ILOTTGERING DE SPAARNEBANK S&8 I- rlongaarsch R. K. Kindercomité voor VERVEN en STOOMEN GR. HOUTSTR. 5a. I TELEFOON 10771 BURGERLIJKE STAND. Herwonnen Levenskracht. Kwajongens-inbrekers. a v a. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Kindervoeding. Faillissement. VERDUISTERINGEN AAN HET BELASTINGKANTOOR. Gepleegd te Haarlem, kantoor buitengemeenten. DE R. K. CANDIDATENLIJST. Het advies goedgekeurd. DE SCHOOLDIEVEN AAN HET WERK. Nu het R.K. Lyceum bezocht. „Snel verband." De ontduiking van accjjns op gedistilleerd. Algemeene Hollandsche Hypotheek en Credietbank. Een hollend paard en een flinke padvinder. Anti-Rev. Kiesvereeniging. jubileum L. C. Keereweer. DE NIEUW'E R.K. KERK TE HEEMSTEDE. Installatie van den Z.Eerw. Heer Pastoor P. J. Nieuwenhuis. R.K.V.V. „D. S. S.". Met bestuur van het plaatselijk comité van de Katholieke Sociale Actie te Beverwijk, welk comité zijn I2V2 jarig bestaan vierde, bij welke gelegenheid het prachtige nieuwe vaandel werd onthuld. BEVERWIJK. DAMMEN. HEEMSTEDE. WEERBERICHT, LAATSTE NIEUWS. De toestand in Sjanghai. Het Britsche financieele jaar. K. VAN BOURGONDIEN Cz. f. Tn den ouderdom van bijna 78 jaar over leed Zaterdag te Hillegom de heer Karei van Bo.urgondiën Cz., oudste lid der Firma K. van Beurgondiën en Zn., exporteurs-bloembol le:.kweekers aldaar. Bizonder tragisch is dit verscheiden, waar een der zoons van den v rledene Vrijdag naar zijn laatste rustplaats w.- *d gebracht. Met den dood van dezen man - :en der meest vooraanstaanden van Hille- gc n heengegaan. De overledene heeft in de ec ste plaats een zeer belangrijk aandeel ge- hr i in den steeds toenemenden bloei dezer Fir- m Zeer vakkundig en arbeidzaam heeft d* h rr Van Bourgondiën gewerkt, zoolang zijn k- achten zulks toelieten en met groot succes. Maar naast dien noesten arbeid heeft de over ledene tijd weten te vinden om de belangen d-r gemeente te behartigen. Zoo heeft hij vele j; en zitting gehad in het college van zetters v or de belastingen en was hij gedurende 16 jr. en lid van den Gemeenteraad, waarvan c nige jaren wethouder. Mede was de heer in B. geruimen tijd lid van den Raad van Toezicht van het Ziekenfonds „Hulp in Nood", waar zijn adviezen op hoogen prijs v :rden gesteld. Ook was de overledene jaren 11 l van het Burgerlijk Armbestuur. Maar ook v jor de Kerk heeft de heer Van B. groote ver- ensten. Vele jaren was hij lid van het R. K. Armbestuur, waar hij wekelijks, vaak tot het nichtelijk uur vergaderde, om de nooden der z men te lenigen. Toen ruim 11 jaar geleden c.parochie van St. Joseph werd opgericht, t enoemde Z. D. H. den heer Van Bourgon- c iën tot kerkmeester deze parochie heeft aan hem veel te danken. Toen moest de heer Van B. ontslag nemen als armvader, omdat de ianctie van Kerkmeester te veel van zijn tijd orderde. Voor ruim 6 jaar noopten gezond heidsredenen hem, zich geleidelijk uit ver- -chillende functies terug te trekken, hetgeen luj zeer noode deed. Thans heeft de dood een einde gemaakt aan dit vruchtbaar leven. Vermelden we nog, dat de overledene even- ls zijn pas ontslapen zoon buiten dit alles tal rijke diensten aan de Geestelijkheid en vele anderen heeft bewezen. De plechtige Uit vaart heeft Dinsdag a. s. plaats. Hij ruste in -Tede In Haarlem en omstreken zijn 20 Hon- gaarsche kinderen geplaatst. Thans zijn reeds 15 nieuwe aanvragen voor Haarlem en omgeving in ons bezit. Het nieuwe transport zal op 27 April in Utrecht aankomen. Er is nog gelegenheid, gedurende 2 weken, een Hongaarsch kind aan te vragen. Waar de nood in Hongarije nog zoo groot is, doen we bij deze een beroep op de liefdadigheid, die al zooveel deed. De kinderen komen kosteloos tot Haarlem. Wanneer echter een bepaald kind wordt aan gevraagd moet daarvoor gestort worden, vooraf, een bedrag van 2 X f 10 voor reis hierheen en terug, benevens f 6 als het kind ouder is dan 12 jaar voor het pasvisum. We hebben getracht in Hongarije bij de Liga vermindering dezer reiskosten te krij gen. In den regel wordt aangeraden de kin deren 6 maanden te houden. 2 Mei gaat een transport uit Utrecht terug. Wie een kind wil terugzenden geve dit vóór 12 April bij ons op. Als het kind boven 12 jaar is moet de pas vooraf worden op gezonden voor het visum. Mochten er menschen zijn, die iets voor ons liefdewerk voelen maar niet een kind ter verpleging wenschen, dan kunnen zij een gave zenden aan ons giro-nummer 73361 Haarlem of aan het gironummer van den alg. penningmeester 63897 te Amsterdam. Zijn adres is kapelaan J. J. A. Kuilman, Jac. v. Lennepkade 211 te Amsterdam. S.v.p. bijschrijven „Hongaarsch Kindercomité". Een Hongaarsch priester, de Ew. heer G. Xiss, en een Hongaarsche verpleegster staan ten dienste van ons comité. Beiden spreken Hollandsch. Voor het R.K. Hongaarsch Kindercomité CH. L. VAN DE BILT. verspronckweg 105, Haarlem, Geboren. 25 Maart. z. van M. H. Wijk- huizen-v. Wijk; 26 Maart, z. van A. Pee. ters-Verhoef; 26 Maart, z. van N. C. Sonnevelt-Boer; 24 Maart. d. van D, A. v. KampenSmit; 26 Maart. d. van M. M. C. Koster-Scheepsma; 26 Maart, d. van E. v. d. Veldt-v. d. Velde; 26 Maart, z, van A. de Koninck-Oling; 26 Maart, d. van A. H. de Graaff-Swart; 25 Maart. z. van J. G, M. Sontrop-de Kruil; 26 Maart, d. van M. E. Post-Klomp; 26 Maart, d. van E. M. Kuijten-Spoor; 27 Maart, d. van J. M. Beelen-Raadschelders. Overleden. 25 Maart H. J. M. Brand- hoff, 51 jaar. M. v. Heemskerkstraat; 25 Maart, S. O. Greevelink-v. d. Veen, 75 jaar, M. v. Heemskerkstraat; -25 Maart, P. R. J. Vergers, 73 jaar, Jansstraat; 26 Maart, G. M. Kern, 66 jaar. Hazepaterslaan- 26 Maart, H. E. Veenendaal. 75 jaar, Olieslagerslaan; 27 Maart, G. J. J. Sprok- kreeff, 65 jaar, Kleine Houtstraat; 27 Maart, C. Worst-v, Hemert. 59 jaar, Zijl straat; 25 Maart, W. van 't Vlie-Boo- gaard, 81 jaar, Pepijnsriaat; 26 Maart, A. M. Koppenol-v. Beek, 77 jaar, Gasthuisvest; 28 Maart, A. Geeve-Bulters, 72 jaar, '4 'Aiderslaan. WAARSCHUWING. Zaterdagavond omstreeks half 7 uur kwam in een winkel een 36-jarige man, een voor werpje van 20 cent koopen. Hij betaalde met een bankbillet van 10.-. Hij vroeg dit even wel terug en zeide, „ik kan wel met 20 cent bet talen." Daarop verzocht hij het bankbiljet toch maar voor hem te willen wisselen, waar aan werd voldaan. Toen di was geschied, vroeg hij om een zilverbon van 2.50, die hij moest verzenden en daarop wenschte hij nog een gulden klein geld en verliet eindelijk den winkel met het bankbiljet van 10.- en het ontvangen klein geld. t De winkeljuffrouw was door deze hande lingen een oogenblik in de war, maar merk e direct daarop, dat zij het bankbiljet van 10 niet had ontvangen. Ze trok haar mantel aan en ging de stad in om den man te zoeken. In de Zijlstraat zag ze hem uit een winkel komen. Hij ging nog verschillende andere winkels in en uit. En zij bleef hem volgen, totdat ze een agent zag en den man aanwees. Overgebracht naar het bureau van politie bleek, dat hij ver schillende kleine voorwerpen zooals veters, knoopen, sokkenhouders, stukjes zeep enz. in zijn zak had. Men vermoedt nu, dat meer winkeliers van deze truc slachtoffer zijn ge- wordeb, In verband hiermede verzoekt de Commissaris van Politie, winkeliers, bij wie hetzelfde heeft plaats gehad, zich aan zijn bureau, afd. recherche aan te melden, tot het geven van inlichtingen. De aangehoudene bleek te zijn een 36-jarige koopman L. B., koopman te Amsterdam. LOOS ALARM. Gisteren werd de brandweer gealarmeerd voor het perceel Parklaan No. 102. Het bleek echter dat bij het aanmaken van de kachel zich zooveel rook had ontwikkeld, dat door een paar brand-alarm werd gemaakt. Er was echter niets te doen 1 Woensdag 30 Maart a.s. des avonds om 8 uur houdt het Plaatselijk Comité Haarlem van Herwonnen Levenskracht een Jaar vergadering in gebouw „St. Bavo", Smede- straat. Uitgebracht wordt het jaarverslag van den secretaris, het stuiverfonds en van den penningmeester. Verder komt aan de orde bestuursverkiezing en verkiezing lid Kas- commissie. Zondagmiddag ontdekte een bewoner van den Zeeweg te IJmuiden-Oost, dat zich indringers in zijn huis bevonden. Hij waar schuwde de politie en deze arresteerde aller eerst een 16-jarigen jongen, B. genaamd, die in het bezit bleek te zijn van een bedrag van 53, dat hij ontvreemd had uit een geld kistje, dat in een bedstede was geborgen. Op het erf der woning werd zijn kameraad, de 14-jarige P. aangetroffen, die hem behulp zaam was geweest, maar bij het bespeuren van onraad had hij het hazenpad gekozen. Beiden zijn voor den commissaris geleid en hebben bekend. 3% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Nederl 1917 KV, N 1. 1926 B. 6% N.-l. 1923 D.. Hol]. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Jurgens gew Nederl Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S. Steel Marine comm. Marine pret. Java Cultuur Vorstenlanden Actions id. Poerwoderjo Oude Deli Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Allied Sumatra Oostkust V C. O. Deli Bat. Rubber Dordtscbe Petr. Sjutbern Rails Union Anaconda Wabasb 1011/16 101i/i6 1021/ie 102i/16 991/16 991/i6 957/8 95'/, 102 102 TP 00 86 851/2 831/4 831/2 187 b I913/4 174 1 228 1051/2 Ml/, 175 175 3071/2 3061/2 H31/2 114 115 1171/2-8 252 250i/4 173 «/a 1731/2 1681/21 160 'OM/2' 124 2581U 1 258 385i/4 383i/4-4 '061/4 167 83/16 8V4 41 3/8 413/8 727 729-30 3731/2 '781/2 1781/a 158 1181/, 440 442 437 437 4731/2 475 3491/2 352b 349 350 179 183b H6I/2 117 2391/2 243 218 218 276 162 I 125 !693/4 1691/2 941/is 695/, 091/4 28 MAART EERSTt KOERS LAATSf E KOERS BERLIJN 59.27 9.27 PARIJS 9.80 9.783/4 BRUSSEL. 34.75 34.73®/4 EENEN 35.20 35.16 LONDEN 12.141/, 12.14 STOCKHOLM 66.95 66.92l/2 KOPENHAGEN 66.65 66.651/2 OSLO 1 V 65.171/2 65.15 BAZEL 48.08 48.08 NEW-YORK i 2.501/, 2.49 ROME 1 10.471/2 H.491/2 fRAAG 1 7.45 7.401/2 WARSCHAU t 28.— 28.— De vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan worm voedsel uit: Maandag 124, Dinsdag 114, Woensdag 127, Donderdag 115, Vrijdag 132, en Zaterdag 131 porties. N. A. Perquin, aannemer, Rijksstraatweg, Santport. „Handelsbelangen" No. 1970, zal de credi- teurenlijst bevatten in bovengenoemd fail lissement. Zij telt 31 namen met een totaal bedrag aan vorderingen 11.777,46. De baten zijn nog niet voflec(jg hekend. In de stad doen geruchten de ronde, dat aan het belastingkantoor te Haarlem groote verduisteringen door een ambtenaar zouden zijn gepleegd. Men spreekt zelfs van een bedrag van f 40.000. Bij informatie hieromtrent vernamen -wij, dat dit bedrag zeer overdreven is. De ver- du stering is geschied aan het belastingkan toor voor de buitengemeenten te Haarlem. Belastingbedragen werden vanuit de buiten gemeenten naar dit kantoor overgemaakt per postwissel. Een der ambtenaren hield postwirsels achter en inde dit bedrag voor zich zelf. Dit kon eenigen tijd zoo doorgaan, omdat hij zoo nu en dan met nieuw-ver- duisterde bedragen in de kas stortte. Toen echter een der belastingbetalers aangemaand werd, zijn belasting te voldoen, kwam deze mededeelen, dat zijn belastingschuld per postwissel voldaan was. De zaak werd in onderzoek genomen en de verduisteringen kwamen aan het licht. Vermoed wordt, dat een bedrag van totaal f 3000 a f 4000 is verduisterd, doch daar de Justitie de zaak in onderzoek heeft, is het juiste bedrag nog niet op te geven. De ambtenaar, die de verduistering pleeg de, is natuurlijk van het kantoor verwijderd, doch door bijzondere omstandigheden is hij niet in cniet in voorarrest gesteld kunnen worden. Door de leden der R. K. Kicsvereeniging is gestemd over het politiek advies. In Haarlem en in de buitengemeenten werden totaal 487 stemmen uitgebracht vóór het advies en 37 tegen het advies, 1 blanco, zoodat het poli- tek advies is aangenomen. De R. K. candidatenlijst luidt nu als volgt: 1. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. 2. M. L. A. Klein. 3. W. J. B. van Liemt. 4. A. J. Loerakker. 5. J. Ph. H. Castricum. 6. H. J. L. Klein Schiphorst. 7. Mr. Dr. F. A. Bijvoet. 8. Ch. C. Wolff. 9. F. Keesen. 10. J. G. van Kessel. 11. H. J. M. Bartels. 12. Mr. H. L. M. Muller Brands. 13. Mevr. A. Hoekstra—Zethof. 14. M. Emans. 15. T. J. M. Tonino. 16. N. Cobelens. 17. Mevr. J. Wiegant. 18. J. W. v. d. Berg (Haarlemmerliede.) 19. F. J. Hilterman. Bij de politie werd aangifte gedaan dat in het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg was inge broken. Door verbreking van een paar rui ten zijn zij binnen gekomen, hebben alles overhoop gehaald en uit een offerbusje den inhoud mede genomen. De buit was niet groot naar schatting 2.50. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. De heer Saeijs zal naar wij vernemen, waarschijnlijk als voorzitter van „Snelver- band" bedanken. Het hangt echter af van verschillende omstandigheden en wanneer deze zullen zijn verholpen, zal de heer Saeys zijn 17-jarig voorzitterschap neerleggen. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeert tot niet ontvankelijk verklaring van het cassatieberoep. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger concludeerde heden tot niet ontvankelijk verklaring van het cassa tieberoep, ingesteld door J. C. E. L. Schön- huth te Haarlem, die door het Amsterdamsch Gerechtshof in hooger beroep van een von nis van de Haarlemsche rechtbank bij ver stek veroordeeld was wegens overtreding van de wet op het gedistilleerd tot 82 geld boeten tot een gezamenlijk bedrag van ƒ296.861.40, bij gebreke van betaling te ver halen door 82 maal 2 dagen hechtenis. Mr. Berger grondde ijn conclusie op het feit, dat het bestreden arrest terecht bij ver stek gewezen is en aangezien daartegen het middel van verzet openstaat, veroordeelde niet in cassatie kan komen. Arrest 9 Mei. (Directie; S. de Jong en H. N. Verdel.) Dividend 8 pet. en 6Yt pet. Men deelt ons mede, dat de diretie aan de algemeene vergadering van aandeelhou ders welke 5 April a.s. in het gebouw de Nijverheid gehouden wordt zal voorstel len om, na ruime toevoeging aan de reserve en algeheele afschrijving van de rekening Kantoorinrichting, het dividend over 1926 te bepalen op: 8 pet. voor de aandeelhou ders Serie A. en 654 pet. voor die van Serie's B. en C. Zaterdagmiddag reden twee ruiters in het duin tusschen Kraantje Lek en den tunnel. Eén der heeren werd tot zandruiter gemaakt en 't paard ging er van door. Bij Kraantje Lek waren de troepen II en V der Kenn. Padvinders aan 't oefenen. Verschil lende jongens trachtten te vergeefs het hol lende paard tegen te houden, totdat 't ein delijk aan een padvinder van troep V ge lukte, het paard tot staan te brengen en te grijpen. Na eenigen tijd kwamen de beide heeren opdagen, 't Spreekt vanzelf, dat de kranige padvinder door de heeren geprezen werd in zijn ilink optreden. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de anti-revolutionaire kiesvereeni ging Nederlad en Oranje is de lijst voor dc verkiezing van ledea van den gemeenteraad als volgt samengesteld; 1. mr. A. Bruch, 2. M. de Braai, 3. W. F. Jansen, 4. G. Wolzak 5. C. M J. Baas, 6. P. G. Depersloot, 7. C. ten Boom, 8. M. Peterie. 9. A. de Maaker, 10 J. D. Dijkhuizen, 11. H. Souverein, 12. J. H Zeldenrijk. De oude volgorde van de eer ste plaatsen waren als volgt: 1. mr. Bruch, 2. M. de Braai, 3. G. Wtlzak. Het is mogelijk dat de heer G. Wolzak door zijn plaatsing op no. 4 niet meer in den gemeenteraad terugkeert. De heer Jan sen is het A. R. raadslid' voor Schoten. SUPPORTERS H. F. C. Dezer dagen herdenkt dit Supp. Comité, haor 5-jarig bestaan. Dit zal Dinsdagavond 29 Maart a.s. in gesloten kring in haar clubgebouw „Olumpia" gevierd! worden. Velen zullen waarschijnlijk nog niet we ten welk nut deze vereeniging in zich heeft Het stelt zich nameliik ten doel, om goede fiere supp. saam te brengen en op goed- I koope wijze, de wedstrijden te vertegen- I woorekgen es de spelers aan fe moedjg^n. Tevens wordt getracht, sportlectuur onder haar leden te verspreiden. Het wel en wee. der voetbalsport te bespreken enz. Om de Om de 14 dagen rlubavond waar op intieme wijze verschillende spelen worden gehou den Het secretariaat is gevestigd: ee; S. Hee ren, Gen Bothastraat 115; A. Buuma, Ga- renkokerskade 22. Het 40-jarig toonkunstenaarsjubileum van den ook in Haarlem welbekenden koor dirigent den heer L. C. Keereweer, is Zon dag te Amsterdam officieel herdacht. Bij de huldiging waren o. ro. tegenwoor dig de Amsterdamsche wethouder dr De Vos en verder Fred. J. Roeske, mevr. R. Schönberg, M. Degen, M. C. v. d. Rovaart, Nico v. d. Linden, Jac, Bonset, P. v. d. Rovaart, Jacob Hamel, Th. van Zutphen, I. Olman, Anton ter Steege en Alph. Vran- ken. Namens het huldigingscomité sprak de heer H. J. Bölcher en bood den jublaris een krans en een geschenk onder couvert aan. Daarna sprak Dr. de Vos, die een album n.unens de feestcommissie aanbood, bevat tende in beeld de levensgeschiedenis van den jubilaris. Vervolgens kwam en deputatie van het kinderkoor van „Kunst en Vriendschap". Nadat de bondsvoorzitter, de heer M. Degen gesproken had, voerden nog tal van per sonen het woord en boden bloemen aan. Gesproken werd namens het mannenkoor Euterpe, Oefening baart Kunst, Tramharmo nie en Polyhymnia. Brieven en telegrammen waren ingekomen van Onder Ons den heer Louis Snijders, Kon. Zangvereeniging Eind hoven, Caecilia, Bussum, Zang en Vriend schap, Haarlem, Rothe's Mannenkoor, Branweermannenkoor R. V. M., Rotterdam, Rotte's Liedertafel, Gem. Koor Caecilia, Kon. Mannenkoor Kunst na Arbeid, Har monie Nieuw Amsterdam, Preciosa. Zang en riendschap, Kon. Ver. Apollo, Excelsior, Beethoven; van de heeren; Robert, Jac. Caro, mevr. de wed. Richard! Hol en kin deren, 01. Koop, Alsbach Co., Alsbach Doyer en den secretaris van burgemeester De Vlugt namens den burgemeester. To en kwamen er weer sprekers van Wil len is Kunnen en daarna Amstel's Werkman De heer Colthcf bood mevr. Keerewer blomen aan en de voorzitter van Politie- mannenkoor Euterpe en de heer P. v. d. Roovaart namens den "Bond van Koordiri genten, daarna de musicus Jac. Bonset en vertegenwoordigers van Transvaal en Bre da's Mannenkoor, Kon. Ver. de Vereenigde Zangers, de heer Fuldauer, leeraar M. O., voor Selly de Jong, namens wie hij den bundel „Gewijde gedichten" aanbiedt, de bariton A. Smoorenburg en dr. M. de Har- togh. waarna de heer Bötcher in een slot woord dank zegt. De jubilaris dankte allen hartelijk voor de aan hem gebrachte hulde. Zondagmorgen had de plechtige installatie plaats van den Zeereerw. heer P. J. Ni Nieuwenhuis, pastoor der nieuwe parochie kerk, toegewijd aan O. L. Vrouw ten Hemel opneming, aan het Valkénburgerplein te Heemstede. Reeds lang voor 10 uur waren de beschik bare plaatsen bezet, en moesten zeker een paar honderd geloovigen zich met een staan plaats tevreden stellen. Op het altaar waren geplaatst de sleu tels der kerk, de kelk, het misboek en de priestergewaden. Voorafgegaan door 4 mis dienaars werd den nieuwen pastoor binnen geleid doör den Hoogeerw. heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt, die, als vertegen woordiger van Z. D. H. den Bisschop de verschillende formaliteiten zou vervullen. Allereerst las de Hoogeerw. heer Deken voor den benoemingsbrief in tegenwoordig- van 2 getuigen. Toen de deken den brief had voorgelezen en deze aan den nieuwen herder had overhandigd, werd het Allerhei ligste uitgesteld en zong het nieuwe zang koor onder leiding van Prof. v. d. Wiel het „Veni Creator".. Geknield op de onderste trede van het altaar legde Pastoor Nieuwen huis daarna den gebruikelijken eed af, om dan vervolgens voor het allerheiligste de hand op het Evangelie leggende, te zeggen: „Zoo helpe mij God en deze H. Evangeliën Gods. Vervolgens ontving de pastoor uit de handen van den Hoogeerw. Deken de sleu tels, de kelk, het Misboek en de priester gewaden. Daarna werd de pastoor door den Deken geleid naar de preekstoel, biechtstoel en doopvont, bij de sacristie terugkeerend gaf de deken den nieuwen functionaris het recht bezit te nemen van de kerk, van al hare in komsten en wat haar toebehoort, om in den dienst Gods en in de behoefte der kerk te voorzien. Nadat de installatie-plechtigheden waren geschied, werd door Pastoor Nieuwenhuis de H. Mis opgedragen. Na het Evangelie betrad Plebaan Wester woudt de plaats, waar eenmaal de preek stoel zal komen en hield een korte toe spraak. Spr. had als tekst gekozen de woor den: „Laat ons ingaan in het huis des Hee ren. Hierbij herinnerde Z. Hoogeerw. de in wijding eener tempel in de oude tijden, als 7 dagen werd feestgevierd en 40.000 offers werden gebracht. Hoeveel meer feestvreug de moet hier heerschen. Zeker, ook hier zijn offers gebracht, eerst bij den bouw, maar, nu het gebouw werke lijkheid is geworden, is er blijdschap in 't hart. Vreugde was er in de oude tijden, hier is de vreugde grooter, omdat hier een tem pel is, niet uit de oude verbond, waar de Hoogepriester slechts eenmaal in het jaar Hoogheiligdom mocht binnengaan, maar waar een ieder elk uur van den dag zijn troost kan zoeken en vinden. Laat men heden aan den nieuwen herder antwoorden, dat men hem niet alleen zal late staan aan het altaar. Laat men hem tegemoet treden; hij zal hier geven wat men noodig heeft in den strijd naar de eeuwig heid. Zijn edel priesterhart zal geven wat men verlangt. Als slot deed Z. Hoogeerw. een beroep op de geloovigen om de bijzondere voorspraak te vragen aan Haar, aan wie dit kerkgebouw is toegewijd, opdat door Hare bemiddeling allen mogen ingaan in de eeuwige woning van haar Goddelijk kind. Nadat de H. Mis verder was vervolgd, werd de plechtigheid besloten met het zin gen van het Tantum Ergo, en den zegen met het Allerheiligste. 't Eerste elftal wist haar eerste promotie wedstrijd met de korfbalcijfers 10—0 te winnen. Doordat plotseling deze wedstrijd werd vastgesteld, waren hierdoor eenige spelers verhinderd, zoodat er eenitf pessi misme herschte. 't Binnentrio combineerde dat 't een lust was. Ook de achterhoede met de backs aan 't hoofd kan op een goe den wedstrijd terugzien. Concordia kreeg dan ook geen voet aan den grond. Uit een voorzet van rechts doelpuntte de links- uiterst op goede wijze. Verder maakt v. d. Meer 2 goals, v. d. Horst 1 en v. Leuven maakt 't eerste vijftal vol met een „moor dend" schot. Na de rust was het 't zelfde spel. Nu wisten v. d, Mjeer, Leuven en de «scfels. l'ü.-V Gisteravond heeft in het K. S. A.-gebouw de plechtige wijding plaats gehad van het vaandel, dat het plaatselijk comité voor de Katholieke Sociale Actie bij gelegenheid van zijn 1254-jarig bestaan is aangeboden. Nadat des morgens in beide parochieker ken onder de H.H. Missen op treffende wijze gesproken was over de Sociale Actie, waren gisteravond een groot aantal genoo- digden en belangstellenden in de groote zaal van het K. S. A.-gebouw bijeengeko men om het vaandelfeest bij te wonen. On der anderen was tegenwoordig de geeste lijkheid van beide parochies, verschillende oud-adviseurs van de K. S. A. en andere eerw. heeren. De oorzitler, de heer H. J. Oud, sprak een kot welkomstwoord, waarin hij zich in 't bijzonder richtte tot Mr. J. B. Bomans, die dezen avond de vaandelrede zou houden. Uit de aanbieding van dit mooie vaandel meende spr. vervolgens te mogen conclu- deeren dat het werk van de K. S. A. wordt gewaardeerd en dat stelt het bestuur op zeer hoogen prijs. Spr. deelde mede, dat van den oud-adviseur, kapelaan Looyaards, die verhinderd was om te komen, een tele- dram van gelukwensch was ontvangen. De voorlezing van dit telegram werd door een luid applaus gevolgd. De HoogEerw Deken, adviseur van het comité, verrichtte hierna de wijding en sprak vervolgens een felicitatiewoord tot de K. S. A. bij haar koperen jubileum. De Hoogeerw. spr. herinnerde er aan, dat hij, terwijl alle vereeniging bij proctssies en feesten schitteren met een mooi vaandel, de K. S. A. het middelpunt van deze ver eeniging, tot dusver steeds heeft moeten vol staan met een vertegenwoordiging door de bestuursleden, Het was daarom van het co mité uit de aangesloten vereenigingen een goed idee om de K. S. A„ die zich voor hen zooveel goede zorgen heeft getroost en die 'nderdaad geijverd heeft voor de zaak, waarvoor zij is opgericht, dit vaandel aan te bieden. Zij verdient, dat deze hulde haar wordt gebracht. De Hoogeerw. spr. verklaarde hierna de symbolische voorstelling op het vaandel. Een boom, uit het Christus-monogram en die gouden vruchten afwerpt. De boom ontwor telt aan de encycliek Rerum Novarum, wel ke encycliek immers de aanleiding was tot de oprichting der K. S. A. De takken sprei den zich breed uit en werpen gouden vruch ten af, dat is: de vrede van Christus en het Rijk van Christus. Met dit devies vooroogen kan de K. S. A. weer moedig een nieuwe periode tegemoet gaan, vol vertrouwen, dat door haar werkers in onze vereenigingen werkelijk de vrede van Christus in het Rijk Christus hier gebracht zal worden. Die gou den vrucht plukken we hier in Beverwijk nog niet in haar geheel, doch de Eerw. spr. hoopte dat dit in de toekomst wel het ge val zou zijn De Katholiek Sociale Actie nu, beschouw de spr. als bijzonder bestemd voor het be vorderen en bewaren der eenheid. Zij neemt allen onder baar bescherming en het is haar taak om splitsing met al haar funeste ge volgen te voorkomen. Nu spr. 't toch over eenheid had, merkte hij op, dat er in Beverwijk iets schijnt te ontbreken. En toch is de eenheid ook op politiek terrein het eenigste middel tot zelf behoud. Het verbreken ervan is verraad, is een vergooien van den rijkdom, die onze voorvaderen met veel moeite hebben ver gaard en die er voor hebben gezucht onder1 de knoet van het protestantisme. Het moge, van den persoon gezien, goede trouw zijn (van het andere, de verontwaardiging van de eeuwigheid zou verschrikkelijk zijn) de schade aan de Katholieke zaak blijft er niet minder om. En spr. zag liever een openlijk afzweren van de katholieke gedachte, dan een listig trachten naar verbreken der een heid. Het is een bedreiging voor onze Kerk. De geschiedenis in andere landen heeft het bewezen. In Frankrijk streed men niet tegen socialisten of vrijmetselaars, doch de Ka tholieke groepen vochten tegen elkaar en zoo ver dreef hen de politieke hartstocht, dat men zelfs de priesters, zoo zij niet tot hun partij behoorden, uit huis weerden. Dat zelfde kan ook hier gebeuren. Indien de Volkspartij b.v. doorewrkt dan zal het zoover komen, dat men de toelating van den priester in zijn huis afhankelijk stelt van de vraag of hij al dan niet tot de Volks partij of anderzins behoort. Spr. concludeerdedat het inderdaad een religieus vraagstuk is. Wat ons in Nederland zoo strijdvaardig maakt, is de weelde. Wij zijn in Nederland op den Thabor. Wij hebben de brijheid gekregen om ons Katholieke ge loof uit te leven; we worden niet meer uitgetrapt omdat we paapsch zijn. Onze vaderen hebben bij al hun lijden en strijden hun geloof behouden en het aan hun kinde ren gegeven en dank zij ook de Staatspartij, de Katholieke Sociale Actie en vooral onze voortreffelijken priesters, beteekenen op 't oogenblik een macht. Wij zouden dan ook moeten uitroepen: laat ons hier tenten bou wen doch inplaats daarvan breken we 't werk onzer vaderen af door de eenheid te verbreken. De Katholieke Socaale Actie wil ons be houden voor een teruggang naar den Calva- riënberg. Zij volgt het gezag maar ook de werking der geestelijke leiding. Dit is niet slaapsch doch redelijk; het is de echte Kat_ kolieke gedachte. Spr. wees op het ver schijnsel in onze dagen, waarin men voort durend op het bestuur afgeeft. Geen rede lijke aanmerking, doch dikke wonden, die 't gezag ondermijnen. Het begint bij 't be stuur, doch gaat verder. Vertrouwensmen- schen in onze volksvertegenwoordiging wor den uitgemaakt, men komt ir zelfs toe de geestelijke aan te tasten en het eindigt tenslotte hiermede, da men de bisschoppen en eindelijk den Paus niet meer hoort. De K.S.A. echter volgt het gezag. En spr, wenscht de vergadering geluk met het be staan van een krachtige Sociale Actie. Hij wenschte hen tenslotte ook geulk met 't be- zit van 't vaandel, het vreedzame wapen, dat 't allarm is voor de vereenigingen om zich rondom het banier te scharen. Met een schitterende peroratie besloot Mr. Bomans zijn rede, welke door een krachtig applaus gevolgd werd. Na een kleine pauze kwam 't knapenkoor, onder leiding van den heër Trompert, voor 't voetlicht en zong eenige aardige liederen, die bij de vergadering zeer in den smaak vielen. De voorzitter bedankte den heer Trompert met hartelijke woorden. Hij bracht ook hul de aan den ontwerper van 't vaandel, den heer Lorreysen, aan den spreked van den avond en aan 't comité, dat voor het vaandel heelt geijverd. Spr. dankte ten slotte allen, die op eenigerlei wijze hun medewerking hadden verleend en sloot daarna de verga dering met den Chr. groet. Het was een schitterend geslaagde avond. uitesrt 't tiental vol te maken. Nog diverse kansen gingen verloren, door onbesuisd schieten. Als scheidsrechter de Groot Concordia's secretaris, die bij afwezigheid van scheidsrechter Bern uiterst de fluit hanteerde einde fluit, heeft D. S. S. een groote overwinning behaald. 't Derde elftal vertrok met een onvolledig elftal naar Hillegom doordat enkele spelers 't niet noodig achtten, den secretaris der elftalcommissie even bericht van verhin dering te sturen. Leden laat dit nu niet meer voorkomen!! Hulde daarom aan 't 9- tal D. S. S.'ers, die tegen 't sterke Concor dia III de nederlaag zoo klein mogelijk hielden. De volgende keer een overwinning derde. J.v.d. M. Om het 2de klasse Clubkampioenschap van Nederland. Zondag jl. vond te Haarlem in het club lokaal der „Haarlemsche Damclub" de eerste ontmoeting plaats van de competitie om het Clubkampioenschap 2de klasse van Neder land tusschen de Noordelijke kampioenen, de „Haarlemsche Damclub" II, en de Zuide lijke kampioenen, de Damvereeniging „D.O. S." II uit Delft. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder: „Haarlemsche Damclub" II„D.O.S." II. J. P. van EykA. B. Franke 11 H. L J. van SantenK. Mathlener 20 P. G. van EngelenJ. H. Stumpel 20 Ph. F. AmelungL. Vermeulen 11 J. WielengaC. Wilmer 20 J. v. d. GiessenC. Leeflang 11 P. H. Meure—J. Waasdijk 0—2 J. Bijster Jr.D. Gerlofsma 20 J. C. van WaardJ. Bilsen 20 W. J. A. Matla—Th. Stolfr 1—1 Totaal 146 voor Haarlem. De Haarlemmers hadden twee invallers, de Delftenaren drie invallers. De Storm. Zaterdagavond ongeveer 454 uur, woei ten gevolge van den hevigen stormwind, de reusachtige lange en hooge schutting der bloemkweekerij Leeuw-en- Hoofd van den heer Casséè in de Emous- laan omver. In den loop van den avond werd door het werkvolk van de firma de schutting weer overeind gebracht en her steld. Naar waarnemingen in den morgen vaö 27 Maart. Hoogste Barometerstand 769.8 m.M. te Haparanda, Laagste Barometerstand 746.7 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke, tot matige W, tot Z. W. wind. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, waarschijnlijk nachtvorst, pach ter overdag. DE EXPRESS-BANK. SCHIEDAM, 28 Maart. Heden heeft de ambtenaar van het O. M. bij het kantonge recht alhier, appèl aangeteekend tegen de beslissing van den kantonrechter, waarbij de directieleden van de Express-Bank J. T. B, J. H. S. en J. S. van rechtsvervolgiry' werden ontslagen. PARIJS 25 Maart. Uit Sjanghai wora. gemeld, dat de generaal Chang Kal Chek en Pai Ching Hi e enbelangrijke vergadering in de Chineesche stad hebben bijgewoond. Deze vergadering heeft een revolutie aan_ genomen, waarin de onmiddellijke teruggave der buitenlandsche Concessie wordt geeischt en waarin een nieuwe algemeene staking wordt aanbevolen. LONDEN, 28 Maart. Uit Tokio wordt gemeld, dat acht Japansche torpedojagers naar Sjanghai zijn vertrokken. De sterkte der Japansche vloot, welke vóór de Chinee sche kust nabij de monding van de Jangtse zal kruisen, zal zijn vierslagschepen, zeven tien kruisers, negentien torpedojagers er zeven onderzeeërs. LONDEN, 28 Maart, De politieke mede* werker van de Daily Mail meldt, dat het tekort aan het einde van het financieele jaar tusschen 15 en 20 millioen p. st. zal be draden. (Gedeeltelijk onge jirrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10