tffTÈFi s io-Omroep Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen. In de Fransche mijnindustrie dreigt een looncoriilict. Bijzondere politiemaatregelen in verband met de jongste relletjes te Berlijn. De algemecne staking te Sjanghai afgelast. Nanking ingenomen. Onder de Radio-berichten: De eventueele terugkeer van den ex- keizer in Duitschland. De Zuid-Slavische regeering zal een nota zenden aan bevriende en verbonden regeeringen omtrent militaire maatregelen in Italië. De toestand te Nanking. Een aantal Amerikanen door Kan- tonneezen gedood. aan «en met Tsjaag Tseen Tsjaag getroffen RINNENL.ANDSCH NIEUWS. Betrekkingen voor ontslagen militaire politie. Schooljeugd en politiek. UIT ONZE OOST. Een aanvaring tusschen de K X en K XII. Een gemoedelijk land Weziüiof de kinderen fder autoriteiten wet te .verstaan) eveneens bij het feest zijn geweest v. Zoojitjé Gut Pa, gaat mijnheer Amat nu look at weg XERK EN SCHOOL. ett godsvrucht. Onderweg had hij den Ro zenkrans en het Miserére. De Paaschtijd der R.K. Militairen en Matrozen in het Bisdom Haarlem. KUNST EN KENNIS. Boekbespreking. i i Loonconflict in de Fran sche mijnen. De vorige maand hebben de directies der steenkolenmijnen het voornemen te kennen gegeven om de loonen in de kolenbekkens te verlagen. Zij zijn van oordeel, dat er slechts een verlaging der kolenprijcen kan geschie den, wanneer tevoren de mijnwerkers in een loonsverlaging toestemmen. Aanvankelijk wilden de directies op 1 Maart j. L de loonschaal herzien. Tegenover de protesten der arbeiders werd dit tot 15 Ma"rt uitgesteld. Tegenover deze bedreiging heeft de federatie van de onder den grond werkende mijnarbeiders een vergadering bij een geroepen om over de gevolgen va® het ten uitvoer brengen van dit plan te bespreken. De mijnwerkers zijn onwrikbaar gekant tegen een loonsverlaging wanneer op 15 April de economische omstandigheden niet duidelijk ten gunste van zulk een verlaging zijn. Zij zijn van oordeel, dat een. verminde ring der kolenprijzen niet afhankelijk moet worden gemaakt van een loonsverlaging, en dat in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met de revalorisatie van den franc, het betere seizoen en het einde der Britsche staking. Hun standpunt is geen loonsver laging zonder een daarmede gepaard gaande verl .ging van de kosten van het levensonder houd. De bladen vreezen dat het tot een conflict Zal komen als de maatschappijen niet toege ven. Dc Gouverneur van Indo- China. Varenne, de gouverneur-generaal van Indo- Cfcina, wiens beleid tijdens de jongste inter pellatie in de Kamer over de „koloniale schandalen" ernstig werd aangevallen, heeft ter, de echtgenoote van den Atnerikaanschen vice-consul te Rome, te bezoeken. Verklaard wordt, dat Mellon met geenerlei regeerings- opdracht is belast. De V. S. en Mexico. De Vereenigde Staten hebben, naar de „Times"-correspondent te Washington meldt, aan de regeering van Mexico hun besluit meegedeeld, om een eind te maken aan de conventie tusschen beide landen no pens de voorkoming van smokkelarij en en kele andere onderwerpen, een optreden dat volgens den correspondent zonder overdrij ving een ultimatum kan worden genoemd. Deze conventie trad, voorzoover het de V. S. betrof, op 28 Maart 1926 in werking en zou een jaar van kracht blijven met nog 30 dagen verlenging, tenzij een van beide partijen het zou opzeggen. De kern der conventie is een bepaling, waarbij de regeering der V. S. aan de Mexicaansche regeering een verkla ring moet overleggen van alle goederen, die over de grens gaan. Indien later het embargo der V. S. op den uitvoer van wapens zou wor den opgeheven zou die verklaring óf niet kun nen worden gegeven, óf indien zij wèl zou worden gegeven, zou dit een krachtige steun vormen voor het regime-Calles voor het onderscheppen van wapenzendingen voor revolutionaire elementen. Het departement van buitenlandsche za ken der V.S. wenscht zich niet uit te laten over een mogelijke opheffing van dit em- barge. In het communiqué van bir.nenlandsche zaken over deze opzegging wordt aan het slot gezegd, dat de V.S. geen handelsverdrag met Mexico hebben en dat het niet raadzaam wordt geacht om een regeling te verlengen die in zekere omstandigheden de V.S. zou ZZTn-mjTTrrZijnp0V^te binden tot medewerking aan de naleving o a J erir*k jVas aanvf"kehjk op van wetten of besluiten nopens den invoer door.de schillende par- van goederen van allen aard in een ander t* rmmrvcy rt u 2? heeft genomen, het beschermd wordt legen de mogelijkheid van hem onmogelijk heeft gemaakt zijn program het k onderscheid leening, den 8en April reeds zal vertrekken. Varenne zou nog besprekingen met den mi nister van koloniën houden en één boot later gaan. De arbeidsvoorwaarden in de Ruhrmijnen. De arbitrale uitspraak nopens het loonta- rief en de regeling van den werktijd in de kolenmijnen van het Ruhrgebied is door dén rijksminister van arbeid bindend verklaard. De werktijd. Het rijkskabinet keurde met algemeene stemmen de wijzigingen der regeeringspar- tijen in de noodwet op den werktijd goed en zond het voorstel door naar den rijksraad. De relletjes te Berlijn. Te Berlijn is in verband met de jongste on geregeldheden de „erhöhte Alarmbereit- schaft" der politie afgekondigd. Sterke pa trouilles te paard, per auto en per rijwiel door kruisen de stad. Spoorwegongeluk in Zwitserland. Gisteravond is bij het binnenrijden van den tunnel bij Schuls in Zwitsedand de locomo tief van den van St. Moritz komenden snel trein tegen een geweldig rotsblok opgereden en gederailleerd. De machine werd tegen den tunnelwand in elkaar gedrukt, waardoor werd voorkomen, dat de trein in den afgrond stort te. De machinist en de stoker werden gedood, zes passagiers gewond, onder wie twee ern stig. Italië en Zuid-Slavie. In de Hongaarsche commissie van buitenl. De algemeene staking te Sjanghai is afgelast. In strijd met hetgeen aanvankelijk werd gemeld; heeft de consul-generaal der V.S. te Sjanghai niet deelgenomen aan de ge- dachtenwisseling met generaal Pai Tsjing Hsi, bevelhebber van het eerste nationalis tische leger. Blijkens een bericht uit Washington wordt dit niet uitgelegd als een aanwijzing van de ongeneigdheid der Amerikaansche regeering om met de facto autoriteiten te Sjanghai te maken te willen hebben. Er wordt integen deel in herinnering gebracht, dat Kellogg eenige weken geleden onderhandelingen heeft voorgesteld om Sjanghai uit de zone der vijandelijkheden uit te schakelen, doch dat de leiders van de elkaar beoorlogende groepen antwoord gaven. Dinsdag zijn naar de correspondent van de „Daily Telegraph" te Sjanghai meldt, alle buitenlanders, die op den Szetsjoeanweg en in Hongkew Park, ten N. der internatio nale nederzetting wonen, met een aantal auto's en vrachtauto's, onder toezicht van regeling. Het zich terugtrekken der troepen van Sjantoeng was een overhaaste terugtocht.. De bezetting van Nanking door de soldaten van Sjantoeng had zich gekenmerkt door tallooze daden, van mishandeling, plundering en wreedheid. In antwoord op dc schriftelijke vragen van het Kamerlid Krijger betreffende de inschrijving van ontslagen korporaal, en manschappen der politietroepen bij een bemiddelingsbureau, deelt de Minister van Oorlog mede, dat hij ter zake in overleg is getreden met zijn ambtgenoot van financiën, die geen bezwaar heeft tegen in schrijving, doch wel tegen gelijkstelling van deze mili tairen met de wachtgelders. De bij dat bu„ reau ingeschreven militairen der politie troepen, mogen derhalve worden voorge dragen voor en, althans voorloopig, tijdelijk werkzaam worden gesteld in betrekkingen, waarvoor geen geschikte wachtgelders be schikbaar zijn. Met betrekking tot het 16-tal militairen der politietroepen, die aanvanke lijk op 1 April 1927 den miliairen dienst zouden hebben moeten verlaten, wordt medegedeeld, dat het hun vergund is, om voorloopig in dienst te blijven, tot zij zoo veel diensttijd zullen hebben verkregen, dat zij althans aanspraak zullen hebben op een tijdelijk pensioen. De heer Frijda heeft als raadslid tot Burgemeester en Wethouders van Utrecht de volgende vragen gericht: lo. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat op verschillende lagere scholen, o-a. die op het Pieterskerkhof en die op het Schoolplein aan de leerlingen biljetten uitgedeeld zijn, inhoudende eene dringende opwekking tot 't bezoeken van de „protest- vergadering", welke op 16 Maart j.l. „tegen de aanslagen op het openbaar onderwijs te Utrecht" is gehouden? 2e, Is deze uitdeeling aan de school, kinderen in overeensteming met artikel 6 van het reglement openbare scholen 1924, met machtiging van Burgemeester en Wet houders geschied? 3o. Was het Burgemeester en Wethou ders van te voren bekend ,dat deze op wekking bovendien misleidend was, aan gezien de daar besproken maatregelen niet alleen het openbaar onderwijs betreffen, maar krachtens de Lager Onderwijswet 1920 even grooten invloed hebben op het bij zonder onderwijs? 4ci. Zijn Burgemeester en Wethouders niet van oordeel, dat het ongcwenscht is, kinderen in de gemeentepolitiek te betrek ken, zelfs in de onmiddellijk, aan de ver kiezingen voorafgaande dagen,, vooral in dien daarbij gebruik gemaakt 'wordt van in de 3e vraag bedoelde middelen? 5e. Indien de tweede vraag bevestigend beantwoord wordt, op welke gronden heb ben Burgemeester en Wethouders dan hunne machtiging verleend? 6e. Indien de tweede vraag ontkennend beantwoord wordt, welke maatregelen zijn burgemeester en Wethouders voornemens te treffen legen degenen, die bedoeld voor. schrift hebben overtreden en welke maat regelen zijn zij bereid te nemen, dat aan bedoelde bepaling stipt de hand gehouden wordt? .Omstreeks 7 uur Maandagavond vond in Straat Madoera een aanvaring plaats tus- scke? de* en dc Soerabaja werd assistentie gezonden, welke echter on- noodig bleek.^De booten keerden op eigen kracht naar Soerabaja terug, waar gedokt werd. De K. X bekwam lichte en de K. XII ernstige averij. De commandant van de zee macht heeft een commissie van onderzoek ingesteld. Ze zijn van de week vertrokken. De sloebers, die als eerste zending fcolo- Gevangenis-directeur Ja, jongen. Ik kan }ér ook niets aan doen. Zoontje Ik vind hem zoo aardig. En hij is nooit uitgebroken, wel Gev. dir. Ik ben erin geslaagd, hem vanaf begin December in ons instituut te doen blij- 'ven. Hét was een trouwe, hartelijke man. Ego. des directeurs Ik heb hem nog een paar reëpen chocolade meegegeven. Zoontje Hè, krijg ik er ook een Gevdir. Stil, jongen. Ga jij soms ook naar een wildvreemd land Ega En heb je gezorgd, dat ze genoeg cigaretten hebben voor onderweg Gev. dir. Maak je geen zorgen, lieve. Alles is in pfde. Resident Alles in orde (kijkt aarzelend rond en dan, zich vermannend, geeft het sein 'tot vertrek. Er wordt gewuifd en roerend Vaart welgeroepen, afgebroken door snikken van den wal Kapitein Becking (wien door niemand uitgeleide was gedaan) zwoegt onderwijl met zijn mannen in de wildernis, om deze tot een bewoonbaar oord te maken, tegen dat de heeren renteniers airiveeren. politie en vrijwilligers, geëvacueerd. Alle nisators naar het Boven-Digoeleebied wor- vmrnfplincrptl wprnpri itl pon c/^lor*r\1 Uonry- dell §Cdiri^C6rd vluchtelingen werden in een school in Hong kew Park bijeengebracht en vandaar langs den Szetsjoeanweg naar de internationale nederzetting vervoerd, wat vooral een be:- proeving was voor de vrouwen en kinderen wegens het voortdurend schieten door franc- tireurs en het rumoer van den strijd in het naburige Tsjapei. Echter gelukte het de ont- I En de feestvarkens zelf werden keurig in ruiming zoo te doen geschieden, dat er feenauto's naar de boot gereden. De familie mocht mee. Natuurlijk Hoe onmenschelijk zou het wezen om Oosterlingen tot een celibatair leven te dwin gen. De familie mocht dagen lang in Priok lo- geeren slachtoffers vielen; alleen werd een Chi neesch meisje gewond. De moeilijkheid van zaken wees minister Walko op het streven het w.erk der evacuatie blijkt hieruit, dat de van Hongarije om met Zuid-Slavië een goede verstandhouding te bewaren, maar ook om de hartelijke betrekkingen met Italië nauwer te maken. Het geschil tusschen beide staten kon volgens spr. voor Hongarije geen reden zijn het tot dusver ingenomen standpunt te wijzigen. Italië bevredigd. „Córriere della Sera" noemt den toestand, nu de regeering te Belgrado ophelderingen heeft gegeven en het incident inzake de be- leediging van den Italiaanschen gezant te Belgrado is bijgelegd, volkomen bevredigend. Albanië dankt Mussolini. De Albaneesche gezant te Rome heeft Mussolini dank betuigd vcor de aan Albanië Verleende politieke ondersteuning. Mellon naar Europa. Mellon, de Amerikaansche secretaris van de schatkist, zal waarschijnlijk binnenkort scheep gaan naar Europa om zijn zieke doch- Wablief Van de benedenstad naar Priok te voet U zelf gaat toch óók per auto naar de boot Nou dan Van te voren had men de lekkere jongens afscheids-receptie laten houden. Waarmede Szetsjoeanweg geheel buiten de internatio nale vestiging ligt en geflankeerd wordt door huizen en stegen, van waaruit „snipers" i<uuutu w«,«uu«ui (franc-tireurs) zooveel kunnen schieten als' men*vooralTn'Bandoeng"enorm succes"be- ze willen. Japansche patrouilles hadden de'haalde. zijstraten afgezet, terwijl de gemeentepolitie Dat 'was niet om er achter te komen, wie nu en speciale pohtie-agenten toezicht hielden. PELGRIMSTOCHT VAN 23 DAGEN NAAR BOLOGNE, ASSISIë, ROME ENZ. Deze kunst- en natuurreis naar Italië en Zwitserland, waaraan tevens een bedevaart verbonden is naar de Dominikaansche en Franciscaansche Heiligdommen in Italië, vertrekt 5 Mei a.s. tot 27 Mei en is georgani seerd door de redactie van „De Bazuin", Apologetisch weekblad voor Katholieken en zoekenden naar de waarheid, Spuistraat 12, Amsterdam. Zij die nog deze reis willen me demaken zijn verplicht uiterlijk 5 April a.s. hun reissom te storten, na dien tijd kan men zich aangeven tot 14 April, waarna geen deel nemers meer worden aangenomen. Prospec tus en inlichtingen van deze reis zijn te ver krijger. bij den redacteur; Pater J. Th. Wei ter O.P. Spuistraat 12, Amsterdam. TERECHTSTELLING VAN EEN AL- BANEESCH PRIESTER. De „Osservatore" verhaalt de terechtstel ling van een jongen veelbelovenden katho lieken Albaneeschen priester, die beschul digd was, deelgenomen te hebben aan de jongste politieke woelingen in Albanië en tengevolge van deze beschuldigingen ter dood veroordeeld was. De priester, Joannes Gazulli, was een be gaafde jongeman, vol ijver en voorbeeldig van levenswandel. Alles werd in het werk gesteld om hem van den dood te redden maar helaas tever geefs. Toen zijn laatste uur naderde, gingen Franciscaansche Paters tot hem om hem bij te staan en te troosten. Hij verheugde zich over hun komst, vroeg aanstonds om te biechten en ontving de H. Communie met groote godsvrucht, tot stichting van allen. Daarop zeide hij, dat hij in dit plechtig öógenbük waarop hij voor den Eeuwigen Rechter giag verschijnen om geoordeeld te Worden, er prijs op stelde te verklaren dat hij nooit iets ten nadeele van zijn vaderland ge daan had, maar dat hij als priester steeds ge werkt had voor het heil der menschen en de Kerk, dat hij onschuldig was aan het hem ten laste gelegde, marr dat hij naar het voor beeld van Jezus, onschuldig op het kruis ge storven voor het heil der wereld, ook on schuldig den dood aannam en allen vergaf. Begeleid door een Pater en door soldaten ging hij vervolgens naar de plaats der te rechtstelling. Een gfóöte ifienigtè 'vólks óp straat was getuige van zijn standvastigheid Alvorens te sterven riep Gazulli; Leve Jezus Christus-Koning: leve de H. Vader, leve de Katholieke godsdienst, leve Albanië. Stervende riep hij nog de namen van Jezus en Maria aan en kuste hij het kruisbeeld. Bij dezen bepalen Wij, dat voor alle R.K. Militairen en R.K. Matrozen in actieven dienst dit jaar in ons Bisdom de Paaschtijd aanvangt op Passie-Zondag en eindigt op den tweeden Zondag na Paschen. Er is alsdan voldoende tijd en gelegenheid tot een gezamenlijk naderen tot de H. Tafel. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem, Haarlem, 14 Maart 1927. Union Folder. De N.V. Union-rijwielfabriek, v.h. firma B. J. v. d. Berg te Dedemsvaart, zendt ons haar catalogus en Folder 1927 betreffende de door haar in den handel gebrachte rijwielen. Ze geven beide een overzicht over fabri cage, uitvoering en prijzen der „Union"- rijwielproducten. tta Katholiek Sociaal Weekblad. No. 12 bevat De Rechter als Mensch, door Mr. F. F. J. B. van de Ven. Het Plaatselijk Belastingstelsel I, door A. H. Leroi. De Naamlooze Vennootschap en de Moraal, door A. B. Michielsen. Vrou wenrubriek: Dieper. Wat is de R. K. Vrou wenbeweging door P. Damasus, O. Cap. Uit Tijdschriften: Principiëele Werkgevers organisatie, door P. Prof. J. Salsman "S.J. Geneeskundigen en Vroedvrouwen in het Voor-ontwerp-Ziektewet I, door Dr. W. Schuurmans Stekhoven. Economische en Sociale Kroniek: Emigratie: Het probleem der immigratie in Nederland. Pasvisa in het verkeer met Oostenrijk. De immigratie wetgeving in de Vereenigde Staten. Emi gratie-wetgeving. Landbouw, Tuinbouw, Veeteelt: Verhooging van de invoerrechten op boter en kaas in Zwitserland? Een cultuurfonds gevraagd. Uitvoer van Ned. land- en tuinbouwproducten. De Duit- sche graanrechten. Hygiënische mclk- winning. De Stikstof-inausstrie. Wij ziging der Zuid-Afrikaansche Zuivelnijver- heidswef. Paard en motor. Onze boerenwagens. Een internationaal mijn- bureau. Keuring van pluimvee. De organisatie van de Tuinbouw. De uit voer van tuinbouw-producten in 1926. De zetel der Vereeniging voor bloembollen cultuur. Spanje en onze landbouwpro ducten. Werkstakingen en uitsluitingen: Het jaar 1926. Prijzen en kosten van levens onderhoud: Indexcijferskosten van levens onderhoud in Amsterdam en 's Gravenhage. Indexcijfers en groothandelsprijzen. Arbeidsloon: Loonbeweging in Engeland. Ontvangen Boeken. Feuilleton: Frédéric Ozanam, door Bernard Faulquier, 12. o,o „Opgang." „Opgang 318 bevat _De kerk van den heiligen Martinus te Kïllegom, doer J. M. van Hardeveld (ge ïllustreerd.) Wannes Raps, III, door Ernest Claes. Jonltvrouwe de la Seiglière, XII, door Jules Sandeau. Uit Bock en Blad. Aankondiging van humor en sa- tyre uit Binnen- en Buitenland. -Musica- lia. Uit de Bouwwereld. Tooneel- ZAfERDAG 26 MAART. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politïeber. 4.305.00 Concert door het H. D. O.-orkest. 5.005.30 Duitsche les voor beginners. 5.306.00 Fransche les voor beginners. 6.006.45 Con cert door het H. D. O.-orkest. 6,45— 7.45 Cursus voor boekhouden en han delskennis. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Utrechtsche V.A.RA.- avond. DA VEN TRY, 1600 M. 2.20 Oxford versus Cambridge Beschrijving van den wedstrijd Muziek van de militaire band. 4.00 Ar senal versus Southampton, voetbalwed strijd. 5.00 Concert door de militaire band. 5.20 Kinderuurtje. 6.05 Cause rie: A garden chal. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7,35 De sonates van Beethoven. Lafitte, piano. 7.45 Lezing: This season's cup struggles. 8.05 Dansmuziek 8.20 Beethoven- concert. Solomon, piano. Symphonie-or- kest, o. 1. van A. Zemlinsky. Om 9.20 on derbroken voor tijds., weerb., nieuws. 10.35 Causerie: The atom. 10.5012.26 Dansmuziek van het Savoy-hotel, PARIS „RADIO-PARIS". 1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestcon cert 5.055.55 Cono-rt door de Jazz 'Symiphonie. 8.5011.20 Cala-concert Jacovacci, pianiste; Bouchet, 8-iarige pia niste; Laurent, zang; Lacrorx, Righi, zang; Raiter jazzband; Litva, sopraan; Mevr. Dorna, zang; Hr Monteil, guitaar; Per- pignant, bariton. LANGENBERG, 469 M. 10 20—11.20 Con cert. 11 2012.20 Beethoven-Concert, Kilgner-kwaitet. 12.501.50 Kamermu ziek (fluit, viool, luit). 4 205.20 Beet hoven-concert. E. Grape, piano; Dr. Iran. tenor. 6.50 „Matthaus-Passion", 4 zangkoren, Ver stedel. orkesten Barmen. Elberfeld. 1C.5—12.20 Dansmuziek. KON tN GS WUSTEKH AU SEN 1250 M. on EERLIJN 484 en 566 M. 10.5O— 6.40 Lezingen en lessen. - 6.50 „Fidelio" opera in 2 acten van Beethoven. 9.50 11.50 Dansmuziek. <1 HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 Or- kestconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Alpenliedjes. 5.206.10 Vroolijk concert. 7.20 Beethoven-con cert, Orkest en soli. 11.10 Slot. BRUSSEL 509 M. 4.206.20 Orkestcon» eert. 8.50 Kwariet-muziek 9.35 Les. 9.5010.50 Dansmuziek. kroniek. Vrouwenhoekje, door T. D. Nieuws over boeken en schrijvers. Kunst- berichten. Zeebad Huisduinen. De N.V. Zeebad Huisduinen (nabij Helder heeft een keurig uitgevoerd prospectus uit gegeven, dat, naast een aantal afbeeldingen der door haar geëxploiteerde zomerverblij ven, uitvoerge inlichtingen geeft omtrent den prijs en de voorwaarden, voor huur. De vriendelijk aanziende en practisch ingerich te villa's zijn aan of nabij de duinen en het strad gelegen én bieden een rustig en ideaal zomerverblijf. Het strand te Huisduinen is uitgestrekt en absoluut ongevaarlijk; de duinen zijn, be houdens een enkel gedeelte in gebruik bij dc Heldersche waterleiding, vrij en bieden vele en zeer afwisselende wandelingen. Meer en meer wordt de laatste jaren dan ook ge profiteerd van de te Huisduinen geboden ge legenheid voor een verblijf aan zee, waar het mondaine leven nog niet is doorgedron gen. De woningen bieden alle moderne com fort. Het prospectus bevat de photo.s en platte gronden der verschillende huizen en geeft inlichtingen omtrent huurvoorwaarden. 220. Daar bespeurden ze den in gang van een hol, waarvoor een rat op schildwacht stond. „Wie woont hier?" vroeg Driftkop. „Dit is het paleis van Rinaldo Musoratti, den roóverhoofa- man,' zei de schildwacht. 221. Driftkop en Edeivleesch werden dadelijk hij den hoofd man Rinaldo Musoratti toegela ten. „Mijn staatsmantel," riep deze, „als ik mijn edele, dappere, nimmer overwonnen volk verte genwoordig, moet ik in staatsie kleed zijn." Nummer 220. Nummer 221. Nanking ingenomen. Volgens een draadloos bericht uit Nanking werd een heuvel, waarop de buitenlanders gevlucht waren, gebombardeerd, naar men gelooft door de Kantonneesche troepen. De Britsche consul werd gewond, een Britsch geneesheer werd gedood. Britsche en Ame rikaansche oorlogsschepen bombardeerden het aan den heuvel grenzenden gebied om de evacuatie der buitenlanders mogelijk te ma ken. Marine-detachementen werden ont scheept om bij deze evacuatie te helpen. De Kantonneesche troepen trokken gis terenmorgen Nanking binnen zonder tegen stand te ontmoeten. Deze onverwachte over winning der Zuidelijken zou te danken zijn eigenlijk de handlangers van het geboefte waren. Hoe kunnen wij aan Zooveel snuggerheid denken Trouwens, dat zou ook.igno- bel zijn, om argelooze afscheiasnummers er aldus in te laten loopen. Het Bestuur weet thans heelemaal niet meer, wie er zooveel sympathie hebben betoond met de gestrafte communis te n-leiders. In Priok, aan de boot, waren diverse auto riteiten aanwezig, gelijk dat bij het vertrek van vooraanstaande lieden gebruikelijk is. De..resident had dan ook niet verzuimd acte de presence te geven. Een der autoriteiten had zelfs zijn vrouw meegenomen. Een gemoedelijk land toch, nietwaar Ik weet niet aldus „Oudgast" in het 222, Toen Musoratti omhangen was met het teeken van zijn waardigheid, hief hij plechtig zijn rechtervoorpoot op en sprak vol edele geestdrift: „Welkom virenden uit een ver land. Zeg mij waarom Uw schre den U voerden naar het gastvrij Rattenland?" Nummer 222. 223. Toen Musoratti zijn edele helpers om zijn troon had ge schaard, vroeg hij met ontroe rende stem: „Zeg mij, trouwe vrienden, wie uwer heelt zich ooit vergrepen aan 's andermans goed? Wie heeft zich ooit een ei toegeëigend, dat hem niet toekwam?" (Wordt vervolgd.) Nummer 223. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON S „What will he do witn 5t"( door JOS. P. H. HAMERS. 30 „Wel neen, mijnheer, We zijn nog twee mijlen van den grond van den heer Darrell verwijderd. Hij heeft in deze streek geen land van eenige beteekenis. Maar enkele jaren keieden beeft hij een mooi stuk land gekocht, tien of twaalf mijlen aan gindschc zijde van het graafschap. Gaat gij voor het eerst naar Fawley, mijnheer?" „Ja „Nu ik herinner mij ook niet, u ooit vroeger gezien te hebben. Ik zou u anders wel herkend hebben, want het is een zeld zaamheid, dat ik iemand naar het oude Fawley rijden moet. Het zal, denk ik, vier of vijf jaar geleden zijn, sedert ik er ge weest ben met een heer. Hij ging heen, terwijl ik mijn paard voerde en beroofde me dus van het voordeel van den terugrit. Wat hoefde hij terug te loopen, die kale vent, als hij er eerst in mijn sjees henen reed!" „De heer Darrell leeft dus zeer afgezon derd; ziet hij weinig menschen?" vroeg Lionel. „Ik denk het wel. Ik heb hem nooit ge zien, zoo ver ik weet. Maar toch heb ik twee paarden van hem gezien, zóó prach- tig als er niet veel zijn" en de voerman legde de zweep over zijn eigen paard en begon te fluiten. Lionel vroeg hem niets meer. Eindelijk hield de sjees stil voor een hek, dat een weinig van den weg aflag en üe" heel overschaduwd werd door eeuwen oud zwaar geboomte. Er was geen portierswo ning bij. De koetsier sprong van het voer tuig af en opent'c het hek. ,.Is dit de plaats?" vroeg Lionel. De man knikte bevestigend, sprong wedr in de sjees en reed snel door, hetgeen men met eenigen goeden wil een park zou kun nen noemen. De omheinde plek was eigen lijk r.iet veel meer dan een kamp; men kon aan alle zijden de grens er van zien, maar vrij hooge heuvelen, met dicht geboomte begroeid, liepen schuin af tot aan den met gras bedekten grond, niet geschikt voor weiland, maar aangenaam voor het oog. Schor en luid krasten de kraaien en diep, als kwamen zij uit het hart van het liefelijk gboomte, hoord men de smeltende too ien van del) koekoek. Nog weinige oogenblikken, en een bocht n den weg bracht het huis in 't gezicht. Aan de achterzijde lag een water, niet groot genoeg om den naam van meer te verdienen, maar dat te veel bochten bin nen zijn ruige oevers maakte en waarvan het eind te zeer door boomen en eilandjes werd verborgen, om een vijver te heeten. Zoo als het water daar lag, trof het door zijn eenzaamheid en kalmte. Het huis was klein en ouderwetsch, uit den tijd van vóór koningin Elisabeth, Het had een groot, zwaar dak, hooge gevels en de vensters der bovenverdieping staken ver over het lagere gedeelte uit; er was een overdekt bordes, met een half uitgesleten wapenschild boven de eikenhouten deur. Er was hoegenaamd geen grootschheid in het gebouw en toch zag alles er eerwaardig uit. Maar vlak naast het oude, stemmige ge bouw, dat geen aanspraak maakte op ar chitectonische waarde, stond het geraamte van een prachtig en kostbaar gebouw; een onvoltooid paleis, waarvan de verdere aan bouw misschien wel voor altijd was ge staakt, Er waren geen bedrijvige werklieden op steigers meetf bezig; de open kanteelen waren haastig, hier met leien, daar met pannen overdekt, de ramen in den stijl uit koningin Elisabeth's tijd, zonder glasruiten, waren hier met ruwe planken dicht gespij kerd, gaapten daar als verwaarloosde ope ningen, die een blik vrij lieten en de on- bevloerde vertrekken, waardoor dé wind builde en die tot verblijf voor ratten en vleermuizen strekten. Onkruid en hoog gras groeiden over de verspreid liggende steen- brokken. Een muurbloem had zich met moeite heengedrongen tusschen den drem pel van het reusachtige voorhuis. Het was een gebouw, dat hij, die het ontwierp, voor vele latere geslachten moest gesticht heb ben, zoo stevig was het metselwerk, zoo dik waren de muren. En dit alles was plot seling overgelaten aan vermolming, dat pa leis, gebouwd voor een menigte gasten, voor pracht cn praal van feesten, overgelaten aan het bezit van uilen en ongedierte. Het oude, eenvoudige huis er naast, dat ongetwijfeld vervangen had moeten worden door dit sohitterer.d gevaarte zag veilig en rustig neer op de teleurgestelde aanmatiging van zijn spóokachtigen nabuur. De voerman trok aan de schel, 'keerde naar de sjees terug en zeide tot Lionel: „Ja, mijnheer, de heer Darrell is begonnen met dit gebouw, vele jaren geleden, toen ik nog een knaap was. Ik heb hooren zeggen, dat het 't grootste sieraad van het graaf schap moest worden. De bouw werd tien of twaalf jaren geleden gestaakt." „Weet ge ook waarom?" „Niémand weet het. De heer Darrell was geloof ik. advocaat." Nauwelijks had de koetsier dit gezegd, of eeil bejaarde huisknecht zonder livrei, open de jde deur. Lionel sprong uit de sjees en bleef, ecnigsziiis verlegen staan, want nu eerst; viel het hem in. dat hij in 't geheel nietngeschreven had, de uitnoodiging van den boéq-Uarrell aan te nemen; dat hij dit had behooren te doen en dat hij nu misschien niet verwacht werd Jntusschen nam de knecht hem met eenige verwondering op, „De heer Darrell?" vroeg Lionel aarzelend. ,Niet thuis, mijnheer," antwoordde de man op een toon, alsof hij nu met Lionel afgedaan had en dezen niets anders overbleef dan we der in zijn sjees te stappen. De knaap was echter Stoutmoedig van aard en zeide: „Mijn naam is Hanjjhton; ik kom hier op uitnoo diging van den heer Darrell. Het gelaat van den huisknecht veranderde oogenblikkelijk. Hij boog eerbiedig en zeide toen: „Vergeef mij, mijnheer. Ik zal mijn meester gaan opzoeken. Hij is hier of op de plaats." Vervolgens ging hij naar het rijtuig, nam de reiszak er uit en ziende, dat Lionel zijn beurs in de hand hield, sprak hij: „Ver gun mij u die moeite te besparen, mijnheer koetsier, rijd maar om naar de stalling," Daarna liep hij naar het huis terug, wierp een deur aan de linkerzijde van den ingang open, trad het vertrek binnen en zette een stoel klaar. „Als u hier een oogenblik wilt wachten, zal ik mijn meester gaan opzoe ken," VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De kamer, waarin Lionel zich thans be vond, bood een zonderlingen aanblik. Een oudheidkenner of een bouwkundige zou di rect hebben gezien, dat zij in vroeger tijd een deel der vestibule moest hebben uitge maakt. De eene zijde van het vertrek was rijk uit gesneden me' meetkunstige figuren en pilas ters met lofwerk, terwijl de drie andere kan-, ten uit eenvoudige paneelen bestonden met een donkere fantastische fries in pleister, een hertenjacht in relief voorstellend en rei kend van de lambrizeering tot aan den zol der. In de zoldering zelf waren lange wimpels gebeeldhcuivd en het wapen der Darteü's: een reiger omkranst door de spreuk: „Ardua petit Ardea" 1), Het was een eetzaal, zooals men aan de meubels kon zien. Er hingen meerdere schilderijen aan de wanden: fami lieportretten, want de namen waren in de lijsten geschreven. Zij stamden uit verschil lende tijdperken, van dien van Elisabeth tot aan George 1, In allen was dc zelfde sterke familietrek: fier gelaat, donker en ernstig uitzicht, behalve het portret van zekeren Sir Ralph Haugton Darrell In een kleeding, die herinnerde aan den luchtigen tijd van Karei II, vol strikken, kant en linten, klaar blijkelijk de dandy van zijn geslacht. Hij had blauwe oogen, en blonde pruik, een zorge- looze, opgeruimde glimlach en zag er over 't geheel uit als een zieltje zonder zorg, een vroolijk edelman 1) „De reiger zoekt de ruimte" (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6