In en om Haarlem Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Binnenlandsch Nieuws. Gehoord en gezien. PIJLTJES Woensdag 6 April 1927 51ste Jaargang No. 16519 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na Ir ei ongeval vinger. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Ue regie der verkiezingen. De Koninklijke familie naar het Loo. De kortingen op het salaris van Rotterdams gemeente- personeel. Wijziging der belastingwetten. PRO71:IZV.LZ STATEN VERKIEZING. De uitslag in Noord-Brabant. Het Nederlandsche gezantschap te Brussel. Vdijziging van de Justitie- begrooting 1928. PLAATSELIJK NIEUWS. DE BELASTINGEN TE ZANDVOORT. Verhooging noodzakelijk. Faillissementen VAN 5 APRIL 1927. ^Gevonden dieren en voorwerpen. WIELRIJDEN. y Het Gemeentelijk Kindertehuis. DAMMEN. ALGEMEENE HOLLANDSCHE HYPOTHEEK- en CREDiETBANK. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. BOEKBEOORDEELING. Inhoud van tijdschriften. MARKTNIEUWS. De abonnementsprijs Seöraagl vo& Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon Nó. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. NIEUWE COURANT Aefvertentiën 35 cents per regei >raag- en aanbod-advertentiën 1-4 .egels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeelisg 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn,- ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ff QfiOf} Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^0 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dUuli." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogenr du, doodelijken afloop bij een ongeval met ff OCrt bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cft bij 'a breuk van f Ml bij verlies v. eea 1 lüU. eca voet of eea oog; A£d« duim 01 wijsvingerA UU» been 01 arm; andere r wijsvinger Het is zoo eenvoudig als je op den dag, dat de verkiezingen plaats hebben, in het stemlokaal komt met je oproepingskaart in de hand, je meldt bij den voorzitter van het stembureau en in ruil voor je oproeping een stembiljet ontvangt, je daarna in de afge schoten ruimte afzondert, het netjes gepunt roode potlood ter hand neemt, den stip vóór den uitverkoren candidaat rood maakt en daarna het biljet netjes gevouwen in de ge zegelde stembus stopt. De leden van het stembureau komen des morgens op het stem bureau en vinden de lak en het kaarsje niet Na eenig zoeken wordt het in een raamko zijn aangetroffen en dadelijk zijn zij met hun oordeel klaar, dat de boel niet in orde is. Ze moeten die lak niet in het raamkozijn plaat sen, maar op de tafel, anders kun je „de rommel" niet vinden. Weten die leden, weten de kiezers, weten onze lezers wat er vast zit aan de voorbe reiding van die verlciezingsdrukte, aan de. wat men in de tooneelwereld zou noemen, de regie der verkiezingen? Een dezer dagen waren wij in de gelegen heid daarvan een indruk op te doen, toen wij in een der kelders van ons stadhuis zes tig kisten zager, klaar staan, die, gevuld moesten worden met de verschillende be- r.oodigdheden voor elk stembureau. Stapels roode stempotlooden met kettingen lagen gereed, stapels aschbakjes, inktpotten, voor zittershamers, blakers met kaarsen, doosjes lucifers, touw, penhouders, vloeipapier. Dat alles en nog meer moest over de zes tig kisten wifrden verdeeld, nauwkeurig ver deeld en alles moest in goeden staat zijn, want anders regent het klachten op het stadhuis en de verantwoordelijke ambtenaar krijgt een brevet van onbekwaamheid. In Haarlem is alles steeds in orde, dus is de ambtenaar voor zijn taak berekend, maar vraagt niet wat 'n kopzorgen dat voor dien man meebrengt. Dat begint al met het samenstellen van de stembureaux. Voor elk bureau zeven. Hier voor moeten gegadigden opgezocht worden, dan moeten de uitnoodigingen, zevenmaal zes en vijftig oi te wel 392 worden rondge zonden, verder moet met elk stembureau (56) worden vergaderd om een rooster op te stellen voor den verkiezingsdag, want niet alle leden kunnen den 'heelen' dag op het bureau zitten en dat is niet rioodig ook, maar steeds moeten er-vier zijn. Over het nazien van de kiezerslijst spreken we maar niet, evenmin over de beslommeringen, die het candidaat stellen medebrengt hel op stellen en laten drukken van de stembiljet ten en de convocaties, maar het toezenden van deze laatste aan alle kiezers is wel een groot werk. Ruim veertigduizend convoca ties moeten worden verzonden en al deze adressen moeten één voor één door de han den van de ambtenaren passeeren. De pie ken stembiljetten voor elk stemlokaal wf- den door den drukker afgeteld, maar de ambtenaar blijft verantwoordelijk voor den inhoud, zoodat hij aansprakelijk wordt ge steld als er stembiljetten te weinig of te veel zijn. Natuurlijk heeft de ambtenaar zich ook al lang te voren er van verzekerd, dat hij op den dag der stemming over de noodige stem- lokaliteiten kan beschikken. Voor zooveel dat gemeentescholen zijn, beeft hij de hoof den er van in kennis gesteld op welken dag cc stemming zal plaaks hebben en voor zoo ver het lokalen van bijzondere scholen aan gaat, heeft hij beleefd aan het bestuur moe ten vragen of het gelegen komt over dat stemlokaal te beschikken. Die toestemming wordt dan wel verleend, maar pas Dinsdagsmiddags na 4 uur mag over het lokaal worden beschikt; want tot op dat uur wordt er nog les gegeven. Door een juiste regie vanaf de afdeeling Verkiezingen lijkt het wel of er op dat uur op een knop wordt gedrukt en van alle kan ten dagen de werklieden op om de banken uit de schoollokalen te dragen, de tafels, (planken opschragen) neer te zetten en alles te ordenen voor den koning-kiezer, die mor gen zijn scepter hier komt zwaaien. Vracht auto's worden gerequireerd om alle ingre diënten naar de stemlokalen toe te brengen, en dal dit wat zeggen wil, blijkt alleen al uit de medcdeeling dat er zestig kisten van een halven kubieken meter inhoud moeten ver spreid worden over de geheele stad. Ziehier een lijst van voorgeschreven of gewenschte benoodigdheden voor de inrich ting van een stembureau, vermenigvuldig dit lijstje met zestig, denk u in, dat dit alles op een hoop ligt en alles eerlijk moet worden verdeeld en vraagt dan niét meer of de amb tenaar, die zorgt dat geen enkel lid van een stembureau te klagen heeft, een eerekruis verdient of niet. Het lijstje vermeldt aller eerst een tafel en 5 stoelen; een klein tafel tje, een tafelkleed en vervolgt mét: 4 stemlessenaars; 8 roode stempotlooden; 4 kaarten, inlichtingen voor den kiezer; één stembus (kist); een tafeltje voor de stembu's; afsluiting; een voorzittershamer; een kap stok; inkstel(len); 3 liggers voor de turflijs ten; een kieswet (met algemeene maatregelen van bestuur); een „leiddraad voor leden van stembureaux"; 2 uittreksels van de kiezers lijst; een pakket stembiljetten; een stempel „onbruikbaar," met stempeldoos; een lak- stempel der gemeente; 2 lijsten ter aantee- kening uitgereikte stembiljetten; 7 vellen pakpapier; lak; een blaker met kaars, en lu cifers; stukjes band of touw; etiquetten; lijs ten ter aanteekening aantal uigebracTite. stemmen (turflijsten); Blanco oproepings- kaarten; Blanco schrijfpapier en 2 enve loppen; 5 potlooden; 3 penhouders; Asch bakjes; vloeipapier, een carton tot af sluiting der stembus; 1 blanco procesver baal; Brief toezending aan den Burgemees ter, opgave der namen van kiezers, die niet aan de stemming hebben deelgenomen; Een bord, waarop vermeld „Stembureau" (toegang lokaal); Overzicht uren van zitting en vervanging leden van het stembureau. Zoo goed mogelijk kwijten zich de werk lieden natuurlijk van hun taak, om alles op zijn plaats te zetten en dat lukt in den regel ook heel goed. Maar de ambtenaar mag daarmedd niet tevreden zijn. Hij hoopt wel dat in elk stembureau alles in orde is, maar hij moet er van overtuigd zijn en daarom stuurt hij op den avond vóór de verkiezin gen een ambtenaar naar elk stembureau om te zien of alles in orde is. Daarvoor wordt in den regel een ambtenaar aangezocht, die dicht bij het te controleeren bureau woont, maar ook dat gaat niet zoo gemakkelijk, want daartoe moet eerst de order komen van den gemeente-secretaris. Zoodat deze een langen staat te teekénen krijgt, waarbij een vijftig ambtenaren order krijgen een stembureau te controleeren. Even mag de regisseur ten stadhuize dan uitblazen, maar niet lang, want op den avond der verkiezingen, begint de drukte opnieuw. Bij het stemmen tellen en pakket ten verzenden, moet een ambtenaar tegen woordig zijn om alles vlot te laten verloopen, en als de processen-verbaal dan ten stad huize komen, begint het optellen van de stemmen incijfers voor elke lijst van elk elk bureau. Daaraan werken een man of twintig. De man, die de details van wat we hier boven aanstipten, verzorgt in Haarlem, is de heer Segaar, een uiterst nauwgezet en consciëntieus man en dat mag ook wel, want ondanks dat, dreigen soms duizend en één moeilijkheden de baas te worden. Waar dat moeilijk en omvangrijk werk door Jan de Koning-Kiezer zoo weinig gewaardeerd wordt en hij zoo gauw klaar staat met een vernietigend oordeel over een of andere oneffenheid in den- kalmen gang van het verkiezingsraderwerk verbeeld je eens dat een kaarsvlek van een vorige verkiezing op het groene tafelkleed zichtbaar zou zijn! daar mag het wel eens op de kandelaar gezet worden. Ook onze ambtenaren weten bijwijlen wat drukte is. Maar laten wij er dit aan tovoegen: wij hebben hier in Haarlem goede ambtenaien en hun mag het werk worden overgelaten. aangevraagde verhoogingen geheel door overschotten of andere artikelen te dekken, merkt hij echter in de eerste plaats op, dat het zijn voornemen is te trachten bij gelegen heid van de z.g. regularisatie-ontwerpen voor den onderwerpelijken dienst hierin als nog te voorzien. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana zijn Dinsdagmiddag met. den staatsspoortrein van 4.05, waarin zich het koninklijk salon rijtuig bevond, met gevolg van 's Gravenhage naar het Loo vertrokken. In de koninklijke wachtkamer waren burgemeester Patijn en de gouverneur der Residentie generaal ma joor Insinger aanwezig, met welke autoritei ten de Koningin zich eenigen tijd onderhield. Op het perron en in de Rijnstraat te den Haag hadden zich vele belangstellenden opgesteld. Na' uitgebreid discussies over kor'ingen der salarissen van het gemeentepersoneel, is tenslotte in den Rotterdamschen gemeente raad de beslissing gevallen. Een voorstel Lührs om de kortingen op de wedden van 8/-» pCt. terug te brengen op 5XA pCt. is met één stem meerderheid aangeno men. Terstond daarop heeft de wethouder voor de Financiën de heer J. Schouten te kennen gegeven, de verantwoordelijuheid niet langer te kunnen dragen. Vooraf had wethouder Schouten reeds me degedeeld dat aanneming der motie-Lührs het hem mogelijk zou maken zijn functie langer waar te nemen. De ruim 700.000 die hiervoor benoodigd zullen zijn, zijn volgens den wethouder alleen te verkrijgen door ver- hooging van den belastingfactor en hieraan wenscht de heer Schouten niet mede te werken. Daarom verlangde hij ook dringend, dat de motie-Lührs behandeld zou worden vcor men den factor vast zou stellen. Het voorstel Lührs werd aangenomen met 2221 stemmen. Voor stemden de 16 s.d., 2 communisten, 3 r.k„ 1 v.d.; tegen stemden 5 r.k., 4 v.b., 4 c.h., 7 a.r. en 1 v.d. Dadelijk daarop stelde de heer Schouten zijn mandaat ter beschikking van het college van B. en W. en sprak de hoop uit dat spoe dig een ander in zijn plaats zou worden be noemd. Ingekomen is een nota van den minister van Financiën naar aanleiding van het eind verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp lol wijziging van de artikelen 9 en 19 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, de art. 6 en 8 der wet op dè vermogensbe lastingen I. In deze nota deelt de minister mede, naar aanleiding van de vraag, of het wetsontwerp niet zoo tijdig had kunnen zijn ingediend, dat de wijziging met ingang van 1 Mei i>2ó in werking had kunnen treden, dat de eind beslissing in de zaak, die aanleiding heeft gegeven tot de indiening van bet ontwerp eerst op 2 October 1926 is gevallen en op 9 November daaraanvolgende te zijner kennis werd gebracht, In de provincie Noord-Brabant zijn bij de Prov. Statenverkiezing uitgebracht totaal: 307.058 geldige stemmen, verdeeld als volgt ever de verschillende lijsten: Christ. Historische Unie 12.442 stemmen Anti-Revolutionairen 10.861 S. D. A. P. 16.609 R.K. Volkspartij 9.672 R.K. Staatspartij. (Niet met elkaar verbonden) 169.530 Groep van Nunen 958 C-roep Bon 796 Vrijz. Dem. Bond 8.591 Vrijheidsbond 7.252 P.K. Staatspartij 58 877 Groep Vink 485 P.K. Staatspartij 10.844 Groep van Gent 186 Gekozen zijn: Roomsch-Katholieken: 50 '51); S. D. A. P.: 3 (3); Christ. Hist.; 3 (3); Anli-Rev.- 2 (2); R.K. Volkspartij: 2 (2): Vrijheidsbond: 2 (1); Vrijz. Democraten 2 (2). De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden de oude samenstelling der Prov. Staten van Noord-Brabant aan. DE UITSLAG IN DE PROVINCIE DRENTE Tn de provincie Drente zijn uitgebracht totaal 78.982 geldige stemmen, over de li sten verdeeld als volg'. Plattelanders (Braatj 1850 stemmen, Vrijz. P.m. 10671 st., S. D; A. P. 20208 st., Com munistische Partij 500 st., R.-K. Staatspartij 3587 st., Vrijheidsbond 10806 st., Anti-Rev. T',:S8 st., Chr, Hist. Unie 11121 st., Platte landers (de Boer) 5351 stemmen. Gekozen zijn: S. D. A. P. 9 (7): Anti-Rev. 6 (7); Vrij. Dem, 5 (4); Vrijheidsbond 5 (6); Chr. Hist. 5 (5); Plattelanders de Boer 2; Plattelanders Braat 1; Roomsch Katholie ken 2. De cijfers tusscben haakjes geven de oude samenstelling der Prov. S'aten aan. De Plattelanders, waarvan bii de oude samenstelling de lijsten vereenigd waren, bezetten to: nog toe 4 zetels. Thans ver deeld over twee lijsten, bezetten de Plat telanders 3 zetels. Bij de verkiezingen voor ds 1 wcede Kamers werden in de provincie Noord- Brabant uitgebracht: Roomsch Katholieken 249.861 stemmen; Anti Pev. 9128; Chr. Hist. 9432; Staatk. Geref. Partij 1894; Herv. Geref. Staatspartij 794'; Protestantsche Volkspartij 471; Chr. Dem. Federatie 521; R. K. Volkspartij 14.563; S. D. A. P. 21.356; Vrijheidsbond 4100; Vrijz. Dem. 4270; Plattelanders 1403; Com munisten 244; Vaderlandsch Verbond 983; Dem. Partij 509; Ned, Middenstandspartij 1067; Soc. Partij Kolthek 273; Rev. Arbei derscomité 182; Verbond van Actualisten 178; Bezuinigingspartij 361; Vrijheidsbond (Staalmanter Hall) 2327. In de provincie Drente werden bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1923 uitge bracht: R. K. 3564; Anti Rev. 15071; Chr. Hisl. 10538; Staatk. Geref. Partij 246; Herv. Geref. Staatspartij 152; Protestantsche Volkspartij 450; Chr. Dem Federatie 810; R K. Volkspartij 144; S. D. A. P. 24547; Vrijheidsbond 5566; Vrijheidsbond 818: Vriiz. Dem. Bond 9417; Piattelandcrsbond (Braat) 5181; Plattelandersbond (de Boer) 5338; Communisten 363: Vad. Verbond 172; Dem. Partij 529; Ned. Middenstandspartij 769; Rev, Arbeiderscomité 198; Nationale partij 48; Grondpartij 110. Het Corr. Bur. beeft thans van het depar tement van Buil'enlandsche Zaken de ot'fici- eelc mededeeling ontvangen, dat in verband met de benoeming van jhr. mr. Beelaerts van Blokland tot minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. van Vredenburch als gezant te Brussel gehandhaafd blijft. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk IV der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1926 (Justitie) Het totaal bedrag der aangevraagde verhoo gingen zijnde 737.016 wordt gedekt tot "n bedrag van 181.251 door de voorgestelde verminderingen zoodat het eindcijfer der be grooting wordt verhoogd met 555.767. Hoe- wet de minister ér niet in geslaagd is de Door Gedeputeerde Staten dezer Provin cie zijn verschillende opmerkingen gemaakt op de gemeentebegrooting voor 1927. Ver schillende zijn van administratieven aard. Eenige posten zullen echter verhoogd moe ten worden. Zoo zou het onderwijs, in ver band met boventallige onderwijzers 13.500 meer geraamd moeten worden in uitgaaf. De post van oninbare belasting van de Inkom stenbelasting moet verhoogd worden met 10.000 en op den post onvoorziene uil gaven, die geraamd was op ongeveer 1200 en te laag geacht wordt, zal nog een bedrag van 6500 gebracht moeten worden. Dit alles maakt een meerdere uitgave van 30.000, waar tegenover geen inkomsten staan, dan alleen verhooging van belasting. B. en W. stellen den Raad voor de begroo- ting te wijzigen overeenkomstig het ver langen van Gedeputeerde Staten en het vermenigvuldigir.gscijfer van het belasting jaar 19271928 brengen op 1.8, dus 0.2 hoo- ger dan het vorige jaar. Paard op hol. Aan de Zandvoortschelaan sloeg het paard van den heer Keur, gespannen voor een schelpenwagen, op hol. Het dier rende het Kostverloren op en verspeelde onderweg den wagen, door het breken van de boomen. Het hollende paard, dat men eerst nog trachtte te grijpen, bleef later uil eigen be weging stil staan, alsof 't tot inzicht kwam dat zoo'n renpartij toch niet geoorloofd was. Persoonlijke ongelukken werden op dezen drukken verkeersweg niet veroorzaakt. J. M. Langeveld, bakker te Schoten, Hoogev, oerdstraat 3. Curat'or Mr. W. A. J. Stortenbeker, alhier. Dr. H. A, J. -C, M. Smits, leeraar in de classieke talen te Haarlem, Rozenstraat 1. Curator Mr. A. A. Huizenga, alhier. K. C. F. Duller, kapper te IJ muiden. Frans Naerebootstraat 17, Curator Mr. K. Westerling, aldaar. Rcchter-Commissaris Mr. H, Haga. Vernietigd werd hel faillissement van J. G. Snel, winkelier te Lisse. Uitgesproken 22 Maart j.l. Curator Mr. F. M. Hugemeyer, alhier. Opgeheven werd het faillissement van G. H. Terink, nachtwaker te Heemstede. Uit gesproken 8 Maart j.l. Curator Mr. J. H. J. Simons, aihier. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van. H. Janse Jr,, handelsagent te Haarlem, Karei van Manderstraat 23, alhier. Cu rator Mr. P. Tideman, alhier. G. Dazert, voorheen exploitant van het Kurhaus te Zandvoort. Curator Mr. Jhr. L, U. Rengers Hora Siccama, alhier, A. Zorge, vroeger tuinder Akerdijk te Haarlemmermeer. Curato Mr. L. U. Ren. gers Hora Siccama, alhier. Terug te bekomen bij: F. Sinncker, Kleine Houtweg 5, actetasch; Nic. van Beem, Tey- lerstraat 24, beursje met inhoud; Witteman, Kamperstraat 39, glacé handschoen; J. Dijkstra, Patientiestraat 22, herdershond; W. van Loenen, Brouwersvaart 18, herders hond; Belastingkantoor, Kamer 2, KI. Heilig land, wollen handschoen; M. van Wort, Gr, Heiligland 24, glacé handschoen; Kennel Fauna, Praklaan, gestroomde herdershond, gebracht door Sneiders, Jordensstraat 54; gele hond, gebracht door A. Zijlstra, Jac. Gselstraat 12; grijs-witte kat, gebracht door mevr. Meys, Kleverlaan 82; M. Wijnands, rouwehekstraat 25, Overjas; A. de Vries, Dijkstraat 15, kaarten voor bioscoop; B. Posthuis, Westergracht 59, muts; Politie bureau, Smedestraat, onzer, nummerplaat auto, taschje; J. M. v. d. Ham, L. Coster- straat 12, portemonnaie met inhoud; J. J. Geylvoet, Doelsfraat 37, portemonnaie met inhoud; J. Vander, Brouwerskade 63, vul penhouder; J. v. d. Tas, Prinsessekade 72, Rozenkrans in étui. II. S. C. EXCELSIOR. Zondag hield Excelsior den tv.eeden wed strijd voor de vijf afstanden-competitie, thans over een ronde. Aan den start kwa men W. Sleutel, P. Kosscn. W v. d. Beeke, W. v. Dok, P. Eggink, G. Makkelie, F de Nils, C. v. Veen, P Passand en A. Michel. Reeds dadelijk werd er een snel tempo ingezet, afwisselend met vinnige spurtjes. Voor Sleutel en vr Dok was het jammer dat zij pech hadden. De uitslag was als volgt: L P Kosse2, W» v. d. Beeke, 3. P. Eg gink, 4. A. .Michel, 5. C v. Veen, 6. W v. Dok, 7 P.Passand. Stand van de competitie is thans: P. Kosssn 14 punten. 2 P. Eggink 11 punten, A. Michel 8 punten, W. v. Dok 7 punten, W v. d. Beeke 7 punten, H. de Haas 3 punten, C. v. Veen 3 punten, G. Mr k'kelie 2 punten, P. Passand 1 punt. Zondag a.s. heeft den derden wedstrijd plaa.9 over drie ronden, start 9 uur. DE EMMABLOEM. Liefdadigheid is een mooi ding. Voor den een is 't een behoefte lid te zijn van een philan'ropische vereeniging op eenigerlei gebied, gedreven door naasten liefde, altruïsme of hoe men het noemen wil, hun arbeid, energie en stoffelijke gaven in dienst te stellen vat^medemenschïn, die in minder guns'ige omstandigheden op deze aarde» elven. Voor een ander is het een rooit vereischle zich te accuppeeren met liefdadigheid, om,dal zij gevraagdworden door iemand, wien men geen weigerend antwoord kan geven, "cmdat zij bij een ander niet willen achterblijven, omdat zij vreezen, als zij zich afzijdig houder., minder gunstig besproken te worden, enz. Wan- trouwenen achterdocht, die in de maat schappij noodzakelijk schijnen te moeten bestaan, zijn altijd gereed om de laatstge noemde motieven te veronderstellen. On rechtvaardig meestentijds. Daar is b.v. de Emmabloem-collecte, die vandaag gehouden wordt vanwege de Ver eeniging lot bestrijding der Tuberculose. Ook buitenstaanders kunnen beseffen dat de organisatie van zulk een bloemendag angdurige en ingespannen voorbereidende werkzaamheden vraagt van de leden van het uitvoerend comité, dat het lidmaat schap van zulk een vereeniging geen siné- cure, geen baantje-in-naam is. Die voorbereidingen gelden alleen den éénen dag van de collec'e. 's Morgens be gint de drukte. De leden van de R.-K. Tran sport Colonne waren omstreeks acht uur op post bij het station en de halten der E. S. M„ om den reizigers en forensen gelegen heid te geven zich met een bloempje te tooien en hun offertje in de bus te werpen. Om 9 uur begon de algemeene collecte; toen trokken de 500 meisjes allen boven de 14 jaar, volgens de Politieverordening met busjes, kussentjes en mandjes naar de 250 wijken, waarin de stad is verdeeld. Eerst wordt aan de huizen gecollecteerd daarna begint de straatverkoop. Honderd padvinders en jongens onderhouden een estafettedienst, brengen bloempjes aan ver koopstertjes die uitverkocht zijn. verrich ten allerlei boodschappen, collecteeren zelfs waar 't noodig is, enz. De leerlingen var. H. B. S„ gymnasium e. d„ die aan de col lecte medewerken, hebben vrijaf gekregen. Na afloop der collecte, 5 uur. werden de busjes verzameld in de acht wijkbureaux van Haarlem en de wijkbureaux te Bloc- mendaal, Overveen en Aerdenhout. Hedenmorgen elf uur was de geheele voorraad 60.000 bloempjes, reeds gedistri bueerd. Later op den dag kwamen nog aanvragen van de collectanten binqen; hiervan worden er natuurlijk onverkocht weer ingeleverd, maar men verwachtte we! dat omstreeks 60.000 bloempjes verkocht zouden werden. Het vorig jaar waren hc. 80.000 stuks, die ruim 9000 opbrachten. He! fanfarekorps van de politie' en van de E, S. M. was ook wer cp post en heb ben op hun muzikale rondgangen met de vroolijke marschen en deur.tjes heel wat dubbeltjes en kwartjes van de poSemon- naies in de busjes ge coverd. Op groote vrachtauto's, met opwekkende transparan ten, trok men rond; bij de politic collec teerden leden der Roode Kruis Tr. Colonne en bij de fanfare der E. S. M. d! tramman- nen zelf. De Vrijwillige Brandweer had een origi- neele reclame bedacht voor de collecte. In den loep van den middag werd alarm ge maakt; met groot vertoon rukten de vrij willigers uit, stopten op een druk s ads- punt en ontrolden dan plotseling de re- clamevlaggen der Emmabioem. In de em mertjes, waarmede men daarna onder het samengestroomde publiek rondging, werd dan gul en blijmoedig geofferd. Een aardig en .sympathiek bewijs van medeleven werd op het Consultatiebureau gisteren ontvangen. Een geëmployeerde der Centrale Werkplaats bracht telefonisch het bericht da', in verband met de verkie zingen, het werk om, half twaalf zou eindi gen, Of men er dus voor zorgen wilde, dat op dien tijd enkele verkoopstertjes aan de poort zouden staan, anders zou men te laat komen en achter het net visschen. Aldus werkt klein en groot mede om de collecte tot een succes te maken. Het is (e hopen, dat een ruime opbrengst hen moge beloonen, als hedenavpfld4é,a ve/igoeignde dag voorbij Op 1 April ia het kindertehuis geopend, dat het Burgerlijk Armbestuur heeft laten inrichten, nabij het „Buitenhuis" aan den Schotersingel. Het ziet er goed uit en wij hebben in onze courant een getrouw verslag gegeven van de inrichting en opening. In deze inrichting plaatst het Burgerlijk Armbestuur de kinderen, kleine en grootere, die tijdelijk onverzorgd zijn en die te zijnen laste komen. Blijkt na korter of langer tijd dat de kinderen voorgoed ouderlijke of andere zorg moeten ontberen, dan wordt voor die kinderen een definitief tehuis gezocht. Voor onze Roomsche kinderen zijn wij in de laatste jaren in het gelukkig bezit van een eigen inrichting. Op voortreffelijk en algemeen geprezen wijze kwijten de zustertjes aan den Zijlsingel zich van die delicate, maar moeilijke taak. En nu is het stellig te hopen, dat het Burgerlijk Arm bestuur, ondanks de nieuwe inrichting aan den Schotersingel, niet van zijn tot nu toe ingenomen juiste sladpunt zal afwijken en de Roomsche kindertjes bij de zusters aan den Zijlsingel zal laten en er nieuwe uitbe steden. Roomsch ouders en voogden, die in de moeilijke omstandigheden komen, dat zij tijdelijk de verzorging van hun kroost aan anderen moeten overlaten, wijzen wij op de wenschelijkheid. ja op hun moreelen plicht om die kinderen een katholiek tehuis te geven, wat een, in de prille jeugd van zoo gioot gewicht, katholieke opvoeding waarborgt. Aan de Kinderziel zijn wij, kat holieken, gehecht als de druif aan den wijn stok, als de moeder aan haar kind. Om de kindctziel hebben wij den vijftigjarigen schoolstrijd gestreden, om de kinderziel stichten wij onze patronaten, onze R. K. Vacantiecolonies, onze leesbibliotheken, onze Heibloem,-onze pensionalen, zelfs onze baby-tehuizen. Voor het behoud der kinder zielen hebben wij elk offer over. Wij hopen dan ook dat het Burgerlijk Armbestuur dezen innigen, Katholieken wensch zal weten te eerbiedigen en niet zal vorderen dat kin deren, waarvoor men de verpleging bij de zusters aan den Zijlsingel vraagt, toch in het kinderhuis aan den Schotersingel wor den opgenomen. Daarmede zou het Burger- I lijk armbestuur dan ook den weg betreden, dien het reeds ingeslagen is, toen hel zich op het breede standpunt plaatste van de vrije ziekenhuiskeuze voor armlastige patiën ten. De vrije keuze van kindertehuis ligt in denzelfden gedachtengang. Moeilijkheden kan dat voor het Armbestuur bezwaarlijk ople veren, want de subsidie, die voor elk kind van de zustertjes aan den Zijlsingel wordt gegeven, is geringer dan de meerdere kos ten, die een nieuwe pupil aan het gemeen telijk kindertehuis bezorgt. Voor het Burger lijk Armbestuur, voor de gemeentekas is het dus ook voordeeliger om in dezen den Katholieken ter wille te zijn. Er zijn nu eenmaal punten, waar de Katholieken van geen wijken weten. Een daarvan is de opvoe ding der Katholieke jeugd. Die willen zij voor zich houden. Maar gezien de goede ervaringen, die wij in Haarlem met het Bur- geilijk armbestuur hebben, twijfelen wij er niet aan of ook in dit opzicht zal het an deren innige overtuiging weten te eerbie digen. PKOPAGANDA-AVOND VAN DE DAMCLUB „THEORIE EN PRAKTIJK". Voor bcvengenoemden avond waren alle leden en oud-leden uitgenoodigd om deel te nemen aan de „bliksem "-wedstrijd, welke gisterenavond gehouden werd in het ge bouw van de St. Jozefgezellen aan de Jansstraat Verschillende oud-leden toon den dan ook belangstelling, door hun te genwoordigheid. Het aantal deelnemers werd in 3 groepen verdeeld. De voorzitter, de heer F. Knape, nam de leiding van dezen wedstrijd op zich cn deelde mede, dat er met een snelheid van één zet per 10 seconden zou worden ge speeld en gelijk aankomenden zouden lo ten om rie le of 2e prijs. De groote snelheid, waarmede gespeeld werd, moest, den speler een iuisten kijk op het spel geven om een goede voortzetting te kiezen, ar den anderen kant gaf het aanleiding tot komische verrassingen. Don geheelen avond heerschte cr dan oik een gezellige stemming en het bestuur van T. E. P. kan met genoegen op dezen vrelge- slaagden avond terugzien. De uitslag van den wedstrijd is als volgt; Groep I: le prijs W. v. Gastelen, 2e prijs N. v. d. Berg. Greep II le prijs W. Erbrink, 2e prijs A. Masteüng. Groep III, le prijs J. Swart, 2c prijs J Opdam. In de jaarlijksche Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders, welke gisteren in het Gebouw „De Nijverheid" alhier, on der leiding van den President-Commissaris den heer D, P. Joustra werd gehouden, bracht de directeur verslag uit over het boekjaar 1926 cn weiden de Balans> en Winst- en Verliesrekening overeenkom stig het door Commissarissen uitgebracht pracadvies goedgekeurd, onder dankbe tuiging aan de directie. In het verslag wordt er op gewezen, dat hoewel tot inrichting en in gebruik neming van een eigen kantoor is overgegaan en 1926 beduidend hooger is dan andere jaren het saldo der wistrekening niettemin hoogar is. Het winstsaldo bedraagt 17.288.04 (vorig jaar 16.540,85). De rekening „Kantoorinrichting" wordt geheel afgeschreven. De „Reserve" wordt opgevoerd tot 7C00.Er zal worden uitgekeerd: 8% aan de preferente en 6.5 aan de gewone aandeelhouders', terwijl er na betaling der dividentbelasting nog een onverdeeld divi- dent over blijft van resp. f 153,63 en 49.86. In 1926 zijn afgesloten 68 hypothecaire leeningen tot een totaal bedrag van 236.195— Tot Commissaris werd herkozen de heer H. van Putten. PERSONALIA. Bij het groote muziekconcours" te Purme- rend„ is benoemd als jurylid onze stadge noot de heer Eng. H. Hap, ex-adjudant ka pelmeester van de Stamuziekj.yaA het 1,0de reA-aaantene- te-gMtaner De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft de Staatscommissie inzake het aanvullend onderwijs voor d® rijpere jeugd geïnstalleerd. Willem Mengelberg zal dit jaar weder naar Amerika vertrekken. Bij een ernstig mo'orongeluk te 's-Herto- genbosch worden twee personen gedood. Naar aanleiding van de aanneming van een voorstel-Liirs inzake korting der sala rissen van het gemeentepersoneel te Rot terdam. dient de Rotterdamsche wethouder van financiën zijn ontslag in. De moord in ae Roscstraa? te Rotterdam voor het Amsterdamsche gerechtshof; de behandeling der zaak wordt verdaagd tot 2 Juni. In verband met de smokkelaffaire te Sluis is een geheimzinnige motorboot in beslag genomen. Ten kantore van het R.K. Werkliedenver bond is geïnstalleerd de commissie, die zal rapporfeeren over de stichting eener sociale hoogeschool voor arbeiders. Het Fransche antwoord op het voorstel van Coolidge inzake verdere ontwapening ter zet. Het Hongaarsch-Italiaansch vriendschaps verdrag onderteckend. De Britsche arbeidersgroepen verklaren zich tegen het overhandigen van een ultima tum aan de autoriteiten te Kanton. Plundertochten in Sjantoeng. De Britsche arbeiderspartij zal een cam pagne beginnen tegen het nieuwe wetsont- werp op de vakvereenigingen. De toestand van den Roemeenschen ko ning. De patiënt is achteruitgaande. Barometerstand 9 uur v.m.: 747. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.12. Naar waarnemingen in den morgen van 6 April 1927. Hoogste Barometerstand 767.1 m.M. te Lacoruna. Laagste Barometerstand 744.8 m.M. le Stornoway. Yerwach'ii'gmatige tot krachtige, later afnemende N. W. tot Z. W. wind; zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk neg enkele regio, buien; iets kouder. F. DE VRIES, t In den ouderdom van 48 jaar is gisteren overleden, de beer F. de Vries, voorzitter en medezanger van het dubbel-manncn- kwartet „Aurora". De teraardebestelling zal plaats vinden op Donderdag 7 April om 12 uur, op de Al gemeene begraafplaats, ingang Kleverlaan. DIEFSTALLEN DOOR 'N DIENSTBODE. Door de politie van Bloemendaal is in samenwerking met de politie van Heem stede te Haarlem aangehouden de dienst bode W. J. R., die werd verdacht bij ver schillende familie'» te Bloemendaal en te Heemstede, waar zij in betrekking is ge weest, verschillende lijf- en tafelgoederen te hebben onvreemd. Zij bekende die goe deren te hebben ontvreemd. De goederen waren bereids te Haarlem in beslag ge. De Waterkampioen. Het voorjaarsnummer van „De Water kampioen"^ hel orgaan \ar, de afdeeling watertoerisme Var: den A N. W. B. en de Kon. Verbonden Neder!. Walersportvereeni- ging. De titelplaat: „Het Pampus bij Durger- dam. van Hohbc Smith, doet het góed. De tekst, verlucht met vele foto's en teeke- ningen, is tijpoérafisch wel verzorgd. Gids voor Rad-Egmond. "De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer geeft een gids uit voor Bad-Eginond, waarin de gunstige fac toren voor een verblijf te Egmond aan Zee woren uiteengezet. Een 'opografische be schrijving, een opgave van de meest aanbe velenswaardige tochtjes en lijsten van hotels en pensions maken tezamen het tot een handige brochure ten dienste van den badgast. BODEGRAVEN, 5 April. Kaasmarkt. Aan voer 198 partijen, waaronder 180 Rijksmerk, 8479 stuks, wegende 67832 Kg. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk le soort 4450, 2e soort 3642; zonder Rijkstaerk 3542. Handel flauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1