Brieven uit Frankrijk. If STADSNIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 4 April 1927 Agenda 5 Apriï VOOR DEN POLITIERECHTER. De heer C. W. ten Bos<?li, herdenkt 10 April een jubileum als Schoen makerspatroon en als Voorzitter van zijn drganisatie. Een mooie avond voor de R.K. Middenstandsvereeniging. SPORT EN WEDSTRIJDEN. PAARDENSPORT. Groep van autoriteiten, genooaigrden en verplegend personeel bij de opening van het Kinder Tehuis aan den Schotersingel. GYMNASTIEK. SCHIETEN. DAMMEN. \mê£m I? R. K. F. Wilskracht—H. B. C. 5—0. G.V.O. 1De Meer 2: 21. D. H. V, B. R.-K. V.V. The Zandv. Boys. HAARL. VOETBALBOND. LENTE IN DE FRANSCHE HOOFDSTAD. PARIJS' BEROEMDE VERKEERSAGENT. Parijs. 30 Maart Maart, in zoovele opzichten het even beeld van haar wilde zusje. Februari, maakt zich juist gereed voor haar vertrek en April, de veel zachterè ofschoon af en toe wat grillige dochter van het jaar. heeft haar bezoek aangekondigd. Het is iets, dat den menschen ingeboren is, dat verlangen naar den Zomer. Nergens echter is me dit zoo sterk opgevallen als hier. Parijs geeft wel eens den indruk van niet tevreden te zijn met zijn plaats op den aardbol, van veel liever wat Zuidelijker gevestigd te zijn geweest, zoo in de buurt van Marseille bijvoorbeeld. En nu is het, alsof Parijs de onmogelijkheid er van inziende zich naar het. Zuiden te verplaat sen zijn best doet het Zuiden z yovee! mogelijk in alles na te bootsen. Zoo is het bijvoorbeeld iets echt Zuidelijks, dat men den heelen Winter voor de café's buiten kan zitten. Wel trachten gedurende de barre maanden groote kachels aan te vullen wat de natuur te weinig geeft $n zitten de menschen met hoog opgezette kragen dan toch nog te rillen van de kou, maar Parijs behoeft in dit opzicht dan toch niet onder te doen voor Nice, Monte Carlo enz. Trouwens, de Parijzenaar heeft er wel wat koulijden voor over, als hij zich daardoor de illusie kan geven van een mild klimaat te genieten. Einde Maar echter wordt het af en toe werkelijk prettig op de terrassan: de kachels zijn, dan nog niet weggenomen en het vroege voorjaarszonnetje doet alle moeite de menschen te doen gelooven dat dit 't is, die de warmte verspreidt, een verwaandheid, die men het gaarne vergeeft, want het draagt veel tot de prettige voor jaarsstemming bij, Op de boulevards ziet men dan zoo af en toe zelfs al een vermetele, die het niet langer van zich kon verkrijgen z'n nieuwe zomercostuum nog langer door een afge- dragen winterjas aan de algemeene bewon dering te ontrukken en die nu. fier met zijn wandelstokje zwaaiend, langs de mooie wandelwegen flaneert. De bontjassen en zware mantels ruimen het veld voor de lichte voorjaarsjassen en zijden manteltjes, in één woerd: de Lente doet in Parijs haar intrede. En ze wordt feestelijk ingehaald, deze meest beminde der jaargetijden! Hoewel de boomen nog maar net zijn be gonnen te groenen, de bloemen nog niet bloeien, hebben de Parijsche parken toch al een veel fleuriger aanzien dan cenigc weken geleden: de paden zijn netjes bijge- liarkt, de dorre, half vergane bladeren weg geruimd, de' banken wat opgeschilderd en de kokette stoeltjes weer buiten gezet. Vooral tusschen twaalf en twee biedt zoo n park een aardigen aanblik. Dan zijn hier vrijwel alle bankzaken en kantoren gesloten en de bedienden, die 's winters naar huis gaan om hun twaalfuurtje te gebruiken of in een restaurant hun heil zoeken, bevolken nu bij tientallen de parken. Daar zitten ze dan te lezen, de meisjes de zooge naamde midinettes dikwijls ook te handwerken, Waarojn men in Holland zoon midinette altijd voorstelt als een meisje met een hoedendoos in de hand en mei een gezichtje alsof ze aan niets dan uitgaan er. pretmaken denkt, heb ik nooit goed begre pen. Alle meisjes, die werken en tusschen twaalf en twee vrij hebben, he et en hier midinettes. Dat woord komt ongtwijfelcl van „midi" wat twaalf uur 's middags be- teekent. Schreef ik zooeven dat de bloemen in tuinen en parken nog niet bloeiden, de bloemenverko'cpsters langs de straten daarentegen hebben ze al in vele soorten. Van het eenvoudige viooltje tot de welrie kende mimosa ziet men in hun manden prijken, wat den zomerschen indruk, dien Parijs zoo gaarne verwekt, verhoog':. Ook de fonteinen, die, uit hun winterslaap ont waakt, thans hun vroolijk geklater weer mengen met de straatgeluiden, dragen hier toe het hunne bij. Wist U dat Parij® een beroemden bijna had ik geschreven „bekroonden" verkeers agent heeft? Naar ik me meen te herinne ren, is hij eenige jaren geleden, bij gele genheid van een prijsvraag, van een be kend blad: „Welke Parijsche verkeersagent is volgens de beste?" met groote meer derheid tot primus der verkeersregelaars gekozen. En werkelijk, ik .heb al heel veel verkeersagenten aan het werk gezien, ze bewonderd om hun snelheid van denken en handelen, hun kalme manier van optreden op critieke momenten, maar zooals deze agent zijn seinen geeft, dat was toch nog wat anders! Op de „Boulevard de .bonne nouvelle" heeft hij zijn standplaats en. ofschoon niet behooremf tot de zoogenaamde „Grand Boulevard" is het toch, uit een oogpunt van verkeer, een der belangrijkste punten van Parijs. Taxi's snorren er elkander in razende vaart voorbij, groote vrachtauto's en bus sen door de hoogc huizen schudden, volge laden wagens met steigerende paarden vormen eer. voortdurende bedreiging voor den voetganger en daarlusschen, als de be kende rots in de branding, staat Parijs' be roemde verkeersagent! endemon streert als het ware hoe. met een minimum aantal t?ekens, indi :n slechts correct en duidelijk en op het juiste oogenblik gege ven, ook het drukke verkeer te regelen is. Door het in de hoogte steken van zijn lin kerhand, brengt hij een geweldige autobus tot staan, tegelijkertijd doet een duimbewe- ging van de rechter eenige in groote snel heid aanstormende auto's stilstaan. Alles geschiedt kort' militairistisch zelfs en toch elegant. Zoo doet de wijze, waarop hij het wifte stokje in de hoogte steekt, ten tee- ken dat de voertuigen moeten stoppen, denken aan dc manier, waarop een hertogin uit de middeleeuwen een porceleinen thee kopje naar den mond bracht. En ais dan het verkeer weer zijn gang kan gaan, laat hij door een onnavolgbaar elegante bewe ging van duim en middenvinger, het stokje achterovervallen, doet twee stappen ach terwaarts in de richting van zijn vluchtheu vel en fier, rechtop als een generaal, die zijn overwinnend leger langs zich heen laat defileeren, staat hij daar dan weer, terwijl. de toeschouwers zich langzaam aan verspreiden! Inderdaad, hoe ongeloof lijk hel ook lijkt, deze agent trekt publiek. Hij behoort tot de bezienswaardigheden van Parijs. Het is nog nooit gebeurd dat ik zijn standplaats passeerde, zonder dat er „publiek" was. Het is zelfs alsof de boule vard er op ingericht is. De boulevard „De bonne nouvelle" beeft n.l. een trottoir, dat even voorbij de Porte San Denis over die poort heb ik het in een vorigen brief gehad naar boven gaat en dan met een hek is afgezet. Een soort, tribune dus. En deze tribune nu, is vrij geregeld tenminste als de „beroemde" dienst heeft met belangstellenden ge vuld! H. d. J. Sociëteit „St. Bavo." Bestuur R. K. Grafi sche Bond 8 uur. „St. Caecilia" 8 uur. Rechtskundig bureau half 9 uur. R.-K. Kiesvereeniging kwart over 8 uur. Propaganda-vergadering. Spr. Mr. J. B. Bomans over: Ons Gewest. St. Josephsgezellcngebouw, Jansstraat 59, Repetitie viool-club van 8 tot 10 uur. R. K. Militairen vereeniging, Zoetcstraat 14. Reddingsbrigade St. Franciscus 8 uur. Gebouw Kamer van Koophandel, Kruisweg 70. Vergadering der Kamer half 8 uur. Frans Halsmuseum, Jan Mankes' ten toonstelling. Kleine Theresla Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, ,'s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames, Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond, Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89ü uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhof straat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamvrzorging van de Derde Orde St. Franciscus, Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mvr. Coebergh, GecL Oude Gracht 74, Dinsdags van 23. R.K. Reclasseeringsvereeniging afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE (EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN). Tel. 12685 (bij geen gehoor 10392). REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN (GAS-, VERSTIKKINGS- en ELEC- TRIC1TEITS-ON GE VALLEN)Telef. 12685 bij geen gehoor: 10392. Verduistering in dienstbetreking. De politierechter behandelde heden de zaak tegen D. H, te Heemstede die gelden van zijn patroon had verduisterd. Verdachte was, na drie jaar bij een bakker in dienst te zijn geweest in Januari van dit jaar eens klaps weggebleven. Een onderzoek bracht spoedig uit dat door hem, door de gelden van geïnde quitanties niet af te dragen, verduis tering was gepleegd, tot een bedrag van on geveer 160. Hij werd nu vervolgd voor ver duistering van 33, zijnde het bedrag der maandrekning van een der klanten. De pa troon verklaarde dat ongeveer een jaar gele den een dergelijk geval was gebeurd: het was toen niet door hem bij de politie aangegeven. De Officier van Justitie zeide dat door hem een rapport was aangevraagd van de Reclasseering; verdachte had echter den ambtenaar niet willen ontvngen. Overeenkomstig den eisch werd H„ die niet verschenen was, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. op christelijk peil gebracht wordt door een retraite en daarop gehouden door het Apos tolaat des Gebeds. Ziedaar een onderwerp, vooral in dezen tijd bijzonder actueel. De verschijnselen van de verwording der maatschappij tecke- nen zich steeds scherper af en de grootste waakzaamheid moet daartegenover gesteld worden, waakzaamheid, gesterkt door een waar, christelijk leven van de katholieken zelf op de allereerste plaats. Dit besef nog eens te verlevendigen, is het doel van de causerie. De stof wordt behandeld door 'n buitengewoon goed redenaar, wiens antece denten daaromtrent reeds zoodanig bekend zijn, dat wij daar niet nader op behoeven te wijzen. De roem over zijn Vondellc- zingen snelt hem overal vooruit en met die lezingen heeft hij ook in Haarlem een groot succes geoogst. Alle factoren voor een prettigen en aan- genamen avond zijn dus aanwezig, terwijl dien avond geen enkele vereenigingszaak besproken zal worden, zoodat alle even- tueele dorre en droge zaken geweerd zijn. Dit alles is dus evenwel redenen voor de katholieke middenstanders en hun echtge- nooten, om in grooten getale op te komen. De beide boven-Kroonzalen moeten tot in de uiterste hoeken gevuld zijn. Causeur zoowel als causerie verdienen dit ten volle. De bijeenkomst vangt te half 9 aan. Het bestuur der R.K. Middenstandsver eeniging heeft den leden een prettige ver rassing bereid. Het ia er in geslaagd, den welbekenden Pater Jac. J. P. Zcij, S. J., uit het klooster Mariëndaal bi; Grave, hier te krijgen, om 'n spreekbeurt te vervullen. Op de Middenstandsretraitc kwam deze ge dachte bij een bestuurslid op en onmid dellijk die ingeving volgende, stelde hij po gingen in het werk, om Pater Zcij naar Haarlem te krijgen. Alle retraitanten droegen direct bij :n de kost, pater Zeij had Dinsdagavond 5 April vrij en.... de zaak was op hetzelfde oogenblik geregeld Paier Zeij, die tijdens de retraite het onderwerp behandelde: „De verwording der katholieke gezinnen", - zal hier in Haarlem nu morgenavond komen spreken over: „Hoe het huisgezin op christelijk peil gebraent en gehouden wordt." Zijn Eerw. zai daarbij de gedachten ontwikkelen, dat het huisgezin De dravrijen, Zondag op de baan van „Het Oude Slot" te Heemstede georgani seerd, was, wat de publieke belangstelling betrof, zeer slecht. Het slechte weer, vooral in de morgenuren, zal daar wel een groo ten invloed op hebben uitgeoefend, daar het programma er vrij goed uit zag. Eer stens een vrij goed bezette heatprijzenda- verij 4e klasse voor de lange baan, waar voor 8 paarden waren ingeschreven en er 7 uitkwamen en 2 kortebaandraverijen, waar voor voor elk nummer 29 inschrijvers, waarvan 15 deelnemers. De jury bestand wederom uit de heeren P. Oly, starter-handicapper, G. Haremaker, rechter en J. C. Beunink. baancomm.ssaris. Om precies 2 uur werd aangevangen met de „Heemstedeprijs". Heatprijzendraverij 4é kl. Afstand 1600 Meter. Belasting: Voor iedere gewonnen 250 10 M. en voor iedere gewonnen le pr. 5 M. Ontheffing: Paarden, welke nog niet won nen 35 M. Prijzen 400 en 50 voor den 2den aan komende van den beslissenden heat. Aan den start verschenen: Premiere, be rijder eigenaar C. J. v. Cassel, Den Haag 1600 M. Osmond H. her. ei.g. J. Vergay., Purmerend 1600 M. Lettha, ber. eig. K. Davidson, Oosterblokker, 1600 M. Quick silver H N. eig. A. J, Harbrink Naman, Sthoorl, ber. Tj. Witteveen 1625 M. Quick Bay, eig. Stal Duin Dal, ber. A. Commijs, 1630 M. Oly P., eig. Th. Smit, Alkmaar, ber. B. P. ten Hagen 1630 M. Prinses Olga eig. D. de Vlieger, N.-Vennep, ber. J. de Vlie ger, 1635 M. Lettha weet, na een slechte staat, zich vlug naar voren te plaatsen. Prinses Olga is vrij goed, terwijl Oly P. aanvankelijk niets presteert, maar zich later hersteld, maar te laat om nog gevaar op te leveren. In de laatste bocht komt Prinses Olga goed opzetten, maar Letthaweet den kop te behouden. 1. Lettha, tijd 2.43 5/5; Pre miere en Osmond worden gedisnigeerd. In de 2e heat heeft Lettha weer een slechte start, en in de eerste bocht is Quicksilver en Quick Bay, waarbij in het laatste rechte eind Quicksilver H. N. zich no. 1 plaatst, tijd 2.40 1/5. De 3de beslissende heat is zeer span nend. Lettha gaat ver aan den kop en loopt fraai, in tegenstelling met Quicksilver, die eenige fouten maakt, In het laatste rechte eind gaan zij kop aan kop, terwijl Quicksil ver 1/5 sec. vroeger de finish passeert in 2.41 3/5, Lettha 2 in 2.41 4/5. Blcemendaalprijs. Kortebaandraverij han dicap, open voor alle in Nederland gere gistreerde paarden, te rijden in series. Mini mum afstand 700 M. Maximum 800 M, om prijzen van 200, 60, 40, te rijden in 4 series,, 15 deelnemers, van de 20 ingeschre ven. paarden In de 2de serie kwamen uit. Prinses Olga, eig. D. de Vliger, N.-Vennep. ber. J. de Vlieger 700 M.; Premiere, ber. eig. C, J. Kassei, Voorburg 700 M.; Dienares, eig. IJ. Hilterrnan, Hoorn, ber. B. P. ten Hagen 750 M.; Miss Zilda Peter, eig. S. v. Oort te Rijk, ber. J. v. Leeuwen 800 M.; Premiere blijft aan den start staan. Prinses Olga, nu alleen met 50 M. voorsprong, wint onbedreigd, tijd 1.09, 2e serie. Isidora, eigen. ber. E. Koning, Zandvoort 700 M.; Meteor, cig. ber. A. P. Kaiser, Hilversum 745 M.; Osmond H., eig. ber. J. Vergaij, Purmerend 700 M.; Nevada B., eig. ber. L. Ensing, Heemstede 760 M. Nevada heeft een goede start, de overi gen presteeren niets, zoodat Nevada B. on bedreigd wint, tijd 1.15. 3e serie. Bretteur, eig, D. de Vlieger, N.- Vennep, ber. J. de Vlieger 770 M.; Pal, eig. C. Janssen, Amsterdam, ber. K. Bakker 745 M.; Lora D, eig C. Spaan Wz„ Koedijk, ber. D. Klomp 745 M.; Leopold eig. ber. C. J. v. Cassel, Voorburg 745 M. Bretteur loopt direct snel in en neemt in de bocht reeds de leiding, die hij niet meer afstaat, en wint onbedreigd in 1.11, In de 4de serie loopen slechts: Lord Aubrey, eig. Mevr. J. M. v. Meurs, Rot terdam, ber. P. Kleijn, 760 M. en Mary Magowan, eig. P. 'Sistermans. te Nieuwen- hagen, ber. P. J. de Boer 790 M. Lettha verscheen niet aan den start. Een geweldigen strijd, zeker de mooiste van den middag, Mary Magowan weet spoedig zijn ach terstand in te halen, maar zich bedreigd ziende, zet Lord Aebrey er een goede spurt in en kop aan kop komen zij aanzetten, om ook gelijk in 1.10 de finish te passeeren. De finale gaat dan tusschen Prinses Olga, Nevada B, Bretteur, Lord Aubrey en Mary Magowan. Al spoedig is te zien, dat den strijd zal gaan tusschen Prinses Olga, Lord Aubrey en Nevada B, doen de voorsprong is van Prinses Olga te groot, zoodat deze zich als no. 1 handhaaft, tijd 1.10; 2. Lcrd Aubrey, met koplengte voor Nevada B, welke no. 3 werd. Kortebaandraverij B. Voor alle paarden welke in den Bloemendaalprijs ges'art zijn, behalve de prijswinnaar Prinses Olga, om prijzen van 100, 60 en 40 nieuwe lo ting. In de eerste serie komen Mayr Magowan, Pal en Premiere vrijwel gelijk binnen, met Premiere een koplengte voor. Nevada B had het in de tweede serie le gen Osmond H. en Lord D. al heel gemak kelijk, tijd 1.13. Meer spanning is er tusschen Miss Zilda Peter, Dienares en Lord Aubrey, welke laatste gedurig aan den kop bleef en in 1.10 de finish passeert. In de vierde serie gaat het tusschen Leo pold M., Meteor en Bretteur. Leopold is reeds zijn 45 M, voorgifl in de eerste bocht kwijt. De strijd gaat tusschen Meteor en Bretteur, welke laatste met een klein ver schil als r.o. 1 de finish passeert, maar ge- dequalificeerd wordt wegens onregelmatig draven, zoodat Meteor zich in L13 in de finale plaatst. In de finale kwamen uit: Premiere 700 M., Nevada B. 760 M., Lord Aubrey 760 M. en Meteor 745 M. Als het startschot gaat, heeft Premiere een paar meter extra voor. Nevada loopt snel en in fraaien stijl. Reeds in de bocht is zij naast Premiere. Op het eind komt Lord Aubrey geweldig opzetten, en dank zij een goede eindspurt, weet L, Ensing Navada met een neuslengte als no. 1 de finish te passeeren, tijd 1.08. 2. Lord Aubrey, 3. Premiere. OPTREDEN VAN DUITSCHE TURNERS IN AMSTERDAM. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereni ging „Kracht en Vlugheid" te Amsterdam, een openbare uitvoering in het Concertge bouw aldaar. Aan deze uitvoering werkte de Hamburger Turnerschaft van 1816 mede, met een gelid van 7 turners. Deze 7 turners namen dien avond maar eventjes 6 van de 11 nummers van het programma voor hun rekening. Was het optreden van „Kracht en Vlugheid." zelf al de reis naar Amsterdam ten volle waard, de Hamburgers hebben den avond voor ons onvergetelijk gemaakt. Hoewel velen nog hooger opgevoerde oefeningen hadden verwacht van de Ham burger Musterriege, kan niet ontkent wor den,, dat zij de Hollanders verre de baas zijn. Vooral het afwerken was van alle ze ven, zonder uitzondering, te bewonderen. Dat de Hollanders soms meer verwacht had den dan hun geboden is, ligt m.i. in het op treden van den Zwitser Miesz. Deze heeft den Hollanders turnen laten zien, zooals ze het niet dikwijls meer te zien zullen krijgen. Voor de pauze traden de Hamburgers op met vrije oefeningen, paard en springtafel. De gezamenlijke vrije oefeningen vielen ons niet zoo bijzonder mee. Echter gaven 3 Ham burgers elk afzonderlijk een oefening te zien, die ons in extase bracht. Oefeningen, zoo lang van duur, zoo moeilijk en zoo mees terlijk uitgevoerd, dat wij hier werkelijk kunnen spreken van „kunst" oefeningen. Op merkelijk was het, dat het strammeDuitsche, dat de Hollanders (ten minste de heeren) tot nu toe nog steeds in hun vrije oefenin gen houden, bij de Hamburgers niet meer te "inden is. Alles heel soepel en losjes. Niels Bukh blijkt ook bij de Hamburgers ingang gevonden te hebben. Het paardwerken was, zooals van Duil- schers altijd verwacht wordt, schitterend, Eén van hun mooiste nummers. Springtafel viel eerlijk gezegd tegen. Dat zal een uitgezochte Amsterdamsche ploeg zeker even goed doen. De Hamburgers gaven na de pauze ringen, brug en hoogrek le zien. Het ringenzwaaien was af, vooral de ge durfde afsprongen. Maar veel verscheiden heid was hier niet te zien Het was steeds opzetten, kippen en veel dislogueren. Slu- ten cn krachtoefeningen hebben wij niet ge zien. Het mooiste nummer vonden wij brug, hetwelk vooral de zekerheid van de uitge voerde oefeningen deed uitkomen. Ook Hoogrek, het laatste nummer van het pro gramma w as keurig. Alles bij elkaar hebben wij dus een schit terend optreden gezien. Laten wij hopen, dat de Hollanders ons binnenkort ook zoo zul len laten genieten. Het werk van Niesz heeft zoo'n succes gehad, dat wij hier bijna van overtuigd zijn. Gisteren was het de laatste dag van de groote vcoiïaarswedstriid der Haarlemsche schietbond. Er is een flinke deelname ge weest en de resultaten waren heel aardig, zooals uil onderstaande uitslag blijkt (die van de Vrije baan is ongecorrigeerd). Eerste afdeeling. lste Vijftal. 1. Generaal Joubert 487; 2. 'Bloemendaal Commando 483; 3. Graaf Floris 476; 4. Generaal van Merlen 469; 5. Va derland en Koning 466. 2de Vijftal. 1. Generaal Joubert 470 p.; 2. Bl'doel Commands 458; 4. Graaf Floris 446. Tweede afdeeling, 1. Generaad Cronjé 458 punten 8890, laagste series; 2. Lisse. 458 p.. 8890 idem- j Hoogste korpsschuttcr: J. W. F. Fransoo, 100 punten. Personeel le klasse: 1. D. Houtgraaf 99 p.; 2. Fr. van Pelt 98 steun 98; 3. J. van Buggenum 98 steun 98; 4. J. W. F. Fransoo 98 steun 93; 5. C. Lindeman 97 steun 97; 6. H. Prins 97 steun 95. 2e Klasse. 1. Alders 97 steun 92; 2. Blauw hof 96 steun 96; 3. Deken 95 steun 94; 4. Han Bos, 94 steur 89; 5: L. v. d. Bure 94; 6. Blind 93 tegen 91; 7. G. Moojekind 93; 8. J. v. Keulen 92; 9. C. Eldermans 91. Bekerwedstrijd. De eerste prijswinnaar ontvangeden wis selbeker; de achtste en vijftiende schutter ontvangt een zilveren lauwertak, welke door een der meest verdienstelijke bestuursleden rvelwillend zijn geschonken. De 15 hoogste schutters staan hieronder vermeld. 1. W. J. J. Faase, 966; 2. A. J. Hekker, 965; 3. J. W. F. Fransoo, 957. 4. J. v. Bugge num, 950; 6 C. Lindeman, 944; 7. Alb. Bos, 940; 8. H. P. Spoor, 933; 9. Rompa, 938; 10. P. Roeien, 937; 11. Blind, 935; 12. H. Prins, 934; 13. N. van Keulen, 934; 14. Hart Bos, 931; 15. H. J. v. Tongeren, 926 punten (maxi mum: 1000 punten). Zou het bestuur van den Bond het volgen de jaar het zeer onsportieve berekenen niet kunnen voorkomen? Vrije baan staande, lste Klas. 1. Rompa, 10 x 60; 2. A. J. Hekker 9 x 60; 3. Fr. v. Pelt, 7 x 60; 4. D. Houtgraaf, 6 x 60; 5. W. Faase, 5 x 60; 6. J. W. Fransoo. 4 x 60; 7. H. J. van Tongeren, 3 x 60; 8. Alb. Bos, 2 x 60, 7 x 59; 9. W. Hoogestein, 2 x 60, 2 x 59; 10. van Ruyven, 60 1 x 59. 2de klas. 1. G. Moojekind, 120; 2. Blauwhof, 119; 3. Budde, 118, 1 x 58; 4. W. Walewijn, 118, 1 x 57; 5. Blind, 117, 3 x 57; 6. P. Zonneveld, 117, 2 x 57; 7. J. van Keulen, 117; 8 van Rijn, 116, 1 x 58; 9. G. Brouwer, 116, 1 x 57; 10. Deken. 116, 1 x 55. De dagprijzen zijn in de eerste periode ge wonnen door: W. Faase met 5 x 60; W. Wa lewijn met 2 x 59; P. Zonneveld met 5 x 60 knielend; thans door: Rompa met 10 x 60; G. Moojekind met 2 x 60; P. Zonneveld met 11 x 60 knielend. Vrije baan knielend. 1. P. Zonneveld, 11 x 60 en 9 x 59; 2. H. P. Spoor, 4 x 60 en 4 x 59; overigens nog niet bekend. De Prijsuitreiking zal naar alle waarschijn lijkheid gehouden worden op Zaterdag 30 April des avonds in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. CLUBCOMPETITIE Ie KLAS DISTRICT HAARLEM EN OMSTRE KEN VAN DEN NED, R.-K. DAMBOND. D. J. D. 1St. Bavo. Zaterdagavond j.l. had bovengenoemde wedstrijd plaats in het clublokaal van D.J.D. aan de Leidsche vaart. Deze zeer belangrijke wedstrijd had een spannend verloop. Van beide zijden werd er met veel enthousiasme gespeeld. St. Bavo telde één invaller voor T. v. Wees, evenals D. J. D. voor J. Klein. De D. J. D.'ers waren niet erg in er en zul len vermoedelijk dezen wedstrijd verliezen, waardoor haar kans op het kampioenschap verkeken is. Al zeer spoedig na den aan vang, wist aan bord 7 de St. Bavo-speler handig te profiteeren van een onjuiste voortzetting van zijn tegenstander, die hier na in een absoluut verloren stad stond, even als zijn clubgenoot M. Veenendaal (invaller) aan bord 1, die het zwaar te verantwoorden kreeg. Hoe wel men over een voldoenden speeltijd beschikt, werden er nog verschil lende partijen afgebroken, welke Woensdag a.s. worden voortgezet. De voorloopige uitslag is als volgt: D. J. D. I St. Bavo I. 1. M. v.' VeenendaalB. Stevens 02 2. J. Smit J. Veen xx 3. Th. TurnhoutP. Veen xx 4. J. Veenendaal—J. v. d. Zwan xx 5. Th. KokJ. Draayer xx 6. R. KokJ. Stevens xx 7. J. VictoorE. Stoivoort 02 J 8. C. Kok—G. de Haas x—x 9. J. v. DijkF. Broekman 02 1.0. P. BeelenH. v. d. Erf 20 Totaal stand voor St. Bavo 26 Clubcompetitie 2e Klas. Dezer dagen bracht S. D. O. II een be zoek aan D. J. D. II. Mocht het de S. D. Oers de vorige maal niet gelukken het tot een overwinning te brengen, dezen keer toon den zij, dat zij de a.s. kampioenen nog kon den verrassen door hen een 128 neder laag te bezorgen. Woensdag a's' speelt D. J. D. II haar laatsten wedstrijd voor de competitie tegen D. S. V. 1. Eerstgenoem de vereeniging behoeft slechts gelijk te spe len, om van het kampioenschap verzekerd te zijn. De wedstrijd S. D. O. II St. Bavo II, bracht wederom een overwinning voor S. D. O. II en wel met 128. JUBILEUM J. J. L. PiLiEAo. Onder buitengewone grooie belangstel ling herdacht onze stadgenoot, de Referen daris bij de Rijksverzekeringsbank J. J. L. Pieters, Zaterdag den dag, waarop hij 25 iaar geleden bij deze instelling in dienst trad. Ofschoon de jubilea van de R.V.B. niet officieel worden gevierd, hadden collega's cn ambtenaren er toch voor gezorgd dat deze dag niet onopgemerkt zop voorbij gaan. Bij zijn aankomst aan de Bank werd de jubilaris door vele collega's opgezocht in zijn kamer, die in een ware bloementuin was herschapen. Zeer velen, waaronder nagen«cg alle an dere ambtenaren, zijn den jubilaris de hand komen drukken. In den loop van den morgen kwamen het bestuur cn de secrta- ris-generaal hun persoonlijke gclukwen- schen aanbieden. Ook van de zijde der risico-vereenigingen mocht de jubilaris gelukwcnschen ontvangen o.a. van de Cen trale Werkgevers Risico-Bank, de Zwol- sche „Algemeene", de Boeren- en Tuinders Onderlinge etc. Van mede-commissarissen en personeel der Spaar- en Credietbank van Ambtena ren en Beambten te A dam mocht hij een keurige bloemenhulde ontvangen, gevolgd door een bezoek op zijn kantoor. Voor H. B. C. was het een groote legen- slag dat v. Deursen wegens ziekte niet kon spele.n met zulk een belangrijke wedstrijd in het vooruitzicht. Daarbij komt, dat de laatste van dc Mooren's die nog spelend lid was, n.l. dc midden voor in den loop van de weck als lid, bedankt had en Jan War merdam nog steeds aan een knieblessuur sukkelt, zoodat met 3 invallers naar Am sterdam getrokken werd. Het terrein was slecht vooral voor de gcals en de H. B. C.'ers hadden meermalen moeite zich stkandc te houden. Onder leiding van den heer P. v. d. Heyde uit den Bosch werd er te 3 uur eerst be gonnen. Van der Vlugt wint den toss cn laat Wils kracht aftrappen. H. B'. C. velt direct aan, doch de achterhoede van Wilskracht be zweert het gevaar en maakt voor goal ruim baan, Keurig wordt de ba! door v. d. lugi opgevangen die naar* rechts plaats, waar Tolido het leder opvangt en keihard op goal schiet. Op het nippertje weet Leereveid het leder te vangen en weg te werken. Nu komt Wilskracht onstuimig opzetten. Nuhlkamp plaaist het leder naar Nfclis die den bal stopt en corner werkt, doch een van de Wilskracht-spciers was even te ver doorgeloopen, wat de scheidsrechter consta teerde. achterhoede van H. B. C. dringt wel wat ver op en weet zich niet altijd op het juiste moment te herstellen. Dit werd voor de gasten dan ook noodlottig, want als dc Wilskracht-voorhccde doorzet en handig de beide H. B. C.-achterhoede passeert, komt zij alleen voor Nelis le staan, die even wijfeit en juist uitloopt als er geschoten wordt Wilskracht neemt onder gejuich van de supporters de leiding. H. B. C. niet ontmoedigd, komt fanatiek opzetten, doch succes blijft uit, tal van schoten gaan juist over of naast. Dan valt Wilskracht weder aan, werkt zich door de achterhoede van H. B. C. heen, van Bak el mist, doch Nelis laat zich languit op den bal vallen en weet schitterend te redden. Voor eerst verdiende H. B. C. zeer zeker een doelpunt maar had geen fortuin. Met een keihard schot ven Wilskracht voor Nelis onhoudbaar gaat met 20 voor Wils kracht rust in. Het blijkt echter spoedig na den aftrap, dat H. B. C. het er niet wil bij laten zitten en den achterstand tracht te verkleinen. De gasten hebben echter pech en de ach terhoede weet legen de vlugge en tactisch spelende Amsterdammers weinig in te bren gen. Het verlies van Vap Deursen wordt in deze periode zeer gevoeld. Deze tactische speler had veel kunnen redden. Vijftien minuten na begin van de 2e helft, moet Nelis zwichten voor een hard onhoud baar schot. Daarna blijft Wilskracht gere geld in den aanval en speelt H. B. C. een verloren spel alhoewel de moed er niet uit gaat en enkele uitvallen nog gevaarlijk blijven, zoodat Wilskracht alle zeiten moet bijzetten om scoren te voorkomen, al zij het ook ten kostte van een paar hoekschoppen, w#lke echter niets opleveren. Nog tweemaal weet Wilskracht het net van H. B. C. te vinden, zoodat de Heem stedenaren met 5 doelpunten tegen, wel een zwaar verlies naar huis worden gezonden. Het loopt H. B. C. de laatste wedstrijden niet mede, de invallers deden hun best, maar missen nog de nooaige tactiek en routine om tegen de zooveel betere spelers van de overgangsklasse uit te komen. Na een zwaren strijd is'het G.V.O. gelukt twee kostbare puntjes in den wacht te slee pen. G.V.O. telde 1 en De Meer 3 invallers Scheidsrechter Piët. De gastheeren heb ben eerst het voordeel in den sterken wind, toch nemen de gasten de leiding 01. Dit doelpunt had bij beter opstellen van den keeper wel voorkomen kunnen worden. G.V.O. onderneemt goed gesteund door Be halflinie vele aanvallen, doch de voorhoede brengt alle kansen om zeep. Eindelijk benut Hcijne een schitternde voorzet van Hooy- schuur 11. Met dezen stand gaat de rust in en zijn wij weinig hoopvol gestemd, door De Meer nu het windvoordeel krijgt. Maar tegen verwachting weet G. door Joosen de leiding te nemen 21. De Meer valt nu verwoed aan en gedurig zwermen zij voor het G.-doel doch de achterhoede en halflinie, waarin vooral Ruimeraal uitblonk weet van geen wijken. Door het uitvallen v. d. Kolk, kunnen de 4 voorwaar tsen weinig uitvoeren en be palen zich verder tol verdedigen. Een paar minuten voor het einde krijgen zij echter nog twee opgelegde kansen, doch ook deze zien zij kans om hals te brengen. Wanneer Piët, die wij wel eens beter hebben zagen leiden, affluit is dit een opluchting voor G.V.O. Gelijkspel had beter dc verhouding weer- geven.en Denken ale leden om de jaarvergadering a.s. Dinsdag om half acht. Hoogst belang rijk wegens bestuursverkiezing. T. Z. B.—T. Y. B. B. IL 1—2. Het is ons niet gelukt gisteren T. Y. B. B. te slaan, al dient dircet gezegd te wórden, dat T. Y. B. B. bet niet cadeau gekregen heeft. De beide doelpunten van T. Y. B. B. •werden beide geboren uit 2 penaltys, waar van een m.i. wel wat te zwaar gestraft was. T. Z. B. stelde daar een schitterend mooi doelpunt tegenover, een der vele kansen, die gegeven en gemaakt werden, kon slechts door de voorhoede benut worden. 3 Goals i hadden zeker gescoord moeten worden. I Scheidsrechter Tillemans leidde wel wat I al tc streng, anders wel correct. Over de I wedstrijd het volgende: i Mooren wint den toss, zoodat T. Z. B. af- j trapt. T. Y. B. B. neemt direct den bal over i en de eerste aanval is voor hun, doch de j doelman verwerkt den 'oal. Het spel gaat I vlug op en neer, dan is de bal bij het cene, j dan bij het andere doel. Eens dachten wij f. Y. B. B. te zien doelpunten, de bal werd hard tegen de lat geschoten, de terug- I springende bal beland bij Boot, die van dichtbij van hard schot inzendt, echter net den onderkant van de lat rakende, de bal springt nog eenige malen op den doellijn en wordt dan weggewerkt. Doch de scheids rechter had reeds gefloten. Kophoogbal in het T. Z. B. doe), doch levert gelukkig niets op. Hard wordt cr ana beiden zijden ge werkt. Bij een T. Y. B. B. aanval raakt den bal per ongeluk een T. Z. B. speler aan de hand in het beruchte gebied. Een onberis pelijke penalty schiet Boot hard in en T. Y. B. B. leidt. T. Z. B. werkt hard, doch voor doel zijn ze steeds dc kluts kwijt en de rust breekt aan met 10 in het voordeel van T. Y. B. B. Nauwelijks is weer begonnen, of weder om veroorzaakt een T. Z. B.'er een penalty, wat voor T. T. B. B. ook weer een doelpunt beteekenf, 02. Dan wordt een T. Z. B.'er het veld uitge stuurd. zoodat met 10 man verder wordt ge speeld. T. Y. B. B. komt geregeld gevaarlijk voor het T. Z. B. doel, doch de achterhoede is in goede conditie. Bij een T. Z. B.-aanval krijgt Versteeg den bal mooi toegespeeld, een ren naar voren, een gloeiende kogel volgt en Mooren vischt, 12. Hard wordt nu gestreden, doch doelpunten worden niet meer gemaakt en als scheidsrechter Tille mans einde fluit, heeft T. Y. B. B. het kam pioenschap gewonnen, wat aan het sympa- tieke T. Y. B. B. II van harte gegund is, al hadden ze in dezen wedstrijd wel wat meer dan hun toekwam. Uitslagen van Zondag. V. O. G.Hillegam 52 IA Haarlem IIIZandvoortlII 21 2A T. H. B. 2Spaarnestad 25 2B E. G. K.—F.do 5 0—II 2C. H. G. S. C. -Hoofddorp 6—0 2D Haarlem 7D. f. O. 3 2—3 3A R. DuivelsSpaarnevogels, uitgesteld. 3B I. K. I. Z. I. O.Swastikt 1—1 3D H. F. C 7—E D O 7 3—2 3E E. D. O. 8Schoten 4 uitgesteld. 3G E. D. O. 9—Haai lent 8 1—12. Promotie le klasse. Kennemers—Ripperda. 12, gestaakt. 2e Klasse. SpaarnevogelsD. W. O. 5—1 Bloemendaal 3Zeemeeuwen 2, terrein J\. C. H., 12 gestaakt. I. V. 0. 3—V. V. H. 3. terrein Bl.daal 4-2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9