Woensdag en Donderdag Maria-Stichting Be Hollasdsclie Handelsbank. GEORGE ROBERT. m Arne Borg en "Marrite - Sigaretten 1 li. Twee ongeslagen kampioenen Jf HAARLEM. DE SPAARNEBANK DE KUN 1NGSTRAAT- VEREENIGING EN HAAR REBUSPRIJSVRAAG. Eerste-Hulp-Vereeniging „Snelverband." Op hol geslagen. Hinderwet. Het Bureau voor Beroepskeuze. Firma 'J. Gooserïs. j Herwonnen Levenskracht. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek BURGERLIJKE STAND. Excursie der R.-K. Huishoudschool. Propaganda-avond. Personalia. Vereeniging „Slechthoorenden" Directeur: de Heer g UUR van BEETHOVEN. FAILLIET VERKLAARD. Geen afdeelingen van het stad huis naar de school aan de Prins Hendrikstraat. LAATSTE NIEUWS. 20883 20.900. 6334 ƒ5000. 13901 ƒ2000. 5720 13361 ƒ400! De toestand te Sjanrhai. Een ware terreur. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 12.13* ls 12.133/s 2.50 2.49s 8 m.z. m.z. 16990; 14098 m.z. 14092; 18209 m.z. 18230. KERK EN SCHOOL. Naar Rome. VERKEER EN POSTERIJEN. De telefonische verbinding met België. Het Bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten schrijft ons: Oók de Koningstraat heeft haar eigen Straatvereeniging! Haar Bestuur is meermalen voor de be langen det straat opgekomen, niet het minst tijdens de bemoeilijking der asphalteerings- werkzaamheden en nooit of nimmer verna- fnen wij, dat dit tegen den zin der bewoners was. Zooals meer voorkomt, niet alle bewoners ïijn leden der Straatvereeniging, doch moest er in het verleden zoo het een en ander ge beuren, b.v. bij feestelijke gelegenheden, dan toch droeg vrij algemeen eenieder bij. Thans liepen de asphalteeringswerk- zaamheden ten einde en op het goede voor beeld van andere, zou de zoo lang gebarri- cad ;erde straat feestelijk heropend worden. De Koningstraatvereeniging vergaderde en op volmaakt reglementaire wijze werd het besluit genomen tot het aanbrengen eener feestverlichting langs alle huizen, het uitgeven van een speciale Koningstraatcou rant en het uitschrijven van een rebusprijs vraag. Men berekende globaal voor hoeveel de gezamenlijke winkeliers in een bepaald tijds verloop zouden verkoopen, daarvoor zou den getrouw bons worden afgegeven, de winkeliers zouden de procenten bij het be stuur storten en met deze gelden zouden de winnaars der rebusprijsvraag worden uitbe taald. Wij vestigen er den nadruk op: tegen deze gepubliceerde besluiten werd toen door niemand geprotesteerd. Integendeel, men liet de verlichting aan de huizen aanbrengen, men plaatste zijn advertenties in de speciale Koningstraatcourant en ieder maakte gedu rende de asphaltweek feestétalages. De oplossingen der rebusprijsvraag kwa men in grooten getale binnen, doch de win keliers bleven in gebreke de procenten van den verkoop te storten, althans het meeren- deel, en zij bleven zelfs weigerachtig, nadat herhaaldelijk op hun, althans in ieder geval Zedelijke, verplichtingen gewezen was. Dit had ten gevolge, dat de uitslag der prijsvraag vertraagd werd, doch ten laatste moest men door het aandringen der deel nemers, wel tot het bekend maken van den uitslag overgaan. De prijswinnaars werden tot een vergade ring uitgenoodigd en hun moest worden medegedeeld, dat wegens wanbetaling slechts een klein bedrag kon worden uitgekeerd. Nog een f 350.kwamen te kort. Het was zeer natuurlijk, dat de winnaars, Zeer teleurgesteld en ontstemd als zij waren, een motie van afkeuring aannamen. Een afschrift dezer motie werd in handen gesteld van het Bestuur onzer Middenstands centrale met verzoek om onzen steun en onze medewerking. Op ons verzoek werd, voorloopig althans, van publicatie dezer motie afgezien. Wij wendden ons het allereerst tot het Bestuur der Koningstraatvereeniging en noo dig den het uit tot eene bespreking, waarin wij dit Bestuur wezen op de verplichting te zorgen voor de richtige uitbetaling der gelden. Ons werd toegezegd, dat gezorgd zou wor de t, dat hieraan alsnog voldaan zou worden. Inderdaad heeft het Bestuur door circu laires en door het uitschrijven eener ver gadering hiertoe moeite gedaan. Doch tever geefs Wederom hebben wij toen, na het ver strijken van den door ons als uiterst gestelden datum, het Bestuur bij ons ontboden en besloten wij ha uitvoerige bësprekingen, dal onze Middenstandscentrale zich persoonlijk in een circulaire, vertrouwelijk, tot de be woners der Koningstraat zou wt.iden, waar in wij wezen op deze eereschuld, welke door de straat betaaid, moest betaald worden en dat iedereen daaraan behoorde bij te dragen. De bestuursleden zouden persoonlijk een inteekenlijst gaan aanbieden. Wij hebben ge meend tot het laatste met ons protest te moeten wachten, daar de prijswinnaars in ieder geval meer met de f 350.gebaat zijn dan met een protest. Het resultaat van dat bezoek was evenwel dat in totaal slechts voor f 170.werd in- geteekend, doch dan nog slechts onder deze voorwaarde, dat de volle f 350.op tafel zouden komen, anders zouden ook deze f 170.achterwege blijven. Deze voorwaarde was natuurlijk te be treuren, anders zouden wij ten slotte den prijswinnaars nog voorgesteld hebben zich dan hiermede maar tevreden te stellen. Beter nog iets dan niets Van December af zijn wij met deze zaak rusteloos bezig geweest, doch wegens een volslagen mislukken onzer pogingen, moes ten wij ten slotte wel onzs bemoeiingen eindigen. Maar dan rust uiteindelijk op ons de harde verplichting deze gedragingen der winkeliers van de Kcngingstraat in het openbaar met grooie scherpte af te keuren. Door het Bestuur der Straatvereeniging is reglementair een prijsvraag uitgeschreven, als onderdeel van een feestprogramma, waar tegen niemand heeft geprotesteerd, doch waarvoor ten slotte de meesten weigerachtig waren de benoodigde gelden af te dragen. Dit zijn manieren, den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand van Haarlem onwaardig en te schandelijker is het, daar er hier onder de gedupeerde prijswinnaars menschen zijn, die in behoeftige omstandig heden verkeeren. Ons Bestuur de Leiding van den Handel drijvenden en Industrieelen Middenstand, is het aan diens reputatie verplicht tegen deze houding en tegen deze wanbetaling ten krachtigste te protesteeren, mede om daar door deze schande te beperken tot de winke liers der Koningstraat en tot hen alleen. Nog hebben wij het vertrouwen, dat dezen, na dit protest en nadat zij dus thans gezien hebben, dat het ons ernst was esk dat zij geen bloote dreigementen inhielden, onze onverpoosde waarschuwingen, dat de Koning- straters alsnog de handen zullen ineenslaan om deze schande, welke over htin straat neer komt, af te wenden. Natuurlijk valt niet te ontkennen, dat ook groote schuld treft het Bestuur en de Leden vergadering der Koningstraatvereeniging,wel ke verzuimd hebben onder de aan te gane ver plichting den winkeliers der Koningstraat hun handteekening te doen plaatsen. Doch dit neemt niet weg, dat het hier een eere schuld betreft voor de gansche Koningstraat. Het Bestuur der Middenstands centrale voor Haarlem en Om- 1 liggende Gemeenten VoorzitterC. TEN BOOM, (Chr. Ver. v./d. H. en I. Middenstand) Vice-Voorzitter F. H. SMIT, (Haarl. Handelsvereniging) Secretaris P. M. VAN TE TERING, (R. K. Middenstandsvereeniging) Bestuursleden J. H. J. KELLER, (Bloemendaalsche Middenst. Vereenig.) D. GLAS, (Heemsteedsche Winkel. (Vereeniging) E. H. BROKMEIER, (Zandvoortsche Handelsvereniging). 22 Maart 1927. Een algemeene vergadering voor dona teurs en leden wordt Vrijdag 25 Maart 1927 des avonds ten 8 uur, in de zaal van „De Nijverheid", Jansstraat 85, gehouden, waar op o.m. behindeld zal worden: jaarverslag van den secretaris, versla# van den pen ningmeester over het jaar 1926 met indie ning van de begroting over 1927, rapport van de Commissie voor het nazien der rekening, verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van mejuffrouw C. C. Knetemann en den heer J. B. Hey- stek, bespreking excursie. Gisteren sloeg te Zwanenburg een voor een boerenkar bespannen paard op hol. De bestuurder, de 19-jarige v. A,, viel onder den wagen en werd overreden. Ernstig in wendig gekneusd werd hij opgenomen en per auto naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Zijn toestand 'is ernstig. B, en W. van Haarlem doen te weten, Uat bij hunne beschikking van heden aan A. J. Klnkhamer vergunning is verleend tot oprichting van een inrichting voor ma chinale houtbewerking in een bestaande werkplaats, gelegen achter het perceel aan de Lagne Lakenstraat no, 10. Een uiteenzetting van den heer Gerrltsz. De heer Gerritsz schrijft aan den Raad: Toen in 1920 het voorstel in onzen Raad aan de orde was tot inrichting van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding heeft de Raad een door mij ingediend amendement aangenomen om als derde afdeeling aan dezen Dienst te verbinden eene voor be roepskeuze. Ik breng u dit in herinnering om er op te mogen wijzen, dat dit onderwerp al jaren lang mijn belangstelling heelt. Elk jaar heb ik dan ook bij de begrooting erop aange drongen om tot inrichting van deze derde afdeeling over te gaan Ik heb er daarbij op gewezen, dat Haarlem door bijzondere om standigheden de gelegenheid bood een rege ling te treffen, welke nog niet in andere gemeenten voorkomt. In andere gemeenten toch ziet men naast de gemeentelijke inrichtingen particuliere bureaux en ik meende nu, dat in Haarlem, waar de Dienst der Werkloosheidsbestrij ding ressorteert onder een Katholieken wet houder, pogingen moesten worden gedaan om een zoodanige regeling van gemeente wege te treffen, dat het van Katholieke zij de niet noodig zou worden bevonden een eigen bureau te stichten, Bij de behandeling van de gemeente-be- grooting einde 1925 heb ik erop gewezen, dat door het dralen met de inrichting van da afdeeling beroepskeuze nu de tijd voor bij was gegaan om in Haarlem een regeling te treffen, waarbij ook de Katholieken zich zouden kunnen neerleggen, omdat er toen reeds pogingen van Katholieke zijde wer den gedaan om een eigen bureau te stichten. Men heeft toen uit den Raad mij geant woord, dat het nog niet te laat was voor een voorstel als door mij bedoeld. In den loop van 1926 is echter gebleken, dat mijn kijk juist was, want men is van Katholieke zijde doorgegaan met de oprich ting en men heeft zich niet tevreden willen stellen met een gemeentelijk bureau. Mijn opvatting was, dat het gemeentelijk bureau, zooals dat werd voorgesteld, ook niet aan de Katholieke wenschen zou voldoen. Wat zijn de voornaamste groepen van werkzaamheden, die bij bereopskeuze te pas komen? In de eerste plaats moeten gegevens om trent jeugdige personen verzameld worden en wel door de onderwijzers van de lagere school, wanneer de leerlingen de school ver laten, kaarten te doen invullen mét gege vens, die van belang zijn voor het kunnen geven van een advies over beroepskeuze. Vervolgens moet allerlei materiaal verza meld worden omtrent inrichtingen voor vak onderwijs, opleidingsinstituten en andere gelegenheden voor opleiding in eên bepaald vak. Een derde groep van gegevens welke verzameld moeten worden, betreft de ver- eischlen die noodig zijtf om een bepaald vak te kunnen uitoefenen, alsmede technische, economische sociale gegevens enz. betref fende elk vak. Een ander deel van de werkzaamheden bestaat in het keuren van de jongelui en zoo mogelijk in sommige gevallen het doen van een psycho-technisch onderzoek. Weer een ander deel van de werkzaamheden is het voorbereiden van de adviezen en dan moet ook vaak voor het jonge mensch, het zij meisje of jongen, dat een plaats zoekt bemiddeling worden geboden, om werkge legenheid te bekomen en tenslotte moet gedurende eenigen lijd hij of zij, aan wie advies is gegeven en die een plaats heeft gekregen, gevolgd worden in zijn werk en (of) bij zijn opleiding. In zeer groote steden kan men, van ge meentewege een bureau voor beroepskeuze geheel onafhankelijk van andere instellingen inrichten, maar in de kleinere steden zal men bedacht moeten zijn, ter besparing van uitgaven, om met bestaande instellingen sa men le werken. Zoo wil het mij voorkomen, dat het zoe ken van een plaats voor iemand, die een advies over beroepskeuze heeft ontvangen en in een bedrijf moet worden geplaatst niet moet geschieden door het bureau voor be roepskeuze zelf, maar moet worden over gelaten aan de Arbeidsbeurs. De gedachte van zoo zuinig mogelijk het bureau in te richten leidde ertoe om er niet van te willen maken een zelfstandige instelling, maar een afdeeling van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding. Ook voor hen, die gebruik willen maken van de beroepskeuze is het eenvoudiger, in dien zij daartoe wordt ingericht. Een af deeling van deze Dienst, welke wanneer het kon niet een zelfstandig bureau, maar een egen organisatie, administratie, directeur, enz, zou hebben. Door het een afdeeling te doen zijn van den Dienst is deze afdeeling in hetzelfde gebouw ondergebracht en kan het verlee- nen van arbeidsbemiddeling zooveel mak kelijker in zijn werk gaan. In kleine steden ziet men. dat de bu reaux voor beroepskeuze uitgaan van com missies of vereenigingen gesubsidieerd door de gemeente, terwijl deze bureaux dan ook een algemeen karakter dragen. De ervaring heeft geleerd, dat deze eenvoudig ingerichte particuliere instellingen niet geheel kunnen voldoen aan de eischen. die aan een goed werkend bureau voor beroepskeuze moeten worden gesteld en het is daarom wensche- lijk in de grootere gemeenten deze aan gelegenheid van gemeentewege te regelen, opdat deze sociale bemoeiing goed tot haar recht kan komen. Nu doet zich echter het verschijnsel voor, dat in de grootere gemeenten, waar deze bemoeiing van gemeentewege geschiedt, weer particuliere bureaux ontstaan, maar thans van een bepaalde kleur met name R.K. bureaux, terwijl ook in enkele ge meenten een Protestant-Christelijk insti tuut is verrezen. Deze particuliere bureaux werken onaf hankelijk van de gemeentelijke instellingen en het is dus vanzelfsprekend, dat tal van werkzaamheden dubbel moeten geschieden. Bovendien kunnen deze bureaux niet over voldoende middelen beschikken, zoodat subsidie van gemeentewege wordt gevraagd. Mijn bedoeling was nu het gemeentelijk bureau te Haarlem zoo in te richten dat van Katholieke- en Protestant-Christelijke zijde het niet meer noodzakelijk zou wor den gevonden eigen bureaux te stichten. Ik meen, dat het verzamelen van de kaar ten betreffende de leerlingen, die de lagere school verlaten, het verzamelen van gege vens betreffende technische en economiscli- sociale omstandigheden van de vakken enz., door het bureau zou kunnen gebeuren. Even eens kan de plaatsing in een vak, zoo dit ge wens ebt wordt, overgelaten wor3en aan "Se gemeentelijke Arbeidsbeurs. Mij leek, dat de Katholieke wenschen naar zelfstandigheid vooral betrekking had den op het geven van het advies zelf. Ik dacht mij daarom een gemeentelijke commis sie bestaande uit: een algemeene of neutrale commissie, een Katholieke commissie en een Protestant-Christelijke commissie, waarvan de leden wat de beide laatsten betreft zou den worden benoemd door B. en W., doch op voordracht van Kath. of Prot. Christ, or ganisaties, die belang stellen in de beroeps keuze, terwijl deze commissie een secretaris zou terzijde staan, door haar zelf hiertoe voorgedragen. Zoo er geen wettelijk bezwaar zou be staan tegen het rechtstreeks benoemen van de commissie-leden door de Katholieke- of Protestant-Christelijke organisaties en het rechtstreeks benoemen door deze commis sies van eten haar ten dienste staanden se cretaris, dan zou ik er ook geen bezwaar tegen gehad hebben het benoemingsrecht van B. en W. te doen vervallen. Let men n.l. op de bedoeling van de wij ziging van art. 144, eerste lid, van de Grond wet in 1922, dan zou het misschien mogelijk zijn geweest een regeling te treffen, waarbij ook het benoemingsrecht aan de organisa ties zou hebben kunnen worden gelaten. Zouden de Katholieke en Protestant-Chris telijke voorstanders van een afzonderlijke regeling der beroepskeuze en ook anderen, die reeds het voornemen hebben geuit een particulier bureau te stichten, zooals bijv. de Haarlemsche Bestuurdersbond, tevreden Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de i firma J, Goosens Jzn, haar zaak in hee- ren-mode-artike'len opende op den hoek Gr. HoutstraatVerwulft, Sinds de grootvader van den tegenwoor- digen firmant 21 Maart 1877 den winkel opende, zijn de zaken belangrijk uitgebreid. Eenigen tijd geleden werd het huis ver bouwd en uitgebreid. Een ieder kent den fraaien en modern ingcrichten winkel. Aan het juibileum was geen ruchtbaarheid gegeven, niettemin werden in den loop van den dag vele bloemstukken ontvangen. In intiemen kring is het gouden besiaans- feest gevierd. De R.-K, Vereeniging tot Bestrijding der* Tuberculose „Herwonnen Levenskracht", te j Haarlem, zal op Woensdag 30 Maart, in een der zalen van het Gebouw „St. Bavo" haar jaarvergadering houden, die in verband met de belangrijke agenda, zeker op een groote belangstelling van het Comité zal mogen rekenen. Voorts deelt het bestuur mede, dat sinds 1 Januari 1927 4 patiënten ter verpleging opgenomen zijn in het heerlijk Sanatorium „Berg en Bosch", te Apeldoorn. Dezer da gen zal een der verpleegde patiënten ge heel hersteld het sanatorium kunnen verla ten. Wat 'n blijdschap! Voor „Herwonnen Levenskracht" zeker "n mooi resultaat. kunnen worden gesteld door de zoo juist aaiTgegtven regeling, omdat deze regeling hun volkomen zelfstandigheid zou laten, dan zouden de vele werkzaamheden niet dubbel behoeven te geschieden, zou er later geen sprake behoeven tè zijn om subsidie aan te vragen en de daaraan verbendenTbezwaren, zouden niet in andere gebouwen bureaux worden geopend, zou om kort te gaan in het algemeen zjuinig en eenvoudig worden ge handeld. Het is mij echter ebleken in een onderhoud dat ik mocht hebben, dat men van Katho lieke zijde met mijn denkbeeld niet kan meegaan. Men heeft bezwaar fegen het zitting heb ben van een katholieke commissie in een gemeentelijk gebouw, tegen het verzamelen van kaarten der leerlingen der Kath. scholen door een gemeentelijke instelling, tegen het bemiddelen van jeugdige arbeidskrachten door de gemeentelijke Arbeidsbeurs, tegen het benoemen, zij het op grond van een bin dende voordracht, door B. en W. van leden door een Katholieke commissie enz. Elk dezer bezwaren op zich zelf acht men niet overwegend, maar het geheel van bezwaren maakt, dat men van Katholieke zijde afwijzend staat tegenover mijn denk beeld. Naar mijn meening heeft men zich teveel ingeleefd in het subsidiesysteem en vreest men van de toepassing van mijn denkbeeld gevaren, die men van Katholieke zijde nu r.og wel niet ziet, maar die toch zouden kunnen rijzen, zöódat men daarom ook om het nieuwe dat dit denkbeeld heêft er niet mee mede kan gaan. Tenslotte nu men van Katholieke zijde deze richting niet uit wil, zal men het voor stel, zooals het thans aan de orde is, kun nen beschouwen vanuit de positie, die hier door is ontstaan. Tot zoover dc heer Gerritsz. Wij stellen dan voor op het laatste ge deelte van zijn exposé, daar, waar hij de zienswijzen van de Katholieken uiteenzet, nader terug te kotnen. Geboren: 18 Maart, z. van A. M. Klaver- Dop. d. van C. M. Rooseboom de Vries- v. Dam, 19 Maart, C. Wesseling-ten Napel. 20 Maart, z. van M. H. Krul-Kuiper. d. van E. Antonisse-Groot. d, van P. M. de Jong-Dito. 21 Maart, z. van E. P. Kramer-v. Dijken. d. van W. M. C. Kooperberg-Boskamp. z. van M. E. H. J. Muller-v. Ginkel. d. van J. J. G. Rooijers- Pasman. 22 Maart, z. van C. M. Stokman- Ronde. Overleden: 21 Maart, W., 2 mnd., d. van K. Slicht, Schagchelstraat. R. R. J. v. d. Heijden-dc Haas, 67 j„ Ripperdapark. A. C. E. Zuijderhoff-v, Musschenbroek, 91 j., Schotersingel. J. Meuldijk-Dijk, 61 j., Kamperlaan. P. J. Plantema, 50 j., Kam perlaan. H. v. Zonderen, 17 j., Kamper laan. Gisteren bracht een der klassen der R.-K. Huishoudschool, onder leiding van onderwij zend personeel, een bezoek aan de chemi sche wasscherij en stoomerij der firma Ha- verschmidt en Klaje. Onder leiding van den heer Klaje Jr. werd het geheele bedrijf door de excursisten bezichtigd. Alg, R.K. Propagandaclub, aid. St. Jan. In het Palronaatsgebouw aan het Teyler- plein hield bovengenoemde Propagandaclub dtzèr dagen een uitstekend geslaagde ver gadering, welke voor alle Katholieken uit de parochie toegankelijk was. Te ongeveer half '9 opende de heer Felix, voorzitter, den avond met den Chr. Groet en heette naast den spreker, den heer Chr. Jansen uit Amsterdam, alle aanwezigen har telijk welkom. Met genoegen deelde spr. mede, dat de inzameling van de gelden voor het afscheidsgeschenk aan den ijverigen geestelijken leider, kapelaan C. Vis, de ver wachting verre had overtroffen. Kapelaan Vis was getroffen door de erkentelijkheid van de leden der club en verzekerde aan de beide bestuursleden, die hem namens de vereeniging een afscheidsbezoek brachten, dat, indien de club op den ingeslagen weg zou blijven voortgaan, zij nog langen tijd levensvatbaarheid zou toonen te bezitten De wensch van hem, dat de leden hem hij hun maandelijksche H. Communie met een enkel gebedje zouden gedenken, genoot blijkbaar de instemming van de aanwezig: leden. Na enkele mededeeling betreffende het clubleven, gaf spr. het woord aan den heer Chr. Jansen Deze hield op de hem eigen wijze een geestige, enthousiaste propagandareda. Hij zette breedvoerig uiteen, hoe de Katholieke kiezeressen en kiezers, moeten slaan tegen over de politieke omstandigheden, waarin wij verkeeren, waarbij hij in uitvoerige be schouwingen over den politieken toestand trad. Met een mooie peroratie besloot spr. zijn geestdriftige rede onder langdurig en dave rend applaus, Na een warm woord van dank tot den spreker en tot de leden door den voorzitter en het gezamelijke zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", behoorde deze goed geslaagde propaganda avond weer tot het verleden. Bij Koninklijk besluit is o.m, voor het jaar 1927, tot plaatsvervangend lid voor de vaste leden (schipptr ter koopvaardij) van den Raad voor de Scheepvaart benoemd de heer G. Botje, te Haarlem. De afd. Haarlem van de vereen, tot bev. der belangen van Slecht Hoorenden vierde Zaterdagavond haar 10-jarig bestaan in de tooneelzaal van Brinkmann. Voor deze gele genheid was overgekomen de „Moeder der Dooven", mej. Tine Marcus uit Soest. Tal van bloemstukken en gelukwenschen wer den ontvangen o.a. van de Afd. Amsterdam, van den voorzitter der Moedervereeniging en van vele belangstellenden. Verschillende sprekers brachten naar vo ren hoe de afd. Haarlem en de vereen, in 't bizonder, steeds in groei en bloei toeneemt, hoe Moeder Tine dag in dag uit werkt voor de belangen van haar lotgenooten, met haar propaganda en tentoonstellingen van gehoor- inslrumenten het geheele land bereist. Sprekers op een bijeenkomst van slecht hoorenden? Ja, want er wordt dan op vijf manieren gehoord: ten eerste op de manier, waarop iedereen dit doet, want we hebben ook vele gcedhoorende vrienden en leden; dan komen de weinig slecht-hoorenden, die BS c.o.v. MISSA-SILEHHIS het kunnen volgen door hun hoorinstrumen- ten; vervolgens de stevig slecht-hoorenden, daarvoor zijn 24 plaatsen beschikbaar aan de groepstelefoon; dan de geheel dooven die het volgen door het gesproken woord van de lippen te lezen (liplezers) en ten slotte is er nog een ijverige goedhoorende dame, die vlug en vaardig alles op het bord schrijft. De avond werd besloten met eene voorstel ling van het sprookjes-marionetten-theater van mej. J. C. van der Velde. Opgevoerd werd de „Canzenprinses", dat door de over volle zaal met aandacht werd gevolgd en enthousiast toegejuicht. Het was een bijzonder geslaagde en ge notvolle avond. De Haarlemsche Rechtbank heeft heden morgen de surséance van betaling, destijds verleend aan de Hollandsche Handelsbank te Haarlem ingetrokken en het faillissement over de bank uitgesproken. Tot curatoren "werden benoemd mr. J. Denik en L. J. van Rossem, Naar wij vememien vindt dit faillissement zijn oorzaak in het feit, dat het steunfonds hetwelk zooals men weet. bij de aanvrage om surséance van betaling door verschil lende personen bijeengebracht was, tenein de een geleidelijke afwikkeling van zaken mogelijk te maken, is opgehouden te be staan. Dit steunfonds was indertijd gevormd op voorwaarde, dat van elke rechtsvervolging zou worden afgezien. Na de arrestatie van een der directeuren, den heer Schreuder, was het dus begrijpelijk, dat het steunfonds was opgeheven. Door bewindvoerders inzake de surséance van betaling is thans een nader rapport aan- de rechtbank uitgebracht, naar aanleiding waarvan de rechtbank de surséance van be taling ophief en het faillissement der bank uitsprak, In dit laatste rapport geven bewindvoer ders als hun meening te kennen, dat daar toch de surséance van betaling eerstdaags (26 April) afloopt, er geen enkel motief tot verlenging daarvan is. In de vorige raadsvergadering is met 17 15 stemmen een voorstel van B. en W. aan genomen, om enkele afdeelingen van het stadhuis, in verband met de gebrekkige huis vesting aldaar, over te brengen naar de school in de Prins Hendrikstraat. Zooals ook reeds bij vorige voorstellen, hebben wij er ook bij dit voorstel op gewe zen, hoe onjuist het is, de zaken zoo slecht voor te bereiden van de zijde van B. en W., hetgeen ook bij dit voorstel het geval was, omdat hel eerst Zaterdag rondgezonden werd, waardoor de raadsleden alle gelegen heid misten, het grondig te onderzoeken. Hoe fnuikend dergelijke doordrijverij van B. en W. is, blijkt thans wel duidelijk, want B. én zullen nu in een volgende vergade ring met een voorstel komen, het genomen besluit in te trekken. Het is gebleken, dat die afdeelingen niet ondergebracht kunnen worden in voormelde school en nu zullen B. en W. voorstellen, de afdeeling Burger lijke Stand en Bevolking in het gebouw aan de Raaks te laten en die afdeeling een uit breiding te geven door verbouw. Het publiek zou dan meer ruimte verkrijgen voor ver nieuwde loketten. Zoo moeten B. en W. dus terugkomen op een eerst ingediend voorstel, dat onvoldoen de voorbereid was. Een dergelijke behande ling van zaken is toch niet de juiste. We STA ATSLÖTETRT.). Trekking van Dinsdag 22 Maart le klasse 2e Hist Hooge priizen: 3560 5177 14508 ƒ200. -- 799 5540 8783 9764 14204 17218 f100. Priizen van 20: Een ware terreur. SJANGHAI, 22 Maart. Hedenmorgen is een aanhang gemaakt met de ontruiming door de vrouwen en kinderen uit Nangking. De toestand in de Chineesche stad van Sjanghai is verward. Ongeveer 150.000 arbei ders zijn in staking en de nationalistische troepen oefenen een ware terreur uit. Er dreigt gebrek aan levensmiddelen, terwijl ook de watervoorziening gevaar loopt. De Chineesche autoriteiten kunnen op het oogenblik nog voldoende voorraden aanvoe ren. De postdienst is geheel gestaakt, ook de banken zijn gesloten. De scheepvaart onder vindt groote moeilijkheden. Alle Chineesche politiebureaux zijn door de stakers bezet. Op verschillende plaatsen hebben incidenten plaats gehad. Het verluidt, dat ook Ching King door de vreemdelingen zal worden ont ruimd. 22 MAART EdKSTfc LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 9 59.30 59.283 4 PARIJS f 9.80 9.781/4 BRUSSEL 34.75 34.733/4 EENEN 35.50 35.17 LONDEN STOCKHOLM 66.95 66.90 KOPENHAGEN 9 66.65 66.621 OSLO 1» 65.25 65.2I3/4 BAZEL p -M O 00 48.04 NEW-YORK 1 s ROME 11.35 11.38 PRAAG t 7.45 7.401/4 WARSCHAU 28.— 28.— 15 69 77 84 127 133 292 300 314 345 391 610 653 675 704 721 767 818 835 946 1062 1131 1153 1201 1239 1243 1318 1351 1429 1431 1450 1688 1709 1717; 1734 1737 1760 1884 1914 1933 2048 2057 2092 2115 2132 2194 2330 2340 2351 2357 2427 2443 2475 2493 2573 2577 2719 2741 2755 - 2760 2777 279li 2813 2822 2S60 2865 2869 2927 3012 3025 3167 3176 3188 3333 3380 3400 3440 3482 3547 3551 3597 3656 3691 3756 3776 3827 3862 3901 4042 4103 4153 4170 4193 4211 4220 4261 4326 4395 4425 4466 4699 4707 4708 4721 4755 4763 4771 4814 4936 4980 4994 5060 5172 5228 5317 5324 5362 5402 5447 5451 5463 5526 5534 5629 5646 5647 5731 5774 5815 5819 5843 5909 5993 6013 6072 6091 6114 6115 6166 6172 6179 6234 6345 6497 6522 6583 6588 6609 6629 6711 6758 6766 6800 6S48 6892 6915 6951 6962 6982 7054 7079 7152 7155 7180 7291 7423 7430 7485 7572 7581 7611 7626 7680 7683 7744 7771 7775 7834 7868 7877 7902 8014 8167 8203 8216 8228 8235 8273 8420 8453 8456 8480 8494 8510 8515 8520 8547 8588 8599 8603 8613 8626 8653 8731 8881 9037 9080 9101 9159! 9249 9281 9333 9392 9449 9461 9544 9574 9615 9656 9669 9675 9724 9737; 9745 9885 9934 9994 10033 10167 10213 10268 10271 10276 10278 10347 10352 10376 10404 30435 10529 10540 10588 10606 10672 10680 10737 10748 10766 10769 10771 10811' 10831 10883 10920 10922 10941 11045 11229 11241 11259 11273 11285 11297 11349 11352 11364 11373 11391 11478 11521 11532 115671 11739 11842 11856 11872 11875 11879 11966 11991 12052 12073 12110 12166 12202 12262 12368 12430 12435 12486 12526 12601 126-54 12675 12721 12731 12752 12862 12893 12921 12952 13012 13103 13124 13200 13206 1323ft 1525-3 13331 13345 13372 13645 13662 13674 13822 13832 13837 13839 13945 14079 14140) 1.4157 14316 14344 14356 14362 14364 14512. 14548 14557 14605 14614 14627 14633 14795 14832 14901 14939 14974 15069 15087 ±51-19 15265 15337 15343 15373 15377 15394 15.395' 15-399 15526 15574 15629 15659 15663 1577Ö 35812 15847 15861 15869 15917 15931 16070 16146 16229 16276 16280 16283 16337 .16345! 16349 16360 16380 16416 16478 16568 166211 16643 16664 16667 16786 16808 16869 16897, 16901 16903 16911 17095 17106 17144 -.7182, 175-43 17388 17407 17440 17468 17501 17534 17548 17555 17632 17646 17678 17790 1-78641 17895 17913 17998 18021 18035 18038 18083 18146 18153 18260 18262 18355 18370 J 8373| 18375 18408 18419 18434 18435 18447 184811 18482 18492 18517 18615 1S652 18666 186371 18693 18698 18731 18781 18789 18799 18813 18837 18849 18950 19014 19099 19148 19322! 19433 19457 19475 19503 19533 19585 19647; 19742 19748 19774 19S33 19883 19920 19944; 20000 20033 20079 20111 20181 20295 20325 20335 20362 20394 20398 20406 20470 204S9' 20494 20506 20524 20539 20551 20645 20703 20788 20960 20990 le slasse le lijst; 13805 16805; 1399(1 Het gezelschap van Nederlandsche Katho lieken, dal otider leiding van Rektor Soffers op 6 April naar Rome vertrekt, bestaat uit 145 personen. Zij komen op 5 April te samen in het Oranjehotel te Nijmegen en vertrek ken den volgenden dag met den sneltrein naar Bazel. 5% Nederland 1919 I0T 6% Nederland 1923 WHtS 4K Ncderl. 1917 99 4K N. 1. 1926 B. 9515/16 6% N.-i. 1923 D.. 101s/g HolL Lloyd ^3 Oude Vaart 86 dito Gem. Eigend. 84®/4 Mij. „Nederland".. 1881/4 Scheepvaart-Unie 191 */4 Rotterd. Lloyd 173 Paketvaart 227 3/4 Oude Boot1041 4 Holl. Stoomboot 75 Jurgens gew. 174 Nederl. Kunstzijde 308 Maecubee Holl. Kunstzijde 1171 /4 Koloniale Bank 2563/4 Indische Bank 1763/4 Cert. Handel Mij... 1613g Reso dito 3 621 /4 Phoenix130 1 Geconsolideerde 2593/4 Kon. Olie 3803 a U. S. Steel 165 Marine comm. ®3/l6 Marine pref. 421/4 H. V. A. 732 Java Cultuur 380 Vorstenlanden J863/4 Actions id. 1751/., Poerwoderjo 119 Oude Deli 4371/2 Senembah 424 Deli Batavia 470 A'dam Rubber 354*4 Serbadjadi 3521/2 Silau 186 Allied Sumatra jjg 1/ O0841""4 2391/3 V' L C" 0217I/0 Deli Bat. Rubber 279 Dordtsche Petr. 357 Southern Rails 125 ünion1701/» Wabash g^ Anaconda 6913/16 101 102ViS 99 9515/i« 101»/. 86-7 831/2-^ 1741/2 301-3 113-4 112-3i/a 256 175 161 162 260 381 165s/4 4 411/4 728 378 186 436 423 467 3511/a 118 2351/2 217 280 256 b 703/4 De werkzaamheden voor het leggen Tan. een telefoonkabel BrusselNederland zul len weldra beëindigd zijn. De nieuwe kabel is zeer belangrijk. Te Roosendaal zal deze verbonden worden met de telefoonlijnen RoosendaalRotterdam en Amsterdam. Zoo zal in de telefonische verbinding tusschen België en Nederland worden'voorzien meer dan de behoeften van handel en industrie vergen. Men heeft er op gerekend, dat de nieuwe lijn ook zal kunnen dienst doen voor een belangrijk doorgaand telefonisch ver keer van Nederland met Italië en Spanje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2