In en om Haarlem. Een station te Heemstede? 3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 25 Maart 1927 Qe O. L. Vrouwekerfc v, te Heemstede. De nieuwe R.-K. Kerk te Heemstede. Architect is de heer Jos. Cuypers. den de kinderen werden uitbesteed m net INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Interieur, der R.-K» Kerk jtë Heeaisiede. HOCKEY. Noord-Hollandsche Hockeybond VOETBAL Mgr. Dr. Nolens. Dc. De beer E. Reynders te Hoofddorp (Haarlemmer meer) heeft met twee jachthonden drie bunzings gevangen. Een zeldzame praestatiel BOKSEN. RECHTZAKEN, De oneerlijke notaris uit Capelle a. d. UseL De verduistering bij de Centrale Suiker Mij. te Amsterdam. BINNENLANDSCH NIEUWS. Dubbelrangen in het leger. RADIO-NIEUWS. Oost en West thans met het moederland verbonden. *A4< «sv>- Heden wordt de nieuwe kerk, toegewijd aan O. L. Vrouw Hemelvaart, aan het Val-' kenburgerplein te Heemstede, ingezegend. Er is dus reden hierover wat te ver-] tellen. En dan zouden wij ons allereerst kun nen verheugen over den geweldigen bloei dien het katholieke leven in onze omgeving meemaakt. Heeft niet iemand gezegd dat de welvaart van een streek zich manifesteert in het aantal en de qualiteit van de voor die j gemeenschap gestichte bouwwerken? Welnu, als dit waar is en er is geen reden om er aan te twijfelen dan beleeft de katho- j lieke gemeenschap in onze ruime omgeving, een gulden tijd. Hoeveel R.K. scholen zijn er in de laatste tien jaren in Haarlem en omliggende gemeenten opgericht? Hoeveel patronaatsgebouwen? Mogen wij ook het seminarie „Hageveld" in Heemstede niet als symbool van gedijend godsdienstig leven noemen? Maakten wij in de allerlaatste maanden geen melding van wijding of inze gening van nieuwe, vernieuwde of ver- groote R.K. kerken te Noordwijk, De Zilk, twee te Hillegom en nog meerdere? Werd, om dicht bij Haarlem te blijven, in de laatste jaren niet de kerk aan de Amsterdam straat aanmerkelijk vernieuwd en ver fraaid; een nieuwe R.K. kerk gesticht met scholen aan den Rijksstraatweg te Scho ten; een nieuwe kerk te Bentveld ge bouwd? Wij zijn onvolledig in onze op somming, maar zij is voldoende om onze stelling^ te staven, dat ten behoeve van de R.K. gemeenschap vele groote bouwwerken verrijzen en dit deze streek tot eere strekt en tot zielenheil. lijken met dien in onze beroemdste kathe dralen. In overleg met Pastoor Nieuwenhuis en den Bouwmeester heeft onze bekende stadgenoot K. Trautwein het glas-in-lood ontworpen en uitgevoerd. Deze ramen geven met hunne fijne klem- harmonie een zonnigen, maar vooral voor namen indruk. Als prototypen zijn in de ramen van het priesterkoor Mozes met de koperen slang en Melchisedech offerend, voorgesteld, ter wijl de ramen in het scbip der kerk ons de symbolen uit de litanie van Maria toonen. De schoone Mariafiguur in het groote zangkoorvenster in smeekende houding (Pa trones der kerk) is als domiueerende fi guur door de geheele kerk zichtbaar. Vooral in deze gebrandschilderde ramen heeft Trautwein ons wederom zijn artis tiek werk getoond. Mochten wij in den aanhef van dit op stel, wijzen op den mooien bloei van het katholieke leven in onze omgeving, een telkens frappeerend feit is ook de vrijge vigheid van ons katholieke volk voor de verfraaiing van de Godshuizen. Het zijn, ook in onzen tijd, nog evenals in de mid deleeuwen, niet alleen bouwwerken ge bouwd voor de geloovigen, maar ook gebouwd door de geloovigen. Opvallend zijn de vele en fraaie ca- deaux, die de nieuwe kerk alreeds ont ving. De bouwheer slaagde .er al direct in het definitieve hoofdaltaar te kunnen plaatsen, dus geen altaar dat later door een ander moet worden vervangen. Het Hoogaltaar is van kostbare marmer soorten opgebouwd en geleverd door de N. V. Troupin's Steenhouwerij te Haarlem. Het is versierd met koper-drijfwerk. Het tabernakel en de beide retables Ook de schoonheïdseischen worden niet vergeten bij de stichting van deze open bare gebouwen. Getuige de critiek, die zich met genoegen op de ontwerpers en de uitvoering er van werpt en de in het al gemeen gunstige cijfers, waarmede architec ten en uitvoerders uit het onderzoek ko men. Met vertrouwen mag ook worden tege moet gezien wat de critici over de O. L. Vrouwekerk van Heemstede te bedillen hebben. Maar al moge de critiek van kies keurige aesthetici haar groote waarde heb ben, van even groot gewicht is wat het nuchter leekenoordeel, wat de stem der massa over een bouwwerk te zeggen heeft. Niet zelden is deze vox populi de juiste, omdat zij geuit wordt zonder bijbedoelingen en zonder napraterij van boekenwijsheid. Wij aarzelen niet het bouwwerk van Jos. Cuypers, die daarbij innig samenwerkte met den Zeereerw. heer Pastoor der pa rochie, P. J. Nieuwenhuis, een sieraad voor de landelijke omgeving van het Vaikemur- gerplein tc noemen en een gelukkige op lossing van het kerkbouwvraagstuk. Het is hier gelukt een centraalbouw te maken, die niet de kostbaarheid heeft van een koepel te zijn, maar er wel de voor- deelen van heeft omdat door de groote open middenruimte, heel wat vaste zit plaatsen zijn verkregen met ruim uit zicht op de altaren. De uitbouw naar de vier windstreken heeft aan de kerk den kruisvorm gegeven, die het nieuwe gebouw ook van buiten als een Roomsch-Katholiek typeeren. Een bouwwerk met karakter dus. Met de ruimte is gewoekerd, want op een terrein van 48 meter lang en 32 meter breed is men er in geslaagd niet minder dan 900 zitplaatsen te verkrijgen met mid denpaden van 2.20 meter breed en zijpa den van 1.50 meter. In den geest van on zen tijd is alle ijdele versiering vermeden en de strenge lijnen van het bouwwerk, waarin de kleurige steen een weldadige, maar niet verstrooiende afwisseling geeft, concentreeren t de gedachten naar het hoofdaltaar, dat daar. voor den toeschou wer, achter in de kerk vooral, den indruk maakt van op een calvarieberg te zijn op gericht. De mysterieuse donkere achter grond van de gemetselde altaarnissen ver sterkt daarbij in hooge mate de gedachte aan den kruisdood op den Goeden Vrijdag, toen om 3 uur de zon verbleekte en de wereld in duisternis was gehuld. In de middenruimte is een glorieuze lichtval door de fraaie gekleurde vensters. Met de beschikbare middelen heeft de heer Trautwein uit Haarlem een glasversiering gegeven, die, bi) de te betrachten sober heid, een der mooiste uit onze omgeving moet zijn. Stemmingsvol is vooral de Cal- variekapel, rechts van den ingang. Wie een bijzonderen indruk wil ondergaan moet niet verzuimen hier den kleureninval te verge- vormen te zamen een voorstelling van het laatste Avondmaal, terwijl in de Altaar- Tombe een langwerpig achtkantig paneel, eveneens in gedreven koper de voorstel ling is aangebracht van het al-oude Ro- meinsche Christus-symbool „de Visch met Broodkorf en Wijnkruik", welk symbool dooi de christenen der eerste eenwen in de Katacomben werd wrd gebezigd. In het inwendige der kerk valt, zooals reeds werd opgemerkt, de centrale ruimte op, waardoor van alle zijden een vrije blik op de vijf altaren, reeds thans alle vijf aanwezig, is behouden. De kleine altaren aan de uiterste linker en rechterzijde, ter eere van den H. An- tonius en de H. Theresia van het Kindje Jezus, zijn eveneens in marmer met ge dreven koper vervaardigd. Van het eerste zijn tombe en bovenbouw versierd met ornamentale motieven: de Lelie (kuischheid), de distel (armoede en 't viooltje (nederigheid), hiermede de kloostergeloften verzinnebeeldend. Het altaar voor de H. Theresia v. Jezus is versierd met roos motieven, gedachtig aan de beloften van de Heilige „Ik zal een rozenregen doen neerdalen uit den Hemel". In de altaar-tombe is een gddreven paneel waarin het door de Kleine Heilige gekozen Wapen is aangebracht. Al het koperdrijf werk is in lichte bronskleur gehouden. De uitvoering is met kunstzin geschied, en ge tuigt van een vaardige hand. Het is ontworpen en uitgevoerd in de Edelsmederij van W. Thijssen te Haarlem en zal ongetwijfeld den goeden naam dezer kunstwerkplaats hoog houden. En niet alleen het hoofdaltaar is in zijn definitieven vorm gereed, de nieuwe pas toor was ook zoo gelukkig reeds als cadeau te ontvangen, vele versieringen, de Com muniebank, een Kruisweg in terra cotta beeldhouwwerk, een fraaie doopvont en dezen zomer zal nog een beeld van bet H. Hart arriveeren van den kunstenaar Sprenkels uit Rotterdam. Duizenden en tien duizenden guldens worden door onze ka tholieken voor allerlei instellingen en goede werken geofferd. Wij herhalen dat in een streek, waar zooveel offervaardigheid heerscht het Geloof nog leeft en wij gerust de naaste toekomst mogen tegemoet zien. De geheele kerk is inwendig opgetrokken in Friesche genuance irden steen, hier en daar verlevendigd op de hoofdlijnen met gekleurde steenen. De pijlers zijn van waal klinkers. Het achterschip is met hout afge werkt en geheel gebeitst en gelakt. Het plafond in het midden is gestucadoord. Er is een tegelvloer gelegd met onder de ban ken planken. Wij zouden nu nog een opsomming kun nen geven van de practische indeeling der ruimten; hoe overal, ook in pastorie en sa cristie, gewoekerd ic met de ruimte, maar dat zou te dor worden en niemand zou' dat t onthouSen. Ooit zou nïeman'tf 3eze bescbrij-Y de foren is 35.50 meter boog en natuurlijk ving als een Baedeker gebruiken bij het bezoek aan de kerk. Laten wij dus vol staan met bovenstaande gegevens, die slechts de pretentie hebben, onze geloofs- genooten op te wekken eens naar de nieu we kerk in Heemstede te gaan kijkem Zij behoeven daarvoor slechts op „de gele" te stappen en zich te laten rijden tot de voorlaatste halte in Heemstede. Zij zullen daar ook spoedig zien dat de nieuwe kerk ook door den niet te hoogen bouw zich harmonieus aansluit bij de landelijke om geving. Tenslotte de gebruikelijke vermelding van eenige namen en feiten. Architect is, zooals wij reeds mededeel den, de heer Js. Cuypers, aanneemster van het bouwwerk is de firma Thunnis- sen en van Sambeek te Heemstede; opzich ter was de heer W. van Berkel; uitvoerder de heer B. Driessen. Het is heden juist een jaar geleden 25 Maart 1926 dat de eerste spade in den grond werd ge stoken en dus met het werk werd begonnen; is^ er centrale verwarming gelegd in de kerk. De aanneemsom bedraagt f 190.000. Zoo verrijst in Heemstede het tweede R.K. openbare Bedehuis als een tastbaar bewijs van den bloei in dit mooie dorp, ook van het R.K. godsdienstig leven. Het bouwwerk zal voldoening geven aan zijn nieuwen pastoor, die er hard voor gewerkt heeft; ook aan zijn architect, die er in ge slaagd is een sieraad voor de omgeving te maken en een voorbeeld te stellen hoe voor niet al te veel geld een mooie kerk kan worden gebouwd, die aan strenge eischen voldoet, een kerk die van centraal bouw de voordeelen, maar niet de nadee- len de financieele heeft; een bouw werk, dat nu reeds eenige kunstwerkjes be vat, ibe den naam van hun uitvoerders eer aandoen. Wij verwachten dat de nieuwe kerk de pennen van de critici wel in be weging zal brengen, maar de critiek kan rustig worden afgewacht. Zal er een station Heemstede komen? De directie der Spoorwegen heeft een dergelijk voornemen nog niet openbaar gemaakt. In tegendeel op verschillende aanvragen en in formaties daaromtrent heeft zij immer ont kennend geantwoord. Maar toch zal zij er op den duur niet buiten kunnen tusschen Vogelenzang en Haarlem een nieuw station te maken. De streek ontwikkelt zich daar snel en de bewoners zijn niet alleen alle kapitaalkrachtig, maar ook bijna alle foren sen, zoodat zij veel van den trein gebruik maken. Wie nu in Aerdenhout woont of in Heem stede in den omtrek van de Zandvoortsche laan, en dat zijn er velen moet, als hij met den trein wil reizen, eerst naar het station Haarlem. Men gevoelt hoe lastig dat is. Dat wordt nog nijpender als straks de electrische treinen gaan rijden. Van dit ge makkelijke vervoermiddel zullen de bewo ners gaarne gebruik maken, doch heel wat passagiers zullen de spoorwegen moeten missen, omdat het station te ver weg is. Ze zoeken dan naar andere middelen van ver voer. Vooral voor locaal verkeer. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft de wenschelijkheid van zoo'n station natuur lijk ook ingezien. Voor de laatste maal schreef zij er over aan de directie der Spoorwegen, nu ongeveer een jaar geleden. Hierop is nog geen antwoord ingekomen. Maar verwacht mag worden, dat het nu niet meer teleurstellend zal zijn. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft ook een uitbreidingsplan ontworpen, waar een station geprojecteerd is. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat het er ook komen zal, maar wij veronderstellen wel dat bij het vaststellen van dit plan voe ling is gehouden met de Spoorwegen. Het station is gelegen aan de Zandvoortsche laan. Vlak bij den spooroverweg en aan de westzijde, dus den duinkant van de spoor baan. Al dadelijk heeft ook hier Heemstede de zaak frisch aangepakt en ontwierp vóór het station een magnifiek plein, tweemaal zoo groot en zoo breed als het Stationsplein in Haarlem. De naam van dat plan is, zooals op ons kaartje te zien is, Roemer Visscher- plein 15471620. De jaartallen geven aan het geboortejaar en jaar van overlijden van Roemer Visscher. Andere namen van daar ontworpen straten zijn Vondelkade 187 1679; Brederodelaan 1565—1618; Constantijn Huygenslaan 15961657; Tesselschadelaan 15941649. De Zandvoortsche laan is ont worpen op 28 meter breedte; de andere straten krijgen van 1014 meter breedte. Rond het ontworpen stationsplein is een rand van fraaie heerenhuizen ontworpen met open ruimtpn, die tot tuin worden in gericht, zoodat aan het fraaie aspect hier alle zorg is besteed. Het geheele terrein is reeds verkocht, zoodat verondersteld mag worden dat de exploitatie van dat terrein spoedig beginnen zal. Alhoewel de kooper wel gespeculeerd zal hebben op de mogelijkheid dat nabij de Zandvoortsche laan het verlangde station ko men zal, heeft de gemeente Heemstede uit drukkelijk bedongen bij den verkoop dat daarmede geen rekening mocht worden ge houden, Zij wilde daarmede doen uitkomen, dat zij zelf nog niet wist of het ontworpen station werkelijkheid zal worden. Iedereen zal echter wel overtuigd zijn, dat op den duur een station niet gemist kan worden en zelfs gclooven wij, dat de spoor wegen wel spoedig tot den bouw besluiten zullen. Wij vestigen nog even de aandacht op de mooie bebouwing, die Heemstede ontworpen heeft en die prachtig aansluit op de bebou wing op Bloemendaalsch grondgebied. No. 157 op onze teekening is een waterpartij, door de Houtvaart gevormd. Men lette er eens op hoe aardig dit vijvertje het hier doet! gezinsleven, en de ouden van dagen door het in werking treden der Ouderdomswet, was zeer weinig in getal, hun toevlucht tot het Armbestuur zoude nemen. Nog kort geleden werd de Directeurstitel afgeschaft en was een administrateur vol doende, terwijl nu in enkele jaren al groote uitgaven zijn gedaan voor verbetering en nu als eindresultaat f 110.000 wordt besteed voor verandering. Wellicht zal evenals aan de Gemeenterei niging aanstonds blijken, dat ook hier den Directeurstitel weder hersteld moet worden, hetgeen daar bleek? een misverstand te zijn geweest, aldus de betrokken Wethouder. Ware het niet beter geweest dit geheele oude complex op te ruimen en dezen kost bare grond voor andere doeleinden te beste den, en door verbouw van de ruïne aan de Raamgracht dat voor het Armbestuur be- scl ikbazr te stellen, dan nu zulk een som te gaan besteden voor een complex afbraak? M.H. de Redacteur, bij de ontstemming onzer buren over de annexatie gaf U te ken nen dat ons Gemeentebestuur alles in het werk zou stellen, om door een zuinig be heer, het vertrouwen te winnen van hen die istraks groot Haarlem zullen bewonen. Wel- ■nu als dit nu een eerste daad is na het be kend worden van het Kamerbesluit, dan betwijfel ik of dit nu bijzonder geschikt is om de onteveredenen, tevreden te stellen. Misschien echter, dat waar de eerstvol gende Raadsvergadering toch een besluit herroepen zal worden, dat dan tevens deze (Voor den inbond van deze rnbriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) PASTOOR VERBRAAK. Den 24en Maart 1835 is Pastoor Verbraak te Rotterdam geboren. Het mag zeer zeker gelden als een bewijs van piëteit jegens de zen hoogst verdienstelijken Aalmoelzenicr van ons leger in Nederlandsch-Indië, indien d t zelf gaan doen wanneer alleen voor ge- e. ós chap f 38000 wordt besteed buiten het rbeidsloon van pl.m. 10 man welke daar voor noodig zullen zijn. Mijn oordeel in deze is, dat voor dit werk uit te besteden, onze gemeente heel wat voordeeliger zou zijn uit geweest dan nu. Jammer genoeg had de deskundige op dit gebied heel weinig bijval en werd dit voorstel met 2 of 3 stemmen te gen tot schade van onze financiën er door gehaald. Een tweede voorstel tot bijdrage van zaken er bij ongedaan gemaakt kunnen wor den en eerst eens bestudeerd wordt of het uitbesteden van baggerwerk niet voordee liger zal blijken dan dit nu in eigen beheer te gaan doen, en voor het Stads Armen- en Ziekenhuis, voor dat geld niet een geheel nieuw gebouw kan verkregen worden. U dankend voor de plaatsruimte, G. A. zijn verjaardag voor ons de aanleiding is omf 50.000 voor den verbouw van het Stads- het liefdewerk te seunen, dat zijn naam Armen- en Ziekenhuis, ondervond even- draagt en dat beoogt onzen Hollandschen ee is weinig tegenstand. Het ging dan ook soldaat in Nederlandsch Indië van goede lec tuur te voorzien. Door de ijverige medewerkers van het liefdewerk „Pastoor Verbraak" worden thans wekelijks of iedere 14 dagen 85 zendingen, te samen bevattende 150 couranten en tijdschriften, waaronder we vermelden het dankbaar 25 gratis abonnementen van „Het Schild", naar de verschillende garnizoe nen in Indië verzonden. Sinds October 1926 zijn 10 flinke zendingen van goed gebonden boeken en illutraties naar Indië vertrokken, twee liggen er op het oogenblik ter verzen ding gereed. Mijn trouwe medewerker Br. Januarius heeft de handen vol met de sorteering van den voorraad boeken en illustraties nog in ons magazijn aanwezig, maar helaas, wij kunnen den boekbinder niet de handen vol werk geven uit gebrek aan contanaen. Wie helpt ons nog wat? Aalmoezenier J. J. J. Noordman, Noorderbeekdwarssr. 202, Den Haag. Giro: 29342. P.S. Reedsingekomen: gift F. J. H. E. 25. M. de Redacteur, Zoo als door U dezer dagen werd gemeld, zal op de eerstvolgende gemeenteraadszitting een voorstel worden gedaan tot intrekking van een besluit, ter zake de school aan de Prins Hendrikstraat. U voegt daaraan toe, dat dergelijke voor stellen toch wel beter bestudeerd mogen worden, alvorens den kans te beloopen op een fiasco, zooals nu gebleken is. Mijn inziens zijn er in de laatste vergadering nog enkele voorstellen aangenomen, waarvan het grootste deel der raadsleden niet van doordrongen schijnt geweest te zijn. Daar is onder meer 1 38.000 gevoteerd voor het aanschaffen van een motorboot met 2 bakken, benoodigd voor het uitdiepen van de Leid- j sche Vaart. j Wanneer men nu even indenkt dat het uitbaggeren der Delft, verleden jaar is besteed geworden, vanaf Santpoort tot aan de Leid- sche Vaart en dit door bijdrage der buiten- gemeenten gezamenlijk gekost heeft even If20.000 dan vraag ik mij af, wat moet dat laan onze gemeente gaan kosten wanneer zij maar om f 50.000 want het Armbestuur be schikt uit zekere fondsen nog over f 60.000 zoodat dat grapje gaat kosten f 110.000, voor den verbouw van een complex hetwelk voor de oorlogsjaren al afgekeurd werd en w -rvoor een geheel nieuw gebouw zou ver- r ze i met directeurswoning incluis begroot op i 70.000, ris ik mij goed herinner. Later bleek het niet meer noodig omre- Algemeene Vergadering. De Noord-Hollandsche Hockeybond hield Dinsdagavond onder presidentschap van den heer A. Broese van Groenou haar jaar- lij ksche algemeene vergadering ter sluiting van het seizoen en wel in het gebouw der A. M. V. J. Amsterdam. Om ruim 8 uur opende de praeses de ver gadering. Hij bedankte Concordia voor de groote gastvrijheid aan den bond bewezen Altijd staan clubgebouw en sportveld ter beschikking van den bond. Nadat de notulen van den secretaris goed gekeurd waren, kwam de bespreking van de hockeydag aan de orde. De hockeydag vindt plaats op 2den Paasch- dag en wel te Heemstede op de M.H.C.- velden. Een bestuursvoorstel om 10 elftallen uit te noodigen werd aangenomen. Behalve M.H.C. 3, H.B.S., Bloemendaal 3, Jongens- gilde, Concordia, Kameleon en Hilversum 3 zullen nu worden uitgenoodigd de Kraaien (Zaandam), A. V. 1923 (Amsterdam), T.A. M.O.S. (Amsterdam) en Saxenburg (Haar lem). Een voorstel van den heer de Clerq (Bloemendaal) om ook H.O.C. 3 en T.O.G. O. 3 en Haagsch Lyceum 2 eveneens uit te noodigen werd verworpen. Er werd echter besloten, dat indien ver- eenigingen bedanken, alsnog een of meer Haagsche clubs zullen worden verzocht deel te nemen. De concept-statuten en het concept- huishoudelijk-reglement zullen in de maand April aan de secretarissen ter beoordeeling worden toegezonden. Bij de rondvraag werd er van verschillende zijde den nadruk opgelegd, de opgave der elf tallen consciëntieus op te vatten. Verder zal het bezwaar van op Zaterdag spelen in Bus- sum en omgekeerd, door het bestuur nog eens goed onder de oogen worden gezien. Daarna sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering. STEDENWEDSTRIJD. BussumHaarlem. Op Zaterdagmiddag zal onder leiding van den heer Mulder, beide steden de in Januari uitgestelde wedstrijd spelen. Het Haarlemsche elftal werd als volgt samengesteld Vunderink (M.H.C.) v. Kempen (M.H.C.), Hagemeijer (Bloemen daal) Pot (M.H.C.), de Hart (H.B.S.) D. Brand (M.H.C.) Westerman, Hoppe (beide H.B.S.), Schmid (M.H.C.), de Clercq, J. de Visser (beide Bloemendaal). Reserves zijn Klikhamer (M.H.C.), Snip (Jongensgilde), v. Ommeren (H.B.S.), Reusz (M.H.C.). Opgemerkt dient te worden, dat Visker, Mulder en Corbelisse niet beschikbaar waren. Komt Haarlem, dat in wit shirt en zwarte broek speelt, volledig uit dan maken onze stadgenooten een goede kans op de over winning. WEDSTRIJD PROEFELFTALLEN. Naar de Sportkroniek meldt zal Zondag a,s. op het Sparta-terrein een proefwed- strijd plaats vinden tusschen 2 elftallen, deels bestaande uit bekende internationals, deels uit veelbelovende krachten. De samen stelling is als volgt: Elftal A: Van der Meulen, H. F. C.; Dénis en Vermetten, H. B. S.; Van Nus, Voor waarts; Van Twist, D. F. C.; Schreurs, Roer mond; Knape, Neptunus; Kiichlin, H. B. S.; Lungen, A. F. C.; Snooy, V. V. A.; Helder man, Hilversum. Elftal B; Thyssen, Stormvogels; v. d. Morgen, 26 Maart, herdenkt Mgr. Nolens, zijn veertigjarig priesterfeest. Wegens den vastentijd heeft de jubilaris zich aan alle huldiging onttrokken en zal het feest eerst na Paschen worden gevierd. Toch willen wij dezen dag niet voorbij laten gaan zonder te wijzen op het groote goed, dat Katholiek Nederland in dezen eminenten Staatsman bezit. Onze Neder- landsche R. K. Staatspartij, zooals zij zich tot een machtige eenheid ontwikkeld heeft, wordt door alle rechtzinnige Katholieken van heel dc wereld een benijdenswaardige organisatie genoemd, zoodra zij de geschie denis en het wezen onzer partij bestudeeren. En wie de beteekenis van zulk een partij op juiste waarde wil schatten, die moet zijn oor maar eens bij tegenstanders te luisteren leggen, om te begrijpen welk een machti gen invloed de Nederlandsche Katholieken als staatsburgers uitoefenen juist door hun céne partij. De groei tot die eenheid en het verkrij gen van dien invloed hebben wij niet het minst aan onze leiding te danken. In de ge schiedenis van de R. K. Staatspartij zullen altijd twee namen achter elkaar genoemd worden: Schaepman en Nolens; Schaep- man, de emancitator, Nolens, de bekrachti ger, de uitbouwer, de man, die met wijs en voorzichtig beleid de jonge partij, de wor dende Katholieke Staatkunde, door stormen en gevaren heen heeft geleid tot de krach tige positie, welke zij thans inneemt. Tegenover dezen priester-staatsman past aan Katholiek Nederland dankt Onze hulde moge later volgen; morgen kunnen wij dén jubilaris gedenken op de allerbeste wijzi zooals Christenen dat kunnen in een gebei Geest, Sparta; Admiraal, P. E. C.; Den Dol- der, 't Gooi; Huizinga, Hilversum; Krom R. C. H.; Elfring, Alcmaria; Bakhuis, Z. A. C.; Smeets, H. B. S.; Reitsma, Helder; We ber, Sparta. Bij de Maandagavond plaats gehad heb bende invitatie wedstrijd. Uitgeschreven door A. A. C. „Hercules" te Amsterdam, wist de heer G. Haak van de Haar- sche Krachtsport-Vereeniging „Haarlem" beslag te leggen op een prachtig verzilver den beker als Iste prijs in de afdeeling Bautamgewicht. Daar het de eerste wed strijd is, die de heer Haak meemaakte, is dit zeker een mooie prestatie. PING-PONG-TOURNOOI TE HAARLEM. Op Zaterdag 2 April wordt in Gebouw Olympia, Kinderhuissingel, 's avonds te half 8 een ping-pong-tournooi gehouden. Haarlemsche tafeltennissers kunnen daar hun krachten meten. Inschrijvingen te richten aan hef Sport- huis Haarlem, Gr. Houtstraat 123, waar tevens nadere inlichtingen kunnen worde» bekomen. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den gewezen notaris van Capelle a. d. IJsel, den 44-jari- gen J. C. de J., thans gedetineerd, die terecht heeft gestaan ter zake van verschil lende verduisteringen tot een totaal bedrag van ongeveer 35.000, dat hem uit hoofde van zijn ambt was toevertrouwd. Hij werd veroordeeld tot een jaar en negen maan den gevangenisstraf, met aftrek van pre ventieve hechtenis. De eiscb was twee jaar. Voor het Amsterdamschc Gerechtshof werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen een 29-jarigen kantoorbediende van de Centrale Suiker Mi)., verdacht van ver duistering van 70.299.76 ten nadeele van genoemde Mij. De procureur-generaal van 't Hof eischte bevestiging van het vonnis der buitenge wone rechtbank, zijnde een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van 8 maan den preventieve hechtenis. Tegen een anderen 26-jarigen bediende van dezelfde Mij. eischte de procureur- generaal ter zake van heling (het uit winst bejag vervoeren van resp. 20.000 en 10.000) eveneens bevestiging van het vonnis der buitengewone rechtbank, zijnd» een gevangenisstraf van één jaar. Naar de „Msb." verneemt, zijn thans bij Kon. besl. dubbelrangen zonder dat daar aan financiëele gevolgen voor het Rijk ver bonden zijn bij het leger ingesteld. Als gevolg daavan zijn op heden reeds ia verband met het spoedig bereiken van de leeftijdsgrens benoemd tot majoor de kapi- teis J. J. Wittermans, van het le regiment, N. J. Sohallenberg van het 9e regiment, A. Captijn, van het 20e regiment infanterie en C. E W. baron van Voorst tot Voorst van het regiment grennadiers. Het Departement van Koloniën ontving telegrafisch bericht uit West-Indië, dat men daar de uitzendingen van het Philips' labo ratorium te Eindhoven op Vrijdag j.l. met groote geluidsterkte heeft ontvangen. Ge meld wordt nog, dat de helderheid zuiver heid en sterkte der Amerikaansche omroep- stations werden overtroffen en dat door den luidspreker elk woord prachtig verstaanbaar was en dat goede kamermuziek werd ver kregen. Er waren geen ladingsvcrgchiinseleq *moch luchtstaringcn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5