Maria-Stichting DflttsKWATIA KASSIER EN COMMISSIORNAIR IN EFFECTEN ©sSeicbcfve (BourawS ABdosïroOP G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Weet gij dat JAVA REEPEN DE SPAARNEBANK m OLYMPISCHE SPELEN 1928. HAARL. VOETBALBOND. WIELRÏJDEN. H. S. C. Excelsior. VOETBAL. Gehoord en gezien. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. DE VERWERPING VAN HET TRACTAAT NEDERLAND—BELGIË. Ernstige toestand te Naneking. Slechts één merk kan 't beste zyn BINNENLANDSCH NIEUWS. De watervoorziening der hoofdstad. Het drama te Zanderï. De bestrijding der kedendaag- sche zedeloosheid. Het Rijkswegenplan. Het wetsontwerp betreffende de Naamlooze Vennootschappen. UIT ONZE OOST. Het volksonderwijs in Ned.-Indië. Kampongs voor de havenkoehes. 50.000 invoerreékten voor vuursteentjes. LUCHTVERKEER. Het afstand- en duurrecord verbeterd. RADIO-NIEUWS. Radiodistributie en de regeering I» voor LEIDEN en OMSTREKEN hel aan- gewezen DAGBLAD voor ADVERTS NTS ERL VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. gij Uw luchtwegen kunt ontsmetten en deslijm oplossenmet RECHTZAKEN. Een protest tegen het onnoodig overbelasten van de advocaten met pro-Deo-werk. De vlijtige melkboer. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Geen belastingverhacging te Amsterdam. SOCIAAL LEVER Staking bij de voorbereidende werkzaamheden aan het Julianakanaal. POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe zegels. Opdruk-zegels San Mario. INGEZONDEN. EMENGD NIEUWS. Niet zoo diruïgen daar. Overeenkomstig de reglementen van het Internationaal Olympisch Comité, heeft het Nederlandsch Olympisch Comité heden de officieele uitnoodigmgen verzonden aan de Nationale Olympische Comité's van 59 lan den, door tusschenkomst van de leden van het Internationale Olympische Comité. De tekst luidt als volgt: Aan 4e Nationale Olympische Comité'». Het Organiseerdend Comité van de Olym pische Spelen in 1928 te Amsterdam, welke «tad door het Internationale Olympische Co mité werd aangewezen als plaats voor de viering der Spelen van de IXe Olimpiade heelt het genoegen u uit te noodigen deel te nemen aan de Spelen en de feesten, welke te dezer gelegenheid te Amsterdam zullen worden gehouden van 28 Juli—12 Augustus 1928. De voorzitter van het Organiseerend Comité, (w.g.) Mr. A. Baron SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE. A s. Zaterdag zal op het H. F. C. terrein nan de Spanjaardslaan om 4 uur een wed strijd gespeeld worden tusschen het H. V. B.- «Jftal en het H. V. B. Zaterdag Comp. ebtah De elftallen zijn als volgt: R. V. B. elftal: W. Kruver, (R. C. H.) H. Bulsink jl.V.O.) J. v. Es fR.C.H.) P Muringer )Haarlem(, R. Steenken (R.C.H.), A. Goednart (Haarlem), J. Kammeyer (Haarlem), Joh. Jacobs (E.D.O.) P. v, Heyst (V.S.V), P vf Dalen (Haarlem), Jac. Hessels (R.C.H.), -O H. V. B. Zaterdag Comp. elftal: K. v. d. Brink (Kenn.land), J, Roejand (Ulysses) G. v. d. Plas (X.F.C.), R. Prins (Kenn. land), J. Spek (Kenn.land), Tr. Os (Ulysses), K. v. d. Steen (X.F.C.), P, Langereis (Kenn. land), A. Steeman (Ulysses), J. Schippers (Ulysses), W. v. d. Steen (Y.F.C.) Voor Zondag a.s. is door bovengenoemde vereeniging vastgesteld het doen verrijden van den eersten wedstrijd van den vijf af. standen-competitie over 1 K.M, Starten 9 uur. E. D. O —ENSCHEDE. A.s. Zondag zal E. D. O, in Enschedé een vriendschappelijken wedstrijd soelen tegen „Fnschedéeen nuttige cefening voor „Enschedé" voor de a.s. beslissingswed strijd tegen „Herrcles". ,,E. D. O." zal er volledig heen'rekken, om zoo gunstig mogelijk uit den strijd tc komen. 1 i e- »ee«»eee«* Burgerlijke Stand. Geboren:L, Meljier Overweel. d. M. J. C. Peeperkorn Preijde, z. W. Bakker—van Doorn, d. M. HoubenPerth, d. A. Wiilemse Heemskerk, d. H. E. Kromhoutvan Eijk, d. C. J. Peeperkorn—van Eropelen, d. J. HeoselsGreveraars, d. Ondertrouwd: A. Kooiman en F, G. M. Priem, Getrouwd. P. Tekelenburg met E. H. J. Steinweg, P, H. Kaars Sijpes'eijn met S. L. Schoggers. A. S. Janssen met H, C. Wagetnrker. Overleden: A. Lemmers, 85 jaar. A. M. Harkroaos, 21 jaar. Vóór- en tegenstemmers. Omtrent de verwerping van het tractaat NederlandBelgië, vernemen wij nog, dat de tribunes dicht bezet waren. Aan de ministerstafel waren gezeten de ministers Van Karnebeek, De Geer, Kan, Lambooy, Doner, v. d. Vegte en Konings berger. Op het Binnenhof stonden duizenden Hienschen; in 't miden was een ruimte afgezet door een sterke politiemacht. Vóór het verdrag stemden de leden; De Jong, R.K.; Wibaut, S, D. A. P.; Van Wassenaar v. Catwijk, C.H.; Rugge, S.D.A.P.; Hazevot, R.-K.; Colijn, A.-R.; prof. Steger, R.-K.; v. Lanscliot, R.-K.; Hermans, S. D. A. P.; Anema, A.-R.; v. Ernbden, V.-D,; Dicpen- hcrsit, A.-R.; de VJugt, A.-R.; Heerkens Thijssen, R.-K.; Hoffmans, R.-K.; mevr. Pot huis Smit, S. D. A. P.; Jansen, R.-K. Tegen stemden de leden: Blcmjous, R.-K.; Lindever, S. D, A. P.: Michiels van Kesse- nlch, R.-K.; Moltmaker, S. D. A. de Mu- ralt, V.-B,; dc Savcrnin Lobman, C.-H.; "de Vee-, A.-R.; Verheyen, R.-K.; de Wit, R.-K.; Arntz, R.-K.; Dobbelman, R.-K.; v, d. Lande, R.-K.; Mar.dels, S. D-; v, Nagell van Anapsen, V.B,j Smeenge, V.B.; Baren eg Vos van Steenwiik, C.H.; Westerdijk, V.D.; v. d. Bergh, V.B.; Crolcs, A.R.; Fransen, R.K.; Polak, S.D.A.P.; Veckouteren,. C.IL; de Vries, C.H.; Briët, A.R.; Danz, S.D.A.P.; de Gijselaar, C.H.; v. d. Hoeven, C.H.; Kos ter, V.B.; Ossendorp, S.D.A.P.; Rink, V.B.; Slingenberg, V.D.; v. Voorts tot Voprst, R.K.: de Zeeuw. S.D.A.P. Vóór >temden dus 7 R.K.; 4 S.D.A.P.; 1 Christ. Hist; 4 A.R.; 1 Vrijz. Dem. Tegen stemden; 9 R.K.; 7 S.D.A.P., 6 Vrij heidsbond, 6 Christ. Hist., 3 A.R., 2 Vrijz. Dem. DE TOESTAND TE SJANGHAI. LONDEN, 24 Maart. Uit Sjanghai ontvan gen marine-telegram men melden, dat de Kantonneezen Nang King en Tcing Kiang hebben genomen. Te Sjanghai is de agemeene staking af gekondigd. LONDEN 24 Maart. Volgens telegram men vut Sjanghai is da toestand nabij Nan, king zeer ernstig. De Zuideli ke troepen hebben een he- vel nabij Nankinggebom bardeerd, op welken heuvel do buitenlanders hun toevlucht hadden gezocht. De Britsehe ceosul werd gewond. Een ander Britsch onderdaan werd gedood. De Britsehe en Amerikaansche oorlogs- «ehepen hebben het gebied nabij den heuvel onder vuur genomen, om de vreemdelingen in de gelegenheid te stellen, dezen te ont ruimen. Troepen zijn aan land gezet, om steun te verieenan. Nanking is hedenmorgen door de Zuide lijke troepen bezet. Oiiicieele Schund, Er is nu al heel wat stof opgewaaid over het ongezonde tooneelproduct van Bourdet ,.De Gevangene". Na de première in den Amsterdamschen Stadsschouwburg zijn de verontwaardigde protesten in de Katholieke pers gevolgd door scherpe afkeuringen in sommige bladen der liberale pej-s. Henri Bcrel bijv., de goed-liberale recensent van „Het Vaderland", schreef zijn verwondering rcer, dat men zopiets in den schouwbv.-g kon toelaten. In allerlei periodieken is or over geschreven en in den Gemeenteraad- heeft een lid der R.-K. fractie vragen gericht aan B. en W„ waarop clit college een antwoord gaf, dat terecht glibberig werd genoemd. Het was te voorzien, dat bij de bespre king in den Gemeenteraad over den vasten bespeler van den Stadsschouwburg, de kwestie weder ter sprake gebracht zou worden. De eenige sollicitante was het „Vereenigd Toonel" van Veirkade Ver beek, het gezelschap dat „De Gevangene in ons land bracht. Dg R.-K. raadsleden mede mossten stemmen, hun stem geven vóór of tegen dit gezelschap, Wat was na tuurlijker, dat de waardeering voor dit ge zelschap vanuit Katholiek standpunt be sproken werd, en dat het repertoire, waar op „Sl. Jeanne" van Shaw en „De Gevan gene staat onder de loupe genomen werd? De kiezers moesten weten, welke motieven hun afgevaardigden zouden vóór of tegen- steramen, en de heer Wierdels verklaarde dus uit naam der fractie, dat de R.-K. leden hun stem aan het „Vereer'gd Tooneel" zou den geven, omdat de waarborg was gesteld, dat dit gezelschap geen stukken zou op voeren, die voor eenige partij of gods dienst kwetsend konden zijn. Een herhaling va» esn pijnlijke endervinding als de „Ge. vungv -zaak zouden zij dus niet te vree zen hehben. Een ieder zou deze verklaring voor een voudig en van zelf sprekend hebben aan vaard maar de Amsterdamsche Raad was van esn andere opinie. Er ontstond 'n tumult, zooals Coremans in Rotterdam nog nooit ontketend heeft. Want er was gekon keld door Verkade of de R.K. fractie, men was bedrogen en wethouder Wibaut moest eerst inlichtingen inwinnen over deze on gehoorde daad. eer hii de behandeling wilde voortzetten. Men maakte zich belachelijk dpor over censuur en inquisitie te schreeu wen, de vrijheid was aangerand en enkele lec'en waren boos dat het gezelschap, het welk door de gemeente financieel gesteund wordt, voortaan geen stukken meer kon op voeren, die aansloot geven. Het raadshd Wierdels kon de gewraakte verklaring over de houding van het „Ver eenigd tooneel" gedurende de drie komende jaren afleggen, omdat de belofte door de beide directeuren Verkade en Verbeek, ge heel uit eigen beweging gegeven was. Er v/as niets gevraagd door de Katholieke fractie. Van gekonkel is op de eerste plaats geen sprakg geweest. Het spektakel over de verklaring was dus voorbarig en over bodig. Maar de ondergrond van het geval stemt tot nadenken. Want de dames en heeren van bet Gemeentebestuur waren ontsteld over de beteekenis van de verklaring; de vaste bespelers van den Stadsschouwburg verzekerden dat stukken als „De Gevan gene", stukken die een deel der bevolking konden kwetsen, niet meer vertoond zou den worden. Dat ging te ver! Ieder stuk moet kunnen komen in den schouwburg, die- door de geheele bevolking wordt betaald. Of het revolutionnair Is of orthodox als de strengste Puritein, of het een onschuldig gcedhchsch blijspelletje is, een gewaagde klucht of een propaganda voor tegennatuur lijke leerstellingen, het moet gespeeld wor den. Vrijheid, blijheid! Wanneer iemand denkt dat het gebeuren op dc planken zijn politieke of godsdien stige overtuiging, zijn heiligste gevoelens zal krenken, niemand verplicht hem het stuk te gaan zien, als hij via de belasting de opvoering maar mogelijk helpt maken. Deze allerdwaaste onlogica, waartoe de houding van den Gertieentcrazd leidt, is schter nog niet dc bedenkelijkste zijde van het geval. Erger is het dat de leden der illustere stadsregeering het onverkwikke lijk schouwspel te zien gave» een verwoe den strijd te voeren voor het behoud van schunnigheden in den 'gemeentelijken schouwburg. Geen beperkende maatrege len, beweerden de dames en heeren heftig; zet het publiek alles voor, vuil of niet vuil. Het is wel droevig, dze officieele schun nigheid. Maar het verschijnsel past wel >n dezen ontwrichten tijd. Als men, zooais dezer dagen in een der Haarlemsche dag bladen, in een courant durft te beweren dat de damesrokken maar flink kort moeten blijven, omdat een mooi gevormd been, ook in een zijden kous gehuld, bewonderd moet worden als een meesterwerk van God, kan men ook verwachten dat men in een verga- deprg van vroede stadsbestuurderen zijn keel schor schreuwt om Schundtooneel in den schouwburg, te kunnen zien. Van een burgemeester, die paal en perk aan den dens-waanzin stelde, kon men intusschen anders verwachten, ADERAM, DE TOESTAND TE SJANGHAI. LONDEN, 24 Maart. Sr Parcival Phlilipps, de correspondent van de „Daily Mail", seint tan zim blad, dat de toestaód in de bui- tenlandsche nederzetting te Sjanhai tame lijk rustig is. In de Chireesche stad in het Zuiden en de even volkrijke noordelijke districten wordt nog steeds de ncodige pressie uitgeoefend door het arbeidersheir. Van de agitators, wier bedrijvigheid gelijk met de aankomst van de Kantonneesche legers 's toegenmen, Woensdagmorgen mar cheerden 500 communisten in civiele klee- ding naar de door de Punjabi's verdedigde barrière der internationale nederzetting en losten geweer- en revolverschoten in dc luenb Er werd door de Punjabi's niet ge vuurd, In den namiddag rukten 200 bur gers op naar dc versperringen, die ver dedigd werden door dp Coldstream guards. Geschoten wer der niet, doch de AmerJ- kaansche rrariniers scholen niettemin toe cm de Go'dstreó.ms te assisteeren, indien dit noodig was. Het bleef evenwel bij doellooze demonstraties, zonder meer. Toen een aantal communisten weigerden een door hen bezet politiebureau over te geven, werd door de Kantonneezen met een ma chinegeweer op hen gevuurd, waardoor twee 2er arbeiders gedood werden. De interna tionale nederzetting ondertusschen had weer te lilden van bet aanhoudend vuren in den omtrek. Een beroep wordt gedaan op het nationaal gevoel van de bewoners der Veluwe. Door de afdeeling Gelderland van de ver eeniging van Nederlandsche gemeenten is te Arnhem gisteren een vergadering gehouden ter behandeling van het onderwerp; ,,In hoeverre worden de belangen der Veluwe geschaad door de plannen der Amsterdam sche Waterleiding?" Van twee zijden werd de kwestie toege licht, n.l, door den heer R. P. van Royen, directeur van de Amsterdamsche waterlei ding en door prof. J, van Baren, hoogleer aar aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen. De heer Van Royen ving zijn rede aan, met te verklaren, dat er een misverstand bestaat. De vrees is, dat, wanneer Amster dam water aan de Veluwe onttrekt, de Veluwe een gebied van zandverstuiving zal worden, maar waar zandverstuiving is, zal zandverstuiving blijven, doch dit gebied zal zeker niet worden uitgebreid. Het staats- boschbeheer heeft in deze streek tot stand gebracht, wat als onmogelijk werd be schouwd. Een terugval lot zandverstuiving is uitgesloten. De voorstelling van zaken door den heer Westerik in de pers acht spr. zeer tendentieus. De heer Westerik is niet op de hoogte van het landschap. Dit getuigen zijn uitlatingen. Onze prachtige boschpartijon in de binnenduinen spotten met het interview, dat spr. bier op het oog had. Spr. noemde tal van voo~beelden, ook uit het Geldersche land, die z. i. bewijzen, dat de profetie van den heer Westerik onjuist is en dat men hier te maken heeft met het oordeel van een leek. Velen der aanwezigen, aldus spr., zijn met een vooroordeel naar deze plaats gekomen. Het drinkwater dient in de eerste phats te voldoen aan den elsch van zuiverheid. Water van goede hoedanigheid dient ge bracht te v/orden naar de volkscentra, Spr. deed een beroep op het nationaal gevoel van de bewoners der Veluwe om aan hun medemenschen te Amsterdam het noodige water te bieden, Amsterdam zou voor zijn watervoorziening belangrijke moeilijkheden onder de oogen moeten zien. Maar het volksbelang eischt zulks. Het onderzoek met de boringen is in vol len gang op het terrein van de Harskamp en op het terrein van Kootwijk. Een boring is voltooid; drie andere zijn in bewe-kipg. Een hoeft een diepte bereikt van honderd meter. Het onderzoek wordt op doelmatige In antwoord op de schriftelijke vragen van het Kamerlid Drop, betreffende de over plaatsing en bevordering van de beide ma réchaussees, die betrokken wa~en 'oij het onlangs gebeurde in een hotel te Zundert, waarbij de hotelhouder het leven liet, dealt de minister van Justitie mede, dat over plaatsing van die politiebeambten niet is geschied. Van bevordering van den wachtmeester C, H. Coolen is geen sprake geweest. De marechaussee Cl.rassen behoorde tot het pe-soneel, dat op 1 Februari j.l, in aanmer king kwam om benoemd te worden tot wachtmeester-titulair. Die benoeming werd, in afwachting van het resultaat van het ge rechtelijk onderzoek, uitgesteld. Toen later werd uitgemaakt, dat geen strafvervolging zou worden ingesteld, daar beiden uit nood weer hadden gehandeld, bestond er bij het betrokken gezag geen aanleiding meer, te wachten met de toezegging van den titulai- ren rang van wachtmeester aan voornoem den marechaussee. De Kath. Vrouw deelt mee, dat dezer dagen mevrouw F. Steenberghe-Engeringh, presidente der Federatie van R. K. Vrou wenbonden in Nederland, en mevrouw Have. laar-Van Beeck Calkoen, president van den Christen Vrouwenbond in Nederland, dor r de koningin in audiëntie zijn ontvangen. Deze audiëntie was aangevraagd en verleend om aan de koningin liet man'fest te kunnen overhandigen, dat beide Vrouwenbonden hebben uitgevaardigd ter bestrijding van de hedendaagsche zedeloosheid. Hare Majesteit ontving beide presidenten met groote minzaamheid en stelde haar wel. wiljend in de gelegenheid, in korte trekken het verloop der gezamenlijke actie aan H. M. te schetsen. Met eenzelfde welwil lendheid aanvaardde zij dc exemplaren der verspreide manifesten. Het lid der Tweede Kamer, de lieer Kor- tenhorst, heeft den minister van Water staat gevraagd, mede te doelen, hoever de plannen tot vastselling van het Rijkswegen plan, overeenkomstig de Wegenbelastingwet zijn gevorderd. Voorts vraagt hij of het in het voornemen van den Minister l'gt, vóór de vaststelling van dat wegepplan het ad vies in 'te winnen van de organisaties der weggebruikers? NIEUWE GRACHT 57, TELEF 12086 wijze uitgevoerd en met vol vertrouwen kan de uitslag worden afgewacht. De uitkomsten van het onderzoek zijn nu echter nog niet te zeggen. In dit opzicht is de vergadering van heden te vrpeg belegd. Men kan nu wel een vooroordeel uitspre ken, maar toont daarmede een gebrek aan maatschappelijken zin en miskenning van het onde zoek. Bij het onderzoek geniet spr, van prof. Van Baren een samenwer king, die hij van de grootste beteekenis acht voor het welslagen van deze zaak. Na den heer v, Royen sprak prof. J. van Baren, Na een overzicht te hebben gegeven van de bodemgesteldheid op de Veluwe wees spr. er op, dat deze bodem zoo wisselvallig is en dat een zeer uitgebreid en grondig onderzoek noodig Is. Zoo doen zieh tal van kwesties voor, maar geen van allen wisten wij echter tot dusver er voldoende van af. De Amsterdamsche plannen brengen hierin verandering. Zoolang te Amsterdam nog geen gedrukt rapport over de resultaten van het onderzoek op tafel ligt, is alle dis cussie over deze kwestie voorbarig. Wil roen dit toch doen. en vertrouwt men bet onderzoek niet, dan moet m—n het zelf weten. Maar dan legt spr. zijn werk neer. Wij weten niet, wat er is en of het water bruikbaar is als drinkwater. Wij weten niets, Spr. komt er ten sterkste tegen op, dat van eenige zijden wantrouwen gezaaid wordt tegen het werk, dat gedaan werd, want daartoe bestaat geen reden. De leeken en dat is de meerderheid van deze verga dering, dienen rustig af te wachten, tot dc resultaten van het onderzoek bekend zijn. Een andere kwestie is nog, of het land- schapsschoon van de Veluwe door de be bouwing niet ontsierd zal worden. Deze kwestie dient nog nader onder de oogen te wo-den gezien. Naar aanleiding van deze twee redevoe ringen werd nog eenige discussie gev<;zrd. Nieuwe amendementen. Nog eenige amendementen zijn ingediend op het wetsontwerp op de N.V. De heeren v. d. Tempel c.s. stellen op art, I het amendement voor om art. 42 te wijzi gen, zoodat het opnemen van een voor schrift tot balanspublicatie gepaard gaat met het geven van eenige algemeene voor schriften over de inrichting der balans. Voorts stelt de heer v. d. Tempel voor een wijziging van artikel XIII en het vervallen van art. XVIII, waarmee beoogd werdt, over eenkomstig hetgeen was voorgesteld in het gewijzigd ontwerp, de regeling betreffende de oligarchische clausule van een overgangs tijd van vijf jaren ook toepassing te doen vinden voor Je naamlooze vennootschappen, opgericht voor de inwerkingtreding der wet. De heer Beumer heeft vier amendementen ingediend. Het eerste strekt om in lid 2 van art. 33 a, betreffende het aangaan van een overeen komst met hen, die zich in hun beroep be lasten met het voor eigen zaken plaatsen van aandeelen, achter „betalen" toe te voe gen „mits ten minste vier en negentig ten honderd van liet volle bedrag wordt betaald in Nederlandsch wettig betaalmiddel Het tweede amendement strekt om van de overeenkomsten genoemd in de artikelen 40a tot en met 40 c, waaromtrent in art. 40 d wordt bepaald, dat zij na dc oprichting der naaml, venn. door het bestuur slechts kun nen worden aangegaan zonder machtiging van dc alg. verg. van aandeelhouders, in dien en voorzoover dit bij de acte van op richting is bepaald, uit te sluiten de overeen komsten bedoeld i art, 38 a, tweede lid. Het derde amendement ten slotte vervangt in art. 42 a het woord „statuten" door „acte van oprichting". Het vierde amendement vervangt in art. 43 f „bladen" door „nieuwsbladen". De conferentie te Batavia met de be stuurshoofden van de Buitengewesten ten paleize werd voortgezet. De toestand van het volksonderwijs wordt algemeen bevredi gend geacht en de verdere ontwikkeling kan aan zichzelf worden overgelaten. Ten aanzien van het probleem betreffende de inlandsche ambtenaren, was de algemee ns opinie, dat dit corps voorloopig slechts een aanvulling en een verlengstuk van het Europeesch bestuur vormt. De algemeene conclusie was, dat in de samenvoeging van kleine, onbelangrijke zelfbestuurgebieden een gevaar gelegen is. De G, G. sprak een slotwoord. De gezamenlijke Holiandsche •scheepvaart maatschappijen bereiden de oprichting van een gemeenschappelijken kampong te Bela- wan—-Deli voor. Ook in de toekomst zal er ie Soerabaja één worden ingesteld. Te Soerabaja is een partij vuursteentjes voor sigarenaanstekers in beslag genomen, die clandestien werd vervoerd- De waarde van de te heffen invoerrechten bedraagt 50.000. Men meldt aan het Haagsche Aneta- karitoor: Op 21 Maart startte te Dessau een Jun- teerd een Junkers L 5, 310 P.K. mo or, met een nuttigen last van 500 K.G. met de be doeling te trachten het afstand- en duur record te verbeteren op den afstand Des sau-Leipzig. Het vliegtuig Irndde zender eenige s'orin» na 22 uur vüegen te Dessau. De door de Deutsche Luttfah-t Amtalf gemeten afstand bedraagt 2735 K.M »s' ver boven het wereldrecord is dat stond op 15 uur vliegen met een afstpnd van 2300 K.M. Per uur werd verbruik' 35 KG. brandstof, waarbij inbegrepen 6 K.G. olie per uur. De piloten waren de heere;: Sohnedele en Loose. Zooals men weet, zullen voorloopig voor radio-distributienetten geen concessies meer worden verleend, noch uitbreiding van be staande netten worden toegestaan, in afwach ting van nader te treffen regelen. Naar het „Volk" verneemt zullen de vol gende week twee bijeenkomsten gehouden worden op het Hoofdbestuur der P. T. T„ waar de quacstie der radiodistributie zal worden besproken. Voor de bijeenkomst, op Dinsdag 29 Maart, zijn uitgenoodigd de heeren J. Corver, redac teur van „Radio Expres," A. Dubois, direc teur der Sein toestel! enfabriek, mr. T. E. Spat, secretaris der directie van de Philips- fabrieken, ir G. C. Snijders, directeur dei Amsterdamsche gemeente-telefoon, ir. H. C. A. Boon, directeur Rotterdamsche gemeente- telefoon, ir, H. W. Snijders, directeur Haag sche gemeentetelefoon en A. van Santen, voorzitter van den Bond van Radiohande laren. Woensdag 30 Maart zijn uitgenoodigd de verschillende omroepvereenigingen, het Alg. Ned. Verbond en de heer Dubois, directeui der Seintoestellenfabriek. S% Nederland 1919 b% Nederland 1923 4J4 Nederl 1917 VA N. I. 1926 J3- 6N-i. 1923 D.. Holl. Lloyd Oude Vaarl dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Jurgens gew. Nederl Kunstzijde Maecubee Hull. Kunstzijde Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito Phoemx Geconsolideerde Kop Olie U. S. Steel Marine comm Marine pref. li V. A. Java Cultuur Vorstenlanden Actions id. Poerwoderjo Oude Dcli Senemba'a Deli Batavia A dam Rubber Scrbadjadi Si lau Allied Sumatra Oostkust V I. c. O Deli Bat. Rubber Dordtsche Petr. Southern Rail» Union Anaconda Waha-rh 100*3/16 IOOI3/ 102 102 99 99 96 96 IOH/2 1011/2 49i/4 -r 85 84 831/g 851/4 190 1 190 1 1891/4 177 1 2273/4 1033/4 71 1741/2 175-6 307 306 1131/, 1131/2 1143/4 114 251 250 1731/2 160 160 16ii/2i 161 1281 260 1 260 3803/4 380l/g 164 165 81/8 8 393/4 403/4 723 722 373l/2 371 174 175 156 156 117 116 b 433 4311/a 424 423 464 466 3481/2 346 348 348 1801/, I®3/4 117 2321/3 233 2J63/4 216 276 275 3571/a 125 !693/4 «691/, 9415/is 94 683/4 68®/4 IG 24 MA4RT EtKalc LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN f 1 59.31 9.30 3/ PARIJS 9.78 9.783/ BRUSSEL. 34.74 34.731/ EENEN 35.50 35.17 LONDEN 12.133/4 12.13 5/ STOCKHOLM 66.95 66.921/ KOPENHAGEN 66.60 66.631/ OSLO r 65.35 65.221/ BAZEL 48.07 48.05 NEW-YORK 2.50 2.49?/ ROME 1 11,471/2 11.501/ PRAAG 7.45 7.401/ WARSCHAU 28.— 28 - PHILIPS' MUZIEK IN AMERIKA GEHOORD. Volgens ontvangen telegrafisch brïcht uit Buenos Avres beeft men daar de telefoni sche uitzendingen van het Philips laborato rium te Eindhoven met een tweelamps ont- vager zeer krachtig en duidelijk gehoord. Bij de behandeling van een hqh'ng-zaakje voor den Rolterdamsqhen politic-rechter, Mr. Dr. J. Wijnveldt, heeft de verdediger, mr. dr. A. Fontein, een protest laten hooren tegen het onnoodig overbelasten van de advocaten met pro-Deo-werk. Het betrof bier, naar de Msb, meldt, een voortgezet misdrijf van diefstal een loop knecht had ten nadeele van zijn patroon in den loop van hei vorige jaar een groot aan tal bontvellen, die een belangrijke waarde vertegenwoordigden, gestolen waarbij ook drie helers betrokken waren. Alle verdachten hadden bekend en toen eenigen tijd gejeden de zaak voorkwam schorste de politie-rech- ter haar behandeling, om reolasseeringsrap- perten uit te lokken. Deze rapporten waren thans ingekomen en op grond hiervan werden drie verdachten tot esn voorwaardelijke straf en de vierde ;ot een geldboete veroordeeld. Op beide zittingen waren vier verdedi gers en hiertegen had mr. Fontein bezwaar. Uit de verzameling van niet minder dan vier advocaten bij deze zake» aldus deze verdediger mag niet worden afgeleid, dat daarin eenige moeilijkheid zou schuilen immers zij zijn onbelangrijk en zonder pun ten van twijfel. Zij is slechts het gevolg van de zvvi-.lgkeid, waarmede de wetgever voortgaat den sdvotqat alleen den advo caat niet onbezoldigden arbeid te overla- T4le STAATSLOTERff. Trekkin, van Donderdag 24 Ma le Klasse 4e Lijst. ƒ100. Hooge Drilzen' 9556 Priizen van 20: 5 18 100 197 234 274 470 840. 887 917 1186 1602 1721 1852 2014 2069 2316 2675 2679 2740 2778 29.59 3083 3374 3433 3486 3579 4684 4906 4928 5343 6025 6169 6461 6496 6558 6761 6874 7151 7165 7179 7438 7824 7831 7894 8817 '"831 10295 10635 10674 10857 10876 10992 11320 11.371 11536 12001 12010 12090 12460 12519 12008 13001 13170 13240 13277 13293 13528 14164 14313 14595 14681 148,30 15180 15243 16026 16318 16432 17377 17528 17636 17690 17711 17877 17985 17999 18441 18724 18981 19270 19444 19535 19888 19899 19926 20042 20223 20598 le Klasse 2e Lijst: 930 tn.z. 938: 17137 m.z. 17139. den Men noemt, terecht, het beroep van advocaat een edel beroep, doch genoemde wantoestand moet leiden tot ernstigen af breuk aan den eerbied, aan het ambt van den advocaat betoond. Rechtsgeleerde ar beid dreigt op deze wijze in de schatting van het publiek dezelfde waarde te verkrij gen als bijvoorbeeld water en lucht, zaken die ongetwijfeld van voortreffelijk nut zijn, doch die omdat de verkrijging geen o»fqr vergt in de wetenschap als „vrije natuur gaven" betiteld worden. Mr. A. L. Hermans, de verdediger van een der andere verdachten, merkte op, dat bij het bezwaar van den vorigen pleiter niet ge heel kan deelen -hoewel hij daarmee niet wilde zeggen, dat diens opmerking van grond ontbloot is. Bij verstek stond voor den Amsterdam sellen politierechter een vlijtige melkboer terecht, die nog te veel met zijn hoofd bij de sommetjes uit de eerste klas was geble ven. „Wanneer men vijftig kilo roomboter neemt a 2,75 en men vermengt deze met vijf kilo margarine k 1op hoeveel komt dan een kilo van dit mengsel te staan?" Iiev was een echte Montessori-melkboer en om dat hij op aanschouwelijk onderwijs gesteld was. kneedde hij de vijf kilo boter-vsn-het- Hollandsche-landschap door de vijf kilo boter, die nog nooit een madeliefje hadden gezien en kwam er op deze wijze achter wat hem dit mengsel per kilo kostte. Dit was g-ed en redelijk van dezen boer, aldus de> „Tel," Het eenvoudigste intellect kan wei geren halt te maken voor de diepe raadse len der wetenschap en wanneer de boer nu ook maar zijn eigen mengseltje gegeten bad. zou men hem achten kunnen. Maar hij ging verder. Hij zei „roomboter" tegzn zijn boter, op de manier van Coué en verkócht ze als roomboter en Het ze betalen als roomboter. En dat is natuurlijk niet de bedoeling van de lagere school, die tóch al duurder is dan roomboter. De officier eischte tegen dit overve-hitte rekenwonder vijftig gulden boete pf vijftig dagen hechtenis, zijnde ongeveer tachtig maal het verschil tusschen een kilo room boter en een kilo boter uit het rekenboekie van den kunstliever.den melkboer. Het i? duidelijk, dat een omzet van honderd kil-» op deze wijze nog een bescheiden winst kan opleveren, want de mensch is eerlijk van aanleg en wie p-eeit er nu zoo geraffineerd boter. De politierechter drukte zijn waar deering van het geval in drie weken hech tenis uit, maar, zooals gezegd, de melkboer was er niet om zijn vonnis aan te hooren. Kon zeker zijn kunstkoeien niet in den steels laten. De vermenigvuldigingsfactor voor.de be lastingen moet elk jaar in Mei worden vari- gesteld. Zooals men west, was in de jongrie gemeentebegrooting een verhooging vau dei factor in het uitzicht gesteld. Naar de „Tel." verneemt, zullen de, tot dusver bekend gewo-den gegevens voor B. en W. geen aanleiding zijn een voorstel tc doen tot belastingverhorging. zoodat de factor ook dit jaar gehandhaafd zal blijven op 0.6, Voor het Julianakanaal, te Zuid-Limburg', waarvan de voorbereidende werkzaamhe den zijn aangevangen, werd eenijjen tijd ge leden een groote partij cement aangevoerd. Bij de lossing hiervan had de burgemeester van Borghaeren 17 werkloozen uit zijn ge meente te werk gesteld. Dezer dagen i<s des morgens met de lossing begonnen. Het resultaat was echter, dat des avonds eeu stak'ng is ingetreden. De werkloozen toch zijn, naar verluidt, tegen het voor ben on gewoon zware werk niet opgewassen, Bak kers, kleermakers e.d. die aan dezen ar beid niet gewend zijn, bezweken bijna on der de zware eementzakken. De republiek San Mario geeft deze maand noodhulp-postzegels uit in den vorm van op« drukken op het herinnerings-zegel Antonio Onossi n.l. 1.25 lire op 1 lire, 2.50 op 2 lire en 5 lire op 2 lire. Herdenkingspostzegel van Canada. De Canadeesche posterijen geven binnen kort een postzegel uit ter herdenking van het 60-jarig bestaan van de in 1867 gesloten confederatie tusschen Quebec, Ontario, Nieuw-Brunswijk en Nieuw-Schotland, (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoor Jel<ik,> Haarlem, 22 Maart 1927- Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stik van de Middenstandscentrale, verzoeken wij u beleefd het onderstaande in uw blad te plaatsen; DE KON-NGSTRAATVEREENIGING EN HAAR REBUS-PRIJSVRAAG. Ondergeteekenden verklaren, dat de inge. zond enmededeeling van de Middenstands» centrale, betreffende het niet voldoen va1 de verplichtingen van vele leden van de Koningstraatvereeriiging, niet op hen vrn toepassing is. Zij hebben niet alleen aan hun verplich tingen voldaan, maar zelfs meer dan dat en hopen, dat zij der deze verklaring weer volkomen gerehabiliteerd zijn. Met beleefden dank vcor de plaatsing. Hoogachtend, M. v. LEEUWEN. Koningstraat 16, W. G, BLEÏJENBERG, Koningstr. 14 v* Voor de befréking van ge«3eente-v ;id- wachter te Vinkeveen, hebben zich niet minder dan 335 sollicitanten aangemeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2