Radio-Omroep FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? De zuidelijke- de Kantonneesche-troeperi Sjanhaï binnengetrokken. Gisteren zijn de voorbereidingen begonnen voor de a.s. ontwapenings conferentie te Genève. In de staking te Lodz is de arbitrage aanvaard. Het werk 'is gisteren hervat. Onder de Radio-berichten: Briand intervenieert bij de regeering van Zuid-S!avië. Een pijnlijk incident in de Skoepsjtina te Belgrado. De toestand te Sjanghai' blijft kritiek. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Rotterdam subsidieert de Deutsche Lufthansa. Demping van den Ouden Usel. De staatscommissie voor het L. O. Premies voor het dooden van Zeehonden. Benoemingen aan het Hof. Het onderzoek naar het wrak van den loodsschcener. De Dominiale mijn te Kerkrade over 25 jaar uitgeput. j Het keet- en patbazenstelsel hij de Zuiderzeewerekn. UIT ONZE OOST. Een formeele dievenbende onder schoolleerlingen. Hoeveel personen kwamen in in 1928 Indië binnen. Een hevige brand richt voor f 2.140.000 schade aan. Een gevaarlijk sujet. SOCIAAL LEVEN. De malaise in de Maastrichtsche industrie. De rechtstoestand van verplegend personeel. Gemeentefmanciën en gemeentebedrijven. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een centraal bureau voor dt schapenfokkerij in Nederland. De a.s. Ontwapenings conferentie. De voorbereidende commissie der ontwa peningsconferentie kwam gistermiddag om 4 uur onder voorzitterschap van jhr. Loudon (Nederland) bijeen. De volgende 21 regee ringen zijn vertegenwoordigd: Groot-Brit- tamtië, Frankrijk, Italië, Duitschland, Japan, Ver. Staten, Spanje, België, Tsjecho-Slo- wakije, Zuid-Slavië, Roemenië, Polen, Zwe den, Nederland, Finland, Bulgarije, Argen tinië, Chili, Columbië, China en San Sal vador. Lord Robert Cecil zal een ontwerp in dienen; Paul Boncour zal in een tegenont werp het stanpunt der continentale mogend heden voorgeven. Opnieuw Engelsche bla den vernietigd. Voor den tweeden keer zijn Zondag groote hoeveelheden Engelsche Zondagsbladen te Dublin en elders in Ierland vernietigd op grond, dat de inhoud onzedelijk was. De zaak heeft geen politieke beteekenis. In een te Cork onder voorzitterschap van den lord mayor gehouden openbare verga dering werden resoluties aangenomen waar bij geprotesteerd werd tegen den verkoop van onzedelijke 'publicaties, een beroep werd gedaan op de regeering om uitvoering te geven aan dé conclusies eener onlangs inzake dit onderwerp benoemde commissie en ge- cischt werd dat inmiddels de bestaande wet ten streng zouden worden nageleefd. Poolsche loonactie. Industrieelen en arbeiders te Lodz heb ben de regeeringsarbitrage aanvaard. Giste ren is de arbeid hervat. De staking is geëin- digd. Italianen en Zuid-Slaven. De gezant van Zuid-Slavië te Bern heeft verzekerd, dat Zuid-Slavië geen militaire toebereidselen treft. De geruchten van Zuid- Slavische troepenconcentraties aan de Alba- neesche grens zijn uit de lucht gegrepen. De Z.-Siavische regeering keurt elk. onder zoek van den toestand goed, heeft trouwens reeds de buitenlandsche militaire attachés te Belgrado uitgenoodigd zich ter plaatse te gaan overtuigen, dat Zuid-Slavië geen énkel soldaat aan de Albaneescne grens meer heeft staan dan zes maanden geleden. Z.-Slavië heeft geen interventie van den Volkenbond gevraagd, maar de Bond kan 2ich met de zaak bemoeien. Wanneer geen vreemde invasie in Albanië plaats heeft, zal Z.-Slavië rustig blijven. Naar de bladen vernemen, is het bericht, als zou de Duitsche ambassadeur te Parijs bij Bcrthelot geweest zijn om te spreken over bijesnroeping van den Volkenbondsraad in het Balkanconflict, een poging on Duitsch land in de zaak te betrekken. De ambassa deur heeft nog door een voorstel, noch door een vraag in dit opzicht het initiatief genomen. De M. v. O. naar Nica ragua. De Amerikaansche minister van oorlog de heer Dwight F. Davis, is naar de Panama - kanaalzone vertrokken om de verdedigings werken aldaar te bestudeeren. Voor zijn terugkeer zal hij een bezoek brengen aan Nicaragua om de mogelijkheid na te gaan van een kanaal tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan. Naar men weet, hebben de V. S. het recht een kanaal te graven door Nicaragua. De strijd om Sjanghai De Zuidelijke troepen trekken de Chinee- sche stad van Sjanghai binnen. Volgens de berichten vlucht generaal Pi Sjoc Tsjen, de bevelhebber over de troepen uit Sjantoeng te Sjanghai naar de Fransche concessie. De Zuidelijke hebben Tsjangsjau, op 40 mijlen ten N.W. van Soetsjau genomen en aldus de spoorwegverbinding SjanhaiNanking doorgesneden. De algemeene staking is begonnen. Volgens een vroeger bericht had generaal Pi Sjoe Tjen een vertegenwoordiger gezon den naar generaal Ho Jing Tsjing, den be velhebber der'Zuidelijken, teneinde bespre kingen te voeren over het sluiten van een wapenstilstand ter vermijding van strijd in het gebied van Sjanghai. De Zuidelijken hebben Loenghoea op vier mijlen afstands van de Fransche concessie te Sjanghai bezet. Er hebben talrijke politie-charges plaats om de straten, waarin zich een woelige me nigte beweegt, schoon te vegen. Drie Indi sche soldaten zijn door schoten gewond de vrijwilligers zijn gemobiliseerd. Het vertrouwen en de veiligheid keeren te Hongkong terug, hetgeen blijkt uit de aan komst aldaar van een groot aantal Chinee- zen. In veertien dagen tijds zijn er per spoor of boot veertienduizend Chineezen meer aangekomen dan vertrokken. Wegens het binnenrukken der «Zuide lijken in de Chineesche stad en het afkon digen van de algemeene werkstaking, heeft het gemeentebestuur der internationale con cessie den uitzonderingstoestand geprocla meerd. Alle oorlogschepen hebben troepen aan land gezet. Op het oogenblik is het vrij rustig in de buitenlandsche concessies. Men maakt zich in het geheel niet ongerust over de bui tenlanders. Twaalfhonderd Amerikaansche mariniers hebben met de bajonet op het geweer door de concessie gedefileerd. te slapen; hij was niet uit op verovering van Slowakije, maar eenvoudig op weg naar zijn meisje, dat in het grensplaatsje diende en waarmede hij voor den volgenden ochtend een afspraak had. Dat zijn hotel 's nachts aan het rollen was gegaan, had hij niet gemerkt; hij had heerlijk geslapen. Zijn Slowaaksche collega's thans gerust gesteld, zonden hem per keerende gelegen heid terug naar Hongarije, met een vriende lijk briefje voor 's mans chef met de zooda nige inlichtingen over diens desertie tegen wil en dank. TURKIJE EN FILMVOOR STELLINGEN. De Turksche nationale vergadering te Angora beraadt thans over een wetsontwerp waarbij aan alle personen beneden de 18 jaar het bezoeken van cinema's verboden zal zijn. DE KATHOLIEKEN IN CANADA. Het Catholicisme krijgt ook in Canada weer invloed; in het nieuwe kabinet bevin den zich thans 7 Katholieke ministers. WETENSCHAP EN GODSDIENSTIG GEVOEL. Groot was de belangstelling, toen de Fran sche pers voor korten tijd geleden de vraag aan hare lezers richtte, of de wetenschap met het godsdienstig gevoel in tegenspraak staat. De binnengekomen antwoorden heeft men voorloopig geschift en het mogelijk gemaakt Daar de spoorwegverbinding te Tsjang- I een kort overzicht te geven. Van de 74 bin- 1,1 ff 1 c ninfo'pcno -Ic>+^ «V !-./%*• Cl.,., I i tsjau is doorgesneden, is het leger van Sjan toeng van zijn basis geïsoleerd. Dit leger zal waarschijnlijk worden ingelijfd bij de Zuidelijke troepen, die op het oogenblik nominaal de macht hebben in het geheele stuk van China ten Zuiden van den Yangtse, met uitzondering van Nanking. Het aantal dergenen, die aan het nieuwe stakingsbevel hebben voldaan is zeer groot, behalve wat betreft het scheepvaartverkeer. De trams rijden niet meer, de katoenspin nerijen zijn gesloten. In de Fransche concessie zijn hedenmid dag eenige granaten gevallen men weet niet waar ze vandaan zijn gekomen. Er werd niemand door getroffen. Er zal Sjanghai Nieuwe Britsche troepen voor Sjanghai, een nieuw Britsch bataljon naar vertrekken. de Verdeeldheid in Koeomintang. Volgens te Londen ontvangen berichten hebben er enkele dagen geleden te Kioe- kiang ongeregeldheden plaats gehad er werd gevochten tusschen twee vijandige groepen nl. den boerenbond, die Kioekiang binnen kwam om te demonstreeren ten gunste van generaal Tsjang Kai Sjek en den extremis- tischen arbeidersbond. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. De staat van beleg werd afgekondigd maar verwacht werd dat de onlusten zouden voortduren. Er zijn geen buitenlanders bij betrokken. Volgens berichten uit Hankau d,d. 14 Maart, die door den censor opgehouden zijn, hebben de communistische elementen thans op militair en politiek gebied de macht vol ledig in handen, daar zij zich van den steun hebben verzekerd van Tang Seng Tsji, den be\ el lebber der troepen van Hoenan, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de ver overing van Woetsjang op de Noordelijken verleden jaar, Tang Seng Tsji is een tegen stander van den gematigden- Zuidelijken leider Tsjang Kai Sjek. Het terrorisme der arbeidersvereenigingen breidt zich te Han kau uit. Gemeld wordt dat Eugene Tsjen zijn gezin naar Sjanghai zendt. VERKEERSVEILIGHEID TE LONDEN Met hef oog op het feit, dat het aantal ver keersongevallen te Londen sedert 1920 met 55l/„ is toegenomen, heeft een speciale commissie verschillende maatregelen aanbe volen om het gevaar te verminderen. Daar onder is een voorstel om in den lesrooster der groote Londensche scholen onderwijs in de voorkoming van verkeersongevallen op te nemen. Ook wordt aanbevolen de wet op het gevaarloos en roekeloos rijden met een motorrijtuig te wijzigen, een uitgebreider ge bruik te maken van aanwijzingen van pun ten waar men kan oversteken en tunnels in te richten om van den eenen kant der straat naar den andere te komen. DE REIS VAN DEN PRESIDENT. Het bezoek van president Doumcrgue aan Londen zal van den 16en tot den 18en Mei duren. De president zal in het Buckingham- paleis verblijf houden nengekemen antwoorden getuigt met een van anti-godsdienstige gezindheid, ook niet een vol van scepticisme. Onder anderen zijn 2 antwoorden ingekomen, die door meer personen zijn geteekend. Het eene, met 14 handteekeningen, waaronder Painlevé, ver meldt kort: „De wetenschap geeft zich moeite bescheiden te zijn en de overtuiging van anderen te respecteeren. Het andere met 12 handteekeningen, laat zich op velerlei manier uitleggen „De weten schap staat tegenover de reiigieuse gedachte noch vijandig, noch goedgunstig. Het gaat hier om twee van elkaar gescheiden gebie den van het menschelijk denken. De ande re persoonlijk gegeven antwoorden verkla ren eenstemmig, dat een verschil of tegen spraak tusschen godsdienst en wetenschap niet bestaat. Mocht zulk een tegenstelling al eens heb ben bestaan, dan ware de oorzaak niet in den wetenschappelijken geest te zoeken, maar in een geest, die den waren weten schappelijker! geest geheel vreemd is, zoo als bijvoorbeeld, de haat, de trots, de on wetendheid. Uit de geschiedenis worden voorbeelden van groote geleerden genoemd, die werkelijke oprechte geloovigen waren. Interessant zijn de antwoorden van die ge leerden, die hunne eigen ervaringen mede- deelen, zöoals b.v. de beroemde scheikun dige H. Moureu. Eerst geloof ik, dat de we tenschap in staat is alle problemen op te los sen en de begrippen van God en onsterfe lijkheid slechts voor naïve menschen goed waren. Later bemerkte ik, dat de dingen toch nog iets meer gecompliceerd lagen en de ho rizon van het onbekende meer en meer terug week, het gebied van ons positieve weten al door kleiner werd. De eerste overtuiging, dat wetenschap en religie twee begrippen zijn, die niets met elkaar hebben te maken en de een het andere uitsluit, werd meer en meer tot eene herinnering, hoe meer ik in „erken nen", vordering maakte en „meer geleerd" werd, d.w.z. telkens onwetender. Onder de argumenten van Professors, van minder of meer beteekenis, moge hier nog worden aangehaald. „Het is juist de wetenschap, die ons het erkennen van het groote nut en de noodzakelijkheid van godsdienstige gevoe lens voert, welke gevoelens alleen in staat Zijn de menschelijke ziel volkomen te ont wikkelen en de gemeenschap op peil te hou den." Volgens een en ander mogen wij tot de conclusie komen, dat de houding der we tenschap tegenover den godsdienst toch iets meer moet zijn, dan eenvoudig „dulden." B. en W. van Rotterdam stellen den ge meenteraad voor in beginsel te besluiten lot toekenning voor het loopende jaar aan de Deu'sche Lufthansa van een subsidie i van 8000 ten behoeve van den door haar te openen vliegdaenst tussohen Keulen Duisburg en Rotterdam. De bedoeling is dezen dienst te onder houden met watervliegtuigen, welke in het Tot de feestelijkheden zullen behooren zuidelijk deel der Waalhaven ligplaats zul- een gala-maaltijd ten paleize en een bezoek ,en kunnen vinden. Met. uitzonderingen van aan de City. jen Zondag, zal hier dagelijks in den voor- rvr inrrnim? TtrTnRPKPn i middag een vliegtuig aankomen en in den DE JEUGDIGE UITBREKER. nam!ddag zal dit toestel vertrekken. Men herinnert zich nog wel de ontsnap- jje nicuwc lijn zal voorhands niet reii- ping van den jeugdigen gedetineerde uit de dabei zijn. Van Duitsche zijde is toezegging Parijsche gevangenis la Roquette, die met gcdaan van een bedrag van 70.000 om te behulp van een ketting en van bedspiilen ge- voorzien in het exploitatie-tekort. Het res- maakte haken het dak der gevangenis wist tan£ moet door de Nederlendsche fcelang- te bereiken. Hij werd kort na zijn ontsnap- hebbenden het Rijk, de gemeente Rotter- ping aangehouden en thans is hij tot acht dam en de Rotterdamsche Kamer van maanden gevangenisstraf veroordeeld we- Koophandel) worden bijgedragen, gens verzet tegen de politie en diefstallen, gen minderheid in het college meent. even na zijn ontvluchting gepleegd DESERTEUR TEGEN WIL F.N DANK. j Dezer dagen kwam in een station in Slo wakije een goederentrein uit Hongarije aan. In een der wagons vond men een Hongaarsch krijgsman in uniform, gelaarsd en gespoord. De man was in diepe rust en sliep den slaap der rechtvaardigen maar; zat hier niet méér achter, misschien een of ander com plot, een a.s. invasie, verbreking door ver minkt Hongarije van de boeien, revanche? De gendarmerie werd geroepen en de Hon- gaarsche krijger werd gewekt om zich te verantwoorden en zijn geheime opdracht aan de autoriteiten mee te deelen.... Tot groot vermaak van de omstanders vertelde de onthutste Hongaar, dat hij aan de Hongaarsche grens in den wagen was ge klauterd om, aangezien hij geen geld had voor een hotel, daar een paar uurtjes rustig dat Rotterdam, dat reeds groo'e kosten aan de exploitatie van hel vliegveld Waal haven besteedt, niet moet overgaan tot sub sidieering van bepaalde luchtlijnen, Dc meerderheid meent evenwel, dal waar het hier geldt een luchtverbinding met een voor de haven zeer belangrijk ach'erland, niets mag worden nagelaten wat kan strekken om de Verbindingen met Ruhr- en Rijnland tot de grootst mogelijke volkomenheid te brengen. De minister van Waterstaat heeft aan het personeel van den Waerstaat, betrokken b'j het maken van den dijk achter 'Meenenka- mer, een' schrijven gericht, waarin wordt aangedrongen op het verleenen van mede werking in het belang van de bewoners van Steeneukaraer. Is dc „Tel." wel ingelicht, dan zou thans werden overwogen de bestaande Oude lJsel te dempen en daarmede den wateraf voer van den polder te bestendigen, door het maken van een nieuwe waterleiding. Op het gedempte gedeelte zou dan de nieuwe dijk verrijzen waardoor alle landonteigening en hinder zou worden voorkomen. Dc Staatscommissie voor hel L.O, heelt een vergadering gehouden. Hoewel nog niet alle colleges van Ged. Staten cn alle ver- eenigingen hun antwoorden hadden inge zonden, werd thans besloten den arbeid over twee sub-commissics te verdeelen, Een daarvan staat onder leiding van den heer Rutgers en zal vooral over de finan- cieele aangelegenheden rapporteeren; de an dere sub-commissie, onder voorzitterschap van den heer Ketelaar, zal de organisatie van het lager onderwijs en de opleiding be handelen. Later zal beslist worden of nog andere sub-commissies zullen worden ingesteld. Onder overweging, dat het wenschelijk is weder bepalingen vast te stellen omtrent het toekennen van premies voor het dp0" den van zeehonden binnen het watergebied van het Rijk is. te rekenen van 1 Jan. j.L bij K. B. o.m. bepaald. Voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het Rijk wordt een premie toegekend van 3. per zeehond, Tot het verkrijgen van dc premie wendt de belanghebbende zich met den gedooden zeehond tot den burgemeester van een der aan dc Noordzee, de Zuiderzee, de Wad denzee, den Dollard, de Lauwerzee, de Zuid-Iiollandsche of Zeeuwsche s.roomcn, of de Zuid-Hollandsche benedenrivieren gelegen gemeenten of tot den door den bur gemeester daartoe in zijn gemeente aange- wezen persocn. Dc premies worden als regel bu voorschot uit dc gemeentekas betaald. De koningin heeft, met ingang van 15 Sept. a.s. mej. A. L. Schoch, directrice van de particuliere zaken van H. M. voor net Loo en omstreken, tevens benoemd tot directrice van de particuliere zaken van prinses Juliana en jhvr. J. C. baronesse van Sytzcma, benoemd tot adjunct-directrice van prinses Juliana. Het onderzoek naar het wrak van den loodsschoener, die in den storm van 25 Nov. 1925 boven Terschelling is vergaan, zal op 1 Mei a.s, weder worden voortgezet. Als commandanten voor de daartoe aangewezen mijnenvegers zijn benoemd de off. Ie kl. J. W. A. A. Heijdt en I'. o, W, de Ronde. Tijdens de begrootingsdebatten in den ge meenteraad tc. Kerkrade, heeft de heer Koken, wethouder Voor de Volkshuisvesting medegedeeld, dat het dagclijksch bestuur der gemeente officieel bevestiging had ont vangen van de meermalen verspreide ge ruchten, dat de Domaniale mijn te Kerkrade over 25'jaar zal zijn uitgeput, indien per jaar 700.000 ton steenkolen zouden geproduceerd blijven., zooals nu bet geval is. Vragen van het Kamerlid Hiemstra. Het Tweede Kamerlid, de beer Hiemstra, richt tot den minister van Waterstaat: Is het juist, dat thans aan dc Zuiderzee werken te Der. Oever uitsluitend ongehuwde arbeiders tc werk worden gesteld, op grond, dat dc personen, met de aanneming der arbeiders belast, de z.g. keelbazen bij de tewerkstelling van ongehuwden belang zouden hebben, omdat dezen in de keten van genoemde bazen hun intrek nemen? Indien inderdaad bij dc tewerkstelling van arbeiders bij dc Zuiderzeewerken de ge huwden bij dc ongehuwden worden tep achter gesteld, omdat daarmee dc belangen der z.g. keetbazen worden gediend, wil de minister dan pogingen in het werk stellen, om aan dezen misstand een einde te maken. Dezer dagen heeft de politic te Batavia ecu complot opgespoord, waarvan men het bestaan voor onmogelijk zou houden. Men heeft n.l. ontdekt, dat een dertigtal leerlingen van verschillende Europeesche scholen een georganiseerde.... dievenbende hadden gevormd! I11 een betrekkelijk kort tijdsverloop heb ben deze knapen, wier leeftijd varieert tus schen negen en zeventien jaar, kans gezien, ongeveer dertig rijwielen en een aantal elec- trische fietslantaarns en dynamo's te gappen. Hel geld, dat hun misdrijven opbrachten, zou aangewend worden tot het oprichten van een.voetbalclub! In 1V>6 kwamen 4000 Nederlanders, 1400 andere Europeanen, 900 Japanners, 42.000 Chineezen en 3200 andere Oosterlingen, in totaal 52.000 personen Indië binnen. Het aantal Chineezen is in vergelijking tot andere jaren in verband met de troebelen in China met 12.000 personen toegenomen. Velen koesteren den wensch, de leden van hun ge zin naar Indië le laten overkomen. Aneta seint uit Padang: Een hevige brand verwoestte de helft van Rampah in het Te- bingtinggische. De schade wordt geraamd op 2,140.000, Hiervan was slechts voor 35.000 verzekerd. Naar het „Nieuws v. d. Dag v. N. I." ver nam, is in den loop van het onderzoek tegen den ontslagen commies van het Onderwijs- departement Soedihiat gebleken, welk een gevaarlijk persoon door het gouvernement in dienst werd gehouden. De „Java-Bode' meldde toen wel, dat de man was betrokken bij de bommen-fabricage doch ten rechte had Soedihiat niet veel daarmede te maken. Hij was weliswaar op de hoogte van dat werkje, en zal misschien wel eens een aanwijzing hebben gegeven, maar het ergste is ,dat hij optrad als leider van de reconstructie van de P. K. I. na het mislukte oproer. Soedihiat behoorde tot de D.O. of „Dubbel Organisatie", de eigenlijke kern van. de P.K.I.; en van waaruit alle revolutionnaire leiding uitging, vervolgt het blad. Het be staan van het hoofdbestuur was camouflage. De D.O. was op haar beurt weder behoor lijk verdeeld in cle noodige reserve-groepen voor het geval, dat de opperste leiding er van in handen van de politie viel. Een groot deel van degenen die bij de D.O. waren aangesloten, bevindt zich reeds in arrest. Soedihiat nu behoorde tot de eerste reserve. De snaak was reeds lang commu nist en ook van de samenzwering voor het jongste oproer op de hoogte. Een leidende rol vervulde hij daarin nog niet. Hij heelt echter dadelijk, nadat bleek hoeveel leiders gevangen waren genomen, zich belast met het herstel van de leiding van de revolution naire actie. Hij heeft kunnen zien hoe het de bedoeling van de regeering was met de massa-interneering van personen, op wie de strafwet geen vat had, doch van wie vol doende bekend was, dat zij tot de leidende personen in dc P.K.I. behoorden, die organi satie voor eenigen tijd lam te slaan door haar dc „bevelhebbers" te ontnemen. Maar dan zou hij hier te Batavia wel trachten dat werk ongedaan te maken!.... De communistische ex-ambtenaar van het Onderwijs-departement heeft verscheidene weken na heL mislukken van het oproer ver gaderingen belegd met dat doel, wetende, welk gevaarlijk spel hij speelde. Ged. Staten zullen hun invloed bij dc Regeering aanwenden. In een deel onzer vorig oplage konden wij reeds medcdeelen, dat Gedep. Staten van Limburg besloten hebben de regeering te verzoeken om in te grijpen in den nood toestand, welke heerscht in de Maastricht sche aardewerk-industrie. Met betrekking hierop hebben Fed. Sta ten van Limburg geconfereerd met dc hoe ren Defèsch en dc Nerée tot Babberich als vertegenwoordigers der R. K. Werk geversvereniging in Limburg, cn mgr. dr. Poels en P. Kaanen van den R. K. W'crk- liedenbond. Uitvoerig werd de toestand uiteengezet. Betoogd werd, dat dc binncnlandsche markt steeds sneller en sneller inkrimpt en het buitenland door hoogc invoerrechten den uitvoer meer en meer belemmert. Eenige verlaging van productiekosten warc wel le verkrijgen door verandering in de vrachtenpolitiek der Spoorwegen, doch dit zou verre van voldoende zijn. Van werkgeverszijde werd beklemtoond, dat, zoo de industrie.in staat werd gesteld dc productie te brengen op het peil van vóór den oorlog, geen verhooging van prij zen zou plaats vinden, eerder een verla ging. Ged. Staten hebben daarom, zooals gemeld, besloten zich tot de Regeering te wenden om de industrie voor ondergang te behoe den. Door den Centr. Ned. Ambtenaarsbond is een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken, waarin gewe zen wordt op het feit, dat de organisatie bij haar pogingen om verbetering te bren gen in den rechtstoestand van verplegend personeel, dikwijls stuit op economische bezwaren van de betrokken gestichten. Ad ross. verzoekt den Minister maatrege len te nemen, welke cr toe zouden kunner leiden, dat de voor veel gestichten gelden dc bezwaren geheel of gedeeltelijk zouden worden opgeheven. Een eerste stap in deze richting zou zijn dc instelling eener commissie, bestaande uit deskundigen, o.w. vertegenwoordigers van vakorganisaties en gcstiehtsbesluren. Deze commissie zou zich b.v. kunnen uitspreken over: a. 't aangeven van regelen betreffende do oprichting en uitbreiding van ziekeninrichtingen; b. een unificatie van den kostprijs der verpleging; c. onder linge uilwisseling van geschoolde krachten; d. tewerkstelling van gediplomeerde ver- plegenden op andere daartoe geëigende posten. Dc groep „Bcdrijfsambtenarcn" der Ver- ceniging van ambtenaren der gemeente- financiën, gemeente-bedrijven en gemeente diensten hield Zaterdag j.l. een algemeene vergadering te Utrecht, WOENSDAG, 23 MAART. HILVERSUM, 1059 M. 12 00 Politieber, 12.302.00 Lunchmuziek door bet Hall orkest. Terminus Hotel Utrecht. Dirigent: M. Noyer. 2.003.00 Engelsche kindcrles. 3,004.00 Knipcursus. 4.004.30 Halfuur tje voor de nuisvrouw. 4.306.15 Con cert van het H.D.O.-orkest. Frans van Schoor, bariton. 6.156.45 Een praatje over luidsprekers, door den heer .T. Cor- ver, hoofdredacteur van Radio-Expres. 6.457.45 Vervolgles en conversatieles Duitsch. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Beethoven-avond. Mevr. R. v. d. Horst-Bleekrode, piano. Hr. J Juda, viool Hr. J. Kinsbergen, altviool. Hr. H. v. d. Horst Jr., cello. 1. Kwartet no. 3 in C-dur. 2. Beethoven-herdenkingsrede door den heer G. v. Ravenzwaay Jr. le ged. 3 Trio in G-dur op. 9, voor viool, altviool, cello. 4. Beethoven-herdenkingsrede 2e ged. 5. Trio, Geistertrio, in D-dur op 70 no. 1. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Daven- try-kwartet en solisten (contra alt, tenor, viool, piano). 1.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing: Pickwick-papers. 3.20 Lezing: Our native tongue. 3.40 Lezing; Book to read. 4.05 Lezing: A child and its education. 4.20 concert. Kwartet en solisten (sopraan, bas, bariton). 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Orgelbespeling in de New Gallery Kinema. 6 40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespe ling (vervolg). 7.20 Lezing: Flying from the passenger's point of view. 7.35 De sonates van Beethoven, Lamond, piano. 7.45 Le zing: Stamford Raffls. 8.05 Variété. G. Car ney, humorist P. England and his revellers. A. Knight, comedienne, C. Cardner, boxing comedian. E. Burford en D. Colston, zang- duet. 9.20 Tijds,, weerber., nieuws. 9.55 Beethoven-concert. M. Olczewska, contra alt. Het Catterall-strijkkwartet. 11.20— 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12 50—2.10 Orkestcon cert. 5.055.55 Concert door het or kest Locatelli. 9 0511.00 Galaconcert. Groot orkest, jazzband en vocale en in strumentale solisten. LANGENBERG, 469 M. 10.20—11.20 Con cert. 12 50—1 50 Orkestconcert. 4.20 5.20 Pianomuziek en 'iederen. 7.50 9.20 9.20 Concert Het groote orkest, o. 1. var. Dr. Buscbkotter, I. Hclling-Ro- senthal, sopraan; Dr W. Rosenthal, bas bariton; F. Olaf, tenor. 9.4011.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M._ 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.35 Lezing: Beet hoven. 7.50 Beethoven-herdenking. Th. Loos, voorlezing. 8.35 Symphonic nr* 9 d-moll op. 125, van Beethoven. Orkest, sopraan, alt, tenor, bariton. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG. 394.7 M. 1.25—2.05 Kamer muziek. 3.353.50 Beethoven-concert. 3.355.15 Dansmuziek. 5.206.05 Concert. 6.50—9.50 „Die Jahreszeiten", Haydn. 9.5011.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 8.50—10.50 Concert- Orkest en solisten (sopraan, alt, tenor, ba riton). Na behandeling der voorgenomen herzie ning der Statuten, het huishoudelijk regle ment en vaststelling van het groepsregle- ment, werd een bespreking gehouden met betrekking tot de vakopleiding voor be- drijfsambtenaren. De vergadering sprak zich uit voor centralisatie op dit gebied. Een interessante discussie vond tenslotte plaats over een onderzoek naar de resulta ten van de z.g. gelijk-inningsme hodc" der kwitanties van de gemeentebedrijven, inge leid door den heer A. Klomp, hoofdboek houder, Centrale Boekhouding gemeentebe drijven van Sliedrecht, Besloten werd dit onderwerp nader in studie te nemen, In het bestuur werden gekozen de nee- ren Klomp, voornoemd, H. A. F. Könings. administrateur der gemeente-ziekenhuizen tc 's Gravenhage; A. M. J. Kruissink, admi nistrateur der P. G. E. M. tc Arnhem; B B. Luuring, boekhouder gemeentelijk grondbe drijf van Amsterdam; B. G, Stempels, ad s'rateur der gemeente-gasfabrieken yan 's-Gravenhage; J C.. van Uijc. oud-admini- strateru der gemeente-gasfabrieken van 's-Gravenhage te Voorburg en C. I\ Wille, administrateur der gem. Electricteitswer- ken van Amsterdam. Na een gemeenschappelijke lunch wem eer, gezamenlijk bezoek gebracht aan dc Jaarbeurs, terwijl des avonds in het gebouw van- K. en W. door den .heer M. C. M. van Bethem, administrateur der gemeentewer ken van 's-Gravenhage, een lezing met lichtbeelden werd gehouden oyer de me- •hanisecring der administratie bij zijn bc- Irijf. Een dezer dagen werd te Utrecht een vergadering gehouden om te geraken tot op richting van een landelijke organisatie voor de schapenfokkerij. Op deze vergadering werd definitief be sloten tot oprichting van een Centraal Bu reau voor de Schapenfokkerij in Nederland- Toegetreden zijn reeds een zevental pro vinciën, terwijl zeer waarschijnlijk nog een drietal zullen volgen. Directeur is voorloopig de heer ir. V.de Jong, Rijksveeteeltconsulent tc Arnhem, ter wijl ook het bureau voorloopig aldaar wordt gevestigd. Vlij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S naar „Whct will he do with door ;iOS. P. H HAMERS. it", „Wanneer vertrekt gij? vroeg Vance, toen zij de trap op gingen om naar bed te gann. „Morgen avond. Ik kom tc laat klaar voor den ochtendtrein., want ik moet eerst af scheid van Sofie nemen. Ik hoop dat ik haar later nog eens zal weerzien. „Dan hoop ik om uwentwil, beste Lionel, dat zij dan niet het zelfde kleedje van ordi nair katoen zal aanhebben, noch dat het lorgnet van lady Selina op haar gericht zal Jajii." „Wat", riep Lionel lachend, „is lady Selina zoo ontzettend lomp?" „Lomp? Hoe komt ge er bij? Niemand is lomp in .dien bekoorlijken kring, Lady Selina Vipont is pijnigend beleefd.' De morgen was scmbcr en bewolkt en er zat regen in de lucht, toen Vance en Lionel op stap gingen naar de woning van Waife. Toen Lionel zijn hand aan den klop per op de deur sloeg, keek de schoenlap per, die in den winkel daar naast op zijn plaats bij het venster zat, naar hem 6p en schudde het hooid. „Gij klopt te vergeefs, heeren; wilt ge zoo goed zijn cm even-bij mij binnen te komen? Hier langs." „Bedoelt gij dat uw commensalen uit zijn?" vroeg Vance. „Ze zijn weg", zei Merle, terwijl hij zijn els met geweld door het leder stiet, dat dienen moest om de laars van een boer te lappen. „Weg! voor goed?" roep de jonge Haugh- ton, „dat is onmogelijk) ik kom hier vol gens afspraak." „Het spijt mij, mijnheer, dat gij de moeite genomen hebt. Maar wacht eens, ik heb hier een brief voor u" en dé schoenlapper haalde onder uit een lade, tusschen spijkers en riemen, een brief te voorschijn gericht aan den weledelen heer L. Haughton. „Is dat van Waife? Wat drommel, hoe komt hij aan mijn familienaam? Ge hebt hem nooit genoemd, wel Vance?" „Niet dat ik mij herinner; maar ge hebt mij gezegd, dat gij Waife in de herberg hebt aangetroffen en daar konden zij uw naam. Uw naam staat op het koperen plaatje van uw reistasch. Nu, wat schrijft hij?" Vance zag over den schouder van zijn vriend en las; Mijnheer! „Met do incestc hoogachting zeg ik u dank voor uw nederbuigende vriendelijkheid^ je gens mij en mijn kleinkind en uwen vriend voor zijn tijdige en royale hulp. Gij zult mij vergeven,, dat de noodzakelkheid, die geen wetten kent, mij verplicht om deze plaats te verlaten eenige uren vóór uw voorgeno men bezoek. Mijn kleindochter heeft mij gezegd, dat gij van plan waart, 'raar te vragen, u van tijd tot tijd te schrijven. Bij eev.ig nadenken zult gij beseffen, hoe ver schillend uw levensloop is van dien. op welken zij mij volgen moet. Gij ziet hier een man voor u- maar ik vergeet, dat gij hem niet meer ziet en waarschijnlijk ook niet meer zien zult. Uw onderdanige en dankbare W. W. „Die zal u nooit meer lastig vallen, Lionel", zei Vance; „waar zijn ze heen ge gaan?" „5k weet het niet", antwoordde de schoen lapper; „wilt ge eens in het kristal zien? Misschien hebt ge de gave zonder het te weten." „Feestelijk bedankt' bromde Vance. „Kom Lionel laat ons gaan. „Heeft Sofie niet eens een boodschap voor mij achtergelaten?" vroeg de knaap met droefheid in zijn stem. „Zeker heeft ze dal. Ik vergat het. Neen, juist geen boodschap. Ik moet vast beloven, dat ik het u geven zou, cn Merle haalde uit zijn rommeflade een klein boekje te voorschijn. Vance keek, lachte en las: „Het kapellen- bal en het sprinkhanen feest. Lionel lachte niet. Hij haalde hel boekje naar zich tcc en las op den omslag, in slecht kinderschrift bovendien nog bevlekt met onmiskenbare teekenen van tranen, dc volgende regels: „Versmaad het niet. Ik heb niets anders da! ik geheel mijn eigen dom kan noemen. Juffrouw Burton heeft het mij gegeven, omdat ik goed oppaste. Groot vader zegt dat gij le hoog voor ons zijt en dat ik u niet meer zien zal. Maar ik zal nooit vergeten hoe vriendelijk gij voor mij geweest zijt. Nooit, nooit! Sofie. „Hoe ellendig toch, dat die. sterrektïndi- gen, Herschell ontdekt hebben", zcidc schoenlapper, zijn els overeind houdend in de hand die op zijn knie rustic; „gij ziet wel mijnheer, alle gekke en vreemde din gen komen van Herschel!. „Watt van den beroemden Sir John? „Neen, maar van dc ster, die hij opge snord heeft. Die is een ongelukssler voor vrouwen. Hij haat ze als vergif. Ik denk dat Sofie onder deze ster geboren is, want ik heb het jaar, de maand en den dag waarop zij geboren is, uit haar gekregen. Het uur is onbekend, maar als ik het be reken tegen den middag, was Herschell haar vijandig in het derde en tiende huis: zeereizen, binneniandsche reizen, brieven, tijdingen, kerkelijke zaken en al dat gesnor. Maar alles zal terecht komen, nadat hij verplaatst is. Haar Jupiter moet goed zijn. Ik hoop' allee* maar", voegde Mcrlc er plechtig bij, „dat er geen sterren meer ont dekt zullen worden. Het ging een boel beter in dc wereld voor dat die nieuwe gevon den wc.s, en nu wordt er weer gepraat van een Neptunus, die is al even kwaad als Sa- turnus." „Dat is dan het laatste wat ik van haaf zien zal!" mompelde Lionel, terwijl hij treu rig het boekje in zijn zak stak. „De hemel bescherme haar, waar zij ook moge wezen" „Denkt gij niet, mijnheer Merle, dat Waife en het arme meisje nog terug zullen ko men?" vroeg Vance. „Misschien; ik weet dat hij de kaart van het graafschap nauwkeurig bekeken heeft bij den bockverkoopcr hierover. Daaruit zou ik opmaken, dat hij niet verweg denkt te gaan. Misschien komt hij nog terug. „Heeft hij al zijn goed meegenomen?" „Ja, behalve een oude doos, waar niets in zit, denk ik dan toonecltuig, comedic- boekjes, wat schilderwerk, een oude pruik en dergelijke dingen. Hij heeft goede klee- ren. Die had hij altijd cn zij ook: maar dat ging ailes 111 één pak." „Maar", hernam Vance, „gij zult toch zeker wel weten, wat het voornmen van den ouden kerel is. Hij heeft een groote som van mij gekregen. Wat'zal hij er mee uitvoeren?" „Daar heb ik mij juist ook al het hoofd meegebroken. Wal zal hij cr mee doen? Ik heb al ia dc sterren gelezen, om het te weten, maar kon cr niet achter komen. Vreemde teekenen waren cr in het twaalfde huis; vijanden en groote diren. Wel, Wel, hij is een wonderlijk man, die Waife, en als hij in het kristal geloofde, zou ik zeggen, dat hij onder Herschel! geboren was; want gij ziet en meteen greep dc eerzame Merle, Vance bij een knoop van zijn jasje, daar hij bemerkte, dat deze zich omkeerde om heen tc gaan gij ziet dat Herschell, ofschoon hij een ongeluksvogcl is, vooral in zaken betreffende de schooiie sekse, aan hen die onder zijn ster geboren zijn, de gave geeft van in de geheimen der natuur door te dringen. Ik been een Hcrschell- tr.an, door en door, mijnheer! Geboren ii» Maart, en „En gek als de katten in Maart," mom pelde Vance, zijn knoop uit de handen van den schoenlapper rukkend. Daarna Lep hij ongeduldig weg. Maar zóó gemakkelijk kwam hij er niet af, want vlak bij, juist aan den hoek van de laan, had zich, onder aan voering van Merle's meid, ongemerkt een groep vrouwen verzameld, van het oogen blik af, dat beide vrienden voor de deur van. den schoenlapper waren blijven stil staan. Deze dames verdrongen zich rondom den schilder;; de eene trok hem aan zijn mouw, een ander aan zijn jas en een derde, met een neus. die iemand in haar jeugd plat gezeten had, fluisterde hem in het oor: „Och mijnheer, maakt ti mijn portret eens Vance staarde haar verschrikt aan. „Uw portret maken? Ik denk cr niet aan." E11 nu kwam een ander model van landelijke bekoorlijkheid met haar aanspraken voor dan dag: „Mijnheer, als je er niets tegen hebt cm in dc keuken to komen als mijn volk naar bed is, kan het me niet schelen 0111 een portret van me t.o laten maken voor twee pend." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7