t I MAGAZIJN DE ROODE KAT 1 Verkeersongevallen. LOTTGERING tNINNMNMNMMOIN A OP ELK GEBIED VINDT U BIJ ONS DE GROOTSTE KEUZE VOOR DEN LAAGSTEN PRIJS SCHOONftAAAX~ETALAGES De Politieke schetdingïl'ln. De handel in Bloembollen. voor VERVEN en STQQitfEN GR. HOOTSTR. 5a. TELEFOON 10771 De heer C. Siegers neemt ontslag als wethouder en Raadslid van Zandvoort. DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer. Jubileum. De Wegenbelastingwet. HET TRAMWEGPERSONEEL. Gesnapt. LIJNDEN. BEVERWIJK. De raadsverkiezingen. Berichten uit onze vorige oplage. Brand in de Lijnbaanstraat te Amsterdam. Intern. Arbeidsconferentie voor de Scheepvaart. De buitenlanders te te Sjanghai. Gezondheidstoestand van den Roemeenschen koning. De voorbereidende ontw opening s-confer entie. EEN GOEDE SCHOONMAAK EISCHT GOED GEREEDSCHAP f RIVIERVISCHMARKT11, TEL. 12517 ZIET ONZE SPECIALE 2 (Ingezonden). Mr. J. B. Bomans numir.er 1 van lijst 15 is een dar vele roomsch katholieke politici, die op typeerende wijze de leuze der S.D.A. P-> O32 lot een andere tegenstelling in de politiek te komen, aan de kaak stelde. Reeds gaven wij een overzicht van de tijdelijke samenwerking in de Staten van Noord-Hol land, welke samenwerking, gelet op de uitin gen der socialisten, allerminst geslaagd mag heeten. Zien wij nu naar Mr. Bomans zeiven. Als propagandist, als raadslid, wethouder en kamerlid, altijd zien wij hem als een roomsch katnoliek, die met volle overtuiging onze beginselen belijdt. Niet bijzonder ge brand op de christelijke coalitie, wijl het scharrelen met de beginselen hem tegen de borst stuit, wil hij van de socialisten al heel1 weinig weten. Hij wil samen optrekken voor het algemeen welzijn, wanneer hem de vol ledige beleving der roomsche beginselen wordt gewaarborgd. Geen geven om méér te kunnen nemen. Geen camouflage, geen wegdoezeling der roomsche beginselen en zeker geen smeeken en dreinen om „recht" te verkrijgen. Eer lijk en fier, recht op het doel af, dat was en is zijn gewoonte. De democratische tegen standers weten dit drommels goed, vandaar dat zij, ondanks hunne openlijke bestrijding, hem meermalen gunstig waardeerden. Een handig, praktisch politicus, een dui delijke en geestdriftige spreker; een vlotte schrijver van belangwekkende artikelen en een vooruitstrevend en vooruitziend man. Het type van een roomschen democraat om mede samen te werken. In de roomsche Staatspartij zijn er wel, die harder willen loopenr, maar er zijn er ook, die minder snel vooruit willen gaan, daarom meenen wij hem als model te kunnen voorhouden. Wil men nu weten, hoe de linksche democraten over een vruchtbare samenwerking met de roomsche vooruitstrevende groep denken, men leze maar eens ernstig de bestrijding van die zijden. Er deugt nu werkelijk niets meer van. Al wat roomsch is, noemt men nu de zwartste reactie. Vergeten is men, dat men Mr. Bomans buiten de verkiezingstijden om, een hard werker, een tactisch en vooruitstrevend man noemt. Vergeten is men, dat de finantieele toestand der provincie het noodig maakte, ja, als het ware schreeuwde om een finantieele speciali teit, die kloek en vastberaden naar een finantieel hooger plan wist te stuwen. Vergeten is men, dat beide roomsche gede puteerden van Noord-Holland zich toonden beleidvolle bewindslieden, die de provincie zeer groote diensten hebben bewezen; naast de saneering der finantiën hebben zij hun deel aan de verbetering der bedrijven en provinciale wegen. Vergeten is men, dat beide roomsche gedeputeerden onder handhaving- hunner beginselen, er naar streefden over heel de linie algeheele bevrediging te brengen, dienende de algemeene welvaart. Wij, roomschen, zijn dat niet vergeten en daarom doen wij een beroep op onze roomsche kiezers om trouw ter stembus op te gaan en de lijst der eigen staatspartij te stemmen. De heer Hendrix zal men in Am sterdam kunnen stemmen, vandaar dat wij over hem weinig of niets hebben te melden, doch Mr. Bomans is de eerste candidaat voor onzen Haarlemschen kieskring. Men kan en mag van lijst 15 stemmen, wien men wil doch het getuigt van een goede dicipline nummer één der lijst te stemmen. Sinds de invoering der nieuwe kieswet is dit regel geworden, maar hier kunnen wij het zeker doen, daar nummer één ons volle vertrouwen waard is. Het groote belang der statenverkiezingen werd ons van diverse zijden duidelijk ge maakt, waardoor wij ons van dit gedeelte ontslagen rekenen en het onze over te schrij ven. Toch willen wij op een enkel kantje van dit belangrijke vraagstuk wijzen, waarop onzes inziens nog niet gewezen werd. De finantieele gelijkstelling van het onder wijs is er wel, doch er dient terdege gewaakt te worden of de uitvoering wel datgene brengt, waarop wij recht kunnen doen gelden. Het college van Gedeputeerden heeft hierbij eene invloedrijke stem in het kapittel. Hoe veel malen is er, nadat de Onderwijswet in het Staatsblad verscheen, niet een beroep gedaan op het college van Gedeputeerde Staten Onze lezers herinnere zich maar de verschillende appèls van het bijzonder onder wijs hier ter stede, waaruit bleek, dat de gemeenteraad te formalistisch deed en men in de Jansstraat bevrediging verkreeg. Ter zake ons roomsch bijzonder onderwijs werd door het college van G. S. een tweetal malen eene gunstige beslissing genomen, nadat de Raad eene aanvraag had afgewezen,omdat deze te laat zou zijn ingediend. Bij die afstemmers waren (natuurlijk zouden wij willen opmer ken) de sociaal democraten, dus hebben wij er voor te zorgen, dat de roomsche stem men in het college van Gedeputeerde Staten blijven klinken. Dit kan alleen, wanneer alle roomsche kiezers trouw hun kiezersplicht vervullen en stemmen op nummer 1 van lijst 15. PARVUS. EEN 11-JARIG MEISJE TE UMUIDEN VERDRONKEN. Vrijdagavond kwaLm de arbeider van den sluisbouw H. v. O. bij de politie te lJmui- den mededeeling doen, dat zijn 11-jarig dochtertje Alida sedert 6 uur in den avond vermist werd. Een onderzoek leidde tot geen resultaat, totdat Zaterdagochtend 6 uur 't lijkje van het kird werd opgehaald uit het water van den sluisput. Vermoedelijk is het kind, dat in een der keten bij de sluiswerken thuisbehoort, bij het spelen te water geraakt en jammerlijk verdronken. RIJWIELDIEF GEKNIPT. Vrijdagmiddag om 4 uur is te Beverwijk een splinternieuw damesrijwiel gestolen, dat voor een winkelperceel aan de Breestraat was neergezet. Bij een onmiddellijk inge steld onderzoek bleek, dat het rijwiel be vracht was met de N. S. naar Helder. De commissaris van politie aldaar die teleio- risch gewaarschuwd was, trof onverwijld maatregelen, zoodat toen om kwart over zes de dader op het station te Helder bij den bagagewagen het rijwiel kwam halen, hij door de politie geknipt werd. Hij bleek te zijn G. S., woonachtig te Helder en een <5oede bekende van de politie. Hij is naar Beverwijk overgebracht en aldaar in ar rest gesteld. Het rijwiel is in beslag ge nomen. Verschillende reizigers zijn teruggekeerd uit Ame ika, schrijft „Het Kweekersblad". Blijkens de uitlatingen van verschillende koopers, is de verkoop van bloemen van de vroege tulpen in Amerika zeer goed ge weest en hebben de broeiers daar goede zaken mede maakt. Toen de Darwin-tul- pen kwamen,vjn de prijzen over geheel de. Drie een pcos goed gewcerï, maar met dc greotc c aanvoeren zakten ook de bloemen- prgzefl. De te maken prijs voor de bollen- 1 leverantie 1927 werd ongunstig beïnvloed j Ccor het groote aantel reizigers, dat orders j wilde boeken, speciaal voor Darwintulpen. Over het algemeen waren verkoopers niet I v/iilig in het aanbieden van hyac,nthen, al- Ihans niet togen lage prijzen, zoodat ten-j gevolge daarvan een goede prijs bedongen is voor hyacinthen. Crocussen worden in Amerika ook meer gebruikt dan voorbeen, hetgeen door sommigen wordt toegeschre ven aan de omstandigheid, dat meer zorg wordt besteed aan het versieren van de tui nen rondom de huizen. Over het algemeen wordt geklaagd over te lage prijzen, die te bed ingen zijn voor Darwintulpen. De broeiers hebben, trots de lage prijzen, niet veel mee- besteld. De zaadhuizen wel. Er is echter wel eenige verandering in de soortenlijsten. Soorten, die eertijds ter oor- zake van den hoogen prijs met honderden werden besteld, worden nu met duizenden besteld. De goedkoopere soorten van vroe ger hebben hiervoor moeten wijken. In Zweden en Noorwegen zijp de bloe- rnenprijzen r.iet geweest evenredig aan de hooge bollenprijzen De handelaren konden de wenschen tegemoet komen, door billijker aan le bicden hoewel dit ten opzichte van de beste broeisoorten een bijzonder risico met zich mede brengt, doordat ook Duitsch- land goed bestelde en daardoor de soorten, die voor het Noorden het meest geschikt zijn, ook in de vraag zijn voor Duitschland. Eenige verrassingen zullen zich uit dien hoofde wel openba-en. Wij zouden wel eeni ge geneigdheid hebben een paar vroege tuipensoorten ic noemen, die ongetwijfeld meer gevraagd dan aangeboden zullen wor den. De handel verliest echter zoo vlug zijn bekoring, als de prijsschommelingen zoo ver vooruit worden aangekondigd. De Engelsche broeiers willen in doorsnede den gevraag- den prijs voor de goede kwaliteit niet be talen. Wij spraken al eenige firma's van stan ding, die teruggekeerd waren en wachten j tot later, om er weer heen te gaan, omdat speciaal ten opzichte van de goede kwali- J tcit enkele en dubbele vroege tulpen dc markt te laag geprijsd stond. In Engeland is er een categorie koopers, die met een kleine één of een knappe twee tevreden is. Die kunnen tegen geschikte prijzen koopen. Een gevolg ervan is een weifelende hou-1 ding bij de koopers, wie de lage noteering aantrekt, maar die toch niet 'best durven te bestellen, omdat zij niet zeker zijn, daar voor de beste kwaliteiten te zullen ontvan gen. ..Over Duitschland is men tevreden. Daar v.orden trots de hoogc prijzen vrij veel hyacinthen besteld. Darwintulpen gaan er geleidelijk in, terwijl voor narcissen een weinig meer stemming komt. De verkoop is niet slecht tot dusverre. Voor den aanstaanden handelstijd zijn er dooreengenomen geen slechte vooruitzich ten, behalve voor narcissen. HYPOTHECAIRE BELEGGINGS- BANK. Op de Vrijdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders werd door de Directie het jaarverslag over 1926 uitgebracht. De Balans en de Winst- en Verliesreke ning werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 6%% (v.j. 6% De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer F. W. A. J. van Peski werd herkozen. Aan het jaarverslag is nog het volgende ontleent In 1926 kwamen in 114 aan vragen tot een bedrag vanf 795.330. Hiervan werden door ons afge wezen 24 aanvragen tot een bedrag van193.000. dil wetsonfwerp kan worden aangevoerd, voldoende bekend isè Het kwam hun on- rcoc.:g voor in .herhaling te vervallen. Na de algemeene beschouwingen te heb ben gehouden, vroegen de leden hier aan het woord zich af, cf in het licht daarvan het onderdeel van het huidige wetsontwerp, te welen d eanrexalie van een gedeelte van Heemstede door Haarlem, waartegen voor namelijk bezwaar is gemaakt, is te verde digen op historische gronden. Volgens hen levert de geschiedenic gcenerlci grond om een gedeelte vaq Heemstede bij Haarlem te voegen. Integendeel, de historie verzet zich daartegen. Gevraagd werd: is de grenswijziging van Haarlem noodig cf billijk, vooral wat be treft Heemstede? Ook hierop moet het ant- woard ontkennend luiden. Sommige leden wezen er op, dat in 1839 overeenstemming heeft bestaan tusschen de burgemeesters van Haarlem en Heemstede aangaande annexatie van een gedeelte van laatstgenoemde gemeente door Haarlem. Een desbetreffend ontwerp werd in 1902 opgemaakt, maar op 24 October 1906 be richtten de Gcd. Staten van Noord-Holland aan de gemeente Heemstede, dat de Mi nister van de indiening van een ontwerp afzag. Deze mededeeling is voor Heemstede aanleiding geweest om met kracht de uit breiding der gemeente ter hand te nemen. Na al hetgeen Heemstede deed, treft het buitengewoon pijn!';' dat nu plotseling de annexatiegedachte weder* is levend gewor den, en dat niet van geheel Heemstede of een groot gedeelte daarvan, maar van een zeer speciaal deel. De Minister heeft in zijné Memorie van Antwoord op het door de Tweede Kamer uitgebracht Voorloopig Ver slag te dezer zake gezegd, dat een der be weegredenen voor deze annexatie is com- En werden in nadere behan deling genomen 90 aanvra gen tot een bedrag van.f 602.330.- Deze aanvragen gaven aanlei ding tot het sluiten van 82 leeningen tot een bedrag van f 513.830. Op 31 December 1925 waren loopende 253 leeningen tot een bedrag van 1.659.592.50 makende te zamen 335 leenin gen tot een bedrag van.f 2.173.422.50 Hiervan werden in 1926 afgelost: 28 leeningen tot een bedrag van f 204.255. terwijl aan perio dieke en ge deeltelijke afl. in 1926 werd ontvangen 46.550. 250.805.— zoodat op 31 December 1926 nog uitstonden 307 leeningen te zamen grootf 1.922.617.50 en wel ten name van derden f 1.834.222.50 en ten name on zer Bank 88.395. f 1.922.617.50 Naar wij vernemen, aal de heer C. Sie gers, in de vergadering van den gemeente raad van Zandvoort Donderdag a.s. ontslag nemen als wethouder en raadslid van Zand voort. Zijn opvolgers op de R.-K. lijst zijn de heeren J. v. d. Schinkel en J. L. Vinken. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging van de gren zen der gemeente Haarlem, Velsen, Bloe- mendaal, Heemstede, alsmede Haarlemmer- liede en Spaarnwoude en opheffing der ge meente Schoten en Spaarndam. Verschillende leden waren van oordeel, dat aan de Kamer te weinig tijd is gelaten om behoorlijk studie te maken van het on derhavige, zeker niet onbelangrijke wets ontwerp. Met het oog cp de debatten over het verdrag met België was het hun niet mogelijk geweest ernstig na te gaan, in hoe verre de voorgestelde grenswijzigingen tus- schen Haarlem en omliggende gemeenten, alsmed de opheffing der gemeenten Schoten en Spaarndam inderdaad noodzakelijk zijn. Dientengevolge waren zij geneigd te dezer zake een afwijzende houding aan te nemen. Andere leden waren van meening, dat na al hetgeen reeds is geschreven in de gewis selde stukken dar andere Kamer, alsook in de verschillende requesten en verweer schriften, en na de ampele en belangrijke redevoeringen, welke aan de overzijde van het Binnenhof zijn gehouden, mag worden verondersteld, dat hetgeen voor of tegen pensatie te zoeken voor de inlijving van Schoten cn Spaardam bij Haarlem. Die com pensatie zou dan daarin bestaan, dat bij Haarlem wordt gevoegd een gedeelte van Heemstede, waar ingezetenen wonen met een totaal belastbaar vermogen van om streeks negen millioen gulden. Dit motief voor annexatie werd door deze leden en ook anderen voegden zich bij hen ten sterkste afgekeurd. Maar bovendien vroe gen zij zich af, of inderdaad zal worden be reikt, hetgeen wordt beoogd. Zullen de wel- gestelden, die "rich in het betrokken gedeelte van Heemstede hebben gevestigd, niet daar uit vertrekken, wanneer dit ontwerp -wet mócht worden? Mocht dit inderdaad hei ge val zijn, dan krijgt Haarlem niet de vermeer dering van inkomsten, waarop wordt gere kend en heeft de wet buitendien het zeer ongewenschte gevolg, dat kapitaalvernieti ging van beteekenis plaats heeft door de ongetwijfeld sterke waardedaling dre vrijko mende panden in het geannexeerde gedeelte van Heemstede. Ook betoogden deze leden, dat, zoo de groote vermogens voor Heemstede teloor gaan, de draagkracht van die gemeente aan merkelijk zal dalen. De eertijds zoo bloeien de gemeente Heemstede .met een gemengd stedelijk en plattelandscb karakter zal dan verworden tot eene plattelandsgemeente, die moeite heeft behoorlijk te voorzien in al datgene, waarvoor de Overheid moet zorgen. En Haarlem èn het overblijvende Heem stede zullen dus nadeel ondervinden van de annexatie van het in het wetsontwerp ver vatte stuk van Heemstede. Het ergste is echter, dat het niet betreft eene annexatie van grondgebied, maar dat eene annexatie bedoeld wordt van welva- ando ingezetenen. Het is Haarlem om de belastingpenningen dier ingezetenen van Heemstede te doen. Dergelijke annexaties van personen moe- fen tegengegaan worden en dit is hier eene principieele zaak, omdat wellicht nog meer zulke annexaties zijn te wachten. Naar aanleiding van de geuite opmerking, dfct de groote vermogens uit het te annexee- ren gedeelte van Heemstede naar elders zullen verhuizen, werd door enkele leden betoogd, dat daartegen maatregelen dienen te worden genomen. Het is noodig, dat eene gemeente hare sociale plichten kan vervul len, en indien zij daartoe niet in staat is, moet naar middelen worden omgezien om dit te bereiken. Eenige van bovenvermelde leden gaven toe, dat annexatie van het stuk van Heem stede niet goed te praten valt. De nieuwe grenslijn had niet verder zuidelijk verlegd mogen worden, dan zooals aangegeven was in het amendement van de Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer. Dan ware eene eenigszins natuurlijke grens tot stand gekomen en de onbillijkheid niet zoo schreeuwend geweest. Nu dit amendement verworpen is en dus bij aanneming van dit ontwerp door deze Kamer geheel onnoodig een stuk, dat geografisch beter bij het over blijvende Heemstede behoort, dan bij groo- ter Haarlem, ook uit averechtsche annexa- tie-zucht voor Heemstede zal verloren gaan, voelden zij zich verplicht reeds om die ge wichtige reden, die tevens gevaarlijke prece denten schept, hun stem tegen dit wetsont werp uit te brengen, He was sommige leden niet duidelijk, wat eigenlijk de reden is voor het overbrengen van dit gedeelte der gemeente Bloemendaal naar Haarlem. Naar het hun voorkwam kon hier niet hetzelfde motief gelden, als ten aanzien van het noordelijk gedeelte der ge meente Heemstede, aangezien de bewoners van het te annexeeren grondgebied niet ka pitaal krachtig zijn. In hoofdzaak wonen hier ambtenaren en arbeiders. Ook zou Haa-lem door uitbreiding te dezer plaatse geen bouwgrond van beteekenis verkrijgen, want de strook gronds, die nog onbebouwd is, wordt in hoofdzaak gebruikt voor de bollenteelt en is dientengevolge voor woningbouw toch veel te duur. Bijaldien voor de annexatie van dit deel van Overveen noch de behoefte aan bouwgrond, noch die aan compensatie met het oog op Schoten en Spaarndam kunnen worden aangevoerd en daarvoor evenmin dc noodzakelijkheid uit een oogpunt van algemeen belang pleit, vreesd ende leden hier aan het woord, dat Haarlem's verlangen naar dit gedeelte van Bloemendaal voortspruit uit de behoefte naar een basis voor verder gaande annexa ties in de toekomst. Ten aanzien van deze annexatie werden voorts nog enkele vragen gesteld, In de eer ste plaats wenschte men te worden inge licht, hoe eene geregelde verbinding even tueel zal worden tot stand gebracht tusschen Haarlem het het daarbij te voegen gedeelte van Bloemendaal. Overveen en Haarlem zijn eescheiden door de spoorbaan, welke voor een groot gedeelte te dezer plaatse tevens emplacement is, Behoorlijke verbindingswe gen zijn hier dus zeer bezwaarlijk te verkrij gen en -dit zal nog erger worden, wanneer eerlang de 15-minulendienst op den spoor weg wordt ingevoerd. In de tweede plaats vroeg men zich af, of deze annexatie geen moeilijkheden zal opleveren ten aanzien van het bezoek der scholen, die onder Overveen zijn gebouwd en tot de gemeente B'oemendaal zullen blijven behooren, maar slechts even over de nieuw grens van Haarlem zullen liggen. Van andere zijde werd betoogd, dat tij annexatie vn een beginsel geen sprake 4. liet is een nut'igheidsvragstuk, zonder meer. Aangezien het wetsontwerp moet werden rangenomen, zooals het daar ligt, cl verworpen, moe'en de nadeelcn tegen de voordcelen worden overwogen en dan twijfelden deze leden niet, cf het ontwerp moest worden aanvaard. Door ar.dcre leden werd het wetsontwerp ech'er met kracht ven redenen verdedigd. Zij bepleitten in dc eerste plaats de nood zakelijkheid van grenswijziging voor de ge meente Haarlem cn wel op de navolgende gronden: le. omdat Haarlem gaandeweg een der meest dichtbevolk'e gemeenten van Neder land is geworden. (Aantal inwoners per H. A 126, Breda 107, Den Haag 57, Rotter dam 63, Utrecht 64. V-Hertogcnboscii 23, enz. 2e. omdat de gemeente, hoewel zeer gun stig gelegen, zich niet verder kan ontwik kelen. De aanmerkelijke toevloed van be volking naar Kennemerland komt uitslui tend den omlig jenden gemeenten ten goede. Het aantal inwoners van Haarlem bleef se dert 1924 vrijwel hetzelfde (loopt het laa1- ste jaar zelfs regelmatig terug); de bevol- kingstoeniemfng in enkele omliggende ge meenten was daarentegen buitensporig groot; 3e. omdat binnen de gemeente Haarlem zoo goed als geen gronden voor de volks huisvesting meer beschikbaar zijn. Industrie terrein kan de gemeente niet aanbieden, terwijl voor de aan dc noord-oostzijde der gemeente aan het Noorder Spaarne ontwor pen haven publiekrechtelijke zeggenschap onontbeerlijk is; 4e. omdat de stedelijke bebouwing een uitweg heeft gezocht over de grenzen der gemeente. Die voortschrijding en aanslui ting der bebouwing heeft overal plaats, waar verkeerswegen daartoe dc gelegen heid bieden (vgl, de bebouwing langs Scho- terweg, Kleverlaan, Julianaweg, Zijlweg, Leidsche Vaart, Heerenweg en Bronstee- weg); 5e. omdat in Haarlem, als middelpunt van het geheele bij deze annexatie betrokken complex van gemeenten, de binnenstad rgeer en meer ten behoeve van kantoren en winkels wordt ontruimd, waardoor weg- vlcciing van eens oorspronkelijk Haarlein- rche bevolking naar de door haar ligging en ongewoon iage belastingen zeer aantrek kelijke omeving in de hand wordt gewerkt. Is dus in beginsel grenswijziging volgens deze leden in casu noodzakelijk, evenzeer v/aren zij van oordeel, dat die in den voor- gesteldcn vorm alleszins -te verdedigen is. Ook daarvoor voerden zij verschillende re denen aan, te weten: le. omdat, vaststaande de noodzakelijk heid eener grenswijziging in het algemeen, een zoodanige gebiedeverruiming moet wor den ingevoerd, dat de nieuwe gemeente be hoorlijke bestaansmogelijkheid houdt en een gelijkmatige stadsontwikkeling mogelijk is; 2e. omdat van de gemeente Bloemendaal wel het uiterste minimum wordt genomen, waarvoor deze zeer rijke gemeente, gezien de situatie, in aanmerking zou moeten ko men, Het betreft bovendien het voor die gemeente minst waardevolle deel, ingeno- en grootendeels door arbeiderswoningen Het gemis dezer woningen zal die gemeente niet zwaar vallen; Hesgewenscht kan zij iets noordelijker dezen woningbouw weder ter hand nemen; 3e. omdat van het gebied der gemeente Heemstede niets meer wordt toegevoegd dan de door de reeds bestaande aanslui tende bebouwing, de ligging van Haarlem merhout en de behoefte aan eenig bouwter rein voor beter-gesitueerden wordt ge rechtvaardigd en dit gedeelte, nadat voor- loopige overeenstemming was verkregen, zelfs nog belangrijk bij Nota van Wijziging is beperkt. De bestaansmogelijkheid van Heemstede blijft onverlet. Het buiten an nexatie vallende gedeelte dezer gemeente Ontwikkelde zich het laatste jaar sterker als het thans aan Haarlem toe te wijzen deel. De financieele toestand van Heem stede was steeds in het oogloopend gunstig (geen opcenten op de perscneele- en ver mogensbelasting en een progressieve in komstenbelasting van 24 pc':., daarbij een in verhouding hoog belastbaar inkomen) en zal mede tengevolge van de door Haar lem c.q te betalen schadeloosstelling niet noemenswaard slechter worden; 4e. omdat van de gemeente Haarlemmer- liede c.a. niet meer wordt toegevoegd, dan door de aansluitende bebouwing en de al daar ontworpen havenplannen wordt ge rechtvaardigd. Mogelijke financieele schade zal ook hier nog door de vergoeding van Haarlem worden gedekt; 5e. omdat de gemeenten Schoten cn Spaarndam financieel onmachtig zijn ge bleken tot het leiden van een zelfs andig bestaan. Rijk en Provincie werden aange sproken voor het dekken der tekorten, welke over 1925 bedroegen in Schoten 171 871.en in de gemeente Spaarndam 24,361.—; 6e. omdat met het oog op den zwaren last, welke die noodlijdende gemeenten op de schouders van Groot-Haarlerr» leggen, elke op zich zelf niet gemotiveerde tege moetkoming of vrijgevigheid ten opzichte van Bloemendaal en Heemstede onverant woordelijk is tegenover Haarlem: 7e. omdat de voorgestelde grensuilbreiding naar het zuiden en westen in dezen omvang mede noodzakelijk is als gevolg van de door de omstandigheden geboden uitbrei ding naar het noorden en oosten; 8e. omdat men na eene voorbereiding ge durende ongeveer 25 jaren, gelet op de waarborgen voor onpartijdigheid en volle digheid tijdens het vooronderzoek, mag aannemen, dat de betrokken autoriteiten thans een min of meer bevredigende oplos sing hebben gevonden, zoowel voor de be treffende gemeenten, als voor de even zeer belanghebbende Provincie en voor het Rijk. Enkele leden waren zelfs van oordeel, dat de vo rgestelde uitbreiding der ge meente Haarlem lang niet ver genoeg gaat Naar hunne meening behoorden Heemstede en Bloemend, geheel met Haarlem te wor den vereenigd. De ingezetenen clier ge meenten genieten van alle voordeelen, welke de zoo nabij gelegen groote stad hun biedt en liet is daarom volgens deze leden ook niet meer dan billijk, dat zij mede de lasten daarvan helpen dragen. Hiertegen kwamen andere leden echter in verzet. Ten slotte werd de opmerking gemaakt, dat Heemstede geen juiste berekening heeft gemaakt van de baten en lasten, welke voor die gemeente het gevolg zullen zijn van aan neming van dit wetsontwerp. Heemstede heeft dit ontkend, doch hoe dit oolc zij, men meende, dat hierin geen reden gelegen zou mogen zijn om het eventueel over blijvende gedeelte van dit gemeente minder heusch te bejegenen bij de vaststelling van de som, daaraan door Haarlem uit te kee- ren. Die som zal moe'en worden bepaald door Gedeputeerde Staten, die zonder eeni- gen twijfel daartoe niet zullen overgaan, dan na zich geheei op de hoogt, te hebben ge steld van alle uitgaven en inkomsten, welke daarbij in aanmerking moeten worden ge nomen. Vrijdag herdacht dc heer J. J. L. Pie- ters, chef der fad. Boekhouding van de Rijksverzekeringsbank den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot ambtenaar bij de Rijks verzekeringsbank werd benoemd. Als com-j mies in dienst getreden, werd hij negen maanden daarna tot hoofd-commies bevor derd, waarna hij, met ingang van 1 Septem ber 1917, tot referendaris werd benoemd in welken rang de heer Pieters ook thans j nog wekzaam is. Voor zijn in dienst treden j bij de Rijksverzekeringsbank doorliep del heer Pieters verschillende administratieve' rangen bij de Mij. tot Expl. van Slaasspoor-' wegen. De wegenbelastingwet zal 1 Mei a.s. in werking treden, doch men heeft tot 16 Mei clen tijd om aangifte en betaling te doen bij den gemeente-ontvanger van de plaats waar men zijn domicilie heeft. De verschuldigde belasting wordt gere geld naar het gewicht van het motorrijtuig en wel voor iedere 100 K.G. een bedrag van 6, waai voor men dan een faclastingkaart ontvangt die evenals het rijbewijs en het nummerbewijs steeds getoont moet kunnen worden. Ondeugende passagiers. Op de laatst gehouden conferentie met de directie der N. 2. II. T. M. is door de direc tie, aldus vermeld „Het Weekblad," de medewerking ingeroepen van de vakorga nisaties, om het personeel toch vooral op het hart te drukken, het leggen van beslag door belastingschuld zooveel mogelijk te voor komen. 't Is bekend dat vooral te Haarlem, een groote achterstand bestond bij de belasting autoriteiten. Deze achtersand werd ingehaald en het gevolg hiervan was dat kort achter elkaar groote bedragen moesten worden be taald. Verder werd op deze conferentie ook ter sprake gebracht, de vraag of het niet mogelijk was de passagiers, die geen geldig plaatsbewijs hebben, strafbaar te stellen. Helaas, aldus schrijft „Het Weekblad", gaat dat nog niet. Maatregelen tegen die passagiers, die opzetteliik clandestien meerijden, zijn niet overbodig. Ook om den conducteur te be veiligen. Veel kan er reeds veranderen als de conducteurs er de gewoonte van maken, regelmatig te vragen, hoorbaar voor een ieder, of alle passagiers van een plaats bewijs zijn voorzien. De abonementskaarten- houders maken het niet altijd den conduc teur gemakelijk. De Directie zegde toe, bij uitreiking der abonnementen, een briefje mede uit te reiken, waarop de mededeeling voorkomt, dat de passagiers ongevraagd hun abonnement moeten toonen. Vrijdag is door de recherche te Bloe mendaal op den Brederodenweg aangehou den zekere J. J, S., uit Amsterdam, die daar in de omgeving werkzaam was cn met zedenmisdrijven de omgeving van Caprera onveilig maakte. Na verhoord te zijn, werd hij voorloopig op vrije voten gesteld. Ernstige aanrijding. Donderdagmiddag trachtte de bestuurder van een groenten-Fordauto, C. v. 't H., fe Nieuw-Vennep, een met paard bespannen wagen te passeeren, om op de brug te kun nen komen, met het gevolg, dat een juist daar loopend meisje van den schilder Meyer werd aangereden. Zij werd tegen den grond geworpen en liep ernstige kwet suren op. Uit neus en mond bloedende werd zij opgenomen. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgefnaakt.- Te Heemstede. Vrijdagmorgen had de heer de B., wo nende te Bennebrock, het ongeluk met zijn rijwiel in het wissel van de tram terecht te komen, in de 1 Raadhuisstraaat, alhier. Hij kwam daardoor te vallen en daarbij juist terecht voor een met een paard be spannen vuilniswagen, met het gevolg, dat een der wielen over zijn hand reed en hij aan het hoofd werd gewond. Na binnen gedragen te zijn bij den heer A., is hij door dr. Colenbrander voorloopig verbon den en op diens advies overgebracht naar de Mariastichting, waar bleek, dat een paar vingers van zijn hand waren gebroken, doch hij geen andere ernstige kwetsuren had be komen, Jaarvergadering Boerenleenbank. Don derdag hield de Coöperatieve Boerenleen bank de gewone jaarvergadering. Een groote opkomst viel te constateeren. In diens ope ningswoord wees de heer P. W. Blom op de belangrijkheid van het instituut, alsmede op de vele belangen, die in het afgeloopen jaar voor de belanghebbenden zijn behartigd. De notuleering getuigde van goeden stijl en werd onveranderlijk goedgekeurd, waarna het financieel verslag van den kassier, den heer H. J. Post, plaats had, waaruit bleek, hoe belangrijk de geldcirculatie in het afge loopen jaar geweest is. Saldo in kas op 31 Dec. 12809.67; ont vangen spaargelden ƒ66998.78; terugbetaal de voorschotten 210541.72; ontvangen in teresten bij voorschotten 9520.33; ont vangsten in loopende rekening ƒ52713.06; provisie 70.86; interesten in loopende reke ning ƒ563.41; provisie en kosten in loopen de rekening 14.76; buitengewone ontvang sten, boeten, giften enz. 2677,55 te zamen 197.210.14. Terugbetaalde spaargelden 70562,75; ver strekte voorschotten ƒ53.500uitgaven in loopende rekening 51740.66)4; dito 672.47; aan interesten spaargelden 8432,14; aan interest in loopende rekening 1 62.90; provisie en kosten in loopende re kening 127.69; salaris en vergaderbezoek 650; overdracht winst vorig jaar naar de reserve 672,47; buitengewoné uitgaven 197.57. Inhoud der kas op 31 Dec.1926 10501.48 'A uitstaande voorschotten 185.979.97. Te goed en waarden 27045.86)4 saldo spaar gelden 220.523.13; winst ƒ3004.14. Door de fin. commissie werden daarna de bescheiden goedgekeurd. Bij de verkiezing van het bestuur werd de heer S. H. v. Haaster herkozen met 53 stem men. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer P. v. d. Hulst, werd geko zen, na gehouden herstemming, de heer J. Witteman met 34 stemmen. Bij de verkiezing van leden voor den Raad van Toezicht wer den herkozen de heeren H L. Meyer en J. Th. Schrama resp. met 48 en SO stemmen. Voor afgevaardigden naar de vergadering van de Centrale te Eindhoven werden geko zen de heeren H. L. Meyer en P. W. Blom, als plaatsvervanger de heer S H. van Haas ter. Bij de vaststelling der op te nemen som aan spaargelden werd besloten ƒ300.000 met tóestemming van het bestuur 500.000 niet te overchrijden. De rente voor te beleggen kapitaal bedreagt 3)4 voor los geld en 4 voor 1 jaar vast, terwijl de rente van op te nemen gelden op 5 werd bepaald. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren B. Kampkes, J. Heems kerk en L. Thuis De statutenwijziging werd zonder bemer kingen aangenomen evenals de wijziging in het huishoudelijk reglement. De heer Schra ma gaf nog een kort verslag van de alge meene vergadering der Centrale te Eind hoven. De rondvraag levérde een enkele huishou delijke bespreking op. De Zeererew. heer pastoor feliciteerde de aanwezigen met de zoo schitterende instelling, wees er op, hoe nuttig het was spaarzaam te zijn en besprak ook de wenschelijkheid om de schooljeugd te leeren sparen. Hiervoor zouden eerlang stappen worden gedaan, waarna deze goed bezochte en geanimeerde vergadering met den Cristelijken groet werd gesloten. In de gehouden vergadering der Groep van Prote'stantsche kiezers, die bij de vorige verkiezing den heer Patters in den raad bracht, zijn voor de gemeenteraadsverkie zingen de volgende candidaten gesteld: 1. Ph. M. Pattes; 2. P. Noordemana; 3. C. Versteeg; 4. A, J. Bovenschen; 5. A. J. v. d. Ploeg; 6. J. Blaauw. Na gehouden referendum, is de candida- tenlijst der S. D. A. P. voor den gemeen teraad, als volgt samengesteld: 1. J. Groot, aflr.; 2. J. Visser, aftr.; 3. P. J. v. Helden; 4. H. J. Biilderbeek; 5. Mevr. T. Kemp Haan; 6. A, L. v. Groningen; 7. A. v, d- Sluis; 8. Mevr. BerghuisOverdorp. Loterij Oud-Holland. Men verzocht ons te willen melden, dat aan de feestweek Oud-Holland", welke binnenkort in het K. S. A, Gebouw gehouden wordt, ook een groote verloting zal verbonden worden, waarvan de Koninklijke goedkeuring is aan gevraagd. Een damescomité is benoemd, teneinde bij de katholieken bijdragen voor dit doel in te zamelen. Hedennacht omstreeks half drie werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de Lijnbaanstraat te Am sterdam. In dit zeer nauwe straaje brandde het fel. De vlammen sloegen hoog boven de omgeving uit. Het vuur woedde in een perceel, waarvan het onderste deel in ge bruik is bij den expediteur Brouwer, en waarboven een meubelwerkplaats is van den heer van Espen. Hier was door onbekende oorzaak de brand uitgebroken. De brand weer forceerde den ingang en redde uit den stal twee paarden, om daarna nog 'n auto en een paar karren in veiligheid te brengen. De dicht bevolkte en ineengebouwde buurt was in rep en roer. Plet vuur bedreigde de er om heen gebouwde perceeltjes. De brandweer bestreed het vuur met vier stra len. Het perceel is boven geheel uitgebrand, het benedendeel bleef nog gespaard. De vlammen zijn nog overgeslagen naar het belendende perceel en tastten daar een hooizolder aan. Het vuur kon daar echter spoedig gebluscht worden. GENÈVE, 1 April. De internationale Ar- beidsccnferentie voor de scheepvaart, welke in 1928 zou plaats hebben, is uitgesteld tot den zomer van 1929. Het uitstel geschiedde op verzoek van de werkgevers. LONDEN, 2 April. Sir Percival Phillips meldt uit Sjanghai aan de „Daily Mail", dat de stemming onder de buitenlanders aldaar is verbeterd in verband met het bericht, dat de Britsche regeering in samenwerking met de andere mogendheden voornemens is, ge zamenlijk krachtig op te treden, indien de Kantonneesche regeering niet ten volle aan den eisch tot schadeloosstellinf in verband met de gebeurtenissen te Nanking voldoet. Aan den anderen kant zouden de communis ten, die zich volkomen meester hebben ge maakt van de leiding in de nationalistische beweging, vast besloten zijn, niet de minste tegemoetkoming te geven en de mogendhe den uit te dagen haar bedreigingen ten uit voer te leggen. Alle Britsche onderdanen, behoudens de consul, zijn uit Changsha, de hoofdstad van Honan, vertrokken. Het is het uitgesproken doel der communisten de Britsche onderdanen desnoods door geweld geheel te verdrijven. WEENEN, 1 April. lp tegenspraak met de alarmeerende geruchten, welke in ontloop waren, ontving het Roemeensche gezant schap, alhier, een telegram, melende, dat de gezondheidstoestand van den koning, hoewel deze lijdende is aan griep, over het algemeen bevredigend is. GENÈVE, 1 April. In de voorbereidende ontwapeningsconferentie is heden overeen stemming bereikt omtrent den diensttijd. Voor alle staten met algemeenen dienst plicht is een bepaalde diensttijd voor alle recruten vastgesteld. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2