ÜlTÊln jserrSjsssstirsse32=1*^75*#* vt& Radio-Omroep Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. 33 Een conflict in dc Fransche mijnindustrie vermeden. Voorzorgs maatregelen door de Roemeensche regeering, in verband nier den toe stand des konings. Het proces tegen de aanstichters van den staats greep in Spanje in Juni 1926. De opmarsch der Zuidelijken naar de Gele Rivier. Nieuwe Britsche versterkingen naar Shanghai. NIEUWS. De socialisatiecommissie is met kaar rapport gereed. Een verdrag met België. Interparlementaire Unie. Na de verwerping van het verdrag NederlandBelgië. Over onze belastingen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. doen gaan. Toen dacht men, dat dit zonder- BINNENLANDSCH lingc optreden moest worden toegeschreven Dit is De loonen in de Fransche mijnindustrie. Tardieu, de minister van openbare werken heeft in de Kamer in antwoord op de inter pellaties inzake de loonen der mijnwerkers medegedeeld, dat het dreigena conflict in de mijnbekkens van het dep. du Nord en Pas-de-Calais is vermeden. Er is overeen stemming bereikt op den volgenden grond slag: voor de mijnarbeiders, die een maxi mumloon genieten, een loonsverlaging van 2.60 frs. per arbeidsdag; voor alle andere categorieën zal de verlaging proportionneel zijn. De verlaging der kolenprijzen, die Za terdag is ingegaan, bedraagt 15 totl8pt. Tardieu heeft verklaard, dat de vertegen woordigers der mijneigenaren en mijnwer kers een mooi voorbeeld van sojidariteit heb ben gegeven. Sedert. 1921 zijn de loonen in de mijnindustrie twaalf maal gewijzigd tienmaal verhoogd en tweemaal verlaagd. Alle moeilijkheden zijn op vreedzame wijze opgelost. In tegenstelling met Engeland, België en Duitschland, waar zich ernstige conflicten in de mijnindustrie hebben voor gedaan, heeft Frankrijk een buitengewone activiteit getoond in 1922 werden 30 mil- lioen ton kolen in 1926 meer dan 52 millioen ton geproduceerd. Thans moet nog worden onderhandeld over de loonregeling in het mijpbekken van de Loire en Tardieu zal hiertoe de verschil lende gedelegeerden ontvangen. Uit den Franschen Mi nisterraad. Briand heeft in den ministerraad mede- deeling gedaan van nieuwe inlichtingen, welke hij had ontvangen nopens de reis van het communistische Kamerlid Doriot in Indochina. De minister van justitie Barthou heeft ze aan de justitie overgebracht, bij welke sedert veertien dagen door de regee ring de propaganda is aanhangig 'gemaakt, die Doriot in Indochina en China heeft ge maakt tegen de Fransche republiek. De Fransch-Duitsche handelsbetrekkingen. Het „Journal Industriel" bespreekt de Duiisch-Fransche handelsbetrekkingen. Het blad meent dat Duitschland in de eerstvol gende jaren steeds meer behoefte zal krijgen aan uitbreiding van zijn afzetgebied. Men kan evenwel niet verwachten, dat Frankrijk daarvan alle kosten zal dragen. De economische samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk zal moeilijker worden naarmate politieke invloeden zich zullen doen gelden. Locarno moet niet vast gekoppeld worden aan de handelsbetrekkin gen. De eenige overeenkomst tusschen Lo carno en het handelsverkeer is de geest van verzoening, welke voor beide noodig is. Het arsenaal te Woolwich In de gevaarlijke zone vaa het arsenaal te Woolwich is een felle brdnd uitgebroken. Hij was ontstaan in een opslagplaats bij een nieuwe fabriek, waar twee jaar geleden eveneens een geweldige brand heeft gewoed. Het vlam vatten van een voorraad olie maakte de hitte ondraaglijk. Eenige minuten na het ontdekken van den brand stond het gebouw geheel in lichte laaie. Mijlen ver waren de vlammen te zien. Het schouwspel was echter niet van langen duur. Slechts enkele minuten nadat er alarm was gemaakt, had de brandweer van het arsenaal, die de beschikking kreeg over 20 spuiten en ander materiaal, het vuur bedwon gen. Een uur lang bleven de manschappen nog op het terrein bezig. Naar verluidt bedraagt de schade vele duizenden ponden sterling. Beperking werktijd in het Ruhrgebied. Niet alleen de mijnen van de Harpener, ook vele andere in het Ruhrgebied onder vinden thans de gevolgen van de verminderde vraag naar kolen. Zaterdag is in vele mijlen den geheelen dag niet gewerkt en ook deze week zal de werktijd worden verkort. De voorraden bij de mijnen, die gedurende de Engelsche staking volkomen waren opge ruimd, beginnen weer langzamerhand toe te nemen. Groote brand. In de stad Körosmezo, in het Hongaarsche district Maramaros, brak in een woonhuis brand uit. Door den hevigen wind breidde het vuur zich snel uit. In korten tijd stonden alle huizen, die in dezelfde straat gelegen waren, in brand. 120 huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Men vreest, dat er verscheidene slachtoffers zijn. ter drie mogendheden-conferentie inzakejie vloot. DE TROEBELEN IN CHINA. De houding van Amerika. Kellogg heeft, de critiek der Amerikanen te Sjingai op de Amerikaansche politiek in China beantwoordend, verklaard, dat de regeering der Ver. Staten de noodige maat regelen neemt ter bescherming van leven en eigendommen der Amerikanen. De Ameri kaansche gezant heeft geadviseerd tot eva cuatie der Amerikanen alleen voor die gebie den, waar de regeering geen bescherming kan verkenen. Admiraal Williams heeft alle noodig geachte schepen en marinetroepen bijeengebracht. Er is geen last gegeven tot evacuatie van Sjanghai. De diplomatieke en militaire Ame rikaansche vertegenwoordigers werken ten aanzien der gemeenschappelijke vraagstuk ken ten volle samen met de andere buiten landsche vertegenwoordigers. Niruwe Amerikaansche troepen. Het Amerikaansche departement van ma rine maakt de mobilisatie bekend van 1500 marinematrozen te San Diego met eventueele bestemming naar Sjanghai. De toestand te Sjanghai. Generaal Duncan, de Britsche bevelheb ber te Sjanghai, en de Fransche admiraal Bazire hebben een gemeenschappelijk com muniqué het licht doen zien, waarin zij ver klaren, dat er volledige overeenstemming heerscht ten aanzien der bescherming van de internationale vestiging en de Fransche concessie. In het gebied van den Jangtse. Van den Jangtse wordt gemeld, dat de buitenlanders, die nog te Tsjangtsja waren achtergebleven,. Hankau hebben bereikt. Te Woehoe bevinden zich de Spaansche bisschop en 21 priesters thans aan boord van den kruiser „Caradoc". Te Kioekiang, dat de Amerikaansche en de Japansche gemeenschap op het punt staan te ontruimen, heeft de gemeenschappelijke ernstige waarschuwing aan de plaatselijke Chineesche autoriteiten gegeven door de Britsche, Amerikaansche en Japansche vloot- commandanten en consuls, een heilzame uitwerking gehad op den toestand. Destroyer der V, S. be schoten. Vernomen wordt, dat een Amerikaansche destroyer bij het verlaten van Kiangjin (aan den Jangtse, beneden Nanking) levendig is beschoten door mitrailleurs der Kantan- neezen en verplicht was te antwoorden om zich uit een gevaarlijke positie te bevrijden. De opmarsch der zuide lijken. Nu Sjanghai enJManking vast in handen der Zuidelijken zijn, baant de nationalis tische vaan zich een weg naar het Noorden, naar de Gele Rivier. De voorhoede der Zuidelijken heeft reeds Fengjang bereikt, dat slechts 25 mijlen verwijderd is van het voornaamste concentratiekamp der troepen van Sjantoeng te Pengpoe aan den spoorweg Tiéntsin-Poekau, terwijl afdeelingen, die een guerilla voeren reeds tot het gebied voorbij Pengpoe zouden doorgedrongen zijn. De buitenlandsche militaire deskundigen meenen, dat de opmarsch der Zuidelijken op ernstig verzet zal stuiten aan dezen kant van Hsoedsjoufoe, dat een kruispunt is van den spoorweg Tientsin-Poekow en Tientsin Loenghai en een strategisch punt vormt van zoodanig belang, dat Tsjang Tso Lin het öf tot eiken prijs moet verdedigen öf zijn overheerschende positie in Noord- China moet opgeven. Schier de helft der Noordelijke troepen zijn bezig zich bij Hsoedjoufoe in te graven. Nieuwe Britsche troepen De Britsche regeering heeft besloten om een infanteriebrigade (die ongeveer 3500 man telt) en hulpeenheden uit te zenden ter versterking van de troepen te Sjanghai. Dit besluit is een verrassing zelfs voor degenen, die den loop der gebeurtenissen van dichtbij volgen. Vernomen wordt, dat de militaire adviseurs der regeering er op gewezen hebben, dat het noodzakelijk is om wanneer de eischen zijn gesteld tot schade vergoeding voor de wandaden te Nanking er een voldoend sterke troepenmacht ter plaatse is om aan de bedreigingen met een mogelijke actie kracht bij te zetten. De toestand van den Rocmeenschen Koning. Naar uit Belgrado wordt gemeld heeft de Roemeensche regeering omvangrijke maat regelen genomen om in geval van het over lijden des konings de openbare orde te hand haven. In de hoofdstad worden groote troe penmassa's geconcentreerd, terwijl de pre fecten in de provincie uitvoerige instructies j pen. hebben ontvangen om een eventueelen 1 staatsgreep met alle middelen te onderdruk ken. Onmiddellijk na het overlijden van koning Ferdinand zal Bessarabië in staat van beleg worden verklaard. In het bulletin nopens den toestand des konings wordt verklaard, dat de begonnen verbetering aanhoudt. Tsjang Kai Sjek ontslagen De opperbevelhebber van het nationalis tische leger, Tsjang Kai Sjek, is door de na tionalistische regeering te Hankau ontslagen. Hij heeft een grooten aanhang en schijnt de autocraten te Hankau te willen tarten door een staatsgreep op touw te zetten, teneinde zich tot dictator van Zuid-China op te wer- Een blokkade van de Zuid kust en den Jangste? Naar geloofd wordt, is, wanneer de Zuide lijken de eischen der mogendheden inzake Nanking niet inwilligen, een blokkade van de Zuidkust (waaraan Kanton ligt) en den Jangste (die bij Sjanghai uitmondt) waar schijnlijk. hoofdzakelijk om politieke redenen echter onjuist gebleken. Er bestaat in de Russische kolonie groot meeningsverschil op kerkelijk gebied, welke tot een scheuring heeft geleid. De Berlijnsche Russische bis schop Tychon erkent den metropoliet Eulo- qius, door den onlangs gestorven Russischen patriarch in Moskou als geestelijk hoofd van de West-Europeesche Grieksch orthodoxe- kerk aangesteld, niet als zoodanig, maar stelt zich onder het gezag van den metropoliet Antonius te Belgrado. Het incident in de juristenbijeenkomst was het eerste uitvloeisel vaii dezen strijd. De opwinding steeg echter tot het uiterste, toen ongeveer twee weken geleden bisschop Ty chon in de Russische kerk te Berlijn een mis liet lezen voor het behoud van de gezondheid van Tsaar Nikolaas en diens gezin. Vele leden van de Russische kolonie zagen daarin een uittarting en waren verwoed, dat ge beden werd voor de gezondheid van den ver moorden Tsaar. Men geloofde, dat deze een element vormde in een beweging om een onrechtmatigen troonopvolger naar voren te schuiven. De „Rul" nu gaf uiting aan die meening. De heer Hessen, die enkele dagen geleden te Berlijn een lezing hield, vreesde toen reeds voor onaangename gebeurtenissen en ver zocht de politie de noodige voorzorgsmaat regelen te nemen bij het begin van de bijeen komst werd dan ook meegedeeld, dat elke verstoring van de orde krachtig onderdrukt en eventueele onruststokers vervolgd zouden worden. De vergadering verliep rustig. Thans is dr. Hessen op zijn bureau afge ranseld. De nasporingen der politie van de daders zijn nutteloos gebleven. Deze dr. Hessen was indertijd medewerker van den te Berlijn werkzamen Russischen journalist senator Rabokoff, die op 28 Maart '22 op een vergadering door twee Russische officieren werd doodgeschoten, in plaats -van prof. Miljoehoff, op wien de aanslag feitelijk fericht was. Een der moordenaars, Schabels- i-Bock, die 12 jaren tuchthuis kreeg, is dezer dagen voorwaardelijk begenadigd door den Pruisischen minister van justitie (de andere moordenaar kreeg 14 jaar). De „Voss. Z." noemt deze gratieverleening van een in politiek opzicht zoo fanatiek mensch beden kelijk, vooral in verband met het feit, dat de monarchistisch Russische elementen in de gematigde emigranten hun grootste vijanden zien. EEN EXECUTIE AFGELAST. Het Assizenhof van Derbey had den 22- jarigen mijnwerker William Kinghton uit Ilkeston ter dood veroordeeld wegens moord op zijn moeder. De verdachte had aan de politie bekend en gezegd, dat hij gedronken had, toen hij het feit pleegde. De verdediger had ter Zitting aangevoerd, dat er geenerlei motief voor de daad was geweest en dat moe der en zoon steeds op goeden voet met elkaar hadden gestaan. Hij veronderstelde, dat Knighton, een scheermes in zijn zak vindend en onderhevig zijnde aan epileptische aan vallen, den indruk had gevormd dat hij zijn moeder had vermoord. De vertegenwoordi ger van het O.M. erkende, dat er zonder de bekentenis van den verdachte geen bewijs was geweest om hem te veroordeelen. Een der raadselachtigste omstandigheden was het ontbreken van vlekken op Knighton's kleeren. De vrouw was in haar slaapkamer dood ge vonden. Een dochter sliep in hetzelfde bed. Zij verklaarde wakker te zijn geworden door dat zij haar moeder hoorde kreunen. 2e dacht dat deze een hoestaanval had gehad maar later zag zij haar broer, die in een an dere kamer sliep, aan het voeteneinde van het bed staan; eerst vier uur later had zij Zich ongerust gemaakt over den toestand harer moeder. Een verzoek om van dit vonnis in hooger beroep te mogen gaan, werd dezer dagen door het Hof van Beroep in strafzaken van de hand gewezen. Zaterdag echter heeft de minister van bin- nenlandsche zaken aan den verdediger mee gedeeld, dat de reeds vastgestelde datum der executie is geannuleerd en dat de geheele zaak naar het Hof van Beroep in Strafzaken is verwezen, waar zij in April zal voorkomen. De verdediger zal daar met nieuw bewijs materiaal aankomen om aan te toonen, dat de man, ondanks zijn bekentenis, den moord in het geheel niet gepleegd heeft. De omstandigheden van dit geval zijn waarschijnlijk eenig in de analen van het strafrecht, meent de „Evening Standard". De wetsbepaling, waarop de minister zich bij zijn beslissing heeft gegrond, te vinden in de Criminal Appeal Act van 1907, sluit weliswaar gevallen, waarin de doodstraf is uitgesproken uit, maar, aldus de „E. S." technisch gaat iemand niet in beroep van een doodvonnis doch van een veroordeeling we gens moord en het laatste is hier het geval. DE KINDERSTERFTE IN FRANKRIJK Terwijl het aantal geboorten in Frankrijk gedurende 1926 slechts in geringe mate is af genomen (766.226 tegen 768.963 in 1925), is het sterftecijfer der zuigelingen angstwek kend gestegen. In 1926 zijn 74.698 kinderen onder één jaar gestorven tegen 68..347 in 1925. Het aantal huwelijken is eveneens ver minderd. Dat der echtscheidingen hand haaft zich onwrikbaar. AARTSHERTOGIN GESCHAAKT. Uit Weenen wordt gemeld, dat de twintig jarige dochter van den vrce ;eren aartshertog Josef von Habsburg door een Weensch opera zanger is geschaakt. PAARD IN EEN WINKEL. In den juwelierswinkel der firma Melett en Co. te Londen, sprong door een der ramen een voor een wagen gespannen, op hol gesla gen paard binnen. Gewond door glas, werd het paard steeds wilder en de opwinding grooter. Allerlei kostbaarheden lagen op het trottoir verspreid. Veel zilverwerk was onher stelbaar vernield. Volgens verklaring van een der firmanten was het paard de kostbaar ste etalage binnengesprongen. De revolutionnaire com plotten in Spanje. Het proces tegen de deelnemers aan den staatsgreep van 24 Juni 1926 is begonnen. Er zijn 30 beklaagden, onder wie 10 militai ren en 20 burgers, o.a. generaal Weyler, luit.-gen. Aguilera, gen. Botet, res.-kolonel Garcia, de voormalige republikeinsche afge vaardigden Domingo en Barrieboro, vele communisten en anarchisten. In het proces eischte de procureur-gene raal acht jaar gevangenisstraf en ontslag uit den dienst tegen de generaals Aguilera en Batetzes jaar gevangenisstraf en ontslag uit den dienst tegen twee kolonels, een kapi tein en een luitenant, en lichtere straffen *egen een aantal andere officieren. De strijd in Marokko. Het officieele communiqué deelt mede dat er rust heerscht in het gebied van den op stand. Een nieuwe straatweg. Naar verluidt, heeft de regeering van Pa lestina besloten, om een nieuwe straatweg van Tiberias naar Jericho te doen aanleggen, welke loopt over Samach en Beisan. Ook worden de mogelijkheden van een straatweg naar Trans-Jordanië overwogen; het uit gangspunt van dezen weg zou dan Beisan moeten zijn. Het voorstel van Coolidge. Admiraal baron Saito, gouverneur-gene raal van Korea, heeft de benoeming aan vaard van eersten Japanschen gedelegeerden Voortbrenging en verdeeling van goederen; meer diecstbaarmaking aan het algemeen belang. Verschenen is het rapport der Sociaiisatie- Commissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 11 Maart 1920. Medegedeeld wordt daarin, dat in de commissie over de algemeene vraag punten niet is gestemd en dat derhalve moei lijk gezegd kan worden, of omtrent een be paalde zienswijze een meerderheid of een minderheid bestond. De verschillende middelen, welke aanbe volen worden om de voortbrenging en ver deeling van goederen meer dienstbaar te maken aan hel algemeen belang, werden in twee hoofdgroepen gesplitst. Vooreerst toch hebben die aanbevolen middelen ten doel wijziging te brengen in de organisatie Van het bedrijfsleven, zoowel in de productie als in de distributie der goederen, en vervolgens beoogen die middelen wijziging te brengen in de verdeeling van het maatschappelijk in komen. Wat de eerstgenoemde groep van midde len betreft, maakte de commissie onder scheid in; 1. socialisatie van bedrijven; 2. nationalisatie of overheidsexploitatie; 3. gemengd bedrijf van overheid en par ticulieren; .4, coöperatie, 5. controle van de Overheid op de- be drijven. Ónder het laatstgenoemde middel begreep de commissie ook de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en dc economische bedrijfs organisatie. Ten aanzien van de tweede groep van middelen, onderscheidt de commissie; 1. verdeeling van het bedrijfinkomen; a. regeling van loon en salarissen; b. vergoeding van kapitaalgebruik; c. verdeeling van de winst; 2. uitkeering op lage inkomens; 3. fiscale heffingen. De vraag, die dc commissie begon te over wegen, was, of hetzij socialisatie, hetzij nati onalisatie, hetzij de gemengde bedrijfsvorm, hetzij coöperatie, hetzij overheidscontrole, al dan niet geschikte middelen zijn om 't alge meen belang te dienen. Bij de algemeene beschouwingen werd voornamelijk gesproken over de tegenstelling van de nationalisatie en socialisatie eener- zijds en het huidige productie-stelstel, zooals die bezig is zich verder te ontwikkelen, anderzijds. Algemeen was men echter van oordeel, dat hier de levensbeschouwingen der voor- en tegenstanders van socialisatie tegenover elkander stonden en dat het niet op den weg der Commissie ligt, om over deze verschil lende levensbeschouwingen, die deels van godsdienstigen en ethischen aard zijn, in den breede debatten te openen, daar het re sultaat van deze debatten toch niet zou kun nen leiden tot een uniforme conclusie. De voorstanders van socialisatie erkennen, dat volledige socialisatie slechts internatio naal kan tot stand komen, doch zij meen den tevens dat socialisatie in een bepaald land of in enkele landen zeer wel zelfstan dig kan worden doorgevoerd in een aantal bedrijfstakken, die door de mate van con centratie die zij bereikt hebben en overigens door de plaats, welke zij in het productie stelsel innemen,'daarvoor rijp zijn. Over de kwestie der kapitaalvorming wer den uitvoerige beschouwingen gehouden. Algemeen is men van oordeel, dat bij de verbruikscoöperatie het maken van de noo dige reserves moeilijk geschieden kan, omdat de lust, om op 't eind van het boekjaar het divident op te voeren, steeds groot is en men in het algemeen in de verbruikscoöpe ratie hier te lande niet het groote middel ziet, om het productiestelsel te veranderen. De ervaringen met de productie-coöperatie opgedaan, laten zich als volgt samenvatten: óf de productie-coöperatie lijdt een kwij nend bestaan ten gevolge van kapitaalge brek, óf zij wordt omgezet in een kapitalis tisch bedrijf. Gesproken wordt voorts over de kwestie der verhoogde productiviteit, waarbij de commissie als haar oordeel uitspreekt, dat mede ten gevolge van den wereldoorlog, een inzinking van den arbeidslust en van dc be kwaamheid tot produceeren valt waar te nemen over de economische werkwijze, de bedrijfsinrichting, het transport van grond stoffen en goederen, de prijsvorming en dq economische distributie. Ten aanzien van dit laatste punt is het cordeel der commissie dat aan het tegenwoordige distributiestelsel zeer veel ontbreekt. Ter verbetering van den bestaanden toe stand werden van verschillende zijden voor namelijk twee middelen aangeprezen, die evenwel niet in elk opzicht tegenover el kander worden geplaatst: de coöperatie en de concentratie op gesocialiseerden grond slag. Ten aanzien van de kwaliteit van het pro duct was de commissie het er algemeen over eens, dat de staatscontróle verbeterd en ver scherpt kan worden en dat de medewerking der organisaties van belanghebbenden in die contróle moet worden betrokken. De behandeling van de vraag, of bij de or ganisatie van het bedrijfsleven rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een conjunctuur-belasting, werd door de Staatscommissie slechts summier ónder "het oog gezien. Als middel tot verbetering van den huidi- gen toestand, een middel, dat zonder diep gaand ingrijpen ;n bestaande toestanden, onmiddelijk doorvoerbaar is werd het af sluiten van een collectief arbeidscontract tusschen de vertegenwoordigers d'r Overheid (resp.B. en W., Ged. Staten en Ministers, met die der bestaande vakvereenigingen van het Overheidspersoneel aanbevolen, waar door dus het georganiseerd overleg zou komen te vervallen. De Staatscommissie is het er mee eens, dat hoe men ook over de medezeggen schap in de overheidsbedrijven mag denken een onmisbaar vereisbhte voor de ver wezenlijking er van, het scheppen van een afzonderlijk orgaan zal zijn. Omtrent de mate van medezeggenschap bestaat in de Commissie geen eenstemmig heid, evenmin als over het beginsel zelf. Ten slotte werd betoogd, dat bij een reor ganisatie der overheidsbedrijven, er alle reden bestaat, ook de organisatie van het overheidspersoneel te herzien. In de Staatscommissie hecrschte geen een stemmig oordeel over de beteekende en dc waardeering van het gemengde bedrijf, on geacht nog den vorm, waarin deze organi satie zich thans voordoet of in de toekomst zich zou kunnen ontwikkelen. De Staatscommissie is aan de behandeling van het vraagpunt: „Welke fiscale maatrege len zijn gewenscht", niet toegekomen, daar haar het recht van enquête naar de trust verschijnselen hier te lande niet werd ver leend. Daar gebleken was, dat de Regeering geen stappen wenschte doen om voor de Staatscommissie het enquêterecht te verkrij gen, diende het commissielid Dr. v. d. Waer- den op eigen verantwoordelijkheid een ini- tiatief-wetsonwerp bij de Tweede Kamer in, doch dit werd op 17 Maart 1925 verworpen. Hierin vond de Staatscommissie, welke haar discussie intusschen reeds had gestaakt, aan leiding haar taak als geëindigd te beschou wen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 25 Maart 1927 te Brussel de onderteckering heeft plaats ge had van een tusschen Nederland en België gesloten verdrag, betreffende de wederzijd- sche vrijstelling van schepen van het ge neeskundig onderzoek aan boord. Onder leiding van mr. Th. Heemskerk is in het gebouw van de Eerste Kamer de Ne- derlandsche groep der Interparlementaire Unie in algemeene vergadering bijeenge komen. Herdacht werd het overleden bestuurslid mr. H C Dresselhuys. Gewaagd werd daar bij van dén grooten ijver, waarmee de heer steeds heeft gewerkt, waar hij kon, aan de bevordering van het internationaal contact. De voorzitter gaf vervolgens uiting aan de dankbaarheid der groep voor de vele goede diensten, welke dr. E. B. F. F. Baron Wittert van Hoogland, die ontslag als lid van het bestuur heeft genomen, in verschil lende functies en in 't bijzonder de laatste jaren als voorzitter, aan de groep heeft gewijd. Uit het uitgebrachte jaarverslag blijkt, dat het aantal leden van de groep op 1 Jam j.l. 93 bedroeg, waarvan 31 Eerste en 57 Twee de Kamerleden. De groep telt 5 oud-Kamer - leden; onder haar leden. Tot voorzitter werd nu gekozen mr. Th. Heemskerk. Voorts benoemde de vergade ring tot leden van het bestuur mr. J. Schok king en mr. A. B. G. M. Ryckevorsel. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: mr. Th. Heemskerk, voorzitter; prof. mr. A. Anema, prof. D. van Embden, mr. J. Schoking, A. B. G. M. Ryckevorsel en mr. L. A. Kesper, secretaris. Te 's-Gravenhage heeft een vergadering plaats gehad van het Nationaal Comité van .die tegen het Verdrag met België. In deze vergadering werd een motie aangenomen, aarin de wcnsch wordt uitgesproken, dat 'ederland zijn medewerking verleene: a. lot -lohefling van de op Belrië krachtens het Verdrag van 1839 rustende politieke servi tuten; b. tot opening van niuwe recht- streeksche onderhandelingen tusschen Ne derland en België tot herzieneieeng van het verdrag van 1839 ten opzichte van het ver keersprobleem in zijn geheelen omvang, on der vrijwaring van Nederlands recthen, en op den grondslag van wederkeerigheid. Het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen. Blijkens het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp houdende nadere voorzienin gen ten aanzien van de heffing van de ver mogensbelasting, de verdedigingsbelasting I en de inkomstenbelasting, betreurden ver schillende leden, dat de Eerste Kamer ten gevolge van andere werkzaamheden niet in dc gelegenheid is geweest, nauwgezette stu die van dit ontwerp te maken, te meer daar het hun voorkwam, dat tegen de hier voor gestelde nadere voorzieningen ernstige be- zwa-en waren in te brengen. DINSDAG 5 APRIL, HILVERSUM 1050 M. 12 uur Po- litieber. 12,302 uur Lunchmuziek dcor het Hall-orkest Terminus Hotel Utrecht. Dir. M. Ncyer 34 uur Knipcursus 4.305.15 uur - Concert door het H. D. O.-orkes';. Solist. Lion Contran, piano 6.156.45 uur Po pulaire voordracht over ,,'t Giroverkeer door den heer de Bruin, chef van een bank te Amsterdam, afd. Giro 6,45 7.45 uur Vervolgles en conversatieles Engelsch 7.45 uur Politicber. 10.30 uur Persber. 8.10 uur R.-K. Omroep. Het mannenzangkoor der St, Ig- natiuskerk te Amsterdam, o. 1. v. Jon. Nelissen. Joh. J. Huider, organist. Mej. Tosca v. d. Burg, alt. F. Verhorst, violist. Evert Haak, orgelbegel. Ie gedeel.e: 1. Adore Te devote, Nelissen. 2. Miserere Ps. 50 1-4 Gloria Patri, Gregoriaansch. 3. Meditatie over het lijden des Heeren (lc ged.), onderwerp: Volbracht. Door Pastoor v. Noord, 6. Paree Dominc (Volkszang), Gregoriaansch. 7a. O Salu- taris Hostie (4 st.), Nelissen, b. Stabat Mater (5 Stropher), Choraal, c. O vos omnes, Wit. 8. Tvistis est anima mea. Roest, bariton, 9. Ave Maris Stella (4 st.) 4 strophen, Kothe. 10. Popule meus, Vit- toria, 11. Tantum ergo (Volkszang), Gre goriaansch, Pauze. 9.50 uur 2e ged. I. Preghiera, Duran'e, alt, 2. Largo, Han del, viool, 3. Stqbat Mater, Pergolese, alt. 4. Romde, op. 6, Beethoven, viool. 5. Symphonie, le ged., op. 14, Vierné, orgel. DAVENTRY 1600 M. 11.20 uur Het Daventry-kwartet en solisten, sopraan, bariton, viool, humorist 1.202.20 uur Victor Olof Sextet. .Browns Quintet en Unwin, bas bariton 3.15 uur Voorlezing: The Bible in Spain 3.20 uur Muziekles 4 uur Muziek 4.20 uur Orkestconcert 5.20 uur Causerie 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Dansmuziek 6.50 uur Tljds., weerber., nieuws 7.05 uur Dansmuziek 7.20 uur Lezing: On April 7.35 uur De werken van Lia- pounov. E. Mitchell, carillon 7.45 uur Lezing The growth of Industry 8.05 uur De werken van Sir Hamilton Harty. B. Baillie, sopraan. A. Catterall, viool. Versterkt orkest 9.20 uur Weerber., nieuws 10 uur Revue met muziek en zang. Orkest en koor 10.50 12.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 10.50 II.20 uur Concert 12.502.10 uur Concert, Orkest en Hr, Duparc, zang 5.055.55 uur Concert, piano, viool, cello 9.0511 uur Fragmen en uit de operette „De Dollarprinses", van Fall. Orkest, koor, solisten. LANGENEERG 469 M. 10.20—11.20 uur Concert 12.501.50 uur Or kestconcert 4.205.20 uur Opera aria's. Orkest en soli, sopraan, aP, bari ton 7.359.30 uur Concert. Man nenkoor en solisten, strijkkwartet, so praan, orgel, 3 hoorns. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 3.207.05 uur Lezingen en lessen 7.50 uur Vroolijkc avond. Orkest en A. Strauss, tenor. E. Schumann, sopraan 8.50 uur Ontvangst van andere stations met causerie. HAMBURG 394.7 M. 11.50-1.20 uur Orkestccncert 1.252.05 uur Kamermuziek 3.354.20 uur N'oorsch concert 5,205.35 uur Or kestconcert 7.2011.10 uur Liede ren en aria's. Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 4.20 uur Orkest- concert 5.056.20 uur Dansmuziek 7.50 uur Orkestconcert 9.50 10,50 uur Dansmuziek. Eenige leden wezen erop, dat dc aanlei ding tot het indienen van dit wetsontwerp niet was gelegen in klachten over den be staanden toestand, maar in dc omstandig heid, dat de staatscommissie, ingesteld ten einde te onderzoeken of er reden bestaat om de dienstvakken der directe belastingen en der registratie samen te smelten, die vraag bevestigend heeft beantwoord. Deze leden stelden dc vraag, of dc Minister de bezwaren aan den bestaanden toestand ver bonden van zoo emstigen aard acht, dat onverwijlde voorziening in den voorgestel- den zin noodig is. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou het volgens hen de voorkeur verdienen, den toestand zooals die nu is, voorloopig te bestendigen, totdat een ge heele fusie voliedig is voorbereid en daar toe zonder bezwaar kan worden overge gaan. Voorts werd gevraagd, waarom de Minister niet heeft voorgesteld, de aanslagregeling in de vermogensbelasting over te brengen naar het dienstvak der directe belastingen, instede van de aanslagregcling in de Inkom stenbelasting voor hen, die in de Vermo gensbelasting zijn aangeslagen, over te bren gen naar de Registratie. Dit zou met het oog op de aanmerkingen, die tegen de ver schillende aanslagrcgelingen worden ge maakt, h.i. veel beter zijn geweest. De in specteurs der directe belastingen, over wier aanslagen nog al eens wordt geklaagd hetgeen vooral een gevolg schijnt te zijn van het feit, dat deze inspecteurs met werk overladen zijn zouden worden ontlast, indien juist in tegengestelden zin werd ge handeld, als thans wordt voorgesteld. Het Britsche consulaat een kazerne. Het Britsche consulaat te Nanking wordt thans als kazerne voor Kantonneescne sol daten gebruikt. Het Amerikaansche consulaat wordt door de politie bewaakt. Plunderaars ter dood ge bracht. Uit Nanking wordt gemeld, dat er tot dus ver geen soldaten zijn gestraft voor de aldaar bedreven wandaden. Wel zijn een aantal bur gers die geplunderd hadden, ter dood ge bracht. Het is thans rustig in de stad. Het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken verklaart, dat Japan bereid is, deel te nemen aan een gemeenschappelijk onderzoek naar de gruwelen te Nanking, maar weigert mee te doen aan eenig gemeen schappelijk machtsvertoon of vijandelijke acties tegen China. Japan zendt weer een kruiser met 1000 man aan boord van den Jangtse. EEN SOLDATEN-MOEDER. Duizend geschenken per week. In Colmar is onlangs voor het front van het 152e regiment jagers op de binnenplaats der kazerne Mme. Sautet gehuldigd,' een oude Parijsche dame, die tijdens den oorlog marraine van tal van poilus is geweest. Toen mevr. Sautet dezer dagen weer in Colmar vertoefde, werd zij door den com mandant van het garnizoen van Neuf-Brisach uitgenoodigd tot een bezoek aan de kazerne aldaar. Bij haar aankomst werden de groote poorten te harer eere ontsloten en speelde de muziek een fanfare. Dit is niet te verwonderen wanneer men weet dat Mme. Sautet „eere-jager" is en haar man „eere-poilu" 1 Zij waren in de oorlogs jaren marraine en parrain van niet minder dantien bataljons jagers en vier regi menten infanterie. Het reeds bejaarde echtpaar Sautet heett een klein garen- en bandzaakje in Parijs; zijn betrekkelijk flink fortuintje besteedde het tot verlichting van het bestaan der strij ders aan het front. Gedurende vijftig oorlogs maanden zonden de heer en mevrSautet 400 paketten aan chefs van legercorpsen en duizend paketten per week aan soldaten. Elk pakket was vergezeld van een kaartje met de woorden „Nous vous admirons. Courage"Aan de soldaten, die zich de moeite getroostten te bedanken, werd spoedig een nieuw pakket toegezonden. Mme. Sautet is in het bezit van een prren- tig dossier met brieven van dankbare pci us. Meer dan 98.000 brieven zijn er in, o.c. een epistel uit Saloniki met tweeduizend hmd- r-< _1 A n fAimfón EEN JOURNALIST MISHANDELD. sische juris ten te Berlijn. Een paar jonge die, met verlof in Parijs fjJ«dedenwinkel mannen wierpen toen eenige stinkbommen binnenstapten om de oudjes te begroet a in de bijeenkomst teneinde deze uiteen te en dank te zeggen. Nummer 240. 240. Zoo trokken dus Driftkop en Kallikalli op reis in het ge- zeischap van Mr, Tibert, den advocaat, de heeren Bunsing en Marter, de gerechtsdienaren, den heer Nijlpaard, den deur waarder en Boa Constrictor, de gevangeniswagen. 241. Het was een zonderling gezelschap, dat er op een goeden morgen op uit trok naar de rat- tenholen. Mr. Tibert, de advo caat, ging voorop en Nijlpaard, de deurwaarder, volgde hem. Dan kwamen de kalkoenen en de marters en Boa Constrictor schuifelde achteraan. 242. De beek gaf nu niet de minste moeite. Nijlpaard zwom er gemakkelijk overheen met het hcele gezelschap op zijn bree- den rug. Kallikalli en Driftkop vonden het maar wat fijn, dat ze zulke sterke vrienden had den gekregen. Nu behoefden ze niet bang te zijn. Nummer 242, 243. Al spoedig waren ze bij 't hof van Musoratti aangeko men. Maar die scheen onraad geroken te hebben. De poort var het bol was althans dicht en toen Mr. Tibert had aangeklopt, kwam er geen antwoord. (Wordt vervolgd.) v r1 Nummer 241 Nummer 243,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7