Wat zal hij er mee doen. De Italiaansch-Zuid-Slavische kwestie zal langs den weg van directe besprekingen worden opgelost. Bij de algemeene verkiezingen werd de arbeiders-regeering van Zuid-Australië definitief verslagen. Geruchten te Peking over het uitdeelen van groote sommen door Sovjet-agenten voor agitatie-doeleinden. Onder de Radio-berichten: De controle-commissie in Hongarije zal einde dezer maand worden opgeheven. Zuid-Slavië deelt den mogend heden mede, dat het zich bedreigd gevoelt door de mobilisatie in Albanië. Benarde toestand in het gebied van de Boven-Jangste. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET PANTHéON DE LA GUERRE. FEUILLETON. KUNST EN KENNIS. DE NEDERLANDSCHE MUSICI EN V^RIETE-ARTISTEN. Inhoud van Tijdschriften. Het Vaticaan en de „Action Francaise". In een officieel antwoord namens den Paus, gegeven aan een Franschen bisschop, die instructies vroeg hoe te handelen tegen geesteli,ken en katholieken, die de voor schriften betreffende de „Action Francjaise" niet willen opvolgen, wordt gezegd, dat de geestelijken die weigerachtig blijven, van het recht om de biecht af te nemen moeten worden verstoken, terwijl de seminaristen ■weggezonden moeten worden. Wat de ge- Ioovigen betreft die zich niet onderwerpen hun moet absoluut worden geweigerd. Verder zegt het antwoord, dat de aanhan gers der „Action Francaise" niet mogen blijven deel uitmaken van katholieke ver- eenigingen en groepen. Het blad, de „Action Francaise" wekt onder deze omstandigheden zijn aanhangers op om daaruit onmiddelijk eigener beweging hun ontslag te nemen De Fransche vloot. In een rede verklaarde de minister van marine, dat de vlootprogramma's elke ge dachte aan overheersching of verovering moeten verbannen. Frankrijk is trouw aan dit beginsel, nooit in zijn marinepolitiek groote gematigdheid en bepaalt zich tot eenheden en series oorlogsschepen, die ab soluut onmisbaar zijn voor de verdediging zijner vitale belangen. Frankrijk, dat tijdens den oorlog den nieuwen aanbouw staakte :n het belang van de munitiefabrieken voor de Fransche en geallieerde legers, kon geen enkel der geleden verliezen herstellen, ter wijl de bevriende geallieerden schepen bouwden van elke grootte. De Fransche marine bev,ndt zich sedert de onderteekening van het vredesverdrag in een kritieken toestand. Frankrijk had ten gebiedenden plicht zijn zeemacht te herbou wen met het oog op de lengte zijner ver bindingen ter zee, de lengte zijner kusten in moederland en koloniën, met het oog op het belang van zijn overzeesch gebied, dat 't een taak oplegt, waaraan het zich niet kan onttrekken zonder op den achtergrond te geraken en zonder het internationaal evenwicht tusschen de vloten in gevaar te brengen, waarmee de handhaving van de vrede nauw verbonden is. Een Communistische oproep. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Com munistische Internationale een oproep heeft gericht tot het wereldproletariaat en alle onderdrukte volken, waarin er tegen ge waarschuwd wordt door Ij et transport en het vervaardigen van munitie den Chinee- schen vrijheidsstrijd niet in den rug aan te allen. De communistische Jeugdinterna- tionale roept de militairen van alle landen, die in China strijden, op, zich met de Chi neesche nationalistische revolutionairen solidair te verklaren. X Koningin Victoria ziek. Uit Stockholm wordt gemeld: Koningin Victoria, die zich thans te Rome ophoudt, heeft dezen winter sterk van de intlüenza te lijden gehad. Volgens een bulletin van den arts der koningin is haar toestand thans van dien aard, dat zij, ofschoon koortsvrij, niet naar Capri kan vertrekken, zooals in haar voornemen lag, doch te Rome zal blijven tot einde Mei, als wanneer zij naar het slot Mainau in Baden zal ver trekken, waar zij den zomer zal blijven. De Arbeidsconflicten. De arbitragecommissie, ingesteld na de beëindiging van de staking in de textiel nijverheid te Lodz, heelt loonsverhooging toegestaan. Hccgaarsch-Z.-Slavische Recht bank. Te Bern zeteit de gemengde Hongaarsch- Z.-Slavische rechtbank onder leiding van mr. G. van Slooten, lid van het gerechtshof j te Den Haag. De rechtbank is ingesteld krachtens de vredesverdragen en heeft tot taak de beoordeeling van uitspraken In ci viele geschillen. Italië en Zuid-Slavië. Tengevolge van den tegenzin van Italië '6m toe te stemmen in de uitzending van een commissie van onderzoek naar dc grens, is het mogelijk, dat de heele geschiedenis wordt geliquideerd in rechtstreeksche be sprekingen met Rome en Belgrado. In be ginsel werd in zulke besprekingen door Bel grado toegestemd.. De regeering te Belgrado moetaan de groote mogendheden hebben gemeld, dat volgens uit Albanië ontvangen inlichtingen de toestand aldaar ernstig zou zijn; de Al- baneesche mobilisatie duurt voort onder lei ding van Italiaansche officieren. De a.s. Ontwapenngsconierentie. Bij de voortzetting der debatten in de 'Commissie voor de voorbereiding der ont wapeningsconferentie zette Boncour uiteen waarom het Fransche ontwerp-overeenkomst een enderscheid maakt tusschen de troe pensterkte in het moederland en in de koloniën. Generaal Marinis (Italië) wenschte een stelsel, hetwelk het mogelijk maakt bij dc vaststelling van de sterkte der koloniale troepen rekening te houden met den af stand, welke h envan 't moederland scheidt. Ook mr. Rutgers en Lord Robert Cecil namen nog aan het debat deel. De Brilsch-Grieksche schuldregeling. De regeering te Athene is niet in staat de laatste Britsche voorstellen tot regeling der oorlogsschuld te aanvaarden. De onderhandelingen met het Britsche departement van financiën zijn door den Griekschen gezant te Londen en Diomcdes, gouverneur der Grieksche Nationale Bank, hervat. De verkiezingen in Australië. Bij de algemeene verkiezingen in Zuid- Australië heeft de coalitie van liberalen en boeren de Arbeidersregeering definitief ver slagen, Tezamen krijgen deze twee partijen 26 of 27 zetels in het Huis van Afgevaar digden, dat in totaal 46 zetels telt. Bij de algemeene verkiezingen in West- Australië hebben de twee partijen evenveel zetels gekregen, de Arbeiderspartij, die aan het bewind is, 23, de twee oppositiepartijen tezamen eveneens 23. De toestand te Sjanghai. Het Britshe oorlogsschip „Argus", dat bij Woesung, ten N. van Sjanghai ligt, is Zon- dajJ getuige geweest van 'n gevecht tusschen Chineesche oorlogsschepen, waarbij een de zer schepen de „Argus" als scherm bezigde. Het Chineesche schip, dat zich aldus van de „Argus" bediende, was de Noordelijke kruiser „ITaitsji', die 's morgens vroeg uit Tsingtao kwam en den kruiser „Haitsjou" begon te beschieten, die ot het Jangtse- eskader behoort, hetwelk onlangs naar de Kantonneezen overging. Langs de „Argus" heen en weer stoomende, gaf de „Haidsji" telkens de volle laag als hij buiten de be scherming van het Britsche schip kwam. Voorzoover op de „Argus" kon worden waargenomen, werd de „Haitsjou", die voor anker lag, driemaal getroffen. De „Haitsji" stoomde daarop naar zee, gevolgd door de „Hoitsjou", waarbij zich later de Kanton- neesche kuiser ,Yingjoeii" voegde. De drie schepen verdwenen zeewaarts in een wolk van rook; er is niéts meer van vernomen. Volgens een bericht van de „British United Press" werden de forten van Woesïng door Noordelijke oorlogsschepen gebombardeerd. Een bericht van den Japanschen marinestaf meldde, dat zeven kruisers zuidwaarts ge zonden uit de kolf van Petsjili, 1 et bom bardement uitvoerden. Er zijn geen bijzon derheden over de aangerichte schade. De gebeurtenissen te Nanking. De Janansche luitenant Kameo Araki, commandant van de wacht van het Japan- sche consulaat te Nankin, heeft bij den jongsten aanval daar ter stede gepoogd zich aan boord van de „Tone", het admiraalschip van de Japansche vloot te Sjanghai, zich van het leven te berooven. De toestand van Araki is ernstig. Araki kwam uit Nanking aan om den Japanschen admiraal verslag te te doen van de gebeurtenissen in het consu laat te Nanking, Daara werd hij ondervraagd over zijn zelfmoordpoging. Het blijkt, dat hij gebukt ging onder zijn verantwoordelijk heid. Hij gaf geen last om op de Chineezen te schieten, die het consulaat aanvielen, omdat hij vreesde, dat dit zou uitloopen op de vermoording van alle consulaire ambte naren en hun familiën. De Sovjet en China. Geruchten doen de ronde, dat agenten der Sovjets in de afgeloopen maand groote som men geld te Peking hebben uitgedeeld voor agitatie-doeleinden. De politie zoekt ijverig naar de verdachte agitators en houdt toe zicht op de kranten cn de persagentschappen ten einde propaganda der Zuidelijken te verhindren. Vele Amerikanen, die tot nog toe den Nationalisten gunstig gezind waren, veranderen van mcening als gevolg van de gebeurtenissen te Naking. Zij voeren hun families uit China weg in weerwil van officieele geruststellingen. Dc expeditie in de Biasbaai. Dezer dagen zullen vergaderingen en manifestaties worden gehouden bij wijze van protest tegen de schietpartij in de Biasbaai. Dr. BOUGRAT's Moordproces. Vandaag of morgen valt het vonis in de zaak-Bougat, een van de sensanioneelste processen, welke sedert jaren in Frankrijl hebben "gedienü De g'ebecfe vorige week heeft het Assisenhof van Aix-en-Provence bij Marseille er zich mee bezig gehouden. De toeloop van belangstellenden ivas ont zaglijk en in de verstikkende atmosfeer der rechtzaal speelden zich dramatische too- neelen af. Aan het telegraafkantoor van Aix waren speciale maatregelen genomen om de perstelegjammen vlug door te krijgen; de afgeloopen week werden alleen 20.000 woor den naar de Parijsche bladen geseind. Een vreemde huiveringwekkende figuur is de 36-jarige medicus Pierre Bourgrat, Hij is de zoon van een leeraar in de letterkunde aan het lyceum van Annecy en studecede 2elf zeer vlot. Nageoeg afgestudeerd werd hij in 1914 gemobiliseerd en bij den sanitairen dienst geplaatst. Zes keer werd hij gewond, o. a. aan het oostelijk front, en hij ver wierf het oorlogskruis en het Legioen van Eer, Toen hij wegens zijn verwondingen met verlof werd gestuurd, voltooide hij zijn studies in Lyon. Hij vestigde zich in Mar- seile, huwde de dochter van een medicus aldaar. Het huewlijk, waaruit een dochtertje werd geboren, scheen zeer harmonieus, en dr. Bourgat ging een schoone toekomst tege moet, Langzamerhand echter veranderde de houding van den jongen medicus. Hij werd prikelbaar, verwaarloosde zijn echtgenoote. Het heette toen, dat de in den oorlog op- geloopen koortsen en verwondingen hem lichamelijk en moreel hadden geknakt. De scheiding werd uitgesproken en mevrouw Bourgat keerde met haar kind. naar haar oudes terug. Van dat oogenblik dateert dr. Bougrats ondergang. Alleen achtergebleven in het groote huis zinkt hij moreel steeds dieper weg. Een dubbel leven leidt hij: overdag den medicus, geheel opgaand in zijn drukke practijk; 's nachts een sinistere gast in allerlei duistere nachtgelegenheden met ver dachte individuen tot vrieenden. Hij knoopt liefdesbetrekkingen aan met een zekere Andréa Audibert, een vrouw van lichte zeden, zit voortdurend in geldverlegenheid. Het vervalschen van een cheque is oorzaak, dat hij den llen Juni 1925 wordt gearesteerd Toen zijn huis werd doorzocht kwam men tot een schrikkelijke ontdekking. In een muurkast in de studeerkamer van den medicus bevond zich het in vergaanden slaat van ontbinding verkeerende lijk van Jacques Rumèbe, kaslooper bij de Société des luileries de Sant-Henri, een ouden strijdmakker van Bougrat, tevens zijn patiënt. Rumèbe was sedert 14 Maart spoorloos verdwenen met een bedrag van 8500 francs. Men vermoedde dat hij het geld verduisterd had en de vlucht had genomen Bougrat ontkende nadrukkelijk Rumèbe te hebben vermoord. Volgens hem zou de kas looper op een Zaterdagochtend, toen hij bezocht, zullen aflicht bef ,,PanfbéoB 3c la Guerre" in de Rue de TUnisersité heb ben bezichtigd, het grootsch opgezette pa norama, dat een overzicht van den wereld oorlog geeft. Alle groote figuren dier dagen zijn er op uitgebeeld. Gistermiddag is het Panthéon met eenige plechtigheid gesloten, daar het naar de Ver. 'Staten wordt gezonden om daar te worden tentoongesteld, Painlevé, de minister van oorlog, de Amerikaansche gezant, en Foch waren er bij tegenwoordig. De muziek der Garde Républicaine luisterde dc bijeen komst bij. Tal van oudstrijders waren ver schenen en de gebruikelijke redevoeringen ontbraken niet. Mrs. W. Vanderbilt knipte de draad door, waarmede het 150 meter lange en 15 meter hooge doek bevestigd was. Hét wordt opge rold om aldus den Oceaan over te steken. EEN MERKWAARDIG PROCES. Te Weenen is onder grooten toeloop een sensationeel proces begonnen tegen een z.g. „ingenieur", Emil Marek, beschuldigd zich met een bijl een stuk van zijn been te heb ben afgekapt, teneinde een groot bedrag van een verzekering uitbetaald te krijgen. Marek, wiens verwonding sinds den dag, n.l, 17 Juni '25, toen deze ontstond, nog niet genezen is, werd op een rolstoel de gerechtszaal binnengereden, terwijl zijn vrouw Martha en haar zuster Paula Löwen- stein, op de beklaagdenbank zitten, Marek, zoo schrijft de Weensche correspondent van de „Voss. Ztg.", is pa9 23 jaar oud; zijn vrouw is 29. Zij beheerscht haar man blijk baar geheel en al. Zij was gezelschapdame 'bijeen ouden rentenier, van wien zij een le gaat kreeg, waarna zij Marek huwde. Deze was een jaar op de Technische Hoogeschool geweest, waarna hij zich als ingenieur uitgaf en in het Burgenland als zoodanig een be trekking wistte krijgen. Daar hij echter met zijn vrouw op grooten voet leefde, en daardoor zeer in schulden geraakte, schijnt hij het wanhoopige plan te hebben opgevat, zich in het bezit te stellen van nieuwe gelden door een verzekeringsmaatschappij- Hij sloot met den Anglo Danubian Lloyd eene verzekering voor 100.000 dollar inge val hij het leven verloor, voor 400.000 dol lar bij levenslange invaliditeit. Twee dagen later vernam de maatschappij, dat iiij in het ziekenhuis lag met een verminkt been. Vol gens zijn bewering had hij bij het fatsoenee- ren van een pop uit een blok hout met een bijl misgeslagen, en zijn voet afgeslagen. Bij het medisch onderzoek van het been roes echter dc verdenking, dat hij niet :el£ den slag bad toegebracht, maar dat een ander, de sectie verricht had, waartoe zelfs eenige slagen nocdig zouden zijn geweest. De maatschappij weigerde iets te betalen 2el[de g-eldi voor Oostenrijk. Blijkens'offici- en diende een aanklacht in. Marek en zijn eeje mededeelingen wordt dezer dagen het vrouw ontkenden bedrog te hebben wilen pasvjsum 'ln foet verkeer tusschen dat land Fe stuur van 3e Ned, Xrtistenorganlsatie fs pj I een adres aan den minister gezonden, waar-Q Q f f O w in erop gewezen wordt; dat blijkens een vanwege het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in de dagbladen geplaatste kennisgeving de Fransche Re geering het plan heeft weder een pasvisum verplicht te stellen voor alle reizigers, die zich naar Frankrijk wenschen te begeven; dat in die kennisgeving werd medege deeld, dat deze maatregel door de Fransche Regeering wordt genomen „met het oog op den huidigen economischen toestand in Frankrijk"; dat ook blijkens nadere publicaties het uitgesproken doel van den maatregel is, de bescherming van de Fransche arbeidsmarkt; dat in deze omstandigheden des te scher per de aandacht valt op de passieve hou ding, ten aanzien van dc bescherming der arbeidsmarkt aangenomen door de Neder- landsche Regeering; dat van het samentreffen van deze fac toren eenerzijds de talrijke maatregelen, door buitenlandsche Regeeringen getroffen tot bescherming van de arbeidsmarkt in hun land; anderzijds de afwijzing door de Ne- derlandsche Regeering van dergelijke maat regelen ten opzichte van de inheemsche ar beidsmarkt in het bijzonder zij het slacht offer worden die, als de musici en variété- artisten, beroepen met sterk internationaal karakter uitoefenen; redenen waarom adressanten, onder aan bieding van een Memorie van Toelichting, waarin vorenstaande overwegingen nadef zijn uiteengezet, zich tot den minister wen den met het dringend verzoek wel te willen bevorderen, dat door de Nederlandsche Re geering krachtige maatregelen worden ge nomen tot bescherming van de alreeds over voerde arbeidsmarkt der Nederland sche musici en variété-artisten tegen een ongebreidelden. toevoer van buitenlandsche arbeidskrachten. In de memorie van toelichting merken de musici o.m. op: Onder de huidige verhou dingen geldt het voor de musici als een economische noodzakelijkheid, als een eisch van zelfbehoud, dat de inheemsche arbeids markt niet bovendien door buitenlandsche krachten overvoerd wordt, Het gevaar daarvoor is bijzonder groot, in verband met dc aantrekkingskracht die de waardevolle Nederlandsche valuta heeft voor werkne mers uit verschillende Europeesche landen. In dit verband is het voorbeeld van Frank rijk zeer karakteristiek. Terwijl de Fran sche Regeering de grenzen voor buiten landsche werkkrachten sluit, oefent, door de valuta-verhoudingen, de Nederlandsche arbeidsmarkt een zeer bijzondere aantrek kingskracht uit op Fransche musici. Het ziT fj' 1D ?°,Sa,ngSt jot hem PleÖen- z,ood,at ™en met met zeerheid kon en Nederland afgeschaft. Indien dit gc- hem van hJ f dat zc^en da* ket hier |een °néeluk was, schiedf, dan zal dientengevolge de Neder- «rh - u3e?r?Ê va?, 9(*!° fr"; van zijn weest. Enkele maanden geleden werd dc jandscke arbeidsmarkt ook voor a fap had beroofd; hrj wilde nu het zaak nog gecompliceerd door een onder eede rijkschc musici onbelemmerd worden open- on«ImVdokt" 'eenen, daar hij anders afgelegde verklaring van een beambte van gesleld. Oostenrijk echter heeft eerst een hem tnp„ k 1W0M rn B°u£rat kad het ziekenlaboratoïium, Mars. Deze beweer- we{ {ot bescherming van zijn arbeidsmarkt nem toen beloofd te trachten de noodige de n.l. dat de met het onderzoek belaste ingcvoerd| v?ndpnenJ Zijn. ken"ïssen „yoor hem te dokter daaraan met ejm mes geknoeid had h Nedtiriand h tot dusver de eenige van tfaan Toen hfl"? ,redden," en tot een anderen dokter gezegd had: „Als RegCeringswegc uitgeoefende controle op .nLTl; terugkwam lag Runiebc dood het ons gelukt, kunnen wi, eenmassa geld den {(ïevoer van buitenlandsche aïbeids- zijn k„mer, na zich met vergif uit zijn uit het zaakje slaan. Beide doktoren wer- krachten gebonden aan het pasvisum. den door Mars en zijn vrouw beschuldigd in Met de geleidelijke afschaffing van dit opdracht van de verzekeringsmaatschappij visum in het verkeer met meerdere staten, het stuk been zoodanig te bewerken, dat de is ook geieidel;jk het toezicht op den im- stelling als zouden verschillende bijlslagen p0rt van arbeidskrachten opgeheven. Het noodig zijn geweest en de sectie niet door gevo]g ;Sj daj ;n toenemende mate de con- vergif uit zijn apotheekje van het leven te hebben be roofd, Uit angst dat men hem van moord zou beschuldigen had hij het lijk van den man in een kast verborgen. Bijna drié maanden stond het lijk in de kast, een wal gelijke geur verspreidend, welke zijn dienst bode en huisknecht herhaaldelijk deed vragen wat er de oorzaak van zou zijn. »Een dooie rat waarschijnlijk ergens in een buis had dr. Bougrat geantwoord. loen de weduwe van Rumèbe verklaarde dat haar man, als het geld hem inderdaad was ontroofd, het zelf wel voorloopig had kunnen bijpassen, daar hij over een eigen kapitaaltje van 18.000 fres. beschikte, wij zigde dr, Bougrat zijn relaas en verklaarde de Rumèbe tijdens zijn behandeling een inspuiting plotseling overleden was. De ontdekking van de misdaad verwekte sensatie in Marseille. Tal van patiënten kwamen verklaren door den medicus te zijn berooid. Een dame, die door hem werd be handeld, was flauw gevallen (of opzettelijk bedwelmd?) en bemerkte bij haar thuis- Marek zelf zou zijn geschied, aannemelijk werd. Na herhaalde verhooren legde het echpaar Mras vervolgens de verklaring af, dat Marek hun 10,000 schilling had beloofd, waarna zij dat door hem zelf verzonnen verhaal deden. Bij hun verhoor hielden de Marek's en de dokter hun onschuld vol; het echtpaar Mras bleef er bij door de Marek's tot een valsche verklaring te zijn overgehaald. Marek bleef op de eerste zitting, evenals zijn vrouw, zeer kalm; hij bladerde voort durend in een zelfgemaakt dik dossier. Het proces zal een week duren; er zijn 80 getuigen. EEN VORSTELIJK HANDELSMAN. De groote Deensche handelsonderneming, Ostasiatisk Handelskompaniet, koos tot lid komst dat zij 250 fres. uit haar taschjc I van hare driehoofdige directie Prins Axel miste. Het getuigenverhoor bracht eveneens van Denemarken. Het geldt hier volstrekt schrikkelijke dingen aan het licht. Het geen eerebaantje, Prins Axel is reeds eenige bieek namelijk dat dr. B'ougrat tijdens zijn vcorloopige hechtenis allerléi valsche ge tuigenissen had willen vervaardigen. Een medegevangene, een laaghartig individu, Gauthier de Roy, was opzettelijktien weken langer in de gevangenis gebleven, op eigen verzoek, om dr. Bougrat op sluwe wijze verschillende brieven te laten schrij- Ven en hem daarna te verlaten! Tal van vrouwen uit het Marseillaansche nachtleven defileerden langs de balie en haar cynische opmerkingen wekten protest. Alleen kolonel Malandrin, onder wien Bougrat tijdens den oorlog diende, liet zich zeer gunstig over den beklaagde uit. Ontroerend was de verschijning van mevr. Rumèbe, de weduwe van het slachtoffer. Zij vertelde dat dr. Bougrat haar destijds, toen zij deze had gevraagd of hij iets wist om trent het lot van haar man, haar naast zich op de canapé had getrokken, waar hij Rubède had vermoord, vlak vóór de kast, waarin het lijk van haar man zich bevond, en haar met tranen in de oogen had beloofd gratis de antopsie te zullen verrichten wan neer het lijk ooit gevonden mocht worden, „Mijne heeren, juryleden, ik vraag om het hoofd van dezen misdadiger, die den vader van mijn kinderen heeft vermoord!" gilde zij in de rechtzaal. Ofschoon de verpletterde schuld van dr, Bougrat onloochenbaar scheen vast te staan, is er te elfder ure echter twijfel ge rezen tengevolge van de verklaringen van twee experts, dc profs. Barral en Desgrez, die beiden meddcelen op het lijk geen spo ren van vergiftiging te he'bben aangetrof fen. Wel gaven zij te verstaan dat het ge bruik van een gaan sporen naladend ver gift niet buitengesloten is. Zij, die Parijs in de laatste jaren hebben jaren werkzaam aan deze maatschappij, op welker bureaux hij dagelijks arbeidde als elk ander hoofdambtenaar. Een paar maal reeds maakte hij reizen met een der schepen van de maatschappij naar den Oost, waar hij hare kantoren inspecteerde en de uitgestrek te bosschen en planatges, welke zij, vooral in Siam, bezit, bezocht. EEN AUTOMATISCHE CAMERA, Een zekere Anastol Josepho, die drie jaar geleden berooid uit Siberië in Amerika aan- currentie van buitenlanders zich doet gel den op de alreeds overvoerde arbeidsmarkt der Nederlandsche musici. Tot staving hier van, en tevens om te doen zien tot welke verderfelijke gevolgen deze toestand leidt, moge worden aangevoerd, dat in de groote steden van ons land (Amsterdam, Rotter dam, Den Haag) in verreweg de meeste voorname hotels en restaurants buiten landsche musici werkzaam Zijn. Een groot aantal en daaronder de beste en meest be geerde plaatsen wordt ingenomen door vieemdelingen, in wier eigen land een Nederlandsch musicus thans geen werk kring vinden kan. De toevloed van vreem delingen bevordert en verergert de werk loosheid van Nederlandsche musici, /onder mijnt hun economische positie, werkt loon- druk en malaise in de hand. Adressant vleit zich met de hoop te heb ben aangetoond, dat ten aanzien van de toelating hier te lande van buitenlandsche musici de noodzakelijkheid van beperkende maatregelen thans wel zeer sterk is ge bleken en veroorlooft zich derhalve, zich tot den Ministerraad te wenden met het dringend verzoek, tot de invoering van zoodanige maatregelen ten spoedigste te willen overgaan. De variété- en cabaret-artisten wijzen er verder op, dat voor den Nederlandschen w o o r dartist in den vreemde geen, of bijna geen plaats is te krijgen, daar onze moedertaal in het buitenland niet wordt kwam, is de vorige week plotseling een rijk verstaan en ook niet wordt gewaardeerd, man geworden door den voordeciigen ver- Daarentegen vindt de vreemdeling, van I r a tv x r n 1 Z 1 J m t 1 1. tl t- koop van een uitvinding, n.l. de automatische camera. Een maand geleden perfectionneer- de hij zijn vinding en stelde vijf camera's (photomaton machine, noemt Josepho zijn vinding) op Broadway te New York op, die een geweldigen toeloop hadden. Wanneer men een #iuntstuk in de machine werpt, welke nationaliteit ook, in Nederland een welkom werkterrein. Dit laatste zeer vaak met terzijdestelling van de belangen der Nederlanders. Adressanten erkennen, dat het Cabaret en het Variététheater cn opzichte der daar vertoonde kleinkunst, een internationaal maakt zij automatisch acht fotografieën, ge-.karakter toonen en het belang dier inrich Mix" H1 VPrcPnillonn ol noor rin/fn An 1 1 1 lijk of verschillend, al naar gelang degeen, die zich doet fotografeeren, stilzit of zich beweegt, Een syndicaat, waarvan Henry Morgenthau aan het hoofd staat, nu heeft de vinding gekocht voor de som van 2.400,000 gulden. Zij vragen bescherming tegen een i ongebreidelden toevoer van buitenlandsche arbeidskrachten op hun alreeds overvoerde arbeidsmarkt. Door het Hoofdbestuur van den Ned, Toonkunstenaarsbond en door het hoofd- tingen niet zóu worden gediend, wanneer de grenzen volkomen zouden worden geslo ten voor buitenlandsche artisten, doch de nationale levensbelangen, d.w.z. dc belangen der Nederlandsche artisten en der nationale kunst en kleinkunst, mogen toch niet wor den onderschat en verwaarloosd, zooals nu het geval wel is. Reden waarom een rege ling, in zake een te grooten toevoer van vreemde beroepsgenooten, volgens inzicht van adressanten noodzakelijk en urgent is. De Nederlandsche artist lijdt met zijn ge zin gebrek, ontvangt van den fiscus aan maning, dwangbevel, deurbcwaarder, alles om te betalen van hetgeen hij niet ver dienen kan aan den Staaf, die tot dusverre nalaat om te zorgen, dat in plaats van den hier nagenoeg nimmer belasting betalenden vreemdeling, de Nederlander gelegenheid heeft zich een bestaansmogelijkheid en be staan te verwerven. DONDERDAG 31 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 3.30—4.30 Uurtje voor wees,- en ziekenhuizen. 5.00—* 6.45 Concert door het H.D.O.-orkest. A. Jozini, tenor. 6.457.45 Beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handels recht. 7.45 Politieber. 10.30 Pers- ber. 8.10 Een avond in Wageningen. Het Stedelijk Muziekkorps, dir. de lieer E Elsenaar. Wageningsch Studentenor kest dir. prof. dr. Uwen, Chr. Gem, Zang ver. „De Hórstsm", dir. F. J. O. Zutphen. Mannenkoor „Werkmanslust", dir. W. Roussel. Gem. Koer „Tot steun in den strijd", dir. J. Zwolsman. Mevr. Dido Zuidberg, Jkvr. Strick van Linschoten, sopraan; Mevr. M. HeymelLuinenburg, piano; de heei- R. A. L. Lincklean Ar- riens, viool; de heer J. H. A. Ferguson, cello; de heer A. van Hzrn, fluit; de heer E, L. Hey, solo tuba. Saxaphone-kwartet u. h. Sted. Muziekcorps, Rede van prof. Ant. te Wechel, rector-magnificus der landbouw-hoogeschool. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert. Da vid Bors, orkest en solisten (contra alt. cello duet). 12.05 Voorlezing door Leo Marthe. 12.20 Concert, (vervolg). I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voor lezing: Moby Dick. 2.50 Lezing: A hundred years ago. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On the Benefit of the doubt. 4.20 Orkest concert. 5.20 Lezing: Up Hill and Dowh Dale. 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Daven- try-kwartet. 6.35 Landbouwber. 6.40 Daventry-kwartet. 6.50 Tijdsein, weerber,, nieuws. 7.05 Causerie. 7.20 Lezing: Roman finds in London, 7.35 De sonates van Mozart. 7.45 Le zing: The coloration of animals. 8.Ö5 Dansmuziek. 8.20 B. B. C. National Concert. Het National Orkest (150 musici) o. 1. v. E. Anserine. Om 9.20 onderbro ken door Pers- en weerber. 10.35 Le zing: Queen Charlotte Islands. 10.50 12.20 Dansmuziek v. h. Savoy Hotel. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50 —11.50 Concert. 12.50—2.10 Concert. Orkest en Hr. Bernonvillq, zang. 5.05 5.55 K'nderuurtje. 9.05—11.00 Concert. Fragmenten uit „L'Ami Fritz" en de opera comique ..Fortunio", orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 10.20—11.20 Concert, 12.501.50 Orkestconcert. 4.205.20 Concert. Orkest en sopraanzang 8.209.55 Opera- en operette-zvond, door het Orkest. 10.1011.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 1.50—7.05 Lezingen en Lessen. 7.50 Brahms-avonci Orkest, Koor en H. Gajewska, alt. 9.50 II.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.252.10 Kamermuziek, r 3.354.20 Kamermuziek. 5.206.10 Dansmuziek. 7.2011.10 „Rokoko in Ritzebiittel", Plat-Duitsch zangspel in 3 acten. Daarna Dansmuziek, BRUSSEL, 509 M. 4.205.05 Orkestcon cert. 5.056.20 Dansmuziek. 8.50— 9.35 Orkestconcert. 9.359.50 „Never Mere'1-actcr, -9,5010.50 Dansmu ziek. Waar nu mei het oog op de valuta ia andere landen t.a.v, onzen veiligen gulden, wellicht in de naaste toekomst een nog grooleren toevoer van vreemde krachten is te verwachten, zagen adressanten gaarni van Staatswege middelen toegepast, die d^n toevloed van vreemdelingen regelen en be perken, opdat de werkloosheid onder de Nederlandsche Cabaret- en Variété-artisten neit nog verergert en kun positie nog ver der ondermijnt. Terloops wijzen adressanten er op, dat dc Nederlandsche Cabaretartist alreeds groote schade ondervindt door den vrijen toegang die de Belgische artisten hier hebben. Alle plaatsen aan onze zuidelijke grens, van Vlis- singen tot Maastricht, worden geregeld af gestroopt door Belgische artisten, die voor één of twee dagen per week even komen „overwippen", terwijl de Nederlander, die op het werken in die plaatsen vaak aange wezen is, niet in België kan optreden, daar de Hollandsche artist in België niet sym pathiek wordt ontvangen, en aldaar aan eigen krachten voorkeur wordt gegeven. Hopende en vertrouwende te hebben aan getoond hoezeer het noodzakelijk is dat beperkende maatregelen worden getroffen, veroorloven adressanten zich, zich te vleien met de hoop, dat de Ministerraad de bil lijkheid en de urgentie van dit verzoek inzien en ten spoedigste tot invoering van doeltreffende middelen zal overgaan. EEN RUBENS GEVONDEN? Een inwoner van Wasmuel en Henegou wen (België), die op zijn zolder allerlei rom mel verplaatste, heeft een doek van 60 vier. kante centimeter ontdekt, de kruisafdoening voorstellende, voorzien van de handteeke- ning van Rubens. De schilderij zou authentiek zijn. „Kruistriomf* „Kruistromf" bevat: De Sermo Angelicas of Engelsche Sermoen. De Orde der Kruisheeren door L. Emond O.S.Cr. Uit onze Congomissie. Even een paar be richtjes door M. Kijzers. Naar de nieuw® Kruisheerenmissie op Java. Naar Java door J. dc Rcoij. De eerste dag op Zee door M, Nillesen. Uit onze Minnesota- missie. Een Ware Verrassing door J. B. Keijzers, O.S.Cr. Paul Libermann doof F. V. Het zuiverende vuur door S. •Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door 70S. P. H. HAMERS. „Ikhad niet gedacht," zei Lionel, toen Dar- fel! langzaam wegreed en spoedig uit het gezicht verdwenen was door het dichte ge bladerte der boomen in hun zomertooi, „ik had niet gedacht, dat mijn neef zoo jong was." „O ja", antwoordde Fairthorn, „hij is maar iéén jaar ouder dan ik." Ouder dan gij? Maar het is waar ook, hij heeft het me zelf verteld.' „En ik werd op mijn laatsten verjaardag jeenenvijftig." „Mijn neef Darrell tweeënvijftig! Ongeloo- felijk!" „Ik zou niet weten waarom wij ooit oud zouden worden, bij het leven dat wij leiden," merkte Fairthorn aan, terwijl hij zijn bril Techt zette. „De tijd staat niet stil; het vis- schen is ook zeer bevorderlijk voor een lang leven. Als ge mij volgen wil, dan zal ik de hengels gaan halen en de fluit. Weet ge wel heel zeker dat ge gaarne de fluit zoudt hcoren? Ja? Dank u, beste jonge heer. Toch zijn er lieden die liever naar de viool luisteren." „Schijnt de zon niet wat te helder om met de kunstvlieg te visschen en wilt ge mij in- tusschen niet liever het huis laten zien?' „Heel goed, maar liet huis heeft niet veel bezienswaardigs. Het andere huis, ja, daar zou een muziekzaal in gekomen zijn. Maar de open lucht is toch het beste voor de fluit. Hier langs." Het huis was inderdaad alleen merkwaar dig als antikiteif. Het bevatte een groot aantal vertrekken, alle zeer klein en laag, behalve die, welke als eetzaal of bibliotheek gebruikt werden en bestond uit tallooze ka binetjes, portalen, hoeken, alsof het opzette lijk gemaakt was om verstoppertje te spe len. Behalve een groote, oude keuken, waren de dienstbodenvertrekken in droevig verval, zelfs die van het eigen personeel van den heer Darrell, bestaande uit twee mannelijke en vier vrouwelijke bedienden. De stal knechts woonden niet in het huis. Een eigen lijk gezegde gezelschapskamer was er niet; In vroeger tijd had een soort van galerij on der den bovengevel boven de eerste ver dieping, die van het eene einde van het huis naar het andere liep, tot de ontvangst van gasten bij feestelijke gelegenheden gediend. De bibliotheek was door Darrell's vader, van den grond tot aan den zolder, met plan ken voorzien, en door Darrell zelf .alleen cm er zooveel mogelijk in te kunnen bren gen, met vooruitstekende afdeelingen inge richt, zonder daarbij eenige aanspraak op kunstzinnigheid te maken. Dit vertrek stond in gemeenschap met een klein leeskabinet, dat de gastheer voor eigen gebruik behield en van hier kwam men, langs een wenteltrap in den massieven muur uitgehouwen, eerst in Darrell's slaapkamer en van daar in een voorkamertje, aan de galerij grenzend, dat door den gastheer was ingericht tot het ne men van proeven in de scheikunde. De toe gang tot deze beide kamers was aan Lionel ontzegd. Over het geheel genomen, was het huis van Gruy Darrell een dier verblijven, te degelijk om af te breken, te oud om er belangrijke verbeteringen in aan te brengen, maar waarvan het bewonen voor een gezin in onzen tijd een bron van voortdurend ongerief zou zijn. Het huis kwam volstrekt niet over een met de vroegere positie van den bewo ner of met zijn fortuin, waarvan Lionel zich een flauwe voorstelling had gemaakt, maar die hij veel lager schatte, dan werkelijk het geval was. „Het verwondert mij niet," zei de jonge Haughton, nadat zij een wandeling door het huis gemaakt hadden en weer in de biblio theek kwamen, „dat mijn neef Darrell aan een nieuw huis is beginnen te bouwen. Maar het zou zeer jammer geweest zijn, er dit om af te breken." „Dit af te breken? Spreek daar den heer Darrell toch vooral niet over. Hij zou even gaarne de Britsche monarchie willen afbre ken," „Maar het nieuwe gebouw zou toch zeker het ouda hebben ingeslokl?" „O neen, de eigenaar was van plan, dit afzonderlijk, in een soort van besloten ruimte met een open maar stevig hekwerk te laten omringen en het geheel in overeenstemming te brengen met de Middeleetiwsche oudhe den, waarvan hij een uitgelezen verzameling bezit. Hij had het denkbeeld opgevat, om van die van elke vroegere regeering, waar onder zijn voorouders leefden, een collectie aan te leggen en de verschillende vertrek- ken in overeenstemming met de respectieve tijden in te richten. Het zou een monument van nationale zeden geweest zijn." „Maar, als die vraag niet onbescheiden klinkt, waar is die verzameling?'In Londen?" „Stil; ik zal u een kijkje veroorloven op sommige van die schatten, maar ge moogt mij niet verklappen." In aanmerking genomen, dat hij nooit in een rechte richting liep, ging Fairthorn met wonderlijke vlugheid, zwaaiend langs de bui tenzijde van het huis en liep schuins naar een gedeelte van het nieuwe gebouw, waar in zich een poortje bevond, maakte dit open met een sleutel dien hij in dén zak droeg en Lionel wenkend hein te volgen, trad hij bin nen, De jongeling volgde hem met een soort van bovennatuurlijken eerbied en zag niet zonder schrik, hoe Fairthorn zich naar bo ven werkte langs een schuin oploopende plank, die hij met beide armen omvatte en langs welke hij eenige houten dwarsbalken bereikte, die een bovenverdieping hadden moeten dragen, maar die onbevloerd was gebleven. Op de balk staande, gluurde hij door zijn bril op Lionel neer en zeide: „Ge vaarlijk, maar men gewent aan alles. Als ge bang zijt, moet ge het niet wagen." Maar de knaap, geprikkeld door dien twij fel aan zijn meed, sprong op de plank, hield zich op schooljongens-manier, met uitge strekte armen in evenwicht en bereikte zoo de plaats, waar zijn zonderlinge gids zich bevond. „Stoot me niet aan!" riep Fairthorn be vend, „of we tuimelen beiden naar beneden. Let nu op en doe mij na." Zich vervolgens voorzichtig en langzaam latende zakken, totdat hij op den houten balk als op een wipplank was gezeten, met dc lange beenen naar beneden bengelend, bracht hij zich zelf met handen en voeten vooruit tot op het bovenvlak van een muur, waarna hij zijn bril afwischte. Lionel stond spoedig op dezelfde plaats. „Hier zijn we cr", zeide Fairthorn, die naar adem hijgde. „Ik zie de verzameling niet", antwoordde Lionel, eerst, tusschen de balken door, op den ruwen bodem met steenen en puin be dekt, naar omlaag kijkend en dan, door der gelijke tusschenruimten heen, naar de dorre daksparren boven hem ziende. „Hier zijn er enkele", fluisterde Fairthorn, achter zich tegen den muur kloppend. „Tocgèmetseld, behalve waar deze planken met ijzeren randen er voor zijn gespijkerd met een deurtje, juist groot genoeg om er door te kruipen. Maar dat deurtje is ge sloten met een stevig slot, waarvan Darrell de sleutel heeft, fiier zijn schatten in voor een palcis. Neen, je kunt hier niet doorkij ken, er is geen reet. Maar kom nog wat verder vooruit, Let op waar ge uw voeten Langs den muur, altijd op de gevaarlijke plek, kroop Fairthorn voort, langs een hoek en eensklaps stil houdend, keek hij door dc spleet van een paar planken, die slordig voor een groote opening waren gespijkerd. Lionel vond een anders spleet en zag op vrij wanordelijke wijze, een aantal opgesta pelde schilderijen, met de ruggen naar een vervallen muur gekeerd, zeldzame antieke kasten, en andere vreemdsoortige meubels, kisten, doozen, manden, allen door elkaar opeengehoopt! Deze bergplaats was bevloerd met dennenhouten planken, om dit mengel moes van voorwerpen te kunnen dragen en kreeg haar licht door een groot raam dat niet zichtbaar was voor aan het huis, waar in doffe, ruwe glazen met openingen tot het doorlaten van versche lucht waren aange bracht. „Dat zijn de zware en minst kostbare kunstvoorwerpen, die men gemakkelijk zou kunnen stelen. De schilderijen hier zijn enkel merkwaardig als staaltjes van oude kunst, eenmaal bestemd voor het oude huis. Dit alles bederft nu. De heer Darrell zou het niet anders willen, geloof ik. Wat hij wil, m.?e.t gebeuren! Mijn waarde jonge vriend hij is een wonderbaar man; hij is van gra niet." „Ik begrijp er niets van," zei Lionel pein zend. „Hij is de laatste man, dien ik voor grillig cn wispelturig zou gehouden hebben.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6