Gemengd nieuws. Schoonmaak BW MARKTNIEUWS. UIT HET AND- t Het voorstel van Coolidge. interventie van Briand bij Zuid-Slavië. De verklaringn van minister Peritsj ?en incident in de Skoepjtina. De strijd in en orr Sjanghai. De nationistische bezetting. Lente in Duitschland en een koudegolfin Sovjet-Rusland. Het luchtverkeer BerlijnW eenen. De Ontwapeningscommissie. Een berucht tweetal geknipt. Dood langs den weg gevonden. Vechtpartij in een woonwagen kamp om een hond. De wereldrondreizende Amerikaansche studenten in Nederland. Met motor en al over den kop. Ook een manier om aan bedrijfskapitaal te komen. De moord aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. De gearresteerde blijft ontkennen. Wie komt de belooning toe? Van de schrik bewusteloos. Zijn stofzuigers gevaarlijk? Een geweldige explosie in de Groningsche gasfabriek die goed afliep. AMSTERDAMSCH NIEUWS Een zonderling avontuur. De vaste bespelers van den Stadsschouwburg. STOOMVAARTLIJNEN. Hei Fransche antwoord. Het antwoord der Fransche regeering op bet voorstel van president Coolidge om een conferentie bijeen te roepen ter bespreking van de beperking der maritieme bewape ning (waarbij Frankrijk als „waarnemer" is uitgenoodigd), zal pas heden door den Fran- schen ministerraad worden opgesteld. Aan vankelijk zou het Zaterdag geschieden. Men zou te Parijs eerst de gegevens wil- en afwachten over de politiek der mogend- leden te dier zake welke thans in de voor bereidende ontwapeningsconferentie te Ge neve kenbaar worden gemaakt. Briand zond instructies aan den Fran- schen gezant te Belgrado, waarbij deze wordt verzocht de regeering van Zuid-Slavië den raad te geven, matiging en voorzich tigheid te betrachten in de tegen woordige crisis. Briand ontving den gezant van Zuid- Slavië, tot wien hij in denzelfden geest sprak. - De Bulgaarsche gezant kwam gisteren op de Quay d'Orsay de verzekering her nieuwen van de vredelievende gevoelens van Bulgarije. De mogendheden, die lid zijn van den Raad van den Volkenbond, gaan voort met het plegen van overleg om tot algemeene overeenstemming te geraken nopens de mid delen, die in staat zijn om een eind te ma ken aan de bestaande spanning en desnoods den Raad bijeen te roepen voor het toepas sen van artikel 11 van het pact. In de Skoepstina heeft de minister van buitenfandsche zaken Peritsj in verband met den buitenlandschen politieken toestand verder nog verklaard, dat er met Frankrijk een volkomen overeenstemming van ziens wijzen en belangen bestond. Wij hopen, aldus spr., dat Groot-Brittan- nië ons steeds zal steunen in onze pogingen om den vrede te handhaven. De betrekkingen met Duitschland zijn zeer goed en er zullen spoedig onderhandelingen omtrent een handelsverdrag worden ge opend. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft in de gisteren gehouden zitting der Skoepsjtina een pijnlijk incident plaats gehad. De afge vaardigde Wilder richtte tot den in de di plomatenloge gezeten Italiaanschen gezant de woorden: „Tuig! Weg met hem! Uit het land, met heel zijn spionnenbenae! De Zuid- Slavische gezant moet Rome verlaten!" De oppositie betuigde naar aanleiding van deze woorden haar levendigen bijval, terwijl de leden der regeering pijnlijk getroffen wa ren. De voorzitter schorste onmiddellijk de zittiug. Het kabinet werd bijeengeroepen om de situatie te bespreken. Op verzoek van den gemeeneraad der in ternationale concessie zijn ook Nederland- sche matrozen aan land gegaan. Het landingsdetachement der Japanners telt 1500 man. Een Fransche voorpost heeft gisterenmid dag schoten gewisseld met een kleine Chi- neesche afdeeling. De Chineezen werden verdreven. Er klinkt voortdurend schieten uit de rich ting van de Chineesche stad. In de buiten- landsche nederzetting zijn verscheiden ge wonden. De bezetting door de nationalisten van Sjanghai wordt als een voldongen feit be schouwd. Zij nam voorloopig den vorm aan van het binnenrukken van enkele duizenden, uit Minhong komende nationalistische solda ten en een krachtige actie in de stad zelf door nationalisten, die burgerkleeren dra gen, doch gewapend zijn, en gisterenmorgen vroeg een schrikbewind zijn begonnen; zij namen, bij verrassing verscheidene politie- bureaux, waarvan zij er één in brand staken. Men hoort voortdurend gebulder van ka nonnen en het vuur van machinegeweren uit de richting der Chineesche stad. Kogels en granaten kwamen in de intérnationale con cessie terecht. Een Rus en verscheidene Chi neezen werden gewond. Chineesche solda ten, naar men vermoedt Noordelijken, kwa men gisterenavond over de noordelijke af sluiting der concessie en begonnen te plun deren. Twee geblindeerde Engelsche auto's begaven zich naar het gebied, waarbij zij onophoudelijk blootgesteld waren aan het vuur van machinegeweren. Een officier en drie soldaten werden gewond. Er is door franctireurs nog een Indisch soldaat gedood, terwijl er drie werden ge wond: ook werd een Russisch politie-agent gewond. Een tienduizend Noordelijke solda ten hebben zich bij de Nationalisten aange sloten. In de Chineezenstad heerscht een schrikbewind, doch in de vteemdeiingenwij- ken is het buitengewoon rustig: de bewo ners blijven in hun huizen, de straten zijn leeg. BERLIJN, 21 Maart. (V.D.) In het grootste deel van Duitschland en ook in de hoofdstad heerschte heden, den eersten dag van de nieuwe lente, een aangename, zonnige weersgesteldheid. Uit Sovjet-Rusland daaren tegen wordt een „koudegolf" gemeld, die te Moskou den thermometer tot minus 15 graden deed dalen. BERLIJN, 21 Maart. (V.D.) Hedenmiddag vijf uur, is het eerste Oostenrijksche ver keersvliegtuig van den nieuwe luchtlijn WeenenPraagDresdenBerlijn, op het vliegveld Tempelhof alhier geland. Het eerste Duitsche vliegtuig van deze lijn, heeft den afstand BerlijnWeenen in nog min der dan vier uur afgelegd. LONDEN, 21 Maart. (V.D.) Te Genève heeft Lord Cecil heden aan den voorberei dende commissie van de ontwapeningscon ferentie een ontwerp voorgelegd van een internationale ontwapeningsconcentie. Vol gens dit ontwerp, zouden de contracteerende partijen zich moeten verplichten bij hun be wapening tot een zekere hoogte te gaan, wat in cijfers zal worden vastgelegd. Evenwel zou het toegestaan zijn, boven deze cijfers uit te stijgen in gevallen, waari» een land in oorlog mocht worden betrokken of dat het bedreigd wordt met opstand, waardoor militaire maategelen noodzakeLjk zijn geworden. Zoolang het verdrag van kracht is, bestaat voorts nog de verplichting om aan de Volkenbond mededeeling te doen toekomen van de bedragen, welke in den loop van het financieele jaar werden besteed Ivoor de bewapening, en tevens van het be drag, dat men in den loop van het komende jaar voor dit doel denkt te besteden. De Centrale Recherche te Rotterdam is er in geslaagd twee beruchte Haagsche inbre kers, die reeds geruimen tijd door de politie werden gezocht, aan te houden. Twee in specteurs van het Hoofdbureau ontmoetten hem in de Kruisstraat te Rotterdam, waar op de arrestatie onmiddellijk volgde. Het zijn L. W. V. en W. K. J. J. de M„ die verdacht worden van een groot aantal in braken in Den Haag. Bij fouilleering werd op De M. gevonden een revolver van zwaar kaliber met een kegel in den loop, gereed om te schieten, benevens 14 scherpe pa tronen. Ook droeg hij een masker bij zich. Het tweetal is dadelijk naar 's-Gravenhage op transport gesteld. Wat was de oorzaak? In aansluiting op het bericht omtrent het dcodelijk ongeluk op den Geidropschenweg, is te Eindhoven een onderzoek ingesteld, door de commissaris van politie, waarbij is gebleken, dat de man op het voorbalcon der tram heeft gestaan, welke te "11.20 uur uit de richting Helmond te Eindhoven arriveert. Vermoedelijk heeft de man zijn evenwicht verloren en is toen van de tram gevallen, met het gevolg, dat hij 'n schedel breuk bekwam en gedood werd. In een woonwagenkamp te Leende bij Eindhoven, heeft Maandag een ernstige vechtpartij plaats gehad, welke ontstond, doordat de hond van zekeren Brouwers, een dochtertje van C had gebeten. Deze laatste werd hierover zoo kwaad, dat hij een revolverschot lostte, dat B. in de zijde trof. Ook schoot hij op de vrouw van Brou wers en trof haar in den slaap. Brouwers werd naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, waar hij later is overleden. De dader, vader van een groot gezin, was ge vlucht, maar is later aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld. Zondagavond zijn de 520 Amerikaansche studenten en professoren, die met „de Rijndam" als drijvende universiteit een tocht om de wereld maken, na een verblijf in Parijs en Brussel, per extra-trein uit België te Rotterdam gearriveerd. Maandagmorgen heeft een groep van ruim 200 studenten en professoren een bezoek gebracht aan de N.V. v. d. Bergh's Marga- rmefabneken te Rotterdam, Men begaf zich met de motorboot „Columbus" van de H. A. L. naar de Nassauhaven, waar de directeur der American-Expess, namens het lingschef ter ontvangst aanwezig was. De excursisten ontvingen een beschrijving van de fabriek in het Engelsch, waarna men in groepen van twintig de diverse afdeelingen bezocht. Na afloop werden in de koffiezaal eenige vriendelijke woorden gewisseld, waarbij de heer M. J. Korpershoek Jr., adjunct directeur der Ameican-Expess, namens het gezelschap bedankte voor het interessante bezoek. Daarna ging men naar boord terug, waar een officieele lunch werd aangericht. Behalve den Amerikaanschen consul, den heer mr. Edward A. Dow, zaten de profes soren der Handelshoogeschool W, E. Boer man, mr. W. N. Drukker, dr. N. J. Polak, dr. Z. W. Cneller, dr. P. E. Verkade en mr. C. W. de Vries, alsmede de senaat der Handelshoogeschool en eenige Rotterdam- sche studenten aan. Des middags te 4 uur had ten stadhuize een officieele ontvangst door den burge meester plaats. Heden bezocht het deel, dat gistermorgen aan boord bleef, v. d. Bergh's fabrieken en ging vervolgens naar Den Haag; de anderen zouden een bezoek aan Amsterdam bren gen. Tijdens het verblijf in Holland kunnen ten slotte ad libitum pleziervluchten en autotochten worden gemaakt. Zondagavond is op den Rotterdamscheweg ter hoogte van de lijmfabriek te Delft, de heer H. uit Rotterdam ten gevolge van het vastloopen van de remmen, met zijn motor fiets over den kop geslagen. Een dame, die op de duo zat, werd ernstig aan hoofd en armen verwond. Ook de heer H. bekwam zen ernstige hoofdwonde. Zij werden met een passeerenden auto naar Rotterdam vervoerd. De motor werd zwaar beschadigd. Door de Almclosche politie zijn gearres teerd J. B. K.,' J. 't H. en diens stiefzoon G. M. verdacht van oplichting. Eenige weken geleden werd door verdachten bij notarieele acte een fabriek van chemische producten „Alfa" opgericht in de voorma lige sigarenfabriek van den heer Breydar, J. B. K„ die voorgaf de zoon van een Bel gischen burgemeester te zijn, was de intel- lectueele kracht, de beide anderen waren de geldschieters". Heel voordeelig schenen de zaken echter niet te gaan. De aangestelde agent sloot onbeduidende posten af en het „bedrijfs kapitaal" kon nu juist niet schitterend ge noemd worden. Daarom besloot het drietal de fïnanciëele basis te versterken. Er wer den een paar gefingeerde bestellingen van beteekenis op papier gebracht, waardoor de „maatschappij" een voornaam aanzien kreeg. Met deze bestellingen trok K. er op uit, om slachtoffers te maken, wat gelukte o.a. bij den heer v. K., die, verlokt door de mooie voorspiegelingen, voor 400 in het aandeelenkapitaal stortte en tevens aan K. 25 ter hand stelde voor een uitstapje naar Maastricht, waar een sigarenfabrikant met hem in onderhandeling was over den aankoop van een nieuw systeem sigaretten- mondstukken. Omdat K.'s costuum nu niet beslist modern kon genoemd worden, kon hij zich bovendien een nieuw pak laten aanmeten. De officier van Justitie heeft op de boeken beslag laten leggen en het drietal in ver zekerde bewaring doen stellen. De gearresteerde buurvrouw, de wed. G., die verdacht wordt van den moord op mej. Wilk in haar woning aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage, blijft ontkennen. Immers, na de begrafenis van zijn vrouw, sprak Wilk tegen de politie over de huur- kwestie. Oogenblikkelijk is toen een huis zoeking gedaan en reeds bij die gelegen heid werden eenige voorwerpen in beslag genomen. Na eenigen tijd is de vrouw in verhoor genomen door de politie, echter zonder resultaat. De politie waS echter niet de eenige, die zich met het onderzoek in deze zaak bezig hield. Ook twee particuliere detectieven, de heeren Stahlecker en Lauwers, hadden zich met deze zaak bemoeid. Van hun onder zoekingen hebben zij een uitvoerig rapport opgesteld, dat zij op 15 Februari j.l. aan den hoofdcommissaris hebben gezonden en een afschrift aan den Officier van Justitie. In verband met de in dit rapport mede gedeelde feiten, meenen dez,e beide per sonen bij eventueele veroordeeling van de gearresteerde, aanspraak te kunnen maken op de uitgeloofde belooning van 4250. Van politiezijde wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat men reeds zeer bezwarend materiaal bijeen gebracht had, toen de vrouw op 10 Februari in verhoor genomen werd. Echter heeft zich bij deze twee particu liere detectieven nog een derde persoon gevoegd, een rechercheur van het hoofd bureau van politie. In hoeverre deze rechercheur zijn bevoegdheid te buiten is gegaan om met particuliere personen een onderzoek ter plaatse in te stellen, wordt door de politie-autoriteiten onderzocht. Tevens of er aanleiding is tegen bedoelden rechercheur disciplinair op te treden. Als verdediger van de weduwe J.Z. zal optreden mr. V. J. I. van den Oever, advo caat te 's-Gravenhage. Inmiddels staat men, naar de „Tel" ver neemt nog vrij sceptisch tegenover de aan houding. Ook bij vorige aanhoudingen waren zgn. tal van bezwarende aanwijzingen, en zooals men zich herineren zal, ewrden zelfs twee verdachten in deze zelfde zaak te Brussel aangehouden en na veel „pour parlers" op dringend verzoek der Haagsche Justitie uitgeleverd. Inmiddels zijn beiden weer in vrijheid gesteld, na ettelijke weken in voorarrest te hebben gezeten en een niet malschen eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen de Justitie, in casu den staat der Nederlanden. Dat arresteeren makelijker gaat dan.... veroordeelen heeft men vooral in de resi dentie den laatsten tijd wel ondervonden. Vandaar, dat het op z'n zachtst uitgedrukt wel eenigszins zonderling aandoet, dat men nu reeds aan het ruziemaken is, wie.... de belooning zal krijgen. Het beroemde spreekwoord van „de beer en de huid" zou men hier willen toepassen, als 't niet zoo'n in-droevig geval was. Want voor het achtergelaten gezin van vier kinderen is de toestand natuurlijk allertreurigst en mocht de moeder worden vrijgelaten, welke kans in het geheel niet moet worden uitge schakeld, dan heeft toch de naam der familie een gevoeligen klap gekregen. Hoe de particuliere detec tives te werk gingen. Omtrent de werkwijze, welke de particu liere detectives met betrekking tot dezen moord volgden, meldt het „Vad." o. m, het volgende; De gepensioneerde rechercheur van po litie W. J. Lauwers, die thans gevestigd is als particulier detective, heeft direct na het gebeurde op het Bezuidenhout zich voor de ontwikkeling dezer zaak geïnteresseerd. Hij vernam, dat de politie twee rechercheurs tegenover de woning liet logeeren en hoor de ook var, een juffrouw, die bij de ver dachte boven was gaan inwonen. Ook wist hij, dat Wilk na den moord niet meer thuis sliep, maar bij een vriend logeerde. Met dezen vriend heeft de oud-rechercheur con tact gezocht en gekregen. En al informee- rende rees zijn verdenking tegen de juf frouw boven. Hij zocht aanraking met een kennis die vroeger gewerkt had in de zaak der opgebrachte scbepen, den heer Stahlecker. Zij overlegden met hun tweeën, hoe zij de zaak het beste zouden kunnen aanpakken en zoo rees het plan, Zaterdag den 12den Februari een onderzoek in loco in te stellen. Maar hoe? Besloten werd zich als kooplieden uit te geven, en voor te wenden, dat zij belang stelling hadden voor het winkelhuis. Zij hadden gehoord, dat Wilk van „ian was te gaan verhuizen. Toen zij aanbelden, deed juffrouw G. open. Zij zeide, dat de heeren het "iet troffen, want Wilk was niet thuis. Zij kenden dus den winkel niet zien. De pseudo-koopliedcn betreurden dit, want, zoo zeiden ze, er stond nog al veel goed aan de stations en ze wilden zien, of dat op het plaatsje achter het huis kon worden neergezet. O, zei juffrouw G„ dat kunt u toch wel zien, komt u maar boven. Zoo kwamen de beide detectives in het huis. Ze keken natuurlijk goed rond en werden in hun gevoelens naar hun meening beves tigd. Zondag 13 Februari heeft de heer Lau- v/erse zich tot den hoofdcommissaris ge wend om hem eenige inlichtingen te vragen en om hem zijn gevoelens kenbaar te ma ken. Lauwerse is als oud-rechercheur den hoofdcommissaris bekend. Hij! vroeg den politie-autoriteit een foto van de situatie der kamer na den moord te mogen zien. Dat doe ik liever niet, zei de heer van 't Sant. Maar komt u morgen eens aan, dan kunnen wij samen praten. 's Maandags werd de heer Lauwerse door een der commissarissen ontvangen. Hij ver telde alles wat hij wist en vroeg, of de schoorsteen van het huis nagekeken was. Hij had n.l. behoord dat jutfr. G. zelf met selde en zelf den schoorsteen veegde. Zoo was hij op het idee gekomen, dat zij daarin het vo.orwerp, waarmee geslagen was, we! eens had kunnen verbergen. Dat was 's morgens. Hij wandelde naar het Bezuidenhout en belde weer bij de juffrouw aan. Toen heeft hi; haar ronduit gezegd, dat zij verdacht1 werd van den moord, waarop juffrouw G. te kennen gaf, dat zij direct al gezien had', dat beide heeren van de politie waren. De heer Lauwerse heeft de vrouw in dien waan gelaten. Tijdens het bezoek kwam er een brief van het hoofdbureau van politie. Juffrouw G. was nerveus en vroeg den heer L. hett briefje voor te lezen. Zij werd daarin ver zocht den volgenden dag op het hoofd bureau te komen. En naar hem ter oore gekomen is, werd na dien datum pas de bijl opgespoord. Een oude doove man werd Zondagmid dag op het Waterlooplein nabij de Turf- steeg te Amsterdam door een motorwagen van lijn 9 aangereden. De oude man was, nadat hij over het trottoir had gewandeld, plotseling den rijweg overgestoken, toen de tram, die bij de tramhalte aan de Turf- steeg enkele oogenblikken had gestopt, zich in beweging zette. Het bleek, dat de man slechts enkele ontvellingen had opge- loopen. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn, kon hij wederom huiswaart keeren. Erger was er echter de wagenbestuurder aan toe, die door het ongeval zoo hevig ontsteld was, dat hij in bewusteloozen toe stand naar een der ziekenhuizen moest worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Te Zele (Waesland) was een meisje van 18 jaren naar boven gegaan om met den stofzuiger een kamer scboon te maken. Toen men haar na een paar uren riep en geen antwoord kreeg, ging men naar boven en vond het meisje dood op den grond liggen, met het hoofd op het toestel; linkerhand en rechtrarm waren verbrand en men ontdekte brandwonden op de dij. Men veronderstelt dat het meisje geëlec- trocuteerd is. Het was Maandagavond omstreeks acht uur. Plotseling werd heel de stad Groningen opgeschrikt door een hevigen knal. Het geluid van de ontploffing was zóó hevig, dat velen naar buiten kwamen, ook uit woonhuizen en boerenhoeven in de om geving. Het bleek, dat een explosie had plaats gehad in de gasfabriek en wel in het ketelhuis van de verwarmingsgebouwen, welke ketels met gas worden gestookt. Alle ruiten van het gebouw waren gesprongen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Vastgesteld kon worden, dat er geen per soonlijke ongelukken gebeurd zijn, hetgeen waarschijnlijk te danken is aan het feit, dat op het moment van het ongeluk niet veel arbeiders aanwezig waren. De politie zette onmiddellijk het geheele terrein af en stel de, met de Justitie, die mede spoedig ter plaatse was, een uitgebreid onderzoek in, hetwelk tot diep in den nacht voortduurde. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat een van de jaloeziën van een huis in de nabijheid van de gasfabriek gelegen door de ontploffing werd opgenomen en 45 meter verder op een telefoonpaal werd terugga vonden. Dezer dagen hebben de passagiers van lijn F, een van de vele autofeuslijnen, welke Ams erdam rijk is, een allerzonderlingst avontuur beleefd. Het heeft zich aldus toegedagen. Aan de halte Zandstraat stapte een man in, die, zooal niet in kennelijken staat, dan toch in een toestand verkeerde, welke het onaangenaam kon maken, zijn medepassa gier te zijn. Om echter meerdere onaan genaamheden te vermijden besloot de be stuurder niet. den man eraf te zetten en werkelijk is hij ook uit eigener beweging, zonder dat hij daarbij de vriendelijke as sistentie behoefde van een of anderen ster ken arm, weer afgestapt, hetgeen bij menig een in de bus, en wél niet het minst bij den Destuurder, een zucht van verlichting ontloki e. Tot zoover was het verloop der zaken gewoon, d.w.z. het betrof hier een geval, dat zich duizend maal voordoet, n.l. dat cép passagier lastiger is dan alle anderen te samen en toch maar voor één kaartje betaalt. Maar dit verhaal heeft een gevolg. Want toen dezelfde bus weer terugkeerde op haar weg, toen stond daar aan de halte BosboomToussaintstraat dezelfde man, die op ondubbelzinnige wijze te kennen gaf, dat het opnieuw in zijn bedoeling lag, deze lijn onveilig te maken. Thans een ervaring rijiker geworden, trachtte de be stuurder door te rijden, doch tevergeefs, de man sprong op de treeplank en opende de vijandelijkheden door naar den chauffeur te slaan. Het gevolg was, dat deze nu het stuur niet meer meester bleef en van den weg afreed. De auto reed tegen een boom en werd licht beschadigd. Niemand werd gekwetst. Doch nu liep de maat over. De bestuur der. geholpen door burgers, grepen den in. dringer vast en leverden hem over aan de pohlie, die hem naar den dichtbijzijnden po litiepost overbracht. Daar bleek, dat medische hulp noodig was; een ontboden geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgeno- Publicatie dor correspondentie. Het Anisterdamsche gemeenteblad bevat Ihans den brief, welke door de directie van de N.V. Vereenigd Tooneel, Verkade en Verbeek aan den voorzitter der R.-K. Raadsfractie mr. C. P. M. Romme gezonden is en tevens den brief, welke gezonden werd aan den wethouder voor de kunstza ken. In het schrijven aan mr. Romme zegt de N.V. Vereenigd Tooneel: Ondergeleekenden, Eduard Verkade en Dirk Verbeek, hebben het voornemen, straks wederom te solliciteeren naar de po sitie van vasten speler van den Stads schouwburg. Bij onze eerste verkiezing mochien wij de stemmen der Katholieke raadsleden verwerven en wij hechten er ten zeerste aan, de stemmen van de leden der door u voorgezeten raadsfractie wederom op ons te vereenigen. Daar wij vreezen, dat het gebeurde met de opvoering van „De Gevangene" bij een of meer der Katholieke raadsleden zooda nige ontstemming heef; gewekt, dat hij of zij daarin aanleiding zouden kunnen vin den ons steun te ontzeggen, hechten wij er aan, de volgende verklaring af te leggen. Het zal onze bedoeling zijn gelijk he onze bedoeling was bij de bespeling van den Stadsschouwburg alle richtingen aan het woord te laten komen, doch daarbij na drukkelijk alles te vermijden, wat een be paalde par i; zou kunnen kwetsen. De opvoering van „De Gevangene" kwet ste uw partij en was dus in strijd met onze, hierboven omschreven bedoeling. Wij beginnen echter deze inbreuk op onze eigen gedragslijn in onwetendheid, daar wij de ernstige ontstemming, welke na de eerste opvoering volgde, niet hadden voorzien. Wij zullen echter afdoende maatregelen treffen om zulk een afwijking van den door ons zelf gewenschten regel in de toe komst mogelijk te maken. In hun schrijven aan den wethouder voor de Kunstzaken gaan de heeren Verkade en Verbeek uitvoerig de voorgeschiedenis van het overleg met mr. Romme na, waar aan zij het volgende toevoegen: In. de trouwens zeldzame gevallen van twijfel of door een bepaald stuk de overtuiging van een deel der bevolking ernstig zou worden gekwetst, meenden wij voortaan goed te doen aan een vertegen woordiger des geestesrichting, die wellicht gekrenkt zou kunnen worden, zijn meening te vragen. Na het hooren dier meening zouden wij alsdan voor ons zelf kunnen vaststellen of wij de consequenties eener bepaalde opvoering aandurven, omdat die ten nauwste verband houden met de econo mische mogelijkheid van de tooneel-exploi- tatie in den 'Stadsschouwburg. In ons land is het schouwburgpubliek niet zoo talrijk, dat men het risico van een voorstelling met den bestaanden steun van overheidswege op zich kan nemen, al® men te voren wee', dat een gedeelte daarvan zal wegblijven." geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode w rkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ABSIA 13/3 v. Mïri n. Kobe. BATAVIER V 20/3 v.tn. 8 uur 55 van Rot terdam te Gravesend. BELLATRIX 19/3 Finisterre gep. Ganta Fé naar A'dam. BOEKELO 21/3 v. Bremen te Antwerpen DRENTE 15/3 v. Bangkok n. Singapore. GROENLO 19/3 v. Cardiff naar Bona. HELENA 19/3 v. Oron te Port Breira Em. HILVERSUM 18/3 Norfolk Philad n. Cuba JOBSHAVEN 19/3 van Norvolk naar Mon tevideo. KRALINGEN 20/3 v. New-York naar Puerto Plata. NAALDWIJK 20/3 v. IJmuiden PHOBOS 17/3 Bermuda verwacht, N. Or leans naar Londen. RANDWIJK 19/3 van Napels naar Ant werpen. RIJN 19/3 Finisterre gep. Rufisque naar Duinkerken. RIJSWIJK 20/3 van Rott. te Rouaan. SASSENHEIM 14/3 v. Pensacola en Cien- fuegos. SCHOUWEN 19/3 van Rangoon te Gibral tar. STAD ZAANDAM 19/3 Holtenau gep. van Rott. naar Oxelösund. STOLWIJK 20/5 v. Swansea te Genua. VREDENBURG 21/3 v. Porto Fenaja naar Mellila. WAALHAVEN 20/3 van St. John N.B. naar Wilmington. WIEGERTJE JOHANNA m.b., 17/3 van Trelleborg te Altona. WIERINGEN 19/3 Fernando Noronha gep. Cardiff naar Rosar,o. WITTE ZEE 19/3 v. Rott. te Marseille. IJSSEL 15/5 van Colbarien naar New Or leans. IJSSEL 19/3 van Gandia naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SINGKEP 21/3 van Java te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) pass. 20/3 Fernando. Notonha. GAASTERLAND (uitr.) 19/3 v. Lissabon. SALLAND (uitr.) pass. 20/3 Fernando No ronha. ZEELAND IA 19/3 van A'dam te B.-Ayres. K. N. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 20/3 v. Volo te Salonica, ver trok naar Syra. ADONIS 19/3 van Malta naar A'dam. AGAMEMNON 20/3 v. Constanza te Con- stantinopel. CLIO 21/3 v. Hamburg te Amsterdam. CRIJNSSEN 21/3 v. A'dam te Hamburg. DOROS 20/3 van Hamburg naar A'dam. DIDO Amst. naar Stettin 20/3 v. Holtenau ERATO A'dam naar Danzig 20/3 van Hol tenau. EUTERPE 20/3 v. La Pallice naar A'dam. FAUNA 19/3 v. Terragona te Valencia. HAARLEM (thuisr.) pass. 20/3 Vlissingen naar Antwerpen. HANS ARP 18/3 v. Barbados n. Trinidad. HEBE 19/3 v. Lissabon naar Alicante. HECTOR 20/3 v. Liverpool naar Hamburg. HERMES 20/3 v. Dedeagatch te Salonica. ILOS 19/3 van Vigo naar Cadix. IRIS 19/3 van Cadix naar Lissabon. JOHAN DE WITT (thuisr.) 20/3 v. Algiers. JUNO 19/3 v. Sebenico naar Bari. LUNA 18/3 v. W.-Indië te New York. MARIE LEONHARDT v. Valencia naar Amsterdam, pass. 20/3 Ginraltar. MEDEA 18/3 v. New York naar Porteau Prince. NERO 21/3 v. Gothenberg te A'dam. ORESTES 21/3 v. W.-Indië l.v. Havre te Amsterdam. ORION 12/3 van Aux Cayes n. Port Cortez. ORPHEUS 20/3 v. Rott. te Lissabon. PALLAS Stettin n. Amsterdam, 21/3 v. Brunsbiittel. PERSEUS Amst. n. Kopenhagen 20/3 v. Holtenau. POLLUX 19/3 v. Trinidad n. Havre. SATURNUS Malta n. Amst., pass. 20/3 Gibraltar. SIMON BOLIVAR 21/3 v. Hamburg te A'dam. STAR 20/3 v. Hamburg n. Amsterdam. STELLA 21/3 v. de Midd. Zee te Rott. STRABO 21/3 v. Kopenhagen te Amsterdam. TELLUS 18/3 v. Trapani n. Lissabon. VENEZUELA 20/3 v. Cristobal n. Pto. Columbia. VESTA 20/3 v. Genua te Livorno. ZEUS 20/3 v. Barcelona te Genua. HALCYON LIJN. ROZENBURG 19/3 v. Sunderland te Napels. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN 17/3 v. Batavia n. Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RANDFONTEIN 20/3 v. Rott. n. Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEM5TERDIJK 20/3 v. Galveston te Rott. EDAM New Orleans n. Rott. 18/3 Vera Cruz. LOCHGOIL 20/3 v. de N. Pacific te Rott NOORDAM Rott. n. New York 20/3 v. Halifax. ROTTERDAM 19/3 v. Cattaro te Venefië. SPAARNDAM 20/3 v. New Orleans te Rott. VEENDAM 19/3 v. New York n. Havana. VOLENDAM 19/3 v. New York n. Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. HOOGKERK (thuisr.) 21/3 te Suez. STREEFKERK (thuisr.) pass. 20/3 Gi braltar. IJSELKERK (thuisr.) pass. 20/3 Perim. JAVA—BENGALEN LIJN. BONDOWOSO, Calcutta n. Java 19/3 te Moulmain. CALCUTTA Java n. Galveston, 19/3 a Rangoon. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJIBODAS 17/3 te Batavia. JAVA—NEW YORK LIJN. AJAX, v. New York n. Java, 17/3 v. Jackson ville. TYDEUS, v. Batavia n. New York, 20/3 ts Calicut. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALGORAB (thuisr.) pass. 20/3 Fernando Noronha. ALCYONE (uitr.) pass. 19/3 Canarische E'" ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER 20/3 v. Rott. te Hamburg MADIOEN 20/3 v. Batavia n. Rott. MENADO (uitr.) pass. 20/3 Gibraltar. MERAUKE 19/3 v. Batavia te Soerabaja. PATRIA (thuisr.) 20/3 v. Port Said. SAMARINDA (uitr.) pass. 20/3 Point de Galle. TABANAN (thuisr.) 18/3 v. Singapore- TABANAN (thuisr.) 21/3 v. Sabang. TAMBORA (uitr.) 20/3 v. Colombo STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. IXION, v. Japan n. Rott., pass. 20/3 Perim. MERIONES 16/3 v. Yokohama n. Rott. PRIAM, v. Liverpool n. Java, 18/3 te Singap. PYRRHUS, v. Singapore n. Rott., 18/3 te Belawan. RHESUS, v. Batavia n. Amst., 19/3 te Sue/ EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 19/3 v. Valencia te Gondia. ROTTERDAM, 21 Maart. Ajuin, Groote f 1.752, kleine tarnel'ijke aanvoer. Vlas. Aangevoerd 6400 Kg. Holl. geel f 1 —1.30, 11.700 Kg. blauw f 1—1.30, 20.600 Kg. Groningsch f 1—1.25, 37.50 Kg. Wit Zeeuwsch f 0.951, 600 Kg. dauwroot f 1. Binnenl. granen. Tarwe wederom met klein aanbod hooger betaald in de prima kwaliteiten f 14.5515.90, overigens f 14.50 15. Rogge f 1212.50, Gerst chev. kalm en onveranderd f 12.2512.75. Habver on veranderd vast gestemd, f 10.2510.75, Erw- ten, kleine groene bijzondere en duffe kwa liteiten verkocht f 1422. extra puike daar boven betaald. Schokkers met klein aanbod met belangrijk lage prijzen moeilijk te ver- koopen. Bruine boonen met klein aanbod, prijshoudend verhandeld, f 1113.50, bij zondere kwaliteiten iets hooger. Buitenl. granen kalm. Rogge. Zuid-Russ. disp. naar kw. f 12.7513, Western disp. f 12.70, id. v. d. Gulf aangek, f 12.70, 75 Kg. La Plata aangek, f 12.65. Gerst 48 pd. mal ting disp. f220, aangek, f 216)4, stmd. f217 68 Kg. La Plata aangek, f 234, 60/61 Kg. La Plata disp. f 222, 60/61 Kg. Donau disp. f228. Haver. Canada III disp. 11.80, 53 Kg. Pommersche disp. f 10.80, 50/51 Kg. Zuid disp. f 10.50, 51/52 Kg. La Plata disp. f9.35 Maïs. La Plata disp. f 163, aangek, f 165)4 stmd. f 165, Donau Galfox disp. f 172, stmd. f 168, Zuid-Russ. disp. f 168. Aardappelen. Brielsche Eigenh. f 4.50— 5.20, Zeeuwsche idem f 4.254.70, Westl. poters f 2.503.50, blauwe Eigenheimers f 4.505, Zeeuwsche bonten f 5.305.70, idem blauwe f 5.305.70, bravo's f 55.50 Redstar f4.505, malta's 12)414 cent per Kg. Fijne zaden. Blauw Maanzaad f4548, karwijzaad f 3436, lijnzaad voer- f 16 f 2325, kanariezaad f 1213, koolzaad f 2527, mosterdzaad geel f 2526, boek weit Manchoer gezakt en spoorvrij f 12.70 aangekomen f 12.50 in balen. Vee. Ter markt waren aangevoerd 522 vette runderen. 223 vette graskalveren, 173 schapen of lammeren; 1299 varkens. De prij zen waren als volgt: koeien le kw. f 1.1.05 2e kw. f 0.90—0.80, 3e kw. f 0.70—0.60, ossen le kw. f 0.85—0.92 )4, 2e kw. f0.75 0.65, 3e kw. f 0.55, kalveren le kw. f 1.65 1.85, 2e kw. f 1.46—1.25, 3e kw. fl.05— 0.85, schapen le kw. f 0.850.90, 2e kw. f0.350.65, 3e kw. f0.55, lammeren f0.92 1; varkens le kw. f0.610.63, 2e kw. f 0.600.57, 3e kw. f 0.550.53, export f 0.59—0.62. Vet vee en vette kalveren met redelijken aanvoer en handel tot iets hoogere prijzen* Schapen en lammeren rustig verhandeld. Varkens met redelijken handel tot station- naire prijzen. AMSTERDAM, 21 Maart. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw sche Bonten f 5.505.75, Blauwen f 5.50 —5.75, Bravo's f 5.50—5.40, Roodstar f4.75 4.80, Eigenheimers f 4.905.10, Eigen heimer poters f 3.503.75, Blauwe poters f 3.253.50, Bonte poters f 3.253.50, Roodstar poters f 3.253.50, Beverw. Zand- aardappelen f 5.506.50, Hillegommer id. f 5.50—6.50, Friesche Borgers f 4.905.20, Roodstar f 5.255.40 per Hl. Winter Malta f 13—14. BROEK OP LANGEND IJK,' 21 Maart. (Weekbericht van de Langendijker Groen- tenveiling), In de vorige week werden ver handeld: 53 wagens roode kool, 78 wagons gele kool, 37 wagons witte kool, 15 wagons uien, 1 wagon wortelen. De prijzen voor roode en gele kool worden steeds minder, en zijn thans voor roode kool f 310650, en voor gele kool f 290630 per wagon. Voor witte kool (Deensche) zijn de prijzen ook slecht en wordt besteed van f 240420 per wagon. De uien zijn ook minder geworden in prijs en zijn van f 270410 per wagon. Wortelen brengen f 130310 op. Daar de vraag afneemt, waardoor de prijzen slechter worden is de aanvoer niet zoo groot. APELDOORN, 21 Maart. Eieren. Aan voer 120.000 stuks. Prijzen f 4.755.75, middenprijs f 5.25. Handel gewoon. ALKMAAR, 21 Maart. Varkens. Aange voerd 597 varkens, vette f 0.630.65, zou ters f 0.630.64 per Kg. AXEL, 19 Maart. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 14— 14.50, rogge f 11—12.25, gerst f 11.25— 12.25, haver f 911, erwten f 1722. UTRECHT, 21 Maart. Paarden. Aange voerd 650 paarden en veulens, Weeldepaar- den f 408500, werkpaarden f 250350, oude paarden f 100200, 2-jarige veulens v 1 ^-jarige veulens f 200300, jong» eulens f hitten f 100225

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8