Geme ngd Nieuws, Era# FEUILLETON. Wat zal hi\ er mee doen? AND Onder de Radio-berichten: De toestand van den Rpemeenschen koning wederom verergd. Uittocht op groote schaal van Amerikanen in China. Ernstige ongeregeldheden in de concessies te Hankau. De toestand ven koning Ferdinand van Roemenië. Ongeluk of opzet? De troebelen in China. Het gebeurde ie Nanking. Onlusten in de Japansche concessie te Hankau. Een felle brand verwoest een meubelmakerswerkplaats te Amsterdam. Een slachtoffer van zijn plicht. Voor de slachtoffers van de Padang-ramp. Slachtoffers van verblindende autolichten. r~ grondverschuiving bij EIsloo. Een engros-rijwieldief. Groningens honderdduizendste. Uit den schoorsteen gevallen. Twee ernstige botsingen te Eindhoven. Door een molenas gegrepen. Niet bang. Een datje van 325. Hij heeft bekend. Arme kleine. BïNNENLANDSCH NIEUWS. Jhr. van Karnebeek en de Volkenbondsraad. federatie v. R.K. Universiteiten AMSTERDAMSCH NIEUWS. Op den Dam. KUNST EN KENNIS. Huldiging Dr. Cuypers. Ziehte-bestrijding. De Uirechtsche Stadsschouwburg voor drie jaar verhuurd aan „Het Schouwtocneel". Het concertgebouworkest naar Frankfurt? Prof. Snouck Hurgronje. SOCIAAL LEVEN. Het verweerschrift van hei R.K. Werkliedenverbond contta de R.K. Werkgevers- vereeniging. De slaking in het veenbsdrijf opgeheven. Naar de bladen uit Boekarest melden, is de toestand van koning Ferdinand opnieuw ernstiger geworden. Het leger, de gendar merie en de poliiie zijn geconsigneerd. In het proces wegens poging tot oplichting «ener verzekeringsmaatschappij tegen den „ingenieur' Mareh, bracht prol. dr. ivudolf Maresch, directeur van het Instituut voor pathologische anatomie aan de Weensche universiteit, zijn met groote spanning ver wacht rapport uit. Prof. Maresch heeft met een collega proe ven genomen met den bijl, waarmede Mareh zijn been heeft afgehakt. Hij heeft getracht, met één enkelen houw het been van een lijk door te hakken, doch dit is niet gelukt. Prof. Maresch acht dit niet uitvoerbaar en is tot de conclusie gekomen, dat een onge val uitgesloten moet worden geacht. Voorts is het onmogelijk, dat de houwen zi;n toegebracht op een been in staande houding. Verondersteld moet worden, dat het beea op een of ander voorwerp was geplaatst, toen erop gehakt werd. Wellicht heeft beklaagde in zittende houding zijn been op een blok gelegd en werd er door een ander op gehakt. De massavlucht der Amerikanen uit China heeft een zoodanigen omvang aangenomen, aai alle Pacific-schepen met inbegrip van de tussche.ndcksruimte reeds tot en 'met Juli overvol zijn. Uit Kweilinfoe wordt gemeld, dat ten gevolge van de geruchten, dat de mogend- heden China den oorlof zouden verklaard hebben, alle kerken en missie-gebouwen ge plunderd een vernield zijn. Generaal Li Fsjaisoem is uit Canton en generaal Wang Sjo-hoeng uil Xiangsi naar het Noorden ver trekken ten einde met Tsjang Kai-sjek be sprekingen te voeren over plannen tot onderdrukking van den rooden invloed in de «leden langs de kust. fn antwoord op de verklaring van den Cantonneeschen minister van Buitenland- sche Zaken, Tsjen, dat de jongste aanvallen op buitenlanders te Nanking het werk waren van reactionnairen en niet van nationalis tische troepen, herhaalt de Amerikaansche censul Davis nadrukkelijk in een rapport aan het departement van Buitenlandsche Zaken, dat de nationalistische soldaten op zettelijk en met de bedoeling om te dooden gevuurd hebben op de Britsche, Japansche en Amerikaansche consuls, die zij als zoo danig hadden herkend. Alle drie consulaten werden opzettelijk geplunderd. Hoewel de nationalistische officieren dit wisten, wer den er geen afdoende maatregelen genomen om bescherming te verleenen,, totdat het spervuur der oorlogsschepen begon, dat ten doel had, de vreemdelingen te redden, die de vlucht hadden genomen naar de gebou wen van de Standard Oil. Davis voegt eraan toe, dat uit alle be schikbare bewijzen blijkt, dat de geweld dadigheden tevoren beraamd waren en on mogelijk kunnen worden toegeschreven aan het ongedisciplineerd optreden van een kleinen troep soldaten. Een draadloos telegram van de Japansche marine meldt, dat na een twist tusschen een Japansch matroos en een arbeider in de Japansche concessie, te Hankau een menigte Chineezen de Japansche concessie binnenviel, welke de winkels begon te plunderen en de Japansche inwoners van de concessie op straat molesteerde. In allerijl werd een detachement Japansche soldaten van de oorlogsschepen geland, die uit machinegeweren het vuur openden op de menigte en zoodoende wisten te ver spreiden. Het merendeel der Japanners, die ten ge- iale van 2000 buiten de concessie wonen, heeft zich aan boord van de oorlogsschepen begeven, terwijl anderen een toevlucht hebben gezocht in de buitenlandsche con cessies, onder bescherming van Chineesche soldaten, Japansche matrozen bewaken thans de concessie. Vier Japansche oorlogsschepen 'zijn naar Hankau gedirigeert ter versterking van het daar reeds gestationeerde eskader. een gedeelte onzer vorige oplage ver meldden wij reeds in het kort den "brand, die :n den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Amsterdam een meubelmakerswerkplaats verwoestte. Nader kunnen wij nog het volgende me- dedeelen. Een nachtelijke wandelaar kwam in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om drie uur ademloos het politiebureau Lauriergracht te A dam binnenloopen me* de mededeeling dat achter de Edison-bioscoop op de Elands gracht brand was uitgebroken. De politie stelde de brandweer van dit feit in kennis en eenige minuten later verschenen twee motorspuiten en een ladderwagen van de naburige stations Prinsengracht en Haarlem plein. Ket bleek, dat een felle brand woed de in de Lijnbaanstraat, een smal straatje gelegen tusschen de Elandsgracht en de Elandsstraat, Het vuur joeg fel boven de huizen uit en was reeds van verre zichtbaar. Op nummer 4, waarin gevestigd is de ex peditie van J. A. Brouwer, stonden eenige paarden in den stal. De deur moest worden den geforceerd, ten einde de dieren te kun nen redden. Dit geschiedde op het laatste nippertje, omdat het vuur reeds door de zol dering viel. Tevens werd een voertuig naar buiten gesleept en schilderijen in veiligheid gebracht. De meubelmakerswerkplaats van de firma Van Essen, welke op de eerste ver dieping gevestigd is, stond in vollen gloed; Hier binnen dringen was niet mogelijk, even min als op den zolder daarboven. Het vuur sloeg zelfs over naar een hooizolder van het aangrenzend perceel 4. Inmiddels gat de brandweer met twee stralen op de motorspuit en twee op de Vechtleiding water. Een der slangen werd uitgelegd in de Elandsstraat en via een oud, schilderachtig hofje naar den achterkant van den brand gevoerd. Terwijl de blussching in vollen gang was, stortte plotseling de zolde ring boven de eerste étage met hevig ge kraak in en ging de vlam sterker dan te voren het dak uit. een dichten vonkenregen over de omwonende huizen jagend. Het hout en de krullen, welke in de meubelmakers- werkplaats lagen, waren een gewild voedsel voor de vlammen. Aanvankelijk heersebte bi' de bewoners in de buurt groote bezorgdheid, doch toen de vlammen verminderden, verdween de angst van hen, wier woningen aan den achterkant van het pand grensden. Gerulmen tiid moest water worden gege ven, alvorens het vuur bedwongen was. Dit was zóó fel, dat ook het gcheelc dak weg brandde: de pannen kwamen via den inge- zakten vloer de trap afrollen. Met het oog op de dreigende situatie werd de bezetting van den manschappenwagen, die mede was uitgerukt, nog cenigen tijd op het terrein van den brand gehouden. De werktuigen op de meubelmakerswerk plaats zijn zwaar beschadigd; al het overige, ook hetgeen op den zolder was opgeslagen, verbrandde totaal. De brand op den aan- grenzenden hooizolder kon bijtijds beperkt worden. Verzekering dek' de schade. De waarnemend commandant, de heer A. G. Förcb. was met den hoofdbrandmeester den heer M. Brunet de Rochebrune op het terrein aanwezig. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Wild gevecht op de Kade van Sluis. Op noodlottige wijze is Zaterdag de com mandant-wachtmeester der marechaussee, Bridé, te Sluis om het leven gekomen bij de aanhouding van een auto uit België, welke gebruikt werd om drank te smokkelen. Reeds meermalen was deze .auto de grens gepasseerd onder een valsch Nederlandsch nummer. De gesmokkelde waar werd te Phi lippine gelost en per schip verder vervoerd naar Rotterdam. Eenige dagen tevoren deelde de inspecteur der directe belastingen te Oostburg telefo nisch mede, dat de auto den ls'ten April op nieuw werd verwacht. Kommiezen en poli tie stelden, ten einde de smokkelaars aan te houden, op de kade bij het douanekantoor een val. Met ledige wagens werd de weg versperd. Vrijdag kwam het smokkelvoertuig echter niet en Vrijdagnacht evenmin, doch Zaterdagmiddag omstreeks halféén kwam het in volle vaart aanrijden. De cauffeur zag de val te laat en reed in razende vaart door. De auto, die nu bekend genoeg was, werd met salvo's ontvangen. De politie loste drie schoten, waarvan één op den chauffeur. Het schot ging door het glas even boven zijn hoofd. Doordat de man zich bukte bleef hij behouden. Ook door den voorwand werd heen geschoten. De auto botste tegen de ledige wagens aan; één er van werd opzij gesmakt tegen den wachtmeester der marechaussee Bridé. Zijn linkerslaap werd totaal verbrijzeld, ter wijl hij ook een he-sen schudding opliep. Een kwartier later gaf hij den geest. De auto botste voorts tegen een lantaarnpaal en kwam toen tot stilstand. Te midden van een opgewonden volks menigte ging de politie tot arrestatie over. De twee inzittenden waren Belgen; één hun ner, de chauffeur, was een oorlogsinvalide met één hand. De één werd gewond door glasscherven, lerwij! de ander een schamp schot kreeg. In het douanekantoor werden zij voorloopig vastgehouden, terwijl daar heen ook de zwaar gewonde Bridé werd ver voerd, die spoedig overleed. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Wapens werden niet op de Belgen gevonden. De in houd van den wagen bleek te bestaan uit vijf volle benzinevaten, elk 100 liter Fran- schen alcohol van 96 pet. bevattende. Thans is verschenen de elfde en tevens de laatste verantwoording van de gelden, in gekomen voor de ramp op Sumatra bij den Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis." In totaal werd met de gelden, welke reeds verantwoord werden ontvangen: 269.343.02 'A plus 580 Z. Frs. en nog 40 Mark. Een doode en een zwaar gewonde. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ie Delft omstreeks 2 uur op den Rotterdam- schen weg, ter hoogte van den Overslag, een van Rotterdam komende auto, waarin vijf personen, bestuurd door den heer civiel- ingenieur van Burken uit Amsterdam, ten gevolge van de verblindende verlichting van eep uit de tegenovergestelde zijde komende auto in den langs den weg loopende sloot gereden en over den kop geslagen. De heer Van Burken kwam onder den auto terecht en is in de modder gestikt. Op het hulpgeroep kwamen eenige land bouwers en dezen gelukte 't den auto zoo ver te lichten, dat de heer F. v. Tijn uit Rot terdam uit zijn benarde positie kon worden verlost. Hij bleek ernstig verwond te zijn. Met behulp van een kraanwagen van den heer J. de Graaf werd de auto gelicht en kon het lijk van den heer Van Burken er onder uit worden gehaald. De verwonde heer Van Tijn is naar het gasthuis te Delft ver voerd en daar in de verpleging opgenomen. De overige inzittenden van den auto zijn er met minder ernstige kwetsuren afgekomen. Schippers voorzichtig! De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Limburg, maakt bekend, dat tengevolge van de ver schuiving van een gedeelte van den Schaar - berg onder de gemeente EIsloo, het vaar water langs den rechteroever van de rivier den Maas tusschen de kilometerraaien 23 en 29 der herziene rivierkaart van 125 M. beneden het Rijkspontveer EIslooBoors- huim af over een lengte van ongeveer 90 M. en een breedte van ongeveer 25 M. van uit voornoemden oever onbruikbaar voor de scheepvaart is geworden. De vaart kan nog plaats hebben langs het ondiepe gedeelte, doch moet daar met veel omzichtigheid geschieden. Te Baarn werd eenige weken geleden op één der villa's van een auto vermist een rcservevclg met binnen- en buitenband. Hoewel de eigenaar overtuigd was dat deze gestolen was, kon oe politie den dader niet vinden. Thans is de politie te Baarn, in samen werking met de Bussumsche politie er in geslaagd, zooveel gegevens te verkrijgen, dat twee jongelieden uit Soest, van pl.m. 20-jarigen leeftijd, in arrest gesteld konden worden. Eén van deze twee heeft bekend den autoband te hebben gestolen en heeft tevens verklaard, dat hij mede schuldig is aan de ontvreemding van drie rijwielen te Baarn, zes rijwielen te Bussum, een aantal rijwielen te Amersfoort, alsmede aan een inbraak te Soest. De andere, die nog niet bekend heeft, wordt ook verdacht van een diefstal te Zeist. Door den commissaris is persoonlijk te Amsterdam een onderzoek ingesteld, met het resultaat, dat de meeste gestolen voor werpen aldaar bij opkoopers zijn terugge vonden. De geestdrift is verminderd. De geestdrift van de Groningsche Ver- eenigingen voor het houden van een fakkel optocht ter gelegenheid van de vermeerde ring van de Groningsche bevolking tot 100.000 bleek zoo gering, dat de Vereeniging voor Volksvermaken, van het houden daar van heeft moeten afzien. Van de 120 uitgenoodigde vereenigingen gaven slechts een paar bewijs van instem ming, Van de zeven muziekkorpsen, die be reid waren mee te doen, verklaarden enkele vertegenwoordigers, dat zij onmogelijk kon den bijdragen in de kosten die op 1000 waren geschat, integendeel liever iets voor de muzikale medewerking zouden ontvan gen. Te Nieuwerschans vielt de metselaar H„ uit Winschoten, die na 'n vroegeren val voor het eerst weer was gaan werken, uit ten hoogen fabrieksschoorsteen. In zorger- lijken toestand is H., in het R.K. Ziekenhuis te Winschoten opgenomen. Een doode en een zwaar gewonde. Omstreeks 7 uur Zondagmiddag heeft op de Fellenoord, te Eindhoven een doodclijk motorongeluk plaats gehad. De 24-jarige ongehuwde motorrijder J, B. v. d. V., kwam met snelle vaart over de Kruisstraat, terwijl uit de tegenovergestelde richting de auto bus van de firma Wouters naderde. Op den hoek KruistraatBoschdijk reed de motor rijder, die blijkbaar tengevolge van zijn snelheid, niet meer kon uitwijken, tegen de autobus op. Hij werd met een zeer ernstige schedelbreuk opgénomen en een café binnengedragen, waar hij spoedig overleed. Op last van den politie-commissaris is het lijk in beslag genomen. Zijn meisje, dat op de duo zat, bekwam geen noemenswaardig letsel. Dienzelfden middag omstreeks 4 uur heeft op den Geldropschen weg te Eindhoven een ernstige aanrijding plaats gehad. De 46-jarige gehuwde arbeider H, W. B.., wonende te Eindhoven, kwam per fiets van Poeiers, onder Eindhoven en zou den Geldropschen weg oprijden, toen op het zelfde oogenblik de auto van gebr. Jansen, uit Schijndel naderde. De man wilde blijk baar voor den auto oversteken, met ge- volg, dat hij werd aangereden en een ernstige hoofdwonde opliep. Zijn toestand is zeer ernstig. Te Komerzijl heelt een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De gehuwde knecht van Nap van den molenaar H. Bok zou, terwjjl de molen draaide, een as smeren. Hierdoor werd hij door de as gegrepen en letterlijk vast- geknepen. De ongelukkige moest worden losgezaagd, Dr, Kruisinga te Grijpskerk achtte onmiddelijk overbrenging naar het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. De toestand van N. is zorgerlijk, meldt het „N. v. h. N.". Bij de wed. De H. te Oudewater belde iemand aan, dit, toen hij binnengelaten werd, plotseling een revolver voor den dag haal de en f 40 eischte, met de bedreiging bij weigering de weduwe te zullen neerschieten. Met groote tegenwoordighid van geest be loofde de vroc.w het geld te halen, als de man buiten de deur wilde wachten. Deze voldeed aan het verzoek, waarop de vrouw ^ijlings de deur grendelde. De man heeft zich toen uit de voeten gemaakt. De politie heeft het individu nog niet kunnen opsopren. De heer A. D. S., handelsreziger te Am sterdam, heeft aan de politie te Tilburg me degedeeld, dat hij in den trein van Amster dam naar Tilburg door een onbekende is beroofd. In Utrecht was een heer in zijn zijn coupé binnengekomen, die in 's-Herto- genboscb weer uitstapte. De heer S. had zijn overjas tegenover zich opgehangen en was in ren lichten slaap gevallen. Bij aan komst in T'lburg bemerkte hii, dat zijn por tefeuille, welke zich in den binnenzak van zijn colbert moest bevinden, daaruit ver dwenen wrs en nu in zijn overjas stak. Een bedrag van f 325 was er uit genomen; slech's één bankbiliet van f 10 was er nog in. Het dutje kwam den heer S. dus duur te staan. De oud-stokör bij de tram ZutphenEm merik, de 29-jajige J. v. H„ heeft thans bekend, dat hij in Maart 1926 een tram heeft doen ontsporen door het half zetten van een wissel. De vierjarige P. G. viel in de ouderlijke woning aan de Kreet te Rotterdam van de trap. Het knaapje kwam neer met het hoofd op een melkkan, welke order aan de trap stond. De kan brak Door de scheren wer den halsslagaders en halsspieren van het jongetje doorgesneden. Vóórdat geneeskun dige hulp ter plaatse kon zijn, was de arme kleine reeds doodgebloed. Naar aanleiding van dc in het binnen- en buitenland loopende geruchten, dat de nu afgetreden minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. mr, H A, van Karnebeek, benoemd zal worden tot gezant te Brussel, heeft de „Tel." zich tot den heer Van Karnebeek zelf gewend. Deze verklaarde, dat die ge ruchten onjuist zijn, en hij voegde er aan toe, ambteloos burger van Den Haag te zullen blijven. Wel zai de oud-ministir ons land in den Volkenbondsraad blijven vertegenwoordigen. Ter gelegenheid der plechtige viering van het gouden feest der Katholieke Universiteit te Rijssel op Zaterdag en Zondag j.l. werd daar de derde algemeene vergadering ge houden van de Federatie der R.K. Universi teiten van heel de wereld. Op deze vergadering werd als de voor naamste taak van het te scheppen gemeen schappelijk instituut het oprichten van een Correspondentschap genoemd. Definitief werd vastgesteld, dat de organi satie den naam zou dragen van „Federatie van'R, K. Universiteiten". Maandag is n.l. te Rijssel besloten, een Centraal Bureau op te richten, dat te Nij megen zal zijn gevestigd en waarvan tot di recteur werd aangewezen Mgr. Prof. Dr. Schrijnen. Dit Bureau met zijn staf van 18 corres pondentschappen, in alle deelen der wereld, opent nog meerdere vooruitzichten voor den centralen opbouw der katholieke wetenschap en de behartiging der universeele belangen der Federatie. Het Centrale Bureau zal jaarlijksche of half-jaarlijksche publicaties uitgeven, welke de jongste kroniek der verschillende Uni versiteiten omvatten. Ballonnetjes en Jan Klaassen. ....Tegen één uur verschijnt ze op het drukke kruispunt bij het Postkantoor en steekt met haar last wiebelende en tegenstre vende luchtballonnetjes over, vertelt de „Tel" Zij is klein en zelf zonder fantasie, als de dra gers van groote ideeën meestal zelf klein zijn en hun vlam onzichtbaar laten. De bonte bundel roode en blauwe en gele ballonnen wappert en wuift over haar hoofd, zooals ze daar met vinnige, geaffaireerde pasjes langs dc grijze.Nieuwe Kerk gaat en zonder het te we ten, werelden van begeerte ontsteekt in hon derd kinderzieltjes. Een ballon Zou zoo'n ding niet tot de ster ren gaan en een pracht van jewelste beleven, als je zóó los laten kon en aan het touwtje meezweven, boven de poppenkast uit en bo ven het Paleis uit en boven alle torens uit Weet zoo'n ballonnenvrouwtje véél, als ze daar zoo staat op den Dam en praat met den ouden schoenpoetser, die óók niet hooger komt dan de ballonnetjes aan den stok. En daar maar over het weer staat te meieren, onderwijl die felle ballonnen onstuimig aan hun draden rukken knalrood en hemels blauw en zoo geel als de tulpen en de kin dertjes voor de poppenkast er niet half bij zijn, omdat het wonder toch wel eens gebeu ren kon, dat zoo'n ding daar ging zweven in eens, eerst een beetje onzeker en zoekend, maar dan ook recht naar boven toe, kleiner en kleiner wordend in het blauw van daar boven. Als ik rijk wasals ik de burgemeester was als ik veel, erg veel geld kreeg, om in gezelschap van een heeleboel menschen, die alleen naar zich zelf luisteren, over dingen te praten waar ik geen verstand van had als ik de koningin was.... dan maakte ik een wet. Art. 1 Als er zon is, worden er iederen dag om twaalf uur op den Dam honderd bal lonnen opgelaten. Art. 2 Alle brave kinde ren, die eenvoudig van ziel zijn, mogen mee vliegen. Art. 3 Dr. Willem Royaards is met de regie belast. Art. 4 De kunstcommissie moet het geld er voor vinden. Gegeven op het Loo. In de poppenkast gebeurt iets ontzettends Jan Klaassen wordt door zijn vrouw mishan deld tot de dood er op volgt Is-ie dood Ja, hij is dood Zou-ie-dood-wezen Ja, hij is docd.1 Zóóveel spanning in een theater, 'dat aan de gemeenschap geen tachtig duizend gulden, geen tachtig duizend centen, ja, nog geen tachtig halfjes kost 1 Verderop wordt een landschap geboren uit een stuk papier en gekleurd krijt.wolken en boomen en gras en bloemen En dit kost niets De ar men zijn mededeelzaam met het weinige, dat zij hebben En nu komt de dokter Wat is er gebeurd Och dokter, mijn man is van de trappen gevallen Dat is niet waar 1 komt de schrei uit twintig kinderkeeltjes, die de waarheid spreken willen, óók ih het drama 1 Wat is er gebeurd 1 Katrijn heeft Jan Klaas sen doodgeslagen Is-ie-docd Ja, hij is dood Zullen we hem beter maken Ja Kom, ouwe jongen, zegt de dokter, sta deris op Hij staat op De aap krijgt Van de eerste rij stalles een zoutedropje Wat een waarheid en ver beelding, zonder lichtinstallatie, zonder ves tiaire, zonder pers.... De zon verlicht de wiegelende fonkelende bollen, die onstuimig naar de vrijheid trek ken.. Jan Klaassen, de treurige echtgenoot, is ternauwernood bij de gratie van zijn klein publiek v/eer ten leven gewekt, of hij begaat weer zwartheden, die een tuchtiging noodig maken.het landschap is een zee geworden een zee van parelmoer, waar litteraire wolkjes op zweven en een schip, een schip van welbe hagen en laat-je-maar-drijven. ■ET- Reeds werd de samenstelling gemeld van eenige provinciale en plaatselijke comité's tot huldiging der nagedachtenis van dr. P. J. H. Cuypers bij gelegenheid van zijn honderdsten geboortedag op 16 Mei a. s. en door de op richting van een monument te Roermond. Ook in Noord-Brabant is zulk een comité gevormd, dat als volgt is samengesteld Eere-Comité Mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Mgr. A. P. W Hopmans, bisschop van Breda, Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, Jhr. Mr. F. J. J. M. van Rijckevorsel, Voorzitter van de Noord-Brabantsche Commissie voor Monumentenzorg, Berlicum. Uitvoerend Comité Jhr. Mr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaar, Advocaat en Procureur te 's-Kertogenbosch, President, Ir. H. W. E. Damerat), Directeur der Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht, 's-Herto- genbosch, Secretaris Mr. H. P. Loeff, Advo caat en Procureur te 's-Hertogenbosch, Pen ningmeester, A. L. G. H. M. Coenen, Burge meester te Roosendaal, Dr. K. A. F. Deelen, Arts, wonende te Tilburg, H. F. van den El zen. Burgemeester te Oss, J. B. Kam, Ing. arch. Directeur der Koninkl. Ned. Machine- fabr. v. h. E. H. Begemann te Helmond, M. A. J. van Liempt, Gemeente-secretaris, Waal wijk, Mr. F. E. Pels, Rijcken, Advocaat en Procureur te Breda, Jhr. Mr. J. Smits van Oyen, Kasteel „Eckart", Eindhoven, H. Stu- lemeijer, Burgemeester te Bergen op Zoom, Ir. E. L. A. Baron van Voorst tot Voorst, In specteur van het L. O te 's-Hertogenbosch. De bestrijding van elke ziekte met sociale beteekenis dient in het beginstadium en niet in het eindstadium te geschieden; dit is voor de gemeenschap voordeeligcr en voor de lijders doeltreffender. Ned. Ver. voor Rheumatiek- bestrijding. In de gehouden raadszitting van Utrecht werd na eenige bespreking z. h. st. het voor stel van B. en W. goedgekeurd om den Stads schouwburg voor 3 jaar te verhuren aan de directie van „Het Schouwtooneei" voor een bedrag van 15.500 per jaar of 1000 per jaar minder, indien door de Kroon de aanslag van de directie in de forensenbelasting wordt gehandhaafd. Naar de „Tel." verneemt is het Ccncert- gebouw-orkest uitgenoodigd om in het begin van Juli een tweetal concerten op de Frank- furtsche muziektentocnstelling te komen ge ven. Er worden thans pogingen aangewend, om prof. dr. C. Snouck Hurgronje, hocglteraar in het Arabisch aan de Leidsche Universiteit, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd ingevolge de Hooger-Cnderwijswet aan het eind van dezen academischen cursus moet aftreden, als hoogleeraar aan de Leid sche Universiteit te behouden. Het ligt name lijk in de bedoeling, voor de vakken, of al thans voor een deel der vakken, welke pref. Snouck Hurgronje onderwijst, een bijzonde ren leerstoel te stichten, evenals zulks van wege het Leidsch Univejsiteitsfonds is ge schied, toen prof. Lorentz wegens het berei ken van den 7C-jarigen leeftijd het gev.ocn- hoog-leeraarsambt moest neerleggen. Het is reeds zoo goed als zeker, dat op deze wijze prof. Snouck Hurgronje voor de Leid sche Universiteit behouden blijft. HET SCHEIDSGERECHT DER NFD. SPOORWEGEN VERNIETIGT EEN STRAF, DOOR DE DIRECTIE OP GELEGD. VOOR DE EERSTE MAAL. Dezer dagen werd door het scheidsge recht bij de Nederlandsche Spoorwegen een beroepzaak behandeld van een arbeider remmer, die door de directie was gestraft met een geldboete van drie dagloonen wegens overtreding van liet verbod bedoeld in Art. 28 (1) R.D.V. 1026 (S.S./H.S.) n.l. het- uitoefenen van een bedrijf zonder daarvoor vergunning te hebben. De Directie had die straf opgelegd na ontvangst van een anoniemen brief waarin die overtreding werd medegedeeld nl. dat bedoelde persoon optrad als cabaret- en karakter-humorist. Bij de behandeling voor het scheidsge recht bleek, dat de gestrafte bij voorkomende gelegenheden werkelijk als zoodanig optreedt; zoowel voor liefdadige instellingen, als tegen vooraf bepaalde vergoeding in geld. Voorts bleek het scheidsgerecht dat, be halve wanneer hij geheel gratis werkte, de bedongen vergoeding na aftrek van onkosten, geen overschot van eenige beteekenis gaf, zoodat van het uitoefenen van een bedrijf uit winst bejag niet kon worden gesproken. Het scheidsgerecht overwoog, dat van een;re overtreding van bovengenoemd art. 28 nie;s gebleken is en dat dus ten onrechte straf is opgelegd. Het vernietigde daarom de straf en bepaalde, dat geenerlei andere straf zal werden opgelegd. Dit is de eerste maal dat bij de Spoorwegen in verband met art. 28 een dergelijke straf geheel vernietigd is. Het scheidsgerecht was samengesteld uit een vertegenwoordiger van de Ned. Spoor wegen, een van de Nederlandsche Vereeni ging en de oud-minister mr. dr. S. de Vries, als voorzitter. In druk is thans verschenen de repliek van het R. K. Werkliedenverbond op het „verweer der Alg. R.K. Werkgevers-ver- eeniging tegen het bekende „rapport" van het Werkliedenverbond. Het verbond acht het verweer der geor ganiseerde katholieke grootwerkgevers zóó absoluut afwijzend tegenover de te berde gebrachte klachten en het heeft zoo'n schijn van kracht door de kordaatheid der tegen spraken en de schijnbare soliditeit der aan gevoerde gronden, dat het V erbond, in het belang der Katholieke zaak, meent, tot een wederwoord verplicht te zijn. Van zijn voornemen om de stof op een overzichtelijke wijze in te deden, heeft het Verbondsbestuur afgezien. In extenso heeft het in het 376 pagina's bevattende boekdeel, zoowel het oorspronkelijke rapport als he* verweer der Alg. R. K. Werkgeversvereni ging naast elkander geplaatst, met daaronder de repliek, In een slotwoord tot de Katholieke ar beiders gericht, merkt het Verbondsbestuur o.m. op, dat het niet moede zal worden, de werkgevers «iet het woord te overtuigen, dat in het clang van individu, kerk en maat schappij, het noodzakelijk is, het roer om te gooien. Ten einde zulks te kunnen berei ken, zullen de werknemers de R. K. ar beidersbeweging moeten versterken. In de te Valthermond gehouden vergade ring der georganiseerde veenarbeiders is be sloten heden het werk te hervatten tegen het loontarief van verleden jaar. .Vrij bewerkt naar BULLWER L3 i 1 ON S „What will he do witn it", door ]OS. P. H. HAMERS. 28 „Een zeer alledaagsch maar toch zeer noodzakelijk persoon, ook voor de verhe- venste der stervelingen. Ik moet mij omtrent zijn komst verontschuldigen. Gij dreigdet gisteren mij te verlaten omdat uw garderobe niet in orde was. Fairthorn heeft aan mijn kleermaker geschreven, dat hij spoedig hier moest komen om daarin te voorzien. Hij is er nu." De toon waarop dit gezegd werd, was schertsend, iets zeer ongewoons bij Darrell. De bedoeling was klaarblijkelijk vriendelijk en de bloedverwant sprak er uit. Lionel sprong overeind; zijn lip krulde zich met verwachting, zijn oog schoot vuur. „Neen mijnheer, ik wil mij hiertoe niet ver lagen: ik wil niet gekleed gaan van uw wel dadigheid. De Uwe! Ik wil mij niet onder werpen aan een stilzwijgende beschimping mijner arme moeder, omdat zij niet in uw stand geboren is. Gij hebt gezegd, dat wij misschien niet van elkander zouden houden ca dat wij dan voor altijd van elkander zou den scheiden. Ik houd niet van U en ik wil heengaan." Hierop keerde hij zich om en liep in fiere houding naar huis. Wanneer Guy Darrell geen zonderling ge weest was, dan zou hij zich door dezen uit val van zijn jongen bloedverwant zeer be- lecdigd geacht hebben. Nu was hij alleen verbaasd. „Ik rrfoet zeggen" mompelde hij, terwijl hij de verdwijnende gestalte van den knaap na keek, „dat ik iets begin te voelen, alsof ik weer voor teedere aandoeningen vatbaar be- 1 gin te worden. Ik hoop dat ik geen genegen heid voor dien jongen zal krijgen. Het oude j bloed der Darrells stroomt door zijn aderen, dat is zeker. Ik zou evenzoo gesproken heb ben, toen ik zoo oud was als hij, maar ik had er een betere reden voor moeten hebben. Wat heb ik toch gezegd, dat zulk een uit barsting kan rechtvaardigen? Hij is zeker i heengegaan om zijn goed te pakken en den weg van zijn verderf op te gaan. Zal ik hem laten loopen? Maar neen, hij zal zóó niet gaan. Ik ben het hoofd van onze beide huizen. Huizen? ik wenschte wel, dat hij een huis had, de arme jongen. En zijn grootvader had mij lief. Hem laten gaan? Ik zal hem eerst vergiffenis vragen en hij mag in zijn onder- broek aan talel komen als dat de zaak in orde kan brengen." 1 Toen, niet minder trotsch dan Lionel, volgde deze menschenhater zijn onheuscben neef. i „Aha" riep Darrell eensklaps, toen hij het huis naderend, Fairthorn voor 't venster van de eetkamer zag zitten. „Nu ben ik er achter; die verfoeilijke Fairthorn heeft zijn doornen gezaaid! Hoe kon ik Lionel aan zoo'n doornstruik toevertrouwen „Ik wil di rect weten waf het is". Maar Darrell's dreigende uitroepen haal den niet uit. Nauwelijks had Fairthorn den heer des huizes gezien, of hij ijlde van het venster af, de kamer uit en eer Darrell hem kon inhalen, was hij verdwenen in den een of anderen schuilhoek van dat huis, dat even als een spons, ontelbare gaten en holen telde, waarmee de Voorzienigheid het begiftigd had. Teleurgesteld en de schouders ophalend, liep Darrell de eetzaal weer uit en de trap pen op naar Lionel's kamer. Hij opende haas tig de deur en zijn neef de hand toestekend, zeide hij op hartelijken toon: „Ik moet uw gevoel gekwestst hebben en kom om U ver giffenis te vragen". Maar reeds lang had Lionel's fier gemoed, waarin ondankbaarheid niet lang kon wonen, hem verweten, dat hij een welgemeende en onkiesche vriendelijkheid zoo slecht beant woord had. En terwijl ,zijn gekwetste eigen liefde door de uitbarsting zelf was bevredigd, had hij zich de toespelingen van Fairthorn op Darrell's geheim verdriet voor den geest ge roepen, een verdriet, dat wel hevig moest zijn, om hem in den kracht zijns levens, de jaren in afzondering te doen doorbrengen, En niettegenstaande dat verdriet, had zijn neef schertsend met hem gesproken om hem zijn verplichting niet te doen gevoelen. Toen Guy Darrell derhalve zijn hand uit stak en zijn verontschuldiging uitsprak; schoot Lionel's gemced vol. Tranen die hij eerst had bedwongen, vloeiden hem over de wangen. Hij nam de hand niet aan, maar ge hoor gevend aan zijn innerlijken aandrang, sloeg hij zijn armen om den hals van ziin gastheer, en leunde met het hoofd tegen de borst van dien man van graniet. Snikkend bracht hij onsamenhangende woorden uit van zijn eerbied en gehechtheid. Er omstond een plotselinge verandering in Darrell's ge laat; één enkel oogenblik drukte het een diepe ontroering uit. Daarvan werd het we der geheel kalm. Hij beantwoordde de om helzing niet, maar weerde haar ook niet af en wachtte totdat de knaap zijn aandoening meester was. Toen zeide hij zacht en troostend; „Lionel Haughton, ge heb het hart op de rechte plaats. Genoeg; hier is een misverstand van beide kanten. Er moet nog meer tijd verloo- pen, eer een van ons beiden kan zeggen, dat hij niet van den ander houdt. Intusschen „voegde hij er lachend aan toe, „moet ik den kleermaker nu weg zenden?" Lionel glimlachte door zijn tranen heer. Er verliepen eenige dagen en de eene dag leek op den anderen, Darrell was gewoon vroeg op te staan, al begaf hij zich laat te ruste. Hij gunde zich zelf niet raeer dan vijf uren slaap en wellicht was het deze gewoonte, meer nog dan zijn matig en sober leven, welke hem een opmer kelijke jeugdigheid van gelaat en gestalte had doen behouden. Ilij zag er op twee en vijftig jarigen leeftijd jonger uit dan menig krachtig man van vijf en dertig. Wie den middelbaren leeftijd nadert en zijn hoofd helder, zijn stap veerkrachtig, zijn spieren lenig, zijn zenuwen sterk wil houden, in één woord, wie ondanks de registers van den burgerlijken stand, zijn jeugd behouden wil, hij wachte zich voor lang slapen. Twee uren vóór het ontbijt maakte Darrell, ongeacht den stand van het weer, een wan deling. Daarna wijdde hij zich aan zijn we tenschappelijke studiën. Klokslag tien uur reed hij alleen te paard uit en kwam zelden vóór laat in den namiddag thuis. Dan zwierf hij met Lionel door de eenzame bosschen of slenterde met hem langs de oevers van het meer, of ging languit op het gras liggen. Dan maakte hij Lionel opmerkzaam op de insectenwereld, die haar leven in de zomer maanden doordartelt en sprak met hem over de eigenaardige gewoonten en levenswijze van iedere soort in 't bijzonder met groote kennis van 't onderwerp, doortinteld van hu moristische slagen van een speelsch vernuft. Darrell was een scherzinnig opmerker en een voortreffelijk natuurkundige. Hij was in 't bezit van een schat van kennis voor iemand, die zijn beste jaren in afgetrokken, vrij drcoge rechtsstudiën had doorgebracht. Na etenstijd, altijd over achten, gingen zij naar de fciblotheek. Fairthorn verdween dan in zijn schuilhoek; Darrell en Lionel namen 'ader hun boek ter hand. Daarne kwam de fluit en vóór elven was ieder in zijn eigen kamer. Wel bood dit leven Lionel weinig af wisseling aan, maar toch was het voor hem niet zonder bekoorlijkheid. Zijn belangstel ling in z'n gastheer nam dagelijks toe en hield zijn gedachen voortdurend en afwisse lend bezig. Darrell daarentegen, ofschoon vriendelijker dan vóór hun twist en blijk baar op zijn hoede om de gevoelige zijde van den knaap niet te kwetsen, scheen voor hem niet die levendige belangstelling te koeste ren, welke deze voor hem gevoelde. Lionel kon niet de minste mededeeling om trent Darrell's verleden meer uit Fairthorn krijgen. Deze had klaarblijkelijk een beris ping over zijn onbescheidenheid ontvangen met verbod van herhaling er van. Hij was nu teruggetrokken en stil en vermeed met Lio nel alleen te zijn. Onder voorwendsel van een aantal brieven voor zijn meester te moe ten schrijven, liet hij hem den voormiddag alleen aan 't hengelen of in 't gezelschap der zwanen en van de tarorac hinde. Maar uit een of anderen geheimzinnigen hoek van het huis, dreven dan, ver in de vrije lucht, de zoete melodiën van de tooverfluit. Dan sloop de jonge Haugthon naderbij, langs de donker- roode, sombere muren der oude wening of den onafgewerkten praal der gewelfde zui lengangen van het onvoltooide gebouw, cm naar de toonen te luisteren, en terwijl hij luisterde, vergat hij, de gelukkige knaap, de gebeurtenissen van het tegenwoordige, om zich in die van het verleden te verdiepen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8