In memoriam F. li. M.v. d. Griend! Waar hel op 6 April oat gaat! Voornaamste Nieuws LOTTGERING voor pl i ss eer en en stoppage GR. HOUTSTRAAT 5a Woensdag 30 Maart 1927 - 50ste Jaargang No. 16513 Aangifte moet, op straffe van verlies van aJle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Stemt uitsluitend: de R.-K. liist in Noord-Hoiland, lijst 1. In Zuid-Hol land: lijst 12. De uitvaart. PLAATSELIJK NIEUWS. DE ELECTRIFICATIE AMSTERDAM—ROTTERDAM De concept-dienstregeling. ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM. Personalia. DE TAXI'S. 130 K.G. koperdraad ontvreemd. SANTPOORT. - in dit nummer. Dr. DE GROOT BEVERWIJK. HILLEGOM. W HAARLEMMERLIEDE. De Gemeenteraadsverkiezing. MARKTNIEUWS. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, WEERBERICHT. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. KÜN8TC0GFN F. Ad. Muller Söhne ®e aSanfsëménlsprïjs Feci'aagt voqr Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij •oormtbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. AtTrerTenUcu 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 ■egels 60 ct per plaatsing: elk* regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen .den tekst, als ingezonden mededeelicg 60 cC per regel. Bij contract belangrijke korting. "bonné's op dit blad tijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f ^fSOO - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^fl bij een ongeval met "PO^fl bij verlies van een hand, f 19' gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «UU v." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelljken afloop«vIf." een voet of een oog lud. bij verhes van een f C f| bij *n breuk van f t, fl bij verlies 1 dU.' been of arm I andere v duim of wijsvinger v. eea vinger* Een verkeerde gedachie van velen onzer kiezers en kiezeressen is, dat ze de ver kiezing voor de Provinciale Stalen van minder belang achten dan de verkiezingen Voor Gemeenteraad en Tweede Kamer. Ten onrechte, want al spreken de ge meenteraadsverkiezingen direct lot de kie zers, omdat het belangen geldt, die hen onmiddellijk raken en al genieten de ver kiezingen voor de Tweede Kamer een van oudsher gevestigde reputatie van belangrijk heid, omdat dit college de landsbelangen als hij uitstek behartigt, van niet minder groot gewicht zijn de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten. Is nog niet pas gebleken over welk een groote macht de Eerste Kamer beschikt, toen zij ons land bevrijdde van de nacht merrie van het Nedcilandsch-Belgisch trac- taat? De Tweede Kamer had het ontwerp aangenomen, zij het met geringe meerder heid; de Eerste Kamer verwierp het. Zoo kan het met alle wetsontwerpen gebeuren. Ten goede en ten kwade. Ook met wets ontwerpen die onze heiligste belangen van geloof of moraal raken. Welnu, die Eerste Kamer wordt gekozen door de leden van Provinciale Staten. Uit dat feit alleen blijkt reeds, dat de a.s. 6 April van niet minder gewicht is dan de datum eener verkiezing voor de Tweede Kamer. Maar bovendien vergete men niet dat deze Statenverkiezingen het voorpostenge vecht zijn voor de komende raadsverkie zingen en dat deze strijd dezelfde is, die ook bij de Kamerverkiezingen wordt ge streden: de strijd van links tegen rechts. Bij de verkiezingen, bij elke verkiezing, dus ook bij die voor de Provinciale Staten, getuigen wij van onzer, wil om het land in christelijken géést te besturen; bij elke ver kiezing kiezen wij tusschen God en Zijn vijanden. Dat is telkens weer de beteekenis van ons stembiljet, dal wij ingevuld in de stem bus stoppen. Een kruisridder uit de mid deleeuwen zou ons benijden over eenzelf de macht te hebben mogen beschikken als wij over ons stembiljet. Ta' steden, provin cies en landen verovert. Wij 1 dopen gevaar langzamerhand het voorrecht niet mee' voluit te proeven van een krachtige katholieke partij te vormen in ons land, een krachtige partij, waarmede men rekening moet houden en inderdaad ook houdt. Wij loopen dat gevaar, omdat wij zoo gewend raken aan het dageli;ksch bezit van onze volledige godsdienstvrijheid, aan het feit dat men rekening houdt ook met onze wenschen op moreel en sociaal- economisch gebied. Wie nu echter meent te mogen inslapen, of erger nog, wie meen! da! hij nu wel de vijanden van oas H Gelpof iu de kaart mag spelen, is vermetel -ichtvaardig. Dat men rekening met ons houden moet, is uitsluitend-aan de kracht onzer vuisten te danken. Zijn onze nagels geknipt, dan loopt men over ons heen: dan leggen onze verlangens geen gewicht meet :n de schaal. Voorbeelden da-rvan zijn: Mexico, Frankrijk, Rusland. Wij noemden daar de namen van Mexico en Frankrijk. Dat geeft ons aanleiding dy sympathiebetuigingen en het getortelduif van de rcode broeders in Nederland af te wijzen. In hoofdzaak door toedoen van de socialisten worden in die landen de billijke verlangens der Katholieken voorbijgezien. Is niet de Mexicaanscke kerkvervolging het werk van den socialistischen Calles. Indien dus in Nederland de sociaal-demo craten lonken en liebaugeln naar de vriendschap van ons. Katholieken, dan kun- nen wij hen niet beter vergelijken dan met wolven in schapenvachten. Zoolang wij de kracht hebben, en zij door ons de macht kunnen krijgen, ontkennen zij alle booze be doelingen; maar niet zcodra zijn wij van onze nagels beroofd of voor hen is de godsdienst, ook het R.K. Geloof, opium ge worden en zijn beoefenaars minderwaardi gen, die getrapt moeten worden. Zoo aan 'emand, dan zeker dus nimmer aan een sociaal-democraat onze stem. Een goed Hollander gruwt van menschen met dubbele aangezichten. Fier onze eigen vaan omhoog! Wij hebben een heerlijk blazoen. En ongeschonden! Wij behoeven ons voor niets en niemand te schamen. De materieele belangen der kiezers zijn bij ons, katholieken, zeker zoo veilig als bij welke partij ook! Waar is de man of vrouw, van welken staat of richting ook, di: dat loochenen durft Waar is de man of vrouw, die durft be- toogen dat de belangen van ons gewest door de katholieke leden n;et nu evenwel zorg en ijver en gedegenheid behartigd zijn dan dooi die van welke politieke partij ook? Daarover kan gerust een debat of polemiek worden aangegaan. Zijn de stoffelijke belangen der kiezers en kiezeressen aizoo bij de Kath. Staats partij veilig, met één slag kunnen, door op de R.K. lijst tc stemmen, ook de geeste lijke, de godsdienstige en zedelijke belan gen van ons volk veilig worden gesteld. Want, zacht gesproken, worden de zede lijke en godsdienstige belangen van ons volk door de linksche partijen niet warm bevor derd. Op zijn best kan men zeggen, worden ze door haar in bepaalde gevallen niet be nadeeld. Bevorderd worden ze alleen door de menschen van echt-chrislelijke levens opvatting. En dat ook de godsdienst en de goede zeden in ons vaderland bloeien: dat is de wensch van iedereen, die Gods ge boden tracht te onderhouden. De komende verkiezingen mogen een dui delijk antwoord geven op de vraag of ons goede volk de anti-godsdienstige propagan da en de vervlakking van onze zedelijk heidsbegrippen moe is of niet. Telkens en telkens blijkt dat het ook zelfs in de Provinciale Staten niet onver schillig is wie aan het roer zitten: een geloo- vig of en ongeloovig man, een katholiek of nict-kathcliek. Laten de Katholieken dit gedenken: wan neer wij ons geen sterke burcht maken tegen onze vijanden, dan worden wij ver treden en verguisd. Geen partij lelt zoo veel belagers als juist de katholieke. Wij worden geëerd en geliefkoosd en tegen ons wordt gelonkt en gekniptoogd, maar slechts zoolang als wij tanden hebben om te bijten, vuisten om van ons af te slaan. Onze vaderen hebben ons een sterke burcht gebouwd, wij nebben tot plicht dien burcht te verdedigen en te versterken. Laat het niet waar zijn dat uw katholie ke vader, uw katholieke nioêdér' zich uwer na uw gang ter stembus op 6 April, zou schamen! Stemt trouw de lijsten van de eene, ware, hechte, breede, zegenrijke R.K. Staatspartij! Daarvoor roepen wij alle Roomsch-Ka- tholieken en allen, die het goed méenen met het welzijn van on- gewest op, daarvoor roepen wij allen op, die in heilige solidari teit naar de vervolmaking van ons maat schappelijk leven streven; daartoe roepen wij allen op,' die gebukt gaan onder kommer en leed. Voor God en Kerk, Vorstin en Land! zi) onze leus. De mensch wikt, God beschikt. Dat ziet en ondervindt men dagelijks, als men groote plannen voor de toekomst maakt, zich omgeeft met allerlei waarboi- gen cm eene onderneming naait! mensche- lijke berekening volkomen te doen slagen, en plotseling al die berekeningen in duigen ziet vallen, als de Almachtige Hand Gods komt ingrijpen en Qtfis doet weten, dat Zijn wil en wensch beven die der menschen gaat, dat Hij en niet de mensch de wereld regeert. Dat heeft het Bestuur der Spaarnestad meer dan ooit gevoeld, toen de bekwame Directeur, de spil, om wien de gansche on derneming draaide, de man, die de Ven- nootscl ;.p van een klein plantje tot een wijd verlakten boom heelt weten op te kweeken, met één slag, geheel onverwacht uit het leven werd weggerukt. We noemden hem onmisbaar, de vraag baak van iedereen, den zwakken man, die in zijn sterae hoofd een bedrijfswetenschap, een koopmanschap, een bestuurstalent ver gaderd had, als zelden wordt aangetroffen. Onmisbaar, en toch moesten wij hem mis sen, onmisbaar en torh moesten wij in "net gemis van hem voorzien. Onmisbaar? Gods raadsbesluiten wijzen er ons op, dat wij dat woord ten aanzien van menschen nooit mogen uitspreken. Hij, de Almachtige, leert het °ns anders Hij roept den mensch uit het volle leven op, als Zijn Wijsheid het uur gekomen acht, en ens roept hij op tot berusting. Maar geldt dit ons, die door dit plotse ling afsterven zwaar getroffen worden, hoe veel te meer geldt dit zijn gezin, voor wien deze brave man alles was. Ziin vrouw, zijn kinderen, die zich op één slag van man en vader beroofd zien en den man te grave zien dalen, die zooveel liefde en toewijding gaf en nog zooveel meer beloofde te geven, in wier midden hij verpoozing vond na zvaren arbeid. Maar bij dit alles straalt' een heerlijke gedachte door. Wij mogen niet, zooals de Apostel der Volkeren zegt, bedroefd zijn gelijk de anderen, die geen hoop hebben. De brave, Katholieke man, die iederen dag opging naar Gods tempel, om den Zegen des Hemels af te smeeken over den te ondernemen arbeid, over alles wat ^en1 lief en dierbaar was ook op den dag van zijn overlijden, is niet met leege han den tegenover zijn Rechter komen staan. Hij heeft als een getrouwe dienstknecht zich mogen aanmelden voor den troon der Ge rechtigheid en heeft daar ongetwijfeld een genadig oog gevonden. Bidden wij, en vertrouwen wij, dat een man, die aldus door het leven ging, het rijke loon zal genieten, dat weggelegd is voor allen, die van goeden wille zijn. er, zooals deze, hun leven op God hebben gericht. Haarlem, 28-3 '27. J. HEERKENS THIJSSEN. De Grondwet schrijft: Een schokkend bericht, ook voor ons, die dezen zoo hoogst ijverigen directeur zoo vele jaren reeds mochten kennen en leeren hoogachten. Met zeldzame werkkracht en energie be gaafd, heeft de heer F v. d. Griendt, die oorspronkelijk aan het onderwijs verbonden was en daarna zich als redacteur van de Maasbode aan de journalistiek wijdde, de N. V. „De Spaarnestad" opgewerkt tot zoo danige hoogte, dat zij veilig tot de grootste uitgeversvennootschappen van ons vader land gerekend mag worden. Het groote monumentale gebouw aan de Nassaulaan te Haarlem, pas voltooid en een der levensidealen van den helaas zoo vroeg ontslapene, staat daar als een gedenkteeken van zijn energie en doorzettingsvermogen. Voor de Kath. zaak heeft de heer v, d. Griendt zeer groote verdiensten. De Kath. Illustratie heeft hij gemaakt tot een uitgave, die, wat lezerstal als omvang en inhoud betreffen aan de spits staat van al onze geillustreerde bladen. De Nieuwe Haarl. Cf-t. is onder zijn direc tie een dagblad geworden, dat een eervolle plaats inneemt onder haar zusteren kortom wat de overledene tot stand heeft gebracht, het stempel van zijn onvermoeiden en door tastenden arbeid staat overal op gedrukt. Een eenvoudig man, die voor zich zelve niets van het leven vroeg, die enkel leefde voor zijn plicht en dit ook eischte van zijn talrijk personeel momenteel uit ongeveer 300 personen bestaande, heeft God te midden van zijn arbeid voor de Kath. zaak tot zich geroepen. Hij ruste in vrede. Wij hebben vanmorgen onzbn directeur ten grave gedragen en we zijn allen zeer onder den indruk gekomen wij, dat wil zeggen het bestuur en het personeel van de N. V. „De Spaarnestad". Vroeg, zijn wij naar de Kathedraal ge. gaan, waar zijn stoffelijk oh hulsel stond opgebaard tusschen flikkerend waslicht on geveer qp de plek, waa. hij zoovele malen ter H. Tafel naderde; we hebben geknield en voor hem gebeden in deze kerk, die zijn parochiekerk was en waar hij zooveel innerlijke, godsdienstige vreugde heeft ge noten, maar die ook getuige was van groot door hem manmoedig gedragen familieleed. Velen onzer zijn ter Communiebank ge gaan. O half elf zijn toen de mecsten onzer teruggekeerd naar „Sin: Bavo" om de plechtige H. Mis van Requiem bij te wo nen. De meesten, want ons bedrijf staat midden in het dagelijkschc leven en heeft dus zijn verplichtingen aan de gemeenschap zoodat zelfs op een droeven dag als dezen 'I is eigenlijk een wreede gedachie! niet alle machinus konden rusten. Een broeder van den overledene, kapelaan L. M. v. d. Griendt te den Haag heeft onzen directeur ten uitvaart geleid in een een plechtige H. Mis, gecelebreerd met assisten tie van en wij allén hebben ortroerd geluisterd naar de zielenmis-gezangen en meegebeden de gebeden voor de afgestorvenen en onder streepten in gedachte het: „In Paradisum deducant te Angeli" de Engelen begeleiden u naar het Paradijs ter Eeuwige Ruste.' Toen hebben ze hein om half twaalf uitge dragen en in rouwstoet geleid langs de Leid- sche Vaart naar de Alexarderstraat tot vóór zijn woiing, de weg van de kerk naar huis dien hij schim dagelijks placht te gaan nu voor de laatste maal; en langs de Wilhelminastraat, Raaks en Gedempte Oude Gracht is de stoet verder getrokken naar de Nassaulaan, den weg van huis naar kantoor dien de directeur soms vijf maal daags maakte. En voor ons gebouw aan de Nassaulaan heeft de stoet stilgestaan vóór den ouden ingang, den ingang, dien hij honderden malen is in- en uitgetreden Ons groote, trotsche gebouw stond daar nu met geloken oogen immers vóór alle vensters waren de gordij nen neergelaten en daarbinnen zweeg nu het machtig, bruischend lied an den arbeid, dat zijn ijver en werklust daar geintoneerd heeft, het lied, dat daar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat nu al jaren lang gezongen wordt, bijwijlen zonder tusschenpoozen zelfs van 's Maandagsmorgens vroeg tot Zaterdag- avonds laat. Eén uur is de zangerige metaal- symphot ie der geweldige diepdruk-machines, het gedaver der rotatiepersen, het geklik klak van tientallen linotypes en monotypes, het gekrikkrak van boekenpersen en degel persen verstomd geweest; duizend paarden krachten aan electrische motoren zijn lam gelegd, als een machtige hulde aan deze stoeren werker en bouwer aan en van ons bedrijf Stil en zwijgend stond daar ons an ders zoo drukke gebouw en allen, die daar binnen waren, hebben op dit moment aan hun verscheiden directeur gedacht, die daar vóór de deur te wachten stond, te wachten, hij, die anders nooit wachtte.... Toer. is er een, de heer J. H. van Oosten, naar buiten getreden tot op zij van de lijk koets, tot vlak bij den directeur, die voor de laatste maal zijn „Spaarnestad" bezocht en hij heef. hem ten afscheid gegroet namens alle werkers der „Spaarnestad". Maar een doode groet men niet in de taal der leven den, dies deed hij in de taal der bloemen en hechtte aan den lijkwagen een immortellen krans en nog andere kransen volgden. Op de begraafplaats heeft een deputatie van tien nzer besten onder het personeel dc lijkbaar naar de doodenkapel gebracht en vandaar, na de aandoenlijke plechtigheid der absoute, naar de gedolven groeve en bijna allen want nu was het intusschen 12 uur, dus schafttijd, geworden hebben we het ontroerend moment gezien dat het stoffelijk overschot onder het pieust gebed^ van den pirester aan den schoot der gewijde aarde werd toevertrouwd, gezegend door de hand van den zeereerw. heer. Daar ook hebben wij gebeden. Zóó hebben wij onzen directeur uitgeleide gedaan naar zijn laatste rustplaats en de fezer vergeve bet ons voor dezent keer dat wij ons nu eens op de eerste plaats hebben genoemd, want het was dan toch onze di recteur. Maar met ons waren er velen, talloos ve len, die er prijs op hebben gestld den over ledene door hun tegenwoordigheid te eeren. In dc kerk waren o.m. aanwezig, met de naaste familieleden en een officieele deputa tie van ons personeel. we'ke zich aan het station Leiden zal voor doen. Zooals bekend, kruisen de treinen naar en van Haarlem, zoodra zij het station Leiden verlaten hebben den overweg, waarover steeds een zeer druk verkeer plaats vindt. Zoowel de trams der Noord en Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschapjjij, welke den dienst tusschen Noordwijk en Katwijk via Leiden, op Den Haag en Sche- veningen onderhouden, als de wagens der H. T. M., welke de verbinding van Leiden over Wassenaar met Den Haag vormen, passeeren den overweg. Gevreesd wordt, dat, wanneer eenmaal de half-uurdienst tus schen Amsterdam en Rotterdam zal zijn in gesteld, de overweg zóó vaak zal moeten worden afgesloten, dat belangrijke stagna tie in het tram- en straatverkeer te Leiden niet voorkomen zal kunnen worden. Dit ver- keersvraagstuk zou ook reeds de aandacht van de Kamer van Koophandel te Leiden hebben. In aansluiting ,aan hetgeen reeds gemeld werd betreffende de electrificatie van de spoorweglijn AmsterdamRotterdam, kun nen wij nader mededeelen, dat onlangs de directie der Nederlandsche Spoorwegen een concept-dienstregeling heeft toegezonden, volgens welke zij zich voorstelt den dienst te doen geschieden, wanneer genoemde lijn geheel geëlectrificeerd zal zijn. Het ligt, naar men weet, in het voornemen, het traject Haarlem—Rotterdam reeds met den aanstaanden zomerdienst (aanvangende 15 Mei e.k.) voor de electrische treinen te benutten. Er zullen dan dagelijks 23 elec trische treinen 12 van Haarlem en 11 van Rotterdam vertrekkende) den locaaldienst op genoemd traject onderhouden. De toezending van de1 concept-dienstrege ling aan de stationschefs had ten doel, deze ambtenaren in de gelegenheid te stellen, hun meening over het ontwerp aan de directie kenbaar te maken. Sommige chefs hebben eenige belangrijke punlen naar Voren gebracht. Zoo werd ern stig bezwaar gemaakt tegen den geringen stoptijd, welke voor sommige stations op de concept-dienstregeling staat aangegeven, n.l. slechts één minuut. Naar de meening van de betrokken chefs moet deze tijd ten eenenmale onvoldoende geacht worden voor het uit- en inlaten der reizigers, het lossen en laden van de post, van rijwielen en van bestelgoederen. Tenzij het in de bedoeling van de directie mocht liggen, ten aanzien van het postver voer zoowel als van hel transport van rij wielen, bestelgoederen enz,, geTyëél afzonder lijke maatregelen te treffen (hetgeen echter niet verondersteld wordt), zijn de chefs van oordeel, dat de stoptijd Van één minuul voor sommige stations niet te handhaven zal zijn. Indien van te voren al vaststaat, dat de in de dienstregeling aangegeven stoptijd te kort genomen is, zouden de treinen van som mige stations doorloopend „over tijd" ver trekken, hetgeen toch nimmer in het belang van den geregelden treinenloop geacht kau worden. Nog wordt gewfja» °D egg Gisteren heeft de ZeerEerw. Pater Dr. W. Geerts S. C. thans verblijvende in het Mis- sihuis te Driehuis, zijn 25-jarig priesterju bileum, herdacht. Pater Geerts is afkomstig uit Nijmegen, Na de voorbereidende studiën hier te lande te hebben volbracht, ging hij naar Rome, studeerde daar theologie, en ontving in het jaar 1912 aldaar dc H. Priesterwijding. Het daaropvolgende jaar promoveerde Pater Geetts tot doctor in de Godgeleerdheid. In den loop van den tijd was de Eerw. jubilaris overste van de missiehuizen te Arnhem en te Leuven in België en vervol gens van de Missiehuizen in Tilburg en in Stein, bij Sittard. Tegelijkertijd bekleedde de Eerw. jubilaris het lidmaatschap van den Proviscalen Raad. Sedert ongeveer ander half jaar verblijft Pater Geerts nu in het 1 Missiehuis te Driehuis, waar hij zich onder- t scheidde als een hoogst verdienstelijk mede- mensch van het ascethisch tijdschrift „Gees telijk Leven", en door zijn arbeid voor het Retraite werk. Talrijk zijn de retraites en cok de lezingen, welke door hem zijn en nog steeds worden gegeven. In verband met den vastentijd en ook overeenkomstig den wensch van den Eerw. jubilaris, is dit prieslerieesl bescheiden en in intiemen kring gevierd. In den vooravond van den feestdag kwa men de HoogEerw. overste en alle bewoon ster van het klooster den Eerw. jubilaris complimenteeren, waarbij vele hartelijke ge- lukwenschen werden uitgesproken. De Pater beantwoordde de verschillende toespraken en maakte van deze gelegenheid gebruik om de student ener op te wijzen hoeveel er afhangt van de voorbereiding voor het groote en heerlijke einddoel: het Priesterschap. Na deze inleiding van het feest, werd gis termorgen in de kapel van het klooster door den Eerw. jubilaris, in tegenwoordig heid ook van familieleden de plechtige Hoogmis opgedragen met cssis'entte van dón overste van het klco-ler, dén'Zeer Eerw. Pater Muijscs en van den Eerw. Pa ter Strijbosch. Tijdens de plechtigheid voerde het koor der studenten de „Missa Brevis" uit van Palestrina. Des namiddags om half 4 werd een plech tig Lof gecelebreerd, met den lofzang „Te Deurn", waarna de feestavond een aanvang nam. Er was hiervoor een uitgebreid en afwisselend programma samengesteld. De sluden en voerden afwisselend gezangen en voordrachten uit. Tusschen de nummers door concentreerde de harmonie van 'tel Missiehuis, onder directie van den Eerw. Pater Zeegers. In de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van Nijver heidsonderwijs, gemerkt N I, N III (met aan- teekening), NIV (met aanteekening), NV (met aanteekening), N IXa, N IXb, N X, N XI, N XIII, Nb, Nc, Ne, Nf, Nh tot en met N p, alsmede ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het geven van middel baar onderwijs in hand- en rechtlijnig teeke nen (M a), welice voor het jaar 1927 zitting zal houden te 's-Gravenhage zijn door den Minister van O. K. en W. o.m. tot leden benoemd de heeren: M. D. van Dijk, leeraar aan de gemeentelijke hoogereburgerschool; te Haarlem; R, Kraakman, leeraar aan de ambachtsschool te Haarlem en H. C. Ver. kruysen, oud-directeur van de school voor bouwkunde, srsierende kunsten en kunst ambachten te Haarlem. Het taxi-vraagstuk in Haarlem blijkt niet gemakkelijk op te lossen. Nu de nieuwe voorwaarden en de lage tarieven, waarover zoo veel is te doen geweest, sinds 1 Januari van dit jaar van kracht zijn, is de verhoopte toename van het aantal passagiers uigeble- ven. De verwachtingen der ondernemers zijn niet in vervulling gegaan; het publiek in Haarlem en de buitengemeenten maakt niet in die male gebruik van taxi's, als men gehoopt had. Klaarblijkelijk oordeelt het publiek de prijzen nog niet laag genoeg, want anders zou men toch het gemakkelijke vervoermiddel, dat de taxi ongetwijfeld is, meer gebruiken. De ondernemers echter geven o.a. de schuld aan een zekere con servatieve stemming van het publiek; men wil soms voor buren en kennissen niet erkennen, dat men een taxi besteld heeft. Een definitieve uitspraak omtrent h,et resultaat der verlaagde tarieven is pchter neg niet te doen. De Vastentijd heeft ongetwijfeld invloed op het vervoer, terwijl inden komenden bollentijd de omstandigheden weer geheel kunnen veranderen in goeden zin. Tol zoolang dient dus gewacht, De in bewaring zijnde rijwieldief J. v. R„ heeft bekend samen met A. P. onder de ge meente Bennebroek 4 rollen ijzerdraad te hebben ontvreemd ten nadeele van de Spoorwegen, in de meening dat het koper draad was, 2 Rollen waren reeds in Haarlem verkocht en aldaar in beslag genomen en 2 andere rollen waren verstopt in zijn inmid dels gevonden. van 4300.op 4700.met vrije wo ning, vuur, licht en water. Door de opheffing van de gasfabriek, waardoor de grootste verantwoording von den Directeur is komen te vervallen, stel ik Uwen Raad voor, het salaris als voorheen, n.l. van 3000.aot 3750.te blijven handhaven," De Tweede Kamer verwierp met 51 tegen 1 stem een mctie-L. de Visser tot terugroe ping van de „Sumatra" uit China. De vaste bespeler van den Stadsschouw burg te Amsterdam. Een nieuwe brief van de heeren Verkade en Verbeek; een sollici tatie van het Nieuwe Nederlandsche ToonecJ De Nederlandsche Musici en variété artis- ten vragen bescherming tegen een ongebrei- delden toevoer van buitenlandsche arbeids krachten op hun alreeds overvoerde arbeidsmarkt. Te Oirschot brandde een boerderij af. Vijftien koeien, 2 paarden en eenige varkens werden een prooi der vlammen. De grondverschuiving nabij Elsloo duurl voort. Voorzichtigheid is geboden. Door de Tweede Kamer is goedgekeurd hel wetsontwerp inzake aanstelling van een gecommitteerde voor Indische Zaken. De Italiaansch- Zuid-Slavische kwestie zal langs den weg van directe besprekingen worden opgelost. De Zuid-Slavische regeering heeft aan de mogendheden medegedeeld, dat zij zich be dreigd gevoelt door de mobilisatie in Albanië 1 De controle-commissie in Hongarije zal eide dezer maand worden opgeheven. Het salaris van den directeur der lich'l- bedrijven. Door den wethouder, den heer Eijking, is het volgende schrijven aan den raad gezonden: „Ondergeteekende stejt Uwen Raad voor, het besluit, dcor U in dc vergadering dd. 30 November 1926 genomen, in te trekken, Dit besluit betreft het salaris van den DirejLgJir der Lichbedrijven tp brengen Zooals we reeds met enkele regels gemeld hebben, zal het nu Vrijdag a.s. 25 jaar gele den zijn dat Dr. de Groot zich te Sant poort als arts kwam vestigen. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden of de eerste April zal voor Santpoort en hare omgeving een zeer bijzondere dag zijn. Immers, als er iemand is, die bekendheid en hooge achting bij ieder bezit, dan is dat wel Dr. de Groot. De burgerij heeft dan ook niet getalmd om een commissie te vormen, welke ervoor ge ijverd heeft dat den a.s. jubilaris op zijn feestdag een gepaste hulde wordt gebracht. Gedurende de kwart-eeuw, dat hij hier arbeidde leefde re dokter voor zijn practeik, was hij de echte huisdokter in zijn eenvou dig en vertrouwenwekkend optreden. Als jong arts kwam hij hier destijds de plaats innemen van dr. La Lauw. Hij stichtte zelf een ziekenfonds en uit de uitbreiding van de plaats zag de dokter ook de omvang van zijn practijk toenemen. Hij behandelde pa tiënten in Oud-Schoten, hij had ze tot Drie huis en tot in wijde omgeving. Uitgaande van het standpunt dat een dokter er is voor zijn patiënten nam hij geen deel aan het openbare leven. Zijn lijd hield hij beschik baar voor de practijk en voor zijn patiënten, die nu geyegenheid krgen om van hun dank baarheid te laten blijken. En die gelegenheid zufen zij vast niét ongebruikt voorbij Jaten gaan. Dr. de Groot werd in 1875 te Dordrecht geboren. Aldaar bezocht hij de Hoogere Burgerschool, studeerde- vervolgens aan de Universiteit te Amsterdam, waarna hij iii Febr. 1902 het arts-diploma behaalde. Op 1 April van hetzelfde jaar kwam hij zich officieel in deze plaats vestigen. Geruimen tijd was hij lid van de commissie van toe zicht voor de Tuchtschool te Velzen, welke indertijd is opgeheven en daar lot zieken huis wordt verbouwd. Begrafenis K. v, Bourgondiën Czn. Gis terenmorgen had onder buitengewone deel neming de ter aardebesteljing plaats van wijlen den heer K. van Bourgondiën Cz. Eyenals de vorige week bij de begrafenis van wijlen den zoon van den overledene was daarbij mede tegenwoordig het personeel. Een vijftal bloemstukken dekte de baar. waaronder van het personeel der zaak, van dat der zaak in Amerika en van de reizigers der firma, van de zoons in Amerika. Deze werden van uit de St. Joseph-kerk door het personeel naar het kerkhof gedragen. Te 9 uur werd aan het in zwaren rouw gedompelde Hoofdaltaar door den Zeer Eerw. Heer Pastoor B. v. Leeuwen de plech tige H. Mis van Requiem opgedragen met assistentie van den Weleerw. Heer D, Schoenmaker van ,,St. Martinus" als Diaken en den WelEerw. Heer G. J. Morsch van St Joseph als sub-Diaken. Het kerkgebouw was geheel met geloovigen gevuld. We merkten o.m. op de beide wethouders, de directie der Haarl. Bank, vele bloemisten de heeren LI. Veldhuyzen van Zanten en Th Lommerse, oud-wethouders, kerk- en arm bestuur, enz. Het zangkoor voerde uit Missa de Défunnctis van Fransen en Libera van denzelfde. Toen de stoet zich naar het kerkhof be gaf, gingen dc leden der Derde Orde met rouw-vaandel voorop. Op het kerkhof was de belangstelling zoo mogelijk nog grooter dan in de kerk. De ceremonies werden ver richt met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. Na de beaarding dankte de heer C. J. L van der List voor de laatste eer, den over ledene bewezen. Zondag is door de leden der R.-K. Kies- vereeniging de stemming over de gloslijst gehouden voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. De volgorde na de stemming was als volgt: 1. J. W. v. d. Berg; 2. C. Stokman; 3. M. J. Vint; 4. M. v. d. Laan; 5. H. Vriese- koop; 6. W. P. v. d. Peet; 7. H. A, v. Loon; 8 G. Moolenaar; 9. J. Knook; 10. P. G. van Seggelen; tl. A. de Blok en 12 J. Salman. BODEGRAVEN, 29 Maart, Kaasmarkt. Aanvoer 147 partijen, waaronder 130 Rijks- merk, 6433 stuks, wegende pl.m. 51464 K.G. Goudsche Kaas met R.M. Ie soort 4650, 2e scort 4244, zonder R.M, 3844. Handel matig. Bij de algemeene verkiezingen werd de arbeiders-regeering van Zuid-Australië defi nitie! verslagen. Geruchten te Peking over het uitdeelen van groote sommen door Sovjet-Agenten vcor agitatie-doeleinden. Gespannen toestand in het gebied van de Boven-Jangtse. Barometerstand 9 uur v.nr.: 754. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen opgestoken om 7,00. Hoogste barometerstand 766,7 te Biarritz. Laagste barometerstand 738t te Isafjord. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Maart. Verwachting: Krachtige tot matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen buien, weinig verandering in temperatuur. TELEFOON 10771 30 MAART EERSTE LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN i 59.28. PARIJS 9.80 BRUSSEL i 34.75 EENEN 35.— LONDEN i 12.141/4 STOCKHOLM 66.971/a KOPENHAGEN 66.70 OSLO 9 65.171/2 BAZEL P 48.121/2 NEW-YORK. i 2.50i/8 ROME 8 11.47 PRAAG 9 7.45 WARSCHAU '9 28.— vervaardigen wi| natuur getrquw en precies passend. WIESBADEN. Te AMSTERDAM: „Inst. v. physlf cheThe raple" Keizersgr 489-. Van 6—li April. Vertegenwoordiger M. SCHMIDT'S Optisch* instrumentenhandel. Amsterdam, Rokin 72. „NIET OP ZONDAGEN".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1