Brieven uit Rome. In en om Haarlem, Vioornaamste Nieuws n, r De Gemeenteraads verkiezingen. Demping van een gedeelte Houtvaart. PIJLTJES +- Dinsdag 22 Maart 192/'# 50ste Jaargang No. 16506 Aangiile moet, op straffe -van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na kei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad DE OPHOOGING VAN DE SPOORBAAN HAARLEM—ROTTERDAM. Ophooging is gewenscht. Medewerking der Spoorwegen. De kosten en wie ze zal dekken. Wat is de goedkoopste oplossing? Er onder door of er over heen? STADSNIEUWS Agenda 23 Maart Nog een kiekie van den Stillen Omgang: hoe druk het was bii de autobussen Millegom -Amsterdam. DOODELIJK ONGEVAL AAN HET HOOGOVENBEDRIJF. Groote Houtstraat-Vereeniging. De Zwijntjesjagers. De Kleverlaan. Keurige voorlichting „Utile Dulci." Gunning. Betere Spoorwegverbinding DuitschlandZandvoort. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De Missa Solemnis van Beethoven. Verioren. Wij geven hierbij een foto der deelnemers aan de Retraite, gehouden van 14 tot en met 17 Maart te Noordwijkerhout, door leden der R.-K, Middenstandsvereeniging t'e Haarlem c.a, bij gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, hetwelk op 15 April a.s. valt. Dé abonnementsprijs bedraagt vooï Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen* Postrekening Ne. 5970. NIEUWE COURANT Advértentiën 35 cents per regel iraag- en aanbod-advertentiên 1-4 .egels 60 ct. per piaatsiag: elk# regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst» als ingezonden mededeeliag 60 cC per regeL Bij contract belangrijke korting. AUe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OAfSfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUllU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; r f 72f) bij een ongeval met f OCR bij verlies van een hand, f fOÏ? j 1 (fU< doodelij ken afloop«t»U. een voet of een oog; 1 bij verlies van een f KO duim of wijsvingerI du." bij'n breuk van f «ft been of arm bij verlies v. een andere vingi Een nuttige maatschappelijke instelling. Wie een vrijen ochtend heeft en dezen eens nuttig en leerzaam wil besteden om het groote en echte Italiaansche volk, ge lijk het in de volksbuurten zijn leven leidt, van nabij te kennen, met gebreken en hoe danigheden, met zijn geestdriftige hans- tochten, zou eens een zitting moeten bij wonen van een verzoeningsrech'er of van diens plaatsvervanger, den vice-verzoe- ningsrechter. In de groote steden hebben deze zittin gen altijd plaats in de volksbuurten zelf, opdat het volk, de gewone cliënt van de zen Verzoener, er misschien meer „thuis" zou zijn. Den ochtend van de zit'ing is het reeds vóór de poort van het huis. waar de Verhe vene zijn functie uitoefent, een geharrewar van drukpratende, discussieerende en ges- sticuleerende mannen en vrouwen, dikwijls met een kind op den arm en een onder aan de rokken. En tegen dat de zitting wordt geopend, begeven zich allen de donkere en vochtigaandoende en mufriekende trap pen op en worden in een groote kamer ge laten, waar ze de discussie voortzetten, on derwijl dat de moeders hunne plichten je gens de zuigelingen op den arm voldoen. Maar opeens klinkt een forsche stem: „l'Udienza aperta," de zitting is geopend en allen trachtten het eerst in een andere zaal te komen, waar op een leunstoel, ach ter een tafeltje, omgeven door een hout hekje, de Verzoener zit, met naast hem een schrijver. Met groote moeite en na herhaal- deHjk geluid te hebben met een groote -?1?T, verkrijgt de Verzoener een betrek- i l"*» stilte en de secretaris leest dan de -xflllende zaken af die behandeld moe- i -o'rden. Men begint met nummer een. *- 'ërzoener roept twee namen af en deze ee, de eene met een zakdoek op het hoofdhaar, gelijk in de kerk,, de ander veel jonger, met een klein hoedje op en iets eleganter en modieuser in haar kleeding, verschijnen. De laatste is een naaister, die een japon een Zondagsche! heeft ge maakt voor de volksvrouw. De naaister be klaagt zich, dat de vrouw het werkloon niet wil betalen en toch heeft ze dag en nacht er aan moeten werken, want de japon moest af. Als de naaister volgens het oor deel van den Verzoener, die herhaalde ma len met stem en met oogen de andere vrouw moest verhinderen in de rede te val len. genoeg heeft gepraat, legt hij haar het zwijgen op en zegt tot de andere: En wat hebt gij daarop te zeggen? Waarom heb je die naaister niet betaald. En met een stort vloed van woorden begint de vrouw te vertellen, dat ze noodig een japon moest hebben en dat met zooveel kinderen om haar heen en aan de borst ze zelve geen tijd had te naaien. Ze had de stof gekocht, prachtige stof, meheer de Excellentie, maar die heks van een naaister geen scheld woorden hier, roept de Verzoener uit heeft alles bedorven. Kijk, Excellentie, hier aan de schouders, en aan de heupen, alles is bedorven; het zuurverdiend geld van mijn man is weggegooid; ik kan de japon niet dragen, noch Zondags, noch in de week. Maar de naais'er antwoordt vinnig, dat ze t' niet helpen kan, als de schouders van de vrouw niet van gelijke hoogte zijn en haar heupen niet regelmatig. De vrouw werpt woedend verslindende blikken naar de naaister. De Verzoener ziet, dat he'. oogenbiik van verzoening nog niet aange broken is en stelt de zaak „ter studie" ui: tot over veertien dagen. De tweede zaak is die van een schoon vader, die zijn schoondoch'er-weduwe met twee kinderen aan de deur wil zetten, om dat ze niet langer de huur kan betalen'van een kamertje in zijn woning. De Verzoener hoort de beide parlij'en en geeft een geduch te vaderlijike les aan den onbarmhartigen schoonvader en wijst hem op het lot van de kinderen, zijn eigen kleinkinderen. De ernstige woorden van den Verzoener ma ken indruk op den man, die zich verwijdert in gezelschap van zijn schoondochter en zelfs een der twee kinderen aan de hand wil nemen, maar het kind is nog wat bang voor den vreemden grootvader. Zoo gaat de drie-urige zitting voort als een bioscoop, waar op het scherm geheel het volksleven, met groot- en laagheden, met hartstochten en karakter wordt ver toond, met zijn gewoonten en ondeugden, niet grooter en talrijker dan die van een superieure wereld, maar ook met hoedanig heden en bijzonderheden, die een gevoelig mensch wel eens vochtige oogen doen krij gen. De Verzoener heeft geen Wetboek naast zich liggen, misschien heeft hij er een in zijn hoofd, maar artikel zooveel, zus en zoo kunnen hem koud laten. Hij beoefen' niet zoozeer de justitie, als een apostolaat van vrede en beschaving; is, wat de oude Latijnen noemden, de ..pa'er familias" de huisvader, die de krakeelen der kinderen de groote kinderen die, ook al zijn ze van weinig gewicht, zoo dikwijls veel leed en pijn veroorzaken, bijlegt en nu eens de les leest, een andermaal vaderlijk optreedt, verzoent, tot kalmte en tot bewustzijn brengt. In elke gemeente van Italië is er een Verzoener en een vice-Verzoener, en in groote gemeenten zijn er een of meer in de verschillende mandamenten. Ze worden be noemd door den eersten Voorzitter van het Beroepshof, Ze zijn geen ambtenaren van den Staat en genieten dus geen tractement of salaris hoe ook, zij bekleeden een eere- post. Zij blijven drie jaar in functie maar kunnen herbenoemd worden en dikwijls vindt men Verzoeners die meer dan dertig jaar in dienst zijrr. Men kiest ze uit de se natoren en oud-afgevaardigden des Rijks, oud-magistraten, gediplomeerden, leeraren van lycea en gymnasia en de gemeente- naren, die meer dan honderd lire gemeente belasting betalen een goed gezond verstand beziiten en wat meer is, bogen kunnen op een goeden naam en een onbevlekt verle- De rechter in de toga is meestal onbekend in de plaats zijner inwoning en krijgt zijn prestige van de wet en het wetboek, van de Staatsoverheid die hem heeft benoemd: de Verzoeningsrechter zonder toga, die zich niet zoozeer beroept op t wetboek, als Op de gevoelens van rechtvaardigheid, men- schelijke broederschap en ingeboren recht zinnigheid, moet, om goed werk te kunnen verrichten, door het volk geëerd zijn en be kend staan als een rechtschapen man, In Italië bes'aan zoo achttienduizend Verzoe ners en vice-Verzoeners. Zij hielden onlangs een Congres. Op dit congres beklaagden ze zich, door allen in alles verlaten te zij'n. De regeering bemoeit zich niet met hen, de Staat beschouwt hun functie als een eer, maar noch de Staats- noch de gemeentelijke overheid bewijst eere aan de bewerkers van groote maatschappelijke orde. Trouwens, de om- standigden. vooral de financieele. zijn ge heel anders geworden dan in 1916 dan in 1860, toen hun functie slechts als een „eer" werden gekenmerkt en nu vragen ze een kleine, maar voldoende belooning voor hun goed maatschappelijk werk. C1VIS ROMANUS. Al vele jaren is de ophooging van de spoorbaan nabij Westergracht, Pijlslaan, Munterslaan en Zandvoorlsche laan een voorwerp van studie geweest voor het Haar- lemsche gemeentebestuur. Deze ophooging is zeer gewenscht om het mooie bouwterrein, dat ten westen van den spoordijk ligt, in exploitatie te kunnen brengen. Dat bouwterrein is mooier dan dat in het Oosten van de stad, in het Amster-j damsche kwartier dus, omdat men bier in de laaggelegen polders terecht komt. Weliswaar ligt dat bouwterrein ten westen van de spoorbaan op Bloemendaalsch en Heemsteedsch gebied, maar nu de grenswij ziging misschien nog maar een kwestie van weken is, krijgt het vraagstuk niet alleen nieuwe actualiteit, maar de oplossing wordt ook heel wat vergemakkelijkt omdat Haar lem na de grenswijziging niet zooveel meer te confereeren en te overleggen en tot over eenstemming te geraken heeft met Bloemen- daal en Heemstede, wijl de eventueele werk zaamheden voor een groot deel op Haar- lemsch grondgebied kunnen worden uitge voerd. De grootste moeilijkheid zat en zit echter bij de spoorwegen. Deze het is bekend hielpen niet mede en misverstand tusschen de directie der spoorwegen en het Haar- lemsche gemeentebestuur bracht een wrij ving voort, die de voorbereiding geheel lam legde. Aan de Nieuwe Haarl. Ct. is het te danken geweest dat verleden jaar de zaak eens duchtig besproken werd, zóó dal ten slotte de geheele correspondentie tusschen Haarlem en de spoorwegen is gepubliceerd. Dat heeft blijkbaar zeer verfrisschend ge werkt. want sindsdien hebben de spoorwe gen zich bereid verklaard een plan tot op hooging van den spoordijk te maken en een kostenberekening. Daarop wordt nu ge wacht, want voordat een plan is gevormd en voordat de kosten zijn geraamd kan er moeilijk onderhandeld worden tusschen de verschillende partijen. Maar' nu is al wel te voorzien dat het omhoog brengen van de spoorbaan eenige millioenen zal kosten. Want de spoorwegen stellen er prijs op niet alleen om hun gocderenstation aan de Westergracht te houden, maar ook het uit gebreide rangeerterrein daar ter plaatse. Voorstellen om het goederenstation naar het Noorder Buiten Spaarne over te brengen en het rangeerterrein naar Vogelenzang of Santpoort, vielen niet in goede aarde. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat dan het heele breede en lange rangeerterrein met goederenemplacement aan de Westergracht omhoog zou moeten gebracht worden met alle gebouwen ook, die er nu op staan. Men rekene maar eens na wat dit zal moeten kosten. Indertijd hebben wij eens de .veronderslel- ling geopperd dat deze kosten gedekt zou den kunnen worden door de gemeente Haarlem, die het meeste belang bij de op lossing heeft, door de Spoorwegen, die er ook voordeel van hebben omdat de bewa king van verschillende overwegen na de ophooging vervallen kan, door de gemeen ten Bloemendaal en Heemstede, die ook voordeel in de ophooging kunnen zien, door het Rijk en door de provincie omdat dit werk als een soort werkverschaffing kan worden beschouwd aan werkloozen. Was deze stelling en veronderstelling eenige jaren geleden goed gefundeerd, wij vreezen dat Rijk en Provincie nu niet meer zoo happig zouden zijn om dit werk als steun aan werkloozen te beschouwen; het belang, dat de gemeenten Bloemendaal en Eïeemstede bij de ophooging hebben, vermin dert, na de grenswijziging, ook sterk; de Spoorwegen zuilen wel trachten er voor een koopje af te komen, zoodat de gemeente Haarlem bijna alleen zal opdraaien voor de enorm hooge kosten. Het gemeentebestuur van Haarlem moet veiligheidshalve maar aannemen dat het zelf de ophooging zal hebben te betalen en dus de vraag onder de oogen moet zien hoe het dit eventueel zal financieren. Een baatbelas ting op de terreinen aan de overzijde van de spoorbaan, die enorm in waarde stijgen als de verbinding met de stad verbeterd wordt, heeft men al eens voorgesteld. En dien kant zal het wel heengaan, hoewel ook niet vergeten moet worden dat de nieuwe bewoners van die bouwterreinen straks hun belastingen aan Haarlem zullen betalen en hun deel aanbrengen in den voorspoed van onze stad. Intussjhen zal het een ieder wel duidelijk zijn, dat een zoo zuinig mogelijk plan van het allergrootste belang is voor onze stad. Er is gedacht aan een tunnel onder de spoorbaan door op de wijze zooaïs die ln Rotterdam nabij Beukelsdijk tot stand is ge bracht. Zulk een tunnel zou gemaakt kun nen worden aan de Westergracht waar om zou men die gracht maar niet dempen! aan de. Pijlslaan, Zandvoortsche laan en Munterslaan, Mooi is deze oplossing niet, maar wel bruikbaar bij gebrek aan beter. Hiertegen schijnt zich echter de drassige veengrond te verzetten, j:oodat het maken vim dergelijke tunnels ook veel geld zou kosten. Maar misschien is het mogelijk een nog eenvoudiger oplossing te vinden. Indien de spoordijk aan de Brouwersvaart nog iets kan worden opgehoogd en de doorgang onder de vaart daar verbreed, dan zou men daar een verbinding met het westen van onze stad tot stand kunnen brengen. Wij hebben reeds gemeld dat de Houtvaart verlegd wordt. Daardoor ontstaat een mooi terrein, waarop alle mogelijke stralen en pleinen kunnen ontworpen worden. Deze doorgang aan de Brouwersvaart zou kunnen dienen voor het snelverkeer. Voor de voetgangers zou de passage aan de Westergracht onge wijzigd kunnen blijven. Om het lange wach ten bij rangeeren te voorkomen, zou daar de welbekende kippenbrug kunnen ge maakt worden. Voor de spoorwegovergan gen bij Munterslaan en Zandvoortsche laan zouden speciale voorzieningen moeten ge troffen worden. Dat is nu nog mogelijk. Straks als wellicht de terreinen meer be bouwd zijn, zal het moeilijker worden. Nu echter moet het mogelijk zijn om een uit breidingsplan te ontwerpen, waarin kunst werken worden aangelegd, die het verkeer niet onder de spoorbaan, maar over de spoorbaan heenvoeren, zooals dat o.a. te Arnhem het geval is. Wat op dit gebied van viaductenbouw is te bereiken, hebben de ingenieurs geleerd, die het machtige werk werk uitvoeren aan de Maasbrug te Rotter dam. Het zou ons niet verwonderen indien het advies der Spoorwegen, waarop ons ge meentebestuur nu met belangstelling wacnt, in deze richting ging. Maar dan is het toch wel van belang, dat de gemeente Haarlem zich nu alvast daaromtrent oriënteert en de noodige maatregelen neemt opdat straks geen kostbare onteigeningen en afbraken moeten plaats hebben. Het vraagstuk is nu zoo urgent dat geen enkel gemeentebestuur zich later kan excuseeren met de uitvlucht dat een of ander plan hem onvoorbereid vindt. Reeds sinds iaren moest de kwestie van de baan zijn, maar zeker moet de wijze, waarop het moeilijke vraagstuk zal worden opgelost, nu zóó vaststaan, althans op pa pier, dat het gemeentebestuur nimmer meer voor verrassingen kan komen te staan. Wie echter de bebouwing ziet aan de Pijlslaan, heeft reden daaromtrent pessimistisch te denken. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur R. K. Volksbond 8 uur Federatie Groen- tenhandcl 8 uur R, K. Bevolkings bureau 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat oy R, K. V. V. „Zwaluwen", gecombineer de bestuurs-, elftal- en feestcommissie- vergadering 8 uur Repetitie muzick- vereeniging „Utile Dulci 8 uur De Zangersgezellen repeteeren in 't Patro naatsgebouw Zijlsingel (ingang Brou- werskade) 9 uur. Gem. Concertgebouw „Missa Solemnis van Beethoven 8 uur Generale repe titie. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur, Tempeliers- straat 36. t.K. Arbeidsbeurs voo» mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde- lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. AUe werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avondTel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van hoeken van 25 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenziin voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de' S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Gcd. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereenigind afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeiiiging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBaND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. ROQDE KRUIS TRANSPORT COLONNE (EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN) Tel. 12685 (bij geen gehoor 10392). REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN (GAS-, VERSTIKKTNGS- en ELEC- TRICITEITS-ONGEV ALLEN) Telef. 12685 (bij geen gehoor: 10392), Een adres van ons gemeentebestuur. Wij hebben onlangs in een artikel gewe zen op de verwikkelingen, die kunnen ont staan, wanneer op 12 April a.s. de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging der grenzen van Haarlem nog niet behandeld heeft. Op 12 April toch moeten de wette lijke candidaatstellingen plaats hebben voor de gemeenteraadsverkiezingen. Nu doet zich het geval voor, dat de politieke partijen haar lijsten samenstellen alsof het zeker is dat de grenswijziging er door komt, met het ge volg dat die lijsten niet kunnen gebruikt worden op 12 April, want dat zijn candi daatstellingen voor de onveranderde ge meenten, In bedoeld artikel hebben wij ge adviseerd dat geen der partijen op 12 April candidatenlijsten indienen. Hat gemeentebe stuur is, volgens de gemeentewet, dan ver plicht 14 dagen daarna wederom gelegen heid te geven candidaten te stellen en zoo vervolgens elke 14 dagen, Op die wijze kan rustig afgewacht worden wat de Eerste Ka mer zal besluiten. Naar wij vernemen is het gemeentebestuur voornemens in dezen geest een advies aan de politieke partijen te geven. Langs de spoorbaan tusschen Brouwers vaart en Westergracht loopt aan de west zijde de Houtvaart, die zich nabij de zwem school westwaarts naar de Vogelenzangsche duinen kronkelt. Het ligt in het voornemen van het Haarlemsche gemeentebestuur om, zoodra de annexatie een feit is, de Hout vaart te verleggen en haar niet meer de bocht langs zwemschool en spoorbaan te laten maken, maar recht op de Brouwers vaart te doen uitloopen. Op deze wijze zou langs de spoorbaan een groote verbetering tot stand worden gebracht. EEN MAN VAN 10 M. HOOGTE OMLAAG GESTORT. Gisteravond, omstreeks 8 uur, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij de ui'voe ring van herstellingswerken aan een der los-kranen van het Hoogovenbedrij! te Vel- sen. Door het bezwijken van een houten stel ling, waarop 4 werklieden bezig waren, is een hunner, de bankwerker Hensbroek, afkomstig uit Wijkeroog, van circa 10 M. hoogte omlaag gevallen. Hij werd zwaar inwendig gekneusd opgenomen en direct naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem overgebracht, alwaar hij den zelfden avond is overleden. De verongelukte was gehuwd, doch had geen kinderen. De overige 3 werklieden, die op de stelling s'.onden, konden zich bijtijds in vei ligheid stellen. De eerste hulp werd verleend door dr. Buller. uit Beverwijk. Gis'eren had de algemeene vergadering der Groote Houtstraat-Vereeniging in café „Central", onder voorzitterschap van den heer M. Scheer, plaats. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer F. H. Kehlenbrink. bleek, dat het ledental 1 Januari 1927 110 bedroeg. De heer W, J, van Bilderbeek, penning meester, bracht het financieel jaarverslag uit. Uit deze verantwoording bleek, dat het saldo 434.33 gestegen was en daarmede gebracht tot 702.73. terwijl het kassaldo 91.69 bedroeg. De aftredende bestuursleden, de heeren C. F. Henning en F. H. Kehlenbrink, wer den herkozen. Na de rondvraag volgde sluiting. Door opensluiting van de voordeur is Za terdagavond uit de gang van perceel Oude Groenmarkt 10 A rood een damesrijwiel ontvreemd. Wel eens op de Kleverlaan geweest ge meente Bloemendaal? Wat 'n rare bestrating is dat daar in ver gelijking met die andere puike wegen in het correcte Bloemendaal! Ja, juist, daar zit natuurlijk wat tusschen. Twee, die kijven, met het resultaat dat er niets aan den weg verbeterd wordt. De eigendom van de Kleverlaan berust bij Haarlem krachtens aloude tolrechten. Op Haarlem rust nu ook de verplichting van wegonderhoud. De gemeente Bloemen daal heeft dan ook reeds vele malen den wensch geuit dat Haarlem de bestrating en het wegprofiel zou veranderen en meer in overeenstemming brengen met de andere wegen in Blemendaal. Eenmaal zelfs werd gedreigd met een proces om Haarlem aan zijn plichten te herinneren. Daartoe is het echter niet gekomen en zal het ook wel niet komen. Want Haarlem is van meening dat het zijn verplichtingen nakomt met te zor gen dat de keibestrating in de Kleverlaan in orde is.Wil de gemeente Bloemendaal wat luxueuser bestrating in de Kleverlaan, dan moet zij dat zelf laten doen voor haar reke ning, maar de Haarlemsche wethouders mee- nen dat de rijke Bloemendalers niet van de arme Haarlemmers mogen verlangen dat zij de Kleverlaan eens tot in de puntjes in orde maken. Haarlem voldoet aan zijn verplich ting en verder niet. Toestemming aan de gemeente Bloemendaal geven om den weg te verbeteren, wil zij wel. Zij heeft zelfs den weg te koop aangeboden. Voor f 10.000. Na mens Bloemendaal is f 1 geboden. Daar is het bij gebleven en zoo kijven twee kemp hanen door en de Kleverlaan blijft zooals zij was, een stekelbaars in een kom met goudvisschen, de ruïne der Zandvoorlsche Passage in Bloemendaal, den aanklacht tegen de practijken van verstandige menschen. Van den kant van Haarlem zal, vreezen wij, geen haast gemaakt worden om de Kleverlaan te asfalteeren. Vooral ook omdat het weinig last heeft van de minder mooie bestrating der Kleveriaan en als nu Bloe mendaal ook meent dat het geen haast moet maken, dan blijft de Kleverlaan in de ge- gemeente Bloemendaal nog lang een steen des aanstoots figuurlijk en letterlijk. Wij knippen het volgende, schitterende „primeurtje" uit „Haarlem s Dagblad van gisterenavond: „Naar wij vernamen zou de afd, Haar lem van den R.-K. Vrouwenbond, nu de naam van mevrotiw H. P. J. M. F. van LooyRanshuyssen niet voorkomt op de lijst van de R.-K, politieke advies-commis sie, het voornemen hebben, met een af zonderlijke lijst voor mevr. Van Looy uit te komen." Ja, onze collega's in de Groote Houtstraat zijn wèl op de hoogte! Men stelle zich voor: de R.-K. Vrouwen bond, die niet aan politiek mag doen en er ook niet aan doet en er waarschijnlijk zelfs niet aan zou doen, al mocht zij, men stelle zich den R.-K. Vrouwenbond voor met een aparte lijst voor mevr. v. Looy; de R.-K. Vrouwenbond, met haar voorzitster mej. Peeters, zou dus trachten scheuring te maken in de ééne, hechte R.-K. Staats partij! Ha! Hal! Een Aprilmop, maar toch geen leuke. Als voorlichting van de katholieken is de qualitcit van het bericht absoluut on- vi Idoende, maar ook uit zuiver journalistiek oogpunt verdient het bericht niet meer dan een nul. En dan zijn er nog, ook zelfs onder de Katholieken, die omtrent den berichten dienst van dergelijke bladen geen kwaad willen hooren. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de muziekvereeniging „Utile Dulci onder- afdeeling van de St. Jozefgezellenvcreeni- ging, haar repetities onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer Chr. Huij- boom, dezer dagen heeft aangevangen. De uitbreiding van de Noorderschool aan de Velserstraat, welk werk wordt uitge voerd onder directie van den architect. H. Korringa, is opgedragen aan de laagste in schrijvers, de heeren G. en D. Hellingman te Haarlem en Amsterdam. In antwoord op een request van de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer Zand voort, waarin aangedrongen werd op een betere spoorwegverbinding tusschen Zand voort en West-Duitschland, heeft de Direc tie der Nederlandsche Spoorwegen aan de vereeniging bericht, dat ingaande 15 Mei een goede verbinding tot stand zal komen Willem Mengelberg gedecoreerd. De directeur der Expressbank door den Kantonrechter te Schiedam van rechtsver volging ontslagen. De zaak Verschoor; het cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen. Rotterdam zal de Deutsche Lufthansa gaart subsidieeren. De verdachte van den moord aan 't Be- zuidenhout te 's Gravenhage blijft ontken nen; meerderen maken thans aanspraak op de uitgeloofde belooning. Gedep, Staten van Limburg zullen hun invloed bij de regeering aanwenden om in te grijpen in den noodtoestand der Maa$- trichtsche glas- en aardewerk-industrie. Inzake de vaste bespeling van den Stads schouwburg te Amsterdam, worden thans de brieven gepubliceerd die dc N. V. Vereenigd Tooneel aan den leider der R.-K. Raads fractie en aan den wethouder voor de Kunst zaken zond. De spanning Belgrado—Rome. Brian d intervenieert bij de Zuid-Slavische regeering. De staking in de textielnijverheid te Lodz door aanvaarding der arbitrage beëindigd. De toestand te Sjanghai blijft kritiek. Een pijnlijk incident in de Skoepsjtina te Belgrado. Barometerstand 9 uur v.m.; 746. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.46. Naar waarnemingen in den morgen van 22 Maart. Hoogste barometerstand 770 m.M. te Toulon. Laagste barometerstand 737.7 m.M. to Vestmanör. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Maart; Meest matige Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien; aanvan kelijk iets zachter. van Zuid-Duitschland met Zandvoort via Zevenaar door middel van D-trcin 70 (aan komst te Amsterdam 11.21 uur) met aanslui ting op Zandvoort (aankomst 12.21). Boven dien wordt van 1 Juli tot 15 September een verbinding gevormd met trein D 72, aan komst Amsterdam 12.16 en Zandvoort 13.02. De directie stelt zich bovendien voor om doorgaande rijtuigen van Frankfort M, te laten loopen van 1 Juli tot 4 September in de treinen D 74, aankomst Amsterdam 17.15 en Zandvoort 18.03 en des Zondags in trein 2045, aankomst Zandvoort 16.08. In omgekeerde richting zal eveneens voor goede verbinding tusschen Zandvoort en West-Duitschland zorg gedragen worden. De treinen, die om 6.44, 13.14 en 19,19 uit Zandvoort vertrekken, sullen te Amsterdam om 7.36, 14.10 en 20.11 aansluiting op de D-treinen naar West-Duitschland hebben, van welke D-treinen dc tweede doorgaand# rijtuigen naar Frankfort zullen gaan. Men verzoekt ons mede te deelen dat do generale repetitie en de uitvoering der Missa Solemnis door de Chr. Oratorium Vereeniging aanvangen te 8 uur, en niet half acht zooals oorspronkelijk gemeld is. De heer Alphenaar heeft ter gelegenheid van deze uitvoering een speciale Beetho»v ven-étalage gemaakt. Gisteren is een rijwiel gestolen, dat voor de Mariastichting was geplaatst. Door een dame is bij de politie aangifte gedaan, dat zij een iuweelen broche tor waarde van 450 heeft verlor c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1