Plaatselijk Nieuws Het Zwitsersch Staatsbestel. Uw oordcel is Uw voordeel Rookt ^fórides - Sigaretten uitdenomtrek BENNEBROEK. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. HET GROOT NATIONAAL ZANGCONCOURS TE ZANDVOORT. VAN ONZE RECHTBANK. Waterwinning op de Veluwe. Verlof Drankwet. Hinderwet. Onderlinge Maatschappij van Verzekering „De Nederlanden." VOGELENZANG. VELSEN. Een dankbetuiging aan de ontbonden huurcommissie. Het tand heelkundig onderzoek op de scholen. De exploitatie der 295 woningen voorwaardelijk in handen van de woningbouwvereniging „Velsen'. De doorbraak bij den Velserduinweg. (Slot.) Uit het historisch oiverzicht bleek reeds, hoe de democratische gedachte van oudsher in Zwitserland levendig is geweest. Deze gedachte heeft zich in den loop der tijden alzijdiger ontwikkeld en is in juister vorm, de nieuwere ijden meer aangepast, tot uit drukking gekomen. Geheel het leven van een Zwitser is ervan doortrokken en er mede vervuld. Het begint reeds bij de ge meente; dit is het centrale punt, van waar uit het politieke leven van den burger een aanvang neemt. Op de gemeentevergr de ringen der stemgerechtigde burgers, in vele gemeenten gehouden in de open lucht, leert hij het eerst zich voor politieke vraagstuk ken interesseeren en de zelfwetgeving be oefenen. Aan dit gemeenteburgerschap sluit het kantonsburgerschap zich aan; ook hier een veelvuldig voorkomende deelname aan het publieke leven. De kroon spant het lid maatschap van het eedgenootschap. Geoe fend en getraind in politieke vraagstukken en in de moeilijkheden van het publieke leven op kleiner territoir is de burger nu ook in staat de verder uit zijn gezichtskring liggende bondsverhoudingen te beoordeelen. De weg van de zeif-welgeving in den bond leidt dan ook over de zelfwetgeving in ge meente en kanton. In vele gemeenten kie zen de katholieken hun pastoor en kape laans, de protestanten hun dominees; de ouders van schoolgaande kinderen den onderwijzer; in het kanton kiezen de bur gers de leden van den Grooien Raad en van den Regeeringsraad, de rechterlijke macht of cenige leden daarvan en vele hoogere amb tenaren. Bovendien doet zich de tendentie voor, zooveel mogelijk burgers bij de func ties van het publieke leven te betrekken; hier en daar bestaan de kantonsraden uit 200 en meer leden; ook worden in vele kan tons voor bepaalde takken van administratie aan den regeeringsraad of aan deszelfs departementen, speciale commissies toege voegd, die onder toezicht of leiding van den regeeringsraad of een zijner leden, die tak ken hetzij zelfstandig beheeren, hetzij bij de administratie er van behulpzaam zijn. Een en ander leidt wel eens tot een te groote overlading van verkiezingen, doch duidelijk treedt hierbij weder naar voren, hoe de democratische gedachte zich alzijdig heeft ontplooid en het staatkundig leven der kan tons in al zijn deelen er van is doortrokken. Alle kantons kennen het referendum en volksinitiatiefrecht; zeer velen schrijven zelfs voor, dat over alle wetsontwerpen door het volk moet worden gestemd, bezit ten dus het z.g. obligatoir referendum, in tegenstelling met het facultatief, waarbij slechts dan een volksstemming moet worden gehouden, wanneer dit door een bepaald aantal burgers wordt verlangd. Ook moeten in vele kantons belangrijke financiëele be sluiten ter volksstemming worden gebracht. Reeds 22 eeuwen geleden merkte Aristo- tcles op, dat het beste materiaal voor een democratie een landbouwende bevolking was. Welnu, voor een zeer groot deel be staat het Zwitsersche volk uit landbouwers, boeren er, bergbewoners, die een zwaren levensstrijd te voeren hebben; meest een voudige menschen, gehard en gestaald in hun pogingen aan den niet al te vruchtbaren grond hun levensonderhoud te ontworstelen, tevreden met hun lot en van een groote vrij heids- en onafhankelijkheidszin bezield. De sociale tegenstellingen zijn niet scherp; er bestaat geen groote weelde eenerzijds, nijpende armoede anderzijds; luxe bestaat niet zoozeer bij de Zwitsers als wel in Zwit serland; dit laatste is hem echter zeer wel kom, zoolang hij er geld aan verdienen kan; de vreemdelingenindustrie maakt een niet onbelangrijk deel der inkomsten van het Zwitsersch volk uit; doch wat hij den vreemdeling toestaat, zou hij bij zijn mede burger niet zoo spoedig dulden. De groote eenvoud, gelijkheid en tevre denheid, die het Zwitsersch leven zoozeer kenmerkt, uit zich ook in de wijze van feest vieren; de volksfeesten geven menigmaal den indruk groote familiefeesten te zijn. Hierdoor verkrijgt het geheele leven een groote gemoedelijkheid en wordt het saam horigheidsgevoel ten zeerste versterkt. Standsverschil kont naar buiten slechts weinig tot uiting: in verschillende kantons is het niets ongewoons, wanneer men een lid van dei; regeeringsraad of eenig ander hooggeplaatst staatsbeambte in een café rus tig met eenige boeren een kaartje ziet leg gen of :n zijn hemdsmouwen een kopje kof- tie ziet drinken. Deze eenvoud die een buitenstaander wel eens wat al te eenvou dig voorkomt komt ook bij de leden van den bondsraad lot uiting; van uiterlijk deco rum schijnen ze alkeerig. De Zwitser bezit een zeer sterk traditioneelen geest en een grooten eerbied voor zijn historisch verle den; in zijn denken toont hij een groote mate van zelfstandigheid en hij laat zich slechts zelden door leuzen of slagwoorden meesleepen: conservatief, wat de aloude overgeleverde gewoonten en gebruiken be treft, is hij van noodzakelijke vernieuwing toch niet afkeerig, doch de wenschelijkheid ervan en het nut moet eerst goed tot hem zijn doorgedrongen. Gelijkheid, vrijheid en vaderlandsliefde zijn zijn hoofdeigenschap pen en zijn dierbaarste goederen, waarop hij geen aanval duldt. Zoo is de stelling niet gewaagd, dat geen ander volk voor de volkomen verwezenlij king der democratische gedachte zoo ge schikt en zoo gepredestineerd was. De gelijkheid van allen, niet van een be paalde klasse, is in Zwitserland bewaarheid; een oligarchische aristocratie wordt verwor pen, doch de echte, onvervalschte Zwitser verwerpt evenzeer den klassenstrijd en de iter van de dictatuur van het proletariaat; de democratie is hier geen woord, waardoor het streven naar machtsoverheersching van een bepaalde klasse ten koste van anderen bedekt wordt, doch zuivere werkelijkheid. Ieder is vrij en gelijkberechtigd wordt in derdaad juist opgevat en niet aldus geïnter preteerd, dat deze stellingen slechts voor de meerderheid gelden. De bloei van politieke instituten hangt vóór alles af van het volkskarakter; staats vormen en instellingen als zoodanig geno men, komt de een niet den voorkeur boven den ander toe; eerst door ze in verband te brengen met het volk en ze te toetsen aan het volkskarakter, de geschiedenis en tra ditie van een land, kan ten opzichte van een bepaald volk de een boven den ander meer overwicht verkrijgen. Welnu, ons volkskarakter verschilt in politicis van het Zwiisersche fundamenteel; onze historische ontwikkeling ging sedert eeuwen in andere richting; de conclusie, hieruit te trekken, ligt voor de hand. Slechts dit moet dan ook nog eens uit drukkelijk worden vastgelegd: Niet zijn staatsinstellingen als zoodanig hebben Zwit serland gemaakt tot een gelukkig land en zijn bewoners tot een gelukkig volk, doch de staatsinstellingen, zooals ze worden ge dragen door het volksbewustzijn en ge schraagd door een gezonden, oprechten volksgeest. En tegenover de hierboven omschreven staatsinstellingen zou ons volk vreemd staan. MR. DR. F. A. BIJVOET. Hel verhaaltje van den grooten onbekende zal verdachten niet baten. De voorwerpen die in beslag genomen zijn, zijn dezelfde die vermist worden in hel huis. Getuige J. heeft hem vandaar met een volle zak zien weg gaan. Zoodra de diefstal was aangegeven, heeft de poliie een onderzoek ingesteld naar verdachte, omdat hij reeds 13 veroor deelingen achter den rug heeft wegens lood diefstallen. Spr. vroeg 6 mnd. gevangenis- straft. De verdediger, mr. v. Dam vroeg vrij spraak, op grond, dat door de verklaringen der getuigen het wettig bewijs niet was ge leverd. Uitspraak 31 Maart a.s. De bedreigde belasting ambtenaren. J. de B. te Beverwijk, die de vorige week heeft terecht gestaan, omdat zij ambtenaren der belasting met eei: sabel had gedreigd, werd heden veroordeeld tot 14 dagen voor waardelijke gevangenisstraf. De Officier had vrijspraak gevraagd. De mishandeling te Lisse. J. v. H. te Lisse had bij de kermis te Lisse den eiegenaar van een luchtschommei met een stuk eikenhout gegooid, waardoor deze ernstig werd verwond. Hij werd deswege heden veroordeeld tot 6 weken gevangenisij straf en 150 schadevergoeding aan den mishandelde; er was 3 maanden geëischt. Op 8, 14, 15, 22 en 29 Mei zal alhier een groot Zangconcours gehouden worden in het Kurhaus, zooals reeds eerder is gemeld, dat dit concours een succes beloofd te worden moge blijken uit het navolgende: Vereenigingen hebben zich doen in schrijven, om deel te nemen; circa 7 a 8 duizend zangers en zangeressen zullen op trekken naar Zandvoort, om in sterkte zich te meten met hun zustervereenigingen. Vele medailles, kransen en lauwertakken zijn reeds geschonken en toegezegd. Dezer dagen wrden het comité nog verrast met een groote Zilveren Medaille van Z. K. H, den Prins. Het Comité ziet in deze vorstelijke belang stelling een aanwijzing, dat aan haar ver vrachting zal worden voldaan, n.1, dat iedere firma en Winkelier dit voorbeeld zal vorgen en door het schenken van een medaille sym pathie zal betuigen tegenover het comité. Wij laten volledigheidshalve hieronder de lijst volgen van de deelnemende vereeni gingen en de datums van haar optreden. Zondag 8 Mei, 1 uur. Kinderkoor Juliana, Amsterdam. Kinderkoor Onder Ons, Amsterdam. Kinderkoor Jong Kunstgenot, Amsterdam. Kinderkoor Erato, Amsterdam. Kinderkoor Poly Lvmnia, Haarlem. Kinderkoor Het Nachtegaaltje, Amsterdam. Kinderkoor Door Ooefening Sterk, A'dam Tielsch Kinderkoor, Tiel. Kinderkoor Jong Leven, Vlaardingen. 4e Afdeeling Mannenkoren. St. Caecilia, Haarlem, Kunst Verheft, Amsterdam. Amstel koor, Amsterdam. 4e Afdeeling Gemengde Koren. Crescendo, Grootebroek. 'Arends Gemengd Koor, Rotterdam. Zanglust, Akersloot. Kunst en Vriendschap, St. Maarten D. E. S. T. O., Hilversum. T* A* V, E. N. U., Medenblik. Sanders Gemengd Koor, Leiden. L. E. B., Beverwijk. Zaterdag 14 Mei, Christelijken Koren. Osana in Excelsis, Oostzaan. Dient den Heer met Blijdschap, Den Haag. Excelsior, Monster. ÏViverza, Vlaardingen. Daarna 3e Afdeeling Mannenkoren. Animoto, Amsterdam. Harmonie „Personeel Gem. Reining., A dam. Nieuwer Amstels Mannenkoor. Amsterdam Hieuw Amsterdam, Amsterdam Zondag 15 Mei, 1 uur. Vrouwenkoren. Zusterkoor „Duin en Bosch", Bakkum. Excelsior, Terbregge. Sempre Crecendo. Rotterdam. Precioso, Amsterdam. De Jonge St em, Koog-Zaandijk. 3e Afdeeling Gemengde Koren. Vox Humona, Santpoort. St Caecilia, Noord Scharwoude. Sine Nomine, Den Haag. De Volksstem, Assendelft. Excelsior. Dirkshom. De Stem des Volks, Rotterdam. Zaag en Vriendschap, Hilversum. Door Oefening Sterk, Amsterdam. Za <g en Vriendschap, IJmuiden. Daarna 2e Afdeeling Gemengde Koren. Oefening baart Kunst, Nieuwendam. IJmuiden A Capella Koor, IJmuiden. Kunst door Oefening, Amsterdam. Het Lookkwartier, Den Haag. Nieuw Leven, Medembljk. Zanglust, Zaandam. Harmonie, Alkmaar. Excelsior, Utrecht. R.K. Klein Gemengd Koor, Utrecht. Streven naar Kunst, Amsterdam. Zondag 22 Me.i, 1 uur. Mannenkoor 2e Afdeeling, Transvaal, Amsterdam. Onder Ons, Amsterdam. Orpheus, Delft. Weesper Mannenkoor, Weesp. Zondag 22 Mei, 's avonds 7 uur. Ie Af deeling Gemengde Koren. Ons Genoegen, Utrecht. Caeilia, Amsterdam. Zang en Vriendschap. De Siem des Volks, Koog-Zaandijk. De Stem, Utrecht. Apollo, Rotterdam. De Volkstem, Bussem. Zondag, 29 Mei. 1 uur. Afdeeling Uitmun tendheid, Gemengde en Mannenkoren. Gemengde Koren: Zang en Vriendschap, Scheveningen. Concordia, Westzaan. Excelsior, Wormerveer. Zang en Vriendschap, Halfweg. Mannenkoren Uitmuntendheid: Amstels Mannenkoor, Amsterdam Zangiust, Den Haag. Zaanlandsch Mannenkoor, Koog a.d. Zaan. Daarna optreden van 2 Dubbelmannen Kwartetten en wel: ■los. Orelio, Amsterdam. Almelosch Dubbel Mannenkwartet, Almelo. Zondag 29 Mei, 's avonds half 8 is de re wedstrijd voor de hoogste prijswio- naars der verschillende Afdeeliugen. Voor de zangersvrienden zijn doorloopende kaarten beschikbaar gesteld, geldig voor het geheele concours. De feestgidsen moeten zoo spoedig mogenjk worden aangevraagd als ook de doorloopende kaarten. Deze wor den dari zoo spoedig mogelijk toegezonden. Aanirragen hiervoor dienen te worden gericht aan den secretaris, den heer G. P. Wijdeman, Rozennobelstraat 6, Zandvoort Lood diefstal te Bioemendaal. Heden stond terechi de 35-jarige J. M„ beschuldigd van diefstal van looden buizen en kranen te Bioemendaal, in een tijdelijk onbewoond perceel. Verdachte is koopman en gaat met een kar langs de huizen om lompen op te koopen. Omstreeks einde anuari is hij aan de woning geweest van getuige J. J. te Bioemendaal. Deze zag hem naar het leegstaande huis gaan met een u-ege gotijezak, ongeveer een kwartier later kwam hij terug; de zak was toen gevuld. De eigenaar van het perceel bevond later dat verschillende lcoden afvoerbuizen en kf an en waren afgesneden. Bij een opkooper hier ter stede werden de voorwerpen ge vonden; deze vertelde ook wie ze hem ten koop had geboden. De verdachte ontkende ten stelligste; het bezoek aan de woning van getuige J. was veertien dagen geweest vóór den datum, waarop de diefstal moet gepleegd zijn. Bovendien tartte hij iederen vakman in den tiid van een kwartier zooveel buizen en kranen af te snijden. Hij had de voorwerpen gekocht van zekeren v. W. op den Ver- spronckweg en ze later verkocht aan den opkooper de H. Van hem heeft hij nog booger prijs per K.G. voor het lood gekregen dan de markt aangaf. Hij bedong dezen prijs, omdat hij zelf veel had moeten betalen. Als hij het gestolen had, zou hij het wel voor lageren prijs verkocht hebber.. De officier achtte het bewijs geleverd. De verklaringen der getuigen zijn pertinent. XIESRECHT. De Kiezerslijsten. Burgemeester en Weihouders van Haar lem, brengen bij deze ter openbare kennis, dat door hen op heden is vastgesteld de lijst, aanwijzende de inwoners die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Ge meenteraad bevoegd zijn.: dat die lijst van den 23en Maart 1927 tot en met den 21 en April d.a.v. op de ge meente-secretarie (6e afdeeling. bureau Be volkingsregister, Ged. Oude Gracht no. 18) voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdistric tsgewijze, in uittreksel verkrijg baar is. Voorts, dal een ieder bevoegd is tot en mei den 15en April 1927, onder bijvoeging van bewijsstukken, op ongezegeld papier aan Burgemeester en Wethouders verbete ring van de Kiezerslijst te vragen, indien hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet be hoorlijk voorkomt. dat die verzoekschriften, met bijgevoegde bewijsstukken, tot en met den 21en April 1927 op de gemeene-secretarie (6e afdee ling bovengenoemd) voor een ieder ter in zage zullen liggen; dat een ieder tot tegenspraak van het verzoek bevoegd is en dat die tegenspraak schriftelijk en uiter- I De heer T. v. Royeft, directeur van de Amsterdamsche Waterleiding, heeft in de vergadering van de afdeeling Gelderland der Vereeniging van Nederlandsché Gemeenten te Arnhem een rede gehouden over schade aan de Veluwe toegebracht door de plannen der Amsterdamsche Waterleiding. De vrees is, dat, aldus spr., wanneer Am- j sterdam water aan de Veluwe onttrekt, de i Veluwe een gebied van zandverstuiving zal worden, maar waar zandverstuiving is, zal zandverstuiving blijven, doch dit gebied zal zeker niet worden uitgebreid. Het staats- boschbeheer heeft in deze streek tot stand gebracht, wat als onmogelijk werd beschouwd. Een terugval tot zandverstuiving is uitgesloten. De voorstelling van zaken door den heer Westerik in de pers acht spr. zeer tendentieus, j De heer Westerik is niet op de hoogte van j het landschap. Dit getuigen zijn uitlatingen. Onze prachtige boschpartijen in de binnen- duinen spotten met her intervieuw, dat spr. hier op het oog had. Spr. noemde tal van voorbeelden, ook uit het Geldersche land, die z. i. bewijzen, dat de profetie van den heer Westerik onjuist is en dat men hier te maken heeft met het oordeel van een leek Velen der aanwezigen, aldus spr., zijn met een vooroordeel naar deze plaats gekomen. Het drinkwater dient in de eerste plaats te voldoen aan de eisch van zuiverheid. Water van goede hoedanigheid dient gebracht te worden naar de volkscentra. Spr. deed een beroep op het nationaal gevoel van de bewoners der Veluwe om aan hun medemenschen te Amsterdam het noo- j dige water te bieden. Amsterdam zou voorj zijn watervoorziening belangrijke moeilijk-' heden onder de oogen moeten zien. Maar het volksbelang eischt zulks. Het onderzoek met de boringen is in vollen gang op het terrein van de Harskamp en op het terrein van Kootwijk. Een boring is voltooid drié andere zijn in bewerking. Een heeft een diepte bereikt van honderd meter. Het onderzoek wordt op doelmatige wijze uitgevoerd en met vol vertrouwen kan de uitslag worden afgewacht. De uitkomsten van het onderzoek zijn nu echter nog niet te zeggen. In dit opzicht is de vergadering van heden te vroeg belegd. Vervolgens sprak prof. J. van Baren uit Wageningen. Na een overzicht te hebben ge geven van de bodemgesteldheid op de Ve luwe, wees spr. er op, dat deze bodem zoo wisselvallig is en dat een zeer uitgebreid en grondig onderzoek noodig is. Wij weten niet, wat er is en of het water bruikbaar is als drinkwater. Wij weten niets. Spr. komt er ten sterkste tegen op, dat van eenige zijden wantrouwen gezaaid wordt tegen het werk, dat gedaan werd, want daar toe bestaat geen reden. De leeken dienen rustig af te wachten, tot de resultaten van het onderzoek bekend zijn. Een andere kwestie is nog, of het land- schapsschoon van de Veluwe door de be bouwing niet ontsierd zal worden. Deze kwestie dient nog nader onder de oogen te worden gezien. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is in gekomen een verzoekschrift van W. J. v.d. Veldt, om verlof tot het verkoopen van alcohofhoudenden drank, anderen dan iter- ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlokaliteit van het perceel Nassaustraat No. 7. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek schrift van F. Slot, om verlof tot het ver koopen van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlo- kaliteit van het perceel aan de Doelstraat Door B. en W. is de beslissing op het verzoek van H. F. Kuipers, om vergunning tot oprichting van een koek- en banketbak kerij, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot een gezamenlijk vermogen van 1 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in een uit te bouwen gebouwtje, staande op den achter grond van het perceel aan de Barteljoris- straat no. 22, verdaagd, hoek Lange Lakenstraat. lijk den 23en April 1927 aan Burgemeester en Wethouders moet worden ingediend. Vrijdag j. 1. vergaderden Commissarissen en Directie van bovengenoemde Maatschap pij met de Commissie van Controle uit de verzekerden ter behandeling der jaarbalans over het afgeloopen boekjaar. Als leden dier Controle-commissie waren ditmaal aangewe zen de heeren P. van Tongeren te Haarlem, C. A. Nieman Szn. te Schoten, P. Schornagel te Santpoort en D. A. J. Spek te Schoten. In deze vergadering, onder leiding van den voorzitter van het College van Commissaris sen, den heer H. Beekman te Bioemendaal deed de Directie allereerst tnededeeling om trent de resultaten over 1926, waaruit bleek, dat de Maatschappij in het verschenen jaar vooruitgang met: 432 verzekerden en 108.699.25 verzekerd kapitaal en 4792.64 premie-ontvangst. Het aantal deelnemers bedroeg per 31 December 1926 in totaal 6518 met 1.083.916.53 verzekerd kapitaal en een jaarlij ksche premie-ontvangst van 38.354.46. De commissie van Controle ging in deze vergadering de balanscijfers na, toetste die met de boeken en verdere gegevens, consta teerde de aanwezigheid van het op de balans voorkomende effectenbezit, "waarbij bleek, dat de geheele reserve, thans 63.809.83 be dragende, in onmiddellijk te realiseeren fondsen is belegd en dat daarenboven in het waarborgkapitaal en de extra reserven nog een bedrag aanwezig is gelijk staande met ruim 30 procent van de verlichte reserve, zoo dat de verzekerden bij deze Maatschappij zeer groote waarborgen hebben. De Commis sie constateerde dan ook bij monde van een hunner dat er alle reden was te verklaren, dat het door hen in de Maatschappij geschon ken vertrouwen opnieuw werd bevestigd, en dat zij vertrouwt dat de verzekerden, op grond van het door hen uitgebrachte rapport den bloei der Maatschappij mede zullen helpen bevorderen. De voorzitter zei de Commissie dank voor haar arbeid en rapport, onder mededeeling, dat de jaarvergadering der Maatschappij in de laatste week der maand April zal worden ge houden, waarvan overeenkomstig de Statuten in de bladen mededeeling zal geschieden. De secretaris met verloi. Aan den seseertearis dezer gemeente, den heer J. E. lillema, is wegens ziekte een verlof ver leend van twee maanden. R.-K. Volksbond, Dinsdagavond hield de afd. Vogelenzang haar gewone leden vergadering. Door den voorzitter werden 6 nieuw leden geïnstnllerd, die daarbij zijn vreugde uitsprak over den groei der ver eeniging. De notulen werden onder dank zegging oedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat als onderafdelin van den Bond d Tconelvereeniging oflicieeel is opgericht. Degenen, die lid wenschen te worden, kun nen zich bij het bestuur hiervoor opeven. Daarna volgde de bespreking over de reis naar Nijmegen, waartoe de leden werden aangespoord. Teneinde reductie te krijgen op de spoorwegtarieven en eventueel een extra trein aan te vragen, die te Vogelen zang zal stoppen, worden de leden verzocht •zich spoedig voor deze reis op te geven, terwïil spaargelden wekelijks kunnen wor den afgedragen aan den penningmeester. Hierna hield de geestelijk adviseur een zeer leerzame lezing over het ontstaan en de werkwijze van de Vrijmetselarij. \v/Het Land^oed „Velserbeek". Door B. en W. van Velsen worden onderhandelingen gevoerd over den verkoop van een deel van het landgoed „Velserbeek" sinds een jaar eigendom van do gemeente voor villa-bouw, meldt de „O. H. Crt." Indertijd is door den Raad bepaald, dat het bosch en park van dit fraaie landgoed ongerept zou blijven, doch dat de lande rijen te zijner tijd zouden worden verkocht. Indien de koop tot stand komt, zal dus villa-bouw in deze omgeving mogelijk wor den. He park, zooals men dit thans kent, zal op geenerlei wijze worden geschonden. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Velsen, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig zijn de heeren Dalmeijer, v. d. Steen en Nijssen. Installatie nieuw lid. Het nieuw benoemde raadslid, de heer J. de Nobel, legt in -handen van den voor zitter de voorgeschreven geloften af, waar na de voorzitter hem gelukwenscht met zijn benoeming. De VOORZITTER stelt voor aan den voorzitter en leden der onlangs opgeheven huurcommisie, dank te betuigen voor den arbeid, welke zij heben verricht. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen stokken. Op voorstel van den heer Schilling, wordt besloten om het verzoek van den Centr. Bond van Transportarbeiders, om de instel ling van een commissie van advies, om eventueele klachten over chauffeurs van autobussen in deze gemeente te onderzoe ken, in een volgende vergadering te behan delen tegelijk met het voorste tot het voeren van een rechtsgeding, welk voorstel van deze agenda is afgevoerd: De heer ROELSE heeft uit het rapport nopens het onderzoek van de gebitten van schoolgaande kinderen, bemerkt, dat slechts 10 pet. der kinderen een gaaf gebit heeft; niet minder dan 60 pet der kinderen heeft een slechte kies of tand. Ir. verband hier mede vraagt spr. of B. en W. met voorstel len in deze zullen komen. De VOORZITTER antwoordt dat dit rap port in het college van B. en W. nog geen punt van bespreking heeft uitgemaakt. De heer MAAS vraagt of op de kwestie van een losplaats te Velsen in de volgende vergadering mag worden teruggekomen. De voorzitter antwoordt bevestigend. Woningexploitatie. Aan de orde is het voorstel van B. en W. inzake de exploitatie van 481 woningen. De heer VISSER heeft tot zijn spijt gezien, dat dit voorstel aanzienlijk afwijkt van het vroegere voorstel. Van een centrale woning stichting is bij dit laatste voorstel geen sprake. De woningbouwvereeniging te Vel sen krijgt de exploitatie. Spr. meent dat er eenheid moet komen in de woningbouw- exploitatie. Hij moet bezwaren maken tegen het voorstel, om al deze woningen aan „Velsen" te geven. De Coöp. Woningbouwvereeniging had de oudste rechten. Zij heeft de zaak aan den gang gemaakt. Spr. stelt voor om de exploi tatie aan de coöperatieen te geven en aan de anderen. De heer HOMBURG vraagt line of 't op 't oogenblik staat met den exploitatie. Is er huurschuld? De heer MAAS ging terug tot het tijdstip van den bouw der 295 woningen. Zij zouden verdeeld worden onder de verschillende wo ningbouw-vereenigingen. Het voorrU'i van B. en W. verwonderd spr. Het komt spr. voor dat het 't juiste is om de woningen onder de vereenigingen te distribueeren. De heer VERMEULEN wenscht van B. en W, de verklaring te ontvangen, dat het geven van zijn steun niet beteekent het goedkeuren van de sta tul en wijziging van de bouwvereer.iging „Velsen". welke wijzi ging thans in concept ligt. De wethouder, de heer DUNNEBIER, constateert, dat de raad het er algemeen over eens is, dat de woningbouw in één hand is. In de eerste plaats gaat het om een goede exploitatie. En dat is 't juist wat spr. dreef naar het voorstel, wat thans ter tafel ligt. Bij splitsing zal men allé wo ningen over één kam moeten scheren en is t niet mogelijk, dat voor een zeker com plex de huren eventueel zonden kunnen u'orden verlaagd. De ver. „Velsen" is bereid om 't geheele College van B. en W. lid der Ver. te ma ken: het krijgt daardoor een groo'e mede zeggenschap in de vereeniging. Een lid van het college kan in het bestuur worden opgenomen. Spreker meent, dat dit een goede stap is. Spr. is bereid om de statutenwijziging naderhand ter goedkeuring aan den raad voor te leggen. De bijzonderheden, waarnaar de heer Homburg heeft gevraagd, zijn spr. nog niet bekend, De heer VERMEULEN steil voor de ex ploitatie in handen van de bouw vereeniging „Velsen" te geven, wanneer de statuten wijziging door den raad is goedgekeurd en wanneer er omtrent de samenwerking tus- schen het bestuur en den raad overeen stemming is bereikt. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. tegen dit voorstel geen bezwaar hebben. De heer VERMEULEN licht zijn voorstel toe en zegt, dat men bij de aanneming van zijn voorstel de detail zaken kan lalen rusten. Straks, bij de statutenwijziging, zal het mogelijk zijn om aan vele wen schen tegemoet te komen en de mogelijk heid wordt geopend om in de toekomst te komen tot centralisatie, zooals men dat thans reeds wenscht. De houwvereeniging „Velsen" is het j meest aangewezen, omdat zij een volkomen I neutraal standpunt inneemt. Na langdurige discussie wordt dit voor stel aangenomen met 6 stemmen tegen. Verbetering van den hoek ZeewegTrompstraat. B. en W. stellen voor over te gaan tot aankoop van een woonhuis met erf op den hoek van den Zeeweg en de Trompstraat te IJmuiden; voorts tot aanvaarding van een bijdrage in de daaraan verbonden kos ten. Verder stellen zij voor hen te machti gen tot verkoop van afbraak, van den op stal van genoemd woonhuis terwijl zij een crediet vragen voor verbetering van den bovengenoemden hoek. Goedgekeurd. De doorbreak bij denVelserduinweg. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond op den boek van het Velserduinplein en den Velserduinweg, te IJmuiden, en verleenen van crediet voor het doen afbreken van de daar staande woningen, alsmede voor het doen aanleg gen van bestraling en rioleering op en in den daardoor vrijkomenden grond. De heer VERMEL'LEN juicht het toe, da' een begin word', gemaakt met de door trekking vai» den weg. Echter betreurt spr. het, dat B. en W. den raad voor een vol dongen feit stellen. Er zijn allerlei onder linge besprekingen gevoerd met verschil lende aannemers, doch deze zaken behoo- ren in het openbaar te worden aanbesteed. Spr. vraagt om niet voort te gaan met deze „onder onsjes" met verschillende aanne mers. De heer LAN DE W EERD vraagt waarom deze zaak plotseling zoo urgent is gewor den. Verschillende andere leden verdedigen het voorstel van B. en W. De wethouder. de hee- DUNNEBIER, verdedigt de gesties van B en W. Spr. wijs1 er op, dat de bedoelde woningen reeds lang voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking kwamen. Zij moeten opgeruimd worden. Er waren liefhebbers voor het terrein dat vrij kwam. Deze hebben een bod gedaan, waarna de zaak geregeld is. ook dooT de commissie van Openbare Werken, zooals het thans wordt voorgesteld. De heer VERMEULEN handhaaft zijn standpunt dat de bestrating en rioleering openbaar hadden moeten worden aanbe steed. De heer SLUITERS adviseert den raad het voorstel aan te nemen Het is de voor- deeligste oplossing. Inderdaad moet over 't algemeen derge lijk werk openbaar worden aanbesteed, maar op alle regelen zijn uitzonderingen. Het voorstel van B, en W. wordt hierna aangenomen. Verkoop grond. B. en W. s'ellen voor aan J. N. Balkc Gz., te Amsterdam, te verkoopen een ge deelte bouwterrein ter grootte van onge veer 6973 M2., gelegen aan den Zeeweg, te IJmuiden, voor den prijs van 7.per M2. Goedgekeurd. Straatnamen. Bij besluit van 28 December 1926 werd aan de N.V. Exploitatie Maatschappij „Vel- serduin" te IJmuiden, vergunning verleend to' het aanleggen van straten, aldaar. In het belang eener goede administratie is het gewenscht, dat aan bedoelde straten namen worden gegeven. B. en W. stellen mitsdien voor, daartoe de namen vast te stellen, die in het alge meen zijn ontleend aan bekende schilders ie weten: Rembrandtlaan. Frans Halsstraat, Hofcfcemastraat, Albert Cuypstraat, Ruijs- ciaelstraat, Gerard Doustraat, van der Helststraat, van Os'adestraat en Paulus Potterstraat. Voorts is hieibij voor den hoofdweg naar het westen de benaming: „Heerenduinweg" gekozen. Aangezien gevreesd mag worden, dat van den naam „Chappestraat" in den volks mond minder gewenschte benamingen zul len worden afgeleid, stellen B. en W, te vens voor, dezen naam voor de straat, welke is geprojecteerd ten zuiden van den watertoren tusschen de Jan Pieterszoon Coenstraat en de Alexander Bellstraat, te veranderen in „Vareniussraat". naar den beroemden geograaf. Goedgekeurd. Verleening toelage. B. en W. stellen voor aan Mij. J. Winter een toelage te verleenen als verloskundige te Velsen-Noord. Na eenige bespreking goedgekeurd. Hierna gaat de raad in besloten zitting. Na heropening komt aan de orde: Onheffing zekerheidstelling. B. en W. doen den raad een voorstel tot opheffing der zekerheidsstelling van den vorigen gemeente-ontvanger, den heer L. Natte, -Goedgekeurd. Vrststeiling pensioen -grondslagen. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van pensioensgrondslagen wordt Goedgekeurd. Aflossing Rijks voorschotten. B. en W. stellen voor over te gaan tot aflossing van RijiksVoorschotten, ontvangen ter verstrekking van de Woningbouwver eeniging „Velsen" voor den bouw van 50 woningen en he,t aangaan van twee annui- teitsleeningen met de Maatschappij voor Gemeen te-Crediet, samen groot 204.926.03 berekend naar een lageren rentevoet. Goedgekeurd. Subsidieering bewaarscholen. B. en W. stellen voor hen te machtigen aan de besturen der hieronder vermeide scholen, overeenkomstig het bepaalde in art. 7 der verordening, over het jaar 1927 een subsidie te verleenen als volgt: 1. Mevr. v. Tuijllbewaarschool 4903. 2. Insinger-bewaarschool 5377.93 3. R.K. Bewaarsch. te IJmuiden Willemsbeekweg 5334.57 4. Bewaar- en naaischool „Spaarnberg" 4645. -- 20260.50 Goedgekeurd. Vergoeding bijzondere scholen. Het voorstel tot aanvul'ing van het raadsbesluit va-n 1 Maart 1927. betreffende de vaststelling van de aan de besturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren vergoeding in de salarissen van bovental lige leerkrachten over 1925. Goedgekeurd. Rechtsgeding, B. en W. schrijven aan den raad het vol gende: „Den 26 Februari j.l werd ten verzoeke van H. Bolwijn, chauffeur te IJmuiden aan deze gemeente een exploit beteekend, waarbij hij in rechten een vergoeding vor dert van 1, omdat hij, naar zijne bewe ring door ons college voor den tijd van 7 dagen in de uitoefening van zijn beroep als chauffeur is geschorst daar hij op 18 Febr. 1927 op verzoek van één bij een slopplaats wachtenden passagier niet gestopt heeft, doch, op ons verzoek, door den betrokken autobusondernemer. Het verzoek was ge baseerd op het feit, dat Bolwijn en vóór gaande autobus, wélke stilstond voor het inlaten van reizigers, voorbijreed. Dit laat ste is verboden bij de aan den autobus ondernemer verleende standplaatsvergun ning." In overeenstemming met het ter zake in gewonnen rechtskundig advies, stellen B. en W. voor, tegen de rechtsvordering ver weer te voeren. Dit punt wordt van de agenda afgevoerd. Benoemingen. De voorzitters en leden der hoofdstem- bureaux voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad worden benoemd over eenkomstig de voordracht van B. en W. Tot lid van de commissie a.d hoe inzake de oeververbinding worden benoemd de heeren Groeneveld en de Nobel. Voorts wordt -de heer de Nobel getkozen in alle commissies, waarin zijn voorganger, de heer Schuitemaker, zitting had, uitge zonderd de commissie van de nazorg, waarin de heer Bosman gekozen wordt. Tot leden der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting worden be noemd: Kantoor IJmuiden: J. G. ten Broeke Sr. te IJmuiden; M. K. Hofstede, te idem; P- Pool te idem; J. P. Nijssen te Santpoort. Kantoor Beverwijk. M. K. Hofstede te IJmuiden: G. Scholte te Velsen.; C. van der Sluijs te idem; A. van Zadel te idem. Tot leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Ter benoeming worden benoemd: groep: ouders van kinderen van openbare scholen: Mevr. J. M. van Kralin- gen-Opzoomer te Driehuis; groep: ouders van kinderen van bijzondere scholen: Mevr. R. de Vries Robles-Mincken- hof te IJmuiden. Rondvraag. De heer VERMEULEN vraagt naar den datum van de verkiezingen voor den ge meenteraad. De VOORZITTER antwoordt dit niet te kunnen zeggen. Wanneer de wet inzake de grensregeling wordt aangenomen bepalen Ged. Staten dien datum. Wordt de wet ver worpen dan is de candiaatstelling bepaald op den 2en Dinsdag in April. De heer GROENEVELD vraag of er reeds stappen gedaan zijn voor de verkrijging van een geruischlooze bestrating van den nieu wen Beverwijkschen straatweg. De heer DUNNEBIER antwoordt dat de plannen voor dien weg nog niet vast staan. De stappen worden intusschen voortgezet. De heer ROELSE verzocht den voorzitter om stoelen te plaatsen op de Dublieke tribu ne, zoodat de menschen niet behoeven te blijven staan. De VOORZITTER zal dit verzoek over - wegen. Hierna volgt slpitu&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8