Brieven uit Palestina. CATfc- eyxesv t Als er één KöAides gerookt is, volgen er meer. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 30 Maart 1927 Het Meer van Tiberias en de berg Thabor. De botsing tusschen trein en autobus te Rilland-Bath. RECHTZAKEN. Hooger beroep van 22 vonnissen Het poesje van twee hoog. KUNST EN KENNIS. BOEK EN BLAD. Inhoud van Tijdschriften. Inhoud van Tijdschriften. LUCHTVERKEER. Amsterdam Luchthaven. POSTZEGELNIEUWS. MSJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabletten 90 ct IVIaag-Tabletten 75 ct CREDIET FONCIER DE FRANCE 1880 Trekking 5 Februari. N. 326901, 100.000 frs. N .24623, 25.000 frs. No. 24623, 25.000 frs. Nos. 59360, 167948 171856 346734 525753 743830, 5000 frs. Dc volgende a 1000 frs. 2258 41445 44764 49565 56751 57782 103394 108034 136469 146356 152952 170065 186586 201584 234944 294042 319976 335063 397763 421744 474797 485939 514301 517257 562241 568572 586508 634214 662942 68092S 701563 743713 753476 766063 796053 805743 870216 878201 879743 915411 932002 944528 976772 979752 99861 Betaalbaar 1 Maart 1927. VRAGENBUS. /-«». cm SZQQfl Y&iÊEK ELA- GRQfllNGEH RADIONIEUWS. De kleinste zender. Jeruzalem, Nov. 1926. Van Nazareth naar Tiberias leidt de weg door een Evangelieland. Elk dorp, elk ge- hucht, elke meter grond, herinnert ons daar aan het een of ander hoofdstuk van den Bijbel. Op den weg Nazareth-Tiberias is de eer ste halte Cana, het dorpje van het wijnmi- rakcl, verscholen in een bosch van cactus sen en eeuwenoude olijfboomen: een oasis gelijk te midden van veel desolatie. Volgt een rotsachtige heuvel, door de -y-abieren de Kouroun Hattin genoemd, het slagveld van 4 Juli 1187. Hier overwon Sa- ladin, koning Guy de Lusignan, wiens ne- öeilaag gelijk stond met het einde van het Eati;nsche rijk van Jeruzalem. Pierre Loti heeft de herinnering aan den slag opgetee- kend; „daar werden op een heeten zomer dag allen, de ridders van den H. Joannes, de I empeliers, de baronnen en prelaten van Erankrijk neergehouwen. Sultan Saladin had naar deze naakte heu\ eltoppen, waarover de droge wind schroeiend woei, het moe dige en voortvarende leger van koning Guy de Lusignan gelokt; na de nederlaag ontving hij de overwonnenen, door dorst uitgeput, Jn zijn tent, alwaar hij hun een verfrissching aanbood, op vriestemperatuur gebracht door middel van sneeuw, welke een vlugge koe rier van den eeuwig-witten Hermon had ge haald. Allen dronken, de koning en zijn trouwe dienaren, behalve Reouf de Chatil- lon, dien Saladin met een enkelen sabelhouw neervelde, voordat gene de gelegenheid had den beker naar zijn mond te brengen; na het lesschen van hun dorst beval de Sultan koelbloedig de vermoording van de geheele ridderschap en het bloed van de krachtige strijders vloeide door het gras tot laat in den avond...." Den laatsten heuvelrug van de vulkani sche zone trekt men over om dan snel naar heneden te dalen, naar het meer. Zoo bij tij den de neiging tot bittere critick in ons op komt, bij het zien van kleine, verlaten hei ligdommen, op plaatsen, waar de christen heid de gedachtenis aan de grootste gehei men bewaart, op het meer van Tiberias ver geet men alle critiek; hier verheft de ziel rich boven alles wat op menschelijk klein gedoe gelijkt en verplaatst in een atmosfeer van goddelijke dichtkunst, zou ze er eeuwig de lofzangen willen zingen voor den Schep per van zooveel natuurschoon. In de zomer- en wintermaanden, dor, steenachtig en verlaten, wordt er in het vcorjaar alles overdekt met een dicht ta pijt van bloemen. Tiberias zelf. het nieuw herleefde keizersstadje, gestoken door noes te vlijt van Zionistenhanden in een modern plunje, doet weldadig aan. Eens groot in aanzien bij geheel Galilea, nadat koning He rodes er zijn gouden paleis gebouwd had, Waarvan de ruïnen nu door de Arabieren ..Qasr bint el melek": „paleis der konings dochter" genoemd worden en na in de eer ste eeuwen van het christendom tot bis schopsstad verheven te zijn, onderging Ti berias in 637 het lot van het overige Pa lestina: het viel in handen der Mohamme danen. Joden hebben er altijd gewoond en zoo is het niet te verwonderen, dat de eerste daden van het Zionisme den we deropbouw van Tiberias golden; waarlijk, in de laatste zes jaren heeft Tiberias een metamorphose ondergaan. Laag gelegen aan den oever van het meer, geniet Tiberias een zeer goed kli maat in den winter, maar is het er vreeselijk warm in den zomer. De regens welke er in het natte jaargetijde nu en dan weken du- reD zijn hevig. De bronnen, welke hier en daar op de omliggende hellingen ontsprin gen, komen de prachtige flora zeer ten goede. Op een kleinen afstand van het dorp, doch steeds aan het meer, trett men war me bronnen aan, waarvan het water dcor- loopend een temperatuur van 143 gr F. bewaart. Vooral lijders aan rheumatiek dank aan het zwavel, het gloor en het magnesium, welke stoffen het water hier bevat vinden er veel baat. En dat alles duidt als vanzelf de soort der plaatselijke nijverheid aan. Het meer is vischrijk; het heete klimaat met 't water naast de deur maken tuinbouw en ooft'eelt mogelijk; de warme baden trekken ver scheidene vreemdelingen, iets, wat ook al tijd vertier met zich meebrengt. Zoo zien we dan ook, dat de 8000 inwoners van het dorp, waarvan twee derde Joden, meest visschers zijn, die den tijd, welke ze niet op het water doorbrengen, dooden, met den verkoop van druiven, sinaasappelen, vijgen, citroenen, dadels en andere zuid vruchten, Nog is Tiberias bekend om zijn arakdistilleerderijen. Arak is een drank, welke men verkrijgt, door het moes der druiven, overgebleven na de uilpersingen van den wijn, te vermengen met anijszaad. De Mohammedanen mogen geen alcohol houdende dranken maken, waarom ze deze fabricatie aan den Joden overlaten. De weg naar Capharnaüm leidt langs het meer. De herinneringen loeien hier over; de wonderbare vischvangst; de gestilde storm; de wandeling op het meer; aan de oevers ziet men de ruïnen van het ongelukkige Bethsaïda, het vaderland der Apostelen en van Magdalena, waar de zondares, verlost van de kluisters der zonde, zich aan Je zus' liefje verpandde. Capharnaüm zelf, de wooplaats van Petrus, waar het dochter tje van Jaïrus werd opgewekt en in welks nabijheid de beleekenisvolle toespraken over het hoogheilig Sacrament werden ge houden. Capharnaüm zelf is heden ten dage niets meer dan een ri'ne. De heuvel in de nabijheid is die der acht zaligheden, het preekgesloelte, vanwaar de leer werd ver kondigd, welke het richtsnoer zou zijn voor alle maatschappelijke veranderingen der naties. Van tegenovergestelde zijde, in de rich ting van Nazareth, ligt de berg Thabor op den weg. Het smalle voetpad, dat steil opgaand naar den top leidt, doet door zijn grillige bochten ijzingwekkende 1 gevoelens opko men. In den regel zijn de auto's die een ge- regelden dienst tusschcn Nazareth en den Thabor onderhouden, bestuurd door koel bloedige Arabieren; de vaart naar beneden is vol sensatie, daar voor de wielen van de automobiel, doorloopend de diepe afgrond grijnst. Boven op den top, 600 M. in het lucht ruim, maakt een moeilijk weer te geven gewaarwording zich van den bezoeker meester. De uitgestrekte vlakte van Esdra- lon, bespoeld door de kabbelende, blauwe zee en omlijnd door hooge bergen, levert 'n panorama van zooveel schoonheid, dat de Thabor zonder overdrijving een natuur-al- taar genoemd kan worden, opgericht in het heiligdom der schepping. Hier staande be grijpt men, waarom Jezus deze plaats voor zijn gedaanteverwisseling uitkoos. Moeilijk was het, hier een tempel te bouwen, welke waardig dit groote geheim zou vertolken en geheel zou harroon'eeren mat zooveel na tuurschoon. Het werk mag echter geslaagd heeten. Het geheele kerkgebouw is buitenwerks een samenvoeging van bijna drie afzonder lijke kerken, welke tegelijkertijd één geheel vormen, In deze bouwwijze is de oorspron kelijke gedachte van den H. Petrus weerge geven; „Heer, laat ons hier drie tenten bouwen." De stijl is Syriaansch-Romaanscii welke zeer sober van aard, zuiver is van lijnen. De kérk betredend treft dadelijk het lichteffect: een zee van licht, te beginnen aan het achterste gedeelte, waar het nog zeer getemperd is, gloeit het licht naar vo ren gaande, steeds meer en meer aan, zoo dat het hoofdaltaar en de crijpe vóór in de kerk, in een voortduranden goudstroom van klaar zonnelicht gehuld zijn. Het dag licht straalt in volle bundels door het ven ster in den achtermuur binnen en werpt zich op de mozaik in de abside, voorstel lend de verheerlijking van Christus. De versiering is eenvoudig, de lijnen zijn streng en sober en toch blijft deze kathedraal de kerk der glorie; het bijna verblindend lichtende priesterkoor met de domineerende Christusfiguur roepen terstond gedachten en verlangens naar den hemel op. Dr. B. De politierechter wilde dat rook in aanmer king nemen, dat wil zeggen: hij sprak zich niet uit in opvoedkundigen kattenzin, naar hij begreep dat de juffrouw boos was ge- w'eest en veroordeelde haar tot 25 gulden boete. Door den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Goes is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter van 18 Maart j.l., waarbij deze zich onbevoegd verklaarde om kennis te nemen van de zaak contra den chauf feur P. R. alhier, verdacht van overtreding van art. 11 Alg. Rcgl. van Dienst op de spoorwegen. Het betreft hier, zooals men weet, de aanrijding op den onbewaakten overweg bij Rilland-Bath van den mailtrein, warrin o.a. eenige leden van de directie der N. S. gezeten waren. ton: Frédêric Ozanam, door Bernard Faul- quier. 13. MANNENADEL EN VROUWENEER. De Maartaflevering van „Mannenadel" en Vrouweneer" wordt geopend met een artikel van Pater Rats CssR over het „peccatum solitarium", de zonde, die de jeugd bedrijft in de eenzaamheid met zichzelf. Directeur Bemelmans licht ons in over de Heldringgestichten, het huizencomplex, dat de eenzaamheid met zich zelf. Directeur Bemelmans licht ons in over de Heldringgestichten, het huizencomplex, dat de Ned. Middernachtzending onderhoudt te Zetten tot opvoeding en redding van ver waarloosde prot. christelijke jeugd. Het derde artikeltje is bij uitzondering niet oorspronkelijk, maar overgenomen uit „Pastoor Bonus", het Priesterbijblad van het uitstekend geredigeerd Vlaamsch tijd schrift „Ons Geloof" en handelt over „On zedelijkheid onder kinderen". Twee vonnissen 'worden vernietigt; 20 bevestigd. De Eerste Kamer der rechtbank te Am sterdam heeft vonnis gewezen in zake het hooger beroep van twee en twintig proces sen. welke voor het Kantongerecht gediend hadden, en waarvan in twintig gevallen de vordering van den eischer, den heer Loman, directeur van het Bureau van Muziek- auteursrecht, was ontzegd. Tegen twintig uitspraken had eischer hooger beroep aangeteekend en in twee gedingen waren gedaagden, in casu twee caféhouders, appellanten. De heer Loman had als directeur van het B. U. M. A. betaling geëischt van de auteursrechten, door twee en twintig café houders verschuldigd voor de uitvoering Van het: oeuvre van componisten, die hun belangen aan het bureau hadden toever trouwd. De caféhouders hadden echter ge weigerd deze bedragen te betalen, op grond dat de Italiaansche en de Oostenrijksche componisten, wier werken juist bij amu-e- mentsmuziek van overwegend belang zijn, zich in Januari 1925 en 1926 van het B. U. ■M. A. hadden losgemaakt en naar de So- ciété des Auteurs waren overgegaan, zoo- dat de caféhouders dubbel moesten betalen. In twintig gevallen had de kantonrechter de caféhouders in bet gelijk gesteld: twee vonnissen kwamen ten gunste van den heer Loman, De rechtbank bekrachtigde de uitspraak Van den kantonrechter in de eerste twintig Zaken, overwegende dat het B. U. M. A. als zoodanig geen rechtspersoonlijkheid heeft, dus dat de heer Loman niet geacht kan worden op te treden als vertegenwoor diger van het bureau. De rechtbank veroordeelde appellant (den heer Loman) derhalve tot de betaling der kosten, zijnde 100 aan ieder der 20 geïntimeerden. Voorts we:den de twee vonnissen van den kantonrechter waarbij de caféhouders waren veroordeeld, die tegen deze vonnis sen hooger beroep hadden aangeteekend, vernietigd. De rechtbank veroordeelde den geïntimeerde tot betaling der kosten, zijnde J 100 aan ieder der twee appellanten. Voor het B. U. M. A. was opgetreden mr. J. C. Post, voor de caféhouders mr. Ph. S. Frenkcl. „Flik jij dat?" Voor den Amsterdamscben politierechter. De kat behoort niet tot die redelooze diersoorten, die het den mensch vrij staat op onhandige en pijnlijke wijze te dooden. welke slechte grapjes er ook op hazen- Peper verkocht worden en hoe vaak ook den goeden naam der kat geweld aange daan worde de kat is een min of meer beschermd dier. In den jachttijd staat het ieder slecht schutter, mits voorzien van een jachtacte, vrij een haas te mishandelen, door haar het zitvlak met hagel te lardee- ren. Een slecht geraakte haas verbe-gt zich in het hout en sterft langzaam en zonder getuigen. Werp echter een haas van het balcon der tweede verdieping een leven de natuurlijk en uw huurlieden steken de voorste vingers van de rechterhand in de hoogte en gij loopt méér kans op de gevangenis dan gij in uw meest opgewekte buien had kunnen vermoeden. De kat van twee-hoog was geen haas Ze was ook geen faisant, hoewel zij cp dien middag, toen zij van negun meter hoogte een boog beschreef door de lucht en voor de voeten van den buurman terecht kwam, een belachelijke poging scheen aan gewend te hebben een gevleugeld gedierte te imiteeren. De buu man vond het ook niet natuurlijk en keek direct naar boven, waar hij de juffrouw van de kat staan zag. Uit de vraag, die hij onmiddellijk stelde kon het den scherpen psycholoog duidelijk zijn, dat de buurman verband legde tusschen de aanwezigheid van de juffrouw op het bal con en den circusachtigen sprong des doods van haar katje. Hij vroeg: „Flik jij dat? Flikken is synonym met lappen en lappen beteekent: iets doen. Meestal iets onaange naams. Het is jargon, Men kan dus niet legen den Commissaris der Koningin zeg gen: „Heelt Uwe Excellentie dat geflikt?" zonder een lichte kans te loopen voor on beleefd of onbegrijpelijk gehouden te wor den. De juffrouw echter begreep het en antwoordde: „Ja, gooi hem maar een eindje verder op," alsof het arme dier al niet ver genoeg was. it De kat werd, zoo vertelt de „Tel. ver der, naar het asyl gebracht en werd^ op meer menschelijke wijze afgem akt. Voor derzelver nagedachtenis zorgde de poliiie, die 't uiteinde van de kat in verbaal-prozn beschreef in ieder geval welsprekend genoeg om een ietwat verontwaardigde jonge vrouw te noodzaken op een aantal onaangename vragen van den politierechter te antwoorden. De vraag luidde: „Wat hebt u met die kat gedaan?" Ze wist het niet. Ze had niets gedaan. Ze wist en begreep niet waarom ze eigenlijk hier had moeten komen. Maar de getuigen wisten het wel. Zij hadden dc daad gezien. Geen kat met verstand vliegt van negen meter hoogte naar beneden, zon der menschelijke overreding. Een week gevangenisstraf. En op dien eisch begon het in bet verstoken gemoed van de juffrouw te dagen. Misschien was het au fond niet z»oo grappig een kat over de veranda te gooien, omdat het beest iets gedaan had, wat geheel in zijn natuur lag, al kan die natuur roet zachte hand wel zóó geleid worden, dat 't niet teveel in het oog loopt. Want de waarheid kwam er ten slotte uit. Deze kat was een kat, die, het moet gezegd worden, niet genoeg peper op haar neus had gekregen in haar prille jeugd, BEETHOVENHERDENKING. JHR. VAN BERESTE N SPREEKT TEl WEENEN. Jhr. van Beresteyn heeft als Nederlandsch gedelegeerde bij de Wecnsche Beethovenher- denking in de groote zaal van de Musik- verein een rede uitgesproken waarbij hij o.m. zeide: „Als gedelegeerde der Nederlandsche Re- gcering is mij de vereerende taak opge dragen de gevoelens van groote sympathie over te brengen in de eerste plaats natuur lijk voor het groot genie van Beethoven, maar niet minder voor dc Oostenrijksche natie, waarin hij als een der besten en eminentsten is opgenomen. Het zijn niet alleen de muziekliefhebbers namens wien ik, óok in mijn kwaliteit van algemeen voorzitter der Mij. tot Bevorde ring der Toonkunst spreek, doch het is het geheele Nederlandsche volk dat in deze oogenbiikken met u medeleeft. De ge voelens van warme belangstelling der Ne derlandsche regeering voor Oostenrijk en Weenen u hierbij aanbiedende, moge ik daaraan toevoegen den harteüjken dank voor dc buitengewone gastvrije ontvangst van degenen, die hier zijn samengekomen. Eigenlijk is d;t niets buitengewoons, want Weenen staat bekend als de meest gastvrije stad ter wereld, het centrum in Europa van kunst en wetenschap. Is er een componist die in zijn muziek meer van mensch tot mensch spreekt? Is er één die niet alleen muzikaal, doch ook maatschappelijk zijn tijd zóóver vooruit is geweest? Heeft hij de verbroedering der volfeercn niet voorsp.Id, een verbroede ring, die wij vurig verlangen en waavan wij hopen, dat de Volkenbond ons die brengen zal? Beethoven moge van origine een Zuid- Nederlander en van geboorie een Duitscher zijn, hij moge gedurende zijn leven Oosten rijker en eere-burger van Weenen zijn ge weest, de beschaatde wereld beschouwt hem als van ons allen. Ik geef u^dan ook de verzekering, dat in onze samenleving, ik mag wel zeggen onze, Beethoven een groote plaats inneemt, Hoe meer wij ons in zijn persoon verdiepen, hoe meer wij hem waardeeren en van hem leeren. Indien wij hem ons tot voorbeeld nemen, dan eeren wij tegelijkertijd het volk, waar hij zich geheel thuis gevoelde en dat deze deugden in zijn regeering verpersoonlijkt heeft. Een regeering die als de Oosten rijksche, steeds zoozcr de kunst en weten schap heeft gediend, en die bij deze ge legenheid ons door de schitterende her denking van Beethoven's lOPsten sterfdag daarvan wederom de bewijzen geeft, breng ik daarvoor namens de Nederlandsche re geering en namens de Mij. tot Bevordering der Toonkunst gaarne alle hulde. Met de hoop, dat het Oostenrijksche volk en uw prachtige, historische hoofdstad ook in dc toekomst bestuurd mogen worden door zulk een de kunst hooghoudende regcering, wensch ik te eindigen. Kaihob'ek Sociaal Weekblad. Het Katholiek Sociaal Weekblad no. 13 bevat: Gemeente-balansen, I, door J. J. M. II. Nijst. Het Plaatselijk Belastingstelsel 11. De plaatselijke Inkomstenbelasting, door A. H. Leroi. De Proletariër en het kleine eigendom, I, door A. W. A, v. d. Eelaart. Vrouwenrubriek: Wat er gedaan kan worden, door Marie Trooster. Uit Tijdschriften: Geneeskundigen en vroed vrouwen in het voorontwerp-Ziektewet, II. De Industrialisatie van Nederland, door G. Goossen. Economische en Sociale Kro niek: Emigratie: De immigratie van vreemde arbeiders in Frankrijk. Landbouw, Tuin bouw, Veeteelt: De Britsche bietsuikerindu strie. Het Italiaansche tarief. Ruilver kaveling. T- Lager Land- .en Tuinhouw-on- derwijs. Nieuwe cultuurgrond. Ontgin ning in het groot. Internationale econo mische Conferentie. Hoogleeraar Land huishoudkunde. I.andbouw-huishoudon- derwijs. Natuurschoon. Engeland en onze tuinbouw. De pacht in België. Het coöperatiewezen in Duitscbland. Centraal Bureau voor Schapenfokkerij. Texelsche schapen naar Denemarken. 7.. H. de Paus over den Belgisehen Boeren bond. De Duitsche veestapel. Ziekte verzekering: Congres voor Sociale Verzeke ring der Ver. van Raden van Arbeid. Prae- adviezen. - Ontvangen Boeken. Feuille- Dan volgt een „Rondblik", een overzicht van wat gedaan wordt binnen en buiten de grenzen van ons land in betrekking tot den strijd tot verheffing der goede zeden" van Pater Henricus, O, C., gehouden te Amster dam op de jaarvergadering van den dio- cesanen Bond van Voor Eer en Deugd in het bisdom Haarlem, welke rede per radio werd uitgezonden. Ten slotte een interessant overzicht onder de rubriek „Van Hier en Ginds". B. Boekenschouw. De Maart-aflevering van Boekenschouw opent met een artikel: „Zij" en „Gij" van Sacerdos, behandelende het uiterst prac- lisch boekje door Pater Schilgen geschre ven voor Roomsche jongelui van beide kunne. De verhouding tusschen een hij en een zij worden in dit boekje, zooals schrijver ons zegt, grondig behandelt. En daar er over dit zoo preccuse onderwerp nog zeer weng goeds voor onze Roomsche „toe komst" bestaat, zal het werkje wel ingang vinden. W, Wiegmans levert een bijdrage over „Twee kunstenaars", door A. v. d. Boon, waarin het een en ander wordt gezegd van Prof, R, Roland Holst, naar aanleiding van diens benoeming tot Directeur der Amstcr- damschc Academie, Het bij Versluis uitgekomen werk: Rabindrannath Tagore door Nolo Soeroto, Oostersche Vrouw" boven het derde der heeft J. Schilte aanleiding gegeven „De Oostersche Vrouw" boven het derde der letterkundige opstellen in dit nummer van Boekenschouw te plaatsen. Zeer typische dingen krijgt men over die beroemden „Tagorc" dezen wijze uit het land van diep zinnige droomers en denkers te lezen. Ten slotte deelt Alph. Jradier, deze trouwe medewerker in 't klassischc land der letterkunde, mede, hoe en wat de groote Victor Hugo ook moge geschreven hebben, alles, volgens absolute wil van Hugo, bij testamentaire beschikking, in zijn geheel moet worden uitgegeven. Knappe bollen zijn hier nu reeds eenige tientallen jaren mee bezig, zoodat vermoedelijk nog dit jaar het geheele oeuvre van Wouter Hugo, niet meer of minder dan 44 dikke deelen, zal klaar komen. Alle respect voor dit onge- loofcliik werk. Fransche, Duitsche en Engelsche rubrie ken, een bijdrage nog van G. Eriend over A. Troliope, een kernachtig overzicht: Uit boeken en bladen de inslaande en overbe kende boekbespreking van den Hoofd-re- dac'teur geven alle wat bijzonders ter over weging voor den lezer. Nog is pas de heltf opgesomd, van wat deze aflevering bevat. Voor opvoeders een aparte afdeeling, voor hen die wat wen- schen te vragen evenzoo, voor hen die wat op het hart hebben en de meening'van an dere wenschen te vernemen staat: „In eigen kring" geheel ten dienste. Als bijzonderheid cn slot moge dienen „het Roode Sein", waarin de papenhater en atheist H. Bakels het moet ontgelden, wegens zijn brutaal ge schreven werk Prikkeldraad. Voor- loopig kan deze beruchte pamflettist voort. Het geheel is opgelucht met foto's, waar door de waarde slechts kan winnen aan in teresse. Nu de luchthaven Schiphol in een be hoorlijken toestand is gebracht, zijp B. en W. van Amsterdam van oordeel, dat ook de vliegtuigen, die deze haven aandoen, vergoeding moeten geven, zooals dit ook in de goed geoutilleerde buitenlandsche luchl- vaarthavens wordt verlangd. De K. L. M. betaalt nog, zooa's werd gccon racteerd met het departement van Oorlog, 15 per vliegtuig en per etmaal. Op grond van di' contract heeft de K, L. M. mei verschil lende buitenlandsche maat schappijen, die geregeld Schiphol aandoen, overeenkom sten gesloten. Deze toestand kan zoo meencn B. en W, niet worden besten digd. Wat de hoogte der tarieven betref', zijn B. en W. van Amsterdam van oo-dce', dat deze. nu het bedrijf nog in ontwikkeling is, laag moet blijven en dus de exploitatie kosten niet zullen dekken. B. en W, ach ten, het gewenscht, dat de tarieven niet in een verordening worden vastgelegd, omdat de materie geheel nieuw is cn er dus ge legenheid moet zim die naar omstandighe den te wijzigen. Intusschen hebben B. en W. zich reeds met het ontwerpen bezig gehouden. Zij hebben daarbij de luc'h'.ha vens yaa Londen, Hamburg cn Stockholm ale voorbeeld genomen, Tn vergelijking met de tarieven blijft Schiphol aan den lagen kant. Zij zouden de landings- en stallings- gelden willen baseeren op de afmetingen van het vliegtuig (lengte maal breedte) en voorts zes klassen willen onderscheiden, terwijl betaald kan worden per keer of bij maandabonnement. Voor sportvliegiuigen met een vermogen der mo'oren van niet minder dan 80 P.K. voor landing per keer 0.50, bij maand- contract 6.25, voor stalling per etmaal 1per maand 15,—. Voor dezelfde soort Vliegtuigen, wanneer de mo oren meer dan 80 P.K. hebben, het dubbele. De verkeersvliegtuigen, die verdeeld worden in vier grootten, zullen betalen voor land ing 2.50 tot 10.— per keer en bij maandcontract van 31.35 tot 125.—. De stalling van deze vliegtuigen zal bedragen f 520 of bij maandcontract van 75 300. Met de K. L. M. wenscht men als be voorrechte een afzonderlijk contract aan le gaan en wel vast te stellen een beirag van 6000 per jaar. terwijl voor kantoor- ru'mte enz. aan huur 1500.zal worden betaald. Dit contract met de K. L. M. zal dan ingaan op 1 Januari 1928, opdat deze maatschappij haar reeds aangegane ver- plicht'ngen behoorlijk kan afwikkelen. Ook zal men van particulieren, die Schiphol be zoeken, een enlrée jSaan heffen. Aan de K, L. M. zal hiervan een deel worden uitbe taald. NIEUWE ZEGELS. Abyssinië: Binnenkort zal ook in dit land een nieuwe muntwaarde worden ingevoerd: de „menelick." In verband daarmede zal de nog niet uitverkochte oplaag der hooge waarden van opdrukken worden voorzien. De lHguerche op 1 dollar en de 1 guerche op de 3 dollar zijn reeds verschenen. Op ieder vel zegels bestaat een plaatfout: de laatste e van guerche is n.l. weggevallen. Albanië: De opdruk-serie van Achmed zogoe (kroon en initialen A. Z.) zal binnen kort vervangen worden door een definitieve serie, waartoe reeds in Parijs opdracht is gegeven. Alexandria: De Fransche bureaux zullen eerlang een nieuwe post- en portzegels- serie in omloop brengen, bestaande respec tievelijk uit de waarden 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15, 20, 30, 50, 100 en 250 mill, en 1, 2, 4, 5, 10, 20, 30, 40 mill. De opdrukken zullen worden ingetrokken. Australië: Naar verluidt zal het „Can- berra"-zegel een zeer groote oplaag hebben; men spreekt van een minimum-oplaag van 39 millioen. Britsch Honduras: De vroeger roode 2 c„ type 1922, C. A. (schrijiletter), wordt bruin. Duitsch Zuid-West Afrika: De opdrukken zullen binnenkort worden vervangen door een speciale serie voor Zuid-Afrika. Gambia: 4 penny rood op geel, zwart mid den. C. H. schrijl. veelv. Groenland: Pakketpost: 1 öre groen, 2 óre geel, 5 öre blauw, 10 öre, bruin, 15 öre lila en 20 öre rood. Groot Brittannië: 1 penny port rood, type 1914. Watermerk G. v. R. Hongarije: Verschenen zijn de 10 filler blauw," 25 filler bruin, 50 filler donker grijs, 70 filler rood, en de roode porizegels 1, 2, 3, 5, 10, 32, 50, 80 filler. Italië: Luchtpost 1,20 lire, type 1926, tan- Jing 14, watermerk: kroon, Leewnrd-eïlanden: 235 penny blauw, type 1913. C. A. watermerk: schrijfletter veel voud. Saargebied: De 50 c. lila-rood en de 2 frs. bruin zijn verschenen met opdruk: „Dienst- marke." San Marino: In de serie „Onofri" zijn drie opdrukken verscbennen: de 1,25 lire op 1 1., dc 2.50 1. op 2 1. en dc 5 1. op 3 1. Dc oplaag van laatstgenoemd zegel zou slechts 15.000 exemplaren zijn, die der beide andere op drukken 20.000. Tsjecho Siowakië: port. violetopdruk 60 dopl. op 185 oranje. Bij Apoth en Drogisten STAD PARIJS 1919. No. 2.593.525 is betaalbaar met frs. 200.000 No. 1.817.963 is betaalbaar met frs. 100.000 No. 2.691.007 is betaalbaar met frs. 50.000 De vier volgende nummers zijn betaal baar elk met frs. 10.000 230.340, 1.563.943, 2. 404.791, 3.101.126. De zes volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 5.000 5.000, 1.070.126, 1.716.369, 1.968.254, 1.980.039, 2.727.621, 2.998.493. 455 nummers zijn betaalbaar elk met frs. 1000. 4.362 nummers zijn betaalbaar 4 pari. Vr.: Wanneer iemand met het pandoerspcl een maat vraagt (of een aas vraagt) mag dan het gevraagde aas worden afgtroefd? Het is voorgekomen bij een vierboerenkaart, dat ik boer cn negen had gespeeld. Toen ging ik met ruiten 7 naar mijn gevraagd aas, en die wilden zij aftroeven met troef aas. Hier nam ik echter geen genoemen mee. Wie heeft in dit geval gelijk. Mijn maat had troef aas naturlijk nietl Antw.: Volgens het meest- gebruikelijke reglement mag het gevraagde aas altijd afgetroefd worden. Vr.: Hoe verwijder ik wagensmeervlekken uil een rose crêpe de chine japon? Antw.: Insmeren met varkensvet, daarna weeken en uitwasschen en ten slotte met benzine of terpentijn olie de vlakken verder verwijderen. Vr.: Mijn schoonvader is voor een paar weken overleden. Nu heeft hij zijn nalaten schap vermaakt aan zijn vrouw met vrucht gebruik en moeder benoemd tot exccutricc, Er wordt nu een inventaris opgemaakt door den Notaris. Kunt u mij ook medcdeelen of wij nu ook recht hebben, om vaders erfdeel op te vor deren. Antw,: U kunt uw erfdeel opvorderen. iiiBianMk URBQSlBIfllIb, ■asn,3aHaBa»M»_ Vr.: Hoe krijg ik inktvlekken uit een zacht lila stoffen japon? Antw.; Met verdund zoutzuur. Vr.: Is u ook een middel tegen vetworm. pjes bekend? Antw.: Geneeskundige adviezen worden in deze rubriek niet gegeven. Vr.: Hoe maak ik donkerbruine wrijfwas? Antw.: Koop was in de door u gewenschte kleur en smelt deze met terpentijn. Vraag: Hoe moet ik een taart bereiden met slagroom en wat heb ik daarvoor noodig? Antw.: 6 eieren; 28 gram suiker; 50 gr. tarwemeel. Roer de eierdooiers zoolang met de suiker, tot deze volkomen fijngewreven is. Voeg er het gezeefde meel bij en zoo vlug mogelijk het zeer stijf geklopte eiwit. Doe het beslag in een met boter besmeerden en met poedersuiker en meel bestrooiden taart vorm en bak de taart in een lauw.warme oven lichtbruin en gaar in plm. 30 a 35 min. Prik er met een brei- of stopnaald in, komt deze er droog uit, dan is de taart gaar. Stort de taart, laat ze bekoelen en snijd ze in drie lagen, besmeer deze met slag room (dit is room, die met wat suiker stijf geklopt is). Doe de lagen weer op elkaar en spuit er van boven de overige slagroom in figuren op. Men legt hier en daar als garneering wat Fransche vruchtjes. Vr.: Hoe maakt men tulband? 250 gr. tarwemeel: Plm. 2 a 234 d.L. melk. 15 gr. gist. 50 gr. suiker. 75 gr. boter. 2 eieren. 50 gr. krenten 75 gr. rozijnen 75 gr. sucade 15 gr. snipers. Geraspte schil van één citroen. Doe het meel in één verwarmde kom, maak in het midden een kuiltje, doe daarin de gist, de helft der melk, die even verwarmd is en een halve theelepel suiker. Roer dit met de helft van het meel door elkaar, tot een stevig papje gevormd is en de andere helft van het meel er als een kransje omheen blijft zitten. Laat dit dichtgedekt 15 a 20 minuten rijzen. Voeg er dan de gesmolten boter, de overige lauwe melk, de eieren, het zout, en de suiker er bij, roer het overige meel er bij en wrijf er de klontjes uit. Doe de gewasschen krenten en rozijnen, de su cade, de snippers er bij en laat dit deeg in een met boter besmurde en met fijn paneermeel bestrooiden tulbandvorm dicht gedekt op een lauwwarme plaats rijzen, pl.m. 1 uur. Bak den tulband in een tamelijk warmen oven lichtbruin en gaar pl.m. 3-5 uur 4 3 kwartier. Probeer of hij gaar is door er met een breinaald in te prikken, deze moet er droog uitkomen. Stort de tul band en strooi er, als hij bekoeld is, poeder suiker op. Vr.: Ik heb het antwoord gelezen om ad vocaat te bereiden. Maar daar kon ik geen wijs uit worden, daar ik geschreven heb, wat ik noodig had om een flesch advocaat Ie bedeiden. Antw.: Wat bedoelt u eigenlijk? Wij heb ben u toch opgegeven, wat u noodig hadt, voor het maken van advocaat? Indien u. meer of minder wilt maken, moet u de hoeveelheid in vergelijking verminderen. Wij weten niet hoe groot uw flesch is. Vr.: Hoe moet ik vurenhout bewerken, om het tot de kleur van eikenhout te krijgen? Antw.: Beitsen en daarna met was wrij ven. Degene, bij wie u de noodige ingre- diëten haalt, zal u wel willen inlichten om- tent de bhandeling. Vr.: Op welke wijze en met welke zeep zijn zijden kousen te wasschen zoodanig, dat de kousen ook na de behandeling den zijden glans behouden? Antw.: Wasch de kousen in een koud Sunlightsopje. Spoel ze flink na en strijk ze dan vochtig op. Vr.: 1. Hoe maak ik voordeelig goed# wrijfwas in verschillende kleuren? 2. Hoe schoensmeer? 3. Hoe vloeibaar poetsextract? Antw.: Koop was en terpentijn en smelt dit te zamen (ongeveer 1 ons terpentijn op 34 ons was). 2 en 3 ons niet bekend. Vr.: Kunt u mij ook een middel aan de hand doen om een gabardine regenjas wa terdicht te maken? Antw.: Dit kan bereikt worden door on derdompeling in een bad van bepaalde sa menstelling, doch dit werkt nogal eens te leurstellend door verkleuren van de stof. Voer de jas echter met mobctig batist, waarvoor u zich tot een drogist kunt wenden. Vr.: Hoe Iran ik vetvlekken uit een zij den tricot jaDOn krijgen? Antw.: Strijk de vlekken uit, na ze met grauw papier bedekt te hebben. Vr.: Hoe oud moet men zijn om lij te unnen worden van het Witte, Roode of Groene Kruis, of is daar geen leeftijd voor bepaald? Welke Is de beste en waar moet men zich aanmelden? Antw.: Daar is geen bepaalde leeftijd vcor. Stel u in verbinding met de secreta rissen dier vereenigingen. Vr.: Mijn kanari blijft zoo kaal; alleen zijn kop en vlerken zijn met veerun bedekt en verder is er nergens een veertje te zien. Zij is wel tierig en zingt even goed. Wat is hiertegen te doen? Antw.-. Oorzaak cr van is misschien vo- gclmijt. Maak de kooi goed schoon met kokend water en geeft de vogel gelegenheid zich te kunnen baden. Ook zwakte kan de oorzaak zijn. Geef hem daarom 's morgen» bi; het gewone voer een stukje voglbiscuit en een hard gekookt eitje. Vr. Weet u een middel om zilveren krui den en medailles, (prijzen van wedstrijden), die door den tiid vuil en geel zijn geworden', weer mooi te krijgen? Antw.: Men wascht ze eerst flink af in lauw zeepsop. Daarna flink afdrogen met schoone doeken. Dan maakt men een papje bij het gewone voer 'n stukje vogelbiscuit en een stukje hard gekookt ei. Slechts met volledigen naam en adrci onderleekcnae vragen worden beantwoord De kleinste radio-zenders worden ge. oru'ikt Hit den Amerikaanschcn Marinevlieg- diensl. Deze toesteilen, die aan de moderne eischcn op dit gebied voldoen, wegen slechts circa 2li K.G. en hebben een boogto van 23 c.M. Zij ktmnen zelfs voor afstan den van meer dan 250 mijl gebruikt worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5