Plaatselijk Nieuws. JÜsa» hAqtem mMrL wh HOL I EICEL ILLUSTRATIE DEL Schoonmaak Niet overschatten. SPROOKJESPUDDING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede blad Woensdag 6 April 1927 NIEUW-VENNEP. WIJK AAN ZEE EN DUIN. SANTPOORT. BEVERWIJK. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Koffie thee HEEMSKERK. HILLEGOM. RECHTZAKEN. De verduistering bij de Central4 Suikermaatschappij te Amsterdam. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VELSEN. ZANDVOORT. De moord in de Rosestraat te Rotterdam. R. K. V. V. Onze Gezellen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De Amsterdamsche Huur- verordening. (Ingezonden.) 'Velen zijn geneigd den invloed van de .school te overschatten. Deze reikt niet zoo .ver, als zich oogenschijnlijk denken laat. 'Niet ver, wat den invloed van het onder wijs betreft, noch wat dien der opvoeding aangaat. De resultaten van het onderwijs, welke na veel zwoegen verkregen zijn, vervliegen voor 't grootste gedeelte al na een jaar of .twee. Het vluchtige vergaan der kennis zal "wel zijn oorzaak vinden in het feit, dat veel ;geleerd moet worden op 'n leeftijd, dat het gres der leerlingen, alle nieuwe stelsels ten "spijt, voor de te verwerken stof nog niet rijp is. Ik geloof, dat de leerplicht precies eindigt op t^ moment, dat de school juist wat aan de kinderen begint te krijgen Het „eenig- zins" ordelijk kunnen uitdrukken van ge dachten b.v, leert men pas na z'n twaalfde jaar en na veel gedram, onder een aanhou dend vallen en opstaan. Zij, die dan ook t,degelijk" verder onderwijs genieten, kun nen hun gedachten uitdrukken, niet met de gave van een dichter of redenaar, maar zooals het behoort. Bovendien: „de voort durende herhaling en oefening slechts jvoert ons naar eenig kunnen, zal voor de jpmeesten, na de schooljaren wel een weinig in practijk gebracht gezegde zijn. „Wat" lezen en hoe gebrekkig soms? „wat" cijferen en „wat" zuiver Hol- landsch kunnen schrijven blijft wel bij, maar voor de rest weet men hoogstens nog maar de benamingen der onderscheidene "leervakken. De leertijd is te kort wordt te bruut af gebroken. Typisch was het daarom voor mij, dat 'dat ik dezer dagen moest lezen, dat de «roep der onderwijzers om 'n 7-jarige school ^betiteld werd met nota bene „arbeids- tschuwheid", omdat zij in 7 jaren willen -gaan doen, wat ze „gemakkelijk" in zes jaar zouden afkunnen. i Toen ik 't las, heb ik m'n oogen uitgewre ven, want degene, die het schreef, was de zelfde, die me eens toevoegde: U moet ize niet zooveel bijbrengen, want het is hier geen „salon de coiffure", maar slechts 'n doodgewone „scheerderszaak". De jaren hadden me toen allang geleerd, niet te hoog te springen. Commentaar op bovenstaand geschrijf is derhalve overbodig. En hoe staat het nu met de verkregen "uitkomsten der opvoeding? Hiermede is het nog droeviger gesteld. Ik waag me er niet aan, om „de ha ten en nieren" te doorgronden en laat het liefst een oordeel over de .innerlijke" gesteld heid aan méér bevoegden over, maar de „uiterlijke" beschaving, welke de school in Aeen voortdurend voorbeeld en in moeiza- jmen arbeid gedurende 6 of 7 jaren pleegt bij te brengen, is na 8 of 9 maanden ver- j-blijf op straat, fabriek, werkplaats, atelier of kantoor zelfs, voor meer dan de helft te niet gedaan. De jeugd tusschen dertien en twintig merkt niet, .dat ze ruw is, onbehouwen, "zich aanstelt en de meest elementaire be grippen van het alledaagsche fatsoen met Voeten treedt. In spreken en doen. Ik durf te beweren, dat de jongens op 15-16 jarigen leeftijd zich de „kale neet" Voelen vergeef me deze geciteerde uit-, drukking zich de „kale neet" voelen, als le gemanierd zijn in hun woorden, gema- rnierd zich voordoen in hun houding en daden. Hoe dikwijls je je hier dan ook aan er gert, als je meerdere uren 's avonds met „de hoop-des-vaderlands in den vlegeltijd" moet optrekken, begin je, omdat je veelal mocht opmerken, dat onder den ruigen boezem vaak een warm hart klopt, te ge- looven, dat ze zich vaak misdraagt vut on wetendheid. De omgang, het zien en hooren heeft ge woonten aangekweekt, welke als een 2de natuur geworden zijn. De school des levens, welke de jeugd na de „leer"school doorloopen moet, is er één, waar 't goede voorbeeld ten eenen- male ontbreekt, waar de lompheid ten tooi verheven zit, waar 't uiterlijk fatsoen ge bannen schijnt en waar én gewoon be schaafd spreken en handeflen als krank zinnigheid uitgekreten wordt. Ik zie hem daar voor me staan: den fik- schen jongen, keurig, gekleed, wel gevoed, met 'n prachtigen, heerlijken blos op de frissche wangen, met oogen, tintelend van eerlijke en blijde levenslust, met zwierige haarlokken, waaiend in den koelen wind, en jongen met een goed verstand, bezield met ijver en werklust, maar.... o zoo rauw in zijn uitingen. Ik wijs hem er op, dat hij zich wat matigen moet en vraag hem het zoo en zoo eens aan te leggen. Hij geeft me ten antwoord: „Ik zal het doen, maar mijn baas vraagt vast en zeker, of ik gek geworden ben". Hierover dient men niet zoo vreemd op te kijken, want zoo hoorde ik eens 'n leer- aar, die z'n sporen verdient had, voor het eerst door één der bestuurderen begroet worden met „Heere gut, wat 'n rare koe- kebakker ben jij." Als zóó met het groene hout gebeurt, wat zal er dan met de twijgjes geschieden? Het gezin en zij, die door positie en jaren aangewezen zijn, om de jeugd te leiden of met haar hebben om te gaan, mogen wel beseffen, dat hiervoor hen een zekere taak te vervullen valt. Zoo de ouden zingen piepen de jongen. Aller behoeft niet zoo poeslief, maar toch ook weer niet zoo uiterst banaal. Men heeft mij weieens uitgelegd, waar op er in 't leger zoo „gebulderd" moet vrees, dat als de nood aan den man komt en 't bevel wordt gegeven: „Kruip in die'n tank" en dit niet met de noodige bastaard knoopen er bij vergezeld gaat, de een voor den ander zeggen zal: „Laat Jansen maar gaan, want ik heb zeven bloeien van kin deren." Ik heb om die verklaring moeten lachen, ze nietemin wel eenigszins aannemelijk ge vonden, maar voor de „burger "maatschap pij gaat ze toch niet op. Laat ons veron derstellen, dat, wat de school maar 5 uur per dag en gedurende een zestal jaren kan doen, het gezin altijd doet, n.l. in een omge ving zijn, waar „manieren" geleerd worden en de meest gestrenge consequenties, wel iswaar met zachten dwang, maar voortdu rend, hoe ontmoedigend vaak ook en met 'n uiteindelyken zegepraal als belooning. Het grootste gevaar voor afdwalingen dreigt echter van plaatsen welke buiten 't gezin en de school liggen. De volwassenen beheerschen zich niet ze kunnen 't wel, maar zijn gedachteloos in gebreke óók in 't bijzijn van de jeugdi gen, di toch als van nature tegen hen op zien, als was het dan ook alleen maar, om dat de grooteren overmacht bezitten door voorkomen, lengte, kracht en vooral in jaren. Het is opvallend, hoe volkomen de jon gelui de spreekwijzen van hun oudere maats en helaas.... ook van hun patroons over nemen, ja, moesten overnemen, omdat ze anders expresselijk niet begrepen of ge teld worden. Ik zou een aardige vocabulaire kunnen samenstellen van uitdrukkingen welke op 't werk omgangstaal heeten en óók een ma nierenboekje kunnen maken, op welke wijze men op ,,'t karwei" de etiquette ver staat. Om veel zou men smakelijk lachen door den frisschen humor, welke u er van uit tegenstraalt, doch voor het meeste zou geen drukker gevonden kunnen worden, die er zich voor leenen wilde, het af te drukken. Vanwege de te groote gewaagdheid,open lijke platheid en onbruikbaarheid in een gewoon gezelschap. De invloed der school worde niet over schat! Zonder haar zou de ruïne natuurlijk niet te overzien zijn, maar zij is niet de pana cee voor alle kwalen en haar „kunnen" is beperkt. Het gezin zij en blijve „dr zonne zon" en verder gedenken allen, dat de jeugd bijna 'n ieder, die ouder is, navol genswaardig vindt. Woorden wekken en „goed" voorbeelden trekken, doch helaas.verkeerde" exempels het meest. Ondanks den invloed der school en zelfs dien van het gezin! H. J. J. SPOOK. Eierenveiling, Aangevoerd waren: 16500 kipeieren 5.206.30; 3500 eendcieren 4.10— 4.70; 50 ganzeneieren 16.0018.00 30 kie vitseieren 15.0050.00, per 100 sluks. 6 jonge konijnen 45 cent per stuk. Handel vlug. Vergadering R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". Maandagavond vergaderde de R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" in de St. Jozefzaal ter vaststelling van de volgorde candid,aten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing. De opkomst was bevredigend. De voorzit ter opende de vergadering en heette allen welkom. De kas en bescheiden waren door de controle-commissie in orde bevonden. Hierna werd gelegenheid gegeven, om, zich nog als lid der veereniging op te even, waarvan, een druk gebruik gemaakt werd. De Voorzitter spoorde de vergadering aan, om Woensdag 6 April te stemmen op lijst 15, no. l.voor de Prov. Staten. Dan was aan de orde. het stellen van 'candidaten voor de gemeenteraadsverkie zing. De raadsleden, die nu zitting hebben, stelden zich allen herkiesbaar, uitgezon derd de heer P. van der Wijst. De lijst dor ingediende candidaten was als volg samen gesteld: B. M. Vink, J. J. de Wildt, W. Geijs, G. Bakkum. N. Tervoort, H. Koel man, J. J. Schram. C. Duivenvoorden, A. Goemans, J. P. Y .de Vries. De vergadering besloot niet tot candidn- ten-bespreking over te gaan. Hierna werd tot stemming overgegaan. Uitgebracht werden 79 stemmen, waar van 1 ongeldig. Terwijl het stembureau zich bezig hield met het nazien der briefjes, onderhield de WelEerw. heer P. Schretten de aanwezigen in 'n zeer duidelijke en mooie rede over de naastenliefde en rechtvaardigheid, aantoo- nend, dat men wat vrijer de wereld jnoet inzien en niet om persoonlijke kwesties de eenheid en het gezag overhoop moet gooien. Er is nog te veel wrijving tusschen werkge vers en werknemers, zei spr. en citeerde een gedeelte van de Encycliek „Rerum No- varum'' van onze H. Vader Paus Leo XIII. Kortom, in zijn gloedvolle rede schetste Z.Eerw. het Roomsch zijn in daden, hoe het moet zijn en hoe niet. Aan het slot mocht spr. dan ook een dankbaar applaus oogsier. Het stembureau bracht hierna verslag uit van de stemming, welke hieronder volgt: Nes. 1. J. J. de Wildt. 2. B. M. Vink, 3. N. 'Tervoort, 4. H. Koelman, 5. W. Geys, 6. G. Bakkum, 7. A. Goemans, 8. J. Schram, 9. J. P. IJ. de Vries, 10. C. Duivenvoorden. Hierna volgde de rondvraag, waarvan een «druk gebruik werd gemaakt, speciaal naar aanleiding van de berichten van de Fusie „Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in de Beverwijksche bladen geplaatst. Verschillende heeren voerden over deze aangelegenheid het woord. O.a. besprak wethouder Vink den finan- cieelen toestand van Beverwijk, dat nog steeds voortgaat met het sluiten van lee ningen, terwijl Wijk aan Zee en Duin nage noeg geen schulden heeft. Dit zal, volgens spr., tot gevolg hebben, dat de belastinen te Beverwijk onherroepelijk zullen moeten worden opgevoerd. Verder beweert spr., dat de belastingstaatjes niet juist zijn in de ge lanceerde artikelen; de Beverwijksche be lastingen zijn veel te laag Voorgesteld. Wethouder de Wildt za\ zich met hand en tand tegen een eventueele fusie verzetten. Ook deze wethouder bespreekt den financi«elen toestand van Beverwijk ten opzichte van dien van. Wijk aan Zee en Duin. De vergadering werd hierna met een woord van dank voor de opkomst op de gebruikelijke wijze door den voorzitter ge sloten. R. K. Kiesvereeniging Santpoort II. Men schrijft ons: Maandag 4 April j.l. vergaderde deze kiesver. in het gebouw van den R.-K. Volksbond, Kerklaan, ten einde candidaten te stellen voor den gemeenteraad van Vel- sen. Na de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend te hebben, deelde de voorzit ter een en ander mede over de belangrijkheid van deze vergadering. De leden konden nu candidaten stellen en wel tot een maximum van zeven. Dit laatste als besluit van de R.-K, Centrale „Veisen". Vervolgens lichtte spreker den a.s. stem dag van Prov. Staten toe, wees op de be langrijkheid van dit college en hoopte dat Woensdag 6 April elke Roomsche kiezer(es zijne of hare stem zou uitbrengen op lijst nr. 15, door het eerste hokje van deze lijst voor den naam van den heer Bergkamp rood te maken. Hierna kwam de candidaatstelling voor de gemeenteraad aan de orde. Verschillende na men werden genoemd. Over deze candidaten werd nu per briefje gestemd in volgorde van nummering tot een maximum van zeven. De uitslag der stemming was: Handgraaf J. P. voor no. 1 33 st., totaal aantal uitgebr st. 39; Nijssen J. P. voor no. 2 17 st., totaal 35; Maas J. P., voor no. 3: 10 st., totaal 34 st,; Rings L., no. 4: 8 st., totaal 30 st.; Zwanenburg J„ voor no. 4 8 st., totaal 35 st.; Langendijk G. P„ voor no. 5 10 st., totaa! 30 st.; Diependaal C„ voor no. 6 7 st., totaal 33 st.; Sombroek H. A. G„ voor no. 7: 12 st., totaal 35 st. Deze uitslag zal aan de Cen trale bekend gemaakt worden. A.s. Zaterdag worden de oproepingskaar- ten rondgebracht, waarop a.s. Zondag tegen inlevering hiervan een stembiljet wordt af gegeven aan de -stembureaux (bij de heeren Hartog en Kooij) op dit stembiljet staat het politiek advies, door de Centrale opge maakt en een alphabetische lijst van de can didaten. Men kan dus het politiek advies stemmen, of zoo men daar geen genoegen mede neemt, dan volgens nummering van 1 tot 12 een cijfer zetten achter de candidaten van de alphabetische lijst. De stembureaux zijn geopend Zondag van na de vroeg Missen tot 's middags 1 uur. Ieder lid der Kiesver. kome dus stemmen. De spreker voor dezen avond, de heer J. P. Nijssen, die het woord zou voeren over Provinciale politiek, was wegens ledenvergadering van zijn Kiesveree niging verhinderd. Een volgende vergadering zou spreker weder uitgenoodigd worden. Een aangenomen motie op deze vergade ring zal doorgestuurd worden naar den Prov. Kieskring. De motie luidde als volgt: De R.-K. Kiesvereeniging Santpoort II, in vergadering bijeen op 4 April 1927, wenscht doorgezonden te hebben aan het bestuur van den Prov. Kieskring „Velsen", het navolgen de: „Aangezien Velsen en omgeving in de on gunstige omstandigheden verkeeren aangaan de den prijs welke hier betaald wordt voor electrische energie, bij andere deelen der Provincie Noord-Holland vergeleken, zooals Haarlem, Amsterdam enz., dringen er 'bij uw bestuur op aan al uw invloed aan te wen den, aan deze wanverhoudingen een einde te maken. Tenslotte werd nog een ingekomen schrij ven behandeld, behelzende een minder aan gename gedachte van bestuur of een der functionarissen. In bespreking gebracht, werd een en ander opgehelderd. Een zuivere sfeer heeft echter bedeeld schrijven nog niet ge bracht en het zal noodig blijken voor den goeden geest en verhoudingen tusschen be stuur en leden tegenover elkander zoowel als onderling deze zaak nog eens de volle aan dacht te schenken, Het Wit-Gele Kruis. Gisteravond hield de R. K. Vereeniging voor Kraamverzorging en Wijkverpleging „Het Wit-Gele Kruis" haar jaarvergadering in het K. S, A.-gebouw. Door den secretaris, den heer J. Th. Groeneveld, werd een uitgebreid en keurig jaarverslag uitgebracht. Hierin werd op een voudige doch overtuigende wijze aange toond, dat wijkverpleging in 't algemeen, doch de R. K. Wijkverpleging voor R. K. in het bijzonder niet alleen gewenscht, maar ook noodzakelijk is. In het afgeloopen jaar werden door onze Eerw. Zusters 5507 bezoeken afgelegd; van uit het magazijn werden 293 stuks aan mate riaal in bruikleen gegeven, terwijl 91 kraam vrouwen door de Kraamverpleegster wer den verzorgd. Wel een bewijs, dat de ver eeniging nuttig werk verricht. Waarom ook dit werk nu juist op princi- pieelen grondslag moet staan? Zonder te kort te doen aan de waardeering van den arbeid, door het Groene en Witte Kruis verricht, wilde de secretaris er in zijn jaar verslag op wijzen, dat Het gewenscht is een Roomsch-Katholieke Ziekenverpleging te hebben van de R. K, en een voorlichting voor onze katholieke moeders, bij de zorg van moeder en kind, dóór katholieken. Gelijk wij bij het bijzonder onderwijs er naar streven, dat het onderwijs aan onze jeugd van de katholieke levens beschouwing wordt doortrokken, zoo ook wordt er naar gestreefd om onze katho lieke levensbeschouwing ook in de zieken verpleging in de voorlichting der moeders tot haar recht te doen komen. Bij het ziekenbezoek kan ontzaglijk veel tot stand gebracht worden en onze zusters beijveren zich om dit te verwezenlijken, zoowel in lichamelijk als in geestelijk op zicht. Wij vragen van onze zuster-wijkverpleeg- sters een grondige kennis, maar ontvangen daarnaast toewijding en opofferingsgezind heid, Zij, die haar hulp al eens mochten inroepen, weten hiervan te getuigen. Zoowel de armsten als de meer gegoeden, zien haar hulp dan ook met blijdschap tegemoet. En niet alleen lichamelijk leed wordt daar verzacht. Zij helpen onze priesters bij hun taak in ernstige uren aan het ziekbed, door in de gewichtige uren voor den dood het juiste en troostrijke woord te spreken, het Roomsche woord. Zeker tracht de wijk verpleegster in de eerste plaats haar pa tiënt te behouden, doch zij zal de eeuwig heid niet vergeten, welke zich wellicht spoedig zal openen. Zouden wij dan de hulp van onze religieuzen versmaden, welke wij ontvangen in onze eigen Roomsche wijk verpleging en die zich geeft met bewaamheid en toewijding aan de .verpleging van het lichaam en met vindingrijke liefde de ver pleging van de ziel? In het jaarverslag werd ten slotte dank gebracht aan den Geestelijk Adviseur voor zijn raad en voorlichting. Na herinnert te 1 hebben aan de goede samenwerking in het bestuur, eindigde het verslag, met een woord van harteliiken dank aan de zusters voor i haar arbeid. een bezoek van 45000 personen. Voor 3e leden en hun huisöenooter worden insignes beschikbaar gesteld, welke als bewijs van toegang tot het terrein gelden. Na eenige bespreking werd besloten om op een volgende vergadering nader op dit congres terug te komen. De commissie van verrificateurs rappor teerde dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in volkomen orde waren bevonden. Onder applaus werd het finan cieel beheer goedgekeurd. In ve- band met de zeer slechte opkomst werd de lezing van den Geestelijk Adviseur uitgesteld tot een volgende vergadering. Laten de leden dan toch eens toonen dat zij toch het werk van hun geestelijk adviseur op prijs stellen. Zij kunnen toch uit onder vinding weten, dat deze lezingen inderdaad de moeite waard zijn om te aanhooren. Van de rondvraag werd een dankbaar ge bruik gemaakt, waarna sluiting volgde. Burgerlijke stand. Geboren: z. van A. H. Boom-André de la Porte: z. van G. C. Mense-Suijkerland: z van P. Brandhof- Mathiissen; z. van W. H. M. Heemskerk- van der Vegle. Ondertrouwd: J. Dauzon en W. M. de Ruijter. Getrouwd: J. de Boer en Y. Talsma. Candidaatstelling R.K. Kiesvereeniging. De verkiezingsraad, samengesteld uit leden der R.K. Kiesvereeniging „Recht en Blichl" vergadering dezer dagen tot samenstelling eener groslijst. Daar de mogelijkheid niet geheel is buitengesloten dat de annexatie alsnog door de 1ste kamer kan worden verworpen zijn door hen 2 lijsten samengesteld. Deze luiden als volgt 1. Dr. E. A. M. Droog, 2. C. Tromp, 3. C. \V. Breed, 4. J. W. v.d. Erf, 5. W. M. de Boer, 6. Mevr. J. A. Hoekstra-Zethof, 7. F. J. Hillerman, 8. C. A. M. Jonckbloedt, 9. N. J. v.d. Lindn, 10. P. Peeperkorn, 11. J. J. Schelvis, 12. H. J. v.d. Berg, 13. M. H. Eldering, 14. Joh. Captein. Indien de annexatie evenwel een feit wordt, vallen van dezen ouden lijst af C. Tromp, Mevr. J. A. Hoekstra-Zethof en F. J. Hilterman, als wonende onder het te annexeeren gedeelte. Dan luidt de groslijst als volgt: 1. Dt. E, A. M. Droog, 2. J. W. v.d. Erf, 3. C. W. Breed, 4. W. M. de Boer, 5. N. J. v.d. Linden, 6. J. J. Schelvis, 7. C. A. M. Jonckbloedt, 8. F. G. Zijm, 9. P. Peeperkorn, 10. J, v. Bakel, 11. A. v. Sambeck, 12. A. A. Leuven, 13. H. J. v. d. Berg, 14. G, W. Kokkelkoren. De stemming over deze groslijst zal a.s. Vrijdagavond plaats hebben, terwijl ook a.s. Zondag gelegenheid zal bestaan om te stemmen. Gevonden voorwerpen, Terug te beko men bij A. IJtsma, Eikenlaan 10. een porte- monnaie met inhoud; B. Sohn, Oosterhout- laan 19, een tienrittenkaart. Van Amerongen, Raadhuisstraat 28, een portemonnaie; Hof- slag, Heerenweg 76. een autosleutel; Sint, Pijlriaan 9. een lederen beurs met inhoud; L. Sloof, Drieheerenlaan 11, een wildlederen handschoen; Mooser, Glipperweg 80, een zware ijzeren ketting met ring; W. School- derman. Amervllislaan 1. een bruine-schoen; Van Bakel, Zandvoortschelaan 83. een Duit- sche herdershond; C. Prins. Binnenweg 197, een portemonnaie met inhoud; Th. van der Prijt, Molenwerfslaan 3, een grijze dames handschoen; P. Evers. Heerenweg 47, een reflector van een lantaarn: Bureau van po litie Raadhuissiraat, een rijwielsleutel, een mondharmonica en een schakelriem van een motor. Bureau van politie Boekenrodestraat 9, twee sleutels van gas- of waterleiding. Rijwiel ontvreemd, Door den heer W. wonende alhier, is aangifte gedaan van het vermissen van ziin heersnriiwiel vanuit een perceel aan de Crayenesterlaan alhier. R.K. Volksbond. Hedenavond houdt de afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volks bond in het R.K. Verenigingsgebouw een ledenvergadering. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en Notulen: 2. Mededeelingen; 3. Voorstel tot het geven' eener bijdrage voor den bouw eener R.K. Kerk te „De Steeg" bij Arnhem; 4. Lezing van den ZeerEerw. Heer Prof. D. Bont van het seminari. Tevens zal de Geestelijk adviseur mededeelingen doen, aangaande een plan tot feesïeliike herden king van het 35-jarig bestaan der afdeeling in Mei a.s. Het bestuur veitrouwd dat ieder lid deze zeer belangrijke vcgadering za! bijwonen. Jaarvergadering IJsvereeniging „Volhar ding". Bovengenoemde vereeniging houdt hedenavond haar 10de Jaarvergadering in Hotel v. Ree. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en Notulen 2. Verslagen Secre taris en Penningmeeste 3. Benoeming Kas- commissie. 4. Verkiezing 2 bestuursleden. 5. Bespreking viering 10-jarig bestaan. 6. Vast stelling contributie. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Be Politieke Advies-Commissie, Dc j uitslag der verkiezing van leden voor de Politieke Adviescommissie, welke het be- stuur van de kiesvereeniging zal bijstaan bij de samenstelling van het Politiek Advies, is als volgt: Gekozen zijn de heeren: H. J. Troropert; Th. Smit; Dr. H. F. G. Lijnkamp, S. Schoone; M. H. Beekelaar; P. Tervoori: C. J. Miermans; J. Dekker; J. Zuurbier en J. Timmer. Aanbesteding. Gisteren had ten Raad- huize de aanbesteding plaats voor het ver richten van vernieuwingen' en herstellingen aan straten, pleinen enz. Als volgt werd ingeschreven: V. Th. Bram Zn. 56000; G. den Adel te Velsen 59450; J. R. Bruin 62600; fa. J. Dienaar 8r. Zn., IJmuiden 64.659; fa. P. Langendijk 64983; Aanm. Mij. „Noord-Holland" te Heemskerk 67667, Het werk is aan den laagsfen inschrijver gegund. R.K. Volksbond. Gisteravond hield de afdeeling van den R.K. Volksbond een leden vergadering in het K.S.A.-gebouw. De ver- dering was zeer slecl t bezocht. Medegedeeld werd, dat op Zondag 17 Juli a.s. te Nijmegen een groot C >ngres van liet R.K. Werkliedenverbond zal worden gehou den. Het congres zal worden geopend met een H. Mis, welke in dc open lucht zal wor den opgedragen door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch. Hiermede wordt aan den dag een heel bij zonder cachet gegeven, zoodat een zeer groote deelneming wordt verwacht. Mede niet het oog hierop is een terrein ter be schikking gesteld, hetwelk berekend is voor ADVERTEEREN IN DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD 110.000 ABONNE'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd. Advertentiën) NASSACLAAN 49 HAARLEM TELEFOON 13866 (3 lijnen) Candidatenlijst. De candidatenlijst van een groep kiezers vermeledt als no. 1. F. Zwaan; 2. Jb. Termes Jr.; 3. P. Schaap Cz.i 4. Dr. C. J. Tichelaar; 5. Jb. Weber Jr.; 6. C. H. Koper; 7. Alb. de Roode Az. Oude mannen- en vrouwengasthuis. B. en W. stellen den raad voor, het salaris van de zuster en van de mannen van het Oude mannen- en vrouwengasthuis te be palen op 25 per maand in totaal en hen in het genot te stellen van vrije kost en inwo ning, benevens hen te verstrekken vrij vuur en licht. Rechtskundige Adviezen. B. en W. stellen voor, met Mr. J. H. J. Simon voor het jaar 1927 een overeenkomst aan te gaan, betreffende het geven van rechtskundige adviezen, voor een bedrag van 200, zullen al de rechtskundige adviezen, die noodig of wenschelijk zijn, voor dat bedrag gegeven worden. Waarborgsom. Voor het bestuur van de Hervormde School is alsnog een waar borgsom gestort van 6130.98 in verband met den grooteren bouw van de school. B. en W. stellen den raad voor, dat bedrag te beleggen door aankoop van 4 obligation van de Staatsschuld. Candidatenlijst. De volgorde der can didaten van de R.-K. lijst voor de a.s. ge- meenteraadsverkiezing is, na gehouden proefslemming, definitief als volgt vastge steld: P. Schuyt, Jn. Henneman, J. v. Dui venvoorde, G. de Ruyter, Ant. de Wildt, J. Gouweleeuw, J. de Wit, Jac. Beentjes, P. Klaasse, G. Welboren. R. Beentjes, Jr.. Com mandeur, C. Baltus, Jn. Kloes, Jc. Pekel, N. Henneman, H. v. d. Zon, H. Lammers. Gemeentezaken. Uit de ons thans verstrekte Raadsstukken noteerden we het volgende: Ingekomen zijn 3 verslagen, nl. Gezond heidscommissie te Katwijk, commissie tot wering van schoolverzuim, arbeidsbemidde ling. Verder: Huuropzegging G. H. Jansen, grond Vennepperpolder, bericht Ged. Staten, verdaging beslissing tot gemeentelijke ga randeering geldleening der Woningstichting „Patrimonium". Nog: Dankbetuiging Moe- derschapszorg te Heerlen voor toegekend subsidie; goedkeuring aankoop grond ten behoeve van de doortrekking der Nieuwe Haven. Bij punt 3 wenschen B. en W. met het oog op groote waterverbruikers een afzonderlijk tarief, waarvan zij een concept verordening den raad aanbieden. Bij punt 5 wenschen B. en W. den Rijksontvanger meer comfort te geven en vragen 565 voor aan te brengen verbeteringen, waar tegen over komt te staan, dat de huur, door het Rijk aan de Gemeente te vergoeden, zal worden verhoogd van 115 tot 230 per jaar. Bij punt 6 stellen B. en W. den Raad voor een leening te sluiten, groot 211.000 tegen 5 pet. voor: oprichting lighal 3425; automobiel-sproeiwagen 6366,30; rioleerin- gen en bestratingen 39.387,83; doortrek ken walbeschoeiing aan de Haven 16,474, 35, id. Nieuwe Haven 17.816; verandering en inrichting openbaar school gebouw 2535.79, voor id. U. L. O. 853,96, enz." enz. Bij punt 7 zal aan het waterleiding bedrijf 25.000 ter leen worden verstrekt a 4 pet. Voor de doortrekikng der rioleering aan de Leidschestraat zal 10.400 noodig zijn. Bij punt 10 wordt een erfpachtscanon vernieuwd. Voor schattingscommissie worden voorgedragen dc 4 aftredende heeren. Punt 12, toegevoegd; verzoek M. v. d. Jagt om vergunning plaatsing van een hek aan de Leidschestraat vóór de rooilijn. Punt 13, De heer J. II. Muller vraagt hetzelfde. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol heeft hij haar een harden klap in den hals gegeven. Verdachte zeide echter niet te weten of hij op dat moment een mes in de hand heeft gehad. Op straat zag hij, dat er bloed aan zijn handen zat. Hij heeft toen het scheermes te voorschijn gehaald, den kende: „zoil ik daarmede misschien gestoken hebben?" De president wees verdachte er op, dat hij oorspronkelijk in zijn mededeelingen aan politie en rechter-comissaris had gezegd, dat hij bang was, dat z'n vrouw met peper zou gooien en dat hij daarom het scheer mes uit zijn zak had gehaald en daarmede een snijdende beweging had gemaakt in de richting van haar hals. Verdachte ontkent thans de juistheid van deze verklaringen. Nadat een tweetal getuigen a décharge waren gehoord, werd de verdere behande ling der zaak, ten einde alsnog een vijftal getuigen, o. w. twee deskundigen, te hooren, uitgesteld tot Donderdag 2 Juni, des mor gens tien uur. Verdediger is nir. A. C. Beereman, uit Rotterdam. In verband met de eenigen tijd geleden gepleegde verduisteringen bij de Centrale. Suikermaatschappij te Amsterdam, hebben voor de Rechtbank op 19 December LL te recht gestaan twee kantoorbedienden, resp. 29 en 27 jaar oud. De eerste had zich te verantwoorden gehad ter zake, dat hij zich gelden heeft toegeëigend tot een bedrag van ruim 70.000, welke hij in zijn functie van kas sier onder zijn beheer en administratie had. Aan laatstgenoemde was ten laste gelegd, dat hij op 14 April en 5 Mei 1.1. gelden tot bedragen van resp. 2C.000 en 10.000, van verduistering afkomstig, bewaard en ver voerd heeft. De Rechtbank veroordeelde den oudsten verdachte tot één jaar en zes maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis en den jongsten tot één jaar ge vangenisstraf. Van beide vonnissen waren èn de officier, èn ooi» de verdachten in hooger beroep gegaan. Gisteren wees het Gerechtshof te Ara sterdam arrest in deze zaak. Het veroor deelde den eersten verdachte tot één jaar en zes maanden gevangenistraf, met aftrek van 8 maanden preventieve hechtenis en be vestigde het vonnis tegen den tweeden. Verdedigers waren resp, mr. A. Zelden- rust en mr. Bern. M. Cohen. R.K. Centr. Kiesvereeniging „Velsen". De leden van bovengenoemde vereeniging dus de besturen der loc kiesver, in Velsen worden er nog eens dringend aan herinnerd dat a.s. Donctrüag om half acht ledenver gadering van de „Centrale" is, in het Pa- tconaatsgebouw IJmuiden Oost. Op deze vergadering zal naar aanleiding van de binnengekomen stemmen van de op gegeven candidaten voor den Gemeente raad het politiek advies en alphabctirehc lijst opgesteld worden. Over dit advies moet Zendag gestemd zijn en de secretaris zal op de vergadering van Maandag a.s. dc stembussen (welke verzegeld moeten zijn) in zijn bezit moeten hebben, want op die vergadering zal de definitieve lijst opge- nxak1 werden, welke Dinsdag 12 April op 't Gemeentehuis ingeleverd zal worden, Be zwarte lijst, De „zwarte lijst", die hier ingesteld was en die de namen ver meldde van personen, aan wien door de kasteleins niet getapt mocht worden,is opgeheven, 1i De behandeling voor het Amsterdamsche Hoi wordt uitgesteld tot 2 Juni. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 34-jarigen J. L. Oors, los werkman te Rotterdam, fhans gedetineerd in het Huis van Bewaring aldaar. Veroordeelde heeft voor de Rechtbank te Rotterdam en later voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage, zich te verantwoorden ge had, zooals bekend is, wegens moord, subs, doodslag, subs, zware mishandeling met doodelijken afloop, op 20 Januari van het vorig jaar gepleegd op zijn vrouw Cornelia Jacoba Maas. Volgens de tenlastelegging heeft verd. zijn vrouw met een scheermes een stoot of snede in den hals toegebracht, ten gevolge waarvan zij aan verbloeding is overleden. De Rechtbank te Rotterdam had O., wegens doddslag tot vier jaar gevangenistraf ver oordeeld, doch 't Gerechtshof te 's-Graven hage had dit vonnis vernietigd en verdachte wegens moord tien jaar gevangenisstraf opgelegd, op grond, dat verdachte als een gevaarlijk individu met misdadige neigingen moest worden beschouwd. Daarna heeft de Hooge Raad het arrest van het Haagsche Gerechtshof vernietigd en de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam verwezen Op vragen van mr. Bijleveld, vertelde ver dachte nog eens de toedracht van den moord. In de woning van zijn zwager, was het tusschen verdachte en zijn vrouw tot een hevigen twist gekomen. Op een gegeven moment is -verdachte driftig geworden en Secretaris J. J. Loerakker, Leeuwerikstr. 13, Schoten. UITSLAGEN VAN ZONDAG. E. M. M. IIOnze Gezellenl 33. Concordia IIIOnze Gezellen III 20. E M. M. IIOnze Gezellen I 33, Beide elftallen stellen zich volledig op. E. M. M. doet direct een vinnigen aanval, dcch deze wordt door de achterhoede onderbroken. Direct blijkt al, dat beide^ elftallen zich tot het uiterste zullen inspannen om de over winning te behalen. Het spel golft snel op en neer. Nauwelijks is het E. M. M.-doel in gevaar geweest of' de Gezellen-keeper moet handelend optreden. Toch duurt het tamelijk lang, voordat er een doelpunt gemaakt wordt. Na ongeveer een half uur spelen, neemt Onze Gezellen met een onhoudbaar schot de leiding. Heftig valt E. M. M. aan, om den achterstand voor de rust nog in te halen, doch zonder succes. Rust komt met 10 voor Onze Gezellen. De rust heeft beide elftallen goed ge daan, want er wordt weer een snel spel te zien gegeven. Het is niet te zeggen wie zal winnen. Toch weet O. G. na tien minuten, spelen den voorsprong te vergrooten. 20. Dit wordt E.M.M. te bar. Enthousiast vallen zij aan. Zij zien hun werk beloond door een mooi tegenpunt. Even hierna maakt de mid-voor gelijk E.M.M. heeft niet over geluk te klagen, wanneer even hier na een bal in het doel waait, waardoor zij de leiding krijgen. 32. Lang pleizier hebben zij hier niet van, want al spoedig weet de links-binnen van Onze Gezellen de partijen op gelijken voet te brengen. Hard wordt er gewerkt om de leiding, doch dank rij de goede verdediging van E.M.M. gelukt het O.G. niet de winnende goal te scoren. Einde komt met ongewijzigden stand. Het geheel was een in de beste verstandhou ding gespeelde wedstrijd. Onze Gezellen boodt E.M.M. na afloop de, door de elftal commissie uitgeloofde medaille aan. Het is voor ons eerste elftal een mooie prestatie geweest een gelijk spel te forcce- ren tegen een eerste klasser. De junioren moesten in een goed ge- speelden wedstrijd in het derde van Con cordia haar meerdere erkennen. Toch werd er door onze jongens aardig gespeeld. De volgende week speelt het eerste en tweede elftal nederlaag-wedstrijden te Castricum tegen Vitesse. Het ontwerp-Hhurverordening te Amster dam, is, naar de Tel., meldt, in de com missie voor de strafverordeningen behan deld. Deze is met dit ontwerp accoord ge gaan; de leden mej. Frida Katz en de heer Von Frijtag Drabbe verklaarden zich echter er tegen. Spoedig zal het ontwrp bij den Rand .wor den ingediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5