PROVINCIALE STATEN. op Woensdag Kieskring Haarlem: BOMANS Kieskring Veisen: BERGKAMP 6 Aprilden in en om Haarlem. Voornaamste Nieuws Donderdag 31 Maart 1927 50ste Jaargang No. 16514 Aangiite moei, op straffe van verlies van afle rectifen, geschieden uiterlijk driemaal vier en twtoiig uren na hef ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. PLAATSELIJK NIEUWS. DE VERBETERING DER RIJKSWEGEN. De autobus-concessie. Een dure dag. De brug over de Ringvaart bij Vijfhuizen. DE STATIONSUITGANG AAN HET KENNEMERPLEIN. Geen openstelling. Men zij gewaarschuwd! RECHTZAKEN. Hij zal berouw hebben over zijn hooger beroep. Eigenaardige sollicitatiebrieven Handig vervalschte postwissel R.-K. Kiesvereeniging „CREDO PUGNO" GROOTE PROPAGANDA- VERGADERING Rede van den Hoog- EdelGestr. Heer Mr J. B. BOMANS. Onderwerp: Ons Gewest GEMENGD NIEUWS. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT TE 's-GRAVENHAGE. Verdachte G. in vrijheid gesteld. Toch nog gesnapt. Een 78-jarige grijsaard en zijn zoon door een onbekende mishandeld. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Op 't nippertje. De abonnementsprijs ï»edraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij Sfooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. NIEUWE COURANT Mvertentiên 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentién 1-4 .egels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeelisg 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verze keringsvoorwaarden f Oftfïfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 72ft bij een ongeval met f Oïfl bij verlies van een hand, f IOJJ bij verlies van een f Efl bij 'n breuk van f Ijl bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUSIU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: U." doodelijken afloop nvUt" een voet of een oog; 1 Co, duim of wijsvinger 1 Uil." been of arm; fx". am verlies v. ee® andere vinger. STEMT bovenste van lijst 15 w—mmmmmmmmmm«in TMttm' Het was gisteren een rumoerige zitting: het roezemoesde in de zaal, als in een huis houden, waar schoongemaakt wordt. Nu, de groole schoonmaak staat dan ook met de a.s. raadsverkiezingen en de uitbreiding der gemeente voor de deur. Een subsidie-aanvrage voor het hier te te houden Esperantocongres, waarop B. en W. afwijzend adviseerden, vond verdediging bij onzen communist en de sociaal-demo craten. En ook de heer v. d. Kamp voelde er voor; deze stelde voor f 100 te geven. Maar wethoüder Slinge-iberg stond princi pieel pal. En de groote meerderheid van den Raad (21 tegen 12) stond aan zijn zijde en wees bet gevraagde subsidie af. Nu is het in subsidies al heel moeilijk principieel te blijven. Dat bleek al spoedig. Er was een aanv age van de commissie voor het inzamelen van gelden voor een uurwerk aan de kerk op den Kloppersingel. Hier stelden B. en W. voor f 250 te ge ven, ten minste de meerderheid van B. en W., want één wethouder was er tegen. De heer Reinalda? Neen, wethouder Bruch had, met den heer Wolzak, principieele be zwaren, dat er n.m. aan de Ned. Herv. Kerk subsidie zou worden gegeven. Maar hun partijgenoot, de heer de Braai, voelde deze bezwaren niet. Dan waren er weer andere Raadsleden 'die onder leiding van den heer van Liemt I 500 in plaats van f 250 wilden geven. Én over die paar honderd gulden hebben een tiental leden het woord gevoerd, als ging het om het sluiten van een teening van een paar millioen, tegen een bedenkelijk hoog percentage. Consequent, zou men zeggen, moest dit subsidie-voorstel in het geheel niet zijn, ingediend. Want, begint men met een bijdrage voor een klok op deze kerk, Waar is dan het einde? Maar, er is een precedent. Indertijd is ook voor hetzelfde doel een bedrag uit de gemeentekas gege ven aan de Noorderkerk. En dan, men kan zeggen: er is een openbaar belang mee ge baat, wanneer er "in een bepaalde buurt een goed zichtbaar uurwerk op een toren is geplaatst. Zoo was bet voorstel van B. en W. ten minste nog te verdedigen en in dien zin sloten ook de heeren Castricum en Klein er zich bij aan. Van verhooging wil den zij echter niet weten. De heer van Liemt deelde ten slotte mee tot zijn voor tel gekomen te zijn, omdat hij zeker wist, dat de commissie voor geld inzamelen den laatsten cent binnen had. Er moet nog ruim f 600 zijn. Dus met slechts f 250 van de gemeente komt er niets van het plan. Het voorstel-van Liemt kreeg echter maar 9 stemmen, terwijl het voorstel van B, en W. met 25 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Alle voordrachten hebben van middag een tragisch verloop, zei de heer Peper niet ten onrechte, toen een volgend punt aan de orde was, n.m. het voorstel van B. en W. om een deel van de secretarie naar de school in de Prins Hendrikstraat over te brengen. Men weet met welk een kracht B. en W. den vorigen keer het voorstel ver dedigden. Twee wethouders en de burge meester traden daarbij in het krijt en uit stel kon niet lijden. Toch hield de Raad de behandeling aan en.... nu kwamen B. en W. met een voorstel om de zaak maar niet door te laten gaan. Men begrijpt, dat .daarover nog al wat geschamperd werd. De heeren Peper en Joh. Visser plaatsten eenige scherpe bemerkingen, waarna de heer van Liemt, lid der Commissie voor de Openbare Werken, betoogde, dat het toch beter is ten halve te keeren dan ten heele te dwalen, wat den heer Klein de ondeugende opmerking in den mond gaf, dat het niet goed was zoo dikwijls de macht der commissie voor O. W. in het openbaar te demonstreeren. Daarbij zou het gebleven zijn, wanneer Wethouder Reinalda niet nog een debat had ontketend over het doen van mededeelingen uit geheime Raads- ztiingen Na de vorige Raadsvergadering is er n.m. in de Slads-Editie een artkeltje ver schenen, waarin, op grond van besprekingen in de laatste geheime zitting, gewezen werd op cneenigheid in de sociaal-democratische Raadsfractie. Wethouder Reinalda Was n.m. vóór verplaatsing van een deel der secre tarie naar de bewuste school, terwijl zijn partijgenooten er tegen waren. De heer Joh. Visser liet dadelijk bemerken, dat hem de schoen paste, doordat hij een pleidooi hield voor den schrijver van het artikeltje in ge noemd dagblad Niet te vragen, wie de schrijver, althans de inblazer van dit stukje is geweest. De heer Visser betoogde, dat er omtrent deze zaak geen geheimhouding was opgelegd, dat in dergelijke gevallen ieder Raadslid zelf moet uitmaken, wat in het algemeen belang gepubliceerd kan wor den, te meer, wanneer, zooals de vorige maal, de openbare zitting niet heropend werd, De Burgemeester bestreed deze op vatting en var. alie kanten in den Raad gingen er stemmen tegen op. De Raad heeft gelijk, wanneer hij waakt legen schending van geheimhouding en zelfs het besprokene in niet-openbare zittingen ook al wan neer er geen geheimhouding is opgelegd tegen de kille sfeer der openbaarheid be schermt. Het beste middel tegen een der gelijk verval van parlementaire zeden is echter alle geheimdoenarij te vermijden, de publieke zaak openbaar te behandelen en echter bij hooge uitzondering achter ge sloten deuren te vergaderen, wanneer dit n.m. in het gemeentebelang absoluut nood zakelijk is. _Het oude kwakeltie van de Brouwers vaart, overbodig geworden door de mooie, breede brug, zal verplaatst worden naar de Korte Heerenvest. Daar werd nog al wat bij gemopperd. De heer Keesen maakte de practische opmerking, dat het beter was een oprit zonder trapjes te maken ten be hoeve van de moeders met kinderwagens. Wethouder Reinalda opperde eerst bezwa ren van weinig steekhoudenden aard over fietsrijders, die geweerd moesten worden. Later kwam de meer aannemelijke opmer king, dat de klucht te hoog was, om het houten bruggetje zonder trapjes op te slaan. Maar bij aandringen van den Raad beloofde hij de mogelijkheid nader te zullen onder zoeken. Toen kwamen twee voordrachten van meer beteckenis, n.m. de vaststelling van het reglement voor de afdeeling Beroeps keuze en nieuwe schoolgeldregelingen voor lager- en middelbaar onderwijs. Men weet, dat een vorige maal bedoeld re glement op voorstèl van den heer Gerritsz is aangehouden, ómdat dit raadslid eerst zijn meening nog eens in een nota wilde uiteen zetten. Die nota is gepbliceerd en wij heb ben er het een en ander over geschreven. De heer Gerritsz had gehoopt door samen- spreking met de leiders van het Katholieke bureau voor beroepskeuze zijn ideeën nog te doen zegevieren. Maar. zooals de heer Gerritsz in zijn nota al meedeelde, hebben deze besprekingen niet tct overeenstemming geleid en is het Katholieke bureau niet be reid zijn gegevens aan het gemeentelijk bureau af te staan; het wenscht zijn zelf standigheid te behouden Men zou gezegd hebben, hiermee is de zaak uit en nu moet de oorspronkelijke voordracht van B. en W. ook zonder meer worden aangenomen. De heer Gerritsz hield niettemin een lange rede, waarin 'hij nogmaals zijn standpunt uiteenzette en den Wethouder verweet, dat, wanreer deze maar eerder met een regeling gekomen was, er een heele andere verhou ding mogelijk was geweest. Maar toen het Katholieke bureau er eenmaal was, was de zaak verloren. Oftk verdedigde de heer Gerritsz een aantal amendementen op het voorgestelde reglement. De heer Keesen merkte op, dat er van geen goede samenwerking tusschen de par ticuliere bureaux en het gemeentelijke ge heel geen sprake was; dit gebrek aan sa menwerking bestond alleen maar in de ach terdochtige verbeelding van den heer Ger ritsz. En wethouder Heerkens Tbijssen on derstreepte dit, door een uitvoerige verkla ring van de regeling te geven, waarbij van eenige tegenstrijdigheid tusschen particuliere bureaux en het gemeentelijke in het geheel niet gerept kan worden. Het Katholieke bureau eischt alleen zijn zelfstandigheid in de delicate taak der voorlichtng en kan zch daarbij niet aan een gemeentelijke in stelling ondergeschikt maken. Voor het ove rige kan er harmonieuse samenwerking zijn. Het slot der :etwat vervelende historie, waarbij de Raad duidelijk teekenen gaf van gebrek aan belangstelling, was, dat alie so ciaal-democratische amendementen verwor pen werden en de voordracht van B. en W, ongewijzigd werd aangenomen. Ten slotte de twe: schoolgeldregelingen. Het nieuwe vooisteJ van B. en W. voor schoolgeldheffing ten behoeve van het lager onderwijs is een proef, om de groote gezin nen te gemoet te komen. Het staat nog niet vast, of deze nieuwe regeling bij de Kroon genade zal vinden. De beslissingen daarom trent ten opzicnte van andere gemeenten wijken van elkaar af en toen B. en W. zoo verstandig waren in den Haag te informee- ren, wat nu eigenlijk het standpunt van den Minister was, kregen zij een ontwijkend ant woord. De Raad van Haarlem moest het ook maar eens prebeeren! Schitterend voor beeld var. bureaucratische wetgeving! De heer Keesen had bij de schoolgeld heffing voor het 1, o. voor delaagste in komens nog een verzachting voorgesteld, wat B. en W. hadden overgenomen. Stak dit de sociaal-democraten'' Wel vreemd was het, dat de roode heeren het nu bij het middelbaar onderwijs gingen zoeken en de voorgestelde regeling voor inkomens bene den f 3000 voor de ouders gunstiger tracht ten te maken. Wethouder Bruch sloeg dit voorstel van den heer Joosten echter in scherven. Hij rekende voor. dat de heele verlichting neer kwam op zeven of negen centen per week! Wie nu een kind op H. B. S. of Gymnasium wil doen, laat zich door zulk een centenkwestie toch niet he- invloeden! Bovendien is er nog het instituut der studiebeurzen, waarmee heel royaal wordt omgesprongen. Daarmee was het roode voorstel van de baan; het werd met groote mèerderhed tegen, verworpen. Een smakelijk pleidooi hield de Wethou der nog tegen een schijnbaar billijk cn on schuldig voorstel van den heer Roodenburg, beoogende, dat iemand, die in 'n bepaald jaar verlies heeft geleden, over dat jaar niet voor schoolgeld mag aangeslagen worden, j Ach, zei mr. Bruch, dat zijn nog de grootste stakkers niet, die het etne iaar duizenden verdienen en een ander iaar eens wat ver lies lijden. En dan moet men nog weten, hoe die „verliezen" met een bepaalde methode van afschrijving enz. gefokt wor den. Zulke menschen behoeven niA in de verordening beschermd te worden; wanneer zij recht hebben, kunnen zij dat voor den Raad van Beroep krijgen. En de Raad gaf den wethouder elijk. Verdere asphal'teering van den rijksweg AmsterdamHaarlem, In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake de Waterstaatsbe- grooting van 1927 deelt de miri'ster met betrekking tot het wegenvraagstuk het vol gende mede: De minister overweegt voor verbetering der bestaande rijkswegen een 5-jarig werk plan, waarin ook aanleg van nieuwe wegen, \oor zoover zulks in verband mat de be schikbare geldmiddelen en den stand dér voorbereiding mogelijk zal ziin, kan wor den opgenomen. Hoewel enkele wegen een voldoende breedte hebben, zal de verhar ding van de meeste Rijkswegen vermoedelijk toch eenige verbreeding moeten ondergaan, om die wegen voor het te verwachteh ver keer geschikt te maken. Bij de keuze van het wegdek wordt rekening gehouden met den aard en den omvang van het verkeer. Wat den weg AmsterdamHaarlem be treft, heeft een proefneming bij Halfweg aangetoond, dat een asfaltverharding zonder bezwaren kan woiden aangebracht; het is dan ook de bedoeling met het aanbrengen van asfaltverharding op dezen weg voort te gaan. Zooveel mogelijk zal gezorgd worden voor den aanolant van nieuwe hoornen, langs dc verbreede wegen, alsmede langs die wegen welker beplanting door de iepziekte heeft geleden. Overwogen wordt om ook eenige naar België leidende we^en in het Rükswegen- plan op te nemen. Deze wegen zullen dan ook zoo noodig verbeterd worden. DE EERSTE BESLISSING IN NOORD-HOLLAND. Geweigerde concessie aan, de Firma D. van Jaarsveld. De heer D. van Jaarsveld te Hilversum had een verzoek ingediend om vergunning te verkrijgen to'. het in werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar Zandvoort en terug. Het was te verwachten, mede door de ondoelmatige propaganda, die dez hiervan voor haar onderneming heeft gemaakt, dat dit verzoek is afgewezen. Gedep. Staten overwegen, dat door de Nederlandsche Spoorwegen en de Noord- Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij in de verkeersbehoeften tusschen. Amsterdam en Zandvoort voldoende wordt voorzien, zoodat aan het in werking brengen van nieuwe vervoermiddelen tusschen de ge noemde plaatsen thans geen behoefte be staat en besluiten op het verzoek afwijzend 'e beschikken. Van dit besluit kan belanghebbend" bin nen zes dagen in beroep komen bij de Kroon. De arbeider H. L. wonende te Zwanenburg, had Dinsdagmorgen aldaar het ongeluk een portefeuille te verliezen met ruim 350.—. Voor den man, die er de politie direct mee in kennis stelde, is het voorzeker te hopen, dat de eerlijke vinder spoedig zal komen op dagen. Nu Gedeputeerde Staten dezer provin rie niel konden mesgaan met het besluit van hat bestuur van den Haarlemmermeerpoider om de in slechten toestand verkeerende draai brug over de Ringvaait bij Vijihuizen te ver vangen door een pontveer, verkeerden velen in de meening dat er met het oog op de veiligheid van het verkeer riu wel spoedig een nieuwe brug zou komen. Betwijfeld moet echter worden oi daartoe wel reeds is ot spoedig zal worden besloten, omdat de brug thans nog een belang ijke repa-atie heeit ondergaan en in deze gedeelte'ijk vernieuw de condirie wellicht nog eenigen tijd zal worden gebruikt. In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting deelde wethouder Reinalda mede, dat door de directie der Ned. Spoorwegen afwij zend is beschikt op het verzoek van het Haarlemsche gemeentebestuur, om geduren de drukke uren den stationsingang aan het Kennemerplein open te stéllen. Un hemme averti en vaut deux; een ge waarschuwd ulensch telt voor twee, meent het spreekwoordelijk gezegde en het ware te wenschen, dat het zijn volledige toepas- sing vond ten opzichte van het volgende: Men vraagt ons een enkel waarschuwend 1 woord te schrijven tegen een weekblad, het welk zich aandient onder den schijn van te zijn, zooals haar naam luidt: Weekblad voor Katholieken en Zoekenden naar de Waarheid, „Sela Fide", maar in wezen niet anders is dan een propaganda voor het moordend en heilloos vernietigen van de heiligste principes en de schoonste intenties van den waarachtigen Katholiek Ergerlijk is het, dat het blad zich nog ver meet, cm op zijn titelblad het kruisteeken te vceren, dat zoodoende op de meest schandelijke wijze geprofaneerd vverdt en waartegen de vunzige inhoud van het Jalaa"die de grofst denkbare aantijging wordt. Dat wij deze waarschuwende stem niet zonder genoegzame reden latei hooren moge den lezer duidelük zijn. als wij memo- roeren, dat in het Roomsche Weekblad „Rechtuit" de zeereerw. heer pater H. de Greeve S.J. een ernstige waarschuwing schrijft, waarin hij met enkele rake woor den heel het wezen van het minderwaardig blaedie als volgt tvneert: „Ofschoon het ding „Sola Fide" heel d.i. door het geloof alleen, en de ondertitel durft vermelden: Weekblad voor Katholie ken en Zoekenden na:r de Waarheid(Ü) doet het ding niets anders dan omverhalen en kapotslaan en vertrappen wat ons, Katho lieken, heilig en dierbaar is. Het voert een kruis op dezelfde plek, waar een vuilnisbak had moeten prijken.. Als de Amsterdamsche Katholieken pro pagandisten kans trien, in alle bussen dit vod een Katholieke „Bazuin" na te jagen, dart zin, wij hetzelfde gebeuren als achter den pekelwagen: dan is het gauw weg ge smolten. Dan ligt binneft korten tijd „De Bazuin" op tafel en „Sola Fide" bij de aard apoelsch'llen. Want 't riekt naar Zola: en 't is perfide." Veel hebben wij daaraan niet meer toe te voégen. Deze vernietigende crit'ek zal haar doel niet missen. Dat het „vod" het anders met de waarheid al heel zonderling neemt, blijkt bij den eersten oogopslag, ook voor den leek. Wie bijv. enormiteiten kan debuteeren als: „U:t het behandelde is gebleken, dat Petrus volgens de H. Schrift nimmer te Rome is geweest..-.", kan niet meer au serieux genomen worden. Dit is intusschen niet de ergste enormi teit. welke men zich in „Sola Fide" ver oorloofd; er zrn andere, veel schandelijker, maar wii zullen ze onzen lezer sparen. Men zij gewaarschuwd! De adv.-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. Brants, heeft acht jaar gevangenisstraf geeischt tegen A. D. te Rot terdam, die in hooger beroep terecht stond wegens diefstal met braak, gepleegd in een perceel van den heer Mok aan de Rotte te Rotterdam. De Rotterdamsche rechtbank had hem twee en een half jaar gevangenisstraf opge legd. Toen in Jan. 1.1. bij de gemeente Rheden een hoofdopzichter werd gevraagd, sollici teerde naar deze betrekking een zekere C. H. v, W„ uit Hatert. ITet viel B, en W. echter op, dal in de afschriften van de uit stekende getuigschriften fouten voorkwa men, welke in den sollicitatiebrief ook ver meld stonden. Na om de origineele getuigschriften te hebben gevraagd, had v. W. deze ingezon den. Dgze bleken echter ook valsch te wezen. Voor dit feit had verd. zich voor de Recht bank te Arnhem te verantwoorden. Hij bekende het feit. Nadat eenige getuigen waren gehoord, achtte de officier van Justitie het feit be wezen. Spr. eischte 50 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger, mr. v. d. Broek, conclu deerde tot vrijspraak of onislag 6an rechts vervolging, subs, een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. Verdachte zal er zwaar voor moeten boeten. Voor de rechtbank te Roermond had zich te verantwoorden de 33-jarige schilder A. J. fl. uit Eindhoven, die werd verdacht van postwissclvcrvalsching. Deze vervalsching zou, naar men aan de „Tel." meldt, als volgt hebben plaats ge- ad. Omstreeks 16 Juli j.i. werd te Eindho ven een postwissel aangeboden, groot negen gulden, welke was geadresseerd aan ver dachte te Helmond, die den postwissel aldaar dan ook heeft ontvangen. Het oorspronkelijke was geschreven met gepigmenteerden ijzerinkt, een inktsoort die op DINSDAG 5 APRIL, 's avonds te 8 Vi uur in het gebouw St. Bavo. AGENDA: 1. Opening. 2. Mededeelingen. 3. Rondvraag. Sluiting. 1247 HET BESTUUR. zich door en bepaald procédé gemakkelijk laat uitwisschen. Toen de postwissel op de plaats van be stemming was gekomen, heeft verd. den gepigmenteerden inkt verwijderd, en in plaats van negen gulden een bedrag inge vuld van honderd vijf en negentig gulden; de frankeerzegel van vijf cents, werd op kun stige wijze vervangen door een van vijftig cents, waarop weer een valsche datum- stompel werd geplaatst. Voorts schreef verd. het adres van iemand te Helmond op den postwissel, waarna hij een druk oogenblik voor het loket afwachtte om het bedrag van honderd vijf en negentig gulden te innen. Bij de controle in Den Haag werd later de vervalsching bemerkt, daar het kenteeken van den postambtenaar, die den postwissel in betaling had genomen, niet klopte met het bedrag, hetwelk was uitbetaald. Er werden in deze zaak gehoord 14 getui gen, waaronder een zevental postambtena ren. Get. deskundige, de heer Van Waegeningh. verklaarde, dat de handteckening en het schrift op den vérvalschten postwissel over eenkwamen met het schrift van verdachte. Voorts waren er op den vervalschten wissel gummideeltjes gevonden, welke overeen kwamen met deeltjes van een valschen bij verd. gevonden datumstempel. Het O.M., waargenomen door mr. dr. P. Rieter, achtte het ten laste gelegde door de verschillende getuigenverklaringen bewezen. Gezien den ernst van het feit en den mis- dadigen aanleg eischte spr. zes jaren gevan genisstraf. Mr. P. Tripels, die als verdediger optrad, pleitte vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. De Haagsche Rechtbank heeft heden in raadkamer een beschikking genomen ten aanzien van mej. G.-Z., die was gearresteerd in verband met den moord op mej. Wilk, aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. De Rechtbank achtte geen termen aanwezig, om de gevangenhouding te gelasten, zoodat mei. G. weder in vrijheid moest worden gesteld. Zooals men zich herinneren zal, bewoonde zij het bovenhuis boven de manufacturen zaak, waar op 17 Januari de moord is ge pleegd. Op 14 Maart 1926, tijdens het conflict bij de tram ZutphenEmemrik ontspoorde, naar men zich herinneren zal, in de Haare een trein door verkeerden wisselstand. Voor het aanwijzen van den dader is des. tiids een premie van 500 uitgeloofd. In verband hiermede is thans de oud stoker en gewezen bankwerker bij de ZutphenEmmerik J. van H„ gearresteerd Hij is naar Arnhem overgebracht. Een ernstige mishandeling heeft plaats gehad onder de gemeente Nieuwkuik. Toen de 78-jarige A. v. d. Pol rumoer in de nabijheid van ziin woning hoorde, ging hij met een lamp in de hand naar buiten, om te zien, wat er gaande was. Buiten gekomen, sprong eéri man op hem toe, die hem de lamp uit de handen sloeg en v. d. Pol met een mes in den rug stak. De zoon van v. d Pol, die naar buiten kwam, kreeg eenige steken in de zij. Vermoedelijk is een long geraakt. Hoewel beider toestand ernstig is, bestaat er geen dadelijk levensgevaar De marechaussee uit Heusdcn heeft den 1'8-jarigen W. van O., eveneens in de Hoeve woonachtig, van zijn bed gelicht en hem met de getroffenen geconfronteerd. Beiden wezen hem als de dader aan, doch v. O. blijft ont kennen, Hij is voorlcopig op vrije voeten gesteld. Nog meer personen, die in zijn gezelschap waren, zijn gehoord. Zij kunnen of wijlen de politie geen aanwijzingen geven In de vergadering der Eerste Kamer is een aanvang gemaakt met de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting 1927. Besproken werd de ministercrisis. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot wijziging v.an de Ind'scke begrooting 1927. evenals fcet orlwcrp tot verhooging van het elfde hoofdstak der Staatsbegrooting, De aardverschuiving bij Elsloo; nadere bij zonderheden; de toestand wordt vrij ernstig geacht. Eindstemming over het wetsontwerp op.de Naamlooze Vennootschappen zal morgen plaats hebben. Als opvolgers van minister van Karnebeek worden genoemd: Jhr. mr. R. de Marecs van Swinderen en Jhr. mr. F. Beelaarts van Blokland. Nabij Groenlo is de achtste kolcnlaag aangeboord. Jan Musch treedt af als directenr van de N. V. „Het Schouwtooneel", Ook Japan krijgt zijn inlandsche Bis schoppen. De minister acht toelating der pers op de spoorbaan bij spoorwegongelukken aanbeve lenswaardig. Een wetsontwerp tot wijziging van de fo- rer.senbelasting heeft de departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën verlaten. De chauffeur van Rilland-Bath is door des rechter-commissarïs te Middelburg opgeroe pen, daar een tweede vervolging is te wach ten op grond van artikel 165 W. v. S. Het ziekenapostolaat in het buitenland. Het eerste Eucharistisch Triduum in België te Antwerpen enthousiast ontvangen. De geheimzinnige moord arn het Bezui denhout te 's-Gravenhage. De verdachte, mej. G. weer vrijgelaten. Opleving van den strijd in Marokko? Overwogen wordt te Londen en Parijs aan de Servisch-Albaneesche grens een perma nente commissie van militaire deskundigen te benoemen. Het gebeurde te Nankng. De mogendhe den, inzonderheid Japan, overwegen ernstige maatregelen. De wet tot bescherming der Dnitsche re publiek verlengd, waardoor de terugkeer van den ex-keizer onmogelijk wordt. v Dreigende uitsluiting in de Duitsche si garen-industrie. Dreigende mijnwerkersslaking in Illinois (V. S.) Twee mijnrampen in Penensylvanië. iUHHlir Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgan werden opgestoken om 7.01. Naar waarnemingen in den morgen van 31 Maart. Hoogste Barometerstand 768.8 m.M. te Biarritz, Laags e Barometerstand 743.8 m.M. te Isaijord. Verwachting. matige, later weer toene mende, W. tot Z. krimpende wind, aan vankelijk half bewolkt; later be rokken met regen Koeler des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. De onbewaalte overwegen. Toen de landbouwer R. Koper, te Zuid- Barge met een met twee paarden bespannen wagen op weg was naar Willemsoord en den onhewaakten overweg tusschen beide plaat sen moest passeeren, naderde een trein uit de richting Nieuw-Amsterdam. Door den mist en de bebossching ter plaatse, die het uitzicht belemmert, heeft K. den trein niet gezien, terwijl het, toen d? machinist het gevaar ontdekte, te laat. was om een botsing te voorkomen. Door op het allerlaatste mo ment de paarden om te trekken wist K. te bereiken, dat slechts een der paarden ge grepen werd; het werd op slag gedood. Het tweede paard bekwam lichte verwondingen terwijl K. niet gewond werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1