Het verdrag Nederland- BeigiG verworpen. BERICHT! De strijd beslech1. Voornaamste Nieuws fiuiHHBniiHiieiiivseiii Stadsnieuws. PIJLTJES S Nieuwe Haarl. Courant S s GRATIS i Donderdag 24 Maart 1927 50ste Jaargang No. 16508 Aangllle moei, op straffe van verlies van étlle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Jt Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad BINNENLANDSCH NIEUWS. Agenda 25 Maart Verkiezing Hoofdingelanden Haarlemmermeer. Vermenigvuldigen van Tulp-stuif meel. EOLLl It-ZONDAG. DE A.S. VERKIEZINGEN. Spreekbeurt van het Kamerlid van der Bilt. DE RECLAMEPLAAT VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN. Een Haarlemsch ontwerper. De heer H. J. Bonman. Personalia. Stremming van het verkeer. Haariemsche Hulpbank. De heer F. de Jonge. Winkelweek Spaarnwouderstraat. Burgerlijk Armbestuur. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede» afdeeling Haarlem. Christelijke Oratorium Vereeniging, Haarlem. TEYLERFEEST. Candiciaatstellhig voor den Gemeenteraad. Negende Bach-Coiicert. De B. A. N. S. Een personeelformatie. Kwade Droes BURGERLIJKE STAND. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Een voetbalwedstrijd voor SL Bavo. in dit nummer. WEERBERICHT. llltllliMIIIIIIMIIIIIÜIII pvegenen, die zich vanaf ezan U heden abonneeren op de ontvangen tot 1 April 1927,de e» noq te verschijnen nummers tm DE ADMINISTRATIE S De abonnementsprijs Fecf-aagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 025 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij jrooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. NIEUWE COURANT Jüïverlentiën 35 cents per regA #raag- en aanbod-advertentiën 1-4 ie gels 60 ct per plaatsing: elk# regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeliag 60 d per regeL Bij contract belangrijke korting Alle -.bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f* GflfSfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7hf! bij een ongeval met f 0^»f| bij verlies van een hand, lOHj ba vertes van een f Kfj hij n breuk van f A O bij ver li esv. e et» legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wöUÏI.*" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; '*»U. dóodètij ken afloop een voet of een oog; 1 duim of wijsvingerU» been of arm, an re vinges» L>e groote strijd om het BelgischNeder- Iandsch verdrag is volstreden. Vanzelf valt de aandacht vandaag het meest op Minister van Karnebeek, de taaie verdediger tot het eind van een verdrag, waarvan hij de geboorte en alle fasen in groei en ontwikkeling heeft meegemaakt. Men moet voor zulk een volharding eerbied hebben. Hier spreekt een overtuiging, welke des ie dieper en sterker blijkt, naar mate zij door een steeds groeiend verzet niet aan het wankelen kon worden gebracht. Gelijk het meestal en voornamelijk in de politiek gaat, heeft het ook minister Van'Karnebeek moeten ondervinden: wanneer men 'caai aan een overtuiging vast houdt, dan komt de achterklap los en zoekt allerlei geheime en minderwaardige beweegredenen bij dengene, die zijn meening niet los wil laten. De meest ongelooflijke praatjes zijn over dezen minis ter verkocht; zijn eerlijkheid, goede trouw, zelfs zijn vaderlandsliefde en onomkoop baarheid zijn openlijk en vooral bedektelijk in twijfel getrokken. Dat zijn de schaduw zijden van het openbare leven en het plrit voor dezen minister, die tien jaar lang zijn land met zooveel talent heeft gediend, dat hij dien smaad ter wille van zijn overtuiging geduldig heeft gedragen en allen laster kalm langs zich heeft heen laten gaan. Menig groot en vooral middelmatig en klein politi cus kan daaraan een voorbeeld nemen. Maar, al willen wij gaarne hulde bréngen aan den Staatsman, aie met zooveel kracht aan een eenmaal gevestigde meening vast hield, de zaak zelf, waarom het hier ging men weet het kunnen wij niet verde digen. En het debat in de Eerste Kamer heeft wel heel sterk het gelijk aangetoo.V van hen, die van den aanvang af stelling hebben genomen tegen het Nederlandsch Belgisch tractaat. Het verdrag was in de Tweede Kamer min of meer bij toeval aan genomen. De Minister stond daar nog sterk, want de twijfelaars wa-en toen nog velen, vooral, omdat de tegenstanders zich toen nog niet zóó volledig in de stof hadden in gewerkt als de heer Van Karnebeek dit bad kunnen doen. De beste, de krachtigste, dc scherpzinnigste tegenstanders van den Mi ni-eter waren buiten de Tweede Kamer; zij ho pten en vertrouwden op de Kamer van hónderd, naar achteraf gebleken is, te veel. De Minister had een juister kijk op de Tweede Kamer; hij kende de invloeden welke daar op de partijen werkten; hij kende het getal twijfelaars en te weinig in- gelichten. Wanneer hij hoog te paard steeg «n al de kracht van zijn diplomatiek talent, vernuft en welsprekendheid ontplooide, kon hij het winnen. En hij won na een inderdaad schitterende rede, die het komt weinig voor gedurende de zitting bekeerlingen maakte. Hij won, door de toevallige afwe zigheid van enkele leden; maar, hij won. Wij voor ons dachten, dal toen voor de tegenstanders van het tractaat het spel ver loren was. Maar toen eerst zijn die tegen standers met volle kracht opgekomen. En een eerlijk toeschouwer hij. zij vriend of vijand van het tractaat zal moeten er kennen, dat de Minister het in die laatste schans heeft moeten afleggen. Dit is het moc.ie van den strijd om het NederlandschBelgisch Verdrag geweest: de krachten zijn in het openbaar tot het uiter ste gemeten; de voorsprong, dien de Minis ter aanvankélijk door zijn betere kennis van de zaak had, werd ziender oogen genomen. Naar mate de tegenstanders en twijfelaars zich meer en meer in de geschiedenis en beteekenis van het tractaat en in de te ver wachten gevolgen verdiepten, groeide hun overtuiging, dat het verdrag voor ons land op deze basis verderfelijk was; en met hun overtuiging hun strijdkracht en ook hun aan hang. De Eersfe Kamer is van dezen nobelen politieken strijd de synthese geworden: daar, waar men gewoon is bondig en zakelijk, kort en krachtig te getuigen en te stemmen, daar eerst is Nederland bij de behandeling van hef NederlandschBelgisch tractaat aan het woord geweest; daar kreeg een zoo uiterst belangrijk verdrag, de behandeling, welke het verdiende en die het in de eigen lijke Volksvertegenwoordiging, de Tweede Kamer, gemist had. Duidelijk is gisteren gebleken, dat Minister Van Karnebeek tegen de uiteindelijke, vol- krachtig gegroeide oppositie niet op kon. Niemand toch zal in ernst durven beweren, dat het groot aantal tegenstanders in den Senaat gevormd is door een relletje, een kunstmatig opgezette actie van een of ander comité. Eerlijker is het te zeggen, hoe meni ge redevoering van tegenstanders daar ver rast heeti, hoe senatoren, die gemeenlijk weinig indruk maken, ditmaal welsprekend ■werden, kennelijk geleid door de overtuiging, dat hier voor ons land een groot gevaar moest voorkomen worden. In dc Eerste Kamer heeft de oppositie in volle kracht gestaan Daartegenover heeft de rede van den Minister niet dien indruk gemaakt, welke men had mogen verwach ten. Zeker, het is begrijpelijk, dat een strij der na zulk een lange beproeving van zijn krachten en ten slotte den strijd verloren ziende, het eerste vuur en élan niet meer aan den dag kan leggen. Maar wij hadden toch ten slotte van een zoo geharnast vechter, als Minister Karnebeek zich ge toond heeft, sterker tegenweer tegenover de Eerste Kamer verwacht, tegenover den Senaat, die hem in den vollen zin partij gaf. Velen hadden nog verwacht, dat de Mi ni ter in laatste instantie met onthullingen zou komen, welke de stemming in den Senaat ten gunste van het verdrag zouden doen omslaan. Wij hebben aan deze ge ruchten, welke zelfs door een dagblad zijn verspreid, geen oogenblik geloof gehecht. Minister van Karnebeek Is een te ernstig man om aan zulke sensatie-politiek te doen, een handelwijze, welke trouwens in deze hoogst ernstige zaak vrijwel onverant woordelijk zou zijn geweest. Het tegendeel is gebeurd; de Minister is zelfs niet. in staat gebleken de ongerustheid weg te nemen, welke de laatste dagen in de pers betreffen de zekere Belgische reserves was gewekt. En zoo kan de u'tslag nie' onzeker zijn. Wij hebben dit geschreven, terwijl ons het verloop der stemming nog niet bekend was. De uitslag kan echter niet twijfelach tig zijn; daarvoor heelt onze Sennaat een te krachtig geluid laten hooren. Morgen hopen wij inmiddels nog op de beteekenis van de verwerping van het ver drag terug te komen. Bij het ter perse gaan van dit artikel blijkt de uitslag aan de stoutste verwach tingen te beantwoorden: Verworpen met slechts 17 stemmen vóór en 33 tegen! De Eerste Kamer beëindigde gisteren de beraadslagingen over het verdrag Nederland België en hedenmorgen te half twaalf werd tot stemming overgegaan. Het verdrag NederlandBelgië werd ver worpen met 17 tegen 33 stemmen. Op het Binnenhof bestond een geweldige belangstelling. Toen de uitslag bekend ge maakt werd, steeg er een luid hoera uit de menigte op. Voor de rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer v. Karne beek verwijzen wij naar het Eerste-Kamer- verslag elders in dit nummer. (Zie verder Laatste Nieuws), Sociëteit „St. Bevo" R.-K. Veehouders - half 8 uur Nederland 'en Oranje 8 uur Bestuur Handels- en Kan'oor- bedisn'den half 9 uur „Alberdingk Thijm" - 8 uur Bestuur R.-K. Gra fische Bond 8 uur Tooneelclub „Amicitia" 8 uur Bestuur Herwon nen Levenskracht 8 uur Metaalbe werkers 8 uur R.-K. Bevolkings bureau 8 uur Stemming Kiesver- eeniging van des avonds 8 tot 11 uur. St. Jcsephsgezellengsbouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur, R.-K. Müilairenvereeniging Zoetestraat 14 R»-K. Mannenkoor .Philip Loots" 8 uur. Gem. Concertgebouw Generale Repetitie Beethoven-concert Haarlem'sGemengd Koor -half 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat, 36. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen^ en jon gens, Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhoi'straat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 '4 uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamvrzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mvr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3. R.K. Reclasseedngsvereeniging afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE EULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERE ND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE (EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN). Tel. 12685 (bij geen gehoor 10392). REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN (GAS-, VERSTIKKINGS- cn ELEC- TRICiTEITS-ONGEVALLEN)Telef. 12685 bij geen gehoor: 10392. Op Donderdag 31 Maart a.s., van des voormiddags 11 tol des namiddags 2 uur, zal in 't Polderhuis te Hoofddorp een stemming plaats hebben ter verkiezing van vier hoofd ingelanden van den Haarlemmermeerpolder, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren J. Ran en C. M. Verkuijl, die weder herkiesbaar zijn en ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. P. Tjeenk Willink en de benoeming van den heer Ir. P. J- Ott de Vries tot Heemraad. Dr. W. E. de Mol te Amsterdam, die voor al omtrent het pollen van tulpen in verband met andere factoren; ■wetenschappelijke on derzoekingen heeft verricht, is thans op grond zijner jarenlang verrichte experimenten tot de volgende ontdekking gekomen: lo. dat het niet alleen mogelijk is, de stuif- meelkorrels van de tulp te verdubbelen, maar ook te verviervoudigen. De enkelvou dige pollenkorrels bevatten gcslachtskernsn, bestaande uit 12 chromosomen, dc verdub belde bevatten geslachtskernen met 24 cnro- mosomen en die der gequadrupliceerde kor rels bestaan uit 48 chromosomen; overigens zijn deze korrels geheel normaal van consti- tutie. 2o. dat het door toepassing van bepaalde methoden mogelijk is deze stunmeelkorerls zóódanig te kleuren, dat de viervoudige r*et het bloote oog zichtbaar zijn. De enkelvou dige, verdubbelde en verviervoudigde kor rels hebben resp. een doorsnede van 56, 75 en 100 duizendste millimeter. De opvoering der doorsnede tot één tiende m.M. en meer heeft het dr. Mol mogelijk ge maakt, ze zelfs zonder vergrootglas duidelijk te kunnen waarnemen. Algemeen wordt verwacht, dat 10 April a.s. de echte Bellen-Zondag zal zijn, terwijl met het zachte weder op 3 April reeds veel van de kleurenpracht te genieten valt. Met de beic-e Paaschdagen zullen dan de meeste tulpen in bloei staan. „WAAR HET OM GAAT." Gisteravond nam het Kamerlid Ch. L. v. d. Bilt een spreekbeurt waar in het Patronaats gebouw aan de Leidsche vaart, waar de pa rochianen van St. Bavo werden verwacht, doch slechts zeer matig opkwamen. Spreker maande de vergadering aan om bij de verkiezingen goed uit te kijken en slechts die mannen en vrouwen uit te zenden, die onze beginselen hoog houden. Merkwaardig is het, zoo weinig leven er nog valt te be speuren voor den aanstaanden strijd, hetgeen spreker wilde toeschrijven vcor zoover be treft de verkiezingen voor de Provinciale Staten aan het niet bekend zijn met de betee kenis van dit College. De macht en de betee kenis zijn steeds grooter geworden. De Pro vinciale Staten moeten beslissen over de sub sidies aan verschillende takken van onderwijs in onze provincie hebben zij de exploitatie van het waterleiding en electriciteitsbedrijf voor een groot gedeelte in handen zij behandelen de vraagstukken, in de primaire en secundaire wegen, hebben de verzorging over het krank' zinnigenwezen. Deze zorg is natuurlijk uiter mate gewichtig, doch er is meer De Pro vinciale Staten kiezen uit hun midden het College van de Gedeputeerde Staten, die zulk een voorname plaats in het staatsbestek innemen omdat zij* het controleerende li chaam zijn over de gesties der gemeentebe sturen ten aanzien van de begrooting der ge meente en hare raadsbesluiten. Na deze uiteenzetting hield spreker eenige beschouwingen over het algemeene politieke leven in ons land en gaf eerst een stuk ge- scliiedenis, vanaf het optreden van het mini sterie Colijn en de daarna ontstane breuk in de Coalitie tót op heden. Spreker vergeleek de positie van onze R. K. Staatspartij met hetgeen de Katholieken in andere landen, zelfs in katholieke landen, slechts tot stand kunnen brengen. Dit komt omdat zijdaar geen partij vormen,geen eenheid bezitten. Daarom is het noodig, ie dat wij niet verslappen op het pad; waarop wij nu zijn en 2e dat de eenheid bewaard blijve in onze gelederen. Hiertoe zal ieder van ons offers hebben te brengen, maar juist die offergeest kenmerkt de ware katholiek en daardoor wor den wij groot. Wanneer men mij nu vraagt, welke oplossing er gebracht moet worden, teneinde weer een politieke meerderheid in de kamer te krijgen, dan moet ik daar het ant woord op schuldig blijven. Dit staat echter vast, dat een samengaan met de Dociaal De mocraten niet mogelijk is, hetgeen spreker nader uitwerkte. Toch is het wenschelijk, ja noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk weer een meerder Te Haarlem zullen de candïdaten binnen kort in het Brongbouw optreden. Voor een reclameplaat is door het Olym pisch Comité 1928 een prijsvraag uitge schreven, Deze prijs nu voor de beste plaat, betrekking hebbend op de Spelen in Am sterdam, is toegekend aan de firma Enschedé te Haarlem. Teekenaar dezer plaat is de heer J. J. Rovers, Zijhveg, alhier. De heer H. J. Bouman, armenopzichter bij het Burgerlijk Armbestuur, is sinds eenigen tijd ongesteld. Sins hall Februari reeds is de heer Bournan niet in staat, zijn werkzaam heden te vervullen. Naar omstandigheden is de toestand goed, maar nog niet te zeggen is, wanneer de heer Bouman zijn functie weer zal kunnen hervatten. Tot plaatsvervangend lid van den Raaa voor de Scheepvaart is benoemd de heer G. Botje, alhier. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland brengt ter open bare kennis, dat wegens daaraan uit te voe ren werkzaamheden, de Rijksweg van Haar lem naar Veisen, tusschen H.M. 36 en H.M. 42, in de gemeente Schoten, van Maandag 4 April 1927 tot nadere aankondiging voor hel verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Op de ledenvergadering der Haariemsche Hulpbank is besloten voortaan niet alleen van bedragen boven 500, maar ook van die beneden dat bedrag, een rente van 4 pet. te heffen. Naar wij vernemen, gaat de toestand van den heer F. de Jonge, gemeente-ontvanger van Haarlem, vrij goed vooruit. Echter valt nog steeds niet te zeggen, wanneer hij zijn functie zal kunnen hervatten. De winkelweek, georganiseerd door de Spaarnwouderstraat-vereeniging is heden avond geopend. Van vele winkels en huizen wapperde de Vaderlandsche driekleur, ter wijl de winkeliers zich veel moeite gaven hun uitstalkasten in orde te brengen. Heden avond te 9 uur zullen in de Bovenzaal in hotel Brinkmann de prijzen door de jury worden uitgereikt. Morgenmiddag te 3 uur zal het Kinderhuis aan den Schotersingel no. 2 rood. worden geopend. Voor deze ardeeling zal de heer Taco Mulder, secretaris der Vereeniging tot Be vordering der oprichting van de Vereenigde Staten van Europa, een lezing houden op Maandag 28 Maart, 's avonds 8 uur in ge bouw „De Nijverheid", Jansstraat 85. De heer Taco Mulder zal de Vereenigde Staten van Europa behandelen, in de eerste plaats als algemeen sociologisch vraagstuk en daarna het vraagstuk van de Ver. Staten van Europa bezien in verband met de hi storisch geworden internationale verhou dingen. De generale repetitie van.de „Missa-So- lemnis" door de C.O.V. is gisterenavond een geweldig succes geworden. De zaal was to taal uitverkocht. Reeds vóór zeven stonden menschen in een lange rij te wachten totdat de deuren zouden' opengaan. Voor velen, vooral zij die van buiten de stad kwamen en niet voorzien va een plaatsbewijs waren, was het een eleurstelling niet meer toege laten te kunnen worden. Honderden konden nu onverrichter zake huiswaarts keeren. Een aanbeveling te meer om zich tijdig van kaarten te voorzien, vooral ook voor de uit voering van hedenavond; Heden heeft in het Stadsarmen en Zieken- heid gevórmd wordt, want dit ministerie is' huis het Teylerfeest plaats. Onder leiding niet in staat bij de huidige Constalatie van de van den kapelmeester C. v. d. Broek gat in Tweede Kamer, principieele zaken zooais J °en ochtend ee^ harmoniegezelschap een lijkverbranding, huwelijkswetgeving e. d. af uitvoering, waarbij sigaren en lekkernijen te doen. 1 werden uitgedeeld, in den mir'dag werd een Laten wij echter van dit tusschentijdperk bezoek gebracht aan het Teijlermuseum. gebruik maken onze inwendige kracht te Hedenavond om balf 8 wordt een feestavond gehouden in de versierde mannenzaal, waar bij eenige humoristen optreden. De sluiting zal plaats hebben door den WelEd. Gestr. heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. versterken. Laat deze a. s. verkiezing een toetssteen zijn voor de tegenpartij, waarmede wij kunnen demonstreeren, dat wij sterk zijn gebleven. Wij moeten drukken de voetsporen van onze vaderen en handhaven, verbree- den en uitbouwen, zoo mogelijk, hetgeen zij tot stand brachten. Hierbij wees spreker op de gunstige positie, waarin zich momenteel ons Roomsch Katholiek Bijzonder Onderwijs bevindt en wat zoo moet blijven. „Wat er ook gebeurt, houdt vast aan Uw beginsel." Een dankbaar applaus beantwoordde de woorden van den spreker. Nadat de Voorzitter nog een opwekkend woord gesproken had werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat Dinsdag 12 April a.s. zal plaats hebben de candidaats'ellmg voor den gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormid- dags 9 uur tot des namiddags 4 uur, bij den voorzitter van het Hoofdstembureau in ei ken kieskring ter secretarie der gemeente worden ingeleverd !i,sten van candidaten als bedoeld in ar'. 35 der Kieswet. Op de zelfde lijst mogen ten hoogste 16 candida ten worden geplaatst. Iedere lijst mo s. ,vor den onderteekend door ten minste 20 per sonen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad binnen den kies kring. Dezelfde kiezer ma« niet meer dan één lijst onderteckenen. VERGADERINGEN ANTI-STEMDWANG PARTIJ. Zaterdag 26 Maart zullen in „Tivcli" te IJnniiaen, de candidaten Koppelman en Al ders voor de Anti-Stemdwangparlij zingen over het onderwerp: „Stroopen en Stem- afgevaardigd dwang". Debaters mogen alleenee hun be- Naar de jaarvergaderingen van vakgroep zwaren inbrengen, I en 11 worden resp. afgevaardigd de heeren Dinsdag 29 Maart a.s. om 8 uur wordt in de Gemeentelijke Concertzaal het negende Baóh-concert gegeven. Medewerking wordt dien avond verleend door hel orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van Willem Mengelberg. Als solist zal optreden Prof. Georg Kulenkampff. Het programma uidt als volgt en bevat alleen werken van L. van Beethoven (1770— 1827). Ouverture voor Collin's Treurspel „Coriolan", Vioolconcert D gr. t. Op 61; Allegro ma non troppo, Larghetto, Rondo. Symphonic No. 3 (Es fr. t. Op. 55) „Eroïca"; allegro con brio, Marcia funelre: Adagio assai, Sche-zo; Allegro vivace. Trio, Finale: Allegro molto. Men schrijft ons: Dinsdag 22 Maart j.I. hield dc afdeeling Haarlem van den Bans, hare ledenvergade ring in Hotel Lion d'or., ter behandeling van de Beschrijvingsbrief voor dc algemeene jaarvergadering op 23 en 24 April a.s., alhier. Ten 8.10 uur opent voorzitter Aveling de druk bezochle vergadering en spreekt zijn wen van zijn kathedraal, die nog de beide groote vreugde ar over uit, dal dc leden in torens mist. onze afdeeling beseffen, dat het medeleven Om dien armen Bisschop nu te helpen in van alle menschen een eisch is ten einde zijn edel streven tot afbouw van de Kathe- de organisatie kracht naar buiten te geven, draal, is ook de voetballer opgeroepen, en De ingekomen stukken worden voor ken- I hij heeft aan dien stem gehoor gegeven; er nisgeving aangenomen. zijn wedstrijden, waarvan de recette komt Vervolgens werd door den voorzitter een in het bouwfonds. Haarlem bezit nog steeds geen personeels formatie, meenen wij. Een personeelsformatie is een instelling, waarin het gemeente-perso neel, dat tijdelijk overbodig is, wordt onder gebracht en waaruit geput wordt als er in een of anderen dienst gebrek aan werk krachten is. In den zomer heeft men b.v, dadmeesters en badjuffrouwen noodig in de zweminrichtingen. In den winter niet. In dien tijd kunnen zij in de personeelsformatie op genomen worden en daarheen gedirigeerd worden, waar hun diensten gebruikt kunnen worden. Tot nu toe liep dit alles vanzelf, omdat het overbodige personeel niet zoo groot was, doch straks komt de grenswijzi ging en brengt ten laste van Haarlem een massa overcompleet personeel uit gemeen ten, die geheel of gedeeltelijk bij onze stad worden ingelijfd. Op de eerste plaats het geheele personeel uit Schoten en Spaarndam, maar verder ook personeel uil Heemstede, Haarlemmerliede en Bloemendaal misschien. Haarlem moet dat personeel accepteeren. Het kan het niet weigeren. De burgemeester van Heemstede kan b.v. tegen een agent zeg gen: ik heb je niet meer noodig; ga maar wachtgeld halen van de gemeente Haarlem. De gemeente Haarlem heeft dat dan te ge ven, of te zorgen dat die agent een andere passende betrekking krijgt. Hoeveel van dat personeel zal Haarlem krijgen? Misschien wel honderdvijftig, tweehonderd man. Eenige zullen er geplaatst kunnen worden bij de Haariemsche diensten, maar de meeste Haar iemsche diensten zijn ook met het tegen woordig personeel wel in staat om het ver groot Haarlem te bedienen. Al het personeel dat echter overkomt, zal zoo productief mo gelijk aangewend moeten worden en daarom lijkt het ons noodig, dat er een goed ge reglementeerde personeelsformatie gevormd wordt, met het oog op de aanstaande grens wijziging van Haarlem. v. Beek en Kramer en de heeren Roeling, Bauling en v. Duuren. Vervolgens wordt uitgebreid exposé gege ven van de voorbereidende maatregelen voor de jaarvergadering en dankt de afd.- secretaris Bauling voor het door hem reeds verrichte en nog te verrichten werk. Thans wordt de beschrijvingsbrief onder den loup genomen en lokken de voorstellen van de afd. Zwolle en Vlissingen hevige dis cussies uit. Ten pl.m. 11 uur n.m. sluit de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Gisteren zijn wederom 2 hitten uit het woonwagenkamp overgebracht naar het Openbaar Slachthuis, verdacht van kwaden droes. Ondertrouwd: 24 Maart, B. ten Hove en C. Groeneveld. J. Kater en A. C. de Graatf. H. Bakker en M. Bakker. Getrouwd: 24 Maart, G. Vlug en W. Val- bracht. G, Silvis en J. M. v. Oei. A. Kuijper en A. G. Jongkind. H. v. Ginkel en J. Lagerwaard. H. Rustige en E. Ockeloen. Geboren: 19 Maart, z. van C. Barlhel- Beinema. 23 Maart, d. van G. Harder- Sfaal. d. van G. Engeleoberg-Rosekrans. d. van J. M. Koelemeijer-Kol. z. van C. KoekWarmerdam. Overleden: 22 Maart, G. Raams, 29 j., M. v. Heemskerkstraat. C., 7 mnd., z. van H. J. Daalmeijer, Sophiastraat. 23 Maart, J. v. Eijk, 50 j„ Gasthuisvest. T. Bouman,^Oranjestraat 87, bril Weijers, Graaf Willcmstr. 48, bal M. de Mink, Balmstraat 1, bril in étui Politiebureau, Smedestraat, schrijfboekje M. Helder, Ce derstraat 120, Schoten, bal D. Droog, Oranjeboomstraat 11, cape J. P. van Es, Ursulastraat 7, doosje met ring enz. P. Oene, Burgwal 55 E, autodop D. Droog, Oranje boomstraat 11, étui met schrijfbehoeften; Bekker, Groot Heilighland 4, wit hondje, gebracht naar Kennel Fauna Dijkman, Drossestraat 12, witbruin hondje, idem, idem; J. L. v. Deursen, Johs. de Breukstr. 26, kinderhandschoenMichielse, Kouden- horn 84, hondenpenning P. Beeldman, Baljuwslaan 12, kap van V.T.lamp A. v. Niei, Barendsestraat 13 rd., lot C. van Rijn, Potgieterstraat 56, lot C. Hardenberg, Lootsstraat 11, wagenmoerPolitiebureau, Smedestraat, zakpotlood C. W. de Jong, Teding v. Berkhoutstr. 12, bos sleutels H. de Nijs, Kleine Houtstraat 83, rd., da- mestasch m. i. J. L. v. Deursen, Johs. de Breukstr. 26, hondenriemH. Jongejan, Teylerplein 9, rijwielbel. merk in étui Adriaan, Kennemerstraat 13, idem Brandje, Kruisweg 2, idem. Dal de voetbalsport staat ook in dienst van de liefdadigheid is aan velen onbe kend; maar daarom is het niet minder waar. Wij Roomschen zijn nu eenmaal ge woon, om, bij alles, wat we doen, den naas ten niet te vergeten, en waar we maar kun nen den behoeftigen bij te staan. Als ik hier van een behoeftige spreken ga, dan is het er van een, waarvan men het niet zoü denken: dit naakt echter, dat het des te meer noodig is er iets van te zeggen Eigenlijk is die arme meusch niemand minder dan onze Bisschop van Haarlem. Mogelijk is het, dat U dat nog nooit ge hoord hebt, maar dan heeft u toch niet meegeleefd met het kerkelijk leven van ons Bisdom, althans niet zoo, dal U een zeer voorname gebeurtenis over het hoofd hebt gezien. Echter, ik mag zoo een booze veronder stelling niet staande houden, want er zijn veel (e veel Bavotoren-bussen onder dc menschen verspreid, dan dat men nu' nog niet zou weten, dat hel plan bestaat, om den Bisschop op diens zilvtren Bisschops jubilee in 1928 een hem zeer aangenaam geschenk te geven door het laten albou- De Eerste Kamer beëindigde gisteren tfa beraadslagingen over het verdrag Neder landBelgië. Het verdrag werd heden morgen verworpen roet 17 tegen 33 stemmen. De Tweede Kamer behandelde het wets ontwerp betreffende de Naamlooze Vennoot schappen. De moord aan het Bezuidenbout te 's-Gravenhage; verdachte nog in bewaring. Schuldig of onschuldig? De wederopboi^w van het land van Maait en Waal; het werk wordt niet stilgelegd. Amsterdams watervoorziening en de be langen der Veluwe. Een protest tegen onnoodig overbelasten: van de advocaten met pro-Deo-weTk, Bloedige botsing tusschen communisten «4 politie te Berlijn. Een verklaring van den Duitschen minister van binnenlandsche zaken met betrekking tot de jongste ongeregeldheden. De toestand te Sjanghai. Een conferen tie tusschen vertegenwoordigers der mogend heden en den Kanfonneeschen militairen commandant te SjanghaL Barometerstand 9 uur v.m.: 745. Stilstand» Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.49. -4 i Naar waarnemingen in den morgen vaat 24 Maart. Verwachting van den avond van -24 tof den avond van 25 Maart: Matige tot krach. tigen Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, Zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. verslag uitgebracht van de congressen ge houden op 13 en 15 Maart j.I. Daar de A. V. dit jaar in ons midden wordt houden, wordt het geheele afd.bestuur Ik zie in een droom het voetbalveld van Lises aan de Esschenlaan omgeven van duizenden menschen. twee kcur-elftallen, één uit het district Den Haag, cn één uit het district Leiden staan in het veld, wach tend op hei bcginsein; achter het doel rijst omhoog het silhouet van de St.. Bavo, met koepels en daken, scerp afgeteekend, en in vagen schemer stijgen de torens lang zaam omhoog, en over het veld klinkt klokgebeier, waaruit ik opvang deze tonen: „bouwt voort, bouwt af." Met statigen tred treedt bij den ingang de Bisschop van Haar lem in vol ornaat op het terrein, en eea geweldige ovatie valt hem ten deel, hem, den 78-jarige, die zoo gaarne vertoeft te midden van de jeugd, aan wie de toekomst van zijn bisdom toebehoort. Dan valt er stilte, en met een stem, die- alien rondom hooren, zeg de Bisschop: „Dc St. Bavo is mij lief en gij helpt mij haar af te bouwen; mijne kinderen, ik, uw geeste lijke Vader, ik dank U." Uit duizende kelen klinkt een jubelkreet, en een oogenblik later rolt de bal over en weer tusschen de twee districts-elftallen. Ik Tic een regen van zilver en goud neer dalen over het silhouet van St. Bavo. tel kens weer worden nieuwe zakken leegge schud, en steeds hooger stijgen de torens van St. Bavo. Zondag 27 Maart heeft een ontmoeting plaats tusschen Den Haag en Leiden op het voetbr.lterrein te Lisse, hetwelk een oracht- gelegenheid is voor den voetballiefhebber, om zijn offer te brengen voor den afbouw van de St. Bavo-torens. Dat velen uit Leiden en omstreken, even goed als uit Haarlem en omliggende plaat sen naar Lisse zullen komen Zondag a.s. is mijn vriendelijk verzoek, omwille van het buitengewoon goede doel; als mijn droom waarheid is, zal de Bisschop zelf aanwezig zijn. Ik hoop daar vele vrienden te ont moeten. J. C. C. GROOT, G.-A. Voetbaldistrict Leiden. LOS- VAST PERSONEEL IN DIENST DER TRAMMAATSCHAPPIJ. Bij de gewone 3-maandelijksche conferentie tusschen de vertegenwoordigers der erkende vakvereenigingen en de directie der N. Z. T. H. M. stonden als belangrijkste punten op de agenda geplaatst aanstelling van een aantal in los-vasten dienst zijnde beambten, en het aan een aantal dezer menschen aangezegde ontslag, terwijl ook de kwestie van de Dienst en Rusttijden voor het rijdende personeel ia bespreking kwam. Alle ontslagen zijn ingetrokken, behou dens in een enkel geval, waarin de betrokkene ongeschikt voor zijn werkzaamheden is ge bleven. Voor hert, die boven den leeftijd zijn, dat zij tot 't pensioenfonds kunnen worden toegela ten, zal een aparte regeling worden getroffen, waarbij het personeel en directie gezamenlijk zullen bijdragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1