Hei verdrag Nederland—Belgie in de Eerste Kamer. AND De a.s. ontwapeningsconferentie Een overzicht van het Fransche ontwerp. Het incident in de Skoeptina te Belgrado. De toestand te Sjanghai. De plunderingen in Tsjapei. Nanking Sjoetsau gevallen De schuldenkwestie. Uit den Rijksdag. Treinoverval. VOORTZETTING DER DEBATTEN. TWEEDE KAMER. R. K. SCHOTENSCHE GYMNASTIEK- Paard op hol. Nederl. Vereetiiging voor den Volkszang. DE CENTRALE VEILING- - ORGANISATIE EN DE KENNEMERLANDSCHE TUINBOUWERS. UIT DEN OMTREK. VELSEN. SPAARNDAM. HAARLEMMERLIEDE. ZANDVOORT. DE STEMMING VOOR DE R.-K. CANDIDATENLIJST. Een niéuwe verkiezing noodzakelijk'. ZWANENBURG. LAATSTE NIEUWS. STADSNIEUWS. Dr. M. J. Visser, t Gent. Avondschool voor Handelsonderwijs. Ver. .voor Vreemdelingenverkeer. Noodlottige brand. De Spaansche koning hersteld. Spanning Rome—Belgrado. De gezondheidstoestand van den Roemeenschen koning. De Fransche pers over de spanning RomeBelgrado. Nanking nog niet gevallen. De Solingsche metaal-industrie. J Een Kwestie van nationalen aar3 Komt I Bovendien moet ernstig gewaakt worden, nog daarbij. Wanneer België en. Nederland J dat van bet enquêterecht geen wsoruik ge Dc Britsche draadlooze dienst meldt nog ever de Maandag gehouden openingszitting van de voorbereidende commissie der ont wapeningsconferentie, dat Lord Ceci) ver klaarde dal zijn voorstel uitsluitend was opgesteld om een basis voor de beraadsla ging te vdrmen en niet met het doel het Britsche standpunt aan andere naties op te leggen. Hi; wees er op, dat er veel kritiek is geoefend op den langzamen arbeid van de in 1925 ingestelde commissie, doch hij dacht niet dat de critiek gerechtvaardigd was, daar over zulk een ldesche en moei lijke quaestie zorgvuldig "beraadslaagd rnotri worden. Het verheugde hem, dat er over bepaalde punten overeenstemming is be reikt, en geloofde dat de nog bestaande geschilpunten meer aan misverstanden dan aan werkelijk fundamentcele oneenigheid tusschen de partijen waren te wijten. De Britsche regeering is van oordeel dat het volstrekt nóodig is, dat Cr in deze zitting een cntwerp-conventie wordt opgesteld. Paul Boncour (Frankrijk) betoogde, dat zijn regeering met het oog cp de Britsche actie genoopt zal zijn een ontwerp-conven- tic op te stellen, dat vandaag of morgen gereed zou zijn. Er volgde een langdurige discussie, waar bij de Italiaanscbe vertegenwoordiger ver klaarde, dat zijn land tot drastische beper king bereid was, mits het proces gelijktijdig in alle landen geschiedt. Lord Cecil heeft enkele mededeelingen 'gedaan inzake het Engelsche ontwapenings voorstel, dat niet meer wil zijn dan een schema, waarin de getallen voorloopig wor den opengelaten, om de taak der voorberei dende commissie niet noodeloos te ver zwaren. Namens Duilschland en Polen spraken graaf Bernsdorff en de Poolsche gezant Sokal. Het Fransche ontwerp-conventie tot be perking der bewapening koppelt in de in leiding de vermindering der bewapening vast aan de reeds ingetreden grootere veilig heid door de regionale verdragen en de be palingen van het pakt. In tegenstelling met het voorstel-Ceccil wordt een scherp onder scheid gemaakt tuschen de bewapening van het moederland en van de koloniën. Het ont werp huldigt het beginsel, dat te land alleen de vredessterkte beperkt kan worden, bij marine alleen de totale tonnage, en bij de luchtvaart de totale motorische kracht. De staat, die wordt aangevallen, is verplicht den Volkenbond zijn mobilisatiemaatregelen te heteekenen, waarna hij ontheven wordt van de verplichtingen der conventie voor den duur van het conflict, doch onderworpen blijft aan de bepalingen van het pakt.«Be perkt wordt ook de duur- van den diensttijd en dc militaire uitgaven. Afg. Wilder is wegens ziin aanval op den, Ttaliaanschen gezant door den president der S oepsjiina voor drie zittingen uitgesloten. Des namiddags heeft de minister van bui- tenlandchc zaken Peritsi in verband met het incident den Italiaanschen gezant een be zoek gebracht. Sjantoengsche soldaten hebben wederom een poging gedaan om in de internationale concessie door te dringen. Reeds Waren tweehonderd soldaten ontwapend en toege laten, toen zevenhonderd nieuwe soldaten aankwamen en trachtten met geweld in de concessie te dringen. Zij schoten op de Brit sche soldaten, die 't vuur beantwoordden en n tv. intig soldaten doodden. Twee Britten werden gewond. Zoowel de gewonde Chinee- zen als de gewonde Britten werden met in ternationale ambulances naar het hospitaal ove-gebracht. Verscheidene granaten zijn in de concessie erecl'tgekomen, waar zij schade veroorzaak ten. Het aantal slachtoffers is onbekend. Een granaat kwam terecht in de Nangking Road, de hoofdstraat van Sjanghai, doch ontplofte niet. Het aantal noordelijke soldaten, die ge dood werden toen zij een poging deden om de concessie binnen te dringen, moet groot zijn, daar de Britsche troepen met machine geweren moesten schieten. Het schieten, brandstichten en plunderen duurt voort in het district Tsjapei, even buien de internationale nederzetting, waar het grauw, dat gedeeltelijk bestaat uit Sjangloengsche soldaten, gedeeltelijk uit gewone roovers, en gedeeltelijk uit gewa pende nationalistische lieden, den scepter gewond zwaait. De straten zijn bezaaid met lijken In vele gevallen zijn vrouwen de vingers afgesneden om zich van de vingerringen te verzekeren. Alle plaatsen, die voor plun. dering in aanmerking kwamen, zijn geplun derd, doch het probleem voor de plunde raars is, hoe met hun buit weg te komen, want als zij de stad verlaten stuiten zij op heele troepen andere op plundering belus- ten, met het gevolg, dat vele bloedige ge vechten om den buit plaats hebben. Vele onschuddige personen zijn gedood. Het tooneel in Tsjapei wordt met „erger dan dc hel" bestempeld. Versperde wegen verhinderen het ontsnappen van de slacht offers aan hun beroovers. Men hoort daar slechts schieten en het gejammer van vrou wen en kinderen, die waanzinnig van de eene plaats naar de andere ijlen. Vele vrouwen, die bang zijn om In haar huizen te blijven, zijn naakt, daar de soldaten, in hun wilden jacht op buit, ze van haar kieederen hebben beroofd. Soms bescher men de zwaar beladen soldaten zich met machinegeweren, welke worden gedragen door andere soldaten, die aan niets anders denken dan het maken van ruim baan in de volle straten door te vuren en het dooden van tientallen menschen. Er dient op gewezen, dat Tsjapei slechts ondervindt wat tallooze andere steden in het verleden hebben ondervonden. Een vooraanstaand autoriteit op het gebied der zending zeide onlangs, dat tienduizenden dorpsbewoners in de provincies Sjensi, Joennan, Kweitsjau, Honan, en in andere deelen des land, in het afgeloopen jaar zijn vermoord. Dc lucht wordt verlicht door branden, die zich in Tsjapei uitbreiden. Uit officieele bron wordt te Sjanhaï gemeld, dat Nanking gevallen is. De Noor delijken evacueeren de stad en de Zuide lijken nemen haar zonder veel strijd over. De Amerikanen verlaten de stad en een Britsche kanonneerboot werkt met de Amerikanen samen 0111 matrozen te ont schepen, zonder evenwel aan den strijd zelf deel te nemen. Ook Sjoetsjau is gevallen. Uit Peking wordt gemeld, dat de vreemde banken te Hankau tengevolge van de on redelijke eischen van het personeel weer gesloten zijn. Er zijn toebereidselen ge maakt om alle Europeanen uit Sjinkiang te evacueeren, onder bescherming van een Britsche en een Arnerikaansche kanon neerboot. 1 LONDEN,. 22 Maart. Heden heeft C-.iurchi.l in antwoord op enkele desbe treffende vragen de bewering tegengespro ken, als zoude Groot-Brittcania 'aan her- s elbetalingen meer van Duitsehland ont vangen, dan eerstgenoemd land aan de Vereenigde Staten moest betalen. Naar hij zeide, zal Groot-Brittannlë, over 1927 12K millieen pond S'érlinj» van Duitsehland aan herstelbetalingen ontvangen, waarbij dan zijn inbegrepen de Belgische oorlogsschul den, dus in totaal 22^ millioen pond. Daarentegen moei het land 33 millioen aan de Vereenigde S'aten betalen. Gedurende S928 zal. Groot-Brittannia in to taal 2.8't millioen pond laags dezen weg ontvangen; ook dan heeft het land weer 33 millioen pond aan V. S. te betalen. Eerst in 1.929 en de daarop volgende ja ren zullen deze bedragen elkander dekken; in 1933 zal het bedrag, aan de V. S. te betalen, toenemen tot bijna 38 millioen pond. Maar zelfs indien de Dawes-betalin- gen ten volle worden afbetaald, dan nog zal Groot-Brittannië in de eerste vijftig ja~ ren niet zooveel ontvangen, dat hiermee de bedragen, welke door Groo'-Brittannië zijn betaald voordat nog de debiteuren iets hadden afbetaald. 1 enslotte verwees spr. nog naar de Balfour-nota en de daarin vas'gelegde regelingen betreffende de be talingen. BERLIJN, 22 Maart. Bij de begroo- tingsdebatten in den Rijksdag, keurde Dr. Stresemann met scherpe bewoordingen de uitla ingen van den Socialistischen afge vaardigde, Breitscheid, af. daar deze van vredestorende bedoelingen van Mussolini had gesproken. De Minister betreurde deze uitdrukkingen in verband met het fep, dat de Italiaansche gezant in ziin laatste ver klaringen bij de Rijfcsregeering, nadrukke lijk den vredeswil van Italië uiteengezet had. bet niet eens worden, zal dc aansp-aak der groote mogendheden om zich met de rege ling te bemoeien, verhoogd worden. Als men dit gevaar onderschat, speelt men met vuur. De mogendheden kunnen er niet on verschillig onder blijven als hier een inter nationale vuurhaard blijft smeulen. In ver werping ziet spr. een onvergeeflijke kort zichtigheid. Hierna is het woord aan den heer MOLT- MAKER (S. D. A. P.), die wenscht uiteen te zetten, waarom de Nederlandsche vak beweging stelling heeft genomen tegen dit verdrag. In 't algemeen was de agitatie in het land tegen het verdrag principieel en waar, al is tegen dezen minister ook een onwaardige campagne gevoerd. Spr. verge lijkt de taak van dezen minister met die van een vakvereenigingsleider. Hij is door de patroons, n.l. door de entente-mogend- heden, opgeroepen, om eens te komen be raadslagen, welke verslechteringen het Ne derlandsche volk zou hebben te dragen. Niemand had dan ook gedacht, dat de minister er zonder kleerscheuren zou afko men. Het verdrag heeft niets van interna tionalisme, maar is van een eng Belgisch nationalistisch karakter. Ware het niet anders, dan zou de sociaal-democratische arbeidersbeweging!, die internationaal is, als één man achter den minister staan. De Nederlandsche vak-beweging heeft steeds' internationaal gedacht en gehandeld. Zij zond enorme sommen aan hongerlijdenden in Rusland, aan de stakende Engelsche mijnwerkers en aan de Belgische vakbewe ging, toen die door den oorlog versplin terd was. Tegen dit verdrag moest dc Ne derlandsche vakbeweging echter stelling nemen, omdat zij van het verdrag vreest toeneming der werkloosheid. Rotterdam heeft speciaal te kampen met het vraagstuk der werkloosheid. Er is dus groote voor zichtigheid geboden. Het N. V. V. heeft dan ook een motie tegen dit verdrag aangeno men, welke spr. voorleest. Spr, is in geen enkel opzicht bang, als dit tractaat zal worden verworpen. Hij staat dan ook verbaasd over de vrees-argumen ten der voorstanders, die tot de mogend heden als 't ware een uitnoodiging richt ten, om toch in te grijpen. Als de regeering weet, dat er gevaar dreigt door verwerping, moet zij de volks vertegenwoordiging in comité-generaal in lichten. Het zou onverantwoordelijk zijn, als zij dat in dat geval niet deed, (Geroep; Juist!) Waar spr. van die gevaren niets weet, staat hij vrij en onafhankelijk tegenover het verdrag. Hij hoopt, dat het verdrag door de grootst mogelijke meerderheid zal worden verworpen. Hierna weerspreekt de heer SMEENGE (V. B.) de meening van den heer Wibaut, dat de binnenvaart geen nadeel zou vreezen van het kanaal naar Moerdijk. De heer Wi baut putte zijn kennis uit een artikel in het schippersblad „Schuttevaér", hetwelk ech ter niet van de redactie was. Spr. wijst op een motie, die werd aangenomen in een vergadering van Schuttevaer en waarin een tegenovergestelde meening werd uitge sproken. De schippers verwachten slechts nadeel van het Moerdijkkanaar cn zijn van meening, dat daarvoor zeker geen gelden mogen worden toegestaan, zoolang nog zoo veel sluizen enz. in onvoldoenden toestand verkeeren. Als nu het woord is aan den heer De Vos v. Steenwijk (C. H.), wordt de vergade ring verdaagd tot Woensdagmorgen 11 uur. Regeling der werkzaamheden. Ten slotte wordt medegedeeld, dat tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren De Vos v. Steenwijk Colijn, Smeenge, Polak en Haifmans en tot onder-voorzitters de heeren De Vries, Jansen, v. Embden, Moltmaker en Rink. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het in zijn voornemen ligt, de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag half 9, wanneer eer begin zal worden gemaakt met het afdee- lingsonderzoek van een groot aantal wets ontwerpen. Dit afdeelingsonderzoek zal Woensdag daarop 's morgens 11 uur worden voortgezet, 's Middags 2 uur begint de Ka mer dan aan de openbare behandeling van de Staatsbegrooting. De Kamer komt na de volgende week weer bijeen op 5 April voor een week. Dan gaat de Kamer op reces. :t op, ij de BERLIJN, 22 Maart. Naar uit Mexico wordt gemeld, hebben bij Guyamato 200 opstandelingen een door 50 soldaten be waakte trein, overvallen en de reizigers daarvan geplunderd. Gedurende den strijd werden verscheidene personen gedood en De heeft Ee-sie Kamgr der Staten-Generaal gisteren onder voorzitterschap baron van Voorst tot Voorst de •behandeling van het verdrag NederlandBelgië voortgezet. Het woord is aan den heer ANEMA (A.-R.) die zijn rede in drie deelen ver deelt; le eenige juridische aphoristnen; 2e het Schelderegime; 3c een slotbeschouwing. Hij stelt vast, dat noch historisch, noch politiek-rechtelijk België recht heeft op het Moerdijkkanaal. Echter is er ook de overweging van de billijkheid, die voor ons zelf een gedrags lijn vast stelt. Wat Antwerpen wil met het Moe-dijkkanaal is niets anders dan wat wij hebben gedaan met den Nieuwen Waterweg en met het Noordzeekanaal, d. i. het ver vangen van (Jen natuurlijken langen weg door een kunsfmatigen korten. Dat middel van wegverkorting mag België niet worden onthoudefi. Het tweede aphorfcmc betreft dc casus-helli-verklaring. Door arL. 2 van het garantietractaat van 1 o^arno is elke maatregel van geweld uit gesloten. Daardoor heet de casus bclli- vcrklaring alle kracht verloren. Vóór onze grens in het geding komt, zal de oorlogs daad reeds lang geschied zijn. Ten opzichte van de Wielingenkwestie zou het een slechte houding zijn geweest,, niet te willen ondc handelen vóór deze kwestie zou geregeld zijn. Die mag nu niet opnieuw worden opgeworpen. Wc hebben bereid verklaard, tot een dusdanige Dan bespreekt spr. dc grieven tegen het nieuwe Schelde-regiem. Men moet dit tractaat niet aanvaa-den met de onderstelling, dank te krijgen van de overzijde, maar dc hoop op dank is nooit een goede maatstaf voor een handeling. Er mag alleen gevraagd worden of het trac taat in het nationaal en internationaal be lang is. Door ondergeschikte punten, die niet juist geregeld zijn en daardoor ons De Tweede Kamer der Staten-Generaal vergaderde Dinsdagmiddag onder voorzit terschap van jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck. Daarbij stelde de VOORZITTER voor de behandeling van het ontwerp, houdend nadere voorschriften ten aanzien van dc uitoefening der geneeskunst niet voort te zeiten, maar na het ontwerp betreffende de Naamloozc Vennootschappen, De heer BEUMER (A.R.) stelde voor, het ontwerp voorloopig niet te behandelen en het van de agenda af te voeren. Daarop wijzigde de VOORZITTER zijn voorstel in dien zin, dat het voorstel voor- 'oopig van de agenda' zal' worden afgevoerd. Hiertoe werd besloten. De heer KNOTTENBELT (V.B.), acht 't wetsontwerp betreffende de Naamlooze Vennootschappen nog niet rijp voor behan deling. Het is 17 jaar lang buiten deze I Kamer om behandeld. Met het oog op het j buitengewoon groot belang van dit wetsont- werp is spreker van meening, dat het ont- i werp opnieuw in de afdeelingen moet wor den behandeld. Spreker doet een voorstel in dien geest. Toch meent de VOORZITTER aanneming van dit voorstel te moeten ontraden, mede op grond van de omstandigheid, dat de commissie van voorbereiding heeft mede gedeeld, dat zij zich met de. bij nota van wijziging door de Regeering aangebrachte wijzigingen heeft kunnen vereenigen. Dan wordt het voorslel-KNOTTENBELT verworpen met 55 tegen 13 stemmen. De heer VLIEGEN (S.D.A.P.) deelt mede, dat zijn fractie voornemens is aan de regeering cenigc vragen te stellen over het deelnemen van Nederlandsche mariniers aan de gebeurtenissen le Shanghai'. De interpellatie-De Visser is wegens ongesteldheid van den interpellant uitge steld, hoewel de heer De Visser op denzelf den dag, dat tot uitstel werd besloten en rok nog den volgenden dag in openbare vergaderingen gesproken heeft. Spieker vraagt daarom den voorzitter of de inter pellatie deze week gehouden wordt,- zoo niet, dan zal spreker zich genoodzaakt zien gevolg te geven aan zijn aanvankelijk voor- maakt wordt deer een kwaadwillige meer derheid. Men dient ten aanzien van dit recht dus uiterst voorzichtig te zijn. Dan komt spr. aan de houding van de regeering ten opzichte van de oligarchische clausule. Spr. houdt het ten deze bij het verleden en verzocht den minister het twee de lid van art. 48a te schrappen. Voorts is spr. van oordeel, dat men de beslissing over dc aansprakelijkheid van bestuurders beter had kunnen overlaten aan de rechterlijke macht. De heer KORTENHORST R.K. merkt dat dit wetsontwerp reeds 17 jaar bij Kamers aanhangig is, Schier alle ministers van Justitie hebben zich verplicht gevoeld een steentje bij te dragen tot de voltooiing van dit ontwerp. De tegenwoordige minis heeft in zoover veine gehad, dat de Kamer besloten heeft het ontwerp, bij gebrek aan ander werk, te behandelen. Dc regeering wil volgens spr. bij dit ont werp te veel regelen. Wanneer spr. een nieuwe regeling der materie aanvaardt, dan wil hij daarmede echter niet geacht worden te hebben toegegeven, dat de wijze waarop in Nederland de Naamlooze Vennootschap pen worden bestuurd, deze nadere regeling heeft noodij^ gemaakt. Bij een nieuwe rege ling is dus van wantrouwen tegen de tegen woordige bestuurders geen sprake. Vcorts is spr. van meening, dat dc minis ter zich geen illusie moet maken dat strenge bepalingen de N. V. tot bloei zullen maken. Het vertrouwen van de aandeelhouders steunt niet op eenig wetsartikel. Dan vraagt spr. of het thans wel de tijd is voor gewaagde experimenten; de nijver heid gaat gebukt onder moeilijke omstandig heden. Bijna de helft, althans een derde deel der Nederlandsche N, V.'s is gevestigd in het buitenland. Het gevolg van den opzet van het ont werp is, dat het kapitaal-bezit is gemaakt tot grondslag van de nieuwe regeling. Bij elk geschil, dat ontstaat, kiest de wetgever de zijde van aandeelhouders. Spr. aarzelt niet het ontwerp in dezen zin reactionnair te noemen. Volgens spr.'s mecning had de Minister nog verder moeten gaan met het aanbrengen van coupures, teneinde beperking van de vrijheid der N. V. tegen te gaan. Spr. zou verder gaarne van den Minister een juiste omschrijving van de familie-vennootschappen ontvangen. Een regeling van de z.g. familie- vennootschappen moet volgens spr. buiten de v/et blijven. Spr. vraagt, of art. 36 van het ontwerp niet zoodanig gewijzigd kan worden, dat de familie-vennootschappen bui ten de regeling vallen. Volgens spr.'s oo/deel is het wetsontwerp door den ijver waarmede getracht wordt de aandeelhouders te beschermen, zijn doel voorbijgeschoten. De bestuurders der N. V. worden overgeleverd aan de grootst moge lijke onzekerheid van hun bestaan. De heer VAN AALTEN V.D. merkt op, dat de vraag beantwoord dient te worden, of de nieuwe regeling beter is dan de be staande, cn of die regeling bevrediging geeft aan de Nederlandsche zakenwereld. Naar sprekers oordeel is er geen onderscheid tus schen een open en een gesloten vennoot schap. Daarom doet men beter door niet, zooals in het ontwerp wordt gedaan, twee verschillende regelingen te maken, een voor de open en een voor de gesloten vennoot schappen. De wetgever doet beter om, zooals ook Minister Heemskerk wilde, in het oog te houden wat deze vennootschappen gemeen hebben. Intusschen zal spr. op verschillende pun ten terugkomen bij de behandeling der amendementen. Dc heer VAN DEN TEMPEL S.D.A.P. is van meening, dat door de opeenvolgende wijzigingen van het ontwerp de vier grond slagen van het ontwerp-Nelissen verzwakt zijn. Spr. verwacht van de practijk van de oligarchische clausule niet veel en allerminst zal zij in staat zijn om, zooals dq minister denkt, het nationaal karakter van een ven nootschap te doen behouden. Verder acht spr. verschillende conces sies van de regeering niet gemotiveerd, hoe wel spr. het advies van het Verbond van Ned. Werkgevers om het ontwerp te ver werpen, afkeurt, Dat advies werd niet ge ïnspireerd door het algemeen belang en in de proeve voor een ontwerp van dat Ver bond mist nlen zelfs c'e meest elementaire begrippen ter bescherming van de belangen van derden. Spr. zal zich bepalen tot het voorstellen van' eenige wijzigingen, aangezien hij van meening is, dat in elk geval het verwaterde ontwerp tegenóver de beslaande regeling een verbetering brengt. Wanneer het ontwerp zal worden aange nomen zal voor de uitvoering veel afhangen van de bekwaamheid en de betrouwbaarheid van den accountant. Spr. dringt daarom aan op een wettelijke regeling van het accoun tantswezen. afdeeling Haarlem Afdeeling Leiden N.B. V. P. Wals.. Haarlem N. H. Meyer, Gro- .ningen Afdeeling Groningen N.B.V. Af deeling Rotterdam N.B.V. Uitvoerend Co mité Tentoonstelling D.I.T.O.B., Dord recht Afdeeling Haarlem N.B.V. (2 stuks) Uitvoerend Comité Heba Tentoonstelling (2 stuks). Zilveren MedaillesHoofdbestuur der N. B. V. De Raad der gemeente Heemstede G. A. Spin en Zoon, Amsterdam Afdeeling „Over- ijsel" N. B. V. H. Biiter, Amsterdam N. V. v.h. G. J. Benier, Den Haag, Cacao- en Choco ladefabriek „Union" Fïaarlem, Haarlem, sche Broodbakkers Patroonsvereeniging A. Kalmeyer, Den Haag, Evers, Amsterdam Adviesbureau Cantecleer, Haarlem Uit voerend Comité „Heba", Uitvoerend comité „Heba". Bronzen medailles Hoofdbestuur der N.B.V. Afdeeling „Zee land" der N.B.V. P. Wals, Haarlem. Diversen Plateel Wandbord (Kunstvoorwerp) G. Vos, Gouda. De prospectussen, die typografisch goed verzorgd zijn, werden toegezonden aan alle personen en instellingen (voor zoover de adressen aan het uitvoerend comité bekend zijn) die in aanmerking zouden kunnen ko men om aan de wedstrijden deel te nemen (o.a. hotels, restaurants, kokszaken en vrij wel alle leden der Nederlandsche Batiket- bakkersvereeniging en hun personeel). Aan de verst verwijderde afdeelingen der N.B.V. alleen exemplaren aan de bestuurs leden en eenige aan het secretariaat ter ver spreiding onder de leden. Mocht er nog iemand interesse voor hebben, dan bestaat er gelegenheid een prospectus aan te vragen aan het algemeen secretariaat der Heba- tentoonstelling, Zijlstraat 9, Haarlem, waarna ze gratis worden toegezonden. R. K. S. V. HERCULES OVERVEEN. Secretariaat J. W. Vogel, Zijlweg70. Donderdagavond 24 Maart te 8 uur houdt bovengenoemde Ver. een groote propaganda- avond in de zaal van de Aloysiusschool aan het Zandvoorterpad. De toegang is vrij voor alle R. K. mannen en jongens. Het doel van deze vergadering is wel om definitief over te gaan tot oprichting van een S. V. Hercules uit de gymnastiekver. Hercules. Hoewel de S. V. in 't begin van 't jaar al opgericht is kon het bestuur deze vergadering niet eerder houden. Wel zijn in dien tijd 2 maal 300 circulaires aan verschillende inwoners in Overveen en Omstreken verzonden, waar wij verschillende bewijzen van belangstelling op mochten ont vangen, de andere worden natuurlijk Don derdagavond verwacht. R. K. Overveeners, indien u iets gevoelt voor voetbalathletiek of gymnastiek blijft Donderdagavond niet thuis maar toont op on ze vergadering uw belangstelling Indrin het u niet mogelijk is om op onze vergadering te genwoordig te zijn stuur dan een schriftelijk bericht van toetreding tot onze ver. Wij re kenen op een groote opkomst. U wordt met open armen ontvingen, De Secr. VEREENJGING LEONIDAS. Secretariaat Rijksstraatweg 20, Schoten Langzaam maar zeker nadert de datum waarop wij onze eerste uitvoering zullen hou den. Echter om te zorgen dat alles op dien dag (20 April) in de puntjes zal worden afgewerkt en ieder tevreden zal zijn over hetgeen door onze Schotensche gymnasten zal worden gepresteerd moet nog flink geoefend worden. Maar de kans om reeds bij onze eerste uit voering een goeden naam te maken is groot, daar de leden geregeld en goed opkomen op de lesavonden en zich alle gaarne en onge dwongen inspannen om elke oefening goed uit te voeren, tevens heeft de gymnastiek!eeraar, zonder hiervoor eenige vergoeding te vragen, zich bereid verklaard elke week tot de uit voering een les extra te geven. Ja, wat. dé gymnastiek betreft, zijn we Zonder vrees, maar de directeur der schouw burg geeft ons niet gratis zijn zaal, dan nog de programmaboekjes, de zaalbelasting, enz., maar ook over deze moeilijkheden zullen we komen, wij vertrouwen dat, terwijl wij ons in spannen om op de uitvoering een schitterend blijk te geven van onze turnkunst, degenen, die met onze jongens meeleven gaarne bereid zullen zijn om ons financieel te steunen, dan Zullen wij er komen. Als 'n kleine herinnering deel ik hier mede, dat onze lesavonden zijn van 6.30 tot lOuur 's Woensdags aan de St. Canisiusschool, zij ingang in de Timorstraat. De Secretaris C. "B. GOEMANS. Maandag werd een paard, bespannen voor een boerenwagen en bestuurd door den ar beider J. H. op den Bennebroekerweg onder Haarlemmermeer, plotseling schichtig en sloeg op hol. In razende vaart holde het paart voort, met den wagen achter zich hotsende. Het beest werd tenslotte tot stil- aangename samenwerking nog lang ïn her innering zal blijven. Moge de voorzitterstoe. welke bij de opening der nieuwe kiosk door mij werd geschonken, nog vele jaren door u als voorzitter worden bezet, aldus sluit de heer Meyer zijn schrijven. Voor „Vreemdelingenverkeer' is het heengaan van den neer Meyer ongetwijfeld een groot verlies, dat niet gauw zal aange vuld kunnen worden. Haarlems Volkszang geelt hedenavond een zangavond. De beide solisten, mej. Betty Dijkstra en de heer A. Molenaar, oratoriumzanger, hebben zich bereid ver klaard door hunne belangelooss medewer king dien avond te maken tot een van hoog kunstgenot. Tengevolge van een abuis ter zetterij is boven bet artikel van den heer J. P. Nijssen in het nummer van gisteren een verkeerd opschrift geplaatst. De titel had moeten luiden: De Centrale Veilingorganisatie en de Kennemerlandsche tuinbouwers. De geachte lezer zal intusschen dc fout ongetwijfeld voor zich reeds her steld hebben. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Wegens plaatsgebrek wordt het verslag van den Gemeenteraad van Velsen eerst morgen in de stadsoplage opgenomen. Statuten. De „Staatscourant" bevat dé statuten van het Spaarndamsch Fanfare „Crescendo", alhier. R.-K. Kiesvereeniging. Dcor de leden vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier, ziin de na volgende candidaten ingeleverd. De alpha- betische volgorde is; J. W. v. d. Berg, aftr.; A. de Blok; J. Knook: M. v, d. Laan. aftr,; H. A. v. Loon; S. J. Meegdes; G. Moolc- naar; W. P. v. d. Peet; J. Salman; A. G. v. Seggelen; C. Stokman, aftr.; M. J. Vink. aftr. en H. Vriesekoop, aftr. Naar men ons mededeelt is de stemming voor de candidatcnlijst volgens het P. A, C. advies, zoodanig, dat niet twee derde van het aantal uitgebrachte stemmen zich voor die lijst heeft verklaard. Dit zou zijn oorzaak vinden in twee stemmen, die uitgebracht zijn door kiezers, die thuis hun stembiljet hebben ipgevuld. Het aantal steramen was 137 voor en 68 tegen. Een nieuwe verkiezing zal nu worden uit geschreven. GASVOORZIENING. Het ss zoo goed als zeker, dat Zwanen burg dezen zomer van gas zal worden voorzien. Voorzeker zal deze maatregel den trek naar Zwanenburg zeer bevorderen en zal hij den aanbouw van nieuwe perceelen neg meer in de hand werken. Momenteel is er toch een 80-lal nieuwe huizen in aanbouw. nimum. Niettemin zal het moeten worden aanvaard, Dc vergadering wordt daarna verdaagd tot heden 1 uur. DE H. E. B. A. Het prospectus. voor de hcf8V?-l..Pi 1S ru? ienlen °m °P Vrijdagmiddag aan de regce- tcgeu het Verdrag ontstaan. Dit sentiment is kunstmtitig opgevoerd tot een hoogte, ver boven de gezonde verhouding der feiten ring vragen te stellen. Naar aanleiding hiervan deelt de VOOR ZITTER mede, dat zijn voornemen is bij de We moeten België behandelen naar deneerstvolgende regeling van werkzaamheden maatstaf waarnaar wij zelf behandeld zou- voor tc stejjen de interpellatie-De Visser c.en wiln r ^'e keelt de ophef. te behandelen na het ontwerp inzake de ting zijner neutraliteit beschouwd als het einde van een nationale vernedering. Daar uit mogen wij dus geen munt slaan. Terecht heeft de minister dien weg niet ingeslagen. Dit is geen handelstractaal, waar het gaat om tellen en meten. Hier staan wij voor een gansch andere materie, die niet met een microscoop moet worden bekeken. Het geeft de oplossing van een eindeloos en gecompliceerd vraagstuk. Een internationale vuurhaard, die reeds een eeuw smeult, moet thans worden gedoofd, maar dat doet men niet met op dit tractaat een knibbelen, naamlooze vennootschappen. Dan is aan de orde het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koophandel omtrent de naamlooze vennootschap en van daarmede samenhangende artikelen in dat Wetboek en in het Wetboek van Strafrecht. Hierbij zegt de heer DROOGLEVER FORTUYN (V.B.), het toe te juichen, dal, hoewel de Koninklijke bewilliging uit de bepalingen is genomen, de minister toch het knabbelen en een knaagpolitiek toe te contact met het departement van Jusitie wil passen, met door daa-over eenige zakken I handhaven. Voorts wenscht spreker, dat JU ridiscllf* ra m n r\ m icclio on kiolorJerliri l.-rfTi. I dofctl V91I f1 ét nfltlirloOZK V GIlllOOtsch&'Dr economische en historische Uren- j het doel van de naamlooze vennootschap regeling en dit is conform onze loyale hou-| ten uit le storten. Het tractaat moet zon- I pen uit den naam moet kunnen worden ding, die wij steeds hebben aangenomen. der mokken worden aanvaard. I opgemaakt Spr. heeft nog meer wenschen, nl. meer- j stand gebracht, doordat de wagen tegen een dere invloed van de gemeenscap en het per- boem botste. De bestuurder had kans gezien soneel op de vennootschap. Ten aanzien j tijdig van den wagen te springen. Het gerij hiervan geeft het ontwerp slechts een mi-werd deerlijk gehavend, terwijl een paar 'langs den weg staande boomen gedeeltelijk werden ontveld. Het paard bekwam enkele lichte verwondingen. Terwijl de arbeider B, aan den Sloter- weg tc Nieuw-Vennep met een met een paard bespannen driewicligen wagen het erf afreed van een boerederij aldaar, sloeg het paard, schichtig geworden door een tegelijk passeerend motorrijwiel, onverwacht op hol. Het gevolg hiervan was, dat de oude man van den wagen viel en overreden werd. Met een gecompliceerde beenbreuk werd hij opgenomen en direct onder geneeskun dige behandeling gesteld. Te Nijehorne, Friesland, is, naar de „O. H. Crt." mededeelt, na kortstondige onge steldheid, op 47-jarigen leeftijd overleden, de heer dr. M. J. Visser, oud-Haarlemmer, een half-broer van den rector van het Gym nasium, dr. C. Spodder, alhier. De overledene, die in Friesland een flinke practijk had en in de plaats zijner inwoning cn ver daarbuiten algemeen geacht en be mind was, genoot zijn opleiding te Haarlem, waar hij inderijd vele vrienden had. De teraardebestelling heeft .hedenmiddag op de begraafplaats te Nijehorne plaats. Het eindexamen zat worden gehouden van 28 Maart lot 5 April aanstaande. Hieraan wordt deelgenomen door 44 leerlingen. De Commissie van Vertegenwoordigers uit den Handel, die dit jaar bij het eindexamen tegenwoordig zal zijn, bestaat uit de heeren J. H. van Vliet, algemeen procuratiehouder bij de Nederlandch-Indische Handelsbank, A. J. J. Beynes, directeur van de Koninklijke Fabriek van Spoorwegrijtuigen, en W, Stolp Jr., lid van dc firnja Savrij en Zoon, V ernisfabrikanten, alhier. Dc heer Ant. Meyer deelt mede, dat hij, tengevolge van het feit, dat hij zelf de exploi tatie van Hotel „Velserend" weer in handen zal moeten nemen (men zie de adv. in ons blad van gisteren) genoodzaakt is te bedan ken als bestuurslid van de afd. Haarlem en omstr. van „Vrcemdel'n-'enverkeer." Aan den voorzitter, Jhr. Mollerus, schreef hij dat „de gedachte, dc uitbreiding van de kiosk tot stand tc hebben gebracht, de ver eniging in staat te hebben gesteld de alg. Bond op 17 Juni a.s. in Haarlem te kunnen rccipeeren, hein de overtuiging gaafl. dat de Wij ontvingen het prospectus H.E.B.A. (de Banketbakkcrijtentoonstelling, die van 20 tot 29 Mei in het Brongebouw te Haarlem gehouden wordt.) In een "inleidend woord worden door het uitvoerend comité eenige mededeelingen ge publiceerd o.a. dat de Koningin, de Prins en de Koningin-Moeder van hun belangstelling deden blijken door het beschikbaar stellen van drie medailles. Ook wordt de volledige lijst met namen der leden van het eerecomité afgedrukt. In het boekje staat verder een korte be schrijving van Haarlem met afbeeldingen van het Spaarne, de Vleeschhal, de Groote Kerk en het Stadhuis. De volgende eereblijken sijn reeds toege zegd Eere-prijsen en eereblijken Zilveren me daille H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik. Groote bronzen medaille H. M. de Koningin-Moeder. Zilveren plaque Ver. Vreemdelingen Verkeer Haarlem en Om streken Verguld zilveren lauwerkrans Cacao- en Chocoladefabriek „Union" Ver guld zilveren plaquette Firma Frans Per- quin, Haarlem. Eere-beker Van Houten's Koninklijke Chocolade fabrieken, Weesp. Uitvoerend Comité. Kunstvoorwerp Joh. A. Dil, Den Haag. Zilveren lauwerkrans A. H. van Wijngaarden, Utrecht. Afdeeling Haarlem N.B.V. (3 stuks). Uitvoerend Comité. Gouden Medailles De Raad der Gemeente Haarlem. Kamer van Koophandel cn Fabric ken te Haarlem. N.V. Droste Haarlem. Cacao en Roemers' Chocolade fabrieken IJshandel, Haarlem. Verguld zilveren medailles Hoofdbestuur der N.B.V. De Raad der Gemeente Bloemen- daal Middenstands-Centrale voor Haarlem en Omstreken W. G. van Veen, Utrecht H. Ringers Chocolade fabrieken, Rotter dam Calvé, Delft Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek, Delft H. Büter, Amster dam Chocoladefabriek J. Pefte, Wormer- veerj N.V.Koopmans, Meelfabri -ken,Leeuw arden (2 stuks) A. Overweg, Haarlem Afdeeling Friesland N.B.V. Haarlemsche Broodbakkers Patroonsvereenig ng Horecaf, PARIJS, 23 Maart. Naar de Matin uit Rangoon verneemt, werden aldaar door een brand 600 woningen in dc asch gelegd. Na- dere bijzonderheden ontbreken. MADRID, 23 Maart. De koning is geheel hersteld. Hij heeft zijn gewone bezigheden hervat. ■v. ROME, 23 Maart. In diplomatieke krin gen wordt verklaard, dat de Italiaansche re geering de mogelijkheid van onderhandelin gen met Joego-Siavië om tot verzoening tc geraken, niet uitsluit. Hieraan werd evenwel toegevoegd, dat van Joego-Slavië allereerst verwacht wordt, dat dit land zijn goeden wil dcor de ratificatie van het verdrag, waarbij de status wordt geregeld en de Italiaansche behingen in Albanië worden erkend. BOEKAREST, 23 Maart. De radiologen hebben vastgesteld, dut de gezondheidstoe stand van den koning bevredigend is. De behandeling zal worden voortgezet. PARIJS, 23 Maart. Het mecrendeel der Fransche bladen bespreekt de spanning tus schen Rome en Belgrado, en algemeen wordt op dc noodzakelijkheid gewezen het Albancesche probleem op vriendschappelijke wijze tot oplossing te brengen. Naar dè Petit Parisien meldt, heeft Mussolini Briand dank gebracht voor zijn interventie bij de regec- ring le Belgrado, om gematigdheid te be trachten. Bij deze gelegenheid heeft Musso lini de verzekering gegeven, dat niets zal worden ondernomen, dat de situatie inge wikkelder zal kunnen maken. SJANGHAI. 23 Maart. Nanking is nog steeds niet in handen der Kantonneezen. Dc nationalistische troepen zijn tot dicht bij dc stad genaderd. De sad wort ook door dc Chineesche bevolking ontruimd. Op de bui- tenlandsche schepen cn oorlogsschepen be vindt zich een groot aantal vluchtelingen. De toestand rondom de internationale en Fran sche concessie te Sjanghai is verward en uiterst gevaarlijk. SOLINGEN, 23 Maart. Naar gemeld wordt is in de Solingsche metaal-industrie een scheidsrechterlijke uitspraak gevallen, krachtens welke de 48-urige werkweek met 5 uur overwerk verlengd wordt, zonder dat op grond hiervan aanspraak kan worden gemaakt op loontoeslag. Zoodra de arbeids tijd in 't Rijk opnieuw geregeld wordt, zal deze regeling opgezegd kunnen worden. Naar verluidt zal zc op 1 April a.s. van kracht worden en kan zij op zijn vroegst op 31 December a.s. opgezegd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7