BETER s apr:l. Vox populi. Verkecrscugevalka. Voornaamste Nieuws V Vrijdag 25. Maart 1927 HraanOSH 50ste Jaargang'No. 16509 A*vraq;gSe «>1> afrafffe verlies van alle rechten, geschieden ullerlifk driemaal vier en twintig uren nat het ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. Agenda 26 Maart Siemt het Politiek Advies van de R. K. Kiesvereeniging! VAN ONZE RECHTBANK. MUZIEK. „Missa Solemnis". in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. ri. Alle R.-K. Kiezeressen en Kiezers wekken wij niet den meesten aan drang op, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, te stemmen op No. 1 der R.-K. lijst. Dit is voor NOORD-HOLLAND: op No! 1 van lijst 15 in alle kieskrin gen, behalve Amsterdam. Voor ZUID-HOLLALD: op No. 1 van lijst 12. No. 1 van de R.-K. lijst is: in den kieskring Haarlem: Mr. J. B. B0MAKS in den kieskring Velsen: H. BERSKAMP in den kieskring Hoorn: A. COMMANDEUR in den kieskring Helder: H. BURGER in den kieskring Weesn: H. BROUWER ir. den kieskring Zaandam: J. VALKERINS in den kieskring Leiden: H. J. M. BALVERS. BURGERLIJKE STAND. De aoonnementsprijs ï>edraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij yooruitbe taling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. IIEOWE HAARLEM 'AévertenUêo 35 cents per regel Vraag- en aacbod-advertentiêo 1-4 jegels 60 ct. per p>astsmg; elké regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeclisg 60 ct per regel. Bij contract helangrijke korting. teaen ongevallen^erze v"^jce"n^Y°orw:arden f 5000 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^fl - bij een ongeval met f OTfi bij verlies van een hand, f f«J£ bij verlies van een f EJf| legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen r I «2UUU. verUes van beide armen, beide beenen of beide oogen; «JU.' doodetij ken afloop 1 een voet of een oog; I MO," auitn of wijsvingerI 30. bij 'n breuk van been of arm m bij verliesv.ee® andere vingen» In den glanstijd van de Romeinsche repu bliek gold als kernspreuk, waarin heel het machtige wereldrijk van toen werd samen gevat: Senatus populusque Romanus: de Se naat en het Romeinsche volk. En met een kleine variatie wordt hetzelfde letterem- bleem nóg in onzen tijd gebruikt om in officieele gebouwen de eenheid van het volk met de regeering van star1 of gewest te de- monstreeren. Het gisteren in de Eerste Ka mer gevallen besluit doet ons onwillekeurig aan die veel gebruikte Romeinsche zegs wijze terugdenken en het klinkt ons als heel natuurlijk om vandaag neer te schrij ven: de Senaat en het Nederlandsche volk. Wij weten, dat er zijn, d't hierom lachen. Er zijn er velen, die zeggen: hoe kan het volk nu over zulk een ingewikkelde zaak als het Nederlandsch-Belgisch tractaat oor- deelen? Onder de meest bekwame en scherp zinnigste mannen aldus redeneeren zij heerscht daarover diepgaand meeningsver- schil; diplomaten, professoren, politici van den eersten rang staan hier radicaal tegen over elkaar; 't is immers belachelijk om hier van een volksmeening te spreken! En alle vertoogen, adressen, meetings, moties en vergaderingen, tegen het verdrag gehouden en uitgesproken, wijzen zij dan ook als op geschroefde en ondoordachte taal, van een door een kleine groep gesuggereerde massa af. En het merkwaardigste is wel, dat een der eerste, die de zeggenschap van het volk in deze zaak wraakten was: het sociaal-dc- mocratische dagblad ,,Het Volk", dat altijd, te pas en te onpas, klaar staat, om de massa op te zweepen, haar te spannen voor wagens volgeladen met de meest onrijpe leuzen. Nu er ditmaal eens bij uitzondering, intense be langstelling voor een politiek vraagstuk was, nu er allerwege interesse bleek naar voor lichting in deze voor de toekomst van ons land zoo belangrijke zaak, nu zich ten slotte een steeds aangroeiend verzet begon te openbaren, nu schreef „Het Volk", het „Dagblad voor de Arbeiderspartij": het volk heeft in deze geen meening; wij, voorgangers van de partij, hebben met onze Belgische collega's in Antwerpen uitgemaakt, dat het verdrag moet worden aangenomen. Dus heelt het volk te zwijgen! Als ooit een partij een zonderlinge rol heeft gespeeld in een belangrijke politieke aangelegenheid, dan is het zeker wel de S. P. A. P, geweest in de kwestie van het Bclgisch-Nederlandsch verdrag. In de Tweede Kamer heeft de voorzitter der frac tie, de heer Albarda, langen tijd weitelend om de kaars heengedraaid; van leiding was daar geen sprake en evenmin van een wel gevestigde overtuiging. Wie in de Tweede Kamer een overtuiging uitsprak, dat was de heer Schaper, de sociaal-democraat, die heel zijn leven bij alle partijen bekend heeft gestaan als een man, die geen blad voor den mond neemt en bereid is een zaak naar eigen waarde, volgens zijn eigen inzichten te beoordeelen. Een man van hetzelfde type is de heer Henri Polak, die om zijn nuchter heid en zakelijkheid altijd het oor heelt ge had ook van niet sociaal-democraten. Hij, voorzitter thans van het roode partijbestuur, leider, gedragen door het vertrouwen der partij, is een der felste en een der best uit geruste bestrijders van het verdrag geweest. In de Eerste Kamer heeft hij zes partijge- nooten naast zich gezien in zijn oppositie. Tegenover slechts vier roode voorstanders stonden zeven sociaal-democratische tegen standers en daaronder waren juist de verte genwoordigers der groote vakgroepen, „Het Volk" heeft zich bij deze aangelegenheid wel van een eigenaardigen kant laten zien! De vurige liefde van een deel der roode politici voor het verdrag is uitsluitend aan internationalisme toe te schrijven. En wan neer nu één zaak geschikt is om bij het volk te propageeren, dan is het zeker de idee der internationale verbroedering. Dat dit aan de Nederlandsche S. D. A. P. niet is gelukt, dat daarvoor zelfs geen pogingen zijn aangewend, is eigenlijk het zwaarste argument tegen dit verdrag. Men wist het volk hiervoor niet mee te zullen krijgen. En zoo heeft zij het indirect het volk hier wel degelijk een beslissend woord mee gesproken. Het Nederlandsch-Belgisch tractaat was aan ons volk onsympathiek. Het was niet noodig alle détails van het verdrag, van de Nederlandsche hoogheidsrechten, van de kosten en dc beteëkenis der ontworpen ka nalen enz. precies te kennen. Het tractaat was door een bepaalden geest ingegeven en dezen geest heelt ons volk zeer gered onder kend. De ant;-Nederlandsche politiek der Belgen is hier nog niet vergeten, evenmin als de weinige erkentelijkheid, waarmee de op offeringen zijn beantwoord, welke ons volk zich in den oorlog voor een naburig volk heeft getroost. 'Boven allerlei diplomatieke onderhandelingen stonden enkele feiten scherp omlijnd vast: België was in een oor- logsroes aanvankelijk begonnen stukken van ons grondgebied te vragen en had daarvoor steun gezocht bij de groote mogendheden. Door prijzenswaardig beleid, waarvoor wij de toenmalige regeering en ook minister van Karnebeek altijd dankbaar hebben te zijn, is de onjuistheid en onbillijkheid van die eischen aangetoond, België kreeg van zijn geallieerden geen steun en droop mokkend af. Onder dien druk zijn echter beloften af geperst, welke in normale omstandigheden niet zouden gegeven zijn. En op die afge dwongen toezeggingen is een verdrag ge bouwd, dat ons' onder meer verplichten zou tot een kanalenstelsel. waardoor onze han del en scheepvaart érnstig werden bedreigd en onze neutraliteit bij oorlogsgevaar in het gedrang kon komen. De basis voor het ver drag was dus geenszins een poging tot ver broedering van twee volkeren, maar een sprong in een onzekere toekomst, een be williging in concessies, waarvan de draag wijdte niet te overzien, waarvan de gevolgen niet zijn aan te geven. Deze feiten heeft ons volk heel helder voor oogen gehad, 't Is waar, dat van Bel gischen kant alles is gedaan om onze onge rustheid weg te nemen; dat op den langen duur der onderhandelingen de oorspronkelij ke opzet van het verdrag vergeten werd, dat de scherpe kanten van het tractaat afsle pen. Daaraan hebben voorstanders van het verdrag den moed ontleend om er mee in te stemmen. Zij zagen voor ons land twee kwa de kansen; het tractaat met zijn mogelijke nadeelen eenerzijds, een ontstemd en verbit terd België, steunend op het machtige Frankrijk anderzijds. En zij hebben gemeend door vóór het verdrag te stemmen, de min ste der kwade kansen te kiezen. De schuld, dat ons parlement voor dit dilemma werd gesteld, berust bij minister van Karnebeek, die zich jaren lang zóó zeer in deze onder handelingen had verdiept, er zóó zeer zijn levenswerk van had gemaakt om ze tot een goed einde te brengen, dat Hij tot het laatste oogenblik op de bres is gebleven. Toch ge- looven wij, dat het een Nederlandsch belang was geweest, wanneer hij bij de kabinets crisis van 1925 zijn portefeuille aan een ander had overgedragen. Want heel duide lijk is het laatste jaar wel gebleken, dat het verdrag aan ons volk niet sympathiek was. En in zulk een stem van het volk spreekt heel dikwijls een zuiver gevoel. In den Senaat is de laatste weken die stem des volks helder tot uiting gekomen. De taal, die daar gesproken werd, door een groot aantal tegenstanders: wij willen als vrije-Nederlanders geen onverplichte conces sies deen, geboren in een oorlogsroes; wij willen vrij blijven; wij willen ons niet wagen aan een onzekere toekomst.... die stem van den Senaat werd bij het volk verstaan. En zoo hebben wij het zeldzame schouw spel gezien, dat de Eerste Kamer, die altijd heet buiten het volk te staan, die waken moet tegen overijlde besluiten van de Volks vertegenwoordiging, dat die Eerste Kamer juist meer en beter weergaf, wat leeft in het volk. Ook dit; dat geen vijandschap te gen een naburig en ten decle stamverwant volk ons verblindt. Dat alle haat en af gunst ons vreemd is; maar dat juist de val. sche grondslag van het tractaat, welke niet vredelievend is, de reden ip voor huivering en afwijzing. De strijd om het Nederlandsch-Belgisch verdrag heeft ons volk van zijn besten kant laten zien. Het heeft een fier, doch gematigd zelfbewustzijn gewekt, dat vreemd van alle chauvinisme toch ook niet zijn nationaal be lang en zelfstandigheid ter wille van een illusie van internationalisme verkoopen wil. Sociëteit „Sf. Bavo" „Geel-Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 uur. Stemming R.K. Kiesvereeniging van des avonds 8 uur tot haïf 11.A. R. Kamercentrale 2 uur. St, Josephsgezellcngcbouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. M*lHa*reuvere2M(®rng Zoetes'raat 14 R. V. V. V. „Victrix" 7 uur. Gem. Concertgebouw. Beethoven-concert Haarlem's Gemengd Koor 8 uur. Kleine Theresia St'chting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. A'le werkdagen van 9«—half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 912 uur. R, K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. A rheidsbemid Heir 4-bureau van het Sint Frarciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'i uur. R.K. Bevolkmgsb'.ireau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Ilitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenigmg Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisies, die hier geen thuis hebben. Tel. '11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansslraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 2—3 uur, Donderdag van 12 uur. R.K, Kraamvrzorging van de Derde Orde St, Franc'scus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mvr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3. R.K. Reclasseoringsvereeniging aldeeling Haarlem. E ken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HUL? BIJ ONGELUKKEN. SNELYERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis-y gevel. RCODE KRUIS TRANSPORT COLONNE (EERSTE FULP BIJ ONGELUKKEN). Tel 12685 (bii geen gehoor 10392b REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN (GAS-, VERSTJKKINGS- en ELE'C- TFI-'TKITC-ONGEVA LT Telef. 12685 bij geen gehoor; 10392, (Ingezonden.) Heden, Vrijdag, morgen, Zaterdag, en Zondagmiddag a.s. worden de leden der R. K. Kiesvereeniging van Haarlem in het gebouw „St. Bavo", aan de Smedestraat verwacht om daar te stemmen over het politiek advies voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. Over dit advies wordt gestemd met vóór of tegen. Ieder lid der R. K Kiesvereeniging is volkomen vrij te stemmen zooals het wil. Kan het zich met de voorgestelde lijst ver eenigen, dan zal dat lid vóór stemmen; wenscht dat lid andere namen op de lijst of een andere volgorde, dan de voorgestelde, lan stemt het tegen. Nochtans dringen wij er op aan, dat alle leden der Kiesvereeniging komen stemmen en zich vóór het advies verklaren. Wij immers hebben alle onderhandelingen en besprekingen meegemaakt en weten dus ook met hoeveel zorg deze lijst is samen gesteld. Ook met hoeveel moeite. Getracht is zooveel mogelük bevrediging te brengen. In het oprecht vertrouwen daarmede de R.K; zaak in Haarlem een dienst te doen, hebben wij de kandidatenlijst ter .stemming aange boden. P. A. C. en bestuur der Kiesvereeni ging zijn zoozeer ove-tuigd,' dat zij 't bste gegeven hebben, wat op dit moment te geven was, dat zij niet. aarzelen aan alle leden het advies te geven vóór te stemmen. Met zeker zooveel aandrang verzoeken wit. dat ALI.E leden ter stembus komen. Op die wijze zal de lijst de meest alge- mcene bevrediging wekken, omdat zij daar mede de bekrachtiging zal hebben verkreger van alle tot oordeelen bevoegde R. K. kie zers. Maar dringender motief voor de alge- meene opkomst is nog het gevaar, dat ander een kleine groep leden de wehschen de: meerderheid dwarsboomt. Immers de lijst behoeft de goedkeuring van het twee-derde deel van het aantal uitgebrachte stemmen, zoodat één derde voldoende is om de lijst te verwerpen. Wanneer nu de opkomst gering is, dan valt het voor een oppositiegroep niet moeilijk om één derde der stemmen zich tegen de lijst te verklaren. Wanneer dat bij wijze vau overrompeling geschiedt, dan zal dat niet nalaten ontevredenheid te wekken. Komt daarom allen trouw op en stemt, zoo gij eenigszins kunt vóór het advies. Daarmede geeft gij blijk vertrouwen te stel len in het bestuur uwer Kiesvereeniging D'R. TH. KOOT, voorzitter. J. ADELAAR, secretaris, DE TOONEELWEDSTRIJD VAN „J. J. Cremer". De uitspraak der Jury. De uitspraak van de Jury in den Naio- nalen Tooneehvedstrijd van de Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", Haarlem in het seizoen 1926-1927 is'als volgt: Beste opvoering: le pr. Rederijkerskamer „Inter Amicos" te Dordrecht met „De Mo tor", door J. van Randwijk; 2e pr.: Vereeni ging „Vrije Werkkring" te Amsterdam, met „Er zij recht", door Carl Schuier; 3e pr.: Tooneel- en Letterlievende Vereeniging „Va ria" le Vlaardingen met „De Grond" ,door Geert Teis Pzn.; 4e pr.: Vereeniging van Spoorweg-ambtenaren te Utrect, met „Freu leken", door Herman Roelvink. Eereprijzen: Beste uitspraaly Vereeniging „Vrije Werkkring" te Amsterdam; beste sa menspel: Rederijkerskamer ..Inter Amices" te Dordrecht; beste regisseur: Nico de Jong, regisseur van „De Motor" Personeele prijzen: beste tooneelspeelster: Mej. E. Roels als Florentine in „Freuleken". Beste tooneelspeler: de heer J. v. Randwijk als Hordijk in „De Motor" beste dames-bij rol: mevr. T. MöhlmannSchipper als Mir- zel Schmidt in „Er zii recht" Beste heeren bijrol: de heer A. J. Driest, als Mr. Wehner in „Er zij recht". AANBESTEDING. De uitslag van de door den architect W, F. v. d. Rotte te Bennebrock gehouden aanbesteding voor den bouw van een kee'; met stelling en woning veer den heer Th. Suid^cest a. d. Spieringweg te Haarlemmer meer, op Drisdag 22 Maart i.l. is als volgt: W. N. Bakker, Hoofddorp f 15371.—; A, Jonker, NieuA'-Vennep 15200.—; J. Verdonschot, Heems'ede 14621.H. J. Opoenkamp, Schoten 14603.Firma Gebr. Broertjes, Heemstede en Eloemen- daal 13540.J. Pciln; ah, Hoofddorp 11991C. P. Laan Nz., Nieuw-Vennep f 11889.Gebrs. Seijsener, Hillegcm 11875—, De gunning is aangehouden. Uitspraken van 24 Maart 1927. W. K., rijwielhersteller, zonder vaste woon- of verbüiplaa s, thans gedetineerd in hel Huis van Bewaring te Haarlem, dief stal, een jaar gev,-straf O. V. met aftr. prev, hecht. J. M., metselaar, wonende tc Hillegom, thans gedetineerd in het H. van Bew, te Haarlem, diefstal, twee maanden gev.-straf 0. V. met aftrek prev, hecht, J, de B., hsvr, P. P., wonende te Amster dam, bedreiging met zware mishandeling, 14 '1agen gevangenisstraf V.V. proeftijd een jaar. J. J. v. H., molenaarskencht, won. te Haarlemmermeer, misharideling. zes weken gev. straf O. V. J. J. v. B., boerenarbeider, wonende te Haarlemermeer, appèl overtr. Rijkswegen- reglement, vrijgesproken. P. G., overwegwachter b. d. Ned. Spoor wegen, appèl overtr. Spoorwegwet, vonnis Kantonrechter bevestigd, TOERAUTO'S DOOR NOORDWIJK GEVRAAGD. Naar wij vernemen heeft het Gemeente bestuur van Noordwijk zich tot verschillen de endernemers hier te lande gewend en gewezen op de behoefte aan toerauto's gedurende het zomerseizoen, zooals deze nagenog eop alle buitenlandsche zomerver blijfplaatsen gevonden worden, en ook in ons land meer en meer in gebruik komen. Tot nog toe waren de slechte, smalle verkeerswegen een groot bezwaar om voor ontspanning dergelijke ondernemingen in deze streek te beginnen Deze toestand is inmiddels geheel anders geworden nu, in den afgeloopen herfst, de intercommunale weg Wassenaar-Katwijk-Ncordwijk-Noord- wijkerhout-Vogclenzang- geheel gereed is 'ckomen; deze streek (ongetwijfeld de mooi ste van Zuid-Holland) is door een aan alle eischen voldoende weg met Den Haag en Haarlem verbonden. De vele vreemdelingen, die te Noordwijk verblijven, missen de gelegenheid, om tegen redelijke prijzen, wal van het land tc zien en zich op andere wijze dan met tramlijnen te verplaatsen. Juist op mooie dagen zijn de tramlijnen zóó bezet, dat eon uilstapje door de lo geergasten voor genoegen niet ondernomen wordt. Voor de badplaats is het te betreuren, dat op het denkbeeld van het gemeentebestuur niet is ingegaan (op één uitzondering na, 'waarbij echter de gestelde voorwaarden 'n overwegend bezwaar vormden). Het is te hopen, dat het niet lang zal duren tot de badplaats Noordwijk een zoo danige attractiè niet langer bhoeft le missen. Een zeer voor de hand liggende verbin ding per autocar, zcu reeds zijn een toer naar Warmond, waar het prachtige Kager- m.eer een zldzaam genot aan vreemdelin gen kan verschaffen, indien men daar ter plaatse met een flinke motorboot, in ver» binding met den autodienst, een rondvaart over de Kagerplassen organiseert. Een auto in een plantsoen. Omstreeks 8 uur Woensdagavond kwam een vrachtauto, beladen met melkbussen vanaf het terrein achter de Middelbaar Technische school aan den Kleverparkweg te Haarlem naar de Sartpccrterstraat gere den, Wegens de onvoldoende verlichting an den weg daar ter plaatse reed de uto pardoes in het grasperk en kon niet erder tot staan gebracht worden, voordat 'e geheele wagen in den door den regen 'rassig geworden bodem, verzakt was. De melkbussen moesten afgeladen wor den en ten slotte slaagde men er in mc' behulp van een anderen auto, het gevaarte weer op den weg te krijgen. Een weinig meer verlichting op de be wuste plek zou geen overdaad zijn. Het ligt op den weg, nu over heel de wereld men zich beijvert, „per festeggiare il sovvenire d'un grand'uomo'", de scheppin gen van den Gróotèn nreusch Beethoven tot klinkend leven te wekken, ook een koor als als onze Haarlemsche Chr. Oratoriumereeni- ging zich niet onbetuigd moc'it laten. Wat viel er voor deze vereenigng te kiezen? De negende symphonie is nog niet lang geleden uitgevoerd, zij 't dan onder Nico Gerharz. Het oratorium „Christus am Olberge" mocht als middel, om uiting te geven aan de ver eering voor het genie, niet iri aanmerking komen. Het prachtig verleden der C. O. V. en haar devies „het hoogste alleen zij ons genoeg", leidde als vanzelf tot de keuze der Missa Solemnis. Als vrij hoorden, hoe het plan, dit werk tot uitvoering te brongen, vasten vorm ging aannemen, is ons de vreugde om dit prij zenswaardig streven vergald door de herin nering aan vroegere uilvoeringen elders, waar de enorme, ja de onoverkomelijke moeilijk heden die Beethoven hier opeenhoopt voor de menschelijke stem, ons steedst een belet sel zijn geweest, van het gigantische werk ii) zulk een uitvoering de rechte vreugde weg te dragen. Alleen de uitvoering door het onvolprezen Amsterdamsche Toonkunst- koor, tot die twijfellooze zekerheid gebracht en aangevoerd c'oor een heroïsche natuur als Willem Mengelberg, is niet al te zeer bene den onze verwachtingen gebleven, al zijn de momenten, dat de schoonheden der parti tuur ons ook hier rechtstreeks tot het hart gingen, spoedig geleld. koop ib niet olkjd duurkoop want Ster labnK is door honderdduizenden rookers erkend als (e zijn dan andere tabak uan deozelfden prus. ■ri volgt dus aal goede ■■ri uoorbeeld en rookt RÖOIVTOBAK ROOBt'STc IMEODOSUb NIEME.UEÖ J vond, betranten we ons zelf op het maken van aantrekeningen bij de noten. Een mo ment vroeger, bij het „non crit finis", kwa men daar niet krabbelend, de woorden voor den dag, die Henriette Sonntag sprak als zij bij haar pogen om haar partij ie zien ver anderd, bij Beethoven herhaald schipbreuk leed: Namen weiter!" qtri'cn wir uns denn in Gottes Louis v. Tulder, Gelukkig hebben wij gisteren ook de mo menten van ontroering gekend Zij lagen in het „Benrdictus". Willem Knikker speelde ongekend de solo, die ons voerde tot de ver stillende vreugle van het middendeel uit het vioolconcert. En niet enkel het solokwartet, ook het koor had hier bereikt de sfeer van „Erdentriicktheit" die ook somwijlen het or kest tot hel allerbeste drong wat het kon geven (denk aan de verstervende klank bij het „et sepulius est" uit het Credo). En met dankbaarheid zullen we ons herinneren het oogenblik, waar in het „Dona nobis pacem" het koor, aan wiens zeer groote toe wijding wij nog nooit een oogenblik hebben getwijfeld, ons ook bracht „de mensch"- Beethoven en ons tot in het diepst van ons eigen-ik ontroerde. De verwerping van het tractaat Nederland België; de eerste indrukken. Minister van Karnebeek vraagt ontheffing uit zijn functie; hij gaat evenwel niet heen, voordat zijn opvolger zal zijn benoemd. De Tweede Kamer zette gisteren de be handeling van het wetsontwerp inzake de Naamlooze Vennootschappen voort. De noodlottige gasvergiftiging te Gronin gen; begrafenis der drie jeugdige slacht offers. Het congres der vereeniging van Raden van Arbeid is gisteren gehouden; besprekin gen over het voor-ontwerp Ziektewet; so ciale verzekering. Meeningen omtrent de malaise in de Maas- tiichtsche industrie. De algsmoece staking te Sjanghai afgelast. Nanking werd bij verrassing ingenomen. Een aantal Amerikanen door het vnur der Kantonr.eezen gedood. Zmd-Slavië is voornemens een nota te richten aan bevriende mogendheden om trent de militaire toebereidselen van Italië. De eventueele terugkeer van den ex-kel- zer in Duitschland. Barometerstand 9 uur v.m.: 742. Achteruit, Licht op. De lantaarns moeten morge» worden opgestoken om 6.51. Wt», George Robert. In de oogenblikken dat boven de sterren reikende fantasie van Beethoven ons slechts kon bewegen tot een deemoedvol opblikken naar boven, was het toch altijd het pracht volle instrumentaal en vocaal ensemble, dat onder Mengelberg's virile leiding nog steels bij benadering deze schoonheid realiseerde. Ook aan deze onvermoeiden gold het devies „het hoogste alleen zij ons genoeg". Is het mijn schuld, dat de uitvoering door de C. O. V. en haar directeur George Robert mij leidde tot deze beschouwing? Natuurlijk lagen ook thans de plaatsen, die voor den doorsnee-hoorder, allicht tot hun eigen bevreemding, tot een cru:: critico- rum werden, in het Gloria en in het Credo. Theodora Versteegh. Na de inzinking in dc groote fuga „in gloria dei patris", die een oogenblk (bij den inzet der fagot en 1 solokwartet) rngstwekkend dreigende wolken deed samenpakken, mocht het onnoemlijk zware slotdeel ons werken als een verademing. Natuurlijk bleef ook thans weer de passage voor de sopranen a ais b a gis a g enz) die alleen in een méér-dan-vierstemmige zetting zou zijn uit te voeren, een heel eind beno den de regionen, waar Beethoven's adelaars vlucht ons wilde voeren, Om dezelfde re den kon de tekstherhaling aan 't slot ons meer „leidvoll' dan „freudvoll" stemmen. Ook daar, waar in het Credo het simpel partituurlezcn bij het „et vitam venturi sae- culi" ons rechtstreeks vermag te voeren naar het oord waar Beethoven zijn inspiratie Jacq. Caro. Het kwartet van solisten (Mia Peltenburg, Theodora Versteegh, Louis van Tulder, Jac. Caro) volbracht zijn bovenmenschelijk-moei- lijke taak naar beliooren en zoo wij ditmaal aan Louis van Tulder den eercpalm toeken nen zal men dit stellig billijken. Bij hem waren intentie en uitvoering in schoon even wicht cn bij inspireerde ook veelszins den leider, het koor en de solisten te geven aan het groote doel waarvoor men hier was saamgekomen. G. J. K. NAT. CHR. GEUFELOVTHOUDSRS VEREENIGING. Ter gelegenheid van het 40-ja- g bestaan van deze vereeniging wo-dt in „Het Blauwe Kruis", O. Groenmarkt 20, een bazar ge houden op 31 Maart, 1 p 2 April. JHP. MR. J. XV. G. BGRVEL VAN HOC ELANDEN 53 JAAR DOCTOR. De senaat van de I.eidsche Universiteit heeft gisteren zijn g-lukwenschen aangebo den aan jhr. mr, J. W. G. Boreel van Home landen, oud-burgrmeester van Haariem, die cisteren 59 jrar geleden aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de Rechtsweten schap werd bevorderd, meldt de „O. H. Courant". EEN CHRISTELIJK BLAD. Binnenkort zal, naar gemeld wordt, een christelijk blad ve-schijnen, getiteld de Ken- nemer Duinstreek. Dit blad zal tweemaa. per week verschijnen. 26 Maart e.s'. ver schijnt een proefnummer, terwijl van 1 April af 'de officiëele uilgavc begint. Het blad beoogt te voorzien in de behoefte om hier in deze streek te hebben een eigen Christe lijk orgaan. R. K. HANDELSREIZIGERSVEREENIGINC. Hedenavond te 8 uur houdt de Ned. R. K. Ve~eeniging van Hand lsreizigers, afdeeling Haarlem, een vergadering in café Brink- mann, Groote Markt. Pet onderwerp: Oud en'Niuw Rome met lichtbeelden wordt behand'ld door don heer Lucassen B.B. St. Christoffel te Utrecht. De lezing begint om 834 uur. AFSTAND RECHT VAN VOORTDURENDE ERFPACHT. Curatoren in het faillissement van C. M. W. van Emmerik hebben medegedeeld afstand te willen doen van de overeenkomst tot het verkrijgen van bet recht van voort durende erfpacht, door Van Emmerik voor noemd, op het percel grond gelegen aan de Leidschevaart, hoek Van Oosten de B uynslraat. Onder mededeeling dat de krachtens art. 4. 1. der A.lgemeene Voorwaarden, (vast gesteld bij besluit v n 22 October 1919 voor deze erfpachtsuitgiffe gestorte waarborgsom ad 895.56 alsdan aan de gemeente ver valt, stellen B. en W. voor aan het verrok van curatoren tc voldoen door intrekking van het besluit d.d, 23 September 1925. Naar waarnemingen ia den morgen van 25 Maart. Hoogste baraomterstand 766.5, Haparanda. Laagste barometerstand 724.5, Blackton. Verwachting: Krachtige, tot matige Z-O. tot Z.W. wind, berokken tot zwaar be wolkt met regen, later opklarend. Aanvan kelijk weinig verandering in temperatuur. Later iets kouder. Geboren: 24 Maart. z. van E. de Ridder— v Heek; 22 Maart. z. van E. M. C. Vink— I.eerknegt; 24 Maart, d. van T. Krab Jonkhof; 25 Maart. z. van J. M. Vringdc Lange; 25 Maart, d. van A. E. Andringa- v. d. Walle. Overleden: 23 Maart. L. A. de Jonge, 36 jaar, N. van der Laanstraat: 25 Maart, J. de WeersGerrifs, 44 jaar. Kamperlaan; 24 Maart, C. Stevenhagen, 79 jaar, Jansstr. NEDERL. ARB. REISVEREENIGING „DE NATUURVRIENDEN". Voor het a.s. zomer-programma zijn ook reeds vele plaatselijke excursies vastgesteld o.a.: 27 Maart bezoek Frans Halsmuseum; 10 April bezoek Hoenderpark „Dc Cru- quius", Heemstede; 11 April ve-gadcring met lichtbeeld er,; Hoogtoer Zwitserland; 24 April fietstocht naar de Bo'Ienvelden; 30 Anril Bez°ek sterrenwacht te I eiden; 22 Mei Bezoek Hoogovenbedrijf tc Velsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1