f 1 'n wssmm Bij Scheren PUROL Het koperen feest van de Katholieke Sociale Actie te Beverwijk. Mcrirkks-Sigaret smaakvolle verrassing Sproeten komen vroeg in Burgeroorlog in China. mtmmm m ten ~1 sing J NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 26 Maart 19.27 - «HE? toe Het nieuwe vaandel van de K. S. A. te Beverwijk. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprat©!. Bij alle Drogisten. INGEZONDEN. üe heer C. J. Miermans, secretaris van de K. S. A. te Beverwijk. GEMENGD NIEUWS. Met den dood bekocht. De burgemeestersa/acature van Katwijk. Morgenavond zal in het gebouw aan de Peperstraat de plechtige wijding plaats heb ben van het mooie vaandel, dat he': Plaat selijk Comité van de Katholieke 'Sociale Actie is aangeboden bij gelegenheid van zijn 121 s-jarig beslaan. We hebben reeds gemeld, dat het morgen tevens een „Sociale Kondag zal zijn, waarbij in beide parochie kerken onder dc H.H. Missen de bekende predikatie ever de Sociale Actie gespro ken zal worden. A- jt V Het is een goed gebruik om bij een ju bileum als dit even stil te staan om een ■terugblik ie werpen op het voorbije. Allicht geeft dat nieuwe energie voor de toe komst. Het comité dan is opgericht den 25sten 'Juni 1914. Het vereenigingsleveo, dat in opbloei verkeerde, zocht naar centralisatie van zijn sociale actie naar buiten en zoo volgde hier de stichting van het plaatse lijk comité met aanvankelijk wijle de Hoog Eerw. Deken Waare als geestelijk adviseur, die later opgevolgd werd door kapelaan Looyaard. wien alle Beyerwijksche Katho lieken zich nog herinneren als een der stu wende krachten voor de Sociale zaak. AI spoedig na de opichting, namelijk in October 1914, ging men over tot aankoop van het gebouw van den R.K. Volksbond, dat aan de Pepers'raat stond op de plaats van het tegenwoordige vóórgebouw. De huisvesting der organisaties met hun vele vergaderingen vormden destijds een pro bleem, dat niet gemakkelijk viel p te lossen. In alle mogelijke gelegenheden werd toen vergaderd. Hoewel het nog lang geen ideale toestand was, (in tegendeel), trachtte men de vereenigingen in het gebouw aan de Peperstraat toch een zoo goed mogelijk onderdak te geven. ln 1918 ging men het groote terrein ach ter het gebouw benu'.ten door de, stichting van de groote theaterzaal, welke op 23 Occbcr ,1918 geopend kon worden. Vier jaren later werd overgegaan tot afbraak van het oude voorgebouw en kwam het nieuwe K.5.A. gebouw tot stand, zooals wij dat thans kennen. De nieuwe bouw sloot zich aan bij de theaterzaal, zoodat het één mooi en groot geheel vormde. In hetzelfde jaar werd het gebouw, waarin dc kegel banen gevestigd zouden worden, voltooid. Deze gebouwen baarden het comité voortdurend vele zorgen. Aanvankelijk was de exploi'atie opgedragen aan een com missie, doch dc zaken marcheerden niet naar wensch. De verantwoording rustte tenslotte geheel op het bes'uur, die zijn taak hier maar zeer vérzwaard zag, Intusschen was de exploitatie van de Witte bioscoop begonnen en Iraden ver schillende bekende tooneelgezelschappen op (wij noemen b.v. Henri ter .Hall), Daarmede begon zich langzamerhand de behoefte te doen gevoelen aan een meer moderne inrichting van de grccte zaal. Het tocneel en de bioscoop-cabine werdén .ver; be'erd' en in het begin van 't vorjge 'jaar besloet men tot 'n grondige reorganisatie. In de zaal kwam een hellende vloer met klapstcelen; fraa'e decoraties werden aan gebracht; de centrale verwarming kwam, terwijl de entree's werden verfraaid. Met trptsch mogen we thans wijzen op ons grootsche gebouw, waarin lie'. Roomsche rrganisatielcven zich concentreert en be- 'eeft en waarin gepaste ontspanning wordt gevonden in looneel en bioscoop Wc her inneren er even aan dat we er v'erder de patronaals- en gezellenz-len, diverse ver gaderzalen en een uitstekend ingerichte koffiekamer vinden. To zoover de gebouwen-exploitatie, een der grootste zorgen voor het bestuur. Wat het vereenigingsleven betref herinneren wij aan de oprichting en (of) aansluiting van verschillende vereenigingen als: R.-K. Woningbouwvereniging R.-K. Vrouwen bond, R.-K, Land. en Tuinbouwbond, R.-K. Vereeniging voor den Volkszang, afd. Vel- sen van den R.-K. Volksbond, R.K. Kraam, en Wijkverpleging, de A. R. K. A.. Handels- reizigersvereeniging .St. ChristoTelHan dels- en Kantoorbedienden; dc Stille Om gang, de Pa roonaatscomrrussie de R.-K- Volksbond, de Hanze, het Ziekenfonds en het Ondersteuningsfonds. Enkelen hiervan gingen weer ter ziele. Acties in het a'gemeen werden gevoerd voor een R.-K. Burgemeester te Wijk aan Zee en Duin en voor een R.-K no aris te Beverwijk. Voorts arrangeerde de K. S. A. uitvoeringen van het Franciscus. en Kerst- Oratorium, van dc „Paradijsvloek" enz. Het bezorgde vele cntwikkelingsavonden over actueele onderwerpen en nam het initia tief tot vele acties, zooals de missieweck, de Eucharistische dag en de deelneming aan het Eucharistisch Congres te Amster dam en ieder herinnert zich nog de schitte rende huldigingsavonden bii het gouden priesterfeest van wijlen Deken' Waate. 'lal van bekende sprekers kwamen in den loop van den tijd op initiatief der K. S. A. rede voeringen houden over belangwekkende onderwerpen: cm maar eens bii den laat- sten tijd te blijven, herinneren wij aan de lezing van dr. Frederik van Eeden ov®"' Mijn Overgang naar de Kathol eke Kerk van Mr. Boroans, over dc Katholieken vervolging in Frankrijk en van Pa'er Mol- kenboer, over de vcrvclgirgen i|n Mexico. Een enkele maal had bet wérk der K. S. A. een zeer prozaischen kant. Zoo was zij in den distributietijd vertegenwoordigd in de commissie voor de verstrekking van re- geeringsvet! In het begin van den' oorlogs tijd zag zij zich plotseling genoodzaakt om voor de huisvesting van de Belgische vluch telingen te zorgen, terwijl la'er nog onder dak werd verleend aan burgerwacht en landstorm én aan dc Roomsche Militairen- vereeniging. Niet altijd heeft de thans opgelegde weg over rozen geleid. De K. 'S. A, heeft ook haar moeilijke dagen gekend: doch zij heeft er zich doorheen geslagen en thans past het om dankbaar te zijn voor wat bereikt werd. tengevolge zal hebben, dat bét verblijf van alle vreeti.de missionarissen in China sal worden verboden. De katholieke kerk echter kan het verdere werken in de handen van de binnenlandsche priesters laten,«het is echter aan te nemen, dat ook in China het onder drukken van het Christendom op het re- geeringsprogram zal konten te staan. Ook deze missionaris bericht over gepleegde ge welddadigheden tegenover Missionarissen, Christenen en kerkelijke instellingen. De apostolische Vikaris van Yukiang werd met meerdere anderen uit de Provincie St. Paul verbannen. De Vikariaten Kiukiang en Kian hebben ontzettend geleden, de huizen zijn geconfisceerd, 'alle protesten van Fransche zijde bleven zonder eenig resultaat. Ook hij vertelt van eefie belegering van een katho lieken missiepost in de Provincie Kiangsi, waarbij een Chineesch priester zich held haftig gedroeg. De missie van Hingkuo, Kiangsi, werd door eene bende studenten onder leiding van eenige Russische agenten bij afwezigheid van den missionaris geheel uitgeplunderd, vensters en deuren werden ingeslagen en alles wat los- en vast was ge roofd. De Chineesche priester gebruikte de H. Hostie en vluchtte met de ciborie over het dak. In een ander dorp vond hij bij hei denen een toevlucht. Zooals van andere zijde wordt bericht is de anti-christelijke beweging in den grond antireligieus. Te Hainan zijn benden van studenten onder bescherming van gewapende soldaten in verschillende plaatsen van den eenen tempel naar den anderen getrokken, om alle godenbeelden en anderszins te ver nietigen, niet wegens den afgodendienst, zools zij beweerden, doch uit verachting van elk godsdienstig gevoel. Bisschop Simon Tsu S. J. Apostolisch Vikaris van Hauian verklaarde bij gelegenheid van een bezoek aan de St. Louis Universiteit, dat de Bol- scliewisten verantwoordelijk moeten wor- cen gesteld voor de aanvallen op de katho lieke en andere christelijke missi-s in China. Nu vertelde mij dat jo'ngmensch,' dat er zooveel ex-; evangenen de voorkeur geno ten bij R.-K. patroons en sïelde mij lachend voor een diefstal'te fingeereti, dan was hij voor zichzélf overtuigd vrij te zijn van dief stal en daarenboven over een paar ïraan- den een goede betrekking. Nu verwacht ik wel als antwoord een uiteenzetting van het doel der Reclassee- ringscommissie, hoe die gevallen menschen wederom worden opgericht, doch daarin ben ik reeds overtuigd. I Alleen dit, heeft dat jongmensch gelijk? En zou hij dus op die manier aan een be trekking komen?? 4 Naschriit. Wij vonden het onderwerp actueel genoeg om er de meening van onze R.-K. Reclasseeringsvereeniging over te vragen. Namens haar schrijft ons de heer H. B. v. d. S. het volgende: 't Is niet de eerste keer, dat een klacht als de bovenstaande openbaar wordt ge maakt. Toch doet de geachte inzender daar mee een goed werk, omdat hij uiting geeft aan een hardnekkig voortlevend vooroor deel, dat het reclasseeringswerk zeer be moeilijkt. Laten we toegeven, dat er in die klacht een zweem van waarheid schuilt: er wordt inderdaad door de reclasseeringsinstellingen moeite gedaan, om degenen, die voor een voorwaardelijke veroordeeling in aanmer king komen en hen, die' de gevangenis ver- laten, aan passenden arbeid te helpen. Om te kunnen beoordeelen of die po. gingen gerechtvaardigd en goed zijn, moet men zich eerst de vraag stellen: is het liefdewerk der reclasseering noodzakelijk? De inzender behoeft óp dit punt niet meer overtuigd té worden en we gelooven, dat in 't algemeen de denkbeelden wel zóóver ge vorderd zijn, dat ieder goed, dus verstandig mensch, die noodzakelijkheid erkent Voor den denkenden Katholiek kan dat trouwens geen vraagpunt zijn. Wij weten, dat wij allen, min of meer, mede de ver antwoordelijkheid dragen voor het zedelijk en maatschappelijk heil van onze naasten. Hieruit volgt, dat wij ook allen verplicht niet mogelijk zou zijn. Maar schuilt hierin eenige onbillijkheid? Het komt toch ge regeld voor, dat iemand door protectie aan een baantje wordt geholpen en we mogen veronderstellen, dat 't niet alleen de be- kwaamsten zijn, die gesteund worden. Trouwens, dit vergeet men te veel: de sterken en bekwamen behoeven den steun van anderen het minst. Ook de zw.akken en minder begaafden moeten leven en zij kunnen een hulpvaardige hand niet ont beren. Afkeurenswaardig zou het zijn, dat een oppassende arbeider ontslagen werd, om zijn plaats vrij1 te maken voor een reclas- seeringspatiënt. Misschien is het een enkele maal uit onverstand gebeurd, maar dan werd daardoor aan de reclasseering een slechter dienst bewezen! Ten slotte vraagt de inzender of het jonge- mensch, dat hij kent, wél een betrekking zou krijgen, als hij eerst maar eens in de gevangenis kwam? De vraag is schertsend gesteld en in den zelfden toon zouden we kunnen antwoorden: laat hij 't maar eens probeeren! Hij zou spoedig tot de bittere ervaring komen-, dat hij zich door het schandvlekken van zijn naam bij een groote menigte menschen onmogelijk had gemaakt; dat hij bij het zoeken naar werk meer nog dan nu zou worden afgewezen, niet alleen met het pijnlijk bescheid, dat er geen plaats voor hem was, maar ook met de harde mede- deeling, dat men hem niet verkoos, om.lat hij „gezeten" had! En als hij, overgegeven aan de reclasseering, door de bescherming van deze leden misschien aan den arbeid kwam, dan zou hij tien-tegen.één zich moeten belasten met een soort werk, waar voor hij zich nu te goed acht! En daarbij zou hij zich gedwee moeten onderwerpen aan allerlei voorwaarden, die voor ieder ander een drukkende vernedering zijn! Wij kunnen ons de klacht van een lang durig werklooze best begrijpen, wij kunnen zelfs de bitterheid verontschuldigen, waar mee de slachtoffers van een slechten lijd de beschermelingen der reclasseering bezien maar we moeten toch waarschuwen tegen overdrijving! Laat men voörz'chtig zijn met ondoordachte critjek op het liefdewerk der reclasseering; Het is zoo'n onbeschrijfelijk moeilijke arbeid en hij móét toch gebeuren. Men stelle het zich maar eens voor, dat de Katholieke reclasseeringsvereeniging haar pogen staakt. Dan worden de katholieke gevangenen bewerkt door andersdenkende reclasseerders, die zeker met edele bedoe lingen bezield zijn, maar uiteraard den katholieken godsdienst buiten het geding houden. Terwijl nu menig afgedwaalde katholiek door den invloed van onze eigen reclasseering weer op het goede pad wordt teruggebracht, zou, zónder onze medewer king, menig ontslagen gevangene voor de Kerk en voor het godsdienstig leven ver loren gaan. Wie dit alles ernstig overweegt, zal ook de onvermijdelijke schaduwzijde van een goed werk voor lief nemen en, indien er al eens een fout wordf gemaakt, niet aan stonds daarom een geheele instelling willen afbreken. Wie de parabels van den Goeden Herder en van de Verloren Drachme leest, zal erkennen, dat die steun, aan de ver dwaalden bewezen, zelfs met voorbijzien van anderen, voortreffelijk is! H. B. v, d. S. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zicb niet aansprakelijk. Zonder te kort te doen aan de waardee ring voor den ijverigen arbeid der ovrige bestuursleden, willen we hier tenslotte in 't hijzonder noemen den secretaris, den heer C. J. Miermans. Toegerust met een groote werklust en een even groote dosis initiatief, is het een onvermoeide werker voor de K. S. A., die met z'nprac-tische kijk op de zaken, al veel heeft gedaan en ongetwijfeld nog zeer veel zal doen voor de K. S. A, Ofschoon de heer Miermans nie' jubileert, meenden wij deze gelegenheid te moeten aangrijpen om. mét het bestuur in 't bijzonder zijn werk te huldigen, lemcer, omdat niet a'tijd naar buiten blijkt van welken groo'en omvang dat werk was en neg steeds is. Pater Leyssen van de Belgische orde van het Onbevlekt Hart van Maria (Vikariaat ShoeiYen) bericht in een brief over het lijden der katholieke missies in China, die, zooals de oorlog zelf uiterst troostloos stem men. In het Noorden en Noordwesten van China heeft het leger van den protestanten Maarschalk Feng-Yu-hsiang, dfe eens om hare discipline beroemd was, als moderne hunnen huisgehouden, alles vrees en schrik aangejaagd, hetwelk gemakkelijk viel, daar de macht der autoriteiten geheel was gebro ken. In de Annalen der missies kan het woe den van deze horden met een zwarte kool worden opgeteekend. Het zwaarst bezocht werd het Vikariaat van Si-wan-tze, hetwelk eenige bloeiende missies omvatte. Buiten het vermoorden van R. P. ^.auvern kan het Vikariaat het in brand steken van een station, de totale uitplundering van een ander sta tion, het beschieten van eenige kerken en het neersabelen van verscheidene Christenen betreuren. De provincie Soey-Yuen, het welk tusschen het Vikariaat Siwan-tze en het Vikariaat Ninghia is gelegen, had 4 weken lang onder de verschrikkingen van de woeste troepen te lijden. R. P. Ruyffelaert werd op eene wandeling, welke hij met eenige leer lingen van het seminarie had ondernomen, door eene woeste horde overvallen en ge dood het-elfde lot onderging een leerling, die he n wilde beschermen. Voortdurend leefde men in groote vrees voor de troepen soldaten, nog meer echter voor de rooverbenden eene bende probeerde dan ook een aanval op de Missie Yong-cbeng- Yu. Nadat het raissiegeouw 24 uur lang was belegerd en beschoten en nadat een gedeelte van het dorp in vlammen was opgegaan, trok de bende zich op eenmaal terug, en wel, zooals wij later hoorden, uit vrees voor een witte vrouwengestalte, die zij op het dak der missie moeten hebben gezien. Zoo werd de missie als door een wonder gered. De overste TcL'ong liet door de dorpsbewoners den priester weten, dat de aanval abusieve lijk was geschied en verzocht om veront- sch 1 gï ïg, want hij had als vreemde niet geweten, dat het om eene katholieke kerk ging zijne ondergeschikten vernielden bij de christelijke inwoners van het dorp alles, wat zij voor christelijke onderscheidings- teekens hielden, zij plunderden ook de kleine kerken in duivelsche woede en alleen de tusschenkomst der plaatselijke autoriteiten verhinderden he;, dat zij de kerk ook nog in brand staken. Een ander katholiek missionaris bericht uit de Provincie Kiangsi eveneens over zijne ondervindingen in den burgeroorlog, en /tóngezien hij sedert lange jaren iri China leeft, mag hij zeker als autoriteit gelden. Openlijk zegt hij, dat China geheel aan den leiband der sovjet-regeering loopt en zich door dezen beet laat nemen de sovjetagen ten zijn niet op de hand van eene bijzondere speciale partij, doch benutten de beide oor logvoerende partijen voor het verderfelijk doel. De aanvallen zijn tegen de vreemden en speciaal tegen het Christendom gericht. De „regeering" zegde ons schriftelijk be scherming toe voor plundering of iets der- gelijks en geeft daarentegen bevel aan de radicalen ons in onzen godsdienst en natio naliteit aan te vallen China is de speelpop van Rusland, een klein kind kan dat zien behalve de Chineezen, die, zooals moet worden erkend, door de vele gevoerde oor logen en onlusten misschien niet meer ge- keel in staat zijn,de ware toedracht te beseffen. De 3de Internationale marcheert in China als in Mexico, Zuid Amerika en de Vereenig- de Staten. De Sovjet-agenten zitten in Canton en Peking. China echter speelt een verloren spel. De briefschrijver is er van overtuigd, dat de revolutie zal slagen, en, zooals hij vreest Mijnheer de Redacteur. Onder het opschrift „Dc vrouw, het Socialisme - en', onze R. K. Staatspartij" én onderteekend door „De commissie tot Poli tieke voorlichting van den R. K. Vrouwen bond in het Bisdom Haarlem," staat onder meer: Door Organisatie en voorlichting der S. D. A. P. steeg het aantal harer vrouwe lijke leden in 3 maanden met 15 pet. De Commissie tot Politieke Voorlichting van den Vrouwenbond wenschl hiermede dus te bewijzen, dat ook door den Vrou wenbond heel wat door actie kan worden tot stand gebracht. En verder schrijft zij: Op enkele uilzon dering na, konden wij niet 'getuigen Van groote medewerking der kiesvereeniging en daarom is het hoog tijd, c!at onze vrouwen deze laak krachtig aanvatten en doerzet- ten. Er vervolgens: De gemeenteraadsver kiezingen zijn aanstaande. Dat nu dc tijd gekomen is om uw plicht te doen is duide lijk. En daarna: lo. Bezoek de vergaderin gen; 2o. Raadpleeg de statuten en regle- menfén; 3o. Zorg, dat de aftredende vrou wen opnieuw candidaat gesteld worden. Is hiermede niet onweerlegbaar uitge maakt dat de vrouwenbonden aan verkie- zingsaangeiegenheden behooren mede te doen? 1) En ligt het dan niet voor de hand, dal er bij zeer vele vrouwen stemmen opgaan, om van de Haarlemsche raadsleden, de eenige Katholieke vróuw te herkiezen? En ligt het vervolgens dan niet voor de hand, om het laten vallen van dat eenige vrouwelijke lid al s een fout té beschou wen? En ligt het eindelijk niet in de lijn, dat, als onze vrouwen dit bedenken, zij met dit advies niet accoord zullen kunnen gaan? Uwe Redactie bij voorbaat hartelijk dank zeggend voor plaatsing. Hoogachtend, G. H. VAN LOOY. 1) Heélemaal niet! Geen politiek in de sociale vereenigingen! De taak der vrouw ligt, wanneer zij op politiek gebied actief werkzaam wil zijn, in de kiesvereenirfing. Redactie N. H. CU. RECLASSEERING. Geachte Redactie, Naar aanleiding der veelvoorkomende gevallen van werkverschaffing door middel der Reclasseeringscommissie, zou het mij aangenaam zijn, indien één der heeren van die commissie antwoord zou willen geven op onderstaande. i Wanneer iemand kennis maakt met de gevangenis omdat hij zich b.v. schuldig heeft gemaakt aan diefstal, dan treedt de Reclas seeringscommissie op dien man toe en zegt: „jij bent slecht geweest, maar je zal weer g o e d worden en daarvoor zullen wij zorgen." Dan krijgt zoo'n man (gelukkig voor hem) een betrekking, waar hij, indien hij werke lijk goed voort blijft leven, voor z'n leven geborgen is. M.a.w. hij wordt maatschappelijk hersteld. I Nu maakte ik déze week kennis met een i Katholiek jongmensch, dat ondanks zijn ge- regeld solliciteeren niet in staat was een j betrekking te krijgen, ook niet bij R.-K. j patroons, waardoor hij,, om zich niet te vcr- velen, zoolang bij' farhilie in betrekking was gegaan zoo ongeveer tegen volontair-salaris. zijn, in meerdere of mindere mate er toe bij te dragen, dat de zwakken gesteund, de gevallenen opgericht, de verdwaalden op den goeden weg teruggebracht worden. Eenvoudige menschliêv,éndheid dringt daar toe iederen goeden mensch en de Christe lijke Naastenliefde legt hst ons op als een plicht. Ten opzichte van de gevangenen en van hen, die met den strafrechter in aanraking dreigen te komen, wil dat zeggen, dat de reclasseeringsarbeid noodzakelijk en ge boden is. Er zijn voor dit liefdewerk nog heel wat meer motieven, doch het zou ons te ver voeren, die alle aan te halen. Nu komen we van de theorie op de praktijk. Wil het mogelijk zijn een ontslagen ge vangene te reclasseeren, dan moet op de eerste plaats gezorgd worden, dat hij een behoorlijken werkkring vindt, 't Is voor iedereen duidelijk, dat een man, die vanuit de cel in het vrije leven komt, als met ge weld in de verleiding tot misdrijf wordt ges'tooten, wanneer hij als een werklooze rond moet zwerven In bijna even sterke mate geldt dit voor den voorwaardelijk veroordeelde in vele gevallen iemand met een goeden doch zwakken wil en een neiging tot een bepaalde ondeugd, die hem onder gevaarlijke omstandigheden te machtig is geworden Laat men die menschen aan bun lot over, geeft men ze bij hun terugkeer in de samenleving niets meer mee dan wat mooie woorden, dan is het vrijwel zeker, dat zij hun eersten misstap zullen herhalen. Daarom trachten de reclasseeringsinstellin gen hen geplaatst te krijgen in een om geving, die steun biedt aan hun goede voor nemens. Dit is in het belang van den be schermde, maar ook in het belang van de maatschappij het springt zoo in 't oog, dat er niet nader op gewezen behoeft te worden. Hier komt nog bij, dat geen reclasseerings- plan van hoogerhand wordt goedgekeurd, als er niet is gezorgd voor werkgelegenheid. Voorwaardelijke veroordeeling en vervroegd ontslag uit dc gevangenis prachtige midde len om den goed-willende er zedelijk boven op te helpen zijn alleen maar mogelijk als de cliënt aan geregelden arbeid wordt geholpen. Eén van beiden dus: óf de reclasseerings instellingen doen hun best om hun bescher melingen, een patroon te verschaffen óf zij leggen het bijltje er bij neer en een noodzakelijk liefdewerk blijft ongedaan. Wil men dit laatste? Neen, zegt ieder verstandig mensch en de Katholiek, de Christen, die zijn plicht begrijpt, herhaalt dat „neen" nog eens met nadruk. Best maar dan moet men het ook goed keuren, dat er voor de reclassanten werk gezocht wordt! Blijft over de vraag, of deze hulp aan cliënten der reclasseering leidt lot achter, stelling van werkzoekenden, die niet met de justitie in aanraking geweest? De schrijver laat 't zonder bitterheid weliswaar voorkomen, dat zulks in de praktijk het geval is. Mijn persoonlijke ervaring bij het zoeken naar een betrekking voor een gereclasseerde was altijd: het is ontzettend moeilijk zoo iemand geplaatst te krijgen, althans in een tijd, dat er geen gebrek aan werkkrachten bestaat. In den regel zijn. patroons weinig belust op. zulke menschen. en alleen wanneer zij door een bijzonder gevoel van naastenliefde worden gedreven, nemen zij ze in hun dienst. Zeker zal het wel esns voorkomen, dat J een reclasseerder door zijn persoonlijken inVlóed op bevriende werkgevers, een'be'-j scbcrmeling geplaatst krijgt, waar dit anders „HET BROKKENHUIS" Donkere Spaarne 34. VAN ALLEN, VOOR ALLEN. Nu de groote schoonmaak, de tijd voor den grooten uithaal, weer een aanvang heeft genomen, wenscht het bestuur van boven genoemde liefdadigheidsinstelling nogmaals speciaal de aandacht van de ingezetenen van Haarlem en omstreken te vestigen op zijn streven en werken, om arme, hulpbe hoevende gezinnen te helpen aan kleeding schoeisel, beddegoed, enz. Wij zouden het zoo prettig vinden, wanneer iedereen, voor al in dezen tijd nog eens extra na zou wil len gaan, wat niet meer voor eigen gebruik wordt aangewend en dus opgeruimd kan worden. Er komen toch ieder jaar van die voorwerpen in onze handen, vooral als de zolder een beurt krijgt, waar we geen weg roede weten, tafeltjes, stoeltjes, borden of schalen van een afgedankt servies. We ge bruiken het niet meer, maar vinden het toch begrootelijk hel weg té doen. Dat is het ook maar niet als ge er een goed werk mee ver richt en dat doel ge ongetwijfeld, wanneer gij het aan het Brokkenhuis afstaat; we kunnen cr zoovele arme gezinnen gelukkig mede maken en prachtig mede helpen. Alles wat aan het Brokkenhuis wordt af gestaan, wordt voor het goede doel bestemd Luxe voorwerpen worden verkocht, ter ver sterking van de kasmiddelen, terwijl onbruik bare voorwerpen voor hetzelfde doel ten gelde worden gemaakt. De opbrengst van een en ander wordt weer besteed voor aan koop van nieuwe ondergoederen, lakens, sioopen, dekens, enz., om maar vooral de gezinnen zoo goed mogelijk te kunnen hel pen. Gelijk bekend, wordt alleen hulp ver leend, naar verkregen onderzoek, zoodat ook alleen hulp wordt verstrekt, daar waar dit noodig is. Zorgt nu allen, dat onze oogst, die in den voorjaarstijd binnengebracht wordt, eens extra groot zij, opdat ons ma gazijn weer eens heerlijk gevuld worde. Zendt ons spoedig uw briefkaartje aan het adres Donkere Bpaarne 34, om wal te ko men halen, nu eens heel mooi en deugdelijk goed, wat we al zoo lang ontberen. Tele foneer even No. 12700, 11702 of 22115 en onze wagen komt voor uw deur. om de schatten voor de armen te verzamelen. In de laatste drie weken werd wederom in vriendelijken dank ontvangen van mevr. de Wed. V. 1 ledikant, 1 tafel, en diverse Mee ding; van N. N„ een kinderwagen; van mevr. S. te Bloemendaal 4 paar schoenen en di verse kleedingstukken; van Dr. v. W. te Heemstede, kinderspeelgoed, 1 gastafeltje en nog eenige voorwerpen; van mevr. ten K. te Heemstede, 4 kussens, 1 peluw en di verse goederen; van mevr. G. te Schoten, 1 kinderwagen "1 wieg en 3 stoelen; van mevr. L. te Overveen, becrenkleeding; van mevr. v. d. H. R. 1 ledikant en 1 doos kleeding; van mevr. D. een petroleumkachel, 1 gew. deken en diversen; van Dr. M. 3 paar kin derschoenen en eenige kleedingstukken: van mevr. S. een pakje Meeren; van mevr. D. te Bloemendaa!, 1 springmatras; van mevr. W. te Bloemendaal. 4 paar schoenen en diver sen; van mevr. H. kleeding en schilderijtjes; van mevr. v. F 3 doozen kindergoed: van mevr. V., 1 fornuis; van mevr. de V. te Heemstede 1 pakje; van mevr. S. te Aer- denhout, 1 naaimachine en diverse goederen; van mevr. D. te Bentveld 2 doozen goederen van mevr. S 1 pakje kleeding; van mevr. v. d, V, een pakje kleeding; van mevr. A. T. 2 stoelen, 1 ledikant; van mevr. K. 8 1 pak kleedingstukken; van mevr. v. d. P. 1 pak Meeren: van mevr. B. 1 kinderwagen; van mevr. I.. dekens en diverse Meeding; van mevr. v. d. H. 1 partij ondergoed; van mevr. V. 3 stoelen en diversen; van mevr. B. 1 petroleumkachel; van mevr de wed. B. 1 bach»!; van de Handelsschool 1 koffer met kleedingstukken en diversen; van mevr. R. 2 doozen met ondergoed; van mevr. v. d. L. een partij kiemen en eenige naren schoe nen; van mevr. F. een kinderledikant en di verse goederen; van mevr. V. 1 deken. 1 matras en kussens; van mevr. K diverse Mee ding; van mevr. F. 1 vouwwagentje, 1 wieg, 1 kinderbadje, 1 kinderstoeltje en diversen; van mevr. de H. I petroleumstel met ketel, 1 mantel; van mevr. D. te Overveen, 2 stoe len, 2 paai schoenen. 4 paar kousen en di versen; van mevr. N. een kinderledikant, 2 matrassen, 1 gastafeltje, eenige kleedingstuk ken en kinderspeelgoed en van mevr. v. d. H. R. 1 ledikant met 2 matrassen. 1 gastoe- stel en diversen. Van mevr. J. Nicolaï te Bloemendaal werd een gift ontvangen van 15.— Ten slotte werd onze hulp een de zer dagen ingeroepen voor een ligstoel voor een ziek jongetje van 12 jaar. dat het zie kenhuis heeft verlaten en nog eenigen tijd rust moet houden. Wie helj^|^ygR Geachte Redac'ie. Daar van o.g. in onze gemeente dingen worden gezegd, welke zijn eer en goeden naam in hooge mate schade berokkenen, vraagt hij Uwe gastvrijheid in Uw blad om het een en ander recht te kunnen zet- len. Het betreft zijn vóór-stemmen m de openbare raadsvergadering van 17 Maart j.l. inzake zonnebaden. Dat men in de eerste plaats bègrijpe, dat zijn positie als Wethouder wel eenigszics- anders is dan die van een Raadslid. De Wethouder heeft de Raadsbeslui en uit te voeren, ook al is hij het er niet mee eens. Het verloop van de zaak is als volgt: 1. Vergadering van Burgemeester en Wethouders. De heer G. W. van Toorobergen ver zoekt aan den Raad hem een gedeelte strand te willen verpachten om een zonne bad te stich'en. Deze aanvraag leverde in hel College van B en W. diepgaande moeilijkheden. Resultaat der besprekingen: eerst den Raad in besloten vergadering over deze kwestie te hooren. 2. In bovenbedoelde besloten raadszit ting zeide de Heer Siegers ongeveer het vclgende: „dat hij wel gelooide, dat het zonnebad „een aantrekkelijkheid zou zijn voor een gedeelte der bezoekers, doch dat een „ander gedeelte het zonnebad niet kan „aanvaarden, omdat de zedelijkheid hier „welweer sterk in het gedrang zal ko- „men. Vtor zoover hem bekend, streeft „het zonnebad naar naaktcuituur en Jiier- „voor zal hij zich nooit kunnen lecnen. „Hij heeft nog genoeg eerbied voor den „Schepper, om dit vreeseü'k kwaad te „bestrijden. Ik behoef geen biibelteksten aan te halen ovr Sodom en Gomorrha. „die kennen de Heeren be er dan ik. ".Mocht ik ooit mijn medewerking ver- „leenen, dan zal het zoo moeten zijn, „dal mijn geweten mij niets heeft te ver bijten." Uit de verdere besprekingen bleek, dat de overgroote meerderheid van den Raad vóór het zonnebad was. maar dat men dit zeker binnen de perken der zedelijkheid wenschte. Het spel was dus verloren, de Raad zal het verzoek inwilligen. Hier viel dus de beslissing, welke alleen in het openbaar bekrachtigd behoefde te worden. 3. Vergader:, g B. en W. In de vergadering van hei College van B. en W., die aan de laats e vergadering voor afging' vóór het opstellen van een advies aan den Raad, heeft de Roomsche wethou der zijn bezwaren nog eens naar veren gc- bracht doch dc wetenschap bcz.tiende, dat het niet meer te verhinderen was. zijn me dewerking tocge: gd, mits men met zijn gevoelens zal rekening houden, om zulke bepalingen te stellen, dat het zonnebad 'geen principieele. bezwaren zal opleveren, bepalingen o.a. dat de mannen en vrouwen gescheiden zullen zijn, dat vanaf het strand het niet zichtbaar is. dat men in bad- costuum geMeed zal moeten zijn, dat er sleeds voldoende politie en ander toe zicht is. Het College was bereid, aan deze, mijn eisclien tegemoet te komen, terwijl de gemecster, als hoofd der politie, zijn volle medewerking toezegde 4. Openbare raadsvergadering. Het verzoek van Van Toombergen komt in den Raad met het advies van B. en W. om in beginsel een beslissing uit te lokken, dan kan de verzoeker zijn plannen uitwer ken en daar Burgemeester en Wethouders neg geen voldoende gegevens hadden kun" nen verzamelen, om bpalingen te stellen, was er geen nauwkeurig omschreven plan. Bij de besprekingen in den Raad spreekt een Raadslid zijn verwondering uit over de houding van den Roomsc.hen Wethouder. De Roomsche Wethouder, geeft le ken nen. dal hij vóór het verzoek is. mits men met zijn opvattingen rekening zal houden. 5. Propaganda onder de Roomsche Kie zers, De fou'ieve voorstelling, alsof de Room sche Wethouder er zonder meer, maar vóór is. De opvatting van o. g. is een pol'tiek te voeren van hel bereikbare. Als hij bot- afwijzend zal blijven staan, kan hij ook niet slagen om er dat van te maken, wal er van te maken is. Het was immers nietw meer te verhinderen. De stemming bewijst dit. 10 stemmen (behalve o. g.) er vóór. Wanneer dan ook straks dc voorschriften zullen word 1.1 opgemaakt, en deze niet voldoende aan de gevoelens van o. g. te gemoet komen, staat hij dan ook geheel vrij, om zijn medewerking aan het zonne bad in de eindstemming te onthouden. Evenwel, boe of dc voorschriften ook zullen zijn, aan.de uitvoering zal o.g. zich niet kunnen onttrekken, daar is hij Wet houder voor. O. g. meen', dat hij een voorzichtige po litiek heeft gevoerd. Door zijn medewer king tpe te zeggen, verzekerde hij zich de medewerking van het College, Of was het soms beter geweest, zich te blijven ver zetten tegen iels dat niet meer le verhin deren was? en zoodoende zijn invloed zeer zou verminderen. O.g meen met zijn vóór-stemmen de goede zaak be er te hebben gediend dan door tegen te stemmen. Met hartelijken dank voor dc plaatsing, C. SLEGERS, Wethouder van Zandvoorl. géén Pijn en nasehrijnen ot stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Gistermiddag te half twaalf is te voorma lig Baardwijk, gemeente Waalwijk, bet oud ste zoontje van den heer C. Pullens dr»or een vrachtauto van een koekfabriek te Vlijmen, overreden, ernstig aan den slaap gewond en kort daarop overleden. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad van Katwijk werd behandeld een adres van een 300-tal ingezetenen, waarin den raad werd verzocht, zich tot de Koningin te wenden met het verzoek tot burgemeester te willen benoemen dr. I. van Hettingha Tromp te Katwiik aan Zee. Na een korte discussie werd op dit adres met op één na algemcene stemmen aiwijzend beschikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9