ONZE VROUWENRUBRIEK Voorloopers van ons behangsel. Ons eerste kindje. Moderne Damesnachtjapon met punthals en aangeknipte mouwen Kinderen en Muziek. feÈE S i Ey Om mooi te blijven Een goed gebruikte overtollige deur- m Eenige maaltijden, Patronen naar Maat Bi.JtLZZZSatr^zB X ar—"«r 3E£ 33 -"f TTT F >|B~ r «Kukfikkutruj Kcfcgtekttyul Woggjjfc Strijken een uitstekend desinfectïemiduel. j jSrgr: rsj-r - "f, <5 geschikt om te gebruiken in Maart en begin April met bijbehoorende recepten. Wanne ei wt met pijnlijk-knipperende «ogen en 'n vlijmende gewaarwording in onze maagstreek de lijn- en kleur-com- binaties, die sommige onzer medemen- schen op hun woonkamermuren doen aan brengen, op ons laten inwerken, wil 't er bijna niet meer bij ons in, dat 'n dergelijk procédé van uitmonstering bij mogelijk heid van goede kom-af zou kunnen zijn! En zelfs bij dragelijker uitvoering is' het een lange weg van ons prozaïsch af- waschbare Sanitas-papiertje naar de rijke romantiek der gobelins, en nog verder, nog dieper, naar de sprookjesachtige ge heimzinnigheid van tentbekleedsels en voorhangsels bij de oude, zwervende vol ken. Hieraan danken onze nuchtere behang sels van tegenwoordig hun eersten oor sprong. De wanden der tentwoning, die in korten tijd m-oest worden opgeslagen en weer afgebroken, werden gevormd door groote banen hechte, geweven stof, die beschutting boden tegen wind en re gen. Andere fijnere en rijker bewerkte weeisels deelden als voorhangsels de in wendige ruimte in afzonderlijke vertrek ken. Als beschuttende en opluisterende bekleeding van wanden en vloer gingen deze stoffen over in de blijvende woning, wier hoogst-eenvoudige bouw vel reten en naden een dergelijke voorzorg wel rechtvaardigde. Zoo splitsten zich de verschijningsvormen van deze eerste textiele nijverheid naar hun bestemming en bewerking geleidelijk in vloerbedek kingen: tapijten, en in wandbekleedsels, die zich door alle tijden en bouworden wisten te handhaven, en waaruit langs verschillende overgangen onze heden- daagsche behangsels ontstonden. Terwijl men in de tapijt-industrie zich vocral toelegde op een rijke en warme ver scheidenheid van kunstige figuren en kleuren, werd bij het vervaardigen der wandbehangsels voornamelijk gestreefd naar een fijn gelijkmatig weefsel en een soepele ondoordringbaarheid. Toen de Arabieren deze industrie naar Europa overbrachten, was die bij hen al lot een vrij hoogen trap van ontwikkeling geko men. In de Zuidelijke landen, waar ze het eerst ingang vond,- begon men al spoedig de Oostersche weefsels in zijde na te bootsen, maar bij ons in 't Noorden was het koudere .klimaat aanleiding tot het bij voorkeur verwerken van wol. Vanaf 1300 nam de vervaardiging van geweven en bewerkte behangsels vooral in Bra bant en Vlaanderen zulk een vlucht, dat van heinde en verre alle kunstminnende vorsten daarheen hun bestellingen zon den. Beroemd werden de behangsels die Paus Leo X naar ontwerpen van Kafaël liet vervaardigen. Daarnaast bleven voor gebruik in de eenvoudiger patricische woningen de beschilderde linnen en zijden behangsels in zwang. In Frankrijk werd onder Frans I loor de familie Gobelin de fabriek opgericht, waaraan de wereldberoemde Gobelins hun naam ontleenen, die nu nog algemeen gebezigd worden voor alle soorten be hangsel-tapijten met ingeweven voorstel lingen. 't Materiaal voor deze oorspron kelijke. buitengewoon kostbare en ar tistieke gobelins was wol of zijde, of ook wel beide tezamen verwerkt. Ze waren bijna uitsluitend handwerk, en vereischten zeer veel zorg, tijd en kunst zin. Uit den aard der zaak waren deze kostbare bekleedingen niet van een on begrensde duurzaamheid, en de wensch, een goedkooper en solieder en toch sier lijke wandbedekking te verkrijgen, leidde tot de eerste pogngen om daartoe leder te verwerken. De eerste proeven werden in de 16de eeuw in Spanje genomen, en de geperste, kleurige en gedeeltelijk ver gulde Cordova-behangsels verkregen al- "gauw een zekere vermaardheid. F-en minderwaardige imitatie hiervan waren de behangsels van wasdoek, waarin figu ren werden geperst, of in wol opgewerkt. Deze wisten zich maar korten tijd te handhaven. Even voorbijgaand waren de bedrukte katoen-behangsels van Hol- landsch fabrikaat. Tot in het begin van de 19de eeuw vonden ook de zoogenaamde China-be- hangsels, een vrij smakeloos naaldwerk op stramien, en die van zijden damast, meestal in wijnrood of goudgeel, veel aftrek, terwijl men in eenigszins excen trieke milieu's korten tijd een rage had voor de Indiaansche vcdcrbehangsels, die natuurlijk buitengewoon onpractisch en niet al te hygiënisch waren. Langzamerhand hebben door de vol making der papier-industrie de papieren behangsels heel en al de overhand ge kregen. Een enkele jammerlijke poging om door persen oi glanzen de kostelijke lederen of brocaten wandbeklcedingen uit vroeger eeuwen, en zelfs de heer lijke gobelins na te bootsen, herinnert nog aan de vervlogen pracht der oude patricische intérieurs. Laatst zag ik hoe in een badkamer!! zoo'n „gobe lin" heerlijk frisch met spons en zeem werd afgelapt! Sie transit gloria mundi! KA.JA. We kunnen al vroeg beginnen ons kleintje zindelijk te maken, hoewel 't natuurlijk van z'n moedertje een groote dosis geduld en tijd zal vergen en toch zal 't u gelukken, als ge maar volhoudt, 't Zal u misschien verwonderen, als ik u vertel, dat u reeds vanaf den 2en of 3en dag beginnen moet, om op vaste tijden, in dit geval bijv. even vóór de voeding, 'a klein laag bakje, dat u er speciaal voor houdt, onder 't liggende kindje te schui ven. De eerste week zal 't weinig of geen succes hebben, maar ook hiervoor geldt: „de aanhouder wint", en spoedig zult u goede resultaten bereiken. Ik zelf leerde 't van 'n Engelsche kraamverpleeg ster, die het met groot succes toepaste met een haar toevertrouwde pasgebo ren baby. 't Zal u werkelijk, wanneer ge 't volhoudt, ettelijke luiers besparen meestal is baby 15 of 10 minuten vóór de voeding nog droog en kunt u de been tjes met de linkerhand in de hoogte hou dend, heel voorzichtig het bakje onder schuiven met uw rechterhand, waarbij 't kind al heel spoedig went aan de aanra king met 't koude bakje en na eenige weken de bedoeling hiervan zal begrij pen, om op geregelde tijden zijn behoefte er in te deponeeren. Geduld -en tijd kun nen zeer zeker ook hierbij veel doen be reiken en uwe moeite ruimschoots be- loonen 't Zal u het bewijs leveren, dat er met het zindelijk maken heel wat vroeger begonnen kan worden, dan men zoo oogenschijnlijk denkt. Al direct na de geboorte viel baby in een vasten slaap om na eenige uren door luid geschrei aan te kondigen, dat hij honger en dorst heeft. Zoodra uw kleintje gevoed is, valt 't weer in slaap en de eerste dagen gaat dit spelletje van eten-drinken-slapen geregeld z'n gan getje de gezonde zuigeling slaapt meestal op den rug, terwijl de armpjes in de elleboogjes gebogen zijn. In de tweede week ligt het kleintje rustig van tijd lot tijd eenige minuten wakker met groote oogen te kijken, zon der ergens notitie van te nemen; waar schijnlijk is 't nog slechts een onder scheiden van lichte en donkere plekken en zal 't wel reageeren op sterke licht- prikkels en de oogjes telkens sluiten, 't Zal de grootste bewegingen maken, wanneer 't bij z'n moedertje z'n „hapje" krijgt, 't Is of 't z'n moeder ruikt en 't tasten met de lipjes helpt baby daarbij. De eerste dagen zal 't hooren minder goed geschieden, door slijm in 't inwen dige oor. In de 2e week komt het vaak voor, dat men aan de uitdrukking van het gezichtje kan zien, dat baby al be gint te luisteren. In de 4e week zal uw kleintje reeds notitie nemen van gelui den in z'n onmiddellijke nabijheid, 't Harde dichtslaan van deuren zal het doen schrikken, vooral doordat 't dan reeds de trillingen voelt. De smaak is ook al aanwezig, enkele dagen oud reeds weigert het vreemde melk. Het bemerkt dus wel degelijk het verschil met de vorige voeding en de herinnering speelt dus ook reeds een rol. Uit 't schreeuwen bij een speldeprik, bij wassehingen met koud water, blijkt dat reeds temperatuur en pijn worden waargenomen, zoomede is aan de uit drukking van het gezichtje te zien, dat het kindje 't badje met warm water bc- hagelijk vindt. Ook 't willetje is reeds vroeg aanwe zig en kan van een onverstandige inoe- wanneer het maar eventjes huilt of jen gelt, opneemt, een slavin maken, door dat ze baby bij zulke gelegenheden steeds de wieg uithaalt en in dc armen sust. Dit kleine willetje moet direct na Benoodigd: 4 el stof van 90 a.M breed, 2 el Valencienne-kant, 4 el Valen- ciènne entredeux, 1 lA el lint. Hoewel tegenwoordig vele dames de nachtjapon voor de zooveel gedragen pyama's hebben verwisseld, zijn er nog steeds, die toch nog altijd de voorkeur geven aan de meer elegante nacht japon. Bovenstaande nachtjapon is gemaakt van fijne waschbatist en gegarneerd met Valencienne-kant. Voor sluiting maakt men onder aan den punthals twee met borduurkatoen gefestonneerde lussen, waardoor men een zacht gekleurd lint strikt. Langs hals en mouwen wordt een Valencienne-kant 'gezet, terwijl volgens op de teekening aangegeven lijnen en tredeux wordt opgezet. Dit entredeux wordt op de nachtjapon langs beide kanten vastgestikt. Men knipt de stof aan den achterkant door, en strikt ver volgens deze naadjes aan weerskanten van het entredeux op de batist vasL Evenzoo handelt men met de kant. De zijnaden worden met een Engelsche naad afgewerkt en aan den onderkant maakt men een 7 c.M. breede zoom. Hiervoor laat men ongeveer 15 c.M. onder aan den schuinen «rijkant recht loo* pen. De achterkant is gelijk aan den voorkant uitgezonderd de hals, welken men knipt als op de teekening is aan gegeven. "DINY. MET REEPJES LEER OF VILT. Met smalle reepjes leer of vilt, welke men door middel van een wollen, zijden of gouden steekje opwerkt, zooals on ze teekening aangeeft, kan men op ori- gineele wijze blouses, hoeden, japonnen, kussens, tasschen en dergelijke gar- neeren. De drie blouses welke wij hierbij af beelden, geven u daarvan een duidelijk beeld. De eerste (A) werd gedacht in zand kleurig kasha, gegarneerd met reepjes groen terra-cotta en geel leer. Model B een zoogenaamde Russische blouse dachten wij in bois de rose peau de pêche of velours, gegarneerd met reepjes beige en lila peau de suède langs de mouwen, den kraag, de sluitbies, het zakje en den zoom. In dit geval kan de applicatie van de suède reepjes het best geschieden door middel van gouddraad, hetgeen feestelijk staat en zeer gemak kelijk werkt. In plaats van leer of viltreepjes zon men ook evengoed! smal lint kunnen bezigen, hetgeen heel aardig staat, doch natuurlijk minder solide is. Dc derde blouse (C) zou men b.v. in witte crêpe de chine uit kunnen voeren en garneeren met smal geel lint. Het mo del is ook zeer geschikt om in wollen crêpe te worden uitgevoerd en versierd te worden met reepjes vilt in bijpassen de of afstekende tint. De lezeressen, die van deze modellen een op maat geknipt patroon wenschen le Iontvangen, kunnen dit bekomen op de gewone voorwaarden aan ons Patronen- kantoor: A a 0.50; Ba 0.75 en C a f 0.60. MARGUERITE. de geboorte, wanneer alles normatil is, zich leeren onderwerpen aan de beter- wetende moeder of verzorgster en baby moet van stonde af aan gewennen aan orde en regelmaat. In de 3e week gaat baby zich meer be wegen, vooral de armpjes worden naar alle richtingen uitgestrekt en bewogen. OoL 't hoofdje wordt af en toe opgetild en de oogjes dan ook reeds alle rich tingen heen gedraaid. In de 4e tot 6e week zal 't reeds flauwtjes glimlachen en geldt dit meestal alleen z'n moedertje die hem verzorgt. Dit eerste lachje is „onvergetelijk" Is baby 2 maanden oud, dan volgen de oogjes al een blinkend of schitterend voorwerp, bijv. 'n bos sleu tels; met 3 maanden grijpt 't kindje ook soms al naar den uitgestoken vinger; baby gaat zich hoe langer hoe meer be wegen en men moet zich niet verwonde ren hem soms in de onmogelijkste hou dingen te vinden. Flinke, doch niet al te dikke baby's trekken zich in de 4e mnd. reeds met 't bovenlichaampje aan de twee toegestoken vingers op en buigen daarbij hun armpjes. In de 5e en 7e mnd. kan zoo'n kleintje soms zich met stijf gestrekte beentjes aan de hem toegesto ken hand in de hoogte werken en op de voetjes gaan staan en zoodra ze steun gaan krijgen aan de handjes ze zich op gaan trekken aan den rand van de wieg en in de 8c maand reeds zonder steun soms een poosje rechtop kunnen zitten in hun wieg wordt 't vocv de moeder een tijd van opletten, dat baby geen duikelingen uit z'n huisje gaat ma ken. Ook in deze maanden gaat baby al kleine lettergrepen zeggen, zooals ta-ta, mam, pap, boe en al heel spoedig zal 't tot groote vreugde van alle huisgenooten 't eerste „papa" en „mama" laten hoo ren. CORMA. HET DIERENVERHAAL. Als oefening in het toontreifen en als voorbereiding voor het zingen van een eenvoudige melodie op woorden, kan het volgende dierenverhaal, hij de piano verteld, echte belangstelling voor muziek wekken bij onze kinderen. 't Is kostelijk, zoo gauw ais de klein tjes al den draad van het verhaal vast houden en trouw mee de dieren naboot sen. Natuurlijk kunnen er allerlei va riaties in zoo'n verbaal gebracht wor den, om het volkomen te laten aanpas sen aan de omgeving van het luiste rende kind. Stadskinderen komen met zulke ge heel andere geluiden en gebeurtenissen in aanraking dan de echte buitenkin- deren, voor wie dit geschiedenisje tel kens en telkens weer verteld is. Eens op een mooien voorjaarsmorgen, was Hector, de groote hond, erg vroeg wakker geworden in zijn houten hon denhok, dat naast het huis van kleine Rudi stond. „Hè," dacht Hector, „ik heb wel zin in een wandelingetje, Ik ga maar eens bij de koeien kijken in de wei." En hij schudde zich eens lekkertjes, rekte zijn pooten uit en wipte over hef hek naar de wei. eens wakker, kippetjes!" kraaide de haan. En daar begonnen al de kippetjes in eens te kakelfen, nee maar ,de een al harder dan de ander, en ze wipten het nachthok uit en langs het kippentrap petje de loop in. Uw .MlLU. - fok UL. M - ^«5k- 04Ml- Jrtr. U'. - LrV. - |z>t - tri trh „Tok, tok, tok, tok! Tok, tok tok, tok! Tok, tok tok! Tok, tok, tok! Tok, tok, tok, tok, tok, tok!" 't Kippenhok was vlak onder 't raam van Rudi's slaapkamer. Hij werd er wakker van. Foei, wat maakten de kip pen vandaag een lawaai! Hij sprong zijn bed uit en keek eens gauw naar buiten. Wat. scheen de zon heerlijk! Hij wiesch zich lekkertjes, kleedde zich vlug aan en liep de trap af, terwijl hij de knoopen van zijn buis' nog dicht deed! „Waf, waf waf," blafte Hector tegen de koeien, „wordt toch wakker." 't Kalfje sprong naar Hector toe. W W W „Boe, boe, boe, wat kom jij hier doen?" loeide het. „Boe, boe boe, boe," begon een groote oude koe, die onder den boom in de wei stond, ook te loeien; „Heb ik me vandaag verslapen, dat ik Hector al hoor blaffen en 't kalf je al hoor roe pen.' 1) - c- „Piet, piet, pietepiet," klonk het in eens vanuit den boom, want het vo geltje, dat daarin woonde, in zijn riestje, was ook al wakker geworden. „Piete-piet, piete-piet, de zon is toch nog maar pas op en zijn jullie al alle maal wakker?" „Hé wat is dat nu?" dacht de groote haan in 't kippenhok. Anders ben ik al tijd het eerste wakker en nu hoor ik Hector al en de koeien en de vogeltjes! Ik moet gauw mijn kippetjes roepen!" tu - (m ^4» Stap, stap, stap, stap, stap, stap, stap, stap. Ziezoo, hij was er en de knoopen wa ren dicht. Hij draafde den tuin in en wie was daar al? Moeder! Ze liep in zich zelf te zingen, hoor maar: Het zal de huisvrouw zeker interes seeren, dat proeven in een bacteriolo gisch laboratorium genomen, hebben uit gewezen, dat bij 't strijken van de wasch tegelijkertijd in hooge mate ontsmet wordt. Het gasstrijkijzer heeft gemiddeld een temperatuur van 200 tot 400 gemid deld een temperatuur van 200 tot 400 gr. C. Het kortdurend blootstellen van het goed aan die groote hitte is vol doende om de bacteriën, die na het was- schen nog in leven zijn gebleven, te doo- den. Dr. Soehla, aan wien wij dit onder zoek te danken hebben, heeft vastge steld, dat zoowel voor het strijken zelf als ook voor de ontsmetting het 't beste is, wanneer het strijkijzer op minstens 250 graden verwarmd wordt. Dunne stof fen, zooals b.v. blouses en schorten, bij verplegingswerk gedragen, waren door eenmaal strijken alleen reeds kiemvrij te maken; over dikkere stoffen moest het ijzer daartoe meerdere malen heen en weer bewogen worden. In het strijken bezitten wij een ont smettingsmethode voor onze kleeren, die gemakkelijk en zonder veel kosten of schade, in vrijwel ieder huishouden kan toegepast worden en waaraan bijv. tijdens griep- en verkoudheidsepidemiën, na bezoek aan besmettelijke ziekten, is te denken. Iedere vrouw wil graag mooi zijn. Is net niet grappig, eens te hooren wat in die landen, die bekend zijn om hun mooie vrouwen, gedaan wordt om „mooi" te blijven of het te worden? De Iersche schoone zegt, dat zij haar frissche teint te danken heeft aan de;i rauwen aardappel. Van deze knol, die geraspt of in pakjes gesneden wordt, maakt zij een friction, waar dagelijks het gezicht en de hals mee behandeld worden. De Zuid-ltaliaansche zegt, dat het noodzakelijk is het warmste gedeelte van den dag rust te nemen. Gedurende deze siësta bedekt zij de oogen met compres- sen van warm water en zij zegt, dat zij hieraan haar mooie diepglanzende oogen te danken heeft Zooals ge waarschijnlijk weet, grijst de Spaansche vrouw laat of in het geheel niet. Zij schrijft dit toe aan het dage- lijksch gebruik van olijfolie. Zij zegt dat dit niet alleen komt d ir- dat zij de hoofdhuid met olie masse-rt, maar ook. doordat zij in haar voedsel zooveel olijf-olie gebruikt en dit den haarwortel ten goede komt. Op sommige Engelsche eilanden wrij ven de vrouwen zich in met het sap van rijpe tomaten, dit heeft een uitste kenden invloed op de huid zeggen zij. Wanneer de Hollandsche vrouwen deze middeltjes nu eens toepasten, elk afzon derlijk, na elkaar, of misschien zelfs dwars door elkaar? Eén factor is bij al die middelen ech ter niet genoemd, en wellicht de allerbe langrijkste: namelijk het klimaat. En wij kunnen in onzen tijd heel veel, maar het is nog altijd niet mogelijk een zuidelijk of sub-tropisch klimaat naar ons grauwe landje over te brengen. Er zijn nu eenmaal vple irriteerende dingen in dit leven en één er van is zeker een tweede deur in een kamer, die nauwelijks groot genoeg is voor één. Hier heeft u een voorbeeld van wat men 2) JU. - t» 'Ca - {a - - Ia - £a. Cm. - „Tra la la La la la la! Tra la la la ia la lal" „Goeden morgen!" „Goeie morgen, Moes!" riep Rudi. „We gaan buiten ontbijten, hoor, ik heb alles al klaar gezet," zei moeder. Hè, wat begon die morgen prettig; en moeder en Rudi hoorden nog telkens de kippetjes, 3) de koetjes, den haan en de vogeltjes, en Hector kwam naar hen toe gesprongen, toen hij met vader uil de wei kwam en riep vroolijk: „Wai, wat, waf, waf!" 1) Als dit te hoog is voor 't kinder stemmetje, hier alleen voorzingen. 2) Moeder kan hier natuurlijk ook een liedje zingen, dat ze werkelijk wel eens zingt. 3) Hier kunnen alle geluiden herhaald worden. J. F. JACOBS-ARRIËNS. van zoo'n 2de deur kan maken. Maak eenige planken er voor en kies een gor dijn in harmonie met de kleuren van de kamer en de aanblik zal aanmerkelijk verbeterd worden. JACQ. f Aardappelsoep Spekpannekoeken. 2 Stokvischschotel en Sinaasappel- en bananenvla. 3 Groentesoep Bokking Veldsla met biet Aardappelen Sinaas appel. 4 Witte boonensoep, Trommelkoek Stroopsaus. 5 Runderlappen Roode kool Aard appelen Havermoutkoekjes. 6 Gebraden schelvisch met gekruide saus Aardappelen Röd Gröd met vanille-saus. 7 Hutspot met klapstuk Broodscho tel. 8 Erwtensoep Griesmeelpudding m. gestoofde pruimen. 9 Roastbeef Aardappelen Bruine boonen. Abrikozen met custardvla. 10 Varkenslapjes Raapstaeltjes Aardappelen Deensche rijst. Aardappelsoep (4 pers.) 700 gram Aardappelen {ongeschild gewo gen; 5/4 L. water 50 gr. boter, 2 preien, Spaansche peper: peterselie; scheutje melk; peper; zout. Bereiding: Maak de prei schoon, snijd, ze in plakjes en fruit ze in de boter met de Spaansche peper, maar zorg dat de kleur licht blijft. Voeg dan het water toe, de in stukken gesneden aardappelen met zout en laat ze gaar en zeer zacht koken. Wrijf ze dan door een zeef van paardehaar, vermeng ze met het vocht waarin ze gekookt zijn, voeg de melk toe en kook de soep opnieuw. Maak de soep op smaak af met zout en wat. peper die o,p een lep.el met wat soep is aan gemengd en roer er Tiet laatst de Tijn» gehakte peterselie door. Veldsla met biet. Maak de veldsla schoon, door er de Ieelijke blaadjes uit te zoeken, ze heel goed te Wasschen en uit te laten lek ken op een paardeharen zeef of vergiet. Maak de biet schoon en snijd haar öf tot dunne plakjes of tot kleine dobbel steentjes. Maak een saus van zout, peper, mos terdpoeder met azijn en sla-olie en wel 1 a 2 lepels azijn tegen 1 lepel sla-olie. Doe de veldsla en de biet hierin en schep dit luchtig om, zóó dat dc sla en de saus één geheel geworden zijn. Desgewenscht kan men ook iets suiker toevoegen. Het verdrijven van vischlucht. De lucht van het bakken van visch verspreidt zich door het geheele huis, is zeer doordringend en moeilijk te verdrij ven. Deze baklucht kan men verwij deren door een weinig azijn in een open pan aan den kook te brengen, Witte booneasoep. 1 L. boonennat. 2 d.L. rauwe boone» 35 gr. bloem, 40 gr, boter, 1 prei, d. L, melk, Peper, Zout. Bereiding: Wasch de boonen, zet ze een nacht in 1 Vt L. water te weeken en kook ze den volgenden dag met het weekwater gaar en stuk. Wrijf de boo nen door een zeef, snijd de prei in plak jes, fruit ze in de boter; zorg dat de kleur licht blijft. Voeg de bloem toe en roer dit sainen glad; giet er bij kleine scheut jes de gezeefde boonenmassa bii. Laat de soep doorkoken, voeg de melk toe en maak ze op smaak ai met zout en peper. Geef bij de soep dobbelsteentjes brood» die in boter lichtbruin gefruit zijn. Havermoulkoekjis. 100 gr. havermout, 100 gr. bloem, 2/3 a 3 d.L. water, 1 ei, boterolie, Delfia of slaolie, zout, fijne kaneel. Bereiding: Week de havermout in een kom met het water en iets zout. Voeg de bloem, de fijne kaneel en de eierdooier toe; sla het eiwit zeer stijf en vermeng dit luchtig met de havermoutmassa. Bak hiervan koekjes in een koekepan in bo ter Delfia of slaolie, aan beide zijden goudbruin en gaar. Presenteer ze dikbe- strooid met poedersuiker Gebraden schelvisch met gekruide saus. Schelvisch zout citroen boter 50 gr. boter 30 gr, bloem peterselie kervel dragon Bereiding: Laat de visch heel, wasch haar, kerf en zout haar. Druppel er wat citroensap op. Leg haar met een stuk boter en weinig water in een braadslee of vuurvasten schotel en braad haar on der nu en dan bedruipen. Maak een saus van 50 gram boter,, 30 gr. bloem en het braadvocht door boter en bloem te roe ren en het vocht er langzamerhand bij te doen. Laat de saus 10 minuten doorko ken en maak haar af met de fijngehakte kruiden. Giet de saus over de visch. Ród Gród (4 personen). 1 flesch bessensap, 2 a 2K d.L. water, 110 gram griesmeel 75 gram amandelen 200 gram suiker citroenschil. Bereiding: Kook de bessensap met het water en het smaakje; broei pel en maal de amandelen; strooi het griesmeel roerende in de kokende vloeistof en laat de massa onder roeren doorkoken en zóó dik worden, dat de bodem van de pan even zichtbaar is, als men er met een lepel door gaat. Voeg de suiker toe, de gemalen amandelen, verwijder de ci troenschil en doe de massa in een met koud water omgespoelden puddingvorm. CATHARINA. Onze lezeressen kunnen vaD onze mode-ontwerpen nauwkeurig naar maat geknipte patronen ontvangen, tegen uiterst billijke prijzen, die voor elk model afzonderlijk worden opgegeven. Men neme daarvoor zorgvuldig de maat op de volgende wijze: Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille, waar door men de juiste lengte van voor-, zij- en ruglengte af kan roeten. Bovenwijdte. De geheele bovenwijdte wordt genomen over het breedst van den rug. (volg. voorb.) Taillewijdte. De taiilewijdte wordt genomen strak om de taille Heupwijdte. Dc heupwijdte wordt genomen 15 c.M. onder de taille, vooral niet te strak. Voorlengte. De voorlengte wordt geno men vanuit den hals tot het bandje. Zijlengte. De zijlengte wordt genomen vanuit het oksel tot bet bandje. Ruglengte. Dc ruglengte wordt geno men vanuit den rugwervel tot het bandje. Schouder-, Elleboog- en Polslengte, waarbij men steeds den centimeter bij den hals laat liggen, (volg. voorb.) Elleboogwijdte. Hierbij houdt men den arm gebogen, daar anders de mouw te nauw zou worden. Polswijdte Vuistwijdte. Armsgatwijdte. Heele lengte. De geheele lengte van japon of mantel wordt vanuit den hals gemeten. Met het maatnemen gelieve men nauwkeurig op het voorbeeld te letten De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan: „Het Patronen Kantoor" Post bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bedrag in postzegels. Men verwijze' daarbij naar den naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt dan franco toezending van het patroon. A B C PRIJZEN DER PATRONEN f 0.50. 0.75. 0,60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8