Peter van der Drift, eenHaarlemmer van geboorte! •et parlementair systeem, gelijk wij dat gadering aangenomen, zonder dat het er De kranige 25-jarige New-Yorksche politie agent, Peter van der Drift, een geboren Haarlemmer. De beteekenis dezer arrestatie wordt ver hoogd door het feit, dat ze leidde tot dc ontdekking van een serie inbraken, welke in een bepaald kwartier van New York, de Bronx, hadden plaats gehad in den laatsten lijd. Benjamin Waddy en Louis Reilly, de na men der inbrekers, werden gearresteerd door den politie-agent Peter van der Drift van Morrisania Station, na een achtervol ging in een daartoe door hem oDgeëischte auto. Reilly, zoo meldt het verslag, trad den delicatessen-winkel binnen, eigenaar Law rence Heinrichsen. 3056 3e Avenue en be stelde steur-sandwich. Terwijl Heinrichsen zich omwendde om het bestelde gereed te maken, trok Reilly een revolver en richtte die op den winkelier. Onderwijl zeide hij iets tot hem, dat Heinrichsen wegers een voorbijgaanden tram niet kon verstaan. Een dame, die in den winkel stond, be. Uit Gorinchem schrijft men aan het „U. N.": Zonder overdrijving kan gezegd wor den, dat de landbouwers in de Tielerwaard thans zuchten onder een muizenplaag. Hooi mijten van groote afmetingen, welke thans verscheept worden zijn doorvreten en ver vuild door muizen, zoodat duizenden kilo's hooi onbruikbaar zijn geworden. De hooi bergen zijn gedurende den winter de schuil plaatsen geweest van groote legers dezer knaagdieren, welke hun vernielingswerk rusteloos hebben voortgezet. In Grienden vindt men ze bij troepen. Daar richten ze groote schade aan het le vende hout aan. Het Naardermeer, in voorjaar en zomer het paradijs voor honderdduizenden vogels van allerlei soort, kan zich de laatste da gen verheugen in de speciale belangstelling der spreeuwen. De passagiers van de treinen door het Gooi zien geregeld dichte zwermen voor trekken. Jammer is het dat des avonds het schelle licht der locomotieven een nood lottige aantrekkingskracht op de vogels uitoefent. Zoo heeft een der treinen naar Amersfoort een ware slachting onder een spreeuwenzwerm teweeggebracht en lagen ter hoogte van het meer honderden dezer diertjes, met gebroken vleugels, dood of stervend tusschen de spoorrails. Zelfs von den er verscheidenen den doodop den locomotief. Door B. en W. van Utrecht is aan den Raad een uitvoerige nota gezonden, waar in zij mededeelen dat de post „Belasting naar het inkomen" op de begrooting 1927 verminderd kan worden van f 5.075.000 tot f 4.667.000, namelijk f 3.100.000 over het belastingjaar 1927/1928 en f 1.567.000 over het belastingjaar 1926/1927. De factor van de gemeentelijke inkom stenbelasting, die thans 0.52 K- bedraagt, zou op 0.67 1/2 moeten worden gebracht. B. en W. vinden dit evenwel te hoog. Zij zijn van meening, dat geen hoogere iactor mag worden geheven dan 0.65. In verband hiermede stellen zij voor om het daardoor ontstane tekort aan te vullen, door uit de algemeene reserve een bedrag van f 100.000 te pulten. Ter versterking van de algemeene reserve wordt voorge steld uit de reserve van het electrisch be drijf f 100.000 over te brengen naar de algemeene reserve. B. en W. wijzen er voorts uitvoerig op, welke maatregelen genomen zijn, waardoor een bezuiniging werd verkregen van f 176.078.50 en deelen thans aan den Raad mede, dat nog een aantal voorstellen zal worden gedaan tot bezuiniging, waardoor een besparing van de uitgaven verkregen zal worden van f 232,270. Voorts is nog een aantal andere voorstellen, waarvan vermin dering der uitgaven te verwachten is, bij B, en W. in ernstige overweging. Uit het Galgeven te Tilburg is het lijk opgehaald van den sinds verscheidene we ken vermisten jachtopziener A, K., wonen de te Moergestel, die in dienst was bij den heer W, aldaar. De zulten worden momenteel tn Amsterdam gegoten, zoodat in Juli de proefinstallatie volledig gereed kan zijn. In het oorspronkelijke plan, dat eenige jaren geleden werd opgebouwd, zijn slechts eenige kleine onderdeden veranderd. Hier toe behoort ook het automatisch verschij nen van het nummer in de seinzaal der brandweer, de gemeldhebbende schel aan gevende. Oorspronkelijk zou dit nummer door den seinzaalbeambte met de hand op een toetsenbord afgedrukt worden. Verder is als kleur voor de lantaarns tenslotte blauw gekozen, omdat de verkeerscommis- sie aanmerking had gemaakt op het rood, waarvan men dacht, dat het verkeerscom- plicaties zou veroorzaken. De andere wijzi gingen zijn van ondergeschikten aard en doen niets af aan de groote lijnen van het stelsel. In een der massieve torens van het Mer catorplein te Amsterdam, welke als schil der-ateliers verhuurd worden, is thans een moderne klok aangebracht met een wijzer plaat zonder cijfers. Wijzers zijn er wel! Deze klok zal de eerste zijn, welke ver licht wordt. Op de plekken, waar bij een normale klok de Romeinsche of gewone cijfers staan, hier door tegels gemaskeerd, komen electrische lampjes achter mclkglas en de beide wijzers krijgen ook lampjes, ten minste, wanneer het plan doorgaat, want de G. E. "W. heeft een beetje bezwaar tegen deze electrisch verlichte klok, want als er eens een lampje defect raakt, is het een heele toer, om er bij te komen. Ook de wijzerplaat van een kerk in de Chasséstraat wordt verlicht, opdat de be woners daar altijd weten, hoe laat het is. In de vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam deelde gisteravond bij de opening van de zitling de wethouder voor de Kunstzaken, de heer Wibaut mede, dat hij met de heeren Verkade en Verbeek, in verband met het, den vorigen dag door den heer Wierdels medegedeelde, een onderhoud had gehad. Spr. had dezen verzocht op schrift te stellen, wat er gebeurd is. Dit is geschied. Spr. zou dezen brief nu kunnen voorlezen maar eerst zullen B. en W. bera den, in welken vorm de brief aan den raad zal worden meegedeeld. In elk geval zal dit tijdig geschieden. De beslissing over de voordracht van den vasten bespeler, blijft dus nog aangehouden. Inmiddels is langs radio-telegrafischen weg de aandacht van West-Indië op deze proef nemingen gevestigd en kunnen thans spoedig ook van daar ontvangst-rapporten worden verwacht. Spoedig in werking. De proefinstallatie voor het nieuwe brand meldingssysteem te Amsterdam, zal, naar de „Tel." verneemt, spoedig geleverd wor den. Toen- de commandant der brandweer, de heer C. Gordijn Jr., met den directeur van den telefoondienst, den heer G. C. Snijders, alsmede met den hoofdingenieur van dien dienst, den beer C. E. A. Mait- land, verleden week een bezoek brachten aan de fabrieken van Siemens en Halske te Berlijn, bleek, dat de verschillende appa raten bijna gereed waren. Besloten is voor de proefinstallatie in Amsterdam-Oost en wel in Watergraafs meer en de Indische buurt voorloopig 30 openbare melders fe plaatsen. Verder is men tot de conclusie gekomen, dat het aan tal nieuwe brandschellen voor de gehcele stad niet meer dan 350 behoeft te bedra gen, wanneer de oude brandweertelegraaf buiten werking gesteld zal zijn. Verwacht wordt, dat de apparaten van de firma Siemens en Halske aan hel einde van deze maand verzonden zullen worden. F. J. A. L. bakkersknecht te Sdiaesberg 'n poging tot een chic type, pfnzc-nez op z'n neus enz. moest zich verantwoorden voor de Maastrichtsche rechtbank wegens diefstal van geld uit de tasch van zijn collega broodbezorger. Een bedrag van ongeveer f 150 was aan zijn vingers blijven hangen. Hij was al eens onder toezicht van de re geering gesteld en uitbesteed geweest en had 't nu weer haast zoo ver, dat hij een mede knecht ontslag had bezorgd, omdat deze steeds te weinig geld afdroeg. Gelukkig werd intijds ontdekt, waar de centen ble ven, de ander gesauveerd, en L. draaide de kast in. Het O.M. eischte 4 maanden gevangenis straf. Mr. Telders pfeftte verzachtende om standigheden voor dezen jongen, oudste zoon van een achtenswaardig gezin met 8 kinderen, die in zoo'n eigenaardige omge ving is opgevoed, dat hij totaal afgestompt eek. De kassiei der Boerenleenbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Tiel heeft tot één jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis veroordeeld H, K. te Dodewaard, thans gedetineerd. Tegen verdachte was in de vorige zitting twee jaar gevangenisstraf geëischt wegens verduistering van 18.000 in zijn functie van kassier der Boerenleen bank te Dodewaard en valschheid in ge schrifte. Oost en West met bet moederland verbonden? Aan het in het Hotel Pays-Bas te Utrecht gehouden banket van leden en genoodigden van het Verbond van Electrotechnische Han del en Industrie heeft dr. Balth. v. d. Pol, leider van het radio-onderzoek van het Philips' laboratorium, eenige nadere mede- deelingen gedaan omtrent het succes met den nieuwen korte golfzender in het Phi lips' laboratorium, waarmede het voor het eerst gelukt is, Indië telefonisch te bereiken. Op Vrijdag 11 Maart jl. werd met het proefzenden begonnen. Er werd 's avonds gedurende eenige uren gramafoonmuziek uitgezonden, en zooals gebruikelijk is, werd de naam en plaats van den zender algeroe pen tusschen de verschillende muzieknum mers. Zaterdagmorgen bereikte Holland reeds de eerste telegrafische mededeeling, dat een radio-amateur te Bandoeng een radio-pro gramma van de Philipsfabrieken, Eindhoven, ontvangen bad, waarbij de muziek door het geheele huis duidelijk te hooren was. Hier mede bleek de eerste draadlooze telefoon verbinding tusschen Oost-Indië en het moe derland tot stand gekomen te zijn. Maandagmorgen werd een telegram van dr. De Groot, hoofc? van het bedrijf der Telefonie en Telegrafie op Java, ontvangen van den volgenden inhoud. „30.92 meter kortegolf-foon schitterend. Dc Groot." Er is tóen Maandagavond weer gezonden, zonder vooruit den Indischen dienst te waarschuwen, en daarop werd een telegram uit Bandoeng ontvangen, met verzoek om opgave van zend tijden. Het principe van uitzenden berust op de regeling van de frequentie door een trillend kwartskristal, en de frequentie van deze trillingen wordt met behulp van lampen verveelvoudigd, tot zij overeenkomt met een golflengte van ongeveer 30 meter. Deze laat- trillingen worden versterkt met heliulp van Philip's watergekoelde zendlampen en ver volgens in de antenne gezonden, welke niet voor 'n speciale richtwcrking is ontworpen. In den geheelen zender worden slechts nor male typen van lampen gebruikt. De zender is gebouwd in de werkplaatsen van het natuurkundig laboratorium van de N. V. Philip s Radio en is geconstrueerd door den heer J. J. Numans, werkzaam bij dc radio-afdeeling van het laboratorium. Daar de onderzoekingen nog in een proef stadium verkeeren, kunnen nog geen defi nitieve getallen medegedeeld worden; de rendementen blijken echter zeer gunstig te zijn. In het tijdschrift van het R. K. W erk- liedenverbond „Leerling en Leiding zijn thans de cijfers opgenomen over het leden tal van het Verbond op 1 Januari 1927. Daaruit blijkt dat het aantal leden van de vakbonden op dien datum bedroeg 99.825 tegen 92.962 op 1 Jan. 1926 en 97.469 op 1 October 1926. De aanwinst over het jaar 1926 was 7040, het verlies 177. Over het laatste kwartaal nam het ledental toe met 2356 en over het geheele jaar met 6863. De grootste winst maakten de bouwvak arbeiders met 1349, dan komen de mijnwer kers met 1194, de landbouwers met 736, de slagersgezellen met 568, de tabaksbewer kers met 566, de textielarbeiders met 539, de fabrieksarbeiders met 526, de transport arbeiders met 474 nieuwe leden. Van de 24 aangesloten vakbonden waren er 18, wier ledental omhoog ging; van 1 (hotel- en restaurantpersoneel) bleef het onveranderd en van 5 ging het een weinig omlaag n.l. onderofficieren met 85, technici met 50, spoor- en tramwegpersoneel met 40, de diamantbewerkers en het verzeke- ringspersoneel elk met 1. Ook voor dfe diocesane werkliedenbon den was het een goed jaar ofschoon hun cijfers nog al uiteenloopen. De R. K. Werkliedenbond in het bisdom Breda telde op 1 Januari 1926 5941, op 1 Januari 1927 6575 leden, de Volksbond in het bisdom Haarlem resp. 25.552 en 25.418, de Werkliedenbond in het bisdom 's-Boscb resp, 24.383 en 26.929, idem in het bisdor Roermond 8763 en 10.291, idem in ht Aartsbisdom Utrecht 19,850 en 20.071. Naar de „Volkskr." verneemt is het R. K. Werkliedenverbond gereed gekomen met zijn repliek op het verwer der R. K. werk gevers. Het zal dezer dagen aan den Raad van Overleg worden toegezonden en na behan deling in dien Raad gepubliceerd. Naar „Het Rijk van het H. Hart van Jezus" (priesters van het H. Hart) meldt, viert op 19 Mei a.s. de oudste missionaris van heel Afrika en tegelijk van genoemde Congregatie, de Zeereerw. Pater Willibrord Rcelick, geboren te Zutfen 19 Mei 1847, oud-pauselijk zouaaf, uitgedreven missio naris van Equator (Z.-Amerika), nu 29 jaar onder 't sloopend tropenklimaat van Mid- den-Afrika werkzaam, zijn 80en verjaardag te Stanleyville (Belgische Congo). Ter illustratie van zijn heldhafligen zie lenijver diene, dat hij nog pas met jeugdige onvermoeidheid, op z'n nuchtere maag, 30 K.M. ver liep om een arme zwarte van de laatste H.H. Sacramenten te voorzien. „Onze lezers", zoo voegt het orgaan noj aan dit bericht toe, die den edelen geloofs verkondiger misschien een verjaringsge schenk willen aanbieden, mogen weten, dat hij voor zich zelf niets verlangt. Wel zou hij gaarne z'n Bisschop, Mgr. Grison, wiens Vicaris hij is, verrassen met een studie beurs ter opleiding van een zwarten semi narist. Bij het comité tot steun der zwaar be proefde missies van China en Mongolië zijn voor die missies tot op heden binnengeko men 24.377.46. Bij Kon. besl. zijn* benoemd; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de Hoog- ecrw. heer R. A, Schroeder, kanunnik, deken en pastoor te Gulpen; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de Zeereerw. heer P. A. de Bruyn, pastoor te Sevenum. (Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet aansprakelijk.) ROOMSCHE HUISGEZINNENl Tot u, Roomsche huisgezinnen gaat mijn oproep. In den nacht van 19 op 20 Maart zal wederom de Stille Omgang gehouden wor den. Tijdens den rondgang om de H. Steê is de algemeene intentie; „Voor de spoedige beëindiging der Katholiekenvervolging in Mexico". Het is een nobele daad van het hoofd bestuur van het Genootschap van den Stil len Omgang in Amsterdam om dit jaar deze intentie aan te geven. Duizenden en duizenden mannen zullen in dien nacht gehoor geven aan dien oproep! Zwijgend en stil zal hun omgang zijn, maar met al de vurigheid van hun geloovig hart zullen zij bidden voor hun vervolgde broe ders in Mexico. Van alle kanten des lands zuilen zij optrekken naar de Amstelstad om den God, die het wonder wrochtte, waar aan Amsterdam zijn opkomst en bloei dankt, in Zijn Hoogheilig Sacrament te eeren. Hoe groot zhl de macht van dit gebed zijn, waar zoovelen in den Naam van Jezus, redding en uitkomst zullen smeeken voor hun broeders in Mexico. Mannen en jongelingen zijn het, die den Omgang houden. Zoo is nu eenmaal de devo tie. Steeds blijft het treffend te zien, hoe in veel huisgezinnen de Stille Omgang meege vierd wordt. Hoe devoot en zielsontroerend schijnt u het kaarslicht toe, ontstoken voor het IJ. Hart en geplaatst voor het venster raam. Voelt ge, daar woont een huisgezin, dat meeleeft met den Stillen Omgang. Ja, tot alle Roomsche huisgezinnen, zon der uitzondering, van Stille-Omgangers of niet, gaat mijn oproep. In den nacht van 19 op 20 Maart of op Zondag 20 Maart zelf, laten dan alle Katholieken van Nederland, wier voorvaderen zooveel geleden hebben om wille des geloofs, zich te samen ver eenigen in gebed tot die schoone intentie. Moge dan allen, mannen, vrouwen en kinde ren neerknielen aan de Communiebank, om eerherstel te geven aan Christus Eucharis- ticus voor den smaad Hem aangedaan in Zijn H, Sacrament, daar in het nieuwe we relddeel. Vrouwen en kinderen, gij, die bui ten Amsterdam woont, en den Stillen Om gang niet kunt meemaken ir. dien nacht, wel kunt gij uw gebed en uwe H. Commu- niet met ons vercenigen. Sluit u aan, brengt misschien een offer van rust, sluit u aan bij dit leger van die duizenden biddende man nen en bidt om moed voor dit gemarteld Katholiek volk. O, als alle Katholieke huisgezinnen in Nederland aan dezen oproep gehoor gaven, hoe rijk aan vruchten zou dan deze Stille Omgang dit jaar zijn. Dat geve God. KUULKERS, Voorzitter van het Haagschc Genootschap „De Stj^e Omgang",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7