Bloedige botsing tusschen communisten en politie te Berlijn. Bijzon derheden over den toestand in en om Sjanghai. Nationalistische troepen zijn bezig de orde te herstellen. Onder de Radio-berichten: De Duitsche minister van Binnenland- sche Zaken legt een verklaring af omtrent de jongste ongeregeldheden te Berlijn. De toestand te Sjanghai. Eene conferentie tusschen vertegen woordigers der mogendheden en de Kantonneesehen militairen comman- 1ant te Sjanghai. Dat ailes heeft niets te mai.cn met den GEM. BUITENL. BERICHTEN. SOCIAAL LEVEN. Het ontwerp van Wet op de Naamlooze Vennootschappen. Nederl. R. K. Bond van werk- meesters en ander toezicht houdend personeel „St. Joannes de Dooper". Tewerkstelling van invalide arbeiders in de mijnstreek. Over verpleging in een Krankzinnigengesticht. GEMENGD NIEUWS. DÉ MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT TE VGRAVENHAGE. Verdadhte nog steeds in voqrloopige hechtenis. Schuldig of onschuldig? De wederopbouw van bet Land van Maas en Waal. Het behoud van de wallen van Naarden. Geen schadevergoeding. Een weeshuis... zonder kinderen Een nieuwe industrie te Vriezenveen. Ze hebben nog meer op hun geweien. Onder de wielen en gedood. Dienstig voor „vergeten" schoolkinderen. Arme kleine. Een slag van de molenwiek. Een lijk opgehaald. POSTZEGELNIEUWS MARKTNIEUWSa Het Engelsche vakverbond. De algemeene raad van het Vakverbond bekrachtigde het besluit om vakvereenigings- besturen, die met de minderheidsbeweging in betrekking staan, niet te erkennen. De raad besloot tip 29 Maart te Berlijn een gemeenschappelijke vergadering met de vertegenwoordigers van het bestuur van het al-Russische vakverbond te beleggen ter be spreking van voorgestelde wijzigingen in het Engelsch-Russische comité, zooals b.y. het verhinderen der mogelijkheid eener inter ventie in de binnenlandsche aangelegenheden der beide landen. Botsing tusschen commu nisten en politie. Gisteravond heeft de Rote Frontkampfer- bund te zamen met de communistische partij te Charlottenburg een groote protestdemon stratie tegen de bloedige gebeurtenissen op Zondagavond te Lichterfelde georganiseerd. Nadat de leider van den R. F., het Rijksdag lid Thalmann, en eenige andere sprekers het woord hadden gevoerd, kwam het bij het uiteengaan van de betooging tot botsingen met de politie, die herhaaldelijk van de wa pens gebruik moest maken. Er werden 40 a 50 personen gewond, onder wie Thalmann. Tot diep in den nacht duurden de op stootjes in het Westen van Berlijn nog voort. Aan den Kurfürstendamm ontstonden eveneens botsingen tusschen politie en com munisten. Hier werden zeven personen zwaar gewond. De politie nam 20 cummu- nisten in hechtenis. Italianen en Zuid-Slaven. De Zuid-slavische gezant bevestigde tegen over Briand, dat zijn regeering het denkbeeld, om door de te Belgrado geaccrediteerde mili taire attaché's een internationaal onderzoek te doen houden aan de Servische-Albaneesche grens, aanvaardde. De Italiaansche bladen verwerpen alge meen het denkbeeld van een internationaal onderzoek. Zij hellen steeds meer over naar de opvatting, dat de Italiaansch-Zuidslavische spanning het gevolg is van manoeuvres der vrijmetselaars tegen het fascisme. De minister van buitenlandsche zaken te Belgrado heeft bevestigd, dat Zuid-Slavië bereid is een onderzoek door den Volken bond in zijn grensgebied toe te laten. In den loop van het debat in de Kamer over de begrooting van buitenlandsche zaken, verklaarde de Zuid-Slavische gedele geerde bij den Volkenbond, Markovitsj, dat men zich moest verheugen over de wijze waarop de sprekers, waarvan de meerder heid zich verklaard heeft ten gunste van de handhaving van goede betrekkingen met Italië, de zaken overwogen. Er is heden om te gelooven, dat het conflict zal worden ge liquideerd op voorwaarde, dat de levens belangen van Zuid-Slavië in dezelfde mate als die van Italië zullen worden erkend. De toestand te Sjanghai. Een aantal geblindeerd» automobielen patrouilleeren door de internationale con cessie, waar het op het oogenblik rustig is. Sjantoengsche troepen zijn er eigenlijk niet meer; eenigen hebben de wapens neerge legd en zijn in de concessie gebleven, an deren hebben zich aan de Kantonneezen overgegeven. Men hoopt dat de aankomst der geregel de zuidelijke troepen een eind zal maken aan de wanordelijkheden in Tsjapei. Nederlanders te Sjanghai. Naar aanleiding van het bericht, dater te Sjanghai 26 Nederlanders zijn, die belas ting betalen, heeft een oud-inwoner van Sjanghai er de „N. R. C." op gewezen, dat zulks beteekent, dat er niet meer Nederlan ders met hun gezinnen zouden wonen. De belasting wordt n.l. alleen geheven van be bouwde eigendommen, zoodat over het alge- mee^ alleen handelslieden en chefs van firma's, die in de nederzetting kantoor hou den, en voorts alleen zg., die er een eigen huis bezitten, in de belasting zijn aangesla gen- De zegsman van het blad schatte het aantal Nederlanders op heel wat meer dan 100, misschien wel tegen de 200. Verschei dene Europeanen wonen buiten de concessie, in de wijk, waarin Jessfield-park is gelegen, terwijl er ook aan de overzijde van de rivier, waar zich de werven, petroleumterreinen enz. bevinden, nog Europeanen wonen, waar onder er zich zeker ook nog Nederlanders bevinden. De gevechten in Tsjapei. Tsjapei. dat in de berichten uit Sjanghai herhaaldelijk wordt genoemd ligt ten N. van de internationale vesting, aan den overkant van de Soetsjau kreek. Geografisch maakt het deel uit de internationale vesti ging, maar het is er nimmer bij ingelijfd en geeft een uitstekend voorbeeld van wat het Chiheesche bestuur voor een stad kan doen. daar er geen rioleering, geen ver lichting en geen water is en het herhaaldelijk door cholera wordt geteisterd. De wegen tusschen Tsjapei en de vestiging, Zoo verhaalt de correspondent van de „D. T." verder in een Maandag te middernacht ver zonden telegram, zijn thans versperd door prikkeldraad en bezet door Britsche infan terie. Iedere straat, die naar de voorposten leidt, biedt hetzelfde schouwspel. Een reus achtige menigte Chineezen, door de Chinee- sche politie, geholpen door Sikhs en enkele Britsche politieagenten in bedwang gehou den. Aan het eind van de straat ziet men dan prikkeldraad, zandzakken en enkele Britsche Tommies. Duizenden Chineesche mannen, vrouwen en kinderen staan vlak achter het prikkel draad als wilde beesten in een kooi. Zoodra er itt Tsjapei met schieten wordt begonnen, hollen ss weg om zich te verschuilen. Aan den anderen kant van de versperring zijn soldaten bezig burgers te verjagen en in alle richtingen te schieten of bommen te werpen naar ieder, die zich op straat waagt. Chineesche soldaten, met geweren en machinegeweren gewapend staan tegenover de Britsche linie bij het Noorderstation,ter wijl de hoofdbeui statig heen en weer loopt met een reusachtig tweesnijdend zwaard in de hand. Als zijn hulp wordt ingeroepen snelt hij weg, slaat een hoofd af en verschijnt dan kalm en qnverstoorbaar weer. Bij dit station rijdt een gepantserde trein langzaam heen en weer, met veldgeschut en een houwit ser in de lucht vurend en zoo nu en dan hui zen stuk schietend, blijkbaar met het eenige doel om ammunitie te verbruiken. Soms klinkt er ineens geweer- en machinegeweer vuur, maar niemand weet wie men bezig is dood te schieten. oorlog daarbuiten, zoo verhaalt de corres pondent van de „Daily Telegraph" verder. Het is slechts een vriendschappelijk misver stand te Tsjapei. In de vestiging gaat het leven zijn gewo nen gang. De schouwburgen de resaturants en de cabarets zijn als gewoonlijk geopend. Britsche onderhandelaars in het nauw. De Britsche bladen melden, dat twee Brit sche stafofficieren, burggraaf Gort en kolo nel Heywood, de Britsche consul-generaal Sir Sidney Barton en de commissaris-gene raal van den gemeenteraad, majoor Hilton Johnson Dinsdagavond leelijk in het nauw hebben gezeten toen zij in antwoord op een uitnoodiging een bezoek brachten aan den generaal der Kantonneezen midden in de Chineesche stad, ten einde zoo spoedig mo gelijk een vriendschappelijk contact te ves tigen met de nieuwe militaire aurtoriteiten. Zij moesten door reusachtige opgewonden menschenmenigten heen en keerden, na overleg te hebben gepleegd onder nationa listisch escorte terug, toen hun aiuto werd te gengehouden door een optocht van studen ten. Op de treeplank staande spraken agita tors de menigte toe en drongen er op aan dat de vreemdelingen zouden worden ter dood gebracht. De uitleggingen van den tolk en het eskorte baatten niet. Er verschenen zelfs reeds beulen, maar er kwam in tijds verster king van de lijfwacht opdagen om den toe stand te redden. Later gingen de consul-generaal en Gort er vergezeld van een priester en twee Roode Kruismannen op uit om nonnen en kinde ren te redden uit een klooster, waarvoor zij te voet door het gebied gingen waar franc- tireurs aan het schieten waren. Zij werden door de troepen tegengehouden en keerden terug, hoewel de nonnen en kinderen sedert na avontuurlijke ervaringen in veiligheid zijn gebracht. Een manifest van Tsjang Kai Sjek. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft een mani fest gepubliceerd waarin hij den Chineezen vraagt het leven en den eigendom der vreem delingen te beschermen. De toestand te Sjanghai is kalmer tengevolge van de aan komst van nationalistische troepen, die bezig zijn de orde te herstellen ondanks eenigen tegenstand van afdeelingen der Noorde lijken. In de wijk Tsjapei zijn reeds verscheiden Chineesche winkels geopend. Het aantal Chineesche slachtoffers bij de botsingen met de Britten bedraagt een honderdtal dooden en gewonden. De stakingstoestand is onveranderd. De Chineesche douanebeambten zijn zoo juist door vreesaanjaging genoopt in staking te gaan. De internationale handel is geheel en al ontwricht. ZONDERLINGE VRIENDSCHAP. De directeur van de gevangenis te Neu- münster in Holstein is wegens begunstiging van een gevangene veroordeeld tot 200 M. boete subs, een maand gevangenisstraf. De reeds grijze gevangenisdirecteur, zoo deelt de Hamburgsche correspondent van het „Berl. Tag." mede, had een merkwaar dige voorliefde voor de wegens medeplichtig heid aan den moord op Ratheau tot eenige jaren gevangenisstraf veroordeelden luite nant Brandt getoond. Zoo moet deze her haaldelijk met den directeur op stap zijn ge weest en verre wandelingen hebben ge maakt; op een van die tochten werd een kiek van Brandt gemaakt. Zelfs werd Brandt een ontmoeting met een jong meisje mogelijk gemaakt. Ook nam Brandt deel aan feeste lijkheden van het gevangenispersoneel. Over het algemeen had de gevangene een idyllisch leventje in de gevangenis. Maar de foto heeft alles bedorven. Toen het schandaal bekend werd, is Brandt overgebracht naar een andere gevangenis, terwijl de directeur geschorst en vervolgd werd. EEN KONINGSMAAL. Het seizoen in Cannes is thans op zijn hoogtepunt. Het is er overvol met mondaine gasten, die zich overgeven aan sport en ver maak, en tevens aan het kiesch bespieden der vorstelijke persoonlijkheden, waarvan het wemelt in Cannes. Een Fransch blad ver telt, dat de Russische grootvorst Michael dezer dagen een diner van louter koningen koninginnen, prinsen en prinsessen had aangericht. Feitelijk een pic-nic, daar iedere gast in de- kosten deelde. Men moet blijkbaar in een republiek leven, zegt het blad, om aan één diner vereenigd te zien de koning van Zweden, de koning en koningin van Denemarken, de ex-koning en koningin van Portugal, de prins en prinses van Servië, de prins en prinses Nicolaas van Griekenland (broeder van wijlen koning Konstantijn), de prins en prinses van Bour bon, eenige hertogen en hertoginnen, door een paar Rothschilds geflankeerd. Alle koningen waren in smoking; de dames in toiletten uit de Rue de la Paiz, Na tafel werd een tooneelstukje vertoond, waarin Napoleon optrad. Daarna had een licht sou- pertjj plaats. „Après l'empire, la restaura- tion," merkte grootvorst Michel in dit ver band droogjes op. AUTO-DIEFSTALLEN. Gedurende de laatste maanden zijn te Parijs 35 automobielen gestolen. De politie heeft vastgesteld, dat de gestolen auto's werden uitgevoerd naar België en te Brussel werden verkocht. Twee lieden der dievenbende, welke de auto-diefstallen pleegde zijn te Brussel ge arresteerd. Het hoofdbestuur van de Nederlandsehe Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft zich tot de Tweede Kamer gewend roet een adres, waarin verschillende be zwaren gemaakt worden tegen het ontwerp van Wet op de Naarplooze Vennootschappen, welke (ook na de Nota van Wijzigingen) nog in kringen van handel en nijverheid bestaan. Zoo worden in de eerste plaats genoemd de bedenkingen tegen de gelijkstelling der zoogen. „besloten" Naamlooze Vennoot- schagp.en met. de „publieke." Naamlooze Vennootschappen, die een beroep op de geldmarkt doen. Verder de bezwaren tegen de regeling van het recht van enquette tegen de regeling van het stemrecht, die, na de jongste wijziging zeker niet door duidelijk heid uitmunt ook in verband met de zgn. oligarchische clausule; tegen de regeling van de procedure vereischt voor de ver mindering van het maatschappelijk kapitaal. Onverminderd is blijven gelden het alge meen bezwaar tegen het onderwerpen van het instituut der Naamlooze Vennootschap, pen, dat onder eenvoudige en bekopte wette lijke bepalingen gegroeid is tot den tegen- woodigen omvang, aan eene zoo uitvoerige, omslachtige regeling als in het ontwerp ver vat, die met de eischen van de practijk van het bedrijfsleven te weinig rekeniilg houdt ep voor de ontwikkeling van handel en nijverheid ernstige belemmeringen kan op leveren. Afgezien van deze bezwaren, meent adr. nadrukkelijk er zijn leedwezen over te moeten uitspreken, dat dit wetsontwerp door de Kamer in openbare behandeling wordt genomen zoo korten tijd na de in diening der Npta van Wijzigingen, waardoor aan tal van belanghebbenden niet de ge legenheid is gegeven een gemotiveerd oordeel uit te spreken over de in deze Nota aangebrachte Wijzigingen. Adr. verzoekt ten slotte dringend het aanhangig ontwerp van wet op de Naam looze Vennootschappen ook in den gewij- zegden vorm niet goed te keuren. De vakgroep textiel van dezen Bond hield ender leiding van den hr. Postma, hare jaar vergadering in hotel Noord-Brabant te Utrecht. De voorzitter memoreerde de voor naamste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waarbij hij er op wees dat de bond en vooral de vakgroep textiel, steeds vooruit gaande is. Het ledental van de vakgroep was gestegen tot 145 leden op 1 Januari 1927, terwijl na dien datum nog ongeveer 20 nieuwe leden werden ingeschreven. Vervol gens werden enkele huishoudelijke zaken afgehandeld, en bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit ook een opgewekte toon klonk. Voor de kascontrole werden aangewezen de kringen Helmond, Goirle en Tilburg. Betreffende het ontwerp-contract voor de tapijtindustrie te Hilversum werden bespre kingen gevoerd. Het bestuur werd verzocht te trachten dit contract zoo spoedig moge lijk ingevoerd te krijgen. Vervolgens werd besproken een ontwerp- landelijk collectief contract. Daar de rechts positie van het leidinggevend personeel in de meeste - gevallen nog heel wat te wen- schen over laat, was door het bsetuur een ontwerp-collectief contract samengesteld. Dit werd aan een zeer uitvoerige bespreking onderworpen, eenige wijzigingen werden noodig geacht. De beg-ooting werd goedgekeurd. Bij de periodieke verkiezingen werden de aftredende bestuursleden herkozen. Tot lid van de centr. commissie van be roep voor de fabrieksziektenkassen van R.- K. Vereeniging van werkgevers in de tex tielindustrie werd gekozen de heer Jos. Smulders Tilburg, inplaats van den heer Postma, die het textielbedrijf ging verlaten. Op verzoek zal de heer Postma de func tie van voorzitter der vakgroep nog eenigen tijd blijven waarnemen. In verband met mededeelingen der Staats mijndirectie in Zuid Limburg, dat deze voor nemens was, de in haar dienst invalide ge worden arbeiders te werk Ic stellen, werd door den Ne Jerlandschen Mijnwerkers Bond een schrijven aan de contact-commissie ge richt, waarin nu de werkgevers de voorstel len van den Bond hebben afgestemd, waar deering wordt uitgesproken voor het initia tief van de directie der Staatsmijnen om aan de voorstellen van den Bond tegemoet te komen. Intusschen wijst de Bond er op, dat het plan bestaat, om de tewer kstelling van inva liden direct of zijdelings in handen der z.g. aannemers te geven. Tegen deze aannemers bestaat aldus slaat in 't schrijven ver meld een ernstig en gemotiveerd wan trouwen bij de arbeiders, terwijl slechts bij 'n sfeer van vertrouwen en nauwe samenwer king tusschen alle belanghebbenden het wel slagen van de werkgelegenheid verzekerd is. Naar de opvatting van den Bond verdient het aanbeveling, een afzonderlijke onderne ming te vormen in den geest als men b.v. reeds kent bij de Gelsenkirchener Bergwerk A. G. Bij deze onderneming beeft men een afzonderlijke N. V. gesticht ender den naam „Alte und Invaliden Werk", waarbij onge veer 120 oude en invalide firbeiders uit het bedrijf te werk zijn gesteld. In dezen geest zou ook bij de Staatsmijnen een N. V. kun nen wo den gesticht. Aan deze N. V. Inva liden Werk zou het te verrichten werk kun nen worden opgedragen tegen een vergoe ding, die men thans ook voor dien arbeid betaalt. Hierdoor zou ook waarborg worden ve'kregen, dat invalide arbeiders niet als goedkoope, loondrukkende krachten kunnen worden aangewend. De onderneming zou een grondkapitaal moeten ontvangen, het geen eventueel ter beschikking kan worden gesteld door Mijndirectie, ondersteunings fonds en boetekas. Bovendien is het dan wenschelijk, aldus de Bond, uit dc boetekas en ondersteuningsfonds een jaarlijksGhe sub sidie aan deze onderneming toe te kennen. De leiding van deze onderneming zou op gedragen kunnen worden aan het bestuur van een de sociale instellingen, b.v. het be stuur van het ondersteuningsfonds. Wanneer de tewerkstelling der invaliden op deze wijze wordt georganiseerd, is de Bond er van overtuigd, dat goede resulta ten zullen worden bereikt, aan de invaliden een loon kan worden uitgekeerd, dat in overeenstemming is met de geleverde pres taties en die loonen van dien aard zullen blijken te zijin, dat met inbegrip van het pensioenfonds de invalide arbeiders alihans een dragelijk bestaan zulien krijgen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een procedure tusschen de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam en het bestuur der Rijksverzekeringsbank. In geding hierbij was de vraag, of de kosten van de verpleging van een getrof fene in een krankzinnigengesticht, waar deze xvegens krankzinnigheid, als gevolg van een hem overkomen bedrijfsongeval verblijft, moeten worden beschouwd als kosten wegens geneeskundige behandeling in den zin der Ongevallenwet 1921. In tegenstelling met de opvatting van het Bankbestuur was de Risicobank namelijk van meening, dat, waar in casu de getrolfene ip het krankzinnigengesticht geen genees kundige behandeling ondergaat, doch daar slechts wordt verzorgd, aan haar, als risico draagster van het ongeval, ten onrechte door de Rijksvezekeringsbank maandelijks de yerplegingskosten in rekening worden gebracht, terwijl bovendien toch bedoelde kosten zeer goed kunnen worden bestreden uit de aan den getroffene toegekende on gevalsrente wegens algeheele arbeidsonge schiktheid. .Ten einde een Uitspraak van den beroeps- rechter fn dezen te kunnen uitlokken nam het Bankbestuur op uitnoodiging van de Risicobank een beslissing, waarbij hst door haar gedaan verzoek om de kosten van de verpleging, welke door de getroffene in een krankzinnigengesticht wordt genoten, niet langer voor haar rekening te brengen, werd afgewezen. Tegen deze beslissing kwam de Risico bank in beroep bij den Raad van Beroep te Rotterdam, welke Raad evenwel de beslis sing van het bestuur der Rijksverzekerings bank bevestigde. Deze Raad was namelijk van oordeel, dat, waar de psychische afwijkingen van den ge troffene voortdurende psychische behande ling noodzakelijk maken, aangezien de psychiater met name geregeld moet beoor- deelen of voor den getroffene al dan niet isolatie noodzakelijk is en hem voorts op bepaalde wijze moet toespreken, om te voorkomen, dat hij onhandelbaar zou wor den, terwijl voorts de getroffene in het alge meen voortdurend de zorgen van den psychiatrischen geneeskundige noodig heeft, om te voorkomen, dat zijn toestand zou ver ergeren en geheel onhoudbaar worden, de behandeling moet worden beschouwd als ge neeskundige behandeling in den zin der wet, zoodat de Risicobank ten onrechte meent, dat deze niet langer voor haar reke ning mag worden gebracht. Naar aanleiding van het door de Centrale Werkgevers Risico-Bank tegen deze uti- spraak ingestelde hooger beroep, beeft de Centrale Raad van Beroep alhier thans de Risicobank in haar beroep tegen de beslis sing van het Bankbestuur niet-ontvankelijk verklaard. De moordzaak aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage, is thans in de Raadkamer van de Haagsche Rechtbank behandeld. Daar heeft de verdediger van de bekl., mr, D. J. I. v. d Oever, aangedrongen pp de onmiddellijke invrijheidstelling van de beklaagde, aangezien het aangevoerde bewijsmateriaal van zoo weinig reëele be- teekenis is, dat daarmede noch de arrestatie, noch de gevangenhouding gemotiveerd was. De subs, officier van Justitie mr. Hermans, verzette zich echter tegen deze invrijheid. stelling. De rechtbank heeft hierna beslist, dat de vrouw voorloopig nog in het Huis van Be waring blijft. In verband met deze nieuwe arrestatie wijdt de „Residentiebode" een uitvoerig betoog aan de vraag, ot de aangehoudene schuldig of onschuldig is. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het is wel begrijpelijk, dat de Rechtbank er nog niet toe is overgegaan, om enkele dagen na deze arrestatie, weer vrij te laten. Er zon inderdaad een golf van verontwaar diging door de stad gaan, indien nu reeds door de Rechtbank werd beslist, dat deze arrestatie een nieuwe misgreep is geweest. Intusschen blijkt we! uit het feit, dat de verdediger de onmiddellijke invrijheidstel ling heeft gevraagd, dat de aangevoerde hewijzen allerminst zoo overstelpend en bezwarend zijn als aanvankelijk werd mee gedeeld. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen is de zaak nog allerminst opgehelderd en wint de overtuiging ook in politioneele en justitioneels kringen, dat deze vrouw niet schuldig is, meer en meer veld. In elk geval, het relletje, wie de uit geloofde premie van 4250 heeft verdiend, kan men voorloopig wel staken, want de beer is nog lang niet geschoten en van de verdeeling der huid is geen sprake. Van heel het bewijsmateriaal is niets meer overgebleven dan de bijl met enkele bloed vlekken. Maar ieder zal toegeven, dat dit toch niet meer dan een zwakke aanwijzing zon kunnen zijn, te meer waar vaststaat, dat de bijl, ook na den moord, eiken dag door het gezin van de verdachte is gebruikt en nooit verstopt is. Ook het feit, dat de vrouw de jumper, die zij droeg op den dag van den moord, na dien niet meer gedragen heeft, blijkt on„ juist. Vast is komen te staan, dat zij de geheele week na den moord dezelfde jumper gedragen heeft. Tevens komen vele hoogstaande en be trouwbare personen, die de beklaagde en haar gezin reeds jaren kennen, zich aan melden, en met de meeste stelligheid ver klaren dat het absoluut uitgesloten is, dat deze vrouw den moord zou heben gepleegd. De vrouw zelf draagt haar lot met groote berusting, vast overtuigd dat haar onschuld spoedig aan het licht zal komen. Zij komt in het Huis van Bewaring geheel tot rust. De laatste weken in haar huis heeft zij als 't ware voortdurend op een geestelijke pijnbank gelegen. De z.g. detcctieven, die op elk uur van den dag haar huis binnendrongen, hebben letterlijk niets nagelaten om een bekentenis uit haar los te krijgen. Men haalde liet crucifix van den muur en riep haar toe: Hier in 't aangezicht van den Verlosser, durft ge nog langer te ontkennen,, dat gij de vrouw vermoord hebt? Dan weer toonde men haar de vreeselijke foto's van het lijk van mej. Wilk en voegde haar toe: Dit is uw werk, durft ge het nog langer te ontkennen? Dan weer preste men haar in 't bijzijn van haar kinderen om schuld te bekennen. En uit tegenstrijdige verklaringen bij zulke geestelijke martelingen afgelegd dis tilleerde men de z.g. zware vermoedens. En dat alles om de premie van 4250. machtig te worden. Van die hel is de vrouw gelukkig bevrijd en veel dingen wijzen er op, dat in deze omgeving de zaak, voor deze beklaagde al thans, spoedig tot een oplossing zal komen. Het yverk wordt niet stilgelegd. Naar aanleiding van een bericht, dat de aannemers in Maas en Waal het werk zouden stilgelegd en bouwvakarbeiders ontslagen als gevolg van de moeilijkheden in verband met de hangende hypotheekkwesties, en, dat het Bouwbureau de noodige maatregelen bad ge troffen voor den bouw van schuurtjes bij de nieuw gestichte woningen, verneemt de Tel., dat er geen sprake is van bijzondere maat regelen van het Bouwbureau in verband met een stilleggen van h&t weide door de aan. nemers. Dit laatste is ook niet geschiedt. Wel hebben zich eenige op zichzelf staande gevallen voorgedaan van aannemers, die in verband met de hypotheekkwestie om uit stel van den aioonw hebben verzocht, maar een algemeen stilliggen van het werk heeft niet plaats gehad. De kwestie der hypotheken is nog steeds niet opgelost. Zij verkeert nog in hetzelfde stadium als een maand geleden. Deze stil stand houdt verband met de afwachtende houding, welke ook de stichting „Maas en V/aal" waaraan, als men weet, door het Rijk de regeling der hypotheken is opgedra gen aanneemt met Eet oog op de beslis sing, welke over deze aangelegenheid wel dra door de Tweede Kamer moet worden genomen. Wordt de gemeente zeggingschap ont houden? Het lid van den gemeenteraad van Naar den, de heer Groenhart heeft tot B. en W. dier gemeente de volgende vragen gericht: 1. Kunnen B. en W den Raad mededee lingen doen omtrent de door hen onder nomen stappen bij hel Ministerie van Oor log tot het in gemeentelijk eigendom ver krijgen der wallen en verdere militaire wer ken behoorende tot de als zoodanig opge heven vesting Naarden. en omtrent het sta dium waarin eventueele onderhandelingen daaromtrent verkeeren? 2. Is het B. en W. bekend, dat zich in tusschen uit de vereenigingen „Heemschut en „Natuurmonumenten", o.a. een comité gevormd heeft, dat een fonds wil bijeen brengen met het doel Naarden in den toe stand te brengen van 17e eeuwsche ves tingstad? 3. Zoo B. en W. van de stichting van bedoeld comité in kennis zijn gesteld, heeft dit zich dan levens tot het gemeentebe stuur gewend met de aanbieding om van deskundige voorliching en financieelen steun te dienen bij de reeds gevormde plannen om, nadat de vesting aan de ge meente in eigendom zal zijn overgedragen, de wallen en verdere werken te behouden, zoo noodig te herstellen, in hun oorspren- kelijken staat? 4. Zoo bovenbedoeld comité een derge lijke aanbieding niet aan hej gemeentebe stuur heeft gedaan, maar zich recht streeks tot den Minister van Oorlog ge wend heeft met verzoek de wallen enz. in eigendom aan het comité over te dra gen, heeft dan het gemeentebestuur aan leiding gegeven tot eenig in den boezem van bedoeld comité mogelijk gerezen wan trouwen tegen de bedoelingen van B. en W. wat betreft de wallen en andere wer ken, nadat die in eigendom aan de ge meente zouden zijn overgedragen? 5. Zoo B. en W. bij eventueele onder handelingen met het Ministerie van Oorlog omtrent het in eigendom verkrijgen van de vestingwerken de ncodigJ garantiebepalin gen hebben willen aanvaarden, dat de wal len enz. in hun oorspronkelijken staat zul len worden gelaten, behoudens *een door braak in de richting Bussuin, en geen be planting of andere wijziging in het uiterlijk aanzien zal worden aangebracht dan na in gewonnen advies bij bevoegde comité's en of verkregen toestemming van wettig inge stelde commissies van toezicht, e.d., welke aanleiding kan dan bet sub 2 genoemde comité gegeven zijn tot het publiceeren in de „Naarder Courant" van 19 Maart .1. van den volgenden passus: „Weder wordt ons nationaal kunstbezit bedreigd. Het stadje Naarden. als vesting een prachtig voorbeeld van vestingbouw uit onze gouden eeuw.... wil men zijn oro- mantcüng ontnemen?" 6.' Vinden B. en W. in deze klaarblijke lijk onjuiste, althans tendentieuze uitlating van bet bedoelde comité geen aanleiding tot een protest? 7. Indien het juist is, dat van de tusschen het bovenbedoelde comité en den Minister gevoerde besprekingen het gevolg kan zijn, dat de wallen aan dit comité zullen wor den overgedragen, achten B. en W. het dan voor het tegenwoordige en de toekom stige gemeentebesturen van Naarden niet uitermate grievend, dat van hooger hand geen voldoende vertrouwen geschonken zou worden aan een aan te g^ne verplichting tot behoud der vestingwerken, zcodat een vereeniging _of comité in hun plaats gescho ven zou wórden? En zullen B. en W. niet komen met voorstellen bij den Raad om een zoo krachtig mogelijke actie van ge meentewege te ontplooien tot het voorko men van een toestand, waarbij een parti culier comité in de rechten treedt van het Departement van Oorlog en de gemeente zeggingschap onthouden wordt over wallen en waterpartijen? Naar wij vernemen, heeft de directie der Nederlandsehe Spoorwegen geweigerd aan de gewonde reizigers bij de botsing te Ril- lard Bath, schadevergoeding toe te kermen voor medische behandeling en verdere on kosten. Nu dezer dagen de laatste verpleegde in het Prqtestar.tsche Weeshuis te Bergen-op- Zoom in een naburig Zeeuwsch dorp tot on derwijzeres benoemd is, telt dit geen enkele wees meer wat sinds jaren niet het geval ge weest is. Daar de daarin verpleegde weezen tot hun 21ste jaar echter gedurende hun va- canties, of wanneer ze zonder betrekking zijn, in het weeshuis kunnen opgenomen wor den, en ook met het oog op nieuwe weeskin deren, moet in. het weeshuis alles op den ouden voet blijven ingericht. Briketten uit.... veen, een nieuwe gepa tenteerde brandstof, onder den naam „Carbo- briketten" in den handel gebracht door een in de gemeente Vriezeveen gevestigde N.V., genaamd: Eerste Nederlandsehe Turfkool- Maatschappij (Entum). Een industrie welke misschien een om wenteling in he.t veenbedrijf zal teweegbren gen en tal van arbeiders geregeld werk zal verschaffen, wat vooral voor dit dorp van groote beteckenis mag worden geacht. Het bedrijf werkt niet in doncurrentie met de verveners; integendeel zal het met den tijd een der grootste afnemers van hun veen worden, met 't gevolg, dat de veenlaag spoe diger zal zijn verdwenen, hetgeen aan de ge meenten groote voordeelen zal brengen. Het fabricatie-proces duurt betrekkelijk kort. De veenklompen of veenmassa's worden tevoren tot op 60 pCt. gedroogd. Het ge droogde veen wordt met z.g. Jacobsladders naar een breeltmachine gevoerd, welke de vaste massa uit elkaar rukt. De fijne veen- deelen worden dan in 'n slagmolen tot pulver gemalen, om vervolgens in een andere aidee- iing te worden vermengd met bepaalde che micaliën, waarbij één bindmiddel wordt toe gepast. In het z.g. „roerwerk" wordt de mas sa dan onder inwerking van oververhitte stoom gedurende 5 i 7 minuten geroerd. In dit korte tijdsbestek wordt de vermengde veenmassa vochtig gemaakt en vindt zij ten slotte haar weg naar een tweetal persen waar zij den vereischten vorm ontvangt. Het veenbrok komt eindelijk in een handig, bruin gekleurd model als een stevig briket te voor schijn. Een brandstof, welke zindelijk is in het gebruik en dit is een groot voordeel een warmle-vermogen bezit van 5 5 6900 ca- loriën. Enkele groot-bedrijven hebben er dan ook al hun ingenomenheid over betuigd. De twee beruchte Haagsche inbrekers, V. en De M., die Maandag 1.1. door inspecteurs Ier Rotterdamsche recherche te Rotterdam werden aangehouden en naar Den Haag overgebracht, hebben bekend zich ook aan Rotterdamsche inbraken te hebben schuldig gemaakt. Zoo blijken zij de daders te zijn geweest van de geruchtmakende inbraak in het Cabaret La Gaitê te Rotterdam, waarbij de recette ten bedrage van 2000..werd onvreemd. Voorts hebben zij nog een inbraak aan den Boezemsingel gepleegd De inspecteurs, die met de behandeling van deze zaak waren belast, zijn naar Den Haag vertrokken om het tweetal aldaar aan een verhoor te onderwerpen. Het is gevaarlijk op rijdende vrachtauto's te klimmen. Een treurig ongeval heeft gisteren in de Reinwardtstraat te Amsterdam plaats ge had, Daar werd een vierjarig knaapje door een vrachtauto overreden. Zooals getuigen verklaren, was het ventje bij het wegrijden van den wagen op een der voorspatborden geklommen en hier afgevallen, waardoor het een der wielen over het lichaam kreeg. Den bestuurder treft geen schuld. Het zwaar gewonde kind werd door den vader naar het Burgerziekenhuis gedragen. Toen het stumpertje daar onderzocht werd, bleek, dat de levensgeesten al geweken Om het zoogenaamd „vergeten" van schoolkinderen te voorkomen, zijn aan alle openbare scholen te Deventer sloten aange bracht, die van binnen geopend kunnen, v/orden, ook al is de school aan de buiten zijde gesloten. Dinsdagmiddag is het 2-jarig kind van S., wonende aan den Eorgbaarderweg te Lim- mel-Maastricht, uit het raam op straat ge vallen. In hoogst bedenkelijken toestand werd het in het hospitaal opgenomen. Te Haps (N.-B.), is het vierjarig zoontje van den heer J. Arts spelende in de nabij heid van den windmolen, door een wiek ge troffen en gedood. Te Lottum is gisteren in de Maas drijvende gevonden het lijk van een vrouw, dat in vergevordmden staat van ontbinding ver keerde. De indentiteit is nog niet vastge steld kunnen worden. NIEUWE POSTZEGELS. Albanië Achmed Zogoe regeert thans twee jaar. Blijkbaar is dit feit den posterijen aanleiding geweest, om op de postzegel-serie den kop des heerschers met een lauwerkrans (op druk) te sieren. De opdruk is diep-blauw van kleur; links en rechts boven op het zegel prijken in dezelfde kleur de letters A. en Z. Bahamas. De 3-penny oranje, type 1920, verschijnt thans in donkeroranje kleur. België. Naar verluidt, overweegt de post-admi- nistratie de uitgifte van een nieuw postzegel type, ontwerp-Mauquoy, met de beeltenis van koning Albert in medaillon. Ook zou een nieuwe serie te verwachten zijn voor de frankeering van pakketten, wel ke per luchtpost worden verzonden. Dominica- 3 sh. Bruin op geel en 5 sh.' groen op geel. Frankrijk. 1.10 fr., type Semeuse, rood. Het Fransche ministerie van koloniën heeft besloten, in de koloniën postzegels uit te geven met de beel tenissen van Fransche koloniale beroemd heden, Nieuw Caledonië zal hiervan de pri meur hebben. Einde' April verschijnen er de nieuwe zegels met de beeltenissen van La Perouse en Bougainville. Italië. Voor de Italiaansche koloniën verscheen de 60 c. rood en bruin met opdruk, 1.26 1. (express-zegel). Litauen. Ter herinnering aan den onlangs gestor ven patriarch dr. Basanavicius werd een her- denkingssferie uitgegeven: 15, 25. 50 en 60 centu. Mongolië. De fiscaal-opdrukken „Postage" zijn uit verkocht. In verband daarmee verscheen een nieuwe serie welke tot dusver uit 8 waar den bestaat. Persië. Met de beeltenis van den nieuwen heer- scher Riza Khan verscheen de 9 chahis rose. Philippijnen. De Zg. „wetgevende vergadering"-serie heeft 'de volgende oplaag-cijfers: 2 c. groen 500.000; 4 c. rood 400.000; 16 c. groen 200.000; 18 c. bruin 100.000; 20 c. oranje 100.000; 24 c. grijs 100.000 en 1 peso violet 10.000. Dienstzegels: 2 c. groen en. 4 c. rood 90.000; 18 c. bruin en 20 ct. oranje 70.000. Polen. Naar verluidt, is het Chopin-zegel, 40 gr. violet-blauw, thans verschenen. Saargebied. De 30 c. groen (St. Jansfontein) Tsjecho-SlowakU De postzegel 60 op 80. Zanzibar. Van de serie met de beeltenis van den nieuwen sultan zijn verschenen de: 1 c, bruin, 4 c. groen, 6 c. violet, 8 c. grijs, 10 c. olijfgroen 12 c. rood AMSTERDAM, 23 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 230 vette kalveren le qua!, f 11.15, 2e id. f 0.801, 3e id. f 0.660,80 per kg levens gewicht; 222 nuchtere kalveren f 713; 510 varkens. Hcliandsche Overz. Geidersche le qual. f 0.750.76, 2e id. f 0.740.75, vette var kens f 0.680.72 per kg slachtgewicht. AMSTERDAM, 23 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 5.505.75, id. Blauwen f 5.40 5.60, id. Bravo's f 5.305.50, id. Roodstar f 4.75—5, id. Eigenheimers f 4.905, id. Eigenheimer poters f 3.503.75, id. Blauwe poters f 3.253.50, id. Bonte poters f 3.25 3.50, id. Roodstar poters f 3.253.50, id. Bravo poters f 3.253.50, Anna Pauwlowna Zand f 5.506.50, id. Roodstar f 4.755, Hillegommer Zandaardappelen f 5.506.50, Spuische Eigenh. f 4.905.10, Friesche Borgers f 4.755 per hl. Winter Malta f 13—14 per 100 kg. VGRAVENHAGE, 22 Maart. Eieren. Naar Engeland werden in de vorige week uit Nederland verzonden 5.226.000 eieren. MAASTRICHT, 23 Maart. Botermijn. Aanvoer 135.615 kg. Hoogste prijs f 2.08, middenprijs f 2.03, laagste f 1.95. WOERDEN, 23 Maart. Kaas. Ter markt waren 59 partijen. Prijzen: Goudsche f 39 44, rijksm'erk le s. f 4649, 2e s. f 4345* Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6