Woensdag 23 Maart 1927++* 50ste Jaargang No. 16507 Dit nummer bestaat uit S bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS DE ST. MARTINUSKERK TE HILLEGOM. DE PHILANTROPISCHE OPLICHTERS TE BLOEMENDAAL. Zij werkten voor de reclasseering. HET ZIEKEN-APOSTOLAAT IN BELGIË. De abonnementsprijs Sedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekening Ne. 5970. Advertenfïën 35 cents per regel 1 raag. en aanbod-advertentièn 1-4 .egels 60 ct. per plaatsing: elke pegel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeelisg 60 ci per regeL Bij contract belangrijke korting. pen, Bruggen en Namen, om er voor de clergé voordraohten te geven over zijn stichting. En te voren was hij al ingebur gerd, omdat zijn prachtig initiatief vooral te Antwerpen bijna van den beginne af apostelen vond. Daar stond in 't eerste gelid de wakkere onder-pastor van O. L. Vrouwe, M. van Hoeck, de kleine groote predikant, de on vermoeide parochiale werker, de priester- schrijver en -musicus, wiens gevoelig pries ter-kunstenaarshart onmiddellijk openviel voor al dat schoons van Bloemendaai. Onder-pastor van Hoeck werd te Ant werpen propagandist en hij ging er geest driftig op los met woord en pen. Hij schreef artikelen in verscheidene bladen en pe riodieken; zoo o a. in de „Collectanea Mechliniensia" het diocesane blad van Mechelen, en het gevolg was, dat de gees telijkheid van Antwerpen groote sympathie ging voelen, en pastoor Willenborg voor de tweede maal uitnoodigde, om nog eens te komen spreken. Dat heeft hij nu gedaan. De dekens der stad, de pastoors en bijna alle onderpas toors waren er tegenwoordig en hebben bij na twee uren lang niet steeds stijgende geestdrift geluisterd naar de gemoedelijke maar treffende taal van dezen Nederland- schen priester, die het ontstaan, het doel en den groei schetste met een vaderlijke liefde en hel vuur van een apostel. Pastoor Wil lenborg was niet weinig verheugd, dat naast Duitschland Polen, Zwitserland thans ook België voor het werk gewonnen was. Inderdaad België gaat zich aansluiten Brugge en Namen zijn met onderhandelingen begonnen, maar Antwerpen de sinjoren stad die zoo houdt van ontroerende groot- sche plechtigheden spant wederom de kroon, want hier is men al gereed voor prac- tischen arbeid. Binnen enkele dagen, op 29, 30 en 31 Maart, zullen wij n.l. te Antwerpen, in de St. Carolus, de historische kerk, welke er 't beste voor geschikt is, het eerste zie- ken-triduum geheel volgens het Nederland- sche voorbeeld beleven. Het werk staat onder leiding van mgr. Zech, pastoordeken van O. L. Vrouwe, ter wijl het comité voor de bedevaart naar Lourdes voor de technische zaken, zooals vervoer enz. zal zorgen. Het bekende dames koor, „Chorale Caecilia", heeft het muzikaal gedeelte op zich genomen. Zoo lijdt het geen twijfel of ook Antwer pen zal slagen in deze verheven katholieke onderneming. Overal is er sympathie. Vo- rigen Zondag werd het eerst in de verschil lende kerken afgekondigd en nu reeds zijn er talrijke aanvragen van zieken en verschil lende toezeggingen voor automobielen -en andere hulp, welke natuurlijk steeds wel kom is. Bij de zieken en gebrekkigen heerscht vreugde en vurig verlangen naar deze dagen, waarop zij, die verlaten lagen, weer zullen komen in de kei ken en de aandacht op zich zullen vestigen. Een onder-pastoor vertelde mij dienaan gaande het volgende: ,,'k Bracht eergisteren een bezoek aan een zieke vrouw, die al acht jaren half-verlamd te bed ligt. Al dien tijd heeft de wereld voor haar beslaan uit een klein kamerke boven een cinema, een Iappeke lucht door het vensterke, haar dochter en den priester, die haar bezoekt. Toen ik de vrouw onze plannen voor het zieken-triduum meedeelde, aldus de onder pastor, rolden tranen over heur wangen en zij sprak: „Zie meneer den onder-pastor, dat heb ik nu al zoo lang verlangd, weer eens in de kerk te kunnen komen. Och wat een vreugde! Ik heb mij altijd afgevraagd, waar om men ons per automobiel kwam halen, om naar het kiesbureel te rijden, en waarom diezelfde auto ons nu niet eens 'ne keer naar de kerk kon brengen! En nu is het er dan toch van gekomen. Wat een vreugde!" Onder de Antwerpsche bevolking heerscht er groote sympathie. Geen wonder. Het werk van pastoor Willenborg past zoo heelemaal in het karakter der katholieke Antwerpe naren, die met Zuidelijk temperament hou den van openbare en roerende manifestaties, zooals zij dat telkenjare bewijzen en Benoit dit in zijn Fantasie vertolkte. Men verwacht in Antwerpen veel van het zieken-triduum. Eerstens zal het ongetwijfeld groote troost brengen voor zieken en lijden den; ten tweede zal het geven een verster king van de liturgische opvatting, vervol gens zal het goeden invloed uitoefenen op de families ja op de gansche stad, door het feit, dat die gedachte naar buiten wordt uitge werkt en wel vlak voor de a.s. missie. Het geheel is een nieuw blijk van echt katholiek leven, een streven om den zieken en gebrekkigen te doen zien, dat zij niet al leen staan en vergeten worden in het gewoel van het drukke stadsleven. Dit pogen zal hun groote verzachting brengen in hun lij den en vele gezonden van lichaam, maar zieken van ziel in het hart treffen. Antwerpen zal het evenwel niet bij dit triduum laten; het zal een secretariaat stich ten voor het zieken-apostolaat dat ook zijn maandelijksche ziekenbrieven zal rondzen den, om het heerlijk begonnen werk steeds verder uit te breiden. weten, die onze openbare bestuurscolleges verfoeien, ons met gelijke munt betalen, de munt der onredelijkheid en aldus redenee ren: wanneer gij ons dwingt, om gebruik te maken van een recht, waarop wij geen aan spraak laten geiden, zullen wij dat recht naar onzen smaak uitoefenen en u „volks vertegenwoordigers" zenden, waar gij plei- zier van zult beleven. Ziedaar de consequentie van den stem- dwang. Waarom niet het tegendeel gedaan en onze democratische instellingen, ons kiesrecht en onze bestuurscolleges beschermd tegen onwaardige elementen? Waarom niet aldus geredeneerd; wie geen prijs stelt op de eer kiezer te zijn, die blijve thuis. Wie van zijn kiesrecht regelmatig en zonder geldige rede nen geen gebruik maakt, die wordt van de lijsten geschrapt. Dit is niet ondemocratisch. Integendeel: het is zelfverdediging, bescher ming der democratie. De stemdwang is in zSch een onnatuurlijk middel, door de politieke partijen uitgevonden om zich de stemmen der lauwe, flauwe en gemakzuchtige kiezers niet te laten ontgaan. Het geval-Coremans toont, welke de gevolgen zijn. Hoeveel ra- paljanen moeten er nog in onze Staten en Raden en straks ook in het parlement ver schijnen, eer men wijzer wordt? In den kieskring Velsen zijn voor de Staten door de anti-stemdwangpartij twee bekende stroopers candidaat gesteld. Meer en meer blijkt dat de beide oplich ters die te Bloemendaai met lijsten rondgin gen om geld in te zamelen, zoo geraffineerd te werk gingen, dat het geen verwondering behoeft ie wekken, dat verschillende perso nen er in gevlogen zijn. Zij gaven voor de in zameling te houden voor iemand die sinds kort uit de gevangenis was ontslagen en nu een zaak wilde beginnen. Als deze gefingeer de persoon aldus geholpen kon worden, kon hij weder een nieuw leven beginnen na de gevangenisstraf, die hij in een zwak oogen- blik had verdiend. Door de namen van be kende families, die op de lijst stonden, met de bedragen die zij hadden geofferd, konden steeds de nieuwe slachtoffers bedrogen wor den. De oplichters werkten met klinkende namen, hun gehecle optreden, hun figuur en voorkomen wekten vertrouwen, zoodat men er wel moest invliegen. Bovendien was de lijst oorspronkelijk „echt" geweest; wat men echter hier onder een „echte lijst" moet ver staan, kon men ons niet mededeelen; ontij dige publicatie hieromtrent was niet in het belang van het onderzoek. Ondanks alles was er toch een dame, die de zaak verdacht voorkwam. Zij vroeg den oplichters de lijst bij haar achter te laten, orn den volgenden morgen het geld te halen. Vertrouwend op hun geraffineerden opzet verklaarden de oplichters hiertegen geen be zwaar te hebben. De dame waarschuwde, nadat zij de politiepost te Bloemendaai ge sloten had gevonden, de politie te Haarlem. Met behulp van foto's was nu spoedig uitge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1