Maria-Stichting ftjicbcfvc Soit/icmt Voorziening In den Woningnood. DS SPa&RNEBAKSC [Agenda I April Nor eens: De Stille Omgang. VAN ONZE RECHTBANK. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek De woningtelling. Ontheffing Winkelsluiting. BURGERLIJKE STAND. Rectificatie. Een tweede slachtoffer. Jubileum afd. Haarlem van den Alg. Bond van Politiepersoneel. Zeeuwsche vereeniging „Zeeland." Gevangenen ontsnapt. Overgangs- en Eindexamen Landbouwwinterschool. Dr. Ariensvereeniging. INGEZONDEN. BRIEVENBUS. Is voor LEIDEN on OMSTREKEN hel aan» gewezen DAGBLAD voor ADVERTicNTIEM. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR LAATSTE NIEUWS. Eert militaire plechtigheid. De knoeierijen in de visck- voorziening te Amsterdam. De Albaneesche troepen. Tegen de communistische propaganda. De mijnramp in de Ver. Staten. Het gekeurde te Nanking. De toestand te Sjanghai. Botsing sneltrein Boekarest Boedapest. ip iv. 84 '%U a v a. v I. c. O 124V, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Om een vrouw en drie kinderen. GEMENGD NIEUWS. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT TE 's-GRAVENHAGE. Verdachte G. in vrijheid gesteld. Een 78>jarige grijsaard en zyp zoon dbor een onbekende mishandeld. Sociëteit „St. Eavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur Propagandaclub R. K. Volksbond S uur Pluimveevereeniging 8 uur Zeeuwsrhe Vereeniging 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R. K. yiiitaircnvcreenlglng Zoetestraat 14 R. K. Mannenkoor „Philip Loots" Algemtene Ledenvergadering kwart over 8 uur. Gcm. Concertgebouw Weldadighcidscon- cert door het Orkest onder leiding van Joh. Sleemran 8 uur. Raadhuis Schoten. Gemeenteraad hall 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliars- straat 36. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. A'le werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 our, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en "s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89)j uur. R.K. Bevoikingsburcau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavsreenigicg Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamvrzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mvr. Coebergb, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23. R.K. Reclasseeringsvereeniging afdeeling Haarlem. E.ken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- eentiusvereenio'ing, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNcLVERE ND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. EO ODE KRUIS TRANSPORT COLONNE (EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN). Tel. 12685 (bij geen gehoor 10392'. REDDINGSBRIGADE VOOR DEENKFLIN- GEN (GAS-, VERST 1KKINGS- en ELEC- TRICITEÏTS-ONOEVALLEN)Telef. 12685 bij geen gehoor: 10392. In „Onze Strijder", orgaan van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Paultis", waarvan onze oud-stadgenoot, de heer Jos. v. Seggelen redacteur is, wordt over den Stille :n Omgang nog het volgende ge schreven t Vele kilometers lang was weer de stoet van mannen, die trok door de straten van de hoofdstad. Grootsch en verheffend was wederom de aanblik dezer Eucharistische nachtwake. Machtig en troostvol was opnieuw die ge weldige uiting van geloof in den God onzer altoren. Zij schreden daar voort, de tienduizenden, langs den weg, die eenmaal, vijf, zes eeuwen geleden de Mirakelprocessie zag rondgaan onder den voorjaarshemelzij schreden daar voort, ieder in de stilte van zijn eigen ziel. Tienduizenden waarvan zoovelen van verre kwamen van Leeuwarden, van Deventer, van Nijmegen, van Helder, van Rotterdam, Van Veertig extra treinen rolden door den lucht naar de Y-stad. In davering van nachttrein klinkt gebed En zang. De trein is als de lichtstreep, die Zich slingert door reeds zesmaal honderd jaar. En zijn cadans 'zingt mede in den lof, Gewijd den Curistus Eucharisïicus, Eie ia het vlammenwonder plechtig sprak. Zóó zagen wij den bedevaart-trein ge- teekend in een onzer dagbladen. Doch daar waren ook vele duizenden, die biddend en zingend in urenlangen marsch optrokken naar het oude genade-oord. De nevelnacht hing over de vale velden Wolkfloers bedekte het maanlicht en hulde alles in grijze donkerte. Maar in de zielen der trekkers was geen nevel, geen vaalheid, geen grijze donkerte. Daarin was het licht, heerlijk licht, omdat Zij zich tóén vooral in de nachtstilte, die tot bepeinzing wekt, voelden als dragers van de waarheid, die spant over twintig eeuwen. De waarheid van het Avondmaal, toen Christus het gezegende en gebroken brood aan Zijn leerlingen gaf en zeide „Neemt en eet, want Dit is Mijn Lichaam"en „Doet dit ter Mijner gedachtenis". De waarheid, die zoo plechtig bevestigd Werd in het wonder van dien voorjaarsdag van 1345, waarover de Amsterdatnsche kronieken Schrijven. Hier bij den Ommegang geen plechtige processie bij orgelspel en schoone zangen en wierookwalmen, sprekend van de schoon heid van onzen godsdiensthier alleen de stilte als bij de consecratie. De stilte, die neervalt over de knielen de menigte, als op het woord van den priester God-zelf op onze altaren komt. De stilte, de hoogste hulde.... Het zand was er vandoor. Ze moesten zich met z'n beide voor de rechtbank verantwoorden, de 23-jarige arbei der G. v. H. uit Haarlemmermeer en de 22-jarige schipper J. A. V. uit Hillegom, ver dacht van diefstal van aand, diepzand, zoo ais het ter terechtzitting werd gequalificeerd. De schipper Y. de K. uit Noordwijkerhout bad Vrijdagmiddag 3 December 1926 zijn schuit in het Steengrachtkanaal geladen met ongeveer 9 kubieke meters diepzand. Toen hij klaar was, legde hij zijn schuit aan den kant vast en ging naar huis. Den volgenden mor gen lerugkeerend, zag hij, dat de schuit spoorloos verdwenen was. Na lang zoeken ontdekte hij ze, ongeveer een uur gaans verder, in de sloot. Bijna al het zand was er «It verdwenen. Waar was 't gebleven? Schipper K. toog op onderzoek uit en vond eindelijk het vermiste in Hillegom lig gen, vermengd met ander zand. De pciitie kreeg kennis van het geval en probeerde klaarheid te brengen. Het bleek, 4at de twee, die thans in het beklaagden-/ bankje zaten, dien nacht diepzand hadden geladen, ongeveer 8 kubieke meter. Maar dat was niet gestolen, zeiden ze, dat had den ze gehaald van de zanderij te Noordwij kerhout, des nachts. De zanderijbaas, die nu gehoord werd, vond 't op zich zelf niet vreemd, dat ge durende den nacht wel eens zand gehaald werd, maar eigenaardiger was 't volgens hem, dat men er ongeveer 8 kubieke meters diepzand had gehaald. Zooveel was er niet. Wel had er vroeger diepzand gelegen, maar dat was reeds eerder weggehaald. Er lag nog wel een beetje maar zeker geen 8 ku bieke meter. De verdachten hielden vel, dat ze 't in de zanderij gehaald hadden, van diefstal wis ten ze niets, heelemaal niets. De Officier van Justitie dacht er anders over en meende, dat het verhaaltje van het zandhalen uit de zanderij maar verzonnen was. Spr. was voor zich er vast van overtuigd, dat verdachten het zand uit de schuit van de K. hadden gestolen en eischte tegen bei de verdachten een gevangenisstraf van 14 dagen. Beide verdachten zeiden met deze eisch niet accoord te kunnen gaan. „Kunnen we in hooger beroep gaan? vraagt v. H. President: Maar dan moet toch eerst het vonnis van de Rechtbank uitgesproken zijn. v. H.: Oh! ja! Dat is waar, maar als dat vonnis geweest is, gaan we in hooger be roep". De uitspraak wordt bepaald over 14 dagen. HAARLEMSCHE HANDELS- VEREENIGING. De vergadering der Haarlemsche Handels vereniging, gisteravond gehouden in de bovenzaal van „De Kroon", Groote Markt, werd maar door een zeer klein percentage van het ledental bijgewoond. De voorzitter, de heer F. H. Smit, be treurde het gebrek aan belangstelling. Spr. schetste vervolgens het afgeloopen jaar, dat niet onvoordeelig geweest is voor de vereeni ging. De Haarlemsche Middenstandscentrale profiteert onzeggelijk veel van het werk van den tegenwoordigen secretaris, den heer P. M. van Tetering. Wij mogen hem allen ten zeerste dankbaar zijn voor zijn groote werkzaamheid en ik hoop, dat zijn ijver vol doende waardeering zal vinden, aldus spr. (Applaus). Spr. deelde verder nog het een en ander mede, o.m. besprak hij de mogelijkheid van het toetreden der vakorganisaties tot de Middenstandscentrale. Genoemde Centrale, vervolgde spr., heeft veel te kampen gehad tegen de overheidsbemoeiing in casu de ge meente. Naast het stoffelijke werk heeft de vereeniging ook de hand gehad in het philantropiscne werk voor de geteisterde streken in ons land. De vereeniging onder vond ook zekere waardeering, toen haar voorzitter gekozen werd om functies waar te nemen in de commissies van El Ga Wa en Heba. Spr. eindigde met een opwekking om belangstelling te toonen voor de vereeni- ging. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden in orde bevonden en den penningmeester onder dankbetuiging decharge verleend. Uit het verslag van den secretaris, den heer Tn. E. Joustra, bleek, dat de provisie aan incasso in 1925 ƒ593,40 waren tegen in '26 567,55, provisie assuranties '25 14-501, '25 ƒ11.554, provisie informaties '25 752.66 en '26 ƒ736.51. In 1925 waren 2917 informaties ingewon nen, thans in 1926 3205. Er waren in 1925 625 vorderingen tot een gezamenlijk bedrag van 12.295,84 en in '26 539 tot een bedrag van ƒ11.668,67. De totale vordering wees op een lichte daling van provisie-ontvang sten. Vervolgens werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. Den afgetreden heer A. H. V/ey- burg werd voor zijn volbrachte werkzaam heden dank gebracht. In zijn plaats werden candidaat gesteld de heeren A. de Boer en Taco Mulder, welke laatstgenoemde geko zen werd. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren F. H. Smit en Jac. Lamp, werden bij acclamatie herkozen. In de commissie tot het nazien der reke ning en verantwoording van den penning meester werden gekozen de heeren Foeken Sr. en Maas. Bij de rondvraag sprak de heer Ten Boom waardeerend over het werk van den voor zitter, den heer Smit. Zijn voorzitterschap achtte spr. voor de vereeniging van het groot ste belang, omdat de heer Smit groote gaven heeft als president, een ervaren Midden stander is en hij een juiste kijk heeft op den zielstoestand van den Middenstand, dat hij nog jaren zitting zou mogen hebben, was de wensch van den heer Ten Boom. De heer Lamp sprak namens het bestuur eveneens waardeerende woorden aan het adres van den voorzitter. De heer Smit stelde speciaal op de woor den van den heer Ten Boom zoczeer prijs, cmdat de: e deel i it naakt van l et Jrien an- scnap Tetering en nem zelf, waa.bij meer malen bleek hoezeer de kern van de ideeën der vereenigingsmannen overeen uitkwa men in het werk voor het practische Mid- denstandsbelang. Na een bespreking over de toetreding tot de Centrale der vakvereenigirigen werd de vergadering onder dankzegging gesloten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. G. Bakker, J. F. Helmerstraat 15 (Haar- lemmerliede), beursje m, i. Hoofdbureau van Politie, Smedestraat, rijwielbanden D. Ouwens, Schotersingel 149, beursje tn. i. Van Bilderbeek, Kleine Houtstraat 22, col lier Hoofdbureau van Politie, Smedestraat, docsje sigaretten S. Loman, Spaarnzicht- laan 4 (Heemstede), hondje Kennel Fauna Parklaan 119, hondje (gevonden door Packier, Graaf Wille r.straat 6) Fortgens, Koning straat 9, hond (herder) M. Oosterling, Ruys- daelstraat, ketting A. Scheffer, Oranjestraat 190, speld Mej. Si nons, Bloemhofstraat 1, portemonnaie m. i. Hoofdbureau van Politie, Smedestraat, petT. van Vallenduck, Wa genmakerslaan 21zw., reticule B. Kuiper, Delftstraat 29 rood, sleutel J. Baan, Oude- weg 4a rood, toegangsbewij zen J. Molhoek, Frans Halsstraat 47, spaarzegels. JAN MANKESTENTOONSTELLING IN HEY FRANS HALSMUSEUM VAN 2—30 APRIL. Men schrijft ons De tentoonstelling, die een groot aantal van Manke's mooiste schilderijen en verder een volledige collectie graphiek van den kun stenaar zal te zien geven, belooft voor kunst minnend Nederland zeer interessant te worden. A. s. Zaterdag, 2 April, des namiddags half 3 zal de opening plaats hebben, waarbij Prof. Roland Holst een rede zal uitspreken. Deze openingsmiddag zal uitsluitend toe gankelijk zijn voor genoodigden en voor de leden van „Kunst aan het Volk". Het pu bliek heeft toegang vanaf Zondag 3 April tegen betaling van 25 ct. Zij, die deze prachtige tentoonstelling gaan zien, mogen bedenken dat een vereeni ging als K. a/h. V., die poogt de Kunst fcin- neh het bereik van allen te brengen, zeker ruime steun van alle kanten verdient. Laten zij dat dan ook uitdrukken in een cpgave als lid voor 19271928. Minimum contri butie 50 ct De voorstellen van het Raadslid Joh. Visser hebben de aandacht getrokken van architecten. Een van hen, die de plannen zeer goed uitvoerbaar en doelmatig acht, heeft thans in uitvoerige teekeningen, met kostenberekening er bij het schema van den heer Visser uitgewerkt en is tot de con clusie gekomen, dat bij het bouwen van tenminste 25 dezer vier-gezinswoningen, al of niet in één blok, de huurprijs pl.m. f 3,90 zou kunnen bedragen. De voorziening in deze noodzakelijk op te lossen moeilijkheden laat wel zeer lang op zich wachten! Wij geven hierbij twee schetsen uit de teekeningen van den architect, den heer Corn, van Gelder. Fig. 1 plattegrond beneden; 2, Interieur. INSTALLATIE. In de openbare zitting is door den presi dent de nieuwbenoemde rechter, mr. dr. W. F. M. Schutte, geïnstalleerd. Mr. schutte was tot dusver rechter in de rechtbank te Leeuwarden. Sinds Maandag j.l. is rrnn vanwege Bouw- en Woningtoezicht bezig me' de woning®- en gezin.:,te:lng. Nu de ambte naren, die daartoe zijn aangesteld, met het werk bekend zijn, verloop de telling vlot. Het publiek is over het algemeen welwil lend en behulpzaam en weet ook meeren- deels, uit de krant en anderzins. wat de bedoeling van de telling is. De tellers doen, zooals men begrijpen kan, in eressante er varingen op; daarom heeft ook een onzer redacneleden hedenmorgen een tocht met een der ambtenaren mede gemaakt, waar over hij in het blad van morgen nader zal berichten. ARNOLD GÏLISSENS BANK. Het jaarverslag 1926. Verschenen is het jaarverslag 1926 van Arnold Gilissens Bank te Amsterdam, waaruit wij memoreeren: Mocht men het vorig jaar consfatesren, dat er een netto-winstcijfer behaald werd, gelijkstaande met ruim 21 pet. van het ge- plaats aandeelen-kapuaal over het af geloopen jaar is het resultaat aanmerkelijk gunst ger. Uit de bescheiden blijkt, dat de bru o-winst der instelling over 1926 373.325,31 bedraagt, terwijl er na aftrek van a ie kosten een winst-cijfer ove.blijtt van 193.218.99, hetgeen iets meer is dar. 28)4 pC van het geplaatst aandeelen kapitaal. Bovengenoemde resultaten zijn verkregen na een zeer conservatieve sa menstelling der balans en winst, en ver liesrekening welke echter in de eerste bestaansjaren der instel-ing zoo al niet noodzakelijk, dan toch zeer zeker gerecht vaardigd toeschijnt. Dank zij deze politiek, is men er in geslaagd de posi ie der bank in enkele jaren zoo sterk te maken, dat zij een vooraanstaande plaats inneemt onder de insteli'ngen, die zich met den effec.en- handel onledig houden. Waar de opbrengst der beursbelasting een getrouw beeld geeft der omzetten, worden de volgende cijfers over de laa ste zeven jaren gegeven: 1920 f 7.343,033. 1921 3.137.003—, 1922 2.424.003—1923 2.995,020, 1924 3.548X00.—, 1925 5.811.CC01925 4.950.CC0. Ofschoon hieruit blijkt, dat het afgeloo pen jaar ba er was, dan de zeer stille a en 19221924, vrlt er toch in vergelijking me 1925 een belangrijke terug'jang te consta- teeren en was dus het jaar 1926 voor het cfi'ec enbedrijf in het a'gemeen belangrijk minder gunstig dan zijn voorganger. Met het oog op deze algemeens verslap ping is het een destemcer verblijdend ver schijnsel, dat de commissie-zaken zich ook in het afgeloopen jaar bevredigend bleven ontwikkelen, al dien', men bij de bscordee- ling der tota~!-rcsu!taten er rekening me-'e te houden, dat de vele met guns ig gevolg gelanceerde emissies niet weinig tot het winstcijfer bijdroegen. Het verslag herdenkt verder het over lijden van den pres'dent commissaris den lieer A. J. A. Gi.issen. Uit de balans blijkt dat de totale winst, beschikbaar ter verdeeling, bedraag. 213.674.53. Voorgesteld wordt het divi dend der cumulatief preferente wimstdee- lende aandeden te bepalen op 9 pet. en van de gewone aandeelen op 8 pet. De ba'ans sluit in totaal op 4,133.276'.ll; de winst en verl'esrekening op 393.781.90, Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den bazar, we ke door de afdee- ling Haarlem van de Nationale Christen- Gcheelonthoudersvereen'ging wordt gehou den in het gebouw „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt, ingevolge het be paalde bij artiekl 14 sub. b, der verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben ver leend van de verbodsbepalingen van die ver ordening in dier voege, dat die winkels op heden, 31 Maart 1927 en op 1 April 1927 tot des namiddags 10 u. voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden ver kocht en het verkochte medegenomen. D. E. C—HAARLEM. Men deelt ons mede, dat voor den promotie-wedstrijd D. E. C.—Haar lem, welke Zondag a.s. op het Ajax- terrein wordt gespeeld, voorverkoop wo-dt gehouden in het sigarenmagezijn van den heer Alders, Gen. Cronjéstraat. Onder'rouwd. 31 Maart: C. Walberg en J. de Graaf; C. L. Vcltrop en A. M. Feese- mans; J. N. Hekhuijsen en C. Nooteboom; T. Kolderie en T. H. de Lugt. Getrouwd: 31 Maart: D, Schild en J. G. Veldhuis; C. Stringer en B. J. C. Schmehl; J. F. W. Aukes en C. Erdtsieck. Geboren: 30 Maart A. M. KloosOverdijk, zoon; 31 Maart E. H, v. d. Wateren Heiboer, zoon; 30 Maart J. H, Mens Duindam, zoon; 30 Maart M. BakkerZieren, dochter. Overleden: 30 Maart: H. F. Jochemus, 67 jaar. Spoorwegstraat; 30 Maart D. P. Hek- kerHolstein, 73 jaar, Generaal de Wet straat; 30 Maart D. Vrij, 52 jaar Lin- schotenstraat. Door de groote haast, waarmede "net ver slag van de begrafenis van wijlen den heer v. d. Griendt in ons nummer van gisteren moest worden gereed gemaakt, zijn enkele fouten onopgemerkt gebleven. Zoo was niet de R. K. Vereeniging van Bcekdrukkerspa- troons vertegenwoordigd, doch de R. K. Ver eeniging van directeuren van R. K. Dagbla den door de heeren H, Kuijpers, directeur van het dagblad „De Maasbode" en B. Bruysten, directeur van de „Residentiebode". Bij de politie is aangifte gedaan dat de handige operateur met het bankbiljet van 10 ook succes heeft gehad in een heeren modezaak in de Kleine Houtstraat, waar hij een paar sokken kocht. De winkelier miste 's avonds iO. Het 25-jarig jubileum van de afdeeling Haarlem van den Alg. L'ond van Politieper soneel, zal op 27 April a.s. herdacht worden. Ter gelegenheid van haar 4-jarig bestaan zal in den Schouwburg aan den Jansweg een feestavond worden gegeven door bovenge noemde vereeniging op Zaterdag 2 Apr'l a.s., des avonds om 8 uur. Dien avond wordt op gevoerd het Zeeuwscb tooneelstuk „Jacob de Veerman." Tijdens het doorschutten te IJmuiden van het van Wcst-Indië naar Amsterdam be stemde Duitsche stoomschip „Amassia", heb ben twee zich als gevangenen aan boord be vindende passagiers onbemerkt van boord weten te komen. Beide personen moesten aan de politie te Hamburg worden uitgeleverd. De politie te IJmuiden zal trachten de ont snapten op te sporen. Bij het gehouden overgangs- en eindexamen van de Landhouwwintcrschool te Hoofddorp, werden van de eerste tot de tweede klasse evorderd de leerlingen: P, J. van Andel te 1 oztrakpolder; J. W. Bakker te Voorsch ten. A. Biesheuvel te Houtrakpolder; C. J. van der Bijl te Zonncmaire; A. L. Brouwer te Haarlemmermeer; E. Klein te Amsterdam; H. W. Mostert te Haarlemmermeer; H. do Luijter te Haarlemmermeer; A. van Strien te Anna-JacobapoldT; L. W. Waltman te Am sterdam; W. de Wilde te Bussum en F. R. Zuidveld te Garrelswcer. Aar. de volgende l'erlingen van de tweede klasse weid een diploma uiige-iekt: F. H. Arslxjn te A.mstcrdam; J. H. Biewenga te Bierum; J. Blom te Haarlemmermeer; Th. H. Bouwman te Uithuizen; II. Bulthuis tc Ulrum; J. P, B'us te Haarlemmermeer; P. D. Dijkhuis te Midwolcla (O.); J. C. Hamster te ;1 icuwclda; J. C. Grhrcls te Haarlemmermeer; f, W. Lammerts te St. Remy les Chevreuse; A. C. van Nieuwenhuijzen en J. C. Petrie tc Haarlemmermeer; A. de Ridder te Houtrak polder; J. C. Rip Wzn. en M. Verkuijl te Haarlemmermeer; J. T Wiererga te Aduard 'Dén Hem) en J. Zuidveld te Garrrlsweer, terwijl H. Bieuwinga van 't Zandt geregeld de lessen als toehoorder volgde. Dinsdagavond vergaderde de Haarlemsche afdeeling der Dr. Arifnsvereenigicg met de Reddingsbrigade „St. Franciscus", in het R.-K. Militai "erigebcw, onder Isidia" van dokter Van. Beers. Door den heer Vloey- bergs, 'id van het hoofdbestuur, werd een 'nlei ing gehouden over de organisatie van het herstel van drankzuchtigen onder de katholieken van Nederland. Op duidelijke wijze zette spr. uiteen, wat de taak van de Dr. Ariënsvereeniging is. en hoe dc mede werking van organisaties op charitatief ge bied 't -edr'ingswerk meer algemeen maakt. Daarna behandelde hij op leerzame wi;z~ verschillende vragen omtrent de practijk van het reddingswerk. De rede gaf aanlei ding tot een korte gedachtenwissoling, waarna de voorzitter sn-pk->~ r>n„ri(p. De vraag kwam ter tafel of de Katholieke drankweervcreanigingen, die hiertoe zijn uil- genoódigd. dan wel de Dr. Ariënsv re"-i- ging medewerking zal verleenen aan het kortrling- opgerichte Consultatiebureau voor Drankzuchtigen. Dit punt', ingeleid door den voorzitter van het Kruisvcrbond. werd ook door den weleerw. heer Leesberg cn den heer Vloeybrrgs behandeld. Besloten werd, dat de Dr. Ariënsvereeniging zich in prin cipe voor medewerkng verklaart en het bestuurslid, de beer H. B. v. d. San'e, haar vertegenwoordigen zal in de vereeniging tot instandhouding van het Consultatiebureau. Hierbii zal reken'ng worden gehouden met het feit, dat de Dr. Ariënsvereeniging reeds een eigen bureau vormt. Ten slotte werd de wensch uitgesproken, dat de Vereeniging ook een geestelijk advis"ur zal krijgen. Aan Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop zou worden verzocht, daarvoor den adviseur der HaarLmsche Katholieke Drankbestijding aan te wijzen. HAARLEM, 39 Maart, Groentenma-kt. Appelen 2050, Peren 1632 per K.G. Roode kool 4—12, Ge'e kool 310, per stuk. Boprenkool 1635 per kist. Bloem kool 25'40 per stuk. Andijvie l.OO1.50 per kist. Spinazie 2570 per k's'. Raapste len 23 per bos. Kropsla 510 per krop. Vel isla 1218 per K.G. Rabarber 2025, Radijs 310, per bos. Wit lef 1218 per K.G. Prei 2J, Selderie 412, Pieterselie 4-40, per bes. Uien 3—5 ner K.G. Voor den inhoud van deze rubriek sfelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarleiranerliede, 29 Maart 1927. Mijnheer de Redacteur, De bestra'ing vanaf dc Amsterdamsche poort in de richting van Haarlemmerliede langs den Oudenweg is nog steeds in den zelfden toestand van voorheen. Onlangs zijn de betrokken autoriteiten er reeds op gewezen dc-or middel van een stukje in de Nieuwe Haarlsms'he Courant en ook heeft de heer Klein in den Haariem- scken Raad er over geklaagd, doch nog s eeds zonder succes. Vertrouwen wij, dat dit schrijven nog- maa's ter oore komt van de betrokken autcri eiten dat aan dezen toestand een einde komt. Vcor de bewoners van Haarlemmerl ede, die bijna zonder uitzondering van dezen weg gebruik moeten maken is de huidige toestand buitengewoon onaangenaam U, mijnheer de Redac eur, dankend voor de verleende plaatsruimte. N. N. W. te H. Uw stuk kan alleen opgeno men worden indien het volledig ondertee kend wordt AMERSFOORT, 31 Maart. Heden werd te Amersfoort op het oefenterrein der rij school nabij den Hertenkamp op plechtige wijze uitgereikt de ridderorde Oran;e-Nas- sau met de zwaarden aan den wachtmeester IC. J. Kroon voor zijn persoonlijk optreden bij den aanval op de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam in November 1918, waardoor de inval werd geweerd. Aanwezig waren de 2 escadrons huzaren, de rijschool en de school van verlofsoff-icieren van de cavale rie, Het geheel stond onder leiding van den garnizoenscommandant kclonel Bolken. De plechtigheid van voorlezing der Koninklijke benoeming en het opspelden der orde ge schiedde door majoor van Recde, directeur der Rijschool. Deze roemde daarna in zijn toespraak den moed en plichtsbetrachting waardocr Kroon in dat hachelijk oogenblik den moeilijken toestand met kalmte en over leg had weten te beheerschen. Aan de ge- lukwenschcn van den Minister van Oorlog had spreker thans toe te voegen die van den commandant van het veldleger en van den inspecteur der cavalerie. Dc vroegere klerk-kassier to' drie jaren gevar.geui.i-1rai veroordeeld. AMSTERDAM, 31 Maart. De Vierde Ka mer der Rechtbank alhier, heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 51- jarigen vroegcren klerk-kassier bij de ge- m'entelijke vischvoorziening te dezer stede, die terecht had gestaan terzake dat hij in of omstreeks 1921, 1922 en 1923 te Amsterdam aachtcreenvclgens opzettelijk elf duizend gulden (in verschillende bedragen) toebe- hoorende aan de gemeente, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend, welke gelden hij als ambtenaar in zijn bediening en in elk geval anders dan door misdrijf onder zich had. De Rechtbank veroordeelde de man, die thans in het Huis van Bewaring alhier is gedetineerd, tot drie jaren gevangenisstraf. Zooals bovengemeld, was aan beklaagde vCrdu'ste-;ng van 11000 ten laste gelegd. De rechtbank heeft evenwel aangenomen, op grond van beklaagdes's opgaven, dat hij zich aan verduistering van 1500.heeft schuldig gemaakt. De berooving in een café, waarop bekl. zich had beroepen, werd door de Rechtb~nk niet aangenomen. Het O, M., mrè Reilingh, had er rekening mee gehouden, dat de man nog voor andere verduisteringen zal moeten terechtstaan, een jaar en driem aanden gevangenistraf gevor derd. Naar men weet, zal de tweede zaak tegen dezen man, twee verduisteringen betreffende tot gezamelijke bedragen van 4000.en 10.000 gepleegd in den loop van de jaren 1921, 1922 en de drie eerste maanden van 1923, op 21 April a.s, voor de Rechtbank dienen. Hij wordt beschuldigd deze bedragen andere, dan waarvan sprake is in de zaak waarvoor hij thans is veroordeeld verduis terd te hebben, te zamen en in vereeniging met den reeds tot zware straf veroordeelden vroegeren opzichter-afslage en gemeente kick bij de gemeenteli.ke vischvoorziening, alsmede met den vroegeren schrijver, die zich op genoemden datum eveneens te ver antwoorden zal krijgen. BELGRADO, 31 Maart. Uit Podgoritza wordt gemeld, dat reizigers uit Fkadar mede- deelen, dat de Albaneesche troepen zeer actief zijn. Er wordt gepatrouilleerd, terwijl de boeren langs de Joego Slavische grens met karabijn gewapend worden. Het garni zoen te Stidar is belangrijk versterkt. CAIRO. 31 Maart. De regeeringen van Egypte, Syrië, Transjordanië, Palistina en Irak onderhandelen over een £©me6nschap- pelijke actie tepen de communi$tische propa ganda in het Midden Oosten. I\EW YORK, 31 Maart. Bij de mijnont- ploffing in Harrisburg in Illinois, werden 8 mijnwerkers gedood; alje overigen werden gered. SJANGHAI, 31 Maart. Generaal Chang Kai Chek heeft in een interview me': Ja- pansche journalisten verklaard, dat hij een commissie heelt ingesteld met het doel een onderzoek in 'e ste'len naar de incidenten le Nanking. Hij zeide bereid te zijn voor :1e toekomst alle verantwoordelijkheid vcor de daden van de nat'onalistisehe troepen op zich te nemen. Met betrekkina tot het bombardement van Nanking door de Ame- rikaansche en Britsche oorlogsschepen ve klaarde hij, dat hij binnenkort bij de betrokken regeeringen een protest daarte gen zal indienen. SJANGHAI, 31 Maar'. Er blijven steeds Britsche troepen te Sjanghri aanko men, Gisteren arriveerde een bataljon met 24 off'eieren en uit Honkong word ge meld, dat vóór het einde van de week nog een bata' on zrl aankomen. Gictercn is een aan'al nieuwe houwitsers door de Engel- schen aan land gefcreht. Deze zullen die nen voor de bescherming der internationale concessie. BOEKAREST,31 Maart. De sneltrein Coekares'— Ececapcst io nabij Grosswar- dein door verkeerden wisse'stand op een goederentre'n geloopcn. De beide locomo- 'even worden totaal vernield. Eeni-'e wag gons werden beschadigd. Twee personen S% Nederlanc 1919 1007/g lOO'/s Nederland 1923 1017/8 i'/n Nederl 19X7 9813/16 9813/le i'A N 1. 1926 B. 95u/ie 9511/m bw'. N.-l. 1923 D.. 1017/8 lOl'/s Holl. Lloyd 48 Dude Vaart £6 87 iito Gem Eigend. 85 Mij „Nederland".. 1901/2 Scheepvaart-Unie 1901/2 Rotterd Lloyd 174 b 174 b Paketvaart 2283/4 Oude Boot 1C5 Holl Stoomboot 73i/a ■iurgens gew I723/4 172i/43r Nederl Kunstzijde 3141/2 323-4 Maecubee 1143/4 117.1/, Holl Kunstzijde 124 123 Koloniale Bank 249 2493/4 Indische Bank 174 174 Cert. Handel Mij... I60'/S 160 160 160l/2 Phoenix 1223/4 Geconsolideerde 260 1 Kon Olie 377 372-3 1683/4 1663/4 Marine comm. 713/i6 77/8 Marine preL 401 40 3/4 7283/4 730 Java Cultuur 383 384 Voistenlanden '781/a 179 Actions id 162 Poerwoderjo 117- 116S a 4413/4 441 435 435 Oeli Batavia 4763/4 475 4'datn Rubber 3481/4 348 Serbadjadi 346 Silati 179l/2 Allied Sumatra 1.7 1 118 Oostkust 244 241 213i/8 215 Oeli. Bat. Rubber 277 278 Dordtsche Petr. 354 Siuthern Rails 125 172i/a Uil/, 941 /4 94 713I e 71 31 M\4RT ElKc 1 l. LAAIaTE KOFRS KOERS BERLIJN 59.263/4 PARIJS 9.79 BRUSSEL 34.74 EENEN 35.17 LONDEN 12. I 37/g STOCKHOLM 66.96 KOPENHAGEN 66.661/, OSLO 0 65.071 BAZEL 48.07 NEW-YORK s 24915/i8 ROME i t 11.45l/2 PRAAG 9 i 7.401/2 WARSCHAU f 28.— werden gedood; twee ernstig en een aantal andere personen licht gewond. LONDEN, 31 Maart. Uit Karachi wordt gemeld, dat 47 personen naar het hospitaal moesten worden overgeb acht. Zij werden gewond bij erns ige onlusten tus- schen Hindoes en Moliamadanen te Lar- kana. De onlusten ontstonden uit een ge schil over het bezit van een vrouw au De Haagsche Rechtbank heeft heden in raadkamer een beschikking genomen ten aanzien van mej. G.-Z., die was gearresteerd in verband met den moord op mej. Wilk, aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. De Rechtbank achtte geen termen aanwezig, on\ de gevangenhouding te gelasten, zoodat mej. G. weder in vrijheid moest worden gesteld. Zooals men zich herinneren zal, bewoonde zij het bovenhuis boven de manufactu'en- zaak, waar op 17 Januari de moord is ge pleegd. Een ernstige mishandeling heeft plaats gehad onder de gemeente Nieuwkuik. Toen de 78-jarige A. v. d. Pol rumoer in. de nabijheid van zijn woning hoorde, ging bij ir.et een lamp in de hand naar buiten, om te zien, wat er gaande was. Buiten gekomen, sprong een man op hem toe, die hem de lamp uit de handen sloeg en v. d. Po! met een mes in den rug stak. De zoon van v. d. Pol, die naar buiten kwam, kreeg eenige steken in de zij. Vermoedelijk is een long geraakt. Hoewel beider toestand etpetig is, bestaat er geen dadelijk levensgevaar. De marechaussee uit Heusden heeft den 18-jarigen W. van O eveneens in de Hoeve woonachtig, van zijn bed gelicht en hem met de getroffenen geconfronteerd. Beiden wezen hem als de dader aan, doch v. O. biii't ont kennen. Hij is voorloopig op vrije voeten gesteld. Nog meer personen, d:e in zijn gezelschap waren, zijn gehoord. Zij l; -nnea of willen de politie geen aanwijzingen «j.eveaj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2