bot- Binnenlandsch Nieuws. i Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. &ND De ex-keizer. Uitsluiting in de Duitsche sigarenindustrie. Vaticaan en „Action Francaise". ChinaRusland. Dreigende mijnwerkersstaking. Twee mijnrampen. y DE TROEBELEN IN CHINA. De Japansche marine dreigt met krachtige maatregelen Dagélijksche gezanten conferentie. Evacuatie van Britten te Nanking. Chamberlain geeft een uitvoerig relaas van het gebeurde. In het gebied der Boven-Jangtse. Eerste Kamer. Scheepvaartbelangen geschaad? De verplaatsing der Nederlandsche industrie naar het buitenland. Voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. De krotwoningen in Emmen. De opvolger van Jhr. van Karnebeek. Na de verwerping van 't verdrag NederlandBelgië. Het wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschappen. Maastrichts belastingen. De herziening der Forensen- belasting. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. ~MARKTNÏEUWS. - «eaar in parlementaire kringen verluidt, heeft het rijkskabin et'besloten de op 21 Juli afloopende wet tot bescherming der repu bliek te verlengen, waardoor dus een terug keer van den vroegeren keizer voorloopig onmogelijk wordt. Naar verluidt zouden de Duitsch-Nationale ministers zich bij dit besluit van het kabi net hebben aangesloten, ofschoon de Duitsch-Nationale ministers zich bij dit be sluit van het kabinet hebben aangesloten, ofschoon de Duitsch-Nationale partij, toen zij nog in de oppositie was bij herhaling een opheffing van de wet tot bescherming der republiek heeft geëischt. De rijksbond van Duitsche sigarenfabri kanten heeft in zijn gisteren gehouden verga dering de arbitrale uitspraak verworpen en met algemeene stemmen besloten op 2 April a.s. alle arbeiders in de sigarenindustrie met ingang van 16 April uit te sluiten. Door de zen maatregel zullen ongeveer 130.000 arbei ders op straat komen. Het eerste slachtoffer van het verbod van het Vatikaan aan de katholieken om lid van de „Ligue de l'Action Francaise" te zijn, is gevallen. Kardinaal Andrieu, aartsbisschop van Bordeaux, heeft Abbé Barbara, pastoor van Samte-Ferme, geschorst omdat deze had geweigerd zijn lidmaatschap van de Ligue op te geven. Abbé Barbara is drager van het Legioen van her en werd tijdens den oorlog verschei dene malen gewond. In een rede op het te Moskou gehouden tongres van gouvernementssovjets verklaar de Rykow o.a. het volgende: Wanneer er op slechts één gebied der in ternationale politiek de kanonnen beginnen mede te spreken, dan is er voldoende reden om bezorgd te zijn ten aanzien van den vre- *^en huidigen, buitengewoon verbit terden internationalen toestand kan een in menging in de binnenlandsche aangelegen heden van China een grooten oorlog doen ontbranden en tot een bron van verwikkelin gen worden, niet alleen bp het Aziatische continent, maar over de geheelc wereld. Voor de Sovjet-Unie bestaat het gevaar inerin, dat vijandelijke politieke groepen trachten te bewijzen, dat voor de onderdruk- ning der nationale vrijheidsbeweging in Chi na en in andere landen in de eerste plaats de revolutie van Moskou moet worden on derdrukt. Overigens zijn den eerstvolgenden tijd rechtstreeks tegen de Sovjet-Unie ge richte oorlogsavonturen niet waarschijnlijk. Ten aanzien van de Engelsch-Russische betrekkingen verklaarde Rykow: Ofschoon de Engelsche regeeringsverte- 'genwoordigers officieel hardnekkig blijven beweren, geenerlei onderhandelingen te hebben gevoerd voor het organiseeren van een anti-Russisch blok, toch twijfelt bijna niemand er aan, dat er pogingen zijn gedaan een dergelijk blok te vormen. Allen, die stre ven naar den val der Sovjet-regeering, ge voelen zich solidair met Chamberlain. Heden zullen in 150 mijnen 75.000 mijn- verkers het werk neerleggen, als de bedrei ging met staking in het mijnbekken van II tige pogingen gedaan om een stop zetten van het werk te voorkomen. Tengevolge van een ontploffing in een mijn bij Eberfeld (bij Harrisburg, V. S.) moe ten vijf tot zeshonderd mijnwerkers bedolven zijn. Door een ontploffing in een kolenmijn te Fasline (Illinois) zijn 8 mijnwerkers gedood. Een nader bericht uit Harrisburg in Penn- sylvanië meldt, dat de ontploffing zulk een kracht had, dat een steenen gebouw van twee verdiepingen aan den ingang der mijn een vijftigtal meters ver werd weggeslingerd. Van alle kanten komt hulp opdagen. Men heeft_ weinig hoop de honderden bedolven mijnwerkers te redden, hoewel de galerijen zich over een afstand van 12 K.M. in den berg uitstrekken. Tot dusver zijn tien lijken gevonden. Tsjang Kai Sjek heeft zijn chef van den staf en zijn secretaris naar het Japansche administratieschip gezonden om leedwezen te betuigen over het gebeurde te Nanking. De vertegenwoordiger va'n den admiraal gaf zijn verbazing te kennen over het gedrag der Zuidelijke troepen en besloot met te zeggen, dat de Japansche marine voortaan krachtige maatregelen zal nemen in geval de zuidelijke soldaten de wet zouden overtreden of zon der reden op Japansche stoomschepen zou den schieten. De Britsche, de Amerikaansche, de Fran- sche en de Japansche gezant confereeren dagelijks nopens de gebeurtenissen te Nan king. Zij besloten een gezamelijke verklaring te publiceeren over het standpunt hunner regeeringen. Gisteren worden de Britsche onderdanen uit Nanking geëvacueerd door het Ameri kaansche s.s. „Hulbert". Sir Austen Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede, dat hij thans in staat was, de dezer dagen gedane mededeelingen over de incidenten te Nanking aan te vullen met feiten, deels rechtstreeks door den Britschen gezant te Peking verkregen van de Ameri kaansche en Japansche vertegenwoordigers. Nadat hij alle feiten had meegedeeld, vroeg I.t.-Commander Kenworthy (Arbeiderspartij) wat de volgende stap was, dien men zich voorstelde te doen. Chamberlain antwoordde, dat de maatrege.' len, die de Britsche en de andere regeerin- gen, wier onderdanen op deze wijze werden behandeld en wier vlag was beleedigd, het oirbaar zouden achten tc nemen in overwe ging zijn. De Britsche en Amerikaansche inwoners en consuls, benevens de kanoneerbooten ver laten Tsjoengking, Jtsjang en Tsjangsja aan 'au ii' mien i J.Ut"HgK.ingf I ISjail linois verwezenlijkt wordt. Er worden krach- en bij den boven-Jangtse r De Eerste Ksmer hield gisteravond een kot te vergadering, waarin o. m. werd mede gedeeld, dat de heer Blomjous deze week dc vergaderingen wegens verblijf in het buitenland niet zal kunneh bijwonen.Voorts besloot de Kamer in de afdeelingen een 12- tal wetsontwerpen te gaan onderzoeken. Hedenmiddag om 2 uur kwam de Kamer weer in openbare vergadering bijeen. Het Tweede Kamerlid, de heer Korten- herst, stelde den minister van Waterstaat de volgende vragen: Heeft de minister, alvorens over te gaan tot uitvaardiging van zijn besluit, vermeld in de Nederlandsche Staatscourant van 4 en 5 Februari 1927, om met ingang van 1 April 1927 bij den Rijkswaterstaat in be heer zijnde sluizen en bruggen, gelegen 'n of over telkens met name genoemde vaar wateren, des nachts voor de scheepvaart gesloten te houden, zich vergewist, of door dien maa regel geen verkeers- en andere belangen zullen worden geschaad? Heeft de minister daarover belangheb benden gehoord? Is de minister bereid, de Kamer mede te deelen, welke overwegingen tot het nemen .van bdoeld bsluit hebben gelid? Door den her Feskens zijn aan den Mi- bister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister overtuigd dat,welk prin cipieel standpunt men ten aanzien van onze handelspolitiek ook moge innemen, verplaatsing onzer industrie naar het bui tenland zooals volgens een uitlating van den heer A. F. Philips bij ongewijzigde aan neming van het Fransche tarief-ontwerp te wachten isj aangezien het Philips' concern alsdan dc voorziening van de Fransche markt zal moeten doen plaats virden door stichting van fabrieken in Frankrijk zoo danige blijvende ernstige gevolgen voor ons land medebrengt, dat de Regcering zulks niet liideliik ma aanzien, te minder, wanneer de betreffende industrieën hierop tijdig de aandacht vestigen? 2. Heeft de Regeering bereids stappen 'genomen, om bij de Fransche regeering krachtigen aandrang uit te oefenen,, ten ein de verjaging der voorgenomen rechten op gloeilampen en radio-artikelen te verkrij gen? De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp „Voorzieningen tegen besmettelijke ziekten" beeft een aantal amendementen op dat wetsontwerp ingediend, ter toelichting waarvan zij opmerkt, dat de maatregelen, ten opzichte van verdachten en bacillen dragers in het ontwerp voorkomende, een nieuw element in de wet brengen. Zij vor men een uitbreiding van de wettelijke voor zieningen tegen besmettelijke ziekten in veroand met de niéuwere inzichten der we tenschap. Zii meenen, dat de kosten van een acrgelïjke uitbreiding geheel ten koste van het Rijk moeten komen. De ingediende amendement enhebben dan ook deze strek kina, en daarnevens het doen vervallen van cie beperking van tegemoetkoming, bedoeld m értikel 18 tot on- en minvermogenden. .Mevr. De VriesBruins c.s. heeft even- eens eenige amendementen op het wets ontwerp ingediend. Het is, blijkens de toe lichting, de bedoeling der voorstellers, om i ontwerP van wet, zooals het luidt na de daarin ingevolge van de nota van mis stellingen en de nota van wijzigingen aan gebrachte veranderingen, wat 'de geamen- aeerce artikelen betreft, opnieuw in over- eenstemming te >rengen met het gewijzigd ontwerp van wet. Bij aanneming der amen dementen zal de in bedoeld ontwerp voor gestelde bevoegdheid van de inspectie Van c.e v olks£ezondheid en dc directeuren van de gemeentelijke gezondheidsdiensten wor- den hersteld. Te zamen met eenige andere leden dan cie de bovengenoemde amendementen on- derteekenden, heeft mevr. De Vries—Bruins nog een amendement ingediend, waarvan o bedocl.ng is, om de bestaande artikelen over de in-nting tegen de pokken geheel :n stand te houden, maar een beteren waar- 0rg, !,c leven voor de gegrondheid vin vu'stelling van inenting wegens eezond- hcidsbezwaar. Verschenen is het einverslag over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk X (Arbeid) der Staatsbegro ting voor het dienstjaar 1926. De commis- sie van rapporteurs verzoekt alsnog te mo gen ontvangen de niet verstrekte opgave van het aantal krotwoningen, leegstaande woningen en samenwoningen in de ge meente Emmen, Jhr. mr. R, dc Marees van Swtnderen? Naar de „Tel. verneemt, zou de keuze der regeering voor een opvolger van Jhr van Karnebeek, als minister vdn, Buiten- landschc Zaken, in de eerste plaats gevallen /ijn op Jhr. mir. R. de Marees v. Swindcren, Ncderlandsch gezant te Londen. Het is echter niet zeker, of deze bereid zal worden gevonden, de portefeuille te aanvaarden. Jhr. Beelaert van Blokland? Naar 'het Corr. Bur. intusschen verneemt, zal binnen enkele dagen in de „Staatscou rant" verschijnen de benoeming van Jhr. mr. T. Beelacrts van Blokland, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister Ie Brussel, tot minister van Buitenlandsche Zaken. In een bestuursvergadering van de Ant- werpsche Kamer van Koophandel heeft de voorzitter bij de bespreking van de ver werping van het NedcrlandschBelgische verdrag, nadat hij allereerst krachtig gepro testeerd had tegen de hatelijke campagne van een deel der Nederlandsche pers, in den breede de, economische gevolgen nage gaan van deze verwerping. De voorzitter meende, dat er geen sprake meer mocht zijn van vcorkeurstarieveti voor Terneuzen en dat België onmiddellijk aan het werk moet gaan om het plan van het kanaal Antwer penLuik te verwezenlijken. De voorzitter uitte voorts de hoop,, dat Frankrijk aan Rotterdam niet de voordeelen zou schenken wat betreft de „surtaxes d'entrepöt", welke slechts na zeer dringend aanhouden aan Antwerpen verleend zijn, daar deze verlee ning opnieuw een beleediging voor de Bel gen zou zijn. De spreker besloot met ver trouwen uit te spreken in de regeering voor de krachtige verdediging van dc be- hfr.gen van Antwerpen. Een adres der R.-K.Werkgeversvereeniging. Vrijdag stemming. Het dagelijksch bestuur van de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt het ontwerp van wet op de Naaml.Vennoolschappen niet aan te nemen. Niet alleen is door den Minister geen rekening gehouden met de meest belang rijke desiderata, die door de organen van de maatschappelijke groepen in overweging waren gegeven, zegt het adres, doch boven dien heeft de Kamer door aanneming van het amendement van den heer Heemskerk c.s. op artikel 42c, de mogelijkheid om bij algemeenen maatregel van bestuur te bepa len, dat voor sommige naamlooze vennoot schappen de publiciteitsplicht niet zal be staan, uit het ontwerp verwijderd en daar door het wetsontwerp in een voornaam punt voor bet bedrijfsleven nog bezwaren- der gemaakt. Naar de meening van adres- sante zal deze wetsvoordracht zonder nood zaak een belangirijk deel der hier te'lande gevestigde naamlooze vennootschappen in haar ontwikkeling belemmeren. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gisteren medegedeeld, dat a.s. Vrijdag de stemming zal plaats hebben over het wetsontwerp in zake de Naamlooze Ven nootschappen, Wij vernamen, dat de Minister van Bin nenlandsche Zaken bezwaren heeft tegen de voor Kon. Goedkeuring voorgedragen veror dening, voor korten tijd door den Maas- trichtschen raad aangenomen, regelende de kinderaftrek bij de plaatselijke inkomsten belasting. De minister stelt zich op het standpunt, dat de kinderaftrek niet hooger mag zijn, dan de kinderaftrek vastgesteld bij art. 38 van de wet op dc Rijks Inkomstenbelasting, Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Kuiper betreffende het tijdstip van indie ning van een wetsontwerp tot partieele her ziening van de forensenbelasting en toepas sing der herziening op de heffing dier be lasting van het komende belastingjaar heeft minister De Geer het volgende geantwoord: Een ontwerp van wel tot wijziging van enkele artikelen van de Gemeentewet met betrekking tot dc plaatselijke belastingen heeft het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en dat van Financiën verlaten. Dit ontwerp bevat hoofdzakelijk wijzigingen in de bepalingen betreffende de zoogenaamde forensen. Dat dit ontwerp zóó tijdig in het „Staats blad" zal staan, dat het technisch mogelijk zal zijn he reeds op de heffing der foren- senbeiasting van het komende belastingjaar van toepassiatf te doen zijn, is niet waar schijnlijk. schroom weerhouden' een gelegenheid te benutten, als deze zich voordoet. Spr. hoopt, dat Dr. de Visser moge slagen, zijn' volgelinger te brengen tot gelijk inzicht. Wanneer eerst de soc.-dem. tegen het gezantschap bij het Vaticaan hebben ge stemd alleen oni de coalitie kapot te maker,, vragen zij. als de bom verkeerd springt, in het V, V.: kom terug, alles is vergeven en afdeeling (Justitie) van hef ontwerp tot wij ziging van. de begrooting van Ned.-Indië voor 1927. Hierbij merkt de heer CRAMER (S.D.A.P.) op, dat hij met betrekking tot de afschaf fing van de doodstraf geen uitspraak van de Kamer zal vragen, al gelooft hij, dat de meerderheid der Kamer daarvoor zal zijn, dat echter een deel der leden zich onbe vergeten. Dat is politiek van de kinderka- mar! Is er grooter zelfbeschadiging en groo- voegd zal achten daarover met betrekking ter rechtvaardiging van de coalitie mogelijk.': tot Indrë te oordeelen. Spr. wensc t eci er Er wordt een wonderlijke, haast pot- voor die afschaffing te ploten, vele rech terlijke ambtenaren hebben hem verklaard, huiverig te zijn de doodstraf uit te spre ken, omdat zij nog steeds de mogelijkheid beseffen van een niet geheel rechtvaardig vennis. Bovendien kent spr. de motieven niet, die den gouverneur leiden tot het steeds verleénen van gratie, doch hij zou wel wen- schen, dat de minister de Indische regee- ring wijst op hel verkeerde van déze veel vuldige toepassing van het recht tot het verleenen van gratie door den gouverneur- generaal. Sommige Indische bladenhebben ten on rechte dc Oostersche mentaliteit erbij ge haald. De meeste schrijvers welen van die mentaliteit niets af.Veel meer waarde hecht spr. aan het oordeel van. het comité „Nieuw Indië", dat te dezen opzichte aan de Kamer adresseerde, de minister moet zich vooral minder foutief uitlaten en zich met de In dische regeering nader verstaan over deze kwestie. De heer v. BOETZELAAR v. DUBBEL- sierlijke houding geschapen door dezen pas sus. De heeren willen liever een coalitie kabinet dan een kabinet, dat hun moties niet uitvoert. De Katholieke fractie voelt er niets voor, om met soc.-dem. bondgenooten het leven van dit kabinet te gaan belagen. Vervolgens behandelt spr. de crisis aan Buitenlandsche Zaken. Spr. treedt in geen enkele persoonlijke beschouwing omtrent den opvolger van den eminenten bewinds man, wiens heengaan spr. zeer betreurt. Voor zaken, waarbij zulke groote belangen betrokken zijn, behoort ook een extra-par lementair kabinet homogeen te zijn. De nieuwe functionari; behoort zich hij de ko mende onderhandelingen gerugsteund te we ten door het geheelc kabinet. Daaromtrent moeten de Ministers zich vooral en vooraf weten tc verstaan. Het richtsnoer, gegeven aan het slot der rede van den heer Colijn. zou bii de onder handelingen van groote waarde kunnen zijn. Spr. behandelt dan den financieelen toe-t stand. Wordt die door het departeni"ot van Financiën niet te gunstig geschilderd? Spr. maant aan tot zeer groote voorzichtigheid. iet ill ddll tui 4Ctii VJ UUIH O De belastingen in Nederland behooren tot DAM (C.H.) zegt, met zoo heel bang voor de zwaarste in Europa, zoo niet de aller-' rechterlijke dwalingen te zijn, gezien oe en- zwaarste. De noodzakelijkheid van verdere kele gevallen, waarin deze straf wordt toe- belastingverlaging blijkt ook uit den toe- gepast. Van de 300 gevallen, waarin d c stand van onze industrie, waarin slechts zou kunnen worden toegepast, is dit slechts 3 pet van bet in ons land beschikbare geld ;n gevallen gebeurd. Echter dient niet is belegd. Dat bewijst, dat dc banken en a)]een op papier- de doodstraf te worden het publiek weinig vertrouwen hebben in gehandhaafd, maar toepassing moet ook de toekomst onzer indnustrie. Philips gaat rncjCrdaad mogelijk zijn en nu verhindert de Algemeene beschouwingen over de Slaats- begrooting 1927; de minister-crisis, Gistermiddtg is de Eerste Kamer onder voorzitterschap van den heer J. J, G. baron van Voorst tot Voorst begonnen met de algemeene beschouwingen over de Staals- begrooting 1927. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer VAN LANSCHOT R.K. die me moreerde, dat de strijd over het Belgisch verdrag voorbij is. Voor- en tegenstanders staan zij aan zij, om de gevallen beslissing tegenover het binnenland en als het moet ook tegenover het buitenland te verdedigen. Spr. behandelde daarna de vraag, welke de verhouding behoort te zijn in <je-tegen woordige parlementaire omstandigheden tusschen Parlement en Regeering. Spr. geeft uiting aan zijn waardeering voor de Regee ring. Zij verricht op goede wijze haar taak. Volkomen ten onrechte is de Regeering in het Voorloopig Verslag verweten de hou ding, die zij heelt aangenomen ten aanzien van de in de Tweed" Kamer aangenomen moties De indiening bewijst, da' bet noodig is, om terug te komen tot een parlementair Kabinet, daar dit voordurend voeling houdt met de meerderheid en het doen van zelf standige voorstellen uit de Kamer onnoodig maakt, al denkt niemand aan een ontijdig afsnijden van den levensdraad van dit Ka binet, dus niet aan een parlementair Ka binet vóór 1929. Tegenover bet verwijt in de Kerstrede van den heer Albarda weer spreekt spr., dat de Katholieken eenige schuld hebben aan den huidigen politieleen toestand. Bij het samengaan van partijen is het voor de Katholieke Staatspartij een to be or not to be. Het gevaar van verslap ping van haar beginselen wenscht zij door samengaan met een andere partij niet te loopen. Fundamenteele beginselen behooren door geen enkele staatkundige partij te worden prijsgegeven, ook niet om een par lementaire meerderheid mogelijk te maken. Vervolgens Herinnert spr. uan dc rede, door den heei Colijn te Utrecht gehouden en vraagt de oogen niet tc sluiten voor die verschijnselen, die er op wijzen, dat de groe pen ter rechterzijde van nature in politicus bijeen iiooren. Ten aanzien van de afwijzing der Koninklijke goedkeuring der statuten van den Neo-Malth. Bond zal de rechter zijde eenstemmig zijn en eenstemmig de lin kerzijde tegen zich vinden. Hetzelfde geldt ten aanzien van de Huwelijkswetgeving. De rechterziide handhaaft het beginsel, dat dc man hoofd van het gezin behoort te zijn. De heer Van Schaik beeft dan ook een verbond met de soc.-dem. afgewezen. Voor de rechtsche leiders geldt dan ook het pa rool: Geeft achti en niet: Op de plaats rust. Men late zich niet door op do spits gedre ven voorzichtigheid, door een zekeren een fabriek stichten in Frankrijk en Spanje, waardoor hier een 2000 man werkloos wor den als gevolg van de enorme inkomende rechten, die in genoemde landen worden geheven. Onze gezant te Parijs wijze de Fransche regeering op die hooge invoerrech ten. Maatregelen van verweer kunnen dan heel nuttig zijn. Het invoerverbod van schoenwerk heeft mogelijk gemaakt, dat onze regeering groote voordeelen kon be dingen van Tsfecho-Slowakia. De regeering erkent, dat de industrieën te Maastricht te lijden hebben van dumping! Spr. vraagt in lichtingen omtrent de voornemens der re- geering ten aanzien van te nemen maatre gelen. Hierna bepleit spr. een vlugge verbetering van het bed aan de Maas in het Z. O. des lands en verbetering van den waterstand in het N.O. deel van Noord-Brabant. Het Maasbed heelt geen voldoende capaciteit voor de verplaatsing van al dat Maaswater en daarom moet er een ruimte van een K.M. in de dijken blijven, waardoor bet overtollige Maaswater zich kan uitstorten over de streek. Zoo iets is in Noord- of Zuid-Holland onbestaanbaar. Moeten wii in Noord-Brabant ons dat maa- laten welge vallen? De toestand is onduldbaar voor de bevolking, Spr. doet 'dus een krachtig be roep op de regeering, om daaraan een einde te maken Dit werk zou ongetwijfeld liggen binnen den kring der bemoeiingen van dit extra-parlem"ntnir kabinet. De beer DIEPENHORST AR. be spreekt de handelspolitiek der Regeering, o.a. in verband met de a.s. econom:sche conferentie te Gerève. Hij beoleit protec tie en bestrijdt vrijhandel aan de hand van verschillende uitspraken, vooral van chris- teli'k-historische zijde. Met ziin systeem van absolute liideliik- heid en het ontbreken van alle differen tiëring staat Nederland geheel alleen. Een Europee'che Statenbond en tolume zijn geen grijnbare idealen en de eerste voorbereiding te Genève zal niets brengen. De nationale tegenstellingen zullen zich te Genève blijven demonstreeren. Met een gezonden geest te Genève is niet in strijd de invoering van de door spr. bepleite maatregelen. Spr. waarschuwt te volharden bii onze internationale weerloosheid. Nederland nam al schameler positie bij onderhandelingen in. Bii differentieele behandeling zal men baat vinden en een principieelen strijd over vrij heid en protectie wordt daardoor niet ge opend. De hacheliike toestand onzer in dustrie eischt de invoering er van. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagochtend elf uur. Gistermiddag werd de vergadering van.de Tweede Kamer der Staten-Generaal voort gezet ouder voorzitterschap van Jhr. mr. bepaald voornemen van den Gouvcrneur- gcuverneur-generaal vaak de uitvoering van het vonnis door verleening van gratie. De heer BEUMER (A.R.) is van meening dat de overheid door God geroepen is de doodstraf te handhaven. Hij staaft met Bij belteksten zijn meening. Het standpunt ten dezen van bet comité „Nieuw Indië ac'.it hij niet houdbaar. Spr. acht de handhaving van de dood straf in overeenstemming met het rechtsbe wustzijn van bet Inlandsche volk. Maar ook op opportunistische gronden is handhaving der doodstraf noodzakelijk. Gouveneur- Generaal v. Limburg Stirum zeidc nog in 1918, dat afschaffing der doodstraf een groote fout zou zijn. Deze Gouvencur- Gencraal slaat toch niet te boek als een reacticnnair. Sinds 1928 is de mentaliteit der bevolking niet iels veranderd dat aan- ledig geeft om te onderstellen, dat wat toen een fout was, nu niet een lout zou zijn. In tegendeel, de communistische actie van den laatsten tijd beeft ons wel anders geleerd. Aandringen bij den Gouverneur-Generaal om zich boven de wet te stellen en steeds giotie tc verleenen, zooals het comité Nieuw-Tndië wenscht, acht spr. ongeoor loofd. Hij hoopt, dat de Minister dat met hem eens zal zijn- De heer Kleerekooper (S.D.) is van wee ring dat de noodzakelijkheid van de ten- uitvoerlegging van doodvonnissen voor Indië «dierminst is aangetoond. Integendeel meent spr. dat de executie van doodvon nissen en bevolking prikkelt, speciaal hen, die de ter dood veroordeelden beschouwen als hun kameraden en met hen voor een zelfde ideaal hebben gestreden. De Gouverneur-Generaal moet, practisch genomen, een beslissing nemen over de ten uitvoerlegging van elk doodvonnis. Tol welk resultaat moet dan ook leiden hel advies van den. heer v. Boetzelaer, die in dezen aandrang wil uitoefenen op de Gouverneur- Generaal. Dan zou deze kwestie, zelfs van invloed kunnen zijn op de benoeming van eCn Gouverneur-Generaal. Ons strafrecht geeft niet de garantie, die de doodstraf eischt. Begint de plicht van de overheid pas bij den beul? Moet vergelding worden voltrokken aan menschen, wien de overheid niet heeft geleerd, dat men- schcnleven te eerbiedigen? Spr. prijst het in den Gouverneur-Generaal, dat hij bloed vergieten heeft voorkomen. De bper van Rijckevorsel (R.K.) vindt het verstandig, dat de heer Cramer thans geen uitspraak vraagt over dc afschaffing van dc doodstraf. Het is thans, na de communis tische woelingen, wel het tegendeel van een psychologisch moment daarvoor. Aan den anderen kant is liet evenmin het 'viste moment, om den Gouverneur-Generaal te dringen in een bepaalde richting. Van een Ruys de Bcerenbrouck. Medegedeeld word, dat de eindstemming over het ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen met betrekking tot dc Naam looze Vennnootschappen zal worden gehou den Vrijdag 1 April te 1 uur. Tevens worden eenige kleine ontwerpen aan de agenda toegevoegd. Verder deelt de VOORZITTER mede, dat de Centrale afdeeling besloten heeft Woens dag 6 April, 's middags te 1 uur, eenige ontwerpen in de afdeelingen tc doen on derzoeken. Vervolgens is aan de orde de tweede Generaal om automatisch gratie te verlee nen. is niets bekend. Ware dit wel zoo, dlan zou dit een evacueering zijn. van het gratie-recht, dat voor verantwoording van den Gouverneur-Generaal zou komen. De heer JOEKES (V.D.) bestrijdt den heer Van Boetzelaer. Het is de vraag: bestaat de noodzaak nog, om in Indië de doodstraf te handhaven. Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden. Toepassing van normale straffen kan de rust en de orde in het land voldoen de verzekeren. Uit dit oogpunt bezien, heeft de gouverneur-generaal steeds het recht, gratie ïe verleenen, al zal de g.-g. zfcli nauwlettend moeten alvragen of in ieder afzonderlijk geval toepassing van dit r.ood- recht moet plaats hebben. Bij de politieke misdadigers kern ennog politieke vragen te berde. De gouverneur-generaal zal dan ook in T oog gehouden hebben, dat het bloed der martelaren het zaad voor nieuwe onlus- ten kan worden. De heer HEEMSKERK (A.R.) wil er te gen opkomen, dat in het Voorloopig Verslag wordt aangedrongen, op het misbruik maken door den g--g- van zijn recht van gratievler- leenirg. Indien de g.-g* gratie verleent, om dat hij principieel tegen de doodstraf is, dan maakt hii van zijn recht een ongeoorloofd gebruik. Het verzoek van den heer v. Boet zelaer kan spr. zich dan ook wel voorstel len. Het standpunt van den heer Jcekes komt sor. onbegrijpelijk voor. Er kan nooit een prikkeling liggen in rechtvaardig straf fen van misdadigers. De heer LING BEEK (H.G.S.P.) zegt niet voldaan te zijn over den eisch der anti revolutionairen om de doodstraf te hand haven. De doodstraf is iels negatiefs, niet iets positiefs. (Gelach.) Spr. heeft den in druk, dat de anti-revolutionairen met dien eisch eens willen toonen, hoe christelijk zij zij zijn, terwijl zij alleen maar eischen, dat de regeering het christendom niet tegen werkt. De taak der christelke overheid is niet alleen te straffen, maar allereerst het evangelie te brengen. In zün antwoord zegt Minister KONINGS BERGER, dat het hem niet wenschclijk voorkomt, dat de doodstraf in Indië wordt afgeschaft. Hij ziet daarin een voorbehoed middel legen misdaden. Spr. heeft steeds vermeden, eenigen invloed op den g.-g. uit tie oefenen. Het request van het comité Nieuw Indië heeft hij opzettelijk niet door gezonden, omdat de simpele doorzending reeds zou kunnen worden opgevat als een wenk, Spr, zal cen afwachtende houding aannemen ten aanzien der gratieverleening. Het oogenblik schijnt hem neg niet geko men, zijn gedachten te bepalen over het al of niet geven van aanwijzingen. Wanneer het tot afschaffing van de doodstraf zou moeten komen, zou het eerste .geluid in die richting uit Indië moeten komen, i Bii de replieken bespreekt de heer KLEEREKOOPER (S.D.A.P.) een kinder* mishandeling uit een gesticht te Klakkak. Hij meent, dat het slaan van particulieren ter tuchtiging een navolging is van het slaan met dc rottan door de overheid. In. 1924 is niet minder dan 1042 maal in over- hcidsgcslichten de rottanstraf toegepast. Spr. gelooft niet, dat in al die gevallen een nbrmcle straf niet beter op haar plaats zou rijn geweest. De regeering staat op deze manier verantwoordelijk voor mishandelin gen in opvoedingsgestichten. De MINISTER zal nadere inlichtingen uit Indië betreffende déze mishandeling af wachten. De heer GERHARD vraagt, of het open baar onderwijs wel voldoende is verzorgd. Twijfel daaraan acht hij gerechtvaardigd Hij dringt erop aan, dat ieder voldoende van het onderwijs zal kunnen ontvangen, dat hij begeert. Nog eenige discussie wordt gevoerd over de opleiding van onderwijzers in Indië, waar bij werd aangedrongen op gelijkstelling in waardcerir.g van de diploma's, nu die op leiding gedifferentieerd is. Daarna wordt het ontwerp aangenomen, evenals het ont werp lot verhooging van het elfde hoofd stuk der staasbegrooting 1927. Dan wordt de vergadering verdaagd tot Donderdag 1 uur. AMSTERDAM, 30 Maart. Aardappelen- (Bericbr v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwschc bonten f 55.60, id. blauwen f 55.50, id. bravo's f 4.405, id. roodstar f 4.704.80, id. eigenheimers f 4.454.60, id. eigen heimers poters f 3.103.25, id. blauwe poters f 3.253.40, id. bente poters f 3.25 3.40, id. roodstar poters f 3.253.50, id. bravo's poters f 33.10, IJpolder bravo's f 5.255.40, Anna Paulowna zand f 5.50 6.50, id. roodstar f 4.7C4.80, Beverw. zandaardappelen f 5.50-6.50, Flakkeesche eigenheimers f 4.504.60, Friesche borgers f 4.304.50 p. hl.winter Malta f 1314 p. 100 kg. AMSTERDAM, 30 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 239 vette kalveren le qual. 100110, (een prima kalf boven notecring), 2e qual. 84100, 3e qual. 6682 ct., per kg. levend gewicht192 nuchtere kalveren f 612 560 varkens, Hollandsche overz. en Geldersche le qual, vleescbvarkens 75—76. Holl. 2e qual. 7375, vette varkens 6872 ct. p. kg. slachtgewicht. ASSEN, 30 Maart. Eieren. (V. P. N.) Aan gevoerd 255.000 stuks. Prijzen f 46 p, 100 st. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. Eieren. Naar Engeland werden in de vorige week uit Nederland verzonden 4.354.8C0 eieren. MAASTRICHT, 30 Maart. Botermijn. Aanvoer 133.950 kg. Hoogste prijs f 2.15, middenprijs f 2.08, laagste f 2.01. ROOSENDAAL, 29 Maart. Botermijn. Aanvoer 45.250 kg. Prijzen hoogste f 2.08, midden- f 2.03, laagste f 1.95. WOERDEN, 30 Maart. Kaas. Ter markt waren 107 partijen. Prijzen Goudsche f 38 43, rijksmerk le s. f 4649, 2e s. f 4245, Handel matig. Nummer 228 228. Des avonds werd aan de geachte en teergeliefde bezoe kers Driftkop en Edelvleesch een slaa'aats in het slroo aan gewezen. Zij waren met dc re sultaten van hun bezoek best tevreden en sliepen al spoedig in. Na gedanen arbeid is bet immers zoet rusten? 229. 's Nachts werden Driftkop en Edelvleesch wakker door 'n gerucht in het aangrenzende hol. Ze slopen stil naderbij en keken voorzichtig om een boekje. En wat ze zagen, deed Driftkop haast van boosheid uit elkaar vliegen. 230. Daar werden door de ratten cen groot aantal eieren aange sleept. Musoratti stond er bo venop en juichte: „Wij lusten geen eieren. Nietwaar edele ka meraden?" En alle ratten piep ten lachend terug: „We lusten ze niet.... als we genoeg heb ben!" Nummer 230, 231. Driftkop en Edelvleesch wachtten tot de ratten in een ander hol waren. Toen slopen ze voorzichtig naar buiten. Ze wis- ten nu precies, wie de cierdie ven waren en waar ze woon den. Za konden dus gerust naar huis terugkeeren. fWordt vervolgd.) K Nummer 229. Nummer 23i,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7