Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? De onderhandelingen tusschen Estland en Rusland wederom afge broken. De inneming van Sjanghai. In de stad heerscht een schrik bewind. Moord, plundering en brandstichting. Onder de Radio-berichten: Uit de openingszitting der a.s. ontwape ningsconferentie. De onregelmatigheden te Sjanghai. Plundering op groote schaal. GEM. BÜITENL. BERICHTEN. Het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden. De invoer van bevroren vet uit het buitenland. Over onze Nederlandsche taal. De regeering en de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschap. Opheffing der Rijkskweekschool te Nijmegen? Jubileum Dr. C. Meuleman. FINANCIËN. R. K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Gregorius v. Utrecht te IJ muiden. 4l/z' o obligatieleening. UIT ONZE OOST. 32 communisten geïnterneerd 900 clandestien aangeworven koelies aangehouden. KUNST EN KENNIS. Het natuur- en geneeskundig congres. KERK EN SCHOOI:, Een kerkelijke onderscheiding. Dr. Leopold Schuster. Een sympathieke daad. Italianen en Zuid-Slaven. Gisterenmiddag werd de gedachtenwisse- ling tusschen de kanselarijen der Europee- sche groote mogendheden, met het doel gemeenschappelijk een middel te vinden om het Italiaansch-Zuid-Slavisch conflict in der minne te schikken, voortgezet. Tegen den avond had de Engelsche regeering haar ziens wijze nog niet medegedeeld. Het denkbeeld om de zaak aan den Vol kenbond voor te leggen, schijnt in Italië niet bijster veel instemming te vinden. Briand heeft den Itaiiaanschen gezant in gehoor ontvangen. De Italiaansche pers wijdt talrijke kolom men aan de Zuid-Slavische aangelegenheden. Zij meldt o.a., dat Italië een protestnota naar Belgrado heeft gezonden tegen een artikel in het dagblad „Politika", dat belee- digend was voor volk en leger van Italië. Zuid-Slavië heeft op dit punt Italië volledige satisfactie gegeven. Inzake de Albaneesche quaesties is er geen eigenlijke nota overhandigd, maar is alleen een mondelinge mededeeling gedaan te Bel grado en in andere hoofdsteden nopens de actie, waardoor de onafhankelijkheid van Albanië wordt bedreigd. Albanië spreekt de Ita liaansche beweringen tegen. In den loop van een onderhoud met een medewerker van het blad „Politika" heeft de Albaneesche gezant te Belgrado de Italiaan sche beschuldigingen tegen Zuid-Slavië aan gaande de beweerde militaire toebereidselen tegengesproken. De onderhandelingen tus schen Estland en Rusland opnieuw afgebroken. De onderhandelingen over een garantie verdrag tusschen Estland en Sovjet-Rusland welke waren hervat, zijn opnieuw voor 14 dagen afgebroken, daar Estland het voorstel van Rusland om reeds thans een speciaal protocol op te stellen, waarin de bij vroegere onderhandelingen bereikte gedeeltelijke re sultaten zouden worden vastgesteld, ver wierp. De opstandige beweging in Mexico. Zes dagen lang is er in verschillende dee- len van den staat Colima schier onafgebro ken gevochten tusschen de regeeringstroe- pen en liberale groepen. Volgens de berich ten zijn 30 rebellen, waaronder de leider Gonzales, gedood. De strijd in en om Sjanghai De handel in Sjanghai staat stil. De vrij willigers blijven gemobiliseerd In de conces sies is het rustig, dank zij de aanwezigheid van de vreemde troepen, maar in de Chinee- sfche stad en in Tsjapei, gelegen ten N.O. van de internationale wijk worden orgiën ge vierd van plundering, mishandeling, moord en woeste gevechten. Duizenden mannen van de troepen van Sjantoeng, voor het grootste deel zonder officieren en onkundig van het feit, dat Pi Sjoe Tsjen den strijd heeft opgegeven, plun deren in Tsjapei. De Maandag aangekomen voorposten der Zuidelijken zijn teruggekeerd om de hoofd macht af te wachten, die niet ver meer is. Er zijn mariniers aan land gezet voor de be scherming der consulaten. De Zuidelijken hebben Soetsjau bezet. Sjanghai in het half donker. Ten gevolge van de staking der arbeiders in de electrische centrale was Sjanghai gis teravond in het halfdonker. Vrijwilligers trachten den dienst in de centrale te onder houden, aldus meldt „Central News". De oorlogsschepen werpen hun zoeklich ten over de internationale vestiging. Tusschen de Fransche concessie en deze internationale vestiging is een sterke barri cade opgerichttusschen het verdedigings corps en de Franschen is een volledige ver binding ingesteld. De burgerlijke bevolking wordt door de staking met gebrek aan levensmiddelen be dreigd de gelande mariniers helpen bij het vervoer van voedselvoorraden. De gemeenteraad heeft de burgerlijke bevolking gewairschuwd tegen een paniek en haar aangeraden 's nachts binnenshuis te blijven. De bestorming van een politiebureau. Een aantal nationalisten trachtte het Chi- neesche politiebureau in de Dixwell Road, even buiten de internationale vestiging, stormenderhand te veroveren. Daarbij scho ten zij in het wilde weg en het was bij deze gelegenheid, dat eenjBritsch-Indisch soldaat gedood werd. De menigte bestond hoofzake- lijk uit Kantonneezen, als postbeambten vermomd. Er werden ook gewapende vrou wen onder gezien. Ten slotte gelukte het 't politiebureau in te nemen, waarin zich 40 soldaten der Noordelijken bevonden, die allen gedood werden. Het bureau werd daarop in brand gestoken. De troepen, die gisteren de Chineesche stad binnentrokken, waren in burgerkleeding en behoorden tot het nationalistische leger achter de vijandelijke linie." Soen en Pi gevlucht. De nog overgebleven autoriteiten van het regime van Soen Tsjoean Fang vluchten uit de stad. Men weet niet waar Soen zelf is. Volgens de jongste berichten was hij in Nan king, maar naar men gelooft is hij vandaar gevlucht. Generaal Pi Sjoe Tsjen, de bevelhebber van het leger van Sjantoeng, dat Sjanghai verdedigt, moet naar Woesung gevlucht zijn, waar hij met zijn staf aan boord zou gaan van een oorlogsschip om zich naar Tsingtao te geven. De verslagen legers van Sjantoeng vluchten per trein naar Woesung, vervolgd door de geuerillabenden der Kantonneezen, die met geweren en machinegeweren ge wapend zijn. De inneming van Sjanghai. De correspondent van de „Internationaal News Service" te Sjanghai heeft het gevecht meegemaakt, dat den heelen nacht duurde en dat met de inneming van Sjanghai ein digde. Hij bevond zich een gedeelte van den tijd in de loopgraven der Noordelijken en toen dezen terugtrokken, ging hij mee; hij be reikte Sjanghai twee uur vóór de stad in han den der nationalisten viel. Kantonneesche soldaten in burger, zoo meldt hij, waren de linies der troepen van Sjangtoeng binnen gedrongen en noopten dezen na een hevigen strijd terug te trekken. Op den terugtocht hadden de Noordelijken zwaar te lijden van de Kantonneesche guerillabenden. Er ont stond een paniek en tal van soldaten van Sjangtoeng trachtten de gelederen te verla ten om aan de guerlilla te ontkomen. Dit werd belet door executie-peletons, die bevel hadden iederen man, die poogde te ont snappen, dood te schieten of te onthoofden. De correspondent zag tenminste twintig dezer summiere executies; de lijken liet men op den weg liggen. De toestand in Hankau. Alle Chineesche beambten der buiten- landsche banken te Hankau hebben het werk gestaakt. De stakers posten voor de banken en dreigen den Europeeschen beambten levensmiddelen te onthouden als zij hun post niet verlaten. Het s.s. „Hopsang" van de Indo-Chinee- sche Scheepvaartmaatschappij is op reis van Sjanghai naar Hongkong door zeeroovers overvallen en naar de baai van Bias gebracht. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat de gisteren geproclameerde algemeene staking voor drie dagen is afgekondigd om de overwinning der Zuidelijken te vieren. De nationaliteiten te Sjanghai 26 Nederlan ders. Blijkens een schriftelijk antwoord aan een Lagerhuislid van den Britschen onder minister van buitenlandsche zaken Locker Lampson, blijkt uit de jongste lijst die be schikbaar is van de buitenlandsche belasting betalers in de internationale vestiging van Sjanghai (gedagteekend Maart 1925) dat deze over de verschillende nationaliteiten als volgt verdeeld waren, (weggelaten zijn die waarvan het aantal belastingbetalers minder dan tien was) Britten 1157, Japan ners 552, Amerikanen 328, Duitschers 184, Russen 112, Franschen 98, Portugeezen 80, Itanianen 35, Denen 28, Nederlanders 26, Zwitserst24, Oostenrijkers 22, Spanjaarden 22 en Belgen 10. De buitenlandsche dooden en gewonden. De verliezen der .buitenlanders te Sjang hai bedragen voorzoover bekend 3 Engel- schen gedood, 14 gewond, een Japanner en één Portugees gewond. Een Britsche pantser auto in handen der Kan tonneezen gelaten. Een afdeeling troepen uit Kanton heeft een Britsche pantserauto omsingeld. De' inzittenden, waarvan er verscheidene ge wond werden, moesten zich met achterlating van den pantserauto terugtrekken. EEN FRANSCH KARDINAAL EN DE SCHOOLWETTEN. In de „Semaine réligieuse de Lyon", heeft kardinaal Maurin een open brief gericht aan den President der katholieke school te Lyon, die in zijn jaarverslag over de ontzettende misstanden in het schoolwezen had gespro ken. De Kardinaal verklaart, dat, nadat de school door het „neutrale principe" anti godsdienstig, atheistisch, onzedelijk en on vaderlandslievend is geworden, thans een noodzakelijke grondige herziening van alle wetten het schoolwezen betreffende, moet komen. Aangezien hiervoor niet op het inzicht van de wetgevers is te rekenen, verklaart hij dat het thans den katholieken tot plicht geworden is, verzet tegen de tegenwoordig heerschende schooltoestanden uit te oefenen en zich thans nog meer dan vroeger in dienst voor de propaganda van het vrije onderwijs te stellen, al zou dit met nog groo- tere offers gepaard gaan, daar alleen dit onderwijs den kinderen een veilig en waar fundament medegeeft. De Kardinaal vor derde diegenen op, die vroeger tot een orde behoorden, van het dilpoma tot het geven van onderwijs, voor zoover zij in het bezit hiervan zijn, thans gebruik te maken en in het kleed der orde het onderwijs op zich te nemen. Gaarne neem ik den titel van „school- opzichter" aan, welke ook de wettelijke ge volgen mogen zijn, zoo eindigt Maurin zijn oproeping. TIEN MILLIOEN VERDUISTERD. Een wisselagent te Parijs heeft ontdekt, dat hij door verduistering voor een bedrag van 10 millioen frs., was benadeeld. De schul dige bleek een zijner geemployeerden te zijn, die daarbij geholpen was door een commis- sionnair in effecten, die reeds Zaterdag was gearresteerd. SCHOONHEID EN HUWELIJKS KANSEN. Aan Mej. Lagos, een vroegere mannequin te Parijs is een schadevergoeding van 400.000 frs. uitgekeerd, wegens misvorming van haar gelaat, ontstaan bij een motorongeval. De rechtbank was n.l. van oordeel, dat het gelaat een deel van haar „beroepsuitrus ting" is, en dat de misvorming haar huwe lijkskansen vermindert. EEN ANARCHISTISCHE BIJEENKOMST. De Anarchistisch-communistische Unie hield Zondag een internationale vergadering in een bioscoop in Bourg-la-Reine, bij Parijs, waaraan een tiental Franschen en vijftig Rus sische, Chineesche, Bulgaarsche, Italiaan sche en Spaansche gedelegeerden deelnamen Spoedig verschenen een groot aantal vrachtauto's der politie. Het gebouw werd omsingeld, waarna alle congressisten, die geen voldoende identiteitspapieren bij zich hadden werden gearresteerd. Twaalf van hen zijn op de prefectuur vastgehouden. EEN DOKTER DOOR ZIJN VROUW VERMOORD. Zaterdagnacht is te Berlijn een gruwelijk drama afgespeeld. legeiilïeid. te geven, bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage in beroep te komen tegen weigering door den Minister van Justitie om te verklaren, dat van bezwaren tegen een op te richten naaml. vennootschap hem niet is gebleken (art. 36a); het regelt voorts den gang van zaken bij zulk een beroep. Voorts wil de heer Van Aalten het tweede lid van art. 42c lezen als volgt: T. a. v, de naaml. vennootschap, welker akte van op richting toonderaandeelen niet toelaat, mits deze naaml. vennootschap geen schuldbrie- >ven aan toonder uitgeeft en niet het ban kiers-, kassiers- of verzekeringsbedrijf of een ander bij algemeenen maatregel van be stuur aan te wijzen bedrijf uitoefent, vindt het voorschrift van het eerste lid (nederleg- ging van balans en winst- en verliesrekening, ter inzage voor ieder, ten kantore van het ffandelsregister) slechts toepassing voorzoo ver de akte van oprichting zulks bepaalt. Een derde amendement behelst een gelijk soortige regeling als het eerste, doch t. a. v. wijziging in de akte van oprichting (art. 45d). Aan het gebouw van den Rijksgebouwen dienst in Den Haag is gisteren aanbesteed de afbouw van het gebouw voor interne ziekten enz. nieuw academisch ziekenhuis te Leiden. Laagste inschrijvers waren M. v. d. Velden en P. G. de Jong te Oegstgeest met 388.883. Het tweede Kamerlid, de heer Weitkamp, heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw- de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Js het den minister bekend, dat in ons land groote hoeveelheden bevroren buiten- landsch vet worden ingevoerd, hetwelk dan onder den naam inlandsch vet in den handel wordt gebracht, zoodat de concurrentie van dit buitenlandsch product mede een der oor zaken is, dat de kleine boeren der zand gronden weinig meer dan de helft verdienen van datgene, wat de stedelijke arbeiders die naar Drente worden gezonden, zullen ont- iangen? Zoo ja, is dan de minister bereid, opdat de concurrentie voor de betrokken inland- sche vleeschproducenten eenigszins minder moordend worde, te bevorderen, dat het in de eerste vraag bedoelde buitenlandsche vet, evenals het buitenlandsche vleesch, verkocht n-.oet worden met hel opschrift „Buiten landsch vet?" Wat is: „Beroepsomvorming"? Het Eerste Kamerlid, de heer H. Polak, heeft den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het bericht in de dagbladen, dat Z.Exc, een commissie in het leven geroepen heeft, die den naam draagt van Commissie voor Beroepsomvorming, juist? Zoo ja, zou de minister dan zoo vriende lijk willen zijn, mede te deelen, welke taal dit is? Indie de minister met ondergeteekende van meening is, dat men in Nederlad Neder- landsch behoort te spreken en te schrijven, zou hij dan niet willen bevorderen, dat in zijn departement voortaan naar dezen regel gehandeld wordt? Een subsidie van 2,800.000 voor 7 jaar. Een 35-jarig dokter is bij zijn thuiskomst Van bevoegde zijde wordt -"»rnomen, dat door zijn vrouw uit jalouzie zoodanig met een bijl en een mes en ten slotte met een re volverschot toegetakeld, dat hij in het zie kenhuis aan zijn wonden is bezweken. Toen de politie, door de buren gealarmeerd, zich met geweld toegang tot de woning had ver schaft, lag de vrouw in diepen slaap; zij had na haar daad een groote dosis veronal inge nomen. De vrouw had haar echtgenoot door een particulier detective laten nagaan en was op grond van ontvangen inlichtingen tot haar gruweldaad overgegaan. GEVOLGEN DER RADICALE ONDERWIJSMETHODEN IN MEXICO Uit Mexico wordt ons gemeld, dat in den Staat Tamaulinas de verontwaardiging en verbittering zoo grootss geworden, dat de scholen zienderoogen leeg loopen en de de regeering thans met de K. L. M„ behou deus goedkcurifig' bi) de wét, tot overeen stemming is gekomen oVer den inhoud van een nieuw subsidie-contract, waarbij het Rijk de maatschappij gedurende een zeven tal jaren subsidie zoude toestaan, tot een gezamelijk bedrag van 2.800.000. Het Rijk zoude bovendien voor 500.000 in het kapitaal der maatschappij parlicipee- ren. Van particuliere zijde zou voor 500.000 nieuw kapitaal moeten worden verschaft. De maatschappij zou haar particulier ka rakter behouden, doch zal onder toezicht van het Rijk blijven staan, dat daarbij zeg genschap zoude hebben, inzake de te cx- ploiteeren luchtdiensten. Het ligt in het voornemen, wanneer meer dere zekerheid bestaat omtrent het door de particulieren te verschaffen kapitaal, d;e indiening te bevorderen van het wetsont werp tot bekrachtiging van de tusschen het ouders hunne kinderen naar andere plaatsen Rjjk en dc maatschappij te sluiten overcen- of naar de Vereenigde Staten op school zen den, alles een gevolg van de radicale metho den, die tegenwoordig in Mexico aan de orde van den dag zijn. KERKELIJKE WELDADEN. Zooals uit een even verschenen overzicht blijkt, hebben de kerken van Noord-Ame- rika in het jaar 1926 een bedrag van 676000000 voor weldadige doeleinden be steed Eenige amendementen. Door den heer van Aalten zijn eenige ■amendementen ingediend tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetb. van Kooph., omtrent de naaml. vennoot schap van koophandel en van daarmede sa menhangende artikelen in dat wetboek en in het Wetb. van Strafrecht. Het eerste bedoelt, belanghebbenden ge- school de plechtige Hoogmis op, met assi- komst. In den laalsten tijd loopt in. Nijmegen het gerucht, dat de Regcering overweegt de Rijkskweekschool aldaar op te heffen; men spreekt al van het op wachtgeld stellen der leerkrachten, of ook van verplaatsing. In de laatst gehouden gemeenteraadszit ting heeft de burgemeester bij het ter spra ke komen van dit onderwerp gezegd, dat B. en W. reeds pogingen hebben aangewend om de regeering op dit voornemen te doen terugkomen; de opheffing zou evenwel niet plaats hebben op 1 Sept. a.s., maar op 1 Sept. 1928. Onder vele blijken van belangstelling heeft dr. C. Meuleman, directeur van de Vroedvrouwenschool te Heerlen, naar men aan de Msb. meldt, den dag herdacht, waar op hij voor 25 jaar tot doctor in de ge neeskunde promoveerde. Om half 9 uur des morgens droeg de Zcereerw. rector P. J. Niissen in de kapel van de Vroedvrouwen- stentie van 9fen Hoogeerw. Deken P. Nicco laije als presbyter-assistent, den Weleer w. heer A. Luchtman, als diaken en den Zcereerw. heer H. Erens als sub-diaken. Na de H. Mis had een bijeenkomst plaats waarop de Hoogeerw. Deken Nicolaije den jubilaris gelukwenschte en meedeelde dat het Z. LI. den Paus behaagd had den jubila ris te benoemen tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. Vervolgens sprak de voorzitter van het Dagelijksch bestuur der vereeniging „Moe derschapzorg" de heer Ch, v. Hesselle den jubilaris toe en bood hem namens vrienden cudleerlingen en leerlingen onder warme bewoordingen een enveloppe met inhoud aan, D.\ Meuleman dankte voor de onderschei ding hem ten deel gevallen en deelde mede, dat hij het huldeblijk zal bestemmen ten bate van „Moederschapzorg". Des middags had een receptie plaats, welke door tal van autoriteiten bezocht werd- Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Gregorius van Utrecht te IJmuiden wenscht, met goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Calher, Bisschop van Haarlem, d.d. 26 Febr. 1927, een obligatieleening aan te gaan, groot 215.000, rentende 454 pCt 's jaars. De uitgifte dezer leening dient ter af lossing van een 6 pCt. obligatieleening, pro-resto, groot 138.000 en aflossing van ondershandsche schuldbekentenissen en voorts tot bestrijding van diagio en con versie-kosten. Ondanks dc verhooging van den schulden last, door het aangaan van deze nieuwe leening, verkrijgt de Parochie door deze nieuwe conversie een belangrijke besparing van de jaarlijksche lasten. Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van den H .Gregorius van Utrecht, te IJmuiden, waarborgt met al zijn bezittingen en in komsten de richtigc nakoming der ver plichtingen uit deze leening voortvloeiende. De inschrijving op deze leening in cou pures van 1000, 500 en 100 tot den koers van 9554 pCi, is opengesteld vanaf Vrijdag 25 Maart 1927 bij de Ned, Land- bouwbank en voorts bij verschillende andere bank instellingen. Aneta seint uit Batavia; Een 32-tal communisten uit Batavia, Bandoeng en Cheribon werd geïnterneerd. In het laatste kwartaal van 1926 zijn 900 clandestien aangeworven koelies te Tand jong Priok aangehouden. .Op 19, 20 en 21 April -a.s. zal te Amster dam het21sls Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres worden gehouden, waarvan vcorzitter is professor H. Burger, le secretaris dr.v D. Coelingh. Eere-voorzit- ters zijn de Minister van O.. K. en W. en de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land. Van de regelingscommissie is de bur gemeester van Amsterdam eere-voorzi ter. Ir. A. Heldring is voorzitter en Ir. Jan van den Tex en P. II. van der Ley zijn secre tarissen. Het congres ibegint den 19den April om half drie in de groote aula van het Kolo niaal Instituut met een algemeene verga dering. De openingsrede van den algemee nen vcorzitter, professor H, Burger, heeft tot enderwrp: „Teleologisch denken in de geneeskunde". Daarna hcudt professor H. A. Brouwer uit Delft een rede over: „De ccntinuiteit in de vormen der aardkorst." Des avonds negen uur zal het gemeen'e- bestuur het congres ontvangen in den huize Couturier. Ten slotte is er daarna en ook aan het eind van den tweeden dag een ge zellig samenzijn in. de studentensociëteit „Nos Iungit Amicilia". V/oensdag 20 April zijn er des morgens afdeelingsvergaderingen. De eerste afdee ling, die is gespli st in onderafdeelingen voor wis-, natuur- en scheikunde, houdt bovendien in den namiddag. 3 uur, in haar geheel een bespreking over: het natuurkundc-onderwijs aan gymna sium en H. B. S., een onderwerp, dat de studiecommissie vanwege de Nederland sche Natuurkundige, ingesteld tot het for- muleoren van aanbevelingen inzake dat on derwijs, zal inleiden. Verder zijn er dien middag denromstraties in een drietal labo ratoria. De afdeeling voor geneeskunde vergadert in den namiddag in het Wilhel- minagasthuïs. De® avonds zal dc vereeniging „Het Klassieke Drama" in den Stadsschouwburg voor het congres een opvoering geven van .Antigone" van Sophocles en van „De Cycloop", satyrspel van Euripides, Beide zijn vertaald door Bal hazar Verhagen, die dc leiding van de opvoering heeft. De bij- bchoorende muziek van Willem Pijper zal onder de leiding van den componist ten gehoore worden gebracht. Op den laatsten dag, 21 April, komen des morgens opnieuw de onder)afc!cdingen bijeen. Des namiddags drie uur begint de DONDERDAG 24 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 12.— Poiitieber. -hi 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhui-! zen. 5.006.45 Concert door het H.D.O.- orkest. Jonkv. Minny de Jonge, sopraan. 6.457.45, beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handelsrecht. 7,45 Po-! titicberichten. 10.30 Nieuwsberichten. 8.10 Aansluiting aan het Concertgebouw te} Amsterdam. Het Concertgebouworkest, on der leiding van Willem Mengelberg. Beet hoven-programma. 10.30 Radio-tooneel. „Het diner", spel van zotternij en spet, van W. Adriaans. Frits Laman, assuradeur, Rienk Brouwer; Eef, zijn vrouw, Mevr. Margot Maletzky-Kiehl; de oude mevrouw Laman, Mevr. Rie Elking, Anton Verveu ren, letterkundige, Adr. Verzijl. Mr. Hoe- vens, off. van Justitie, Joh. Th. de Boer. Het stuk speelt ten huize van Laman. „Hun laatste rit", dram. schets in 1 bedr. van J. B. Schuil, Henri Allen, ritmeester, Rienk Brouwer; Helène, zijn vrouw, Mevr. Margot Maletzky-Kiehl; Eugène Vaubrey, le luit. bij de huzaren, Adr. Verzijl; Claude, ordonnans, Joh. de Boer. Het stuk speelt ten huize van Ritmeester Allen. DAVENTRY, 1600 M 11.20 De band of H. M. Royal Air Force. en solisten (so praan, tenor). 1.202.20 Gramofoon- muziek. 2 45 Voorlezing: Moby Dick, 2.50 Lezing' Before and after the war. 3.20 Evensong van de Westminster Ab bey. 4.05 Lezing; Our human nature 4.20 Concert. Orkest. 5.20 Lezing: The manners of the moment 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Landbouwber. 6.40 Het Daventry-kwartet 6.50 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05 Het Daventry- kwartet. 7 20 Lezing: The navy of to day. 7 35 De sonates van Beethoven, Lamond, piano. 7.45 Lezing: Natures camouflage. 8 05 „500 years hence" Le zing: The songs and dances of civilized saages no. 3 (18501950). Wireless Octet en dansband 9.20 Tijds., weerber nieuws. 9.40 „An Evening in Bath", Het Pump Room Orkest G. Baker, bari-' ton. 10.20 „Bertie's Eath Night", droom fantasie. 10.43 H. Blake, zangeres en orkest. 11.0012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50-- 11.20 Concert. 12.501.50 Orkestcon cert. 3.355.20 Beethoven-concert, door orkest. 7.359.45 „Antigone", tragedie van Sophokles. 9.55—10.30 Liedjes bij de luit door P. Schroder. 10.3011.20 Dan muziek. KÖNINGSWUSTEERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 1.50—7.05 Le zingen en lessen. 7.50 Beethoven's ma- ziek van „Egmont", met tusschenteikst van Goethe en Grillparzer. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 1.25—2 10 Kamer muziek. 3.35 Orkestconcert. 5.20 6.10 Dansmuziek. 7.2011.10 „Der Nobelpreis", kluchf Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Kinder-ma tinee. 8.50 Orkestconcert. 10.20 „La Dette et !a Dot", 1-acier. 10.3510.5C orkestconcert. tweede algemeene vergadering, wederom in de groote aula van het Koloniaal Insti tuut. Professor Bolk zal een rede houden over: „De biologische grondslag der ir.ensch wording"; professor Ehrenfest uit Leiden zal spreken over: „Successen en moeilijkheden der quanten'heorie". Een maaltijd bij Krasnapolski vormt bet slot der samenkomst. Ter gelegenheid van het congres wordt in het Koloniaal Instituut een tentoonstel ling gehouden van natuurkundige instrumeu ten. Er slaan voorts voor den Woensdag middag uitstapjes op het programma. Onze Heilige Vader Paus Pius XI ver leende, bij decreet van 16 Februari 1927, den titel van „Leverancier van Z, H. den Paus" aan de beeren Hermann Tauwel en Anton1 Jansen te Kevelaer. Genoemde heeren zijn eigenaren van de aldaar ge vestigde firma J. W. van den Wyenbergh. die zich op het gebied van vaandels en paramenten, niet alleen in Duitschland. maar ook in ons land en ver buiten onze grenzen, een alleszins welverdienden naam verworven heeft. Op ruim vier-en-tachtigjarigen leeftijd fs te Graz overleden dn Leopold Schuster, vorstbisschop van Seckau-Graz. De over ledene was èn in jaren èn in ambtsduu» de oudste bisschop van Oostenrijk. In 1893 volgde hij mgr. dr. Zwergey cp den zetel van Graz op. Mgr. Schuster had een grooten naam als kenner van het kerkelijk recht en de ker kelijke geschiedenis; vele werken van zijn hand verschenen, welke de meest bewogen tijden van Stiermarken in het juiste licht plaatsen. De los-van-Rcme beweging vond in hem zulk een geharnasten bestrijder, dat zij in zijn bisdom, waarvan zij een bolwerk ge maakt had, totaal ineenschromplde. Mgr. dr. Nolens heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubilee aan de charita tieve instellingen van zijn geboorteplaats Venlo de som geschonken van 1000. iVrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", ioor JOS. P. H. HAMERS. <9 „Een portret van u, gij bruinvisch? „Polly, meneer, niet bruinvisch; vraag excuus. Ik zal me eerst wasschen en ik heb een mooie, nieuwe muts met bruine linten en „Laat mijnheer toch met rust," zei een 'derde. „Ik sta verwonderd over je, Polly. Stilletjes in de keuken! foei. Menheer, ik ben de kindermeid en mevrouw zegt, u mag me op elk uur van den dag afteekenen, maar met het kindje er bij, in de achter kamer. Ja mijnheer, no. vijf in de Hoog- stiaat, mevrouw Sprott. Ja menheer, het kindje heeft de pokken al gehad. Als u soms getrouwd bent en kinderen hebt, het is er dus heel veilig, mijnheer." Vance kon het niet langer uithouden, het werd hcnP te machtig. Hij holde de straal uit, op den voet gevolgd dcor de beleedig- de schconen. „Ja, sluip maar weg!" schreeuwde 'Poily. De winkeliers kwamen van achter hun toonbank naar de deuren. Straathonden, opgehitst door 't rumoer, liepen den vluch teling wild achterna en blaften alsof ze dol waren. In zijn angst om door het vrouwe lijk personeel van het dorp verscheurd' te werden als hij langzaam liep, en zeker van door de honden gebeten te worden, als hij het op oen draf zette, liep Vancc met vasten stap door, nam den schijn aan van volkomen bedaard te blijven en liep met zijn neus hoog in de lucht. Daar zag hij een heg aan zijn rechterkant. Hij sprong er ever met een vlugheid, die alleen de prikkel tot zelfbehoud aan zijn leden had kunnen geven. Teen vloog hij voort als een piil uit den boog en hield niet op, eer hij buiten adem, cp de bank van het gastvrije kamperfoelie-prieel nederviel. Daar zat hij nog en gebruikte zijn reispet als een waaier, onder het mompelen van allerlei verwenschingen, toen Lionel bij hem kwam. Deze was achtergebleven om met den schoenlapper nog wat over Sofie te praten. Niet wetend, dat het getier daar buiten, dcor zijn rampzaligen vriend ver oorzaakt werd, had hij zich door Merle laten overhalen om mee naar boven te gaan en te vergeefsch in het kristal naar Sofie uit te zien. Toen Vancc zijn ongelukkig avontuur ver teld en Lionel hem genoegzaam beklaagd had, werd hel veer dezen tijd, om zijn deel aan de rekening te betalen, zijn reiszak te pakken en te maken dat hij op den trein kwam. Nu kon hij alleen midden door het dorp aan het station komen en Vance zwoer, dat hij er genoeg van: had. „Neen Lionel," zeide hij, „ik breng u niet weg. Ik zou juist voorbij no. vijf in de Hoog straat komen en de kindermeid en het kindje en mevrouw Sprott zouden op de stoep staan. We zullen dus hier van elkan der afscheid nemen. Ik ga met de boot naar Cherley, zoodra mijn zenuwen wat tot be daren gekomen zijn. Er zijn in die streek schilderachtige plekjes. Binnen enkele da gen denk ik in de stad terug te zijn. Schrijf me daar, cm mij te vertellen, hoe ge het hebt. Uw hand, Lionel, en de hemel zegene u. Maar, daar valt me iets in. Hebt gij, nu ge de helft van de rekening betaald hebt, geld genoeg voor den trein?" „O ja, dat is maar een shilling of wat. Maar voor een rijtuig naar Fawley? Ik moest liever niet te voet komen. En ook, veronderstel eens, dat hij me bele'edigt en ik direct zijn huis moet verlaten. Wilt ge niij een pend' leenen, Vance? Mijn moeder zal hem u terug geven." „Daar hebt ge hem," zei Vance, „en nu heb ik niet veel meer in mijn beurs. Dat verwenschte diner in de „Ster en dc Kou seband" en die drie pond." „Die toch zoo wel besteed waren. Laat me een copy van die schilderij maken, eer ge het verkoopt." „Neem liever zelf een model; het dorp ts er vol van, Ge zoudt een koop kunnen sluiten met een bruinvisch voor de helft van het geld, dat ik mij voor dat kleine ding uit mijn zak heb laten kloppen. Nu, kijk maar niet zoo boos; ge moogt de copy maken zoo ge kunt." „Het is tijd om te gaan en hard loopen ook, mijnheer," riep de herbergier, naar binnen kijkend. De beide jongelieden wisselden een har telijk vaarwel. En zoo vertrok Lionel Haughton en ging een waagstuk tegemoet. „Breng raij, vóór we besluiten om niets neer met elkander te maken te hebben, een kort bezoek," zoo luid'de de brief van hem, die alles te geven had aan hem, die alles had le winnen. Welke gedachten bezielden Lionel, den eerzuchtigen knaap, die er naar haakte om in de wereld vooruit te komen? Om dë waarheid le zeggen, waren de bezorgde twijfelingen, die zijn gedachten, bezig hiel den. niet die, welke zijn vrienden voor hem, hadden kunnen gevoelen. In woorden ge bracht zouden ze in dezen vorm hebben weergegeven kunnen worden: „Waar of die kleine Sofie toch is! wat zal er van haar werden?"" Maar toen hij werkelijk zijn reis aanvaard liad, en het doel dier reis tegemoet snelde, 'oen drong dc gedachte aan de vuurproef, die hij zou moeten doorstate, zich aan zijn geest op, en hij mompelde bij zich zeiven; „niets meer met elkaar te niaken! Zoo als hij wil; ik denk niet voor hem te kruipen cm hem aangenaam te zijn. Duizend maal liever wil ik mijn levensloop beginnen zon der een duit op zak en mij zelf een weg in de maatschappij banen als een man, dan te kruipen voor wien ook en zoo fortuin te maken." Wanneer Lionel Haughton nu heeft wat men noemt een „kans", dan. is het op 't oogenblik nog niet de vraag: waarin be staat die kans, maar wel: „Wat zal hij er mee doen?" Ln naarmate dc lezer dieper dringt in ons verhaal, zal hij moeten erkennen, dat er weinig vragen in deze wereld vol onrust zijn, welker oplossing gewichtiger is voor den denkenden sterveling, dan die, waarop iedere ontdekking van den wijsgeer, elke verwikkeling die de schrijver in zijn roman ten papiere brengt, neerkomt, dan de vraag, die zich hecht aan het menschelijk leven van den eersten slaap in de wieg af, de vraag: „wat zal hij er mee deen?" VEERTIENDE HOOFDSTUK. Zonder een enkele vermeldenswaardige ontmoeting in den trein, bereikte Lionel ciiig het station waar hij wezen moest. Daar aangekomen, vroeg hij, hoe ver huize Fawley gelegen was en kreeg ten ant woord, vijf Engelsche mijlen. Hij bestelde dan. een sjees en reed weldra vlug over een ruwen, hobbeligen binnenweg door een streek, die sterk afstak bij het vriendelijke landschap aan de oevers van de Theems, dat hij zoo even verlaten had. Men kreeg hier noch dorp, noch toren, noch portiers woning te zien; zelfs korenvelden waren een zeldzaamheid. Uitgestrekte weilanden lagen eenzaam en ongebruikt langs den weg en waren omzoomd door dichte bosschen, veelal van beuken, die zich aan den ge zichtseinder vertoonden als heuvels van golvend groen. Dit natuurtafereel had zijn romantische zijde, zijn schoonheid, woest en liefelijk tegelijk. De kalmte dier eenzame, groene velden, dier ondoordringbare wouden, wa ren wel geschikt cm den geest te doen toe geven aan ernstige, zachte, tot kalmte stem mende gedachten. Zie, waar deze drie we gen zich kruisen op de uitgestrekte, een zame vlakte, ontrolt zich eensklaps het landschap aan het oog; een hoog land in t verschiet en op die hoogte een gebouw, het eerste teeken eener menschelijke wo ning misschien. Maar het is niets dan een stilstaande windmolen, welks wieken don ker en scherp afsteken tegen de sombere, loodkleurige lucht. Lionel stiet den koetsier aan en vroeg: „zijn we al op het landgoed van den heer Darrell?" Hij had zich ccn grootsch denk beeld gevormd van dc uitgestrektheid eau dat goed. (Wordt, vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6