F. H. M,VAN DE GRIENDT f3000.- jjasrSÜS f2511.-125.-SflHKSf 50.- SïÏPSSf rif€«1 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden, Maandag 28 Maart 1927 50ste Jaargang No. 16511 Eerste Blad. Aangtiie moei, op straffe van -verlies van alle rechtten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na l\et ongeval andere vinger* In memoriam Franciscus Hendricus Maria van de Griendt. ill memoriam F. H. M. van de Griendt Herinnering. F. H. M. VAN DE GRIENDT f £5e abonnementsprijs Bedraagt voai Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.5g Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Aavertentiën 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentièn 1-4 tegels 60 cL per plaatsing: elk* regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeel!* g 60 cl per regeL Bij contract belangrijk* korting. ."^a I W jf 'II aft W 1b éf mL' *pa 'la -m w, V m hm -s* .H. -- uuuumjiu. diiuup, - --W. een v-jet ol «d oog; *«»i ciuim or wijsvinger1 UU. been of arm 1 andi Zaterdagmiddag tegen half twee, is op het station te Haarlem, terwijl hij in den trein voor Rozendaal wilde stappen, plotseling overleden de heer F. K M. van de Griendt, directeur der N. V. Drukkerij de Spaarne- stad, uitgeefster onder meer van de Nieuwe Haarlemsche Courant en de Katholieke Il lustratie. De overledene leed al sinds vele jaren aan een ernstige hartkwaal, waarvan de gevolgen zich de laatste weken duidelijk hadden ge openbaard, zoodat de behandelende genees heer al reeds een rustkuur en een verblijf in. bad Nauheim had voorgeschreven, welke kuur tegen Paschen zou zijn begonnen. Hoe wel zijn hecle omgeving al sinds lang op een schielijk einde wras voorbereid, is toch ook de dood hier weer plotseling in getreden. Als een schok ging de tijding Zaterdag middag door Haarlem. Van vijf, zes kanten tegelijk bereikte ons het doodsbericht, want op het drukke middaguur aan het slation waren velen getuigen van het tragisch einde. En over ons kwam het gevoel, alsof er in ons groote bedrijf plotseling een defect was geslagen, waardoor opeens alle machines stil stonden. Want zoo ooit dan was het hier: de djrecteur was de ziel der onder neming. Franciscus van de Griendt werd geboren te Rotterdam, 31 Oct. 1876 uit een onder wijzersgeslacht. In de groote havenstad leeft de faam van vader van de Griendt nog al tijd in het katholieke leven voort, als van een der pioniers, die met bijna bovenmen- schelijke energie de bijzondere school hiel pen in stand houden en omhoog werkten, niet door mooie woorden en lieve wenschen, maar door toewijding van gehee1 hun persoon, met al hun geestkracht, met het brengen van de zwaarste offers. Zoon van zulk een man heeft onze overleden directeur zich ten volle waardig getoond. Op hem is zelfs Goethe's woord van toepassing: der Sohn soil als der Vater ein besserer sein! Oorspronkelijk ook voor het 'onderwijs opgeleid, trad de heer v. d, Griendt een twaalf jaar na het behalen van zijn acte om gezondheidsredenen als onderwijzer af.Toen al reeds had hij een zwak hart, Hij zocht zijn toevlucht bij dat andere terrein van Katholiek openbaar leven, waar nog zoo veel braak lag: de journalistiek. En de oude heer Thompson van de „Maasbode had n plaats voor hem, zij het een bescheiden plaats, welke de voortvarende en energieke jongeman al heel spoedig voor een functie bij de uitgeversfirma v. d. Weyer in Utrecht verruilde. Niettemin bleef hij voor de Maasbode tot aan zijn dood een bijna kin derlijke vereering koesteren. In Utrecht had hij gelegenheid zich meer op de techniek van het dagbladbedrijf loe te leggen; zijn, talenten lagen trouwens meer in de richting van het moderne bedrijfs leven en het koopmanschap. In 1907 sollici teerde hij met succes naar de directeurs- plaats van de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" in. Haarlem. Bij gelegenheid van ons gouden jubileum is nog het een en ander uit die dagen op gehaald. Zelf ook heeft onze nu overleden directeur in een artikel in dat mummer her innerd aan de moeilijke dagen, waarin hij dc „Nieuwe Haarlemsche Courant" over nam. Geheel in de lijn van zijn persoon en van zijn strijdbare natuur was zijn entree als die van een veroveraar. In den letter lijken zin des woords moest de vesting aan de Jansstraat worden ingenomen. Van het oogenblik van zijn optreden af kenmerkt zich de vooruitgang van den bloei der Vennootschap en der courant. Het dag blad vereischte zijn eerste zorg. Met nooit genoeg te prijzen offervaardigheid heeft hij zich a.an de exploitatie gegeven, zoodra aan de Kinderhuisvest de vleugels wat breeder konden worden uitgeslagen. Zelf ontzag hij zich het minst van allen; wanneer er op de expeditie krachten te kort kwamen, stroop te hij de mouwen op en hielp zelf. Wan neer de advertentierubrieken n.et vlot ge noeg liepen, toog hij er zelf op uit. Wan neer cr laat moest worden gewerkt, was hij de laatste, die het gebouw verliet, dik wijls lang na middernacht; en 's morgens was hij weer de eerste op post. Zulke men- schen moeten slagen in het leven, vooral wanneer het hun naast een onmetelijke energie en onuitput lelijke werkkracht, naast een stalen wil en ijzeren hersens niet on- breekt aan koopmansschap en onderne mingszin. Wat is er in die twintig jaar al niet door het hoofd van Van de Griendt gegaan. Als wij nu nog eens de plannen nagaan, die hij met ons in vertrouwelijke oogenblikkcn be sproken heeft en ale weinig minder waren dan een trust van alle Nederlandsche Ka tholieke dagbladen en tijdschriften, waarna dan nog geen einde was aan zijn fantasie; immers ook in België, Duitschland en Frankrijk wonen nog Katholiekenwan neer wij dat alles nu nog eens overdenken, dan lijkt het niet onverklaarbaar, dat deze man met matelooze werkkracht in werke lijkheid zooveel heeft bereikt, waarvoor an deren bij den oorspronkelijken opzet dc schouders ophaalden. Daar was de Katholieke Illustratie, een veel geliefd en eerwaardig familieblad, toen hij na veel moeite de vergunning kreeg de exploitatie 'over te nemen. Maar achter het onvermurwbare gelaat, waarmee hij het con tract teekende, was al reeds een levendige fantasie aan het werk, wat er van dat blad al niet te maken zou zijn. Zeker, de Illustra tie was mooi met haar houtsneden, met haar keur van verhalen, met haar keurige druk op de snelpers. Maar nooit had er iemand aan gedacht, dat op de wijze van exploita tie van toen dc Katholieke Illustratie altijd tot enkele tienduizenden abonné's zou be perkt blijven. Het technische procédé dwong tot langzame aflevering, in beperkte oplage en sloot alle actualiteit buiten. Van de Griendt voorzag de geweldige con currentie welke het Katholieke familieblad noodzakelijkerwijze van dé neutrale week bladen zou ondervinden, een doodende con currentie, wanneer de Katholieke Illustratie niet in enkele dagen tijds een honderd dui zend katholieke gezinnen kon bereiken. En de opkomst van de Prins, Panorama, Het Leven enz,, juist in die dagen, heeft hem gelijk gegeven. Zijn binnenhalen van dc koperdiepdruk rotatiemachine heeft het terrein voor het Katholieke weekblad voor goed' gevestigd. Men moge nog wel eens liebaüchelen naar den mooien druk van de goede, oude Iva- tholieke Illustratie, de rotatiepers heeft het mogelijk gemaakt de zoogenaamde neutrale weekbladen uit onze Roomsche gezinnen te houden. En dat'was heel wat meer waard dan het handhaven van een oude, maar onvruchtbare traditie. Thans komt de Ka tholieke Illustratie in honderd veertig dui zend Roomsche gezinnen, een oplage, welke zelfs de verwachtingen van onzen thans overleden directeur, die niet spoedig van een groot cijfer schrok, verre overtrof en die men aan Katholiek Nederland overal in het buitenland benijdt. De koperdiepdruk heeft in het bedrijf der Spaarnestad een groote omwenteling ge bracht. De verhuizing naar de Nc.ssaulaan was noodzakelijk. Met den in 1914 inval lenden oorlog waren de technische moei- lijkheden, waarmee men in het nieuwe ge bouw al heel spoedig te kampen had, on gelooflijk. Een ieder zou het hebben opge geven, behalve een man van de taaiheid en onbuigbaarheid van een Van de Griendt. Hij wist de ingenieurs uit Duitschland te halen en ook in den oorlog Duitschland voor ons bedrijf te laten werken. Maar langza merhand maakte hij zich van het buiten land los; thans zijn dag en nacht de slijpmachines en chemische baden bezig de koperen walzen te vernieu wen. Naast de eer ste koperdiepdruk pers is een tweede, machtige machine, een twee en dertig zijdige, ver schenen. En rus teloos draaien de persen altijd door, van een vroeg uur in den ochtend tot laat na midder nacht. Want Van dc Griendt zorgde er altijd voor, dat de orders de ma chines riepen en niet de machines op de orders be hoefden te wadi- ten. Wie ons land trouwens met de kinderbladen, de Zondagsbladen, de geïllustreerde weekbladen over stroomd ziet, die begrijpt, dat het drukkerspaleis aan de Nassaulaan niet makkelijk groot genoeg kan zijn, en dat zijn stichter ook nu al weer met uitbreidings plannen bezig was. Een oogenblik van voldoening in het zware, en harde leven van onzen directeur was de opening onlangs van het nieuwe gebouw. Toen heeft hij een dag mee feest gevierd, zij het dan ook, dat hij tusschen de pauze van de ochtendviering en de namiddagrecep tie pog eenige zakelijke conferenties hield en stukken, zat te teekenen, toen de eerste gasten kwamen. Maar wij weten het, dat die ééne dag" een zonnestraal in zijn leven is geweest. Toen wij 's ochtends na den kerk dienst, samen naar dc Nassaulaan wandel den, verkeerde hij in een opgeruimde, vol dane stemming, zooals wij in geen jaren hadden meegemaakt. En terecht mocht hij voldaan zijn. In twintig jaren tijd^ had hij een stuk werk geleverd, waaraan anders ge slachten moeten arbeiden. Maar zijn voldoe ning en vreugde zijn van korten duur ge weest. Al spoedig na de feestelijkheden trad de reactie in en wij, in zijn omgeving, zagen de duidelijke teekenen van overmatige in spanning, die wij al meermalen in vroegere perioden hadden waargenomen. Én wie had hem na zooveel moeilijke jaren niet nog eenigen tijd gegund om te genieten van de vruchten van zijn arbeid? Zijn leven was zwaar, hard en moeilijk geweest; veel scha duw en weinig zon. Want naturen als de zijne, met zulk een stalen wil, met zooveel onbuigzaamheid, met zooveel onverzet telijk doorzettingsvermogen moeten als van zelf voortdurend reactie van andéren te voorschijn roepen; moeten herhaaldelijk stui ten op inzicht van anderen, op niet begrij pen, op zwakkeren, die niet mee kunnen, op voorzichtigen en bedachtzamen, die, heel vaak terecht,trachten te matigen en in te perken. Daarbij zocht v. d. Griendt nimmer zich zelf. Het was, alsof hij zich van zijn eigen persoon had losgemaakt en deze had overgedragen op, samengesmolten met „de Spaarnestad". Met „de zaak" stond hij op en ging hij naar bed. Hij zocht geen vrien den of vereerders, streefde niet naar popu lariteit of onderscheidingen, Er was maar ééne zaak, die hem bezig hield: de onder neming. En juist, omdat hij zich met dit groote bedrijf zóó vereenzelvigd had, ving hij er alle slagen van op; droeg hij er de vele, zware zorgen van, ondervond hij de vele moeilijkheden en beslommeringen, wel ke een modern groot-bedrijf doormaakt, als persoonlijk leed. Daarnaast spaarde het lot hem niet; zwaar en diep wérd hij eenige malen getroffen met ziekten en sterfgeval len in zijn gezin en zelf had hij eén wan kele gezondheid. Dat één mensch zooveel kon doorstaan, zooveel dragen kon bij zoo weinig ontspan ning en levensvreugde, moeten wij toeschrij ven aan zijn diep geloofsleven, van huis uit meegekregen, van een oar-Roomschen vader en een vrome moeder geërfd. Wie bij een zóó druk bezet leven nog iederen ochtend den weg naar de kerk kan vinden, gods dienstig en zonder, vertoon, rein van leven uil plichtbesef en uit eerbied voor God, die vindt kracht tot groote daden. Tot het laatste uur heeft dc heer v. d. Griendt gearbeid. Op reis, midden in zijn :aken, is hij gestorven. Een voorbeeld, voor degenen, die zijn werk moeten voortzetten, gelijk heel het grootsctie gebouw met den koepel, zijn stichting, daar staat om de te genwoordige en toekomstige werkers binnen deze muren toe te roepen: arbeid is levens plicht! Wie zulk een voorbeeld van intense werk zaamheid, van het nuttig besteden van het kostbare leven gaf, die mag als getrouwe dienstknecht verhopen, dat hij in het groote vaderhuis over veel gesteld zal worden. En dat. bidden wij dan ook, dat hem, na een zoo rusteloos leven mag worden gegeven, de eeuwige rust! LOUIS M. WETERINGS. Xf^* Met eenen slag heeft de Almachtige Heer van leven en dood dezen# voorbeeldigen Katholiek, den zorgzamen huisvader en den eminenten leider van onze N.V. de Drukkerij „De Spaarnestad" tot zich geroepen. Met diepe smart en innige deelneming staan wij bij zijn lijkbaar; innige deelneming bezielt ons met het gezin, hetwelk in hem den goeden echtgenoot en vader verliest, met de hoog bejaarde moeder, wier Frans haar trots was, met geheel de familie, wier kroon van het hoofd is gevallen. Onze Ven nootschap trof den hardsten slag welken zij sinds haar stichting te doorstaan had. Hij was de ziel van deze groote onder neming, welke hij van een klein drukkers- bedrijf door zijn rustloozen arbeid en fijnen koopmansgeest wist op te voeren tot de hoogte waarop thans „de Spaarnestad" staat. Sinds September 1908 had ik het voor recht met dezen pur-sang katholiek samen te mogen werken. Dagelijks leerde ik dezen man meer waardeeren, die onder het strenge gelaat en zijn gebiedend uiterlijk de zachtheid van een kind verborg; die, hoewel meermalen onze inzichten en op vattingen uiteenliepen en de richting der zaken anders werd uitgestuurd dan hij wilde, dezelfde vriendschap behield en als de beslissing gevallen was, grootmoedig zich aanpaste. Hoe heb ik dezen werker bewonderd in de moeilijke en zware dagen, welke ons Bedrijf he<t medegemaakt, nog meer toen de wreede dood tot tweemaal toe hem het liefste op aarde wegnam! Hoe gelaten droeg hij deze slagen en hoe zwaarder leed hem overviel des te meer bad hij. Iederen morgen kon men dezen dag- en nachtwerker aan 's Heeren Liefdedisch zien aanzitten en menige kapel hier en elders zag in een stil avonduur zijn gebogen ge stalte knielend voor het Tabernakel of devoot schrijdend langs de droeve kruis wegstaties. Ja, onze Directeur bracht 's Heeren woord in volle toepassing: O r a et labora" bid en werk. Biddend werkend trof hem de. dood: biddend, want 's morgens had hij zich nog gesterkt met de H, Communie, blijkbaar bad hij in zijn laalstc levensstonde nog den rozenkrans, welke hij in de zijzak van zijn overjas verborgen hield. W erkend, want zijn reis was wer ken. Zijn groote actetasch vol met acten en stukken, welke hij in den trein nog wilde af maken! Deze mensch is door den Heer wakende gevonden! Toch mogen allen die onder eenig opzicht met onze Vennootschap ver. bonden zijn, en ook de Katholie ken van Haarlem, ja zelfs van geheel Nederland, die zooveel, wat Room. sche lectuur aan gaat, aan hem te danken - hebben, hem niet vergeten in hunne gebeden! Zijn nagedachtenis zij ons allen ter zegening! Heer geef zijne ziel de eeuwige rust en het eeuwig licht verlichte hem. Dat hij ruste in vrede. H. C. J, SONDAAL, pr Zoo is dan nu de sterke man gestorven, Na jaren lang van menschelijken strijd, Die tergend langzaam 't fiere lichaam sloopte. Totdat de dood hem daarvan had bevrijd. Met werken voedde hij zijn ziek'lijk leven De Spaarnestad dat was zijn ideaal; Hij bracht haar al zijn dagen en ook nachten En koesterde zich spiegelend aan haar praa* Nog klinken ons de tonen in de ooren Van 't groote feest; 't is nog zoo kort geleen. En thans, nu het nieuwe is gaan werken Vlood hij die alles wrochtte plotseling heen. Het groote werk, dat kort'lings is verrezen En dagen, maanden, jaren, nog zal staan, Is nu gekocht ten koste van een leven En de ..kwitantie" werd door hem „vol* (daan." De paar uie het werk van u eischte En iederen dag maar weeraan van u vroeg, Die heb ge steeds met Godes hulp gegeven Totdat de zeis des levens zei: genoeg. Uw hand omvatte krachtig al de draden En vlocht zc sterk tot een koord te saam Waarmee het Roomsche geloof werd vast gehouden; Dat is het goede wat gij hebt gedaan. 't Syrenenlied der rollende machines, Dat zwijgt thans in het aanschijn van den (dood. En het saluut, dat hierin is gelegen, Is nu bestemd voor hem die eens gebood. De groote zaak, heeft al uw kracht genoten En d'eene fout, die ge'aan haar hebt begaan, Zal jaren nog als zacht verwijt weerklinken Dat ge te vroeg zijt heengegaan. Nu gij van alles afscheid hebt genomen, En nooit meer komen zal daar op uw Nas- (saulaaa Vergeven allen graag de mogelijke falen, Die ge misschien onwetend hebt begaan. Als ge daarboven goed bent aangekomen, En heel dicht bij den God dn Heere zij, Vraag dan aan Hem, dat wij ook mogen (krijgen Een innig, even diep geloof als gij.... R. I. P, LOUISVE, Het plotseling overlijden van den directeur der N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" heeft een schok veroorzaakt, niet alleen in den king der zijnen, waartoe wij ook onszelf, zijne medewerkers, rekenen mogen, maar in heel de wijde omgeving, die hem of althans zijn werk kende. En er wordt ook over dezen overledene gesproken veel lof geuit voor zijn groote eigenschappen als werker voor de zaak, die hem lief was. Herhalingen zijn nutteloos. Maar 't lijkt mij dienstig te wijzen op ééne zijde van dit sterke karakter, die niet door eenieder werd gekend en gewaardeerd, 't Moge indiscreet schijnen, 'n paar intieme dingen in de krant te zetten wij meenen op deze wijze te onderstreepen, dat 't hier ten volle billijk is: de mortuis nil nisi bene. Leider te zijn van een groote onderneming, en die, aan 't hoofd van een uitgebreid personeel, te brengen op een der eerste plaatsen in den lande, dat vereischt een vasten wil, een krachtigen aard. En 't spreekt vanzelf, dat 't menigeen bijwijlen hinder deed, met die vastheid en kracht rekening te houden. Maar steeds moest erkend worden: hij toonde die vastheid en die kracht, niet uit heerschzucht, niet uit hardheid, maar wijl zijn plichtsgevoel hem voorschreef zoo tc doen, hic et nune, om 't wélzijn der zaak, die hij zoo onbegrensd-toegewijd diende. Want: ook deze „onverzettelijke", deze psychische krachtmensch, was een gewoon mensch met iedere menschelijke gevoelig heid, zoo fijn wellicht als zijn doorzicht en zijn zakenbeleid Al zijne kracht belette niet en hij schaamde er zich niet voor dat hij in een zakelijk gesprek bij een opmerking die eigen gezin in 't bewustzijn riep, met 'n onder, drukten snik, zich neerboog over zijn bureau, om de ernstige ziekte van zijn inmiddels overleden oudste kind. Hij schaamde zich niet, sprak er even op door, en ver mande zich toen.... om door te werken. Er zijn er wellicht, die hem verdachten van hardheid maar zij hebben 't nooit gezien, hoe zijn trekken-vol-zware-zorg opklaarden, als een punt van meeningsverschil prettig was opgelost; als iemand toonde, door den schijn van stroefheid heen zijn oprechte in tenties te onderscheiden. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1